TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не сакаат на „свадба без невеста“

Deutsche Welle - 02.03.2014

Засега не можат да се идентификуваат ни причини, ни позитивни промени што ќе ги донесат предвремените парламентарни избори, освен интерес на партнерите во власта да си го обноват мандатот, оценуваат ...

Груевски: Го пресретнуваме сценариото на ДУИ за длабока дестабилизација на земјата

Канал5 - 02.03.2014

На вчерашната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Груевски најави дека ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ за предвремени парламентарни избори на 27-ми април.

ДУИ преку бојкот на претседателските сака промена на Уставот

Курир - 02.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифати фрлената ракавица од ДУИ, владејачката партија ќе излезе на предвремени парламентарни избори, денот кога ќе се одржи вториот круг гласање на претседателските избори.

Груевски: Го пресретнавме сценариото на ДУИ за дестабилизација на земјата

Република - 02.03.2014

На Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ која вчеравечер се одржа во универзалната сала во Скопје, Премиерот Никола груевски во своето обраќање истакна дека ја прифаќаат фрленара ракавица на ДУИ за предвремени ...

(ВИДЕО) Груевски: Не подлегнуваме на уцените на ДУИ, одиме на предвремени парламентарни избори

Локално - 02.03.2014

Премиерот Никола Груевски ја прифаќа фрлената ракавица на ДУИ за предвремени парламентарни избори, беше објавено на вчерашната конвенција за избор на претседателски кандидат како одлука на седница на ...

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за предвремени избори

Алсат-М - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Алсат-М - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

Груевски најави предвремени парламентарни избори

Deutsche Welle - 01.03.2014

Македонскиот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски најави распуштање на парламентот и одржување предвремени парламентарни избори. Груевски тврди дека тоа е во национален интерес.

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Вест - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

СДСМ: Подготвени сме за изборно соочување

Канал5 - 01.03.2014

СДСМ попладнево соопшти дека е подготвен за изборно соочување. Според партијата, „шестгодишната коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“.

СДСМ: Подготвени сме за изборно соочување

Утрински - 01.03.2014

СДСМ попладнево соопшти дека е подготвена за изборно соочување. Според партијата, „шестгодишната коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“.

СДСМ: Уште една епизода во серијалот глумење на власта

Deutsche Welle - 01.03.2014

Предвремените избори се нова епизода од серијалот глумење конфликт за нивно предизвикување со Груевски како нарачател и Ахмети како извршител, реагираше опозицискиот СДСМ.

СДСМ: Подготвени сме за изборно соочување

Вест - 01.03.2014

СДСМ попладнево соопшти дека е подготвена за изборно соочување. Според партијата, „шестгодишната коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“.

СДСМ: граѓаните ќе ја казнат политиката на власта на глумење конфликти

Телма - 01.03.2014

Денеска, јавноста во Република Македонија ја проследи последната епизода од серијалот глумење конфликт за предизвикување предвремени парламентарни избори, премиерно прикажан во 2011 година, соопшти ...

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за предвремени избори

24 Вести - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

Цел на ДУИ ќе биде да пропаднат претседателските избори

Дневник - 01.03.2014

Освен на веќе извесните предвремени избори, кои би се одржале на 27 април, Македонија можно е да трча и на вонредни парламентарни избори, ако во наскоро не стане членка на НАТО, што подразбира ...

Официјално тактизираат, неофицијално – ќе гласаат „за“

Дневник - 01.03.2014

Социјалдемократите с` уште немаат официјално дефинирано дали евентуалните предвремени парламентарни избори се погодна опција за нивната партија во овој момент.

ДУИ денеска ќе побара да се распушти Собранието

Канал5 - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ, како што соопштија утрово од партијата, денеска до Собранието ќе достави иницијатива за распуштање на актуелниот парламентарен состав.

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Канал5 - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

Груевски најави одржување Предвремени парламентарни избори

Телма - 01.03.2014

Предвремени парламентарни избори ќе има и нивниот прв круг ќе се одржи во истиот ден кога ќе се одржи вториот круг од претседателските избори. Тоа го најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на ...

Груевски: Не ги прифаќаме уцените и заканите на ДУИ

Канал5 - 01.03.2014

Одиме на предвремени парламентарни избори, не ја прифаќаме уцената на ДУИ, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната конвенција. Можноста за ултиматумот од ДУИ за консензуален кандидат ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Вест - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

Рамадани: со Груевски на Македонија не И` се пишува добро

Телма - 01.03.2014

Аналитичарот Исмет Рамадани, кој гостуваше во вестите на Телма, смета дека на Македонија не и` се потребни предвремени парламентарни избори и дека е чудно што постојанo, избори, бараат владејачките ...

ДУИ и официјално побара распуштање на Собранието

24 Вести - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ и официјално ја поднесе иницијативата за распуштање на Паралментот и распишување на предвремени парламентaрни избори. Причината за тоа е како што велат од партијата ...

Груевски оди на предвремени избори, Иванов – претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 01.03.2014

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ тргнуваат во битка за како што велат двојна победа на претседателските и паралментарните избори на 27 април. Претседателската фотелја Груевски ќе се бори со актуелниот ...

ДУИ поднесе предлог за предвремени избори

Deutsche Welle - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

ФОТО: ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Утрински - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

24 Вести - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Утрински - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Inpress - 01.03.2014

Скопје, 1. март 2014 (ИНПРЕС) Пратеничката група на ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Нетпрес - 01.03.2014

Лидерот на владејачката партија, Никола Груевски, на денешната Конвенција за избор на претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, најави предвремени парламентарни избори.

СДСМ: Подготвени сме за изборно соочување

Алфа - 01.03.2014

СДСМ попладнево соопшти дека е подготвена за изборно соочување. Според партијата, „шестгодишната коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Сител - 01.03.2014

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, на денешната конвенција за избор на претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, најави предвремени парламентарни избори.

Арсим Зеколи: Послушноста на Ахмети и Тачи кон Мијалков е рефлекс на стравот од падот на режимот

+инфо - 01.03.2014

Аналитичарот Арсим Зеколи како мотив на однесувањето на двете најголеми албански партии во Македонија го смета стравот од паѓање на многу политичари, новинари и интелектуалци, кои потоа би одговарале ...

ДУИ побара распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори

Р.С.Европа - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

ДУИ поднесува иницијатива за распуштање на Собранието

Нетпрес - 01.03.2014

ДУИ денеска поднесува иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување на предвремени парламентарни избори. Одлуката на ДУИ следи откако решија дека нема да поддржи ниту ...

ДУИ ја поднесе иницијативата за предвремени избори

+инфо - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ во 11 часот ја поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

ДУИ ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Сител - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни избори. Причината за тоа, како што велат од партијата, е неприфаќањето на ...

ДУИ денеска поднесува иницијатива за распуштање на Собранието

+инфо - 01.03.2014

ДУИ денеска поднесува иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија, соопшти Центарот за комуникации на партијата. Пратеничката група на оваа партија ќе ја поднесе иницијативата за ...

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ со иницијатива за распуштање на Собранието

Нова ТВ - 01.03.2014

Денеска со почеток во 11 часот, во Универзалната сала, ќе се одржи Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за избор на кандидат за Претседател на Република Македонија.

ДУИ поднесува иницијатива за распуштање на парламентот

Макфакс - 01.03.2014

Пратеничката група на Демократската унија за интеграција (ДУИ), која е дел од владејачката партија, во сабота се очекува да поднесе иницијатива за распуштање на актуелниот парламентарен состав.

ДУИ денес поднесува иницијатива за распуштање на собранието

Телеграф - 01.03.2014

Одлуката за распуштање на Собранието би требало да биде донесена најдоцна до среда, за да може во вториот круг претседателски избори на 27 април да се одржат и предвремени парламентарни избори ...

ДУИ ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Економски - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни избори. Причината за тоа, како што велат од партијата, е неприфаќањето на ...

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за предвремени избори

А1 On - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

ДУИ побара предвремени избори, се чека одговор од нивниот партнер ВМРО - ДПМНЕ

МКД - 01.03.2014

Пратениците на ДУИ денеска во Собранието поднесоа иницијатива да се распуштат сите пратеници и да се распишат предвремени парламентарни избори. Како образложение за ваквиот потег од партијата го ...

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и предвремени избори

Press24 - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за предвремени избори

Алфа - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

(ВИДЕО) Груевски: Не подлегнуваме на уцените на ДУИ, одиме на предвремени парламентарни избори

А1 On - 01.03.2014

Премиерот Никола Груевски ја прифаќа фрлената ракавица на ДУИ за предвремени парламентарни избори. Рече дека нема да потклекнат на уцените на нивниот коалиционен партнер и освен со редовните ...

ВМРО-ДПМНЕ прифати предвремени парламентарни избори

Кајгана - 01.03.2014

Македонскиот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски најави предвремени парламентарни избори, откако коалициониот партнер ДУИ покрена иницијатива за распуштање на актуелниот парламентарен ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ не подлегнува на уцени и закани, тоа на сите им е јасно!

Курир - 01.03.2014

ДУИ преку уцени сака да добие едно од трите раководни места во државата, но ние нема да подлегнеме пред уцени, рече премиерот Никола Груевски. -Во изминатите недели и месеци ги слушнавме изјавите на ...

Груевски: Ја прифаќаме фрлената ракавица и одиме на предвремени избори!

Press24 - 01.03.2014

„Ја прифаќаме фрлената ракавица од ДУИ и одиме на предвремени парламентарни избори“, ова го порача премиерот Никола груевски од Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ која во моментов се одвива во Универзалната ...

ВМРО-ДПМНЕ прифати да се оди на предвремени парламентарни избори

Алфа - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица за парламентарни избори со вториот круг од претседателките избори. ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица за парламентарни избори со вториот круг од ...

ДУИ официјално побара распуштање на Собранието

Макфакс - 01.03.2014

Пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) во саботата официјално достави иницијатива до Собранието на Република Македонија за распуштање на актуелниот парламентарен состав.

СДСМ целосно подготвен за изборно соочување

Нова ТВ - 01.03.2014

Денеска, јавноста во Република Македонија ја проследи последната епизода од серијалот глумење конфликт за предизвикување предвремени парламентарни избори, премиерно прикажан во 2011-тата година, ...

ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Р.С.Европа - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, изјави премиерот Никола Груевски на ...

Предвремени парламентарни избори на 27 април

МРТ - 01.03.2014

Предвремените парламентарни избори да се одржат на 27 април, е предлогот на ВМРО- ДПМНЕ и на лидерот и премиер Никола Груевски, кој изјави дека ВМРО- ДПМНЕ ја прифака фрлената ракавица од ДУИ, ...

ВМРО-ДПМНЕ прифати предвремени парламентарни избори

Макфакс - 01.03.2014

Македонскиот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во саботата најави предвремени парламентарни избори, откако коалициониот партнер ДУИ покрена иницијатива за распуштање на актуелниот ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе оди на предвремени избори, образложението е дека сака да спречи промена на Уставот

МКД - 01.03.2014

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, според очекуваното, денеска го прифати предлогот на ДУИ за предвремени парламентарни избори. Според премиерот и партискиот лидер Никола Груевски, предвремените парламентарни ...

ДУИ ја поднесе иницијативата за распуштање на Собранието

Телеграф - 01.03.2014

ДУИ ги повикува сите парламентарни групи да се приклучат кон нивната иницијатива Албанскиот коалиционен партнер на Владата, ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Економски - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

Сите се за предвремени избори

Р.С.Европа - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ прифати парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април. СДСМ соопшти дека и тие се подготвени за изборно соочување.

СДСМ: Предвремените избори се нова епизода од серијалот глумење

Макфакс - 01.03.2014

Јавноста во Република Македонија ја проследи последната епизода од серијалот глумење конфликт за предизвикување предвремени парламентарни избори, премиерно прикажан во 2011-тата година.

ВМРО-ДПМНЕ одлучи – ќе оди на предвремени парламентарни избори

Алфа - 01.03.2014

Од ДУИ побараа, а од ВМРО-ДПМНЕ им одговорија. Прифаќаат да одат на предвремени парламентарни избори. Од ДУИ побараа, а од ВМРО-ДПМНЕ им одговорија. Прифаќаат да одат на предвремени парламентарни ...

СДСМ: Подготвени сме за изборно соочување

А1 On - 01.03.2014

СДСМ попладнево соопшти дека е подготвена за изборно соочување. Според партијата, „шестгодишната коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“.

СДСМ: Доста глумевте конфликт, одиме на избори!

МКД - 01.03.2014

Денеска јавноста во Република Македонија ја проследи последната епизода од серијалот глумење конфликт за предизвикување предвремени парламентарни избори, премиерно прикажан во 2011-та година.

ВИДЕО Рамадани: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ видоа дека не исполнија

+инфо - 01.03.2014

Аналитичарот Исмет Рамадани, кој гостуваше во вестите на Телма , смета дека на Македонија не и се потребни предвремени парламентарни избори и дека е чудно што постојано владејачките партии бараат ...

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на парламентот

Кајгана - 01.03.2014

Пратеничката група на Демократската унија за интеграција (ДУИ), која е дел од владејачката коалиција, денеска поднесе иницијатива за распуштање на актуелниот парламентарен состав.

Во СДСМ се подготвени за избори

Економски - 01.03.2014

СДСМ попладнево соопшти дека е подготвена за изборно соочување. Според партијата, „шестгодишната коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“.

Груевски: Ја прифаќаме фрлената ракавица и одиме на предвремени избори

+инфо - 01.03.2014

Ја прифаќаме фрлената ракавица од ДУИ и одиме на предвремени парламентарни избори, порача премиерот Никола груевски од Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ која во моментов се одвива во Универзалната сала во ...

СДСМ: Подготвени сме за изборно соочување

Телеграф - 01.03.2014

Според партијата, „шестгодишната коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“ СДСМ попладнево соопшти дека е подготвена за изборно соочување.

СДСМ: Денеска беше последна епизода од глумењето конфликт заради предизвикување избори

+инфо - 01.03.2014

Денеска јавноста во Република Македонија ја проследи последната епизода од серијалот глумење конфликт за предизвикување предвремени парламентарни избори, премиерно прикажан во 2011-тата година.

СДСМ: Подготвени сме за изборно соочување

Р.С.Европа - 01.03.2014

СДСМ попладнево соопшти дека е подготвен за изборно соочување. Според партијата, „шестгодишната коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“.

СДСМ: Целосно сме подготвени за изборно соочување, граѓаните ќе и ја испорачаат казната на власта

Либертас - 01.03.2014

Соопштение од СДСМ: Денеска, јавноста во Република Македонија ја проследи последната епизода од серијалот глумење конфликт за предизвикување предвремени парламентарни избори, премиерно прикажан во ...

Груевски: Ја прифаќаме фрлената ракавица и одиме на предвремени избори!

МК News - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

За осум години во Македонија шест пати има(ше) избори

Фактор - 01.03.2014

Прво беа парламентарни, па во 2008 по НАТО дебаклот во Букурешт, предвремени парламентарни избори, во 2009 граѓаните избираа претседател на државата, во 2011 повторно имавме предвремени парламентарни ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Бриф - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

Поминаа изборите и на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска конвенција

Локално - 01.03.2014

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница ја поминаа темата за одржување на предвремени парламентарни избори откако нивниот сигурен коалицискиот партнер во Владата ДУИ најави дека ...

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за предвремени избори

Либертас - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

СДСМ: Подготвени сме за изборно соочување,глумењето заврши

Локално - 01.03.2014

СДСМ попладнево соопшти дека е подготвена за изборно соочување. Според партијата, „шестгодишната коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“.

Ова е објаснувањето на ДУИ зошто бара предвремени избори

Фактор - 01.03.2014

Директна причина за иницијативата за распуштање на Собранието, што денеска ја поднесе Демократската унија за интеграција (ДУИ), е неприфаќањето на нивниот предлог за консензуален претседателски ...

Груевски на конвенцијата на ВМРО ДПМНЕ дециден – одиме на предвремени парламентарни избори

Кумановски м. - 01.03.2014

Како што јавуваaт порталите, ВМРО-ДПМНЕ го прифати предлогот на ДУИ да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските избори на 27 април.

ДУИ поднесува иницијатива за распуштање на Собранието

Точка - 01.03.2014

ДУИ денеска поднесува иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување на предвремени парламентарни избори. Одлуката на ДУИ следи откако решија дека нема да поддржи ниту ...

ДУИ ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Република - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни избори. Причината за тоа, како што велат од партијата, е неприфаќањето на ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Точка - 01.03.2014

Лидерот на владејачката партија, Никола Груевски, на денешната Конвенција за избор на претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, најави предвремени парламентарни избори.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува иницијативата за предвремени избори

Sky - 01.03.2014

Иницијативата на ДУИ за предвремени избори доби поддршка и од владеачката ВМРО-ДПМНЕ. - Во изминатите недели и месеци ги слушнавме изјавите на ДУИ дека ќе ги бојкотираат изборите, ќе излезат од ...

СДСМ: Јавноста виде уште една епизода од серијалот глумење конфликт - Груевски нарачател, Ахмети извршител!

Sky - 01.03.2014

Денеска, јавноста во Република Македонија ја проследи последната епизода од серијалот глумење конфликт за предизвикување предвремени парламентарни избори, премиерно прикажан во 2011-тата година.

Цел на ДУИ ќе биде да пропаднат претседателските избори

МК News - 01.03.2014

Освен на веќе извесните предвремени избори, кои би се одржале на 27 април, Македонија можно е да трча и на вонредни парламентарни избори, ако во наскоро не стане членка на НАТО, што подразбира ...

СДСМ: Предвремените избори се нова епизода од серијалот глумење

Тера - 01.03.2014

Јавноста во Република Македонија ја проследи последната епизода од серијалот глумење конфликт за предизвикување предвремени парламентарни избори, премиерно прикажан во 2011-тата ...

Македонија на двојни избори пролетва

Вечер Прес - 01.03.2014

Дилемите се разрешени, граѓаните пролетва ќе бираат и шеф на државата и нов парламентарне состав. -Не прифаќаме уцени, одиме на избори, рече премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на ...

Груевски: Ја прифаќаме фрлената ракавица за предвремени парламентарни избори

Либертас - 01.03.2014

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред малку од Конвенцијата објави дека се согласуваат да одат на предвремени парламентарни избори на истиот ден со вториот круг на претедателските ...

ДУИ официјално побара распуштање на Собранието

Тера - 01.03.2014

Пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) во саботата официјално достави иницијатива до Собранието на Република Македонија за распуштање на актуелниот парламентарен состав.

Зеколи: Послушноста на Ахмети и Тачи кон Мијалков е рефлекс на стравот од падот на режимот

Локално - 01.03.2014

Верзиите за мотивите за послушност поради тоа што ДПМНЕ ги уценува ДУИ и ДПА се веќе со одминат рок на траење, иако се потполно веродостојни. Но всушност послушноста на Али Ахмети и Мендух Тачи кон ...

И ВМРО ДПМНЕ е за предвремни избори

Тера - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ прифати да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април. Претходно ДУИ побара распуштање на Парламентот и предвремени избори.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица – одиме на избори!

Фактор - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од коалицискиот партнер ДУИ за предвремени парламентарни избори, објави премиерот и лидер на владејачката партија Никола Груевски во говорот на конвенцијата за ...

Арсим Зеколи: Послушноста на Ахмети и Тачи кон Мијалков е рефлекс на стравот од падот на режимот

Либертас - 01.03.2014

Фејсбук статус на Арсим Зеколи: Верзиите за мотивите за послушност поради тоа што ДПМНЕ ги уценува ДУИ и ДПА се веќе со одминат рок на траење, иако се потполно веродостојни.

ВИДЕО: Или Вучиќ е Баба Ванѓа или Груевски и Ахмети глумат кавга за да одат на избори

Либертас - 01.03.2014

Откако по подолго натегање, шпекулирање и погодување, сега конечно се расчистени дилемите и е објавено дека Македонија ќе оди на предвремени парламентарни избори заедно со вториот круг од ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Тера - 01.03.2014

Лидерот на владејачката партија, Никола Груевски, на денешната Конвенција за избор на претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, најави предвремени парламентарни избори.

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за предвремени избори

Бриф - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Република - 01.03.2014

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, на денешната конвенција за избор на претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, најави предвремени парламентарни избори.

ДУИ денеска поднесува иницијатива за распуштање на Собранието

Локално - 01.03.2014

ДУИ денеска поднесува иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија, соопшти Центарот за комуникации на партијата. Пратеничката група на оваа партија ќе ја поднесе иницијативата за ...

СДСМ: Подготвени сме за изборно соочување

Н.Македонија - 01.03.2014

СДСМ попладнево соопшти дека е подготвена за изборно соочување Според партијата, „шестгодишната коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е со катастрофални последици за Република Македонија“.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Н.Македонија - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентарни избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

ДУИ ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Lider - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни избори. Причината за тоа, како што велат од партијата, е неприфаќањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Идивиди - 01.03.2014

/ ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

ДУИ поднесе иницијатива за предвремени парламентарни избори

Идивиди - 01.03.2014

/ Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ оди на предвремени парламентарни избори

Lider - 01.03.2014

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа фрлената ракавица од ДУИ и прифаќа да се одржат предвремени парламентрани избори заедно со вториот круг од претседателските на 27 април, истакна премиерот Никола Груевски на ...

ДУИ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за предвремени избори

Lider - 01.03.2014

Пратеничката група на ДУИ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување предвремени парламентарни избори.

Ахмети: интеграција или вонредни избори

Алсат-М - 28.02.2014

Приоритет во новиот политички договор за заедничко владеење со македонската партија за ДУИ ќе биде членството на земјата во НАТО, што значи брзо решавање на спорот за името.

Аналитичари: решавање на кризата единствено преку соборување на Груевски

Алсат-М - 28.02.2014

Политичките аналитичари оценуваат дека предвремените парламентарни избори би биле корисни за Македонија само ако се смени владејачката гарнитура. Коментирајќи ја иницијативата на ДУИ за нови ...

ДУИ утре ќе поднесе барање за распуштење на Собранието

Алсат-М - 28.02.2014

Демократската унија за интеграција утре ќе го поднесе барањето за распуштање на Собранието, дознава Алсат-М. Тоа е прв чекор кон формализирање на инцијативата за одржување предвремени парламентарни ...

(ФОТО) Средба: ВМРО-ДПМНЕ со помалите коалициони партнери

Утрински - 28.02.2014

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претставници на партијата имаа средба со лидерите на помалите политички партии кои се нејзини коалициски ...

Седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 28.02.2014

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница треба да донесе одлука за одржување на предвремени парламентарни избори, откако владиниот коалиционен партнер ДУИ најави дека ќе поднесе барање ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не бараат трет за предвремени избори

Дневник - 28.02.2014

Владејачката коалиција ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе го обезбедат потребното мнозинство за самораспуштање на парламентот наредната недела за претседателот на Собранието Трајко Вељаноски да ги распише ...

Коцката фрлена: ДУИ „бојкотира“, ДПА бајпасира, ВМРО-ДПМНЕ профитира

Deutsche Welle - 28.02.2014

Одлуката на ДУИ да побара предвремени избори, не ја изненади ни опозицијата, ни експертската јавност - во тој потег гледаат само последен чин од претходно договореното сценарио со ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ на вонредна седница ќе расправа за предвремени парламентарни избори

24 Вести - 28.02.2014

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи вонредна седница на која ќе се расправа за предвремени парламентарни избори. Ваквиот развој на настаните следува откако партијата на Ахмети синоќа и ...

ВМРО ДПМНЕ подготвени за предвремени парламентарни избори

Канал5 - 28.02.2014

Ем претседателски ем предвремени парламентарни избори. Ваква ќе биде оваа пролет. По вчерашната одлука на централното претседателство на ДУИ за предвремени парламентарни избори ,како одговор на ...

ДУИ ретерира: „никогаш не повикале на бојкот на избори“

Телма - 28.02.2014

ДУИ ретерира за претседателските избори. Вчера ги повикаа гласачите Албанци да не поддржат ниту еден кандидат за претседател и да не излезат на гласање на 13 април.

Ахмети: По предвремените избори - нови вонредни, доколу нема напредок во ЕУ процесите

24 Вести - 28.02.2014

Се поизвесните парламентарни избори можеби нема да бидат единствени годинава, лидерот на ДУИ и коалициски партнер на Груевски, Али Ахмети во интервју за Алсат М, најавува дека ако Македонија не влезе ...

СДСМ оди со Пендаровски, ДУИ бара предвремени парламентарни избори

Inpress - 28.02.2014

Скопје, 28. февруари 2014 (ИНПРЕС) Полека се склопуваат коцките од изборниот мозаик во Република Македонија и фото-роботот на идниот македонски претседател.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одлучува за предвремени парламентарни избори

Нова ТВ - 28.02.2014

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи вонредна седница на која ќе се расправа за предвремени парламентарни избори. ДУИ на вонредна седница на централното претседателство синоќа донесе ...

ВИКЕНДОВ ЌЕ СЕ ПРЕСЕЧЕ: Македонија на чекор до предвремени избори

Телеграф - 28.02.2014

Дали ќе има или не предвремени парламентарни избори, зависи од коалиционите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а не од СДСМ, вели Шилегов Социјалдемократите засега не се изјаснуваат за барањето од ДУИ да се ...

Ахмети: По предвремените избори – нови вонредни, доколу нема напредок во ЕУ процесите

Таратур - 28.02.2014

Се поизвесните парламентарни избори можеби нема да бидат единствени годинава, лидерот на ДУИ и коалициски партнер на Груевски, Али Ахмети во интервју за Алсат М, најавува дека ако Македонија не влезе ...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва решава дали ќе одиме на предвремени парламентарни

Алфа - 28.02.2014

Македонија на чекор до предвремени парламентарни избори. Се поизвесно е дека наредната недела мнозинството ќе гласа за распуштање на Парламентот. Гласањето за осмиот собраниски состав најверојатно ќе ...

Ахмети: Ако не се реши проблемот со името, по предвремените, може да има и вонредни избори

МКД - 28.02.2014

Приоритет во новиот политички договор за заедничко владеење со македонската партија за ДУИ ќе биде членството на земјата во НАТО, што значи брзо решавање на спорот за името.

Боливудското сценарио за предвремени избори: ВМРО-ДПМНЕ оп, ДУИ скок!

+инфо - 28.02.2014

Се загрева атмосферата за предвремени избори. Синоќа се очекуваше Демократската унија за интеграции во седиштето во Мала Речица да одржи седница на Централното раководство, а потоа на вечерна ...

АКО ИМА ПРЕДВРЕМЕНИ: И со бојкот од ДУИ ќе се покрие цензусот

Телеграф - 28.02.2014

Секој гласач што ќе излезе на избирачко место и што ќе биде евидентиран дека гласал без разлика дали гласал за или против понудените претседателски кандидати го сочинува изборниот праг од 40%, вели ...

Ахмети: После предвремените, може да има и вонредни избори – сe зависи од името

А1 On - 28.02.2014

Приоритет во новиот политички договор за заедничко владеење со македонската партија за ДУИ ќе биде членството на земјата во НАТО, што значи брзо решавање на спорот за името, изјави лидерот на оваа ...

Манчевски: Во СДСМ не станало збор за бојкот на предвремени избори

+инфо - 28.02.2014

Дали ќе има предвремени парламентари избори или не, не зависи од СДСМ. Таа одлука треба да си ја донесат владините коалициски партнери во меѓусебните пазарења.

ДУИ повика на одржување на предвремени парламентарни избори

OhridNews - 28.02.2014

ДУИ ги повика сите парламентарни групи да го поддржат нивниот предлог за распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори, пренесува „Макфакс“.

Ахмети: После предвремените, може да има и вонредни избори - сè зависи од името

+инфо - 28.02.2014

Приоритет во новиот политички договор за заедничко владеење со македонската партија за ДУИ ќе биде членството на земјата во НАТО, што значи брзо решавање на спорот за името, изјави лидерот на оваа ...

Ахмети: По предвремените, може да има и вонредни избори

А1 On - 28.02.2014

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во емисијата „Патот кон…“ на Алсат телевизија најави дека по предвремените може да има и вонредни избори. Според него, приритет за политички договор и коалицирање ќе ...

ДУИ ќе ги бојкотира претседателските и бара предвремени парламентарни избори

Капитал - 28.02.2014

ДУИ на вонредна седница на централното претседателство во партиското седиште во Мала Речица донесе одлука за бојкот на претседателските избори и отпочнување иницијатива за распуштање на Собранието и ...

ДУИ се изјасни, денеска и ВМРО-ДПМНЕ, на 27 април предвремени избори?

МКД - 28.02.2014

Вечерва извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи вонредна седница на која единствена точка на дневен ред ќе биде одлуката на ДУИ во понеделник да побара распуштање на парламентот.

Седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 28.02.2014

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница треба да донесе одлука за одржување на предвремени парламентарни избори, откако коалицискиот партнер во Владата ДУИ најави дека ќе поднесе ...

Вонредна седница на ВМРО-ДПМНЕ за барањето на ДУИ за предвремени парламентарни избори

Inpress - 28.02.2014

Скопје, 28. февруари 2014 (ИНПРЕС) Вечерва извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи вонредна седница на која единствена точка на дневен ред ќе биде одлуката на ДУИ во понеделник да побара распуштање ...

ИК на ВМРО ДПМНЕ решава дали ќе оди на предвремени избори

Република - 28.02.2014

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претставници на партијата имаа средба со лидерите на помалите политички партии кои се нејзини коалициски партнери.

Манчевски: Одлуката за предвремени избори ќе ја донесат ВМРО ДПМНЕ и ДУИ

Бриф - 28.02.2014

По денешната прес конференција на која Дамјан Манчевски рече дека судиите треба да му откажат послушност на Груевски, а Стејт Департментот најдиректно посочи дека во Македонија има политички ...

ДУИ ќе бара избори, додека не се мрднеме кон ЕУ и НАТО

Фактор - 28.02.2014

Предвремени парламентарни избори сега, но доколку продолжи заглавеноста на земјава во НАТО и ЕУ, можно е уште едни вонредни избори да се побараат до крајот на оваа или на почетокот на наредната ...

Изборите се корисни само за обединување против режимот на Груевски

Либертас - 28.02.2014

Политичките аналитичари оценуваат дека предвремените парламентарни избори би биле корисни за Македонија само ако се смени владејачката гарнитура, објави ТВ Алсат М.

Викендот клучен за судбината на Македонија во следните четири години

Кумановски м. - 28.02.2014

Според последните соопштенија на ВМРО ДПМНЕ, извршниот комитет на оваа партија вечерва ќе одржи вонредна седница на која ќе се расправа за предвремени парламентарни избори, откако ДУИ на вонредна ...

ДУИ денеска поднесува иницијатива за распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори

Либертас - 28.02.2014

Демократската унија за интеграција денеска во 11 часот во Собранието ќе поднесе иницијатива за распуштање на актуелниот парламентарен состав, известија од партијата.

Вонредна седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ закажана за утре

Денешен - 28.02.2014

Откако Централното претседателство на ДУИ вечерва донесе одлука пратениците од оваа партија да поднесат иницијатива за распуштање на парламентот, за утре вечер е закажана вонредна седница на ...

По предвремените ќе има уште едни вонредни избори?!

Sky - 28.02.2014

Предвремените избори за кои се поверојатно е дека ќе се случат наскоро, веројатно нема да бидат последни годинава. Лидерот на ДУИ и коалициски партнер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети, во ...

ВМРО-ДПМНЕ пред одлука – дали ќе поддржи предвремени избори?

Фактор - 28.02.2014

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на седница на Извршниот комитет вечерва одлучува дали ќе ја прифати иницијативата на коалицискиот партнер ДУИ и ќе поддржи предвремени парламентарни избори заедно со вториот ...

Ахмети: По предвремените, ако нема интеграција, ќе има и вонредни избори

Локално - 28.02.2014

Приоритет во новиот политички договор за заедничко владеење со македонската партија за ДУИ ќе биде членството на земјата во НАТО, што значи брзо решавање на спорот за името.

Ахмети најави дека ќе бара и вонредни избори, освен предвремени

Република - 28.02.2014

Али Ахмети, лидерот на албанската ДУИ, во интервју на телевизијата „Алсат-М“ изјави дека освен предвремени, можно е да има и вонредни избори. - Приоритет во новиот политички договор за заедничко ...

Жешка изборна пролет во Македонија

Вечер Прес - 28.02.2014

ВИКЕНДОВ СЕ ОДЛУЧУВА ДАЛИ ЌЕ ИМА ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, најдоцна до 7 март би требало да ги распише предвремените парламентарни избори, со што ...

Ахмети: По предвремените избори годинава ќе има нови вонредни ако нема преговори со ЕУ

Бриф - 28.02.2014

Се поизвесните парламентарни избори можеби нема да бидат единствени годинава, рече лидерот на ДУИ Али Ахмети за Алсат М, најавувајќи дека ако Македонија не влезе во НАТО, што подразбира поместување ...

Ако има предвремени, по нив ќе има уште едни вонредни избори?

Н.Македонија - 28.02.2014

Парламентарните избори, кои по се изгледа наскоро ќе се случат, најверојатно нема да бидат и последните за оваа година Лидерот на ДУИ и коалициски партнер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети, во ...

Заседава Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Lider - 28.02.2014

звршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница треба да донесе одлука за одржување на предвремени парламентарни избори, откако коалицискиот партнер во Владата ДУИ најави дека ќе поднесе барање ...

ДУИ бара предвремени парламентарни избори

Идивиди - 28.02.2014

/ Тетово, 27 февруари 2014 (МИА) - ДУИ на вонредна седница на централното претседателство вечерва во партиското седиште во Мала Речица донесе одлука за бојкот на следните претседателски избори и ...

ДУИ ќе покрене иницијатива за предвремени парламентарни избори

Телма - 27.02.2014

Централното претседаселство на ДУИ донесе одлука да не учествува на со свој кандидат на претседателските избори, пратеничката група на партијата да покрене иницијатива за распуштање на Собранието на ...

По одлуката на ДУИ, вонредна седница на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ

Канал5 - 27.02.2014

По најавата на ДУИ за бојкот на претседателските и почнување постапка за распишување предвремени парламентарни избори, за утре во 20 часот е закажана вонредна седница на извршниот комитет на ВМРО ...

ВМРО-ДПМНЕ на вонреден состанок ќе разговара за барањата на ДУИ

Телма - 27.02.2014

Вонредна седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е закажана за утре во 20 часот, и тоа веднаш по вечерашната одлука на ДУИ дека ќе бара распуштање на парламентот, откако со коалицискиот партнер не ...

Во Мала Речица – бојкот и предвремени парламентарни избори, во СДСМ – Пендаровски единствен кандидат за претседател

24 Вести - 27.02.2014

Предвремени парламентарни избори и бојкот на претседателските – ова е одлуката која што вечерва ЦП на Дуи ќе ја донесе во Мала Речица. Од ДУИ за 24 Вести велат дека речиси е извесна одлуката, формата ...

Собранието в понеделник гласа за распуштање?

Алсат-М - 27.02.2014

Инаку, неформално се дознава дека Собранието ќе биде распуштено веќе в понеделник на специјална седница. Иницијативата ќе дојде од ДУИ и се очекува да ја добие поддршката од другите партии.

ДУИ одлучи да ги бојкотира изборите за претседател и да побара предвремени парламентарни

Канал5 - 27.02.2014

Парламентарната група на ДУИ ќе поднесе иницијатива за распуштање на собранието и за организирање на предвремени парламентарни избори - изјави вечерва Абдулаким Адеми, генерален секретар на партијата.

ДУИ ги бојкотира претседателските избори, бара распуштање на Парламентот

Алсат-М - 27.02.2014

Централното претседателство на ДУИ вечерва одлучи партијата да не учествува на претстојните претседателски избори во април. Парламентарната група на ДУИ ќе поднесе и иницијатива за распуштање на ...

ДУИ бара предвремени парламентарни избори

Утрински - 27.02.2014

Да не учествува со свој кандидат на претстојните парламентарни избори, парламентарната група да покрене иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и да се организираат ...

За утре по враќањето на Груевски закажана вонредна седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 27.02.2014

Откако Централното претседателство на ДУИ вечерва донесе одлука пратениците од оваа партија да поднесат иницијатива за распуштање на парламентот, за утре вечер е закажана вонредна седница на ...

ДУИ повика на одржување на предвремени парламентарни избори

Макфакс - 27.02.2014

ДУИ ги повика сите парламентарни групи да го поддржат нивниот предлог за распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори. Ова во четврток вечер го соопшти генералниот ...

ДУИ ќе ги бојкотира претседателските и ќе бара предвремени парламентарни избори

Алфа - 27.02.2014

Бојкот на претседателските избори, поднесување иницијатива за распуштање на Собранието и одржување предвремени парламентарни избори. Бојкот на претседателските избори, поднесување иницијатива за ...

Иванов не им бил по ќеф, ДУИ ќе бараат предвремени избори!?

Inpress - 27.02.2014

Скопје, 27. февруари 2014 (ИНПРЕС) Пред очите на целата македонска јавност, која „као“ не знае што се случува, денеска најверојатно ќе заврши „игранката“ наречена претседателски, ама и предвремени ...

Врвот на ВМРО-ДПМНЕ утре вонредно ќе заседава, откако ДУИ побара предвремени избори

+инфо - 27.02.2014

Вонредна седница на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е закажана за утре во 20 часот, и тоа веднаш по вечерашната одлука на ДУИ дека ќе бара распуштање на парламентот, откако со коалицискиот партнер не ...

СЕДНИЦА НА ВМРО-ДПМНЕ: По барањето на ДУИ за предвремени парламентарни избори

Телеграф - 27.02.2014

Вечерва ДУИ го искажа конечниот став дека ќе ги бојкотира претседателските избори и нема да предложи свој кандидат По барањето на ДУИ за предвремени парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ за утре вечер ...

Од ДУИ навестуваат предвремени парламентарни избори

Таратур - 27.02.2014

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи вчера на прес-конференција соопшти дека доколку ВМРО-ДПМНЕ на претстојната конвенција го потврди својот став со кој не го прифаќа нивниот предлог за консензуален ...

Бојкот и предвремени парламентарни – речиси извесна одлуката во Мала Речица

Таратур - 27.02.2014

Предвремени парламентарни избори и бојкот на претседателските – ова е одлуката која што вечерва ЦП на Дуи ќе ја донесе во Мала Речица. Од ДУИ за 24 Вести велат дека речиси е извесна одлуката, формата ...

ДУИ ќе бара предвремени парламентарни избори

А1 On - 27.02.2014

Пратениците од ДУИ ќе поднесат иницијатива за распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни избори. Ова е одлуката што вечерва ја донесе Централното претстедателство на партијата, ...

Парламентарните избори сè поизвесни

Р.С.Европа - 27.02.2014

Одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските им е во прилог и на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, велат експертите. Што се однесува до опозицијата ним повеќе би им одговарало да имаат ...

ДУИ одлучи: Ќе има предвремени парламентарни избори

Сител - 27.02.2014

Централното претстедателство на ДУИ вечерва донесе одлука- пратениците од оваа партија ќе поднесат иницијатива за распуштање на парламентот откако не беше постигнат договор со ВМРО- ДПМНЕ за ...

Утревечер вонредна седница и на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 27.02.2014

За утре во 20 часот е закажана вонредна седница на Извршниот комитет ан ВМРО-ДПМНЕ, пишува Пресс24. Вонредната средба доаѓа по вечерашната најава од ДУИ за барање за распуштање на Парламентот по ...

Вонредна седница на извршниот комитет на ВМРО - ДПМНЕ по најавата на ДУИ

Сител - 27.02.2014

За утре во 20 часот е закажана вонредна седница на Извршниот Комитет ан ВМРО-ДПМНЕ,дознаваме од партиски извори. Вонредната средба доаѓа по вечерашната најава од ДУИ за барање за распуштање на ...

ДУИ одлучи: Ќе има предвремени парламентарни избори

Press24 - 27.02.2014

Централното претстедателство на ДУИ вечерва донесе одлука- пратениците од оваа партија ќе поднесат иницијатива за распуштање на парламентот откако не беше постигнат договор со ВМРО- ДПМНЕ за ...

ДУИ пресече, од понеделник ќе бара предвремени парламентарни избори

МКД - 27.02.2014

Пратениците на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во понеделник до претседателот на Собранието ќе поднесат иницијатива за распуштање на пратениците во законодавниот дом.

Во Мала Речица падна одлука - ДУИ ќе побара предвремени парламентарни избори

+инфо - 27.02.2014

Централното претседателство на ДУИ вечерва донесе одлука - парламентарната група на „интегративците“ ќе поднесе иницијатива за распуштање на парламентот и за организирање за предвремени парламентарни ...

ДУИ бара предвремени парламентарни избори

Нетпрес - 27.02.2014

Парламентарната група на ДУИ ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за организирање на предвремни парламентарни избори, изјави вечерва Абдулаким Адеми, генерален секретар на паријата.

По најавата од ДУИ- вонредна седница на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 27.02.2014

За утре во 20 часот е закажана вонредна седница на Извршниот Комитет ан ВМРО-ДПМНЕ, дознава Пресс24 од партиски извори. Вонредната средба доаѓа по вечерашната најава од ДУИ за барање за распуштање на ...

ДУИ - бојкот на претседателските и предвремени парламентарни избори

Р.С.Европа - 27.02.2014

Бојкот на следните претседателски избори и отпочнување иницијатива за распуштање на Собранието и организирање предврмени парламентарни избори, ваква одлука донесе централното претседателство ДУИ на ...

ДУИ најави бојкот на претседателските избори, бара предвремени парламентарни

Телеграф - 27.02.2014

ДУИ одлучи да не учествува со свој кандидат на следните претседателски избори, да ги повика Албанците да не поддржат ниту еден кандидат и со тоа да дадат лажен легитимитет на идниот претседател, но ...

ВМРО-ДПМНЕ утре вонредно ќе заседава, откако ДУИ побара предвремени избори

А1 On - 27.02.2014

Вонредна седница на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е закажана за утре во 20 часот, и тоа веднаш по вечерашната одлука на ДУИ дека ќе бара распуштање на парламентот, откако со коалицискиот партнер не ...

ДУИ одлучи – ќе бара распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори

Либертас - 27.02.2014

Пратениците од ДУИ ќе поднесат иницијатива за распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни избори. Ова е одлуката што вечерва ја донесе Централното претстедателство на партијата.

ДУИ повика на одржување на предвремени парламентарни избори

Тера - 27.02.2014

ДУИ ги повика сите парламентарни групи да го поддржат нивниот предлог за распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори. Ова во четврток вечер го соопшти генералниот ...

Неофицијално, парламентотот се распушта во понеделник, предвремени парламентарни избори сепак ќе има

Кумановски м. - 27.02.2014

Високи партиски функцинери на ДУИ и СДСМ откриваат за Кумановски Муабети дека станува сѐ поизвесно дека предвремени парламентарни избори сепак ќе има, и дека најверојатно веќе во понеделник ќе се ...

ДУИ одлучи – ќе бара распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори

Локално - 27.02.2014

Очекувано и без изненадување на никого објавена прочитаната приказна на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ-Пратениците од ДУИ ќе поднесат иницијатива за распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни ...

Утревечер вонредна седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ по барањето на ДУИ за предвремени

Либертас - 27.02.2014

За утре во 20 часот е закажана вонредна седница на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, дознава Пресс24 од партиски извори. Вонредната средба доаѓа по вечерашната најава од ДУИ за барање за распуштање на ...

Утре вонредна седница на ВМРО-ДПМНЕ поради бојкотот на ДУИ

Република - 27.02.2014

За утре во 20 часот е закажана вонредна седница на Извршниот Комитет ан ВМРО-ДПМНЕ, јавува дознава Пресс24 од партиски извори. Вонредната средба доаѓа по вечерашната најава од ДУИ за барање за ...

Врвот на ВМРО-ДПМНЕ утре вонредно ќе заседава, откако ДУИ побара предвремени избори

Локално - 27.02.2014

Вонредна седница на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е закажана за утре во 20 часот, и тоа веднаш по вечерашната одлука на ДУИ дека ќе бара распуштање на парламентот, откако со коалицискиот партнер не ...

Падна одлука во ДУИ: Ќе бараат предвремени парламентарни избори

Sky - 27.02.2014

Генералниот секретар на ДУИ, Абдулаким Адеми, вечерва информираше дека Централното претседателство на партијата донело одлука, парламентарната група на „интегративците“ да поднесе иницијатива за ...

ДУИ бара парламентарни избори, а ќе ги бојкотира претседателските

Фактор - 27.02.2014

Пратеничката група на ДУИ ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за распишување предвремени парламентарни избори, одлучи Централното претседателство на партијата вечерва.

ДУИ во понеделник ќе поднесе барање за распуштање на Парламентот

Бриф - 27.02.2014

ДУИ во понеделник до претседателот на собранието ќе поднесе барање за распуштање на Парламентот. Ова е заклучокот на штотуку завршената седница на Претседателството на партијата од Мала Речица.

ДУИ во понеделник официјално ќе побара предвремени парламентарни избори и ќе ги бојкотира претседателските

Република - 27.02.2014

Пратениците на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во понеделник до претседателот на Собранието ќе поднесат иницијатива за распуштање на пратениците во законодавниот дом.

ВМРО-ДПМНЕ утре вонредно ќе заседава, откако ДУИ побара предвремени избори

Тера - 27.02.2014

Вонредна седница на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е закажана за утре во 20 часот, и тоа веднаш по вечерашната одлука на ДУИ дека ќе бара распуштање на парламентот, откако со коалицискиот партнер не ...

ДУИ итно ќе бара предвремени избори

Н.Македонија - 27.02.2014

Централното претседателство на ДУИ вечерва донесе одлука - пратениците од оваа партија ќе поднесат иницијатива за распуштање на парламентот откако не беше постигнат договор со ВМРО- ДПМНЕ за ...

Вонредна седница ИК на ВМРО – ДПМНЕ по одлуката на ДУИ

Lider - 27.02.2014

Извршниот Комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ утре вечер ќе одржи вонредна седница, по вечерашната одлука на Централното претседателство на ДУИ нивните пратеници да поднесат иницијатива за распуштање на ...

ДУИ ќе ги бојкотира претседателските и бара предвремени парламентарни избори

Lider - 27.02.2014

ДУИ на вонредна седница на централното претседателство вечерва во партиското седиште во Мала Речица донесе одлука за бојкот на следните претседателски избори и отпочнување иницијатива за распуштање ...

ДУИ нема да гласа на претседателските и ќе побара предвремени парламентарни ако нема консензуален кандидат

Канал5 - 26.02.2014

Доколку ВМРО ДПМНЕ на претстојната конвенција официјализира дека не го прифаќа концептот на ДУИ за консензуален претседателски кандидат, ДУИ ќе ги повика Албанците да не гласаат на претседателските и ...

ДУИ утре ќе побара предвремени парламентарни избори и бојкот на претседателските

24 Вести - 26.02.2014

ДУИ утревечер на вонредна седница на раководството на партијата ќе побара предвремени парламентарни избори, најави доцна попладнево портпаролот на партијата Бујар Османи.

Предвремени избори на 27 април

Вест - 26.02.2014

Демократската унија за интеграција официјално повика на предвремени избори поради одбивањето на нивната идеја од коалициониот партнер ВМРО-ДПМНЕ за консензуален претседател.

ДУИ ќе бара предвремени избори?

Алсат-М - 26.02.2014

Бојкот на претседателските и предвремени парламентарни избори е одговорот на ДУИ ако ВМРО-ДПМНЕ го изигнорира барањето за консензуален кандидат за шеф на државата.

Избори, аналитичари: партиите тактизираат за свои лични интереси

Алсат-М - 26.02.2014

Политичките аналитичари оценуваат дека дијаметралните спротивни ставови на албанските политички партии околу претседателските избори им оди во прилог на нивните партиски интереси, а не на албанскиот ...

ДУИ ќе бара предвремени избори ако нема консензуален претседателски кандидат

Вест - 26.02.2014

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи на прес-конференција соопшти дека доколку ВМРО-ДПМНЕ на претстојната конвенција го потврди својот став со кој не го прифаќа нивниот предлог за консензуален ...

ДУИ ќе бара предвремени избори ако нема консезуален кандидат за претседател

Телма - 26.02.2014

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи денеска на прес-конференција соопшти дека доколку ВМРО-ДПМНЕ на претстојната конвенција го потврди својот став со кој не го прифаќа нивниот предлог за консензуален ...

Ахмети с` уште чека одговор од Груевски

Дневник - 26.02.2014

ДУИ официјално молчи по потврдата на актуелниот шеф на државата Ѓорге Иванов дека ќе се кандидира за втор претседателски мандат и дека својата номинацијата ќе ја достави на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Парламентот се распушта на 4 март?

Утрински - 26.02.2014

На 4 март, парламентот ќе се собере на седница за распуштање на овој пратенички состав, како предуслов за одржување предвремени избори на 27 март, информираат добро упатени партиски извори.

ДУИ во четврток ќе побара предвремени парламентарни избори

Макфакс - 26.02.2014

ДУИ на вонредна седница на раководството на партијата во четврток вечер ќе побара предвремени парламентарни избори, најави во среда попладне портпаролот на партијата Бујар Османи.

ДУИ ќе бара предвремени парламентарни избори ако ВМРО-ДПМНЕ не прифати консензуален претседател

Алфа - 26.02.2014

Предвремени парламентарни избори ќе побара ДУИ доколку ВМРО-ДПМНЕ на Конвенцијата в Сабота потврди дека не го прифаќа условот на избори да се оди со консензуален претседателски кандидат прифатлив за ...

Иванов сака уште пет години на Водно

+инфо - 26.02.2014

Три дена по поднесувањето на иницијативата за повторна кандидатура, актуелниот шеф на државата Ѓорге Иванов директно од вилата на Водно ѝ обелодени на јавноста дека е заинтересиран за уште еден ...

ДУИ: предвремени избори ако нема консензуален кандидат

Р.С.Европа - 26.02.2014

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи на денешната прес конференција во Скопје соопшти дека доколку ВМРО ДПМНЕ на претстојната конвенција го потврди својот став со кој не го прифаќа нивниот предлог за ...

Македонија: ДУИ бара предвремени избори

Глас на Америка - 26.02.2014

Кандидатурата на Ѓорѓе Иванов за ДУИ била сигнал дека ВМРО-ДПМНЕ ја одбива нивната понуда за консензуален кандидат. ДУИ утревечер на вонредна седница на раководството на партијата ќе побара ...

ДУИ навестува предвремени парламентарни избори

А1 On - 26.02.2014

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи денеска на прес-конференција соопшти дека доколку ВМРО-ДПМНЕ на претстојната конвенција го потврди својот став со кој не го прифаќа нивниот предлог за консензуален ...

ДУИ не се премислува за бојкот на изборите

Телеграф - 26.02.2014

Доколку ВМРО-ДПМНЕ ја официјализира оваа одлука на својата конвенција тоа значи дека концептот на консензуална политика тие не го прифаќаат. Ние ќе постапиме како што единствено знаеме - принципиелно ...

ДУИ утре ќе побара предвремени парламентарни избори

Кајгана - 26.02.2014

ДУИ на вонредна седница на раководството на партијата, утревечер ќе побара предвремени парламентарни избори, најави портпаролот на партијата Бујар Османи.

ДУИ до сабота ќе чека на консензуалниот претседател, а потоа ќе бара и предвремени парламентарни избори

МКД - 26.02.2014

Ако во сабота на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ биде избран Ѓорге Иванов за нивен кандидат за претседател на државата, ДУИ ќе ги повика Албанците да ги бојкотираат претседателските избори Бујар Османи ...

Иванов нема поддршка од етнички албанските гласачи

Нова ТВ - 26.02.2014

Ермира Мехмети, пратеничка на ДУИ во интервју за НОВА ја коментира одлуката за кандидатурата на Иванов како и можноста за предвремени парлементарни ...

ДУИ условува: или консензуален кандидат или предвремени избори!

МРТ - 26.02.2014

Доколку нема договор за консензуален кандидат, тогаш ќе биде потребна нова политичка платформа, што треба да добие изборен легитимитет. ДУИ, изјави портпаролот Бујар Османи, ќе ги повика етничките ...

ДУИ навестува предвремени парламентарни избори

+инфо - 26.02.2014

Затоа што ВМРО-ДПМНЕ не го прифати концептот за консензуален кандидат за претседател на државата, ДУИ реши да ги повика албанските гласачи да не гласаат на претседателските избори, рече портпаролот ...

ДУИ ќе бара педвремени парламентарни избори

Локално - 26.02.2014

Затоа што ВМРО-ДПМНЕ не го прифати концептот за консензуален кандидат за претседател на државата, ДУИ реши да ги повика албанските гласачи да не гласаат на претседателските избори, рече портпаролот ...

ДУИ бара предвремени парламентарни избори штом нема консензуален претседателски кандидат

Бриф - 26.02.2014

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи денеска на прес-конференција соопшти дека доколку ВМРО-ДПМНЕ на претстојната конвенција го потврди својот став со кој не го прифаќа нивниот предлог за консензуален ...

Дали ДУИ вечерва официјално ќе побара предвремени парламентарни?

Либертас - 26.02.2014

Попладнево, во 17 часот во седиштето на ДУИ во Мала Речица – Тетово, седница ќе одржи Централното раководство на ДУИ, а за во 19 часот партијата најавува прес конференција.

Ако нема консензуален кандидат за претседател, ДУИ ќе бара предвремени избори

Република - 26.02.2014

Бујар Османи Ако владејачката партија ВМРО ДПМНЕ го потврди ставот дека не прифаќа предлог за консензуален претседателски кандидат, тогаш ДУИ ќе побара одржување на предвремени избори.

Мехмети за НОВА ТВ: Иванов нема поддршка од етнички албанските гласачи

Либертас - 26.02.2014

Ермира Мехмети, пратеничка на ДУИ во интервју за НОВА ја коментира одлуката за кандидатурата на Иванов како и можноста за предвремени парламентарни избори.

Предвремени парламентарни избори – речиси сигурна варијанта!

Фактор - 26.02.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) утре и официјално ќе побара предвремени парламентарни избори, откако пропаднаа сите обиди на партијата на Ахмети на претседателските избори да оди со ...

Мехмети за НОВА ТВ: Иванов нема поддршка од етнички албанските гласачи

Локално - 26.02.2014

Ермира Мехмети, пратеничка на ДУИ во интервју за НОВА ја коментира одлуката за кандидатурата на Иванов како и можноста за предвремени парламентарни избори.

Ако нема консензуален кандидат за претседател, ДУИ ќе бара предвремени парламентарни избори

Денешен - 26.02.2014

А ко владејачката партија ВМРО ДПМНЕ го потврди ставот дека не прифаќа предлог за консензуален претседателски кандидат, тогаш ДУИ ќе побара одржување на предвремени парламентарни избори.

ДУИ ќе бара предвремени избори ако нема консензуален кандидат

Н.Македонија - 26.02.2014

Ако ВМРО-ДПМНЕ на претстојната конвенција го потврди својот став со кој не го прифаќа предлогот на ДУИ за консензуален претседателски кандидат, партијата ќе побара одржување предвремени избори, ...

„Туку-така бојкот“ на „ни ваму, ни таму“ избори

Фокус - 25.02.2014

Изборите ќе бидат со непроверено прочистен избирачки список, во земја со неспроведен попис, во еден процес кој ќе го обезбедува полицијата, во која еден од најголемите функционери, шефот на ...

Иванов и мотивот за предвремени парламентарни избори

Р.С.Европа - 25.02.2014

Ѓорге Иванов се кандидираше за втор мандат. За ДУИ тоа е неприфатлив избор. Играта на двете партии треба да доведе до предвремени парламентарни избори, велат аналитичарите.

Претседателот ќе бара нов мандат

Р.С.Европа - 25.02.2014

Актуелниот претседател Ѓорге Иванов најави дека ќе ја поднесе својата кандидатура на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на претседател. Претседателот Ѓорге Иванов ја прифати иницијативата за втор ...

Иванов денес ќе се изјасни дали ќе се кандидира за претседател

МРТ - 25.02.2014

На иницијативата потписите ги ставија и вицепремиерот Ставревски, пратеникот Милошоски, првиот човек на УЈП , градоначалници, свештени лица од МПЦ, верско лице од ИВЗ во Дебар, јавни личности и ...

ДУИ: Нема да го поддржиме Иванов

+инфо - 25.02.2014

Нема да бидеме дел од изборен процес во кој со надгласување би се потценила волјата на гласачите Албанци, порача ДУИ упатувајќи последен повик до коалицискиот партер во владата, ВМРО-ДПМНЕ да ...

ДУИ: Нема да го поддржиме Иванов

Локално - 25.02.2014

Дуи се заиграа.Добро нема да го поддржат Иванов и демек криза е и ќе се распишат и парламентарни избори, и ? А од друга страна ги пазарат министерските места и го пазареле местото претседател на ...

ДУИ нема да го поддржи Иванов!

Sky - 25.02.2014

Нема да бидеме дел од изборен процес во кој со надгласување би се потценила волјата на гласачите Албанци, порача ДУИ упатувајќи последен повик до коалицискиот партнер во владата, ВМРО-ДПМНЕ да ...

ДУИ нема да го поддржи Иванов, ниту ќе предложи кандидат

Телма - 24.02.2014

Нема да бидеме дел од изборен процес во кој со надгласување би се потценила волјата на гласачите албанци, порача ДУИ упатувајќи последен повик до коалицискиот партер во владата, ВМРО-ДПМНЕ да ...

ДУИ: последен апел до ВМРО за консензуален кандидат

Алсат-М - 24.02.2014

ДУИ испрати последен апел до партнерот во владејачката коалиција ВМРО-ДПМНЕ околу идејата за консезуален претседател. Ако не ја прифати ДУИ ќе побара Албанците да не учествуваат на овие избори.

„Боливудско“ сценарио за предвремени парламентарни избори или провокација?

+инфо - 24.02.2014

Сѐ погласни се предвидувањата дека предвремени парламентарни избори, најверојатно заедно со вториот круг од претседателските избори на 27 април, сепак, ќе има.

ДУИ ќе ги бојкотира изборите, но не и изборните тела?!

Алфа - 24.02.2014

ДУИ ни риба ни девојка, ќе практикуваат активен бојкот, нема да гласаат на избори, но ќе учествуваат во изборните тела. Активен бојкот на претседателските избори од страна на ДУИ,доколку не биде ...

Аналитичари: ДУИ се контрадикторни

Алфа - 24.02.2014

Изјавата на ДУИ е контрадикторна. Познавачите на состојбите велат сега интегративците мора по секоја цена да ја продадат својата првична најава. Изјавата на ДУИ е контрадикторна.

ДУИ: Последен апел до ВМРО-ДПМНЕ за консензуален кандидат

Нова ТВ - 24.02.2014

ДУИ испрати последен апел до партнерот во владејачката коалиција ВМРО-ДПМНЕ околу идејата за консезуален претседател. Ако не ја прифати, ДУИ ќе побара Албанците да не учествуваат на овие избори, ...

ДУИ со последен апел до ВМРО-ДПМНЕ за консензуален кандидат

МКД - 24.02.2014

Само неколку дена пред истекот на рокот за кандидирање, Демократската унија за интеграција останува на својот предлог коалициските партнери од власта да истакнат консензуален кандидат за претседател.

ДУИ пак, повторува дека нема да го поддржи Иванов

Либертас - 24.02.2014

Нема да бидеме дел од изборен процес во кој со надгласување би се потценила волјата на гласачите Албанци, порача ДУИ упатувајќи последен повик до коалицискиот партер во владата, ВМРО-ДПМНЕ да ...

ДУИ ќе ги бојкотира изборите, и ќе ја дига цената за идниот колициoнен партнер во владата

Локално - 24.02.2014

ДУИ дефинитивно ќе ја качува цената за идното колиционирање преку претседателските и предвремните парламентарни избори.Ќе практикуваат активен бојкот, нема да гласаат на избори, но ќе учествуваат во ...

Иницијативата навестува предвремени парламентарни избори

Н.Македонија - 24.02.2014

Откако во јавноста излезе иницијативата зад која стојат педесетина интелектуалци и јавни личности што бараат од ВМРО-ДПМНЕ Иванов да ја добие поддршката на партискиот избор на први март, сѐ поизвесно ...