TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија си стави вето во ЕУ

Утрински - 16.02.2013

„Она што ќе се случи наредните денови овде ќе ви ја реши судбината за наредните години во Брисел“, - предупреди драматично Ричард Ховит Македонија вчера си стави сама вето во Европската унија.

Промоција на Институтот за геостратегиски истражувања

Утрински - 16.02.2013

Според Ричард Ховит, Македонија нема друга опција освен ЕУ На дебатата организирана како промоција на новиот Институтот за геостратегиски истражувања и надворешна политика, пред присутните амбасадори ...

ЕУ има незавршена работа на Балканот

Дневник - 16.02.2013

Учесниците во вчерашната дебата во МНР за иднината на ЕУ рекоа дека решението за побрз влез во Унијата е во Скопје, а не во Брисел и истакнаа дека сегашната политичка ситуација е хендикеп за земјава ...

Филе нема да дојде, Ховит замина загрижен

Н.Македонија - 16.02.2013

Еврокомесарот Филе од Брисел, а известувачот за Македонија на Европскиот парламент од Скопје упатија речиси иста порака - сите политички лидери да најдат решение што е можно поскоро.

Ховит: Владата има одговорност да ја реши политичката криза

24 Вести - 15.02.2013

Европскиот парламент не верува во бојкот на избори во ниту една земја, а Владата треба да ја разреши оваа политичка криза заедно со партиите.

Ховит: Македонија ризикува да ја изгуби европската шанса

Нова ТВ - 15.02.2013

„Морам да кажам дека длабоко жалам што актуелната политичка ситуација ризикува да го загрози понатамошниот прогрес“, изјави пред заминувањето од Скопје известувачот за Македонија во Европскиот ...

Ховит - Последиците големи, одговорноста на сите

Р.С.Европа - 15.02.2013

Се надевам дека на луѓето овде им се јасни големите последици ако по четири позитивни препораки за почнување преговори со ЕУ, добиете негативна.

Ховит за Нова: Кризата ја загрозува иднината на Македонија

Нова ТВ - 15.02.2013

Во интервју за Нова Ричард Ховит, зборува за своите напори за решавањето на кризата и улогата на власта и опозицијата. Новинар: Влатко ...

Македонската криза продолжува, европските дипломати разочарани

Глас на Америка - 15.02.2013

Ховит предупреди на големи последици, Филе ги повика политичките лидери да преземат одговорност и да најдат решение. Европските дипломати и членови на Европскиот парламент не успеаја во мисијата да ...

Груевски се сретна со известувачот Ричард Ховит

Утрински - 15.02.2013

Премиерот ги истакнал пред соговорникот иницијативите кои досега беа преземени за надминување на актуелната политичка состојба Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, ...

Ховит: Никој од надвор не може повеќе да ви помогне од вас самите за интеграцијата во ЕУ

МКД - 15.02.2013

Ричард Ховит Ниту еден надвор од вашата држава не работи повеќе од мене за европската иднина на вашата држава. Но, никој од надвор не може да сака повеќе интеграција на вашата земја во ЕУ од вас ...

Средба на премиерот Груевски со известувачот Ричард Ховит

Дневник - 15.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Ховит се распрашуваше за судството, изборниот законик, затворите и медиумите

Дневник - 15.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети денеска се сретна со членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит и Ципиран Матеи.

Вицепремиерката Арифи се сретна со известувачот за Македонија Ричард Ховит

А1 On - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Ховит разочаран си оди од Македонија, евроинтеграциите оставени во рацете на политичките лидери

Капитал - 15.02.2013

Откако вчера зад затворени врати, известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Ричард Ховит се сретна со државниот врв и со лидерот на најголемата опозициска партија, Бранко Црвенсковски, ...

Ричард Ховит - Опозицијата ќе влезе во извештајот, но тоа нема да биде главно

Н.Македонија - 15.02.2013

Загриженост за состојбата во државава вчера изразија Европската Унија, канцеларијата за врски на НАТО, ОБСЕ и Соединетите Американски Држави.

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

А1 On - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи. Тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Ховит поради кризата ќе ја одложува резолуцијата за Македонија

Алфа - 15.02.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, откако ги ислуша сите страни инволвирани во политичката криза, најави дека ќе побара одлагање на гласањето за неговата резолуција за ...

Средба Груевски – Ховит

Канал5 - 04.12.2014

Известувачот Ховит синоќа се сретна со премиерот Никола Груевски. Груевски изрази благодарност до Ховит, за неговиот досегашен ангажман и придонесот во спроведувањето на реформите и во напредокот на Македонија кон Европската унија.

Вицепремиерката Арифи се сретна со известувачот за Македонија Ричард Ховит

Сител - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Вицепремиерката Арифи се сретна со известувачот за Македонија Ричард Ховит

Либертас - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Членството во ЕУ треба да биде стратеши приоритет за сите

Локално - 15.02.2013

Специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит на денешната прес конференција нагласи дека во однос на моменталната политичка криза во земјава се потрудил да се ...

Вицепремиерката Арифи се сретна со известувачот за Македонија Ричард Ховит

Канал5 - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

Сител - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи. Тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

Кирилица - 15.02.2013

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи.

Кризата го става во ризик проширувањето на Унијата

Сител - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија е ставено во втор план. Економската криза го потисна процесот и ја става во ризик политиката на проширување.

Ховит: Иднината на земјата во раце на домашните политичари

Сител - 15.02.2013

Историската шанса за европска иднина оставена во рацете на политичарите. Филе разочаран ја одложи посетата, Ховит заминува со порака до политичарите - интересите на народот д а бидат на прво место.

Никола Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи!

Вечер Прес - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија се покажа како една од најуспешните политики која придонесе за трансформацијата на земјите-пристапнички во модерни демократски општества.

Интересите на државата да се стават пред амбициите на политичарите!

Вечер Прес - 15.02.2013

ИЗВЕСТУВАЧОТ ВО ЕП ЗА МАКЕДОНИЈА, РИЧАРД ХОВИТ, НАЈАВИ ОДЛАГАЊЕ НА ГЛАСАЊЕТО ЗА ИЗВЕШТАЈОТ Британскиот европратеник е оптимист дека се уште постои историската можност за Република Македонија на ...

Ховит: Европскиот парламент ќе продолжи да и дава поддршка на европската агенда на Македонија

Точка - 15.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит.

Арифи оствари средба со Ховит

Точка - 15.02.2013

Вицепремиерот на Владата на Република Македонија задолжена за европски прашања Теута Арифи, денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент, воедно и известувач за Република Македонија Ричард ...

Арифи се сретна со Ховит

Бриф - 15.02.2013

Вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Ховит: Владата има одговорност да ја реши кризата

Бриф - 15.02.2013

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит смета дека изборите без учество на опозицијата ќе имаат проблем со легитимноста и затоа на денешната прес конференција во Скопје ја ...

За евентуално негативен извештај ќе биде виновна и опозицијата

Точка - 15.02.2013

Доколку Македонија добие негативена резолуција до Европскиот Парламент, а подоцна и губење на препораката за доделување датум за почеток на преговорите од Европската комисијата, одговорноста ќе треба ...

Ховит: Европа не поддржува бојкот на избори

Точка - 15.02.2013

Европа не поддржува бојкот на избори поради било кои причини, ова беше една од пораките што денеска на прес конференција ги испрати известувачот на Европскиот Парламент за Македонија Ричард Ховит до ...

Попоски: Проширување на ЕУ е добро и од безбедносен и од економски аспект на земјите

Точка - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи, бидејќи тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Ховит: Европскиот парламент ќе продолжи да и дава поддршка на европската агенда на Македонија

Нетпрес - 15.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит.

Арифи оствари средба со Ховит

Нетпрес - 15.02.2013

Вицепремиерот на Владата на Република Македонија задолжена за европски прашања Теута Арифи, денеска се сретна со пратеникот на Европскиот парламент, воедно и известувач за Република Македонија Ричард ...

Арифи се сретна со Ричард Ховит

Press24 - 15.02.2013

Вчера вицепремиерот на Владата на Република Македонија задолженa за европски прашања Теута Арифи, оствари средба со европратеникот и известувач за Македонија Ричард Ховит За време на средбата Арифи ...

Ховит: Се уште постои историска можност за Македонија, не поддржуваме бојкот

Курир - 15.02.2013

Специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит на денешната прес конференција нагласи дека во однос на моменталната политичка криза во земјава се потрудил да се ...

Арифи оствари средба со Ховит

Sky - 15.02.2013

Вицепремиерката Теута Арифи, вчера се сретна со европратеникот и известувач за Македонија Ричард Ховит. Арифи го информирала Ховит за тековните активности преземени од страна на нашата земја во ...

Ховит: Сеуште постои можност Македонија да биде дел од ЕУ

Press24 - 15.02.2013

Специјалниот известувач во Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит денеска на прес-конференција истакна дека се сретнал со сите политичари од земјава со цел да се реши политичката ...

Ховит: Европа не поддржува бојкот на избори

Нетпрес - 15.02.2013

Европа не поддржува бојкот на избори поради било кои причини, ова беше една од пораките што денеска на прес конференција ги испрати известувачот на Европскиот Парламент за Македонија Ричард Ховит до ...

За евентуално негативен извештај ќе биде виновна и опозицијата

Нетпрес - 15.02.2013

Доколку Македонија добие негативена резолуција до Европскиот Парламент, а подоцна и губење на препораката за доделување датум за почеток на преговорите од Европската комисијата, одговорноста ќе треба ...

Попоски: Институтот за гостратешки истражување ќе ни помогне во приближување кон ЕУ

Курир - 15.02.2013

Новиот институт за гостратешки истражувања и надворешна политика треба да и помогне на Македонија во приближување кон Европската унија.

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

Press24 - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот е добро од безбедносен и економски аспект за земјите , па затоа мора да продолжи Ова денеска го истакна министерот за надворешна политика ...

Попоски: Проширување на ЕУ е добро и од безбедносен и од економски аспект на земјите

Нетпрес - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи, бидејќи тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Поповски и Ховит: ЕУ мора да се шири на Балканот

Република - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи. Тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Ховит за Шекеринска: ЕП не верува во бојкот на избори

Република - 15.02.2013

- Европскиот парламент не верува во бојкоти на избори ниту во Македонија, ниту во која било друга земја, повтори известувач на ЕП за Македонија Ричард Ховит пред Радмила Шекеринска која беше меѓу ...

Арифи пред Ховит со достигнувањата кон евроинтеграциите

Макфакс - 15.02.2013

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Теута Арифи, се сретна со пратеникот на Европскиот парламент, воедно и известувач за Република Македонија Ричард Ховит.

Ховит: Македонија сеуште има шанса

Денешен - 15.02.2013

Ричард Ховит на пресконференција изјави дека познавајќи ја политичката криза во Македонија се потрудил да се сретне со политички партии за време на неговата посета.

Попоски: Проширувањето на ЕУ со земјите од Балканот мора да продолжи

Денешен - 15.02.2013

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот мора да продолжи. Тоа е добро од безбедносен и економски аспект за земјите, но и за стратешките цели на Унијата и за зацврствување на ...

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

24 Вести - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит на средби со државниот врв

Р.С.Европа - 14.02.2013

Известувачот на Европарламентот за Македонија Ричард Ховит ќе се сретне со претставници на македонскиот државен врв и претставници на политички партии.

Ховит: Јас ќе бидам на ваша страна

Нова ТВ - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Странците бараат итно надминување на тензиите

Р.С.Европа - 14.02.2013

Состојбата е многу сериозна и за земјата и за нејзината иднина во Европа, изјави европратеникот Ричар Ховит. ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД повикаа сите страни максимално да го зајакнат политичкиот дијалог.

Ховит: Ситуацијата е многу сериозна

Нова ТВ - 14.02.2013

„Ситуацијата е многу сериозна и тешка за земјата и за иднината на земјата во Европа. Мојот приоритет е ги слушнам и да водам дијлог со сите страни“, изјави денеска Известувачот за Македонија во ...

Меѓународната заедница загрижена за Македонија

Глас на Америка - 14.02.2013

Ховит: Состојбата сериозна, и за земјата, и за нејзината иднина во Европа. ЕУ,САД, НАТО и ОБСЕ: Потребни се итни мерки за надминување на политичките тензии.

Ховит - Сликата за Македонија е усложнета

Утрински - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија ја нагласи важноста на неговата посета во чувствителен момент за земјата Известувачот на Европарламентот за Македонија Ричард Ховит, кој од вчера е во посета на ...

Ховит на местото на парламентарното насилство

Утрински - 14.02.2013

Вељаноски на лице место во парламентарната сала му демонстрираша на Известувачот како се случил инцидентот на 24 декември кога опозицијата беше исфрлена од Собранието Кабинетот на спикерот Трајко ...

Ховит како рамо за плачење

Утрински - 14.02.2013

Известувачот за Македонија се изнаслуша колку власта жали што ја нема опозицијата во парламентот, но дека таа не придонела за тоа Албанците денеска ги бранеа демократијата и образот на парламентот ...

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

Дневник - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии .

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

А1 On - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит: Следните денови се тешки, се што треба да се направи ќе се направи

Капитал - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит којшто од вчера е во посета на Скопје додека најавуваше средби со сите политички партии ја нагласи важноста на неговата посета во чувствителен момент за ...

Средба на Вељаноски со известувачот Ричард Ховит

А1 On - 14.02.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска имаше средба со известувачот за Македонија и член на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит.

Министерот Беџети се сретна со Ховит и Матеи

А1 On - 14.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети и членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи, на денешната средба во Скопје разговарале за реформата на ...

Се сретнаа Груевски и Ховит

А1 On - 14.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Груевски-Ховит: Сите политички субјекти одговорно да се однесуваат

Кајгана - 14.02.2013

Сите политички субјекти треба одговорно да се однесуваат во реализација на европската агенда на Република Македонија, заеднички констатираа денеска на средбата во Скопје премиерот Никола Груевски и ...

Ховит загрижен за иднината на земјава

+инфо - 14.02.2013

Состојбата е многу сериозна и за земјата и за нејзината иднина во Европа, рекол европратеникот Ричард Ховит после средбата со претседателот на Собарнието на РМ, Трајко Вељаноски, пренесе Радио ...

Груевски се сретна со известувачот Ховит

+инфо - 14.02.2013

Премиерот Никола Груевски на попладневната средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, истакнал дека Владата и сите нејзини членови се силно фокусирани на ...

Членовите на Поткомисија за човекови права на ЕП во посета на Македонија

Сител - 14.02.2013

Членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи денеска ќе престојуваат во посета на Република Македонија.

Ховит денеска на средби со државниот врв и политичките партии

Локално - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит - Сликата за Македонија е усложнета

Кирилица - 14.02.2013

Ховит - Сликата за Македонија е усложнета Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

Сител - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит на средби со државниот врв

Канал5 - 14.02.2013

Известувачот за Македонија во европскиот парламeнт Ричард Ховит денеска ќе се сретне со државниот врв. Ховит вчера во изјава за Канал 5 оцени дека земјава се наоѓа во критична фаза.

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

Либертас - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Средба на Вељаноски со известувачот Ричард Ховит

Сител - 14.02.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска имаше средба со известувачот за Македонија и член на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит.

Министерот Беџети се сретна со Ховит и Матеи

Сител - 14.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети и членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи, на денешната средба во Скопје разговарале за реформата на ...

Беџети со Ховит разговарал за реформите во судскиот систем и кривичното законодавство

Либертас - 14.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети и членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи, на денешната средба во Скопје разговарале за реформата на ...

Ховит: Ситуацијата е многу тешка и сериозна за земјата и ЕУ иднината

Сител - 14.02.2013

Сериозна и тешка е ситуацијата во Македонија. По средбите со Вељаноски и пратениците, Ричард Ховит излезе со првична оценка за политичката состојба во земјава.

Ховит: ЕП продолжува да ја поддржува Македонија

Канал5 - 14.02.2013

Премиерот Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот Парламент за Република Македонија, Ричард Ховит, соопшти премиерскиот кабинет.

Средба на премиерот Груевски со известувачот Ричард Ховит

Сител - 14.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Средба на премиерот Груевски со известувачот Ричард Ховит

Вечер Прес - 14.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

По Санино и Ховит во смирувачка мисија во Скопје

Бриф - 14.02.2013

- Јас на сите партии гледам исто, не од аспект на тоа дали некоја од нив е во позиција или во опозиција. Прво сакам да ги видам нив, а потоа да ја одиграм мојата улога како известувач на ЕУ и да им ...

Ховит на средба со македонскиот државен врв

Точка - 14.02.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Што сакал Вељаноски да му покаже на Ховит во пленарната сала кај што го викнал?

Бриф - 14.02.2013

„На средбата стана збор за неколку прашања поврзани со надлежностите на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент и на одделни аспекти од случувањата во Собранието на Република ...

Ховит: Состојбата е многу сериозна

Бриф - 14.02.2013

- Состојбата е многу сериозна и за земјата и за нејзината иднина во Европа. Ќе имам многу повеќе да кажам утре, но мој приоритет е најпрвин да ги сослушам и да поразговарам со сите партии.

Средба Вељаноски - Ховит, актуелната политичка ситуација во фокусот

Тера - 14.02.2013

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски во четвртокот се сретна со европратеникот Ричард Ховит, кој престојува во посета на Македонија.

Ховит на средба со македонскиот државен врв

Нетпрес - 14.02.2013

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Ховит на средби со државниот врв и политичките партии

Курир - 14.02.2013

Известувачот на ЕП за Македонија Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии, пренесува МИА.

Ховит ќе се сретне државниот со врв

Sky - 14.02.2013

Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии. Известувачот на Европскиот парламент за Македонија вчера ја нагласи важноста на неговата ...

Вељаноски му се заблагодари на Ховит за поддршката

Курир - 14.02.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска имаше средба со известувачот за Македонија и член на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит.

Премиерот Груевски за половина час на средба со Ричард Ховит

Press24 - 14.02.2013

Премиерот на Македонија денеска ќе оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, г-дин Ричард Ховит Средбата ќе се одржи во Владата на Република Македонија со ...

Ховит изрази загриженост за иднината на Македонија

Sky - 14.02.2013

Европратеникот Ричард Ховит после средбата со претседателот на Собранието на РМ, Трајко Вељаноски рекол дека состојбата е многу сериозна и за земјата и за нејзината иднина во Европа.

Министерот Беџети се сретна со Ховит и Матеи

Press24 - 14.02.2013

Министерот за правда Блерим Беџети се сретна со членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи На средбата, како што соопшти Министерството за ...

Ховит: ЕП продолжува да ја поддржува Македонија

Курир - 14.02.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот Парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Груевски го убедувал Ховит дека Владата ги спроведува реформите од Претпристапниот дијалог

Sky - 14.02.2013

На денешната средба со известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричар Ховит, премиерот Груевски уверувал дека Владата и сите нејзини членови се силно фокусирани на спроведувањето на ...

Средба Вељаноски - Ховит, актуелната политичка ситуација во фокусот

Макфакс - 14.02.2013

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски во четвртокот се сретна со европратеникот Ричард Ховит, кој престојува во посета на Македонија.

Груевски-Ховит: Сите политички субјекти одговорно да се однесуваат

Макфакс - 14.02.2013

Сите политички субјекти треба одговорно да се однесуваат во реализација на европската агенда на Република Македонија, заеднички констатираа во четврток на средбата во Скопје премиерот Никола Груевски ...

Ховит дојде во Македонија во „чувствителен момент за земјата“

Inpress - 14.02.2013

Скопје, 14. февруари 2013 (ИНПРЕС) Известувачот на ЕП за Македонија, Ричард Ховит денеска во Скопје има средби со македонскиот државен врв и со претставници на политички партии.

Вељаноски изрази благодарност до Ховит за изразената поддршка

Денешен - 14.02.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска имаше средба со известувачот за Македонија и член на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент Ричард Ховит.

Ховит: ЕП и понатаму и дава поддршка на Македонија

Денешен - 14.02.2013

Премиерот Никола Груевски денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Ховит во посета на Македонија

24 Вести - 13.02.2013

Известителот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит денеска пристигнува во посета на земјава. Посетата има за цел тој да го подготви извештајот за напредокот на земјава што треба да му го ...

Известувачот за Македонија Ховит во земјава

Нова ТВ - 13.02.2013

Британскиот европратеник и известувач за Македонија, Ричард Ховит, од среда до петок ќе престојува во посета на земјата.

Известувачот Ховит од денеска во Македонија

Дневник - 13.02.2013

Ричард Ховит, известувачот за Македонија во Европскиот парламент од денеска пристигнува во тридневна посета на земјава. Во овие три дена тој ќе се сретне со лидерите на поголемите политички партии во ...

Ховит денеска во Скопје

А1 On - 13.02.2013

Од денеска па до петок во посета на Македонија доаѓа известувачот во европскиот парламент Ричард Ховит. Ховит за време на посетата на земјава ќе се сретне со лидерите на поголемите политички партии ...

(ВИДЕО) Ховит: Политичката криза може сериозно да се одрази врз евроинтерграциите

А1 On - 13.02.2013

Ричард Ховит известувач за Македонија во Европскиот парламент за 24 Вести вели дека во рамките на заложбите за пристапот на земјата во Европската Унија ова се многу сериозни и чувствителни времиња и ...

Известувачот Ховит од денеска во Македонија

+инфо - 13.02.2013

Ричард Ховит, известувачот за Македонија во Европскиот парламент од денеска пристигнува во тридневна посета на земјава. Во овие три дена тој ќе се сретне со лидерите на поголемите политички партии во ...

ЕУ известувачот за Македонија Ховит од денеска во Македонија

Канал5 - 13.02.2013

Известувачот на Македонија во европскиот парламент Ричард Ховит од денеска па до петок е во посета на земјава. Британскиот европратеник ќе има одвоени средби со лидерите на поголемите политички ...

Ричард Ховит доаѓа во Македонија

Сител - 13.02.2013

Известувачот на Македонија во европскиот парламент Ричард Ховит доаѓа во посета на Македонија. Ховит од денеска па се до петок ќе биде во Македонија и ќе има средби со лидерите на поголемите ...

Известувачот Ховит од денеска во Македонија

Кирилица - 13.02.2013

Известувачот Ховит од денеска во Македонија Ричард Ховит, известувачот за Македонија во Европскиот парламент од денеска пристигнува во тридневна посета на земјава.

Ховит до политичарите: Македонија е во критичен период

Канал5 - 13.02.2013

Попладнево известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит дојде во земјава од прва рака да се запознае со актуелната ситуација во контекст на приближувањето кон Европската унија.

Ховит во Македонија

Вечер Прес - 13.02.2013

Известувачот на Македонија во европскиот парламент Ричард Ховит е во посета на Македонија. Ховит до утре ќе биде во Македонија и ќе има средби со лидерите на поголемите политички партии во земјава.

Европратеникот Ховит во посета на Македонија

Тера - 13.02.2013

Британскиот европратеник и известувач за Македонија, Ричард Ховит, од среда до петок ќе престојува во посета на земјата. Се очекува Ховит да има средби со лидерите на поголемите политички партии.

Ховит денеска пристигнува во Скопје

Sky - 13.02.2013

Од денеска па до петок во посета на Македонија доаѓа известувачот во европскиот парламент Ричард Ховит. Ховит за време на посетата на земјава ќе се сретне со лидерите на поголемите политички партии ...

Европратеникот Ховит во посета на Македонија

Макфакс - 13.02.2013

Британскиот европратеник и известувач за Македонија, Ричард Ховит, од среда до петок ќе престојува во посета на земјата. Се очекува Ховит да има средби со лидерите на поголемите политички партии.

Европратеници во посета на Македонија- доаѓаат и Ховит и Фуле

Канал5 - 12.02.2013

Група европратеници предводени од поранешниот претседател на европскиот парламент Jиржи Бузек се на средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Европарламентарците во снимање на состојбите во земјава

Алфа - 11.02.2013

Во пресрет на пролетниот извештај за Македонија на Европската комисија, но и на усвојувањето на резолуцијата за земјава од страна на Европскиот парламент в април, неделава во скенирање на состојбите ...

Ховит ќе ги сослуша сите партии

+инфо - 11.02.2013

Британскиот европратеник Ричард Ховит, известувачот за Македонија, од среда е во посета на земјава. Според него, оваа негова посета е поважна од претходните, бидејќи како што нагласил, има „должност ...