TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кениските војници остануваат во Сомалија и покрај нападот и заканите

24 Вести - 27.09.2013

Кениските војници ќе продолжат да се борат против Ал-Шабаб во Сомалија, наспроти нападот што минатата недела оваа група, поврзана со Ал каеда го изврши во трговскиот центар во Најроби, изјави денеска ...

Стабилноста на источна Африка е под закана

Deutsche Welle - 27.09.2013

Сомалиската исламистичка милиција Ал Шабаб стана позната за пошироката светска јавност дури со нападот врз трговскиот центар во Најроби. Експертот за тероризам Гидо Штајнберг стравува од ...

Видео: Полицаец во цивил спасува мајка со деца во шопинг центарот во Најроби

Канал5 - 27.09.2013

Полицаец во цивил спаси уплашена мајка и нејзините две деца ,кои веднаш откако почнало да се пука во трговскиот центар во Најроби , легнале на под и се правеле мртви.

ВИДЕО: Полицаец-херој спаси семејство од заложничката драма во Најроби!

Press24 - 27.09.2013

Во аматерска снимка која ја објави Ројтерс, се гледа како полицаец-херој спасува семејство од заложничката драма во Најроби. Семејство легна на под преправајќи се дека е мртво, а полицаецот сојде ...

Кениските војници остануваат во Сомалија и покрај нападот и заканите

А1 On - 27.09.2013

Кениските војници ќе продолжат да се борат против Ал-Шабаб во Сомалија, наспроти нападот што минатата недела оваа група, поврзана со Ал каеда го изврши во трговскиот центар во Најроби, изјави денеска ...

Кенијските власти држат осум осомничени за нападот, тројца пуштени

Макфакс - 27.09.2013

Кенијските власти држат осум осомничени за нападот на милитантите на трговскиот центар во Најроби, додека тројца се пуштени по испитувањето, објави во петокот министерството за внатрешни работи.

Видео: Полицаец во цивил спасува мајка со деца

Денешен - 27.09.2013

Во трговскиот центар во Најроби, п олицаец во цивил спаси уплашена мајка и нејзините две деца, кои веднаш откако почнало да се пука, легнале на под и се правеле мртви.

Кениските војници остануваат во Сомалија и покрај нападот и заканите

Бриф - 27.09.2013

Кениските војници ќе продолжат да се борат против Ал-Шабаб во Сомалија, наспроти нападот што минатата недела оваа група, поврзана со Ал каеда го изврши во трговскиот центар во Најроби, изјави денеска ...

Тимови за крим - техника го пребаруваат Трговскиот центар во Најроби

Телма - 26.09.2013

Кениски и странски тимови за крим - техника го пребаруваат денеска Трговскиот центар во Најроби, кој четири дена беше под опсада на исламистичките милитанти од Сомалија.

Видео: Го преживеала нападот во Најроби преправајќи се дека е мртва

Канал5 - 26.09.2013

Дека волјата за живот нема граници покажа 28-годишната Кенијка, која за да го преживее нападот во Најроби, се мачкала со крв на тинејџер, преправајќи се дека е мртва.

Ал Шабаб продолжи да убива низ Кенија

Вест - 26.09.2013

КЕНИЈА (АП) - Исламската екстремистичка група што уби десетици луѓе во трговски центар во Најроби, нападна два града во Кенија во близина на границата со Солмалија, при што загинаа тројца.

Ал Шабаб пак се закани со напади во Кенија

Утрински - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

Лидерoт на Ал Шабаб и се закани на Кенија со нови напади

Алсат-М - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

Лидерoт на Ал Шабаб ѝ се закани на Кенија со нови напади

Deutsche Welle - 26.09.2013

Лидерот на исламистичката терористичка група најави нови напади на кениска територија, доколку Кенија не се повлече од Сомалија. Бројот на жртвите во нападите сѐ уште не е официјално ...

Од луксузниот трговски центар во Најроби не остана ништо

Канал5 - 26.09.2013

Ова е се што остана од трговскиот центар во Најроби по терористичкиот напад. Голема дупка има на местото каде се урнаа 3 ката од молот , по серијата експлозии што одекнаа за време на акцијата за ...

Кенија трага по уште 63 исчезнати во Најроби

Канал5 - 26.09.2013

Црвениот крст во Кенија соопшти дека најмалку 60 луѓе се уште се водат за исчезнати по 4-дневната опсада во трговскиот центар во Најроби. Тим од домашни и странски форензичари го чешлаат објектот во ...

Лидерот на Ал Шабаб: Масакрот во Најроби е порака за западните држави

Макфакс - 26.09.2013

Нападот на трговскиот центар во Најроби, во којшто беа убиени најмалку 67 лица, претставува порака за западните држави коишто ја поддржуваат Кенија, објави лидерот на Ал Шабаб, предупредувајќи дека ...

Лидерoт на Ал Шабаб и се закани на Кенија со нови напади

А1 On - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

ВИДЕО/ФОТО: Хорор сцена на местото на некогашниот трговски центар во Најроби

Нетпрес - 26.09.2013

Шокантни видео смники денеска ја открија вистинската мера на уништувањето на трговскиот центар во Најроби за време на четиридневна битка меѓу кенијската војска и исламските милитанти.

Нови напади и се закануваат на Кенија

Курир - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

Лидерот на Ал Шабаб: Масакрот во Најроби е порака за западните држави

Кајгана - 26.09.2013

Нападот на трговскиот центар во Најроби, во кој беа убиени најмалку 67 лица, претставува порака за западните држави кои ја поддржуваат Кенија, објави лидерот на Ал Шабаб, предупредувајќи дека ќе има ...

Ал Шабаб ѝ се закани на Кенија со нови напади

+инфо - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб , Ахмед Абди Годане објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

Кениската полиција ја прошири истрагата по напаѓачите на трговскиот центар

Макфакс - 26.09.2013

Полицијата на Кенија во четвртокот објави дека им влегла во трага на четворица милитанти близу крајбрежниот град Момбаса, проширувајќи ја истрагата за нападот на трговскиот центар во Најроби, во кој ...

Лидерoт на Ал Шабаб и се закани на Кенија со нови напади

Алфа - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

Лидерoт на Ал Шабаб и се закани на Кенија со нови напади

Сител - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

Лидерoт на Ал Шабаб и се закани на Кенија со нови напади

МРТ - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

„Ал Шабаб“ ѝ се закани на Кенија со нови напади

Телеграф - 26.09.2013

Сомалиската исламистичка организација соопшти дека нападот истовремено е предупредување за Западот, да ја сопрат поддршката за Кенија Лидерот на сомалиската исламистичка група „Ал Шабаб“, Ахмед Абди ...

Странски експерти помагаат во истрагата на масакрот во Најроби

Алфа - 26.09.2013

Кениската истрага за крвавиот масакр во трговскиот центар во Најроби доби помош од експерти од САД, Британија, Германија, Канада и Интерпол. Форензичарски експерти го прочешлуваат трговскиот во ...

Ал Шабаб: Нападот во Кенија е порака за Запад

А1 On - 26.09.2013

Нападот на трговскиот центар во Најроби, во кој се убиени најмалку 67 лица е порака за западните држави кои што ја поддржуваат Кенија, објави лидерот на Ал Шабаб.

Ал Шабаб повторно нападна: Убиени двајца кениски полицајци

Точка - 26.09.2013

Двајца кениски полицајци биле убиени во близина на границата со Сомалија, по масакрот во трговскиот центар во Најроби. Двајца кениски полицајци биле убиени денес во напад на контролен пункт во ...

Ал Шабаб официјално ја презеде одговорноста за нападот во најроби

Либертас - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби – пренесува ДПА.

Го преживеале нападот во трговскиот центар: Мајката им рекла на децата да се прават мртви

Точка - 26.09.2013

Во текот на нападот на терористите во трговскиот центар во Најроби, една мајка се спасила себе и своите деца, така што им рекла да се прават мртви. Кога во трговскиот центар во главниот кениски град ...

Хорор сцена на местото на некогашниот трговски центар во Најроби

Точка - 26.09.2013

Шокантна видео снимка денеска ја открија вистинската мера на уништувањето на трговскиот центар во Најроби за време на четиридневната битка меѓу кенијската војска и исламските милитанти.

Лидерoт на Ал Шабаб се закани со нови напади во Кенија

Денешен - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

Лидерoт на Ал Шабаб и се закани на Кенија со нови напади

Бриф - 26.09.2013

Лидерот на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб, Ахмед Абди Годане, објави аудио порака во која ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, нагласувајќи дека тоа е одмазда ...

Апокалипса по терористичкиот напад врз трговскиот центар во Најроби

Н.Македонија - 26.09.2013

Шокантни слики биле објавени денеска кои го откриваат во какви размери бил терористичкиот напад во трговскиот центар во Најроби, по четири дневните судири меѓу милитантните исламисти и кениските ...

„Индипендент“: Четириодишно момче спаси четири лица во Најроби

Утрински - 25.09.2013

Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот „Индипендент“.

Четиригодишно дете им се спротивстави на терористите во Најроби

Телма - 25.09.2013

Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот „Индипендент“.

Тридневна жалост во Кенија

Канал5 - 25.09.2013

Претседателот на Кенија Ухуру Кенијата, во синоќешното своето телевизиско обраќање до нацијата соопшти дека е завршена заложничката драма во трговскиот центар во Најроби.

Кенискиот претседател прогласи победа над терористите

Deutsche Welle - 25.09.2013

Претседателот на Кенија објави дека е завршена операцијата против терористите кои нападнаа трговски центар во главниот град Најроби. Најмалку 72 лица ги загубија ...

Кенија во жалост, САД ќе помогнат во истрагата за нападот

24 Вести - 25.09.2013

Кенија од денеска е во тридневна национална жалост за жртвите на терористичкиот напад во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Американски експерти помагаат за собирање докази во центарот кој четири ...

Кенија во жалост - во истрагата вклучени западни експерти

Телма - 25.09.2013

Тридневна жалост по завршувањето на заложничката драма во трговскиот центар ,,Вестгејт“, во Најроби. Според официјалните претставници на Кенија, во четири -дневниот крвав инцидент загинале 67 лица, ...

Заврши заложничката драма во Најроби

Дневник - 25.09.2013

Претседателот на Kенија, Ухуру Kенијата, вчера го објави почетокот на тридневната жалост во земјата откако беше завршена четиридневната опсада на престижниот трговски центар „Вестгејт“ во Најроби, во ...

Нападот во Најроби: Странски експерти- дел од истрагата

Нова ТВ - 25.09.2013

На истрагата во Кенија за крвавата опсада од страна на исламистичките милитанти во Најроби се придружија експерти од САД, Велика Британија, Германија, Канада и Интерпол, јавува ББЦ.

„Индипендент“: 4-годишно момче го спасило животот на четири лица во молот во Најроби

А1 On - 25.09.2013

Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот „Индипендент“.

Четиригодишно момче спасило четири животи во Најроби

+инфо - 25.09.2013

Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот „ Индипендент “.

Четиригодишно момче се спротиставило на напаѓачите во Најроби

Курир - 25.09.2013

Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот „Индипендент“.

Ал Шабаб: Во нападот во „Вестгејт мол“ во Најроби загинаа 137 заложници

Алфа - 25.09.2013

Сомалиската исламистичка организација Ал Шабаб денеска на социјалната мрежа Твитер објави тврдење дека во вчерашната операција на кениските сили за безбедност со која заврши заложничката криза во ...

Ал Шабаб тврди дека убиле 137 заложници во Најроби

Нетпрес - 25.09.2013

Сомалиската исламистичка организација Ал Шабаб денеска на социјалната мрежа Твитер објави тврдење дека во вчерашната операција на кениските сили за безбедност со која заврши заложничката криза во ...

Кенија жали за жртвите од нападот во трговскиот центар

+инфо - 25.09.2013

Кенија жали за загинатите во масакрот во трговскиот центар „ Вестгејт “ во Најроби . Претседателот на Кенија, Ухуру Кенијата, со големо жалење и тага изрази сочуство до семејствата на убиените невини ...

Заврши заложничката драма во Најроби

Р.С.Европа - 25.09.2013

Преседателот на Кенија Ухуру Кенијата, во своето телевизиско обраќање до нацијата соопшти дека е завршена заложничката драма во трговскиот центар во Најроби.

Тридневна жалост во Кенија

Телеграф - 25.09.2013

Американски експерти помагаат за собирање докази во центарот што четири дена беше окупиран од исламисти од сомалиската исламистичка организација Ал Шабаб Кенија од денеска е во тридневна национална ...

Кенија жали за жртвите од нападот во трговскиот

Нетпрес - 25.09.2013

Кенија започна со тридневна жалост за жртвите кои беа убиени во четиридневното заложништво во трговскиот центар „Вестгејт“ во Најроби. Во телевизиско обраќање, претседателот Ухуру Кенијата соопштил ...

Три дневна жалост во Кенија

Алфа - 25.09.2013

Кенија жали по загинатите во масакрот во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Претседателот на Кенија, Ухуру Кенијата, со големо жалење и тага изрази сочуство до семејствата на убиените невини луѓе ...

Четириодишно момче го спасило животот на четири лица во молот во Најроби

Сител - 25.09.2013

Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот „Индипендент“.

Дете херој спаси четири лица во Најроби

Press24 - 25.09.2013

Крај на заложничката драма во трговскиот центар во Најроби и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот „Индипендент“.

Тридневна жалост во Најроби

Inpress - 25.09.2013

Најроби, 25. септември 2013 (ИНПРЕС) Претседателот на Кенија, Ухуру Кенијата најави дека од денес во земјата започнува тридневната жалост по завршувањето на четири-дневната опсада на престижниот ...

Ал Шабаб тврди дека во нападот на Најроби се убиени 137 заложници

Макфакс - 25.09.2013

Исламистичката вооружена група од Сомалија ал-Шабаб во среда на својот Твитер профил соопшти дека во нападот во трговскиот центар Вестгејт во Најроби се убиени 137 заложници.

Ал Шабаб тврди дека во нападот на Најроби се убиени 137 заложници

Кајгана - 25.09.2013

Исламистичката вооружена група од Сомалија Ал Шабаб на својот Twitter профил соопшти дека во нападот во трговскиот центар Вестгејт во Најроби се убиени 137 заложници.

Во нападот во „Вестгејт мол“ во Најроби загинаа 137 заложници, тврди Ал Шабаб

Сител - 25.09.2013

Сомалиската исламистичка организација Ал Шабаб денеска на социјалната мрежа Твитер објави тврдење дека во вчерашната операција на кениските сили за безбедност со која заврши заложничката криза во ...

Ал Шабаб: Загинаа 137 лица во трговскиот центар во Најроби

Press24 - 25.09.2013

Денеска припадниците на Сомалиската исламистичка организација Ал Шабаб на социјалната мрежа Твитер, објавија дека во заложничката криза во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, загинале 137 ...

За нападот во трговскиот центар притворен британски државјанин во Најроби

Макфакс - 25.09.2013

Личност од британска националност е притворена во Најроби во рамките на истрагата за нападот врз луксузниот трговски центар Westgate за кој одговорноста ја преземаа сомалиските исламисти од групата ...

Кенија: Британец еден од напаѓачите

Нетпрес - 25.09.2013

Форин полис соопшти дека е уапсен британски државјанин кој бил напаѓач на трговскиот центар во Најроби. „Може да го потврдиме апсењето на британскиот државјанин во Најроби и ние сме во контакт поради ...

Прогласена тридневна жалост во Кенија

Press24 - 25.09.2013

Прогласена тридневна жалост во Кенија за загинатите во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Експерти од Америка помагаат при истарагата на вооружениот напад.

Кенија во жалост, САД ќе помогнат во истрагата за нападот

Сител - 25.09.2013

Кенија од денеска е во тридневна национална жалост за жртвите на терористичкиот напад во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Американски експерти помагаат за собирање докази во центарот кој четири ...

Кенија во жалост, САД ќе помогнат во истрагата за нападот

А1 On - 25.09.2013

Кенија од денеска е во тридневна национална жалост за жртвите на терористичкиот напад во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Американски експерти помагаат за собирање докази во центарот кој четири ...

Кенија жали за жртвите од нападот во трговскиот центар

Точка - 25.09.2013

Кенија започна со тридневна жалост за жртвите кои беа убиени во четиридневното заложништво во трговскиот центар "Вестгејт" во Најроби. Во телевизиско обраќање, претседателот Ухуру Кенијата соопштил ...

Во нападот во Најроби загинаа 137 заложници

Денешен - 25.09.2013

Сомалиската исламистичка организација Ал Шабаб денеска на социјалната мрежа Твитер објави тврдење дека во вчерашната операција на кениските сили за безбедност со која заврши заложничката криза во ...

Заврши заложничката драма во Најроби

Локално - 25.09.2013

Преседателот на Кенија Ухуру Кенијата, во своето телевизиско обраќање до нацијата соопшти дека е завршена заложничката драма во трговскиот центар во Најроби.

Уапсен е британски државјанин, еден од напаѓачите во Најроби

Точка - 25.09.2013

Канцеларијата на Министерството за надворешни работи во Лондон соопштила дека е уапсен британски државјанин кој бил еден од напаѓачите на трговскиот центар во Најроби.

Кенија во тридневна жалост, САД ќе помогнат во истрагата за нападот

Денешен - 25.09.2013

Од денеска Кенија е во тридневна национална жалост за жртвите на терористичкиот напад во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Американски експерти помагаат за собирање докази во центарот кој четири ...

Во нападот во „Вестгејт мол“ во Најроби загинаа 137 заложници, тврди Ал Шабаб

Бриф - 25.09.2013

Сомалиската исламистичка организација Ал Шабаб денеска на социјалната мрежа Твитер објави тврдење дека во вчерашната операција на кениските сили за безбедност со која заврши заложничката криза во ...

„Индипендент“: Четириодишно момче го спасило животот на четири лица во молот во Најроби

Бриф - 25.09.2013

Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот „Индипендент“.

Четиригодишно момче спасило четворица од молот во Најроби

Вечер Прес - 25.09.2013

Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот "Индипендент".

Четиригодишно момче го спасило животот на четири лица во Најроби

Денешен - 25.09.2013

Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат детали за појави на хероизам на некои од заложниците, пишува весникот „Индипендент“.

Ал Шабаб тврди дека 137 заложници биле убиени во Најроби

Точка - 25.09.2013

Исламистичката група од Сомалија Ал Шабаб денес на својот Твитер профил објавила дека 137 заложници биле убиени во трговскиот центар Вестгејт во Најроби, чија опсада заврши вчера, а за големиот број ...

„Ти си лош човек, пушти не да си одиме“

Идивиди - 25.09.2013

Четиригодишно момче го спасило животот на четири лица во молот во Најроби Лондон, 25 септември 2013 (МИА) - Заложничката криза во трговскиот центар во Најроби заврши и на виделина веќе излегуваат ...

Македонец го преживеал хоророт во Најроби

Утрински - 24.09.2013

Македонец кој отишил по пелени за ќерка си, 20 часа бил во заложништво трговскиот центар во Најроби, но за среќа, успеал да избега Триесет и осумгодишниот Александар Велкоски од Прилеп, 20 часа се ...

Кенискиот претседател објави крај на операцијата во трговскиот центар во Најроби

24 Вести - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата објави крај на операцијата против исламистите кои нападнаа во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Во нападот се убиени 72 луѓе меѓу кои петмина од напаѓачите и ...

Крај на антитерористичката операција во Најроби

Телма - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата објави крај на операцијата против исламистите кои нападнаа во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Во нападот се убиени 72 луѓе меѓу кои петмина од напаѓачите и ...

Нова експлозија и истрели во „Вестгејт мол“ во Најроби

Алсат-М - 24.09.2013

Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, кој пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти, утринава повторно се слушнаа експлозија и истраели, јавија западните медиуми.

Нова експлозија и истрели во трговскиот центар во Најроби

24 Вести - 24.09.2013

Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, кој пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти, утринава повторно се слушнаа експлозија и истраели.

Повторно експлозија и истрели во Најроби

Утрински - 24.09.2013

Според непотврдени информации, мала група сомалиски исламисти сее' уште држи „десет или повеќе заложници“ во трговскиот центар Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, кој пред четири дена ...

Експлозии во трговскиот центар во Најроби - убиени дел од терористите?

Телма - 24.09.2013

Вооружените сили на Кенија убиле „шестмина од преостанатите напаѓачи“ во трговскиот центар во Најроби, соопшти денеска кениската телевизија. Телевизискиот прилог не дава повеќе детали, а ...

Херојски подвиг на британски специјалец: спасил 100 луѓе од трговскиот центар во Најроби

24 Вести - 24.09.2013

Припадник на британските специјални единици САС е јунакот на заложничката криза во трговскиот центар во Најроби, откако спаси повеќе од 100 животи. Според пишувањето на Дејли меил, војникот, кој не ...

Британски специјалец, херојот од Најроби, спасил над 100 луѓе

Телма - 24.09.2013

Припадник на британските специјални единици САС е јунакот на заложничката криза во трговскиот центар во Најроби, откако спаси повеќе од 100 животи. Според пишувањето на Дејли меил, војникот, кој не ...

Кенија:Исламистите ја покажуваат својата моќ

Deutsche Welle - 24.09.2013

Нападот во Најроби е дело на сомалиската исламистичка милиција Ал Шабаб. Благодарение на воената мисија на Африканската унија со значаен удел на Кенија, милицијата блиска до Ал Каеда ги губи своите ...

МНР не стапило во контакт со Македонецот кој ја преживеал заложничката драма во Најроби

24 Вести - 24.09.2013

Македонското МНР се уште не стапило во контакт со 38-годишниот Александар Велкоски од Прилеп, кој 20 часа се обидувал и на крајот успеал да се спаси од милитантите кои четврти ден држат заложници во ...

Расмусен го осуди терористичкиот напад во Најроби

24 Вести - 24.09.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен го остро го осуди терористичкиот напад во Најроби во кој беа убиени над 60 луѓе и ранети околу 200. Расмусен изрази сочувство до семејствата на ...

Се уште има пукотници во Најроби

Канал5 - 24.09.2013

И покрај тоа што безбедносните сили соопштија дека операцијата во трговскиот центар е завршена, четврти ден се слушаат истрели од објектот. Се уште не е познато дали и колкумина терористи има во ...

Напаѓачите во Најроби зборувале на англиски

Утрински - 24.09.2013

Терористичката група е сомалиска, но меѓу напаѓачите имало и Американци и Британци НАЈРОБИ – Еден од исламистичките милитанти носел бел турбан, посочуваат сведоците, додека другите носеле црни шамии ...

Терористи се уште има во „Вестгејт“ - бројот на заложниците непознат

Телма - 24.09.2013

Повремени истрели од огнено оружје и најмалку една експлозија се слушнале денеска од Трговскиот центар „Вестгејт“ во Најроби, додека владините сили се обидуваат да ги елиминираат исламистичките ...

Кенискиот претседател објави крај на операцијата во трговскиот центар во Најроби

Алсат-М - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата објави крај на операцијата против исламистите кои нападнаа во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Во нападот се убиени 72 луѓе меѓу кои петмина од напаѓачите и ...

Македонецот кој ја преживеа драмата во Најроби е безбеден - чека да се врати дома

Канал5 - 24.09.2013

Тој во Најроби дошол во посета на семејството на сопругата.Велкоски 20 часа се обидувал и на крајот успеал да побегне од објектот, но ги загубил пасошот и кредитните картички.

Најроби: Завршена кризата, 72 мртви

Канал5 - 24.09.2013

Акцијата против сомалиските терористи кои го зазедоа трговскиот центар во Најроби е завршена, соопшти претседателот на Кенија. Загинаа, колку што се знае, 72 лица - рече тој.

Исламистите удрија во кениската Ахилова петица

Дневник - 24.09.2013

Иако властите од Kенија рекоа дека безбедносните сили на земјата имаат контрола над трговскиот центар во чија опсада од саботата беа убиени 62 лица, вчера стигнаа вести за пукотници и тврдења на ...

Британски специјалец спаси 100 луѓе во Најроби

Утрински - 24.09.2013

Припадник на британските специјални единици САС е јунакот на заложничката криза во трговскиот центар во Најроби, откако спаси повеќе од 100 животи. Според пишувањето на „Дејли меил“, војникот, кој не ...

Кениската полиција деактивира експлозиви во трговскиот центар „Вестгејт“

А1 On - 24.09.2013

Кениската полиција деактивира експлозиви кои зад себе ги оставија исламисти во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Екстремистите во исто време тврдат дека држат заложници.

Ал Шабаб тврди дека и натаму има заложници, почнаа бизарните стории

Макфакс - 24.09.2013

Припадниците на сомалиската исламистичка терористичка група Ачл Шабаб поврзана со глобалната терористичка мрежа Ал Каеда којашто ја презема одговорноста за нападот врз трговскиот центар Westgate во ...

Уште еден вооружен напад во трговскиот центар во Најроби

Press24 - 24.09.2013

Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, кој пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти, утринава повторно се слушнаа експлозија и истраели, јавија западните медиуми.

Напаѓачите може сé уште држат заложници во Најроби

Кајгана - 24.09.2013

Напаѓачите во трговскиот центар во кениската престолнина Најрoби можеби сé уште држат заложници, пренесуваат западните агенции повикувајќи се на информации добиени од сомалиската исламистичка група ...

Генералниот секретар на НАТО го осуди нападот во Најроби

Press24 - 24.09.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен остро го осуди терористичкиот напад во Најроби во кој беа убиени над 60 луѓе и ранети околу 200. Расмунсен изрази сочувство до семејствата на жртвите ...

МНР сеуште нема стапено во контакт со Македонецот кој го преживеа ужасот во Најроби

Press24 - 24.09.2013

Триесет и осум годишниот Александар Велковски од Прилеп, успеа да ја преживее дваесет часовната голгота во трговскиот центар Вестгејт во Најроби, но сепак македонското Министерство за внатрешни ...

Ал Шабаб тврди дека се уште држи заложници во „Вестгејт мол“ во Најроби

Сител - 24.09.2013

Сомалиската исламистичка милитантна група Ал Шабаб на својот налог на Твитер објави дека нејзините борци се уште држат заложници во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, што го нападнаа во ...

Американци и Британка меѓу терористите во нападот во Најроби

А1 On - 24.09.2013

Министерот за надворешни работи на Кенија,Амина Мухамед изјави дека меѓу терористите кои го извршија нападот врз трговскиот центар „Вестгејт“ во Најроби има „двајца-тројца Американци и една ...

Ал Шабаб тврди дека се уште држи заложници во „Вестгејт мол“ во Најроби

А1 On - 24.09.2013

Сомалиската исламистичка милитантна група Ал Шабаб на својот налог на Твитер објави дека нејзините борци се уште држат заложници во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, што го нападнаа во ...

Ал Шабаб со нови закани до Кенија

Телеграф - 24.09.2013

Тројца кениски војници им подлегнаа на повредите здобиени во судирите во трговскиот центар „Вестгејт“ во Најроби Портпарол на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб се закани со нови напади во ...

Заврши опсадата на Најроби: 61 цивил и 5 терористи мртви

МКД - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кениата прогласи дека опсадата на трговскиот центар Вестгејт во главниот град на Кенија, Најроби, заврши. Во нападот се убиени вкупно 61 цивил, како и пет терористи од ...

Нова експлозија и истрели во „Вестгејт мол“ во Најроби

МРТ - 24.09.2013

Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, кој пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти, утринава повторно се слушнаа експлозија и истраели, јавија западните медиуми.

Кениска телевизија соопшти дека се убиени уште шестмина напаѓачи

МРТ - 24.09.2013

Вооружените сили на Кенија убиле „шестмина од преостанатите напаѓачи“ во трговскиот центар во Најроби, соопшти денеска кениската телевизија. Телевизискиот прилог не дава повеќе детали, а ...

КРАЈ НА ОПСАДАТА ВО НАЈРОБИ: Загинаа вкупно 72 лица

Телеграф - 24.09.2013

Кенискиот претседател, објави крај на операцијата против исламистите кои нападнаа во трговскиот центар „Вестгејт Кенискиот претседател Ухуру Кенијата, објави крај на операцијата против исламистите ...

Македонец го преживеал хоророт во Најроби

Курир - 24.09.2013

Македонец кој отишил по пелени за ќерка си, 20 часа бил во заложништво трговскиот центар во Најроби, но за среќа, успеал да избега. Триесет и осумгодишниот Александар Велкоски од Прилеп, 20 часа се ...

Кенијата: Завршена опсадата на трговскиот центар во Најроби

Макфакс - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата во вторникот навечер објави дека е завршена опсадата на луксузниот трговски центар Westgate во центарот на главниот град Најроби, кој од саботата беше заземен од ...

Британски специјалец спаси 100 луѓе од трговскиот центар во Најроби

МРТ - 24.09.2013

Припадник на британските специјални единици САС е јунакот на заложничката криза во трговскиот центар во Најроби, откако спаси повеќе од 100 животи. Според пишувањето на Дејли меил, војникот, кој не ...

Ал Шабаб тврди дека се уште држи заложници

Курир - 24.09.2013

Сомалиската исламистичка милитантна група Ал Шабаб на својот налог на Твитер објави дека нејзините борци се уште држат заложници во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, што го нападнаа во ...

Македонец дел од заложничката драма во Најроби - Се што паметам се пукотници и мртви тела

Сител - 24.09.2013

И Македонец се нашол во заложничката драма во Најроби! Се работи за 38-годишниот Александар Велкоски со потекло од Прилеп кој отишол по пелени за својата ќеркичка, но наместо да купи и да се врати ...

Кениската полиција деактивира експлозиви во трговскиот центар „Вестгејт“

Сител - 24.09.2013

Кениската полиција деактивира експлозиви кои зад себе ги оставија исламисти во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Екстремистите во исто време тврдат дека држат заложници.

Деактивирани експлозиви во трговскиот во Најроби

Курир - 24.09.2013

Кениската полиција деактивира експлозиви кои зад себе ги оставија исламисти во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Екстремистите во исто време тврдат дека држат заложници.

Тројца кениски војници подлегнаа на повреди здобиени во престрелките со исламистите во Најроби

Сител - 24.09.2013

Тројца кениски војници им подлегнаа на повредите здобиени во судирите во трговскиот центар Вестгејт во Најроби, објави портпаролот на армијата полковник Сајрус Огуна.

Ал Шабаб тврди дека се уште држи заложници во „Вестгејт мол“ во Најроби

МРТ - 24.09.2013

Сомалиската исламистичка милитантна група Ал Шабаб на својот налог на Твитер објави дека нејзините борци се уште држат заложници во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, што го нападнаа во ...

Расмунсен го осуди терористичкиот напад во Најроби

Курир - 24.09.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен го осуди остро терористичкиот напад во Најроби во кој беа убиени над 60 луѓе и ранети околу 200. Расмунсен изрази сочувство до семејствата на жртвите ...

Аш Шабаб со нови закани до Кенија

А1 On - 24.09.2013

Портпарол на сомалиската исламистичка група Аш Шабаб се закани со нови напади во Кенија ако таа држава не ги повлече војниците од Сомалија каде се борат против исламмистички бунтовници од 2011 година.

Американци и Британка меѓу терористите во нападот во Најроби

Сител - 24.09.2013

Министерот за надворешни работи на Кенија,Амина Мухамед изјави дека меѓу терористите кои го извршија нападот врз трговскиот центар „Вестгејт“ во Најроби има „двајца-тројца Американци и една ...

Британски специјалец спаси 100 луѓе во Најроби

+инфо - 24.09.2013

Припадник на британските специјални единици САС е јунакот на заложничката криза во трговскиот центар во Најроби, откако спаси повеќе од 100 животи. Според „ Дејли мејл “, војникот, кој не бил на ...

Ал Шабаб сè уште држи заложници во Најроби

+инфо - 24.09.2013

Сомалиската исламистичка милитантна група Ал Шабаб на својот профил на Твитер објави дека нејзините борци сè уште држат заложници во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби , што го нападнаа во ...

НАЈРОБИ: Кенискиот претседател објави крај на операцијата

Телеграф - 24.09.2013

Во нападот во трговскиот центар Вестгејт загинаа 72 лица Кенискиот претседател Ухуру Кенијата, објави крај на операцијата против исламистите кои нападнаа во трговскиот центар Вестгејт во Најроби.

Кенискиот претседател објави крај на операцијата во трговскиот центар во Најроби

Алфа - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата објави крај на операцијата против исламистите кои нападнаа во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Во нападот се убиени 72 луѓе меѓу кои петмина од напаѓачите и ...

Нова експлозија и истрели во „Вестгејт мол“ во Најроби

А1 On - 24.09.2013

Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, кој пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти, утринава повторно се слушнаа експлозија и истраели, јавија западните медиуми.

Нова експлозија во „Вестгејт мол“ во Најроби

+инфо - 24.09.2013

Од трговскиот центар „ Вестгејт мол “ во Најроби , кој пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти, утринава повторно се слушнаа експлозија и истраели.

Кенискиот претседател објави крај на операцијата во трговскиот центар во Најроби

А1 On - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата објави крај на операцијата против исламистите кои нападнаа во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Во нападот се убиени 72 луѓе меѓу кои петмина од напаѓачите и ...

Нова експлозија и истрели во „Вестгејт мол“ во Најроби

Сител - 24.09.2013

Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, кој пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти, утринава повторно се слушнаа експлозија и истраели, јавија западните медиуми.

Кениска телевизија соопшти дека се убиени уште шестмина напаѓачи на „Вестгејт мол“

Сител - 24.09.2013

Вооружените сили на Кенија убиле „шестмина од преостанатите напаѓачи“ во трговскиот центар во Најроби, соопшти денеска кениската телевизија. Телевизискиот прилог не дава повеќе детали, а ...

Нова експлозија и истрели во „Вестгејт мол“ во Најроби

Алфа - 24.09.2013

Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, кој пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти, утринава повторно се слушнаа експлозија и истраели, јавија западните медиуми.

Британски специјалец, кој не бил на должност, спаси 100 луѓе од трговскиот центар во Најроби

Сител - 24.09.2013

Припадник на британските специјални единици САС е јунакот на заложничката криза во трговскиот центар во Најроби, откако спаси повеќе од 100 животи. Според пишувањето на Дејли меил, војникот, кој не ...

Продолжуваат експлозиите и пукотниците во трговскиот во Најроби

Курир - 24.09.2013

Западните медиуми јавија дека од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби повторно се слушаат експлозии и истрели, откако пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти.

Кенија: полицијата ја презела контролата врз трговскиот центар

Р.С.Европа - 24.09.2013

Министерството за внатрешни работи на Кенија соопшти дека безбедносните сили го контролираат трговскиот центар во Најроби, кој беше во рацете на вооружени исламисти кои убија повеќе од 60 луѓе.

Прилепчанец го преживеа хоророт во трговскиот центар во Најроби

Таратур - 24.09.2013

38-годишниот Александар Велкоски од Прилеп, 20 часа правел обиди да се спаси од милитантите, блиски на Ал Каеда. На крајот среќниот Македонец успеал во тоа, но останал без пасошот и кредитните ...

Нова експлозија и истрели во Најроби

Телеграф - 24.09.2013

Кениските власти тврдат дека меѓу напаѓачите имало лица со различно потекло, вклучувајќи и американски и британски државјани Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, што пред четири дена беше ...

Кениските безбеднсни сили ликвидираа уште шестмина напаѓачи од „Вестгејт мол“

А1 On - 24.09.2013

Вооружените сили на Кенија убиле „шестмина од преостанатите напаѓачи“ во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, јави денеска кениската телевизија.

ФОТО - Херојот од Најроби: Војник во цивилка спасил 100 лица

Нетпрес - 24.09.2013

Отишол на кафе со пријатели, а спасил 100 животи. Војник кој не бил на должност спасил 100 лица од терористичката група која го нападна трговскиот центар Вестергејт во главниот град на Кенија, ...

Македонец го преживеа хоророт во Најроби: Пукотници, експлозии и мртви тела

Нетпрес - 24.09.2013

Македонец кој отишил по пелени за ќерка си, 20 часа бил во заложништво трговскиот центар во Најроби, но за среќа, успеал да избега. Триесет и осумгодишниот Александар Велкоски од Прилеп, 20 часа се ...

"Се што паметам се пукотници и мртви тела" - Македонец го преживеал хоророт во Најроби

Press24 - 24.09.2013

И Македонец се нашол во заложничката драма во Најроби! Како што објавува Канал 5, се работи за 38-годишниот Александар Велкоски со потекло од Прилеп кој отишол по пелени за својата ќеркичка, но ...

Што треба да знаете за напаѓачите во Најроби?

Р.С.Европа - 24.09.2013

Исламистичката фундаменталистичка група Ал Шабаб во Сомалија не е многу позната надвор од Источна Африка. Сепак, нејзиниот напад во трговскиот центар во Најроби покажа дека таа една од најсилните ...

Трговскиот центар „Вестгејт“ е под контрола на кениските сили, заложниците ослободени

МКД - 24.09.2013

Трговскиот центар во Најроби во кој пред три дена почна драма кога го нападнаа припадници на исламската милитантна група Ал Шабаб, при што загинаа повеќе од 60 лица, е под контрола на кениските сили ...

Обама:Нападот во Најроби е страшен, САД се со Кенија

Макфакс - 24.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама го нарече нападот во трговскиот центар во кенијската престолнина Најроби „страшно насилство“ и рече дека САД ќе и ја пружат на Кенија сета потребна помош „Ние ...

Во тек акција за чистење:Тројца убиени, 12 уапсени терористи

Нова ТВ - 24.09.2013

Кениската војска тврди дека ги зазела сите спратови во трговскиот центар во Најрoби, но се уште не се знае дали има скриени терористи, јавува ББЦ. Меѓу терористите е сепак и „белата вдовица“.

Британски специјалец, кој не бил на должност, спаси 100 луѓе од трговскиот центар во Најроби

А1 On - 24.09.2013

Припадник на британските специјални единици САС е јунакот на заложничката криза во трговскиот центар во Најроби, откако спаси повеќе од 100 животи. Според пишувањето на Дејли меил, војникот, кој не ...

Убиени шестмина напаѓачи во трговскиот центар во Најроби

Press24 - 24.09.2013

Кениските безбедносни сили на Кенија убиле „шестмина од преостанатите напаѓачи“ во трговскиот центар во Најроби, соопшти денеска кениската телевизија.

Напаѓачите може сé уште држат заложници во Најроби

Макфакс - 24.09.2013

Напаѓачите во трговскиот центар во кениската престолнина Најборби можеби сé уште држат заложници, пренесуваат западните агенции повикувајќи се на информации добиени од сомалиската исламистичка група ...

НАЈРОБИ: Убиени уште шестмина напаѓачи на „Вестгејт мол“

Телеграф - 24.09.2013

Владата соопшти дека ја држи под контрола состојбата во трговскиот Вооружените сили на Кенија убиле „шестмина од преостанатите напаѓачи“ во трговскиот центар во Најроби , соопшти денеска кениската ...

Британски војник спасил 100 лица во трговскиот центар во Најроби

Press24 - 24.09.2013

Јунакот на заложничката криза во трговскиот центар во Најроби кој спаси повеќе од 100 животи е припадник на британските специјални единици САС. Војникот, кој не бил на должност, пиел кафе во ...

Ал Шабаб тврди дека се уште држи заложници во „Вестгејт мол“ во Најроби

Алфа - 24.09.2013

Сомалиската исламистичка милитантна група Ал Шабаб на својот налог на Твитер објави дека нејзините борци се уште држат заложници во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, што го нападнаа во ...

И понатаму има заложници во трговскиот центар во Најроби

Inpress - 24.09.2013

Најроби, 24. септември 2013 (ИНПРЕС) Сеуште има заложници во зградата на трговскиот центар во Најроби. Екстремисти од исламистичката група „Аш Шебаб" соопштија дека ја продолжуваат борбата против ...

НАЈРОБИ: Британски специјалец спасил 100 луѓе од трговскиот центар

Телеграф - 24.09.2013

Војникот, што не бил на должност, пиел кафе во „Вестгејт мол“, кога во саботата го нападнале исламски терористи од „Ал Шабаб“ Припадник на британските специјални единици САС е јунакот на заложничката ...

Расмунсен го осуди остро терористичкиот напад во Најроби

А1 On - 24.09.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен го осуди остро терористичкиот напад во Најроби во кој беа убиени над 60 луѓе и ранети околу 200. Расмунсен изрази сочувство до семејствата на жртвите ...

Расмунсен со остра осуда за терористичкиот напад во Кенија

Денешен - 24.09.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен го осуди остро терористичкиот напад во Најроби во кој беа убиени над 60 луѓе и ранети околу 200. Расмунсен изрази сочувство до семејствата на жртвите ...

Кениска телевизија соопшти дека се убиени уште шестмина напаѓачи на „Вестгејт мол“

Бриф - 24.09.2013

Вооружените сили на Кенија убиле „шестмина од преостанатите напаѓачи“ во трговскиот центар во Најроби, соопшти денеска кениската телевизија. Телевизискиот прилог не дава повеќе детали, а ...

Кениската полиција деактивира експлозиви во трговскиот центар „Вестгејт“

Денешен - 24.09.2013

Кениската полиција деактивира експлозиви кои зад себе ги оставија исламисти во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Екстремистите во исто време тврдат дека држат заложници.

Кенискиот претседател објави крај на операцијата во трговскиот центар во Најроби

Бриф - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата објави крај на операцијата против исламистите кои нападнаа во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Во нападот се убиени 72 луѓе меѓу кои петмина од напаѓачите и ...

Кенискиот претседател најави крај на акцијата во Најроби

Либертас - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата објави крај на операцијата против исламистите кои неколку дена го држеа под опсада трговскиот центар Вестгејт во Најроби.

Кенискиот претседател објави крај на опсадата во трговскиот центар во Најроби

Република - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кениата прогласи дека опсадата на трговскиот центар Вестгејт во главниот град на Кенија, Најроби, заврши, објави „МКД. мк“.

Македонец во Најроби преживеа 20 часовна голгота

Sky - 24.09.2013

Во трговскиот центар во Најроби кој беше завземен од терористичка организација, 20 часа во заложништво поминал и Македонец кој отишол да купува пелени за неговата ќерка.

Наироби пресметка- Тројца убиени 12 уапсени терористи

Локално - 24.09.2013

Кениската војска тврди дека ги зазела сите спратови во трговскиот центар во Наирoби, но не се сигурни дали се уште има скриени терористи, јавува BBC. Меѓу терористите е сепак и „белата вдовица“.

Заврши операцијата во трговскиот центар во Најроби

Денешен - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата објави крај на операцијата против исламистите кои нападнаа во трговскиот центар Вестгејт во Најроби. Во нападот се убиени 72 луѓе меѓу кои петмина од напаѓачите и ...

Специјалец на отсуство спаси 100 заложници во Најроби

Вечер Прес - 24.09.2013

Кениските власти тврдат дека меѓу напаѓачите имало лица со различно потекло, вклучувајќи и американски и британски државјани, терористичката групација Ал Шабаб демантира Од трговскиот центар ...

Македонец го преживеа ужасот во трговскиот центар во Најроби

Република - 24.09.2013

20 часа – како цела вечност, траела голготата на 38-годишниот Александар Велкоски од Прилеп за време на крвавата опсада во трговскиот центар во Најроби.

Ал Шабаб тврди дека се уште држи заложници во „Вестгејт мол“ во Најроби

Бриф - 24.09.2013

Сомалиската исламистичка милитантна група Ал Шабаб на својот налог на Твитер објави дека нејзините борци се уште држат заложници во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, што го нападнаа во ...

Ал Шабаб тврди дека се уште држи заложници во „Вестгејт мол“

Денешен - 24.09.2013

Сомалиската исламистичка милитантна група Ал Шабаб на својот налог на Твитер објави дека нејзините борци се уште држат заложници во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, што го нападнаа во ...

Херојот од Најроби: Војник во цивилка спасил 100 лица

Точка - 24.09.2013

Отишол на кафе со пријатели, а спасил 100 животи. Војник кој не бил на должност спасил 100 лица од терористичката група која го нападна трговскиот центар Вестергејт во главниот град на Кенија, ...

Британски специјалец, кој не бил на должност, спаси 100 луѓе од трговскиот центар во Најроби

Бриф - 24.09.2013

Припадник на британските специјални единици САС е јунакот на заложничката криза во трговскиот центар во Најроби, откако спаси повеќе од 100 животи. Според пишувањето на Дејли меил, војникот, кој не ...

Заложниците ослободени, кениската војска ја презеде контролата врз трговскиот центар

Република - 24.09.2013

Кенсиката војска ја презеде контролата над трговскиот центар во Најроби каде што од пред три дена се одвиваше крвава заложничка драма во која беа убиени повеќе од 60 луѓе.

Се на што се сеќавам се пукотници и мртви тела!

Вечер Прес - 24.09.2013

И Македонец се нашол во заложничката драма во Најроби! Се работи за 38-годишниот Александар Велкоски со потекло од Прилеп кој отишол по пелени за својата ќеркичка, но наместо да купи и да се врати ...

Ал Шабаб со нови закани до Кенија

Бриф - 24.09.2013

Портпарол на сомалиската исламистичка група Ал Шабаб се закани со нови напади во Кенија ако таа држава не ги повлече војниците од Сомалија каде се борат против исламмистички бунтовници од 2011 година.

Нови пукотници во Најроби

Либертас - 24.09.2013

Од трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, кој пред четири дена беше нападнат од сомалиски исламисти, утринава повторно се слушнаа експлозија и истраели – јавуваат светските медиуми.

Меѓу терористите во нападот во Најроби имало Американци и Британка

Денешен - 24.09.2013

Министерот за надворешни работи на Кенија, Амина Мухамед изјави дека меѓу терористите кои го извршија нападот врз трговскиот центар „Вестгејт“ во Најроби има „двајца-тројца Американци и една ...

МНР не стапило во контакт со Македонецот кој ја преживеал заложничката драма во Најроби

Тера - 24.09.2013

Македонското МНР се уште не стапило во контакт со 38-годишниот Александар Велкоски од Прилеп, кој 20 часа се обидувал и на крајот успеал да се спаси од милитантите кои четврти ден држат заложници во ...

Македонец го преживеа хоророт во Најроби: Пукотници, експлозии и мртви тела

Точка - 24.09.2013

Македонец кој отишол по пелени за ќерка си, 20 часа бил во заложништво во трговскиот центар во Најроби, но за среќа, успеал да избега. 38-годишниот Александар Велкоски од Прилеп, 20 часа се обидувал ...

Ал Шабаб се закани со нови напади во Кенија

Денешен - 24.09.2013

Портпарол на сомалиската исламистичка група Аш Шабаб се закани со нови напади во Кенија ако таа држава не ги повлече војниците од Сомалија каде се борат против исламмистички бунтовници од 2011 година.

Преживеаниот македонски заложник во Најроби не може да се врати дома

Локално - 24.09.2013

38-годишниот Александар Велкоски од Прилеп бил еден од заложниците на милитантите кои извршија крвава опсада во трговскиот центар во Најроби. Тој 20 часа се обидувал да се спаси, но иако успел, ...

Расмунсен го осуди остро терористичкиот напад во Најроби

Бриф - 24.09.2013

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен го осуди остро терористичкиот напад во Најроби во кој беа убиени над 60 луѓе и ранети околу 200. Расмунсен изрази сочувство до семејствата на жртвите ...

Тројца кениски војници подлегнаа на повреди здобиени во престрелките со исламистите во Најроби

Бриф - 24.09.2013

Тројца кениски војници им подлегнаа на повредите здобиени во судирите во трговскиот центар Вестгејт во Најроби, објави портпаролот на армијата полковник Сајрус Огуна.

Убиени уште шестмина терористи во Најроби

Н.Македонија - 24.09.2013

Вооружените сили на Кенија убиле „шестмина од преостанатите напаѓачи“ во трговскиот центар во Најроби, соопшти денеска кениската телевизија Телевизискиот прилог не дава повеќе детали, а информацијата ...

Завршена опсадата на трговскиот центар во Најроби

eReporter - 24.09.2013

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата прогласи вечерва крај на опсадата на трговскиот центар Вестгејт во Најроби, што во саботата беше нападнат од група исламистички бунтовници и каде беа убиени 67 ...

Акција на полицијата за спасување на заложниците во трговскиот центар во Најроби

Канал5 - 23.09.2013

Од трговскиот центар во Најроби се издига густ чад и пожар, одекнуваат експлозии и се слушаат истрели – кениските безбедносни сили влегоа внатре да ги ослободат заложниците .

(ОБНОВЕНО)Се уште трае заложничката криза во Најроби

Канал5 - 23.09.2013

Војската соопштила дека ги ослободила речиси сите заложници и убила двајца терористи, а повеќе ранила, но се уште се водат борби во самиот трговски центар Додека црн чад извира од трговскиот центар ...

Пукотници, експлозии и мртви тела - исповед на Македонец кој ја преживеа драмата во Најроби!

Канал5 - 23.09.2013

38-годишниот Александар Велкоски од Прилеп, 20 часа се обидувал и на крајот успеал да се спаси од милитантите, блиски на Ал Каеда, но останал без пасошот и кредитните картички.

Британска „бела вдовица“ на чело на крвавиот пир во Најроби

Дневник - 23.09.2013

Акцијата на кениските сили против исламистите што три дена држат заложници во трговски центар во Најроби е при крај, изјави вчера министерот за внатрешни работи Џозеф Оле Ленку.

Ал Шабаб се закани дека ќе ги убие заложниците

Канал5 - 23.09.2013

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложницита кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт Мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Ал Шабаб се закани со ликвидација на заложниците во Вестгејт мол во Најроби

Вест - 23.09.2013

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложницита кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Драматично се зголемува бројот на жртвите во Најроби

Телма - 23.09.2013

Најмалку 69 лица се убиени, а 63 се водат како исчезнати од почетокот на нападот на сомалиските исламисти врз трговскиот центар „Вестгејт“ во кенискиот главен град Најроби, соопшти денеска Црвениот ...

Холанѓанец уапсен за нападите во Најроби

Утрински - 23.09.2013

Холандски државјанин е меѓу уапсените во врска со нападот во трговскиот центар во Најроби. Мухамед Хусеин Ахмед (38) е уапсен на аеродромот во Најроби, јави холандската телевизија Ер-Те-Ел.

Финална борба за ослободување на заложниците во Најроби

Телма - 23.09.2013

Кениските власти соопштија дека ситуацијата во трговскиот центар во кој екстремисти држат заложници, е под контрола и тие продолжуваат со акциите против напаѓачите.

Кениските власти го корегираа бројот на жртви на нападот во Најроби

24 Вести - 23.09.2013

Кенискиот Црвен крст и Министерството за внатрешни работи соопштија дека жртвите во исламистичкиот напад во трговскиот центар во престолнината се 62, а повредени се најмалку 175 лица.

Кениските сили ја започнаа финалната фаза за ослободување на заложниците

Телма - 23.09.2013

Финална фаза од акцијата за ставање крај на тридневната заложничка криза во Најроби започнаа кениските специјални воени и полициски сили. Официјални лица тврдат дека е преземен најголем дел од ...

Приведени најмалку 10 осомничени за нападот во Најроби

24 Вести - 23.09.2013

Кениската полиција приведе најмалку десет лица осомничени за учество во терористичкиот напад во трговски центар во Најроби, во кој загинаа над 60 лица.

Приведени најмалку 10 осомничени за нападот во Најроби

Канал5 - 23.09.2013

Кениската полиција приведе најмалку десет лица осомничени за учество во терористичкиот напад во трговски центар во Најроби, во кој загинаа над 60 лица.

Камерон: Шест британски државјани загинале во Најроби

Канал5 - 23.09.2013

Шест британски државјани загинаа во Најроби, напишал британскиот премиер Дејвид Камерон на Твитер. Како што ноќта падна во Најроби, немаше јасна од одлука за ќор-сокакот нападот на трговскиот центар.

Војската го зазела поголемиот дел од трговскиот центар, повеќето заложници се ослободени

24 Вести - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби.

Кениските безбедносни сили интервенираа во Најроби

Алсат-М - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби.

Кениските специјалци интервенираа против терористите

Телма - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби.

ФОТО: Продолжува заложничката драма во Најроби, досега 68 мртви

Утрински - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби.

Терористите на Ал Шабаб се заканија со ликвидација на заложниците

Телма - 23.09.2013

- Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложницита кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Се уште трае заложничката драма во Најроби

Канал5 - 23.09.2013

Против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт Мол“ во Најроб, утрово кениските безбедносни сили презедоа нова акција.

Кениските безбедносни сили интервенираа против исламистите во трговскиот центар во Најроби

Канал5 - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби.

Продолжува заложничката драма во Најроби

Deutsche Welle - 23.09.2013

Кениските сили за безбедност сѐ уште не успеале да се справат со групата исламистички терористи кои се наоаѓаат во трговски центар во Најроби. Акцијата за спасување на заложниците трае, нема точни ...

Ал Шабаб се закани со ликвидација на заложниците во Најроби

24 Вести - 23.09.2013

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложницита кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Заложничката криза во Најроби продолжува

Р.С.Европа - 23.09.2013

Во акцијата за ослободување на заложниците во трговскиот центар во кенискиот град Најроби биле убиени двајца напаѓачи а неколкумина биле ранети, соопштија кениските власти.

Експлозии во трговскиот центар во Најроби

Р.С.Европа - 23.09.2013

Исламски екстремисти и натаму држат непознат број заложници во трговскиот центар во кенискиот град Најроби, каде што, како што јавуваат новинските агенции, и денеска се слушале експлозии и пукање.

Закани за ликвидација на заложниците во трговскиот во Најроби

Телеграф - 23.09.2013

Од „Ал Шабаб“ соопштија дека дале одобрување да се дејствува врз заложниците Сомалиската исламистичка група „ Ал Шабаб“ денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложниците што ги држат во ...

Продолжува крвавата драма во Најроби

А1 On - 23.09.2013

Исламските екстермисти се уште држат непознат број киднапирани во трговскиот центар во Најроби, од каде што утрово се слушаат пукотници и детонации, пренесе „Франс прес“.

Босанец успеал да се спаси себеси и своето дете од пеколот во трговскиот центар во Најроби (ВИДЕО)

МКД - 23.09.2013

Во трговскиот центар на смртта во Најроби, во кој во терористички напад настрадаа 68 лица, меѓу заложниците бил и Миро Мариновиќ од Бугојно во Босна, а според тврдењата на неговите пријатели, тој на ...

Најмалку 69 загинати и 63 исчезнати во нападот на исламистите во „Вестгејт мол“ во Најроби

Сител - 23.09.2013

Најмалку 69 лица се убиени, а 63 се водат како исчезнати од почетокот на нападот на сомалиските исламисти врз трговскиот центар „Вестгејт“ во кенискиот главен град Најроби, соопшти денеска Црвениот ...

Над 60 луѓе се водат за исчезнати по нападот во Најроби

Макфакс - 23.09.2013

Повеќе од 60 луѓе се водат како исчезнати по терористичкиот напад од саботата од страна на исламистички напаѓачи во луксузниот трговски центар Westgate во кениската престолнина Најроби, пренесува AFP ...

Зошто Кенија, зошто сега?

Оn.net - 23.09.2013

Кога Кенија испрати илјадници војници на границата за да ја собори Ал Шабаб, исламската милитантна група предупреди дека ќе се одмазди. На 21-ви септември ноќната мора што ја вети Ал Шабаб стана ...

ВИДЕО: Експлозии одекнаа во трговскиот центар во Кенија, над покривот се издигнува црн чад

А1 On - 23.09.2013

Силни експлозии и истрели денеска се слушнале во трговскиот центар „Вестгејт“ во Најроби, кој во саботата беше нападнат од исламистички екстремисти, кои се уште се наоѓаат внатре и држат заложници.

КЕНИЈА: Експлозии одекнаа во трговскиот центар

Телеграф - 23.09.2013

Од покривот на шопинг-центарот се издигнува црн чад Силни експлозии и истрели денеска се слушнале во трговскиот центар „Вестгејт“ во Најроби , кој во саботата беше нападнат од исламистички ...

Босанец го преживеа терористичкиот напад во Најроби

Нетпрес - 23.09.2013

При терористичкиот напад на припадниците на сомалиската екстремистичка група, поврзана со Ал Каеда, во трговскиот центар во Најроби, се нашол и Миро Мариновиќ од Босна и Херцеговина, пишуваат ...

Кениските безбедносни сили интервенираа против исламистите во трговскиот центар во Најроби

Сител - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби.

Речиси сите заложници во трговскиот центар во Најроби се ослободени, тврди министерот за внатрешни работи

Сител - 23.09.2013

Кениските власти соопштија дека ситуацијата во трговскиот центар во кој екстремисти држат заложници, е под контрола и тие продолжуваат со акциите против напаѓачите.

Ослободени заложниците од трговскиот центар во Најроби

Телеграф - 23.09.2013

Меѓу уапсените напаѓачи е и еден холандски државјанин, соопшти кениската полиција Кениските власти соопштија дека ситуацијата во трговскиот центар во кој екстремисти држат заложници е под контрола и ...

Драмата во Најроби: Ослободени заложниците и убиени двајца терористи

Нетпрес - 23.09.2013

Војската соопштила дека го зазела трговскиот центар во Најроби, ги ослободила скоро сите заложници и убила двајца терористи, а повеќе ранила. Акцијата и понатаму трае.

Која е вистината за случувањата во Најроби?

А1 On - 23.09.2013

Војската во Најроби соопшти дека трговскиот центар е под нејзина контрола, дека речиси сите заложници се ослободени и дека се убиени двајца терористи, а повеќемина повредени.

Холандски државјанин уапсен во Кенија за учество во нападот во Најроби

Press24 - 23.09.2013

Меѓу уапсените во врска со нападот во трговскиот центар во Најроби има и еден холандски државјанин. Мухамед Хусеин Ахмед (38) е уапсен на аеродромот во Најроби, од каде што планирал да замине во ...

ВИДЕО: Жената која што сееше смрт во трговскиот центар во Најроби

А1 On - 23.09.2013

Крвавиот напад во трговскиот центар во Најроби го организираше Британката Саманта Лутвајт, сопруга на бомбашот-самоубиец Џермејн Линџиј, која што по неговата смрт стана т.н. „бела вдовица“.

Најроби: Војската објави дека го зазела трговскиот центар

Макфакс - 23.09.2013

Кениската војска во понеделникот попладне соопшти дека го зазеде трговскиот центар во Најроби, дека ги ослободила речиси сите заложници и убила двајца терористи, а ранила повеќе.

Војската го зазеде трговскиот центар во Најроби

Алфа - 23.09.2013

Кениските безбедносни служби соопштија дека го расчистуваат трговскиот центар Вестгејт во Најроби, во обид да стават крај на три дневниот заложнички хорор во кој беа убиени 62-ца луѓе.

Заложничка драма во Кенија

Глас на Америка - 23.09.2013

Според кениски извори, најголем дел од заложниците се ослободени; Најмалку 62 мртви Кенискиот министер за внатрешни работи вели дека најголем дел од заложниците биле спасени од трговскиот центар во ...

Над 69 загинати и 63 исчезнати во нападот во Најроби

+инфо - 23.09.2013

Најмалку 69 лица се убиени, а 63 се водат како исчезнати од почетокот на нападот на сомалиските исламисти врз трговскиот центар „Вестгејт“ во кенискиот главен град Најроби , соопшти денеска Црвениот ...

НАЈРОБИ: Приведени десетина осомничени

Телеграф - 23.09.2013

Кениското Министерство за одбрана соопшти дека досега се убиени тројца терористи, додека неколку се повредени Кениската полиција приведе најмалку десет лица осомничени за учество во терористичкиот ...

Камерон на Твитер: 6 британски државјани загинаа во Најроби

Нова ТВ - 23.09.2013

Шест британски државјани загинаа во Најроби центар напад, британскиот премиер Дејвид Камерон напиша на Твитер, јавува Си-Ен-Ен. Како што ноќта падна во Најроби, немаше јасна од одлука за ќор-сокакот ...

Кениските власти го корегираа бројот на жртви на нападот во Најроби

А1 On - 23.09.2013

Кенискиот Црвен крст и Министерството за внатрешни работи соопштија дека жртвите во исламистичкиот напад во трговскиот центар во престолнината се 62, а повредени се најмалку 175 лица.

Шокантни снимки од нападот во Кенија (ВИДЕО)

Телеграф - 23.09.2013

Според новите податоци, загинале 62 лица, а 175 биле повредени во крвавиот напад во кенискиот трговски центар Конфузија, страв, избезуменост додека се слушаат истрели од огнено оружје можат да се ...

Ал Шабаб се закани со ликвидација на заложниците во „Вестгејт мол“ во Најроби

А1 On - 23.09.2013

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложницита кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

НАЈРОБИ: Нова акција против исламистите во трговскиот центар

Телеграф - 23.09.2013

Во реонот на луксузниот шопинг-центар се слушнала интензивна престрелка во траење од околу 15 минути, а потоа одекнале и три експлозии Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против ...

Приведени најмалку 10 осомничени за нападот во Најроби

Сител - 23.09.2013

Кениската полиција приведе најмалку десет лица осомничени за учество во терористичкиот напад во трговски центар во Најроби, во кој загинаа над 60 лица.

Приведени најмалку 10 осомничени за нападот во Најроби

А1 On - 23.09.2013

Кениската полиција приведе најмалку десет лица осомничени за учество во терористичкиот напад во трговски центар во Најроби, во кој загинаа над 60 лица.

Ал Шабаб се закани со ликвидација на заложниците во „Вестгејт мол“ во Најроби

Сител - 23.09.2013

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложницита кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Ал Шабаб ќе ги убие заложниците во Најроби?

+инфо - 23.09.2013

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложниците кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Кениските безбедносни сили интервенираа против терористите центарот во Најроби

Курир - 23.09.2013

Против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроб, утрово кениските безбедносни сили презедоа нова акција.

Најроби: Терористите на Ал Шабаб се заканија со Ликвидација на заложниците

Press24 - 23.09.2013

Денеска, од Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб се заканија дека нејзините борци ќе ги убијат заложниците кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Најроби: Ослободени повеќето заложници, најмалку 68 убиени

Кајгана - 23.09.2013

Кениската армија соопшти дека се ослободени повеќето од заложниците во луксузниот трговски центар Westgate во главниот град Најроби, кој беше нападнат од припадниците на сомалиската исламистичка ...

Ал Шабаб се закани со ликвидација на заложниците во „Вестгејт мол“ во Најроби

МРТ - 23.09.2013

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложницита кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Најмалку 69 загинати и 63 исчезнати во нападот на исламистите во „Вестгејт мол“ во Најроби

Алфа - 23.09.2013

Најмалку 69 лица се убиени, а 63 се водат како исчезнати од почетокот на нападот на сомалиските исламисти врз трговскиот центар „Вестгејт“ во кенискиот главен град Најроби, соопшти денеска Црвениот ...

Најмалку 69 загинати и 63 исчезнати во нападот на исламистите во „Вестгејт мол“ во Најроби

А1 On - 23.09.2013

Најмалку 69 лица се убиени, а 63 се водат како исчезнати од почетокот на нападот на сомалиските исламисти врз трговскиот центар „Вестгејт“ во кенискиот главен град Најроби, соопшти денеска Црвениот ...

Кениските безбедносни сили интервенираа против исламистите во Најроби

МРТ - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби.

НАЈРОБИ: 69 загинати и 63 исчезнати во трговскиот центар

Телеграф - 23.09.2013

Во податоците на Црвениот крст се наведуваа 68 загинати и речиси 200 ранети Најмалку 69 лица се убиени, а 63 се водат како исчезнати од почетокот на нападот на сомалиските исламисти врз трговскиот ...

Над 60 луѓе се водат за исчезнати по нападот во Најроби

Кајгана - 23.09.2013

Повеќе од 60 луѓе се водат како исчезнати по терористичкиот напад од страна на исламистички напаѓачи во луксузниот трговски центар Westgate во Најроби, пренесува AFP повикувајќи се на кениската ...

Кениските безбедносни сили интервенираа против исламистите во трговскиот центар во Најроби

А1 On - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби.

Холанѓанец уапсен во Кенија за учество во нападите во Најроби

Сител - 23.09.2013

Холандски државјанин е меѓу уапсените во врска со нападот во трговскиот центар во Најроби, пренесува ИТАР-ТАСС. Мухамед Хусеин Ахмед (38) е уапсен на аеродромот во Најроби, јави холандската ...

Холанѓанец уапсен во Кенија за учество во нападите во Најроби

А1 On - 23.09.2013

Холандски државјанин е меѓу уапсените во врска со нападот во трговскиот центар во Најроби, пренесува ИТАР-ТАСС. Мухамед Хусеин Ахмед (38) е уапсен на аеродромот во Најроби, јави холандската ...

Најмалку 69 загинати и 63 исчезнати во нападот на исламистите во Најроби

МРТ - 23.09.2013

Најмалку 69 лица се убиени, а 63 се водат како исчезнати од почетокот на нападот на сомалиските исламисти врз трговскиот центар „Вестгејт“ во кенискиот главен град Најроби, соопшти денеска Црвениот ...

Најроби: Ослободени повеќето заложници, најмалку 68 убиени

Макфакс - 23.09.2013

Кениската армија соопшти ноќта кон понеделникот дека се ослободени повеќето од заложниците во луксузниот трговски центар Westgate во главниот град Најроби, кој беше нападнат во саботата од ...

Во нападот во Најроби 75 мртви, одговорноста ја презеде групата Ал Шабаб

Таратур - 23.09.2013

Бројот на жртвите од нападот на трговсксиот центар во Најроби, се искачи на 75 лица, соопшти кенискиот министер за внатрешни работи Оле Ленку. Најмалку 175 лица се повредени.

Продолжуваат борбите во трговскиот центар во Најроби

Р.С.Европа - 23.09.2013

Кениската армија продолжува со борбите против исламистичките милитанти забарикадирани во еден трговски центар во Најроби, откако синоќа соопшти дека се спасени „повеќето“ од заложниците што беа ...

Продолжуваат борбите во трговскиот центар во Најроби

+инфо - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои сè уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби .

Ал Шабаб се закани со ликвидација на заложниците во „Вестгејт мол“ во Најроби

Алфа - 23.09.2013

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложницита кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Кениските сили со нов напад против исламистите и киднапери

Inpress - 23.09.2013

Најроби, 23. септември 2013 (ИНПРЕС) Серија од експлозии беа слушнати во трговскиот центар „Уестгејт" во Најроби утрово. Кениските сили за безбедност почнаа нов напад против исламистите, кои се ...

Жестоки престрелки во трговскиот центар во Најроби

Нова ТВ - 23.09.2013

Жестоки престрелки и експлозии се слушнаат во трговски центар во Најроби каде што милитантите држат голем број на заложници. Шеесет и осум лица се убиени, а повеќе од 170 се повредени по нападот ...

Кениските власти го корегираа бројот на жртви на нападот во Најроби

Сител - 23.09.2013

Кенискиот Црвен крст и Министерството за внатрешни работи соопштија дека жртвите во исламистичкиот напад во трговскиот центар во престолнината се 62, а повредени се најмалку 175 лица.

Расплет на заложничката драма во Најроби

Алфа - 23.09.2013

Кениската војска утринава изврши уште еден напад врз терористите во трговскиот центар во Најроби каде веќе два дена трае крвава заложничка драма. Во нападот учествуваат и израелски командоси а ...

Ал Шабаб: Кенија не ни може ништо

А1 On - 23.09.2013

Сомалиската група Ал Шабаб, која ја презема одговорноста за нападот во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби, каде загинаа најмалку 59 лица, денеска соопшти дека Владата на Кенија нема ниту ...

Заложничката драма во Најроби продолжува

Нетпрес - 23.09.2013

Исламските екстремисти и понатаму држат непознат број заложници во трговскиот центар во кениската престолнина, Најроби, каде од утрово се слушаат пукања и детонации, јавуваат светските медиуми.

Најроби: Војската објави дека го зазела трговскиот центар

Кајгана - 23.09.2013

Кениската војска попладнево соопшти дека го зазеде трговскиот центар во Најроби, дека ги ослободила речиси сите заложници и убила двајца терористи, а ранила повеќе.

Ал Шабаб се закани со ликвидација на заложниците во „Вестгејт мол“ во Најроби

Бриф - 23.09.2013

Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложницита кои ги држат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во кенискиот главен град Најроби.

Холанѓанец уапсен поради нападот во Најроби

Денешен - 23.09.2013

Холандски државјанин е меѓу уапсените во врска со нападот во трговскиот центар во Најроби, пренесува ИТАР-ТАСС. Мухамед Хусеин Ахмед (38) е уапсен на аеродромот во Најроби, јави холандската ...

Речиси сите заложници во трговскиот центар во Најроби се ослободени, тврди министерот за внатрешни работи

Денешен - 23.09.2013

Кениските власти соопштија дека ситуацијата во трговскиот центар во кој екстремисти држат заложници, е под контрола и тие продолжуваат со акциите против напаѓачите.

Холанѓанец уапсен во Кенија за учество во нападите во Најроби

Бриф - 23.09.2013

Холандски државјанин е меѓу уапсените во врска со нападот во трговскиот центар во Најроби, пренесува ИТАР-ТАСС. Мухамед Хусеин Ахмед (38) е уапсен на аеродромот во Најроби, јави холандската ...

Заложничката драма во Најроби продолжува

Точка - 23.09.2013

Исламските екстремисти и понатаму држат непознат број заложници во трговскиот центар во кениската престолнина, Најроби, каде од утрово се слушаат пукања и детонации, јавуваат светските медиуми.

Шест британски државјани загинале во Најроби, соопшти Камерон на Твитер

Република - 23.09.2013

Шест британски државјани загинаа во Најроби напиша британскиот премиер Дејвид Камерон на Твитер, јавува „Си-Ен-Ен“. Властите допрва треба да ги разјаснат сите детали шест часа по нападот од страна на ...

Кениските безбедносни сили интервенираа против исламистите во трговскиот центар во Најроби

Бриф - 23.09.2013

Кениските безбедносни сили утрово презедоа нова акција против исламистичките екстремисти, кои се уште се наоѓаат во трговскиот центар „Вестгејт мол“ во Најроби.

Крај на драмата: Војската ги ослободила заложниците во трговскиот центар во Најроби

Точка - 23.09.2013

Војската успешно ја завршила акцијата за ослободување на последните 10 заложници кои ги држеле милитантите на Ал Шабаб. Кениската војска околу 15 часот по наше време го заземала трговскиот центар во ...

Босанец го преживеа терористичкиот напад во Најроби

Точка - 23.09.2013

При терористичкиот напад на припадниците на сомалиската екстремистичка група, поврзана со Ал Каеда, во трговскиот центар во Најроби, се нашол и Миро Мариновиќ од Босна и Херцеговина, пишуваат ...

Ас Шебаб се заканува дека ќе ги убие заложниците во Најроби

Локално - 23.09.2013

Исламистичките бунтовници од сомалискaтa група Ас Шебаб кои ја презедоа одговорноста за нападот врз трговскиот центар Вестгеjт во Најроби, при што загинаа најмалку 68 лица, се заканија дека ќе ги ...

Експлозии одекнаа во трговскиот центар во Нигерија, над покривот се издигнува црн чад

Бриф - 23.09.2013

Силни експлозии и истрели денеска се слушнале во трговскиот центар „Вестгејт“ во Најроби, кој во саботата беше нападнат од исламистички екстремисти, кои се уште се наоѓаат внатре и држат заложници.

Расте бројот на жртви во Најроби: Терористите сè уште држат триесетина заложници

Република - 23.09.2013

Бројот на загинати во терористичкиот напад во Кенија постојано расте. Според последните информации, досега се убиени 68 заложници, а се повредени 175 луѓе.

Заложничка драма во Кенија

Н.Македонија - 23.09.2013

Радикални исламски терористи вчера држеа заробени најмалку 30 заложници по нападот врз голем трговски центар во кениската престолнина Најроби Кениските сили успеаја да евакуираат 1.000 лица од ...

Кениските власти го корегираа бројот на жртви на нападот во Најроби

Н.Македонија - 23.09.2013

Кенискиот Црвен крст и Министерството за внатрешни работи соопштија дека жртвите во исламистичкиот напад во трговскиот центар во престолнината се 62, а повредени се најмалку 175 лица, пренесува МИА ...

Силите за безбедност ги ослободија заложниците во Најроби

Н.Македонија - 23.09.2013

Кениските власти соопштија дека ситуацијата во трговскиот центар во кој екстремисти држат заложници, е под контрола и тие продолжуваат со акциите против напаѓачите Претходно околу трговскиот центар ...

Речиси сите заложници во Најроби се ослободени

Идивиди - 23.09.2013

тврди министерот за внатрешни работи Најроби, 23 септември 2013 (МИА) – Кениските власти соопштија дека ситуацијата во трговскиот центар во кој екстремисти држат заложници, е под контрола и тие ...

Ќе ги ликвидираме сите заложници

Идивиди - 23.09.2013

Ал Шабаб се закани во „Вестгејт мол“ во Најроби Најроби, 23 септември 2013 (МИА) - Сомалиската исламистичка група Ал Шабаб денеска се закани дека нејзините борци ќе ги убијат заложниците кои ги држат ...