TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД ја пријавија третата жртва на новиот грип

Канал5 - 10.05.2009

САД ја пријавија третата жртва на новиот грип, а Костарика првата, додека три нови земји потврдија заразени од вирусот ХА 1-ЕН 1.

Во САД регистрирана трета жртва од свинскиот грип

Р.С.Европа - 10.05.2009

Во Соединетите Држави е регистрирана третата жртва од вирусот на свински грип, откако вчера починал 30-годишен маж во државата Вашингтон.

СЗО: 4.379 лица во 29 земји заболени од грипот А

Макфакс - 10.05.2009

Светската здравствена организација(СЗО) денеска соопшти дека со новиот грип А(Х1Н1) досега се заразени 4.379 лица во 29 земји, од кои 49 умреле.

СЗО – 4 379 регистрирани случаи од вирусот на свински грип во светот

Р.С.Европа - 10.05.2009

Светската здравствена организација денеска соопшти дека според најновите податоци во 29 земји во светот се регистрирани 4 379 случаи на вирусот на свински грип.

Регистрирани 4.298 случаи од новиот грип

Нетпрес - 10.05.2009

Светската здравствена организација информирала дека има речиси 4.300 случаи на новиот груп од типот А во 30 држави. Досега 53 луѓе умреле од вирусот Х1Н1, вклучувајќи го третиот нов случај во САД.

СЗО:Над 3000 заболени од грип

Алсат-М - 09.05.2009

Бројот на нови случаи на свински грип во светот е покачен над 3000 и тоа во 25 земји, соопшти Светската Здравствената Организација Од овој вид на грип досега починаа 46 лица во Мексико и САД.

Во карантин зашто се Мексиканци

Утрински - 09.05.2009

Женева - Високиот комесаријат на ООН за човекови права вчера го осуди воведувањето карантин по критериумите на националност, по појавата на грипот од типот А (Х1Н1).

Грипот досега зарази 2.480 луѓе

Дневник - 09.05.2009

СЗО ги повика сите влади да спроведуваат максимални мерки за превенција,бидејќи при евентуална пандемија, можно е вирусот да зараз и дури 2 милијарди луѓе, односно секој трет човек на планетата Светската ...

Најнови податоци според СЗО за сoстoјбата со грипот А (H1N1) во светот

Сител - 09.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека според последните податоци со вирусот H1N1 се инфицирани 3.440 луѓе во 29 земји, како и дека во Мексико од грипот А (H1N1) починале 45 лица.

Во Јапонија и во Австралија првите случаи на свински грип

Форум - 09.05.2009

Тројца Јапонци кои биле во Канада се разболеле од грипот A(H1N1), каде вчера беше забележан првиот смртен случај Во Австралија пак, се разболела жена од др`вата Нов Јужен Велс Карантинско одделение во ...

Први случаи на заболени од новиот грип во Јапонија и Австралија

Нетпрес - 09.05.2009

Кај тројца Јапонци било потврдено присуство на вирус на новиот грип, ги пренесуваат јапонските медиуми, изјавите на претставници на здравствените служби. Ова претставува прва појава на новиот грип во земјата.

СЗО: Потврдени 2.500 заразени со новиот грип

Макфакс - 09.05.2009

Бројот на потврдени случаи на новиот грип во светот се зголеми на 2.500 во 25 држави, е последниот биланс на Светската здравствена организација (СЗО), јавуваат агенциите.

СЗО – 3 440 потврдени случаи на свински грип во светот

Р.С.Европа - 09.05.2009

Според најновите податоци на Светската здравствена организација бројот на потврдени случаи од вирусот на свински грип во 29 земји во светот се искачил на 3 440 заболени.

СЗО: Потврдени 2.500 заразени со новиот грип

Алфа - 09.05.2009

Бројот на потврдени случаи на новиот грип во светот се зголеми на 2.500 во 25 држави, е последниот биланс на Светската здравствена организација (СЗО), јавуваат агенциите.

СЗО: На Косово нема грип

А1 - 08.05.2009

Министерството за здравство на Косово, соопшти дека од Светската здравствена организација, ги доби резултатите од анализата на примерокот од Валдета Идризи, девојката која вчера почина на Клиниката во Приштина.

Мексико се враќа во нормала, Кина го олабави карантинот

Вест - 08.05.2009

МЕКСИКО СИТИ, 8 мај (Ројтерс) - Животот во Мексико од вчера се враќа во нормала по петдневниот прекин на дејностите поради вирусот на грип од типот Х1Н1, а и Кина ги олабави мерките за карантин, но вирусот ...

СЗО: 2.480 потврдени случаи на новиот вирус на грип во 25 држави

Канал5 - 08.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти денеска дека се потврдени 2.480 случаи на новиот грип А во 25 држави, додека 46 луѓе починале од вирусот H1N1, додека американските власти предупредија дека ...

Во Велика Британија потврдени 34 случаи на заболени од грипот А

Канал5 - 08.05.2009

Од појавата на заразата со вирусот H1N1 на новиот грип од типот А, во Велика Британија досега е потврдено дека се заболени 34 лица, кои се лекуваат во изолација, најчесто во своите домови, потврдија денеска ...

СЗО потврди дека нема свински грип на Косово

Вест - 08.05.2009

Приштина, 9 мај Резултатите од Светска здравствена организација (СЗО) потврдија дека на Косово нема случај на новиот вирус од типот А, соопшти косовското Министерство за здравство, од каде се добиени конечните ...

СЗО: 2.480 потврдени случаи на новиот вирус на грип во 25 држави

Алсат-М - 08.05.2009

Светската здравствена организација соопшти денеска дека се потврдени 2.480 случаи на новиот грип А во 25 држави, додека 46 луѓе починале од вирусот H1N1.

Речиси 2.000 заразени од свински грип

Утрински - 08.05.2009

ЖЕНЕВА - Вкупно 1.893 лица од 23 земји се инфицирани со новиот вирус на грип Х1Н1, а повеќето од новопотврдените случаи се во Мексико и во САД, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Дефинитивно нема свински грип на Косово

Алсат-М - 08.05.2009

Резултатите од Светска здравствена организација (СЗО) потврдија дека на Косово нема случај на новиот вирус од типот А Х1/N1. Ова денеска го соопшти косовското Министерство за здравство, од каде се добиени ...

Косово дише без новиот грип

Време - 08.05.2009

Македонија нема да презема специјални мерки на заштита на границата со Косово затоа што Светската здравствена организација не потврдила случај на заболен од грипот А, информира вчера министерот за здравство ...

Први случаи на новиот вирус А во Бразил и Аргентина

Кирилица - 08.05.2009

Бразил и Аргенитина денеска ги потврдија првите случаи на заразени со новиот вирус „А“, чие ширење низ светот тргна од Мексико Бразил потврди за четири случаи на заболени од новиот грип, што е прва појава на ...

Уште двајца починати од грипот во Мексико

Нетпрес - 08.05.2009

Во Мексико уште две лица починале од новиот вирус Х1Н1, бројката на починати се искачила на 44. Центарот за контрола и превенција на болести во Вашингтон, информирал дека во САД се потврдени 896 случаи на ...

Во Мексико уште два смртни случаи поврзани со грипот А

Кирилица - 08.05.2009

Во Мексико уште две лица починаа од новиот вирус на грипот А (H1N1), со што вкупниот број на починати од оваа болест се зголеми на 44 Во САД се потврдени 896 случаи заразени со вирусот H1N1 во 41 американска ...

Во Мексико уште две лица починаа од грипот А

Сител - 08.05.2009

Во Мексико уште две лица починаа од новиот вирус на грипот А (H1N1), со што вкупниот број на починати од оваа болест се зголеми на 44.

СЗО: Бројот на заразени со свински грип во светот изнесува 2.371 лице

Нетпрес - 08.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека бројот на потврдените случаи заразени со вирусот А/Х1Н1, познат како свински грип, низ светот изнесува 2.371 лице, а нови смртни случаеви засега не ...

СЗО потврди дека нема нов грип на Косово

Макфакс - 08.05.2009

Резултатите од Светска здравствена организација (СЗО) потврдија дека на Косово нема случај на новиот вирус од типот А Х1/N1. Ова денеска го соопшти косовското Министерство за здравство, од каде се добиени ...

Бразил и Аргентина ги потврдија првите случаи на новиот вирус „А“

Сител - 08.05.2009

Бразил и Аргенитина денеска ги потврдија првите случаи на заразени со новиот вирус „А“, чие ширење низ светот тргна од Мексико.

Вкупно 2.099 заразени од новиот грип во 23 земји

МРТ - 08.05.2009

Бројот на заразени од грипот од типот А (Х1Н1) се искачи на вкупно 2 099 заразени лица во 23 држави, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). До синоќа бројот на заразени изнесуваше 1.893.

ООН со осуда на карантин по “националност“

Макфакс - 08.05.2009

Високиот комесаријат на ООН за човекови права денеска го осуди воведувањето карантин по критериумите на националност, по појавата на грипот од типот А (H1N1).

СЗО: 2.480 потврдени случаи на новиот вирус на грип во 25 држави

Кирилица - 08.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти денеска дека се потврдени 2.480 случаи на новиот грип А во 25 држави и дека 46 луѓе починале од вирусот H1N1 Американските власти предупредија дека ситуацијата ...

На Косово нема вирус на грипот А

Нетпрес - 08.05.2009

Нема вирус на грипот А (Х1Н1) на Косово, соопштило косовското министерство за здравство. Оттаму се наведува дека од Светската здравствена организација се добиени резултати од анализата на примероците на ...

Конзумирањето свинско месо не е ризично

Кирилица - 08.05.2009

Светската здравствена организација денеска соопшти дека конзумирањето свинско месо не е опасно и оти санитарните проверки и проверките на здрави животни што се спроведуваат, се доволни да се зачува безбедно ...

Бразил и Аргентина ги потврдија првите случаи на новиот вирус „А“

Н.Македонија - 08.05.2009

Бразилија, 8 мај (МИА) - Бразил и Аргенитина денеска ги потврдија првите случаи на заразени со новиот вирус „А“, чие ширење низ светот тргна од Мексико.

Можноста жената од Косово да била заболена од свински грип се 50 - 50

А1 - 07.05.2009

Можноста починатата млада жена да била заболена од опасниот вирус се 50 спрема 50, тврдат косовските здрвени власти, во очекување на официјалните резултати од анализите во Лондон.

Отворени кината и театрите во Мексико

А1 - 07.05.2009

Кинo салите, театрите, баровите и диско клубовите во Мексико кои што повеќе од една седмица беа затворени поради свинскиот грип, денеска повторно ќе ги отворат своите врати, јавија локалните медиуми.

Во светот регистрирани 2.099 лица болни од новиот грип

Телма - 07.05.2009

Бројот на заразени од грипот од типот А (Х1Н1) се искачи на вкупно 2 099 заразени лица во 23 држави, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Првично нема заболен од грипот А на Косово

Алсат-М - 07.05.2009

Во Косово и понатаму се чека на официјалните анализи од кои треба да се утврди главната причина за вчерашната смрт на една девојка која имаше симптоми на свинскиот грип.

СЗО: Од грипот А заразени 1.893 лица во 23 земји

Вест - 07.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека досега се потврдени вкупно 1.893 случаи на лица инфицирани со вирусот Х1Н1 на новиот грип од типот А во 23 земји, при што најголемиот број од ...

Втора жртва на грипот во Тексас

Дневник - 07.05.2009

Жената што починала на возраст од триесетина години, имала хронични проблеми со здравјето и живеела близу до границата со Мексико Жена од Тексас инфицирана од вирусот Х1Н1 починала од грипот пред неколку дена ...

Косовка почина со симптоми на грип А

Време - 07.05.2009

Во болницата во Витина, Косово вчера почина 27-годишна девојка со симптоми на новиот грип. Според надлежните таа се вратила од Швајцарија пред две недели, а завчера со болки во градите била итно примена на ...

Мексико: Повторно се отворени кината, театрите, баровите

МРТ - 07.05.2009

Кинo салите, театрите, баровите и диско клубовите во Мексико кои што повеќе од една седмица беа затворени поради свинскиот грип, денеска повторно ќе ги отворат своите врати, јавија локалните медиуми.

Бројот на заразените со свински грип достигна 1.893 лица во 23 држави

Нетпрес - 07.05.2009

Вкупно 1.893 лица од 23 држави се заразени со вирусот на свинскиот грип, објави денеска Светската здравствена организација, пренесува новинската агенција “Ројтерс“.

Грипот А нема да ги помести изборите во Британија

Кирилица - 07.05.2009

Во Велика Британија не се предвидува поместување на делумните локални и на европските избори, поради појавата на вирусот H1N1 на новиот грип од типот А, соопшти денеска британската Изборна комисија Комисијата ...

Досега во 23 земји со вирусот H1N1 се заразени 1.893 лица

Кирилица - 07.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека досега се потврдени вкупно 1.893 случаи на лица инфицирани со вирусот H1N1 на новиот грип од типот А во 23 земји.

СЗО-1.893 заразени од новиот грип

Макфакс - 07.05.2009

Вкупно 1.893 лица се заразени со вирусот А (N1H1) во 23 држави во светот, а досега починале 31 лице, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО - Во светот повеќе од 2000 случаи на вирусот од свински грип

Р.С.Европа - 07.05.2009

Според најновите податоци на Светската Здравствена Организација во 23 земји во светот се потврдени повеќе од две илјади случаи на вирусот од свински грип.

СЗО-1.893 заразени од новиот грип

Форум - 07.05.2009

Вкупно 1.893 лица се заразени со вирусот А (N1H1) во 23 држави во светот, а досега починале 31 лице, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Нема свински грип на Косово

МРТ - 07.05.2009

Жената за која имаше сомневање дека боледува од свински грип, починала од воспаление на белите дробови, соопшти вечерва Министерството за здравство на Косово.

Мексико: Повторно се отворени кината, театрите, баровите

Макфакс - 07.05.2009

Кинo салите, театрите, баровите и диско клубовите во Мексико кои што повеќе од една седмица беа затворени поради свинскиот грип, денеска повторно ќе ги отворат своите врати, јавија локалните медиуми.

Вирус вреден 40 милијарди евра

Н.Македонија - 07.05.2009

Свинскиот грип почна фуриозно. Десетици и десетици жртви во првите неколку дена, сите во Мексико, а стотици пријавени случаи на заразени.

Првата жртва на свински грип во Косово?

А1 - 06.05.2009

Косовските здравствени власти се мобилизирани откако 27 годишна девојка почина денеска на Клиничкиот центар во Приштина под сомнеж дека е заразена со вирусот А Х1Н1.

СЗО: Потврдени 1.490 случаи на заразени со новиот вирус на грип во светот

Канал5 - 06.05.2009

Според новите податоци на Светската здравствена организација (СЗО) болните од новиот вирус на грип во светот се 1.490 лица. Во Мексико бројот на починати од болеста достигна 29 лица, а заразени се вкупно 913 ...

Втор починат од грипот А во САД

Алсат-М - 06.05.2009

Според новите податоци на Светската здравствена организација (СЗО) болните од новиот вирус на грип во светот се 1.490 лица. Во Мексико бројот на починати од болеста достигна 29 лица, а заразени се вкупно 913 ...

Во Мексико починаа 42 луѓе од грипот А, двајца во САД, прв заразен и во Шведска

Вест - 06.05.2009

Бројот на починати лица од новиот грип од типот А во Мексико се искачи на 42, а заразени се вкупно 942 лица. Претходно, Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вирус Х1Н1 се шири во Европа, ...

Втора жртва на новиот грип во САД

Макфакс - 06.05.2009

Жена од Тексас заразена со новиот грип починала на почетокот од неделава, јавуваат агенциите. Според локалните власти, жената починала од новиот грип Х1/N1 и втора жртва од овој смротоносен грип во САД.

Нема свински грип на Косово

Макфакс - 06.05.2009

Жената за која имаше сомневање дека боледува од свински грип, починала од воспаление на белите дробови, соопшти вечерва Министерството за здравство на Косово.

Втор случај на починат од новиот вирус на грип во САД

Сител - 06.05.2009

Американка од сојузната држава Тексас починала од новиот вирус на грип А (H1N1) во почетокот на седмицата, соопштија локалните здравствени власти.

Се утврдува дали свинскиот грип бил причина за смртта на пациентка на Косово

Р.С.Европа - 06.05.2009

Косовските здравствени власти соопштија дека пациентката која во текот на ноќта почина во болница во Приштина, најверојатно не починала од новиот вирус на свински грип.

Едно лице починало на Косово со симптоми на свински грип?

Р.С.Европа - 06.05.2009

Девојка од Косово, која имала сиптоми на вирусот на свински грип починала во текот на ноќта во Приштина, соопштија косовските здравствени власти.

Нови 25 заболени од свински грип во Канада

Р.С.Европа - 06.05.2009

Во Канада се регистрирани нови 25 случаи на инфицирани со свински грип, со што бројката на заразени во таа земја се искачи на 165. Најмногу заболени има во Мексико, каде досега има 840 заразени.

СЗО – Според најновите податоци 1490 случаи на свински грип

Р.С.Европа - 06.05.2009

Светската здравствена организација соопшти денеска дека вкупниот број на заболени од вирусот на свински грип се искачил на 1 490. Најголем дел од новите случаи се регистирани во Мексико.

Бројот на починати од грипот „А“ во Мексико достигна 29 лица

Сител - 06.05.2009

Новиот грип „А“ зеде три нови жртви во Мексико, каде бројот на починати од болеста достигна 29 лица, соопшти Франс прес, повикувајќи се на синоќа лиферуваното коминике на Министерството за здравство.

Бројот на починати од грипот „А“ во Мексико достигна 29 лица

Алфа - 06.05.2009

Новиот грип „А“ зеде три нови жртви во Мексико, каде бројот на починати од болеста достигна 29 лица, соопшти Франс прес, повикувајќи се на синоќа лиферуваното коминике на Министерството за здравство.

1.655 лица заразени со вирусот А

Кирилица - 06.05.2009

Бројот на заразени лица од вирусот A (N1H1) се зголеми на 1.655 во однос на претходниот биланс кој изнесуваше 1.490 заболени во 21 земја во светот, додека бројот на сомнителни случаи се зголеми на 1.616 Во ...

Сомнежи за свински грип на Косово

МРТ - 06.05.2009

Првиот сомнителен случај на свински грип е пријавен денеска во Универзитетскиот клинички центар на Косово, односно во Ургентната клиника.

Нема докази дека во свинското месо го има новиот вид на грип

Кирилица - 06.05.2009

Опасноста вирусот на новиот грип H1N1 да се најде во свинското месо и производи од тоа месо е „целосно занемарлива“ што значи дека тие може да се конзумираат, соопшти Агенцијата на ОН за храна и земјоделство ...

Косовката не починала од свински грип

Форум - 06.05.2009

Жената за која имаше сомневање дека боледува од свински грип, починала од воспаление на белите дробови, соопшти вечерва Министерството за здравство на Косово, јавува Макфакс „Жената починала од воспаление на ...

Грипот „А“ во Мексико досега однесе 29 животи

Кирилица - 06.05.2009

Новиот грип „А“ зеде три нови жртви во Мексико, каде бројот на починати од болеста достигна 29 лица, соопшти Франс прес, повикувајќи се на синоќа лиферуваното коминике на Министерството за здравство Бројот на ...

Втор смртен случај во САД како последица на грипот А

Кирилица - 06.05.2009

Американка од сојузната држава Тексас починала од новиот вирус на грип А (H1N1) во почетокот на седмицата, соопштија локалните здравствени власти Тоа е вториот смртен случај како последица на новиот вирус на ...

Во Шпанија вкупно 73 лица заразени од вирусот Х1Н1

Кирилица - 06.05.2009

Шпанските здравствени власти соопштија дека се регистрирани бројот на заболени луѓе од типот А се искачи на 73. Само двајца од инфицираните се хоспитализирани и добро реагираат на лековите Четири држави во ...

Потврдени 1.490 случаи на заразени со новиот вирус на грип во светот

Сител - 06.05.2009

Според новите податоци на Светската здравствена организација (СЗО) болните од новиот вирус на грип во светот се 1.490 лица. Во Мексико бројот на починати од болеста достигна 29 лица, а заразени се вкупно 913 ...

Од новиот вирус инфицирани 1.490 луѓе

Кирилица - 06.05.2009

Според најновиот извештај на Светската здравствена организација со вирусот од грипот А инфицирани се 1.490 луѓе во 21 држава во светот.

Мексико ќе загуби 2,3 млрд. долари поради новиот грип

МРТ - 06.05.2009

Смртоносниот грип Х1Н1 ќе го чини Мексико 2,3 милијарди долари, соопшти мексиканскиот министер за финансии, Агустин Карстенс. Последиците од санитарната криза, поради кои беа затворени цели фирми и магацини, ...

Кина го зголемува списокот на земји за забрана на увоз на свинско месо

Кирилица - 06.05.2009

Кина денеска забрани увоз на свинско месо од 17 држави од САД меѓу кои и од најголемите произведувачи на свинско месо - Ајова и Северна Каролина Со тоа бројот на американски држави од каде е забрането да се ...

Бројот на заразени со новиот вирус на грип се зголеми на 1.655 лица

Сител - 06.05.2009

Новиот вирус на грипот А (H1N1) и натаму се шири во Европа, додека бројот на заразените во светот, според најновите податоци на Светската здравствена организација (СЗО), достигнал 1.655 во однос на претходниот ...

Сомнителен случај на свински грип на Косово

Нетпрес - 06.05.2009

Сомнително случај на заразено лице од новиот вирус на грипот А (Х1НИ) денеска е регистриран во Косово, пренесуваат тамошните медиуми. Веста е објавена од канцеларијата на институтот за јавно здравство.

Сомнежи за свински грип на Косово

Макфакс - 06.05.2009

Првиот сомнителен случај на свински грип е пријавен денеска во Универзитетскиот клинички центар на Косово, односно во Ургентната клиника.

Сомнителен случај на свински грип

Вечер Прес - 06.05.2009

Сомнителен случај на заразено лице од новиот вирус на грипот А (Х1НИ) или попознат како свински грип, вчера бил регистриран во Косово, пренесуваат тамошните медиуми.

ЕУ со критики за руската забрана за увоз на свинско месо

Н.Македонија - 06.05.2009

Европската Унија ги оценила како неприфатливи ограничувањата од Русија за увоз на свинско месо од Шпанија, Канада и Британија, поради ширењето на вирусот на новиот груп „А“.

СЗО: 1.124 заболени од грипот А во 21 држава

А1 - 05.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги соопшти најновите податоци според кои официјално се потврдени 1.124 случаи на заболени грипот А(H1N1) во 21 држава.

Русија и Кина со забрани за увоз на свинско месо

BBC - 05.05.2009

Русија и Кина усвоија различни забрани за увоз на свинско месо како одговор на свинскиот грип. Русија престана да увезува производи од Британија и Шпанија, како и делови од Канада и Соединетите држави.

СЗО: Досега 1.124 случаи на грипот А

Алсат-М - 05.05.2009

Светската здравствена организација денеска ги соопшти најновите податоци според кои официјално се потврдени 1.124 случаи на заболени грипот А(H1N1) во 21 држава.

Во Мексико спласнува опасноста од свински грип

Утрински - 05.05.2009

МЕКСИКО СИТИ - Во Мексико веќе утре би можеле да бидат отворени училиштата и бизнисите откако беше соопштено дека е забележан пад на бројот на случаи инфицирани со свински грип, соопшти власта.

СЗО ќе вклучи шесто ниво

Време - 05.05.2009

Светската здравствена организација, најверојатно, ќе ја зголеми опасноста од грипот А (Х1Н1) на највисокото, шесто ниво и ќе прогласи пандемија, изјави генералниот директор на СЗО, Маргарет Чен во интервју за ...

Во Мексико опаѓа, во другите земји расте бројот на заболени

Вест - 05.05.2009

Министерството за здравство на Мексико завчера соопшти дека поминало најлошото од пандемијата и оти вирусот не е пострашен од обичен грип, иако се очекува да се прошири низ повеќе земји МЕКИСКО СИТИ, 5 мај ...

СЗО: Регистрирани 1.124 заболени од грипот А во 21 држава

Вест - 05.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) ги соопшти најновите податоци според кои официјално се потврдени 1.124 случаи на заболени грипот А(Х1Н1) во 21 држава.

Во Велика Британија има 27 случаи на новиот вирус на грип а пет училишта се затворени

Канал5 - 05.05.2009

Во Велика Британија досега се регистрирани 27 случаи на новиот вирус на грип А (H1N1), од кои 23 во Англија и четири во Шкотска, каде што заболеа првите двајца, веднаш по враќањето од Мексико каде што беа на ...

Во светот регистрирани 1.124 болни од новиот грип

Телма - 05.05.2009

Евидентирани се 1.124 случаи на заразени со вирусот H1N1 во 21 држава, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Нов бран на епидемија на есен

Алфа - 05.05.2009

Светската здравствена организација апелира да не се ублажуваат мерките за борба против свинскиот грип, кој со преку 900 случаи потврдени се прошири на пет континенти.

Регистрирани 1.124 заболени од грипот А во 21 држава

Кирилица - 05.05.2009

Светската здравствена организација денеска ги соопшти најновите податоци според кои официјално се потврдени 1.124 случаи на заболени грипот А(H1N1) во 21 држава Од 590 регистрирани заболени во Мексико, 25 ...

СЗО: Заразени се 1.124 лица со вирусот H1N1 во 21 држава

Макфакс - 05.05.2009

Евидентирани се 1.124 случаи на заразени со вирусот H1N1 во 21 држава, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Регистрирани 1.124 заболени од грипот А во 21 држава

Сител - 05.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги соопшти најновите податоци според кои официјално се потврдени 1.124 случаи на заболени грипот А(H1N1) во 21 држава.

СЗО: 1003 потврдени случаи на грип А во светот

Кирилица - 05.05.2009

Според податоци на Светската здравствена организација, во светот во моментов има 1003 потврдени случаи на лица инфицирани со грип А во 20 држави, и засега нема идникации дека ќе биде подигнато нивото на ...

Во 21 држава регистрирани 1.124 заболени од мексиканскиот грип

Нетпрес - 05.05.2009

Светската здравствена организација денеска излезе со најнови податоци, според кои, официјално се потврдени 1.124 случаи на заболени од вирусот на мексикански грип во 21 земја во светот.

Во Велика Британија има 27 случаи на новиот вирус на грип А пет училишта се затворени

Сител - 05.05.2009

Во Велика Британија досега се регистрирани 27 случаи на новиот вирус на грип А (H1N1), од кои 23 во Англија и четири во Шкотска, каде што заболеа првите двајца, веднаш по враќањето од Мексико каде што беа на ...

ВО Мексико ИНФИЦИРАНИ се 840 ЛИЦА со НОВИОТ ГРИП

Сител - 05.05.2009

Здравствените власти во Мексико регистрираа нови 64 случаи на заболени од новиот грип со што вкупната бројка на заразени е 840 луѓе. Бројката на лица починати поради тој вирус е 26.

САД, Канада и Мексико против ограничување на трговијата со свињи

Кирилица - 05.05.2009

САД, Канада и Мексико во заедничко соопштение наведоа дека нема потреба да се ограничува трговијата со свинско месо и производите од свинско месо бидејќи новиот грип од типот А не се пренесува преку храна Во ...

Пет училишта во Британија се затворени поради новиот грип од типот А

Кирилица - 05.05.2009

Во Велика Британија досега се регистрирани 27 случаи на новиот вирус на грип А (H1N1), од кои 23 во Англија и четири во Шкотска, каде што заболеа првите двајца, веднаш по враќањето од Мексико каде што беа на ...

Мексиканците стигматизирани од грипот

Форум - 05.05.2009

Мексиканците се чувствуваат стигматизирани, иако медицинските експерти го нарекоа новиот грип А (H1N1), тој за нив е “скарлетна буква“ Почнувајќи од Чиле, каде надлежните за спорт одбија гостопримство на ...

Во Велика Британија има 27 случаи на новиот вирус на грип а пет училишта се затворени

Н.Македонија - 05.05.2009

Лондон, 5 мај (МИА) - Во Велика Британија досега се регистрирани 27 случаи на новиот вирус на грип А (H1N1), од кои 23 во Англија и четири во Шкотска, каде што заболеа првите двајца, веднаш по враќањето од ...

Прва жртва на свински грип во Турција?

А1 - 04.05.2009

Турските медиуми утринава соопштија дека во земјата починало едно лице за кое се сомневало дека боледува од мексикански грип, но болницата преку соопштение тврди дека починатиот не бил заразен од вирусот Х1Н1.

Илјада потврдени случаи на грип

BBC - 04.05.2009

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун рече дека кон крајот на месецов во Женева ќе се сретнат донатори и претставници на приватниот сектор за да се осигураат дека земјите имаат доволно средства ...

Официјално потврдени 985 случаи во 20 држави

А1 - 04.05.2009

Лабораториските наоди потврдуваат дека во Мексико се заразени 590 лица со вирусот А (H1N1), од кои 25 се смрнти случаи, додека во светот официјално се пријавени 985 заразени во 20 држави.

Во карантин во Турција починало едно лице, болницата тврди дека не боледувал од мексикански грип

Канал5 - 04.05.2009

Турските медиуми утринава соопштија дека во земјата починало едно лице за кое се сомневало дека боледува од мексикански грип, но болницата преку соопштение тврди дека починатиот не бил заразен од вирусот Х1Н1.

СЗО најверојатно ќе прогласи пандемија на грипот А

Алсат-М - 04.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) најверојатно ќе ја зголеми опасноста од грипт А (H1N1) на највисоко, шесто ниво и ќе прогласи пандемија Ова го изјави генералниот директор на СЗО, Маргарет Чен во ...

На есен и на зима се очекува втор бран на „грипот А“ во Велика Британија

Канал5 - 04.05.2009

Британските епидемиолози и здравствени експерти највуваат на есен и во текот на зимата втор и, како што велат, посилен бран од вирусот на „грипот A“ во Велика Британија.

Обама: САД се подготвени ако нападне вирусот

Утрински - 04.05.2009

ВАШИНГТОН - Претседателот Барак Обама соработува со мексиканскиот колега во изнаоѓање начини за спречување на понатамошно ширење на свинскиот грип, и наведе дека САД ќе бидат подготвени ако вирусот се развие ...

Канаѓанец заразил свињи со грип

Дневник - 04.05.2009

Според Светската здравствена организација, досега се потврдени 787 случаи на лица инфицирани од вирусот Х1Н1 на новиот грип од типот А во вкупно 17 земји Свињите на една канадска фарма се заразени со новиот ...

Свинското месо ја прележи забраната

Време - 04.05.2009

Македонија ќе набави 100.000 примероци од антивирусниот лек „тамифлу“, а уште 100.000 ќе бидат резервирани во швајцарската компанијата „Рош“, одлучи Националниот комитет за пандемски груп со кој заседаваше ...

Шпанија води со 20 заболени

Вест - 04.05.2009

МЕКСИКО СИТИ, 4 мај (АП) - Свинскиот грип се прошири низ Европа и Латинска Америка, а вчера уште најмалку пет земји пријавија нови случаи на заразени со вирусот.

Пандемијата го чини светот 300 милијарди долари

Вест - 04.05.2009

(Национал - Загреб) - Искуството од болеста САРС во Азија покажа дека епидемијата која е слична на свинскиот грип, го намали влезот на туристите за 20-70 проценти во директно погодените земји, а во соседните ...

СЗО најверојатно ќе прогласи пандемија на грипот А

Канал5 - 04.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) најверојатно ќе ја зголеми опасноста од грипт А (H1N1) на највисоко, шесто ниво и ќе прогласи пандемија, изјави генералниот директор на СЗО, Маргарет ен во интервју за ...

Грција тврди дека во земјата нема жаришта на свински грип

Алсат-М - 04.05.2009

Грција соопшти дека на нејзина територија нема регистрирани случаи на свински грип. Грчкиот министер за здравство Димитрис Аврамопулос изјави дека не постојат жаришта на болеста, со што ги демантираше наводите ...

СЗО: Досега починале 20 луѓе од грипот А, заболени 787

Алсат-М - 04.05.2009

Новиот грип АH1N1 досега одзеде 20 животи, а регистрирани се 787 заболени од кои најголем дел во Мексико. Според најновите податоци на Светската здравствена организација (СЗО) во жариштето на болеста Мексико ...

СЗО:Внимателно со грипот А

Алсат-М - 04.05.2009

Светска здравствена организација ги предупреди денеска земјите во светот да не ја намалуваат внимателноста против грипот А,иако Мексико соопшти дека веќе поминала најголемата опасност од болеста Министерот за ...

СЗО: Во моментот во светот има 1003 потврдени случаи на грип А во светот

Алсат-М - 04.05.2009

Според податоци на Светската здравствена организација, во светот во моментов има 1003 потврдени случаи на лица инфицирани со грип А во 20 држави - Во моментот има 1003 потврдени случаи на лица заболени со ...

Пандемија ќе има, ама никој не и' се плаши

Дневник - 04.05.2009

Вирусите на грип се многу непредвидливи, многу прикриени... Не смееме да му дадеме можност на Х1Н1 да се помеша со други вируси, изјави ди ректорката на СЗО Светската здравствена организација ќе прогласи ...

Бројот на заболени од новиот грип надмина 1.000

Алфа - 04.05.2009

Бројот на заболени од новиот грип и натаму се зголемува. Според податоците на Светската здравствена организација, во моментов има 1003 потврдени случаи на инфицирани лица, и тоа во вкупно 20 држави, додека ...

СЗО најверојатно ќе прогласи пандемија на грипот А

Сител - 04.05.2009

Светската здравствена организација (СЗО) најверојатно ќе ја зголеми опасноста од грипт А (H1N1) на највисоко, шесто ниво и ќе прогласи пандемија, изјави генералниот директор на СЗО, Маргарет ен во интервју за ...

Три нови жртви од грипот, состојбата се стабилизира

Макфакс - 04.05.2009

Најновиот биланс со грипот А во Мексико е 22 починати и 568 заразени, соопшти мексиканското Министерство за здравство, оценувајќи дека епидемијата влегува во „помирна фаза“.

Мексиканските криминалци се плашат од грип

Макфакс - 04.05.2009

Бројот на кривични дела во мексиканската престолнина опадна за 42 насто откако во земјата избувна епидемија на грипот А. Ова го соопштија мексиканските власти, оценувајќи дека и криминалците се плашат од ...

H1N1: Официјално потврдени 985 случаи во 20 држави

Макфакс - 04.05.2009

Лабораториските наоди потврдуваат дека во Мексико се заразени 590 лица со вирусот А (H1N1), од кои 25 се смрнти случаи, додека во светот официјално се пријавени 985 заразени во 20 држави.

Нови заболени од грипот во Европа

Макфакс - 04.05.2009

Бројот на заболени од смртоносниот грип Х1Н1 во најпогодената европска држава Шпанија се искачи денеска на 54, а прв случај е потврден и во соседна Португалија.

Португалија потврди прв случај на заразен од вирусот A

Кирилица - 04.05.2009

Португалија денеска потврди прв случај на зараза со новиот вирус H1N1 изјави португалската министерка за здравство Ана Хорхе прецизирајќи дека заболениот бил неодамна на одмор во Мексико и сега се опоравува ...

Починатото лице во Турција не било заразено од мексикански грип

Кирилица - 04.05.2009

Турските медиуми утринава соопштија дека во земјата починало едно лице за кое се сомневало дека боледува од мексикански грип, но болницата преку соопштение тврди дека починатиот не бил заразен од вирусот Х1Н1 ...

СЗО најверојатно ќе прогласи пандемија на грипот А

Кирилица - 04.05.2009

Светската здравствена организација најверојатно ќе ја зголеми опасноста од грипот А (H1N1) на највисоко, шесто ниво и ќе прогласи пандемија, изјави генералниот директор на СЗО, Маргарет Ен во интервју за ...

Калдерон: Мексико може веќе в среда да ја обнови економската активност

Кирилица - 04.05.2009

Економската дејност во Мексико може да биде обновена в среда, доколку се потврди дека епидемијата на свинскиот грип е „стабилизирана“, изјави вчера шефот на државата Фелипе Калдерон - Предвидениот датум е 6 ...

Свинскиот грип по смирувањето може посилно да нападне

Нетпрес - 04.05.2009

Свинскиот односно грипот А, може да се смири пред посилно да нападне, ова предупредување го искажала главната директорка на Светската здравствена организација Маргарет Чан, за “Финаншл Тајмс“.

Се очекува втор бран на „грипот „А“ на Есен во Велика Британија

Кирилица - 04.05.2009

Британските епидемиолози и здравствени експерти највуваат на есен и во текот на зимата втор и, како што велат, посилен бран од вирусот на „грипот A“ во Велика Британија Професор Џон Оксфорд, вирусолог во ...

На есен и на зима се очекува втор бран на „грипот А“ во Велика Британија

Н.Македонија - 04.05.2009

Лондон, 4 мај (МИА) - Британските епидемиолози и здравствени експерти највуваат на есен и во текот на зимата втор и, како што велат, посилен бран од вирусот на „грипот A“ во Велика Британија.