TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - Бранејќи ја Владата го загубија „македонски“

Време - 09.04.2011

Игор Чавески Македонската дипломатија, дефинитивно, доживеа уште еден сериозен пораз со бришењето на придавката „македонски“ од резолуцијата на Европскиот парламент, а причината за тоа е што повеќе ...

Wash and go

Дневник - 09.04.2011

ВИВИСЕКЦИЈА Не можеме да го спречиме Брисел ако решил членството во Унијата да го трансформира во догма, но мора да предупредиме дека тоа не може да го прави преку нашиот идентитет Во предвечерјето ...

МНР: Грција изврши саботажа

Дневник - 09.04.2011

Земја-членка на ЕУ се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

Фала за препораката, уа за хипокризијата

Н.Македонија - 09.04.2011

Снемувањето на терминот „македонски јазик“ од резолуцијата на ЕП е грчка саботажа и приказ на вистинското лице на Грција.

Македонија - Македонскиот јазик остана „официјален“

Време - 08.04.2011

Игор Чавески Со бришење на придавката „македонски“, што предизвика караница меѓу европратениците, поминаа вчерашната расправа и гласањето на Европскиот парламент за Резолуцијата за напредокот на ...

Грчка саботажа - наш пораз

Р.С.Европа - 08.04.2011

За власта бришењето на придавката „македонски“ од резолуцијата на ЕП е грчка саботажа. За опозицијата, уште еден пораз за македонската дипломатија.

Придавката македонски избришана во Европскиот парламент

Вест - 08.04.2011

Министерството за надворешни работи вчера се јави со соопштение по повод изгласувањето на резолуцијата, бришењето на придавката македонски не беше споменато Македонскиот јазик и придавката македонски ...

Наумовски: Eвропеизација на Балканот, а не обратно

Утрински - 08.04.2011

И грчките и бугарските европратеници треба да знаат дека поминаа времињата кога некој друг одлучуваше за тоа дали постои македонска нација или македонски јазик.

Наумовски не е изненаден од бришењето на придавката - македонски

Телма - 08.04.2011

Вицепремиерот за еворпски прашања Васко Наумовски вели дека не е изненаден од бришењето на придавката - македонски - во Резолуцијата за напредокот на нашата земја што вчера беше усвоена во Европскиот ...

Соседите тесно ни го скроија во Стразбур

Дневник - 08.04.2011

Зад повикот на Европскиот парламент Брисел итно да почне преговори за членство со Македонија пратениците од Грција и од Бугарија успеаја да протнат амандмани со кои Европа ја избриша употребата на ...

ЕП усвои резолуција за Македонија

SETimes - 08.04.2011

СТРАЗБУР, Франција -- Членовите на Европскиот парламент (ЕП) во четвртокот (7-ми април) усвоија резолуција за процесот на интеграција на Македонија во ЕУ.

„Македонски јазик“ повеќе не постои во Европскиот парламент

БркајРабота - 08.04.2011

Терминот „македонски јазик“ вчера исчезна во европскиот парламент, откако во резолуцијата којашто истиот парламент не стоеше терминот македонски јазик, туку јазикот на државата, пренесува МИА.

Атина лобирала за одложување

Н.Македонија - 08.04.2011

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас се јавувал до грчките европратеници и предводници од сите групи да се оди на одложување со гласањето на Резолуцијата на Европарламентот за Република ...

Препорака за преговори и критики за Владата

Н.Македонија - 08.04.2011

Европскиот парламент вчера ја усвои резолуцијата за Македонија поднесена од поранешниот известувач Зоран Талер, по која македонскиот јазик стана официјален ШТО ИЗГЛАСА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ? Препорака ...

МНР: Грција се обиде да ја саботира Резолуцијата на ЕП за Македонија

Алсат-М - 08.04.2011

Земја членка на ЕУ, се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

МНР: Благодарни сме на Европскиот парламент

Кајгана - 08.04.2011

Благодарни сме до Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно започнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

МНР: Благодарни сме на Европскиот парламент

Форум - 08.04.2011

Македонското министерство за надворешни работи преку својот портпарол изрази благодарност за реафирмирање на препораката за итно започнување преговори за членство на земјата во Европската Унија ...

Треба европеизација на Балканот, а не балканизација на Европа

Идивиди - 08.04.2011

Битола, 8 април 2011 (МИА) - И грчките и бугарските европратеници треба да знаат дека поминаа времињата кога некој друг одлучуваше за тоа дали постои македонска нација или македонски јазик.

Наумовски: Негирањето на македонска нација и јазик не е за 21-от век

Дневник - 08.04.2011

Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски, коментирајќи ја Резолуција за Македонија на Европскиот парламент изјави дека и грчките и бугарските европратеници треба да знаат дека поминаа ...

Реакции околу одлуките на Европскиот Парламент

Алсат-М - 08.04.2011

Тоа што македонскиот јазик не е опфатен во Резолуцијата за Македонија која вчера ја донесе Европскиот Парламент, денеска поттикна реакциии кај опозицијата во земјава.

Наумовски: Очекувана резолуцијата за Македонија

Форум - 08.04.2011

Вицепремиерот за европски прашања денеска во Битола во врска со Резолуцијата за Македонија на Европскиот парламент порача дека грчките и бугарските парламентарци треба да знаат дека поминале ...

МНР: Грција се обиде да ја саботира Резолуцијата на ЕП за Македонија

Сител - 08.04.2011

Земја членка на ЕУ, се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

Грција се обиде да ја саботира Резолуцијата на ЕП за Македонија

Кирилица - 08.04.2011

Земја членка на ЕУ, се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

МНР:Благодарни сме што ЕП ја реафирмираше препораката за старт на преговорите со ЕУ

Канал5 - 08.04.2011

Благодарни сме кон Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно отпочнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

Треба европеизација на Балканот, а не балканизација на Европа

МРТ - 08.04.2011

И грчките и бугарските европратеници треба да знаат дека поминаа времињата кога некој друг одлучуваше за тоа дали постои македонска нација или македонски јазик.

Наумовски: Гледаме обиди за балканизација на Европа

Кирилица - 08.04.2011

Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски, коментирајќи ја Резолуција за Македонија на Европскиот парламент изјави дека и грчките и бугарските европратеници треба да знаат дека поминаа ...

Наумовски:Негирањето на јазикот е карактеристично за 18 и 19 век

Канал5 - 08.04.2011

Негирањето на македонска нација и јазик не е карактеристично за 21-от век туку за 18 и 19 век. Вицепремиерот за европски прашања Наумовски ги коментира вчерашните обиди на грчките и бугарските ...

МНР: Благодарни сме на Европскиот парламент

Точка - 08.04.2011

Благодарни сме до Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно започнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

Стамов: Хипокризија е грчки збор, но и грчка пракса

Курир - 08.04.2011

- Благодарни сме до Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно отпочнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

Стамов: Јасна е грчката саботажа

Нетпрес - 08.04.2011

„Благодарни сме до Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно отпочнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

МНР: Хипокризија е грчки збор, но и грчка пракса

Press24 - 08.04.2011

Грција се обиде да ја урне Резолуцијата на Европскиот парламент или да го одложи нејзиното гласање и да ја девалвира користејќи национално чувствителни прашања, изјавија од Министерството за ...

Наумовски: Балканот да се европеизира, а не Европа да се балканизира

Курир - 08.04.2011

И грчките и бугарските европратеници треба да знаат дека поминаа времињата кога некој друг одлучуваше за тоа дали постои македонска нација или македонски јазик.

Наумовски: Потребна е европеизација на Балканот, а не балканизација на Европа

Press24 - 08.04.2011

Вицепремиерот за евроинтеграции Васко Наумовски со коментар по вчерашното усвојување на Резолуцијата за напредокот на Македонија од Европскиот Парламент.

МНР: Грчка саботажа на резолуцијата за Македонија

еФакт - 08.04.2011

Благодарни сме до Европскиот парламент, кој уште еднаш ја потврди и реафирмираше препораката за итно отпочнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и за сугестиите за ...

Мнр - Грција ја саботираше резолуцијата на ЕП за Македонија

Inpress - 08.04.2011

Скопје, 8. април 2011 (ИНПРЕС) Земја-членка на ЕУ се обиде да го поништи усвојувањето на резолуцијата за Македонија во ЕП и да победи со национално чувствителни прашања, изјави портпаролот на ...

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија

А1 - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

ЕП сепак „го избриша“ македонскиот јазик од резолуцијата

Deutsche Welle - 07.04.2011

ЕП со мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ. Усвоени се амандманите на грчките европратеници со кои се избриша придавката „македонски“ во ...

ЕП ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Утрински - 07.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија

Утрински - 07.04.2011

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија и го избриша терминот македонски

Телма - 07.04.2011

Со 506 гласови за, 44 против и 44 воздржани Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Во Стразбур ни бијат битка за јазикот и името

Дневник - 07.04.2011

За предложената резолуција на поранешниот пратеник Зоран Талер се поднесени девет амандмани и сите за името на Македонија, за јазикот и за придавките „македонски“ Повик до ЕУ да отвори преговори за ...

Фуле: Очекуваме избори според меѓународните стандарди

Форум - 07.04.2011

Транспарентни избори според меѓународните стандарди е очекувањето на Европската Унија во однос на Македонија што попладнево од говорницата на Европскиот Парламент во Стразбур го упати комесарот за ...

ЕП ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија

Дневник - 07.04.2011

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент

Форум - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година Во ...

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент

Алфа - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

ЕП сепак „го избриша“ македонскиот јазик од резолуцијата

Дневник - 07.04.2011

ЕП со мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ. Усвоени се амандманите на грчките европратеници со кои се избриша придавката „македонски“ во ...

ЕП ја усвои Резолуцијата за Македонија, придавката „македонски“ избришана

Алсат-М - 07.04.2011

Со 506 гласови за, 44 против и 44 воздржани Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент

Кајгана - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

Во Стразбур ,,официјален,, наместо ,,македонски,, јазик

Алфа - 07.04.2011

За Европскиот парламент јазикот кој се говори во земјава не е македонски, туку официјален. Меѓу другото со таква формулација, денеска во Европскиот парламент, беше изгласана резолуцијата за годишниот ...

МНР задоволна од Резолуцијата на ЕП

Алсат-М - 07.04.2011

Резолуцијата на Европскиот парламент со која уште еднаш ја реафирмираше потребата од итно отворање на преговорите со Европската Унија претставува силен поттик за продолжување на реформите во земјата ...

Во ЕП усвоена резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ

Сител - 07.04.2011

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Усвоена резолуцијата за напредокот на Македонија

Кирилица - 07.04.2011

Европскиот парламент со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ Од вкупно 594 европратеници, кои зедоа учество во гласањето, за ...

Преговорите со ЕУ да почнат што побрзо

Вечер - 07.04.2011

Проблемот со името е неразбирлив за мене и за многу луѓе од мојата земја. Време е да бидеме поостри кон Грција, која доби огромна помош од ЕУ за спас на нејзината економија.

Усвоена резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент

Точка - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

ЕП уште еднаш побара итно отворање на преговорите за членство во ЕУ

Курир - 07.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ја изгласа резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Усвоена резолуцијата за напредокот на РМ, ЕП бара итно отворање на преговорите за членство

Нетпрес - 07.04.2011

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ и уште еднаш побара итно отворање на преговорите за членство во Европската унија.

Европскиот Парламент ја усвои резолуцијата за Македонија

Press24 - 07.04.2011

Европскиот Парламент со 506 гласови „за“, 44 „против“ и 44 воздржани, ја усвои Резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за 2010-та година.

Европскиот парламент не поддржа бришејќи го македонскиот јазик

eReporter - 07.04.2011

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за напредокот на Македонија на патот кон ЕУ, со амандманите на грчките европратеници со кои се избриша придавката „македонски“ во текстот на резолуцијата Од ...

Друцас се обидел да го одложи изгласувањето на Резолуцијата за Македонија

Курир - 07.04.2011

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас за време на денешната пленарна сесија во Стразбур на која се изгласа Резолуцијата за напредокот на Република Македонија се јавувал до грчките ...

МНР: Резолуцијата е признание и поттик

Press24 - 07.04.2011

Резолуцијата на Европскиот Парламент е поттик за продолжување на реформите во земјата, велат од МНР Резолуцијата на Европскиот парламент со која уште еднаш ја реафирмираше својата позиција за ...

Резолуцијата е поттик за идните реформи

Курир - 08.04.2011

Од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека Европскиот парламент со изгласувањето на резолуцијата го нотирала постигнатиот напредок во Република Македонија и истовремено ги охрабрила ...

Јалови обиди на Грците во Стразбур

Курир - 07.04.2011

Обидите на грчките европратеници да го спречат овој заклучок и да се оцрни колку што е можно повеќе Извештајот за напредокот на Македонија и нивната намера, ако тоа е можно, е да се одложи гласањето ...

МНР: Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за Извештајот за напредокот на Република Македонија во 2010

еФакт - 07.04.2011

Скопје - Европскиот Парламент денеска ја усвои Резолуцијата за Извештајот за напредокот на Република Македонија во 2010 година, информираат од Министерството за надворешни работи .

ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија

Македонија24 - 07.04.2011

Македонија - Македониjа 24, , ЕП ја усвои резолуцијата за Македонија, "Европратениците со огромно мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Европскиот Парламент ќе расправа за Македонија

А1 - 06.04.2011

Европскиот Парламент денеска ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија. Наместо Зоран Талер, кој поднесе оставка поради корупцискиот скандал, документот ќе го брани ...

Резолуцијата за напредокот на Македонија во ЕП

Р.С.Европа - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска и утре во рамките на априлската пленарна сесија во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Македонија - Евроагендата главна задача за македонските политичари

Време - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија во која од политичките актери во земјава ќе биде побарано место на себепромоција ...

Македонскиот јазик именуван како „официјален“ во резолуцијата на ЕП

Р.С.Европа - 06.04.2011

Македонскиот јазик се именува како „официјален“ во Резолуцијата за напредокот на земјата кон Европската унија, за кој денеска и утре ќе се расправа во Европскиот парламент.

Извештајот за Македонија денес во ЕП

Утрински - 06.04.2011

Европскиот парламент денес и утре ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија на патот за членство во ЕУ.

Дебата во Европскиот Парламент по резолуцијата за Македонија

Алфа - 06.04.2011

Европскиот Парламент, во рамки на априлската сесија, денеска во Стразбур ќе расправа по резолуцијата зa Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за напредокот на земјата од 2010-та ...

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Идивиди - 06.04.2011

Стразбур, 6 април 2011 (МИА) - Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ...

Дебата во Европскиот Парламент по резолуцијата за Македонија

Кајгана - 06.04.2011

Европскиот Парламент, во рамки на априлската сесија, денеска во Стразбур ќе расправа по резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за напредокот на ...

Извештајот е валиден, иако известувачот е осомничен

Н.Македонија - 06.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија се валидни, иако се изготвени од Зоран Талер, кој поради обвиненијата за корупција мораше да поднесе оставка, смета ...

Резолуцијата на расправа во Стразбур

Н.Македонија - 06.04.2011

Документот што го подготви Талер, во Европскиот парламент ќе го брани бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин Европскиот парламент денеска и утре ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за ...

Официјален, наместо македонски јазик

Дневник - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија на патот за членство во ЕУ.

Придавката „македонски“ исчезнува во ЕП

Канал5 - 06.04.2011

Ако се користат термините „Македонија“ и „македонски“ за јазикот, во текстот на Резолуцијата за напредокот на земјата, тоа значи заобиколување на официјалната позиција на Европската унија што Владата ...

Грчко-бугарски атак на придавката "македонски"?!

Вечер - 06.04.2011

Привремениот известувач на ЕП за Македонија, Бугаринот Вигенин некористењето на придавката "македонски" го оправдува со нерешеното прашање за името, како и со се уште отворените и нерешени прашања со ...

Резолуцијата за напредокот на Македонија пред Европскиот парламент

Нетпрес - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Press24 - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Стразбур:Дебата во Европскиот Парламент по резолуцијата за Македонија

Канал 77 - 06.04.2011

Европскиот Парламент, во рамки на априлската сесија, денеска во Стразбур ќе расправа по резолуцијата за напредокот на Македонија, базирана на извештајот на Европската Комисија за напредокот на ...

Европскиот парламент вечерва расправа за Македонија

Курир - 06.04.2011

Дебатата за резолуцијата посветена на напредокот на Република Македонија во Европскиот парламент, се очекува да започни околу 19 часот вечерва, поради обемниот дневен ред на денешната пленарна сесија ...

ЕП ќе дискутира за резолуцијата за напредокот на Македонија

еФакт - 06.04.2011

Европскиот парламент денес и утре ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија на патот за членство во ЕУ.

Европскиот парламент вечерва расправа за Македонија – утре гласањето на резолуцијата

еФакт - 06.04.2011

Стразбур - Дебатата за резолуцијата посветена на напредокот на Република Македонија во Европскиот парламент, започнува вечерва, поради обемниот дневен ред на денешната пленарна сесија на која беа ...

Извештајот за Македонија денес пред Европскиот парламент

Inpress - 06.04.2011

Брисел, 6. април 2011 (ИНПРЕС) Резолуцијата за напредокот на Македонија на патот кон Европската Унија е денеска и утре пред Европскиот парламент кој ќе расправа и гласа по него.

Извештајот за Македонија во ЕП е валиден

Deutsche Welle - 05.04.2011

Тоа што извештајот и резолуцијата на ЕП за напредокот на Македонија беа изработени од словенечкиот европратеник Зоран Талер, за германскиот европратеник Мартин Шулц, не менува ништо.

Шулц: Резолуцијата за напредокот на Македонија е валидна

Р.С.Европа - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Разочарување од однесувањето на eвропратениците вмешани во скандалот со корупција

VOX - 05.04.2011

Германскиот европратеник и претседател на парламентарната група на Прогресивниот сојуз на социјалистите и демократите во Европскиот парламент, Мартин Шулц, при редовната средба со новинарите во ...

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Утрински - 05.04.2011

Европскиот парламент утре и задутре во рамките на априлската пленарна сесија што почна синоќа во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за ...

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Алфа - 05.04.2011

Европскиот парламент утре и задутре во рамки на априлската пленарна сесија што почна синоќа во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за ...

Мартин Шулц: Извештајот и резолуцијата на ЕП за Македонија се валидни

Алсат-М - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Шулц: Резолуцијата за Македонија во ЕП е валидна

Форум - 05.04.2011

Резолуцијата за Македонија во Европскиот Парламент е валидна, и покрај оставката на нејзиниот изготвувач Зоран Талер, вели германскиот европратеник Мартин Шулц за Дојче Веле на македонски јазик ...

Европскиот парламент денес расправа за Резолуцијата за Македонија

Кирилица - 06.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ Документот што на 16 март ...

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

Сител - 05.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Резолуцијата за Македонија пред Европскиот парламент

МРТ - 05.04.2011

Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот за членство во ЕУ.

Извештајот и резолуцијата на ЕП за Македонија се валидни

Кирилица - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Мартин Шулц за Дојче веле: Извештајот на ЕП за Македонија е валиден

Канал5 - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Нов известувач, стар проблем за Македонија

Вечер - 05.04.2011

Европскиот парламент денеска и утре во рамки на априлската пленарна сесија во Стразбур, ќе расправа и ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ.

Талер и Северин направиле етичка и морална грешка

Вечер - 05.04.2011

Иако исклучен од групата на социјалистите Северин и понатаму заседава со ЕП, додека романските антикорупционери бараат да му се одземе имунитетот Германскиот европратеник и претседател на ...

ЕП ќе гласа за напредокот на Македонија

Курир - 06.04.2011

За македонскиот напредок на патот кон ЕУ денес ќе се расправа во Европскиот парламент, а утре ќе биде донесена резолуција.

Мартин Шулц: Резолуцијата за Македонија е валидна и покрај оставката на Талер

Курир - 05.04.2011

Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако таа беше изготвена од страна на Зоран Талер кој мораше да поднесе оставка поради обвиненијата за ...

Шулц разочаран од однесувањето на Талер

Курир - 05.04.2011

Шулц нагласи дека неговата група нема да биде толерантна кон виновниците и посака да има јасни правила за однесувањето на европратениците, кои имаат право да се информираат па дури и кај лобистите ...

Шулц: Резолуцијата за напредокот на Македонија е валидна

Press24 - 05.04.2011

Иако беше изготвена од Зоран Талер, резолуцијата е валидна, вели германскиот европратеник Мартин Шулц. Извештајот и резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Македонија е валидна, иако ...

Северин ќе остане без пратеничкиот имунитет

Курир - 05.04.2011

Романската дирекција за борба со корупцијата денес испрати барање до министерството за правда за одземање на пратеничкиот имунитет на европратеникот Адриан Северин, кој беше фатен на дело за ...

Шулц: Извештајот и резолуцијата за напредокот на Македонија се валидни

еФакт - 05.04.2011

Брисел - Германскиот европратеник и претседател на парламентарната група на Прогресивниот сојуз на Социјалистите и Демократите во Европскиот парламент Мартин Шулц изјави дека извештајот и ...