TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Седлоски_ Против Хрватска нема да се браниме

Утрински - 20.10.2007

Тензиите секогаш се присутни кога играат Хрватска и Македонија Ние ќе ја играме нашата игра, веќе докажавме дека може да се носиме со најсилните: Гоце Седлоски Се играше 36 минута, кога Гоце Седлоски го занеме „Максимир“. Ако Славен Билиќ, тој 24 март немаше среќа и го немаше Дарио Срна, кој знае ...

Англија ќе нудела премија за Македонија да ја победи Хрватска?

Време - 20.10.2007

ХРВАТСКИТЕ МЕДИУМИ ШПЕКУЛИРААТ Хрватските медиуми шпекулираат дека Фудбалската асоцијација на Англија ќе одреди специјални премии за Македонија, за „црвено-жолтите“ да ја совладаат Хрватска, во Скопје, на 17 ноември, во еден од клучните мечеви за разврска во групата Е од квалификациите за ЕП 2008.

Пандев: Нема да им пуштиме на Хрватите

Вечер Прес - 20.10.2007

Ја сакам Хрватска, која заслужува да оди на завршницата на Стариот континент, што верувам дека и ќе се случи, но против нас во Скопје нема да и биде многу лесно, вели најдобриот напаѓач на "црвено-жолтите" и Лацио Најдобрите фудбалери на Македонија не се во конкуренција на екипите, кои ќе се борат ...

Победа во Скопје по 38 месеци

Дневник - 19.10.2007

Со головите на Наумоски, Пандев и на Седлоски падна Андора пред преполните трибини како на дебито на официјалната меѓународна сцена со Данска Македонија се радуваше на победата пред своите навивачи по 38-месечен пост. Со новите голови на повратникот во тимот, Илчо Наумоски, капитенот и славеник на ...

Катанец: Хрватска носи рејтинг-поени

Дневник - 19.10.2007

Македонија очекувано прокнижи три бода од дуелот со Андора и веќе размислува за новиот предизвик со Хрватска, на 17 ноември, во Скопје. Дека е тоа така, потврди и селекторот Сречко Катанец, кој веднаш по натпреварот не пропушти да ја спомене водечката репрезентација во групата.

Тагата преточена во радост

Вечер Прес - 19.10.2007

На простување од својот идол и поп-икона Тоше Проески, "црвено-жолтите" триумфираа против Андора и го прекинаа тригодишниот пост пред своите навивачи Радост во најтажната ноќ. Македонските фудбалери на денот на простувањето од нашата најголема музичка поп-икона Тоше Проески ја совладаа селекцијата ...

Катанец гласаше за Кака, Седлоски за Меси

Дневник - 18.10.2007

Бразилскиот интернационалец од редовите на италијанскиот Милан, Кака, е најдобриот фудбалер во годинава што изминува, според македонскиот селектор, Словенецот Сречко Катанец. Така гласаше Катанец за изборот на најдобар фудбалер, што го организира ФИФА.

Против аматерите на Андора да се прекине постот на домашен терен

Утрински - 17.10.2007

Ристиќ: Очекувам нашата победа да биде изразена со поголем број голови Очекуваат сигурна победа против аматерите од Андора: Ристиќ и Пандев ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Со надеж дека нема да се повтори последното гостување, кога аматерите на Андора однесоа изненадувачки бод од Градскиот стадион во Скопје, ...

Аутсајдерот ќе не враќа во живот

Вест - 17.10.2007

Квалификации за ЕП 2008 - Нашата фудбалска репрезентација вечерва (20 ч.) ја пречекува Андора Катанец: Никогаш не сум ги терал моите фудбалери да бидат под императивот победа, па така ќе биде и сега. - Тасевски: Мора и нам, конечно, да ни тргне.

Андора за разбивање на малерот

Дневник - 17.10.2007

Гостувањето на аматерите, „црвено-жолтите“ сакаат да го искористат за прекинување на домашниот пост од три години без победа, како и прва радост за селекторот Катанец во Скопје Аутсајдерот Андора е противникот по мерка за прекинување на малерите на македонската фудбалска репрезентација, која ...

Вечерва ќе играат само тројца сведоци на срамот

Време - 17.10.2007

ВО 2005 АНДОРА ГО СМЕНИ селекторот, А ТИМОТ СЕГА Е РЕЧИСИ ДРУГ Златко Крстевски Времето беше ладно, температурата речиси „на нула“, теренот половина замрзнат, половина „камен тврд“, Македонија немоќна, повеќе од очајна... Вака беше пред 32 месеца, кога Андора на Градски извади 0-0, што силно одекна ...

Македонија го одработи последниот тренинг пред Андора

А1 - 16.10.2007

Избраниците на Среќко Катанец го одработија попладнево последниот тренинг пред утрешен дуел со Андора од Евро-квалификациите. Сите репрезентативци се подготвени за победа дома што ја чекаме повеќе од три години. Ново име меѓу нив е Иван Тричковски кој е замена за повредениот Аце Стојков.

Костов се запозна со репрезентативците

Утрински - 16.10.2007

Првиот комплетен ден од мини подготовките на фудбалската репрезентација на Македонија пред утрешниот квалификациски меч со аматерите на Андора не донесе некои поголеми возбудувања и слободно може да се нарече стандардна процедура кога станува збор за подготвителниот период во репрезентативниот ...

Рано постигнат гол за дотолчување на противникот

Вест - 16.10.2007

Нашата фудбалска репрезентација утре игра со Андора Да се постигне гол во раната фаза на мечот е добитната формула за полнење на мрежата на репрезентацијата на Андора на утрешниот квалификациски натпревар. На сите им е јасно дека нашите фудбалери утре ќе се сретнат со одбранбен бедем составен од ...

Митрески: Нема да имаме проблем со Андора

Време - 16.10.2007

УТРЕ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: МАКЕДОНИЈА - АНДОРА Никола Богојевски Стрплива игра и брз гол треба да ја отворат вратата на македонската фудбалска репрезентација, утре на Градскиот стадион во Скопје кон победа во квалификацискиот меч за ЕП 2008, против Андора, од која носиме болни спомени од пред три ...

"Војна" меѓу Катанец и Работнички К.

Вечер Прес - 16.10.2007

Наместо најавениот тренинг во Градскиот парк, "црвено-жолтите" вчера имаа утринска прошетка на кејот покрај Вардар Последната јавна изјава на селекторот Сречко Катанец дека полудефанзивецот на Работнички К. Ндерим Неџипи моментно нема квалитет за репрезентацијата на Македонија, за клубот од Дебар ...

Катанец: Од сега ќе играме со тројца напаѓачи

А1 - 15.10.2007

На два дена до квалификацискиот натпревар со Андора, македонските фудбалски репрезентативци се посилно ја чувствуваат потребата за триумфално ехо на Градски. Не затоа што победата против пиринејските аматери би имала големо натпреварувачко значење, туку затоа што секаков друг епилог уште повеќе би ...

Офанзива, со тројца напаѓачи

Време - 15.10.2007

ЗАДУТРЕ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: МАКЕДОНИЈА - АНДОРА Со тројца напаѓачи, меѓу кои нема да биде повредениот Ацо Стојков, македонската фудбалска селекција ќе ја нападне Андора, во меч од кој селекторот Среќко Катанец најавува освојување три бода.

Отпадна и повредениот Стојков

Вест - 15.10.2007

Нов пех за Катанец пред меЧот со Андора По Петар Милошевски, од списокот репрезентативци за претстојниот квалификациски натпревар со Андора отпадна и Аце Стојков. По Петар Милошевски, од списокот репрезентативци за претстојниот квалификациски натпревар со Андора отпадна и Аце Стојков.

Стојков нема да настапи против Андора

Утрински - 15.10.2007

ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Без голема еуфорија, и во спокојна и релаксирана атмосфера вчера во нашиот главен град започнаа мини подготовките на фудбалската репрезентација на Македонија пред престојниот квалификациски дуел против селекцијата на Андора кој е на програмата во среда на Градскиот стадион во Скопје.

Тричковски опција за Стојков

Вечер Прес - 15.10.2007

По средбата на надежите со Норвешка во вторник ќе се знае дали повредениот Стојков ќе биде заменет со напаѓачот на Работнички К., бидејќи и тој кубури со повреда За селекторот на најдобрата македонска фудбалска репрезентација Сречко Катанец нема никаква голема филозофија пред квалификацискиот ...

Неџипи моментно нема репрезентативен квалитет

Вечер Прес - 15.10.2007

На се позачестените прашања зошто во репрезентацијата го нема Ндерим Неџипи, еден од носителите на играта на Работнички К., селекторот Катанец со одговор: - Неџипи моментно не поседува квалитет да биде во репрезентацијата. Го гледав на двата натпревара против Болтон во Купот на УЕФА.