TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Постои ли воопшто АНА?

А1 - 23.02.2003

Две различни интернет страници на две различни АНА. Едната, која со соопштение минатата недела ја презеде одговорноста за нападот во Струга и другата, која со соопштение од петокот вели дека нејзините припадници немаат врска со струшкиот настан. „Вистинска конфузија со името АНА.

Ахмети: Граѓаните треба да се чувствуваат безбедно во Македонија

Утрински - 22.02.2003

ОЦЕНА Скопје - "Безбедносната состојба во Македонија е добра и сите граѓани треба да се чувствуваат безбедно во неа. Сите домашни фактори, политичките партии и другите институции, како и меѓународните организации - ЕУ и НАТО, во земјата работиме активно во овој правец и сите заедно треба да ...

Ахмети: АНА постои само на Интернет

Дневник - 22.02.2003

ЛИДЕРОТ НА ДУИ ТВРДИ Безбедносната состојба во Македонија е добра и сите граѓани треба да се чувствуваат сигурно во неа. Сите домашни фактори, политичките партии и другите институции, како и меѓународните организации, пред се ЕУ и НАТО, работат активно во таа насока.

АНА ќе провоцира, но нема сила да ја дестабилизира Македонија

Утрински - 22.02.2003

Според разузнавачки сознанија на македонските безбедносни служби Сашко Димевски "Безбедносната состојба во Македонија е релативно стабилна. Во претстојниот период не може да се исклучи можноста од одредени провокации и инциденти, поради што е потребна крајна претпазливост.

Ахмети за АНА „читал преку Интернет“

А1 - 21.02.2003

„Граѓаните на Република Македонија, а особено албанското население во Македонија очекуваат да ја видат целосната имплементација на Охридскиот договор како гаранција за мирот и за стабилноста и за безбедноста во Македонија“, изјави денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети. На прашањето колку т.н.

АНА збира пари за пролетна офанзива

Дневник - 20.02.2003

И ТЕРОРОТ Е "БИЗНИС" Не е исклучена опасноста Албанската национална армија (АНА) да преземе акции на урбан тероризам, но пролетната офанзива зависи од тоа дали таа екстремистичка група ќе добие политичка и финансиска поддршка, тврдат разузнавачки извори.

Лидерите на АНА излегоа од шинелот на Али Ахмети

Дневник - 19.02.2003

КОЈ Е КОЈ ВО ТАБОРОТ НА НОВИТЕ АЛБАНСКИ ЕКСТРЕМИСТИ Новите терористички формации имаат платформа за создавање "Голема Албанија", политичка поддршка од албански партии и планови да соберат пари во дијаспората за својата кауза Фронтот за народно обединување на Албанците, кој функционира како ...

Заложници на Џафери и Ахмети

Вест - 18.02.2003

МОЖАТ ЛИ СДСМ И ДУИ ДА ЈА ПОБЕДАТ АНА? Многу елементи ситуацијата ја прават иста со онаа пред воениот конфликт, разликата е само во тоа што тогаш ОНА, предводена од Али Ахмети, беше надвор од системот, а ДПА на Арбен Џафери коалиционен партнер во ...

Еден бомбаш зад решетки, АНА се заканува

Дневник - 18.02.2003

ПО ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД ВРЗ СТРУШКИОТ СУД Сите коалициски партнери во Владата вчера го осудија нападот и го прогласија за терористички чин Едно лице е приведено од вкупно пет осомничени за бомбашкиот напад на Основниот суд во Струга, кој се случи во петокот вечер.

МВР негира поврзаност на струшкиот настан со АНА

А1 - 17.02.2003

МВР нема податоци дека струшкиот настан е поврзан со АНА, им рекол денеска Хари Костов на колегите-министри на владината седница, информирајќи ги за активностите кои ги презема полицијата за расветлување на овој случај. АНА вчера со соопштение ја презеде одговорноста за демолирањето на Судот во ...

Вардари тврди дека главниот штаб на АНА е во Македонија

Утрински - 17.02.2003

Изјава на претседателот на Фронтот за национално обединување на Албанците Претседателот на Фронтот за национално обединување на Албанците, политичкото крило на таканаречената АНА, изјави дека таа формација не дејствува во Косово и дека нејзиниот главен штаб се наоѓа во Македонија.

Главниот штаб на АНА е во Македонија

Дневник - 17.02.2003

ВАРДАРИ ПАК СЕ ЈАВИ Официјална Тирана не поддржува никакви екстремни групи кои се кријат зад името "Албанска национална армија", изјави албанскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Илир Мета Главниот штаб на АНА е во Македонија, а "формацијата" не дејствува на Косово, изјави т.н.