TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски: Просечните месечни примања на обвинителите во СЈО надминуваат 3.500 евра

Фокус - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

Сите од СЈО се враќаат во матичните обвинителства, само Гевгелија останува со кусок обвинител поради притворената ...

Сакам да кажам - 15.09.2019

Според одлуката која утре треба само формално да ја донесе Советот на јавни обвинители, сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кои беа помошници на разрешената Специјална обвинителка Катица Јанева, ќе бидат вратени на местата од ...

Советот на јавни обвинители утре ќе решава за статусот на обвинителите во СЈО

Канал5 - 15.09.2019

Катица Јанева е минато, статусот на другите обвинители на СЈО ќе се знае утре. Катица Јанева замина во историјата, прашањето кое преостанува е каков статус ќе добијат специјалните обвинители на кои со разрешувањето на Јанева им престана мандатот, но ...

Обвинителите од СЈО утре се враќаат во матичните обвинителства

Телма - 15.09.2019

Обвинителите од СЈО утре се враќаат во матичните обвинителства. Советот на обвинители треба само да го констатира престанокот на мандатот. Лиле Стефанова оди во јавното обвинителство за организиран криминал, Фатиме Фетаи, Ленче Ристовска , Гаврил ...

Дане Илиев: Обвинителите од СЈО не треба да се враќаат во матичните обвинителства

Телма - 15.09.2019

Обвинителите од специјалното јавно обвинителство не треба да се враќаат во нивните матични обвинителства, туку нивната судбина треба да ја следи судбината на предметите. Односно, со оглед на фактот што предметите ќе ги земе Јавниот обвинител на ...

Обвинителите на СЈО од утре се враќаат во матичните обвинителства

24 Вести - 15.09.2019

Специјалните обвинители од утре се селат од Рузвелтова во матичните обвинителства. Дали ќе продолжат да ги застапуваат своите предмети дополнително ќе се одлучува иако од Јавното обвинитлество за ТВ 24 брифираат дека тие ќе имаат предност при ...

Најчевска: Да се испита евентуална вмешаност на обвинителите на СЈО во „Рекет“

24 Вести - 15.09.2019

Обвинителите на СЈО да паузираат додека не се провери нивна индиректна или директна вмешаност во „Рекет“ – порачува во интервју за тв 24 универзитетската професорка Мирјана Најчевска. Четири години потоа, вели СЈО не ги исполни очекувањата .

Утре ќе се разрешат и другите обвинители на СЈО – власта и опозицијата остануваат во пат-позиција за законот за ЈО

ТВ21 - 15.09.2019

По разрешувањето на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител, утре Советот на јавни обвинители ќе расправа за иднината на останатите обвинители кои работеа во СЈО. Се очекува дека и нивните функции специјални обвинители ќе престанат, ...

Растот и падот на СЈО

Р.С.Европа - 15.09.2019

Нелегално прислушување во УБК од гевгелиското обвинителство и ја донесе функцијата Специјална обвинителка на Катица Јанева, но четири години подоцна откако се објавија нелегално снимани разговори за изнуда на пари на осомничени во предмети на СЈО ...

Милошоски: Просечните плати на обвинителите во СЈО се од 220-260.000 денари

Нетпрес - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО беше единствено надлежно за прислушуваните материјали

Р.С.Европа - 15.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ смета дека префрлувањето на материјалите од Специјалното јавно обвинителство во Јавното обвинителство е незаконско, а процесот го оцени како „рушење на правната држава и правниот систем, со цел Зоран Заев да создаде нова Катица на местото ...

Платите во СЈО: Милошоски откри по колку земаа помошниците на Јанева

Press24 - 15.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски ги сподели просечните месечни примања на вработените во СЈО и оние на помошниците обвинители на довчерашната специјална обвинителка. 1. Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 ...

Колевски: Замениците на Јанева најверојатно ќе се вратат во обвинителствата од каде преминаа во СЈО

Сител - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители утре ќе одлучува за судбината на нивните колеги од специјалното јавно обвинителство. По вчерашното разрешување на Катица Јанева поради незакоснко, нестручно и несовесно работење, претседателот на Советот на Јавни ...

Најчевска: Со „тивка истрага“ да се утврди дали и други обвинители од СЈО биле вмешани во „Рекет“

Курир - 15.09.2019

Обвинителите на СЈО да паузираат додека не се провери нивна индиректна или директна вмешаност во „Рекет“, порачува универзитетската професорка Мирјана Најчевска во интервју за ТВ 24. Според професорката, која беше исклучително активна во Шарената ...

Милошоски: Просечните месечни примања на обвинителите во СЈО се од 220-260.000 денари

+инфо - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

Советот на јавни обвинители утре ќе решава за статусот на обвинителите во СЈО

Р.С.Европа - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Прекинува мандатот на сите обвинители на СЈО

Сител - 15.09.2019

Со истекувањето на мандатот на Катица Јанева, која вчера беше разрешена од функцијата јавен обвинител, престанува и мандатот на другите обвинители на СЈО. Советот на јавни обвинители утре ќе ја продолжи седницата кога ќе биде констатиран престанок ...

Прекинува мандатот на сите обвинители на СЈО

4NEWS - 15.09.2019

Со истекувањето на мандатот на Катица Јанева, која вчера беше разрешена од функцијата јавен обвинител, престанува и мандатот на другите обвинители на СЈО. Советот на јавни обвинители утре ќе ја продолжи седницата кога ќе биде констатиран престанок ...

Милошоски: Просечните месечни примања на обвинителите во СЈО се од 220-260.000 денари

Либертас - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

ЕВРОПСКИ ПЛАТИ ЗА СЈО: И над 3.500 евра месечно за ангелите на Катица Јанева

Денешен - 15.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на редовна плата се ...

Милошоски обелоденува – просечните примања во СЈО од 220.000-260.000 денари

PressingTV - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

Милошоски: Платите на обвинителите во СЈО се од 220-260.000 денари

еМагазин - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошски објави фејсбук-статус во кој обелодени колкави плати земаат обвинителите во Специјално јавно обвинителство (СЈО). „Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари ...

Платите во СЈО: Милошоски откри по колку земаа помошниците на Јанева

Република - 15.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски ги сподели просечните месечни примања на вработените во СЈО и оние на помошниците обвинители на довчерашната специјална обвинителка. 1. Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 ...

Колевски: В понеделник прекинува мандатот и на другите обвионители во СЈО

Опсервер - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители в понеделник ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за регулирање на статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство кога ќе биде констатиран престанок на нивниот мандат и ќе биде ...

Колевски: Замениците на Јанева најверојатно ќе се вратат во обвинителствата од каде преминаа во СЈО

4NEWS - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители утре ќе одлучува за судбината на нивните колеги од специјалното јавно обвинителство. По вчерашното разрешување на Катица Јанева поради незакоснко, нестручно и несовесно работење, претседателот на Советот на Јавни ...

По Јанева, утре ќе бидат разрешени и другите обвинители од СЈО

PressingTV - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители утре ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за регулирање на статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство кога ќе биде констатиран престанок на нивниот мандат и ќе биде донесена одлука ...

(ВИДЕО) Дане Илиев: Обвинителите од СЈО не треба да се враќаат во матичните обвинителства

Либертас - 15.09.2019

Обвинителите од специјалното јавно обвинителство не треба да се враќаат во нивните матични обвинителства, туку нивната судбина треба да ја следи судбината на предметите. Односно, со оглед на фактот што предметите ќе ги земе Јавниот обвинител на ...

Престанува мандатот на сите обвинители на СЈО: Утре ќе се одлучи дали ќе се вратат во матичните обвинителства

еМагазин - 15.09.2019

Со истекувањето на мандатот на Катица Јанева, која вчера беше разрешена од функцијата јавен обвинител, престанува и мандатот на другите обвинители на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Со „тивка истрага“ да се утврди дали и други обвинители од СЈО биле вмешани во „Рекет“

Република - 15.09.2019

Обвинителите на СЈО да паузираат додека не се провери нивна индиректна или директна вмешаност во „Рекет“, порачува универзитетската професорка Мирјана Најчевска во интервју за ТВ 24. Според професорката, која беше исклучително активна во Шарената ...

Милошоски: Платите во СЈО

Опсервер - 15.09.2019

Платите во СЈО: 1. Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари (редовна плата + 35% повишица за вршење на јавно-обвинителска дејност + исплата на додаток по основ на спорни договори за чување деловна ...

На утрешната седница ќе се одлучува дали јавните обвинители се враќаат во матичните обвинителства

Н.Македонија - 15.09.2019

Со истекувањето на мандатот на јавната обвинителка Катица Јанева, која вчера беше разрешена, завршува и мандатот на другите обвинители на СЈО. Советот на јавни обвинители во текот на утрешниот ден ќе ја продолжи седницата на која ќе биде констатиран ...

Милошоски: Помошниците на Јанева имале просечни примања до 260.000 денари

Expres - 15.09.2019

Платите на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и на другите во СЈО останаа тајна дури и сега кога институцијата по 4 гдини зџаминува во историјата. Претеникот на ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук објави колкави (биле) се примањата на луѓето од тимот на ...

Јас ја отворив аферата „Рекет“ и го урнав митот за Катица Јанева, тоа СДСМ ги боли, ги прави нервозни!

Магазин - 15.09.2019

Има една суштинска разлика меѓу мојот став и ставот на професорот Гордан Калајџиев за преземањето на предметите на Специјалното јавно обвинителство од страна на Јавното обвинителство. И секако, веднаш да нагласам дека меѓу нас двајцата постои и ...

Вработените во СЈО со баснословни примања, пратеникот Милошоски ги објави платите во цело СЈО

Магазин - 15.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е дел од работната група за новиот закон за обвинителство, објави дека просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари, доколку, како што објаснува тој, на ...

Колевски: Мандатот на обвинителите од СЈО престанува,не постојат услови за В.Д. специјален обвинител

MakPress - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за регулирање на статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство кога ќе биде констатиран престанок на нивниот мандат и ќе биде донесена одлука дали ...

СЈО, престанува мандатот и на другите обвинители

Алсат-М - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители вечерва ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. За одлуката гласале сите пристуни членови на Советот. „Советот на јавни обвинители на денаешната седница едногласно одлучи да ја разреши од функцијата ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

24 Вести - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

Јовески: Советот на јавни обвинители во најскоро време да го реши статусот на обвинителите од СЈО

ТВ21 - 14.09.2019

Од Обвинителството вчера попладне информираа дека предметите се преземени и доверени на јавните обвинители кои дотогаш постапувале по конкретните предмети се до определување на надлежно Јавно обвинителство и јавен обвинител кој ќе постапува во секој ...

Колевски: В понеделник прекинува мандатот и на другите обвинители во СЈО

А1 On - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители в понеделник ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за регулирање на статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство кога ќе биде констатиран престанок на нивниот мандат и ќе биде ...

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Макфакс - 14.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Мандатот како специјална обвинителка на Јанева ѝ завршува на 15 септември.

И без закон за ЈО, ќе има завршница за предметите на СЈО

Независен - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има епилог за предметите на СЈО

+инфо - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

Сител - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

Press24 - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, ...

Предметите на СЈО продолжуваат и без Закон за ЈО

Нетпрес - 14.09.2019

Јавното обвинителство вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, веќе не е нужно заради ...

Дескоска: Пропадна планот предметите на СЈО да немаат завршница

МКД - 14.09.2019

Трансферот на предмети кој се случува им ги помати сметките на оние кои посакуваа после 15-ти септември да нема специјален јавен обвинител, да нема некој кој ќе ги заврши предметите, да постои институција со заглавени, незавршени предмети уште една ...

Јовески ќе ги спасува случаите на СЈО

Независен - 14.09.2019

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вчера наутро со неколкумина јавни обвинители дојде во зградата на Специјалното јавно обвинителство и со обвинители од СЈО го договари предавањето на предметите од речиси „згаснатото“ СЈО во републичкото ...

Монструозни игри

Независен - 14.09.2019

Фросина Факова-Серафиновиќ Додека вмровците со сите сили се обидуваат да се спасат од обвиненијата, а власта глуми дека нема да дозволи случаите да пропаднат, никој не ги спомнува родителите и семејствата на убиените момчиња и рибарот кај ...

Разрешена Катица Јанева

OhridNews - 14.09.2019

Собранието на седницата одржана денеска, едногласно, со 102 гласови „За“, ја разреши од функцијата специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката е проследена до Советот на јавни обвинители кој треба да се изјасни по истата.

Другарчиња, љубовта кон правдата не ви дава право да ја силувате!

+инфо - 14.09.2019

амерата новите обвинители што ќе ги определи ЈО да ги преземат предметите на СЈО на начин што ќе продолжат таму каде што застанале нивните претходници, ќе значи грубо силување на правдата.

Калкашлиева: Писмата на Катица Јанева не можат да бидат основа за предавање на предметите што се во надлежност на СЈО

Курир - 14.09.2019

Законот, како lex specijalis, ги утврдува надлежноста и овластувањата на специјалниот јавен обвинител, така што исклучиво тој е овластен да истражува и да гони кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на ...

Калкашлиева: Писмата на Катица Јанева не можат да бидат основа за предавање на предметите на СЈО

Нетпрес - 14.09.2019

Законот, како lex specijalis, ги утврдува надлежноста и овластувањата на специјалниот јавен обвинител, така што исклучиво тој е овластен да истражува и да гони кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на ...

Колевски: В понеделник прекинува мандатот и на другите обвинители во СЈО

Слободен Печат - 14.09.2019

Мандатите на специјалните обвинители завршуваат заклучно со 15 септември Советот на јавни обвинители в понеделник ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за регулирање на статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

Опсервер - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

СЈО, престанува мандатот и на другите обвинители

Бриф - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители в понеделник ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за регулирање на статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство кога ќе биде констатиран престанок на нивниот мандат и ќе биде ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

Вечер Прес - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

Предметите на СЈО ќе имаат завршница и без закон за јавно обвинителство

CivilMedia - 14.09.2019

Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, веќе не е нужно заради продолжување на предметите на СЈО и нивниот трансфер во ЈО, но е потребно заради исполнување на обврските од Стратегијата за реформа во правосудниот ...

Веќе е извесно дека завршница за предметите на СЈО ќе има

Либертас - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

iPortal - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

еМагазин - 14.09.2019

Јавното обвинителство вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, веќе не е нужно заради ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

Локално - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

Коцевски: Закон со политички договор нема да ја врати правдата

Фактор - 14.09.2019

Двете најголеми политички партии го банализираа целиот процес на реформи во правосудството со долготрајните преговори кои се базираат на тесно партиски интереси водени од дневно политички калкулации.

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Точка - 14.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Мандатот како специјална обвинителка на Јанева ѝ завршува на 15 септември.

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

4NEWS - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

MTM - 14.09.2019

Јавното обвинителство вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, веќе не е нужно заради ...

Колевски: В понеделник прекинува мандатот и на другите обвионители во СЈО

24Инфо - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители в понеделник ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за регулирање на статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство кога ќе биде констатиран престанок на нивниот мандат и ќе биде ...

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Centar - 14.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Мандатот како специјална обвинителка на Јанева ѝ завршува на 15 септември.

Писмата на Јанева не можат да бидат основа за предавање на предметите на СЈО

Република - 14.09.2019

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од СЈО. Да, јавниот обвинител на Република Македонија може да ги преземе предметите од СЈО, ...

И без закон за ЈО ќе има завршница за предметите на СЈО

24Инфо - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

Писмата на Катица Јанева не можат да бидат основа за предавање на предметите што се во надлежност на СЈО

Н.Македонија - 14.09.2019

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од СЈО. Да, јавниот обвинител на Република Македонија може да ги преземе предметите од СЈО, ...

Продолжува правната конфузија околу СЈО

Н.Македонија - 14.09.2019

Веќе и формално Републичкото јавно обвинителство ги презеде предметите на СЈО, иако тоа не значи дека предметите и физички се префрлени во ЈО. Според претседателот на ЈО, Љубомир Јовески, предметите остануваат во објектот на СЈО, додека јавниот ...

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Н.Македонија - 14.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Мандатот како специјална обвинителка на Јанева ѝ завршува на 15 септември.

Веќе е извесно дека завршница за предметите на СЈО ќе има

1tv - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената ...

Трајанов: “Првиот човек на СЈО е носител на криминални активности во кои се вклучени бизнисмени и политичари„

Магазин - 14.09.2019

Поранешниот пратеник и министер Павле Трајанов, кој е и лидер на вон парламентарниот Демократски сојуз, на социјалните мрежи напиша дека според него во аферата Рекет се вклучени многу бизнисмени, политичари, новинари и судии.

Предметите на СЈО, без закон, со овластување од притворената Јанева преминаа во ЈО

MakPress - 14.09.2019

Јавното обвинителство на Република Македонија вчера ги презеде предметите од СЈО. Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе имаат завршница. Носењето на законот за ЈО, според министерката за правда Рената Дескоска, ...

Дали сепак предметите од СЈО ќе бидат без завршница

365 - 14.09.2019

Милојка Калкашлиева, судија на Врховниот суд, во пензија се произлезе во јавноста по повод предметите кои што беа предадени од СЈО. Таа вели дека јавниот обвнинител може да ги превземе предметите од СЈО, затоа што според Уставот, Јавното ...

Калкашлиева: Зошто Јанева пред притворот не ги предаде предметите на ЈО

Expres - 14.09.2019

„Нема одредба во законот што предвидува можност за специјалниот јавен обвинител предметите, над кои, според законот, тој има исклучива надлежност и овластувања, да му ги предаде на јавниот обвинител на Република Македонија или на друг јавен ...

Калкашлиева: Писмата на Јанева не можат да бидат основа за предметите на СЈО

Магазин - 14.09.2019

Законот, како lex specijalis, ги утврдува надлежноста и овластувањата на специјалниот јавен обвинител, така што исклучиво тој е овластен да истражува и да гони кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на ...

Јавното обвинителство ги презеде сите предмети од СЈО

Канал5 - 13.09.2019

Неполни 8 часа откако Јовески и неговиот тим се појавија во СЈО, Јавното обвинителство попладнево соопшти дека веќе ги презеле предметите од СЈО, иако тие до прераспределбата остануваат кај обвинителите што досега работеа на нив.

Зибери скептичен за законот за ЈО: „Многу членови на ВМРО се под истрага на СЈО“

ТВ21 - 13.09.2019

„Јас сум скептичен дека може да се изнајде договор за измени во Законот за Јавното обвинителство, со кој се уредува и статусот на СЈО. Да не беше СЈО, без сомнение дека законот за ЈО досега ќе беше усвоен.

„Решение за законот за ЈО ќе има кога предметите ќе преминат од СЈО во ЈО“, вели Зибери

ТВ21 - 13.09.2019

„Решение од оваа ситуација ќе има само откако ќе заврши пренесувањето на предметите од од СЈО во ЈО. Бидејќи сите обиди на ВМРО-ДПМНЕ беа да се разреши актуелниот специјален обвинител кој се наоѓа во притвор, а во меѓувреме да не се изврши трансфер ...

Зибери во #10МИНУТИ: Специјалните обвинители можат да продолжат со предметите со посебно овластување од јавниот ...

ТВ21 - 13.09.2019

„Натамошниот ангажман на обвинителите од СЈО би го забрзало процесот бидејќи тие се запознаени со процесот, подготвени се, и само со едно посебно овластување од јавниот обвинител ќе можат да продолжат со процесот таму каде што застанале, и ова би ...

Зибери во #10МИНУТИ: Отсуство на албанските лидери на средбата – процедурален пропуст

ТВ21 - 13.09.2019

-Носењето на законот за ЈО, измените во законот за СЈО, именувањето на специјален обвинител, бараат 2/3 од гласовите, односно одобрување од 4 политички партии кои се најголеми во земјава, 2 македонски партии и две албански, автоматски се подразбира ...

Рокот за СЈО истекува, партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите

Канал5 - 13.09.2019

Партиите поделени во своите ставови. Од СДСМ велат дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ свесно се обидуваат да ја жртвуваат иднината на државата и граѓаните заради спас на криминалците од таа партија со тоа што не го поддржуваат новиот закон за ЈО.

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Канал5 - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО оти се ...

„Титаник“ и „Титаник 3“ одложени поради предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Алсат-М - 13.09.2019

Специјалната обвинителка во случајот “Титаник”, Лиле Стефанова, побара одложување на судскиот процес, повикувајќи се на писмото на притворената специјална обвинителка, Катица Јанева, со кое таа се согласи сите предмети на СЈО да бида предадени на ...

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

ТВ21 - 13.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО оти се подготвени за трансфер на сите списи и докази во Јавното обвинителство. Се очекува предавањето на предметите да биде заокружено до 15 ...

Демократски сојуз: Правосудните институции и Парламентот да имаат главен збор за СЈО

Канал5 - 13.09.2019

Аферата ,,РЕКЕТ” само ги потврди сомневањата дека првиот човек на СЈО е носител на криминални активности во кој се вклучени и многу други, вклучително и бизнисмени, политичари, новинари, судии итн.

Демократски сојуз: „Бомбите“ да се користат како доказ со законска можност

Фокус - 13.09.2019

Демократскиот сојуз укажува дека една од круцијалните причини за формирање на Специјалното јавно обвинителство беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените разговори да можат да се користат како ...

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

24 Вести - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Рокот за СЈО истекува, партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите

24 Вести - 13.09.2019

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да најдат решение како да продолжи со работа Специјалното јавно обвинителство кое во 2015 ...

Предметите на СЈО од денеска ќе се селат кај Јовески

Фокус - 13.09.2019

Спцијалното јавно обвинителство ги пакува предметите, кои од денеска ќе почнат да се пренесуваат во Републичкото јавно обвинителтво, кај обвинителот Љубомир Јовески. Од СЈО вчера најавија дека се спремни веднаш да ги предадат предметите, односно ...

Започна постапката за пренос на предметите од СЈО во ЈО

Телма - 13.09.2019

Јавниот обвинител, Љубомир Јовески со група обвинители од републичкото обвинителство, во моментов е во просториите на СЈО каде со специјалните обвинители го договараат трансферот на предметите на специјалното обвинителство, со што и официјално ...

Фатиме Фетаи се откажува! Одложено рочиштето за „Титаник 3“

ТВ21 - 13.09.2019

На барање на специјалната обвинителка Фатиме Фетаи, судското рочиште за случајот „Титаник“ 3 е одложено, и следното е закажано за 18 октомври. Според обвинението на СЈО случајот се однесува за наводни изборни нерегуларности, а осомничени се Ејуп ...

Започна постапката за пренос на предметите од СЈО во ЈО

Алсат-М - 13.09.2019

Јавниот обвинител, Љубомир Јовески со група обвинители од републичкото обвинителство, во моментов е во просториите на СЈО каде со специјалните обвинители го договараат трансферот на предметите на специјалното обвинителство, пренесува Телма .

Судењето „Титаник“ се одложи поради трансферот на предметите на СЈО

Фокус - 13.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното рочиште за случајот „Титаник“ побара одложување, бидејќи како што рече во тек е предавање на предметите на СЈО во Републичкото јавно обвинителство. – Последното рочиште за овој случај се одржа на 4 септември.

Предметите на СЈО се одложуваат заради трансферот на предметите

Телма - 13.09.2019

Специјалната обвинителка во случајот “Титаник”, Лиле Стефанова, побара одложување на судскиот процес, повикувајќи се на писмото на притворената специјална обвинителка, Катица Јанева, со кое таа се согласи сите предмети на СЈО да бида предадени на ...

Стефанова: Во моментот се врши примопредавањe на предметите на СЈО

Фокус - 13.09.2019

Во моментот се одвива примопредавање на предметите од СЈО во Републичкото јавно обвинителство, рече обвинителката Лиле Стефанова, пред денешното рочиште за случајот „Титаник“. Таа одговори дека не знае дали истите обвинители ќе ги застапуваат ...

Фетаи: „Не се смејте толку може пак јас да го водам предметот”

Канал5 - 13.09.2019

По барањето на СЈО за преземање на предметите од СЈО во Јавното обвинителство денешната расправа за случајот „Титаник 3“ беше одложена. По прв пат СЈО бара одложување на судското рочиште. Познато ни е дека во тек е постапка за предавање на ...

Стефанова за „трансферот“ на предметите од СЈО во ЈО: Немам што да кажам

ТВ21 - 13.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова одби да искоментира за трансферот на предметите од СЈО во ЈО. Таа само рече дека за тоа треба да го прашаме заменикот во СЈО или републичкиот јавен ...

Започна процесот на префрлање на предметите од СЈО во ЈО

Канал5 - 13.09.2019

Од денеска започна процесот на префрлување на сите предмети од Специјалното јавно обвинителство кај Основното јавно обвинителство. Пред СЈО е Михаела Димовска. Почна ли префрлувањето на предметите и како ќе се одвива процесот? Во видеото погледнете ...

Љубомир Јовески влезе во СЈО

Телма - 13.09.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовевески, влезе во СЈО. Од Утрово два часа со специјалните јавни обвинители ја договараа судбината на предметите кои до сега беа во надлежност на специјалното обвинителство.

Десковска: Предметите на СЈО продолжуваат пред судовите

Алсат-М - 13.09.2019

Веќе е извесно дека предметите на СЈО ќе продолжат пред судовите, рече во своето излагање министерката за правда, Рената Десковска, по повод почетокот на твининг-проектот за поддршка на Јавното обвинителство и министерствата за правда и внатрешни ...

Судовите ги прифатија бомбите како докази и ние ќе ги користиме, вели јавниот обвинител Јовески за преземените предмети ...

Сакам да кажам - 13.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека до крајот на денот ќе заврши процесот на преземање на предметите од СЈО во неговото обвинителство, а веќе од следната недела ќе утврдуваат за секој предмет поединечно кој обвинител ќе го застапува.

Јовески: До крајот на денот ќе ги преземеме сите предмети на СЈО

Фокус - 13.09.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески очекува до крајот на денот да заврши трансферот на предметите од СЈО во редовното обвинителство. -Утринава е почнат процесот на преземање на предметите и до крајот на денот очекувам да заврши.

Јовески: Очекувам до крајот на денот да бидат преземени сите предмети од СЈО

ТВ21 - 13.09.2019

„Очекувам до крајот на денот да заврши постапката околу преземање на предметите од СЈО“, рече јавниот обвинител Љубомир Јовески. Тој истакна дека наскоро ќе се назначат обвинители за истите предмети и дека постапките ќе продолжат.

„Бомбите“ и понатаму ќе се користат како докази

Алсат-М - 13.09.2019

Републичниот обвинител Љубомир Јовевски денеска отиде во СЈО. Ги презема предметите на Специјалното обвинителство и оствари стварна надлежност врз сите активни судски случаи, истраги, предистраги, списи, како и над прислушуваните материјали.

СЈО почна да ги предава предметите на Јавното обвинителство

Канал5 - 13.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ја почна процедурата за преземање на предметите на СЈО во своја надлежност. Тој утринава со тим од јавни обвинители од институцијата со која тој раководи пристигна во СЈО каде што заедно со заменичката на ...

Предметите на СЈО тргнаа, но останаа привремено кај досегашните обвинители

Телма - 13.09.2019

Јовески утрово влезе во обвинителството на Јанева. Го договори трансферот и започна преземањето на предметите на СЈО. Но предметите нема да се селат физички од СЈО, се предава надлежноста.

Јазол во политиката и правосудството – специјалните обвинители бараат одложување на рочиштата

ТВ21 - 13.09.2019

Одложено судското рочиште за случајот „Титаник 3“ по барање на специјалната обвинителка, Фатиме Фетаи. Фетаи вели дека поради незавидната ситуација со СЈО и предавањето на предметите на Основното Јавно обвинителство, сѐ уште не се знае кој ќе го ...

Предметите ги презеде Јовески, засега ги чуваат обвинителите од СЈО, сефот со Бомбите од денес е со посебни безбедносни ...

Сакам да кажам - 13.09.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовески потврди дека денеска Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ги презеде предметите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Бомбите остануваат во сефот на СЈО, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК.

Судењата за предметите на СЈО продолжуваат под надлежност на ојо

24 Вести - 13.09.2019

Во трансферот на предметите од Специјалното обвинителство во рацете на основното обвинителство, прв приоритет ќе бидат оние предмети кои веќе се во судница, изјави републичккиот обвинител Љубомир Јовески, по средбата со специјалните обвинители.

Три можни опции за излез од кризата

Р.С.Европа - 13.09.2019

Мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истекува в недела, а договор за нов Закон за ЈО нема. Аналитичарите велат дека се уште има простор да се постигне, а како најбезболна варијанта ако нема договор е предметите да продолжи да ги ...

Од предметите на СЈО, Јовески прво ќе ги распределува оние за кои течат судењата

+инфо - 13.09.2019

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески и комисија од обвинителството од утрово под безбедносни мерки ги преземаат предметите на СЈО. Станува збор за сите случаи, истраги, предистраги и предмети за кои судењата се во тек.

Јовески очекува процесот со преземање на предметите од СЈО да заврши денес

МКД - 13.09.2019

„Утринава е почнат процес на преземање на предметите и очекувам до крајот на денот овој процес да заврши. Од следната недела ќе продолжат техничките детали со содржината на списите", изјави државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Расправата за „Титаник 3“ одложена по барање на СЈО

Макфакс - 13.09.2019

По барање на Специјалното јавно обвинителство поради преземање на предметите од СЈО во ЈО, денешната расправа за случајот „Титаник 3“ беше одложена. „Непријатна е ситуацијата во која дојдовме. По прв пат СЈО бара одлагање на судското рочиште.

Рокот за СЈО истекува, партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите

А1 On - 13.09.2019

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да најдат решение како да продолжи со работа Специјалното јавно обвинителство кое во 2015 ...

(ВИДЕО) Јовески: Нема пречка за „бомбите“ да бидат доказ во истрагите на СЈО

А1 On - 13.09.2019

Нема пречка за бомбите да се користат како доказ во постапките пред судовите по преземањето на предметите на СЈО, кажа државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. „Тие докази ќе ги користиме.

(Видео) Јовески: До крајот на денот ќе заврши преземањето на предметите од СЈО

Макфакс - 13.09.2019

До крајот на денот се очекува да заврши преземањето на предметите од СЈО во надлежност на Републичкото јавно обвинителство, кажа државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Процесот на преземање почна утринава.

Јовески за НОВА: Предметите остануваат во СЈО, но веќе не може да ги застапува на суд

Нова ТВ - 13.09.2019

Иако денеска започна процесот на преземање на предметите на СЈО од ЈО, тоа не значи дека предметите физички ќе бидат префрлени во Обвинителството, туку тие остануваат во СЈО се додека јавниот обвинител не одлучи кој обвинител ќе постапува по нив, ...

СЈО од денеска ги сели предметите кај Јовески

Слободен Печат - 13.09.2019

Од СЈО вчера најавија дека се спремни веднаш да ги предадат предметите Специјалното јавно обвинителство ги пакува предметите, кои од денеска ќе почнат да се пренесуваат во Републичкото јавно обвинителство, кај обвинителот Љубомир Јовески.

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Независен - 13.09.2019

Фото: Б. Грданоски Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, ...

На барање на Фетаи одложено рочиштето за ’Титаник 3’

Нетпрес - 13.09.2019

На барање на специјалната обвинителка Фатиме Фетаи, судското рочиште за случајот „Титаник 3“ е одложено, објавува ТВ 21 . Обвинителката Фетаи рече дека поради незавидната ситуација со СЈО и предавањето на предметите на Основното Јавно обвинителство, ...

Џафери закажа седница за разрешување на Катица Јанева

А1 On - 13.09.2019

Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери за утре ја закажа седницата за разрешување на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Мандатот како специјална обвинителка на Јанева и завршува на 15 септември.

Јовески: Под безбедносни мерки почна предавањето на предметите од СЈО

Р.С.Европа - 13.09.2019

Под мерки на безбедност, денеска почна примопредавање на предметите од СЈО во ОЈО. Формирана е Комисија од сите обвинители во ОЈО и очекувам до крајот на денот да ги преземеме предметите, изјави по денешната средба во СЈО, републичкиот обвинител ...

Јовески ја презеде надлежноста врз предметите на СЈО

360 степени - 13.09.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовевски денеска беше во Специјалното јавно обвинителство од каде почна да ги презема предметите кои тие ги работеа. Со тоа, тој оствари стварна надлежност врз сите предмети на СЈО без оглед дали се во судска, истражна ...

Демократски сојуз: „Рекет“ ги потврди сомневањата дека првиот човек на СЈО е носител на криминални активности

Макфакс - 13.09.2019

Демократскиот сојуз укажува дека една од круцијалните причини за формирање на Специјалното јавно обвинителство беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените разговори да можат да се користат како ...

Започна преселбата на предметите од СЈО

Сител - 13.09.2019

Предметите на СЈО се селат во Јавното обвинителство. Државниот обвинител Љубомир Јовески лично го следеше процесот на преземање кој почна во просториите на специјалното обвинителство. Формирал комисија од обвинители, а за нив изготвил и упатство ...

Јовески ја презеде надлежноста на сите предмети од СЈО

Нова ТВ - 13.09.2019

Јавното обвинителство соопшти дека ги презеде предметите од СЈО. Како што соопштија од Обвинителството, по преземањето на предметите, тие се доверени на јавните обвинители кои дотогаш постапувале по конкретните предмети се до определување на ...

Демократскиот сојуз за СЈО: “Славата ги удри во глава”

Нетпрес - 13.09.2019

Демократскиот сојуз укажува дека една од круцијалните причини за формирање на Специјалното јавно обвинителство беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените разговори да можат да се користат како ...

Јавното обвинителство ги презеде предметите од СЈО

Р.С.Европа - 13.09.2019

Јавното обвинителство ги презеде предметите од СЈО и, како што соопшти ЈО, предметите се доверени на јавните обвинители кои дотогаш постапувале по конкретните предмети се до определување на надлежно Јавно обвинителство и јавен обвинител кој ќе ...

Јовески стави рака на „бомбите“-почна пописот во СЈО по потписот на притвореничката Јанева

Алфа - 13.09.2019

ОЈО влезе во СЈО. Утринава државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски, заедно со неколку обвинители од државното обвинителство зад затворени врати заедно со обвинителите на СЈО ги попишуваа предметите кои треба да ги преземат.

Демократскиот сојуз предлага да има законска можност за користење на „бомбите“ како доказ

МКД - 13.09.2019

Демократскиот сојуз укажува дека една од круцијалните причини за формирање на Специјалното јавно обвинителство беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените разговори да можат да се користат како ...

Јовески утрово дојде во СЈО, се договараат детали за предавањето на предметите

МКД - 13.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески е во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Според информациите, тој е дојден во придружба на уште неколку други лица, е ќе треба да ги договорат деталите околу примопредавањето на предметите.

Анкета на „Макфакс“: Обвинителите на СЈО не треба да имаат веќе никаков допир со предметите

Макфакс - 13.09.2019

Во онлај-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Што треба да се случи со обвинителите од СЈО“, повеќето од испитаниците, односно 57,1 отсто се изјасниле дека тие не треба да имаат веќе никаков допир со предметите ...

Писмо до Владата и амбасадите: Нека победи правдата, макар и пропаднал светот

Независен - 13.09.2019

Fiаt iustitia, et pereat mundus! Нека победи правдата, макар и пропаднал светот! Со барања запечатени со оваа латинска фраза, стручниот, административниот и помошно-техничкиот персонал, односно сите вработени во Специјалното јавно обвинителство ...

Рокот за СЈО истекува, партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите

Слободен Печат - 13.09.2019

Паралелно со тековните настани на неизвесност за опстанокот во СЈО, стручниот, административен и помошно-технички персонал на ова обвинителство побара помош од меѓународната заедница која беше дел од процесите на формирање на СЈО и од политичките ...

СЈО од денеска ќе ги предава предметите на Јовески

+инфо - 13.09.2019

Од денеска треба да почне трансферот на предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во Јавното обвинителство. Вчера од СЈО соопштија дека се подготвени веднаш да ги предадат предметите по кои постапува со сите списи и докази.

Почнува пренесувањето на предметите на СЈО во Јавното обвинителство

Нетпрес - 13.09.2019

Спцијалното јавно обвинителство од петокот ќе почнат да се пренесуваат во Републичкото јавно обвинителтво, кај шефот на ова обвинителство Љубомир Јовески. Од СЈО претходно во четвртокот најавија дека се подготвени веднаш да ги предадат предметите.

Од денеска почнува префрлувањето на предметите од СЈО во ЈО

Нова ТВ - 13.09.2019

Од денеска треба да започне процесот на префрлување на сите предмети од Специјалното јавно обвинителство кај Основното јавно обвинителство. Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески за ТВ 24 вчера потврди дека утврден е начинот на преземање на ...

Ќе одговори ли Јавното обвинителство кој ги прислушувал граѓаните?

Слободен Печат - 13.09.2019

Деликатно е прашањето за предавањето на повеќе од половина милион прислушувани телефонски разговори, кои своевремено во 2015 година лидерот на СДСМ Зоран Заев му ги предаде на тогаш формираното СЈО, како единствено надлежно обвинителство да ги ...

Фетаи до одбраната: Не се смејте толку, може пак јас ќе го водам „Титаник 3“

А1 On - 13.09.2019

По барање на Специјалното јавно обвинителство поради преземање на предметите од СЈО во ЈО, денешната расправа за случајот „Титаник 3“ беше одложена. – Непријатна е ситуацијата во која дојдовме. По прв пат СЈО бара одлагање на судското рочиште.

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Курир - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО оти се ...

ДС: Корозијата што го зафати СЈО е потврда на поговорката „Славата ги удри во глава“

А1 On - 13.09.2019

„Демократскиот сојуз укажува дека една од круцијалните причини за формирање на Специјалното јавно обвинителство беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените разговори да можат да се користат како ...

Блупринт-групата: СЈО како институција треба да продолжи со работа

Академик - 13.09.2019

Блупринт-групата за реформи во правосудството одржа прес-конференција посветена на актуелните случувања во областа на правосудството. Блупринт-групата ги изнесе своите ставови во однос на Законот за јавното обвинителство и за статусот на ...

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Независен - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО ...

Јовески: Денеска ќе ги преземеме сите предмети од Специјалното обвинителство

Нетпрес - 13.09.2019

Од петокот претпладнето почна процесот за преземање на предметите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во надлежност на Јавно обвинителство, чиј прв човек Љубомир Јовески смета дека ќе биде завршен до крајот на денот.

Стефанова: Обвинителството ќе одлучи кој ќе ги води предметите на СЈО

А1 On - 13.09.2019

Во моментов се одвива примопредавање на предметите од Специјалното јавно обвинителство до ЈО, информираше обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова. Во однос на тоа дали истите обвинители ќе ги водат предметите или на нивно место ќе бидат поставени нови, ...

Јовески: Се одлучува кој обвинител ќе постапува по предметите од СЈО

Press24 - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Денеска почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Р.С.Европа - 13.09.2019

Според најавите, СЈО од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО потврдија дека се подготвени за трансфер на ...

Стефанова: Неизвесно е дали истите обвинители и натаму ќе ги водат предметите од СЈО

Макфакс - 13.09.2019

Во моментов се одвива примопредавање на предметите од Специјалното јавно обвинителство до ЈО, информираше обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова. Во однос на тоа дали истите обвинители ќе ги водат предметите или на нивно место ќе бидат поставени нови, ...

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Сител - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

„Титаник" се одложи поради трансферот на предметите на СЈО

Press24 - 13.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното рочиште за случајот „Титаник“ побара одложување, бидејќи како што рече во тек е предавање на предметите на СЈО во Републичкото јавно обвинителство. – Последното рочиште за овој случај се одржа на 4 септември.

Сите судења за предмети на СЈО се одложени

Макфакс - 13.09.2019

Сите закажани рочишта за денеска за предметите кои ги води Специјалното јавно обвинителство, „Титаник“, „Титаник 3“ и „Тортура“, беа одложени поради префрлање на предметите од СЈО во Републичкото јавно обвинителство.

Одложени рочиштата за сите предмети на СЈО

А1 On - 13.09.2019

Сите закажани рочишта за денеска по предметите кои ги води Специјалното јавно обвинителство, „Титаник“, „Титаник 3“ и „Тортура“ беа одложени поради префрлување на предметите од СЈО до Републичкото јавно обвинителство.

Седницата за разрешување на Катица Јанева закажана за утре

Макфакс - 13.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре ја закажа седницата за разрешување на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Мандатот како специјална обвинителка на Јанева и завршува на 15 септември.

Фатима Фетаи се предава! Одложен случајот „Титаник 3“

Курир - 13.09.2019

На барање на специјалната обвинителка Фатиме Фетаи, судското рочиште за случајот „Титаник 3“ е одложено, објавува ТВ 21 . Обвинителката Фетаи рече дека поради незавидната ситуација со СЈО и предавањето на предметите на Основното Јавно обвинителство, ...

Стефанова: Се врши примопредавањe на предметите на СЈО

Press24 - 13.09.2019

Во моментот се одвива примопредавање на предметите од СЈО во Републичкото јавно обвинителство. Ова го изјави обвинителката Лиле Стефанова, пред денешното рочиште за случајот „Титаник“ кое се одложи.

Лиле Стафанова бараше одложување на „Титаник“ оти СЈО ги предава предметите

+инфо - 13.09.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Титаник“, на денешното рочиште побара да се одложи судењето затоа што во моментов трае предавањето на предметите на редовното обвинителство.

СЈО ги предава предметите на Јавното обвинителство

Сител - 13.09.2019

Во специјалното јавно обвинителство во тек е постапката за примопредавање на предметите. Јавното обвинителство ги зема предметите во судење, истраги и предистраги. Преземањето на предметите го следи и државниот обвинител Љубомир Јовески кој во ...

Почна трансферот на предметите од СЈО кај Јовески

360 степени - 13.09.2019

Во моментот тече примопредавање на предметите од СЈО во Републичкото јавно обвинителство, изјави обвинителката Лиле Стефанова, пред денешното рочиште за случајот „Титаник“. Поради тоа, Стефанова побара одложување на рочиштето.

Обвинителката Стефанова побара одложување на рочиштето за случајот ’Титаник’

Нетпрес - 13.09.2019

Специјалната обвинителка во случајот „Титаник”, Лиле Стефанова, побара во петокот одложување на судскиот процес, повикувајќи се на писмото на притворената специјална обвинителка, Катица Јанева, со кое таа се согласи сите предмети на СЈО да бида ...

Рочиштата за предметите на СЈО се одложуваат, не се знае кои обвинители ќе ги застапуваат

МКД - 13.09.2019

Не се знае дали јавните обвинители кои до сега ги воделе предметите ќе продолжат да постапуваат и откако папките од СЈО ќе преминат во надлежност на Јавното обвинителство. Денес државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески влезе во просториите на СЈО ...

ПОЧНА СЕЛЕЊЕТО НА ПРЕДМЕТИТЕ ОД СЈО ВО ОЈО: Вработените остануваат во СЈО

Слободен Печат - 13.09.2019

Утринава почна примопредавање на предметите од СЈО во ОЈО. Формирана е Комисија од сите обвинители во ОЈО и очекувам до крајот на денот да ги преземеме предметите. Откако ќе ги добиеме предметите, ќе има попис на списи дали одговара со содржината на ...

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

ММС - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

„Макфакс“ – анкета: Обвинителите на СЈО не треба да имаат веќе никаков допир со предметите

А1 On - 13.09.2019

Во онлај-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Што треба да се случи со обвинителите од СЈО“, повеќето од испитаниците, односно 57,1 отсто се изјасниле дека тие не треба да имаат веќе никаков допир со предметите ...

Јавното обвинителство ги презеде сите предмети од СЈО

Курир - 13.09.2019

Неполни 8 часа откако Јовески и неговиот тим се појавија во СЈО, Јавното обвинителство попладнево соопшти дека веќе ги презеле предметите од СЈО, иако тие до прераспределбата остануваат кај обвинителите што досега работеа на нив.

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

ММС - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО ...

Поактивна улога на правосудните институции, наместо политички договор за иднината на СЈО – бара Демократскиот сојуз

ММС - 13.09.2019

Да се предвиди законска можност и понатаму нелегално прислушкуваните разговори да се користат како доказ – предлага партијата Демократски сојуз, која денеска преку писмено соопштение се огласи во врска со новото законско решение за Јавно ...

Јовески: Процесот ќе заврши до крајот на денот, следните денови ќе бидат познати обвинителите

Фактор - 13.09.2019

Љубомир Јовески, републичкиот јавен обвинител, по консултациите со Специјалното јавно обвинителство на самото место, очекува до крајот на денот да бидат пренесени сите материјали од обвиненијата и истрагите во Основното јавно обвинителство до крајот ...

Расправата за „Титаник 3“ одложена по барање на СЈО

Centar - 13.09.2019

По барање на Специјалното јавно обвинителство поради преземање на предметите од СЈО во ЈО, денешната расправа за случајот „Титаник 3“ беше одложена. „Непријатна е ситуацијата во која дојдовме. По прв пат СЈО бара одлагање на судското рочиште.

Почна преселбата на предметите од СЈО во Јавното обвинителство

Тера - 13.09.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова информираше дека веќе се одвива примопредавање на предметите од СЈО. Во однос на тоа дали истите обвинители ќе ги водат предметите или на нивно место ќе бидат поставени нови, Стефанова изјави дека за тоа сè уште ...

Предметите на СЈО спакувани, денеска започнува селењето на материјалите

Фактор - 13.09.2019

СЈО од денес ги сели сите предмети кај Основното јавно обвинителство по меѓусебната кореспонденција што се одвиваше деновиве и одлуката да се предадат материјалите пред истекот на мандатот на специјалната обвинителка Катица Јанева на 15 септември и ...

Расправата за „Титаник 3“ одложена по барање на СЈО

iPortal - 13.09.2019

По барање на Специјалното јавно обвинителство поради преземање на предметите од СЈО во ЈО, денешната расправа за случајот „Титаник 3“ беше одложена. „Непријатна е ситуацијата во која дојдовме. По прв пат СЈО бара одлагање на судското рочиште.

Предметите на СЈО физички не се селат во ОЈО

Вечер Прес - 13.09.2019

Иако денеска започна процесот на преземање на предметите на СЈО од ЈО, тоа не значи дека предметите и физички ќе бидат преселени во државното обвинителство. Предметите, прислушуваните разговори, транскриптите… остануваат во зградата на СЈО и ќе се ...

Одложен „Титаник“ поради селењето на предметите на СЈО

Вечер Прес - 13.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното рочиште за случајот „Титаник“ побара одложување, бидејќи како што рече во тек е предавање на предметите на СЈО во Републичкото јавно обвинителство. – Последното рочиште за овој случај се одржа на 4 септември.

Стефанова: Се врши примопредавањe на предметите на СЈО

iPortal - 13.09.2019

Во моментот се одвива примопредавање на предметите од СЈО во Републичкото јавно обвинителство. Ова го изјави обвинителката Лиле Стефанова, пред денешното рочиште за случајот „Титаник“ кое се одложи.

Почнува предавањето на предметите од СЈО во Јавното обвинителство

еМагазин - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО оти се подготвени за ...

Демократски сојуз: Славата ги удри во глава

24Инфо - 13.09.2019

Демократскиот сојуз укажува дека една од круцијалните причини за формирање на Специјалното јавно обвинителство беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените разговори да можат да се користат како ...

ИСТЕКУВА РОКОТ ЗА УПОТРЕБА: Бомбите на Зоран Заев од СЈО се спакувани за селење во ЈО

Денешен - 13.09.2019

Рокот на употреба на СЈО истекува, а од денеска почнува големиот транспорт на сите „бомби“, што Катица Јанева ги доби од Зоран Заев и СДСМ, во Основното јавно обвинителство. Мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истекува в недела ...

Почна големата преселба на „бомбите“ од Зоран Заев

Република - 13.09.2019

Транспортот од СЈО во ОЈО на сите прислушкувани разговори кои Зоран Заев ги предаде на Катица Јанева почнува од денеска. Од СЈО вчера потврдија дека се подготвени за „големата преселба“, а републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески наведе дека ...

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

MTM - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО ...

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Локално - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО ...

13 септември: СЈО се „транспортира“ во ЈО, дезинформации, приведување, разрешување…

CivilMedia - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. „Ние ги преземаме предметите кои се во судска постапка, ги преземаме предметите кои се во фаза на ...

Денеска СЈО треба да почне да ги предава предметите во Јавното обвинителство

PressingTV - 13.09.2019

Денеска треба да започне трансферот на предметите на Специјалното јавно обвинителство во Јавното обвинителство.Од СЈО велат дека се подготвени веднаш да ги предадат предметите по кои постапува со сите списи и докази.

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Опсервер - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО оти се ...

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Република - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО оти се подготвени за трансфер на ...

ДС: Да се укине СЈО, а постојните обвинители, истражители и другите вработени по ветинг да се ангажираат на соодветни ...

Либертас - 13.09.2019

Соопштение на Д емократски сојуз: Демократскиот сојуз укажува дека една од круцијалните причини за формирање на Специјалното јавно обвинителство беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените ...

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Скопје инфо - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО ...

(ВИДЕО) Љубомир Јовески влезе во СЈО

Либертас - 13.09.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовевески, влезе во СЈО. Од Утрово два часа со специјалните јавни обвинители ја договараа судбината на предметите кои до сега беа во надлежност на специјалното обвинителство.

Предметите на СЈО од денеска ќе се селат кај Јовески

Вечер Прес - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство ги пакува предметите, кои од денеска ќе почнат да се пренесуваат во Републичкото јавно обвинителтво, кај обвинителот Љубомир Јовески. Од СЈО вчера најавија дека се спремни веднаш да ги предадат предметите, односно ...

Јовески: До крајот на денот ќе ги преземеме сите предмети на СЈО

Либертас - 13.09.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески очекува до крајот на денот да заврши трансферот на предметите од СЈО во редовното обвинителство. -Утринава е почнат процесот на преземање на предметите и до крајот на денот очекувам да заврши.

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Како одењето по жарчиња со боси нозе влезе во ЈО на Јовески!

Денешен - 13.09.2019

Дарко ЈАНЕВСКИ Соочени со срамниот колапс на СЈО, иако за волја на вистината срамот беше од почетокот на неговото постоење (и од оние малоумни филмови за Чарлиевите ангели), комуњарите, нивните „експерти“ и загари по медиумите тргнаа во акцијата ...

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

MTM - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Заев за Сител: „Рекет“ нека го води обвинител од опозицијата ако се преземе и тимот и предметите од СЈО

24Инфо - 13.09.2019

ремиерот Зоран Заев во интервју за Сител објави два предлога до опозицијата за законот за јавно обвинителство. Двете вклучуваат избор на обвинител на предлог на опозицијата. Со првата се предвидува ова обвинителство да ги преземе сите предмети, сите ...

Заев кажа кои се нивните црвени линии

Фактор - 13.09.2019

Нашите црвени линии е иднината на предметите на СЈО, изјави премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Сител. „Значи, новото обвинителство нека ги земе сите предмети од СЈО, предмети за висока корупција, нека го преземе и „Рекет“, ...

Јовески: Статусот на „специјалните“ ќе го решава Советот на јавни обвинители

PressingTV - 13.09.2019

Утринава е почнат процес на преземање на предметите и очекувам до крајот на денот овој процес да заврши. Од следната недела ќе продолжат техничките детали со содржината на списите, изјави државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Локално - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Опсервер - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Судовите ги прифатија бомбите како докази и ние ќе ги користиме, вели јавниот обвинител Јовески за преземените предмети ...

Бриф - 13.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека до крајот на денот ќе заврши процесот на преземање на предметите од СЈО во неговото обвинителство, а веќе од следната недела ќе утврдуваат за секој предмет поединечно кој обвинител ќе го застапува.

Предметите на СЈО од денеска кај Јовески

Либертас - 13.09.2019

СЈО ги пакува предметите, кои од денеска ќе почнат да се пренесуваат во Републичкото јавно обвинителтво, кај обвинителот Љубомир Јовески. Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) вчера најавија дека се спремни веднаш да ги предадат предметите, ...

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

24Инфо - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Јовески: Ќе ги преземеме сите предмети на СЈО, „бомбите“ ќе се користат како докази

CivilMedia - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Предавањето на предметите од СЈО во ЈО треба да почне денес

Пулс24 - 13.09.2019

Како што веќе беше најавено Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на ...

Јовески: Се одлучува кој обвинител ќе постапува по предметите од СЈО

iPortal - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

CivilMedia - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО ...

Стефанова: Во моментот се врши примопредавањeто на предметите на СЈО

Вечер Прес - 13.09.2019

Во моментот се одвива примопредавање на предметите од СЈО во Републичкото јавно обвинителство, рече обвинителката Лиле Стефанова, пред денешното рочиште за случајот „Титаник“. Таа одговори дека не знае дали истите обвинители ќе ги застапуваат ...

Расправата за „Титаник 3“ одложена по барање на СЈО

24Инфо - 13.09.2019

По барање на Специјалното јавно обвинителство поради преземање на предметите од СЈО во ЈО, денешната расправа за случајот „Титаник 3“ беше одложена. „Непријатна е ситуацијата во која дојдовме. По прв пат СЈО бара одлагање на судското рочиште.

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

4NEWS - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Република - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

еМагазин - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во надлежност на Јавното обвинителство и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот ...

Стефанова: Неизвесно е дали истите обвинители и натаму ќе ги водат предметите од СЈО

Точка - 13.09.2019

Во моментов се одвива примопредавање на предметите од Специјалното јавно обвинителство до ЈО, информираше обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова. Во однос на тоа дали истите обвинители ќе ги водат предметите или на нивно место ќе бидат поставени нови, ...

Седницата за разрешување на Катица Јанева закажана за утре

Точка - 13.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Мандатот како специјална обвинителка на Јанева ѝ завршува на 15 септември.

Демократски сојуз за СЈО: Славата ги удри во глава

Локално - 13.09.2019

Демократскиот сојуз во денешното соопштение укажува дека една од круцијалните причини за формирање на Специјалното јавно обвинителство беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените разговори да ...

Започна преселбата на предметите од СЈО

4NEWS - 13.09.2019

Предметите на СЈО се селат во Јавното обвинителство. Државниот обвинител Љубомир Јовески лично го следеше процесот на преземање кој почна во просториите на специјалното обвинителство. Формирал комисија од обвинители, а за нив изготвил и упатство ...

ЈОВЕСКИ: До крај на денот ќе ги преземеме сите предмети од СЈО

Денешен - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

24Инфо - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО ...

Анкета на „Макфакс“: Обвинителите на СЈО не треба да имаат веќе никаков допир со предметите

24Инфо - 13.09.2019

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Што треба да се случи со обвинителите од СЈО“, повеќето од половина од испитаниците, односно 57,1 отсто се изјасниле дека тие не треба да имаат веќе никаков допир ...

Рокот за СЈО истекува, партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите

4NEWS - 13.09.2019

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да најдат решение како да продолжи со работа Специјалното јавно обвинителство кое во 2015 ...

Злоупотреба на правото

iPortal - 13.09.2019

Не секој што излегува на предна врата е во право и не секој што бега на задна врата е во криво! Лажната борба за одржување на СЈО, кога всушност сите биле да му се стави „клуч на врата“… СЈО се користело единствено да се урне ВМРО-ДПМНЕ од власт… На ...

(ВИДЕО) Зибери скептичен за законот за ЈО: Многу членови на ВМРО-ДПМНЕ се под истрага на СЈО

Либертас - 13.09.2019

„Јас сум скептичен дека може да се изнајде договор за измени во Законот за Јавното обвинителство, со кој се уредува и статусот на СЈО. Да не беше СЈО, без сомнение дека законот за ЈО досега ќе беше усвоен.

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

Либертас - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО ...

Судењето „Титаник“ се одложи поради трансферот на предметите на СЈО

Либертас - 13.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното рочиште за случајот „Титаник“ побара одложување, бидејќи како што рече во тек е предавање на предметите на СЈО во Републичкото јавно обвинителство. – Последното рочиште за овој случај се одржа на 4 септември.

Расправата за „Титаник 3“ одложена по барање на СЈО

Точка - 13.09.2019

По барање на Специјалното јавно обвинителство поради преземање на предметите од СЈО во ЈО, денешната расправа за случајот „Титаник 3“ беше одложена. „Непријатна е ситуацијата во која дојдовме. По прв пат СЈО бара одлагање на судското рочиште.

Јовески: Предметите кои се во фаза на судење остануваат кај обвинителите од СЈО

Точка - 13.09.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство по преземањето од страна на Републичкото јавно обвинителство ќе бидат распоредени по обвинителства и по обвинители, а дотогаш предметите кои се во фаза на судење остануваат кај обвинителите од СЈО, кажа ...

Седницата за разрешување на Катица Јанева закажана за утре

Н.Македонија - 13.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре ја закажа седницата за разрешување на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Мандатот како специјална обвинителка на Јанева и` завршува на 15 септември.

Јовески: Предметите што се во фаза на судење остануваат кај обвинителите од СЈО

Н.Македонија - 13.09.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство по преземањето од страна на Републичкото јавно обвинителство ќе бидат распоредени по обвинителства и по обвинители, а дотогаш предметите што се во фаза на судење остануваат кај обвинителите од СЈО, кажа ...

Игра со нервите околу СЈО

Н.Македонија - 13.09.2019

Во наредните денови кога и формално ѝ истекува мандатот на специјалната обвинителка Катица Јанева, која, патем, е во притвор поради наводна злоупотреба на службената положба и овластувања, сѐ уште е отворено прашањето што ќе се случува понатаму со ...

Расправата за „Титаник 3“ одложена по барање на СЈО

Н.Македонија - 13.09.2019

По барање на Специјалното јавно обвинителство поради преземање на предметите од СЈО во ЈО, денешната расправа за случајот „Титаник 3“ беше одложена. – Непријатна е ситуацијата во која дојдовме. По првпат СЈО бара одлагање на судското рочиште.

Сите судења за предметите на СЈО се одложени

Н.Македонија - 13.09.2019

Сите закажани рочишта за денеска за предметите што ги води Специјалното јавно обвинителство, „Титаник“, „Титаник 3“ и „Тортура“, беа одложени поради префрлање на предметите од СЈО во Републичкото јавно обвинителство.

Стефанова: Неизвесно е дали истите обвинители ќе ги водат предметите од СЈО

Н.Македонија - 13.09.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова информираше дека веќе се одвива примопредавање на предметите од СЈО. Во однос на тоа дали истите обвинители ќе ги водат предметите или на нивно место ќе бидат поставени нови, Стефанова изјави дека за тоа сè уште ...

Јовески: До крајот на денот ќе ги преземеме сите предмети од СЈО

AKO - 13.09.2019

Утрината почна процесот за преземање на предметите од СЈО во надлежност на Јавно обвинителство на РСМ. ,,Очекувам дека до крајот на денот овој процес да заврши. Од следната недела ќе продолжиме со техничките детали.

ДС: „Бомбите“ да се користат како доказ со законска можност

1tv - 13.09.2019

Демократскиот сојуз смета дека една од круцијалните причини за формирање на СЈО беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените разговори да можат да се користат како доказ, велат од партијата.

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Магазин - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен ...

Предметите на СЈО од денеска кај Јовески

1tv - 13.09.2019

СЈО ги пакува предметите, кои од денеска ќе почнат да се пренесуваат во Републичкото јавно обвинителтво, кај обвинителот Љубомир Јовески. Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) вчера најавија дека се спремни веднаш да ги предадат предметите, ...

СЈО од денеска ќе ги предава сите случаи, истраги и предистраги на ЈО

Скопје1 - 13.09.2019

Спцијалното јавно обвинителство ги пакува предметите, кои од денеска ќе почнат да се пренесуваат во Републичкото јавно обвинителтво, кај обвинителот Љубомир Јовески. Од Специјалното јавно обвинителство вчера соопштија дека се подготвени да го ...

Почнува предавањето на предметите од СЈО во ЈО

1tv - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО ...

Предметите од СЈО преминуваат во ЈО

MakPress - 13.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од денеска треба да почне да ги предава предметите на Јавното обвинителство на Република Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека е утврден начинот на преземање на предметите, а од СЈО оти се ...

Предметите на СЈО почнаа со пакување, од денеска се селат кај републичкиот обвинител Јовески

365 - 13.09.2019

Деветнаесет истраги, стотина предистраги и петнаесетина случаи кои се веќе во судска постапка од денеска почнуваат со „селење“ од СЈО кај републичкиот обвинител Љубомир Јовески. Вчера СЈО го извести Јавното обвинителство дека се подготвени веднаш да ...

Демократски сојуз: Славата ги удри во глава

MakPress - 13.09.2019

Демократскиот сојуз укажува дека една од круцијалните причини за формирање на Специјалното јавно обвинителство беше да се гонат сторителите на тешки облици на организиран криминал, при што нелегално снимените разговори да можат да се користат како ...

Јовески: До крајот на денот ќе ги преземеме сите предмети на СЈО

1tv - 13.09.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески очекува до крајот на денот да заврши трансферот на предметите од СЈО во редовното обвинителство, јавува фокус . -Утринава е почнат процесот на преземање на предметите и до крајот на денот очекувам да ...

Јовески: Очекувам до вечер да заврши процесот на преземање на предмети од СЈО во ЈО

MakPress - 13.09.2019

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави државниот јавен обвинител ...

Анкета: Предметите на СЈО да не ги водат досегашните обвинители

Expres - 13.09.2019

На прашањето „Што треба да се случи со обвинителите од СЈО“, повеќето од половина, или 57,1 отсто, од испитаниците во онлајн анкетата на „Макфакс“ сметаат дека обвинителите на СЈО веќе не треба да имаат никаков допир со тие предмети.

Партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите – рокот за СЈО истекува

1tv - 13.09.2019

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да најдат решение како да продолжи со работа Специјалното јавно обвинителство кое во 2015 ...

За Јовески не е важен законот, битно за него е дека судиите ги прифатиле бомбите како докази !

Магазин - 13.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека до крајот на денот ќе заврши процесот на преземање на предметите од СЈО во неговото обвинителство, а веќе од следната недела ќе утврдуваат за секој предмет поединечно кој обвинител ќе го застапува.

Зибери скептичен за законот за ЈО: Многу членови на ВМРО-ДПМНЕ се под истрага на СЈО

1tv - 13.09.2019

„Јас сум скептичен дека може да се изнајде договор за измени во Законот за Јавното обвинителство, со кој се уредува и статусот на СЈО. Да не беше СЈО, без сомнение дека законот за ЈО досега ќе беше усвоен.

Фатиме Фетаи дрска и во свој стил: „Не се смејте толку може пак јас да го водам предметот”

Магазин - 13.09.2019

По барањето на СЈО за преземање на предметите во Јавното обвинителство беше одложена денешната расправа за Титаник 3. Ова е прв пат по скандалот со шефицата на СЈО во заминување Катица Јанева која е моментално во затворот во Шутка, обвинителството ...

Невладините се против шефот на новото СЈО да го предлагаат политичари

Телма - 12.09.2019

Предметите на СЈО мора да се процесуираат и да добијат завршница, СЈО треба да продолжи да фунцкионира во рамки на редовното обвинителство. Итно да се донесе закон за ЈО но со него не смее да се исклучи употребата на бомбите за тоа одлучуваат ...

Предметите на СЈО од утре се селат во ОЈО

24 Вести - 12.09.2019

Специјалното јавно обвинителство од утре ги сели сите предмети кај Основното јавно обвинителство. Од таму велат дека се подготвени за трансферот, а републичкиот јавен обвинител потврдува дека сите технички процедури се веќе договорени.

„Блупринт група“: СЈО треба да продолжи, а „бомбите“ да бидат употребувани

24 Вести - 12.09.2019

СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во рамки на јавнообвинителскиот систем согласно хиерахиската поставеност и правила, а доказниот видео и аудио материјал се неопход н и да бидат употребувани и понатаму во постапките согласно ...

Ристовска верува дека ќе се најде решение за СЈО

Телма - 12.09.2019

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство Ленче Ристовска се надева дека ќе се најде решение за обвинителството. СЈО има мандат до 2020 година рече таа и покрај иднината на обвинителите се грижат и за сите вработени.

Блупринт група: СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во јавнообвинителскиот систем

Фокус - 12.09.2019

СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во рамки на јавнообвинителскиот систем согласно хиерахиската поставеност и правила, а доказниот видео и аудио материјал се неопходни да бидат употребувани и понатаму во постапките согласно ...

Техничкиот персонал на СЈО бара помош од меѓународната заедница, и од Пендаровски, Заев и Дескоска

Канал5 - 12.09.2019

Стручниот, административен и помошно-технички персонал на СЈО иразува разочараност од недоволното внимание кое се посветува на прашањето за иднината на најголемиот дел вработени во ова Јавно обвинителство .

Стручниот персонал од СЈО ги алармираат амбасадите за да не останат на улица: Ние не сме само бројка!

Фокус - 12.09.2019

Стручниот, административен и помошно-технички персонал на СЈО иразува разочараност од недоволното внимание кое се посветува на прашањето за иднината на најголемиот дел вработени во ова Јавно обвинителство и апелира до меѓународната заедница која ...

Дескоска: Предложивме вработените од СЈО да бидат префрлени во републичкото ЈО

Фокус - 12.09.2019

Министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА вели дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените во СЈО да бидат префрлени во републичкото Јавно обвинителство.

Бомбите одат кај Јовески, СЈО му испрати писмо дека се спремни веднаш да му ги дадат сосе доказите

Сакам да кажам - 12.09.2019

По одржаниот колегиум денеска напладне, Специјалното јавно обвинителство испратило писмо до Државниот обвинител Љубомир Јовески дека се подготвени уште веднаш да му ги дадат сите предмети заедно со доказите и прислушуваните материјали.

Техничкиот персонал во СЈО бара помош од амбасадорите да не остане на улица

Сакам да кажам - 12.09.2019

Стручните соработници и техничкиот персонал во СЈО, меѓу кои се и информатичарите, кои им помагаа на обвинителите и на истражителите, побараа помош од американската и од холандската амбасада, од евроамбасадорот Самуел Жбогар, како и од претседателот ...

Зошто на СЈО му се скрати една година од животот?

Фокус - 12.09.2019

Пишува: Валентина Вурмо Дали СЈО можеше да се спаси, наместо предвреме да му се стави клуч на врата? Односно, дали некој воопшто се обиде да го одржи во живот, или сепак полесно им беше на сите да го напуштат бродот кој тоне? СЈО, со шефицата во ...

СЈО ги пакува предметите за трансфер кај Јовески

Алсат-М - 12.09.2019

Специјалното обвинителство ги пакува предметите за да му ги предаде на државниот обвинител Љубомир Јовевски. СЈО и официјално извести дека се подготвени да ги отстапат случаите, заедно со списите, доказите и прислушуваните материјали.

СЈО го извести Јовески дека е подготвено веднаш да ги предаде предметите

Канал5 - 12.09.2019

СЈО и дефинитивно ќе му ги предаде предметите во судска постапка, истрагите и предистрагите на државниот обвинител Љубомир Јовески. Откако тој им испрати допис во кој наведе дека е подготвен веднаш да ги преземе сите предмети по кои постапува со ...

Предметите подготвени за трансфер, обвинителите и вработените во СЈО – не

Телма - 12.09.2019

Специјалното обвинителство е спремно да ги предаде и предметите и доказите. И државното обвинителство е спремнода ги прими бидејќи вчера со допис го извести СЈО. Но никој не открива кога и како ќе се одвива оваа процедура која е обемна, но и кој ќе ...

Рокот за СЈО истекува - Партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите

Press24 - 12.09.2019

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да најдат решение како да продолжи со работа Специјалното јавно обвинителство кое во 2015 ...

Вработените во СЈО испратија писмо до амбасадите и до државниот врв

+инфо - 12.09.2019

Стручните соработници и техничкиот персонал во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) испратило писмо до американската и до холандската амбасада, до евроамбасадорот Самуел Жбогар, претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и до Државниот ...

Вработени во СЈО со писмо до Заев и амбасадорите: Разочарани сме

Слободен Печат - 12.09.2019

Карактерот на работните задачи кои ги извршуваат најголемиот дел од вработените во обвинителството не е поврзан со јавноста и поради тоа е непознат за граѓаните, се вели во писмото. Стручниот, административниот и помошно-техничкиот персонал во СЈО ...

Техничкиот персонал на СЈО бара помош од меѓународната заедница, Пендаровски, Заев и Дескоска

Сител - 12.09.2019

Стручниот, административен и помошно-технички персонал на СЈО иразува разочараност од недоволното внимание кое се посветува на прашањето за иднината на најголемиот дел вработени во ова Јавно обвинителство и апелира до меѓународната заедница која ...

Рокот за СЈО истекува, партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите

Сител - 12.09.2019

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да најдат решение како да продолжи со работа Специјалното јавно обвинителство кое во 2015 ...

Власта предложила вработените од СЈО да бидат префрлени во ЈО

Р.С.Европа - 12.09.2019

Министерката за правда Рената Дескоска изјави дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените во СЈО да бидат префрлени во републичкото Јавно обвинителство.

Дескоска: Предложивме вработените од СЈО да бидат префрлени во републичкото ЈО

МКД - 12.09.2019

Министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА вели дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените во СЈО да бидат префрлени во републичкото Јавно обвинителство.

СЈО денеска ќе се произнесе за предметите што ги побара ЈО

Нетпрес - 12.09.2019

СЈО денеска треба да се произнесе за дописот што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во кој се бара префрлање на предметите. Во дописот, Обвинителството нагласува дека е подготвено и има капацитет да постапува по сите ...

Вработените во СЈО бараат да продолжат со работа во Јавното обвинителство

Нова ТВ - 12.09.2019

Вработените во СЈО испратија писмо до државниот врв и амбасадорите во земјава во кое изразуваат разочараност поради „недоволното внимание кое се посветува на прашањето за иднината на најголемиот дел вработени во ова Јавно обвинителство“.

Блупринт група: СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во јавнообвинителскиот систем

Независен - 12.09.2019

Фото: Б. Грданоски СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во рамки на јавнообвинителскиот систем согласно хиерахиската поставеност и правила, а доказниот видео и аудио материјал се неопходи да бидат употребувани и понатаму во ...

Блупринт група: СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа

Нова ТВ - 12.09.2019

СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во рамки на јавнообвинителскиот систем согласно хиерахиската поставеност и правила, а доказниот видео и аудио материјал се неопходи да бидат употребувани и понатаму во постапките согласно ...

Блупринт група: СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во јавнообвинителскиот систем

ММС - 12.09.2019

СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во рамки на јавнообвинителскиот систем согласно хиерахиската поставеност и правила, а доказниот видео и аудио материјал се неопходи да бидат употребувани и понатаму во постапките согласно ...

Вработените во СЈО испратија писмо до власта, потсетуваат дека освен предметите постојат и луѓе со неизвесен работен ...

МКД - 12.09.2019

Вработените на СЈО испратија писмо до власта со кое бараат да им се реши нивниот статус. Писмото го опфаќа стручниот, административниот и помошно-техничкиот персонал во СЈО, а е испратено до премиерот Зоран Заев, претседателот на државата Стево ...

Техничкиот персонал на СЈО бара помош од меѓународната заедница, Пендаровски, Заев и Дескоска

Независен - 12.09.2019

Стручниот, административен и помошно-технички персонал на СЈО иразува разочараност од недоволното внимание кое се посветува на прашањето за иднината на најголемиот дел вработени во ова Јавно обвинителство и апелира до меѓународната заедница која ...

Техничкиот персонал на СЈО бара помош од меѓународната заедница, Пендаровски, Заев и Дескоска

ММС - 12.09.2019

Стручниот, административен и помошно-технички персонал на СЈО иразува разочараност од недоволното внимание кое се посветува на прашањето за иднината на најголемиот дел вработени во ова Јавно обвинителство и апелира до меѓународната заедница која ...

Вработени во СЈО со писмо до Заев и амбасадорите: Разочарани сме поради недоволното внимание за нашата иднина

Макфакс - 12.09.2019

Стручниот, административниот и помошно-техничкиот персонал во СЈО испрати писмо до премиерот Зоран Заев, претседателот на државата, Стево Пендаровски, министерката за правда Рената Дескоска и амбасадорите на ЕУ, САД и Холандија во земјава, во кое ...

Фамозниот 15 септември – ново исчекување на промени што „живот значат“

+инфо - 12.09.2019

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да најдат решение како да продолжи со работа Специјалното јавно обвинителство кое во 2015 ...

Рокот за СЈО истекува, партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите

ММС - 12.09.2019

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да најдат решение како да продолжи со работа Специјалното јавно обвинителство кое во 2015 ...

Нема договор – тоа е добра вест!

Независен - 12.09.2019

ЉУПЧО ПОПОВСКИ На одреден начин, јавноста стана резистентна на „херојските“ или „катастрофични“ изјави на политичарите околу тоа кој ја напаѓа, а кој ја брани правната држава. Нивната реторика стана толку провидна, толку неумесна, толку ...

Петровска: Итно да се донесе законот за ОЈО

Слободен Печат - 12.09.2019

Таа нагласи дека доказниот материјал со кој располага СЈО, односно снимките се неопходни да бидат користени во текот на постапките во секој индивидуален случај. Мора итно да се донесе законот за Јавно обвинителство, да се регулираат човечките ...

Вработени во СЈО со писмо до Заев и амбасадорите бараат спас за нивните работни места

А1 On - 12.09.2019

Стручниот, административниот и помошно-техничкиот персонал во СЈО испрати писмо до премиерот Зоран Заев, претседателот на државата, Стево Пендаровски, министерката за правда Рената Дескоска и амбасадорите на ЕУ, САД и Холандија во земјава, во кое ...

Блупринт група: СЈО треба да продолжи, а „бомбите“ да бидат употребувани

+инфо - 12.09.2019

СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во рамки на јавнообвинителскиот систем согласно хиерахиската поставеност и правила, а доказниот видео и аудио материјал се неопходи да бидат употребувани и понатаму во постапките согласно ...

Дескоска: Предложивме вработените од СЈО да бидат префрлени во републичкото ЈО

Независен - 12.09.2019

Министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА вели дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените во СЈО да бидат префрлени во републичкото Јавно обвинителство.

СЈО почна да си ги одложува предметите, судот без усогласен став

Независен - 12.09.2019

Бранителите на обвинетите во случаите на Специјалното јавно обвинителство речиси на секое рочиште бараат одложување, но сега никој не знае што ќе се случува со овие судења бидејќи првпат одложување на рочиштето побара обвинител од СЈО.

Партиите си го префрлаат неуспехот за преговорите – рокот за СЈО истекува

Либертас - 12.09.2019

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да најдат решение како да продолжи со работа Специјалното јавно обвинителство кое во 2015 ...

Блупринт група: СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во јавнообвинителскиот систем

Опсервер - 12.09.2019

СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во рамки на јавнообвинителскиот систем согласно хиерахиската поставеност и правила, а доказниот видео и аудио материјал се неопходи да бидат употребувани и понатаму во постапките согласно ...

Техничкиот персонал на СЈО бара помош од меѓународната заедница, Пендаровски, Заев и Дескоска

Локално - 12.09.2019

Стручниот, административен и помошно-технички персонал на СЈО иразува разочараност од недоволното внимание кое се посветува на прашањето за иднината на најголемиот дел вработени во ова Јавно обвинителство и апелира до меѓународната заедница која ...

Вработени во СЈО загрижени за своите работни места му пишале писмо на Заев и на амбасадорите

Република - 12.09.2019

Порталот „А1он“ објави писмо на вработените во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кое го испратиле до премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски, министерката за правда Рената Дескоска и амбасадорите на САД, Холандија и ЕУ во земјава.

ФОКУС НА ДЕНОТ: СЈО подготвено да ги предаде предметите, општа тепачка имало во Градска болница

Фактор - 12.09.2019

СЈО е подготвено да ги предаде предметите по кои постапува со сите списи и докази . За ова преку соопштение известија од институцијата која произлезе од Пржинскиот договор. Имено од СЈО наведуваат дека до скопското обвинителство доставиле ...

Злоупотреба на правото

Либертас - 12.09.2019

Не секој што излегува на предна врата е во право и не секој што бега на задна врата е во криво! Лажната борба за одржување на СЈО, кога всушност сите биле да му се стави „клуч на врата“… СЈО се користело единствено да се урне ВМРО-ДПМНЕ од власт… На ...

СЈО денеска треба да се произнесе за предметите што ги побара ЈО

PressingTV - 12.09.2019

СЈО денеска треба да се произнесе за дописот што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во кој се бара префрлање на предметите. Во дописот, Обвинителството нагласува дека е подготвено и има капацитет да постапува по сите ...

Вработените од СЈО бараат помош од амбасадорите, Заев, Пендаровски и Јовевски

PressingTV - 12.09.2019

Вработените во СЈО бараат помош од амбасадорите, премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовевски зошто стравуваат дека од понеделник ќе останат без работа.

Техничкиот персонал на СЈО бара помош од меѓународната заедница, Пендаровски, Заев и Дескоска

Опсервер - 12.09.2019

Стручниот, административен и помошно-технички персонал на СЈО иразува разочараност од недоволното внимание кое се посветува на прашањето за иднината на најголемиот дел вработени во ова Јавно обвинителство и апелира до меѓународната заедница која ...

Блупринт група: СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во јавнообвинителскиот систем

Локално - 12.09.2019

СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во рамки на јавнообвинителскиот систем согласно хиерахиската поставеност и правила, а доказниот видео и аудио материјал се неопходи да бидат употребувани и понатаму во постапките согласно ...

Техничкиот персонал на СЈО бара помош од меѓународната заедница, Пендаровски, Заев и Дескоска

CivilMedia - 12.09.2019

Стручниот, административен и помошно-технички персонал на СЈО иразува разочараност од недоволното внимание кое се посветува на прашањето за иднината на најголемиот дел вработени во ова Јавно обвинителство и апелира до меѓународната заедница која ...

Блупринт група: СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во јавнообвинителскиот систем

Либертас - 12.09.2019

СЈО како институција и тело треба да продолжи со работа во рамки на јавнообвинителскиот систем согласно хиерахиската поставеност и правила, а доказниот видео и аудио материјал се неопходи да бидат употребувани и понатаму во постапките согласно ...

Вработени во СЈО со писмо до Заев и амбасадорите: Разочарани сме поради недоволното внимание за нашата иднина

Точка - 12.09.2019

Стручниот, административниот и помошно-техничкиот персонал во СЈО испрати писмо до премиерот Зоран Заев, претседателот на државата Стево Пендаровски, министерката за правда Рената Дескоска и амбасадорите на ЕУ, САД и Холандија во земјава, во кое ...

Колку и кои предмети СЈО треба да ги предедаде на Јавното обвинителство?

еМагазин - 12.09.2019

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите, истрагите и предистрагите. Префрлувањето на предмите следи откако специјалната обвинителка Катица ...

Јовески ги чека предметите, СЈО денес ќе каже што понатаму

Фактор - 12.09.2019

Специјалното јавно обвинителство денеска треба да одлучи, односно да соопшти во јавност како ќе постапува понатаму со своите предмети откако државниот јавен обвинител Љубомир Јовески испрати барање со кое редовното обвинителство потврдува дека е ...