TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шефот на дилпоматијата на Северна Кореја во посета на Москва

Р.С.Европа - 11.12.2010

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја Пак Уи Чун заминал во посета на Русија. Како што е најавено, главна тема на неговите разговори во Москва ќе биде начинот за намалување на тензиите на ...

Северна Кореја мора да се спречи

Утрински - 10.12.2010

ТОКИО - Висок официјален претставник на американската војска, адмирал Мајк Мален, изјави дека опасноста од Северна Кореја се зголемува и мора да се спречи.

Северна Кореја и Кина постигна консензус за кризата на Корејскиот Полуостров

МРТ - 10.12.2010

Северна Кореја и Кина постигна консензус за кризата на Корејскиот Полуостров по денешната средба во Пјонгјанг меѓу севернокорејскиот лидер Кин Јонг-ил и Даи Бингуо.

Северна Кореја ќе ја зајакнува својата нуклеарна моќ

Курир - 10.12.2010

Севернокорејскиот министер за надворешни работи Пак Ил-чун изјави дека воените вежби на САД и Јужна Кореја го принудуваат Пјонгјанг да го зајакне својот нуклеарен капацитет.

Пјонгјанг: Јужна Кореја е виновна за нападот на островот Јонпјон

А1 - 09.12.2010

Северна Кореја повторно го обвини Сеул за кризата која настана по гранатирањето на јужнокорејскиот остров Јонпјон. Во соопштението од Пјонгјанг се наведува дека „военственото расположение на ...

Тепачка во парламентот на Јужна Кореја

Алфа - 09.12.2010

Донесувањето на Буџетот на Јужна Кореја предизвика неред и блокада во парламентот. Изјавата на владата дека ќе го зголеми буџетот поради нападот на Северна Кореја, ја разбесни опозицијата.

Пјонгјанг: Јужна Кореја е виновна за гранатирањето на островот Јонпјон

Кирилица - 09.12.2010

Северна Кореја повторно го обвини Сеул за кризата која настана по гранатирањето на јужнокорејскиот остров Јонпјон Во соопштението од Пјонгјанг се наведува дека „военственото расположение на ...

Пјонгјанг: Јужна Кореја е виновна за гранатирањето на островот Јонпјон

Сител - 09.12.2010

Северна Кореја повторно го обвини Сеул за кризата која настана по гранатирањето на јужнокорејскиот остров Јонпјон. Во соопштението од Пјонгјанг се наведува дека „военственото расположение на ...

Северна Кореја и Кина постигна консензус за кризата на Корејскиот Полуостров

Кирилица - 09.12.2010

Северна Кореја и Кина постигна консензус за кризата на Корејскиот Полуостров по денешната средба во Пјонгјанг меѓу севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ил и Даи Бингуо - По преговорите двете страни ...

Тепачка во парламентот во Јужна Кореја

Нетпрес - 09.12.2010

Одредувањето на буџетот на Јужна Кореја, предизвика вистински нереди и хаос во парламентот. Вчеравечер на седницата на која требало да се одреди буџетот на Јужна Кореја, настанал вистински хаос ...

С. Кореја и Кина со консензус за Корејскиот Полуостров

Курир - 09.12.2010

Северна Кореја и Кина постигна консензус за кризата на Корејскиот Полуостров. Северна Кореја и Кина постигна консензус за кризата на Корејскиот Полуостров по денешната средба во Пјонгјанг меѓу ...

Нови воени вежби на САД и Јужна Кореја

А1 - 08.12.2010

Американската и јужнокорејската војска ќе одржат нови заеднички воени маневри во атмосфера на големи тензии во регионот, откако Северна Кореја бомбардираше јужнокорејски остров, при што загинаа ...

Нови воени вежби на САД и Јужна Кореја

Алфа - 08.12.2010

Американската и јужнокорејската војска ќе одржат нови заеднички воени маневри во атмосфера на големи тензии во регионот, откако Северна Кореја бомбардираше јужнокорејски остров, при што загинаа ...

Нови воени вежби на САД и Јужна Кореја

Макфакс - 08.12.2010

Американската и јужнокорејската војска ќе одржат нови заеднички воени маневри во атмосфера на големи тензии во регионот, откако Северна Кореја..

САД ја повика Кина да ја исконтролира Северна Кореја

А1 - 07.12.2010

Министрите за надворешни работи на САД, Јужна Кореја и Јапонија ја повикаа Кина да се потруди повеќе да ја исконтролира воинственоста на Северна Кореја.

Клинтон: Кина мора да изврши притисок врз Северна Кореја

Deutsche Welle - 07.12.2010

САД побараа од Кина да изврши посилно влијание врз Северна Кореја во ескалирачкиот конфликт на оваа држава со соседната Јужна Кореја.

Првиот човек на армијата на САД во посета на Сеул

Р.С.Европа - 07.12.2010

Началникот на Здружениот генералштаб на американската војска Мајкл Мален денеска ќе ја посети Јужна Кореја, каде што ќе има средби со челните луѓе на армијата и со министерот за одбрана на таа земја.

Нема преговори со Северна Кореја се додека провоцира

Р.С.Европа - 07.12.2010

САД, Јапонија и Јужна Кореја нема да ги продолжат преговорите со Северна Кореја се додека таа се однесува провокативно и воинствено.

САД и Кина разговараа за Северна Кореја

Дневник - 07.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на кинеската држава, Ху Џинтао, завчеравечер телефонски разговараа за ситуацијата на Корејскиот Полуостров, соопшти Белата куќа.

САД повторно побараа од Северна Кореја да го промени однесувањето

Алфа - 07.12.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повтори барањата на САД Северна Кореја да прекине со „провокативното однесување“.

Претседателите на САД и на Кина разговараа за Северна Кореја

МРТ - 07.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на кинеската држава Ху Џинтао синоќа телефонски разговараа за ситуацијата на Корејскиот Полуостров, соопшти Белата куќа.

САД повторно побараа од Северна Кореја да го промени однесувањето

МРТ - 07.12.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повтори барањата на САД Северна Кореја да прекине со „провокативното однесување“.

САД го повтори барањето Северна Кореја да прекине со провокациите

Кирилица - 07.12.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повтори барањата на САД Северна Кореја да прекине со „провокативното однесување“ Клинтон по состанокот со своите колеги од Јужна Кореја и Јапонија во ...

САД побара од С. Кореја да прекине со провокативното однесување

Курир - 07.12.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повтори барањата на САД Северна Кореја да прекине со „провокативното однесување“.

Јужна Кореја почна нова воена вежба

А1 - 06.12.2010

Јужнокорејските воено-поморски сили денеска, во Жолто море, почнаа нова воена вежба со користење на борбена муниција, како одглас на огромната напнатост со Северна Кореја, соопштија светските ...

Јужна Кореја започнува нови воени вежби

Deutsche Welle - 06.12.2010

Независно од предупредувањата од Северна Кореја, Јужна Кореја започна големи воени маневри со учество на воената морнарица и артилеријата.

Јужна Кореја започнува воени вежби

Р.С.Европа - 06.12.2010

Во време на тензии со Северна Кореја, Јужна Кореја денеска почнува воени вежби кои ќе траат една недела и ќе се изведуваат на 29 локации во западниот, источниот и јужниот дел на земјата.

Телефонски разговор Обама - Џинтао за Северна Кореја

Р.С.Европа - 06.12.2010

Белата Куќа соопшти дека американскиот претседател Барак Обама телефонски разговарал со кинескиот лидер Ху Џинтао за тензиите на Корејскиот Полуостров.

Истрага за случувањата меѓу Јужна и Северна Кореја

Р.С.Европа - 06.12.2010

Јавниот обвинител на Меѓународниот суд во Хаг Луис Морено Окампо денеска најави дека ќе почне со прелиминарна истрага поради наводите за воени злосторства извршени од Северна врз Јужна Кореја.

Почнаа јужнокорејските воени вежби

Форум - 06.12.2010

Јужна Кореја денеска почна со воените вежби и покрај противењето на Пјонгјанг за одржување на вежбите во спорните води на западниот брег на поделениот полуостров „Вежбите почнаа“, изјавил портпаролот ...

Јужна Кореја почна нова воена вежба

Алфа - 06.12.2010

Јужнокорејските воено-поморски сили денеска, во Жолто море, почнаа нова воена вежба со користење на борбена муниција, како одглас на огромната напнатост со Северна Кореја, соопштија светските ...

Јужна Кореја почна нова воена вежба во Жолтото море

Алсат-М - 06.12.2010

Јужнокорејските воено-поморски сили денеска, во Жолто море, почнаа нова воена вежба со користење на борбена муниција, како одглас на огромната напнатост со Северна Кореја, соопштија светските ...

САД и сојузниците бараат помош од Кина и Русија во врска со Северна Кореја

Форум - 06.12.2010

САД, Јапонија и Јужна Кореја во понеделник извршиле дипломатски притисок врз Кина и Русија за помош при намалувањето на тензиите на Корејскиот полуостров, а кинескиот претседател Ху Џинтао го ...

Ј. Кореја почна нова воена вежба во близина на линијата на разграничување со С. Кореја

Сител - 06.12.2010

Јужнокорејските воено-поморски сили денеска, во Жолто море, почнаа нова воена вежба со користење на борбена муниција, како одглас на огромната напнатост со Северна Кореја, соопштија светските ...

Претседателите на САД и на Кина разговараа за Северна Кореја

Сител - 06.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на кинеската држава Ху Џинтао синоќа телефонски разговараа за ситуацијата на Корејскиот Полуостров, соопшти Белата куќа.

Јужна Кореја со нова воена вежба во Жолтото море

Кирилица - 06.12.2010

Јужнокорејските воено-поморски сили денеска, во Жолто море, почнаа нова воена вежба со користење на борбена муниција, како одглас на огромната напнатост со Северна Кореја, соопштија светските ...

Јужна Кореја почна нова воена вежба во близина на линијата на разграничување со Северна Кореја

МРТ - 06.12.2010

Јужнокорејските воено-поморски сили денеска, во Жолто море, почнаа нова воена вежба со користење на борбена муниција, како одглас на огромната напнатост со Северна Кореја, соопштија светските ...

Претседателите на САД и на Кина разговараа за Северна Кореја

Кирилица - 06.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на кинеската држава Ху Џинтао синоќа телефонски разговараа за ситуацијата на Корејскиот Полуостров, соопшти Белата куќа Обама ја повика Кина да ...

Јужна Кореја почна со воени вежби

Канал5 - 06.12.2010

Јужнокорејската војска утрово ги почна петдневните воени вежби иако Северна Кореја го предупредуваше Сеул да не го прави тоа-јавува ББЦ.

Истрага на МКС за можни воени злосторства од страна на Северна Кореја врз Сеул

Сител - 06.12.2010

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Луис Морено Окампо денеска соопшти дека е покрената прелиминарна истрага дали силите на Северна Кореја извршиле воени злосторства во Јужна ...

Ј. Кореја почна нова воена вежба

Курир - 06.12.2010

Јужнокорејските воено-поморски сили денеска, во Жолто море, почнаа нова воена вежба со користење на борбена муниција, како реакција на огромната напнатост со Северна Кореја, соопштија светските ...

Јужна Кореја почна со воени вежби и покрај заканите за војна од Северот

Нетпрес - 06.12.2010

Армиите на Јужна Кореја и на САД почнаа воени вежби на западниот брег и покрај противењата на Северна Кореа. На Корејскиот полуостров значително се зголемија тензиите откако Северна Кореа го нападна ...

Џинтао и Обама разговарале за состојбата на Корејскиот полуостров

Нетпрес - 06.12.2010

Претседателот на Кина Ху Џинтао телефонски разговарал со американскиот претседател Барак Обама за тензичните односи на Корејскиот полуостров, јавила утрово кинеската новинска агенција Синхуа.

Обама и Ху Џинтао телефонски разговараа за С. Кореја

Курир - 06.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама и кинескиот претседател Ху Џинтао синоќа телефонски разговараа за ситуацијата на Корејскиот Полуостров, соопшти Белата куќа.

Јужна Кореја со поглед на демилитаризираната зона

Курир - 06.12.2010

Туристите повторно се собраа на демилитаризираната зона која го дели северот од југот на обсерваториумот во Јужна Кореја. Тие повторно го отворија обсерваториумот за домашни и странски туристи.

САД и сојузниците бараат помош од Кина и Русија во врска со Северна Кореја

Макфакс - 06.12.2010

САД, Јапонија и Јужна Кореја денеска извршиле дипломатски притисок врз Кина и Русија за помош при намалувањето на тензиите на Корејскиот полуо..

Јужна Кореја започнува маневри со боева муниција!

Inpress - 06.12.2010

Сеул, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Јужна Кореја започна серија воени вежби во боева муниција во спорните води во близина на западниот брег, и покрај предупредувањата на Северот тоа да не се прави.