TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Конго останува да не’ вика Република Македонија

Форум - 26.10.2008

Постојаната мисија на Демократска Република Конго при ОН вчера испратила нота до македонското Министерство за надворешни работи во која потврдува дека нивната позиција во однос на името на Република Македонија останува непроменета. Двете држави воспоставија дипломатски односи во септември 1999 година.

Најпознатата држава во светот

Утрински - 25.10.2008

Доколку се продолжи со овој курс на водење на надворешната политика, допрва ќе следуваат катастрофални последици К ако по обичај, и оваа недела весниците известија за огромен број политички настани. Во Собранието се одвива расправа за уставни измени, што е само по себе настан со голем политички интензитет.

Конго останува на уставното Република Македонија

Утрински - 25.10.2008

Конго е земја трета по големина на африканскиот континент, богата со бакар и дијаманти. Димитар Чулев Демократска Република Конго вчера со официјална нота потврди дека нејзината позиција во однос на името Македонија останува непроменета, почитувајќи го и во иднина заедничкото коминике со кое двете држави воспоставија дипломатски односи во септември 1999 година.

Конго одбил 100 тенкови и останал на уставното име

Вест - 25.10.2008

Конго ќе продолжи да и се обраќа на Република Македонија со уставното име, соопшти вчера Македонското министерство за надворешни работи, за што потврда е и нотата која постојаната мисија на оваа земја во ОН ја испрати до МНР. Неофицијално дознаваме дека Грција на Конго му понудила 100 тенкови, 1.000 хаубици и неколку воени борбени авиони, дел од нив на подарок, а дел по багателни цени, со цел да ...

Конго останува на уставното име

Време - 25.10.2008

Демократска Република Конго не ја променила позицијата во однос на уставното име на Република Македонија, информира Постојаната мисија на оваа земја во официјалната нота до македонското Министерство за надворешни работи. Во нотата се вели дека ДР Конго ќе продолжи да го користи уставното име на Република Македонија во согласност со заедничкото коминике со кое двете држави воспоставија дипломатски ...

Над 4 милијарди нè викаат Македонија

Н.Македонија - 25.10.2008

Борбата меѓу Македонија и Грција за докажувањето колку земји ја признаваат или не ја признаваат нашата земја под уставното име добива интензитет. Грција се пофали дека успеала да ги придобие Мексико, ДР Конго и Панама да ни се обраќаат со референцата БЈРМ. Македонија, пак, доби уште едно големо признание на уставното име од Индија.

За Конго остануваме Република Македонија

А1 - 24.10.2008

Постојаната мисија на Демократска Република Конго при ОН вчера испратила нота до македонското Министерство за надворешни работи во која потврдува дека нивната позиција во однос на името на Република Македонија останува непроменета. Двете држави воспоставија дипломатски односи во септември 1999 година.

МНР - ЗА ДР КОНГО ОСТАНУВАМЕ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Телма - 24.10.2008

МНР - ЗА ДР КОНГО ОСТАНУВАМЕ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Постојаната мисија на Демократска Република Конго при ОН вчера испратила нота до македонското Министерство за надворешни работи во која потврдува дека нивната позиција во однос на името на Република Македонија останува непроменета, почитувајќи го заедничкото Коминике со кое двете држави воспоставија дипломатски односи во септември 1999 година.

Д.Р. Конго демантираше дека ќе не нарекува ФИРОМ

Алсат-М - 24.10.2008

Демократска Република Конго денеска ја демантираше Грција со писмото со кое го информираше Министерството за надворешни работи во Скопје дека властите на оваа држава не го смениле ставот во врска со уставното име на Македонија. Инаку, денеска премиерот Груевски и претседателот Црвенковски одржаа уште една средба во врска со последниот пакет на Нимиц, но нема детали од средбата.

На координацијата не е усогласен одговор за Нимиц, Конго не се повлекува од уставното име на РМ

Канал5 - 24.10.2008

Средбата на државно-владиниот врв од која се очекуваше усогласен став за последните предлог-идеи на медијаторот Нимиц, заврши со целосен молк – нема изјави, го нема ниту вообичаеното техничко соопштение, нема брифинзи за содржината на разговорите.

Конго не ги прифати Данајските подароци од Грција

Дневник - 24.10.2008

Конго не ги прифати Данајските подароци од Грција Демократска Република Конго со нота ја извести Македонија дека властите во Киншаса остануваат на својата позиција за признавање на уставното име на земјава во согласност со Коминикето со кое двете држави воспоставија дипломатски односи во 1999 година.

За Конго остануваме Република Маскедонија

Канал5 - 24.10.2008

Скопје, 24 октомври (МИА) - Постојаната мисија на Демократска Република Конго при ОН вчера испратила нота до македонското Министерство за надворешни работи во која потврдува дека нивната позиција во однос на името на Република Македонија останува непроменета, почитувајќи го заедничкото Коминике со кое двете држави воспоставија дипломатски односи во септември 1999 година.

Индија ќе ни се обраќа со уставното име

Утрински - 24.10.2008

Најмногубројната светска демократија нема веќе да ја користи референцата Димитар Чулев Република Индија донесе одлука, почнувајќи од овој месец, да го користи уставното име во билатералната комуникација со Република Македонија. За позитивното поместување на ставот на индиската влада во поглед на употребата на уставното име на Македонија сведочи писмото што го испрати претседателката на Индија ...

Во Индија извојувана дипломатска победа над Грција

Дневник - 24.10.2008

Република Индија, почнувајќи од овој месец, го користи уставното име на Република Македонија во билатералната комуника ција меѓу двете земји, соопшти вчера Министерството за надворешни работи (МНР), кое информира дека Индија за својата одлука го известила македонското МНР на 6 октомври.

Грција купува земји на ситно, Македонија ја лапна Индија

Време - 24.10.2008

Грција купува земји на ситно, Македонија ја лапна Индија Уште неколку земји, кои воспоставиле дипломатски односи со Македонија под уставното име, се подготвуваат да ја сменат позицијата по ова прашање, тврдат за „Време“ грчки дипломатски извори.

А рејтингот во светот?

Време - 24.10.2008

Засилениот дипломатски притисок на Грција за што повеќе земји да преминат на употреба на, за нас срамната референца ПЈРМ, наместо уставното име, деновиве ја вознемири целокупната јавност, но не и Министерството кое е најповикано брзо да одговори на грчката пропаганда.

Конго официјално потврди дека ќе не' oсловува како Република Македонија, лагата на Грците со кратки нозе

Нетпрес - 24.10.2008

Во нотата која вчера ја испрати Постојаната мисија на Демократска Република Конго до македонското Министерство за надворешни работи, властите на оваа африканска земја потврдија дека нивната позиција во однос на името на Македонија останува непроменета, почитувајќи го заедничкото Коминике со кое двете држави воспоставија дипломатски односи во септември 1999 година, информираат од министерството за ...

КОНГО ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА ГО КОРИСТИ УСТАВНОТО ИМЕ НА МАКЕДОНИЈА

Сител - 24.10.2008

Официјална Киншаса со нота го известила македонското МНР дека нивната позиција во однос на името на Македонија останува непроменета, почитувајќи го заедничкото Коминике со кое двете држави воспоставија дипломатски односи во септември 1999 година.

Атина на Конго му понуди тенкови за да не ословуваат како ПЈРМ!

Вечер Прес - 24.10.2008

Високи дипломатски извори од Министерството за надворешни работи на Конго откриваат што се крие зад понудата од Грција до нив ако во иднина не ословуваат со референцата ПЈРМ. На Конго му биле понудени сто тенкови, илјада хаубици и неколку борбени авиони од кои грчката армија сака да се ослободи по зделката за купување оружје од Франција.

За Индија сме Република Македонија

Н.Македонија - 24.10.2008

Индија го користи уставното име на Македонија, под кое е регистрирана и новоотворената македонска амбасада во Њу Делхиво државниот дипломатски протокол на оваа земја под. И покрај острото противење и силните притисоци од официјални грчки претставници во обид да ја спречат оваа одлука на индиските власти, Македонија издејствува во билатералната комуникација со оваа влијателна земја да се користи ...

Дипломатски битки околу Македонија

BBC - 23.10.2008

Македонското министерство за надворешни работи соопшти дека Индија од овој месец во билатералната комуникација го користи уставното име на Република Македонија. Ова доаѓа во момент кога се чини се засилува и грчката дипломатска битка за промена на името на Македонија и придобивање на што повеќе земји.

Индија ќе го користи уставното име на Македонија

А1 - 23.10.2008

Република Индија, почнувајќи од овој месец, го користи уставното име на Република Македонија во билатералната комуникација меѓу двете земји. Ова денеска го соопшти Министерството за надворешни работи , кое информира дека за Индија за својата одлука го известила македонското МНР на шести овој месец.

Индија во билатералната комуникација не ословува со Република Македонија

Алсат-М - 23.10.2008

Република Индија, почнувајќи од овој месец, го користи уставното име на Република Македонија во билатералната комуникација меѓу двете земји. „На 06.10.2008, индиската Влада со нота го информираше Министерството за надворешни работи на Република Македонија дека новоотворената македонска Амбасада во Њу Делхи е регистрирана во државниот дипломатски протокол на оваа земја под уставното име, а ...

ИНДИЈА РЕШИ ДА ГО КОРИСТИ УСТАВНОТО ИМЕ НА МАКЕДОНИЈА

Телма - 23.10.2008

ИНДИЈА РЕШИ ДА ГО КОРИСТИ УСТАВНОТО ИМЕ НА МАКЕДОНИЈА Индија, почнувајќи од овој месец, го користи уставното име на Република Македонија во билатералната комуникација меѓу двете земји. Ова денеска го соопшти Министерството за надворешни работи (МНР), кое информира дека за Индија за својата одлука го известила македонското МНР на шести овој месец.

Индија почна да комуницира со Македонија под уставното име

Канал5 - 23.10.2008

Наместо со привременото Индија на Македонија ќе и се обраќа со уставното име. На 6-ти октомври индиското МНР пратило нота до македонското МНР во кое го информира дека новоотворената амбасада на Македонија во Њу Делхи во индискиот државен дипломатски протокол е регистрирана под уставното име Република Македонија, а не со референцата ПЈР Македонија.

Индија го користи уставното име на Република Македонија во билатералната комуникација

Канал5 - 23.10.2008

Скопје, 23 октомври (МИА) - Една од највлијателните азиски држави, Република Индија, почнувајќи од овој месец, го користи уставното име на Република Македонија во билатералната комуникација меѓу двете земји. Индиската Влада на 6-ти овој месец го информираше Министерството за надворешни работи на Република Македонија дека новоотворената македонска Амбасада во Њу Делхи е регистрирана во државниот ...

Индија не’ ословува со Република Македонија

Нетпрес - 23.10.2008

Една од највлијателните азиски држави, Република Индија, почнувајќи од овој месец, го користи уставното име на Република Македонија во билатералната комуникација меѓу двете земји. Како што соопштуваат од МНР, на 6 овој месец, индиската Влада со нота го информирала министерството за надворешни работи на Македонија дека новоотворената македонска Амбасада во Њу Делхи е регистрирана во државниот ...

Индија ќе и се обраќа на Македонија со уставното име

Макфакс - 23.10.2008

Република Индија, почнувајќи од овој месец, го користи уставното име на Република Македонија во билатералната комуникација меѓу двете земји. Ова денеска го соопшти Министерството за надворешни работи (МНР), кое информира дека за Индија за својата одлука го известила македонското МНР на шести овој месец.

ИНДИЈА ЌЕ ГО КОРИСТИ УСТАВНОТО ИМE НА МАКЕДОНИЈА

Сител - 23.10.2008

Индиската Влада, потврдуваат за Сител дипломатски извори, на 6-ти овој месец со нота го известила македонското Министерство за надворешни работи дека новоотворената македонска амбасада во Њу Делхи е регистрирана во државниот дипломатски протокол на Индија под уставното име, а не со привремената референца.

Милошоски: Грција е голема, ама нема да победи

Форум - 23.10.2008

Грција е голема и можеби посилна, а ние помали, но таа никогаш нема да успее да го смени идентитет на македонскиот народ“ Вака министерот Антонио Милошоски коментираше за тоа дека поголем број на држави кои воспоставиле дипломатски односи со Македонија под уставното име се подготвуваат да ја сменат позицијата по ова прашање.

Индија го употребува уставното име

Форум - 23.10.2008

Една од највлијателните азиски држави, Република Индија, почнувајќи од овој месец, го користи уставното име на Република Македонија во билатералната комуникација меѓу двете земји Владата на Индија со нота го информирала Министерството за надворешни работи на Република Македонија дека новоотворената македонска Амбасада во Њу Делхи е регистрирана во државниот дипломатски протокол на оваа земја под ...

Грција притиска - уште 100 земји да го сменат ставот за името

А1 - 22.10.2008

Уште неколку земји кои воспоставиле дипломатски односи со Македонија под уставното име се подготвуваат да ја сменат позицијата по ова прашање. Според дипломатски извори во Грција, во последниве 6 месеци грчките дипломати директно посетиле над 100 земји од вкупно 125, кои на Македонија и се обраќаат со Уставно име.

Нејасно дали Конго го смени ставот кон Република Македонија

Утрински - 22.10.2008

Белата куќа останува на позицијата за Македонија и ги одбива провокативните прашања од грчките новинари Димитар Чулев И вчера немаше официјален допис од страна на Демократска Република Конго дали оваа земја во иднина ќе и' се обраќа на Македонија со уставното име или под притисок на Грција ќе почне во билатералните односи да ја користи референцата БЈРМ.

Мексико и Конго се повлекуваат?

Н.Македонија - 22.10.2008

Министерството за надворешни работи (МНР) чека официјална потврда од властите на Мексико и на Конго дека го повлекуваат од употреба уставното име на Македонија и на државата ќе ѝ се обраќаат со привременото име Поранешна Југословенска Република Македонија (ПЈРМ). Додека не добие потврда по дипломатски пат, се смета дека нема промена во ставот на овие две држави за името на Македонија.

118 down, 62 to go!

Н.Македонија - 22.10.2008

Панама го повлече признавањето на уставното име и ќе ја користи референцата БЈРМ! Не е точно, лажат! И Конго го повлече признавањето! Не е точно, шират невистини! Мексико од денес ќе ѝ се обраќа на ПЈРМ со ПЈРМ! Чекај да провериме на Интернет...

ДР Конго сепак го смени ставот за името на Македонија

А1 - 21.10.2008

Демократска Република Конго, под притисок на Грција, го смени ставот за уставното име на Македонија, и во иднина ќе ја користи привремената референца. Истиот извор објави факсимил од заедничката изјава на министерствата за надворешни работи на Грција и ДР Конго, во која се вели дека „се додека трае процесот за решавање на спорот за името“, ДР Конго ќе и се обраќа на Македонија со привременото име ...

МНР очекува официјална информација од Мексико и Д.Р.Конго

Алсат-М - 21.10.2008

Македонското министерство за надворешни работи очекува официјална информација од Владите на Мексико и Конго дали ја смениле политиката за признавање на уставното име на Република Македонија. Алсат – М вчера го објави заедничкото коминике на министерот за надворешни работи на Конго и Антипас Мбуса и заменик министерот за надворешни работи на Грција Јанис Валинакис во кое меѓу другото се вели ...

МНР се уште чека официјален одговор од Мексико и ДР Конго

Канал5 - 21.10.2008

Независно дали денес или утре ќе не признае еден повеќе или еден помалку, ќе ја продолжиме битката за името – е коментарот на Премиерот Груевски по информациите објавени од институциите на Мексико и на Демократска Република Конго дека наместо со уставното со земјава ќе комуницираат со привременото име.

Грција ни го избриша името и во Конго

Дневник - 21.10.2008

Македонија се' уште чека официјална потврда од владите на Мексико и на ДР Конго на грчките информации дека тие две земји во иднина и во билатерална и во меѓународна комуникација ќе ја користат привремената референца, но не исклучува дека ќе има слични активности и со други земји.

Кому му треба Конго?

Утрински - 21.10.2008

Буса Ниамвиши покажал разбирање за маките на Атина со северниот сосед. Му ветил на грчкиот колега и заменик-шеф на дипломатијата, Јоргос Валинакис, дека „Конго повеќе нема да го користи името Република Македонија“. И на Македонија ќе и' се обраќа со ПЈРМ. Така се договориле во Квебек?! Така пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Војна со соопштенија за името

Дневник - 21.10.2008

Грција тврди дека по Панама и Мексико, и ДР Конго решила повеќе да не и' се обраќа на Македонија со уставното име, а на ова македонското МНР одговара - тоа е уште еден издишан балон на соседот МНР: „Атина не може да се помири дека 125 земји го употребуваат нашето уставно име“ Грција вчера соопшти дека Демократска Република Конго ќе престане да го користи уставното име на Македонија и земјава во ...

Грција упорно лиферува „успеси“, МНР деманти

Време - 21.10.2008

Грција продолжува со дипломатскиот притисок за придобивање на што поголем број држави да се откажат од употребата на уставното име на Република Македонија. По најавите на грчките власти дека Мексико до наоѓање решение за спорот со името во меѓународната комуникација и во билатералните односи ќе ја користи референцата ФИРОМ, грчкото МНР информира дека и Конго веќе нема да го користи името ...

И ЗА ДР КОНГО, НО И ЗА МЕКСИКО СТАНАВМЕ ФИРОМ !

Телма - 21.10.2008

. Макфакс, повикувајќи се на вести од електронските медиуми објави дека мексиканската влада, сепак, го сменила својот став и иако нашата држава ја призна под уставното име, во договор со Грција донесе нова одлука според која, до завршувањето на грчко-македонскиот спор ќе ја користи референцата ФИРОМ.

Чашуле: Македонската дипломатија потфрли со Д.Р.Конго

Алсат-М - 21.10.2008

Одлуката на Демократска Република Конго во иднина да ја користи референцата ФИРОМ наместо уставното име на земјава, според поранешниот шеф на дипломатијата Чашуле е последица на целосно потфрлање на македонската дипломатија. „Драматиката е во фактот што ние сме во дипломатска дефанзива.

Конго го смени ставот за името, македонското МНР упорно негира

Нетпрес - 21.10.2008

Конго во иднина ќе ја користи референцата Поранешна југословенска република Македонија, наместо уставното име на земјава наведено е во факсимил од заедничка изјава на заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Јанис Валинакис, и министерот за надворешни работи на Конго, Антипас Мбуса, се додека трае процесот за решавање на спорот за името.

Алсат – ДР Конго го смени ставот за името на Македонија

Макфакс - 21.10.2008

Демократска Република Конго, под притисок на Грција, го смени ставот за уставното име на Македонија, и во иднина ќе ја користи привремената референца, јави синоќа телевизијата Алсат-М. Истиот извор објави факсимил од заедничката изјава на министерствата за надворешни работи на Грција и ДР Конго, во која се вели дека „се додека трае процесот за решавање на спорот за името“, ДР Конго ќе и се обраќа ...

Нема официјална информација од Конго и Мексико

Вечер Прес - 21.10.2008

Нема официјална информација од Конго и Мексико Од Конго и Мексико се уште нема официјално известување дали нивните влади расправале и ја повлекле одлуката за признавање на земјава под уставното име, Република Македонија, информираат од македонското МНР.

Војна за секоја држава што го користи името Република Македонија

Н.Македонија - 21.10.2008

По Панама и Мексико, уставното име на Македонија ќе престане да го употребува и Демократска Република Конго, пренесе вчера грчката државна новинска агенција АНА - МПА повикувајќи се на официјални извори во Атина. Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) оцени дека Грција провоцира и ја дезинформира грчката јавност.

За ДР Конго Македонија не e ФИРОМ

А1 - 20.10.2008

Владата на Демократстка Република Конго не расправала за промена на уставното име на Македонија. Висок претставник на конгоанското министерство за надворешни работи за А1 вели дека не е запознат за никаква одлука на Владата на Конго со која се менува првичната одлука за признавање на уставното име на Македонија.

По Панама и Мексико и ДР Конго ќе ја нарекува Македонија ФИРОМ

А1 - 20.10.2008

По Панама и Мексико, уставното име на Македонија ќе престане да го употребува и Демократска Република Конго, соопштија официјални извори во Атина, цитирани од грчката државна агенција АНА-МПА. Истиот извор се повикува на заедничко соопштение на грчкиот заменик министер за надворешни работи Георгиос Валинакис и шефот на дипломатијата на Конго, Буса, Ниамвиси, потпишано при нивната заедничка средба ...

Конго во иднина ќе ја користи референцата ПЈРМ

Алсат-М - 20.10.2008

Алсат-М дојде до факсимил од заедничка изјава на заменик – министерот за надворешни работи на Грција Јанис Валинакис и министерот за надворешни работи на Конго Антипас Мбуса, во која се вели дека Конго во иднина ќе ја користи референцата ПЈРМ. Скопската телевизија Канал 5, пак, вечерва објави официјална информација од мексиканското МНР, со која се потврдува промена на ставот на Мексико.

Благодарност на Македонија под уставното име

Утрински - 20.10.2008

Благодарност на Македонија под уставното име Мексико ја именува нашата земја како Република Македонија според дописот кој на 15 октомври мексиканската мисија во ОН и' го испратила на македонската. Во нотата со која Мексико и' се заблагодарува на нашата земја за поддршката за нејзината кандидатура за непостојана членка во Советот за безбедност на ОН во периодот 2009 - 2010 година, стои: ...

МНР - АТИНА ПРОДОЛЖУВА СО ПРОВОКАТОРСКАТА ИГРА

Телма - 20.10.2008

МНР - АТИНА ПРОДОЛЖУВА СО ПРОВОКАТОРСКАТА ИГРА Грција продолжува со провокаторската игра која има манипулативна употребна вредност за дезинформирање на сопствената јавност која на овој начин треба да се увери во “триумфалноста“ на грчката дипломатија.

Мексико ни се заблагодари со допис со уставното име

Вест - 20.10.2008

Мексико се уште и се обраќа на Македонија со уставното име. Во дописот што Постојаната мисија на Мексико во ОН и го испрати на македонската мисија како благодарност за поддршката на мексиканската кандидатура за влез меѓу непостојаните членки на Советот за безбедност (СБ) на ОН, ни се обраќа со Република Македонија.

Грчки медиум:По Панама и Мексико и ДР Конго ќе ја нарекува Македонија ФИРОМ

Алсат-М - 20.10.2008

По Панама и Мексико, уставното име на Македонија ќе престане да го употребува и Демократска Република Конго, соопштија официјални извори во Атина, цитирани од грчката државна агенција АНА-МПА Истиот извор се повикува на заедничко соопштение на грчкиот заменик министер за надворешни работи Георгиос Валинакис и шефот на дипломатијата на Конго, Буса, Ниамвиси, потпишано при нивната заедничка средба ...

МНР-Грција провоцира и ја дезинформира јавноста

Алсат-М - 20.10.2008

Грција продолжува со провокаторската игра која има манипулативна употребна вредност за дезинформирање на сопствената јавност која на овој начин треба да се увери во “триумфалноста“ на грчката дипломатија. Министерството за надворешни работи на Македонија реагираше денеска во врска со, како што се оценува, зачестените шпекулации од страна на грчките власти поврзани со уставното име на Македонија и ...

Мексико потврди: Ќе го користи привременото име на Македонија

Канал5 - 20.10.2008

Мексико ќе и се обраќа на Македонија со привременото име – ФИРОМ – стои во соопштението објавено на официјалната интернет страница на мексиканското МНР за текот на минатонеделната средба меѓу мексиканскиот потсекретар за надворешни работи Гомез Робледо и грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јанис Валинакис во Њујорк.

МНР: Случајот со Конго најверојатно уште еден „издишан балон“ на нашиот јужен сосед по признавањето на Република ...

Кирилица - 20.10.2008

наведува дека имајќи ги предвид искуствата со Панама и Мексико, Министерството очекува и во овој случај да се докаже дека станува збор за уште еден „издишан балон“ на нашиот јужен сосед и обид да се изманипулира грчката јавност, особено по признавањето на Република Македонија од страна на Чиле.

Неверодостојна шпекулација е дека Конго се повлекува од употребата на уставното име

Нетпрес - 20.10.2008

Македонското министерство за надворешни работи смета дека утринава објавената информација оти Конго се повлекува од употребата на уставното име на Македонија е неверодостојна шпекулација. “Очигледно Грција продолжува со провокаторската игра, која има за цел да ја манипулира, пред се грчката јавност.

МНР со реакција на грчките шпекулации во врска со користењето на уставното име од страна на трите земји

Нетпрес - 20.10.2008

МНР со реакција на грчките шпекулации во врска со користењето на уставното име од страна на трите земји Со оглед на зачестените дезинформации на грчките власти во врска употребата на уставното име на Република Македонија од страна на трети земји, македонското министерството за надворешни работи, заради целосно и објективно информирање на јавноста, смета дека треба да се знае следново: На 23 јули ...

Грчки медиум:По Панама и Мексико и ДР Конго ќе ја нарекува Македонија ФИРОМ

Макфакс - 20.10.2008

По Панама и Мексико, уставното име на Македонија ќе престане да го употребува и Демократска Република Конго, соопштија официјални извори во Атина, цитирани од грчката државна агенција АНА-МПА. Истиот извор се повикува на заедничко соопштение на грчкиот заменик министер за надворешни работи Георгиос Валинакис и шефот на дипломатијата на Конго, Буса, Ниамвиси, потпишано при нивната заедничка средба ...

И Конго се откажа од уставното име на Македонија?

Нетпрес - 20.10.2008

Конго пристапи кон повлекување на признавањето на уставното име на Македонија, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. “Конго повеќе нема да го користи името ’Република Македонија“, ниту во билатералните односи, ниту пак во меѓународните контакти.

НЕМА ОФИЦИЈАЛНА ПОТВРДА ДЕКА ДР КОНГО ЈА СМЕНИЛ ПОЗИЦИЈАТА ЗА ИМЕТО

Сител - 20.10.2008

НЕМА ОФИЦИЈАЛНА ПОТВРДА ДЕКА ДР КОНГО ЈА СМЕНИЛ ПОЗИЦИЈАТА ЗА ИМЕТО Македонија официјално не е известена дека ДР Конго решила наместо со устваното име да и се обраќа на земјава со привремената референца ПЈРМ, велат во македонското Министерство за надворешни работи.

МНР-Грција провоцира и ја дезинформира јавноста

Макфакс - 20.10.2008

Грција продолжува со провокаторската игра која има манипулативна употребна вредност за дезинформирање на сопствената јавност која на овој начин треба да се увери во “триумфалноста“ на грчката дипломатија. Ова се вели во соопштението што денеска до медиумите го достави Министерството за надворешни работи(МНР), а во врска со зачестеното пишување во грчките медиуми дека сè повеќе земји го откажуваат ...

МНР - СЛУЧАЈОТ СО КОНГО - „ИЗДИШАН БАЛОН“ НА НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД

Сител - 20.10.2008

МНР - СЛУЧАЈОТ СО КОНГО - „ИЗДИШАН БАЛОН“ НА НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД Министерството за надворешни работи ќе ја провери информацијата дека Демократска Република Конго наместо со устваното име ќе и се обраќа на земјава со привремената референца ПЈРМ, соопшти денеска македонското МНР.

И КОНГО СЕ ОТКАЖУВА ДА НЕ` НАРЕКУВА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Сител - 20.10.2008

И КОНГО СЕ ОТКАЖУВА ДА НЕ` НАРЕКУВА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Трета земја, по Панама и Мексико, пристапи кон повлекување на признавањето на уставното име на Македонија. Станува збор за Конго, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. “Конго повеќе нема да го користи името ’Република Македонија“, ниту во билатералните односи, ниту пак во меѓународните контакти.

Грција манипулира со својот народ!

Вечер Прес - 20.10.2008

По вестите дека Панама и Мексико се повлекуваат од одлуките за признавање на уставното име, а кои се покажаа како неточни, вчера следеше ваква вест и за Конго за која од македонското МНР велат дека ќе биде уште еден "издишан балон" на нашиот јужен сосед Грција продолжува со шпекулациите дека одредени земји ги повлекуваат одлуките за признавање на земјава под уставното име Република Македонија.

За Мексико сме Република Македонија

Н.Македонија - 20.10.2008

Најобична грчка шпекулација. Вака во Министерството за надворешни работи се толкува информацијата пласирана од грчките медиуми дека Мексико се повлекува од признавањето на уставното име на Република Македонија. Еден ден пред грчките медиуми да ја објават оваа вест, во МНР добиле допис во кој Мексико ни се обраќа со уставното име.