TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 103 американски војници од носач на авиони позитивни на Ковид-19

24 Вести - 12.04.2020

Уште 103 членови од екипаж на американскиот носач на авиони „Теодор Рузвелт“ се позитивни на коронавирусот, со што вкупниот број на заразени достигна 550, соопшти американската морнарица. Во соопштение од морнарицата се нагласува дека досега се ...

(ВО ЖИВО) КОВИД – 19 – Прашања и одговори: Сѐ за корона вирусот

Фокус - 12.04.2020

Во 14 часот денеска започнува „КОВИД – 19 – Прашања и одговори: Сѐ за корона вирусот“ и може да се проследи во живо на каналот на Владата на ...

Смртта на мајката и синот од Велес го отвори прашањето – дали ковид-19 во земјава бил присутен уште во јануари?

24 Вести - 12.04.2020

Јавноста да не се вознемирува од веста дека починатата 78-годишна жена од Велес е позитивна на коронавирусот, вели пензионираниот уролог Димитар Стровјановски. Според него, ова не значи дека починатата била заразена, а уште помалку болна, бидејќи ...

ВМРО-ДПМНЕ до Филипче: Дојдете да прегледате пациент со ковид 19 со опремата што ја имаат болниците

Фокус - 12.04.2020

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ повторно обвинуваат дека нема доволно опрема за заштита на здравствените работници од ковид 19 и дека и таа што ја има не е на потребното ниво за безбедност. Д-р Игор Николов кој е член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на својот ...

68 новозаболени од ковид-19, Македонија втор ден во викенд карантин

24 Вести - 12.04.2020

Вкупно 828 лица се заразени со коронавирусот во Македонија. Шеесет и осум нови случаи се регистрирани само во последниве 24 часа. Епидемиолозите велат дека засега ситуацијата е под контрола.

За Велигден во карантин, олеснување на мерките во мај

Deutsche Welle - 12.04.2020

Нови 68 случаи на заразени со Ковид-19 во земјата во изминатите 24 часа. Карантинот со сигурност ќе продолжи и следниот викенд, со можност да се продолжи и на празничниот понеделник. Ублажување на рестриктивните воведени поради коронавирусот може да ...

Размислување на еден лаик

Фокус - 12.04.2020

Пишува Александар ТОРТЕВСКИ Самиот факт што одлучив да напишам текст на темава, на сите противници ќе им даде (сосема оправдано) сериозен аргумент од типот „еве го сега адвокатот научил и медицина“, но го прифаќам комплетниот ризик да бидам исмеан ...

24 интервју со д-р Франко: Единствен начин светот да се справи со оваа корона криза е да се создаде колективен имунитет

24 Вести - 12.04.2020

Како Шпанијка се бори со корона кризата во време кога има 17 илјади жртви од вирусот? Дали има ризик да се повтори состојбата во Шпанија откако карантинот кој трае 4 недели ќе се укине? Проф.

Екс-играч на ЦСКА Москва: Корона вирусот не им може ништо на Русите, нивната вотка од 70 степени убива се!

Фокус - 12.04.2020

Некогашниот фудбалер на ЦСКА Москва, Елвер Рахмиќ низ смеа ја прокоментира ситуацијата со корона вирусот во Русија. Во оваа земја властите ја забранија продажбата на алкохол во продавниците, па луѓето се жалеле за тоа, потенцирајќи дека тоа е ...

Се утврдува дали коронавирусот бил присутен и за време на сезонскиот грип – „Тестовите веродостојни, ќе се користат и ...

ТВ21 - 12.04.2020

Бројот на заразени со Ковид-19 и натаму расте. Во последните 24 часа се регистрирани 68 нови случаи со што бројот на активни заразени лица достигна 753, а вкупната бројка на луѓе чии тестови биле позитивни од почетокот на емидемијата во Македонија е ...

Коронавирус: новите симптоми и четирите фази на заболување

Deutsche Welle - 12.04.2020

Новиот коронавирус е како камелеон: научниците откриваат сè повеќе детали, се повеќе нови симптоми на опасна болест. Еве што е познато досега и кои се четирите фази на Ковид-19: Коронавирусот е вистински камелеон, тврдат швајцарските експерти во ...

Четирите фази на заболување од Ковид-19

Нетпрес - 12.04.2020

Новиот коронавирус е како камелеон: научниците откриваат сè повеќе детали, се повеќе нови симптоми на опасна болест. Еве што е познато досега и кои се четирите фази на Ковид-19: Коронавирусот е вистински камелеон, тврдат швајцарските експерти во ...

Од Лондон помош од 200 милиони фунти на погодени држави за да се избегне втор бран на ширење на Ковид-19

Сител - 12.04.2020

Велика Британија вети дека ќе и даде 200 милиони фунти на Светската здравствена организација, Црвениот крст и другите организации за да помогне во забавување на ширењето на коронавирусот во тешко погодените држави и да помогне во спречувањето на ...

Зошто коронавирусот е кобен и за младите? Угледни светски научници се обидоа да дадат одговор на прашањето кое сите ги ...

Panacea.mk - 12.04.2020

Со ширењето на КОВИД-19 во светот, се почесто се среќаваме со нова загатка на пандемијата: болеста зема и животи на млади лица со добро здравје. Н еспорно е дека на удар на новиот коронавирус SARS-CoV-2 пред се, се повозрасните лица над 70 години и ...

Дали треба да почекате со забременувањето за време на пандемијата на коронавирусот?

Деца - 12.04.2020

Носењето одлука за забременување е голема. Но, сега е уште покомплексно поради пандемијата со Ковид-19. Па дали е ова соодветен период за да се забремени? Или можеби е помудро да се почека? Кој е ставот на експертите од оваа област по ова прашање, ...

Пола Европа се „тепа“ за да дојде до - Корона!

Sport 1 - 12.04.2020

Во моменти на пандемија на коронавирус, се почесто во светот на фудбалот се шпекулира за евентуални трансфери кои би се реализирање во текот на летото, евентуално на есен. Еден од најбараните фудбалери во овие моменти е Мексиканецот Хесус Корона, ...

КОРОНАВИРУС И РАНА БРЕМЕНОСТ: На што треба да се обрне внимание во првото тромесечје

Pedijatar.mk - 12.04.2020

Жените во рана бременост се соочуваат со многу предизвици, но и стравови во време на пандемија со новиот коронавирус. В еста за бременост многу често со себе носи различни чувства – од возбуда до преоптовареност, од страв до неопишана среќа.

Сѐ повеќе докази дека и здрави луѓе го пренесуваат коронавирусот

Независен - 12.04.2020

Фото: Б. Грданоски Научниците пронаоѓаат сѐ повеќе докази дека коронавирусот се шири од страна на, навидум, здрави луѓе кои не покажуваат симптоми, а владата на САД објави ново упатство со предупредување дека секој кој бил изложен на болеста може да ...

Исхрана на бебето во услови на КОВИД-19: Совети за мајките кои дојат

Pedijatar.mk - 12.04.2020

Иако не постојат точни и конкретни докази, досега се покажало дека бремените жени не се почувствителни од останатите на овој вирус, како и тоа дека тој не се пренесува од мајката на бебето.

ВМРО-ДПМНЕ до Филипче: Дојдете да прегледате пациент со ковид-19 со опремата што ја имаат болниците

360 степени - 12.04.2020

ВМРО-ДПМНЕ повторно обвинува дека нема доволно опрема за заштита на здравствените работници од ковид 19 и дека и таа што ја има не е на потребното ниво за безбедност. Д-р Игор Николов кој е член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на својот Фејсбук профил обвини ...

Нови 103 американски војници од носач на авиони позитивни на коронавирусот

А1 On - 12.04.2020

Уште 103 членови од екипаж на американскиот носач на авиони „Теодор Рузвелт“ се позитивни на коронавирусот, со што вкупниот број на заразени достигна 550, соопшти американската морнарица. Во соопштение од морнарицата се нагласува дека досега се ...

Ќе почекаме до јуни, ама потоа следува фудбалски маратон, ќе биде пеколно!

Спортклуб - 12.04.2020

Планот на УЕФА е подготвен, федерациите не се согласни, но се чини дека ова е единственото решение, ако дојде до крај на кризата со корона вирусот во мај. Како што стојат работите, фудбалските натпреварувања треба да почнат во последната недела од ...

Коронавирусот ќе турне во сиромаштија повеќе од 500 милиони луѓе

Репортер - 12.04.2020

Борбата против коронавирусот во Италија има ужасни последици по сè поголемиот број на граѓани, кои по месец дена во карантин, остануваат без пари и немаат со што да ги прехранат своите семејства.

Коронавирусот сепак има голема сличност со ХИВ

Слободен Печат - 12.04.2020

Научниците кои го истражуваат коронавирусот откриле дека неговите ќелии имаат способност да ги уништат здравите ќелии кои имаат задача да се „борат“ против вирусот Научниците кои го истражуваат коронавирусот откриле дека неговите ќелии имаат ...

Дописникот од Франција, Гламчевски за личното искуство со коронавирусот

А1 On - 12.04.2020

Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го отвори прашањето за новинарската ...

Здравствените власти не се сигурни дека Ковид-19 не бил присутен уште во јануари

Сител - 12.04.2020

Случајот со починатата велешанка кај која посмртно беше дијагностициран Ковид-19, ќе расчисти многу дилеми. Судска медицина се уште испитува кога настапила смртта и дали вирусот опстојувал подолг период во телото, а анализите можат значајно да ја ...

Гламчевски: Моето лично искуство со Ковид-19

Слободен Печат - 12.04.2020

Од почетокот на епидемијата, па до вчера во Франција се регистрирани 13.197 смртни случаи. Според генералниот директор за здравство, Жером Саломон, потврдени со тест се повеќе од 90.000 случаи на заболени со коронавирусот.

Тони Гламчевски: Моето лично искуство со Ковид-19

Независен - 12.04.2020

Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го отвори прашањето за новинарската ...

Тони Гламчевски, дописник на МИА од Франција за своето искуство со опасната зараза: Половина семејство бевме болни од ...

+инфо - 12.04.2020

Колку се безбедни новинарите во услови на пандемија на Ковид-19, со оглед на тоа што нивната работа е теренска, медиумските работници излегуваат на терен за да ги известат граѓаните за се што се случува во нивната земја, што ги прави директно ...

(Видео) Три места каде можете да бидете безбедни од коронавирусот

Репортер - 12.04.2020

Јужниот пол, во вселената и на дното на океанот се трите места каде можете да бидете сосема безбедни од коронавирусот велат научниците. И додека половина и повеќе од светот се наоѓа во карантин, научниците велат дека само овие три места во даваат ...

Од Лондон помош од 200 милиони фунти против втор бран на ковид -19

+инфо - 12.04.2020

Велика Британија вети дека ќе и даде 200 милиони фунти на Светската здравствена организација, Црвениот крст и другите организации за да помогне во забавување на ширењето на коронавирусот во тешко погодените држави и да помогне во спречувањето на ...

САД ја надмина Италија по бројот на починати од корона вирусот

Сител - 12.04.2020

САД ја надмина Италија по бројот на починати од корона вирусот . Последните податоци се 20 и пол илјади смртни случаи, а над 500 000 заразени. Во Европа за првпат во Германија има повеќе оздравени од заболени , од 120 000 позитивни, 60 200 се ...

Од Лондон помош од 200 милиони фунти на погодени држави за да се избегне втор бран на ширење на коронавирусот

А1 On - 12.04.2020

Велика Британија вети дека ќе и даде 200 милиони фунти на Светската здравствена организација, Црвениот крст и другите организации за да помогне во забавување на ширењето на коронавирусот во тешко погодените држави и да помогне во спречувањето на ...

Коронавирус: Новите симптоми и четирите фази на заболување

Курир - 12.04.2020

Новиот коронавирус е како камелеон: научниците откриваат сè повеќе детали, се повеќе нови симптоми на опасна болест. Еве што е познато досега и кои се четирите фази на Ковид-19: Коронавирусот е вистински камелеон, тврдат швајцарските експерти во ...

Постојат 3 типа на корона вирус: Најсилниот ги удри САД, познато кој тип се рашири во Македонија

Скопје инфо - 12.04.2020

Три видови коронавирус се шират низ целиот свет, а во САД беснее оригиналниот тип од Кина, откриле научниците од универзитетот Кембриџ. Научниците ја мапирале генетската историја на инфекцијата од декември до март и откриле дека станува збор за 3 ...

Од Лондон помош од 200 милиони фунти на погодени држави за да се избегне втор бран на ширење на Ковид-19

CivilMedia - 12.04.2020

Велика Британија вети дека ќе и даде 200 милиони фунти на Светската здравствена организација, Црвениот крст и другите организации за да помогне во забавување на ширењето на коронавирусот во тешко погодените држави и да помогне во спречувањето на ...

Коронавирусот е само почеток – дали пандемијата е една од 10-те библиски пакости?

iPortal - 12.04.2020

Пандемијата коронавирус моментално ја пустоши нашата планета, иако некои сметаат дека таа набрзо ќе заврши, други тврдат дека истата е ‘вовед’ во последните денови… „Почеток на страдањата, Матеј 24:3-8.

(ФОТО) Короната под микроскоп: Како навистина изгледа „невидливиот“ непријател

Женски магазин - 12.04.2020

До денес од новиот коронавирус се заразени повеќе од милион луѓе ширум светот, а забележани се повеќе од 65.000 смртни случаи. Истражувачкиот центар во Форт Детрик во Мериленд објави фотографии од вирусот SARS-CoV-2, познат како коронавирус.

Коронавирус: новите симптоми и четирите фази на заболување

Либертас - 12.04.2020

Новиот коронавирус е како камелеон: научниците откриваат сè повеќе детали, се повеќе нови симптоми на опасна болест. Еве што е познато досега и кои се четирите фази на Ковид-19: Коронавирусот е вистински камелеон, тврдат швајцарските експерти во ...

Гламчевски за своето искуство со опасната зараза: Половина семејство бевме болни од ковид-19

Локално - 12.04.2020

Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го отвори прашањето за новинарската ...

Постојат 3 типа на коронавирус: Најсилниот ја удри Америка, а познато е кој вирус дојде во Македонија

Локално - 12.04.2020

Три видови коронавирус се шират низ целиот свет, а во САД беснее оригиналниот тип од Кина, откриле научниците од универзитетот Кембриџ. Научниците ја мапирале генетската историја на инфекцијата од декември до март и откриле дека станува збор за 3 ...

(ВО ЖИВО) КОВИД – 19 – Прашања и одговори: Сѐ за коронавирусот

Бриф - 12.04.2020

Во 14 часот денеска започнува „КОВИД – 19 – Прашања и одговори: Сѐ за коронавирусот“ и може да се проследи во живо на каналот на Владата на ...

Томовски: Прашајте ги профитерите за загадувањето од кое директно зависи смртноста од Ковид 19

iPortal - 12.04.2020

НА НЕЗНАЛИЦИТЕ(така им чини). За овие што потенцираат релативно повисока смртност кај нас. 1.За Ковид 19 за сега лек нема, значи нема ни ефикасно лечење. 2. Експертите потврдија директна зависност за компликациите и смртноста од загаденоста, ...

Моето лично искуство со Ковид-19

Скопје инфо - 12.04.2020

Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го отвори прашањето за новинарската ...

Филипче: Најголемиот страв од корона вирусот не ни се случува, нема затрупување на болниците со заболени пациенти

еМагазин - 12.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, запрашан кој е најголемиот страв поврзан со состојбата со корона вирусот, изјави дека тој страв не ни се случува. „Не ни се случува стравот да имаме огромен број на заболени од корона вирусот а кои нема да ...

Годинава од грип во Македонија починале тројца пациенти

еМагазин - 12.04.2020

Епидемиологот Владимир Микиќ информираше дека од грип годинава починале само тројца пациенти, или 0,001 процент од заболените. Бројката на заболени е за 18.000 повеќе од вообичаено, односно околу 38.000 лица.

Тони Гламчевски: Моето лично искуство со Ковид-19

Вечер Прес - 12.04.2020

Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го отвори прашањето за новинарската ...

И здрави луѓе го пренесуваат коронавирусот!

Денешен - 12.04.2020

Научниците пронаоѓаат сѐ повеќе докази дека коронавирусот се шири од страна на, навидум, здрави луѓе кои не покажуваат симптоми, а владата на САД објави ново упатство со предупредување дека секој кој бил изложен на болеста може да се смета за ...

Дописникот за МИА од Франција, Гламчевски, беше заразен од Ковид 19 – Еве го неговото лично искуство!

iPortal - 12.04.2020

Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го отвори прашањето за новинарската ...

Моето лично искуство со Ковид-19

Бриф - 12.04.2020

Моето лично искуство со Ковид-19 Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го ...

Од Лондон помош од 200 милиони фунти на погодени држави за да се избегне втор бран на ширење на Ковид-19

Опсервер - 12.04.2020

Лондон, 12 април 2020 () – Велика Британија вети дека ќе и даде 200 милиони фунти на Светската здравствена организација, Црвениот крст и другите организации за да помогне во забавување на ширењето на коронавирусот во тешко погодените држави и да ...

Нови 103 американски војници од носач на авиони позитивни на Ковид-19

Опсервер - 12.04.2020

Вашингтон, 12 април 2020 () – Уште 103 членови од екипаж на американскиот носач на авиони „Теодор Рузвелт“ се позитивни на коронавирусот, со што вкупниот број на заразени достигна 550, соопшти американската морнарица.

Македонец во Германија: Мерките за корона вирусот се спроведуваат и без полициски час

еМагазин - 12.04.2020

И во Германија има голем процент на здравствени работници заразени од корона вирусот, вели за „еМагазин“ Македонец кој последните неколку години е преселен таму и работи како стоматолог. За разлика од кај нас, каде што стоматолозите ги затворија ...

Моето лично искуство со Ковид-19

Опсервер - 12.04.2020

Париз, 12 април 2020 () – Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го отвори ...

(ФОТО) Короната под микроскоп: Како навистина изгледа „невидливиот“ непријател

Фактор - 12.04.2020

До денес од новиот коронавирус се заразени повеќе од милион луѓе ширум светот, а забележани се повеќе од 65.000 смртни случаи. Истражувачкиот центар во Форт Детрик во Мериленд објави фотографии од вирусот SARS-CoV-2, познат како коронавирус.

Моето лично искуство со Ковид-19

Либертас - 12.04.2020

Париз, 12 април 2020 (МИА) – Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го ...

Каков ќе биде животот после корона? Луѓето ќе ги променат овие навики после епидемијата

НМД - 12.04.2020

Повеќе од сигурно е дека животот нема да биде повеќе ист. Кога ќе се прогласи крај на пандемијата, многумина ќе бидат многу повнимателни и попретпазливи отколку што биле пред короната. Корона вирусот го погоди целиот свет и секој ден претставува ...

ИНТЕРВЈУ: Ковид-19 ми ги расипа плановите!

Вечер Прес - 12.04.2020

Во време кога пандемијата на коронавирусот ги „замрзна“ речиси сите натпреварувања, спортистите пронаоѓаат начин како да ја одржат својата форма во домашна изолација. Меѓу оние кои на своја кожа го почувствуваа коронавирусот, но од сосема поинаква ...

Кина го сокрила истражувањето на научничка која го декодирала геномот на КОРОНАВИРУСОТ?

Пулс24 - 12.04.2020

Кина е обвинета дека ги криела наодите на експерт за коронавирус – познат како „Жената лилјак“ – откако таа брзо ја идентификуваше генетската структура на новиот вид што зарази милиони. ПРЕТХОДНО ОБЈАВИВМЕ ЗА ПАТЕКИТЕ ПО КОИ СЕ ШИРЕЛ ВИРУСОТ ...

И претходно имаше гладни, вознемирени и лути, а овие тензии порано или подоцна ќе ескалираат

Локално - 12.04.2020

Најголемата заблуда за коронавирусот е дека сите сме исти во оваа пандемиска криза. Ова не е точно – ниту медицински, економски, социјално или психички. Всушност, овој вирус ги влошува постојните нееднаквости каде и да се појават.

Тони Гламчевски: Моето лично искуство со Ковид-19

MakPress - 12.04.2020

Една од вестите што привлече внимание изминативе денови во земјава беше дека новинар е позитивен на коронавирусот, а четворица негови колеги од телевизијата во која работи се ставени во самоизолација, што повторно го отвори прашањето за новинарската ...

Нови 103 американски војници од носач на авиони позитивни на Ковид-19

MakPress - 12.04.2020

Уште 103 членови од екипаж на американскиот носач на авиони „Теодор Рузвелт“ се позитивни на коронавирусот, со што вкупниот број на заразени достигна 550, соопшти американската морнарица. Во соопштение од морнарицата се нагласува дека досега се ...

Џенифер Лопез сподели видео за корона вирусот што ги запали социјалните мрежи!

Попара - 12.04.2020

Навистина ни требаше ова будење! За време на пандемијата на коронаворусот, кој за жал во Америка се шири како шумски пожар во последните десетина дена, многу познати личности ги повикаа преку социјалните мрежи и медиумите, народот да останате во во ...

Повеќе нема да биде како пред корона: Луѓето ќе ги променат овие навики по епидемијата!

Попара - 12.04.2020

Кога ќе се прогласи крај на епидемијата, многу луѓе ќе бидат повнимателни отколку пред короната. Корона вирусот го погоди светот, а секој ден предизвикот да се избориме е поголем. Дури и кога ќе заврши пандемијата, многу луѓе ќе бидат малку ...

ВМРО-ДПМНЕ: Место да глуми портпарол Филипче да облече бел мантил и да им помогне на колегите

MakPress - 12.04.2020

Состојбата со корона вирусот во Република Македонија ескалира поради неспособноста на власта се да справи со оваа ситуација. Бројот на заразени и починати лица од корона вирусот секојдневно расте.

ДОКТОР ОД СРБИЈА: Здрав човек тешко умира од КОРОНА- кој има добар имунитет тешко дека ќе се разболи!

Магазин - 12.04.2020

Здрава личност не умира од корона и оној кој има добар имунолошки одговор, тешко дека вирусот корона може да го совлада, објаснува за „Блиц“ имунолог проф. Д-р Борислав Каменов. Имунолошкиот систем е еден од најважните системи во човечкото тело и е ...

Слоенија/Ковид-19: Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет

MakPress - 12.04.2020

Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. – Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде ...

Од Лондон помош од 200 милиони фунти на погодени држави за да се избегне втор бран на ширење на Ковид-19

MakPress - 12.04.2020

Велика Британија вети дека ќе и даде 200 милиони фунти на Светската здравствена организација, Црвениот крст и другите организации за да помогне во забавување на ширењето на коронавирусот во тешко погодените држави и да помогне во спречувањето на ...

Од каде корона вирус, кога ниту излегуваа, ниту некој им доаѓаше, реагираат велешани за починатите мајка и син

Фокус - 11.04.2020

Седумдесет и деветгодишната К.М. и нејзиниот син В.М. (53) од Велес на 6-ти април беа пронајдени мртви во нивниот стан на улицата ,,4-ти јули”, а според информација од МЗ, по обдукцијата, во дишното стебло на мајката бил пронајден вирусот.

Корона-криза: Европа мора да гледа подалеку од носот

Deutsche Welle - 11.04.2020

Корона-кризата ќе предизвика епохални промени и, со оглед на претстојната економска ситуација, мора да нѐ оспособи на неконвенционално, но пред сѐ поголемо реал-политичко размислување, смета Оливер Ролофс.

100.000 жртви на корона вирусот во глобални рамки

Канал5 - 11.04.2020

Црн старт на викендот со бројката од над 100.000 жртви на корона вирусот во глобални рамки. Полека но сигурно бројот на инфицирани лица се приближува кон 2 милиони. „Невидливиот непријател“ не престанува да ги напаѓа Соединетите американски држави ...

Можно е Ковид-19 да се ширел низ Македонија од многу порано

Алсат-М - 11.04.2020

Големиот број на лица заразени со сезонски грип и симптомите слични на оние на вирусот Ковид-19, покренуваат сомневања кај надлежните органи во земјава дека коронавирусот кај нас бил присутен уште пред прогласувањето на глобалната пандемија.

Повеќе од 2000 починати во САД за 24 часа, СЗО предупреди против брзо олеснување на рестириктивните мерки

Телма - 11.04.2020

САД се првата земја во светот каде во текот на еден ден се регистрирани повеќе од 2000 смртни случаи од корона вирусот Според податоците на универзитетот Џон Хопкинс, 2108 луѓе го загубиле животот во борбата со Ковид 19 во последните 24 часа, додека ...

Америка ја надмина Италија по бројот на починати од корона вирус

Телма - 11.04.2020

САД и официјално ја надмина Италија по бројот на починати од корона вирусот. Со новите 2.000 починати за едно деноноќие, бројката достигна 19.701. Италија се симна на второто место со 19.468 смртни случаи.

Дeмoкратски сојуз: Да се истражи случајот со коронавирус во Велес

Канал5 - 11.04.2020

Правовремени и вистинити информации се клучни за градење доверба кон државните институции и здравствените власти. Случајот во Велес каде починаа мајка и син (наводно пред три месеци), при што покасно е утврдено дека кај мајката има Корона вирус, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Венко Филипче да облече бел мантил и да им помогне на неговите колеги здравствените работници

Канал5 - 11.04.2020

Состојбата со корона вирусот во Република Македонија ескалира поради неспособноста на власта се да справи со оваа ситуација. Бројот на заразени и починати лица од корона вирусот секојдневно расте.

Откриени шест нови видови на корона вирус кои ги пренесуваат лилјаците

Фокус - 11.04.2020

Научниците информираа дека откриле шест нови типови на корона вирусот кои ги пренесуваат лилјаците. Новите видови на вирусот корона се пронајдени кај три видови на лилјаци и се верува дека немаат блиска врска со вирусите кои предизвикуваат САРС или ...

Германскиот округ Хајнсберг ќе се користи како жива лабораторија за да се дознае повеќе за корона вирусот

Иновативност - 11.04.2020

Истражувачи од Германија се обидуваат да откријат како се шири корона вирусот и како да го стопираат. Тие поставија центар во еден од најпогодените германски региони за да најдат одговори.

Серија од пред две години со застрашувачко предупредување за смртоносниот коронавирус

Курир - 11.04.2020

Корејската серија „Мојот таен Териус“, објавена во 2018 година, која говори за смртоносниот коронавирус, деновиве стана една од петте најгледани во Велика Британија. Во оваа шпионска драма, еден од ликовите е предупреден за коронавирус, сличен на ...

Oд кога навистина е присутен Ковид 19 во Македонија?

Курир - 11.04.2020

Експерти од судска медицина, научници од МАНУ, тим на епидемиолози ќе се вклучат да го истражуваат мистериозниот случај со починатата велешанка, која е позитивна на коронавирус, а за која се претпоставува дека починала уште во јануари пред да биде ...

СЗО ги разби митовите – дали лукот, алкохолот, сончевото време го „убиваат“ коронавирусот

Press24 - 11.04.2020

Како најважна мерка за заштита се препорачува темелно миење на рацете со сапун и вода или пак со средство кое што е на база на алкохол, и секако држење на социјална дистанца. СЗО, ги собрала најчестите митови во борбата против коронавирусот кои што ...

Дeмoкратски сојуз: Да се истражи случајот со коронавирус во Велес

Слободен Печат - 11.04.2020

Случајот во Велес каде починаа мајка и син (наводно пред три месеци), при што покасно е утврдено дека кај мајката има Корона вирус, создаде доста конфузија, неконзистентни изјави и лажни вести, вклучително и веста дека Корона вирусот Ковид-19 во ...

Коронавирусот е само почеток: Дали пандемијата е една од 10-те библиски пакости?

Курир - 11.04.2020

Пандемијата коронавирус моментално ја пустоши нашата планета, иако некои сметаат дека таа набрзо ќе заврши, други тврдат дека истата е ‘вовед’ во последните денови… „Почеток на страдањата, Матеј 24:3-8.

Пановски за НОВА ТВ: Ќе ја смениме светската историја, ако кај починатата од Велес е пронајден Ковид-19

+инфо - 11.04.2020

Вирусот не може да биде жив во мртво тело. Доколку се потврди дека е позитивен, а жената починала уште во јануари тоа може да ја смени целата светска историја, вели микробилогот Никола Пановски, по информациите дека мајката и синот пронајдени во ...

Нов необичен симптом на коронавирусот кој почнуваат да го пријавуваат заболени ширум светот

Press24 - 11.04.2020

Њујорк пост пишува за новиот симптом на коронавирусот кого го пријавиле повеќе од половина од пациентите кои имале потешка клиничка слика за време на заболувањето. Споредниот симптом за кој пациентите сè почесто пишуваат на социјалните мрежи е ...

Колку долго може да преживее корона вирусот на медицинските маски?

Црнобело - 11.04.2020

Со појавувањето на корона вирусот, заштитните медицински маски ни станаа секојдневие. Во низа истражувања беше откриено дека вирусот различно време се задржува на различни површини, па ако на хартија може да преживее само 3 часа, а 2 дена на разни ...

Познатиот германски виролог Хендрик Стрик објаснува како функционира Ковид-19

Факултети - 11.04.2020

Германскиот виролог Хендрик Стрик неодамна даде интервју за германската Ер-те-ел телевизија. Хендрик Стрик е професор по вирологија и директор на Институтот за вирологија и истражувања на ХИВ на Универзитетот во Бон.

ЕУ ќе го снабди регионот со „супер тестови“ за корона вирусот

Независен - 11.04.2020

Црна Гора е една од првите земји во Европа што доби нов, поефикасен контролен материјал за тестовите ротив Ковид 19 дониран од научна лабораторија во Европската унија. Само една цевка од овој контролен материјал е доволна за 20.000 тестови.Од ЕУ ...

Нов необичен симптом на новата болест кој почнуваат да го пријавуваат заболени ширум светот

Скопје24 - 11.04.2020

Њујорк пост пишува за новиот симптом кого го пријавиле повеќе од половина од пациентите кои имале потешка клиничка слика за време на заболувањето. Споредниот симптом за кој пациентите сè почесто пишуваат на социјалните мрежи е таканареченото зуење ...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Ќе ни донесе ли летото оддишка од коронавирусот? Научниците направиле три студии

Panacea.mk - 11.04.2020

Се чини дека идејата дека коронавирусот ќе се повлече со топлото време, помалку избледува, како вирусот се шири низ светот. Но, содржи ли новото истражување барем трошка надеж? С е уште е прерано да се каже дали новиот коронавирус се однесува како ...

Робен открива: Жена ми имаше коронавирус, со денови едвај дишеше

Дриблинг - 11.04.2020

Сопругата на славниот холандски фудбалер Арјен Робен била позитивна на коронавирус. Тој открива низ каков пекол поминале додека таа се лекувала. Поранешниот играч на Баерн Минхен, Челси и Реал Мадрид раскажал за животната драма која им се случила ...

Врвен германски виролог: Нема доказ за зараза со коронавирус при шопинг

360 степени - 11.04.2020

Шансите за заразување или пренесување на вирусот при допир на контаминирани површини се многу мали, вели вирологот Хендрик Стрик од Универзитетот во Бон Не е докажано дека постои ризик од заразување со новиот корнавирус при купување на производи во ...

Робен: Минавме низ пекол со коронавирусот, сопругата едвај дишеше но се спаси…

Екипа - 11.04.2020

Сопругата на легандарниот холандски фудбалер Арјен Робен минале повеќе од тешко мигови во битката со коронавирус. Робен открива дека заедно минале пеколни денови за време на нејзиното лекување, кои сакаат да остане само една лоша приказна зад нив.

Робен откри како ја поминале семејната драма поврзана со Коронавирусот

Спортманија - 11.04.2020

Легендата на Баерн се уверил во силата на опасниот вирус Еден од најдобрите холандски фудбалери во изминативе 20-тина години, Арјан Робен, имал животен предизвик. Неговата жена Бернандијен, била заболена од Коронавирусот и имала потешка клиничка ...

Словенија/Ковид-19: Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет

Сител - 11.04.2020

Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. – Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде ...

Останува енигма од кога навистина е присутен корона вирусот во Македонија

ММС - 11.04.2020

Кај починатата 89-годишна велешанка, Катерина Маноилова, која со нејзиниот син Ванчо беше пронајдена полураспадната во нивниот стан во Велес, утврдено е присуството на конора вирусот во дишникот на жената.

Велешаните не излегувале од дома, а се заразиле од корона вирус

Независен - 11.04.2020

Драстичното зголемување на заболени од грип годинава и случајот на мајката и синот од Велес кои починале пред повеќе недели го отвораат прашањето дали коронавирусот во земјата бил присутен подолго одошто досега се мислеше.

Нов, крајно необичен симптом на коронавирусот кој почнуваат да го пријавуваат заболени ширум светот

Слободен Печат - 11.04.2020

Њујорк пост пишува за новиот симптом на коронавирусот кого го пријавиле повеќе од половина од пациентите кои имале потешка клиничка слика за време на заболувањето. Споредниот симптом за кој пациентите сè почесто пишуваат на социјалните мрежи е ...

Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет

Независен - 11.04.2020

Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. – Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде колективен имунитет за ...

100.000 жртви на корона вирусот во глобални рамки

Курир - 11.04.2020

Црн старт на викендот со бројката од над 100.000 жртви на корона вирусот во глобални рамки. Полека но сигурно бројот на инфицирани лица се приближува кон 2 милиони. „Невидливиот непријател“ не престанува да ги напаѓа Соединетите американски држави ...

Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет во Словенија

Слободен Печат - 11.04.2020

Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. – Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде ...

Нови и необични симптоми кај половина од потешко заболените со коронавирус

USB - 11.04.2020

Речиси половина од потешко заболените од Ковид-19 укажуваат на нови симптоми на болеста, и дека чувствуваат нешто како зуење во телото. Заболените од коронавирусот тоа искуство го споделуваат на социјалните мрежи и го опишуваат како зуење, шуштење ...

Експерти: Да се истражи случајот со починатата жена во Велес

Сител - 11.04.2020

Случајот со 90-годишната велешанка може да ја промени светската историја. Микробиологот Пановски предупредува дека државата не смее да објавува вакви непотвредени информации со оглед дека ниту еден вирус не може да опстои 3 месеци во мртво тело.

Случај Велес: Дали корона вирусот бил присутен уште пред неколку месеци?

Сител - 11.04.2020

Ова се остатоците од пожарот кој пред година и пол избил во домот на семејството Маноилови на улицата 4-ти јули во Велес. Во вакви услови живееле 79-годишната Катерина и нејзиниот син Ванчо кои на почетокот на неделава беа пронајдени мртви во својот ...

Словенија: Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет од Ковид-19

А1 On - 11.04.2020

Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. – Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде ...

ВМРО-ДПМНЕ: Венко Филипче да облече бел мантил и да им помогне на неговите колеги здравствените работници

Сител - 11.04.2020

Состојбата со корона вирусот во Република Македонија ескалира поради неспособноста на власта се да справи со оваа ситуација. Бројот на заразени и починати лица од корона вирусот секојдневно расте.

Словенија: Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет

Курир - 11.04.2020

Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. -Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде колективен ...

Останува енигма од кога навистина е присутен Ковид 19 во Македонија

Алфа - 11.04.2020

Експерти од судска медицина, научници од МАНУ, тим на епидемиолози ќе се вклучат да го истражуваат мистериозниот случај со починатата велешанка, која е позитивна на коронавирус, а за која се претпоставува дека починала уште во јануари пред да биде ...

Пановски: Ако коронавирусот кај починатата велешанка опстојувал 3 месеци, ние ќе бидеме светско чудо

А1 On - 11.04.2020

Се уште е непознато кога точно починала велешанката кај која посмртно беше утврден коронавирусот, за која министерот за здравство Венко Филипче ја отвори дилемата дека Ковид-19 можеби бил присутен во земјава уште пред официјалниот прв случај откриен ...

Претседател на италијанскиот клуб, заразен со Ковид-19

Sport M - 11.04.2020

Претседателот на италијанскиот клуб Порденоне од Серија Б, Мауро Ловиса, потврди дека е заразен со вирусот „Ковид-19“, додека тој рече дека се чувствува подобро, но дека сè уште не закрепнал.

Демократски сојуз: Да се истражи случајот на Ковид-19 кај починатата велешанка

Макфакс - 11.04.2020

Случајот во Велес каде починаа мајка и син, при што подоцна беше утврдено дека мајката е позитивна на коронавирус, создаде доста конфузија, неконзистентни изјави и лажни вести, сметаат од политичката партија Демократски сојуз.

Пановски: Ако кај починатата е најден КОВИД-19 ќе ја смениме светската историја

Нова ТВ - 11.04.2020

Фото:Батали.нет Министерството за здравство ја проширува истрагата за велешанката која беше пронајдена мртва во станот заедно со својот син. Во истрагата се вклучуваат и повеќе институции, а се прават и дополнителни анализи.

Докторите идентификувле нов, досега непознат симптом на корона вирусот

Хитпортал - 11.04.2020

Вирусот Ковид 19 е сеуште непознат, па лекарите се обидуваат врз основа на клиничката слика на пациентите и текот на болеста да дознаат нешто повеќе. Новата студија покажала дека некои пациенти заболени од корона вирусот можат да имаат и неврлошки ...

Пановски: Ако починала жена од коронавирус во јануари, тогаш ќе ја смениме светската историја!

Слободен Печат - 11.04.2020

Микробиологот, професорот Никола Пановски, за Слободен печат вели дека жив вирус во телото не може да остане и да предизвика болест. Меѓутоа, во кадаверот може да има останато РНК, односно дел од вирусот и тоа со денови и години.

Словенија: Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет

Нетпрес - 11.04.2020

Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. -Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде колективен ...

Докторка од Флорида поради работата го загубила старателството над ќерката

Макфакс - 11.04.2020

Докторка од Флорида, која секојдневно се бори во првите линии на фронтот против коронавирусот, го загубила старателството над нејзината четиригодишна ќерка. Тереза ​​Грин, која е негативна на Ковид-19, вели дека по ваквата судска одлука се соочила ...

Срамна одлука на суд во Флорида: Докторка поради работата го изгуби старателството над ќерката, сопругот го искористи ...

Слободен Печат - 11.04.2020

Нејзиниот поранешен сопруг ја искористил епидемијата и побарал старателство над девојчето, со образложение дека многу е загрозена од коронавирусот поради работата која ја врши нејзината ...

Дали корона вирусот е присутен во Македонија подолго одошто се мислеше?

Скопје инфо - 11.04.2020

Драстичното зголемување на заболени од грип годинава и случајот на мајката и синот од Велес кои починале пред повеќе недели го отвораат прашањето дали коронавирусот во земјата бил присутен подолго одошто досега се мислеше, пишува Дојче веле .

Велешани вознемирени: Од каде корона вирус кај починатата старица, кога ниту излегуваа, ниту некој им доаѓаше

Република - 11.04.2020

Седумдесет и деветгодишната К.М. и нејзиниот син В.М. (53) од Велес на 6-ти април беа пронајдени мртви во нивниот стан на улицата ,,4-ти јули”, а според информација од МЗ, по обдукцијата, во дишното стебло на мајката бил пронајден вирусот.

Дали комарците го пренесуваат коронавирусот?

Локално - 11.04.2020

Најголем непријател на луѓето во текот на летото се секако комарците, инсектите за кои се знае дека се преносители на Западно нилскиот вирус, инфекција со вирусот Зика, треската Чикунгуња и разни други болести кои можат да ги заразат луѓето.

ЗАБОЛЕНИТЕ СПОДЕЛИЛЕ ИСКУСТВА: Мистериозен знак и спореден симптом за корона

Фактор - 11.04.2020

Зуење во телото претставува нов, мистериозен знак на коронавирусот. Ова е спореден симптом за кој заболените пишувале на социјалните мрежи. Њујорк пост пишува за новиот симптом на коронавирусот кого го пријавиле повеќе од половина од пациентите кои ...

Слоенија/Ковид-19: Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет

Опсервер - 11.04.2020

Љубљана, 11 април 2020 () – Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19.

Наумовски: Управување со ризик „Ограничувања поради КОВИД 19″ во проекти

Бизнис Вести - 11.04.2020

Проектните менаџери од сите индустриски сектори во државата, го почуствуваа застојот на нивните проекти, под влијание на ограничувањата поради вирусот КОВИД 19, вели претседателот на Асоцијација на проект менаџери на Македонија Марјан Наумовски.

Дeмoкратски сојуз: Да се истражи случајот со коронавирус во Велес

Либертас - 11.04.2020

Скопје, 11 април 2020 Случајот во Велес каде починаа мајка и син (наводно пред три месеци), при што покасно е утврдено дека кај мајката има Корона вирус, создаде доста конфузија, неконзистентни изјави и лажни вести, вклучително и веста дека Корона ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да глуми портпарол, Филипче да го облече белиот мантил и да им помогне на неговите колеги

Локално - 11.04.2020

„Состојбата со корона вирусот во Република Македонија ескалира поради неспособноста на власта се да справи со оваа ситуација. Бројот на заразени и починати лица од корона вирусот секојдневно расте.

Шилегов: На луѓето позитивни на Ковид 19 им треба поддршка, не жигосување

iPortal - 11.04.2020

За менталитетот: Живееме во време (невреме) на светска пандемија или ако повеќе сакате, и локална епидемија на вирусот Ковид 19. Значи, не е грев, уште помалку срамота, човек да биде позитивен на коронавирусот. Напротив. Нормално е.

Години ќе бидат потребни за колективен имунитет

Фактор - 11.04.2020

Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет во Словенија. Ова го изјави денеска Алеш Розман, директор на клиниката Голник, една од четирите болници во Словенија што примаат заразени со Ковид-19.

Во очекување на предвидениот пик за крајот на април, речиси сите земји ги продолжуваат или засилуваат мерките

Frontline - 11.04.2020

Австрија, Белгија, Чешка, Данска, Германија, Франција, Норвешка и Русија се само неколку од земјите каде се преземаат поинтензивни мерки како строг полициски час од цели викенди, па и недели.

Ова е најновиот ‘необичен’ симптом на коронавирусот кој го пријавуваат луѓето ширум светот – променети индикаторите на ...

Точка - 11.04.2020

Многумина од заболените пациенти со коронавирусот укажуваат нови симптоми на болеста, а истите чувствуваат нешто како ‘зуење’ на телото. Заболените од коронавирусот тоа искуство го споделуваат на социјалните мрежи, а симптомот го опишуваат како ...

ВМРО-ДПМНЕ: Венко Филипче да облече бел мантил и да им помогне на неговите колеги здравствените работници

Либертас - 11.04.2020

Состојбата со корона вирусот во Република Македонија ескалира поради неспособноста на власта се да справи со оваа ситуација. Бројот на заразени и починати лица од корона вирусот секојдневно расте.

Постојат три вида на корона: Во САД го има „оригиналниот“ вирус од Вухан

PressingTV - 11.04.2020

Научниците открија дека постојат три вида на корона вирус и дека не сите типови се подеднакво опасно. Според Универзитетот Кембриџ, во САД беснее „оригиналниот тип на Корона увезен од Вухан, Кина.

Демократски сојуз: Да се истражи случајот коронавирус во Велес

24Инфо - 11.04.2020

Случајот во Велес каде починаа мајка и син (наводно пред три месеци), при што покасно е утврдено дека кај мајката има Корона вирус, создаде доста конфузија, неконзистентни изјави и лажни вести, вклучително и веста дека Корона вирусот Ковид-19 во ...

100.000 жртви на корона вирусот во глобални рамки

Република - 11.04.2020

Црн старт на викендот со бројката од над 100.000 жртви на корона вирусот во глобални рамки. Полека но сигурно бројот на инфицирани лица се приближува кон 2 милиони. „Невидливиот непријател“ не престанува да ги напаѓа Соединетите американски држави ...

Дeмoкратски сојуз: Да се истражи случајот со коронавирус во Велес

Локално - 11.04.2020

Случајот во Велес каде починаа мајка и син (наводно пред три месеци), при што покасно е утврдено дека кај мајката има Корона вирус, создаде доста конфузија, неконзистентни изјави и лажни вести, вклучително и веста дека Корона вирусот Ковид-19 во ...

Словенија/Ковид-19: Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет со ова темпо

Либертас - 11.04.2020

– Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. – Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде ...

Слоенија за Ковид-19: Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет

24Инфо - 11.04.2020

– Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. – Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде ...

Наумовски: Управување со ризик „Ограничувања поради КОВИД 19“ во проекти!

Опсервер - 11.04.2020

Проектните менаџери од сите индустриски сектори во државата, го почуствуваа застојот на нивните проекти, под влијание на ограничувањата поради вирусот КОВИД 19. Според анализата, најголем фактор на влијание е ограничувањето за патување.

Пановски: Ако кај починатата е најден КОВИД-19 ќе ја смениме светската историја

iPortal - 11.04.2020

Микробилогот, професорот Никола Пановски смета дека доколку дефинитивно се потврди дека тестот кај почината велешанка е позитивен, а жената починала уште во јануари тоа може да ја смени целата светска историја.

Мистеријата на починатата велешанка

Пулс24 - 11.04.2020

Веста за смртта на 79 годишна мајка и 53 годишен син во Велес, чии посмртни останки беа откриени од полицијата на 6 април, веројатно ќе останеше само последен поздрав до двајца несреќни луѓе, доколку во меѓувреме кај жената не беа пронајдени траги ...

КОРОНА НА ДЕНОТ (видео)

Пулс24 - 11.04.2020

КОРОНА НА ДЕНОТ (видео) Ајде малку да ви испуштиме тензија. ПОГЛЕДАЈТЕ УШТЕ ...

Словенија/Ковид-19: Ќе бидат потребни неколку години за колективен имунитет

Вечер Прес - 11.04.2020

Неколку години ќе бидат потребни за да се создаде колективен имунитет на коронавирусот во Словенија. Тоа го изјави денаска рече директорот на клиниката што прима пациенти со Ковид-19. – Ќе бидат потребни неколку години со цел да се создаде ...

СТАТИСТИКА: Колку луѓе кај нас се излечија од Ковид 19?

Фактор - 11.04.2020

Во земјава од Ковид 19 се излечија 41 човек. Но, битката со опасниот вирус ја изгубија 32 луѓе. Бројот на потврдени случаи е 711. Овие податоци се објавени на koronavirus.gov.mk. Скопје, Куманово, Струга и Прилеп се општини со највисок ...

Во САД бенсее оригиналиот вирус од Кина: Научниците открија дека постојат три вида на корона

Република - 11.04.2020

Научниците открија дека постојат три вида на корона вирус и дека не сите типови се подеднакво опасно. Според Универзитетот Кембриџ, во САД беснее „оригиналниот тип на Корона увезен од Вухан, Кина.

Докторка од Флорида поради работата го загубила старателството над ќерката

MTM - 11.04.2020

Докторка од Флорида, која секојдневно се бори во првите линии на фронтот против коронавирусот, го загубила старателството над нејзината четиригодишна ќерка. Тереза ​​Грин, која е негативна на Ковид-19, вели дека по ваквата судска одлука се соочила ...

Ниту излегуваа надвор, ниту пак некој им доаѓаше дома од каде го добила вирусот велешанката

24Инфо - 11.04.2020

Ниту излегуваа надвор, ниту пак некој им доаѓаше дома од каде го добила вирусот велешанката Седумдесет и деветгодишната К.М. и нејзиниот син В.М. (53) од Велес на 6-ти април беа пронајдени мртви во нивниот стан на улицата ,,4-ти јули”, а според ...

Пандемијата ќе доведе до социјални револуции

Н.Македонија - 11.04.2020

Најпогрешното клише за коронавирусот е дека сите ги третира исто. Но не е така, ниту медицински, ниту економски, општествено или психолошки. Поточно, ковид-19 ги нагласува веќе постоечките услови на нееднаквост, каде и да стигне.

ЛУДИЛО ВО САД: Бараат Кина да им исплати 1.200 милијарди долари оштета за КОРОНА ВИРУСОТ!

Магазин - 11.04.2020

Американскиот сенатор Линдзи Грахам изјави дека Кина е одговорна за умирање на Американците од короната на вирусот и за зголемување на невработеноста во неговата земја. Тој за „Фокс њуз“ изјави дека пандемијата започнала по вина на кинеската влада и ...

Од каде корона вирус, кога ниту излегуваа, ниту некој им доаѓаше

Мак. Весник - 11.04.2020

Седумдесет и деветгодишната К.М. и нејзиниот син В.М. (53) од Велес на 6-ти април беа пронајдени мртви во нивниот стан на улицата ,,4-ти јули”, а според информација од МЗ, по обдукцијата, во дишното стебло на мајката бил пронајден вирусот.

„Фокус“: Од каде корона кај починатите мајка и син во Велес, кога со никого не контактирале?

Expres - 11.04.2020

Веста за распаднатите тела на мајката и синот, кои се претпоставува дека починале на почетокот на јануари, ја вознемири велешката јавност, пишува „Фокус“ особено информацијата дека 79.годишната К.М.

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има 50 заразени со Ковид-19

Алсат-М - 10.04.2020

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има регистрирано 50 случаи на заразени со новиот коронавирус, соопштија властите. Ниту еден од 50-те членови на екипажот што се позитивни на Ковид-19 досега не е во „критична состојба“, се вели во ...

Денеска гостин во „Само вистина“ гостин ќе биде eпидемиологот доктор Драган Даниловски

Канал5 - 10.04.2020

Како нашиот здравствен систем го преживува „ударот“ на корона вирусот? Дами и господа, повеќе или помалку навикнати на „корона-изолацијата“, вечерва во Само Вистина уште една ексклузивна здравствена едукација од првите на браникот на епидемијата и ...

Кривична пријава за објавување списоци со имиња на кумановци заболени од коронавирус

Сакам да кажам - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на личните податоци до Основното јавното обвинителство поднесе кривична пријава против непознат сторител за кривично дело злоупотреба на лични податоци од член 149 од Кривичниот законик.

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – Ковид 19 со лични податоци на социјалните мрежи

Канал5 - 10.04.2020

Списоци со наслов Корона вирус – Ковид 19 кои се прошириле на социјалните мрежи го вклучија алармот кај институциите и невладините. Агенцијата за заштита на личните податоци поднесе кривична пријава до државното обвинителство заради неовластено ...

Ковид-19 постои од декември, едно од двете мртви тела пронајдени во стан во Велес позитивно на вирусот

Алсат-М - 10.04.2020

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „КоВид-19“. Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена починала како резултат на вирусот, додека нејзиниот син, кој исто така ...

Филипче: Можно е Ковид-19 во земјава да бил присутен од порано

Алсат-М - 10.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира првиот случај. Прашан за коментар околу случајот во Велес, што денеска го објави Алсат, каде ...

Можно е вирусот да бил во земјава многу порано, рече Филипче

ТВ21 - 10.04.2020

Пред неколку дена во Велес биле пронајдени мајка и син починати во стан веќе подолго време. Обдукцијата покажала дека мајката била почината уште во јануари, а исто така била позитивна на коронавирус.

Филипче не ја исклучува можноста вирусот да бил присутен во земјава многу порано

Фокус - 10.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста новиот вирус да бил присутен во земјава многу порано откако обдукцијата на жена која починала во јануари во Велес, покажала дека таа била заразена со ковид 19.

Коронавирусот во Македонија бил уште во јануари

24 Вести - 10.04.2020

Мајката, која заедно со нејзиниот син беше пронајдени мртва во нивниот стан во Велес е позитивна на вирусот Ковид-19. Информациите се дека 79-годишната жена го имала вирусот, потврди предмалку министерот за здравство, Венко Филипче на ...

Коронавирус имала и велешанката најдена почината дома со синот, тој е негативен, според Обдукцијата починала во јануари

Сакам да кажам - 10.04.2020

Коронавирус имала и велешанката Катица Маноилова (79) која во понеделникот беше најдена мртва заедно со синот во нејзиниот стан, потврди министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес-конференција.

Од кога е присутен коронавирусот во Северна Македонија?

Deutsche Welle - 10.04.2020

Зголемен број болни од сезонски грип и сомнителен случај во Велес. Дали коронавирусот пристигнал во земјата уште пред откривањето на првиот случај на 26 февруари ќе се знае откако ќе мине критичната фаза.

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

Фокус - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Двајца починати и нови 48 заболени од корона вирус во Македонија

Фокус - 10.04.2020

Во последните 24 часа на територијата на Македонија се регистрирани нови 48 случаи на опасниот корона вирус и двајца починати од заразата, дознава „Фокус“. Со ова вкупниот број на заболени во Македонија достигнува 711 лица, а пикот на заразата се ...

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

ТВ21 - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Поткрепете го своето семејство: 5 начини да ги заштитите децата и себе од коронавирусот

Pedijatar.mk - 10.04.2020

Одржувањето на хигиена и секојдневните мерки на претпазливост, ќе ве заштитат вас и вашето семејство од КОВИД-19. В о време кога е прогласена пандемија во целиот свет, сосема е приросно како родител дополнително да се плашите за себе и за своето ...

Андоновиќ: Коронавирусот, последица за конечната геостратешка пресметка меѓу Кина и Западот?

Слободен Печат - 10.04.2020

Бројката на заразени од коронавирусот во светот ја надмина бројката од милион и 600.000 а досега починаа 95.000 луѓе. Во фокусот на пандемијата и денеска се САД кои се приближуваат до бројката на половина милион заразени и 16.111 починати.

Министрите за финансии на ЕУ се согласија: 500 милијарди евра помош

МКД - 10.04.2020

Министрите за финансии на земјите членки на Европската Унија во четвртокот вечер постигнаа договор за пакет помош од 500 милијарди евра за европските земји што се тешко погодени од пандемијата на коронавирусот.

Ново истражување: Коронавирусот во Њујорк пристигнал многу порано од што се мислело

Слободен Печат - 10.04.2020

Нови истражувања покажуваат дека коронавирусот во Њујорк почнал да кружи на средината на февруари, неколку недели пред првиот потврден случај да се појави, и дека во поголем дел бил донесен од патници од Европа, а не од Азија, објави Њујорк Тајмс.

Шведска и понатаму цврсто стои на својот некарантински пристап кон пандемијата на корона вирусот

Иновативност - 10.04.2020

Насмеани мажи и жени по рестораните, пријатели кои се дружат во градските паркови – така изгледа шведскиот пристап кон пандемијата на корона вирусот и е единствен таков во Европа. Оваа скандинавска земја подигна многу прашина со својот начин на ...

(ВИДЕО) Заев и Мицкоски во карантин, биле изложени на корона вирусот

Независен - 10.04.2020

Министерот Венко Филипче објави дека Зоран Заев и Христијан Мицкоски се во задолжителен карантин 14 дена. Првиот резултат од тестот на Мицкоски бил негативен, а Заев е во Струмица и резултатот ќе се знае во текот на денот. Фото: Б.

Загаденоста го зголемува ризикот од коронавирус: Чистиот воздух би можел да спаси животи

Слободен Печат - 10.04.2020

Едно истражување кое било спроведено од Харвард училиштето од Бостон покажало дека загадувањето на воздухот е поврзано со поголемата стапка на смртност на луѓето заболени од коронавирусот.

Заев: Немам симптоми, резултатите ги очекувам во текот на денот

А1 On - 10.04.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев преку својот ФБ профил информираше дека во текот на минатата недела имал ТВ интервју со новинар позтивен на КОВИД-19, но дека ги презел сите мерки согласно протоколите.

„Виталиа” со свој придонес во битката со Ковид-19: Донирана здрава храна и исплатен данокот на добивка

Слободен Печат - 10.04.2020

Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа” даде поткрепа на битката со корона вирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари.

Американските епидемиолози тврдат дека сонцето не го убива вирусот, испратиле писмо и до Белата куќа

+инфо - 10.04.2020

Американските епидемиолози испратиле писмо до Белата куќа во кое тврдат дека коронавирусот нема да исчезне поради топлото време, а ова е реакција на тврдењата на претседателот Доналд Трамп дека коронавирусот ќе биде побеен во текот на летото.

Истражување покажало дека коронавирусот во Њујорк стасал од Европа

Нетпрес - 10.04.2020

Новите истражувања покажуваат дека коронавирусот започнал да циркулира во Њујорк кон средината на февруари, со седмици пред да биде потврден првиот случај, и дека патниците главно го донеле од Европа а не од Азија, објави дневниот весник The New ...

Играчот на Баерн откри: Сопругата има(ше) КОВИД19, ситуацијата беше непријатна

Спортклуб - 10.04.2020

Некогашната ѕвезда на Баерн Минхен, Арјен Робен, признава дека неговата сопруга била заразена од КОВИД19, и дека тоа воопшто не било пријатно. КОВИД19 е во својот пик во Европа, а вирусот го имала и сопругата на холандскиот фудбалер, Бернадиен.

Мајката која заедно со синот беше пронајдена мртва во Велес, имала коронавирус од декември?

Курир - 10.04.2020

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „КоВид-19“. Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена починала како резултат на вирусот, додека нејзиниот син, кој исто така ...

Се снима филм за коронавирусот, ова се првите сцени ВИДЕО

+инфо - 10.04.2020

„Корона: Стравот е вирус“ е името на првиот филм за пандемијата и тој веќе започна да се снима. Филмот ја раскажува приказната за седум луѓе кои се заглавуваат во лифт, а вистинскиот хаос се случува кога еден од нив почнува да кашла.

„Постои еден симптом кој јасно го издвојува од останатите вируси“: Д-р Бранимир Несторовиќ за борбата со коронавирусот

Press24 - 10.04.2020

Симптомите на коронавирусот се многу слични со оние на останатите вируси, но постои еден симптом кој многу јасно го издвојува од останатите вируси, изјавил д-р Бранимир Несторовиќ, познат пулмолог.

Двајца починати од коронавирус во Македонија

Press24 - 10.04.2020

Во последните 24 часа на територијата на Македонија се регистрирани нови 48 случаи на опасниот корона вирус и двајца починати од заразата, дознава „Фокус“. Со ова вкупниот број на заболени во Македонија достигнува 711 ...

Списоци со податоци за заболени од ковид-19 од Куманово кружеле низ социјалните мрежи

360 степени - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци, како што соопштуваат оттаму, денеска поднесе кривична пријава до Обвинителството, врз основа на член 149 од Кривичниот законик. Пријавата е против непознат сторител, а се однесува на злоупотреба на лични ...

Чикаго го посочи првиот преносител на заразата – бил на вечера, па на погреб, па на роденден

+инфо - 10.04.2020

Во февруари, кога Америка сè уште сметаше дека го оневозможила продорот на новиот коронавирус, еден жител на Чикаго, кој бил заразен со ковид-19, отишол на погреб, а три дена подоцна и на роденденска прослава заедно со семејството и со роднините.

Робен откри: Сопругата беше заразена со коронавирус, не беше пријатно …

Sport M - 10.04.2020

Поранешната sвезда на Баерн Минхен, Арјен Робен, призна дека неговата сопруга Бернадијан неодамна била заразена со коронавирус. Ковид-19 го пустоши светот овие денови и досега зарази над милион луѓе.

Едно од двете мртви лица пронајдени во стан во Велес позитивно на коронавирус - се отвора сомнеж дека Ковид-19 има уште ...

Press24 - 10.04.2020

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „Ковид-19“, дознава Алсат-М . Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена починала како резултат на коронавирусот, додека ...

Мајката која заедно со синот беше пронајдена мртва во Велес, имала коронавирус од декември?

Нетпрес - 10.04.2020

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „КоВид-19“. Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена починала како резултат на вирусот, додека нејзиниот син, кој исто така ...

Пристигнува првиот филм за коронавирусот: Погледнете го трејлерот! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 10.04.2020

Во екот на пандемијата од коронавирусот доаѓа информацијата за снимањето на првиот филм за Ковид 19, а трејлерот веќе може да се погледне и на Јутјуб, пренесува „Би-Би-Си“. Станува збор за остварување под назив „Corona: Fear is a virus“, во кое се ...

Кривична пријава за објавените списоци со податоци од кумановци заболени од Ковид-19

Радио МОФ - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на личните податоци поднесе кривична пријава против непознат сторител откако изминатиов период на социјалните медиуми беа објавени фотографии со списоци со лични податоци на лица од Куманово заболени од коронавирусот Ковид-19 ...

Филипче не ја исклучува можноста коронавирусот да бил присутен во Македонија многу порано

Курир - 10.04.2020

Најден е вирусот во примерок од дишното стебло, многу тешко е да се каже што е причината за смртта. Но, во насока на значајно поголемиот број на пациенти од грип, 37.000, наспроти 20.000 историски гледано повеќе години наназад не е исклучено вирусот ...

Француските лекари откриja уште еден необичен симптом на коронавирусoт

Макфакс - 10.04.2020

Треска, замор, сува кашлица и останување без здив се некои од најчестите симптоми на болеста Ковид-19, но тие не се доволни за да потврдат инфекција на коронавирус. Тоа може да се утврди само со тест.

Робен раскажа за кошмарот низ кој минала неговата сопруга поради коронавирусот

Gol.mk - 10.04.2020

Легендата на Баерн Минхен и холандската репрезентација, Арјен Робен, откри дека неговата сопруга имала големи проблеми, откако добила позитивни резултати на коронавирусот. Во одреден период, додека Бернандиен се соочувала со вирусот, имала проблеми ...

Симулација на тоа како едно кашлање може да го рашири корона вирусот во супермаркет

Иновативност - 10.04.2020

Истражувачи од Финска направија симулација на тоа како капките кои ги исфрла некој заболен од корона вирус ако се накашла додека се наоѓа во супермаркет стојат во воздухот неколку минути и патуват низ рафтови, на тој начин заразувајќи ги сите ...

Девет прогнози за светот по ковид-19

Курир - 10.04.2020

Бидејќи бранот на ковид-19 патува низ целиот свет, тој го принудува човештвото да се насочи кон иновации и да го промени начинот на кој работиме и живееме. Предноста, во споредба со моменталната состојба, е што луѓето и компаниите ќе бидат поотпорни ...

Робен имал пеколни денови: Мојата сопруга едвај успеа да се излечи од Ковид-19!

Sport 1 - 10.04.2020

Коронавирусот овие денови хара ширум светот и досега зарази над милион луѓе, а една од заразените беше и сопругата на поранешниот фудбалер, Арјен Робен, Бернадијан. Како што и самиот Робен призна, ситуацијата на моменти не биле пријатна, но за среќа ...

Спасовски: Сега е херојски да се остане дома

Слободен Печат - 10.04.2020

Со олеснување ги примив резултатите со кои се потврдува дека лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски имаат негативни резултати на тестовите за КОВИД-19, напиша премиерот Оливер Спасовски.

Како Србија, Хрватска и Словенија реагираа на појавата на корона вирусот

Независен - 10.04.2020

Земјите во регионот различно реагираа на појавата на корона вирусот. Ова е компаративна анализа на мерките и зголемувањето на бројот на пациенти во Хрватска, Словенија и Србија. Додека епидемијата во Кина од својот врв почна да опаѓа, ситуацијата во ...

Социологот Татјана Стојановска Иванова предупредува – Во животот ќе следат промени предизвикани од Ковид 19

Слободен Печат - 10.04.2020

Во интервјуто направено со проф. д-р Татјана Стојановска – Иванова од Институтот за саоциологија при Филозофскиот фактултет на УКИМ, се разјаснува дилемата што ќе ни донесат деновите откако ќе запрат корона мерките и сите ние повоторно ќе сакаме ...

На носачот на авиони „Шарл де Гол“ 50 позитивни на коронавирус

Макфакс - 10.04.2020

Педесет члена на екипажот на францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ се тестирани како позитивни на коронавирусот, објави француското Министерството за одбрана, прецизирајќи дека тројца морнари биле превентивно евакуирани.

Коронавирусот во земјава е присутен од декември? Починатата велешанка позитивна на ковид-19

+инфо - 10.04.2020

Жената од Велес која беше пронајдена почината во домот, заедно со својот син, пред неколку дена, била позитивна на новиот коронавирус, објави „ Алсат-М “. Извори на „Алсат-М“ велат дека 79-годишната жена од семејството Маноилови починала како ...

„Виталиа“ плати данок на добивка и донира храна преку Црвен крст

+инфо - 10.04.2020

Компанијата „Виталиа“ го исплати аконтативниот данок на добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари и донира поголемо количество здрава храна на Црвениот крст наменета за социјални најзагрозените семејства.

„Виталиа“ со свој придонес во битката со коронавирусот: Донирана здрава храна преку Црвен Крст и исплатен данокот на ...

Кајгана - 10.04.2020

Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа“ даде поткрепа на битката со коронавирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари.

Филипче: Можно е вирусот да бил претходно присутен кај нас

+инфо - 10.04.2020

Откако Алсат дојде до документот од обдукцијата на двете починати лица од Велес, кај мајката покажувало дека е почината во јануари и била позитивна на ковид-19, за што Филипче одговор на новинарско прашање, токму на новинарот од оваа телевизија.

Кривична за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

Слободен Печат - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Кривична за граѓани кои објавиле имиња на болни од ковид-19

+инфо - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Филипче не ја исклучува можноста коронавирусот да бил присутен во Македонија многу порано

Press24 - 10.04.2020

Најден е вирусот во примерок од дишното стебло, многу тешко е да се каже што е причината за смртта. Но, во насока на значајно поголемиот број на пациенти од грип, 37.000, наспроти 20.000 историски гледано повеќе години наназад не е исклучено вирусот ...

Во Македонија коронавирусот можеби бил присутен уште во јануари, позитивен тест на распаднатото тело на велешанката

МКД - 10.04.2020

Трагичниот случај во Велес, кога на 6 април во стан во Велес биле пронајдени распаднати тела на мајка и син, може да даде нови податоци за присуството на коронавирусот во Македонија. Обдукцијата покажа дека во дел од дишното тело на мртвата ...

Веројатно корона вирусот бил присутен во земјава уште во јануари

Независен - 10.04.2020

Не се исклучува можноста корона вирусот да бил присутен во земјава уште во јануари, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. Имено, во едно од двете тела најдени во Велес, на уште во јануари починати мајка и син, најден е вирусот, во дишното ...

Еден обичен соларник на Германците им го откри „нулти“ носителот на коронавирус

Таратур - 10.04.2020

Германците се посветени и темелни во сè, што работат, па тоа не беше исклучок ни со истрагата за лоцирање на „нулти“ носителот на коронавирус во оваа технолошки, индустриски и економски напредна земја.

Спасовски: Со олеснување ги примив резултатите дека Заев и Мицкоски се негативни на коронавирусот

А1 On - 10.04.2020

„Со олеснување ги примив резултатите со кои се потврдува дека лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски имаат негативни резултати на тестовите за КОВИД-19“, напиша на својот профил на Фејсбук премиерот Оливер Спасовски.

Потврден коронавирус кај велешанка што починала во јануари, Филипче не ја исклучи можноста вирусот да бил присутен од ...

А1 On - 10.04.2020

Во примерок од дишното стебло на починатата велешанка е најден вирусот, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. Мајката и синот, кои најверојатно починале во јануари, а биле пријавени откако од станот почнала да се шири смрдеа, посмртно ...

Филипче: Можно е коронавирус во земјата да имало и пред првиот потврден случај

Макфакс - 10.04.2020

Во примерок од дишното стебло на починатата велешанка најден е вирусот, извести денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Мајка и син, кои, најверојатно, починале во јануари, а биле пријавени кога од станот почнала да се шири смрдеа, посмртно ...

Коронавирус: Робен ја раскажа борбата со неговата сопруга, Алексис Санчез во карантин со згодна манекенка

OhridNews - 10.04.2020

Опасниот вирус Ковид -19 е распространет во целиот свет. Сите кои биле заразени имаат свои приказни, а секако во нив главна улога имаат и оние кои даваат голема поддршка во борбата со смртоносниот коронавирус.

Девет прогнози за светот по ковид-19

+инфо - 10.04.2020

Бидејќи бранот на ковид-19 патува низ целиот свет, тој го принудува човештвото да се насочи кон иновации и да го промени начинот на кој работиме и живееме. Предноста, во споредба со моменталната состојба, е што луѓето и компаниите ќе бидат поотпорни ...

Ковид-19: Паметни возови во Кина препознаваат патници без маска

24auto - 10.04.2020

Кинеските власти воведуваат „паметни“ возови на една од линиите на подземната железница кои можат да детектираат патници без медицински маски, соопшти агенцијата „Синхуа“, повикувајќи се на операторот на метрото во Пекинг.

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

А1 On - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Ковид-19 го имало уште во декември-пронајден е кај велешанката што била мртва од јануари

Нова ТВ - 10.04.2020

Фото: Батали.нет Овој случај предизвикува сомнеж дека вирусот бил присутен во земјавата уште во декември, но никој досега не го постави прашањето како е возможно мајката и синот да бидат мртви цел месец, а никој за тоа време да не ги побара, да не ...

ЗА ПРВ ПАТ: Снимен моментот кога коронавирусот напаѓа здрава клетка

Pedijatar.mk - 10.04.2020

Бразилските научници први го „уловија“ Ковид-19 со помош на микроскоп кој може да ги зголемува предметите и до два милиони пати ♦♦♦♦♦♦♦ М оментот кога вирусот КОВИД-19 заразува здрава клетка е „фатен“ во серија на имиџи од тим на бразилски ...

(ВИДЕО) Зибери: Ќе анализираме, не исклучувам да сме го имале коронавирусот уште од декември или јануари

360 степени - 10.04.2020

Директорот на Центарот за јавно здравје – Скопје, Арбен Зибери, во интервју за „360 Степени“ зборуваше за екстремно зголемениот број на случаи на сезонски грип оваа година и дали е можно дел од пациентите да биле всушност случаи на коронавирусот ...

„Виталиа“ донирана здрава храна преку Црвен Крст и исплатен данокот на добивка

А1 On - 10.04.2020

Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа“ даде поткрепа на битката со корона вирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари.

Кривична пријава за објавување списоци со заболени од корона вирус

Независен - 10.04.2020

Фото: Б. Грданоски Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со ...

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

Нетпрес - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи, ...

Сител - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

Курир - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Како имунолошкиот систем се бори против коронавирусот

Окно - 10.04.2020

Извор: Дојче веле Како нашиот имунолошки систем реагира на коронавирусот? Коронавирусот, како и секој вирус, не е ништо повеќе од една обвивка околу генетски материјал и неколку протеини. За да се размножи, потребен му е домаќин во вид на жива ...

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има 50 заразени со Ковид-19

А1 On - 10.04.2020

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има регистрирано 50 случаи на заразени со новиот коронавирус, соопштија властите. Тројца морнари се евакуирани „како превентивна мерка“. Направени биле 66 тестови врз морнари од бродот.

Францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има 50 случаи на заразени со коронавирус

Слободен Печат - 10.04.2020

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол” има регистрирано 50 случаи на заразени со новиот коронавирус, соопштија властите. Тројца морнари се евакуирани „како превентивна мерка”. Направени биле 66 тестови врз морнари од бродот.

Француските лекари откриja уште еден необичен симптом на коронавирусoт

Курир - 10.04.2020

Треска, замор, сува кашлица и останување без здив се некои од најчестите симптоми на болеста Ковид-19, но тие не се доволни за да потврдат инфекција на коронавирус. Тоа може да се утврди само со тест.

КАКО КАМЕЛЕОН: Новите симптоми и четирите фази на Ковид-19

Слободен Печат - 10.04.2020

Коронавирусот е вистински камелеон. Ова е утврдено од страна на швајцарските медицински лица во написот објавен во научното списание „Swiss Medical Weekly“, објавено од „Зидојче Цајтунг“ и „Шпигел“, пренесува Дојче Веле .

Ковид-19: ЕУ конечно се договори, 500 милијарди евра „пакет за спас“ од коронавирусот

360 степени - 10.04.2020

Министрите за финансии за земјите членки на ЕУ договрија пакет за спас на најпогодените држави во блокот од кризата со коронавирусот. Пакетот изнесува 500 милијарди евра. Договорот го соопшти шефот на Еврогрупата (неформален совет на министрите за ...

Седум глупави работи што ги направив кога останав бремена

Деца - 10.04.2020

Што се однесува до бременоста, мојата беше едноставна: немаше утрински мачнини, ниту дијабетес, претерано одморање, крвавење и хемороиди. Читав за сите можни компликации и слушав многу хорор-приказни од пријателки и познајнички, но изгледа имав ...

ЕУ се согласи за пакет помош од 500 милијарди евра

Р.С.Европа - 10.04.2020

Министрите за финансии на земјите членки на ЕУ постигнаа договор за пакетот помош од 500 милијарди евра за европските земји, сериозно погодени од пандемијата на коронавирусот. Претседателот на Еврогрупата, Марио Сентено, објави дека е постигнат ...

Македонија досега успеа да го амортизира ударот на корона вирусот – интервју со д-р Владимир Микиќ, епидемиолог

Независен - 10.04.2020

Лејла Сабит Фото: Борис Грданоски Во Македонија, во моментот од корона вирусот се заразени 663 лице, најмногу во Скопје – 273, 30 се починати, 37 се излечени, а 10.414 се во изолација. „Рестриктивните мерки во форма на ограничување на движењето иако ...

Брачен пар на прва борбена линија против коронавирусот: „Ова е најблиску што можеме да си пријдеме“

Таратур - 10.04.2020

Во време на оваа епидемиска ситуација наметната од коронавирусот кој се шири на сите страни од светот, медицинските лица и лекарскиот персонал на планетарно ниво се најизложените и најпосветени борци против оваа пандемија.

(ВИДЕО) Корона вирусот на небото над Куманово донел необична појава: Луѓето нагаѓаат за што станува збор!

Екран - 10.04.2020

Ај што имаат заострени мерки поради корона вирусот, кумановчани вчера ги изненадила и една необична појава… Во светот веќе стана општо познато дека поради изолацијата и седењето дома (карантин) небото над големите градови како во Милано, Вухан се ...

Дали коронавирусот ќе предизвика крај на цивилизацијата што ја знаеме?

Слободен Печат - 10.04.2020

„Светот веќе никогаш нема да биде ист“, е реченица која се почесто се повторува откако коронавирусот ја потресе глобалната економија. На многу луѓе ова е показател за кревкоста на нашата цивилизација.

Кривична пријава за објавување на имињата и адресите на заразени со Ковид-19

Република - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Кривична за граѓани кои објавиле имиња на болни од коронавирусот

Локално - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

Либертас - 10.04.2020

– Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Кинезите потврдија: Постојат два типа на корона вирус

Република - 10.04.2020

Кинеските научници откако целосно се справија со Ковид 19 се убедени дека постојат два типа на корона вирус.Разликата меѓу нив е што е едниот е многу поагресивен и со поголем број жртви. Тој нов тип, тврдат научниците е резултат на развојот на ...

Велешанката која заедно со својот син беше пронајдена мртва во домот пред неколку дена била позитивна на Ковид 19

iPortal - 10.04.2020

Велешанката која заедно со својот син беа пронајдени мртви во нивниот дом во Велес пред неколку дена била позитивна на Ковид 19, објави Алсат-М . Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена починала како резултат на вирусот, додека нејзиниот син, ...

„Виталиа“ со свој придонес во битката со корона вирусот: Донирана здрава храна преку Црвен Крст и исплатен данокот на ...

еМагазин - 10.04.2020

Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа“ даде поткрепа на битката со корона вирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари.

Филипче не ја исклучува можноста коронавирусот да бил присутен во Македонија многу порано

Република - 10.04.2020

Најден е вирусот во примерок од дишното стебло, многу тешко е да се каже што е причината за смртта. Но, во насока на значајно поголемиот број на пациенти од грип, 37.000, наспроти 20.000 историски гледано повеќе години наназад не е исклучено вирусот ...

Спасовски: Сега е херојски да се остане дома и да се почитуваат препораките за претпазливост

Либертас - 10.04.2020

-Со олеснување ги примив резултатите со кои се потврдува дека лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски имаат негативни резултати на тестовите за КОВИД-19. Им посакувам и периодот на самоизолација да го поминат во добро ...

Филипче: Moжно е коронавирусот да бил од порано присутен во земјава

24Инфо - 10.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста новиот вирус да бил присутен во земјава многу порано откако обдукцијата на жена која починала во јануари во Велес, покажала дека таа била заразена со ковид 19.

Филипче: Можно е коронавирус во земјава да имало и пред првиот потврден случај

Точка - 10.04.2020

Во примерок од дишното стебло на почината велешанка е најден вирусот, извести денеска министерот за здравство Венко Филипче. Мајка и син, кои најверојатно починале во јануари, а биле пријавени откако од станот почнала да се шири смрдеа, посмртно ...

Спасовски им посака на Заев и Мицкоски со здравје да ја поминат изоалцијата, оваа битка ќе ја добиеме само заедно

24Инфо - 10.04.2020

Со олеснување ги примив резултатите со кои се потврдува дека лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски имаат негативни резултати на тестовите за КОВИД-19. Им посакувам и периодот на самоизолација да го поминат во добро ...

Кривична пријава за објавување список со имиња и адреси на заразени од корона вирусот

еМагазин - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов „Корона ...

Спасовски: Сега е херојски да се остане дома и да се почитуваат препораките за претпазливост

iPortal - 10.04.2020

„Со олеснување ги примив резултатите со кои се потврдува дека лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски имаат негативни резултати на тестовите за КОВИД-19, напиша на Фејсбук премиерот Оливер Спасовски.

АЗЛП ќе поднесе кривична пријава за споделувањето на податоците на заболените од Ковид-19 во Куманово

Мета - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на личните податоци (АЗЛП) соопшти дека поднесува кривична пријава против непознат сторител поради објавувањето списоците со лични податоци (име и презиме, матичен број и адреса) на лица со Ковид-19 од Куманово, кои интензивно ...

Филипче: Можно е коронавирус во земјата да имало и пред првиот потврден случај

MTM - 10.04.2020

Во примерок од дишното стебло на починатата велешанка најден е вирусот, извести денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Мајка и син, кои, најверојатно, починале во јануари, а биле пријавени кога од станот почнала да се шири смрдеа, посмртно ...

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

Frontline - 10.04.2020

Станува збор за список кој бил проширен на социјалните мрежи и за лица кои најверојатно се од подрачјето на Куманово. Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 ...

Дали коронавирусот е присутен во Македонија подолго одошто се мислеше?

Република - 10.04.2020

Драстичното зголемување на заболени од грип годинава и случајот на мајката и синот од Велес кои починале пред повеќе недели го отвораат прашањето дали коронавирусот во земјата бил присутен подолго одошто досега се мислеше, пишува Дојче веле .

(ВИДЕО) 360° Зибери: Ќе анализираме, не исклучувам да сме го имале коронавирусот уште од декември или јануари

Либертас - 10.04.2020

Директорот на Центарот за јавно здравје – Скопје, Арбен Зибери, во интервју за „ 360 Степени “ зборуваше за екстремно зголемениот број на случаи на сезонски грип оваа година и дали е можно дел од пациентите да биле всушност случаи на коронавирусот ...

Снимен моментот кога коронавирусот влегува во човековата клетка (ФОТО)

Локално - 10.04.2020

Точниот момент кога вирусот КОВИД-19 ја заразува клетката е снимен во серија слики од тим бразилски научници кои користат моќен електронски микроскоп. Експерти од фондацијата „Освалдо Круз“ во Бразил направија неверојатни слики додека проучувале ...

Гастроентеролог: Веганите се поподложни на инфекција, а овие намирници го штитат организмот од Ковид-19

Локално - 10.04.2020

Покрај мерките кои се донесени и изолацијата, втор најважен совет кој експертите го посочуваат кога станува збор за спречување на ширењето на коронавирусот, е поголемо ниво на хигиена и повнимателен однос кон храната и сè што се внесува во домот.

(ВИДЕО) Зибери: Ќе анализираме, не ја исклучувам можноста да сме имале заразени лица од ковид 19 и пред крајот на ...

iPortal - 10.04.2020

Директорот на Центарот за јавно здравје – Скопје, Арбен Зибери, во интервју за „360 Степени“ зборуваше за екстремно зголемениот број на случаи на сезонски грип оваа година и дали е можно дел од пациентите да биле всушност случаи на коронавирусот ...

Министрите за финансии на ЕУ се согласија: 500 милијарди евра помош

Република - 10.04.2020

Министрите за финансии на земјите членки на Европската Унија вчера вечер постигнаа договор за пакет помош од 500 милијарди евра за европските земји што се тешко погодени од пандемијата на коронавирусот.

„Виталиа“ со свој придонес во битката со корона вирусот: донирана здрава храна преку Црвен Крст и исплатен данокот на ...

Фактор - 10.04.2020

Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа“ даде поткрепа на битката со корона вирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари.

15: Лажна вест е дека МПЦ и ИВЗ ќе добијат државна финансиска помош, тестот на Заев се очекува од Мицкоски е негативен, ...

Frontline - 10.04.2020

Преглед на вести во 15 часот ВЛАДАТА категорично демантира дека е донесена Уредба со која финансиски ќе се помагаат МПЦ и ИВЗ, како што објавија некои медиуми, која како дезинформација се шири и на социјалните мрежи.

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

CivilMedia - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Постигнат договор во ЕУ: Пакет помош од 500 милијарди евра

Локално - 10.04.2020

Министрите за финансии на земјите членки на ЕУ постигнаа договор за пакетот помош од 500 милијарди евра за европските земји, сериозно погодени од пандемијата на коронавирусот. Претседателот на Еврогрупата, Марио Сентено, објави дека е постигнат ...

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи, ...

Опсервер - 10.04.2020

Скопје, 10 април 2020 () – Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на ...

Се огласи Заев откако беше тестиран на корона вирус

iPortal - 10.04.2020

Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен на КОВИД-19. Иако во текот на интервјуто ги преземавме сите заштитни мерки како избегнување контакт и одржување ...

(Галерија) Скопје спремно за викенд-карантин

еМагазин - 10.04.2020

На територијата на цела Македонија викендов, за прв пат е прогласен 24 часовен карантин, кој почнува денеска од 16 часот, а ќе трае до 5 часот наутро во понеделник. Уште од сабајле граѓаните на Скопје забразано ги завршуваа своите обврски и набавки ...

Француски лекари откриле уште еден необичен симптом на коронавирусот

Локално - 10.04.2020

Треска, замор, сува кашлица и недостаток на здив. Овие се некои од најчестите симптоми на Ковид-19, но тие не се доволни за да се потврди инфекција на коронавирус. Тоа може да се утврди исклучиво со тест.

Двајца починати и 48 новозаболени од коронавирус во земјава

24Инфо - 10.04.2020

Во последните 24 часа на територијата на Македонија се регистрирани нови 48 случаи на опасниот корона вирус и двајца починати од заразата, дознава „Фокус“. Со ова вкупниот број на заболени во Македонија достигнува 711 лица, а пикот на заразата се ...

Хумористична серија за коронавирус ги подели Шпанците

Локално - 10.04.2020

Новиот шпански ситком, „Карантински дневници“, за животот под коронавирус покажува како жените во една од најтешко погодените земји балансираат помеѓу работата, родителството и домашната работа – со хумористичен пресврт.

Недостиг на медицински персонал најголемиот проблем во справување со Ковид -19 во Куманово

CivilMedia - 10.04.2020

Во Куманово во текот на последните три дена беа забележани две нови жртви со дијагностициран корона вирус. Во завчерашните податоци на Министерството за здравство, беше објавено дека 73-годишен пациент кој починал, бил хоспитализиран на Клиниката за ...

„Виталиа” со свој придонес во битката со корона вирусот: донирана здрава храна преку Црвен Крст и исплатен данокот на ...

Бизнис Вести - 10.04.2020

Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа” даде поткрепа на битката со корона вирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари.

Без одговор: Дали некој ги поставил овие прашања во врска со коронавирусот?

Женски магазин - 10.04.2020

Сè уште нема доволно информации за коронавирусот кој се шири безмилосно ширум светот. Експертите едноставно ги дигаат своите раменици од многу причини, а непознатото предизвикува дополнителен страв и напнатост кај луѓето.

Коронавирусот е само почеток – дали пандемијата е една од 10-те библиски пакости?

Точка - 10.04.2020

Пандемијата коронавирус моментално ја пустоши нашата планета, иако некои сметаат дека таа набрзо ќе заврши, други тврдат дека истата е ‘вовед’ во последните денови... „Почеток на страдањата, Матеј 24:3-8.

ФИЛИПЧE ЗА ПОЧИНАТИТЕ МАЈКА И СИН ВО ВЕЛЕС: Најден е вирусот во примерок од нивното дишно стебло

Фактор - 10.04.2020

Најден е вирусот во примерок од нивното дишно стебло, вели министерот за здравство, Венко Филипче за мајката и синот кои починаа во Велес. „Не е исклучена можностa вирусот да бил присутен во земјава порано“, рече тој.

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има 50 заразени со Ковид-19 (ДПЛ)

Опсервер - 10.04.2020

Париз, 10 април 2020 () – На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има регистрирано 50 случаи на заразени со новиот коронавирус, соопштија властите. Тројца морнари се евакуирани „како превентивна мерка“.

Како Германија го откри „случајот 0“ на коронавирусот преку еден соларник

Република - 10.04.2020

За време на една пауза за ручек во јануари во компанија за делови за автомобили, работник се сврте кон колегата и побара да ја позајми солта. Како и соларникот, во тој момент, тие го споделија новиот корона вирус, заклучија научниците.

18: Заев негативен на тестот за корона вирус, сметка за донации за помош против епидемијата, вратени македонски граѓани ...

Frontline - 10.04.2020

Преглед на вестите до 18,00 часот. ВО редовната прес конференција, втора за денес на министерот Филипче, тој накратко соопшти дека и тестот кој го правел лидерот на социјалдемократите, Зоран Заев за корона вирус е негативен.

Можно е корона вирусот да бил присутен кај нас многу порано од што се знае

еМагазин - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, потврди дека корона вирусот бил присутен во 79-годишната жена чие што тело во распаѓање беше пронајдено пред неколку дена во Велес. Станува збор за случајот со мајката и синот кои речиси во распаѓање беа ...

Кривична за објавен список со имиња на кумановци заболени од Ковид 19

24Инфо - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Кривична за објавен список со имиња на кумановци заболени од Ковид 19

iPortal - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Филипче: Можно е Ковид-19 во земјава да бил присутен од порано

Либертас - 10.04.2020

Прашан за коментар околу случајот во Велес, што денеска го објави Алсат , каде пред неколку дена беа пронајдени две мртви тела, починати во јануари, а во едното од нив деновиве е изолиран Ковид-19, Филипче вели: „Не е исклучена можноста вирусот да ...

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол” има 50 заразени со Ковид-19

24Инфо - 10.04.2020

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол” има регистрирано 50 случаи на заразени со новиот коронавирус, соопштија властите. Ниту еден од 50-те членови на екипажот што се позитивни на Ковид-19 досега не е во „критична состојба”, се вели во ...

Здрава храна за социјално најзагрозените семејства

Вечер Прес - 10.04.2020

Компанијата „Виталиа“ донира поголемо количество здрава храна на Црвениот Крст наменета за социјално најзагрозените семејства, а претходно даде поткрепа на битката со корона вирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за ...

Кривична пријава за објавување на списоците со имиња на кумановци заболени од коронавирус

Kumanovo News - 10.04.2020

На списоците кои кружеа на социјалните мрежи неовластено беа објавени лични податоци на лица од Куманово кои се заболени од КОВИД-19, со посочени имиња, датум на раѓање и адреса на живеење.

Филипче: Не ја исклучувам можноста КОВИД-19 да бил присутен и во месеците декември и јануари

Локално - 10.04.2020

Министерот Филипче на новинарско прашање одговори дека не ја исклучува можноста вирусот да бил присутен и многу порано во земјава, после случајот во Велес со починатата жена. „Бидејќи зголемениот број на случаи од грип оваа сезона, не ја исклучувам ...

Филипче: Кај мајката и синот во Велес пронајден е вирус во примерок во дишното стебло

Скопје инфо - 10.04.2020

Во однос на случајот со починатите мајка и син во Велес, пронајден е вирусот во примерок од нивното дишно стебло. Во насока на значајно зголемиот број на пациент од грип во оваа сезона, не е исклучена можноста вирусот да е присутен во нашата земја и ...

Мапа на ширењето на КОРОНА ВИРУСОТ, сите три досега лоцирани мутации

Пулс24 - 10.04.2020

Мапа на ширењето на КОРОНА ВИРУСОТ, сите три досега лоцирани мутации Три типа на смртоносен коронавирус се шират низ целиот свет – а во САД е пренесен оригиналниот тип од Кина. Истражувачите од универзитетот Кембриџ ја мапирале генетската историја ...

Кривична пријава за објавување списоци со наслов Корона вирус – КОВИД 19 со лични податоци на социјалните мрежи

Бриф - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона ...

Француските лекари откриja уште еден необичен симптом на коронавирусoт

24Инфо - 10.04.2020

Треска, замор, сува кашлица и останување без здив се некои од најчестите симптоми на болеста Ковид-19, но тие не се доволни за да потврдат инфекција на коронавирус. Тоа може да се утврди само со тест.

Позитивниот тест на распаднатото тело на жената во Велес отвора можности вирусот корона да бил присутен во земјава уште ...

Вечер Прес - 10.04.2020

Обдукцијата на една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес на 6 април, покажа дека таа е позитивна на вирусот „КоВид-19“. Се покажало дека во дел од дишното тело на мртвата 89-годишна жена бил ...

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има 50 заразени со Ковид-19

Локално - 10.04.2020

На францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ има регистрирано 50 случаи на заразени со новиот коронавирус, соопштија властите. Тројца морнари се евакуирани „како превентивна мерка“. Направени биле 66 тестови врз морнари од бродот.

„Виталија“ донира здрава храна преку Црвениот Крст

iPortal - 10.04.2020

Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа“ даде поткрепа на битката со корона вирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари.

Кривична пријава за објавување на имињата на заболени од коронавирус

Вечер Прес - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на личните податоци до Основното јавното обвинителство поднесе кривична пријава против непознат сторител за кривично дело злоупотреба на лични податоци од член 149 од Кривичниот законик.

Кривична пријава за објавување список со имиња и адреси на заразени од корона вирусот

Скопје инфо - 10.04.2020

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов „Корона ...

Квиз: Дали правилно се штитите од коронавирусот?

Точка - 10.04.2020

Коронавирусот е неизбежна тема овие денови, а се чини дека сите податоци за него веќе ги слушнавме и добро ги запомнивме. Сепак, не е лошо да се провери нашето знаење, да се утврди она што сме го научиле и евентуално да се надополни знаењето со ...

Француските лекари откриja уште еден необичен симптом на коронавирусoт

MTM - 10.04.2020

Треска, замор, сува кашлица и останување без здив се некои од најчестите симптоми на болеста Ковид-19, но тие не се доволни за да потврдат инфекција на коронавирус. Тоа може да се утврди само со тест.

„Виталија“ донира здрава храна преку Црвениот Крст

Опсервер - 10.04.2020

Скопје, 10 април 2020 () – Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа“ даде поткрепа на битката со корона вирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година, во износ од 7.002.194 денари.

Починатата велешанка отвора дилема дали корона вирусот сме го имале уште околу новогодишните празници

Денешен - 10.04.2020

Мајката, која заедно со нејзиниот син беше пронајдени мртва во нивниот стан во Велес е позитивна на вирусот Ковид-19. Информациите се дека 79-годишната жена го имала вирусот, ги потврди денеска министерот за здравство, Венко Филипче на ...

Потресна фотографија на маж и жена во првите редови во борбата со коронавирусот

Република - 10.04.2020

Уште откако е прогласена светската пандемија на „Ковид-19“, тие се обидуваат да им помагаат на оние кои се погодени од вирусот, секојдневно, ставајќи го во опасност сопственото здравје. Медицинскиот техничар Мохамед Џамал Дин сподели емотивна ...

Прашања и одговори: Како психолошки да го победиме корона вирусот

Frontline - 10.04.2020

Иво Куновски и Маријана Станковиќ ќе разговараат на теми поврзани со психолошкото здравје во моменти на пандемија и сите состојби кои кај некој може да се појават во вакви околности. Започна информативната емисија на Владата „КОВИД – 19: Прашања и ...

Велешанката, која заедно со синот беше пронајдена мртва имала коронавирус

24Инфо - 10.04.2020

Велешанката која заедно со својот син беа пронајдени мртви во нивниот дом во Велес пред неколку дена била позитивна на Ковид 19, објави Алсат-М . Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена од семејството Маноилови починала како резултат на ...

Мајката која заедно со синот беше пронајдена мртва во Велес, имала коронавирус од декември?

Република - 10.04.2020

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „КоВид-19“. Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена починала како резултат на вирусот, додека нејзиниот син, кој исто така ...

Луѓето кои живеат во загадените средини се во поголем ризик од компликации предизвикани од коронавирус

Точка - 10.04.2020

Едно истражување кое го спровеле од Харвард од Бостон, покажало дека загадувањето на воздухот е поврзано со поголема стапка на смртност кај луѓето заболени од коронавирус, пренесува „Гардијан“.

Најнова вест: Велешанката која заедно со својот син беа пронајдени мртви во нивниот дом во Велес пред неколку дена била ...

Centar - 10.04.2020

Велешанката која заедно со својот син беа пронајдени мртви во нивниот дом во Велес пред неколку дена била позитивна на Ковид 19, објави Алсат-М . Извори на Алсат велат дека 79-годишната жена починала како резултат на вирусот, додека нејзиниот син, ...