TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Работнички Кометал носител во првото квалификациско коло

Утрински - 28.05.2005

Ждрепката за ЛШ на 24 јуни Благодарејќи на Динамо Минск (1.347 коефициент), кој стана нов шампион на Белорусија, македонскиот првак Работнички Кометал (1.484) ќе биде меѓу носителите во првото квалификациско коло за Лигата на шампионите.

Шампионска промоција на Работнички Кометал

Утрински - 28.05.2005

Денеска на Градски пред дербито со Вардар новиот првак ќе го прими пехарот од ФФМ (17,30 ч.) Раководството на "романтичарите" одлучи влезот да биде бесплатен НИКОЛА БУРАГЕВ Работнички Кометал денеска во 17,30 часот на Градскиот стадион во Скопје, во последното првенствено коло против ...

Аргентинци го засилуваат шампионот?

Вест - 27.05.2005

Работнички Кометал ќе ги освежи своите редови за настап на меѓународна сцена Иако од управата на фудбалскиот шампион Работнички Кометал не е потврдено, најверојатно два фудбалера од Аргентина ќе го засилат неговите редови. Оскар Лесендра Сакрипанти, кој доаѓа од аргентинскиот прволигаш Аргентина ...

Кометал и натаму недопирливи

Вест - 26.05.2005

ЗАВРШИ СЕЗОНАТА ВО ЖЕНСКАТА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров го внесоа и 13. шампионски пехар во своите витрини, и натаму задржувајќи го стопроцентниот учинок од осамостојувањето. Својата неповредлива недопирливост на домашната сцена ја демонстрираа и во експресно ...

Кометал Ѓ.П. до 13. шампионска титула

Утрински - 26.05.2005

По победата во вториот меч од финалната плеј-оф серија над Еуростандард Ѓ.П. Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров, освојувајќи ја 13 шампиоинската титула, продолжуваат со апсолутната доминација во домашното женско првенство.

Ѓорчепетровки со 13. титула

Дневник - 26.05.2005

Без изненадувања и вистинска конкуренција, ракометарките на Кометал ЃП го зголемија бројот на пехари, откако по 13. пат триумфираа во домашното првенство. "Сестрински" Еуростандард ЃП беше поразен 24-38 во вториот дуел од финалето на плејофот. Во борбата за 3.

Кометал Ѓ.П. го освои шампионскиот пехар од домашното првенство

А1 - 25.05.2005

И европските вицешампионки, ракометарките на Кометал Ѓ.П. впишаа нова звездичка на шампионскиот пехар од домашното првенство. Убедливи 38:24 против сестринскиот Еуростандард во вториот финален дуел. Ракометарите веќе се насочени кон репрезентативните ...

Пелистер ќе прави клуб-репрезентација

Време - 24.05.2005

ОТКАКО ЈА ОСВОИ ДВОЈНАТА КРУНА Зоран Мијаковски Ветувањето што го дадовме во почетокот на сезоната целосно го исполнивме - ја освоивме двојната круна. Се што беше најсилно го имавме, а кога сите ракометари играат колективно, тогаш Пелистер Кометал е најсилен, изјави Спире Мавровски, претседател на ...

Пелистер го врати некогашниот сјај

Вест - 24.05.2005

РАКОМЕТ - ПО ОСВОЈУВАЊЕТО НА ДВОЈНАТА КРУНА Остануваат сите, плус засилувања. - Игор Николовски БИТОЛА. - Освојувањето на двојната круна на Пелистер Кометал сезонава беше повод за вчерашната прес-конференција на раководството и на играчите на битолскиот суперлигаш.

Спонзорот и играчите најзаслужни за успехот

Утрински - 24.05.2005

Прес - конференција на РК Пелистер Кометал БИТОЛА - На вчерашната прес конференција што се одржа во РК Пелистер Кометал по повод освојувањето на првенствената титула и националниот ракометен куп во годинешнава сезона, претседателот Спиро Мавровски покрај другото рече дека двојниот успех е потврда ...

Наместо вчера, подготовките на сениорите ќе стартуваат денеска

Утрински - 24.05.2005

Пред бараж дуелите со Унгарија за пласман на ЕП 2006 Легендата на македонскиот ракомет, Пепи Манасков, на бараж дуелите против селекцијата на Унгарија се враЌа во репрезентативниот дрес САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Наместо вчера како што беше првично договорено стартот на подготовките на македонската машка ...

Битолчани ќе прават клуб-репрезентација

Дневник - 24.05.2005

ПЕЛИСТЕР Следните сезони целта на Пелистер Кометал е да создаде клуб- репрезентација, а за таа цел веќе се преговара со неколку македонски интернационалци. По пауза од пет години, Пелистер К. освои титула, шеста во клупската историја, и трета двојна круна.

Ударите на Кастратовиќ најтешко ги бранам

Дневник - 24.05.2005

СЕСИЛ ЛЕГАНГЕР Норвешката репрезентативка Сесил Легангер може слободно да каже дека е една од најзаслужните за победите на Слагелсе против Кометал ЃП сезонава, особено во финалето на Лигата на шампионките. На последните две средби имаше 30 успешни одбрани и два седмерца.

Кометал Ѓорче Петров го совлада Еуростандард

А1 - 23.05.2005

Кометал Ѓорче Петров го совлада Еуростандард со 41:24 во првиот натпревар од финалната серија во женскиот ракометен плеј-оф. Со оглед на квалитетот нема дилеми кому ќе му припадне титулата шампион на Македонија. Тутунски Комбинат Бренд го победи Плимпик со 24:16 во првата средба во борбата за ...

Шеста титула за Пелистер Кометал

Време - 23.05.2005

Ракомет ФИНАЛЕ НА ПЛЕЈОФ, ПЕЛИСТЕР КОМЕТАЛ - МЕТАЛУРГ 33-28 (17-11) Зоран Мијаковски Ракометарите на Пелистер Кометал се новите македонски шампиони откако во третиот финален меч од плејофот го победија Металург со 33-28 и ја освоија шестата шампионска титула во историјата на клубот.

Пехарот блиску, а толку далеку...

Време - 23.05.2005

РЕВАНШ-ФИНАЛЕ НА ЛШ, КОМЕТАЛ Ѓ.П. - ШЛАГЕЛСЕ 20-27 (6-12) Костадин Буревски Кометал Ѓ.П. не успеа вторпат во својата историја да ја освои титулата во ракометната Лига на шампионките, откако и во реванш-финалниот натпревар загуби, во својата тврдина Кале, од Шлагелсе со 20-27 (6-12).

Битолчани на тронот

Вест - 23.05.2005

ЗАВРШИ СЕЗОНАТА ВО МАШКАТА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА ПЕЛИСТЕР КОМЕТАЛ - МЕТАЛУРГ 33:28 (17:11) БИТОЛА. - Сала "Младост". Гледачи: 4.000. Судии: Марјан и Драган Начевски (Скопје). ПЕЛИСТЕР К.: Ангелов (20 одбрани+седмерец), Тосковски, Николовски 1, З.

Само среброто остана во Скопје

Вест - 23.05.2005

СЛАГЕЛСЕ ЈА ОДБРАНИ ТИТУЛАТА ЕВРОПСКИ ПРВАК Колку е тешко да се гледа како некој друг слави во твојата сала, а пехарот по којшто копнееш излегува од задниот излез. Ѓорчепетровки и сите нивни навивачи мораа да се помират со тоа. КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ - СЛАГЕЛСЕ 20:27 (6:12) СКОПЈЕ. - СРЦ "Кале".

И европски вицешампион убаво звучи

Утрински - 23.05.2005

Кометал ЃП не успеа во финалето на ЛШ против Слагелсе, но и тоа што го оствари сезонава е за почит Притисокот од убеденоста на јавноста во втора евротитула претежок товар за ѓорчепетровки РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Кометал Ѓорче Петров не успеа во своето трето финале во Лигата на шампионите да ја освои ...

Шеста шампионска титула за битолчани

Утрински - 23.05.2005

Пелистер Кометал нов државен првак во машката ракометна Мобимак суперлига Покрај првенствениот триумф пелистерци го освоија и годинешниов ракометен куп ТИХОМИР ГРУЕВСКИ БИТОЛА - Пелистер Кометал е новиот шампион во годинешново првенство на машата Мобимак супер лига во ракомет.

На Трифун му мина тагата?!

Утрински - 23.05.2005

БИТОЛА - Тагата поради неостварената желба на Кометал Ѓ.П. да го освои европското злато во петокот против Слагелсе, спонзорот Трифун Костовски барем за момент ја залечи само по 24 часа во саботата во спортската сала Младост во Битола со предавањето на победничкиот пехар на новиот ракометен шампион ...

Пелистер чекаше и дочека

Дневник - 23.05.2005

РАКОМЕТ - ЗАВРШИ МАШКОТО ПРВЕНСТВО Доминацијата на битолски Пелистер Кометал заврши со освојување на третата двојна ракометна круна и на шестиот шампионски пехар, откако во мајсторката го победија Металург со 38-31 (19-14). Пет години чекаше Пелистер К.

Пехарот за данската казнена експедиција

Дневник - 23.05.2005

РАКОМЕТ - ФИНАЛЕ НА ЛИГА НА ШАМПИОНКИТЕ Со пораз пред домашна публика, највисок воопшто во Лигата на шампионките сезонава, 20-27 (6-12) Кометал ЃП не успеа да му го одземе трофејот на Слагелсе, кој е вториот тим што две сезони едноподруго е најдобар. Првиот меч заврши со победа на Данките, 27-23.

Пелистер К. со двојна круна

Вечер - 23.05.2005

Во "мајсторката" од финалето на плеј офот на ракометната Мобимак Супер лига, Пелистер К. го совлада Металург (33:28) и со тоа ја освои шестата по ред титула, триумфирајќи со вкупен скор во победи од 2:1 Самата средба беше рамноправна само до 10 минута, кога гостите од Скопје одржуваа резултатска ...

Данките со пехарот, Ѓорчепетровки во солзи

Вечер - 23.05.2005

По поразот во Копенхаген (27:23) во првиот финален натпревар во Лигата на шампионите, Кометал Ѓ.Петров падна и на своето буниште, на реваншот со стариот, а сега и нов европски првак Слагелсе, претрпувајќи пораз од 27:20 (12:6).