TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пропаднаа обидите за заедничка Влада во Израел

А1 - 01.03.2009

Мандатарот за состав на новиот израелски владин кабинет и лидер на конзервативна партија Ликуд, Бенјамин Нетанјаху се откажа од обидите да ја убеди претседателката на центристичката партија Кадима, Ципи Ливни ...

Пропаднаа обидите за формирање влада на национално единство во Израел

Канал5 - 01.03.2009

Мандатарот за состав на новиот израелски владин кабинет и лидер на конзервативна партија Ликуд, Бенјамин Нетанјаху се откажа од обидите да ја убеди претседателката на центристичката партија Кадима, Ципи Ливни ...

Нетанјаху се откажа од учестевото на Ливни

Телма - 01.03.2009

Мандатарот за состав на новиот израелски владин кабинет и лидер на конзервативна партија Ликуд, Бенјамин Нетанјаху се откажа од обидите да ја убеди претседателката на центристичката партија Кадима, Ципи Ливни ...

Пропаднаа обидите за формирање влада на национално единство во Израел

Алфа - 01.03.2009

Мандатарот за состав на новиот израелски владин кабинет и лидер на конзервативна партија Ликуд, Бенјамин Нетанјаху се откажа од обидите да ја убеди претседателката на центристичката партија Кадима, Ципи Ливни ...

Пропаднаа обидите за формирање влада на национално единство во израел

Сител - 01.03.2009

Мандатарот за состав на новиот израелски владин кабинет и лидер на конзервативна партија Ликуд, Бенјамин Нетанјаху се откажа од обидите да ја убеди претседателката на центристичката партија Кадима, Ципи Ливни ...

Ливни одби коалиција со Нетанјаху

Вест - 28.02.2009

ТЕЛ АВИВ, 28 февруари (Ројтерс) - Израелскиот десничар Бенјамин Нетанјаху и централистот Ципи Ливни вчера се состанаа, но не постигнаа договор за формирање на коалициона влада, и не се знае дали ќе продолжат ...

Ципи Ливни одби да се приклучи кон Владата на Нетанијаху

А1 - 27.02.2009

Претседателот на израелската центристичка партија „Кадима“, Ципи Ливни, одби да се приклучи кон Владата, предводена од лидерот на десничарската партија „Ликуд“ Бенјамин Нетанијаху.

Ципи Ливни одби да учествува во Владата на Нетанјаху

Алсат-М - 27.02.2009

Претседателот на израелската центристичка партија „Кадима“ Ципи Ливни одби да се приклучи кон Владата, предводена од лидерот на десничарската партија „Ликуд“ Бенјамин Нетанијаху.

Ципи Ливни одби да се приклучи кон Владата на Нетанијаху

Канал5 - 27.02.2009

Претседателот на израелската центристичка партија „Кадима“ Ципи Ливни одби да се приклучи кон Владата, предводена од лидерот на десничарската партија „Ликуд“ Бенјамин Нетанијаху, пренесе Франс прес.

Ципи Ливни одби да се приклучи кон Владата на Нетанијаху

Кирилица - 27.02.2009

Претседателот на израелската центристичка партија „Кадима“ Ципи Ливни одби да се приклучи кон Владата, предводена од лидерот на десничарската партија „Ликуд“ Бенјамин Нетанијаху, пренесе Франс прес - Нашата ...

Ливни:Ќе бидеме конструктивна опозиција

Макфакс - 27.02.2009

Партијата Кадима нема да биде дел од новата израелска влада, соопшти денеска лидерот на оваа партија Ципи Ливни. „Средбата со Нетанјаху заврши без било каков договор. Ние не можеме да бидеме во влада со него.

ЕУ загрижена од политиката на кабинетот на Нетанјаху

Утрински - 25.02.2009

БРИСЕЛ - Чешкото претседателствување со ЕУ очекува „малку тежок старт“ ако Бенјамин Нетанјаху стане лидер на Израел, изјави во понеделникот чешкиот заменик-премиер Александр Вондра, додавајќи дека нема време за губење за мировен процес.

Нетанјаху и ултранационалистите на преговори за владина коалиција

Алсат-М - 25.02.2009

Лидерот на Ликуд, Бенјамин Нетанјаху, денеска ги покани ултранационалистите на Авигдор Либерман, како и други десничарски парламентарни фракции на преговори за формирање на владина коалиција.

Нетанијаху се консултира со крајната десница

Кирилица - 25.02.2009

Израелската десничарска партија „Ликуд“ на мандатарот за премиер Бенјамин Нетанијаху денеска почнува консултации со крајната десница за составување нова Влада, пренесе Франс прес Ова се случува откако Нетанијаху доби негативен одговор од центристичката ...

Нетанијаху почна консултации со крајната десница

Алфа - 25.02.2009

Израелската десничарска партија „Ликуд“ на мандатарот за премиер Бенјамин Нетанијаху денеска почнува консултации со крајната десница за составување нова Влада, пренесе Франс прес.

Нетанјаху и Ливни без договор за коалиција

Време - 24.02.2009

Лидерот на десничарската израелска партија Ликуд, Бенјамин Нетанјаху, не успеа да ја убеди министерката за надворешни работи Ципи Ливни, лидерка на центристичката партија Кадима, да создадат широка владејачка коалиција, пренесуваат светските агенции.

Нетанјаху ја вика Ливни во владата

Утрински - 24.02.2009

ЕРУСАЛИМ - Лидерот на Ликуд, Бенјамин Нетанјаху, ја покани Ципи Ливни, лидерка на ривалската Кадима, да одржат дополнителни разговори за формирање на новата израелска влада.

Неуспешен обид на Нетанјаху да состави широка коалиција

Н.Македонија - 24.02.2009

Мандатарот за формирање нова влада на Израел, Бенјамин Нетанјаху, не успеа да ги убеди политичките ривали да коалицираат со неговата десничарска партија Ликуд.

Бењамин Нетанијаху и Ципи Ливни не постигнаа согласност за владеачка коалиција

Канал5 - 23.02.2009

Лидерот на десничарската израелска партија „Ликуд“ Бењамин Нетанијаху не успеа да ја убеди министерката за надворешни работив Ципи Ливни, лидер на центристичката партија „Кадима“, да се присоедини кон од него предводената широка владеачка коалиција, ...

Ехуд Барак не ја прифати понудата на Бенјамин Нетанјаху да влезе во широка коалициска влада

Канал5 - 23.02.2009

Лидерот на Лабуристичката партијата на Ехуд Барак се сретна со мандатарот Бенјамин Нетанјаху за разговори за составување нова израелска влада. На средбата лидерот на партијата Ликуд, која освои 27 места во израелскиот Парламент, му предложи на Барак да ...

Тел Авив: Ливни и Нетанјаху ќе ги продолжат разговорите за формирање на новата влада

Р.С.Европа - 23.02.2009

Израелскиот шеф на дипломатијата Ципи Ливни изјави дека се согласила да ги продолжи преговорите за влегување во Владата со десничарите на мандатарот Бенјамин Нетанјаху, но оти клучните разлики меѓу нив остануваат.

Бенјамин Нетанијаху и Ципи Ливни не постигнаа согласност за владеачка коалиција

Алфа - 23.02.2009

Лидерот на десничарската израелска партија „Ликуд“ Бенјамин Нетанијаху не успеа да ја убеди министерката за надворешни работив Ципи Ливни, лидер на центристичката партија „Кадима“, да се присоедини кон од него предводената широка владеачка коалиција, ...

Барак не ја прифати понудата на Нетанјаху за широка коалициска влада

Кирилица - 23.02.2009

Лидерот на Лабуристичката партијата на Ехуд Барак се сретна со мандатарот Бенјамин Нетанјаху за разговори за составување нова израелска влада На средбата лидерот на партијата Ликуд, која освои 27 места во израелскиот Парламент, му предложи на Барак да ...

Ерусалим: Израел сеуште без договор за нова влада

Р.С.Европа - 23.02.2009

Лидерот на израелската десница Ликуд Нетанјаху кој на изборите доби мандат да формира нова влада, не успеал да ја придобие лидерката на Кадима, Ципи Ливни да влезе во владата поради разлики околу преговорите со Палестинците.

Нетанјаху и Ливни не постигнаа договор

Форум - 23.02.2009

Лидерот на израелската десничарска партија Ликуд, Бенјамин Нетанјаху кој го доби мандатот за составување на новата влада во Израел, не успеа да ја придобие лидерката на победничката партија „Кадима“, Ципи Ливни да влезе во владата.

Нетанијаху и Ливни не постигнаа согласност за коалиција

Кирилица - 23.02.2009

Лидерот на десничарската израелска партија „Ликуд“ Бењамин Нетанијаху не успеа да ја убеди министерката за надворешни работив Ципи Ливни, лидер на центристичката партија „Кадима“, да се присоедини кон од него предводената широка владеачка коалиција, ...