TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Минхен со исполнет капацитет за прифат на бегалци

24 Вести - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Минхен бара помош, таму повеќе нема капацитети за бегалците

Телма - 13.09.2015

Баварската престолнина, Минхен повеќе нема капацитети за прифаќање на бегалците кои масовно пристигнуваат од вчера. Локалните власти предупредуваат дека околу 13 илјади луѓе дошле само во текот на вчерашниот ден, а многу повеќе очекуваат да ...

Бегалците се возат во македонските возови за 1500 денари

Телма - 13.09.2015

Цената нз возен билет за бегалците од вчера скокна од 600 на 1.500 денари, информираат граѓанските активисти. Тие се револтирани од одлуката на Македонски железници за покачување на цената за бегалците, кои влегуваат во возовите од Гевгелија за да ...

Германија ги затвори границите, најавува засилена контрола

Телма - 13.09.2015

По силниот прилив на бегалци, Германија и Австрија најавија поинаква форма на контрола на баварско-австриската граница. Во текот на денот се очекува германскиот министер за внатрешни работи, Томас де Мајцер да го објави планот, за кој во јавноста се ...

Дисциплински во МВР против насилството врз бегалци

Нова ТВ - 13.09.2015

МВР иницирало дисциплинска постапка против полицајците кои применуваат насилсни методи врз бегалците на границата со Грција. Оваа информација за телевизија Алсат ја потврдил портпаролот на МВР, Иво Котевски.

Германија: Бегалците не можат да бираат во која земја ќе бараат азил

Нова ТВ - 13.09.2015

Германија одлучи денес привремено да воведе контроли на границата со Австрија од каде што доаѓаат десетици илјади бегалци. Ова попладнево го потврди германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мазиер.

Франција ќе им дава 1000 евра на градовите за секој прифатен бегалец

Радио МОФ - 13.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев одржа средба со градоначалниците на 700 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, на која најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата.

Македонија им кажа добредојде на бегалците

Вест - 13.09.2015

Во организација на левичарското здружение Солидарност, во саботата напладне, на плоштадот Македонија во Скопје се одржа собир за поддршка на бегалците низ светот. На собирот говореа активисти што се директно вклучени во помагање на бегалците кои ...

По налетот на мигрантите двојно поскапе железничкиот билет Гевгелија-Табановце

Алсат-М - 13.09.2015

Бегалската криза во Македонија се влошува поради зголемениот број на лица кои влегуваат во земјава. Во ваква ситуација, Македонски железници решија за двапати да ја покачат цената на билетите.

Бегалците и денеска кон Табановце - со поскапените возови, со такси...

МКД - 13.09.2015

И денеска метеж на македонската јужна граница. Бегалците, од кои најмногубројни се Сиријците, па Авганистанците, Ирачаните... се качуваат во возови, во автобуси, во такси-возила, во сè што има тркала, а Македонски железници денеска вторпат од ...

Словачка ќе стави вето на одлуката на ЕУ за рамномерна распределба на бегалците

МКД - 13.09.2015

Словачка ќе стави вето на секоја одлука за задолжителни квоти во распределбата на бегалците меѓу земјите-членки на ЕУ, на состанокот на 14 септември, изјави денеска министерот за внатрешни работи на Словачка, Роберт Калињак.

Десетици бегалци спијат на улица, во Минхен веќе нема место (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.09.2015

Минхен само во саботата прими 12.200 бегалци, а денеска ги исполни сите капацитети за примање бегалци, еден ден пред состанокот на министрите на 28-те земји-членки во Брисел на кој ќе се обидат да ја решат најтешката бегалска криза што ја погодува ...

Германија ја враќа граничната контрола поради бегалците

Факултети - 13.09.2015

Германија ја враќа контролата на границата со Австрија поради рекордниот број бегалци со кои се соочува Европската унија. Земјите кои се членки на ЕУ ги исфрлија проверките на пасоши во Шенген зоната, но Министерот за внатрешни работи на Германија, ...

Минхен со исполнет капацитет за прифат на бегалци

Идивиди - 13.09.2015

Минхен, 13 септември 2015 (МИА) - Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури ...

Минхен ги исполни капацитетите за бегалци

+инфо - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Минхен со исполнет капацитет за прифат на бегалци

А1 On - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Дисциплински во МВР против насилството врз бегалците

Фокус - 13.09.2015

Според МВР само во изминатите 24 часа, низ Македонија поминале околу 3.000 бегалци, главно од Сирија Министерството за внатрешни работи решило да поведе дисциплинска постапка против полицајците кои применуваат насилни методи врз бегалците на ...

Соботка: Не можеме да отстапиме од отфрлањето на квотите за бегалците

А1 On - 13.09.2015

Чешката Република не може да се повлече од својата позиција на отфрлање на задолжителни квоти за прифаќање на бегалци за членки на Европската унија од други земји, изјави премиерот Бохуслав Соботка. – Не е можно да отстапиме.

Во Минхен исполнети капацитетите за прифаќање на бегалци

Здравство24 - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Во Минхен исполнети сите капацитети за прифаќање на бегалци (видео)

Канал5 - 13.09.2015

Минхен целосно ги пополни своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа над 12 илјади бегалци.

Минхен со исполнет капацитет за прифат на бегалци

Сител - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Околу 40.000 бегалци ќе пристигнат во Германија овој викенд

Канал5 - 13.09.2015

Околу 40.000 мигранти би можеле да пристигнат во Германија во текот на наредните два дена, а до крајот на денот во Минхен се очекува да стигнат најмалку 10.000. Портпаролката на владата на Горна Баварија, Симон Хилгерс, изјави дека во петокот во ...

Зошто мигрантите бараат спас во Европа, а не во богатите арапски земји?

Фактор - 13.09.2015

Во екот на бегалската криза, јавноста се прашува зошто бегалците бараат живот во Европа, а не во богатите арапски земји од Заливот кои им се поблиска дестинација. Еве неколку причини за нивниот избор.

Минхен со исполнет капацитет за прифат на бегалци

Локално - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Железницата повторно ја покачи цената на билет за бегалците – сега е 25 евра!

Локално - 13.09.2015

Милиана Ленак на својот Фејсбук профил објави дека Македонски железници повторно ја покачиле цената на билетот за бегалците кои се возат од границата со Грција до границата со Србија: Картата Гевгелија Табановце прво чинеше 350 денари и важеше еден ...

Минхен со исполнет капацитет за прифат на бегалци

Вечер - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно ...

Минхен ги исполнети капацитетите за прифаќање на бегалци

Репортер - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци, извор здравство24 ...

Дисциплинска за полицаецот кој со пендрек ги маваше бегалците

Либертас - 13.09.2015

МВР иницирало дисциплинска постапка против полицајците кои применуваат насилсни методи врз бегалците на границата со Грција. Оваа информација за Алсат ја потврдил портпаролот на МВР, Иво Котевски.

Минхен полн до врв: Градот прими над 12.000 бегалци во еден ден

Нетпрес - 13.09.2015

Минхен полн до врв . Во саботата во овој град на југот Германија пристигнале над 12.000 бегалци, а се очекува и во текот на денешниот ден да пристигнат поголем број лица, кои бегајќи од војната во нивните земји, надежта за подобро утре ја наоѓаат ...

Дисциплински во МВР против насилството врз бегалците

Репортер - 13.09.2015

Министерството за внатрешни работи решило да поведе дисциплинска постапка против полицајците кои применуваат насилни методи врз бегалците на границата со Грција, пренесува Алсат телевизија.

Минхен со исполнет капацитет за прифат на бегалци

Денешен - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Соботка: Не можеме да отстапиме од отфрлањето на квотите за бегалците

Репортер - 13.09.2015

Чешката Република не може да се повлече од својата позиција на отфрлање на задолжителни квоти за прифаќање на бегалци за членки на Европската унија од други земји, изјави премиерот Бохуслав Соботка. – Не е можно да отстапиме.

Нашите сограѓани, бегалците

Репортер - 13.09.2015

Расправата за бегалците во Македонија е суштински важна, бидејќи таа расправа помалку се однесува на судбината на самите бегалци – таа река тече со илјадници души дневно, без наше особено влијание врз тоа – туку повеќе се однесува на вредностите ...

Минхен со исполнет капацитет за прифат на бегалци

Република - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Повторно поскапе билетот на железници за бегалците – сега е 25 евра

Репортер - 13.09.2015

Милиана Ленак на својот Фејсбук профил објави дека Македонски железници повторно ја покачиле цената на билетот за бегалците кои се возат од границата со Грција до границата со Србија: Картата Гевгелија Табановце прво чинеше 350 денари и важеше еден ...

(ФОТО) Играчите на Баерн Минхен излегоа на теренот со деца-бегалци

Репортер - 13.09.2015

Играчите на германскиот фудбалски клуб Баерн Минхен на натпреварот со Аугзбург излезе на теренот заедно со деца бегалци кои овие денови пристигнуваат во Германија. Со ова клубот уште еднаш го сврти вниманието на светот кон овој проблем, со кој ...

Нашите сограѓани, бегалците

Либертас - 13.09.2015

Расправата за бегалците во Македонија е суштински важна, бидејќи таа расправа помалку се однесува на судбината на самите бегалци – таа река тече со илјадници души дневно, без наше особено влијание врз тоа – туку повеќе се однесува на вредностите ...

Железницата повторно ја покачи цената на билет за бегалците – сега е 25 евра!

Либертас - 13.09.2015

Милиана Ленак на својот Фејсбук профил објави дека Македонски железници повторно ја покачиле цената на билетот за бегалците кои се возат од границата со Грција до границата со Србија: Картата Гевгелија Табановце прво чинеше 350 денари и важеше еден ...

ФОТО+ВИДЕО: Играчите на Баерн Минхен излегоа на теренот со деца-бегалци

Либертас - 13.09.2015

Играчите на германскиот фудбалски клуб Баерн Минхен на натпреварот со Аугзбург излезе на теренот заедно со деца бегалци кои овие денови пристигнуваат во Германија. Со ова клубот уште еднаш го сврти вниманието на светот кон овој проблем, со кој ...

Исцрпени капацитетите на Минхен за прием на бегалци

Макфакс - 13.09.2015

Минхен целосно ги исцрпи своите капацитет за прием на бегалци кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди во неделата локалната полиција, откако во претходниот ден во градот пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Соботка: Не можеме да отстапиме од отфрлањето на квотите за бегалците

Република - 13.09.2015

Чешката Република не може да се повлече од својата позиција на отфрлање на задолжителни квоти за прифаќање на бегалци за членки на Европската унија од други земји, изјави премиерот Бохуслав Соботка. – Не е можно да отстапиме.

Австриската полиција пронајде 42 бегалци во камион

Република - 13.09.2015

Австриската полиција соопшти дека спасила 42 бегалци од кампион ладилник во близина на границат со Германија. Полицајците ги нашле бегалците во камионот кој бил паркиран кај едено одморалиште на автопат во близина со границата со Германија.

Македонски железници само од транспортот на бегалците заработува над 1 милион евра месечно?!

Либертас - 13.09.2015

Денеска граѓанските активисти информираа дека Македонски железници повторно ја покачија цената на билетот за бегалците кои се возат од границата со Грција до границата со Србија, од 10 евра на 25 евра, односно 1.500 денари.

Чешка ги засилува контролите кон Австрија, Словачка ќе стави вето на квотите

Макфакс - 13.09.2015

Чешка ќе ги зајакне контролите на својата граница со Австрија, откако Германија донесе одлука за повторно воведување на граничните контроли поради приливот на бегалците, а истовремено Словачка најави дека ќе стави вето на секоја одлука за воведување ...

Минхен со исполнет капацитет за прифат на бегалци

Lider - 13.09.2015

Минхен речиси целосно ги исцрпе своите капацитети за прифат на бегалците, кои масовно пристигнуваат во Германија, предупреди денеска локалната полиција, еден ден откако во овој град на југ од земјата пристигнаа дури 12.200 бегалци.

Низ европските градови собири за и против бегалците

Телма - 12.09.2015

Во голем број европски градови денекса е „Денот на акцијата“, ден за изразување солидарност со илјадниците бегалци кои пристигаат на европскиот континет. Истовремено, се најавени и собири на луѓе кои се противат на доаѓањето на бегалците од Сирија, ...

Собири ширум Европа за и против бегалците

24 Вести - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

За секој прифатен бегалец француските градови ќе добијат по 1.000 евра

24 Вести - 12.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата, ...

Собир во Скопје: Бегалци добредојдени сте

24 Вести - 12.09.2015

Неколку десетици граѓани денеска се собраа на плоштадот во Скопје во знак на поддршка на бегалците од Блискиот Исток кои секојдневно транзитираат низ земјава и ги повикаа граѓаните да покажат солидарност кон овие луѓе кои бегаат од војна и ...

Продолжува напливот на бегалци во земјава

24 Вести - 12.09.2015

Драматична состојбата со бегалците на јужната граница. 7 до 8 илјади мигранти секојдневно влегуваат во земјава, а двојно повеќе чекаат на грчка страна. Хуманитарните организации на терен алармираат дека секнува помошта.

Европејците им посакаа добредојде на бегалците

Телма - 12.09.2015

Европејците им посакуваат добредојде на бегалците. Во голем број европски градови денеска е „Денот на акцијата“, ден за изразување солидарност со илјадниците бегалци кои пристигаат на европскиот континет.

Македонија да остане хумана и солидарна за бегалците

Телма - 12.09.2015

Македонија да остане светла точка на хуманоста и солидарноста со судбината на луѓето кои транзитираат низ земјата, апелираа активистите на денешниот мирен собир, изразувајќи поддршка по повод Европскиот ден за солидарност на бегалците.

Собир во 12 на Плоштад Македонија: Бегалци добредојдени сте во Македонија!

Нова ТВ - 12.09.2015

Денес, Европски ден на бегалците, во 12 часот на Плоштадот Македонија ќе се одржи собир како знак за поддршка и солидарност со бегалците и сите што бегаат од различни форми на терор и насилство, војна, окупација и експлоатација.

Се преврте чамец со бегалци, четири деца исчезнаа кај грчкиот остров Самос

Нова ТВ - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Крајбрежната стража утрово лоцирала и спасила 24 лица, но четири ...

Протест за поддршка на бегалците

Нова ТВ - 12.09.2015

Неколку десетици граѓани денеска се собраа на плоштадот во Скопје во знак на поддршка на бегалците од Блискиот исток кои секојдневно транзитираат низ земјава и ги повикаа граѓаните да покажат солидарност кон овие луѓе кои бегаат од војна и ...

Граѓаните во акција за помош на бегалците

Призма - 12.09.2015

Во моментот кога ќе се истовари автобусот, бегалците, најчесто облечени со кратки панталони и влечки, веднаш се впуштаат по тезгите поставени од невладините организации, полни со облека. Поради штрајкот на машиновозачите, на граничниот премин ...

Ширум Европа собири за и против бегалците

Алсат-М - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

[Фото] „Бегалци, добредојдовте“ – граѓани на мирен собир за поддршка на бегалците

Радио МОФ - 12.09.2015

Десетици граѓани и активисти денеска се собраа на плоштад „Македонија“ во Скопје во знак на поддршка на бегалците кои транзитираат низ државата и ги повикаа останатите граѓани да покажат солидарност кон нив.

Дисциплински во МВР против насилството врз бегалци

Алсат-М - 12.09.2015

МВР иницирало дисциплинска постапка против полицајците кои применуваат насилсни методи врз бегалците на границата со Грција. Оваа информација за Алсат ја потврди портпаролот на МВР, Иво Котевски.

На улиците на европските градови денеска протести за и против бегалците

МКД - 12.09.2015

Стотици илјади луѓе ќе излезат денес, како што се очекува, на улиците на европските градови за со „Денот на акцијата“ да ја изразат солидарноста со бегалците, додека истовремено се најавени и антиимиграциски протести.

Собир во Скопје: Македонија е против огради и за солидарност со бегалците

МКД - 12.09.2015

По повод Европскиот ден за солидарност на бегалците денеска во Скопје во организација на повеќе граѓански асоцијации се одржа мирен собир на кој Македонија ја прати пораката дека останува светла точка на хуманоста и солидарноста со судбината на ...

Поранешниот нацистички концентрационен логор Бухенвалд стана дом на бегалци (ФОТО)

МКД - 12.09.2015

Дваесет и еден бегалец што дошле во Европа се сместени во бараките на поранешниот нацистички концентрационен логор Бухенвалд - злогласното место каде што илјадници беа брутално убиени за време на Втората светска војна.

ПРОТЕСТИ НИЗ ЕВРОПА: Едни ги сакаат бегалците, други ги бркаат

Телеграф - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, но најавени се и повеќе антимиграциски протести Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ ...

Чамец со бегалци се преврте, четири деца исчезнати

Телеграф - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за ...

ФРАНЦИЈА: За секој прифатен бегалец по 1000 евра помош

Телеграф - 12.09.2015

Француските градови кои се подготвени да прифатат бегалци, за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски ...

ХУМАНИТАРЦИ АПЕЛИРААТ: Потребна е топла облека за мигрантите

Телеграф - 12.09.2015

Денеска во 12 часот во рамки на европскиот ден за солидарност со бегалците, на плоштадот Македонија во Скопје ќе се одржи мирен собир на кој ќе се даде поддршка за бегалците Заладувањето на времето ја зголеми потребата од потопла облека за ...

На улиците на европските градови денеска протести за и против бегалците

Тера - 12.09.2015

Стотици илјади луѓе ќе излезат денес, како што се очекува, на улиците на европските градови за со „Денот на акцијата“ да ја изразат солидарноста со бегалците, додека истовремено се најавени и антиимиграциски протести.

Продолжува напливот на бегалци во земјава

Тера - 12.09.2015

Драматична состојбата со бегалците на јужната граница. 7 до 8 илјади мигранти секојдневно влегуваат во земјава, а двојно повеќе чекаат на грчка страна. Хуманитарните организации на терен алармираат дека секнува помошта.

Ширум Европа собири за и против бегалците

Идивиди - 12.09.2015

Лондон, 12 септември 2015 (МИА) - Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

Грција: Се преврте чамец со мигранти, се трага по четири деца

БркајРабота - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос. Спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, за исчезната се води уште една возрасна личност, а ...

За секој прифатен бегалец француските градови ќе добијат по 1.000 евра од државата

+инфо - 12.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1.000 евра помош од државата, ...

Во Европа денеска куп собири за и против бегалците

+инфо - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

Се преврте чамец со бегалци, четири деца исчезнаа кај Самос

+инфо - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, за исчезната се води уште една возрасна личност, а ...

ЛДП: Да ја покажеме човечката страна кон бегалците и мигрантите

+инфо - 12.09.2015

ЛДП ги повикува граѓаните да ја покажат човечката страна кон бегалците и мигрантите во оваа светска криза од големи размери. „Денес е европски ден за поддршка на бегалците, но хуманоста ја должиме кон луѓето во неволја секој ден.

За секој прифатен бегалец француските градови ќе добијат по 1.000 евра од државата

А1 On - 12.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата, ...

Поддршка за бегалците на плоштадот „Македонија“

+инфо - 12.09.2015

На плоштадот „Македонија“ во Скопје во 12 часот движењето „Солидарност“ организира активности за поддршка на бегалците по повод „Европски денот за поддршка на бегалците“ . Предвидени се говори на активисти вклучени во помагањето на бегалците, но ...

Бегалците ќе добијат помош од швајцарските клубови

Спортклуб - 12.09.2015

Фудбалската лига на Швајцарија одлучи да донира за бегалците, па на натпреварите од овој викенд, секој постигнат гол ќе биде вреднуван како 455 евра, донација за бегалците. Само за споредба, минатото коло во Првата и Втората швајцарска лига вкупн ...

Се преврте чамец со мигранти, се трага по четири деца

Здравство24 - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров ...

Ширум Европа собири за и против бегалците

А1 On - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

За бегалците од срце - акција на скопскиот плоштад (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.09.2015

Со собирање донации во храна и облека за бегалците кои преку Македонија од Сирија, Еритреја, Авганистан, но и други земји, сакаат да стасаат во ЕУ, како и со изработка на големо платно со порака „Бегалците се добредојдени“, денеска граѓани и ...

ЛДП: Да ја покажеме човечката страна кон бегалците и мигрантите

А1 On - 12.09.2015

„ЛДП ги повикува граѓаните да ја покажат човечката страна кон бегалците и мигрантите во оваа светска криза од големи размери. Денес е европски ден за поддршка на бегалците, но хуманоста ја должиме кон луѓето во неволја секој ден.

Трагедија: Се преврте чамец со бегалци, четири деца исчезнаа

Сител - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, за исчезната се води уште една возрасна личност, а ...

За секој прифатен бегалец француските градови ќе добијат по 1000 евра од државата

Сител - 12.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата, ...

ОН: Очекувајте “милиони“ бегалци од Сирија

Канал5 - 12.09.2015

Европа може да очекува уште милиони бегалци да ја преплават од Сирија, бидејќи војната меѓу претседателот Башар Асад и бунтовничките групи ја претвори земјата во “жив пекол”, предупреди официјален претставник на ОН.

Се преврте чамец со бегалци, четири деца исчезнаа

Н.Македонија - 12.09.2015

Четири деца се водат како исчезнати при превртување на гумен чамец со бегалци во близина на грчкиот остров Самос Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се ...

Четири деца исчезнаа откако се преврте чамец со бегалци

Точка - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте во саботата во близина на грчкиот остров Самос, при што се спасени 24 лица, но четири деца се водат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, уште едно возрасно лице се води за исчезнато, а ...

Ширум Европа собири за и против бегалците

Сител - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

Солидарни собири за поддршка на мигрантите ширум Европа

Фактор - 12.09.2015

Јавни собири за искажyвање солидарност кон мигрантите се најавени во повеќе градови низ Европа. Луѓето се собираат и маршираат за да им дадат поддршка на бегалците, кои секојдневно го минуваат Медитеранот.

Што можат да работат бегалците во Германија?

Точка - 12.09.2015

Политичарите во Германија планираат додатно да ги намалат критериумите за работа за барателите на азил. „Тоа е во наш интерес“, велат од големите германски претпријатија. Но, што тие навистина можат да им понудат на бегалците? Пракса, или понекогаш ...

Четири деца мигранти исчезнаа откако чамецот се превртил кај Грција

Фактор - 12.09.2015

Гумен чамец со мигранти денеска се преврти во близина на грчкио отстров Самос. Во несреќата исчезнаа четири деца и една возрасна личност. Спасувачките екипи до сега успеале да спасат 24 лица, а акцијата се уште е во тек.

ДОБРЕДОЈДОВТЕ БЕГАЛЦИ!!!* *(особено добрите пливачи и маратонци)

За Се - 12.09.2015

Мала аналогија. Кога ќе видам дете просјак на улица во отприлика пола од случаите му давам пари, некогаш и без да ми побара, а во пола од случаите ќе му ги опцујам родителите во себе и терам понатаму.

ОН кон Европа: Очекувајте “милиони и милиони” бегалци од Сирија

Локално - 12.09.2015

Европа може да очекува уште милиони бегалци да ја преплават од Сирија, бидејќи војната меѓу претседателот Башар Асад и бунтовничките групи ја претвори земјата во “жив пекол”, предупреди официјален претставник на ОН.

“Барселона” и “Атлетико” ќе повикаат на поддршка на бегалците

Локално - 12.09.2015

“Атлетико” (Мадрид) и “Барселона” ќе упатат апел за поддршка на бегалците. Фудбалерите на двата тима ќе излезат на натпреварот меѓу себе вечерва со специјални маици. На нив ќе пишува “Помош за бегалците”, а натписот ќе е на шпански и англиски, ...

Тешко е, но Македонија покажа огромна солидарност и хуманост кон бегалците

Локално - 12.09.2015

Изминативе неколку месеци сме сведоци на огромна солидарност и хуманост која ја покажаа македонските граѓани кон бегалците кои ги напуштиле своите домови. Навистина е тешко она што се случува на граничните премини, но Македонија е многу повеќе од ...

Низ Европа собири за и против бегалците

еМагазин - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

Франција: За секој бегалец градовите ќе добијат по 1000 евра од државата!

Вечер - 12.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата, ...

Се преврте чамец со бегалци, четири деца исчезнаа

Репортер - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, за исчезната се води уште една возрасна личност, а ...

Ширум Европа собири за и против бегалците

Репортер - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

Страшна несреќа со мигрантите во Грција - се трага по 4 деца

Press24 - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос. Спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Спасувачката акција е во ...

Франција: За секој прифатен бегалец градовите ќе добијат по 1000 евра од државата

Република - 12.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата, ...

Грција: Се преврте чамец со мигранти, се трага по четири деца

Курир - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос. Спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, за исчезната се води уште една возрасна личност, а ...

Во Грција се преврте чамец со бегалци, четири деца исчезнаа

Денешен - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, за исчезната се води уште една возрасна личност, а ...

Европа протестира: Кој е за, кој против бегалците

Вечер - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата" да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.Само во Лондон, околу 90.000 лица најавија ...

За секој прифатен бегалец француските градови ќе добијат по 1.000 евра од државата

Репортер - 12.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата, ...

ЛДП: Да бидеме човечни и солидарни кон бегалците

Либертас - 12.09.2015

ЛДП ги повикува граѓаните да ја покажат човечката страна кон бегалците и мигрантите во оваа светска криза од големи размери. „Денес е европски ден за поддршка на бегалците, но хуманоста ја должиме кон луѓето во неволја секој ден.

Ширум Европа собири за и против бегалците

Република - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

(Видео) “Бегалци добредојдени сте”, собир во Скопје

Репортер - 12.09.2015

Неколку десетици граѓани денеска се собраа на плоштадот во Скопје во знак на поддршка на бегалците од Блискиот Исток кои секојдневно транзитираат низ земјава и ги повикаа граѓаните да покажат солидарност кон овие луѓе кои бегаат од војна и терор, ...

ГАЛЕРИЈА: „Добредојде за бегалците“ на плоштадот Македонија

Либертас - 12.09.2015

Со собирање донации во храна и облека за бегалците кои преку Македонија од Сирија, Еритреја, Авганистан, но и други земји, сакаат да стасаат во ЕУ, како и со изработка на големо платно со порака „Бегалците се добредојдени“, денеска граѓани и ...

Протест: Бегалците се добредојдени, порачаа граѓаните

еМагазин - 12.09.2015

Десетици граѓани и активисти денеска се собраа на плоштад „Македонија“ во Скопје во знак на поддршка на бегалците кои транзитираат низ државата и ги повикаа останатите граѓани да покажат солидарност кон нив, пишува Радио МОФ.

Очекувајте “милиони и милиони” бегалци од Сирија

Репортер - 12.09.2015

Европа може да очекува уште милиони бегалци да ја преплават од Сирија, бидејќи војната меѓу претседателот Башар Асад и бунтовничките групи ја претвори земјата во “жив пекол”, предупреди официјален претставник на ОН.

(Обновена) “Заштитете ги луѓето, а не границите”

Репортер - 12.09.2015

Изминативе неколку месеци сме сведоци на огромна солидарност и хуманост која ја покажаа македонските граѓани кон бегалците кои ги напуштиле своите домови. Навистина е тешко она што се случува на граничните премини, но Македонија е многу повеќе од ...

ЛДП: Да ја покажеме човечката страна кон бегалците и мигрантите

Репортер - 12.09.2015

„ЛДП ги повикува граѓаните да ја покажат човечката страна кон бегалците и мигрантите во оваа светска криза од големи размери. Денес е европски ден за поддршка на бегалците, но хуманоста ја должиме кон луѓето во неволја секој ден.

Бегалците се добредојдени во Македонија

Кирилица - 12.09.2015

Aктивисти и граѓани денеска се собраа на плоштадот „Македонија“ во Скопје во знак на поддршка на бегалците кои транзитираат низ државата и ги повикаа останатите граѓани да покажат солидарност кон нив.

Германија сместува емигранти во концентрационен логор

Република - 12.09.2015

властите уште во јануари објавија дека дел од бегалците ќе бидат сместени во озлогласениот концентрационен логор. Во тој период градските власти тврдеа дека имаат околу 200 баратели на азил, а немаат средства за да обезбедат привремено сместување за ...

Бирн: Граѓаните во акција за помош на бегалците

Либертас - 12.09.2015

Екипа на БИРН го придружуваше Хелсиншкиот комитет за човекови права во Македонија, кој беше на граничниот премин Табановце за да донира облека за бегалците, собрана од многу граѓани. Во моментот кога ќе се истовари автобусот, бегалците, најчесто ...

Се преврте чамец со бегалци, четири деца исчезнаа

Република - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, за исчезната се води уште една возрасна личност, а ...

Се преврте гумен чамец со мигранти: Четири деца исчезнаа

Нетпрес - 12.09.2015

Четири деца исчезнаа откако гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос. Крајбрежната стража утрово лоцирала и спасила 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати.

Четири деца исчезнаа откако се преврте чамец со бегалци

Макфакс - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте во саботата во близина на грчкото острово Самос, при што се спасени 24 лица, но четири деца се водат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, уште едно возрасно лице се води за исчезнато, а ...

Танески: Вистинскиот безбедносен проблем се повратниците од боиштата, а не бегалците

Република - 12.09.2015

Постојат реални шанси „воени пријатели“ да влезат во државава заедно со бегалците и да останат во Македонија. Но повторно нивниот интерес не е дејствување и џихад во Македонија, туку низ Европа.

За секој прифатен бегалец француските градови ќе добијат по 1000 евра од државата

Денешен - 12.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата, ...

Германија сместува бегалци во концентрационен логор

Нетпрес - 12.09.2015

Германија сместува бегалци во концентрационен логор . Вкупно 21 бегалец кои избегале во Европа во моментов се сместени во бараките на поранешниот концентрационен логор Бухенвалд – местото каде илјадници лица беа брутално убиени за време на Втората ...

Илјадници на собирите за поддршка на бегалците, се најавуваат протести против

Макфакс - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе се собраа во саботата во данската и британската престолнина, Копенхаген односно Лондон, на собирите за поддршка на стотиците илјади бегалци кои бараат засолниште од сиромаштијата и војните во нивните африкански и азиски ...

Собири против мигрантите во Варшава, Прага и Братислава

Макфакс - 12.09.2015

Повеќе илјади нати-имигрантски демонстранти се собраа во саботата во полската престолнина Варшава, како и во словачката Братислава и во чешката Прага. Полска, Чешка, Словачка и Унгарија, земјите членки на Европската унија од таканаречената ...

Се преврте чамец со бегалци, четири деца исчезнаа

Lider - 12.09.2015

Гумен чамец со бегалци се преврте денеска во близина на грчкиот остров Самос, при што спасени се 24 лица, но четири деца и натаму се сметаат за исчезнати, јави грчката агенција АНА. Покрај децата, за исчезната се води уште една возрасна личност, а ...

За секој прифатен бегалец француските градови ќе добијат по 1000 евра од државата

Lider - 12.09.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казенев на денешната средба со градоначалниците на 600 француски градови кои се подготвени да прифатат бегалци, најави дека за секој прифатен бегалец ќе добијат по 1000 евра помош од државата, ...

Ширум Европа собири за и против бегалците

Lider - 12.09.2015

Десетици илјади луѓе ќе излезат денеска на улиците низ европските градови, со цел со „Денот на акцијата“ да изразат солидарност со бегалците, додека истовремени се најавени и повеќе антимиграциски протести.

Жестока дебата во холандскиот парламент: Бегалската криза е инвазија на Исламот врз Европа

Пулс24 - 12.09.2015

Холандскиот лидер на крајната десница Геерт Вилдерс, бранот на бегалци со кој е преплавена Европа го нарече „исламска инвазија“ при собраниската дебата којашто се одржа во четвртокот на која главна тема беше како Холандија треба да одговори на ...

(Шокантно) Во Унгарија бегалците се хранат како животни

Телма - 11.09.2015

Шокантно видео беше објавено денеска на кое се гледа како унгарските полицајци фрлаат храна кон мигрантите во кампот Рошке во близина на границата со Србија. Михаела Шприцендорфер, сопруга на политичар од австриската партија на зелените, тајно го ...

(ВИДЕО) Полицаец на македонското МВР мава со пендрек по бегалците

Нова ТВ - 11.09.2015

Каналот Sky News од Велика Британија објави видео-клип од бегалците кои од Грција се обидуваат да влезат во Македонија, на патот кон Западна Европа. На клипот се гледа како еден македонски полицаец ги удира бегалците со ...

Мирен собир за поддршка на бегалците во сабота на плоштад „Македонија“

Нова ТВ - 11.09.2015

Во склоп на глобалниот настан „Европски ден за поддршка на бегалците“, во сабота Левичарското движење „Солидарност“ организира активности за поддршка на бегалците и во Скопје. Настанот ќе се случи на плоштадот „Македонија“ и ќе започне од 12 часот.

Зошто бегалците ја избегнуваат Бугарија?

Deutsche Welle - 11.09.2015

Во арапски „Прирачник за бегалци“, Бугарија е на прво место меѓу земјите кои барателите на азил треба да ги избегнуваат. Во Бугарија се широко распространети ксенофобија и исламофобија. „Не‘ нападна петчлена група Бугари.

Камбербач со поддршка за бегалците (видео)

ЗаЗабава - 11.09.2015

Актерот што го глуми Шерлок Холмс во серијалот „Шерлок“, Бенедикт Камбербач, упати емотивен повик до луѓето да им помогнат на илјадниците деца вклештени во бегалската криза. Во видео вчера објавено на Јутјуб актерот рецитира делови од една песна од ...

Сириски бегалци и во Русија

Р.С.Европа - 11.09.2015

Властите на руската република Кабардино Балкарија соопштија дека околу две илјади сиријци пристигнале и побарале азил. Повеќето од бегалците биле сириски Киркашијци чии предци порано живееле на Кавказот.

Што носат бегалците со себе? Ова е содржината во нивните торби

365 - 11.09.2015

Сите драгоцености кои ги поседуваат бегалците сега може да ги собере во една торба. Бегалците кои во последната седмица влегоа во Европа своите домови ги напуштиле само со најнеопходните нешта, само со она без кое што никој не може.

Мнозинството Германци не се чувствуваат загрозено од бегалците

Капитал - 11.09.2015

Повеќе од половина Германци не се чувствуваат загрозено поради големиот прилив на бегалци во нивнaтa земјa, покажува најновата анкета направена во оваа држава, додека една друго истражување покажува на незадоволство од начинот на кој официјалните ...

Мирен собир за поддршка на бегалците во сабота на плоштад „Македонија“

Радио МОФ - 11.09.2015

Во склоп на глобалниот настан „ Европски ден за поддршка на бегалците “, во сабота Левичарското движење „Солидарност“ организира активности за поддршка на бегалците и во Скопје. Настанот ќе се случи на плоштадот „Македонија“ и ќе започне од 12 часот.

На плоштад „Македонија“ утре мировен собир за солидарност со бегалците

МКД - 11.09.2015

Ние, македонските граѓани и прогресивни сили ќе излеземе на 12 септември, Европски ден за акција во солидарност со бегалците и сите што бегаат од различни форми на терор и насилство, војна, окупација и експлоатација, стои во повикот за собирот.

Камбербач емотивно до бегалците: „Ве гледаме, ве слушаме и помошта доаѓа“ (ВИДЕО)

МКД - 11.09.2015

Актерот што го глуми Шерлок Холмс во серијалот „Шерлок“, Бенедикт Камбербач, упати емотивен повик до луѓето да им помогнат на илјадниците деца вклештени во бегалската криза. Во видео вчера објавено на Јутјуб актерот рецитира делови од една песна од ...

„Волфсбург“ ќе покани 1.200 мигранти во живо да го следат нетпреварот против ЦСКА

Телеграф - 11.09.2015

Германскиот вицешампион овој потег го објаснува со желбата на бегалците да им понуди „убава вечер со врвен меѓународен фудбал“ Германскиот бундеслигаш „Волфсбург“ соопшти дека на нетпреварот во рамки на Лигата на шампионите во вторник против ЦСКА ќе ...

Во Унгарија бегалците се хранат како животни

Тера - 11.09.2015

Шокантно видео беше објавено денеска на кое се гледа како унгарските полицајци фрлаат храна кон мигрантите во кампот Рошке во близина на границата со Србија. Михаела Шприцендорфер, сопруга на политичар од австриската партија на зелените, тајно го ...

Хуманитарката Здравкин секојдневно патува до Гевгелија

Тера - 11.09.2015

Хуманитарката од Велес, Ленче Здравкин која својата куќа во Велес ја отвори за бегалците како прифатилиште, сега секојдневно доаѓа во прифатниот камп во Гевгелија за да помага. Таа апелира дека е потребно повеќе храна и средства за хигиена во ...

Штајнмаер: Бегалската криза може да биде најголемиот предизвик во историјата на ЕУ

+инфо - 11.09.2015

Досега невидениот наплив од бегалци во земјите на Европската унија (ЕУ) може да стане најголемиот предизвик за ЕУ, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, јави Танјуг.

Македонската полиција повторно започна да ги тепа мигрантите со пендреци (видео)

think.mk - 11.09.2015

На снимките кои беа денеска направени се гледа како се удира по бегалците на граничната линија на Македонија за време на поројните дождови, извести Sky News. Најмалку 7.000 лица, вклучувајќи и голем број родители кои носат мали деца, поминуват низ ...

УНЦХР: Европа има потреба од големи прифатни центри за бегалци

+инфо - 11.09.2015

Обединетите нации го поздравуваат предлогот на Европската унија да прими 160.000 бегалци, оценувајќи го како чекор во вистинска насока, но напомена дека во граничните држави како Грција, Италија и Унгарија итно треба да бидат отворени големи ...

Денеска во 12 часот на плоштадот „Македонија“ мирен собир за поддршка на бегалците

Фокус - 11.09.2015

Предвидено е да има неколку активности, од држење говори од активисти вклучени во помагањето на бегалците, преку собирање донации, до изработка на големо платно со порака „Бегалците се добредојдени“, кое потоа би се истакнало на некое видливо место ...

УНЦХР: Европа има потреба од големи прифатни центри за бегалци

А1 On - 11.09.2015

Обединетите нации го поздравуваат предлогот на Европската унија да прими 160 илјади бегалци, оценувајќи го како чекор во вистинска насока, но напомена дека во граничните држави како Грција, Италија и Унгарија итно треба да бидат отворени големи ...

Волфсбург повика 1.200 бегалци на мечот против ЦСКА

А1 On - 11.09.2015

Германскиот бундеслигаш Волфсбург соопшти дека на нетправарот во рамки на Лигата на шампионите во вторник против ЦСКА ќе повика 1.200 бегалци. Германскиот вицешампион овој потег го објаснува со желбата на бегалците да им понуди „убава вечер со врвен ...

"Sky News" со шокантно видео: Македонските полицајци со пендреци ги тепааат бегалците

БркајРабота - 11.09.2015

Британски "Sky News" и уште неколку медиуми од „Островот“ и од Европа објавија шокантно видео на кое се гледа како македонски полицајци со пендреци тепаат бегалци на нашата јужна граница. "Sky News" пренесува дека на видео снимките може да се види ...

Данската полиција не ги слуша политичарите, ги пушта бегалците

think.mk - 11.09.2015

Тие решиле стотиците бегалци што ги држеле блокирани во возовите, на пероните и во прифатните центри во пограничните градови, да ги пуштат слободно да го продолжат својот пат. Првиот човек на Данската кралска полиција Јенс Хенрик Хојберг соопштил ...

За секој гол по 455 евра за бегалците

Оn.net - 11.09.2015

Фудбалската лига во Швајцарија одлучи секој гол постигнат во претстојното коло да донира по 455 евра за бегалците. Во последното коло во првата и втората лига во Швајцарија беа постигнати 29 гола.

(Видео): Полицаец на македонското МВР мава со пендрек по бегалците

Фокус - 11.09.2015

Каналот Sky News од Велика Британија објави видео-клип од бегалците кои од Грција се обидуваат да влезат во Македонија, на патот кон Западна Европа. На клипот се гледа како еден македонски полицаец ги удира бегалците со ...

Поддршка за бегалците утре на плоштадот „Македонија“

+инфо - 11.09.2015

Утре на плоштадот „Македонија“ во 12 часот движењето „Солидарност“ организира активности за поддршка на бегалците по повод „Европски денот за поддршка на бегалците“ . Предвидено е да има неколки активности, од говори на активисти вклучени во ...

Во Белград ќе се гради голем камп за бегалците

+инфо - 11.09.2015

За десет дена, на периферијата на Белград по должината на автопатот кон Шид ќе се изгради транзитен центар за бегалци, кој ќе може времено да смести околу 2.000 лица, објави Блиц . Тука бегалците ќе имаат можност да се одморат, освежат и да се ...

Секој гол во Швајцарија ќе им донесе 455 евра на бегалците

SportMedia - 11.09.2015

Фудбалската федерација на Швајцарија одлучи за секој постигнат гол во претстојното коло да донира по 455 евра за бегалците. Во последното коло во првата и втората лига на Швајцарија беа постигнати 29 гола.

(ВИДЕО) Нехумано: Бегалците ги хранат како животни

А1 On - 11.09.2015

Вознемирувачко видео се појави на социјалните мрежи на кое се гледа каков третман имаат бегалците во главниот камп во Унгарија на границата со Србија. На снимата се гледа ккао полицајците им фрлаат храна како на затворени животни.

Бегалската криза може да биде најголемиот предизвик во историјата на ЕУ

А1 On - 11.09.2015

Досега невидениот наплив од бегалци во земјите на Европската унија (ЕУ) може да стане најголемиот предизвик за ЕУ, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, јави Танјуг.

УНХЦР: Потребни се големи прифатни центри за бегалци во Европа

Точка - 11.09.2015

Предлогот на Европската унија да прими 160 илјади бегалци наиде на топол поздрав од Обединетите нации кои го оценија предлогот како чекор во вистинска насока. Воедно од Обединетите нации велат дека во граничните земји како Грција Италија и Унгарија ...

УНЦХР: Европа има потреба од големи прифатни центри за бегалци

Сител - 11.09.2015

Обединетите нации го поздравуваат предлогот на Европската унија да прими 160 илјади бегалци, оценувајќи го како чекор во вистинска насока, но напомена дека во граничните држави како Грција, Италија и Унгарија итно треба да бидат отворени големи ...

Сирија ја обвини Европа за напливот од бегалци

Сител - 11.09.2015

Сирискиот министер за информации Омран аз Зуби денеска изјави дека Европа ја носи целосната одговорност за огромниот наплив од сириски бегалци кои се упатија кон Стариот континент, пренесоа американските медиуми.

Бегалската криза може да биде најголемиот предизвик во историјата на ЕУ

Сител - 11.09.2015

Досега невидениот наплив од бегалци во земјите на Европската унија (ЕУ) може да стане најголемиот предизвик за ЕУ, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, јави Танјуг.

Бегалската криза може да биде најголемиот предизвик во историјата на ЕУ

Н.Македонија - 11.09.2015

Досега невидениот наплив од бегалци во земјите на Европската унија може да стане најголемиот предизвик за ЕУ, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, јави Танјуг - Најголемата европска бегалска криза од ...

САД ќе прими 10 илјади сириски бегалци

Канал5 - 11.09.2015

Претседателот на САД, Барак Обама побарал земјата да прифати најмалку 10.000 сириски бегалци во следната година, објави “Ројтерс”. Од почетокот на воениот конфликт во Сирија пред 4 години, САД прифати само 1,500 Сиријци.

Шведска компанија сака со авион да ги пренесува сириските бегалци во Европа

Точка - 11.09.2015

Наместо бегалците да ги минуваат немирните мориња, да прескокнуваат огради од бодликава жица и да бегаат пред непријателски расположените полицајци, шведска компанија сака во Европа да ги префрли на поедноставен, побезбеден и поевтин начин, со авион.

Шведска фирма со авиони ќе ги превзема бегалците од Сирија

Канал5 - 11.09.2015

Наместо бегалците да ги минуваат немирните мориња, да прескокнуваат огради од бодликава жица и да бегаат пред непријателски расположените полицајци, шведска компанија сака во Европа да ги префрли на поедноставен, побезбеден и поевтин начин, со авион.

Волсфбург повика 1.200 бегалци на мечот против ЦСКА

Сител - 11.09.2015

Германскиот бундеслигаш Волфсбург соопшти дека на нетправарот во рамки на Лигата на шампионите во вторник против ЦСКА ќе повика 1.200 бегалци. Германскиот вицешампион овој потег го објаснува со желбата на бегалците да им понуди „убава вечер со врвен ...

Британските медиуми: Македонските полицајци со пендреци ги тепааат бегалците

Точка - 11.09.2015

Британски "Sky News" и уште неколку медиуми од „Островот“ и од Европа објавија видео снимки на кои се гледа како македонски полицајци со пендреци тепаат бегалци на нашата јужна граница. "Sky News" пренесува дека на видео снимките може да се види ...

Белата куќа: САД ќе прими 10.000 сириски бегалци во 2016

Точка - 11.09.2015

САД ќе прифати најмалку 10.000 бегалци од Сирија наредната фискална година, која започнува во октомври, откако Европската унија го критикуваше Вашингтон дека не прави ништо за справувањето со кризата.

Британските писатели со помош за бегалците

Н.Македонија - 11.09.2015

Во кампањата за помош на бегалците од Сирија што ја поведе британскиот писател за деца, Патрик Неш, за три дена собраа повеќе од 400 илјади фунти Само во првите 24 часа биле собрани повеќе од 150 илјади, а првата донација ја уплатил Неш (10 илјади ...

ВИДЕО: Камбербач со поддршка за бегалците

Шеталиште - 11.09.2015

Актерот што го глуми Шерлок Холмс во серијалот „Шерлок“, Бенедикт Камбербач, упати емотивен повик до луѓето да им помогнат на илјадниците деца вклештени во бегалската криза. Во видео вчера објавено на Јутјуб актерот рецитира делови од една песна од ...

Волфсбург покани бегалци на натпревар од Лигата на Шампионите

Локално - 11.09.2015

Волфсбург покани 1200 бегалци на натпреварот од Лигата на Шампионите против ЦСКА (Москва), информира “Дојче веле”. Средбата ќе се одигра на 15 септември на стадионот “Фолксваген Арена”. Дуелот е од првиот круг од групната фаза на најкомерцијалниот ...

САД планира да прими барем 10.000 сириски бегалци во 2016 година

Локално - 11.09.2015

Претседателот на САД, Барак Обама побарал земјата да прифати најмалку 10.000 сириски бегалци во следната година, објави “Ројтерс”. – Бројката го одразува значителното зголемување на ангажманот на САД за прифаќање на бегалците од земјата разорена од ...

„Refugee Air“ директно ќе превезува бегалци од Сирија во Шведска

Локално - 11.09.2015

Mесто бегалците да патуваат по немирно море, да прескокнуваат гранични огради и да бегаат од непријателскa полициja, шведската фирма „Refugee Air“ сака во Европа да ги превезува на поедноставен, побезбеден и поевтин начин – со авион.

Централна Европа ги отфрли квотите за бегалци

Локално - 11.09.2015

Земјите од Вишеградската четворка – Унгарија, Полска, Чешка и Словачка, вчера ги отфрлија квотите за прием на бегалци со кои Еевропската комисија предлага да бидат распределени имигрантите меѓу земјите – членки на ЕУ.

Исламистите во Европа се поопасни од бегалците

Локално - 11.09.2015

Многумина во Германија стравуваат дека со илјадниците сириски бегалци во земјата ќе пристигнат и џихадисти. Според експертите, ова стравување е неосновано. Вистинската опасност доаѓа од исламистите кои се веќе во Германија.

Обама бара САД следната година да примат 10.000 сириски бегалци

Либертас - 11.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа.

УНЦХР: Европа има потреба од големи прифатни центри за бегалци

Либертас - 11.09.2015

Обединетите нации го поздравуваат предлогот на Европската унија да прими 160.000 бегалци, оценувајќи го како чекор во вистинска насока, но напомена дека во граничните држави како Грција, Италија и Унгарија итно треба да бидат отворени големи ...

Бегалската криза најголемиот предизвик во историјата на ЕУ

еМагазин - 11.09.2015

Досега невидениот наплив од бегалци во земјите на Европската унија (ЕУ) може да стане најголемиот предизвик за ЕУ, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, јави Танјуг.

Сирија: Европа е виновна за бегалската криза - ако нема војна, нема да има бегалци!

Вечер - 11.09.2015

Уште милион Сиријци можат да станат бегалци и да се упатата кон Европа, доколку не биде ставен крај на војната, предупреди регионалниот директор на УНИЦЕФ за Блискиот Исток и Северна Африка Сирискиот министер за информации Омран аз Зуби изјави дека ...

Мирен собир за поддршка на бегалците во сабота на плоштад „Македонија“

Либертас - 11.09.2015

Во склоп на глобалниот настан „Европски ден за поддршка на бегалците“, во сабота Левичарското движење „Солидарност“ организира активности за поддршка на бегалците и во Скопје. Настанот ќе се случи на плоштадот „Македонија“ и ќе започне од 12 часот.

УНХЦР: Потребни се големи прифатни центри за бегалци во Европа

Нетпрес - 11.09.2015

Предлогот на Европската унија да прими 160 илјади бегалци наиде на топол поздрав од Обединетите нации кои го оценија предлогот како чекор во вистинска насока. Воедно од Обединетите нации велат дека во граничните земји како Грција Италија и Унгарија ...

Шведска компанија сака со авион да ги пренесува сириските бегалци во Европа

Репортер - 11.09.2015

Наместо бегалците да ги минуваат немирните мориња, да прескокнуваат огради од бодликава жица и да бегаат пред непријателски расположените полицајци, шведска компанија сака во Европа да ги префрли на поедноставен, побезбеден и поевтин начин, со авион.

Мирен собир за поддршка на бегалците, во сабота на плоштад „Македонија“

Репортер - 11.09.2015

Во склоп на глобалниот настан „ Европски ден за поддршка на бегалците “, во сабота Левичарското движење „Солидарност“ организира активности за поддршка на бегалците и во Скопје, извор радиомоф Настанот ќе се случи на плоштадот „Македонија“ и ќе ...

Утре на плоштад Македонија мирен собир за солидарност со бегалците

Кирилица - 11.09.2015

Утре во 12 часот, на плоштадот Македонија, ќе се одржи мирен собир за солидарност со бегалците. Настанот, кој е креиран на социјалната мрежа „Фејсбук“, го организира левичарското движење „Солидарност“.

Шведска компанија сака со авион да ги пренесува сириските бегалци во Европа

Денар - 11.09.2015

Наместо бегалците да ги минуваат немирните мориња, да прескокнуваат огради од бодликава жица и да бегаат пред непријателски расположените полицајци, шведска компанија сака во Европа да ги префрли на поедноставен, побезбеден и поевтин начин, со авион.

За секој гол по 455 евра за бегалците

Press24 - 11.09.2015

Фудбалската лига во Швајцарија одлучи секој гол постигнат во претстојното коло да донира по 455 евра за бегалците. Во последното коло во првата и втората лига во Швајцарија беа постигнати 29 гола.

Опасноста за Европа доаѓа од европските исламисти, а не од “лажните бегалци”

Репортер - 11.09.2015

Многумина во Германија стравуваат дека со илјадниците сириски бегалци во земјата ќе пристигнат и џихадисти. Според експертите, ова стравување е неосновано. Вистинската опасност доаѓа од исламистите кои се веќе во Германија.

Бегалците ги хранат како животни

Репортер - 11.09.2015

Околу 150 луѓе со сета сила се тргаат за сенвичите кои унагарските полицајци со хигиенски маски на нив им ги фрлаат во оградениот простор. Во масата има жени и деца, додека гладните луѓе избезумени се обидуваа да фатат од лебот кој лета во воздухот.

Бегалската криза може да биде најголемиот предизвик во историјата на ЕУ

Репортер - 11.09.2015

Досега невидениот наплив од бегалци во земјите на Европската унија (ЕУ) може да стане најголемиот предизвик за ЕУ, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, јави Танјуг.

УНЦХР: Европа има потреба од големи прифатни центри за бегалци

Република - 11.09.2015

Обединетите нации го поздравуваат предлогот на Европската унија да прими 160 илјади бегалци, оценувајќи го како чекор во вистинска насока, но напомена дека во граничните држави како Грција, Италија и Унгарија итно треба да бидат отворени големи ...

Гвантенамо во Европа: Унгарската полиција како животни ги храни бегалците! (Видео)

Кирилица - 11.09.2015

Вознемирувачка видео снимка која ги преплави социјалните мрежи покажува каков третман имаат бегалците во главниот бегалски камп во Унгарија на границата со Србија, со сцени на ко се гледа како полицајците ги хранат бегалците како да се животни во ...

Хуманиот Ерик Кантона за бегалците

Оff.net - 11.09.2015

Легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Французинот Ерик Кантона изјави дека е спремен да прими бегалци од Сирија во неговиот дом и дека француската влада се плаши од десницата. Кантона (49) упати остри критики до француската влада за која вели ...

Наезда од 30 илјади луѓе во Лондон! Без грижа, не се бегалци, трговци со оружје се

Вечер - 11.09.2015

На овој саем во 2013 година најмногу посетители имаше од Авганистан, Колумбија, Ирак, Либија, Пакистан, Саудиска Арабија, Туркменистан и Виетнам – земји кои од британското МНР се класифицирани како прекршители на човековите права Во Лондон ќе се ...

Шведска компанија сака со авион да ги пренесува сириските бегалци во Европа

Макфакс - 11.09.2015

Наместо бегалците да ги минуваат немирните мориња, да прескокнуваат огради од бодликава жица и да бегаат пред непријателски расположените полицајци, шведска компанија сака во Европа да ги префрли на поедноставен, побезбеден и поевтин начин, со авион.

Зошто Арапите глумат лудило околу бегалците?

Оff.net - 11.09.2015

Најголемиот дел од сириските бегалци се Сунити. Популацијата на Саудиска Арабија е доминантно сунитска. Исто е и кај Обединетите Арапски Емирати. И покрај ова ниту тие ги примаат беглаците, ниту бегалците помислуваат да тргнат накај нив.

Kој колку бомби фрлил, толку бегалци да прими

Дневник - 11.09.2015

Бегалската криза што ~ се случува на Европа е само сигнал дека континентот, односно Европската Унија се движи кон пропаст само поради сопствените лаги во кои се дави и умира. Причината лежи во тоа што на главните европски сили и нивните политичари ...

УНЦХР: Европа има потреба од големи прифатни центри за бегалци

Lider - 11.09.2015

Обединетите нации го поздравуваат предлогот на Европската унија да прими 160 илјади бегалци, оценувајќи го како чекор во вистинска насока, но напомена дека во граничните држави како Грција, Италија и Унгарија итно треба да бидат отворени големи ...

Бегалската криза може да биде најголемиот предизвик во историјата на ЕУ

Lider - 11.09.2015

Досега невидениот наплив од бегалци во земјите на Европската унија (ЕУ) може да стане најголемиот предизвик за ЕУ, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, јави Танјуг.

Волсфбург повика 1.200 бегалци на мечот против ЦСКА

Lider - 11.09.2015

Германскиот бундеслигаш Волфсбург соопшти дека на нетправарот во рамки на Лигата на шампионите во вторник против ЦСКА ќе повика 1.200 бегалци. Германскиот вицешампион овој потег го објаснува со желбата на бегалците да им понуди „убава вечер со врвен ...

Месецов 33.000 бегалци пристигнале во Минхен

Телма - 10.09.2015

Околу 33 илјади баратели на азил пристигнаа на главната железничка станица во Минхен од почетокот на овој месец, што е на истото ниво како и во целата 2014 година, соопшти покраинската Влада на Баварија.

Обама побара САД да прими 10.000 сириски бегалци

Телма - 10.09.2015

Белата куќа соопшти дека американсиот претседател Барак Обама сака неговата земја да прифати 10.000 сисриски бегалци. Тоа би започнало следната буџетска година, што почнува на 1 октомври. Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест изјави дека износот од ...

Безбедносните сили ги тепаат бегалците на македонската граница

24 Вести - 10.09.2015

Американскиот веб портал Yahoo објави видео на телевизијата Sky News на кое се гледа дека македонсите безбедносни сили ги тепаат мигрантите. Снимаката е денешна и на неа може да се види како припадник на безбедносните сили удира по мигрантите со ...

Данска затвори за бегалците патишта и пруги кои водат до Шведска

Нова ТВ - 10.09.2015

Данската полиција затвори магистрални и железнички врски со Германија во обид да се запре протокот на бегалци на север кон Шведска. Автопатот беше затворен во средата, кога околу 300 бегалци, вклучувајќи деца, се обиделе преку него да стигнат во ...

Во бегалскиот воз за Минхен

Deutsche Welle - 10.09.2015

Илјадници бегалци од Унгарија веќе пристигнаа во Германија. Од Будимпешта возовите во кои има стотици бегалци тргнуваат за Минхен. Во еден од преполните возови беше и Бен Најт. „Минатата недела веќе реков дека ме радува што Германија стана земја со ...

Каква работа нудат германските фирми за бегалците?

Deutsche Welle - 10.09.2015

Германската политика има намера натамошно да ги олабавува забраните за работа на барателите на азил. Тоа е во наша полза, велат големите германски фирми. Но, што тие навистина можат да им понудат на бегалците? Пракса, понекоја обука низ работа, ...

САД да не вртат очи од кризата со мигрантите

Р.С.Европа - 10.09.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Соединетите држави се залагаат да преземат повеќе сириски бегалци. До ова доаѓа откако неколкумина американски конгресмени побараа администрацијата да преземе дополнителни напори за решавање на ...

Данската полиција не ги слуша политичарите, ги пушта бегалците

МКД - 10.09.2015

Првите луѓе на данската полиција без политичка одлука самостојно решиле да ги пуштат бегалците слободно да продолжат кон Шведска и другите скандинавски земји, пренесуваат локалните медиуми.

Се повеќе редици околу македонско-грчката граница, 6.000 бегалци чекаат превоз (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 10.09.2015

Прифатниот камп и целиот простор околу македонско-грчката граница кај Гевгелија денеска е исполнет со бегалци од Сирија, Ирак, Авганистан, Пакистан, Иран... Информациите од терен говорат дека околу 6.000 бегалци чекаат превоз на рутата кон Србија и ...

Непрофитна организација ќе ги пренесува бегалците од Сирија со авиони директно во Шведска

МКД - 10.09.2015

Наместо да минуваат преку немирни мориња, да скокаат преку боцкави огради и да бегаат од непријателски расположените полицајци, шведска непрофитна организација сака во Европа да ги пренесе на поедноставен, побезбеден и поевтин начин – со авиони, ...

И САД ЌЕ ПОМАГА СО КРИЗАТА: Во 2016 година да се примат 10.000 Сиријци, бара Обама

Телеграф - 10.09.2015

Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест изјави дека износот од околу четири милијарди долари, колку американската администрација обезбеди за агенциите за хуманитарна помош и за другите сродни организации, е најефикасниот начин САД да помогнат во ...

ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ КОЛКУ ЗА ЦЕЛА ГОДИНА: Во Минхен влегле 33.000 мигранти

Телеграф - 10.09.2015

Од почетокот на годината, повеќе од сто илјади бегалци минале низ станицата, од каде што се префрлени во прифатни центри ширум Германија Околу 33 илјади баратели на азил пристигнаа на главната железничка станица во Минхен од почетокот на овој месец, ...

СИРИЈА: Народот бега бидејќи Европа ни испрати терористи и ни наметна санкции

Телеграф - 10.09.2015

Европа ја носи целосната одговорност за огромниот наплив од сириски бегалци кои се упатија кон Стариот континент, смета сирискиот министер за информации Омран аз Зуби Сирискиот министер за информации Омран аз Зуби изјави дека Европа ја носи ...

Од почетокот на месецот 33.000 азиланти пристигнале во Минхен

+инфо - 10.09.2015

Околу 33.000 баратели на азил пристигнаа на главната железничка станица во Минхен од почетокот на овој месец, што е на истото ниво како и во целата 2014 година, соопшти покраинската Влада на Баварија. Само вчера во 17 часот пристигнале 4.000 бегалци.

Бегалци од Сирија и други земји влегуваат во Норвешка преку Русија

+инфо - 10.09.2015

Бегалци од Сирија и некои други земји влегуваат во Норвешка преку Русија. Норвешката полиција оваа година на граничниот премин со Русија во Стурског регистрирала 220 апликанти за азил. Овие луѓе пристигнале главно од Сирија.

Обама бара САД следната година да примат 10.000 сириски бегалци

А1 On - 10.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа.

Кери: САД се подготвени да прифатат уште сириски бегалци

А1 On - 10.09.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД се подготвени да прифатат повеќе Сиријци кои бегаат од војната во нивната татковина, пренесува БТА. Кери не прецизираше колку бегалци би прифатиле САД или кога.

Бегалци од Сирија и други земји влегуваат во Норвешка преку Русија

Алфа - 10.09.2015

Бегалци од Сирија и некои други земји влегуваат во Норвешка преку Русија.Норвешката полиција оваа година на граничниот премин со Русија во Стурског регистрирала 220 апликанти за азил. Овие луѓе пристигнале главно од Сирија.

Обама бара САД следната година да примат 10.000 сириски бегалци

+инфо - 10.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа.

Sky News: Македонската полиција удира со пендреци по бегалците (ВИДЕО)

+инфо - 10.09.2015

Македонската полиција распоредена на границата употреби палки за да ги спречи илјадниците бегалци кои беа наводенати од дождот, да влезат во земјата, објави телевизијата Sky News. На снимките кои беа денеска направени се гледа како се удира по ...

Од почетокот на месецот 33 илјади бегалци пристигнале во Минхен

А1 On - 10.09.2015

Околу 33 илјади баратели на азил пристигнаа на главната железничка станица во Минхен од почетокот на овој месец, што е на истото ниво како и во целата 2014 година, соопшти покраинската Влада на Баварија.

Сирија ја обвини Европа за напливот од бегалци

+инфо - 10.09.2015

Сирискиот министер за информации Омран аз Зуби денеска изјави дека Европа ја носи целосната одговорност за огромниот наплив од сириски бегалци кои се упатија кон Стариот континент, пренесоа американските медиуми.

(ВИДЕО) Sky News: Македонската полиција мава со пендреци на бегалците

А1 On - 10.09.2015

Македонската полиција рапоредена на границата употреби палки кон бегалците за да ги спречи илјадниците бегалци кои беа наводенати од дождот, да влезат во земјата. На снимките кои беа денеска направени се гледа како се удира по бегалците на ...

Нема возови за бегалците, се носат со автобуси (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 10.09.2015

Денеска нема возови за бегалците, иако беше најавено дека и покрај штрајкот на машиновозачите, сепак ќе сообраќаат трите специјални линии за мигрантите од Гевгелија до Табановце. Големиот бран бегалци денеска се качува во автобуси и се носи кон ...

Словачка повторно ги одби квотите што ги предложи ЕК

Точка - 10.09.2015

Словачкиот премиер Роберт Фицо повторно ги одби квотите за бегалците кои ги предложи во средата Европската унија, и рече дека не сала слепо да ги слуша Германија и Франција. „Кога Германија или Франција нешто ќе кажат, ние не треба да паднеме ничкум ...

Обама бара САД следната година да примат 10.000 сириски бегалци

Сител - 10.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа.

Бегалци од Сирија и други земји влегуваат во Норвешка преку Русија

Сител - 10.09.2015

Бегалци од Сирија и некои други земји влегуваат во Норвешка преку Русија. Норвешката полиција оваа година на граничниот премин со Русија во Стурског регистрирала 220 апликанти за азил. Овие луѓе пристигнале главно од Сирија.

САД следната година ќе прифатат 75.000 бегалци

Точка - 10.09.2015

САД следната година ќе прифатат 75.000 бегалци. САД планираат да го зголемат бројот на бегалците што ќе ги прифатат следната година за 5.000 лица на вкупно 75.000 деца, вклучително и неодреден број бегалци од Сирија, најавија претставници на Стејт ...

Романија против бегалските квоти на ЕУ

Точка - 10.09.2015

Романија се противи на системот за квотите кои го предлага Европската комисија за распределување на 160-те илјади бегалци и мигранти коишто веќе се наоѓаат на европската почва, изјави во четвртокот претседателот Клаус Иоханис.

Јапонија ќе стане речиси недостапна дестинација за бегалците

Фактор - 10.09.2015

Јапонија, која засолни едвај 11 бегалци во последната година, планира да имплементира мерки кои ќе го ограничат пристапот до азил во земјата уште повеќе. Мерките вклучуваат депортација на неуспешните кандидати, намалување на повторните кандидатури и ...

Данска затвори автопати и ги запре возовите со Германија поради имигранти

Фактор - 10.09.2015

Полицијата во Данска затвори магистрални и железнички врски со Германија во средата во обид да се запре протокот на бегалци на север кон Шведска, јави “Ројтерс”. Автопатот, кој е витална артерија за премин на луѓе и стоки меѓу двете земји, беше ...

И САД ќе прифатат бегалци

Фактор - 10.09.2015

САД планираат да прифатат најмалку 10 000 сириски бегалци во 2016 година, соопшти Белата куќа, соопштија и американските медиуми. Претседателот Барак Обама ги известил советниците дека би сакал САД да прифатат околу 10 000 сириски бегалци во ...

Партијата на зелените бара зградата на Европскиот парламент да им се отстапи на бегалците

Локално - 10.09.2015

Огромната футуристичка зграда на Европскиот парламент во францускиот град Стразбур би можела да се искористи како прифатилиште за бегалците, предлага лидерот на Партијата на зелените, Филипе Ламбертс.

Романија ги одбива бегалските квоти

Локално - 10.09.2015

Романија нема да ги прифати новите квоти на Европската комисија за прием на бегалци, изјави романскиот претседател Клаус Јоханис. Романија веќе примила 1.785 бегалци, но според новиот предлог на Европската комисија, би требало да прими вкупно 6.351 ...

Саркози: Против сум бегалците да се распределуваат по квоти

Локално - 10.09.2015

– Лично сум против распределбата на бегалците по квоти. Квотите можат да бидат само последица на една нова европска eмиграциона политика и во никој случај пред тоа, изјави поранешниот француски претседател, Никола Саркози во интервју за весникот ...

Почнаа првите европски проекти за помош на бегалците во Турција

Локално - 10.09.2015

Почнаа првите проекти финансирани од новиот регионален фонд на ЕУ (EU Regional Trust Fund) за справување со сириската криза. Тие ќе бидат применети во помош на сириските бегалци кои живеат на територијата на Турција, во форма на пристап до ...

Словачка повторно ги одби квотите што ги предложи ЕК

Макфакс - 10.09.2015

Словачкиот премиер Роберт Фицо повторно ги одби квотите за бегалците кои ги предложи во средата Европската унија, и рече дека не сала слепо да ги слуша Германија и Франција. „Кога Германија или Франција нешто ќе кажат, ние не треба да паднеме ничкум ...

САД ќе примат 10.000 бегалци

Кирилица - 10.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, може да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа.

Совет на Европа: Одбивањето на бегалците е неприфатливо

Либертас - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат бегалците и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба да ...

Од почетокот на месецот 33 илјади бегалци пристигнале во Минхен

Денешен - 10.09.2015

Околу 33 илјади баратели на азил пристигнаа на главната железничка станица во Минхен од почетокот на овој месец, што е на истото ниво како и во целата 2014 година, соопшти покраинската Влада на Баварија.

Бегалци влегуваат во Норвешка преку Русија

Вечер - 10.09.2015

Норвешката полиција оваа година на граничниот премин со Русија во Стурског регистрирала 220 апликанти за азил. Овие луѓе пристигнале главно од Сирија Бегалци од Сирија и некои други земји влегуваат во Норвешка преку Русија.

Обама: САД следната година да примат 10.000 сириски бегалци

Репортер - 10.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа.

Белата куќа: Обама бара САД да примат 10.000 сириски бегалци во 2016

Нетпрес - 10.09.2015

Претседателот на САД, Барак Обама денес им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа .

Месецов 33 илјади бегалци пристигнале во Минхен

Вечер - 10.09.2015

Околу 33 илјади баратели на азил пристигнаа на главната железничка станица во Минхен од почетокот на овој месец, што е на истото ниво како во целата 2014 година Околу 33 илјади баратели на азил пристигнаа на главната железничка станица во Минхен од ...

Бегалци од Сирија и други земји влегуваат во Норвешка преку Русија

Денешен - 10.09.2015

Бегалци од Сирија и некои други земји влегуваат во Норвешка преку Русија. Норвешката полиција оваа година на граничниот премин со Русија во Стурског регистрирала 220 апликанти за азил. Овие луѓе пристигнале главно од Сирија.

Сирија ја обвини Европа за напливот од бегалци

Репортер - 10.09.2015

Сирискиот министер за информации Омран аз Зуби денеска изјави дека Европа ја носи целосната одговорност за огромниот наплив од сириски бегалци кои се упатија кон Стариот континент, пренесоа американските медиуми.

(ВИДЕО) Sky News: Македонската полиција мава со пендреци по бегалците

Репортер - 10.09.2015

Македонската полиција рапоредена на границата употреби палки кон бегалците за да ги спречи илјадниците бегалци кои беа наводенети од дождот, да влезат во земјата. На снимките кои беа денеска направени се гледа како се удира по бегалците на ...

ВИДЕО: Македонски полицаец мава со пендрек по бегалците

Либертас - 10.09.2015

Британската телевизија Sky News објави видео од бегалците кои влегуваат во Македонија од грчката граница, на патот кон западните европски земји. На видеото се гледа како еден полицаец ги мава бегалците со ...

Од почетокот на месецот триесет и три илјади бегалци пристигнале во Минхен

Република - 10.09.2015

Околу 33 илјади баратели на азил пристигнаа на главната железничка станица во Минхен од почетокот на овој месец, што е на истото ниво како и во целата 2014 година, соопшти покраинската Влада на Баварија.

Бегалци од Сирија и од други земји влегуваат во Норвешка преку Русија

Република - 10.09.2015

Бегалци од Сирија и од некои други земји влегуваат во Норвешка преку Русија. Норвешката полиција оваа година на граничниот премин со Русија во Стурског регистрирала 220 апликанти за азил. Овие луѓе пристигнале главно од Сирија.

Големите за бегалците

Оff.net - 10.09.2015

Арсенал, Челси и двата клуба од Манчестер се обединија во помошта и донациите за бегалците од Сирија. Ќе одвојуваат по едно евро од секоја продадена карта за Лигата на шампионите. Премиерлигашите решија да донираат средства за бегалците, а ...

САД следната година ќе прифатат 75.000 бегалци

Нетпрес - 10.09.2015

САД следната година ќе прифатат 75.000 бегалци . САД планираат да го зголемат бројот на бегалците што ќе ги прифатат следната година за 5.000 лица на вкупно 75.000 деца, вклучително и неодреден број бегалци од Сирија, најавија претставници на Стејт ...

Обама бара САД следната година да примат 10.000 сириски бегалци

Република - 10.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама денеска им соопштил на своите советници дека сака САД следната буџетска година, што почнува на 1 октомври, да примат 10.000 сириски бегалци, информира Белата куќа.

Превозници им земаат на бегалците и по 50 евра за билет

Либертас - 10.09.2015

Во деновите кога има голем наплив на бегалци кои влегуваат од Грција, покрај возовите има работа и за приватните превозници со комбиња и автобуси, а со тоа продолжува и трендот на профитирање на сметка на бегалците на територијата на Македонија.

Обама бара САД да примат 10.000 сириски бегалци

Макфакс - 10.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама ѝ наложи на својата администрација да обезбеди услови САД да примат најмалку 10.000 сириски бегалци во текот на една година, објави во четвртокот Белата куќа.

Романија против бегалските квоти на ЕУ

Макфакс - 10.09.2015

Романија се противи на системот за квотите кои го предлага Европската комисија за распределување на 160-те илјади бегалци и мигранти коишто веќе се наоѓаат на европската почва, изјави во четвртокот претседателот Клаус Иоханис.

Помош за бегалците

Глас на Америка - 09.09.2015

Бегалците пристигнуваат во Европа со надеж да започнат нов ...

Русија е подготвена да прифати сириски бегалци, но тие не пројавуваат интерес за неа

24 Вести - 09.09.2015

Русија е подготвена да прифати бегалци од Сирија и Либија, ако тие не ги прекршуваат нејзините закони, но граѓаните на овие земји во пракса не пројавуваат интерес за Русија, изјави шефот на руската Федерална миграциска служба Константин ...

Првата група од 200 бегалци пристигна во Франција

Телма - 09.09.2015

Од Германија во Франција денеска пристигнаа 200 бегалци и тоа е првата група со која почнува реализацијата на ветувањето на францускиот претседател Франсоа Оланд дека неговата земја ќе помогне во раселувањето на мигрантите низ Европа.

Еврокомисијата со нов план за прераспределба на мигрантите

24 Вести - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата, соопштија дипломатски извори од седиштето на ...

Германските весници со додатоци на арапски јазик

Телма - 09.09.2015

Два германски дневни весници објавија денеска посебен додаток на арапски јазик, како добредојде за бегалците. Додатоците содржат совети за медицински клиники, игралишта за деца, училишта за странски јазици коои нудат бесплатни курсеви, како и други ...

Европската комисија ќе го обелодени новиот план за бегалците

Телма - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска ќе го претстави новиот план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата, соопштија дипломатски извори од ...

Јагланд: Да не заборавиме, бегалците како и ние, ги имаат истите човекови права

Нова ТВ - 09.09.2015

Генералниот секретар на Советот на Европа Торборн Јагланд доставил до 47-те земји членки на Советот упатство за како да ги третираат мигрантите и барателите на азил, со цел да бидат заштитени нивните човекови права.

Лидерс: „Исламската држава“ е производ на САД

Deutsche Welle - 09.09.2015

За кризата на Блискиот Исток пред се’ одговорни се САД, а бранот на бегалци е „сметка за интервенционистичката политика“ на Вашингтон кој нема јасен план, смета германскиот аналитичар Михаел Лидерс.

Гутереш: Европа неорганизирана за бегалците

Р.С.Европа - 09.09.2015

Високиот комесар на Обединетите нации за бегалци Антонио Гутереш изјави дека недостигот на организација и крајно нефункционалниот систем за добивање азил доведоа до интензивирање на бегалската криза во Европа, каде што секојдневно стигнуваат неколку ...

ЕК претстави задолжителен план за справување со бегалците

Р.С.Европа - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија Жан Колод Јункер претстави итен план за справувањето со најголемиот прилив на бегалци и баратели на азил во Европа од Втората светска војна. Јукер денеска во Европскиот Парламент претстави план за задолжителна ...

Данска ги суспендираше возовите со Германија

Р.С.Европа - 09.09.2015

Данските железници на неодредено време ги откажаа сите возови кои потуваат кон и од Германија, откако стотици мигранти стигнаа во Данска со цел да бараат азил во Шведска. Данската полиција рано денеска ги запре сите услуги со возовите, откако ...

Норвешки магнат: Бегалците што немаат сместување можe да дојдат во нашиот хотел

МКД - 09.09.2015

Питер Стордален, норвешкиот милијардер и сопственик на ланецот на хотели „Нордик чојс“(Nordic Choice), понудил 5 илјади преноќувања за бегалците што не нашле место во прифатните центри, јавува Јаху њуз.

Русија спремна да прими сириски бегалци, има капацитети и ресурси за тоа

МКД - 09.09.2015

Руската Федерација може да прими голем број бегалци од Сирија, исто како што прифати рекорден број луѓе што избегаа од војната во Украина, рече претседателскиот поборник за правата на децата, Павел Астаков.

БЕГАЛЦИ: Околу 200 лица стигнаа од Германија во Франција

Телеграф - 09.09.2015

Со автобуси од Минхен бегалците пристигнаа во селото Шампањ-сер-Сен, југоисточно од Париз Од Германија во Франција денеска пристигнаа 200 бегалци и тоа е првата група со која почнува реализацијата на ветувањето на францускиот претседател Франсоа ...

СПЕЦИЈАЛЕН ПРИЛОГ НА АРАПСКИ: Германците во пресрет на бегалците

Телеграф - 09.09.2015

Насловот на прилогот на арапски јазик гласи „Добредојдовте во Берлин, најпосле стигнавте во Берлин, што е потребно да направите сега?“ Германските таблоиди „Билд“ и „Берлинер цајтунг“ денеска излегоа со специјален прилог на арапски јазик, во кој се ...

КЕРИ: САД ќе прифатат уште сириски бегалци

Телеграф - 09.09.2015

Кери не прецизираше колку бегалци би прифатиле САД или кога Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека САД се подготвени да прифатат повеќе Сиријци кои бегаат од војната во нивната татковина, пренесува БТА.

Нов план за прераспределба на мигрантите

Здравство24 - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата, соопштија дипломатски извори од седиштето на ...

Русија е подготвена да прифати сириски бегалци, но тие не пројавуваат интерес за неа

А1 On - 09.09.2015

Русија е подготвена да прифати бегалци од Сирија и Либија, ако тие не ги прекршуваат нејзините закони, но граѓаните на овие земји во пракса не пројавуваат интерес за Русија, изјави шефот на руската Федерална миграциска служба Константин ...

Германски весници објавија специјален прилог на арапски јазик за бегалците

+инфо - 09.09.2015

Германските таблоиди „Билд“ и „Берлинер цајтунг“ денеска излегоа со специјален прилог на арапски јазик, во кој се поздравуваат бегалците и им се даваат основни насоки, јави ДПА. Весниците се распоредени по трафиките во главниот град Берлин и ...

Првата група од 200 бегалци од Германија пристигна во Франција

А1 On - 09.09.2015

Од Германија во Франција денеска пристигнаа 200 бегалци и тоа е првата група со која почнува реализацијата на ветувањето на францускиот претседател Франсоа Оланд дека неговата земја ќе помогне во раселувањето на мигрантите низ Европа, пренесе ДПА.

Лондон ќе ги финансира бегалците од фондот за меѓународен развој

+инфо - 09.09.2015

Британското Министерство за финансии ја испитува можноста, финансирањето на новите сириски бегалци да се спроведува од фондовите за меѓународен развој, пишуваат лондонските медиуми. Министерството планира голем дел од парите, што се наменети за ...

ОАЕ ги отфрлија критиките дека не прават доволно за сириските бегалци

А1 On - 09.09.2015

Обединетите арапски емирати (ОАЕ) денеска ги отфрлија критиките дека богатите земји во регионот на Персискиот Залив не прават доволно за справување со кризата со бегалците од Сирија. Во декларација, владата на ОАЕ наведува, дека се издадени дозволи ...

Еврокомисијата со нов план за прераспределба на имигрантите

А1 On - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата, соопштија дипломатски извори од седиштето на ...

Ако земјата прими бегалец ќе добие по 6.000 евра од ЕУ, ако не ќе плати по 6.000 евра

+инфо - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата.

Кери: САД се подготвени да прифатат уште сириски бегалци

+инфо - 09.09.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека САД се подготвени да прифатат повеќе Сиријци кои бегаат од војната во нивната татковина, пренесува БТА. Кери не прецизираше колку бегалци би прифатиле САД или кога.

Германски весници објавија специјален прилог на арапски јазик за бегалците

А1 On - 09.09.2015

Германските таблоиди „Билд“ и „Берлинер цајтунг“ денеска излегоа со специјален прилог на арапски јазик, во кој се поздравуваат бегалците и им се даваат основни насоки, јави ДПА. Весниците се распоредени по трафиките во главниот град Берлин и ...

Првата група од 200 бегалци од Германија пристигна во Франција

+инфо - 09.09.2015

Од Германија во Франција денеска пристигнаа 200 бегалци и тоа е првата група со која почнува реализацијата на ветувањето на францускиот претседател Франсоа Оланд дека неговата земја ќе помогне во раселувањето на мигрантите низ Европа, пренесе ДПА.

Финансирање на сириските бегалци од британскиот фонд за меѓународен развој

А1 On - 09.09.2015

Британското Министерство за финансии ја испитува можноста, финансирањето на новите сириски бегалци да се спроведува од фондовите за меѓународен развој, пишуваат лондонските медиуми. Министерството планира голем дел од парите, што се наменети за ...

Не очекуваат злослутни времиња

+инфо - 09.09.2015

„Во интервју за Блиц во јануари 2015 реков дека ветените „среќни мирнодопски времиња" ќе изостанат, дека, напротив, не очекува едно опасно крваво раздобје. Во тоа време, многумина се смешкаа на моите зборови, не ги доведуваа во прашање моите добри ...

Еврокомисијата со нов план за прераспределба на имигрантите

Н.Македонија - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата, соопштија дипломатски извори од седиштето на ...

Првата група од 200 бегалци од Германија пристигна во Франција

Сител - 09.09.2015

Од Германија во Франција денеска пристигнаа 200 бегалци и тоа е првата група со која почнува реализацијата на ветувањето на францускиот претседател Франсоа Оланд дека неговата земја ќе помогне во раселувањето на мигрантите низ Европа, пренесе ДПА.

Николиќ: Којзнае што прават со бегалците во Бугарија!

Точка - 09.09.2015

Српскиот претседател Томислав Николиќ упати критики кон Бугарија поради третманот на бегалците во таа земја, тврдејќи дека нивните реакции кога станува збор за поминувањето низ Бугарија биле исклучително негативни, пренесуваат бугарските медиуми.

Хрватскиот црвен крст испрати во Македонија екипа со 1.400 комплети прва помош

Точка - 09.09.2015

Тричлен интервентен тим на Хрватскиот црвен крст (HCK), отпатува во средата за Македонија, каде на бегалците ќе им даде 1.400 комплети прва помош. Во соопштението на HCK се наведува дека нивната екипа од три члена е посебно едуцирана, а комплетите ...

Германски весници објавија специјален прилог на арапски јазик за бегалците

Н.Македонија - 09.09.2015

Германските таблоиди „Билд“ и „Берлинер цајтунг“ денеска излегоа со специјален прилог на арапски јазик, во кој се поздравуваат бегалците и им се даваат основни насоки, јави ДПА. Весниците се распоредени по трафиките во главниот град Берлин и ...

Полицијата во Данска го затвори автопатот поради бегалците

Точка - 09.09.2015

Полицијата на југот на Данска затвори дел од автопатот бидејќи поголема група на бегалци го напуштија местото во кое беа сместени, откако со воз од Германија влегоа во Данска, јавија локалните медиуми.

Норвешки милијардер нуди 5.000 ноќевања на бегалците

Точка - 09.09.2015

Еден норвешки милијардер, кој се збогатил од хотелски бизнис, понуди 5.000 ноќевања во неговите хотели, за бегалците кои нема да најдат место во прифатните центри за азиланти. „Нудиме 5.000 ноќевања за бегалците на кои им треба сместување“, напиша ...

Русија е подготвена да прифати сириски бегалци, но тие не пројавуваат интерес за неа

Сител - 09.09.2015

Русија е подготвена да прифати бегалци од Сирија и Либија, ако тие не ги прекршуваат нејзините закони, но граѓаните на овие земји во пракса не пројавуваат интерес за Русија, изјави шефот на руската Федерална миграциска служба Константин ...

Бегалците пак го пробија кордонот, затворен автопатот кон Будимпешта

Фактор - 09.09.2015

Бегалците во прифатниот центар кај Реске повторно денес, трет ден по ред, го пробија полицискиот кородн и тргнале пеш кон правец на автопатот М5 кој води кон Будимпешта, извести телевизијата М1.

Николиќ: Кој знае што им се случува на бегалците во Бугарија!

Фактор - 09.09.2015

„Слушнав дека овие луѓе (бегалците) откако ќе поминат низ планините помеѓу Бугарија и Србија, велат: „Само не не враќајте во Бугарија!“ Кој знае што се случува таму со нив, во оваа демократска земја, членка на ЕУ, откако тие реагираат така“.

Трогателно: Двегодишно девојче ги подели слатките со врсничка од Сирија

Сител - 09.09.2015

Двегодишно девојче дошло со својата мајка на пречекот на сириските белаци во Берлин. Бегалците се дочекани срдечно во Берлин и Минхен, и Германците се потрудија да им помогнат на бегалците.

ЗАБРАНЕТ ПРИСТАП ДО МИГРАНТИТЕ: Има хуманитарна помош, нема кој да ја дели?!

Фактор - 09.09.2015

Рапидно расте бројот на бегалци на јужната граница. Секојдневно во земјава влегуваат илјадници лица кои бараат хуманитарна помош. Неа засега ја има, но нема кој да ја подели-реагираат хуманитарците на терен.

Кој е одговорен за војните, а кој за бегалците?

Н.Македонија - 09.09.2015

На Запад првпат почна поотворено да се зборува за факторите што ги предизвикале војните и раселувањето на милиони луѓе од Блискиот Исток и од Африка. Западњаците сега велат дека, освен на последиците, треба да се поработи и на причините за војните и ...

Ако земјата прими бегалец ќе добие по 6.000 евра од ЕУ, ако не ќе плати по 6.000 евра

Шеталиште - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата.

Русија е подготвена да прифати сириски бегалци, но тие не пројавуваат интерес за неа

Локално - 09.09.2015

Русија е подготвена да прифати бегалци од Сирија и Либија, ако тие не ги прекршуваат нејзините закони, но граѓаните на овие земји во пракса не пројавуваат интерес за Русија, изјави шефот на руската Федерална миграциска служба Константин ...

Камерон: За Британија не важи системот за квоти за бегалците

Локално - 09.09.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ја бранеше одлуката на Британија да не учествува во задолжителниот систем на квоти за прераспределба на бегалците во Европската унија, што денеска во Брисел ги престави претседателот на Европската комисија, ...

(ВИДЕО) Десетици таксисти и автобуси чекаат бегалци на границата меѓу Грција и Македонија

Локално - 09.09.2015

Десетици такси се построи на границата помеѓу Грција и Република Македонија во градот Гевгелија, за да транспортираат мигранти и бегалци, кои ја преминале границата. Имигрантите и бегалците се обидуваат да стигнат до Србија со воз, автобус или такси.

Обединети нации: 850,000 бегалци ќе пристигнат по море во Европа во 2015 и во 2016 година

Локално - 09.09.2015

Според Агенцијата за бегалци на Обединетите нации, до крајот на оваа и во наредната година се очекува по море да пристигнат во Европа околу 850,000 емигранти. Само до крајот на 2015 година ќе пристигнат не помалку од 350,000 луѓе, а во следната ...

Хроника на хаосот: Бегалците и денеска ѝ побегнаа на унгарската полиција и го затворија автопатот

Локално - 09.09.2015

После еден час застој, повторно е пуштен за сообраќај автомобил – М5, патот кој води од Хоргош до Будимпешта, соопшти денеска унгарската полиција. Таа претходно ја трна од асфалтот групата бегалци кој утринава во прифатниот центар во Реске повторно, ...

ОАЕ ги отфрлија критиките дека не прават доволно за сириските бегалци

Локално - 09.09.2015

Обединетите арапски емирати (ОАЕ) денеска ги отфрлија критиките дека богатите земји во регионот на Персискиот Залив не прават доволно за справување со кризата со бегалците од Сирија. Во декларација, владата на ОАЕ наведува, дека се издадени дозволи ...

Нов план за прераспределба на емигрантите

Република - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата, соопштија дипломатски извори од седиштето на ...

Ако земјата прими бегалец ќе добие по 6.000 евра од ЕУ, ако не ќе плати по 6.000 евра

Либертас - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата.

Русија е подготвена да прифати сириски бегалци, но тие не пројавуваат интерес за неа

еМагазин - 09.09.2015

Русија е подготвена да прифати бегалци од Сирија и Либија, ако тие не ги прекршуваат нејзините закони, но граѓаните на овие земји во пракса не пројавуваат интерес за Русија, изјави шефот на руската Федерална миграциска служба Константин ...

Германски весници објавија специјален прилог на арапски јазик за добредојде на бегалците

Либертас - 09.09.2015

Германските таблоиди „Билд“ и „Берлинер цајтунг“ денеска излегоа со специјален прилог на арапски јазик, во кој се поздравуваат бегалците и им се даваат основни насоки, јави ДПА. Весниците се распоредени по трафиките во главниот град Берлин и ...

Првата група од 200 бегалци од Германија пристигна во Франција

Република - 09.09.2015

Од Германија во Франција денеска пристигнаа 200 бегалци и тоа е првата група со која почнува реализацијата на ветувањето на францускиот претседател Франсоа Оланд дека неговата земја ќе помогне во раселувањето на мигрантите низ Европа, пренесе ДПА.

Русија е подготвена да прифати сириски бегалци, но тие не пројавуваат интерес за неа

Репортер - 09.09.2015

Русија е подготвена да прифати бегалци од Сирија и Либија, ако тие не ги прекршуваат нејзините закони, но граѓаните на овие земји во пракса не пројавуваат интерес за Русија, изјави шефот на руската Федерална миграциска служба Константин ...

ОАЕ ги отфрлија критиките дека не прават доволно за сириските бегалци

еМагазин - 09.09.2015

Обединетите арапски емирати (ОАЕ) денеска ги отфрлија критиките дека богатите земји во регионот на Персискиот Залив не прават доволно за справување со кризата со бегалците од Сирија. Во декларација, владата на ОАЕ наведува, дека се издадени дозволи ...

Еврокомисијата со нов план за прераспределба на имигрантите

Репортер - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата, соопштија дипломатски извори од седиштето на ...

Првата група од 200 бегалци од Германија пристигна во Франција

Нетпрес - 09.09.2015

Околу 200 бегалци денес од Германија пристигнаа во Франција. Ова е првата група со која почнува реализацијата на ветувањето на францускиот претседател Франсоа Оланд дека неговата земја ќе помогне во раселувањето на мигрантите низ Европа.

Финансирање на сириските бегалци од британскиот фонд за меѓународен развој

Репортер - 09.09.2015

Британското Министерство за финансии ја испитува можноста, финансирањето на новите сириски бегалци да се спроведува од фондовите за меѓународен развој, пишуваат лондонските медиуми. Министерството планира голем дел од парите, што се наменети за ...

Хрватскиот црвен крст испрати во Македонија екипа со 1.400 комплети прва помош

Денар - 09.09.2015

Тричлен интервентен тим на Хрватскиот црвен крст (HCK), отпатува денес за Македонија, каде на бегалците ќе им даде 1.400 комплети прва помош. Во соопштението на HCK се наведува дека нивната екипа од три члена е посебно едуцирана, а комплетите кои ги ...

(ВИДЕО) Десетици таксисти и автобуси чекаат бегалци на границата меѓу Грција и Македонија

Репортер - 09.09.2015

Десетици таксисти, во градот Гевгелија се построија на границата помеѓу Грција и Република Македонија за да транспортираат мигранти и бегалци, кои ја преминале границата. Имигрантите и бегалците се обидуваат да стигнат до Србија со воз, автобус или ...

ОН: Во 2015/16 година над 850.000 бегалци ќе пристигнат по море во Европа

Репортер - 09.09.2015

Според Агенцијата за бегалци на Обединетите нации, до крајот на оваа и во наредната година се очекува по море да пристигнат во Европа околу 850,000 емигранти. Само до крајот на 2015 година ќе пристигнат не помалку од 350,000 луѓе, а во следната ...

Русија сака да прифати сириски бегалци, но тие не ја сакаат неа

Република - 09.09.2015

Русија е подготвена да прифати бегалци од Сирија и Либија, ако тие не ги прекршуваат нејзините закони, но граѓаните на овие земји во пракса не пројавуваат интерес за Русија, изјави шефот на руската Федерална миграциска служба Константин ...

ОАЕ негира дека не прават доволно за сириските бегалци

Репортер - 09.09.2015

Обединетите арапски емирати (ОАЕ) денеска ги отфрлија критиките дека богатите земји во регионот на Персискиот Залив не прават доволно за справување со кризата со бегалците од Сирија. Во декларација, владата на ОАЕ наведува, дека се издадени дозволи ...

Хрватска за сега не е опција за бегалците, но…

Репортер - 09.09.2015

Дојче Веле – Бон Бегалците за сега немаат намера кон северозападна Европа да тргнат преку Хрватска. Но, ако влезот во Унгарија се затвори, хрватската рута е неизбежна. Состојбата на хрватско-српската граница за сега е мирна.

Кери: САД се подготвени да прифатат повеќе Сиријци САД се подготвени да прифатат повеќе Сиријци

Репортер - 09.09.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека САД се подготвени да прифатат повеќе Сиријци кои бегаат од војната во нивната татковина, пренесува БТА. Кери не прецизираше колку бегалци би прифатиле САД или кога.

Специјален прилог на арапски јазик за бегалците во Германија

Репортер - 09.09.2015

Германските таблоиди „Билд“ и „Берлинер цајтунг“ денеска излегоа со специјален прилог на арапски јазик, во кој се поздравуваат бегалците и им се даваат основни насоки, јави ДПА. Весниците се распоредени по трафиките во главниот град Берлин и ...

Првата група бегалци од Германија пристигна во Франција

Репортер - 09.09.2015

Од Германија во Франција денеска пристигнаа 200 бегалци и тоа е првата група со која почнува реализацијата на ветувањето на францускиот претседател Франсоа Оланд дека неговата земја ќе помогне во раселувањето на мигрантите низ Европа, пренесе ДПА.

Финансирање на сириските бегалци од британскиот фонд за меѓународен развој

Денешен - 09.09.2015

Британското Министерство за финансии ја испитува можноста, финансирањето на новите сириски бегалци да се спроведува од фондовите за меѓународен развој, пишуваат лондонските медиуми. Министерството планира голем дел од парите, што се наменети за ...

Данска ги суспендираше возовите за Германија

Репортер - 09.09.2015

Данските железници на неодредено време ги откажаа сите возови кои патуваат кон и од Германија, откако стотици мигранти стигнаа во Данска со цел да бараат азил во Шведска. Данската полиција рано денеска ги запре сите услуги со возовите, откако ...

Полицијата во Данска го затвори автопатот поради бегалците

Макфакс - 09.09.2015

Полицијата на југот на Данска затвори дел од автопатот бидејќи поголема група на бегалци го напуштија местото во кое беа сместени, откако со воз од Германија влегоа во Данска, јавија локалните медиуми.

Николиќ: Којзнае што прават со бегалците во Бугарија!

Макфакс - 09.09.2015

Српскиот претседател Томислав Николиќ упати критики кон Бугарија поради третманот на бегалците во таа земја, тврдејќи дека нивните реакции кога станува збор за поминувањето низ Бугарија биле исклучително негативни, пренесуваат бугарските медиуми.

Хрватскиот црвен крст испрати во Македонија екипа со 1.400 комплети прва помош

Макфакс - 09.09.2015

Тричлен интервентен тим на Хрватскиот црвен крст (HCK), отпатува во средата за Македонија, каде на бегалците ќе им даде 1.400 комплети прва помош. Во соопштението на HCK се наведува дека нивната екипа од три члена е посебно едуцирана, а комплетите ...

Норвешки милијардер нуди 5.000 ноќевања на бегалците

Макфакс - 09.09.2015

Еден норвешки милијардер, кој се збогатил од хотелски бизнис, понуди 5.000 ноќевања во неговите хотели, за бегалците кои нема да најдат место во прифатните центри за азиланти. „Нудиме 5.000 ноќевања за бегалците на кои им треба сместување“, напиша ...

Сè што треба да знаете за бегалците денес

Оff.net - 09.09.2015

Фото/информативен дајџест од занимливи и контроверзни процеси кои ја отсликуваат најдраматичната бегалска криза на светот во последниве три децении. Ценкања, политички педерлаци, лицемерие. Има и убави работи. Данска се ангажираше околу кризата.

Словачка се противи на обврзувачки квоти за бегалците

Репортер - 09.09.2015

Предлозите на Европската комисија за заеднички одговор на ЕУ на бранот бегалци содржат неколку позитивни точки, но Словачка се противи на обврзувачките квоти за прифаќање на тие лица, изјави денеска словачкиот премиер, Роберт Фицо.

Камерон: Британија нема да учествува во системот квоти за бегалците

Репортер - 09.09.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ја бранеше одлуката на Британија да не учествува во задолжителниот систем на квоти за прераспределба на бегалците во Европската унија, што денеска во Брисел ги престави претседателот на Европската комисија, ...

Данска запре возови со мигранти кон Шведска, и го сопре сообраќајот со Германија

Макфакс - 09.09.2015

Данската полиција запре во средата запре два воза од Германија за да ги регистрира и да спроведе контрола врз азилантите и мигрантие кои патувале за Шведска, што предизвика негодување кај бегалците, од попладнето данските железници објавија дека го ...

(Галерија) Две опции за нов прифатен центар за бегалци во Србија

Репортер - 09.09.2015

Министерот за внатрешни работи Небојша Стефанович, при денешната посета на мигрантите кај Автобуската станица заедно со луксембуршкиот колега Жан Аселборн, посочи дека во наредната недела треба да биде позната и локацијата на прифатниот центар за ...

Еве која е новата дестинација на бегалците

Вечер - 09.09.2015

Бегалците за сега немаат намера кон северозападна Европа да тргнат преку Хрватска. Но, ако влезот во Унгарија се затвори, хрватската рута е неизбежна. Состојбата на хрватско-српската граница за сега е мирна.

Првата група од 200 бегалци од Германија пристигна во Франција

Lider - 09.09.2015

Од Германија во Франција денеска пристигнаа 200 бегалци и тоа е првата група со која почнува реализацијата на ветувањето на францускиот претседател Франсоа Оланд дека неговата земја ќе помогне во раселувањето на мигрантите низ Европа, пренесе ДПА.

Еврокомисијата со нов план за прераспределба на имигрантите

Lider - 09.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска претстави нов план со кој товарот за згрижување на имигрантите во Европа би требало да биде рамномерно поделен меѓу земјите-членки на Унијата, соопштија дипломатски извори од седиштето на ...

Германски весници објавија специјален прилог на арапски јазик за бегалците

Lider - 09.09.2015

Германските таблоиди „Билд“ и „Берлинер цајтунг“ денеска излегоа со специјален прилог на арапски јазик, во кој се поздравуваат бегалците и им се даваат основни насоки, јави ДПА. Весниците се распоредени по трафиките во главниот град Берлин и ...

Норвешки милијардер нуди 5000 ноќевања во неговите хотели за бегалците

Канал 77 - 09.09.2015

Норвешки милијардер, кој се збогатил од хотелски бизнис понуди 5.000 ноќевања во неговите хотели, за бегалците кои нема да најдат место во прифатните центри за азиланти. „Нудиме 5.000 ноќевања за бегалците на кои им треба сместување“, напиша на ...

Лавров: Тие што ги поттикнаа конфликтите треба да одговараат за ситуацијата со бегалците

Lider - 09.09.2015

Механичкиот приод кон решавањето на проблемот со бегалците во Европската унија нема да успее, затоа што причините за проблемот се политички, изјави шефот на МНР Русија Сергеј Лавров. „Имам искушение просто да видам колку пари недостигаат и да ...

Хрватскиот црвен крст испрати во Македонија екипа со 1.400 комплети прва помош

Sky - 09.09.2015

Тричлен интервентен тим на Хрватскиот црвен крст (HCK), отпатува во средата за Македонија, каде на бегалците ќе им даде 1.400 комплети прва помош. Во соопштението на ХЦК се наведува дека нивната екипа од три члена е посебно едуцирана, а комплетите ...

Николиќ: Којзнае што прават со бегалците во Бугарија!

Sky - 09.09.2015

Српскиот претседател Томислав Николиќ упати критики кон Бугарија поради третманот на бегалците во таа земја, тврдејќи дека нивните реакции кога станува збор за поминувањето низ Бугарија биле исклучително негативни, пренесуваат бугарските медиуми.

Данска спречува бегалците да одат во Шведска

24 Вести - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска, јавува Радио Слободна Европа.

Мадуро: Венецуела е подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

24 Вести - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, Мадуро повторно истакна дека го поддржува ...

Германија е изолирана во Европа

Deutsche Welle - 08.09.2015

Германија себеси се гледа како светол пример за тоа како треба да се постапува со бегалците. Но, партнерите во ЕУ се многу покритични, и тоа со право, смета Кристоф Хаселбах. Трогателно беше да се види како Германците на викендот со аплаузи пречекаа ...

Данска спречува бегалците да одат во Шведска

Р.С.Европа - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска. Претходно таму стигнале околу триста бегалци во надеж дека печки ќе преминат во ...

Бунт на бегалците на границата, полицијата не ги пушта ни кон Будимпешта ни назад во Србија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 08.09.2015

Тензиите меѓу бегалците и полицијата на унгарската граница со Србија растат, со повремени немири, а еден човек денес бил повреден во стампедо, јавуваат светските агенции. Бегалците денес двапати се обиделе да се пробијат низ полицискиот кордон во ...

Обама за глобалната бегалска криза

Тера - 08.09.2015

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама разгледува неколку пристапи како одговор на глобалната бегалска криза, вклучувајќи ја и ситуацијата со раселувањето на бегалците, изјави портпаролот на Белата куќа Питер Бугор.

Венецуела подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

Алфа - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната во татковината, пренесува БТА. Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да ...

Данска спречила бегалци да отидат во Шведска

+инфо - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска, јавува Радио Слободна Европа.

Данска спречува бегалците да одат во Шведска

Алфа - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска, јавува Радио Слободна Европа.

Венецуела подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

+инфо - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната во татковината, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, претседателот социјалист повторно ...

Кризата беснее, а Обама молчи

А1 On - 08.09.2015

Вести онлајн – Белград САД имале и имаат вмешано прсти во многу геополитички настани на Блискиот исток, а последиците од хаосот и војните на тоа подрачје сега многу добро се гледаат. Стотици илјади бегалци кои речиси немаат каде, никој не ги сака.

Данска спречува бегалците да одат во Шведска

А1 On - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска, јавува Радио Слободна Европа.

Венецуела подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

А1 On - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната во татковината, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, претседателот социјалист повторно ...

Кризата беснее, а Обама молчи

Алфа - 08.09.2015

САД имале и имаат вмешано прсти во многу геополитички настани на Блискиот исток, а последиците од хаосот и војните на тоа подрачје сега многу добро се гледаат. САД имале и имаат вмешано прсти во многу геополитички настани на Блискиот исток, а ...

Администрацијата на Обама разгледува неколку пристапи за реакција на глобалната бегалска криза

А1 On - 08.09.2015

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама разгледува неколку пристапи како одговор на глобалната бегалска криза, вклучувајќи ја и ситуацијата со раселувањето на бегалците, изјави портпаролот на Белата куќа Питер Бугор.

На сириските бегалци во Уругвај таму им е скапо и не можат да се интегрираат

Алфа - 08.09.2015

Сириските бегалци, сместени веќе една година во Уругвај, сакаат да ја напуштат оваа земја, бидејќи не можат да се интегрираат, а и поради високата цена на животот таму. Сириските бегалци, сместени веќе една година во Уругвај, сакаат да ја напуштат ...

Обама разгледува неколку пристапи за реакција на глобалната бегалска криза

+инфо - 08.09.2015

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама разгледува неколку пристапи како одговор на глобалната бегалска криза, вклучувајќи ја и ситуацијата со раселувањето на бегалците, изјави портпаролот на Белата куќа Питер Бугор.

На сириските бегалци во Уругвај таму им е скапо и не можат да се интегрираат

А1 On - 08.09.2015

Сириските бегалци, сместени веќе една година во Уругвај, сакаат да ја напуштат оваа земја, бидејќи не можат да се интегрираат, а и поради високата цена на животот таму. Минатата година уругвајската Влада усвои програма според која земјата ќе пречека ...

Потребни се донации за мигрантите

+инфо - 08.09.2015

Поради зголемениот прилив на бегалци на граничните премини во Гевгелија и на Табановце, Хелсиншкиот комитет за човекови права повика на активирање со донации и ангажирање доброволци. Потребни се и облека, обувки и ќебиња.

Девојка од Сирија во Србија откри кој се терористите помеѓу мигрантите, девојката го обиколи светот

think.mk - 08.09.2015

Таа пред собраните граѓани отворено зборува за состојбата во Сирија, бранот на мигрантите и односот на Запад кон тој проблем. Говорот на Рима Дариоус го пренесуваме во целост: „Драги пријатели, овде сум денес пред вас како горд државјанин на Сирија.

Зошто бегалците од Сирија не одат во Кувајт и Катар?

Канал5 - 08.09.2015

Од почетокот на војната во Сирија над четири милиони луѓе побегнаа од таа земја плашејќи се за сопствениот живот. Најмногу побегнале во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет. Тие кои одат понатаму, речиси исклучиво се движат кон северозапад, кон ...

Данска спречува бегалците да одат во Шведска

Сител - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска, јавува Радио Слободна Европа.

Венецуела подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

Сител - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната во татковината, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, претседателот социјалист повторно ...

Администрацијата на Обама разгледува неколку пристапи за реакција на глобалната бегалска криза

Сител - 08.09.2015

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама разгледува неколку пристапи како одговор на глобалната бегалска криза, вклучувајќи ја и ситуацијата со раселувањето на бегалците, изјави портпаролот на Белата куќа Питер Бугор.

Бегалската криза раскажана од еден поинаков агол: Девојка од Сирија објасни кои се лажните мигранти (видео)

Канал5 - 08.09.2015

На протестот кој во неделата во Белград го организираше Српското народно движење „НАШИ“ и ,,Србски Образ“, зборуваше државјанката на Сирија, Рима Дариоус . Таа пред насобраните граѓани отворено зборува , од свој агол за состојбата во Сирија, бранот ...

Бегалци го пробија полицискиот кордон во Унгарија

Канал5 - 08.09.2015

Стотици бегалци синоќа го пробија кордонот од унгарската полиција во центарот на прифатниот камп Реске, во близина на границата со Србија, тргнале пеш по автопатот кон Будимпешта. Би-Би-Си јавува дека унгарската полиција се обидела да им го ...

Бегалската криза – од каде доаѓаат сите овие луѓе и зошто?

Фактор - 08.09.2015

Блискиот Исток и Северна Африка преживуваат ера на насилство – девет граѓански војни беснеат во исламските земји – од Пакистан до Нигерија. Затоа има толку многу бегалци, кои се обидуваат да го спасат својот живот, пишува британскиот весник ...

Во Минхен нема веќе слободен кревет: 24 000 бегалци стигнале за три дена!

Фактор - 08.09.2015

Во Минхен, каде овој викенд стигнале околу 20 000 бегалци од Унгарија, а во текот на денот дошле, според проценките, уште 4000 луѓе, повеќе нема слободни кревети во приватните центри, јавуваат германските медиуми, наведувајќи дека бегалците се ...

Македонската полиција беше во право: Меѓу бегалците има и борци кои се дојдени за да создадат балкански вилает

Сител - 08.09.2015

Македонската полиција беше во право: Меѓу бегалците има и борци кои се дојдени за да создадат балкански вилает, пишува порталот Медиа.МК. Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, на состанокот на шефовите на дипломатиите на ЕУ во ...

Зошто богатите арапски земји не прифаќаат мигранти од Сирија?

За Се - 08.09.2015

Најмногу побегнале во соседните или блиските арапски земји, во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет. Тие кои одат понатаму, речиси исклучиво се движат кон северозапад, кон Европската унија, во која моментално се наоѓаат над 160.000 регистрирани ...

Еден поинаков агол за бегалската криза- Сега Сиријка кажува за мигрантите и западниот свет!

Локално - 08.09.2015

На протестот кој во неделата во Белград го организираше Српското народно движење,,НАШИ“ и ,,Србски Образ“, зборуваше државјанката на Сирија Рима Дариоус Таа пред насобраните граѓани отворено зборува , од свој агол за состојбата во Сирија, бранот на ...

Бегалците не запираат: Го пробија кордонот на унгарската полиција на пат кон својата цел, Германија

Локално - 08.09.2015

Стотици бегалци вчера вечер го пробија кордонот од унгарската полиција во центарот на прифатниот камп Реске, во близина на границата со Србија, и се упатија пеш по автопатот кон Будимпешта.

„Шпигел“: Нова бегалска рута низ Македонија, Босна и Херцеговина и Словенија

Локално - 08.09.2015

Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија се подготвуваат за новата траса на бегалците од Блискиот Исток откако постојната рута низ Грција, Македонија, Србија кон Унгарија станува претешка за нив , пишува германски „Шпигел“.

ЛШ пушта пари за бегалците

Локално - 08.09.2015

Екипите учесници во Лигата на Шампионите да донираат за бегалците и да обезбедат бесплатни билети, побараа од УЕФА. Иницијативата е израз на општествената одговорност на УЕФА и начин да се користи фудбалот за добри цели.

Кој разгорува конфликти, да сноси одговорност за бегалците

Локално - 08.09.2015

Бирократски пристап нема да успее во решавањето на прашањето со бегалците, бидејќи причините за овој проблем се политички. Тоа го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средба во Москва со заменик-претседателката на Европската ...

Франција ќе прими 24.000 бегалци за две, а Британија 20.000 за пет години

Денар - 08.09.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд потврди во понеделникот дека Франција ќе прими 24.000 бегалци во рамките на плановите на Европската унија да прифати повеќе од 120.000 во следните две години, а додека британскиот премиер Дејвид Камерон вети ...

Мадуро: Венецуела е подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

Кирилица - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, Мадуро повторно истакна дека го поддржува ...

Данска спречува бегалците да одат во Шведска

Нетпрес - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска, јавува Радио Слободна Европа, пренесе МИА.

Државата подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

Вечер - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната во татковината, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, претседателот социјалист повторно ...

Кризата беснее, а Обама молчи

Вечер - 08.09.2015

Пред неколку месеци, 14 американски сенатори напишаа до Барак Обама да овозможи доаѓање и сместување во Америка за најмалку 65.000 бегалци од Сирија. Критичарите веднаш нападнаа дека основаат џихадистички пратенички клуб и дека пуштањето на Сиријци ...

Обама разгледува неколку пристапи за реакција на глобалната бегалска криза

Либертас - 08.09.2015

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама разгледува неколку пристапи како одговор на глобалната бегалска криза, вклучувајќи ја и ситуацијата со раселувањето на бегалците, изјави портпаролот на Белата куќа Питер Бугор.

Данска спречува бегалците да одат во Шведска

Курир - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска, јавува Радио Слободна Европа, пренесе МИА.

Венецуела подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

Денешен - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната во татковината, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, претседателот социјалист повторно ...

Кризата беснее, а Обама молчи

Република - 08.09.2015

САД имале и имаат вмешано прсти во многу геополитички настани на Блискиот исток, а последиците од хаосот и војните на тоа подрачје сега многу добро се гледаат. Стотици илјади бегалци кои речиси немаат каде, никој не ги сака.

Потребни се донации за бегалците

Кирилица - 08.09.2015

Поради зголемениот прилив на бегалци на граничните премини во Гевгелија и на Табановце, Хелсиншкиот комитет за човекови права повика на активирање со донации и ангажирање доброволци. Потребни се и облека, обувки и ќебиња.

Данска спречува бегалците да одат во Шведска

Денешен - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска, јавува Радио Слободна Европа.

Потребни се донации за бегалците

Либертас - 08.09.2015

Поради зголемениот прилив на бегалци на граничните премини во Гевгелија и на Табановце, Хелсиншкиот комитет за човекови права повика на активирање со донации и ангажирање доброволци. Потребни се и облека, обувки и ќебиња.

Данска не им дозволила на бегалците да заминат во Шведска

Кирилица - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска. Претходно таму стигнале околу триста бегалци во надеж дека печки ќе преминат во ...

Девојка од Сирија во Србија откри кои се терористите помеѓу бегалците

Репортер - 08.09.2015

На протестот кој во неделата во Белград го организираше Српското народно движење,,НАШИ“ и ,,Србски Образ“, зборуваше државјанката на Сирија Рима Дариоус. Таа пред собраните граѓани отворено зборува за состојбата во Сирија, бранот на мигрантите и ...

Германија е изолирана во Европа

Репортер - 08.09.2015

Германија себеси се гледа како светол пример за тоа како треба да се постапува со бегалците. Но, партнерите во ЕУ се многу покритични, и тоа со право, смета Кристоф Хаселбах. Трогателно беше да се види како Германците на викендот со аплаузи пречекаа ...

Венецуела подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

Република - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната во татковината, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, претседателот социјалист повторно ...

„Фокс Њуз” ја обвини Русија за инвазијата од бегалци врз Европа

Руска реч - 08.09.2015

Упорната воена поддршка од Русија за претседателот на Русија Башар Асад е причина за приливот од бегалци од Блискиот Исток, пренесува „Фокс Њуз“. Упорната воена поддршка од Русија за претседателот на Русија Башар Асад е причина за приливот од ...

Кризата беснее, а Обама молчи

Денешен - 08.09.2015

САД имале и имаат вмешано прсти во многу геополитички настани на Блискиот исток, а последиците од хаосот и војните на тоа подрачје сега многу добро се гледаат. Стотици илјади бегалци кои речиси немаат каде, никој не ги сака.

Лавров: Тие што ги поттикнаа конфликтите треба да одговараат за ситуацијата со бегалците

Руска реч - 08.09.2015

Механичкиот приод кон решавањето на проблемот со бегалците во Европската унија нема да успее, затоа што причините за проблемот се политички, изјави шефот на МНР Русија Сергеј Лавров. „Имам искушение просто да видам колку пари недостигаат и да ...

Лавров: Земјите кои разгоруваат конфликти да ја понесат одговорноста за проблемот со бегалците

Репортер - 08.09.2015

Бирократскиот пристап нема да успее во решавањето на прашањето со бегалците, бидејќи причините за овој проблем се политички. Ова го изјави рускиот министерот за надворешни работи Сергеј Лавров на средбата во Москва со заменик-претседателката на ...

Холандија би примила бегалци, но само привремено

Макфакс - 08.09.2015

Холандија сака начелно да прифати еден дел од бегалците кои пристигнуваат во Европа, но само како привремено решение, изјави тамошната влада во вторникот. Долгорочно, она што е потребно е да се изградат подобри прифатни центри за бегалците во ...

Камерон: Британија ќе прифати 20.000 бегалци во следните пет години

Lider - 08.09.2015

Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон. – Предложивме Британија да пресели околу 20.000 бегалци до крајот на ...

Зошто бегалците не се добредојдени во богатите арапски земји?

Lider - 08.09.2015

Од почетокот на војната во Сирија над четири милиони луѓе побегнаа од таа земја плашејќи се за сопствениот живот. Најмногу побегнале во соседните или блиските арапски земји, во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет.

Данска спречува бегалците да одат во Шведска

Lider - 08.09.2015

Данската полиција синоќа затворила еден автопат од безбедносни причини, спречувајќи неколку десетици бегалци, вклучувајќи жени и деца да ја минат границата со Шведска, јавува Радио Слободна Европа.

Венецуела подготвена да прифати 20.000 сириски бегалци

Lider - 08.09.2015

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека неговата земја е подготвена да прифати 20.000 Сиријци кои избегале од војната во татковината, пренесува БТА. На седница на Владата, пренесувана на телевизија, претседателот социјалист повторно ...

Администрацијата на Обама разгледува неколку пристапи за реакција на глобалната бегалска криза

Lider - 08.09.2015

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама разгледува неколку пристапи како одговор на глобалната бегалска криза, вклучувајќи ја и ситуацијата со раселувањето на бегалците, изјави портпаролот на Белата куќа Питер Бугор.

На сириските бегалци во Уругвај таму им е скапо и не можат да се интегрираат

Lider - 08.09.2015

Сириските бегалци, сместени веќе една година во Уругвај, сакаат да ја напуштат оваа земја, бидејќи не можат да се интегрираат, а и поради високата цена на животот таму. Минатата година уругвајската Влада усвои програма според која земјата ќе пречека ...

Франција ќе прими 24.000 бегалци за две, а Британија 20.000 за пет години

Sky - 08.09.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд потврди во понеделникот дека Франција ќе прими 24.000 бегалци во рамките на плановите на Европската унија да прифати повеќе од 120.000 во следните две години, а додека британскиот премиер Дејвид Камерон вети ...

Нови квоти за прием на бегалците, Германија и Франција преземаат најмногу

Sky - 08.09.2015

Европската комисија одреди нови национални квоти за прием на бегалци, според кои Германија ќе преземе вкупно 40.000 бегалци, а Франција 30.000 од 160.000 азиланти кои ќе бидат префрлени од Италија, Грција и Унгарија, објавиле извори од Брисел.

Холандија би примила бегалци, но само привремено

Sky - 08.09.2015

Холандија сака начелно да прифати еден дел од бегалците кои пристигнуваат во Европа, но само како привремено решение, изјави тамошната влада во вторникот. фото МВР на Република Македонија Долгорочно, она што е потребно е да се изградат подобри ...

Шојбле: Земјите од ЕУ да дејствуваат заеднички кон мигрантската сила

24 Вести - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да „дејствуваат заедно“ кога станува збор за мигрантската криза со која е соочена Европа. Берлин и други престолнини од ЕУ повикаа на носење обврзувачки квоти за приемот на ...

15 илјади бегалци пристигнаа во Минхен и во Франкфурт

Телма - 07.09.2015

Само за време на викендот во Минхен и Франкфурт пристигнаа најмалку 15.000 бегалци од Сирија, јави германската новинска агенција ДПА. По слегувањето од возовите во Минхен и Франкфурт луѓето беа одведени во бегалските центри ширум Германија.

Камерон: Британија ќе прифати 20 илјади бегалци

Телма - 07.09.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија. - Предложивме Британија да пресели околу 20.000 бегалци до крајот на ...

Зошто Сиријците бараат живот во Европа, а не во богатите земји од Заливот?

Нова ТВ - 07.09.2015

Во време кога дел од човештвото се уште се буди за да ја сфати ситуацијата на бегалците кои ги напуштаат своите земји поради воените конфликти внатре, многумина го поставиле прашањето зошто Европа? Зошто тие не емигрираат во богатите земји од ...

Туристичката идила наспроти реалноста

Deutsche Welle - 07.09.2015

Туристите на грчкиот остров Кос доаѓаат на одмор и сакаат да останат што е можно подолго. Бегалците од Сирија, пак, би сакале што побрзо да заминат. Како изгледа овој судир на два света, објаснува Бернд Ригерт.

Опасна авантура: патот на бегалците од Сирија до Германија

Deutsche Welle - 07.09.2015

Бегајќи од воените ужаси, многу сириски бегалци преземаат извонредно ризичен и долг пат до Европа, кој често ги става нивните животи во опасност. Преглед на најопасните станици на тој пат.

Шојбле бара од ЕУ единствена реакција спрема бегалците

Р.С.Европа - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле ги повика сите земји на Европската унија на единствена реакција спрема бегалската криза за да се зачуваат мирот и вредностите на Стариот континент.

Зошто богатите арапски земји не прифаќаат бегалци?

Р.С.Европа - 07.09.2015

Во време на слики на очајни сиријци кои го ризикуваат нивниот живот за да стигнат во Европа, социјалните мрежи се преплавени со прашањето зошто тие не бегаат во поблиските и побогати земји во Персискиот залив.

Германските разузнавачи предупредуваат: Преку Балканот ќе пристигнат над милион и пол бегалци во Европа

Капитал - 07.09.2015

Германската сојузна разузнавачка служба (BND) во најновиот извештај доставен до властите во Берлин проценува дека преку “балканската рута” годинава и следната година во Европа ќе влезат еден и пол милион бегалци.

Давутоглу: Европа е христијанска тврдина за бегалците

Р.С.Европа - 07.09.2015

Турскиот премиер Ахмед Давутоглу го критикуваше, како што изјави, „смешно малиот број“ бегалци што Европа се подготвува да прифати, оценувајќи го Стариот континент за „христијанска тврдина“ за бегалците.

Шведска им нуди постојан престој на сириските бегалци

Радио МОФ - 07.09.2015

Шведските институции задолжени за емигрантите соопштија дека земјата отсега нуди право на постојан престој за сите бегалци од Сирија кои ќе дојдат на нејзина територија, со што станува првата европска земја која го нуди ова право.

Илјадници бегалци чекаат за транзит низ Македонија

Алсат-М - 07.09.2015

Над 10 илјади бегалци се наоѓаат на границата со Грција кои чекаат влез во Македонија. Просекот на оние кои минуваат низ земјава на ден е околу 4 илјади главно од Сирија, Пакистан, Ирак и Авганистан.

Редици на граничниот премин, над 8.000 бегалци чекаат воз

МКД - 07.09.2015

Над 8.000 бегалци од ноќеска се пристигнати од грчка на македонска граница, каде од утрово се создадоа големи редови, турканици и се бараше место повеќе за влез во возовите, со цел бегалците по железничка линија да продолжат до Србија, до Западна ...

Бразил примил повеќе бегалци од Сирија отколку цела јужна Европа

МКД - 07.09.2015

Додека Европејците градат огради и ѕидови за да го спречат приливот на бегалци од Блискиот Исток и северна Африка, Бразил молчеливо работи на приемот на азиланти, пренесува Спутник . Од почетокот на сирискиот конфликт, Бразил веќе примил 2.077 ...

Работи кои треба да ги знаете за кризата со бегалците за подобро да ја сфатите

Факултети - 07.09.2015

На подрачјето на Блискиот Исток досега, околу 19 милиони луѓе ги напуштиле своите домови. Се смета дека секој ден, се придружуваат околу 42.000 луѓе. Поголемиот дел од нив патуваат кон Европа, односно кон богатите западни земји.

ПОВИК: Сите земји-членки на ЕУ да го поддржат новиот план за бегалските квоти

Телеграф - 07.09.2015

Можеме да ја надминеме оваа криза само доколку дејствуваме како една вистина унија, нагласи европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос ги повика денеска земјите-членки на Европската ...

СОМНЕЖИТЕ ПОТВРДЕНИ: Меѓу бегалците има и терористи од „Исламска држава“

Телеграф - 07.09.2015

Себастијан Курц, австрискиот министер за надворешни работи, во саботата на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург, го пренел предупредувањето од македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски дека меѓу бегалците ...

ВО СЛЕДНИТЕ 5 ГОДИНИ: Британија треба да прифати 20.000 бегалци

Телеграф - 07.09.2015

Бегалците, кои ќе бидат преселени во Велика Британија, ќе дојдат од кампови во соседни држави на Сирија Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави денеска ...

Шојбле: Земјите од ЕУ да дејствуваат заеднички кон мигрантската сила

Алфа - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да „дејствуваат заедно“ кога станува збор за мигрантската криза со која е соочена Европа, пренесува Танјјуг. Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ...

Шојбле: Земјите од ЕУ да дејствуваат заеднички кон мигрантската сила

+инфо - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да „дејствуваат заедно“ кога станува збор за мигрантската криза со која е соочена Европа, пренесува Танјјуг. Берлин и други престолнини од ЕУ повикаа на носење обврзувачки квоти ...

Шојбле: Земјите од ЕУ да дејствуваат заеднички кон мигрантската сила

А1 On - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да „дејствуваат заедно“ кога станува збор за мигрантската криза со која е соочена Европа, пренесува Танјјуг. Берлин и други престолнини од ЕУ повикаа на носење обврзувачки квоти ...

Дачиќ: Кога се делат пари не сме дел од ЕУ, а кога се делат бегалци, тогаш сме..

МК News - 07.09.2015

Владата не ја разгледала можноста Србија да стане прифатен центар за бегалците, изјави денеска првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ и додал дека Србија не може сама да се избори со бегалската криза, ...

Зошто не се добродојдени во богатите арапски земји? Тоа се трауматизирани луѓе, не би се вклопиле во нашиот живот на ...

А1 On - 07.09.2015

Јутарњи лист – Загреб Од почетокот на војната во Сирија над четири милиони луѓе побегнаа од таа земја плашејќи се за сопствениот живот. Најмногу побегнале во соседните или блиските арапски земји, во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет.

Аврамопулос бара поддршка од ЕУ за бегалските квоти

+инфо - 07.09.2015

Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос ги повика денеска земјите-членки на Европската унија да го поддржат новиот план на Европската комисија за бегалски квоти. - Ниту една земја членка на ЕУ сама не може да се справи со овој проблем.

Аврамопулос ги повика земјите од ЕУ да го поддржат новиот план за бегалските квоти

А1 On - 07.09.2015

Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос ги повика денеска земјите-членки на Европската унија да го поддржат новиот план на Европската комисија за бегалски квоти. – Ниту една земја членка на ЕУ сама не може да се справи со овој проблем.

Камерон: Британија ќе прифати 20.000 бегалци во следните пет години

Алфа - 07.09.2015

Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон. Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 ...

Камерон: Британија ќе прифати 20.000 бегалци во следните пет години

А1 On - 07.09.2015

Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон. – Предложивме Британија да пресели околу 20.000 бегалци до крајот ...

Камерон: Британија ќе прифати 20.000 бегалци во следните пет години

+инфо - 07.09.2015

Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон. - Предложивме Британија да пресели околу 20.000 бегалци до крајот ...

Британија за пет години ќе прифати 20 000 бегалци

Здравство24 - 07.09.2015

Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон. - Предложивме Британија да пресели околу 20.000 бегалци до крајот ...

Земјите од ЕУ да дејствуваат заеднички кон кризата со бегалците

Точка - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да "дејствуваат заедно" кога станува збор за мигрантска криза со која е соочена Европа, пренесува Танјуг. Берлин и други престолнини од ЕУ повикаа на носење обврзувачки квоти за ...

Минхен преплавен од 15.000 бегалци

Точка - 07.09.2015

Околу 15.000 бегалци, од кои најголем дел од Сирија, пристигнале во германскиот град Минхен, викендов јави новинската агенција ДПА. Тие пристигнале со возови од Австрија и веднаш биле распоредени во бегалски центри низ Германија.

Над 4 000 исламисти се инфилтрирале во ЕУ

Фактор - 07.09.2015

Повеќе од четири илјади борци на организацијата „Исламска држава“ се инфилтрирале на територијата на Европската унија како мигранти. Според британскиот весник „Daily Express“ се очекува до крајот на годината уште најмалку толку терористи да влезат ...

Јункер одлучи: Одредени нови квоти за прием на бегалци

Фактор - 07.09.2015

Европската комсија одреди нови национални квоти за прием на бегалци. според кои Германија ќе згрижи вкупно 40.000 луѓе, а Франција 30.000 од 160.000 азиланти кои ќе бидат префрлени до Италија, Грција и Унгарија, рекли извори во Брисел.

Нови квоти за прием на бегалците, Германија и Франција преземаат најмногу

Точка - 07.09.2015

Европската комисија одреди нови национални квоти за прием на бегалци, според кои Германија ќе преземе вкупно 40.000 бегалци, а Франција 30.000 од 160.000 азиланти кои ќе бидат префрлени од Италија, Грција и Унгарија, објавиле извори од Брисел.

Каква порака има Дачиќ за Брисел: "Кога се делат пари, не сме дел од ЕУ, а кога се делат бегалци, тогаш сме! "

Точка - 07.09.2015

"Кога се делат пари, тогаш не сме дел од ЕУ, а кога се делат бегалци, тогаш сме", рекол министерот за надворешни работи на Србија, пренесува српски "Telegraf". Владата не ја разгледувала можноста Србија да стане прифатен центар за бегалците, изјавил ...

Аврамопулос ги повика земјите од ЕУ да го поддржат новиот план за бегалските квоти

Н.Македонија - 07.09.2015

Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос ги повика денеска земјите-членки на Европската унија да го поддржат новиот план на Европската комисија за бегалски квоти - Ниту една земја членка на ЕУ сама не може да се справи со овој проблем.

Луѓе со големи срца: Познатите ги отвораат вратите на своите домови за бегалците од Сирија

Канал5 - 07.09.2015

За бегалците од Сирија вратите од своите домови ги отвораат светски официјални лица и познати личности. Меѓу првите е Боб Гелдоф, а во хуманиот гест, меѓу останатите му се приклучи премиерката на Шкотска Никол Стурџон, финскиот премиер Јуха Сипила и ...

Аврамопулос ги повика земјите од ЕУ да го поддржат новиот план за бегалските квоти

Сител - 07.09.2015

Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос ги повика денеска земјите-членки на Европската унија да го поддржат новиот план на Европската комисија за бегалски квоти. - Ниту една земја членка на ЕУ сама не може да се справи со овој проблем.

Бегалците го пробиле полициските кордон кај Гевгелија, па се степале меѓу себе

Точка - 07.09.2015

Немили сцени утрово, по кој знае кој пат во последните неколку седмици, доаѓаат од околината на Гевгелија. Група бегалци, откако ја преминале грчко-македонската граница, го пробиле и полицискиот кордон, по што дошло до судири помеѓу самите бегалци.

Франција ќе прими 24.000 бегалци за две, а Британија 20.000 за пет години

Точка - 07.09.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд потврди во понеделникот дека Франција ќе прими 24.000 бегалци во рамките на плановите на Европската унија да прифати повеќе од 120.000 во следните две години, а додека британскиот премиер Дејвид Камерон вети ...

Британија ќе прифати 20 000 мигранти

Фактор - 07.09.2015

Во наредните пет години Велика Британија ќе прифати 20 000 сириски бегалци. Ова го соопшти денеска, британскиот премиер Дејвид Камерон. Тој рече дека државата има ,,морална одговорност” да ги да ги прераспореди бегалците кои живеат во кампови на ...

Камерон: Британија ќе прифати 20.000 бегалци во следните пет години

Н.Македонија - 07.09.2015

Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон - Предложивме Британија да пресели околу 20.000 бегалци до крајот на ...

Новиот план на ЕК за бегалците – селекција за распределбата и финансиската помош

Фактор - 07.09.2015

Европската комисија (ЕК) сфатилa како да се справи со неподготвеноста на земјите од Источна Европа да ги прифатат бегалците. Полска, Унгарија, Чешка и Словачка се едни од најрешителните противници за намерата на Брисел да ги преразпредели уште 120 ...

„Шпигел“: Новата бегалска рута води преку БиХ, Хрватска и Словенија

Канал5 - 07.09.2015

За бегалците од Блискиот исток патот преку Грција, Македонија и Србија кон Унгарија станува се потежок. Поради тоа сега Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија се подготвуваат новата рута да поминува преку нивните територии, пишува германскиот ...

Каков гест: Милијардер купува остров за населување на бегалците

Сител - 07.09.2015

Египедскиот милијардер Нагиб Савирис бара во Италија или Грција да купи остров на кој ќе може да се населат стотици илјади бегалци. Во едно телевизиско интервју Сарвис изјавил дека ќе стапи во контакт со луѓе од владите на Грција и Италија за да ...

Камерон: Британија ќе прифати 20.000 бегалци во следните пет години

Сител - 07.09.2015

Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон. - Предложивме Британија да пресели околу 20.000 бегалци до крајот ...

ВИДЕО: Девојка од Сирија обајсни дека мигрантите не се вистински Сиријци

За Се - 07.09.2015

Риме Дариоус зборуваше на мирниот протест во Белгрд и објасни како таа гледа на кризата со мигранти, кој ја предизвикал војната и зошто. Меѓу другото таа вели дека САД и западот стео ова го предизвикале намерно за да ја уништат Сирија ...

Богатите арапи од Заливот се соочуваат со прашањето зошто не прифаќаат бегалци ?

Локално - 07.09.2015

Додека стотици илјади сириски бегалци се наоѓаат во кампови или ги ризикуваат своите животи за да стигнат до Европа, се повеќе луѓе се прашуваат зошто богатите држави од Заливот не сакаат да прифатат или земаат многу помалку од бегалците.

„Индекс“: Бегалците во Гевгелија утрово го пробиле полицискиот кордон и влегле во меѓусебна тепачка

Локално - 07.09.2015

Хрватскиот портал „Индекс“ објави дека утрово, повторно имало инцидент во прифатниот камп за бегалците во Гевгелија. Порталот информира дека група на бегалци, по преминувањето на грчко-македонската граница го пробила полицискиот кордони, по што ...

Словачка смета дека задолжителните квоти за бегалци на ЕУ се бескорисни

Макфакс - 07.09.2015

Дебатите околу задолжителните квоти за распределување на бегалците и имигрантите во земјите членки на Европската унија се апсолутно излишни, доколку мигрантите се стремат дојдат само до Германија, Австрија, Франција и Велика Британија, изјави во ...

Минхен преплавен од 15.000 бегалци

Нетпрес - 07.09.2015

Околу 15.000 бегалци, од кои најголем дел од Сирија, пристигнале во германскиот град Минхен, викендов јави новинската агенција ДПА, пренесува Нетпрес. Тие пристигнале со возови од Австрија и веднаш биле распоредени во бегалски центри низ Германија.

Шојбле: Земјите од ЕУ да дејствуваат заеднички кон мигрантската сила

Денешен - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да „дејствуваат заедно“ кога станува збор за мигрантската криза со која е соочена Европа, пренесува Танјјуг. Берлин и други престолнини од ЕУ повикаа на носење обврзувачки квоти ...

Шојбле ги повика земјите од ЕУ на заедничко дејство кон мигрантската сила

Република - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да „дејствуваат заедно“ кога станува збор за мигрантската криза со која е соочена Европа, пренесува Танјјуг. Берлин и други престолнини од ЕУ повикаа на носење обврзувачки квоти ...

Во Германија рекорден број на бегалци

Вечер - 07.09.2015

Рекорден број на бегалци вчера пристигна во Германија каде волонтерите и граѓаните срдечно ги дочекаа, пренесе денеска агенцијата Франс прес. Германската полиција вчера соопшти дека 14 илјади бегалци главно Сиријци пристигнале од Австрија како и ...

Земјите од ЕУ да дејствуваат заеднички кон кризата со бегалци

Нетпрес - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да „дејствуваат заедно“ кога станува збор за мигрантска криза со која е соочена Европа, пренесува Танјуг. Берлин и други престолнини од ЕУ повикаа на носење обврзувачки квоти за ...

Шојбле: Земјите од ЕУ да дејствуваат заеднички кон мигрантската сила

Репортер - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да „дејствуваат заедно“ кога станува збор за мигрантската криза со која е соочена Европа. Берлин и други престолнини од ЕУ повикаа на носење обврзувачки квоти за приемот на ...

15 илјади бегалци пристигнаа во Минхен и во Франкфурт

Репортер - 07.09.2015

Само за време на викендот во Минхен и Франкфурт пристигнаа најмалку 15.000 бегалци од Сирија, јави германската новинска агенција ДПА, извор Телма По слегувањето од возовите во Минхен и Франкфурт луѓето беа одведени во бегалските центри ширум ...

Бегалците не се добрeдојдени во богатите арапски земји: Tие не би се вклопиле во нашиот живот на висока нога

Република - 07.09.2015

Од почетокот на војната во Сирија над четири милиони луѓе побегнаа од таа земја плашејќи се за сопствениот живот. Најмногу побегнале во соседните или блиските арапски земји, во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет.

Зошто не се добродојдени во богатите арапски земји? Тоа се трауматизирани луѓе, не би се вклопиле во нашиот живот на ...

Press24 - 07.09.2015

Јутарњи лист - Загреб Од почетокот на војната во Сирија над четири милиони луѓе побегнаа од таа земја плашејќи се за сопствениот живот. Најмногу побегнале во соседните или блиските арапски земји, во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет.

DW: Туристичката идила наспроти реалноста

Репортер - 07.09.2015

Туристите на грчкиот остров Кос доаѓаат на одмор и сакаат да останат што е можно подолго. Бегалците од Сирија, пак, би сакале што побрзо да заминат. Како изгледа овој судир на два света, објаснува Бернд Ригерт.

Финскиот премиер ја понуди својата куќа за бегалците

Либертас - 07.09.2015

Финскиот премиер Јуха Сипила вчера на државната телевизија рече дека ќе прими бегалци во својата куќа на село на 500 км од Хелсинки во која ретко оди поради својата фукција. Сипила е центрист кој повеќе пати во изминатите месеци упати пораки до ...

Давутоглу: Европа е христијанска тврдина за бегалците

Кирилица - 07.09.2015

Турскиот премиер Ахмед Давутоглу го критикуваше, како што изјави, „смешно малиот број“ бегалци што Европа се подготвува да прифати, оценувајќи го Стариот континент за „христијанска тврдина“ за бегалците „Само Турција прифати над два милиона бегалци ...

Нови квоти за прием на бегалците, Германија и Франција преземаат најмногу

Макфакс - 07.09.2015

Европската комисија одреди нови национални квоти за прием на бегалци, според кои Германија ќе преземе вкупно 40.000 бегалци, а Франција 30.000 од 160.000 азиланти кои ќе бидат префрлени од Италија, Грција и Унгарија, објавиле извори од Брисел.

(Галерија) Тепачка во бегалскиот камп во Гевгелија

Репортер - 07.09.2015

Хрватскиот портал „Индекс“ објави дека утрово, повторно имало инцидент во прифатниот камп за бегалците во Гевгелија. Порталот информира дека група на бегалци, по преминувањето на грчко-македонската граница го пробила полицискиот кордони, по што ...

Франција ќе прими 24.000 бегалци за две, а Британија 20.000 за пет години

Макфакс - 07.09.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд потврди во понеделникот дека Франција ќе прими 24.000 бегалци во рамките на плановите на Европската унија да прифати повеќе од 120.000 во следните две години, а додека британскиот премиер Дејвид Камерон вети ...

Франција ќе прими 24.000 бегалци за две, а Британија 20.000 за пет години

Репортер - 07.09.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд потврди во понеделникот дека Франција ќе прими 24.000 бегалци во рамките на плановите на Европската унија да прифати повеќе од 120.000 во следните две години, а додека британскиот премиер Дејвид Камерон вети ...

Камерон: Британија ќе прифати 20.000 бегалци во следните пет години

Press24 - 07.09.2015

Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон. - Предложивме Британија да пресели околу 20.000 бегалци до крајот ...

Велика Британија ќе прифати 20.000 сириски бегалци

Република - 07.09.2015

Велика Британија во текот на следните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци од камповите во близина на границата со Сирија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон. – Предложивме Британија да пресели околу 20.000 бегалци до крајот ...

Попоски: Меѓу бегалците има и терористи на ИСИС

Репортер - 07.09.2015

Шефот на македонската диплматија Никола Попоски му соопштил на својот колега, Себастијан Курц, австрискиот министер за надворешни работи, дека македонските органи, меѓу бегалците идентификувале и странски борци кои војувале во Авганистан, Сирија и ...

Чешка и Словачка- Квотите не се решение додека некои членки на ЕУ ја помагаат војната во Сирија

Република - 07.09.2015

Австрискиот канцелар Вернер Фајман повтори во Братислава на состанокот со премиерите на Чешка Бохуслав Соботка и на Словачка Роберт Фицо, дека Австрија инсистира на солидарна распределба на бегалците меѓу земјите од ЕУ, но двајцата ги одбија квотите ...

Шојбле: Земјите од ЕУ да дејствуваат заеднички кон мигрантската сила

Lider - 07.09.2015

Германскиот министер за финансии Волганг Шојбле ги повика земјите од ЕУ да „дејствуваат заедно“ кога станува збор за мигрантската криза со која е соочена Европа, пренесува Танјјуг. Берлин и други престолнини од ЕУ повикаа на носење обврзувачки квоти ...

Египетски милијардер се понуди да купи остров на кој ќе ги смести мигрантите!

Пулс24 - 07.09.2015

Нагиб Савирис е египетски милијардер кој се понуди да им помогне на мигрантите, не така што ќе им даде пакет храна или шише вода и да ги прати низ Европа, туку така што се понуди да им купи остров! Богаташот, кој доби пари занимавајќи се со ...

Сите сакаат во Германија

Канал 77 - 07.09.2015

Мигрантската криза ги заостри односите меѓу земјите членки на ЕУ. Германија им соопшти на останатите членки дека мора да прифатат поголем број на бегалци. Во исто време, дури 80 отсто од бегалците се изјасниле дека сакаат во Германија.

Словачка смета дека задолжителните квоти за бегалци на ЕУ се бескорисни

Sky - 07.09.2015

Дебатите околу задолжителните квоти за распределување на бегалците и имигрантите во земјите членки на Европската унија се апсолутно излишни, доколку мигрантите се стремат дојдат само до Германија, Австрија, Франција и Велика Британија, изјави во ...