TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Њујоркер: „ Рамсфелд дал зелено светло за малтретирањата во Абу Граиб“

А1 - 16.05.2004

Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд дал зелено светло за употреба на недозволиви методи во испрашувањето на затворените ирачани тврди неделникот Њујоркер. Скандалот во багдадскиот затвор Абу Граиб не избувна поради криминални склоности на неколкумина американски резервисти, туку ...

Индипендент: „Британските војници пред суд за Ирачките затвореници“

А1 - 16.05.2004

Шестмина британски војници наскоро ќе бидат повикани на одговорност за малтретирање на ирачки затвореници и за смртта на еден од нив, пишува „Индипендент“ во своето денешно издание. Ова е прв случај од почетокот на војната во Ирак да се бара британски војници да орговараат пред суд.

Буш: Никогаш нема да се повтори малтретирање на затвореници

А1 - 15.05.2004

САД нема никогаш повеќе да дозволат малтретирање на затвореници во ирачките затвори, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш во редовното саботно радио обраќање до нацијата. Буш потенцира дека „скандалозното однесување кон ирачките затвореници“ било карактеристично само за затворот Абу ...

Ослободени над 300 ирачки затвореници од Абу Граиб

Вест - 15.05.2004

Багдад, 15мај - Од американскиот затвор Абу Граиб, што се наоѓа во близина на Багдад, вчера се ослободени над 300 ирачки затвореници. Еден по еден Ирачаните како што се симнуваа, почнуваа да се молат. Ослободување Багдад, 15мај - Од американскиот затвор Абу Граиб, што се наоѓа во близина на Багдад, ...

Пауел ќе го добие жешкиот костен на Рамсфелд?

Време - 15.05.2004

Белата куќа соопшти дека американскиот Стејт департмент ќе ја преземе од Пентагон водечката улога во повеќето операции во Ирак по предавањето на власта на 30 јуни. Американскиот претседател Џорџ В. Буш веќе ја потпишал одлуката американските дипломати да го преземат Ирак од рацете на армијата.

САД ослободија затвореници од „Абу Граиб"

Утрински - 15.05.2004

Ирак АБУ ГРАИБ - Американските сили вчера ослободија десетици Ирачани од затворот што беше во центарот на скандалот за злоставување, еден ден откако секретарот за одбрана на САД, Доналд Рамсфелд, го посети затворот ?Абу Граиб? во близина на Багдад.

Американските војници ослободија десетици ирачки затвореници

Дневник - 15.05.2004

ПО МАЛТРЕТИРАЊЕТО на затвореници во АБУ ГРЕИБ Американските војници вчера изутрината ослободија десетици ирачки затвореници од затворот "Абу Греиб", јави Ројтерс. Претставник на американските сили соопшти дека ќе бидат ослободени околу 300 затвореници, што е дел од новата програмата со која се ...

Започна ослободувањето на Ирачките затвореници од Абу Граиб

А1 - 14.05.2004

Од американскиот затвор Абу Граиб, што се наоѓа во близина на Багдад, денеска се ослободени повеќе од 300 ирачки затвореници. Првата група од десетина затвореници, кои уште во раните утрински часови го напуштија кругот на затворот, со автобус беа префлени во едно градче во близина на Абу Граиб, ...

Рамсфелд го посети затворот Абу Граиб

Време - 14.05.2004

Воениот и цивилниот шеф на американската армија, генералот Ричард Мајерс и секретарот за одбрана Доналд Рамсфелд, вчера неочекувано го посетија Багдад. Рамсфелд го обиколил затворот Абу Граиб, каде американските стражари сурово ги малтретирале ирачките затвореници.

Рамсфелд ненајавено во Ирак

Вест - 14.05.2004

БАГДАД, 14 мај (Ројтерс) - Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд вчера ненајавено дојде во Багдад додека САД се борат да го стивнат скандалот со мачењето на затворениците во затворот Абу Граиб кој го у БАГДАД, 14 мај (Ројтерс) - Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд вчера ...

Фотографиите ги згрозија американските законодавци

Утрински - 14.05.2004

Нови докази за малтретирањето на затворениците во ирачките затвори Сенатор од Орегон: Беше многу полошо отколку што мислев, замислете го најлошиот случај и мултиплицирајте го неколку пати ВАШИНГТОН - Се појавија нови фотографии на кои се гледа како американски војници малтретираат ирачки ...

Рамсфелд во ненајавена контрола на американските трупи во Ирак

Дневник - 14.05.2004

ПО малтретирањето на ираЧките затвореници ВО АБУ ГРЕИБ Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд и началникот на Здружениот генералштаб на вооружените сили на САД, генералот Ричард Маерс, вчера пристигнаа во ненајавена посета на Ирак, јави Ројтерс.

Ѕидот на срамот

Дневник - 14.05.2004

АБУ ГРАИБ - наЈУжАСЕН ЗАТВОР ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ 40 ГОДИНИ Садам уби илјадници Ирачани во затворот Абу Граиб, а пред две години ги ослободи сите како благодарност за довербата На јужниот приод кон Багдад вниманието го привлекува огромен ѕид од бетон висок пет метри, над кои е оптегната бодликава жица.

Рамсфелд во ненајавена посета на Ирак

А1 - 13.05.2004

Американскиот секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд денеска допатува во ненајавена посета на Ирак и со хеликоптер долета во злогласниот затвор Абу Гариб. Пред посетата на затворот во кој беа малтертирани ирачките затвореници, Рамсфелд во Багдад разговараше со највисоките американски воени ...

Малтретирањето на ирачките затвореници поради "пропусти во командниот ланец"

Вест - 13.05.2004

Вашингтон, 12 мај - Американскиот генерал Антонио Тагуба, кој прв ја предупреди Адмнистрацијата на САД дека војници ги малтретираат ирачките затвореници, изјави дека затворениците во затворот Абу Гариб во Багдад биле мачени од "неколку војници и цивили", како и дека главните причини кои довеле до ...

Карпински била против предавањето на затворот на военото разузнавање

Утрински - 13.05.2004

Американскиот генерал одговорен за ирачкиот затвор се брани Според Карпински, Рикардо Санчез е лицето кое во ноември 2003 година одлучило да се олабават воените закони за ангажирање, и со тоа на стражарите во "Абу Граиб" им се даваат поголеми слободи во употребата на смртоносно оружје во самиот ...

Потврден и обид за силување во Ирак

Време - 12.05.2004

Американскиот Сенат едногласно со 92 гласа „за“ и ниту еден „против“ го осуди малтретирањето на ирачките затвореници во затворот „Абу Граиб“. Сенатот бара целосна истрага. Во меѓувреме Пентагон соопшти дека се испитува и еден случај во кој тројца американски војници нападнале затвореничка.

Буш згрозен од однесувањето на американските војници

Утрински - 12.05.2004

По соочувањето со тајните фотографии од малтретирањата во ирачките затвори Извештајот на Црвениот крст, кој стигна и до печатот, покажа дека девет од 10 затвореници на коалицијата во Ирак биле уапсени по грешка ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш реагираше со "згрозеност и неверување" на ...

Хун: Фотографиите со британските војници се монтирани

Утрински - 12.05.2004

По аферата за малтретирање на ирачки затвореници и од страна на британски војници ЛОНДОН - Британскиот секретар за одбрана во понеделникот изјави дека објавените фотографии на кои, наводно, се покажаа британски војници како злоупотребуваат ирачки затвореници изгледаат "монтирани".

И британски војници обвинети за ѕверства

Дневник - 12.05.2004

ИЗВЕШТАЈ НА ГРУПАТА ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШНЕЛ Групата за човекови права Амнести интернешнел ги обвини британските војници во Ирак дека убивале цивили што не ги загрозувале нивните животи, проширувајќи го преку Атлантикот скандалозното однесување на сојузничките сили во Ирак, јави ...

Нови слики од малтретирани ирачки затвореници покажани пред Буш

А1 - 11.05.2004

Нови и нови слики на малтретирани, понижувани и садистички третирани Ирачки затвореници, се новиот шок за Буш и Конгресот кој дебатираат како да ги покажат пред да ги откријат новинарите и да ја уништат, и така до гуша потонатата со овој скандал, Белата куќа.

Прво судење на ѕверовите од Абу Граиб за осум дена

Време - 11.05.2004

На 19 мај ќе почне судењето на американскиот воен полицаец Џереми Сивитс (24), еден од шесте полицајци обвинети за малтретирање ирачки затвореници во затворот Абу Граиб кај Багдад. Војникот Сивитс, од американската сојузна држава Пенсилванија, е обвинет за „измачување затвореници, за малтретирање ...

Измачуваните ирачки затвореници проговорија

Утрински - 11.05.2004

Сведочење ВаШингтон - Поранешни затвореници од Абу Гариб, кои се препознале на грозоморните фотографии, во изјави за списанието "Тајм" ги откриваат жестките сурвости и малтретиурања на кои биле изложени за време на престојот во затворот.

Малтретирањето на Ирачните нова ноќна мора за владата на Блер

Утрински - 11.05.2004

Велика Британија ЛОНДОН - Секретарот за одбрана, Џеф Хун, вчера се најде под притисок да објасни точно што и кога владата дознала за тврдењата дека британските сили злоупотребуваат ирачки затвореници. Во изјавата на Хун во парламентот најверојатно ќе доминираат сугестиите дека неговата влада пред ...

Буш се бори да обезбеди поддршка за Рамсфелд

Утрински - 11.05.2004

Американскиот претседател го посети Петагон Претседателот Џорџ Буш вчера го посети Пентагон во обид да ја обезбеди позицијата на неговиот секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд, кој е вовлечен во непријатности. Рамсфелд се соочува со повици за оставка по избувнувањето на скандалот за злоупотреба на ...

Бомбардирање со грозотии од затворот "Абу Греиб"

Дневник - 11.05.2004

ФОТОГРАФИИ ШТО ГО ПОТРЕСУВААТ СВЕТОТ Иран тврди дека има докази оти малтретирањата во Абу Греиб биле уште пострашни отколку што се гледа на досега објавените фотографии Дваесет и четиригодишниот воен полицаец Џереми Сивитс, прв од седумтемина обвинети американски војници, ќе одговара пред воен суд ...

Исповеди на ирачки затвореници од Абу Гариб

А1 - 10.05.2004

Поранешни затвореници од Абу Гариб, кои се препознале на грозоморните фотографии, во изјави за списанието „Тајм“ ги откриваат жестоките суровости и малтретирања на кои биле изложени за време на престојот во затворот дури и за најмали престапи.

Британските пратеници бараат владата да го објави извештајот за малтретирањето на ирачките затвореници

Вест - 10.05.2004

ЛОНДОН, 10 мај (АП) - Пратениците вчера ја повикаа владата да објави извештај од Меѓународниот комитет на Црвениот Крст кој наведува детали за злоупотребата на ирачките затвореници од војниците на коалицијата. "Мислам дека е недозволиво тоа што се што знаеме за овој извештај се информациите што ...

Рамсфелд: Ќе има уште фотографии

Време - 10.05.2004

Американскиот секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд, предупреди дека има уште многу скандалозни фотографии од затворите во Ирак. - Има и други фотографии што прикажуваат случаи на физичко насилство врз затвореници, дејства што можам да ги опишам само како крајно садистички, сурови и нехумани - ...

Дик Чејни бара: Тргнете се од случајот на Рамсфелд

Утрински - 10.05.2004

По нападите врз државниот секретар за одбрана на САД за малтретирањата во затворите во Ирак ВАШИНГТОН - Американскиот потпретседател Дик Чејни се обиде да го поддржи министерот за одбрана, Доналд Рамсфелд, со оглед на бурата напади поради малтретирањата во ирачките затвори, со изјава дека народот ...

Имав задача да правам пекол

Дневник - 10.05.2004

ПРОГОВОРИ МАЧИТЕЛКАТА ОД ЗАТВОРОТ АБУ ГРЕИБ Човекот што ќе ми ги донесеше лицата за испрашување поставуваше стандарди колку да бидам „добра“ - изјави 26-годишната пензионирана воена полицајка Харман Сабрина Харман, американската војничка што доминира на фотографиите за садистичките мачења во Абу ...