TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стечајците в среда пак на протест

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Стечајните работници со над 25 години работен стаж и нерешен статус и оние што се прогласени за технолошки вишок идната среда повторно ќе протестираат пред Владата, барајќи решавање на нивниот ...

Стечајците бараат пари од рекордниот буџет

Дневник - 28.02.2009

Во рекордниот буџет што го проектира Владата не може да нема пари за решавање на проблемот на стечајните работници. Ова е ставот на претставниците на Унијата на стечајни работници (УНИТ).

Деноноќно пред Влада

Време - 28.02.2009

Владата да го реши статусот на сите стечајни работници и технолошки вишок од транзицискиот период. Во спротивно, деноноќно ќе протестираме пред Владата, се заканија стечајните работници кои не се опфатени со ...

Стечајците бараат решение за нивниот проблем

Канал5 - 27.02.2009

Владата да излезе со конкретен предлог за решавање на социјалниот статус на повеќе од 40 илјади стечајци – побараа уште еднаш од сојузот на синдикати на Македонија.

Стечајците со покана со пратеничките групи

Нетпрес - 27.02.2009

Стечајните работници, работниците технолошки вишок и оние со 25 години работен стаж денеска ги повикаа пратеничките групи во Собранието на средба со нив.

Стечајните работници наредната среда повторно на протест пред Владата

Сител - 27.02.2009

Стечајните работници со над 25 години работен стаж и нерешен статус и оние што се прогласени за технолошки вишок в среда повторно ќе протестираат пред Владата на Република Македонија барајќи решавање на ...

Секоја среда пред Влада

Вечер Прес - 27.02.2009

Стечајците во среда напладне повторно ќе протестираат пред Влада. Тие ќе бараат од премиерот Никола Груевски да се донесе закон за згрижување на стечајците, кој нема да важи за двајца до тројца работници туку ...

Стечајците повторно пред Влада

Време - 26.02.2009

Стечајните работници и тие што се прогласени за технолошки вишок со нерешен статус вчера повторно протестираа пред Владата со барање државата да им обезбеди месечен надомест.

Владата сардисана од стечајци

Дневник - 26.02.2009

Стечајните работници, технолошкиот вишок со нерешен статус и поранешните вработени во „Типо“ вчера протестираа пред Владата барајќи да го реши нивниот проблем Стечајните работници и прогласените за технолошки ...

Стечајците протестираат пред Владата

А1 - 25.02.2009

Стечајните работници и оние кои се прогласени за технолошки вишок со нерешен статус денеска повторно протестираат пред Владата на Република Македонија. Протестот, што го организира Унијата на стечајни работници (УНИТ), почна од Автокоманда од каде ...

Протест на поранешни вработени на "Типо"

Телма - 25.02.2009

Мартин Јаковлески Поранешните работници на “Типо” протестираа пред владата.Тие бараат да им се исплатат 15 заостанати плати и придонесите за 8 години работен стаж.Велат дека сите 17 стоковни куќи се продадени, ...

Стечајци: Груевски да ни го реши проблемот до изборите

Алсат-М - 25.02.2009

Стотици стечајци со работно искуство од над 25 години втор пат преку протести од премиерот Никола Груевски побараа решавање на нивниот проблем.

Стечајците повторно извисија

Канал5 - 25.02.2009

Владата нема намера да го реши проблемот со стечајните работници кои не беа опфатени со јулскиот Закон за стечајци. Ова им го соопштил вицепремиерот Ставревски по денешната средба со претставници од унијата.

Протест на стечајни работници пред Владата

Телма - 25.02.2009

Стечајните работници и оние кои се прогласени за технолошки вишок со нерешен статус денеска повторно протестираат пред Владата на Република Македонија. Протестот, што го организира Унијата на стечајни работници (УНИТ), почна од Автокоманда од каде ...

Стечајците повторно пред владата

Алсат-М - 25.02.2009

Стечајците за денеска напладне најавија протест пред владата во Скопје. Според Сојузот на синдикатите на Македонија стечајците ќе побараат од премиерот Груевски да понуди решение за проблемите на луѓето што останаа без работа во процесот на ...

Стечајците со нерешен статус повторно на протест пред Владата

Канал5 - 25.02.2009

Стечајните работници и оние кои се прогласени за технолошки вишок со нерешен статус денеска повторно протестираат пред Владата на Република Македонија. Протестот, што го организира Унијата на стечајни работници (УНИТ), почна од Автокоманда од каде ...

Стечајците ќе протестираат пред владата

Макфакс - 25.02.2009

Стечајците за денеска напладне најавија протест пред владата во Скопје. Според Сојузот на синдикатите на Македонија стечајците ќе побараат од премиерот Груевски да понуди решение за проблемите на луѓето што останаа без работа во процесот на ...

Стечајците повторно на протест пред Владата

Кирилица - 25.02.2009

Стечајните работници и оние кои се прогласени за технолошки вишок со нерешен статус денеска повторно протестираат пред Владата на Република Македонија Протестот, што го организира Унијата на стечајни работници (УНИТ), почна од Автокоманда од каде ...

ВИДЕО: Стечајците бараат решение до изборите потоа ќе биде доцна

Нетпрес - 25.02.2009

Милица Ивановска стечаен работник, која 25 години работела во “Нова Македонија“ дојде денеска пред владата заедно со своите колеги со барање да се најде решение за нивниот проблем.

Стечајците од ТИПО бараат смена на судијата и стечајниот управник

Нетпрес - 25.02.2009

Стечајците од фабриката ТИПО денеска се собраа пред владата да бараат да се смени судијата кој го води спорот и стечајниот управник на фабриката за да се реши проблемот со стечајците.

Протест пред Владата на некогашните вработени во АД ТИПО

Кирилица - 25.02.2009

Некогашните вработени од АД ТИПО денеска протестираа пред Владата на Република Македонија барајќи да се реши нивниот проблем со, како што велат, криминалната приватизација на фирмата Тие бараат да се разреши и судијата кој го води нивниот случај, како и ...

Стечајците со нерешен статус повторно на протест пред Владата

Сител - 25.02.2009

Стечајните работници и оние кои се прогласени за технолошки вишок со нерешен статус денеска повторно протестираат пред Владата на Република Македонија.

Некогашните вработени во АД ТИПО протестираа пред Владата

Сител - 25.02.2009

Некогашните вработени од АД ТИПО денеска протестираа пред Владата на Република Македонија барајќи да се реши нивниот проблем со, како што велат, криминалната приватизација на фирмата.

Стечајците пак на протести

Алфа - 25.02.2009

Стечајците се вратија пред Владата. Ги реализираа заканите дека ќе протестираат секоја среда, се додека државата не ги згрижи.

Стечајците денеска повторно пред влада

Нетпрес - 25.02.2009

Стечајците денеска точно во 12 часот повторно ќе бидат на протест пред Владата, да го чујат, како што велат, исходот од премиерот Никола Груевски. Најавуваат присуство на стечајците од Охрид, Битола, Струга и Струмица, и апелираат до локалните власти да ...

Стечајците протестираа

Вечер Прес - 25.02.2009

Стечајните работници и оние прогласени за технолошки вишок со нерешен статус вчера повторно протестираа пред зградата на Владата.

Селмани ќе бара решение за стечајците

Дневник - 24.02.2009

Жртвите што ги донесе транзицијата не се делат етнички, а јас ќе се заложам да се најде решение за сите стечајци, изјави вчера претседателскиот кандидат на Нова демократија, Имер Селмани.

ВМРО-ДПМНЕ: Парите од процесот Глобал да им бидат донирани на стечајците

Нетпрес - 24.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ излезе со контра предлог на прес конференцијата на опозиционата СДСМ. Од владејачката партија побараа парите за кои што беше покренато обвинение против Зоран Заев, за процесот Глобал да бидат донирани на стечајците, но и за добротворни цели на ...

Хоџа не дојде на средба со стечајците во ССМ

Нетпрес - 24.02.2009

Претседателскиот кандидат на ДПА, Мируше Хоџа не дојде денеска на закажаната средба со стечајците и работниците прогласени за технолошки вишок. Тие рекоа дека ќе ја чекаат повторно.

Стечајци: Груевски да ни помогне или да се предаде

Нетпрес - 24.02.2009

Стечајците утре повторно излегуваат на протест пред Владата, да го чујат, како што велат, исходот од премиерот Никола Груевски. Најавуваат присуство на стечајците од Охрид, Битола, Струга и Струмица, и апелираат до локалните власти да им овозможат по ...

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ да ги донираат собраните пари

Форум - 24.02.2009

По повод денешната прес-конференција на СДСМ преку која го повикаа премиерот, Никола Груевски да ги врати парите за изградба на мегаломанскиот споменик на Александар Македонски на плоштадот Македонија, да ги даде за стечајните работници, а парите (8,6 ...

Стечајците пак пред Влада

Вечер Прес - 24.02.2009

Стечајците денеска повторно ќе протестираат пред Владата, за да го чујат, како што велат, ставот на премиерот Никола Груевски за решавањето на нивниот статус.

Селмани потпиша договор со стечајците

Алсат-М - 23.02.2009

Според договорот доколку биде избран за претседател Селмани ќе се посвети на решавањето на статусот на стечајните работници и оние што се прогласени за технолошки вишок.

Имер Селмани на средба со стечајците

Сител - 23.02.2009

Претставници на Унијата на стечајни работници (УНИТ) денеска со претседателскиот кандидат на Нова демократија Имер Селмани потпишаа спогодба со која тој се обврза дека доколку биде избран за претседател на државата ќе ги поддржува во остварувањето на ...

Селмани ги поддржа барањата на стечајците и технолошкиот вишок

Нетпрес - 23.02.2009

Стечајните работници и работниците прогласени за технолошки вишок денеска добија поддршка и од претседателскиот кандидат на “Демокрациа е Ре“, Имер Селмани. Им порача да продолжат и да истраат до исполнувањето на нивните барања.

Штрајкуваат Стечајците од АД Типо

Сител - 23.02.2009

Стечајните работници на АД Типо штрајкуваа денеска пред управната зграда на фирмата. Сакаа да се сретнат со стечајниот управник за конечно да се реши нивниот 5 годишен сатус-кво, но обезбедувањето не им дозволило да влезат во зградата.

Стечајци: Сети се Бранко

Нетпрес - 23.02.2009

Унијата на стечајните работници со порака до актуелниот претседател Бранко Црвенковски со народната “сети се снао“ и тој да дојде да поразговара со стечајците и тој да даде некаков предлог.

Стечајците добиваат писмена поддршка од претседателските кандидати

Вечер Прес - 23.02.2009

Претставници на Унијата на стечајни работници потпишаа спогодба со претседателскиот кандидат на Нова демократија, Имер Селмани, со која тој се обврза дека ако биде избран за претседател на државата ќе ги поддржува во остварувањето на нивното барање за ...