TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Египет има место за сите“

Deutsche Welle - 18.08.2013

Првиот човек на египетската армија Абдел-Фатах ал-Сиси денеска (18.08) ги предупреди приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Мурси да не прибегнуваат кон наислство.

Вo Египет се води истрага за убиства и тероризам против 250 поддржувачи на Мухамед Морси

24 Вести - 18.08.2013

Египетските обвинители распитуваат 250 поддржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси под обвиненија за убиство и тероризам, соопштија државните медиуми.

Египетска криза: Кабинетот ќе дебатира за следните чекори

Нова ТВ - 18.08.2013

Кабинетот во Египет ќе разговара за кризата во земјата, каде што стотици загинаа во судирите во последните неколку дена. Привремениот премиер донесе предлог законски да се распушти Муслиманското ...

Египет: Откажани маршeвите, снајперисти демнеат

Нова ТВ - 18.08.2013

Муслиманското братство ги откажа протестите планирани за денеска во Египет, повикувајќи се на снајперисти на зградите по должината на маршот, јавува Си-Ен-Ен.

Египетските власти отворија истрага против 250 поддржувачи на Морси

Вест - 18.08.2013

Египетските обвинители распитуваат 250 поддржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси под обвиненија за убиство и тероризам, соопштија државните медиуми, цитирани од ДПА.

Eгипет - под истрага за тероризам 250 поддржувачи на Морси

Телма - 18.08.2013

Египетските обвинители распитуваат 250 поддржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси под обвиненија за убиство и тероризам, соопштија државните медиуми, цитирани од ДПА.

Забрана за „Муслиманското братство“?

Утрински - 18.08.2013

При празнењето на џамијата Ал Фатах се уапсени 385 луѓе, приврзаниците на соборениот египетски претседател Морси повикуваат на нови протести Не може да има помирување со оние што имаат „крв на ...

Засилено воено присуство на улиците на Каиро

Телма - 18.08.2013

Засилено воено присуство е забележано на улиците на Каиро, еден ден по престрелката меѓу египетските безбедносни сили и вооружени лица во џамијата Ал Фатах.

Обвинувања за убиства против 250 членови на Муслиманското братство

Кајгана - 18.08.2013

Египетските обвинители отворија истрага против 250 приврзаници на Муслиманското братство за убиство и обид за убиство, како и за тероризам, објави државната новинска агенција Mena.

Каиро – Војската ја ослободи џамијата

А1 On - 18.08.2013

Египетските сили за безбедност ја ослободија џамијата „Фат“ во Каиро, во која привраниците на Морси се криеја. Приврзаниците на Морси отвориле оган кон војската пред џамијата, по што следувало акција ...

Предложено е да се забрани Муслиманското братство

Н.Македонија - 18.08.2013

Привремениот премиер на Египет Хазем ел Беблави побарал укинување на организацијата Муслиманско братство, од каде потекнува и симнатиот премиер Мохамед Морси, и чии приврзаници неколку недели ...

Истрага за убиства и тероризам против 250 поддржувачи на Мухамед Морси

Алфа - 18.08.2013

Египетските обвинители распитуваат 250 поддржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси под обвиненија за убиство и тероризам, соопштија државните медиуми, цитирани од ДПА.

Вo Египет се води истрага за убиства и тероризам против 250 поддржувачи на Мухамед Морси

А1 On - 18.08.2013

Египетските обвинители распитуваат 250 поддржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси под обвиненија за убиство и тероризам, соопштија државните медиуми.

Махмуд Бадр: САД земете си ги парите и „одете по ѓаволите“

Н.Македонија - 18.08.2013

Махмуд Бадр, иницијаторот на кампањата Тамарод за симнувањето на Мохамед Морси, му порачал на американскиот претседател Барак Обама да „оди по ѓаволите“ Бадр, во интервју за агенцијата Ројтерс, ја ...

Муслиманското братство ќе учествува во владата на Египет

+инфо - 18.08.2013

Членовите на Муслиманското братство , кои не извршиле насилство, ќе може да учествуваат во транзицијата на Египет, и во владата која треба да го направи тоа, изјавил советник на привремениот ...

Претрес во куќите на Муслиманското братство, уапсени300 лица

+инфо - 18.08.2013

Властите во Египет почнале со претрес на куќите на некои од најистакнатите членови на Муслиманското братство, и уапсиле повеќе од 300 членови на организацијата .

Вo Египет се води истрага за убиства и тероризам против 250 поддржувачи на Мухамед Морси

Сител - 18.08.2013

Египетските обвинители распитуваат 250 поддржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси под обвиненија за убиство и тероризам, соопштија државните медиуми, цитирани од ДПА.

Египетската влада одлучува за судбината на Муслиманското братство

Канал5 - 18.08.2013

По повеќедневни крвави пресметки меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, привремената египетска влада денеска на посебна седница бара начини за излез од ...

Хоророт во Египет продолжува

Сител - 18.08.2013

Хоророт во Египет продолжува. Црквите во пламен, а бројот на жртви од ден во ден расте. Муслиманското братсво не престанува со насилството. Бесни зошто војската го гуши нивниот бунт, приврзаниците на ...

Над 250 поддржувачи на Морси обвинети за убиства и тероризам

Либертас - 18.08.2013

Египетските обвинители распитуваат над 250 поддржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси под обвиненија за убиство и тероризам, соопштија државните медиуми, цитирани од ДПА.

Зајакната безбедноста во Каиро пред Уставниот суд во пресрет на демонстрациите

Сител - 18.08.2013

Во Каиро денеска е зајакната безбедноста околу зградата на Врховниот суд, во пресрет на најавените демонстрации на приврзаниците на Муслиманско братство и соборениот претседател Мохамед Морси.

Се претресуваат куќите на Муслиманското братство, уапсени300 лица

Локално - 18.08.2013

Властите во Египет почнале со претрес на куќите на некои од најистакнатите членови на Муслиманското братство, и уапсиле повеќе од 300 членови на организацијата.

Во судирите меѓу членовите на Муслиманското братство и полицијата загинаа 173 лица

Вечер - 18.08.2013

Египетската полиција уапсила повеќе од илјада лица за кои се сомнева дека се членови на Муслиманското братство. Исто така, како што информираа агенциите, во петокот беше убиен еден од синовите на ...

Зајакната безбедноста во Каиро пред Уставниот суд во пресрет на демонстрациите

Бриф - 18.08.2013

Во Каиро денеска е зајакната безбедноста околу зградата на Врховниот суд, во пресрет на најавените демонстрации на приврзаниците на Муслиманско братство и соборениот претседател Мохамед Морси.

Египет: 250 поддржувачи на Морси обвинети за убиство и тероризам

Курир - 18.08.2013

Египетските обвинители распитуваат 250 поддржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси под обвиненија за убиство и тероризам, соопштија државните медиуми, цитирани од ДПА.

Во Египет се води истрага за убиства и тероризам против 250 поддржувачи на Мухамед Морси

Нетпрес - 18.08.2013

Египетските обвинители распитуваат 250 поддржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси под обвиненија за убиство и тероризам, соопштија државните медиуми, цитирани од ДПА, пренесе МИА.

Муслиманското братство ќе учествува во владата на Египет

Република - 18.08.2013

Членовите на Муслиманското братство, кои не извршиле насилство, ќе може да учествуваат во транзицијата на Египет, и во владата која треба да го направи тоа, изјавил советник на привремениот ...

Египет: Муслиманското братство може да учествува во транзицијата

Макфакс - 18.08.2013

Членовите на исламистичкото движење Муслиманско братство кои не учествувале во насилства ќе може да учествуваат во транзицијата на Египет, изјави во саботата доцна навечер советникот на преодниот ...

Обвинувања за убиства против 250 членови на Муслиманското братство

Макфакс - 18.08.2013

Египетските обвинители отворија истрага против 250 приврзаници на Муслиманското братство за убиство и обид за убиство, како и за тероризам, објави државната новинска агенција Mena.

Во Египет повик на нови протести

Макфакс - 18.08.2013

Ден откако безбедносните сили ги евакуираа од џамијата Ал Фатх во центарот на главниот град Каиро којашто беше епицентарот на протестите, стотиците припадници на отстранетиот исламистички претседател ...

Основачите на египетски Тамарод ја поддржуваат армијата

Макфакс - 18.08.2013

Махмуд Бадр, активист и еден од основачите на движењето Тамарод (бунт) кој ја покрена пред неколку месеци иницијативата и протестите за оставка на првиот демократски избран претседател, исламистот ...

Околу 50 христијански храмови запалени во немирите во Египет

Макфакс - 18.08.2013

Речиси педесетина христијански цркви и други верски објекти настрадале меѓу 14-ти и 17-ти август во Египет за време на безредијата, соопшти во неделата Екуменскиот собор на Црквите во Египет.

Забрана за Муслиманското братство?

Inpress - 18.08.2013

Каиро, 18. август 2013 (ИНПРЕС) Приврзаниците на соборениот египетски претседател Мурси за денеска повикуваат на нови протести. При празнењето на џамијата Ал Фатах се уапсени 385 луѓе.

Бадр - Обама, оди по ѓаволите!

Inpress - 18.08.2013

Каиро, 18. август 2013 (ИНПРЕС) Махмуд Бадр, чија кампања Тамарод ја покрена иницијативата за симнување од власта на Мохамед Морси, му порача на американскиот претседател Барак Обама да „оди по ...

Египет се‘ повеќе тоне во хаос

Deutsche Welle - 17.08.2013

Во Египет вчера (16.08) се исполнија најмрачните стравувања - „Петокот на гневот“ однесе најмалку 80 жртви. Ноќеска полицијата блокираше стотици приврзаници на екс-претседателот Мурси во една џамија.

Крвавата борба за власт во Египет продолжува

Deutsche Welle - 17.08.2013

Приврзаниците на египетскиот екс претседател Мурси и полицијата денеска повторно се судрија кај џамијата Фатах во Каиро. Владата размислува за забрана на Муслиманското братство.

Египетската војска влезе во џамијата во која се наоѓаат демонстранти

24 Вести - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го загубија животот.

Убиен синот на врховниот верски лидер на Муслиманско братство

24 Вести - 17.08.2013

Еден од синовите на врховниот верски лидер на движењето Муслиманско братство Мохамед Бадије, е убиен вчера во Каиро, за време на протестите наречени „Ден на гневот“ против актуелната египетска Влада, ...

Најмалку 173 лица убиени вчера во Египет

24 Вести - 17.08.2013

Најмалку 173 лица се убиени вчера во Египет, главно при жестоките судири меѓу приврзениците на соборениот претседател исламист Мухамед Морси и силите за безбедност, пренесоа британските медиуми, ...

Египетскиот премиер предложи распуштање на „Муслиманско братство“

24 Вести - 17.08.2013

Египетскиот премиер Хазем ел Беблави предложи да се распушти исламистичкото движење „Муслиманско братство“ и преодната влада ја проучува идејата, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на ...

Египетските безбедносни сили ја расчистија џамијата Фат

24 Вести - 17.08.2013

По престрелката во текот на поголем дел од денот, египетските сили за безбедност попладнево упаднаа и ја расчистија каирската џамија ал-Фат, во која беа забарикадирани припадници на „Муслиманско ...

Судирите не престануваат во Египет - нови 80 убиени

Нова ТВ - 17.08.2013

Протестите организирани од Муслиманското братство донесоа нови судири меѓу полицијата и војската од една страна и следбениците на симнатиот од власт претседател Морси од друга страна.

Египетската војска влезе во џамијата која беше под опсада

Р.С.Европа - 17.08.2013

Египетските безбедносни сили изутринава влегле во џамијата во Карио каде што исламистичките демонстранти беа под опсада во текот на ноќта. Новинските агенции јавуваат дека војската го расчистила ...

Египет во живо: Нов напад на џамијата во Каиро

Нова ТВ - 17.08.2013

Очевидци тврдат дека во џамијата Ал Фатах, во која во текот на ноќта пукаа сигурносните сили (војската и полицијата) се наоѓаат околу 700 луѓе, јавува Ал Џезира.

Повторно пукање во Каиро

Р.С.Европа - 17.08.2013

Интезивно пукање е забележано околу џамијата во Каиро каде што стотина демонстранти беа под опсада во текот на ноќта. Телевизиските преноси во живо покажуваат дека безбедносните сили отвориле оган ...

Египет: За само 24 часа запалени 52 цркви - Котпите во страв

Нова ТВ - 17.08.2013

Од средата низ цел Египет во одмазнички бес припадниците на Муслиманското братство во само 24 часа нападнаа 52 христијански цркви, а цел на нивните напади беа и приватни работилници, како и домови на ...

Марш на гневот во Каиро, убиен полицаец

Утрински - 17.08.2013

КАИРО - Илјадници приврзаници на Муслиманското братство тргнаа во „марш на гневот“. Судири со војската и полицијата веќе започнаа. АФП јавува дека е убиен еден полицаец.

Случувањата во Египет како опомена

Утрински - 17.08.2013

Ѓорѓи Спасов По Египетската пролет, која започна со масовни протести против режимот на долгогодишниот претседател Хосни Мубарк во јануари 2011 година, светските медиуми објавија уште еден успех на ...

Каиро - војската влезе во џамијата каде се засолнија демонстранти

Телма - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го изгубија животот.

Христијаните на удар на бесните исламисти во Египет

МКД - 17.08.2013

Низ цел Египет христијанските Копти се нашле на мета на одмаздата на исламистите бесни што воените власти не се откажуваат од гушењето на нивните демонстрации.

Војската ги исфрли демонстрантите од џамијата „ал фатах“

Телма - 17.08.2013

Заврши престрелката меѓу египетските сили за безбедност и вооружените демонстранти- забарикадирани во џамијата „А л фатах “ , во К аиро: се Заврши престрелката меѓу египетските сили за безбедност и ...

Египет на чекор од граѓанска војна

Дневник - 17.08.2013

Два дена по крвавото растерување на демонстрантите-поддржувачи на соборениот претседател Морси од Kаиро и загубата на најмалку 638 животи, приодот до плоштадот Тахрир вчера беше блокиран од војската ...

Марш на гневот и нови жртви во Египет

Н.Македонија - 17.08.2013

Приврзаниците на Муслиманското братство и на соборениот претседател Морси вчера во Каиро пак се судрија со армијата и со полицијата, која доби наредба да користи боева муниција.

Египетски војници влегоа во џамијата Ал-Фат

Н.Македонија - 17.08.2013

Египетската војска утрово влезе во џамијата Ал-Фат во Каиро, без употреба на сила, со цел да преговара со приврзаниците на поранешниот претседател Мохамед Морси Приврзаниците се сокриле во џамијата, ...

Египетската војска влезе во џамијата во која се наоѓаат демонстранти

Идивиди - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го изгубија животот.

Египетската војска влезе во џамијата во која се наоѓаат демонстранти

А1 On - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го изгубија животот.

Египет: Убиен синот на врховниот верски лидер на Муслиманско братство

Алфа - 17.08.2013

Еден од синовите на врховниот верски лидер на движењето Муслиманско братство Мохамед Бадије, е убиен вчера во Каиро, за време на протестите наречени „Ден на гневот“ против актуелната египетска Влада, ...

Египетската војска влезе во џамијата во која се наоѓаат демонстранти

Алфа - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го изгубија животот.

Убиен синот на Мохамед Бадије

А1 On - 17.08.2013

Еден од синовите на врховниот верски лидер на движењето Муслиманско братство Мохамед Бадије, е убиен вчера во Каиро, за време на протестите наречени „Ден на гневот“ против актуелната египетска Влада, ...

Во Египет апсења на исламистите, Братството повикува на нови протести

Кајгана - 17.08.2013

Египетските власти уапсиле повеќе од илјада исламисти, меѓутоа челниците на движењето Муслиманско братство и покрај тоа повикаа на целодневни протести низ целата земја почнувајќи денеска, само еден ...

Најмалку 173 лица убиени вчера во Египет

А1 On - 17.08.2013

Најмалку 173 лица се убиени вчера во Египет, главно при жестоките судири меѓу приврзениците на соборениот претседател исламист Мухамед Морси и силите за безбедност, пренесоа британските медиуми, ...

Египетскиот премиер предложи распуштање на „Муслиманско братство“

А1 On - 17.08.2013

Египетскиот премиер Хазем ел Беблави предложи да се распушти исламистичкото движење „Муслиманско братство“ и преодната влада ја проучува идејата, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на ...

Полицијата упаднала во џамијата во Каиро, убиен е синот на лидерот на „Муслиманското братство“

Интересно - 17.08.2013

Египетската полиција упаднала денес во џамијата во Каиро и извадила неколку поддржувачи на поранешниот претседател Мохамед Мурси, кои се наоѓаат таму уште од петок, пишува АФП...

Престрелка меѓу војската и исламистите во центарот на Каиро

Алфа - 17.08.2013

Престрелка избувна денеска меѓу силите за безбедност и приврзениците на соборениот египетски претседател Мохамед Морси, кои се забарикадирани во џамија на плоштадот „Рамзес“ во центарот на Каиро, ...

Египетските безбедносни сили ја расчистија џамијата Фат

Алфа - 17.08.2013

По престрелката во текот на поголем дел од денот, египетските сили за безбедност попладнево упаднаа и ја расчистија каирската џамија ал-Фат, во која беа забарикадирани припадници на „Муслиманско ...

Приврзаниците на Морси влегоа во џамија, војската преговара со нив

+инфо - 17.08.2013

Египетската војска утрово влезе во џамијата во Каиро , без употреба на сила, со цел да преговара со приврзаниците на поранешниот претседател Мохамед Морси.

Во немирите во Египет убиен синот на лидерот на Муслиманското братство

+инфо - 17.08.2013

За време на немирите и протестите, односно „ Денот на гневот “ во Египет, убиен е синот на лидерот на Муслиманското братств, Мохамед Бди. Партијата на својата фејсбук страница извести дека 38 ...

Каиро - Војската ја ослободи џамијата

+инфо - 17.08.2013

Египетските сили за безбедност ја ослободија џамијата „ Фат “ во Каиро, во која привраниците на Морси се криеја. Приврзаниците на Морси отвориле оган кон војската пред џамијата, по што следувало ...

Приврзаниците на Муслиманското братство опколени во џамија во Каиро

Канал5 - 17.08.2013

Стотици приврзаници на Муслиманско братство ноќеска се забарикадираа во џамија во Каиро.Опколени се од полицијата која се обидува да ја прекиме опсадата на џамијата и да ги убеди приврзаниците на ...

Исламистите на Морси се скрија во џамија, војската преговара со нив

Локално - 17.08.2013

Египетската војска утрово влезе во џамијата во Каиро, без употреба на сила, со цел да преговара со приврзаниците на поранешниот претседател Мохамед Морси.

Христијаните на удар на исламистите во Египет - Коптите претепувани до смрт

Канал5 - 17.08.2013

Привраниците на Мохамед Морси удрија по христијаните бесни поради тоа што силите за безбедност го гушат нивниот бунт. Во знак на одмазда се претепуваат Копти на сред улица, се палат цркви меѓу кои и ...

Војската на Египет влезе во џамијата во која се наоѓаат демонстранти

Сител - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го изгубија животот.

Убиен синот на врховниот верски лидер на Муслиманско братство

Либертас - 17.08.2013

Еден од синовите на врховниот верски лидер на движењето Муслиманско братство, Мохамед Бадије, е убиен вчера во Каиро за време на протестите наречени „Ден на гневот“ против актуелната египетска влада ...

Најмалку 173 лица убиени вчера во Египет

Сител - 17.08.2013

Најмалку 173 лица се убиени вчера во Египет, главно при жестоките судири меѓу приврзениците на соборениот претседател исламист Мухамед Морси и силите за безбедност, пренесоа британските медиуми, ...

ВИДЕО: Египетската армија влезе во џамијата полна со исламистички демонстранти

Либертас - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го изгубија животот.

Најмалку 173 загинати во вчерашните протести во Каиро

Либертас - 17.08.2013

Најмалку 173 лица се убиени, а 1330 се ранети за време на вчерашноте протести во Египет наречени „Ден на гневот“, главно при жестоките судири меѓу приврзениците на соборениот претседател исламист ...

Египетскиот премиер предложи распуштање на „Муслиманско братство“

Сител - 17.08.2013

Египетскиот премиер Хазем ел Беблави предложи да се распушти исламистичкото движење „Муслиманско братство“ и преодната влада ја проучува идејата, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на ...

Престрелка меѓу војската и исламистите во џамија на плоштадот „Рамзес“, во центарот на Каиро

Сител - 17.08.2013

Престрелка избувна денеска меѓу силите за безбедност и приврзениците на соборениот египетски претседател исламист Мухамед Морси, кои се забарикадирани во џамија на плоштадот „Рамзес“ во центарот на ...

Египетскиот премиер побара распуштање на Муслиманско братство

Либертас - 17.08.2013

Египетскиот премиер Хазем ел Беблави предложи да се распушти исламистичкото движење „Муслиманско братство“ и преодната влада ја проучува идејата, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на ...

Престрелка меѓу војската и исламистите во џамијата на плоштадот Рамзес во Каиро

Либертас - 17.08.2013

Престрелка избувна денеска меѓу силите за безбедност и приврзениците на соборениот египетски претседател исламист Мухамед Морси, кои се забарикадирани во џамија на плоштадот „Рамзес“ во центарот на ...

Демонстрантите од џамијата во Каиро во престрелка со војската

Канал5 - 17.08.2013

Обидот на египетските сили да ги извлечат демонстраните од џамијата Ал Фат во Каиро, прерасна во вооружена престрелка, во која засега не зе знае дали има жртви.

Престрелки во Каиро

Локално - 17.08.2013

Престрелка избувна денеска меѓу силите за безбедност и приврзениците на соборениот египетски претседател исламист Мухамед Морси, кои се забарикадирани во џамија на плоштадот „Рамзес“ во центарот на ...

Египетските безбедносни сили ја расчистија џамијата Фат

Сител - 17.08.2013

По престрелката во текот на поголем дел од денот, египетските сили за безбедност попладнево упаднаа и ја расчистија каирската џамија ал-Фат, во која беа забарикадирани припадници на „Муслиманско ...

„Ослободена“ џамијата ал-Фат

Локално - 17.08.2013

По престрелката во текот на поголем дел од денот, египетските сили за безбедност попладнево упаднаа и ја расчистија каирската џамија ал-Фат, во која беа забарикадирани припадници на „Муслиманско ...

ВИДЕО: Египетската војска влезе во џамијата во која се наоѓаат демонстранти

Бриф - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го изгубија животот.

Војници влегле во џамија со илјадници верници: Се преговара за напуштање на џамијата

Точка - 17.08.2013

Египетските војници денес наутро упаднале во џамија во Каиро во која имало околу илјада следбеници на поранешниот претседател Мухамед Морси. До интервенцијата дошло по новиот ден исполнет со ...

ЕГИПЕТ: Војската влезе во џамија во која се наоѓаат демонстрантите

Телеграф - 17.08.2013

Во вчерашните судири, на како што се нарекува „Денот на гневот“, загинаа околу сто лица Египетската војска утрово влезе во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти , по судирите во ...

Убиен синот на врховниот верски лидер на Муслиманско братство

Бриф - 17.08.2013

Еден од синовите на врховниот верски лидер на движењето Муслиманско братство Мохамед Бадије, е убиен вчера во Каиро, за време на протестите наречени „Ден на гневот“ против актуелната египетска Влада, ...

Убиен синот на лидерот на Муслиманските браќа

Точка - 17.08.2013

Еден од синовите врховниот верски лидер на движењето Муслиманските браќа Мохамед Бади, бил убиен вчера во Каиро во текот на протестите наречени "Ден на гневот".

Над 80 жртви во вчерашниот Марш на гневот во Каиро

Точка - 17.08.2013

Поддржувачите на Мохамед Морси водени од Муслиманското братство вчера во Каиро и повеќе египетски градови го оджраа Маршот на гневот. Иако најавија мирен протест, демонстрантите повторно се судрија ...

Египетскиот премиер предложи распуштање на „Муслиманско братство“

Бриф - 17.08.2013

Египетскиот премиер Хазем ел Беблави предложи да се распушти исламистичкото движење „Муслиманско братство“ и преодната влада ја проучува идејата, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на ...

ЕГИПЕТ: Прекината престрелката на плоштадот „Рамзес“

Телеграф - 17.08.2013

Вооружени лица отвориле оган врз припадниците на силите за безбедност од вториот кат на џамијата Фат, каде стотици приврзаници на Морси најдоа засолниште Престрелка избувна денеска меѓу силите за ...

Нов биланс: 173 жртви во Египет за време на петокот на гневот

Точка - 17.08.2013

Египетското министерство за здравство соопшти дека во судирите меѓу членовите на Муслиманското братство и полицијата синоќа загинале 173 лица, од кои 95 во центарот на Каиро.

Расчистена џамијата Фат во Египет

Телеграф - 17.08.2013

Сите демонстранти се извадени од џамијата, а многумина се и уапсени По престрелката во текот на поголем дел од денот, египетските сили за безбедност попладнево упаднаа и ја расчистија каирската ...

Египетската армија влезе во џамијата во која се наоѓале демонстранти

Курир - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го изгубија животот.

ФОТО: Над 80 жртви во вчерашниот Марш на гневот во Каиро

Нетпрес - 17.08.2013

Поддржувачите на Мохамед Морси водени од Муслиманското братство вчера во Каиро и повеќе египетски градови го оджраа Маршот на гневот. Иако најавија мирен протест, демонстрантите повторно се судрија ...

ВИДЕО: Војската влезе во џамијата во која се наоѓаат демонстранти во Каиро

Нетпрес - 17.08.2013

Египетската војска влезе утрово во џамијата во која цела ноќ останаа исламистички демонстранти, по судирите во петокот, кога околу сто лица го изгубија животот.

Војската во Египет упадна во џамија (видео)

Република - 17.08.2013

Египетските војници упаднале во џамија во Каиро во која имало околу илјада следбеници на поранешниот претседател Мухамед Морси. До интервенцијата дошло по новиот ден исполнет со насилства во земјата, ...

Крвавиот Египет се поопасен - вчера убиени 173 лица

Press24 - 17.08.2013

Најмалку 173 лица се убиени вчера во Египет, главно при жестоките судири меѓу приврзениците на соборениот претседател исламист Мухамед Морси и силите за безбедност, пренесоа британските медиуми, ...

Убиен еден од синовите на лидерот на Муслиманското братство во Египет

Нетпрес - 17.08.2013

Еден од синовите на врховниот верски лидер на движењето Муслиманско братство Мохамед Бадије, е убиен вчера во Каиро, за време на протестите наречени „Ден на гневот“ против актуелната египетска Влада, ...

Убиен синот на верски лидер на Муслиманско братство

Курир - 17.08.2013

Египетската партијата Слобода и правда денеска соопшти дека еден од синовите на врховниот верски лидер на движењето Муслиманско братство Мохамед Бадије, е убиен вчера во Каиро, за време на протестите ...

Нов биланс: 173 жртви во Египет за време на петокот на гневот

Нетпрес - 17.08.2013

Египетското министерство за здравство соопшти дека во судирите меѓу членовите на Муслиманското братство и полицијата синоќа загинале 173 лица, од кои 95 во центарот на Каиро.

Египетскиот премиер предлага да се распушти „Муслиманско братство“

Press24 - 17.08.2013

Египетскиот премиер Хазем ел Беблави предложи да се распушти исламистичкото движење „Муслиманско братство“ и преодната влада ја проучува идејата, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на ...

Во Египет вчера убиени 173, а ранети 1.330 лица

Курир - 17.08.2013

Во Египет вчера убиени се најмалку 173, а ранети 1.330 лица главно при жестоките судири меѓу приврзениците на соборениот претседател исламист Мухамед Морси и силите за безбедност, пренесоа ...

Во џамија во Каиро престрелка меѓу силите за безбедност и приврзаниците на Морси

Курир - 17.08.2013

Престрелка избувна денеска меѓу силите за безбедност и приврзениците на соборениот египетски претседател исламист Мухамед Морси, кои се забарикадирани во џамија на плоштадот „Рамзес“ во центарот на ...

Премиерот на Египет предложи распуштање на „Муслиманското Братство“

Курир - 17.08.2013

Египетскиот премиер Хазем ел Беблави предложи да се распушти исламистичкото движење „Муслиманско братство“ и преодната влада ја проучува идејата, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на ...

Египетската војска завзеде џамија

Република - 17.08.2013

Египетските безбедносни сили денеска ја ослободиле џамијата Фат во Каиро во која беа засолнети приврзаници на соборениот претеседател Мохамед Морси. Војската и полицијата разменија оган со ...

Во Египет апсења на исламистите, Братството повикува на нови протести

Макфакс - 17.08.2013

Египетските власти уапсиле повеќе од илјада исламисти, меѓутоа челниците на движењето Муслиманско братство и покрај тоа повикаа на целодневни протести низ целата земја почнувајќи од саботата, само ...

Во насилствата во Египет убиен син на челник на Муслиманското братство

Макфакс - 17.08.2013

Синот на еден од челниците на исламистичкото движење Муслиманско братство, Мохамед Бадие, е убиен во Каиро во текот на протестот Ден на гневот во петокот, соопшти Партијата на слободата и правдата ...

Бројот жртви од судирите во петокот во Египет се искачи на 173

Макфакс - 17.08.2013

Бројот на жртвите од судирите во Египет во петокот порасна на 173, пренесува Reuters повикувајќи се на претставници на тамошното министерство за здравство.

Полицијата ја испразни џамијата во Каиро

Макфакс - 17.08.2013

Џамијата Ал-Фатх во центарот на египетската престолнина Каиро во којашто беа забарикадирани приврзаниците на отстранетиот исламистички претседател Мохамед Морс, во саботата попладне и испразнета, ...

Над 1.000 исламисти уапсени во „петокот на гневот“ во Египет

Inpress - 17.08.2013

Каиро, 17. август 2013 (ИНПРЕС) Египетската полиција уапси 1.004 поддржувачи на „Муслиманските браќа“ само во еден ден, наречен „петок на гневот“. - Бројот на уапсените поддржувачи на „Муслиманските ...

Убиен синот на врховниот верски лидер на Муслиманско братство

Денешен - 17.08.2013

Еден од синовите на врховниот верски лидер на движењето Муслиманско братство Мохамед Бадије, е убиен вчера во Каиро, за време на протестите наречени „Ден на гневот“ против актуелната египетска Влада, ...

Престрелка меѓу војската и исламистите во џамија на плоштадот „Рамзес“

Денешен - 17.08.2013

Престрелка избувна денеска меѓу силите за безбедност и приврзениците на соборениот египетски претседател исламист Мухамед Морси, кои се забарикадирани во џамија на плоштадот „Рамзес“ во центарот на ...

Египет потопен во крв до колена - 173 убиени при вчерашните немири

Maxim - 17.08.2013

Најмалку 173 лица се убиени вчера во Египет, главно при жестоките судири меѓу приврзениците на соборениот претседател исламист Мухамед Морси и силите за безбедност, пренесоа британските медиуми, ...

Хазем ел Беблави предложи да се распушти исламистичкото движење „Муслиманско братство“

Maxim - 17.08.2013

Египетскиот премиер Хазем ел Беблави предложи да се распушти исламистичкото движење „Муслиманско братство“ и преодната влада ја проучува идејата, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на ...

Египетскиот затворен круг на омраза

Deutsche Welle - 16.08.2013

Во масакрот во Каиро загинаа стотици исламисти. Моногумина неисламисти во акцијата против Муслиманското братство гледаат неминовен чекор, став кој го поттикнуваат и медиумите.

„Петок на гневот“ во Египет донесе нови жртви

Deutsche Welle - 16.08.2013

Исламистите се мобилизираат, либералите и левите сили повикуваат на контрапротести, војската и полицијата имаат дозвола да пукаат - во Египет почнаа нови крвави судири.

Египетските исламисти повикаа за нови протести во Каиро

24 Вести - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат за нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите, кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

Египет: Почнаа протестите на Муслиманското братство

24 Вести - 16.08.2013

Илјадници поддржувачи на Муслиманските браќа и на соборениот египетски претседател Морси го почнаа маршот на гневот. Забележани се нови судири со војската и полицијата.

Eгипет: Муслиманското братство повикува на маршеви

Нова ТВ - 16.08.2013

Египетскиот главен град Каиро е подготвен за обновување на протестите откако поддржувачите на соборениот претседател Мохамед Морси повика на маршеви по петочните молитви, јавува Би-Би-Си.

Египет: петок на гнев и страхување

Р.С.Европа - 16.08.2013

Муслиманското братство повика на масовни протести што ги зголеми страхувањата од нови насилства во Египет. Советот за безбедност на Обединетите нации побара од египќаните да покажат максимум ...

Нови инциденти во Египет

Р.С.Европа - 16.08.2013

Медиумите јавуваат за нови насилства за време на протестите во Каиро. Илјадници исламистички подржувачи се собраа на протести во центарот на главниот град на Египет по повикот на Муслиманското ...

Најмалку 24 жртви во новите протести во Египет

Р.С.Европа - 16.08.2013

Најмалку 24 лица загинале на протестите на илјадници подржувачи на отстранетиот претседател Мухамед Морси во Каиро и други градови. Медиумите јавуваат дека 11 лица загинале на централниот плоштад во ...

Масовни протести на улиците на Каиро

Вест - 16.08.2013

ЕГИПЕТ (АП) - Десетици илјади симпатизери на Муслиманското братство излегоа на улиците во неколку предградија на Каиро и други градови низ Египет во знак на отпор против вонредната состојба што ја ...

Египет на раб на граѓанска војна (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.08.2013

Најмалку 525 лица загинати, над 3.700 ранети. Ова е црниот биланс од судирот меѓу египетската војска и исламистите. Или така барем тврдат службените бројки на Министерството за здравство.

Во џамија чувале над двесте мртви

Дневник - 16.08.2013

Египетското Муслиманско братство вчера ги повика поддржувачите на протестен марш во Kаиро откако најмалку 525 лица беа убиени во операцијата на безбедносните сили за растерување на демонстрантите што ...

Египетските исламисти повикаа за нови протести во Каиро

Алфа - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат за нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите, кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

Египетските исламисти повикаа за нови протести во Каиро

А1 On - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат за нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите, кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

Египет се задушува во наследството на Мубарак

Н.Македонија - 16.08.2013

И покрај соборувањето на Мубарак во 2011 година, неговиот стил на владеење останува присутен и денес - политичките губитници, наместо преку избори и дебата да го искажуваат гневот, посегнуваат по ...

Хаос ширум Египет, расте бројот на мртви

Н.Македонија - 16.08.2013

Продолжија судирите ширум Египет меѓу демонстрантите и полицијата. Ројтерс јавува дека во Каиро настрадале 50 лица, главно полицајци Кристијан Балмер, новинар на Ројтерс вели дека полицијата пука на ...

Марш на гневот во Каиро, билансот 50 мртви

Алфа - 16.08.2013

Насилствата во Египет продолжуваат со намален интензитет. Маршот на гневот кој се одржа во Каиро, однесе 50 жртви меѓу кои и 15 припадници на безбедносните сили, јавија светските медиуми повикувајки ...

Ден на гневот во Египет

+инфо - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат на нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

Приврзаници на Муслиманско братство нападнаа владина зграда во Каиро

МРТ - 16.08.2013

Стотици приврзаници на Муслиманско братство нападнаа владина зграда во Каиро, објави египетската државна телевизија. Според медиумот, опожарен е влезот на објектот.

Египетските власти предадоа 84 лица во надлежност на военото обвинителство

МРТ - 16.08.2013

Египетските власти денеска предадоа 84 лица од градот Суец, меѓу кои и членови и поддржувачи на движењето Муслимански браќа, во надлежност на военото обвинителство поради обвиненија за убиства и ...

Билансот на загинатите во насилствата во Египет достигна 525 лица

МРТ - 16.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб. Бројот на ранетите лица исто така се зголеми и ...

Египетските исламисти повикаа за нови протести во Каиро

Сител - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат за нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите, кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

Египетските исламисти повикаа за нови протести во Каиро

МРТ - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат за нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите, кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

„Ден на гневот“ во Египет

Канал5 - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат за нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите, кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

Египетските исламисти повикаа на нови протести во Каиро

Либертас - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат за нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите, кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

Тргна „Маршот на гневот“ низ Египет

Канал5 - 16.08.2013

Во Египет врие. Припадници на Муслиманското братство повикаа на „Марш на гневот“, кој тргна по петочните молитви во џамиите. Ситуацијата секој момнет може повторно да излезе од контрола во зовриениот ...

Продолжуваат нападите на Христијаните во Египет

Канал5 - 16.08.2013

На маргините на судирите меѓу приврзаниците на Муслиманското братство и египтеската армија и полиција, приврзаниците на уапсениот претседател Морси за десетина дена разурнале и запалиле десетици ...

Египет пред распаѓање?

Локално - 16.08.2013

Надежта за пад на тензиите во Египет се распадна. По новата крвава пресметка против демонстранти кои го поддржуваат соборениот претседател Морс, земјата е потопена во хаос.

Муслиманското братство ќе маршира низ Египет

Точка - 16.08.2013

И покрај сите напори и совети од странство да се прекине насилството во Египет, протестите продолжуваат и секој ден расте бројот на жртви. Муслиманското братство, лидер на организираните протести на ...

Муслиманското братство запали црква во Египет

Точка - 16.08.2013

Кризата во Египет се повеќе се разгорува. Приврзаниците на Муслиманското братство во Египет предизвикаа вистинска тортура врз коптските христијани и црквите ширум земјата.

Болка, солзи и страв – хоророт во Египет низ фотографии

Точка - 16.08.2013

Египет е на работ на граѓанска војна, бројот на жртви расте во секунда, се палат и цркви и џамии, ниту војската, ниту Муслиманското братство не попуштаат!!! Лидерите на следбениците на соборениот ...

Почна маршот на гневот во Египет, се очекува крвав хаос

Точка - 16.08.2013

Илјадници следбеници на Муслиманското братство го почнаа "Маршот на гневот". Веќе почнале и судирите со војската и полицијата. Според АФП убиен е еден полицаец.

ВИДЕО: Муслиманското братство запали црква во Египет

Нетпрес - 16.08.2013

Кризата во Египет се повеќе се разгорува. Приврзаниците на Муслиманското братство во Египет предизвикаа вистинска тортура врз коптските христијани и црквите ширум земјата.

ВИДЕО: Муслиманското браство ќе маршира низ Египет

Нетпрес - 16.08.2013

И покрај сите напори и совети од странство да се прекине насилството во Египет, протестите продолжуваат и секој ден расте бројот на жртви Муслиманското братство, лидер на организираните протести на ...

Египетските исламисти повикаа за нови протести во Каиро

Кукурику - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат за нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите, кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

Болка, солзи и страв – хоророт во Египет низ фотографии

Нетпрес - 16.08.2013

Египет е на работ на граѓанска војна, жртвите растат во секунда, се палат и цркви и џамии, ниту војската, ниту Муслиманското братство не попуштаат!!! Лидерите на следбениците на соборениот ...

Потресно фото: Христијаните се вратија во запалената црква

Курир - 16.08.2013

Христијаните продолжиjа да се молат во црквата во Ал Минија во Јужен Египет, откако претставници на Муслиманското братство целосно ја запалија и ...

ФОТО: Почна маршот на гневот во Египет, се очекува крвав хаос

Нетпрес - 16.08.2013

Илјадници следбеници на Муслиманското братство го почнаа „Маршот на гневот“. Веќе почнале и судирите со војската и полицијата. Според АФП убиен е еден полицаец.

Фотографијата која го потресе светот: Христијаните се вратија во запалената црква во Египет

Press24 - 16.08.2013

Христијаните продолжиjа да се молат во црквата во Ал Минија во Јужен Египет, откако претставници на Муслиманското братство целосно ја запалија и уништија.

Пукотници во центарот на Каиро, петмина загинати

Хајд Парк - 16.08.2013

Пукотници од автоматско оружје се слушаат од централните делови на египетската престолнина јавуваат агенциите, откако барајќи тргање на привремената влада што ја постави армијата приврзаниците на ...

Обезглавени исламисти

Окно - 16.08.2013

И покрај прогнозите на многумина западни експерти, триумфалниот поход на политичкиот ислам беше краткотраен, а второто народно востание во Египет е вистински пример за тоа.

Египетската полиција ја зазема џамијата со телата на загинатите, Братството повикува на нови протести

Макфакс - 16.08.2013

Египетската полиција под контрола ја има џамијата во Каиро, каде што се наоѓаат телата на десетина загинати во акцијата на растурање на камповите на приврзаниците на отстранетиот муслимански ...

Пукотници во центарот на Каиро, петмина загинати

Макфакс - 16.08.2013

Пукотници од автоматско оружје се слушаат од централните делови на египетската престолнина јавуваат агенциите, откако барајќи тргање на привремената влада што ја постави армијата приврзаниците на ...

Египет. Повик протестите да продолжат, бројот на мртви се искачи на 60

Макфакс - 16.08.2013

Исламистичкото движење Муслиманско братство објави крај на денешните протести во кои загинаа околу 60 лица, но ги повика граѓаните на протести и наредната седмица.

Египетските исламисти повикаа за нови протести во Каиро

Денешен - 16.08.2013

Египетските исламисти повикуваат за нови протести во Каиро денеска, по крвавите репресии врз демонстрантите, кои го поддржуват соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави портпаролот на ...

Видео: Oрганизирано ја палaт црквата Св. Ѓорѓи, христијаните ја бранат

Денешен - 16.08.2013

Приврзаниците на Муслиманското братство во Египет предизвикаа вистинска тортура врз коптските христијани и црквите ширум земјата. Исламските подржувачи на соборениот претседател на Египет, Мохамед ...

ФОТО: Христијаните се вратија во запалената црква во Египет

Maxim - 16.08.2013

Христијаните продолжиjа да се молат во црквата во Ал Минија во Јужен Египет, откако претставници на Муслиманското братство целосно ја запалија и ...

Тензичен мир во Египет по крвавите судири

Deutsche Welle - 15.08.2013

По големите нереди со стотици загинати, Египет помина релативно мирна ноќ. До утрото, полицискиот час спречи нови насилства. Приврзаниците на Муслиманското братство и на екс претседателот Мурси ...

Муслиманските браќа не се предаваат

Deutsche Welle - 15.08.2013

Стотици приврзеници на соборениот египетски претседател Мохамед Мурси денеска (15.08) го запалија седиштето на гувернерот во Гиза. Исламистите протестираат и на улиците на Александрија.

Билансот на загинатите во насилствата во Египет достигна 525 лица

24 Вести - 15.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб. Бројот на ранетите лица исто така се зголеми и ...

Египетските власти предадоа 84 лица во надлежност на военото обвинителство

24 Вести - 15.08.2013

Египетските власти денеска предадоа 84 лица од градот Суец, меѓу кои и членови и поддржувачи на движењето Муслимански браќа, во надлежност на военото обвинителство поради обвиненија за убиства и ...

Египет по немирите

24 Вести - 15.08.2013

Во Египет растат тензиите, откако властите воведоа полициски час по крвавите судири меѓу приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси и безбедносните сили.

Хадад: Муслиманско братство претрпе тежок удар од египетските безбедносни сили

24 Вести - 15.08.2013

Исламистичкото движење Муслиманско братство во Египет и неговите поддржувачи претрпе тежок удар од безбедносните сили и изгуби клучни фигури, а крвопролевањето предизвика гнев, кој излезе од ...

Муслиманското братство ја нападна владината зграда во Каиро

Нова ТВ - 15.08.2013

Стотици приврзаници на Муслиманско братство ја нападнаа владина зграда во Каиро, објави египетската државна телевизија. Опожарен е влезот на објектот.

Над 500 мртви во уличните пресметки

Вест - 15.08.2013

ЕГИПЕТ (АП) - Бројот на мртви во вчерашните судири меѓу полицијата и поддржувачите на соборениот претседател Мохамед Морси од час во час се зголемува, тврдат официјални лица.

Египет: Немири и во текот на ноќта, речиси 300 мртви (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.08.2013

Египет ни во текот на ноќта не бил поштеден од немири и покрај полицискиот час кој бил воведен во Каиро и неколку други градови по судирите меѓу безбедносните сили и поддржувачите на симнатиот од ...

Телата на загинатите во џамија, Муслиманските браќа планираат марш (ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ)

МКД - 15.08.2013

Телата на над 250 убиени во насилствата во Каиро се наоѓаат во џамија на североистокот на престолнината, јавил денес египетскиот канал на мрежата Ал џезира, а движењето Муслимански браќа за денес ...

Попладнево нови немири во египет - вчера загинале над 500 луѓе

Телма - 15.08.2013

Приврзаници на египетското Муслиманско братство попладнево запалија две владини згради во Каиро, меѓу кои и локалната канцеларија на гувернерот на Гиза.

За неколку часа убиени 163 лица

Дневник - 15.08.2013

Поддржувачите на поранешниот претседател на Египет, Мохамед Морси, вчера се судрија со безбедносните сили во градовите Минја и Асиут откако во Kаиро загинаа над 30, а беа повредени голем број луѓе ...

Македонската амбасада во Kаиро безбедна

Дневник - 15.08.2013

Амбасадата на Република Македонија е безбедна, а истото се однесува и за амбасадорот Миле Манолев, изјавија вчера од МНР. Тие рекоа дека секојдневно по неколкупати се слушаат со амбасадорот, кој ...

Египет тоне во хаос и во насилство

Н.Македонија - 15.08.2013

Насилството избувнало кога безбедносните сили почнале без предупредување и со поддршка на булдожери да ги отстрануваат двата големи кампа на симпатизерите на Морси, во кои шест недели живеат и ...

Египетските власти предадоа 84 лица во надлежност на военото обвинителство

Алфа - 15.08.2013

Египетските власти денеска предадоа 84 лица од градот Суец, меѓу кои и членови и поддржувачи на движењето Муслимански браќа, во надлежност на военото обвинителство поради обвиненија за убиства и ...

Продолжуваат немирите во Египет, Морси останува во притвор

А1 On - 15.08.2013

Немирите во Египет продолжуваат и денеска, откако движењето „Муслиманско братство“ ги повика своите приврзаници да излезат на нови протести во Каиро, поради одлуката на египетските судски власти да ...

Муслиманско братство ја тресе и Александрија

Н.Македонија - 15.08.2013

Стотици приврзаници на Муслиманско братство денеска протестираат во вториот по големина египетски град, Александрија, пренесува МИА „Повторно ќе се вратиме во име на нашите маченици“, извикуваа ...

Запалена владината зграда во Каиро

А1 On - 15.08.2013

Неколку стотици приврзаници на Муслиманско братство нападнаа владина зграда во Каиро, објави египетската државна телевизија. Запален е влезот на зградата и се шири чад на сите страни, објави медиумот.

Немирите продолжуваат, гори зградата на египетската влада

Интересно - 15.08.2013

Неколку стотици поддржувачи на исламистичкото движење „Муслиманско братство“ упаднале во зградата на владата во Каиро и запалиле пожар на нејзиниот влез, објавила државната телевизија...

Фотографии на ужасот: Крвопролевање во Египет (фото)

Здраво - 15.08.2013

Внимание: вознемирувачки фотографии! Во Каиро масовни жестоки судири меѓу војската и полицијата и исламистите од Муслиманското братство, приврзеници на претседателот на Египет Мохамед Морси кој беше ...

Насилствата во Египет зедоа 525 животи

+инфо - 15.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица , изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб.

Најмалку 56 загинати и 526 повредени во Каиро

МРТ - 15.08.2013

Министерството за здравство на Египет соопшти дека во судирите што денеска почнаа во Каиро, досега загинале 56 луѓе и 526 се ранети. Би-Би-Си и дел од западни медиуми јавија за над 40 жртви, други за ...

Демократијата во Египет заробена во крвав круг

Либертас - 15.08.2013

Ако некој се сомневаше пред еден месец, кога генералите го тргнаа од власта претседателот Морси, сега веќе нема дилема, египетската војска ја масакрираше демократијата и ја фрли во безизлез иднината ...

Мирно утро во Каиро по крвавото деноноќие

Канал5 - 15.08.2013

Мирно утро во Каиро по вчерашните најкрвави нереди од почетокот на Арапската пролет од пред две години во Египет. Официјалниот биланс на жртвите е 327, од кои 235 цивили.

Билансот на загинатите во насилствата во Египет достигна 525 лица

Сител - 15.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб. Бројот на ранетите лица исто така се зголеми и ...

Коптите во Египет се плашат од екстремистички реакции

Канал5 - 15.08.2013

Како што расте стравот дека во Египет може да има повеќе крвопролевање, така и тамошните коптски христијани се се поисплашени од понатамошни реакции. По соборувањето на претседателот Мохамед Морси, ...

Во хаосот во Египет нападнати и Христијаните

Канал5 - 15.08.2013

Во Египет се одвива анти-копското насилство во рамките на „општата култура на неказнување“, тврди канадскиот пратеник Ирвин Котлер. Исламските подржувачи на соборениот претседател на Египет, Морси ...

Приврзаници на Муслиманско братство нападнаа владина зграда во Каиро

Сител - 15.08.2013

Стотици приврзаници на Муслиманско братство нападнаа владина зграда во Каиро, објави египетската државна телевизија. Според медиумот, опожарен е влезот на објектот.

Над 500 загинати во Египет - Муслиманското братство повторно на улица

Канал5 - 15.08.2013

Во Египет е мирно, но трагите од масакрот каков не памети Египет во поновата историја тешко се сокриваат. Џамијата Еман во Каиро, е епицентарот на вчерашното насилство.

Продолжуваат немирите во Египет, Морси останува во притвор

Сител - 15.08.2013

Немирите во Египет продолжуваат и денеска, откако движењето „Муслиманско братство“ ги повика своите приврзаници да излезат на нови протести во Каиро, поради одлуката на египетските судски власти да ...

Поддржувачите на Муслиманско братство протестираат во Александрија

Сител - 15.08.2013

Стотици приврзаници на Муслиманско братство денеска протестираат во вториот по големина египетски град, Александрија. „Повторно ќе се вратиме во име на нашите маченици“, извикуваа демонстрантите.

Хадад: Муслиманско братство претрпе тежок удар од египетските безбедносни сили

Сител - 15.08.2013

Исламистичкото движење Муслиманско братство во Египет и неговите поддржувачи претрпе тежок удар од безбедносните сили и изгуби клучни фигури, а крвопролевањето предизвика гнев, кој излезе од ...

Црниот биланс во Египет се искачи на 525 загинати

Либертас - 15.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб. Бројот на ранетите лица исто така се зголеми и ...

Продолжуваат немирите во Египет, Морси и натаму во притвор

Либертас - 15.08.2013

Немирите во Египет продолжуваат и денеска, откако движењето „Муслиманско братство“ ги повика своите приврзаници да излезат на нови протести во Каиро, поради одлуката на египетските судски власти да ...

Продолжуваат немирите во Египет, Морси останува во притвор

Бриф - 15.08.2013

Немирите во Египет продолжуваат и денеска, откако движењето „Муслиманско братство“ ги повика своите приврзаници да излезат на нови протести во Каиро, поради одлуката на египетските судски власти да ...

Вознемирувачки фотографии од Египет: Во џамија најмалку 252 тела, многу од нив изгорени!

Точка - 15.08.2013

Последните службени известувања кажуваат дека има 278 мртви и повеќе од 1.400 ранети, иако Муслиманските браќа тврдат дека починале околу 2.200, а ранети се 10.000 лица.

"Муслиманското братство" ја нападна Владата во Каиро

Точка - 15.08.2013

"Муслиманското братство" го возврати ударот. Стотици лица попладнево ја нападнале зградата на Владата во Каиро. Според очевидци, поддржувачите на Морси ја срушиле заштитната ограда и го запалиле ...

ЕГИПЕТ: Владата нареди употреба на смртоносно оружје

Телеграф - 15.08.2013

Соопштението за употреба на смртоносно оружје е издадено, откако исламистите, приврзаници на разрешениот претседател Мохамед Морси, убија двајца полицајци Египетската влада соопшти дека е одлучна во ...

Во Египет владее хаос: Крв и многу повредени на улиците (видео)

Таратур - 15.08.2013

По повеќе од месец дена протести и насилства војската на Египет утринава со оклопни возила и булдожери ги расчисти камповите на подржувачите на соборениот претседател Мохамед Морси на повеќе локации ...

Потресна фотографија: Деца се молат во запалената црква „Св. Ѓорѓи“

Курир - 15.08.2013

Две деца од училиште во египетскиот град Сохаг, стојат и се молат во рушевините од црквата „Свети Ѓорѓи“, откако таа беше опожарена од поддржувачи на Муслиманското ...

Фотографијата која го потресе светот - дечиња се молат во опожарена црква во Египет

Press24 - 15.08.2013

Оваа фотографија дефинитивно го потресе светот. По немирите кои настанаа во Египет, две деца стојат и се молат во рушевините од црквата „Свети Ѓорѓи“ откако претставниците на Муслиманското братство ...

Драматично: Масовни напади врз христијаните во Египет

Курир - 15.08.2013

Во Египет се одвива анти-копското насилство во рамките на „општата култура на неказнување“, вели канадскиот пратеник Ирвин Котлер. Исламските подржувачи на соборениот претседател на Египет, Мохамед ...

Секоја минута се зголемува бројот на жртвите во Египет - загинале 525 лица

Press24 - 15.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб. Бројот на ранетите лица исто така се зголеми и ...

Нападната владината зграда во Каиро

Press24 - 15.08.2013

Стотици приврзаници на Муслиманско братство нападнаа владина зграда во Каиро, објави египетската државна телевизија. Според медиумот, опожарен е влезот на објектот.

Над 500 загинати од вчерашните инциденти во Египет

За Се - 15.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб. Бројот на ранетите лица исто така се зголеми и ...

„Муслиманското братство“ ја нападна Владата во Каиро

Нетпрес - 15.08.2013

„Муслиманското братство“ го возврати ударот. Стотици лица попладнево ја нападнале зградата на Владата во Каиро. Според очевидци, поддржувачите на Морси ја срушиле заштитната ограда и го запалиле ...

Телата на убиените во Египет во џамија, Муслиманските браќа најавуваат протестен марш (фото+видео)

Република - 15.08.2013

Телата на над 250 убиени во насилствата во Каиро се наоѓаат во џамија на североистокот на престолнината. Агенцијата ЕПА објави вознемирувачки фотографии од египетските џамии.

Во Каиро нападната владина зграда

Курир - 15.08.2013

Стотици приврзаници на Муслиманско братство нападнаа владина зграда во Каиро, објави египетската државна телевизија. Според медиумот, опожарен е влезот на објектот.

Египет: Морси останува во притвор, немирите продолжуваат

Курир - 15.08.2013

Во Египет немирите продолжуваат и денеска, откако движењето „Муслиманско братство“ ги повика своите приврзаници да излезат на нови протести во Каиро, поради одлуката на египетските судски власти да ...

Насилствата во Египет зедоа 525 животи

Република - 15.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб. Бројот на ранетите лица исто така се зголеми и ...

ВИДЕО: Муслиманското братство организирано ја пали црквата Св. Ѓорѓи

Курир - 15.08.2013

Приврзаниците на Муслиманското братство во Египер предизвикаа вистинска тортура врз коптските христијани и црквите ширум земјата. Исламските подржувачи на соборениот претседател на Египет, Мохамед ...

Исламистите убија најмалку двајца полицајци во Египет

Макфакс - 15.08.2013

Насилствата во Египет продолжија и во четвртокот кога приврзаниците на отстранетиот исламистички претседател Мохамед Морси убиле двајца полицајци во две египетски покраини и упаднале во една владина ...

САД ги осудија нападите врз христијанските цркви во Египет

Макфакс - 15.08.2013

САД ги осудуваат нападите врз црквите на христијанското коптско малцинство во Египет, коишто според сознанијата на Вашингтон ги имало многу, изјави во четвртокот навечер портпаролката на Стејт ...

Бројот загинати во судирите во Египет се искачи на 638

Макфакс - 15.08.2013

Бројот загинати во судирите меѓу приврзаниците на отстранетиот исламистички претседател Мохамед Морси и неговото Муслиманско братство, се искачи на 638 луѓе, соопшти ноќта во четвртокот египетското ...

Фото: Деца се молат во запалената црква „Св. Ѓорѓи“

Денешен - 15.08.2013

Две деца од училиште во египетскиот град Сохаг, стојат и се молат во рушевините од црквата „Свети Ѓорѓи“, откако таа беше опожарена од поддржувачи на Муслиманското ...

Билансот на загинатите во Египет достигна 525 лица

Денешен - 15.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб. Бројот на ранетите лица исто така се зголеми и ...

ФОТО: Две дечиња се молат во разрушена црква во Египет

Maxim - 15.08.2013

Оваа фотографија дефинитивно го потресе светот. По немирите кои настанаа во Египет, две деца стојат и се молат во рушевините од црквата „Свети Ѓорѓи“ откако претставниците на Муслиманското братство ...

Бројот на загинати во Египет достигна на 525 лица

Maxim - 15.08.2013

Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на египетското Министерство за здравство, Халед ал Хатиб. Бројот на ранетите лица исто така се зголеми и ...

Жртви при расчистувањето на камповите во Каиро

Deutsche Welle - 14.08.2013

Полицијата на Египет започна со расчитувањето на камповите на исламистите во главниот град Каиро. Официјално се говори за осум жртви. Муслиманското братство меѓутоа известува за повеќе од 100 ...

Во Египет воведена вонредна состојба

Deutsche Welle - 14.08.2013

Поради судирите во земјата, египетскиот преоден претседател Адли Мансур донесе одлука за воведување вонредна состојба со траење од 1 месец. Насилството, по расчистувањето на камповите во Каиро, се ...

Убиен демонстрант и 11 се ранети во најновите судири во Каиро

24 Вести - 14.08.2013

Еден член на „Муслиманско братство“ е убиен и најмалку 11 се ранети синоќа во Каиро во демонстрациите за поддршка на соборениот претседател Мохамед Морси, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се ...

Уапсени лидери на „Муслиманско братство“, како и околу 200 приврзеници на Морси

24 Вести - 14.08.2013

Лидери на „Муслиманско братство“ во Египет денеска се уапсени , пренесоа британските медиуми. Апсењата се извршени откако силите на редот почнаа да ги растураат двата кампа на демонстрантите во Каиро.

Повторно судири во Египет

24 Вести - 14.08.2013

Египетските безбедносни сили по неколку неделно предупредување, отвориле оган врз демонстрантите кои на неколку локации во Каиро непрекинато кампираа и протестираа против насилното симнување од власт ...

Десетици загинати во акција против протестите во Каиро

Р.С.Европа - 14.08.2013

Египетските безбедносни сили денеска со оклопни возила го почнале расчистувањето на камповите на приврзаниците на соборениот претседател Мохамад Морси во Каиро.

Вознемирувачко видео: Полицијата ги „чисти“ улиците во Каиро

Нова ТВ - 14.08.2013

Претставници на исламистичкото движење Муслиманско братство тврдат дека повеќе од 100 луѓе се убиени а над две илјади поддржувачи на отстранетиот претседател Мохамед Морси се повредени при ...

Различни информации за бројот на загинати во Каиро

Р.С.Европа - 14.08.2013

Различни проценки се објавуваат во врска со бројот на загинати во Каиро во интервенцијата на полициските сили за растурање на на подржувачите на отстранетиот претседател Мухамед Морси.

Расте бројот на жртви во Египет

Глас на Америка - 14.08.2013

Откако полицијата со оклопни возила, булдожери и солзавец започна да ги отстранува протестните кампови во Каиро. Во Египет расте бројот на жртви откако силите за безбедност со оклопни возила, ...

Еден демонстрант е убиен, 11 се ранети во најновите судири во Каиро

А1 On - 14.08.2013

Еден член на „Муслиманско братство“ е убиен и најмалку 11 се ранети синоќа во Каиро во соопштија силите за безбедност. Исламистичката група соопшти дека демонстрантот бил застрелан од полицаец во ...

Убиен демонстрант и 11 се ранети во Каиро

Идивиди - 14.08.2013

Каиро, 14 август 2013 (МИА) - Еден член на „Муслиманско братство“ е убиен и најмалку 11 се ранети синоќа во Каиро во демонстрациите за поддршка на соборениот претседател Мохамед Морси, пренесоа ...

Судири во Каиро, едно лице загина, 11 се повредени

БркајРабота - 14.08.2013

Еден член на „Муслиманско братство“ е убиен и најмалку 11 се ранети синоќа во Каиро во демонстрациите за поддршка на соборениот претседател Мохамед Морси.

Муслиманското братство тврди дека египетските безбедносни сили убиле 120 нивни припадници

Кајгана - 14.08.2013

Во нападите над два импровизирани кампа, египетските безбедносни сили убиле 120 припадници на Муслиманското братство, организацијата која го поддржува протераниот претседател Мохамед Морси, изјавиле ...

Уапсени лидери на „Муслиманско братство“ во Египет

Алфа - 14.08.2013

Лидери на „Муслиманско братство“ во Египет денеска се уапсени , пренесоа британските медиуми. Апсењата се извршени откако силите на редот почнаа да ги растураат двата кампа на демонстрантите во Каиро.

Војна на улиците на Каиро, 56 загинати, 526 ранети

Н.Македонија - 14.08.2013

Најмалку 163 лица загинале, а 7.000 се ранети во немирите во Каиро кои почнале рано утрово, тврдат очевидци и лекари за агенцијата Анадолија. Министерството за здравство на Египет излезе со ...

Жестоки пресметки во Каиро

Алфа - 14.08.2013

Новинските агенции пренесуваат Рразлични проценки во врска со бројот на загинати во Каиро во интервенцијата на полициските сили за растурање на камповите што ги организираа лидерите на „Муслиманско ...

Војската стрелала врз демонстрантите, судири и во другите градови, палење цркви низ Египет

Кајгана - 14.08.2013

Египетската армија отворила оган врз приврзаниците на отстранетиот исламистички претседател Мохамед Морси и на движењето Муслимански браќа кои се обиделе да стигнат до камповите на главните плоштади ...

Најмалку 56 загинати и 526 повредени во Каиро

Алфа - 14.08.2013

Министерството за здравство на Египет соопшти дека во судирите што денеска почнаа во Каиро, досега загинале 56 луѓе и 526 се ранети. Би-Би-Си и дел од западни медиуми јавија за над 40 жртви, други за ...

Најмалку 56 загинати и 526 повредени во Каиро, тврди Министерството за здравство на Египет

А1 On - 14.08.2013

Министерството за здравство на Египет соопшти дека во судирите што денеска почнаа во Каиро, досега загинале 56 луѓе и 526 се ранети. Би-Би-Си и дел од западни медиуми јавија за над 40 жртви, други за ...

Египет го крена светот на нозе

Н.Македонија - 14.08.2013

Белгија најави дека ќе ја затвори Амбасадата во Египет поради зголемените тензии во Египет. Персоналот на дипломатската мисија ќе биде евакуиран, пренесува МИА Во исто време, официјален Париз повика ...

Во Египет воведена вонредна состојба

Кајгана - 14.08.2013

Привремената влада на Египет денес објави дека е воведена вонредна состојба во траење од еден месец, по судирите кои избија откако безбедносните сили тргнаа во растурање на двата кампа во коишто ...

Реaкции поради настаните во Египет

А1 On - 14.08.2013

Белгија најави дека ќе ја затвори Амбасадата во Египет поради зголемените тензии во Египет. Персоналот на дипломатската мисија ќе биде евакуиран. Во исто време, официјален Париз повика на смирување ...

Убиен демонстрант во судири во Каиро

+инфо - 14.08.2013

Еден член на „Муслиманско братство“ е убиен и најмалку 11 се ранети во Каиро во демонстрациите за поддршка на соборениот претседател Мохамед Морси. Исламистичката група соопшти дека демонстрантот бил ...

Убиен демонстрант и 11 се ранети во најновите судири во Каиро

Сител - 14.08.2013

Еден член на „Муслиманско братство“ е убиен и најмалку 11 се ранети синоќа во Каиро во демонстрациите за поддршка на соборениот претседател Мохамед Морси, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се ...

Убиен демонстрант и 11 се ранети во најновите судири во Каиро

МРТ - 14.08.2013

Еден член на „Муслиманско братство“ е убиен и најмалку 11 се ранети синоќа во Каиро во демонстрациите за поддршка на соборениот претседател Мохамед Морси, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се ...

Уапсени лидери на „Муслиманско братство“ и околу 200 приврзаници на соборениот Морси, неколку жртви во нередите

Либертас - 14.08.2013

Денеска се уапсени лидерите на „Муслиманско братство“ во Египет, а британските медиуми пренесуваат дека лишени од слобода се и над 200 приврзаници на соборениот претседател Мохамед Морси.

Најмалку 56 загинати и 526 повредени во Каиро, тврди Министерството за здравство на Египет

Сител - 14.08.2013

Министерството за здравство на Египет соопшти дека во судирите што денеска почнаа во Каиро, досега загинале 56 луѓе и 526 се ранети. Би-Би-Си и дел од западни медиуми јавија за над 40 жртви, други за ...

Уапсени лидери на „Муслиманско братство“ и околу 200 приврзеници на Морси

МРТ - 14.08.2013

Лидери на „Муслиманско братство“ во Египет денеска се уапсени , пренесоа британските медиуми. Апсењата се извршени откако силите на редот почнаа да ги растураат двата кампа на демонстрантите во Каиро.

Најмалку 56 загинати и над 500 ранети во денешните немири во Каиро

Либертас - 14.08.2013

Министерството за здравство на Египет соопшти дека во денешните судири во Каиро досега загинале најмалку 56 луѓе, а 526 се ранети. Би-Би-Си и дел од западни медиуми јавија за над 40 жртви, други за ...

Реaкции на настаните во Египет

Либертас - 14.08.2013

Белгија најави дека ќе ја затвори Амбасадата во Египет поради зголемените тензии во Египет. Персоналот на дипломатската мисија ќе биде евакуиран. Во исто време, официјален Париз повика на смирување ...

Камповите во Каиро се отстрануваат, уапсени лидери на Муслиманско братство

Вечер - 14.08.2013

Извесно е дека се уапсени лидери на Муслиманското братство, но не е соопштено колкумина и за кои луѓе станува збор, додека полицијата истовремено ги расчистува камповите на демонстрантите приврзаници ...

ЕГИПЕТ: Уапсени 200 приврзаници на Морси

Телеграф - 14.08.2013

Меѓу уапсените се и лидери на организацијата „Муслиманско братство“ која го поддржува сменетиот претседател Мохамед Морси Лидери на „Муслиманско братство“ и околу 200 демонстранти се уапсени денеска ...

Египет ги крена сите на нозе

Телеграф - 14.08.2013

Земјите од светот повикаа на смирување на ситуацијата во Каиро Земјите од целиот свет реагираат поради настаните во Египет. Шефот на британската дипломатија, Вилијам Хејг, ја осуди денешната употреба ...

Со булдожери се разбиваат демонстрантите во Каиро

Република - 14.08.2013

Египетските безбедносни сили почнаа со присилно отстранување на демонстрантите во Каиро блиски на соборениот претседател Мохамед Морси. Во акцијата за разбивање на толпата биле користени и булдожери, ...

Судири во Каиро, едно лице загина, 11 се повредени

Курир - 14.08.2013

Еден член на „Муслиманско братство“ е убиен и најмалку 11 се ранети синоќа во Каиро во демонстрациите за поддршка на соборениот претседател Мохамед Морси.

ВИДЕО: Египет во хаос: Крв, солзавец и многу повредени

Нетпрес - 14.08.2013

По повеќе од месец дена протести и насилства војската на Египет утринава со оклопни возила и булдожери ги расчисти камповите на подржувачите на соборениот претседател Мохамед Морси на повеќе локации ...

Во судирите во Каиро загинале 56 луѓе и 526 се ранети

Курир - 14.08.2013

Во судирите што денеска почнаа во Каиро, досега загинале 56 луѓе и 526 се ранети, соопшти Министерството за здравство на Египет. Би-Би-Си и дел од западни медиуми јавија за над 40 жртви, други за 30 ...

Се пролеа крв во Каиро - 56 лица загинаа, 526 се ранети

Press24 - 14.08.2013

Министерството за здравство на Египет соопшти дека во судирите што денеска почнаа во Каиро, досега загинале 56 луѓе и 526 се ранети. Би-Би-Си и дел од западни медиуми јавија за над 40 жртви, други за ...

Најмалку 56 загинати и 526 повредени во Каиро, тврди Министерството за здравство на Египет

еВести - 14.08.2013

Министерството за здравство на Египет соопшти дека во судирите што денеска почнаа во Каиро, досега загинале 56 луѓе и 526 се ранети. Би-Би-Си и дел од западни медиуми јавија за над 40 жртви, други за ...

Муслиманското братство тврди дека египетските безбедносни сили убиле 120 нивни припадници

Макфакс - 14.08.2013

Во нападите над два импровизирани кампа египетските безбедносни сили убиле 120 припадници на Муслиманското братство, организацијата која го поддржува протераниот претседател Мохамед Морси, изјавиле ...

Полицијата ги растера демонстрантите во Каиро, различни податоци за жртви

Макфакс - 14.08.2013

Претставници на исламистичкото движење Муслиманско братство тврдат дека повеќе од 100 луѓе се убиени а над две илјади поддржувачи на отстранетиот претседател Мохамед Морси се повредени при ...

Војската стрелала врз демонстрантите, судири и во другите градови, палење цркви низ Египет

Макфакс - 14.08.2013

Египетската армија отворила во средата оган врз приврзаниците на отстранетиот исламистички претседател Мохамед Морси и на движењето Муслимански браќа кои се обиделе да стигнат до камповите на ...

Во Египет воведена вонредна состојба

Макфакс - 14.08.2013

Привремената влада на Египет во средата објави дека е воведена вонредна состојба во траење од еден месец, по судирите кои избија откако безбедносните сили тргнаа во растурање на двата кампа во коишто ...

Египет: Владата призна 278 мртви, се апсат челниците на Муслиманското братство

Макфакс - 14.08.2013

Во заедничките полициски и воени акции во растурањето на свата кампа на приврзаниците на отстранетиот претседател Мохамед Морси и на Муслиманското братство во египетската престолнина Каиро во средата ...

Нови судири во Каиро- еден убиен и 11 ранети

Денешен - 14.08.2013

Еден член на „Муслиманско братство“ е убиен и најмалку 11 се ранети синоќа во Каиро во демонстрациите за поддршка на соборениот претседател Мохамед Морси, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се ...

Различни бројки на медиумите за бројот на жртвите во Каиро

Денешен - 14.08.2013

Египетските сили за безбедност со поддршка од оклопни возила, хеликоптери и булдожери, употребија денеска солзавец за да растераат приврзаници на соборениот од власт претседател Мохамед Морси, а во ...

Во Каиро избија судири меѓу поддржувачите и противниците на Морси

Кајгана - 13.08.2013

Во центарот на египетската престолнина Каиро денеска избија судири откако биле нападнати поддржувачите на отстранетиот исламистички претседател Мохамед Морси додека во поворка се движеле кон ...

Египетската полиција ќе ги расчистува камповите на исламистите

Deutsche Welle - 12.08.2013

Египетската полиција има намера да започне со расчистување на протестниот камп на Муслиманското братство во Каиро. При акцијата треба да се избегне крвопролевање.

Во Каиро избија судири меѓу поддржувачите и противниците на Морси

Макфакс - 12.08.2013

Во центарот на египетската престолнина Каиро во вторникот избија судири кога биле нападнат поддржувачите на отстранетиот исламистички претседател Мохамед Морси додека во поворка се движеле кон ...