TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кралев-општините нека одлучат дали ќе има настава

Р.С.Европа - 12.02.2012

Министерот за образование Панче Кралев изјави денеска дека останува препораката секоја општина сама да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

И натаму прекин на наставата во Косово

Р.С.Европа - 12.02.2012

Косовското министерство за образование, наука и технологија соопшти денеска дека наставата во основните и средните училишта ќе биде прекината до 20 февруари, поради лошите временски услови и големите ...

Кралев: „секоја општина самата решава за наставата“

Телма - 12.02.2012

Министерството за образование останува на иницијалната препорака, секоја општина во рамки на временските услови со кои се соочува да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

Велес - две училишта ќе се спојат во едно

Телма - 12.02.2012

Да се спојат две училишта во едно поради се помалиот број ученици кои се запишуваат таму, е идејата која во последните денови е актуелна во Велес.

Училиштата во општина Аеродром со нормална настава

Н.Македонија - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика - Временската состојба будно ќе се ...

Во Тетово, Куманово и Центар Жупа нема да се учи и од утре

Алфа - 12.02.2012

Во 31 основно и 11 средни училишта во општините Тетово, Куманово и центар Жупа и утре продолжува прекинот на наставата, поради снежните врнежи.

Учениците од Дебар, Осломеј и Зајас го продолжуваат "распустот"

Н.Македонија - 12.02.2012

Поради влошените временски услови и обилните снежни врнежи градоначалниците на Осломеј, Зајас и Дебар излегоа со одлука прекинот на наставата да се пролонгира Доколку до задутре нема подобрување на ...

Основните училишта во Аеродром од утре со редовна настава

+инфо - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

Кралев: Секоја општина во рамки на временските услови да донесе одлука за одвивање на наставата

Сител - 12.02.2012

Министерството за образование останува на иницијалната препорака, секоја општина во рамки на временските услови со кои се соочува да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

МОН останува на одлуката општините сами да одлучат за наставата

Сител - 12.02.2012

Нема генерална препорака за прекин на наставата или скратување на часовите. Министерството за образование останува на ставот градоначалниците сами да одлучат како ќе се одвива образовниот процес.

Снегот и студот ќе ја продолжат учебната година и по 10 јуни?

Канал5 - 12.02.2012

Учебната година може да биде продолжена и наместо на 10 јуни, за учениците кои и следната недела ќе одмараат да заврши подоцна.

Училиштата во општина Аеродром од утре на редовна настава

Канал5 - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре, ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика, соопштија од општината.

3 опции како да се одработат пропуштените часови

МРТ - 12.02.2012

Tweet Доколку учениците не пропуштат многу часови поради студот и снежното невреме, настава ќе одржува за време на викендите, но доколку временските неприлики потраат тогаш ќе се излезе со нови ...

И учениците од Дебар го продолжуваат принудниот распуст

Сител - 12.02.2012

Надлежните заедно со градоначалникот Аргетим Фида, попладнево днесоа одлука за продолжување на принудниот распуст на учениците од општина Дебар.

Учениците во Струга на продолжен распуст и оваа недела

Канал5 - 12.02.2012

Струшките ученици и оваа седмица нема да посетуваат настава. Поради лошите временски прилики и снегот секторот за образование и градоначалникот Мерко одлучија настава да не се одржува ниту во ...

Прекинот на наставата во Осломеј и Зајас пролонгиран за уште два дена, Кичево утре ќе одлучува

Сител - 12.02.2012

Поради влошените временски услови и обилните снежни врнежи градоначалниците на Осломеј и Зајас излегоа со одлука еднонеделниот прекин на наставата да се пролонгира за уште два работни дена.

Училиштата во општина Аеродром од утре со нормална настава

Сител - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

Министерството сеуште нема единствена одлука за прекин на наставата

Press24 - 12.02.2012

Министерството за образование останува на иницијалната препорака, секоја општина во рамки на временските услови со кои се соочува да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

Кралев: Општините сами да донесеат одлука за одвивање на наставата

Курир - 12.02.2012

Министерството за образование останува на иницијалната препорака, секоја општина во рамки на временските услови со кои се соочува да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

Основците од Аеродром утре на редовна настава

Нетпрес - 12.02.2012

Учениците од основните училишта во скопската општина Аеродром од утре ќе имаат редовна настава, информираат од општината.

Училиштата во општина Аеродром од утре со нормална настава

Press24 - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

Аеродромските училишта од утре со нормална настава

Курир - 12.02.2012

Наставата во основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре продолжува според редовната динамика. Училиштата ќе работат со нормално работно време во сите смени.

Министерството за образование остава општините да одлучат дали ќе се учи

Sky - 12.02.2012

Министерот за образование и наука, Панче Кралев уште еднаш потенцираше дека министерството за образование останува на првичната препорака, секоја општина во зависност од временските услови да носи ...

Учениците од Дебар го продолжуваат принудниот распуст

Курир - 12.02.2012

Градоначалникот Аргетим Фида заедно со надлежните, попладнево донесоа одлука за продолжување на принудниот распуст на учениците од општина Дебар.

Аеродом од утре продолжува со нормализирана настава

Sky - 12.02.2012

- Временската состојба будно ќе се следи, при што ќе се реагира во случај повторно условите да не дозволуваат редовна настава, соопшти општина Аеродром.

Нормална настава од утре во училиштата во Аеродром

eReporter - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на Општина Аеродром од утре,понеделник, ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

Во Осломеј, Зајас, Дебар и Центар Жупа и од утре учениците нема да учат

Sky - 12.02.2012

Градоначалниците на Осломеј, Зајас и Дебар излегоа со одлука поради влошените временски услови и обилните врнежи прекинот на наставата да се пролонгира.

Од утре продолжува наставата во Битола

Sky - 12.02.2012

Утре 13-ти Февруари продолжува наставата во сите основни и средни училишта во Општина Битола. Ваквата одлука, градоначалникот Владимир Талески и директорите на училиштата ја донеле заради фактот што ...

Училиштата во Аеродром од утре со нормална настава

Макфакс - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на скопската Општина Аеродром од понеделник (13.02.2012), ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

Принудниот распуст за учениците од велешко продолжува

Дневник - 11.02.2012

Седумипол илјади ученици, основни и средношколци од велешко нема да посетуваат настава и во понеделник, вторник и среда.

Прекинот на наставата во Куманово продолжува до среда

Н.Македонија - 11.02.2012

Прекинот на наставата во сите основни и средни училишта во Куманово продолжува до среда, 15 февруари Одлуката попладнево ја соопшти секретарот на општината, Валентина Алексовска која информира дека ...

Тетовските ученици уште една недела на одмор

Канал5 - 11.02.2012

Тетовските основци и средношколци добија уште едно продолжување на принудниот распуст. Тетово е првата општина што го продолжи прекинот на наставата за уште една недела.

И кумановските ученици добија продолжен одмор

Канал5 - 11.02.2012

По тетовските и кумановските ученици добија продолжен одмор. Локалните власти во Куманово решиле да не почнува наставата во основните и средните училишта во општината до четврток.

Во Гевгелија и понеделник училиштата со скратена настава

Sky - 11.02.2012

Поради обновените снежни врнежи наставата во основните училишта и во СОУ"Јосиф Јосифовски" во општина Гевгелија и во понеделник - на 13 февруари ќе бида скратена.

Прекинот на наставата во општина Тетово продолжува и следната недела

Press24 - 11.02.2012

Прекинот на наставата во основните и средните училишта во општина Тетово ќе продолжи и во следната работна недела, информира портпаролот на општината, Флакрон Пустина.

Тетовските ученици и другата недела остануваат дома

Курир - 11.02.2012

Прекинот на наставата во основните и средните училишта во општина Тетово ќе продолжи и во следната работна недела, информира портпаролот на општината, Флакрон Пустина.

Распуст за Кумановските ученици до среда

Sky - 11.02.2012

Локалната самоуправа одлучи да се продолжи прекинот на наставата во основните и средни училишта до среда. Учениците ќе се вратат на училиште во четврток, пренеесува Куманово Њуз.

Основците и средношколците во Велес ќе останат дома уште три работни дена

Sky - 11.02.2012

Поради екстремно ниските температури како и новите снежни врнежи, во општина Велес прекинот на наставата продолжува и во следната недела.

Желбата за учење e посилна од снежните виулици

Дневник - 10.02.2012

Тамара, Татјана, Драгана, Валентина, Наум, Елена, Зоран, Дејан, Никола, Гоце, Игор... повеќето братчиња и сестри од пограничното село Луќе, сите се навреме за првиот училиштен час во основното ...

Ќе згаснат две училишта во Велес

Дневник - 09.02.2012

Постапката ќе трае неколку месеци, а по добиените информации Советот на Општината ќе одлучи дали ќе згаснат основните училишта „Јордан Хаџи Kонстантинов - Џинот“ и „Благој Kирков“, во кои значително ...

Учениците останаа дома поради снегот

Deutsche Welle - 08.02.2012

Поради снегот и големите студови во 244 училишта во Македонија денеска нема настава. Сообраќајот и натаму се одвива отежнато Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава.

Прекината наставата во 224 училишта во Македонија

Р.С.Европа - 08.02.2012

Министерството за образование и наука соопшти дека во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава, односно настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни, а 188 основни.

Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Вест - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

Нема настава во 224 училишта

МКД - 08.02.2012

Во 44 општини во земјава има целосен прекин на наставата, додека во пет општини има делумен прекин, соопшти Министерството за образование.

Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Утрински - 08.02.2012

Како што информира Министерството за образование и наука, настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни .ж Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на ...

Поради снегот принуден распуст во Чашка и Велес

Дневник - 08.02.2012

Поради ниските температури, ладните училници, отсуството на учениците од настава, Општина Велес донесе одлука да се прекине наставата во основните и средните училишта во градот од среда до петок.

Нема настава во 124 училишта

Н.Македонија - 08.02.2012

Снегот ја прекина наставата во 124 училишта низ земјава, од кои 15 се училишта за средно образование, а 109 се основни, информира вчера министерот за образование и наука Панче Кралев - Целосен прекин ...

Скратена наставата во 224 училишта

БркајРабота - 08.02.2012

Настава не се одвива во 224 училишта, 36 средни и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а 5 се подрачни основни училишта.

Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Дневник - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

МОН: Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Алфа - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

Нема настава во 224 училишта

Н.Македонија - 08.02.2012

Во 44 општини низ земјава наставата е целосно прекината, а во пет општини има делумен прекин, односно се работи со скратени часови, информираат од Министерството за образование и наука Настава нема ...

Наставата е прекината во 224 училишта во државата

+инфо - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

МОН: Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Сител - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

МОН: Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

МРТ - 08.02.2012

Tweet Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

Денес со скратени часови

Вечер - 08.02.2012

Училиштата во општина Аеродром денес и утре ќе работат со скратени часови. Поради неповолните временски услови и ниските температури наставата ќе почнува од 8.30 часот, часовите ќе се одржуваат ...

Поради снегот не се учи во 224 училишта

eReporter - 08.02.2012

Настава, поради снегот, не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта, и во 188 основни. Според информациите добиени од Единиците на локалната самоуправа во Република Македонија, денес ...

Скратена наставата во 224 училишта

Курир - 08.02.2012

Во 44 општини во земјава денеска има целосен прекин на наставата, додека во 5 општини има делумен прекин, велат информациите добиени од Единиците на локалната самоуправа во Република Македонија.

Скратена наставата во 224 училишта

Press24 - 08.02.2012

Во 44 општини во земјава денеска има целосен прекин на наставата, додека во 5 општини има делумен прекин. Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава.

МОН: Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Нетпрес - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

Во пола македонски училишта нема настава

БезПардон - 08.02.2012

Во 224 училишта денеска не се одржа редовната настава. Од нив 188 се основни училишта, а 36 се средни. Од основинте училишта, 183 се центарлни , а 5 се подрачни основни училишта.

Во прилепско нема настава за 350-тина основци од Тополчани, Канатларци и Радобил

Канал 77 - 08.02.2012

Прилепската Локална Самоуправа е во постојани консултации со Министерството за образование, ги следиме и временските прогнози и превземаме се во интерес како на учениците така и за непречено одвивање ...

Целосно прекината наставата во 44 општини

Inpress - 08.02.2012

Скопје, 8. февруари 2012 (ИНПРЕС) Во 44 општини во Република Македонија денеска е целосно прекината наставата, додека во 5 општини има делумен прекин, од кои во 4 централни и 5 подрачни училишта.

Снегот ја прекина наставата во 124 училишта

Deutsche Welle - 07.02.2012

Снежното невреме што ја зафати Македонија отсече 80 села со околу 1.000 жители, во 28 општини предизвика целосен прекин на наставата.

Прекината наставата во 124 училишта низ Македонија

Р.С.Европа - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев изјави денеска дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија има прекин на наставата, односно наставата не се одвива во 124 училишта, од кои ...

Кралев: општините решаваат дали ќе има настава

Телма - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска информираше дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија во моментов има целосен прекин на наставата, односно наставата не се ...

Снегот ја прекина наставата во повеќе училишта во земјава

Утрински - 07.02.2012

Во прекин до петок ќе биде наставата во повеќе основни и средни училишта во земјава, поради интензивните снежни врнежи Такви одлуки донесоа повеќе општини откако голем дел од учениците вчера и ...

Во многу општини скратени часовите или прекината наставата

Телма - 07.02.2012

Прекин на наставата има во 28 општини во Македонија, односно часовите не се одржуваат во 124 училишта, од кои 15 средни и 109 основни.

(ФОТО) Снежното невреме отсече 80 села, во 28 општини прекината наставата

Утрински - 07.02.2012

Снежниот бран што ја зафати Македонија го отежна и патничкиот, железничкиот и авионскиот сообраќај Снежното невреме што ја зафати Македонија отсече 80 села со околу 1.000 жители, во 28 општини ...

Прекината наставата во Кичево

Дневник - 07.02.2012

Интензивните снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион ги отежнаа условите за непречено одвивање на наставата, по што, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, таа е ...

Прекината наставата во Кичево поради снегот

Алфа - 07.02.2012

Поради големите снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион од денеска до петок, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, наставата е прекината за сите основни и средни ...

Нарушено одвивањето на наставата во околу 25 општини

Кајгана - 07.02.2012

Наставата е прекинатата или се одвива со скратени часови во околу 25 општини во Македонија, информираат од Центарот со управување со кризи.

Прекината е наставата во десетици училишта низ земјава

Дневник - 07.02.2012

Во прекин до петок ќе биде наставата во повеќе основни и средни училишта во земјава, поради интензивните снежни врнежи. Такви одлуки донесоа повеќе општини откако голем дел од учениците вчера и ...

Во Велес ќе се затвараат две училишта, а ќе се отвори едно ново

Н.Македонија - 07.02.2012

За оваа цел, ќе се формира Комисија која ќе треба да се произнесе по оваа иницијатив Советот на општина Велес ја прифати иницијативата за престанок на две училишта и основање ново.

Прекин на наставата во 124 училишта во 28 општини

Алфа - 07.02.2012

Снежните врнежи принудија дел од учениците пеш или со автобус да тргнат на училиште. Смрзнати раскажуваат дека многу порано од вообичаеното излегле од дома.

Половина ученици денеска остануваат дома, скопјанчињата само со скратени часови

+инфо - 07.02.2012

Додека дува силен северен ветер и прави големи снежни наноси и додека температурата е десетина степени под нулата, половина од учениците низ Македонија останаа дома по препорака на локалните ...

Денеска нема настава во пет битолски села, Битола активно се чисти од снегот

+инфо - 07.02.2012

Секторот за образование во општина Битола соопшти дека поради високата снежна покривка и непристапните патишта, утрово прекината е наставата во училиштата на неколку битолски села.

И во Аеродром од утре со скратени часови

+инфо - 07.02.2012

Училиштата во општина Аеродром од утре до петок ќе работат со скратени часови. Поради неповолните временски услови и ниските температури наставата ќе почнува од 8.30 часот, часовите ќе се одржуваат ...

Снегот во Македонија отсече 80 села со 1.000 жители

+инфо - 07.02.2012

Снежното невреме што ја зафати Македонија отсече 80 села со околу 1.000 жители, во 28 општини предизвика целосен прекин на наставата и го отежна патничкиот, железничкиот и авионскиот сообраќај.

Поради нискиот наталитет, од две училишта се прави едно

+инфо - 07.02.2012

Советот на општина Велес ја прифати иницијативата за престанок на две училишта и основање ново. Претседателот на Советот, Славчо Чадиев денеска на прес-конференција информира дека се работи за ...

Прекината наставата во училиштата во Кичево

Сител - 07.02.2012

Поради големите снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион од денеска до петок, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, наставата е прекината за сите основни и средни ...

Прекината наставата во основните и средните училишта во Кичево поради снежните врнежи

МРТ - 07.02.2012

Поради големите снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион од денеска до петок, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, наставата е прекината за сите основни и средни ...

Прекината наставата во 5 битолски села

Сител - 07.02.2012

Секторот за образование во општина Битола соопшти дека поради високата снежна покривка и непристапни патишта, утрово прекината е наставата во училиштата на неколку битолски села.

Снежното невреме ја прекина наставата во 28 општини

Сител - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска информираше дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија во моментов има целосен прекин на наставата, односно наставата не се ...

Прекината наставата во битолските села Острец, Лисолај, Цапари, Доленци и во Брусник

МРТ - 07.02.2012

Секторот за образование во општина Битола соопшти дека поради високата снежна покривка и непристапни патишта, утрово прекината е наставата во училиштата на неколку битолски села.

Поради снежното невреме во 28 општини целосно прекината наставата

МРТ - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска информираше дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија во моментов има целосен прекин на наставата, односно наставата не се ...

До петок прекината наставата во училиштата во општина Липково

МРТ - 07.02.2012

Во сите шест основни училишта и во едно средно училиште во општина Липково од денеска е прекината наставата поради снежното невреме што ја зафати и оваа општина.

Во штипските училишта од утре ќе има скратени часови

МРТ - 07.02.2012

Градоначалникот на Општина Штип, Зоран Алексов донесе одлука од утре до петок во сите основни и средни училишта да се скратат часовите поради силните снежни врнежи.

Отежнат сообраќајот во Прилеп и во соседните општини Кривогаштани и Долнени

МРТ - 07.02.2012

Во Прилеп и во соседните општини Кривогаштани и Долнени поради интензивните врнежи од снег сообраќајот е отежнат, кон некои села има и прекин, а скратена е и училишната настава.

Училиштата во општина Аеродром од утре со скратени часови

МРТ - 07.02.2012

Поради неповолните временски услови и ниските температури во основните училишта на територија на Општина Аеродром од утре (8 февруари) до 10 февруари (петок), наставата ќе почнува од 08:30 часот, ...

Во основното и во средното училиште во Македонска Каменица денеска не се одвива настава

МРТ - 07.02.2012

Обилните врнежи од снег и студеното време кои се присутни во повеќе села во Општина Македонска Каменица беа причина денеска и вчера да не се одвива наставата во основното училиште „Кирил и Методиј“ и ...

Во Струмица прекината наставата во основните и средните училишта до понеделник

Сител - 07.02.2012

Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница донесе одлука за времен прекин на наставата во основните и средните училишта на територија на општината.

Во Струмица прекината наставата во основните и средните училишта до понеделник

МРТ - 07.02.2012

Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница донесе одлука за времен прекин на наставата во основните и средните училишта на територија на општината.

Зимски распуст на одложено враќање

Вечер - 07.02.2012

Министерот Кралев уште еднаш апелираше до сите општини да направат проценка ви да донесат одлука дали наставата треба да се одвива тековно, но неколкупати повтори дека овие часови нема да бидат ...

Македонските училишта во Чаир ќе добијат албански имиња

Фама - 07.02.2012

Советот на општина Чаир одлучи да ги преименува четирите училишта кои постојат на територијата на оваа скопска општина, заменувајќи ги досегашните имиња на македоснки личности со албански.

За промена на имињата на училиштата треба да одобри МОН

Фама - 07.02.2012

По одлуката на советот на општина Чаир за промена на имињата на училиштата од македонски во албански, министерот за образование Панче Кралев, вели дека не е доволно само нивна одлука и дека во ...

Прекината наставата во Кичево

Курир - 07.02.2012

Поради големите снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион од денеска до петок, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, наставата е прекината за сите основни и средни ...

Македонските ученици на приморан распуст поради снегот

Sky - 07.02.2012

Интензивните снежни врнежи ги затворија училиштата во повеќе региони на Македонија. Општините Гостивар и Тетово училиштата ги затворија до петок додека пак во Кичево училиштата ќе бидат затворени до ...

За дел од учениците продолжен зимски распуст - во Скопје со скратени часови

Press24 - 07.02.2012

Поради снежните врнежи и ниските температури, општинските власти во некои локални самоуправи ја прекинаа наставата а некаде ги скратија часовите Наставата е прекинатата или се одвива со скратени ...

Снегот ја прекина наставата во повеќе училишта во земјава

Нетпрес - 07.02.2012

Обилните врнежи од снег предизвикаа прекин на наставата во многу основни и средни училишта низ земјава, соопштува Центарот за управување со кризи.

Прекината наставата во повеќе битолски села

Курир - 07.02.2012

Секторот за образование во општина Битола соопшти дека поради високата снежна покривка и непристапни патишта, утрово прекината е наставата во училиштата на неколку битолски села.

Учениците засега на настава, ќе се преземаат мерки само ако продолжи невремето

Нетпрес - 07.02.2012

Министерството за образование апелира до сите општини да ги разгледаат внимателно условите со снежното невреме и да донесат одлука за тоа дали наставата во нивните општини ќе се одвива тековно, со ...

Кралев: Општините сами да одлучат за наставата

Курир - 07.02.2012

Министерот за образование и наука, Панче Кралев денеска упати апел до сите општини да проценат соодветно дали тековно може да се одвива наставата, дали има потреба од скратени часови или пак од ...

Целосен прекин на наставата во 28 општини во земјава

eReporter - 07.02.2012

Целосен прекин на наставата во моментот има во училиштата во 28 општини во Македонија, како последица на снежното невреме и ниските температури.

Училиштата во Аеродром од утре со скратени часови

Курир - 07.02.2012

Поради неповолните временски услови и ниските температури во основните училишта на територија на општина Аеродром од утре до петок, наставата ќе почнува од 08:30 часот.

Од денеска нови прекини на наставата во училиштата низ Македонија

Sky - 07.02.2012

Интензивните снежни врнежи ја доведоа во прекин наставата во повеќе основни и средни училишта во земјава. Поради снегот повеќето општини во државава донесоа превентивна мерка за прекин на наставата ...

Во штипските училишта од утре ќе има скратени часови

Курир - 07.02.2012

Градоначалникот на Општина Штип, Зоран Алексов донесе одлука од утре до петок во сите основни и средни училишта да се скратат часовите поради силните снежни врнежи.

Обновено:Повторно на распуст, но изгубените часови мора да се надоместат

БезПардон - 07.02.2012

Кралев: Изгубените часови мора да се надоместат “Доколку снежното невреме продолжи и по среда, министерството дури тогаш, ќе донесе генерална препорака за прекин или скратување на наставата“ – изјави ...

Училиштата во општина Аеродром од утре со скратени часови

Press24 - 07.02.2012

Наставата за учениците кои посетуваат настава со продолжен престој, пак, ќе се организира во договор со родителите. Исто така, приодите до училиштата и детските градинки се расчистени од снегот, така ...

Прекината наставата во училиштата во општина Липково

Курир - 07.02.2012

Во сите шест основни училишта и во едно средно училиште во општина Липково од денеска е прекината наставата поради снежното невреме што ја зафати и оваа општина.

И во Аеродром од утре учениците со скратени часови

Sky - 07.02.2012

Поради неповолните временски услови и ниските температури во основните училишта на територија на Општина Аеродром од утре, 8.2.2012 година (среда) до 10.2.2012 година (петок), наставата ќе почнува од ...

Отежнат сообраќајот во Прилеп

Курир - 07.02.2012

Во Прилеп и во соседните општини Кривогаштани и Долнени поради интензивните врнежи од снег сообраќајот е отежнат, кон некои села има и прекин, а скратена е и училишната настава.

Поради снежното невреме во 28 општини целосно прекината наставата

Sky - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска информираше дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија во моментов има целосен прекин на наставата, односно наставата не се ...

Снежните врнежи предизвикаа проблеми во Прилепско

Sky - 07.02.2012

Поради интензивните врнежи од снег сообраќајот во Прилеп е отежнат. Според надлежните снегот предизвикал блокирање на патиштата кон некои села има а во училиштата е скратена наставата.

Снежното невреме продолжува да прави хаос !

Press24 - 07.02.2012

Снежното невреме што ја зафати Македонија отсече 80 села со околу 1.000 жители, во 28 општини предизвика целосен прекин на наставата и го отежна патничкиот, железничкиот и авионскиот сообраќај.

Во велешките основни и средни училишта нема да се одржува настава до петок !

Press24 - 07.02.2012

Градоначалникот на општина Велес Горан Петров денеска информира дека локалната самоуправа донела одлука среда, четврток и петок оваа недела да бидат неработни денови за велешките основци и ...

Основните училишта во Кисела Вода со скратена настава

Курир - 07.02.2012

Општина Кисела Вода придржувајќи се до упатствата на Министерството за образование, вчера донесе одлука наставата во сите осум основни училишта на територијата на општината да трае со скратени ...

Нарушено одвивањето на наставата во околу 25 општини

Макфакс - 07.02.2012

Наставата е прекинатата или се одвива со скратени часови во околу 25 општини во Македонија, информираат од Центарот со управување со кризи.

Кралев апелира до општините сами да донесат одлука за наставата

Македонија24 - 07.02.2012

Македонија - Македониjа 24, , Кралев апелира до општините сами да донесат одлука за наставата, "Апел до сите општини упати денеска министерот за образование и наука, Панче Кралев за да ги проценат ...

Снежните врнежи ја прекинаа наставата

24 Вести - 06.02.2012

Снежните врнежни направија проблем и во образованието. Во Скопје наставата во основните и средните училишта се одвива нормално, но на територијата на Македонија голем број училишта или ги затворија ...

Снегот им ги скрати часовите на учениците

Вест - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Македонија под снег

Вест - 17.01.2016

Во Македонија преовладува претежно облачно и студено време, во западните делови со локален слаб снег. Долж Повардарието и на повисоките места дува умерен до засилен северен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Наставата без поголеми проблеми, со исклучок на неколку општини

Утрински - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Половина ученици на принуден распуст поради снежна виулица

МКД - 06.02.2012

Поради снежните наноси во Струшко, во Битолско, Демирхисарско, Тетовско, Кичевско и во неколку општини во источна Македонија во училиштата нема настава или пак се работи со скратени часови.

Во општина Тетово до петок без настава

Телма - 06.02.2012

Во сите основни и средни училишта во општина Тетово од денеска до петок ќе нема настава, одлучи градоначалникот Сади Беџети по состанокот со општинскиот Сектор за образование.

Училишта се поделија на наши и ваши

Дневник - 06.02.2012

Во основното училиште „Јане Сандански“ во општина Чаир иако има настава на македонски јазик, нема ученици-Македонци. Во последните десетина години родителите ги отпишувале, а првачињата-Македонци од ...

Наставата во Тетово во прекин до петок

Дневник - 06.02.2012

Во основните и средните училишта во Тетово нема да се одржува настава од денеска до петок, информираат од локалната самоуправа.

Србија: Сите ученици на распуст до петок

Н.Македонија - 06.02.2012

Српскиот министер за образование и наука Жарко Обрадовиќ денеска донесе одлука за прекин на наставата во сите училишта во Србија до петок, 10 февруари, а на тој начин и во општините и градовите во ...

Дел од учениците повторно на распуст

Алфа - 06.02.2012

Поради снежните врнежи училиштата во Тетово и во Гостивар нема да работат до петок, а во Кичево до среда-одлучија градоначалниците.

Параспур образование - кој сака оди во училиште, кој не си игра на снегот

+инфо - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Во сите училишта во Тетово ќе нема настава до петок

+инфо - 06.02.2012

Во сите основни и средни училишта во општина Тетово, од денеска па до петок ќе нема настава, одлучи градоначалникот на Тетово, Сади Беџети по состанокот со општинскиот Сектор за образование.

МОН: Наставата без поголеми проблеми, со исклучок во неколку општини

Сител - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Часови пократки за 10 минути препорачува Министерството за образование

Сител - 06.02.2012

Часови пократки за 10 минути во сите училишта, ваква е препораката на Министерот за образование. Причина се лошите временски услови и големите врнежи и наноси од снег.

МОН: Наставата без поголеми проблеми, со исклучок во неколку општини

МРТ - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Новиот снег во Прилеп засега не предизвикува проблеми

МРТ - 06.02.2012

Новиот снег во Прилеп засега не предизвикува поголеми проблеми. Превојот Плетвар е прооден за сите видови возила, нема застој на регионалните патни правци, но останува препораката за внимателно ...

Во Општина Василево со прекин на наставата во училишта

Сител - 06.02.2012

На вонредна седница општинскиот совет денеска одлучи, поради лошите временски услови наставата да биде прекината како во централното, така и во сите 11 подрачни училишта.

Снегот ја прекина наставата и во Косово

Курир - 06.02.2012

Со одлука на косовскиот министер за образование, наука и технологија Рам Буја во сите основни и средни училишта на територијата на Косово следната недела нема да се одржи настава.

Дневен печат: 06-02-2012

Sky - 06.02.2012

Денес весниците пишуваат за: Дневник: ДАЛИ СЕ СОЗДАВААТ ЕТНИЧKИ ЧИСТИ ОБРАЗОВНИ ИНСТИТУЦИИ? Училишта се поделија на наши и ваши Во основното училиште „Јане Сандански“ во општина Чаир иако има настава ...

Снегот ја прекина наставата во голем број училишта низ земјава

Нетпрес - 06.02.2012

Поради големите снежни наноси, сите училишта во Центар Жупа денеска останаа затворени, а истото се случи и со училиштата во општините Делчево, Кичево, Врапчиште и Зајас, а утре под клуч ќе бидат ...

МОН: Наставата без поголеми проблеми, со исклучок во неколку општини

Press24 - 06.02.2012

Во општина Богданци и во општина Дебар наставата се одржува со скратени часови, во општина Сопиште наставата е скратена, а во селото Патишка Река дел од наставниците поради снежните наноси не се ...

МОН: Наставата се одвива без поголеми проблеми

Курир - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Снегот затвори десетина училишта

eReporter - 06.02.2012

Училиштата во некои скопски општини, како и воДелчево, Кичево. Центар Жупа, Врапчиште, Зајас и Ростуше,останаа затворени за настава поради снежните врнежи, соопшти денеска Министерството за ...

Новиот снег во Прилеп засега не предизвикува проблеми

Курир - 06.02.2012

Новиот снег во Прилеп засега не предизвикува поголеми проблеми. Превојот Плетвар е прооден за сите видови возила, нема застој на регионалните патни правци, но останува препораката за внимателно ...

Наставата се одвива без проблем со исклучок на неколку училишта

Sky - 06.02.2012

Според информациите Министерството за образование и наука наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, освен во во неколку општини во кои е ...

Снегот ги скрати часовите во Дебар

Курир - 06.02.2012

Наставата во општина Дебар, во трите основни училишта и гимназијата денеска се одвива со скратени часови поради новиот снег и ниските температури.

Општина Прилеп засега нема проблеми и лесно се справува со снегот

Sky - 06.02.2012

Според последните информации на територијата на општина Прилеп снегот кои интензивно паѓа засега не предизвикува поголеми проблеми.

Во Тетово ќе нема настава цела недела

Курир - 06.02.2012

Во сите основни и средни училишта во општина Тетово од денеска до петок ќе нема настава, одлучи градоначалникот Сади Беџети по состанокот со општинскиот Сектор за образование.

Од денеска до крајот на неделава во Тетово нема да се одржува настава поради снегот

Sky - 06.02.2012

Поради вонредната состојба создадена како последица на обилните снежни врнежи, во текот на неделава, односно од 06 до 10 Февруари ќе има прекин на наставата во сите јавни основни и средни училишта во ...

Снегот ја прекина наставата низ Македонија

Press24 - 06.02.2012

Обилните снежни врнежи резултираа со хаос и во наставата низ Македонија. Во Скопје во основните и средните училишта наставата тече нормално, но низ Македонија голем број училишта или ги затвораат ...

Утре и задутре училиштата во Гевгелија нема да работат

Inpress - 06.02.2012

Гевгелија, 6. февруари 2012 (ИНПРЕС) Поради лошото време, голомразицата и смрзнатиот дожд, основните училишта и СОУ „Јосиф Јосифовски“ во општина Гевгелија нема да работат на 7 и 8 февруари 2012 ...