TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО бара решавање на отворените прашања во Западен Балкан

Утрински - 16.06.2007

Според Еленовски, поддршката за прием на Македонија во НАТО оди кон акламативна БРИСЕЛ - Министрите за одбрана на НАТО побараа вчера од Македонија и од другите земји во Западен Балкан да воспостават добри меѓусоседски односи и да работат на изнаоѓање заеднички прифатливи решенија за отворените ...

Ќе има покани од самитот во Букурешт

Дневник - 16.06.2007

Министрите за одбрана на НАТО ги поздравија реформските напори на Македонија, Хрватска и на Албанија и упатија повик трите земји да направат натамошен напредок во остварувањето на Акцискиот план за членство Министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО ги поздравија реформските напори на ...

Франција ја поддржува Македонија за членство во НАТО

Време - 16.06.2007

ЕЛЕНОВСКИ ВО БРИСЕЛ Министерот за одбрана Лазар Еленовски вчера во седиштето на НАТО во Брисел учествуваше на состанокот на Северноатлантскиот совет на земјите што не се членки на Алијансата, но учествуваат со свои војници во мисијата ИСАФ во Авганистан, јави МИА.

НАТО напролет има намера да се шири

Вечер Прес - 16.06.2007

Ги поздравуваме напорите на Македонија, Албанија и Хрватска, како и нивниот придонес во мисиите на НАТО и ги охрабруваме за натамошен напредок, кој е наведен во Акцискиот план за членство, се наведува во документот Грчката официјална политика досега не искажала став дека ќе стави вето на приемот на ...

Дипломатска офанзива за членството во НАТО

Утрински - 15.06.2007

Дипломатска офанзива за лобирање кај земјите-членки на НАТО, најави македонското Министерство за надворешни работи. Според најавите, оваа активност би требало да стартува од септември, со цел да се информираат земјите-членки на Алијансата за постигнувањата што ги има Македонија, но, од друга ...

Веќе е доцна Грција да стави вето

Вечер Прес - 15.06.2007

За остварување на потребните критериуми веќе постои максимална дипломатска мобилизираност, со дипломатски интензивни билатерални консултации и лобирање кај земјите - членки во НАТО. Офанзивата почнува во Бугарија веќе идниот месец, по која следуваат Унгарија, Естонија, Холандија Германија, Франција ...

Земјите од А-3 сигурни дека соработката ќе ги одведе во НАТО

Утрински - 13.06.2007

Трите земји сега повеќе зборуваат за заедничко влегување во Алијансата ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Донесување законски прописи потребни за завршување на реформите за исполнување на стандардите на НАТО, интензивирање на меѓусебната соработка и соработката со другите земји, благодарност до САД и до ...

Миловановиќ: За името во ОН

Дневник - 13.06.2007

Македонија и Грција постигнаа договор во 1995 година и убедена сум дека ќе продолжат врз тие основи, изјави вчера американската амбасадорка Џилијан Миловановиќ. - Загриженоста не треба да биде дали некој ќе стави вето или не, туку вистинското прашање е за тоа да се продолжи процесот во ОН за да се ...

Во НАТО само под уставното име

Време - 13.06.2007

АНКЕТА НА „ШПИЦ“ Дури 72 отсто од граѓаните на Македонија се противат земјава да влезе во НАТО под привремената референца ПЈРМ, покажа анкетата на весникот „Шпиц“, спроведена на примерок од 891 испитаник. Од анкетираните 20 отсто немаат став за прашањето дали треба да се прифати членство во НАТО ...

Важно е да продолжи процесот за надминување на разликите за името

Време - 13.06.2007

ЏИЛИЈАН МИЛОВАНОВИЌ Македонија и Грција постигнаа договор во 1995 година и убедена сум дека ќе продолжат врз тие основи, изјави американската амбасадорка Џилијан Миловановиќ. - Загриженоста не треба да биде дали некој ќе стави вето или не, туку вистинското прашање е за тоа да се продолжи процесот ...

Груевски: Ќе имаме заедничка причина да славиме во Букурешт

Време - 13.06.2007

КОНФЕРЕНЦИЈА НА ЗЕМЈИТЕ ОД ЈАДРАНСКАТА ГРУПА Премиерот Никола Груевски на конференцијата „Јадранската повелба: НАТО-интеграција и безбедносни предизвици“ изрази уверување дека на претстојниот самит на НАТО во Букурешт, Македонија, Албанија и Хрватска ќе имаат заедничка причина за прослава по повод ...

Последен испит за членството во НАТО

Дневник - 13.06.2007

Изјава како потврда за заедничките заложби за членство во НАТО потпишаа вчера во Скопје претставници на парламентите на Македонија, Албанија и на Хрватска . „Како демократски избрани претставници на нашите народи ја изразуваме нивната јасно изразена волја и силна поддршка за евроатлантските ...

Премиерот оптимистички најавува

Утрински - 13.06.2007

Амбасадорката Миловановиќ изјави дека треба да продолжат преговорите за името СОЊА КРАМАРСКА По посетата на американскиот претседател Буш на Албанија и средбата со македонскиот премиер, заедно со премиерите на Албанија и на Хрватска, продолжија грчките провокации кон нашата земја.

Миловановиќ: Македонија да стане најсилен партнер за влез во НАТО

Вест - 13.06.2007

По добиената поддршка од американскиот претседател Џорџ Буш, Македонија, Албанија и Хрватска треба да ги заокружат преостанатите обврски и на Самитот на НАТО во Букурешт во април 2008 да добијат покана за членство во Алијансата.

Почнува последниот спринт во трката кон НАТО

Вечер Прес - 13.06.2007

Американската амбасадорка Џилиен Миловановиќ вчера потсети дека претседателот на САД Џорџ Буш ја поздрави иницијативата А-3 која, како што рече, е дел од неговата визија за Европа во мир, а земјите од А-3 ја реализираат таа визија Македонија не треба да се грижи дали Грција ќе стави вето на влезот ...

Македонците за влез во НАТО под уставното име

А1 - 12.06.2007

72% од македонските граѓани одбиваат членството во НАТО да се случи доколку не е под уставното име. Само 8% од испитаниците би прифатиле Македонија во НАТО да влезе под референцата ФИРОМ. 77% од 891 граѓанин опфатени во истражувањето на јавното мислење на весникот „Шпиц“ се против промената на ...

Миловановиќ: Грција не може да стави вето за НАТО

А1 - 12.06.2007

Грција не може да стави вето на приемот на Македонија во НАТО, оцени американскиот амбасадор Џилијан Миловановиќ по најновите закани од грчките власти. „Што се однесува до САД, Македонија и Грција се обврзани со договорот од 1995-та и уверена сум дека тоа ќе остане основа врз која се преземаат ...

А3 заеднички во НАТО

Дневник - 12.06.2007

Претседателите и членовите на комисиите за одбрана од собранијата на Албанија, Хрватска и на Македонија денеска во Скопје ќе ја потврдат заедничката заложба за членство во НАТО. - На средбата ќе потпишеме заедничка изјава, во која ќе укажеме дека парламентите заеднички се стремат кон НАТО.

Грците не не сакаат во НАТО ниту како ФИРОМ

Вечер Прес - 11.06.2007

Грците не сакаат Македонија да влезе во НАТО. Тие бараат од своите власти да стават вето на нашето членство во Алијансата и во случај да бидеме поканети под нашето уставно име, но и во случај да бидеме поканети под референцата ФИРОМ, покажува анкетата што ја објави АФП.