TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Долга и студена зима

Утрински - 26.07.2008

Очекував поскапувањето на парното да предизвика реакција и поголема дискусија на тема каде одиме со енергијата Н еделава можеби најзначајна и истовремено најзагрижувачка вест е поскапувањето на парното греење за цели 60 проценти.

Се враќаат пари од набилданите сметки

Време - 26.07.2008

Во пунктовите на „Топлификација“ рано наутро се прават редици. Граѓаните доставуваат трансакциски сметки на кои „Топлификација“ треба да им врати пари во оној износ што скопјани го преплатиле во авансната претплата за користење на централното парногреење.

За откажување од парно потребни се 2.000 денари

А1 - 25.07.2008

Во просек по околу 2.000 денари за стан од 60 квадратни метри ќе треба да платат граѓаните што сакаат да го откажат парното греење. „Топлификација“ го објави ценовникот за исклучување од мрежата. Прекинот на дотур на топлинска енергија за еден радијатор чини 300 денари.

Лиценцирани фирми ќе ја контролираат топлината?

Време - 25.07.2008

Во Македонија нема прецизирана методологија и услови под кои граѓаните може да користат парногреење колку што сакаат.

80 домаќинства поднеле барање за исклучување на парното греење

Канал5 - 25.07.2008

Само десетина дена по најавата за 60 проценти повисоки сметки за парно од август, дури 80 домаќинства поднеле барање за исклучување на парното греење. Според процедурите на скопска топлификација објавени денеска во просек исклучување од мрежата ќе чини околу 2000 денари.

Се плаши ли владата?

Вечер Прес - 25.07.2008

Пишува: Владимир ТУЛЕВСКИ На пијандурите ширум земјава владата се решила да им стави крај. Ќе видат што ќе ги снајде сите оние кои се чаламат со шишето во рака, што е тоа држава.

Граѓани продаваат станови поради високите цени на парното

А1 - 24.07.2008

Вера Вифкова живее во Скопје со пензија од 9.000 денари. Го продава својот стан од 70 квадратни метри, откако пресметала дека нејзиниот буџет нема да ја издржи поскапата цена на парното греење. Бара нов помал стан за да може да го истурка месецот.

Спор меѓу „Топлификација“ и Регулаторна за мерачите

А1 - 24.07.2008

„Топлификација“ одбива да стави мерачи во становите на граѓаните. Бара тоа да го спроведе Регулаторната комисија. Иако имаат лиценца за снабдување, се оградуваат од можноста тие да поставуваат мерни единици во самите станови со кои ќе се знае кој точно колку потрошил.

Скопјани го исклучуваат парното греење

Време - 24.07.2008

По веста за поскапување на парнотогреење за 60,35 проценти во августовските сметки, скопјани почнаа да го исклучуваат греењето што го добиваат од скопска „Топлификација“.

Граѓаните на диво исклучуваат парно

Дневник - 24.07.2008

Високите цени за исклучување на радијаторите од системот на парно греење и големото поскапување ги натераа скопјани на диво да се исклучуваат од мрежата. Голем број граѓани самоиницијативно ги затвораат вентилите или ангажираат мајстори и приватни фирми за да се исклучат од топлификациската мрежа.

Парното греење е луксуз од кој многумина се откажуваат

Кирилица - 24.07.2008

Бројот на незадоволни и револтирани граѓани од одлуката на Регулаторната комисија за зголемување на цената на парното за 60 проценти се повеќе расте, не земајќи го во предвид фактот дека сеуште е лето и луѓето не се свесни за последиците кои доаѓаат со поскапувањето.

Хаџимишев: 50% од сметката се плаќа само за празните станови

Вест - 23.07.2008

Граѓаните само на Интернет форуми и преку јавување во контактни емисии се жалат на проблеми при исклучување на парното греење, како и на поскапувањето од 60 отсто, наплатата од 50 отсто од сметката за греење за празни станови или како што граѓаните велат, за монополот на "Топлификација" и "Скопје ...

Станува се' поскапо да се води бизнис во Македонија

Утрински - 23.07.2008

Скапото парно уште повеќе долеа масло на огнот и ги зголеми и онака превисоките трошоци на компаниите Александар Пешев Станува се' поскапо и потешко да се води бизнис во Македонија.

Скап даночен рај

Утрински - 23.07.2008

Не толку одамна Владата се фалеше дека Македонија има најниски стапки на даноци во Европа. Ваквите аргументи таа ги користеше во силната рекламна офанзива со која Македонија се промовираше како даночен рај на стариот континент, односно како место во кое инвеститорите со ниски трошоци можат брзо да ...

Парното поскапo, но струјата е само навидум подобра опција за греење

Утрински - 23.07.2008

Падови во мрежата и прекини во снабдувањето ќе бидат секојдневје за Скопје, сметаат стручњаците Деспина Трајковска Парното засега е најскапо, но најефикасно, греењето на струја е навидум поекономично, а затоплување, пак, на домовите со дрва е неприменлива опција.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Станува се' поскапо да се води бизнис во Македонија

Нетпрес - 23.07.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Станува се' поскапо да се води бизнис во Македонија Станува се' поскапо и потешко да се води бизнис во Македонија. Драматичниот скок на цената на парното само долеа масло на огнот и уште повеќе ги зголеми и онака високите трошоци на компаниите.

Доставени над 200 барања за исклучување на парното

Вечер Прес - 23.07.2008

Доставени се над 200 барања до Топлификација за исклучување на парното греење. Ова е реакција на граѓаните кои се револтирани и незадоволни од одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на топлинската енергија за над 60 проценти.

Граѓаните плаќаат за да им го исклучат парното

Н.Македонија - 23.07.2008

Околу 200 барања за откажување од парното греење пристигнале во „Топлификација“ откога првпат беа објавени информациите дека парното ќе поскапи за 60 отсто. Тие што ќе го поднесат барањето ќе треба да платат одредена сума за да им се исклучи греењето, која се пресметува според предвидени критериуми.

Вторник, 22 јули

BBC - 22.07.2008

По скоро секојдневните политички теми, денеска македонските весници излегоа со насловни страници посветени на економијата.

Исклучување на парното се врши за два часа и чини педесетина евра

Утрински - 22.07.2008

Исклучување на парното се врши за два часа и чини педесетина евра Деспина Трајковска Писмено барање за исклучување на парното греење и трошоци од околу 50 евра е постапката низ која мора да помине секој корисник на топлинска енергија кој сака да се исклучи од системот на Топлификација ...

Скопјани се растрчаа по складиштата за дрва

Време - 22.07.2008

Регулаторната комисија за енергетика вчера ја потврди петочната одлука. Скопјани што добиваат парногреење од „Топлификација Скопје“ ќе добиваат повисоки сметки за 60,35 проценти. Повисоки сметки, но за 30,25 проценти ќе добијат жителите кои парногреење добиваат од „Топлификација Скопје-Север“.

Исклучувањето на парно чини колку една сметка

Вест - 22.07.2008

Бројот на исклучени корисници на АД "Скопје-Север" по најавите за поскапување на парното греење секојдневно се зголемува, додека од "Топлификација" велат дека се уште немаат барања за исклучување од потрошувачите.

Цената на парното уште ќе оди нагоре?

Дневник - 22.07.2008

Граѓаните најавуваат дека ќе ја откачат „Топлификација“ Августовските сметки за парно греење од скопска „Топлификација“ дефинитивно ќе бидат повисоки за 60,35 отсто, а тие на Скопје-Север за 30,25 отсто.

ЦЕНАТА НА ПАРНОТО УШТЕ ЌЕ ОДИ НАГОРЕ?

Сител - 22.07.2008

Августовските сметки за парно греење од скопска „Топлификација“ дефинитивно ќе бидат повисоки за 60,35 отсто, а тие на Скопје-Север за 30,25 отсто. Регулаторната комисија за енергетика вчера ја потврди одлуката за зголемување на цената на топлинската енергија.

ДНЕВНИК: Цената на парното уште ќе оди нагоре?

Нетпрес - 22.07.2008

Августовските сметки за парно греење од скопска „Топлификација“ дефинитивно ќе бидат повисоки за 60,35 отсто, а тие на Скопје-Север за 30,25 отсто. Регулаторната комисија за енергетика вчера ја потврди одлуката за зголемување на цената на топлинската енергија.

Парното поскапе за 60,3 отсто

Н.Македонија - 22.07.2008

Цената на парното греење во Скопје се зголемува за 60,35 отсто за корисниците на топлинска енергија од „Топлификација АД -Скопје“, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика.

Парното поскапе за 60,35%

А1 - 21.07.2008

Регулаторната комисија за енергетика денеска донесе одлука за поскапување на цената на парното греење во Скопје за 60,35 отсто за корисниците на топлинска енергија од „Топлификација АД -Скопје“, а за 30,25 отсто за корисниците на „Топлификација Скопје-Север“.

Парното и официјално поскапе

Канал5 - 21.07.2008

Од август сметките за парно ќе бидат повисоки за 60 проценти. И официјално денеска Регулаторната комисија за енергетика ја потврди одлуката донесена на подготвителната седница во петокот.

Печките ќе го кутнат електросистемот

Дневник - 21.07.2008

Целосен колапс на електросистемот, рестрикции и интервентен увоз на струја се реалност што од октомври ќе ја снајде Македонија ако скопјани се исклучат од системот на „Топлификација“ и своите домови почнат да ги затоплуваат со струја.

Парното ќе ја стопи мрежата на ЕВН

Време - 21.07.2008

Повисока цена на парното греење за скопјани приклучени на „Топлификација“ за 60,8 проценти и на топланата „Скопје Север“ за 30,25 проценти е прелиминарната одлука чие потврдување Регулаторната комисија го најави за денеска.

Парното поскапе за 60,35 отсто

Канал5 - 21.07.2008

Скопје, 21 јули (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика денеска донесе одлука за поскапување на цената на парното греење во Скопје за 60,35 отсто за корисниците на топлинска енергија од „Топлификација АД -Скопје“, а за 30,25 отсто  за корисниците на „Топлификација Скопје-Север“.

АВГУСТОВСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ПАРНО ЌЕ БИДАТ ЗА НАД 60 % ПОГОЛЕМИ

Сител - 21.07.2008

АВГУСТОВСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ПАРНО ЌЕ БИДАТ ЗА НАД 60 % ПОГОЛЕМИ Августовските сметки за парно ќе бидат за над 60 % поголеми. Регулаторната комисија денеска го потврди тоа што го најави во петокот. Парното на скопска Топлификација поскапе за 60,35, а на Скопје - Север за 30,25 отсто.

Драстично поскапува парното

Макфакс - 21.07.2008

Регулаторната комисија за енергетика денеска и официјално треба да донесе одлука за драстично поскапување на цената на парното греење во Скопје. Парното ќе поскапе за дури 60,3%. Ова ќе биде новата цена за корисниците на топлинска енергија од „Скопска Топлификација“.

Парното поскапе 60,35 отсто

Макфакс - 21.07.2008

Зголемување на цената на топлинската енергија за греење на „Топлификација АД Скопје“ за 60,35 отсто одобри денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Поскапе парното греење за 60 отсто

Нетпрес - 21.07.2008

Регулаторната комисија за енергетика денеска ја донесе одлуката за поскапување на цената на парното греење во Скопје за 60,35 отсто за корисниците на топлинска енергија од „Топлификација АД -Скопје“, а за 30,25 отсто за корисниците на „Топлификација Скопје-Север.

Парното поскапе за 60,35 отсто

Кирилица - 21.07.2008

Ова е еден предизвикан процес, растот на цената на енергенсите е присутен на светско ниво, нафтата во рок од една година поскапе на околку 70 долари за барел. Доколку и понатаму растат енергенсите на светскиот пазар се очекува парно греењето да расте.

Летен шок за студени денови

Вечер Прес - 21.07.2008

За ова рекордно зголемување на цената на топлинската енергија одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика, со што граѓаните во септември ќе треба да одвојат значително повеќе пари од семејниот буџет за да ги платат августовските сметки Од први август граѓаните ќе плаќаат за 60,35 проценти ...