TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туристичко-угоститетелските капацитети во Малешевијата исполнети за Велигден

24 Вести - 12.04.2015

За велигденските празници во Малешевијата сите туристичко-угостителски капацитети се полни со гости од земјава и странство. Домашните гости ги запоседнаа викенд населбите покрај Беровско езеро, Абланица, Суви лаки и Бела вода, а најголемиот број ...

Туристичко-угоститетелските капацитети во Малешевијата исполнети за Влегиден

Канал5 - 12.04.2015

За велигденските празници во Малешевијата сите туристичко-угостителски капацитети се полни со гости од земјава и странство. Домашните гости ги запоседнаа викенд населбите покрај Беровско езеро, Абланица, Суви лаки и Бела вода, а најголемиот број ...

Честитка по повод Велигден од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана

Канал5 - 12.04.2015

Претседателот на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана Никола Ѓурѓај денеска упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ - ОА г.г. Стефан и православните верници.

Туристичко-угоститетелските капацитети во Малешевијата исполнети за Велигден

Утрински - 12.04.2015

За велигденските празници во Малешевијата сите туристичко-угостителски капацитети се полни со гости од земјава и странство. Домашните гости ги запоседнаа викенд населбите покрај Беровско езеро, Абланица, Суви лаки и Бела вода, а најголемиот број ...

Груевски и Заев им го честитаа Велигден на граѓаните

Телма - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијата Зоран Заев упатија честитки до сите правиславни верници по повод најголемиот христијански празникот Велигден. „Секој човек поминува низ мигови на искушенија, наш предизвик е да ја пронајдеме силата ...

ДОМ го честита Велигден

Телма - 12.04.2015

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) им го честита Велигден на сите православни христијани во Македонија. Во честитката ДОМ посакува мир и блискост меѓу луѓето, добрина и ...

Премиерот Груевски на велигденска литургија во Дојран

Утрински - 12.04.2015

Како што беше најавено од кабинетот на премиерот Никола Груевски тој велигденските празници ги помина во Дојран каде што вчера заедно со неговото семејство присуствуваше на велигденската света литургија црквата „Св. Великомаченик Георгиј“ во Дојран.

Велигденски пораки на Груевски и Заев

Фокус - 12.04.2015

Премиерот посака да го избереме вистинскиот пат, а опозицискиот лидер да застанеме зад вистината. Премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијата Зоран Заев упатија честитки до сите правиславни верници по повод празникот Велигден или Христовото ...

Иванов: Велигден е дел од нашето духовно и национално богатство

Фокус - 12.04.2015

Да си помагаме еден со друг и да го почитуваме семејството и блиските, стои во честитката на претседателот на државата. Претседателот Ѓорге Иванов , по повод Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Македонија.

Велигден во Тетово има и свои специфични обичаи единствени во земјава

Канал5 - 12.04.2015

Прославата на Велигден во Тетово традиционално има свои специфики дел исти со останатите краеви од Македонија но дел и единствени во целата земја. Одбележувањето на празникот започнува во четврток кога уште пред зори домаќинките стануваат и го ...

ВМРО-ДПМНЕ го честита Велигден на сите православни христијани

Канал5 - 12.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во република Македонија им го честита големиот христијански празник воскресение Христово – Велигден. „Нека светлоста и блаженството на овој ден ги огрее домовите и срцата на верниците, а радоста нека се ...

Охрид преполн со гости за Велигден!

Телма - 12.04.2015

Илјадници верници од целата држава и гости од странство, синоќа ги исполнија храмовите на Македонската православна црква во Охрид за Велигден.Централната боголсужба се оджа на Плаошник каде чиноначалствуваше митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Туристичко-угостителските капацитети во Малешевијата исполнети за Велигден

А1 On - 12.04.2015

За велигденските празници во Малешевијата сите туристичко-угостителски капацитети се полни со гости од земјава и странство. Домашните гости ги запоседнаа викенд населбите покрај Беровско езеро, Абланица, Суви лаки и Бела вода, а најголемиот број ...

ТИРАНА: Македонското друштво „Илинден“ го честита Велигден

Телеграф - 12.04.2015

Бидете благословени и нека ни е честит големиот Христијански празник, се вели во честитката Претседателот на Македонското друштво „Илинден“ – Тирана, Никола Ѓурѓај, денеска упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ – ОА ...

Иванов: Велигден е дел од нашето национално и духовно богатство

Нова ТВ - 12.04.2015

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Македонија. „Чествувањето на Велигден е дел од нашето духовно и национално богатство. Празнувањето на овој светол ден е темелот на нашата вера и ја ...

Честитка по повод Велигден од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана

Press24 - 12.04.2015

Претседателот на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана Никола Ѓурѓај денеска упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ - ОА г.г. Стефан и православните верници.

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

Press24 - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

ДОМ го честита Велигден

Сител - 12.04.2015

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) им го честита Велигден на сите православни христијани во Македонија. Во честитката ДОМ посакува мир и блискост меѓу луѓето, добрина и ...

Фото: Охридските храмови преполни за Велигден

Нетпрес - 12.04.2015

Илјадници верници од целата држава, синоќа ги исполнија храмовите на Македонската православна црква во Охрид на големиот православен празник Воскресение Христово – Велигден, објави „Охрид њуз“.

ДОМ го честита Велигден

Press24 - 12.04.2015

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) им го честита Велигден на сите православни христијани во Македонија. Во честитката ДОМ посакува мир и блискост меѓу луѓето, добрина и ...

Туристичко-угоститетелските капацитети во Малешевијата исполнети за Велигден

Курир - 12.04.2015

За велигденските празници во Малешевијата сите туристичко-угостителски капацитети се полни со гости од земјава и странство, јавува МИА. Домашните гости ги запоседнаа викенд населбите покрај Беровско езеро, Абланица, Суви лаки и Бела вода, а ...

ФОТО Велигден масовно одбележан во охридските храмови

+инфо - 12.04.2015

Илјадници верници од целата држава, синоќа ги исполнија храмовите на Македонската православна црква во Охрид на големиот православен празник Воскресение Христово - Велигден. Централната боголсужба со која чиноначалствуваше митрополитот ...

Премиерот Груевски на велигденска литургија во Дојран (ФОТО+ВИДЕО)

Телеграф - 12.04.2015

Велигден е длабоко вкоренет во нашата православна традиција и меѓу православните граѓани кои со голема радост и почит пристапуваат кон празнување на овој ден, напиша премиерот во својата честитка по повод празникот Како што беше најавено од ...

ФОТО: Груевски за Велигден во Гевгелија

Курир - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски за Велигден ја посети и Гевгелија. Со семејството запалија свеќи по повод големиот христијански празник Велигден во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија, а потоа прошетаа низ плоштадот во Гевгелија.

(ФОТО) Велигден во Марков манастир

Press24 - 12.04.2015

Денес е радост и духовна веселба за целиот свет. Денес хорот на ангелските чинови се радува и се весели заради спасението на луѓето. (Свети Јован Златоуст) Како изгледаше Велигденската богослужба во Марков манастир, близу ...

(ФОТО) Велигден во Марков манастир

А1 On - 12.04.2015

Денес е радост и духовна веселба за целиот свет. Денес хорот на ангелските чинови се радува и се весели заради спасението на луѓето. (Свети Јован Златоуст) Како изгледаше Велигденската богослужба во Марков манастир, близу Скопје.

(фото) Вака Пандев го слави Велигден

Убавина и Здравје - 12.04.2015

Во добропознатиот струмички ресторан Бонита, меѓу многуте гости за Велигден беше присутен и нашиот фудбалски ас, Горан Пандев. За одбележување е моментот, кога Гоче го зеде микрофонот и заедно со Живко Динев запеаа на задоволство на многубројните ...

Велигденско послание на г.г. Стефан

Р.С.Европа - 12.04.2015

Поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан во своето Велигденско послание денеска честитајќи им го празникот на верниците нагласувајќи дека веќе дваесет века го прославуваме Велигден и ја празнуваме победата на животот над смртта, праша дали празнувањето е ...

ВЕЛИГДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ: Малешевијата полна со туристи

Телеграф - 12.04.2015

Во Малешевијата најмногу странски гости за продолжениот велигденски викенд има од соседна Бугарија, но и од Србија, Грција, Холандија и една група од Мексико За велигденските празници во Малешевијата сите туристичко-угостителски капацитети се полни ...

Грабеж за Велигден во македонската црква во Сиднеј

МКД - 12.04.2015

Македонската православна црква Свети Никола во Кабрамата, Сиднеј, била ограбена веднаш по завршувањето на велигденската литургија. Според Македонската православна заедница во Австралија грабежот се случил на најдрзок начин, за време на ...

Бројни домашни и странски гости во Малешевијата за велигденските празници

Нетпрес - 12.04.2015

За велигденските празници во Малешевијата сите туристичко-угостителски капацитети се полни со гости од земјава и странство, јавува МИА. Домашните гости ги запоседнаа викенд населбите покрај Беровско езеро, Абланица, Суви лаки и Бела вода, а ...

ДОМ го честита Велигден

А1 On - 12.04.2015

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) им го честита Велигден на сите православни христијани во Македонија. Во честитката ДОМ посакува мир и блискост меѓу луѓето, добрина и ...

Фото: Велигден масовно одбележан во охридските храмови

OhridNews - 12.04.2015

Илјадници верници од целата држава, синоќа ги исполнија храмовите на Македонската православна црква во Охрид на големиот православен празник Воскресение Христово - Велигден. Централната боголсужба со која чиноначалствуваше митрополитот ...

ФОТО: Велигден масовно одбележан во охридските храмови

Press24 - 12.04.2015

Илјадници верници од целата држава, синоќа ги исполнија храмовите на Македонската православна црква во Охрид на големиот православен празник Воскресение Христово - ...

Обновено: Градоначалникот Бакрачески меѓу верниците на Плаошник

OhridNews - 12.04.2015

На централната воскресна богослужба што синоќа се оддржа на Плаошник во Свети Климентовиот храм Св. Пантелејмон, на која чиноначалствуваше митрополитот Дебарско - кичевски г. Тимотеј, присуствуваше и градоначалникот Никола Бакрачески.

Честитки од ДС и ДОМ за Велигден

Телеграф - 12.04.2015

ДС и ДОМ на верниците им поксакуваат добрина, мир и разбирање Демократскиот сојуз и Демократската обнова на Македонија на сите православни верници им го честита Велигден, денот на Христовото воскресение.

Честитка по повод Велигден од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана

Сител - 12.04.2015

Претседателот на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана Никола Ѓурѓај денеска упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ - ОА г.г. Стефан и православните верници.

Туристичко-угостителските капацитети во Малешевијата исполнети за Велигден

Сител - 12.04.2015

За велигденските празници во Малешевијата сите туристичко-угостителски капацитети се полни со гости од земјава и странство. Домашните гости ги запоседнаа викенд населбите покрај Беровско езеро, Абланица, Суви лаки и Бела вода, а најголемиот број ...

Oграбени донираните пари веднаш по велигденската литургија во црквата Свети Никола во Сиднеј

Сител - 12.04.2015

Грабеж за Велигден во македонската црква Свети Никола во Сиднеј. Разбојникот по завршувањето на велигденската литургија насилно упаднал во просторијата во која свештеникот и неговите помошници ги броеле црковните донации и со закани им ги одзел.

Без поголеми проблеми во бизнисот поради временски различно одбележување на велигденските празници

Сител - 12.04.2015

Бизнисмените не се соочуваат со потешкотии во работењето поради неусогласеноста на католчикиот и православниот велигден. Од конфедерацијата на работодавачи велат, до нив не пристигнале поплаки од домашните компаниите дека имаат проблеми во ...

За Велигден и другите празници следува двојна дневница – колку се почитува законот?

Алфа - 12.04.2015

Новинари и други медиумски работници, келнери, шанкери, готвачи,продавачи, текстилци, градежници, рудари, дистрибутери, лекари и многу други. За најголем дел од нив ќе нема празник. Ќе работат 4 дена додека траат неработните денови за Велигден.

Честитка по повод Велигден од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана

А1 On - 12.04.2015

Претседателот на Македонското друштво „Илинден“ – Тирана Никола Ѓурѓај денеска упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан и православните верници.

ФОТО : Премиерот Груевски со семејството на Велигден во Дојран

Press24 - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски присуствувал на Света литургија во црквата Св. Великомаченик Георгиј во ...

ВИДЕО Груевски на велигденска литургија во Дојран

+инфо - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски со семејството синоќа присуствуваше на велигденската света литургија во црквата „Св. Великомаченик Георгиј“ во Нов Дојран, јави Курир . Премиерот со семејството во петокот присуствуваше и на литургија за оплакување на ...

ФОТО: Груевски за Велигден ја посети Гевгелија

Нетпрес - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски за Велигден дојде во посета на Гевгелија. Со семејството запали свеќи по повод големиот христијански празник Велигден во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија, а потоа по убаво сончево време прошетаа низ плоштадот во ...

Грабеж за Велигден во македонската црква во Сиднеј

Вечер Прес - 12.04.2015

Македонската православна црква Свети Никола во Кабрамата, Сиднеј, била ограбена веднаш по завршувањето на велигденската литургија. Според Македонската православна заедница во Австралија грабежот се случил на најдрзок начин, за време на ...

Велигден во светите храмови во Куманово (галерија)

Кумановски м. - 12.04.2015

Стотици верници од градот, денес ги исполнија храмовите на Македонската православна црква во Куманово на големиот православен празник Воскресение Христово – Велигден. На утринската Пасхална Голема Вечерна со која чиноначалствуваше митрополитот ...

Туристичко-угоститетелските капацитети во Малешевијата полни за Влегиден

Вечер Прес - 12.04.2015

За велигденските празници во Малешевијата сите туристичко-угостителски капацитети се полни со гости од земјава и странство. Домашните гости ги запоседнаа викенд населбите покрај Беровско езеро, Абланица, Суви лаки и Бела вода, а најголемиот број ...

Вапсаме јајца, а не знаеме зошто

Република - 12.04.2015

Во Ма­ке­до­ни­ја е пра­кти­ка одре­де­ни ре­ли­ги­ски праз­ни­ци да се по­вр­зу­ва­ат со ма­ке­дон­ски тра­ди­ци­о­нал­ни оби­чаи. Од се­дум­де­сет до осум­де­сет про­цен­ти од вер­ни­ци­те ни се тра­ди­ци­о­нал­ни вер­ни­ци, лу­ѓе што не­ма­ат ...

Богојавление не поучува на прочистувањето кога постои вистинската верба

Вечер Прес - 12.04.2015

Претседателот на Македонското друштво „Илинден" - Тирана Никола Ѓурѓај денеска упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ - ОА г.г. Стефан и православните верници.

Груевски и Заев со честитки за Велигден

еМагазин - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија г.г.Стефан, членовите на Синодот и на сите православни верници од Македонија и дијаспората.

Премиерот Груевски со семејството во Гевгелија (фото)

Република - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски за Велигден дојде во посета на Гевгелија. Најнапред со семејството запалија свеќи по повод големиот христијански празник Велигден во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија, а потоа по убаво сончево време прошетаа низ ...

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

Денешен - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Знаете ли зошто се менува датумот на Велигден?

Република - 12.04.2015

Сте помислиле ли зошто Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април и зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Во сржта на проблемот лежи многу едноставно објаснување.

Велигденски пораки на власта и опозицијата

Локално - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијата Зоран Заев упатија честитки до сите правиславни верници по повод празникот Велигден или Христовото воскресение. Груевски посака велигденското празнување да донесе среќа, мир, долговечност и божји ...

(ФОТО) БЕЗ БОМБИ ЗА ВЕЛИГДЕН: Груевски во Гевгелија, Заев во Струмица!

Фактор - 12.04.2015

Лидерите на двете најголеми партии Груевски и Заев посакаа љубов, спокој и искреност по повод Велигден. Тие со семејствата за празникот се појавија во Струмица, односно во Гевгелија. Со оглед на најавите за разврска на политичката криза, прашање е ...

Дали знаете зошто се менува датумот за Велигден?

Пулс24 - 12.04.2015

Сте помислиле ли зошто Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април и зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Во сржта на проблемот лежи многу едноставно објаснување.

Малешевијата преполна со гости за Велигден

Н.Македонија - 12.04.2015

Сите туристичко-угостителски капацитети во Малешевијата за велигденските празници се полни со гости од земјава и странство Домашните гости ги запоседнаа викенд населбите покрај Беровското езеро, Абланица, Суви лаки и Бела вода, а најголемиот број ...

Велигденска приказна: Што всушност значи да си богат…

Попара - 12.04.2015

Ви претставуваме велигденска животна приказна ќе ви открие дали сте богати или сиромашни и ќе ве научи што всушност значи да си богат… „Никогаш нема да го заборавам тој Велигден, 1946 година.

Премиерот Никола Груевски за Велигден ја посети и Гевгелија

Lider - 12.04.2015

Премиерот Никола Груевски за Велигден дојде во посета на Гевгелија. Најнапред со семејството запалија свеќи по повод големиот христијански празник Велигден во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија, а потоа по убаво сончево време прошетаа низ ...

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

Утрински - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Алсат-М - 11.04.2015

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Бројни гости во Охрид за време на велигденските празници

Канал5 - 11.04.2015

Централната прослава во Охрид вечерва ќе биде на Плаошник. За велигденските празници во Охрид пристигнаа голем број на туристи, како од регионот така и од подалечни земји. На оваа тема Соња Рилковска разговараше со туристички водич Љупчо Јузмевски.

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

Канал5 - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

24 Вести - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Празниците се време кога треба да се биде хуман

Сител - 11.04.2015

Празниците, особено Велигденските се ретка можност за покажување милосрдие, почит кон другите и љубов кон оние кои што животот, не сакајки ги фрлил на маргините од егзистенцијата. УЖ при ОК на ВМРО- ДПМНЕ од Прилеп, како и многу пати досега, посети ...

Честитка по повод Велигден упатува и советникот Усеини

OhridNews - 11.04.2015

По повод празникот Велигден, честитка до православните верници упати и незавизниот советник Куjтим Усеини. - На сите православни верници во Охрид, сограѓани, им посакувам уште многу години да го слават овој голем празник во добро расположение, и им ...

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

А1 On - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Љубе Бошковски од Идризово го честита Велигден

+инфо - 11.04.2015

Од затворот Идризово, Љубе Бошкоски во свое име и во име на Обединети за Македонија го честита христијанскиот празник Велигден. „Утре е најголемиот христијански празник воскресение Исусово – Велигден.

Груевски за Велигден: Нека ни донесе божји благослов кој ќе допре до сите нас

+инфо - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија г.г.Стефан, членовите на Синодот и на сите православни верници од Македонија и дијаспората.

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Сител - 11.04.2015

christianity.about.com Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Press24 - 11.04.2015

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

ВИДЕО: Груевски на велигденската света литургија во црквата „Св. Великомаченик Георгиј“ во Дојран.

Нетпрес - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски со семејството синоќа присуствуваше на велигденската света литургија во црквата „Св. Великомаченик Георгиј“ во Дојран. Премиерот со семејството во петокот присуствуваше и на литургија за оплакување на Исус во црквата Св.

Велигденска честитка од премиерот Груевски до верниците на Евангелско-методистичката црква

Сител - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод Христијанскиот празник - Велигден упати честитка до претседателот на Евангелско-методистицката црква во Република Македонија, Емил Заев и до сите верници на Евангелско-методистицката црква.

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

Сител - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

Алфа - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Велигденска честитка од премиерот Груевски до верниците на Евангелско-методистичката црква

А1 On - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод Христијанскиот празник – Велигден упати честитка до претседателот на Евангелско-методистицката црква во Република Македонија, Емил Заев и до сите верници на Евангелско-методистицката црква.

Бесплатен паркинг во Охрид за Велигден

Курир - 11.04.2015

ЈП БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април Велигден паркирањето ќе биде бесплатно за сите. Ова се однесува на паркинг просторот со кој стопанисува јавното ...

За Велигден бесплатен паркинг во Охрид

Нетпрес - 11.04.2015

ЈП „Билјанини извори“ ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април Велигден паркирањето ќе биде бесплатно за сите. Ова се однесува на паркинг просторот со кој стопанисува јавното ...

Бесплатен паркинг во Охрид за Велигден

Сител - 11.04.2015

ЈП БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април Велигден паркирањето ќе биде бесплатно за сите. Ова се однесува на паркинг просторот со кој стопанисува јавното ...

Бесплатен паркинг во Охрид за Велигден

А1 On - 11.04.2015

ЈП БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април Велигден паркирањето ќе биде бесплатно за сите. Ова се однесува на паркинг просторот со кој стопанисува јавното ...

Богослужби по повод Велигден вечерва ќе има во сите охридски цркви, централната е на Плаошник

OhridNews - 11.04.2015

Во пресрет на православниот празник Велигден, вечерва централната воскресна богослужба ќе се оддржи на Плаошник во Свети Климентовиот храм Св. Пантелејмон со почеток во 23.30 часот. Со богослужбата, ќе чиноначалствува митрополитот Дебарско - ...

За Велигден бесплатно паркирање во Охрид

OhridNews - 11.04.2015

ЈП „Билјанини Извори“ ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека утре на 12 април, по повод православниот празник Велгиден, наплатната служба на паркинг просторот со кој стопанисува ...

Рецепти за велигденската трпеза

Нетпрес - 11.04.2015

Нема ништо поубаво од уживањето во празничната трпеза со семејството. Важноста на храната најмногу се истакнува на Велигден, бидејќи овој голем христијански празник симболички претставува почеток и обнова на животот, па и јадењето кое на овој ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

А1 On - 11.04.2015

christianity.about.com Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е ...

Бесплатен паркинг во Охрид за Велигден

Press24 - 11.04.2015

ЈП БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април Велигден паркирањето ќе биде бесплатно за сите. Ова се однесува на паркинг просторот со кој стопанисува јавното ...

Љубе Бошковски го честита христијанскиот празник Велигден

А1 On - 11.04.2015

Од занданите на Идризово Љубе Бошкоски во свое име и во име на Обединети за Македонија го честита христијанскиот празник Велигден. Утре е најголемиот христијански празник воскресение Исусово – Велигден.

Груевски со четитка по повод Велигден

Макфакс - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод Христовото Воскренесие – Велигден упати честитка до Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска. Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски Господин Господин Стефан.

Груевски и Заев им го честитаа Велигден на верниците

Р.С.Европа - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод Христијанскиот празник - Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

ФОТО: Груевски на велигденска литургија во Дојран

Курир - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски со семејството синоќа присуствуваше на велигденската света литургија црквата „Св. Великомаченик Георгиј“ во Дојран. Премиерот со семејството во петокот присуствуваше и на литургија за оплакување на Исус во црквата Св.

Груевски со честитка за Велигден до верниците на Евангелско-методистичката црква

Курир - 11.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, премиерот Никола Груевски испрати честитка до претседателот на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија,Емил Заев и до сите верници на Евангелско-методистичката црква.

Илјадници туристи за велигден во Охрид

Сител - 11.04.2015

Охрид за велигденските празници наликува на вистински туристички центар .Сончевото време допринесе многубројните туристи да излезат на прошетки покрај кејот и низ чаршијата.Полни се кафетериите и рестораните а во градот владее вистинска ...

Велигденска честита на премиерот Груевски

Телеграф - 11.04.2015

Велигден, како што посочува премиерот, е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение, тоа е празник на љубовта, почитувањето на животот, и вербата во спасението Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник – ...

Охрид блесна во Велигденски сјај

Алфа - 11.04.2015

Нашиот Ерусалим буквално како да го собрал светот во мало. На Охрид му се восхитуваа бројни туристи кои ги пренесуваа своите импресии од начинот на кој македонскиот народ го прославувува најголемиот христијански празник Охрид блесна во Велигденски ...

Груевски: Велигден е празник кој ја носи пораката на взаемно почитување, соживот и разбирање

Вечер Прес - 11.04.2015

Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение, тоа е празник на љубовта, почитувањето на животот, и вербата во спасението. Велигден е длабоко вкоренет во нашата православна традиција и меѓу православните граѓани кои со ...

Груевски со честитка за Велигден до верниците на Евангелско-методистичката црква

Република - 11.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, премиерот Никола Груевски испрати честитка до претседателот на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија,Емил Заев и до сите верници на Евангелско-методистичката црква.

За Велигден бесплатен паркинг во Охрид

Вечер Прес - 11.04.2015

ЈП "Билјанини извори" ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април (недела), Велигден, паркирањето ќе биде бесплатно за сите.

Груевски упати велигденска честитка до верниците на Евангелско-методистичката црква

Пулс24 - 11.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, премиерот Никола Груевски испрати честитка до претседателот на Евангелско-методистичката црква во Република Македонија, Емил Заев и до сите верници на Евангелско-методистичката црква.

Градоначалникот го честита Велигден на православните верници

Kumanovo News - 11.04.2015

Градоначалникот Зоран Дамјановски на православните верници во Куманово, им го честита големиот празник Велигден со желби за добро здравје, благосостојба и среќа. Од мое лично име и од името на вработените во општинската администрација, на сите ...

Кои се причините што Велигден е секогаш на различен датум?

Скопје инфо - 11.04.2015

Добро ни е познато дека големиот празник Велигден секоја година се паѓа на различен датум, и веруваме дека многумина од нас се запрашале зошто неделата за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го ...

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

Локално - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Премиерот Груевски на велигденска литургија во Дојран

Пулс24 - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски со семејството синоќа присуствуваше на велигденската света литургија црквата „Св. Великомаченик Георгиј“ во Дојран. Премиерот со семејството во петокот присуствуваше и на литургија за оплакување на Исус во црквата Св.

За Велигден бесплатен паркинг во Охрид

Точка - 11.04.2015

ЈП "Билјанини извори" ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април Велигден паркирањето ќе биде бесплатно за сите. Ова се однесува на паркинг просторот со кој стопанисува јавното ...

Бесплатен паркинг во Охрид за Велигден!

Пулс24 - 11.04.2015

ЈП БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април Велигден паркирањето ќе биде бесплатно за сите. Ова се однесува на паркинг просторот со кој стопанисува јавното ...

За Велигден бесплатен паркинг во Охрид

Денешен - 11.04.2015

ЈП „Билјанини извори“ ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април Велигден паркирањето ќе биде бесплатно за сите. Ова се однесува на паркинг просторот со кој стопанисува јавното ...

Љубе Бошкоски од занданите на Идризово: Како што се отвори небото господово да ја прими душата Исусова, така нека се ...

Sky - 11.04.2015

Од занданите на Идризово господинот Љубе Бошкоски во свое име и во име на Обединети за Македонија го честита христијанскиот празник Велигден. Во продолжение интегрален текст од честитката: Утре е најголемиот христијански празник воскресение Исусово ...

Љубе Бошковски го честита христијанскиот празник Велигден

Локално - 11.04.2015

Од занданите на Идризово Љубе Бошкоски во свое име и во име на Обединети за Македонија го честита христијанскиот празник Велигден. Утре е најголемиот христијански празник воскресение Исусово – Велигден.

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

Република - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Груевски и Заев со Велигденски пораки за среќа, долговечност и трагање за вистината

Н.Македонија - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија г.г.Стефан, членовите на Синодот и на сите православни верници од Македонија и дијаспората Велигденското празнување ...

Бесплатен паркинг во Охрид за Велигден

Lider - 11.04.2015

ЈП Билјанини извори ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за Велигденските празници престојуваат во градот, дека на 12 април Велигден паркирањето ќе биде бесплатно за сите. Ова се однесува на паркинг просторот со кој стопанисува јавното ...

ФОТО: И Српските ѕвезди ги покажаа своите велигденски јајца!

Вистина.мк - 11.04.2015

Српската естрада подготвено го пречекува најголемиот христијански празник Велигден, па голем број од нив на Голем петок влегле во кујна и ги бојадисаа јајцата. Горди на својата работа и умешност се пофалија и на социјалните мрежи.

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Lider - 11.04.2015

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Груевски: Велигден е денот кога се празнува Христовата жртва за човековото спасение

Lider - 11.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот Христијански празник – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници во Република Македонија и во дијаспората.

Десетина илјади гости за Велигден во Охрид

Канал5 - 10.04.2015

Десетина илјади туристи Велигденските празници ќе ги слават на брегот на Охридското езеро. Најбројни се гостите од земјава и регионот Бугарија, Србија, Црна Гора, но ги има и од подалечните земји Романија, Чешка, Турција.

Охрид за Велигден со гости од соседството

Утрински - 10.04.2015

Охрид - Во пресрет на најголемиот Христијански празник, Велигден, Балканскиот Ерусалим се подготвува за пречек на туристите за оваа година. Имено, со оглед на четиридневното празнување, се очекуваат поголем број туристи во Охрид.

Велигденски празници во самотија и сиромаштија

24 Вести - 10.04.2015

Сам меѓу четири ѕида, без семејство и со солзи во очите, 60 годишниот Томислав Котев од струмичко Водоча ќе го дочека Велигден. Живее од милостина и јадливи тревки. Има куќа која е запуштена и 15 декари ниви.

Го давам имотот за да бидам со луѓе на Велигден

Вест - 10.04.2015

Жител од струмичко Водоча го нуди својот имот за да го згрижи државата и Велигден да го пречека во некој дом. Шеесетгодишниот Томислав Котев нема приходи, ниту прима каква било помош. Живее од милостина и чај од тревки, а поседува куќа и 15 декари ...

Грците во Македонија, Македонците во Грција

Вест - 10.04.2015

За продолжениот велигденски викенд Македонците масовно заминуваат за Грција и за Бугарија, а зголемен е и влезот на странски државјани во земјава. Најчеста дестинација на Македонците се грчките приморски градови и бугарските бањски и скијачки ...

Честитка од Ахмети до православните верници за Велигден

Утрински - 10.04.2015

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска до православните верници упати честитка по повод големиот празник Велигден, со желби за здравје и благосостојба. - Верските празници ги зближуваат луѓето и го промовираат најдоброто кај човештвото и затоа се ...

Честитка од Ахмети до православните верници за Велигден

Алсат-М - 10.04.2015

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска до православните верници упати честитка по повод големиот празник Велигден, со желби за здравје и благосостојба. - Верските празници ги зближуваат луѓето и го промовираат најдоброто кај човештвото и затоа се ...

Охридските хотелиери очекуваат солидна посетеност за велигденските празници

Канал5 - 10.04.2015

Охридските туристички работници очекуваат солидна посетеност на Охрид за престојните велигденски празници. Според последните податоци засега исполнетоста на сместувачките капацитети на Охридската ривиера изнесува некаде просечно околу 60 проценти, ...

Хуманитарна велигденска изложба во Делчево

Канал5 - 10.04.2015

Во организација на локалната самоуправа во спомен домот АСНОМ во Делчево е отворена традиционалната хуманитарна велигденска изложба. На изложбата се презентирани стотици експонати од ракотворби, цртежи, велигденски јајца и други украсни предмети.

Честитка од Ахмети до православните верници за Велигден

Телма - 10.04.2015

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска до православните верници упати честитка по повод големиот празник Велигден, со желби за здравје и благосостојба. - Верските празници ги зближуваат луѓето и го промовираат најдоброто кај човештвото и затоа се ...

Хотелите во Охрид преполни за велигденските празници

Press24 - 10.04.2015

Охридските туристички работници очекуваат солидна посетеност на Охрид за престојните велигденски празници. Според последните податоци засега исполнетоста на сместувачките капацитети на Охридската ривиера изнесува некаде просечно околу 60 проценти, ...

Честитка од Ахмети за Велигден

+инфо - 10.04.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, упати честитка до православните верници по повод христијанскиот празник Велигден. „Оваа година, празникот Велигден се одбележува со една растечка заедница на православни Албанци во Македонија при што ја искористувам ...

Ахмети им го честита Велигден на сите православни верници

Нова ТВ - 10.04.2015

Лидерот на ДУИ денес упати честитка за Велигден до сите православн верници. Ви честитката тој на сите им посакува здравје и благосостојба. "Оваа година, празникот Велигден се одбележува со една растечка заедница на православни Албанци во Македонија ...

Хуманитарна велигденска изложба во Делчево- средствата наменети за лицата со посебни потреби

Курир - 10.04.2015

Во спомен домот АСНОМ во Делчево е отворена традиционалната хуманитарна велигденска изложба. На изложбата, во организација на локалната самоуправа, се презентирани стотици експонати од ракотворби, цртежи, велигденски јајца и други украсни предмети.

Хуманитарен концерт во Струмица

+инфо - 10.04.2015

Велигденски хуманитарен концерт се одржа синоќа во големата сала на центарот за култура „Антон Панов“, во организација на Младинскиот совет и со поддршка на општина Струмица. На концертот кој се одржа по петти пат настапија млади струмички таленти, ...

Градоначалникот Ристески со честитка по повод Велигденските празници

Курир - 10.04.2015

Градоначалникот на општина Прилеп Марјан Ристески и намесникот на Прилепкото архиерејско намесништво, oтец Благоја Станкоски, во дворот на црквата „Св.Благовештение“ на сите православни верници им ги честитаа Велигденските празници.

Денеска избањајте го вашето дете со велигденско јајце

Press24 - 10.04.2015

Црвените јајца кои домаќинките ги вапцаа за најголемиот христијански празник Велигден, отвараат голема дилема околу тоа кога треба со истите мајките да ги избаљаат своите деца. Домакинките кога на Велики Четврток ги вапцаат јајцата треба да ги ...

ВЕЛИКИ ПЕТОК: Граѓаните отидоа во црква, на прошетка и во маркети (ФОТО)

Телеграф - 10.04.2015

Ги повикуваме сите трговци да не ги поскапуваат цените на производите, за да можат и посиромашните да си ги дозволат потребните услови за достојно и радосно празнување на Празникот над празниците“, апелираат од „Св.Јован Бигорски“ Сончевото време, ...

Зошто жените за Велигден ги удираат со стап?

Курир - 10.04.2015

Велигден е најважниот христијански празник поврзан со распнувањето и воскресението на Исус Христос и иако на територијата на Чешка се слави различно. Сепак понеделникот главно е релаксирачки ден, во знак на поздравување на пролетта.

Честитка на Ахмети за Велигден

Телеграф - 10.04.2015

Верските празници ги зближуваат луѓето и го промовираат најдоброто кај човештвото и затоа се надевам дека овој дух ќе ни биде патоказ за нашето секојдневие Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска до православните верници упати честитка по повод ...

Охридските хотелиери очекуваат солидна посетеност за велигденските празници

Курир - 10.04.2015

Охридските туристички работници очекуваат солидна посетеност на Охрид за престојните велигденски празници. Според последните податоци засега исполнетоста на сместувачките капацитети на Охридската ривиера изнесува некаде просечно околу 60 проценти, ...

Младите струмичани организираат хуманитарен велигденски концерт

Сител - 10.04.2015

Младите од Струмица уште еднаш ја покажаа својата хуманост на дело. Под мотото,, Да ја разбудиме хуманоста, струмичани пеат за струмичани,, младинскиот совет го организираше петтиот по ред хуманитарен велигденски концерт на кој настапија голем број ...

Честитка од Ахмети до православните верници за Велигден

А1 On - 10.04.2015

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска до православните верници упати честитка по повод големиот празник Велигден, со желби за здравје и благосостојба. - Верските празници ги зближуваат луѓето и го промовираат најдоброто кај човештвото и затоа се ...

Охридските хотелиери очекуваат солидна посетеност за велигденските празници

А1 On - 10.04.2015

Охридските туристички работници очекуваат солидна посетеност на Охрид за престојните велигденски празници. Според последните податоци засега исполнетоста на сместувачките капацитети на Охридската ривиера изнесува некаде просечно околу 60 проценти, ...

ФОТО: Велигденски хуманитарен концерт во Струмица

А1 On - 10.04.2015

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, синоќа во големата сала на центарот за култура „Антон Панов“ се одржа велигденски хуманитарен концерт, а во организација на Младинскиот совет и со поддршка на општина Струмица.

Зошто жените за Велигден ги удираат со стап?

Press24 - 10.04.2015

Велигден е најважниот христијански празник поврзан со распнувањето и воскресението на Исус Христос и иако на територијата на Чешка се слави различно. Сепак понеделникот главно е релаксирачки ден, во знак на поздравување на пролетта.

Охридските хотелиери очекуваат солидна посетеност за велигденските празници

Сител - 10.04.2015

Охридските туристички работници очекуваат солидна посетеност на Охрид за престојните велигденски празници. Според последните податоци засега исполнетоста на сместувачките капацитети на Охридската ривиера изнесува некаде просечно околу 60 проценти, ...

Хуманитарна велигденска изложба во Делчево

Сител - 10.04.2015

Во организација на локалната самоуправа во спомен домот АСНОМ во Делчево е отворена традиционалната хуманитарна велигденска изложба. На изложбата се презентирани стотици експонати од ракотворби, цртежи, велигденски јајца и други украсни предмети.

Нека Воскресението Христово донесе напредок и радост - честитка од градоначалникот Ристески

Press24 - 10.04.2015

Градоначалникот на општина Прилеп Марјан Ристески и намесникот на Прилепкото архиерејско намесништво, oтец Благоја Станкоски, во дворот на црквата „Св.Благовештение“ на сите православни верници им ги честитаа Велигденските празници.

Евтин, а сладок велигденски подарок: Јајце полнето со чоколади

Црнобело - 10.04.2015

Иако Велигден трае само неколку дена, за негово славење постојат еден куп идеи кои лесно може да се претворат во реалност. За сите родители, тетки, баби и дедовци денес претставуваме една супер идеја која може да ја изработат за младите или пак ...

Охрид со нетрпение очекува за време на Велигденските празници туристи од соседните држави

Локално - 10.04.2015

За пречекот на Велигденските празници во Охрид се очекуваат доста туристи од Бугарија, Србија и Албанија. Ова, во интервју за бугарската агенција “Фокус” го изјави градоначалникот Никола Бакрачески.

Ахмети им го честита Велигден на православните верници

Република - 10.04.2015

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска до православните верници упати честитка по повод големиот празник Велигден, со желби за здравје и благосостојба. - Верските празници ги зближуваат луѓето и го промовираат најдоброто кај човештвото и затоа се ...

Младите струмичани покажаа хуманост на дело

Вечер Прес - 10.04.2015

Младите од Струмица уште еднаш ја покажаа својата хуманост на дело. Под мотото,, Да ја разбудиме хуманоста - струмичани пеат за струмичани“ Младинскиот совет го организираше петтиот по ред хуманитарен велигденски концерт на кој настапија голем број ...

Кога се бања детето со првото велигденско јајце?

Вечер Прес - 10.04.2015

Црвените јајца кои вчера домаќинките ги вапцаа за најголемиот христијански празник Велигден, отвараат голема дилема околу тоа кога треба со истите мајките да ги избаљаат своите деца Црвените јајца кои вчера домаќинките ги вапцаа за најголемиот ...

СДСМ со честитка за Велигден

Kumanovo News - 10.04.2015

Социјалдемократскиот сојуз им го честита празникот Велигден – Христовото Воскресение, на сите граќани од православна вероисповед и на сите оние кои го празнуваат. Во оваа време кога сите сме исправени пред еден предизвик, пред предизвикот на ...

ОБИЧАЈ: Зошто жените на Велигден ги удираат со стап?!

Пулс24 - 10.04.2015

Велигден е најважниот христијански празник поврзан со распнувањето и воскресението на Исус Христос и иако на територијата на Чешка се слави различно. Сепак понеделникот главно е релаксирачки ден, во знак на поздравување на пролетта.

Ахмети за Велигден: Сме покрај вас со братски желби

Вечер Прес - 10.04.2015

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска до православните верници упати честитка по повод големиот празник Велигден, со желби за здравје и благосостојба. - Верските празници ги зближуваат луѓето и го промовираат најдоброто кај човештвото и затоа се ...

ОО на СДСМ Куманово со честитка по повод Велигден

Кумановски м. - 10.04.2015

Социјалдемократскиот сојуз им го честита празникот Велигден – Христовото Воскресение, на сите граќани од православан вероисповед и на сите оние кои го празнуваат, најрадосниот празник од сите празници.

Ахмети го честиташе Велигден

еМагазин - 10.04.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, упати честитка до православните верници по повод христијанскиот празник Велигден. „Оваа година, празникот Велигден се одбележува со една растечка заедница на православни Албанци во Македонија при што ја искористувам ...

Градоначалникот Ристески им го честиташе Велигден на православните верници

Пулс24 - 10.04.2015

Градоначалникот на општина Прилеп Марјан Ристески и намесникот на Прилепкото архиерејско намесништво, oтец Благоја Станкоски, во дворот на црквата „Св.Благовештение“ на сите православни верници им ги честитаа Велигденските празници.

Ахмети со честитка по повод Велигден

Точка - 10.04.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција(ДУИ) Али Ахмети упати честитки по повод празникот Велигден. „Оваа година, празникот Велигден се одбележува со една растечка заедница на православни Албанци во Македонија при што ја искористувам ...

Охрид очекува солидна посетеност за велигденските празници

Република - 10.04.2015

Охридските туристички работници очекуваат солидна посетеност на Охрид за престојните велигденски празници. Според последните податоци засега исполнетоста на сместувачките капацитети на Охридската ривиера изнесува некаде просечно околу 60 проценти, ...

Пролетни цвеќиња, погодни за велигденскaтa трпезa

Локално - 10.04.2015

Декорацијата за велигденскaтa маса е нешто што е не помалку важно од јадењата на трпезата. Велигден е најголемиот христијански празник во пролет. Затоа е соодветно да ставиме на маса и свежи пролетни цвеќиња ! Еве кои се најпогодните цвеќиња за ...

Ахмети со честитка за Велигден

Sky - 10.04.2015

Честитка до православните верници по повод христијанскиот празник Велигден, упати претседателот на ДУИ, Али Ахмети. „Оваа година, празникот Велигден се одбележува со една растечка заедница на православни Албанци во Македонија при што ја искористувам ...

Хотелите во Охрид преполни за велигденските празници

Вечер Прес - 10.04.2015

Охридските туристички работници очекуваат солидна посетеност на Охрид за престојните велигденски празници. Според последните податоци засега исполнетоста на сместувачките капацитети на Охридската ривиера изнесува некаде просечно околу 60 проценти, ...

Бугарска инвазија во Охрид за празниците

Фактор - 10.04.2015

Охридските хотелиери очекуваат солидна посетеност поради велигденските празници. Во моментот зафатеноста на Охридската ривиера е 60%, некои хотели сепак се резервирани целосно. Останатите очекуваат да ги пополнат капацитетите со туристи кои одлучиле ...

Охридските хотелиери очекуваат посетеност за велигденските празници

Н.Македонија - 10.04.2015

Охридските туристички работници очекуваат солидна посетеност на Охрид за престојните велигденски празници. Според последните податоци засега исполнетоста на сместувачките капацитети на Охридската ривиера изнесува некаде просечно околу 60 проценти, ...

Охридските хотелиери очекуваат солидна посетеност за велигденските празници

Lider - 10.04.2015

Охридските туристички работници очекуваат солидна посетеност на Охрид за престојните велигденски празници. Според последните податоци засега исполнетоста на сместувачките капацитети на Охридската ривиера изнесува некаде просечно околу 60 проценти, ...

Зошто во Чешка жените за Велигден ги удираат со стап?

Lider - 10.04.2015

Велигден е најважниот христијански празник поврзан со распнувањето и воскресението на Исус Христос и иако на територијата на Чешка се слави различно. Сепак понеделникот главно е релаксирачки ден, во знак на поздравување на пролетта.

Честитка од Ахмети до православните верници за Велигден

Lider - 10.04.2015

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска до православните верници упати честитка по повод големиот празник Велигден, со желби за здравје и благосостојба. – Верските празници ги зближуваат луѓето и го промовираат најдоброто кај човештвото и затоа се ...

Хуманитарна велигденска изложба во Делчево- средствата наменети за лицата со посебни потреби

Lider - 10.04.2015

Во спомен домот АСНОМ во Делчево е отворена традиционалната хуманитарна велигденска изложба. На изложбата, во организација на локалната самоуправа, се презентирани стотици експонати од ракотворби, цртежи, велигденски јајца и други украсни предмети.

„Подарете книга за велигденско јајце“ во Илинден

Канал5 - 09.04.2015

Општина Илинден во Домот на културата „Илинден“ денеска ја организираше деветтата манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”, при што се обезбедени 2.000 нови книги за општинската библиотека.

Празничен ценовен шок - Голем дел од производите со повискои цени

24 Вести - 09.04.2015

Метеж на зелените пазари пред големиот христијански празник Велигден. И годинава нов ценовен шок, предвелигденско поскапување на прехранбените производи. Наместо велигденскиот пост да заврши со полна богата трпеза, граѓаните велат , според цените и ...

Повисоки цени пред Велигден

Телма - 09.04.2015

Ништо ново и пред овој Велигден. На зелените пазари осамнаа нови повисоки цени на доматите, младиот компир, краставиците. За продавачите цените не се превисоки, зголемени се велат само за десет до петнаесет проценти.Оние што ги даваат парите со ...

Пакети за сиромашните во Kарпош

Дневник - 09.04.2015

На 120 социјално загрозени семејства вчера Општината Kарпош им подели пакети со прехранбени производи и средства за хигиена по повод претстојниот христијански празник Велигден. Градоначалникот на Kарпош, Стевчо Јакимовски им го честиташе Велигден со ...

Манифестација Подарете книга за велигденско јајце

Канал5 - 09.04.2015

Општина Илинден и годинава традиционално по 9. пат ја организира манифестацијата „Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение” на која секој посетител што ќе подари книга за возврат ќе добие црвено велигденско јајце.

Манифестација Хуманитарно велигденско јајце

Канал5 - 09.04.2015

Хуманитарното здружение Кралицата Есма и Стево Теодосиевски на Величетврток традиционално ја реализира манифестацијата „Хуманитарното велигденско јајце“ на која сите посетители задолжително треба да донесат барем едно велигденско бојадисано јајце.

Хуманитарен базар за помош на слепите лица

Канал5 - 09.04.2015

Општина Ѓорче Петров и Здружението на слепи и лица со оштетен вид денеска на пладне, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ организираат Хуманитарен велигденски хепенинг од кој собраните средства ќе бидат наменети за помош на слепите лица.

Хуманитарен базар за помош на слепите лица

Сител - 09.04.2015

Општина Ѓорче Петров и Здружението на слепи и лица со оштетен вид денеска на пладне, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ организираат Хуманитарен велигденски хепенинг од кој собраните средства ќе бидат наменети за помош на слепите лица.

Манифестација Подарете книга за велигденско јајце

Сител - 09.04.2015

Општина Илинден и годинава традиционално по 9. пат ја организира манифестацијата „Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение” на која секој посетител што ќе подари книга за возврат ќе добие црвено велигденско јајце.

„Подарете книга за велигденско јајце“ во Илинден

Курир - 09.04.2015

Општина Илинден, во Домот на култура „Илинден“, успешно ја реализираше 9-та по ред традиционална манифестацијата „Подарете книга за Велигденско јајце- симбол на Христовото Воскресение”, при што се обезбедени 2.000 нови книги за општинската ...

„Подарете книга за велигденско јајце“ во Илинден

А1 On - 09.04.2015

Општина Илинден во Домот на културата „Илинден“ денеска ја организираше деветтата манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”, при што се обезбедени 2.000 нови книги за општинската библиотека.

Велигденски саем во Охрид- собраните средства ќе се донираат на социјално загрозени семејства

Курир - 09.04.2015

По повод Велигденските празници, општина Охрид и ЈП „Градски Пазар“ заедно со Црвен Крст- Охрид, втора година по ред го организираат Велигденскиот саем кој има хуманитарен карактер. Саемот кој беше отворен денес ќе трае два дена.

Велигденски саем во Охрид, собраните средства ќе се донираат на социјално загрозени семејства

Нетпрес - 09.04.2015

Општина Охрид и ЈП „Градски Пазар“ заедно со Црвен Крст- Охрид, по повод Велигденските празници, втора година по ред го организираат Велигденскиот саем кој има хуманитарен карактер. Саемот кој беше отворен денес ќе трае два дена.

Велигденски саем во Охрид- собраните средства ќе се донираат на социјално загрозени семејства

Press24 - 09.04.2015

По повод Велигденските празници, општина Охрид и ЈП „Градски Пазар“ заедно со Црвен Крст- Охрид, втора година по ред го организираат Велигденскиот саем кој има хуманитарен карактер. Саемот кој беше отворен денес ќе трае два дена.

Манифестација Хуманитарно велигденско јајце

Курир - 09.04.2015

Хуманитарното здружение Кралицата Есма и Стево Теодосиевски на Величетврток традиционално ја реализира манифестацијата „Хуманитарното велигденско јајце“ на која сите посетители задолжително треба да донесат барем едно велигденско бојадисано јајце.

Хуманитарен базар за помош на слепите лица

Курир - 09.04.2015

Општина Ѓорче Петров и Здружението на слепи и лица со оштетен вид денеска на пладне, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ организираат Хуманитарен велигденски хепенинг од кој собраните средства ќе бидат наменети за помош на слепите лица.

Манифестација Подарете книга за велигденско јајце

Курир - 09.04.2015

Општина Илинден и годинава традиционално по 9. пат ја организира манифестацијата „Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение” на која секој посетител што ќе подари книга за возврат ќе добие црвено велигденско јајце.

За Велигден дома или каде што е поевтино

Р.С.Европа - 09.04.2015

Најголемиот дел од граѓаните кои за велигденските празници планираат да отпатуваат некаде, ги бираат аранжманите што чинат околу 100 евра. Поголемиот дел од граѓаните не планираат да заминат на продолжен велигденски викенд надвор од градот и ...

Традиција: Велигденски венец со суво грозје

МакМода - 09.04.2015

За свечена атмосфера на велигденската трпеза подгответе го велигденскиот венец со суво грозје. Велигденските празници се пред нас, тие не зближуваат, не собираат на заедничка трпеза, а атмосферата е посвечена кога трпезата е убава и за очите, ...

Велигденска наградна игра на „Везешари“

+инфо - 09.04.2015

Компанијата „Везешари“ организира велигденска наградна игра која ќе трае до 14 април, вторник. Сѐ што треба да направите е да ја испратите фотографијата од вашето велигденско јајце во Inbox на страницата на Фејсбук на компанијата, која можете да ја ...

Хуманитарен велигденски хепенинг во Ѓорче Петров

Курир - 09.04.2015

Во црквата св. Петар и Павле во Општина Ѓорче Петров денеска се одржа хуманитарен велигденски хепенинг, во организација на општината и Здружението на слепи и слабовидни лица. На велигденската трпеза приготвена од членките на Здружението можеа да се ...

Манифестација Хуманитарно велигденско јајце

Нетпрес - 09.04.2015

Хуманитарното здружение „Кралицата Есма и Стево Теодосиевски“ на Велики Четврток традиционално ја реализира манифестацијата „Хуманитарното велигденско јајце“. На оваа манифестација сите посетители задолжително треба да донесат барем едно велигденско ...

Велигденски саем во Охрид

МРТ - 09.04.2015

Во Охрид по втор пат се организира Велигденски саем на кој се изложени слаткарски и пекарски производи, како и велигденски украси. Производите се продаваат по симболични цени, а прибраните средства ќе се искористат за хуманитарни цели...

Центарот на Охрид во празничен амбиент

OhridNews - 09.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, екипите на охридското јавно претпријатие „Комуналец“ традиционално го украсија центарот на градот. Охрид за празникот очекува гости како од земјава, така и од странство, а според најавите најбројни ќе ...

Хуманитарен базар за помош на слепите и лицата со оштетен вид

Нетпрес - 09.04.2015

Хуманитарен велигденски хепенинг во организација на општина Ѓорче Петров и Здружението на слепи и лица со оштетен вид денеска ќе се одржи во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“. Собраните средства ќе бидат наменети за помош на слепите лица.

Фото + Во пазарот по втор пат Велигденски саем, во училиштата празничен хепенинг

OhridNews - 09.04.2015

По повод Велигденските празници, Општина Охрид и ЈП „Градски Пазар“ заедно со Црвен Крст- Охрид, втора година по ред го организираат Велигденскиот саем кој има хуманитарен карактер. Саемот кој беше отворен денес ќе трае два дена.

Охрид блеснува во велигденски сјај, првите гости на риверата ќе пристигнат утре

Алфа - 09.04.2015

Во пресрет на големиот празник- Христовото воскресение,градот годинава како и лани,организира Велигденски саем. Собраните сретства ќе бидат искористени во хуманитарни цели. Тоа посебна радост внесе кај децата, кои со голема љубов изработија разни ...

Манифестација Хуманитарно велигденско јајце

Алфа - 09.04.2015

Хуманитарното здружение Кралицата Есма и Стево Теодосиевски на Величетврток традиционално ја реализира манифестацијата „Хуманитарното велигденско јајце“ на која сите посетители задолжително треба да донесат барем едно велигденско бојадисано јајце.

Манифестација Хуманитарно велигденско јајце

Сител - 09.04.2015

Хуманитарното здружение Кралицата Есма и Стево Теодосиевски на Величетврток традиционално ја реализира манифестацијата „Хуманитарното велигденско јајце“ на која сите посетители задолжително треба да донесат барем едно велигденско бојадисано јајце.

Манифестација Хуманитарно велигденско јајце

Точка - 09.04.2015

Хуманитарното здружение "Кралицата Есма и Стево Теодосиевски" на Велики Четврток традиционално ја реализира манифестацијата "Хуманитарното велигденско јајце". На оваа манифестација сите посетители задолжително треба да донесат барем едно велигденско ...

„Подарете книга за велигденско јајце“ во Илинден

Денешен - 09.04.2015

Општина Илинден во Домот на културата „Илинден“ денеска ја организираше деветтата манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”, при што се обезбедени 2.000 нови книги за општинската библиотека.

Многу повисоки цени пред Велигден

Денешен - 09.04.2015

Ништо ново и пред овој Велигден. На зелените пазари осамнаа нови повисоки цени на доматите, младиот компир, краставиците. За продавачите цените не се превисоки, зголемени се велат само за десет до петнаесет проценти.Оние што ги даваат парите со ...

Хуманитарен базар за помош на слепите лица во Ѓорче

Вечер Прес - 09.04.2015

Општина Ѓорче Петров и Здружението на слепи и лица со оштетен вид денеска на пладне, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле" организираат Хуманитарен велигденски хепенинг од кој собраните средства ќе бидат наменети за помош на слепите лица.

„Подарете книга за велигденско јајце“ во Илинден

Локално - 09.04.2015

Општина Илинден во Домот на културата „Илинден“ денеска ја организираше деветтата манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”, при што се обезбедени 2.000 нови книги за општинската библиотека.

Подарете велигденско јајце и ќе добиете книга

Република - 09.04.2015

Општина Илинден и годинава традиционално по 9-ти пат ја организира манифестацијата „Подарете книга за велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”. Секој посетител што ќе подари книга за возврат ќе добие црвено велигденско јајце.

Обезбедени 2000 книги за Општинската библиотека Илинден

Вечер Прес - 09.04.2015

Општина Илинден, во Домот на култура „Илинден", успешно ја реализираше 9-та по ред традиционална манифестацијата ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение", при што се обезбедени 2.000 нови книги за Општинската ...

Честитка по повод Велигден од градоначалникот на Куманово

Кумановски м. - 09.04.2015

Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски, денес упати писмена честитка до граѓаните на Куманово, во која на сите граѓани им го честита големиот христијански празник = Велигден. Од мое лично име и од името на вработените во општинската ...

ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД: Ова се неработните денови што следуваат

Sky - 09.04.2015

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2015 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 13 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар • 01 ...

Велигденските празници се можност да добиете некој килограм повеќе, како да не се здебелите?

Република - 09.04.2015

Велигденските празници се одлична можност за одмор, уживање со семејството и пријателите, но и за да добиете некој килограм. Доколку се плашите дека ќе се здебелите во текот на вкусната велигденска трпеза, еве неколку совети кои ќе ви помогнат да не ...

Велигденски хепенинг во Ресен

Тера - 09.04.2015

Денес на Градскиот плоштад во Ресен во организација на општината и Домот на Култура „Драги Тозија, а под покровителство на градоначалникот се реализира традиционалната манифестација велигденски хепенинг 2015 .

Следува продолжен викенд - ќе одмараме 4 дена

Вечер Прес - 09.04.2015

И метеоролозите нoсат супер вести за викендов. За празникот времето ќе биде сончево и топло По повод најголемиот христијански празник Велигден, ќе уживаме во неколку неработни денови. Неработен ќе биде и петокот, односно 10 април но само за ...

Проверете кои се неработни денови за Велигден

еМагазин - 09.04.2015

По повод најголемиот христијански празник Велигден, нема да се работи неколку денови. Неработен ќе биде и петокот (утре), односно 10 април, но само за православните верници. Тоа значи дека од 10 април, па се до 13, односно петок, сабота, недела и ...

Честитка од градоначалникот за Велигден до граѓаните на Штип

Пулс24 - 09.04.2015

Честитка од градоначалникот за Велигден до граѓаните на Штип (10:00) Градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев по повод христијанскиот празник Велигден, денес во 10:00 часот ќе упати честитка до православните верници.

Велигден неработен ден за сите граѓани

Kumanovo News - 09.04.2015

Понеделник, вториот ден на Велигден според православниот календар е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека тоа е согласно со Законот за празниците на РМ.

Ни следат четири неработни денови и сончево време за викенд

Фактор - 09.04.2015

Велики петок, петок пред Велигден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Од Министерството за труд и социјална политика, соопштуваат дека тоа е согласно со Законот за празниците на РМ и на граѓаните од православна вероисповед им го ...

Идеи: Направете си сами велигденски салфети (Фото инструкции)

МК News - 09.04.2015

Изработката нема да ви одземе многу време, а низниот дизајн ќе направи овој Велигден да имате прекрасна празнична ...

Секој ден изложба „Шарено Велигденско јајце“

Пулс24 - 09.04.2015

Секој ден изложба „Шарено Велигденско јајце“ (11:00) Општина Штип во соработка со Домот на културата „Ацо Шопов‘‘ по повод Велигденските празници, традиционално по петти пат ја реализира манифестацијата „Шарено велигденско јајце“.

Нѐ очекува продолжен викенд и сончево време за празниците

Република - 09.04.2015

Велики петок, петок пред Велигден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Од Министерството за труд и социјална политика, соопштуваат дека тоа е согласно со Законот за празниците на РМ и на граѓаните од православна вероисповед им го ...

"Бомбата" ќе шета низ Македонија - еве каде ќе "удри" по Велигден

Sky - 09.04.2015

"Бомбата", по Велигденските празници ќе продолжи да шета низ Македонија. На ред за објавување на вистината за Македонија, по празниците се Охрид и Штип, дознава СКАЈ. Тематските прес конференции кои СДСМ ги прави низ градовите во земјава, се ...

Велигденски хепенинг во О.У К.Ј. Питу- Кичево

Н.Македонија - 09.04.2015

Петта година по ред во О.У. „Кузман Јосифоски - Питу“ Кичево, се организира Велигденски хепенинг, на кој се изложени изработките на учениците, кои се нудат на продажба на заинтересираните посетители Покрај изработки на разни предмети, вредните раце ...

Манифестација Хуманитарно велигденско јајце

Lider - 09.04.2015

Хуманитарното здружение Кралицата Есма и Стево Теодосиевски на Величетврток традиционално ја реализира манифестацијата „Хуманитарното велигденско јајце“ на која сите посетители задолжително треба да донесат барем едно велигденско бојадисано јајце.

Хуманитарен базар за помош на слепите лица

Lider - 09.04.2015

Општина Ѓорче Петров и Здружението на слепи и лица со оштетен вид денеска на пладне, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ организираат Хуманитарен велигденски хепенинг од кој собраните средства ќе бидат наменети за помош на слепите лица.

Манифестација Хуманитарно велигденско јајце

Вистина.мк - 09.04.2015

Хуманитарното здружение Кралицата Есма и Стево Теодосиевски на Величетврток традиционално ја реализира манифестацијата „Хуманитарното велигденско јајце“ на која сите посетители задолжително треба да донесат барем едно велигденско бојадисано јајце.

Хуманитарен базар за помош на слепите лица

Вистина.мк - 09.04.2015

Општина Ѓорче Петров и Здружението на слепи и лица со оштетен вид денеска на пладне, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ организираат Хуманитарен велигденски хепенинг од кој собраните средства ќе бидат наменети за помош на слепите лица.

„Подарете книга за велигденско јајце“ во Илинден

Lider - 09.04.2015

Општина Илинден во Домот на културата „Илинден“ денеска ја организираше деветтата манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”, при што се обезбедени 2.000 нови книги за општинската библиотека.

Хуманитарни пакети за социјално загрозените семејства во Карпош

Канал5 - 08.04.2015

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, денеска ги подели хуманитарните пакети на социјално загрозените семејства. На велигденската акција, која се одржуваше минатиов викенд, граѓаните имаа можност, при празничното пазарување, да ...

Голем број туристи за Велигден ќе бидат во Охрид

Канал5 - 08.04.2015

Многу странски и домашни туристи Велигденските празници ќе ги слават во Балканскиот Ерусалим. Охридските хотели се резервирани за гости од Србија, Бугарија, Црна Гора, но за прв пат и многу туристи од земјава.

Манифестација „Најубаво велигденско јајце“ во општина Гази Баба

Канал5 - 08.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, општина Гази Баба во соработка со основните училишта и градинките, во спортската сала „М.А. Ченто“ одржа манифестација „Најубаво велигденско јајце“.

Базари по повод велигденските празници

Канал5 - 08.04.2015

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат велигденски базари во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на ...

Подарете книга за велигденско јајце

Дневник - 08.04.2015

Општина Илинден ја организира традиционалната манифестација ,,Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото воскресение“ во четврток од 10 до 14 часот во Домот на културата „Илинден“.

Велигденски средби во Горно Лисиче

Дневник - 08.04.2015

В недела на големиот христијански празник Велигден, во дворот на црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 27. Велигденски средби. Велигденските средби секоја година на празникот ги организира црковниот одбор на ...

Манифестација „Велигденска традиција“ во Крива Паланка

Канал5 - 08.04.2015

Со работилница насловена „Се запознаваме со обичаите за Велигден“ која се одржа денеска во Градски музеј во Крива Паланка започна годинашната манифестација „Велигденска традиција“. На работилницата учествуваа ученици од петто одделение од основното ...

ГАЛЕРИЈА Велигденски базар во ОУ „Гоце Делчев“

+инфо - 08.04.2015

Најмалите ученици во основното училиште „Гоце Делчев“ во Центар денеска на Велигденскиот базар ги презентираа своите креации на тема Велигден. Базарот се одржа во спортската сала на ...

Туристи од соседството Велигден ќе слават во Охрид

Сител - 08.04.2015

Охрид познат по многубројните цркви и манастири очекува голем број на гости за Велигденските празници .Најбројни на охридската ривиера ќе бидат туристите од нашето соседство од Бугарија,Србија и Грција ,потоа од Турција Данска и Израел но не ...

Базари по повод велигденските празници

А1 On - 08.04.2015

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат велигденски базари во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на ...

Базари по повод велигденските празници

Курир - 08.04.2015

Велигденски базари во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на ...

Подарете книга за Велигденско јајце

Макфакс - 08.04.2015

Општина Илинден традиционално веќе девет години по ред ја организира Манифестацијата со наслов „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”. Оваa оригинална и единствена од ваков вид манифестација која што истовремено ги ...

Уште утре на работа - ќе уживаме во продолжен викенд

Press24 - 08.04.2015

Уште утре ќе работиме, а потоа ќе уживаме во долг продолжен викенд. Петок и понеделник, 13 април, вториот ден Велигден поред Православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Базари во Гази Баба и Бутел по повод велигденските празници

Нетпрес - 08.04.2015

Базари по повод големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на која ќе ...

Везешари со награди за најкреативно декорирани велигденски јајца

МКД - 08.04.2015

Сè што треба да направите е да пратите фотографија од вашето велигденско јајце во инбоксот на фејсбук-страницата на Везешари . Наградната игра трае од 7 до 14 април. На 15 април сите пристигнати фотографии ќе бидат објавени на фејсбук-страницата на ...

Утре манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце“ во општина Илинден

Курир - 08.04.2015

Општина Илинден традиционално 9-та година по ред ја организира Манифестацијата со наслов ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”. Оваa оригинална и единствена од ваков вид манифестација која што истовремено ги ...

Велигденска помош за семејствата во социјален ризик од општина Карпош

Сител - 08.04.2015

По повод претстојниот христијански празник Велигден, општина Карпош им додели пакети со трајни производи и средства за хигиена на 120 семејства на нејзината територија во социјален ризик. Градоначалникот Стевчо Јакимовски им го честиташе големиот ...

Базари по повод велигденските празници

Сител - 08.04.2015

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат велигденски базари во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на ...

Гости од соседството на велигденски викенд во Охрид

OhridNews - 08.04.2015

Организирани групи и индивидуални гости од Грција, Бугарија, Србија и Албанија се очекува да престојуваат во Охрид за време на претстојниот велигденски викенд. Според охридските туристички работници освен гостите од соседството, велигденските ...

Во Гази Баба одржана манифестацијата „Најубаво Велигденско јајце“

Курир - 08.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, општина Гази Баба во соработка со основните училишта и градинките, во спортската сала „М.А. Ченто“ се одржа манифестација „Најубаво Велигденско јајце“.

„Најубаво велигденско јајце“ во општина Гази Баба

Press24 - 08.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, општина Гази Баба во соработка со основните училишта и градинките, во спортската сала „М.А. Ченто“ одржа манифестација „Најубаво велигденско јајце“.

Велигденска креативна работилница во ОУ.Даме Груев

Тера - 08.04.2015

По повод велигденските празници во основното училиште Даме Груев се одржа еден интересен настан.На истиот учествуваа второоделенците од ова училиште со поддршка на нивнтие наставници а во соработка со средното училиште Таки Даскало..

Базари по повод велигденските празници

Вечер Прес - 08.04.2015

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат велигденски базари во општините Гази Баба и Бутел Во спортската сала „Методија Андонов Ченто" во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце" на ...

Велигденски трпези и во социјалните семејства од Карпош

Вечер Прес - 08.04.2015

По повод претстојниот христијански празник Велигден, општина Карпош им додели пакети со трајни производи и средства за хигиена на 120 семејства на нејзината територија во социјален ризик Градоначалникот Стевчо Јакимовски им го честиташе големиот ...

Базари по повод велигденските празници

Скопје инфо - 08.04.2015

Велигденски базари во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на ...

Крит се претвора во остров на оргиите за Велигден

Локално - 08.04.2015

На интернационален “рај” за парови кои разменуваат сексуални партнери, ќе стане островот Крит, кој се подготвува да пречека стотици туристи кои сакаат да искусат специјални еротски авантури по Велигден, пишува “Бугарски вести”.

Награди од Везешари за најкреативно декорирани велигденски јајца

еМагазин - 08.04.2015

За престојните велигденски празници, компанијата Везешари организира наградна игра за најкреативно декорирани велигденски јајца. Треба да пратите фотографија од вашето велигденско јајце во инбоксот на фејсбук-страницата на Везешари .

Карпош: Велигденски трпези и во социјалните семејства

Пулс24 - 08.04.2015

По повод претстојниот христијански празник Велигден, Oпштина Карпош уште еднаш ги отвори вратите на солидарноста. На територија на Карпош, празнична помош добија 120 семејства од социјален ризик.

Подарете книга за Велигденско јајце

Точка - 08.04.2015

Општина Илинден традиционално веќе девет години по ред ја организира Манифестацијата со наслов "Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение". Оваa оригинална и единствена од ваков вид манифестација која што истовремено ги ...

Велигденски базар во Гази Баба и во Бутел

Република - 08.04.2015

Велигденски базари во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на ...

Донирајте во ”Порака Наша” со купување велигденски украси

Кумановски м. - 08.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, Здружението за лица со интелектуална попреченост ”Порака Наша” од Куманово, почнувајќи од 10.00 до 14.00 часот, во ТЦ Сума, ќе организира продажна изложба на рачни изработки со велигденски мотиви.

Базари во Гази Баба и Бутел по повод велигденските празници

Точка - 08.04.2015

Базари по повод големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на која ќе ...

Велигденски хуманитарен базар за „Порака наша“

Kumanovo News - 08.04.2015

Во трговскиот центар „Сума“ денеска се одржа Велигденски базар, за помош на корисниците на Дневниот центар за лица со посебни потреби „Порака наша“. Учениците од „Наце Буѓони“ и вработени во „Порака наша“ продаваа рачноизработени велигденски украси, ...

Од продадените украси – ”Порака Наша” ќе купува храна за лицата со попреченост

Кумановски м. - 08.04.2015

На иницијатива на родители чии деца го посетуваат дневниот центар на Здружението на лица со интелектуална попреченост ”Порака Наша”, во пресрет на Велигденските празници, денес во ТЦ ”СУМА”, беше истакнат штанд со рачно изработени украси наменети за ...

Велики петок неработен ден

Kumanovo News - 08.04.2015

Велики петок, петок пред Велигден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека тоа е согласно со Законот за празниците на РМ.

Базари по повод велигденските празници

Н.Македонија - 08.04.2015

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат велигденски базари во општините Гази Баба и Бутел Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на ...

Базари по повод велигденските празници

Вистина.мк - 08.04.2015

Велигденски базари во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на ...

Базари по повод велигденските празници

Lider - 08.04.2015

Велигденски базари во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска ќе се одржат во општините Гази Баба и Бутел. Во спортската сала „Методија Андонов Ченто“ во општина Гази Баба ќе се одржи манифестацијата „Најубаво велигденско јајце“ на ...

Хуманитарен велигденски базар во Општина Бутел

Lider - 08.04.2015

Хуманитарен велигденски базар се одржа денеска во холот на Општина Бутел на кој штитеници од Заводот за рехабилитација на деца и младинци „Топаанско поле,“ продаваа свои велигденски ракотворби на вработени и посетители на општината.

Велигденски изненадувања во продажните салони на Техномаркет

Бизнис Инфо - 07.04.2015

Големо, невообичаено и уникатно изненадување приредува Техномаркет по повод Велигденските празници. Во секој продажен салон на овој ланец, од 8 до 11 април ќе бидат сокриени Велигденски јајца, а за најсреќните посетители што ќе ги пронајдат, ...

Хуманитарен велигденски базар

Канал5 - 07.04.2015

Денеска и утре хуманитарен велигденски базар ќе се одржи во Скопје Сити Мол, на кој ќе бидат понудени рачно изработени украси и фарбани јајца изработени од децата од повеќе градинки и училишта.

Вредни награди за наjубаво декорираното јајце во Веро Центар

Press24 - 07.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

Велигденски средби во недела во црквата „Св. Петар и Павле“

Курир - 07.04.2015

Во недела, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 27-те велигденски средби. Велигденските средби традиционално секоја година на Велигден ги организира Црковниот одбор на православниот храм, под ...

Се негува традицијата: Велигденски средби со Благица Павловска во Горно Лисиче

Press24 - 07.04.2015

В недела, 12.4.2015 година, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 27-те велигденски средби. Велигденските средби традиционално секоја година на Велигден ги организира Црковниот одбор на православниот ...

Наjубаво декорирано јајце во Веро Центар

Црнобело - 07.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

Велигденски изненадувања во Техномаркет

Убавина и Здравје - 07.04.2015

Големо, невообичаено и уникатно изненадување приредува Техномаркет по повод Велигденските празници. Во секој продажен салон на овој ланец, од 8ми до 11ти април, ќе бидат сокриени Велигденски јајца, а за најсреќните посетители што ќе ги пронајдат, ...

ВЕЛИГДЕН: Македонците ќе трошат пари во Париз, Барселона, Милано

Телеграф - 07.04.2015

Четири неработни дена добиваат македонските граѓани за време на велигденските празнувања, па многумина веќе уплатија аранжмани за туристички тури низ западноевропските земји, соседството, но и во Израел Македонските граѓани максимално ќе ги ...

Тргнале да го прослават Велигден со семејството, но заминале во смрт

Press24 - 07.04.2015

Младиот брачен пар Дејвид и Маргарет-Ен Роуз кој се во брак една година, за велигденските празници подготвувале изненадување за семејството и да појдат кај блиските со приватен авион, но за жал сè тргнало наопаку.

Велики петок неработен за православните, понеделник 13 април неработен за сите граѓани

МКД - 07.04.2015

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците 10 април, Велики петок, петок пред Велигден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед.

Современ балет на прославата за Велигден на плоштадот во Берово

Макфакс - 07.04.2015

Општина Берово, за прославата, за Велигден, во недела, освен вообичаената програма за избор на најцрврсто и најубаво декорирано јајце за прв пат во Берово ќе настапи професионален современ балет.

Хуманитарен велигденски базар во општина Бутел

Курир - 07.04.2015

Во холот на Општина Бутел утре од 10 до 13 часот, ќе се одржи хуманитарен велигденски базар. Имено, штитениците од Заводот за рехабилитација на деца и младинци ,,Топаанско поле,, ќе ги изложат своите велигденски ракотворби пред вработените и ...

ОДМОР: Продолжен викенд - ова се петте неработни денови кои следат оваа недела

Press24 - 07.04.2015

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците 10 април, Велики петок, петок пред Велигден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед.

Пронајдете го велигденското јајце во салоните на Техномаркет и...

МКД - 07.04.2015

Од 8 до 11 април во секој продажен салон на Техномаркет ќе бидат сокриени велигденски јајца, а за најсреќните посетители што ќе ги пронајдат, следуваат големи попусти. „Убавината на празниците е во тоа да се сподели радоста и среќните моменти што ги ...

Велики петок неработен за православните, понеделник 13 април неработен за сите граѓани

Тера - 07.04.2015

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците 10 април, Велики петок, петок пред Велигден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед.

Големи Велигденски изненадувања во сите продажни салони на Техномаркет

еМагазин - 07.04.2015

Големо, невообичаено и уникатно изненадување приредува Техномаркет по повод Велигденските празници. Во секој продажен салон на овој ланец, од 8 до 11 април, ќе бидат сокриени Велигденски јајца, а за најсреќните посетители што ќе ги пронајдат, ...

Неработни денови за Велигден

еМагазин - 07.04.2015

Понеделник, 13 април, вториот ден Велигден според Православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Естрадни ѕвезди ќе настапат на Велигденските средби во Аеродром

Скопје инфо - 07.04.2015

Во дворот на црквата „Св. Петар и Павле" во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 27-ти велигденски средби. Велигденските средби традиционално секоја година на Велигден ги организира Црковниот одбор на православниот храм, под покровителство на ...

Секој ден изложба „Шарено Велигденско јајце“ во Штип

Пулс24 - 07.04.2015

Општина Штип во соработка со Домот на културата „Ацо Шопов‘‘ по повод Велигденските празници, традиционално по петти пат ќе ја реализира манифестацијата „Шарено велигденско јајце“. Секое училиште и детска градинка има сопствен декориран штанд со ...

Наjубаво декорирано јајце во Веро Центар

Скопје инфо - 07.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

Во недела ќе се одржат 27-те велигденски средби во црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче

Пулс24 - 07.04.2015

В недела, 12.4.2015 година, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 27-те велигденски средби. Велигденските средби традиционално секоја година на Велигден ги организира Црковниот одбор на православниот ...

Базар „Од децата за децата“

Н.Македонија - 07.04.2015

Најразлични велигденски ракотворби изложија учениците од основните училишта, од Струмица на велигденскиот базар што во неделата се одржа во хотелот „Тивериопол“, во Струмица ВО СТРУМИЦА На повеќето штандови, дечињата по симболични цени ги продаваа ...

Велигденски концерт и изложба во Тетово

Н.Македонија - 07.04.2015

Здружението за култура и уметност „Иљо Антески - Смок“ од Тетово по повод православниот празник Велигден ќе организира Велигденски концерт и изложба на карикатури Концертот ќе го одржи фолклорниот ансамбал при Здружението на 13 април во Центарот за ...

Велигденски маникир

365 - 07.04.2015

Во пресрет на големиот празник Велигден, многу жени обрнуваат внимание и на изгледот на ноктите. Впрочем, постојат бројни дами кои успеваат секој празник симболично да го одбележат правејќи уметничко дело на своите нокти.

Големи Велигденски изненадувања во сите продажни салони на Техномаркет

Lider - 07.04.2015

Големо, невообичаено и уникатно изненадување приредува Техномаркет по повод Велигденските празници. Во секој продажен салон на овој ланец, од 8ми до 11ти април, ќе бидат сокриени Велигденски јајца, а за најсреќните посетители што ќе ги пронајдат, ...

Понеделник, втор ден Велигден, неработен за сите граѓани

Утрински - 06.04.2015

Понеделник, 13 април, вториот ден Велигден според Православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

ФОТО Јајцата во прв план: Вака Северина го честиташе Велигден

+инфо - 06.04.2015

Хрватската пејачка Северина Вучковиќ на сите припадници со католичка вероисповед им ги честиташе Велигденските празници во свој препознатлив стил. Севе овојпат била многу досетлива при споделувањето на честитката на социјалните мрежи.

Метеоролозите ги носат најдобрите вести за Велигден

Press24 - 06.04.2015

Иако од денешен аспект, тоа изгледа малку чудно, сепак, метеоролозите за престојните велигденски празници најавуваат сончево и топло време. Иако за празници се спојуваат 4 неработни денови, сепак, доколку се решите да останете во Скопје, ќе имате ...

Наjубаво декорирано јајце во Веро Центар

Курир - 06.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

ГАЛЕРИЈА: Велигденскиот снег ја блокираше државата

Press24 - 06.04.2015

Велигденскиот снег во Хрватска направи хаос на патиштата. Интезивните врнежи го блокираа сообраќајот и температурата била до - 8 ...

ФОТО: Вака секси Северина го честиташе Велигден

Курир - 06.04.2015

Хрватската секси пејачка Северина Вучковиќ на сите припадници со католичка вероисповед им ги честиташе Велигденските празници во свој препознатлив стил. Севе објави две фотографии- на едната фотографија сексапилната пејачка позира покрај огромни ...

Порнхаб, велигденски

Оn.net - 06.04.2015

Најчести пребарувања на Порнхаб за време на велигденските празници. Нормално, „easter bunny“, „church“ и „jessica rabbit“ се меѓу првите. Pornhub Insights објави инфографици со најпребаруваните зборови на нивниот сајт, за време на католичкиот ...

ФОТО: Вака Северина го честиташе Велигден

Press24 - 06.04.2015

Прекрасната хрватица на своите фанови им го честиташе најголемиот празник Велигден. Севе објави две фотографии- на едната фотографија сексапилната пејачка позира покрај огромни јајца кои се украсени во облик на младоженец и невеста, додека на ...

Наредниот понеделник неработен - следува продолжен викенд

Press24 - 06.04.2015

Понеделник, 13 април, вториот ден Велигденс поред Православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Понеделник неработен за сите граѓани

Телеграф - 06.04.2015

Од Министерството им го честитаат големиот христијански празник Велигден на граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија Понеделник, 13 април, вториот ден Велигден, според православниот календар е неработен ден за сите граѓани на ...

Понеделник, 13 април, е неработен ден

+инфо - 06.04.2015

Министерството за труд и социјална политика, соопшти дека согласно со Законот за празниците, 13 април 2015 година (понеделник), е неработен ден за сите граѓани. Понеделни,к според православниот календар, е вториот ден од празникот ...

По втор пат „Велигденски саем“ во Охрид

OhridNews - 06.04.2015

По повод Велигденските празници ЈП „Градски Пазар“ годинава по втор пат ќе организира „Велигденски саем“. Манифестацијата ќе се одржи на 9-ти и 10-ти април, во големата хала на охридскиот пазар.

Велигденско празнување: „Топчиите“ стрелаа во јајце…

Екипа - 06.04.2015

За време на велигденските празници, триото на Арсенал, Алексис Санчез, Чуба Акпом и Начо Монреал си пронајде забава за себе во обидот голгетерските способности да ги тестираат на јајце. На крајот победи Чуба победи со два погодоци, пред Начо со ...

Понеделник, втор ден Велигден, неработен за сите граѓани

Кирилица - 06.04.2015

Понеделник, 13 април, вториот ден Велигденс поред Православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Наjубаво декорирано јајце во Веро Центар

Факултети - 06.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

Понеделник неработен за сите граѓани

Сител - 06.04.2015

Понеделник, 13 април, вториот ден Велигденс поред Православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Севе со оригинална честитка за нејзините фанови

ЗаЗабава - 06.04.2015

Хрватската пејачка Северина Вучковиќ на сите припадници со католичка вероисповед им ги честиташе Велигденските празници во свој препознатлив стил. Севе овој пат беше многу досетлива при споделувањето на честитката на социјалните мрежи.