TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изборно вонредно собрание на ФФМ пуста желба на иницијаторите

Утрински - 23.06.2007

Препораките на ФИФА и на УЕФА се да се одржи редовно собрание, а не изборно, на кое само ќе се дискутира за проблемите МИОДРАГ МИЦКОВИЌ Иако Фудбалската федерација на Македонија ги избегна санкциите од страна на ФИФА и УЕФА што ни се закануваа поради двовластието во раководењето на Федерацијата и ...

Божиновски ќе го тужи Хаџиристески за клевета

Утрински - 23.06.2007

Коста Костовски потврди дека на сметката на Работнички К. се „легнати“ 100.000 евра за ланските настапи во ЛШ и Купот на УЕФА САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Само ден по поништувањето на сите негови одлуки донесени додека беше потписник на сметката на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Емил Божиновски, ...

Иницијаторите повторно бараат изборно собрание

Вест - 22.06.2007

ИО за промени во макфудбалот не мирува Откако не успееја да ги убедат ФИФА и УЕФА дека нивните барања за промени во македонскиот фудбал се оправдани, а, истовремено, ја загубија власта над ФФМ, иницијаторите ја продолжија борбата за превласт во македонската куќа на фудбалот Тие повторно презедоа ...

Втората лига со 17 екипи

Вест - 22.06.2007

Управен одбор на ФФМ Во новата сезона Втората фудбалска лига ќе брои 17 екипи, одлучи Управниот одбор на ФФМ на вчерашната седница која под раководство на Хари Хаџи-Ристески се одржа во хотелот "Стоун Бриџ". Пропозициите околу ова натпреварување наредниве денови ќе треба да ги истакне ...

Хаџиристески ги поништи сите одлуки на Божиновски

Утрински - 22.06.2007

Вчера УО донесе решение за распишување конкурс за избор на нов генерален секретар на ФФМ САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Во првата седница по враќањето во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) Управниот одбор (УО) на чело со Харалампие Хаџиристески ги поништи сите одлуки што беа донесени од УО на Емил ...

Емил Божиновски: За 200.000 евра има покритие

Дневник - 22.06.2007

Иницијативниот одбор за промени во ФФМ врати со обвинувања за финансиски злоупотреби на фудбалската власт, како одговор на тврдењата на вратениот претседател Харалампие Хаџи-Ристески, за потрошени 200.000 евра, додека тој еден краток период не беше на чело на куќата на фудбалот.

Нема санкции за Македонија

Време - 22.06.2007

СООПШТЕНИЕ ОД ФИФА И УЕФА Македонскиот фудбал ги избегна санкциите од ФИФА и од УЕФА, откако и двете асоцијации изразија задоволство од враќањето на легитимното раководство во ФФМ, по што ја повлекоа заканата за суспензија и најавија посета на нивни претставници во Скопје, кои би разговарале со ...

ФИФА И УЕФА се задоволни од расплетот во ФФМ

Вест - 22.06.2007

ИЗБЕГНАТА СУСПЕНЗИЈАТА НА МАКФУДБАЛОТ ФИФА и УЕФА решија да не ги спроведат санкциите за Фудбалската федерација на Македонија и им дозволија на македонските клубови да учествуваат во европските клупски натпреварувања за кои се регистрирани.

ФИФА и УЕФА ќе ги седнат спротивставените страни во ФФМ

Дневник - 22.06.2007

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА и УЕФА) официјално соопшти дека нема да примени санкции за македонскиот фудбал. Челниците на оваа асоцијации се задоволни од развојот на настаните и чувството за одговорност на заинтересираните страни во ФФМ, се вели во соопштението објавено на ...

Хари ќе заработи пријава за клевета

Вечер Прес - 22.06.2007

Неговото обвинување за потрошени 200.00 евра е нова манипулација со која сака да се претстави како светец, а ние дека сме работеле ненаменски - Битката моментно ја загубивме, но не отстапуваме. Ќе се бориме до крај. Контактираме со членови на Извршниот комитет на ФИФА и УЕФА најавената средба во ...

ФИФА и УЕФА ќе ја снимаат ФФМ

Вечер Прес - 22.06.2007

Наредниве недели претставници на светската и европската централа во Скопје ќе имаат разговори со сите страни вклучени во внатрешниот конфликт, но и со властите во државата Стравот од суспензија на мак-фудбалот од меѓународната сцена на сите нивоа повеќе не постои.

Божиновски најави жестока борба со Хаџиристески

А1 - 21.06.2007

Наспроти очекувањата дека мак-фудбалот ќе влезе во помирни води откако вчера ФИФА и УЕФА ја отстранија заканата за суспензија на ФФМ, Иницијативниот одбор за промени најави натамошна жестока борба за уривање на претседателот Хаџиристески.

Касата на ФФМ олеснета за околу 200.000 евра

Вест - 21.06.2007

За дваесетина дена колку што иницијаторите беа во "македонската куќа на фудбалот" Иницијаторите за промени во макфудбалот на чело со Емил Божиновски добро ја олесниле касата на ФФМ за дваесетина дена колку што таа беше под нивна контрола.

Пучистите за 25 дена потрошиле 200.000 евра!

Време - 21.06.2007

ЗА „ДОБРОТО НА ФУДБАЛОТ“ ЗА НЕЦЕЛ МЕСЕЦ СЕ ОДЛЕАЛЕ „ДОБРИ“ ПАРИ Златко Крстевски За само 25 дена, колку што Емил Божиновски беше претседател на ФФМ, од сметката на нашата најбогата федерација се одлеале речиси 200.000 евра. До овој фрапантен податок дошла финансиската служба, откако неодамна ...

УЕФА одлучи, нема санкции за Македонија

Утрински - 21.06.2007

Неофицијално дознаваме дека раководството на ИО за промени за неполн месец потрошило околу 200.000 евра од ФФМ? Комитетот за итност на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) вчера реши да не и стави привремени санкции на фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) откако нејзиниот легитимен ...

Емил ќе се жали до Централниот регистар?

Вечер Прес - 21.06.2007

Тој најави дека денеска може да ја обжали одлуката за негово бришење од функцијата претседател на ФФМ Управниот одбор на претседателот Емил Божиновски при заминувањето од функцијата и просториите на Фудбалската федерација на Македонија побара од Харалампие Хаџи - Ристески во рок од 48 часа да ...

Избегнати санкциите од ФИФА и УЕФА

А1 - 20.06.2007

Петмесечната сага со борбата за превласт во Фудбалската федерација на Македонија и официјално заврши. Нашиот фудбал ги избегна санкциите од ФИФА и од УЕФА. Двете асоцијации денеска изразија задоволство од враќањето на легитимното раководство во ФФМ, ја повлекоа заканата за суспензија и најавија ...

Иницијаторите за промени во ФФМ продолжуваат со уцени и закани

Утрински - 20.06.2007

На последниот собир во „Холидеј ин“ наводно присуствувале 61 делегат, а патни налози наплатиле само 26! МИОДРАГ МИЦКОВИЌ Иницијаторите за промени во ФФМ, од вчера само група граѓани без претседател и управен одбор, откако Емил Божиновски беше избришан од Централниот регистар на Република ...

Хаџи-Ристески ја информира ФИФА дека се е нормално

Време - 20.06.2007

Претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, вчераутро го испрати писмото до Комитетот за итност на ФИФА, со кое ги информира дека ситуацијата е нормализирана. Иако тоа требаше да биде сторено завчера, поради тоа што пријавата на Емил Божиновски од Централниот регистар не беше повлечена, ...

Хари моли да нема санкции

Вест - 20.06.2007

Дури вчера исполнети барањата од ултиматумот на ФИФА Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Хари Хаџи-Ристески, дури вчера претпладне ги испрати писмата до претседателите на ФИФА и на УЕФА, Сеп Блатер и Мишел Платини, преку кои ги известув Претседателот на Фудбалската ...

Фудбалскиот циркус продолжи со катанци

Дневник - 20.06.2007

Претседателот дури вчера ги извести ФИФА и УЕФА дека ситуацијата е нормализирана и побара да нема санкции По административното враќање на Харалампие Хаџи-Ристески на претседателската функција во ФФМ и симнувањето на заканите за меѓународна изолација, вчера македонскиот фудбалски циркус продолжи со ...

Парите им го свртеа умот

Вест - 20.06.2007

ФУДБАЛСКИ ЌОР-СОКАК Нема санкции за макфудбалот. Хаџи-Ристески се врати. Божиновски ги лапна свирчето и срамот. Опцијата која ја застапуваше и која од позиција на политичката власт што ја има во државава сакаше да направи "промена за подобро", доживеа дебакл. ФИФА како со токмак ги мавна по глава.

Хаџиристески ги извести ФИФА и УЕФА дека трите нивни услови се исполнети

Утрински - 20.06.2007

Во ОФС Битола од вчера е вратено старото раководство Веднаш по враќањето во просториите на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), претседателот Харалампие Хаџиристески, поединечно по писмен пат ги извести првите луѓе на ФИФА и УЕФА, Сеп Блатер и Мишел Платини, дека се исполнети трите услови ...

ФФМ со нови брави

Вечер Прес - 20.06.2007

Тоа предизвика нервоза кај поединци од вработените и имаше расправија на повисок тон. В четврток седница на УО за тоа како да се продолжи со работа Тензиите во македонскиот фудбал се уште се чувствуваат. Тоа можеше да се забележи и во текот на вчерашниот ден меѓу вработените во Фудбалската ...

Хаџиристески испрати писмо до ФИФА и УЕФА

А1 - 19.06.2007

Откако се врати на претседателската функција во просториите на ФФМ, Харалампие Хаџиристески денеска ги оствари првите контакти со челниците на ФИФА и на УЕФА, Сеп Блатер односно Мишел Платини. Тој писмено ги информираше меѓународните инстанци дека се исполнети сите нивни ултимативни барања за ...

Македонија ќе куртули од санкциите

Дневник - 19.06.2007

Со враќањето на ингеренциите во мак-фудбалот кај Хаџи-Ристески, вчера попладне беше исполнето барањата на ФИФА Македонскиот фудбал виде спас од меѓународна изолација пет минути по 12 часот, откако три дена по истекот на рокот даден од ФИФА, во Фудбалската федерација на Македонија му се вратени ...

Во последен час куртуливме од санкции од ФИФА

Време - 19.06.2007

ЦЕНТРАЛНИОТ РЕГИСТАР НА МАКЕДОНИЈА ГО ВРАТИ ХАЏИ-РИСТЕСКИ НА ВЛАСТ ВО ФУДБАЛОТ Златко Крстевски Македонскиот фудбал куртули од санкции од ФИФА во последен момент, откако вчера Централниот регистар го врати Харалампие Хаџи-Ристески на претседателското место на Фудбалската федерација на Македонија.

Хаџиристески повторно на чело на ФФМ

Утрински - 19.06.2007

Македонија во последен час ги избегна санкциите на УЕФА и ФИФА ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Трите услови кои и' ги поставија УЕФА и ФИФА на Фудбалската федерација на Македонија се исполнети. Харалампие Хаџиристески вчера се врати на кормилото на ФФМ.

Фудбалот чека спас во последен час

Вест - 19.06.2007

Синоќа заседаваше Комитетот за итност на ФИФА Приврзениците на Емил Божиновски се закануваат со бојкот на ФФМ Македонскиот фудбал требаше да ги избегне санкциите од Светската фудбалска федерација (ФИФА) откако беше најавено дека вчера, до 17 часот, кога започнува состанокот на Комитетот за итност ...

Хари Хаџиристески, со својот инает, ја доведе фудбалската федерација до работ на бездната

Вечер Прес - 19.06.2007

На денешната средба на две третини од општинските фудбалски сојузи од Македонија претседателот на Фудбалската федерација и претставниците се договорија да ја испочитуваат одлуката на светската и европска фудбалска федерација, и да се повлечат оставајќи му на експретседателот на ФФМ Хари ...

Суспензија, сепак, ќе нема

Вечер Прес - 19.06.2007

Хаџи-Ристески вчера е впишан во Централниот државен регистар, од каде е избришан Емил Божиновски, со што е исполнет ултиматумот на ФИФА и избегнати се евентуалните санкции Во последен момент е избегната црната судбина на македонскиот фудбал, суспензија од меѓународната сцена на сите нивоа.

Хаџиристески повторно е претседател на ФФМ

А1 - 18.06.2007

Македонскиот фудбал е на чекор да ја фати последната сламка за спас, од санкции и од меѓународна изолација. На само неколку часа пред состанокот на комитетот за итност на ФИФА закажан за попладнево во Цирих, на кој се очекуваше да бидат одредени казни поради двовластието во фудбалската федерација ...

Привремено избегнати санкциите од ФИФА

А1 - 18.06.2007

Наспроти оптимистичките најави кои излегоа во текот на денешниот ден, неизвесноста околу суспензијата на македонскиот фудбал од меѓународната сцена ќе потрае најмалку уште 24 часа. Санкциите од ФИФА и од УЕФА се избегнати, но барем засега, само привремено.

ФИФА денеска и официјално ќе ја суспендира Македонија

Време - 18.06.2007

ОТКАКО РАБОТИТЕ ВО ФФМ НЕ СЕ ВРАТИЈА ВО НОРМАЛА Македонскиот фудбал денеска и официјално би можел да влезе во тотална изолација, бидејќи за денеска е најавен состанок на Комитетот за итност при Извршниот комитет на Светската фудбалска федерација (ФИФА), која ќе постапи според Статутот и членот 18 ...

Суспензијата на ФФМ на маса

Вест - 18.06.2007

НА ДЕНЕШНАТА СЕДНИЦА НА КОМИТЕТОТ ЗА ИТНОСТ НА ФИФА Суспензијата на ФФМ од светското фудбалско семејство, заедно со Казахстан, ќе биде главна тема на расправа на денешната седница на Комитетот за итност на Светската фудбалска федерација (ФИФА), што ќе се одржи во Цирих.

Македонија на пат да ги ескивира санкциите

Дневник - 18.06.2007

Доколку Хаџи-Ристески добие написмено дека ќе биде вратен како потписник на ФФМ во Централниот регистар ќе бидат исполнетo барањeтo на светската асоцијација Откако не го испочитуваа крајниот рок - 15 јуни, за враќање на претседателот Харалампие Хаџи-Ристески и на неговите соработници во ФФМ, ...

Ако Божиновски денеска не биде во ФФМ, Македонија може да ги избегне санкциите

Утрински - 18.06.2007

Санкциите по автоматизам стапија во сила во петокот на полноќ, Комитетот за итност при ФИФА денеска треба само ги официјализира САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Големи се шансите на Македонија експресно да и' биде симната суспензијата на ФИФА и УЕФА.

Забрана за настап од три до 20 години

Дневник - 18.06.2007

Најавените санкции од ФИФА и УЕФА, доколку бидат применети кон ФФМ, опфаќаат: * Забрана за играње на меѓународни натпревари, официјални и пријателски, за сите национални фудбалски селекции во рок од 3 до 20 години. * Исклучување од активности и членство на сите претставници во органите и телата на ...

Мак-фудбалот на рентген во Цирих

Вечер Прес - 18.06.2007

Санкциите можат да бидат избегнати, доколку во текот на денов, како што се најавува, Хаџи-Ристески повторно биде впишан во Централниот регистар како потписник на ФФМ Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска ќе расправа за судбината на мак-фудбалот.