TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Семејствата на загинатите бранители положија цвеќе кај Вејце

Вест - 17.05.2003

Вчера семејствата на осмумината загинати војници и полицајци кај тетовското село Вејце околу 14 часот го посетија местото каде што на свиреп начин беа убиени нивните синови и сопрузи. Комеморативниот чин, без присуство на новинарите според потврдата на Мирјана Контевски, изминал мирно и без никакви ...

Батлер турс

Вест - 17.05.2003

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Вејце не е Багдад за да се освои во еден наврат 1 Еј човече, ја сакам оваа игра! Колку е убаво да си американски амбасадор во Македонија. Претседателот на државата ни во тоалет не оди без да добие дозвола од Батлер.

Нема политички реваншизам, туку се апси за криминал

Утрински - 17.05.2003

ИНТЕРВЈУ - Хари Костов, министер за внатрешни работи, за настаните околу Вејце, за исчезнатите лица, за апсењата на функционерите Гордана Дувњак И покрај најавите дека по непријатните настани со блокадата во Вејце, семејствата на загинатите денес ќе можат да го посетат местото на злосторството, ...

Семејствата на загинатите бранители положија цвеќе кај Вејце

Утрински - 17.05.2003

Во присуство на претставници на МВР, АРМ и на меѓународната заедница Семејствата и роднините на загинатите македонски бранители вчера положија цвеќе на местото каде што нивните најблиски беа убиени на 28 април 2001 година од страна на припадниците на ОНА.

Роднините на седум убиени бранители запалија свеќи кај Вејце

Дневник - 17.05.2003

ОСТВАРЕНА КОМЕМОРАЦИЈА Се уверивме дека тоа што се случи пред две години било класична стапица, изјавија роднините на убиените припадници на безбедносните сили Семејствата на припадниците на безбедносните сили вчера го посетија местото кај тетовското село Вејце, каде што беа убиени нивните ...

Роднините на загинатите одржаа комеморација кај Вејце

А1 - 16.05.2003

Роднините на загинатите припадници на безбедосните сили кај Вејце денеска ја реализираа планираната комеморација. Четири џипа со дваесетина членови на семејствата на загинатите бранители околу пладне тргнаа да положат цвеќе кон местото каде во 2001 година беа свирепо убиени нивните деца.

Македонија сама треба да реши дали ќе го признае Судот

Утрински - 15.05.2003

ЕУ за можниот договор на нашава земја со САД "Сите земји кои не се членки на ЕУ не се обврзани да го почитуваат едногласниот став на Унијата за признавање и поддршка на Меѓународниот суд за воени злосторства", изјави вчера портпаролката на ЕУ, Ирена Ѓузелова, во контекст на наводниот притисок кој ...

Црвенковски најави решавање на "случајот Вејце"

Утрински - 14.05.2003

ИЗЈАВА Сосема е јасно дека Вејце е голем инцидент и не го потценуваме заради тежината на самиот инцидент, туку заради симболиката. Правиме напори, веруваме успешни. До крајот на оваа недела замисленото ќе се оствари, изјави премиерот Бранко Црвенковски, коментирајќи го блокирањето на патот кон ...

Хари Костов и Али Ахмети изнудија дозвола за посета на Вејце

Дневник - 14.05.2003

ВЧЕРА ВО ТЕТОВСКО СЕЛЦЕ Албанците од Вејце, Селце и од Лавце наредните денови сепак ќе им дозволат на роднините на осумте загинати бранители да го посетат местото на масакрот и да им оддадат почит на своите најмили, кои загинаа таму пред две години.

На Хари не му помогнаа ни градите на Кларис

Вест - 14.05.2003

МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ПАК НЕ ВЛЕЗЕ ВО ВЕЈЦЕ Селаните од шарпланинските села Вејце, Лавце, и Селце вчера, по петчсовни преговори со министерот за внатрешни работи Хари Костов, се согласија да дозволат посета на местото каде што во војната sверски беа убие По пет часа преговарање со ...

Роднините на загинатите ќе го посетат Вејце

А1 - 13.05.2003

Родителите на армиските и полициските специјалци, кои загинаа за време на конфликтот во 2001 година кај тетовско Вејце ќе можат да го посетат местото на настанот во некои од наредните денови. Ова денеска било договорено на шестчасовните разговори меѓу владините и претставниците на меѓународната ...

Полицијата апелира Албанците да не поставуваат блокади

А1 - 13.05.2003

Синдикатот на полицијата на Македонија денеска ги повика жителите на тетовските села да не ги спречуваат роднините на настраданите македонски војници и полицајци да положат цвеќе на местото каде тие загинаа. Тие бараат од локалните жители да имаат доверба во полицијата.

Црвенковски: „Вејце не смее да се потценува“

А1 - 13.05.2003

Премиерот Бранко Црвенковски смета дека последните настани кај Вејце не смеат да се потценуваат, но верува дека роднините на загинатите припадници на безбедносните сили набрзо ќе можат да го посетат местото на убиството. „Апсолутно е сосема јасно дека она што се случи во Вејце е голем инцидент и не ...

Странците ќе го ослободуваат Вејце

Вест - 13.05.2003

Највено е оти во сабота, заедно со роднините на загинатите кон Шарпланинското село, освен министерот Костов, имале намера да тргнат и генералот Марал, амбасадорот на САД Батлер, европретставникот Алексис Брун Претставниците на меѓународната заедница во Македонија наредниве денови ќе им го пробиваат ...

Блокадата е манипулација со луѓето во политички цели

Утрински - 13.05.2003

Реакции на политичките партии за блокирање на конвојот кај Вејце Скопје - Блокадата на конвојот кој требаше завчера да го посети Вејце, каде што пред две години беа масакрирани осуммина припадници на македонските безбедносни сили, е манипулација со луѓето во политички цели, претставува застој во ...

Блокадата кај Вејце спротивна на Рамковниот договор

Утрински - 13.05.2003

ЕУ Она што се случи во саботата кај Вејце беше сериозен инцидент - оцени портпаролката на ЕУ, Ирена Ѓузелова, за "Утрински весник", додавајќи дека со месеци тензиите не биле високи како тој ден."Ние му даваме целосна поддршка на министерот Хари Костов и на неговите обиди да најде начин роднините на ...

Хари Костов и Али Ахмети денеска одат во Вејце

Утрински - 13.05.2003

По саботното попречување на организираниот конвој да го посети местото на загинатите припадници на АРМ Министерот за внатрешни работи, Хари Костов, заедно со амбасадорите на САД, ЕУ,ОБСЕ, командантот на воената мисија на ЕУ "Конкордија", лидерот на ДУИ, Али Ахмети, како и неколкумина пратеници од ...

Вејце е инцидент што не треба да се повтори

Утрински - 13.05.2003

Агрон Буџаку, потпретседател на Собранието и на Демократската унија за интеграција Борис Георгиевски Како се коментираат во ДУИ случувањата во Вејце? - Тоа е еден инцидент што не треба да се повтори. Работиме на тоа да не се случуваат такви инциденти во иднина.

Вејце ќе не одвее сите

Дневник - 13.05.2003

Албанци од Селце, од Лавце и од Вејце во саботата не дозволија родителите и роднините на осумте масакрирани припадници на македонските безбедносни сили да го посетат местото на злосторството, да остават цвеќе и да запалат свеќа за помен на нивните души.

Оние што бараат права истите тие треба да ги дадат и на другите

Утрински - 13.05.2003

ОБСЕ "Основно човеково право на сите луѓе е можноста да им се оддаде почит на своите сакани, без оглед на етничката припадност, религија, националност и друго", е ставот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија во врска со саботните блокади на патот кон селото Вејце.

Владата вети оти ќе има комеморација кај Вејце

Дневник - 13.05.2003

РЕАКЦИИ ПО БЛОКАДАТА КАЈ ТЕТОВО Владата, претставници на СДСМ и на ДУИ вчера порачаа дека комеморацијата за осумтемина загинати припадници на безбедносните сили кај тетовското село Вејце, која во саботата беше оневозможена поради блокадата на месните жители од ова и од други две села, ќе се одржи ...

Блокадата кај Вејце наиде на неодобрување

А1 - 12.05.2003

„Чинот на чествување на загинатите мора да се одржи и ќе се одржи“, изјави денеска координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јани Макрадули, во врска со завчерашното блокирање на конвојот кој требаше да го посети местото во близина на тетовското село Вејце, каде пред две години беа масакрирани ...

Во блокадата кај Вејце учествувале и лица од страна

А1 - 12.05.2003

Во саботната блокада на патот кон Вејце покрај локалните жители учествувале и луѓе кои не биле од тој крај, дознава А1. Засега нема потврда на шпекулациите, дека тие биле поддржани од некоја политичка партија. Присуството на лица од страна можеби и беше причината поради која претставниците на ...

Хари се закани со оставка

Вест - 12.05.2003

РАМКОВНИОТ ДОГОВОР ВАЖИ САМО ЗА МАКЕДОНЦИТЕ Претставниците на ЕУ и ОБСЕ вчера никаде ги немаше да реагираат за блокадите на патот Тетово - Вејце, поставени од албанското население од шарските села, со кои спречија семејствата на осумтемина....

Албанците не им даваат на Македонците да го чествуваат масакрот во Вејце

Дневник - 12.05.2003

ПОД ШАРА БЛОКИРАН СОЖИВОТОТ Жителите на Селце, Лавце и на Вејце не успеа да ги разубеди ниту амбасадорот Батлер, а министерот Хари Костов најави дека ако месните жители до сабота не ги поканат да го посетат местото на убиството, тој ќе поднесе оставка Партиите од власта и од опозицијата ја осудија ...