TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пленумка: Грд ви е Законот, како и фасадата

Фокус - 15.02.2015

Пленумците се студенти со развиена свесност, граѓанска одговорност и солидарност. Ова што ние го правиме е борба за спас на универзитетот кој треба да биде матрица на образовани слободни умови, а сакаат да го направат матрица на полуписмени ...

Продолжува студентската окупација на факултетите

24 Вести - 15.02.2015

Стефана Марковиќ е студент на Музичката академија. Таа е меѓу студентите кои и четвртата ноќ по ред ги окупираат факултетите. Вели дека од првиот ден е заедно со колегите кои го окупираа Филозофскиот факултет.

Студентски апел до сите!

Факултети - 15.02.2015

Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ние од Студентскиот Пленум првенствено сакаме да ви се заблагодариме за досегашните донации, навистина ни помогнавте. Бидејќи е веќе четврти ден залихите полека ни истекуваат и би ве замолиле ...

Што научивме изминатава недела: Писмо до мојата ќерка која ноќева на Филолошкиот факултет

Факултети - 15.02.2015

Изминатава недела научивме за храброста на студентите и нивната висока свест кога станува збор за нивната иднина, иднината на образованието и иднината на нашата земја - Окупирам за да ослободам! Студентски пленум ја започна окупацијата на ...

Студентите благодарни на донациите од граѓаните

Р.С.Европа - 15.02.2015

Студентите кои го „окупираа“ Филозофскиот факултет во Скопје и прогласија „автономна зона“ им се заблагодарија на граѓаните за досегашните донации и објавија листа на нивните потреби за во иднина, за, како што велат, да ја издржат оваа битка до крај.

„Денови ли се денови“ како подарок за Студентскиот пленум

Нова ТВ - 15.02.2015

Како студентка на Факултетот за музичка уметност во Скопје, и член на пленумот од тој факултет, Ангелина Божиновска им ја посвети на своите колеги „Денови“ од Кочо Рацин, претворена во музика.

Еве што им недостасува на студентите

+инфо - 15.02.2015

Студентскиот Пленум се заблагодарува за досегашните донации од граѓаните, но поради тоа што окупацијата на факултетите се шири и продолжува, оттаму велат дека им се потребни некои продукти. - Навистина ни помогнавте.

Охриѓани денеска собираат пари и продукти за студентите

+инфо - 15.02.2015

Денеска во 13 часот во дворот на Факултетот за туризам и угостителство во Охрид ќе се собираат пари и помош во продукти за студентите во Автономната студентска зона на УКИМ. Сите што сакаат да донираат пари, како и храна, вода и тн.

Програма на активностите во автономните зони за денеска

Радио МОФ - 15.02.2015

Активностите од културно-образовен карактер продолжуваат да се одвиваат во автономните зони. Во нив, се вклучуваат нови неформални организации и студенти од различни факултети кои реализираат изведби, проекции и работилници, додека професори ...

Студентите инсистираат овојпат дебатата да биде на нивен терен

Радио МОФ - 15.02.2015

На само еден ден пред да се одржи средбата на која ќе се сретнат претставници од Министерството за образование и наука, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, но и претставници од Студентски и Професорски пленум каде ќе се разговара за концептот и ...

Охриѓани донираа парични средства и намирници за Студентскиот пленум

OhridNews - 15.02.2015

На повикот објавен на социјалните мрежи за поддршка и помош на Студентскиот пленум, кој деновиве окупираше повеќе факултету во Скопје и ги прогласи за автономни зони, се одзва и Охрид. Група граѓани денеска постави пункт за собирање помош кај ...

ФОТО: Охриѓани со поддршка за студентите

А1 On - 15.02.2015

Во дворот на Факултетот за туризам и угостителство во Охрид, денеска охриѓани им даваа поддршка на студентите кои прогласија Автономна зона на факултетите при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Студентски пленум: Помогнете ни со намирници, за да ја продолжиме битката

Нова ТВ - 15.02.2015

Студентскиот пленум на својата ФБ страница ги замолува граѓаните за помош- неопходни им се намирници, за да им се помогне да ја продолжат својата битка до крај. Во статусот на ФБ на Пленумци вели: Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ...

ВИДЕО Еден ден во Автономната зона

+инфо - 15.02.2015

Погледнете го видеото што го сподели Студентски пленум на кое се гледа како студентите го поминуваат времето во Автономната студентска зона на ...

Пленумка: Грд ви е законот, како и фасадата

+инфо - 15.02.2015

Студентката Елена Димитриева на својот профил на Фејсбук напиша дека пленумците се студенти со развиена свесност, граѓанска одговорност и солидарност. Нејзиниот став го пренесуваме во целост: „За сите вие кои ме прашувате до кога ќе трае окупацијата ...

„Денови ли се денови“ – подарок за Студентскиот пленум

Локално - 15.02.2015

Како студентка на Факултетот за музичка уметност во Скопје, и член на пленумот од тој факултет, Ангелина Божиновска им ја посвети на своите колеги „Денови“ од Кочо Рацин, претворена во музика.

„Денови ли се денови“ како подарок за Студентскиот пленум

Sky - 15.02.2015

Како студентка на Факултетот за музичка уметност во Скопје, и член на пленумот од тој факултет, Ангелина Божиновска им ја посвети на своите колеги „Денови“ од Кочо Рацин, претворена во музика, јави Нова ТВ.

Еве што им е потребно на студентите во автономната зона

Бриф - 15.02.2015

Од Студентскиот пленум во автономната зона на Филолошки факултет упатија апел до граѓаните: Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ние од Студентскиот Пленум првенствено сакаме да ви се заблагодариме за досегашните донации, навистина ни ...

Потребни залихи за студентите

Sky - 15.02.2015

Од Студентскиот пленум во автономната зона на Филолошки факултет упатија апел до граѓаните: Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ние од Студентскиот Пленум првенствено сакаме да ви се заблагодариме за досегашните донации, навистина ни ...

(ФОТО) Охриѓани со поддршка за студентите

Локално - 15.02.2015

Во дворот на Факултетот за туризам и угостителство во Охрид, денеска охриѓани им даваа поддршка на студентите кои прогласија Автономна зона на факултетите при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

(ВИДЕО) Еден ден во Автономната зона

Локално - 15.02.2015

Погледнете го видеото што го сподели Студентски пленум на кое се гледа како студентите го поминуваат времето во Автономната студентска зона на ...

Еве што им е потребно на пленумците во Автономните зони

Либертас - 15.02.2015

Ви го пренесуваме вечерашниот Фејсбук статус на Студентскиот пленум преку кој тие известија што им е потребно како помош за продолжување на битката и опстојување на Автономните зони. Моментално студентите престојуваат во „освоените“ ...

Студентски пленум: Дебата за универзитетот треба да се води на академско тло

Бриф - 15.02.2015

Во пресрет на утрешната средба на работната група, за која уште не знаеме време и место, Студентски Пленум инсистира претставници од Владата и Министерството за образование да дојдат конечно на академскиот простор, се вели во соопштението на ...

Програмата на Студенскиот пленум за недела

Бриф - 15.02.2015

Ви ја пренесуваме програмата за денешниот, петти ден на Автономната зона на Студентскиот пленум на Филозофски/Филолошки ...

Студентите во автономите зони имаат потреба од намирници

Локално - 15.02.2015

Ви го пренесуваме Фејсбук статусот на Студентскиот пленум преку кој тие известија што им е потребно како помош за продолжување на битката и опстојување на Автономните зони. Моментално студентите престојуваат во „освоените“ Филозофски/Филолошкиот ...

Ванковска: Барањата на Пленумците не се во функција на она поради кое се формираа!

Република - 15.02.2015

Демократија е да бидеш слободен и безбеден да кажеш нешто што не е популарно и во согласност со мнозинското мислење… Затоа, јас ќе ја искористам оваа слободарска еуфорија на УКИМ за да кажам дека во ОВОЈ МОМЕНТ сметам дека ректорот е СОСЕМА во ...

Студентски пленум: Доаѓа студентска пролет!

Фактор - 15.02.2015

Продолжува окупацијата на дел од факултетите на УКИМ. Студентите се велат, спремни да издржат докрај, категорично и сплотено против според нив, лошите реформи во високото образование кои го донесоа целиот образовен систем до ова дереџе.

Студентски пленум: Средбата со претставници од Владата може да се одржи во домот „Гоце Делчев“

Либертас - 15.02.2015

Соопштение на Студентски пленум: Во пресрет на утрешната средба на работната група, за која уште не знаеме време и место, Студентски Пленум инсистира претставници од Владата и Министерството за образование да дојдат конечно на академскиот простор.

Студентски пленум: ГРОМ му забранил на свој член да учествува во „окупацијата“ на Универзитетот

Фокус - 14.02.2015

Не се плашете и дојдете, ќе пркосиме и ќе се бориме заедно за она што е праведно и што го заслужуваме, порачаа Пленумци преку својот фејсбук профил. Студенскиот пленум на својот фексбул профил соопшти дека еден од нивните другари и колеги не можел ...

Четврти ден студентска окупација на факултетите

24 Вести - 14.02.2015

Четврти ден од окупацијата на дел од факултетите. Студентите велат секојдневно се зголемува бројот на нивни колеги кои им се приклучуваат во автономната зона на која следат алтернативни предавања, настапи на музичари, отворени работилници.

[Галерија] Трет ден окупација на Машински и ФЕИТ, студентите продолжуваат со мобилизација

Радио МОФ - 14.02.2015

Трет ден како трае окупацијата на техничките факултети, откако Пленумците пред два дена ја проширија автономната зона која првично ја создадоа на Филозофско/Филолошкиот факултет. Оние кои ноќта ја поминаа на Машинскиот Факултет и на ФЕИТ, уште од ...

Што е Автономна Зона?

Кирилица - 14.02.2015

Дознајте што е Автономна Зона и како можете да ...

Потребни залихи за студентите

А1 On - 14.02.2015

Од Студентскиот пленум во автономната зона на Филолошки факултет излегоа со барање: Драги пленумци, студенти, родители, хумани граѓани, ние од Студентскиот Пленум првенствено сакаме да ви се заблагодариме за досегашните донации, навистина ни ...

ВИДЕО Студентскиот пленум ќе окупира факултети на Битолскиот универзитет

+инфо - 14.02.2015

Студентска окупација ќе има и на факултетите на Битолскиот универзитет. Одлуката падна на последната средба на студентскиот пленум на која присутните едногласно одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје, јави телевизијата Орбис .

Автономни зони на Студентскиот пленум ќе има и на битолскиот универзитет

МКД - 14.02.2015

Студентска окупација ќе има и на факултетите на битолскиот универзитет. На последната средба на Студентскиот пленум од Битола присутните едногласно одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје, јави ТВ Орбис .

(ВИДЕО) Студенстскиот пленум ќе ги окупира факултетите на Битолскиот универзитет

А1 On - 14.02.2015

Студенстска окупација ќе има и на факултетите на Битолскиот универзитет. Одлуката е донесена на последната средба на студентскиот пленум на која присутните едногласно одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје, пренесе телевизијата ...

Професорскиот пленум со реакција кон министерот Адеми

Нова ТВ - 14.02.2015

Професорскиот пленум со неверување и незадоволство ја прими информацијата за јавно изразениот став на министерот Адеми и неговото разбирање како треба да се води процесот на изработка и донесување на пакетот закони од областа на високото ...

Се зголемува бројот на студенти кои преноќуваат во автономните зони

+инфо - 14.02.2015

Се зголемува бројот на студенти заедно со професори кои веќе четири дена по ред престојуваат во автономната зона од зградата на Филозофски/Филолошкиот факултет, јави Радио МОФ . - Генерално, окупацијата се одвива во добар тек.

ВИДЕО Студентски пленум: Адеми бегаше од нас како да сме криминалци, а сега бара дебата

+инфо - 14.02.2015

Откако министерот за образование АбдулаЌим Адеми изјави дека и покрај одлагањето на неодамна донесените законски измени и покрај отворањето дебата со академската заедница од понеделник, Владата нема да отстапи од построги критериуми за професорите и ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Адеми бегаше од нас како да сме криминалци, а сега бара дебата

А1 On - 14.02.2015

Откако министерот за образование Абдилаким Адеми изјави дека и покрај одлагањето на неодамна донесените законски измени и покрај отворањето дебата со академската заедница од понеделник, Владата нема да отстапи од построги критериуми за професорите и ...

Професорски пленум: Нема да учествуваме во создавање слика на вештачка инклузивност и транспарентност

Радио МОФ - 14.02.2015

Професорскиот пленум на својата официјална веб-страница со неверување и незадоволство ја прими информацијата за јавно изразениот став на министерот Адеми и неговото разбирање како треба да се води процесот на изработка и донесување на пакетот закони ...

Што е Автономна зона?

Факултети - 14.02.2015

Што е Автономна зона? Ако не знаете, студентите на креативен и едноставен начин го објаснуваат значењето на Автономна зона. Погледнете го ...

Работилници и споделување на знаење – програма на автономните зони за денеска

Радио МОФ - 14.02.2015

Со предавање на професорот Никос Чаусидис за „Семиотичка анализа на проектот Скопје 2014“, студентите од Филозофски/Филолошки факултет го започнуваат четвртиот ден од окупацијата на факултетската зграда.

Професорски пленум: Да го потсетиме Адеми дека ќе се работи на НОВ закон за високо образование

А1 On - 14.02.2015

Професорскиот пленум со неверување и незадоволство ја прими информацијата за јавно изразениот став на министерот Адеми и неговото разбирање како треба да се води процесот на изработка и донесување на пакетот закони од областа на високото образование.

Целодневна културно-уметничка програма во Автономната зона на „окупираниот“ универзитет

МКД - 14.02.2015

Програмата на Студентскиот пленум во Автономната зона за време на четвртиот ден од „окупацијата" содржи дебата, предавање, концерт, ликовна изложба, а ќе заврши со поетската манифестација „Астални проекции" во аулата на Филозофскиот факултет во ...

Професорски пленум:Искрено се надеваме дека изјавата на министерот е само несреќно дадена

Факултети - 14.02.2015

Професорскиот пленум со неверување и незадоволство ја прими информацијата за јавно изразениот став на министерот Адеми и неговото разбирање како треба да се води процесот на изработка и донесување на пакетот закони од областа на високото образование.

Предавање во Автономната зона: Анализи на проектот Скопје 2014

+инфо - 14.02.2015

Во рамките на алтернативната настава на автономната зона на техничките факултети денеска во 18 часотќе гостуваат проф. Никос Чаусидис (Филозофски факултет – Скопје) и проф. Елизабета Аврамовска (Архитектонски факултет – Скопје), извести Студентскиот ...

Се зголемува бројот на студенти кои преноќуваат во автономните зони

Радио МОФ - 14.02.2015

Се зголемува бројот на студенти заедно со професори кои веќе четири дена по ред престојуваат во автономната зона од зградата на Филозофски/Филолошкиот факултет. Тие незадоволни од изгласаните измени од Законото за високо образование, со кои се ...

Студентски пленум: ГРОМ забрани нивниот подмладок да биде поддршка на Автономната зона

А1 On - 14.02.2015

На Студентски племум oбјави дека партијата ГРОМ забранила партискиот подмладок да оди на факултетите, да биде дел и да даде поддршка на Автономната студентска зона. Објавија и дел од разговорот на студенти, од кои еден е член на ГРОМ.

Професорски пленум: Искрено се надеваме дека изјавата на министерот е само несреќно дадена

Либертас - 14.02.2015

Ви го пренесуваме денешното соопштение на Професорскиот пленум: Професорскиот пленум со неверување и незадоволство ја прими информацијата за јавно изразениот став на министерот Адеми и неговото разбирање како треба да се води процесот на изработка и ...

(ВИДЕО) Проглас на Студентски Пленум

Локално - 14.02.2015

Студенстскиот пленум се поргласија со видео порака преку која ги објаснуваат своите цели и мисија. Веќе 4-ти ден тие се на факултетите, каде прогласија автономна зона. Ви ја презентираме програмата на четвртиот ден од Автономната зона на ...

(ВИДЕО) „360 степени“: Студентски пленум „Адеми бегаше од нас како да сме криминалци, а сега бара дебата“

Либертас - 14.02.2015

Дополнителна мобилизација на Студентскиот пленум предизвика изјавата на министерот за образование Абдилаким Адеми дека и покрај одлагањето на неодамна донесените законски измени, и покрај отворањето дебата со академската заедница од понеделник, ...

(ВИДЕО) „360 степени“: Студентски пленум „Адеми бегаше од нас како да сме криминалци, а сега бара дебата“

Локално - 14.02.2015

Дополнителна мобилизација на Студентскиот пленум предизвика изјавата на министерот за образование Абдилаким Адеми дека и покрај одлагањето на неодамна донесените законски измени, и покрај отворањето дебата со академската заедница од понеделник, ...

“Преку ѕидов ми е”-поддршка за Пленумци од Струга

Локално - 14.02.2015

Студенти и младински активисти од Струга кои немаа можност да бидат на факултетите во Скопје за време на окупацијата,се собраа во Паркот на поезијата за да му дадат поддршка на Студенскиот Пленум-јави ТВ Спектра.

ВИДЕО: Студенстскиот пленум ќе ги окупира факултетите на Битолскиот универзитет

Либертас - 14.02.2015

Студенстска окупација ќе има и на факултетите на Битолскиот универзитет. Одлуката падна на последната средба на студентскиот пленум на која присутните едногласно одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје.

Студентски пленум: ГРОМ забрани нивниот подмладок да биде поддршка на Автономната зона

Локално - 14.02.2015

Студентски племум oбјави дека партијата ГРОМ забранила партискиот подмладок да оди на факултетите, да биде дел и да даде поддршка на Автономната студентска зона. Објавија и дел од разговорот на студенти, од кои еден е член на ГРОМ.

ГРОМ им забранува на студентите да се приклучат на Автономната зона?!

Либертас - 14.02.2015

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница го објави следниот исечкок од разговор на Фејсбук во кој еден студент му се жали на друг дека од партијата (ГРОМ на Стевчо Јакимовски) им забраниле да доаѓаат во Автономната зона на скопските факултети.

Професорски пленум се сомнева на про-форма дебата на МОН во обид да ги задоволат барањата на студентите и на ...

Локално - 14.02.2015

Професорскиот пленум со неверување и незадоволство ја прими информацијата за јавно изразениот став на министерот Адеми и неговото разбирање како треба да се води процесот на изработка и донесување на пакетот закони од областа на високото образование.

Алтернативно предавање во Автономната зона: Анализи на проектот Скопје 2014

Либертас - 14.02.2015

Во рамките на алтернативната настава на автономната зона на техничките факултети ќе гостуваат проф. Никос Чаусидис (Филозофски факултет – Скопје) и проф. Елизабета Аврамовска (Архитектонски факултет – Скопје), извести Студентскиот пленум од ...

Се зголемува бројот на студентите кои преноќуваат во автономните зони

Локално - 14.02.2015

Се зголемува бројот на студенти заедно со професори кои веќе четири дена по ред престојуваат во автономната зона од зградата на Филозофски/Филолошкиот факултет. Тие незадоволни од изгласаните измени од Законото за високо образование, со кои се ...

Конфузија и наива

Либертас - 14.02.2015

Професорскииот Пленум треба да престане да биде наивен и да очекува дека процесот на преговори за новиот закон ќе може да се одвива како во сказна, или овие власти да прифатат целосно нов концепт на закон кој претходно го закопаа.

Конфузија и наива

Локално - 14.02.2015

Професорскииот Пленум треба да престане да биде наивен и да очекува дека процесот на преговори за новиот закон ќе може да се одвива како во сказна, или овие власти да прифатат целосно нов концепт на закон кој претходно го ...

Светот гледа: Ману Чао ги поддржа македонските студенти

еМагазин - 14.02.2015

Фронтменот на легендарната музичка група Мну Чао вчера на својата Фејсбук страница објави фотографија со плакат за поддршка на македонските студенти. „Поддржете го Студентски пленум во Скопје“, напиша познатиот музичар кој и многу добро познат на ...

ФОТО: Се зголемува бројот на студенти кои престојуваат во автономните зони

Либертас - 14.02.2015

Се зголемува бројот на студенти заедно со професори кои веќе четири дена по ред престојуваат во автономната зона од зградата на Филозофски/Филолошкиот факултет. Тие незадоволни од изгласаните измени од Законото за високо образование, со кои се ...

Алтернативно предавање во Автономната зона: Анализи на проектот Скопје 2014

Локално - 14.02.2015

Во рамките на алтернативната настава на автономната зона на техничките факултети ќе гостуваат проф. Никос Чаусидис (Филозофски факултет – Скопје) и проф. Елизабета Аврамовска (Архитектонски факултет – Скопје), извести Студентскиот пленум од ...

ФОТО: Програма на Автономната зона на Студентскиот пленум – ден 4

Либертас - 14.02.2015

Ви ја презентираме програмата на четвртиот ден од Автономната зона на Студентскиот пленум на Филозофски/Филолошки факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Кликнете на фотографијата за поголеми ...

Нови факултети симболично заземени од студентите, Министерството предлага работни средби со УКИМ

Дневник - 13.02.2015

Студентите што завчера симболично зазедоа повеќе факултети во кампусот на УKИМ вчера ја проширија својата „автономна зона“ и на техничките факултети во Скопје. Со извици и транспаренти „Автономија“, „Дојди и приклучи се“, „Индекс имам, права немам“, ...

Студените сакаат институционално да се решат нивните барања

Канал5 - 13.02.2015

Власта не отстапува од намерата за постоење механизми со кои ќе се проверува знаењето на студентите и трудовите со импакт фактор на професорите- потврди ресорниот министер Адеми на два дена пред стартот со работа на работните групи од МОН И УКИМ чии ...

Пленумци ги „ослободуваа“ колегите од предавањата

Утрински - 13.02.2015

Ниту формирањето на работните групи на Министерството за образование и наука (МОН) и на Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ), кои треба да работат на концептот и текстот на законот за високо образование, ниту, пак, првата работна средба закажана ...

Автономна зона: Немаме услови за соодветно високо образование

24 Вести - 13.02.2015

Државата не може да не тестира, процедурите во високообразовниот систем премногу ги комплицираат работите, а во наставата се вклучуваат непотребни факти од стари учебници - ова се само дел од забелешките на студентите кои денеска на окупираниот ...

Трет ден окупација на факултетите, студентите се поединствени

24 Вести - 13.02.2015

Со музика, предавања, трибини, проекции... Вака помина третиот ден од студентската окупација на факултетите. Поддршка доаѓа од граѓаните и професорите. Деновиве двата пленума ќе договараат насоки за делувањето на работните групи.

Адеми: Студентите не ми се потполно јасни

Алсат-М - 13.02.2015

Министерот за образование, Абдулаќим Адеми, не ги разбира студентите кои ги окупираат факултетите. Тоа според него, ги крши правата на другите студенти и професори кои не можат да ги следат предавањата поради окупираните простории на факултетите.

Ману Чао со поддршка за Студентски пленум

Фокус - 13.02.2015

Ману Чао има голема популарност во целиот свет и неговата Фејсбук страница има над 2 милиони фанови, со што голем број од светската јавност ќе слушне за Студенсткиот пленум и целата ситуација со студентите во Македонија.

ВИДЕО: Што е Автономна зона?

Фокус - 13.02.2015

Студентскиот пленум подготви видео во кое можете да го погледнете објаснувањето што значи Автономна зона и зошто студентите се одлучиле на таква радикализација. Студентскиот пленум подготви видео во кое можете да го погледнете објаснувањето што ...

Дел од студените остануваат на своите барања и „окупација“ на факултетите, дел бараат институционална „борба“

Канал5 - 13.02.2015

Студентите кои и во текот на изминатата ноќ кампуваат на факултетите во УКИМ и техничките факултети во Скопје каде што имаат прогласено автономни зони се решени да останат таму се додека не бидат исполнети нивните барања, целосно укинување на ...

Животот на студентите во „автономната зона“

Р.С.Европа - 13.02.2015

Во автономната зона што студентите ја прогласија на Филозофскиот факултет велат дека секој момент им е исполнет со проекции на филмови, театарски претстави или дебати. По две проспиени ноќи во просториите во кои се наоѓаат Филолошкиот и Филозофскиот ...

Студентите не и веруваат на Владата за нов Закон за високо образование

Нова ТВ - 13.02.2015

Студентите не веруваат во ветувањата на Владата дека ќе се донесе нов закон за високо образование. Студенти од Студенскиот пленум потенцираат дека од Владата ветија дека ќе ги реновираат студентските домови, а досега не се реновирани, а затоа не им ...

Студентите се жалат на скапи книги и лоши услови, бараат да ги евалуираат професорите

+инфо - 13.02.2015

Студентите се жалат дека се комплицирани процедурите за пријавување испити и за упис на година и бараат тоа да се поедностави. Велат дека електронските системи за пријавување на функционираат, а мораат да ги користат, затоа што во спротивно ќе ...

„Да бидеме реални, да го бараме невозможното“

Окно - 13.02.2015

Интересно е како власта во последниве неколку дена се чини дека магично исполнува желби. Собранието на РМ денес ќе го гласа (ако не го гласа веќе) одложувањето на промените на законот за ВО од 14.01.2015, само четири дена откако премиерот тоа го ...

Охриѓани во недела ќе собираат доброволен прилог за студентите

А1 On - 13.02.2015

Во недела охриѓани ќе собираат доброволен прилог за студентите кои ги окупираа факултетите и прогласија автономна зона. Сите што сакаат да донираат парична поддршка за Автономната Зона на УКИМ (потребна за храна, вода итн.

Професорите не сакаат каубојско носење закони

+инфо - 13.02.2015

Студентите не смеат повеќе да дозволат каубојско носење закони, порача професорката од Економски факултет, Љубица Костовска, на денешната трибина за можните решенија во високото образование во аулата на Филозофски и Филолошки факултет.

Трибина во автономна зона: Државниот испит не може да ги оцени студентите

Радио МОФ - 13.02.2015

Теоретско учење кое не доведува до вистинско знаење, недоволно простории за одржување на предавањата, но и неквалитетното оценување со воведување државен испит се дел од проблемите на кои укажаа студенти и професори во текот на денешната трибина во ...

Прогресивна vs. регресивна сила? REALLY?

Факултети - 13.02.2015

Горди професори, трогнати родители, носталгичари по младоста? Наспроти тоа, молк? Група на студентска организација чие членство е ориентирано кон партиско позициската опција. Студенти кои повикуваат на воздржаност и разумност, умереност во ...

Студентската окупација се прошири и на техничките факултети

Правдико - 13.02.2015

Автономната студентска зона се проширува. По Филолошкиот, Филозофскиот, Правниот и Економскиот студентите ги окупираа и технолошките факултети. Со извици и транспаренти, денес ја зазедоа територијата и на овие факултети.

Како тече вториот ден од автономната зона на техничките факултети?

Факултети - 13.02.2015

Откако во средата студентите го окупираа Филолошиот/Филозофскиот факултет и ги поканија студентите од околните факултети да им се придружат, вчера автономна зона беше прогласена и од страна на нивните колеги-технолози.

СПУКМ: Контра правно е да се окупира универзитет и да се демонстрира незадоволство

А1 On - 13.02.2015

Студентскиoт парламент на УКИМ одлучи да престане да покажува смиреност и разумност во моменти кога, велат, бескурпулозно се гази по дигитетот нанивните членови и излегоа со подолг став објавен на ФБ страната.

(ВИДЕО) Што е Автономна зона?

А1 On - 13.02.2015

Студентскиот пленум во видео објаснува дека идејата не е да се окупира факултетот во неговото функционирање, туку само да се блокира формалната настава и да се замени со алтернативна настава.

[Фото] Поддршка за Пленумци од Струга

Радио МОФ - 13.02.2015

Студенти и младински активисти од Струга кои немаа можност да бидат на факултетите во Скопје за време на окупацијата, синоќа се собраа во Паркот на поезијата за да му дадат поддршка на Студенскиот Пленум.

Бетмен велит: Ја излези Ѓурѓо, да видиш СПУКM

Телеграф - 13.02.2015

Манифестната и примарна функција на СПУКМ е, напати докажано, да не се конфронтира со политичките ставови и интереси на тие кои предлагаат екстерно Сосема прикладно за еден дражесен датум како петок 13-ти, со соопштение по повод прогласувањето на ...

ФОТО Хонорарците до студентите: Заедно сме посилни

+инфо - 13.02.2015

Протестот на хонорарците денеска заврши на платото на УКИМ, каде тие по својот марш низ центарот на градот стасаа за да им дадат поддршка на студентите кои прогласија автономна зона на факултетите.

Познатиот музичар Ману Чао ги поддржа македонските студенти

Нова ТВ - 13.02.2015

Францускиот музичар со шпанско потекло Ману Чао на својот фејсбук профил објави фотографија на која пишува „Поддршка за Студентскиот пленум - Скопје“. Чао е прва интернационална звезда која ги поздравува Пленумците додека тие веќе го поминуваат ...

[Галерија] Изложби, проекции, дискусии – втора вечер од окупацијата на Филозофски

Радио МОФ - 13.02.2015

Алтернативни предавања, изведби и изложби создадени со труд на студентите, но и проекција на филм, се активностите кои вечерва почнаа да се спроведуваат како дел од културно-образовната програма во автономната зона на Филозофско/Филолошки факултет.

И Ману Чао ги поддржа македонските студенти

+инфо - 13.02.2015

Францускиот музичар со шпанско потекло Ману Чао на својот Фејсбук профил објави фотографија на која пишува „Поддршка за Студентскиот пленум - Скопје“. Чао е прва интернационална звезда која ги поздравува Пленумците.

(ФОТО) Музичарот Ману Чао со поддршка за Студентскиот пленум

А1 On - 13.02.2015

Светски познатиот музичар Ману Чао испрати фотографија со поддршка за македонските студенти, кои на факултетите на УКИМ прогласија Автономна зона. Поддршката од Ману Чао, кој освен по својата музика е познат и како антиглобалист и активист, е ...

Ману Чао ги поддржа македонските студенти

Кирилица - 13.02.2015

Францускиот музичар со шпанско потекло Ману Чао на својот фејсбук профил објави фотографија на која пишува "Поддршка за Студентскиот пленум - Скопје“ (SUPPORT STUDENTSKY PLENUM IN SKOPJE MACEDONIA !!!).

Адеми: Не можам целосно да ги разберам студентите

Нова ТВ - 13.02.2015

Министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми денеска, по конференцијата на УСАИД за е-образование, изјави дека не ја разбира реакцијата на студентите кои прогласија автономна зона на неколку факултети од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

ВИДЕО Студентски пленум: Што е Автономна зона?

+инфо - 13.02.2015

Студентскиот пленум подготви видео во кое објаснува што значи Автономна зона и зошто студентите се одлучиле на таква радикализација. Од таму истакнуваат дека идејата не е да се окупира факултетот во неговото функционирање, туку само да се блокира ...

Поддршка за Студентски пленум од Ману Чао

Радио МОФ - 13.02.2015

Францускиот изведувач со шпанско потекло, Ману Чао, на својата официјална Фејсбук страница објави фотографија на која пишува „Поддршка за Студентски пленум во Скопје“, со што се солидализира со студентите кои веќе три дена ја окупираат зградата на ...

Се множат автономните студентски зони

Глас на Америка - 13.02.2015

Студентскиот пленум ги „окупира“ и техничките факултети; реагираа МОН, ректорот на УКИМ и СПКУМ Филолошкиот, Филозофскиот, Економскиот и Правниот факултет во Скопје веќе не се единствените автономни студенски зони.

Минува третиот ден од автономната зона на Филолошкиот факултет

Факултети - 13.02.2015

Веќе три дена јадат, седат, творат, спијат на Филолошкиот, односно Филозофскиот факултет при УКИМ. Во текот на овие дни на студентите им се придружија средношколци, професори и граѓани. Поддршката е тука од страна на речиси сите професори на ...

Ману Чао ги поддржа студентите од Скопје

ЗаЗабава - 13.02.2015

Францускиот изведувач со шпанско потекло, Ману Чао, на својата официјална Фејсбук страница објави фотографија на која пишува „Поддршка за Студентски пленум во Скопје“, со што се солидализира со студентите кои веќе три дена ја окупираат зградата на ...

И Ману Чао го поддржа Студентскиот пленум (ФОТО)

МКД - 13.02.2015

„Да го поддржиме Студентскиот пленум во Скопје“, напиша денеска светски познатиот музичар Ману Чао на својата фејсбук страница, која има повеќе од 2 милиони фанови. ...

Продолжува студентската „окупација“ на факултетите

Р.С.Европа - 13.02.2015

Студентите кои и во текот на изминатата ноќ кампуваат на факултетите во УКИМ и Техничките факултети во Скопје каде што имаат прогласено автономни зони се решени да останат таму се додека не бидат исполнети нивните барања, целосно укинување на ...

Студентскиот парламент против Студентскиот пленум: Противправно е да се окупира универзитет

МКД - 13.02.2015

Официјалната студентска организација, Студентскиoт парламент на универзитетот „Свети Кирил и Методиј" во Скопје, по повеќемесечен молк за случувањата со студентите, донесе заклучок да „престане да покажува смиреност и разумност“ во моменти кога ...

ГАЛЕРИЈА Втора вечер во автономната зона на УКИМ

+инфо - 13.02.2015

Студентите ја мина втората вечер во автономната зона на Филозофскиот и Филолошки факултет. Времето го минуваат во разговори, читање книги со музика и дебати. Велат ќе останат тука се додека бидат сигурни дека ветеното ќе биде остварено и ќе се ...

Пленумци и денеска со герила акции ги прекинуваат предавањата

+инфо - 13.02.2015

Будното око на студентите ја следи состојбата на Правниот и Економскиот факултет додека трае окупацијата на универзитетот и не дозволуваат одржување на предавања. Доколку разберат дека некој професор не ја почитува окупацијата, упаѓаат на неговото ...

[Галерија] Втор ден окупација на Машински и ФЕИТ

Радио МОФ - 13.02.2015

Студентската окупација на техничките факултети продолжува и денеска. Студентите велат дека кампирањето на Машински и ФЕИТ ќе продолжи се додека не се исполнат нивните барања и додека не започне подготовката на целосно нов Закон за високо образование.

„Автономна зона“: Немаме услови за соодветно високо образование

Канал 77 - 13.02.2015

} На трибината која ја оддржа „Автономната зона“ студентите се пожалија на лоши и комплицирани процедури за пријавување испити и уписи на семестри и нови академски години, откако новинарите им го поставија прашањето „Што да промениме во високото ...

Втор ден окупација на факултетите, се вршат упади на предавањата

Локално - 13.02.2015

Студентската окупација на техничките факултети продолжува и денеска. Студентите велат дека кампирањето на Машински и ФЕИТ ќе продолжи се додека не се исполнат нивните барања и додека не започне подготовката на целосно нов Закон за високо образование.

ФОТО: Ману Чао со поддршка за Студентскиот пленум!

Локално - 13.02.2015

Светски популарниот пејач Ману Чао преку фотографија на својата Фејсбук страница со над 2 милиони „лајкови“, изрази поддршка на Студентскиот ...

ВТОРА НОЌ ПОД АКАДЕМСКИ КРОВ: Револуција на умот, наспроти уназадено образование!

Фактор - 13.02.2015

Втора ноќ под академски кров: студентите живеат ист сон-едукација, креативност, солидарност за подобро и поквалитетно високо образование! Студенти од Музичката Академија пеат, глумците играат, правниците и филозофите гласно дебатираат, секој си има ...

ВИДЕО: Што е #Автономна зона?

Либертас - 13.02.2015

Студентскиот пленум го направи и објави видеото насловено „Што е #Автономна зона?“ каде што ги објаснува свите цели и начин на делување. ...

Расте бројот на автономни зони на факултетите

Пулс24 - 13.02.2015

Откако беа „окупирани“ Филолошкиот, Филозофскиот, Економскиот и Правниот факултет, автономната студентска зона се прошири и на техничките факултети. Тоа значи дека сега веќе се „окупирани“ и Машинскиот, Техничко- металуршкиот и Факултетот за ...

ФОТО: Ману Чао со поддршка за Студентскиот пленум!

Либертас - 13.02.2015

Светски популарниот пејач Ману Чао преку фотографија на својата Фејсбук страница со над 2 милиони „лајкови“, изрази поддршка на Студентскиот пленум. Фотографијата на следниот линк ...

(ВИДЕО) Што е Автономна зона?

Локално - 13.02.2015

Студентскиот пленум го направи и објави видеото насловено „Што е #Автономна зона?“ каде што ги објаснува свите цели и начин на делување. ...

СПУКМ не знае од што студентите ги ослободуваат универзитетите

Либертас - 13.02.2015

Студентскиот парламент при УКИМ, со долго соопштение поставено на нивната Фејсбук страница, информираше дека нема да ја поддржи окупацијата на Универзитетот. Својот молк во период на силни студентски бунтувања, протести и донесување нов Закон за ...

(ФОТО) Автономна зона трет ден-студентите живеаат еден сон за подобро високо образование!

Фактор - 13.02.2015

Пленумци успешно ја поминаа втората ноќ под академски кров на Машински факултет, и сончево го започнаа третиот ден на Автономната зона побројни и посложни продолжувајќи во борбата за своите права.

Автономната зона се шири и се судира со нови премрежја

Либертас - 13.02.2015

Ако студентите не бидат единствени претставници, не треба да се вклучат во преговорите за новиот закон за високо образование заедно со Ректоратот од една и Владата од друга страна. Преговорите во кои тие не би биле единствени претставници на ...

МАНУ ЧАО со поддршка за Студенскиот пленум! (ФОТО)

Sky - 13.02.2015

Светски познатиот пејач Ману Чао преку неговата Фејсбук страница, која брои повеќе од 2 милиони лајкови, го поддржа Студентскиот пленум. Фотографијата погледнете ја ...

Ману Чао ги поддржа студентите од Скопје

Вечер Прес - 13.02.2015

Инаку, Ману Чао има голема популарност во целиот свет и неговата Фејсбук страница има над 2 милиони фанови, a постот за Македонија доби над 5.000 лајкови и над 600 шерови. Францускиот изведувач со шпанско потекло, Ману Чао, на својата официјална ...

Помина и втората ноќ на студентската „окупација“ на факултетите

Локално - 13.02.2015

Студентите и во текот на изминатата ноќ кампуваа на факултетите во УКИМ и на Техничките факултети во Скопје каде што имаат прогласено автономни зони во знак на протест против новиот закон за високо образование.

Студентите денеска ќе решат дали ќе преговараат со Адеми

Sky - 13.02.2015

Трет ден трае окупацијата на факултетите и студентите се во автономната зона, а од Министерството за образование и наука вчера предложија прва средба на работните групи за унапредување на пакетот реформи во високото образование, односно носење нов ...

(ВИДЕО) Пленумци илустративно прикажаа што е Автономна зона!

Фактор - 13.02.2015

Ако не знааете што всушност претставува Автономна зона , претставниците на Студентскиот пленум на креативен и илустратирвен начин, а пред се на едноставен и разбирлив за секој прикажаат што е.

Програма за третиот ден Автономна зона на Филозофски/Филолошки факултет

Либертас - 13.02.2015

Во продолжение ви ја пренесуваме програмата за денешниот, трет ден, на Автономната зона на Студентскиот пленум на Филозофски/Филолошки ...

Студентите ги запоседнаа и техничките факултети

Н.Македонија - 13.02.2015

Студентите што се дел од движењето Студентски пленум вчера влегуваа во предавалниците и ги повикуваа другите студенти да им се придружат. Најавија дека ноќта ќе ја поминат на факултетот и веќе имаа обезбедено храна, пијалаци и ќебиња Организаторите ...

ФОТО: Ману Чао го поддржува Студентскиот пленум!

Н.Македонија - 13.02.2015

Светски популарниот пејач Ману Чао преку фотографија на својата официјална Фејсбук страница која има над 2 милиони следачи, изрази поддршка за Студентскиот пленум. Истата фотографија Ману Чао ја постирал и на својот официјален профил на Твитер, кој ...

Судентите продолжија со „окупацијата“ на факултетите

365 - 13.02.2015

Втора вечер по ред студентите ја поминаа на факултетите на УКИМ и на техничките факултети во Скопје, во знак на протест против новиот закон за високо образование, каде прогласија автономни зони.

ВИДЕО: Првиот ден од автономната зона на Студентскиот пленум

Фокус - 12.02.2015

Студентскиот пленум објави видео од она што се случуваше на првиот ден од воспоставената автономна зона на филолошкиот и филозофскиот факултет. На… Студентскиот пленум објави видео од она што се случуваше на првиот ден од воспоставената автономна ...

Студенсткиот пленум продолжува со окупацијата на факултетите

Алсат-М - 12.02.2015

Студенсткиот пленум продолжува со окупацијата на факултетите. Денеска претпладне, симболично беше освоен и Економскиот факултет во Скопје. Пленумците, во текот на предавањата, влегоа во амфитеатрите побараа нивните колеги да се приклучат на битката ...

СПУКМ: Не ја поддржуваме окупацијата на факултетите, затоа што е контра правно

Фокус - 12.02.2015

Сметаме дека е контра правно да се окупира универзитет и да се демонстрира незадоволство, истовремено спречувајќи ги другите студенти нормално и редовно да учествуваат на наставата Најстараta студентска организација во Македонија, Студентскиот ...

Бугарските студенти со поддршка до пленумците: Бидете единствени!

Фокус - 12.02.2015

Бугарските студенти испратија писмо до македонските колеги Бугарските студенти, кои во 2013 година ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претставници соработуваат со мафијата, преку писмо ...

Видео: Студентите го „окупираа“ Јанко Јади Бурек

Фокус - 12.02.2015

Таман, водителот помисли дека некој студент конечно ќе се побуни против денешните случувања, наеднаш се појавија сите и во хор почнаа да извикуваат „Автономија’ Во вечерната емисија на Јади Бурек се јавија студентите кои денеска го окупираа ...

Во 12 часот, студентите ќе ги окупираат и техничките факултети

Фокус - 12.02.2015

Студентите утрово имале утринска гимнастика и алтернативни предавања, каде што дел од нивните професори кои им дадоа поддршка се таму и тие ги одржуваат предавањата Во 12 часот, студентите планираат да ги окупираат и техничките факултети, а со исто ...

Студентите прогласија автономна зона на техничките факултети, не се држи настава на Машински

Фокус - 12.02.2015

Тие ќе останат таму се до изготвување на целосно нов закон Окупацијата на студентите денеска продолжува и на техничките факултети. Во моментот Пленумци ја бојкотираат наставата и на Машинскиот факултет, каде што не се држи настава во ниту една ...

Ќе кампираме за слобода на Универзитетот

Вест - 12.02.2015

Студентите прогласија автономна зона и симболично го презедоа државниот универзитет "Свети Кирил и Методиј" во свои раце. Поголема група студенти се собра на платото кај Ректоратот каде што, со истакнување на паролите "Автономна зона", ...

Автономната студентска зона се проширува - Окупирани и техничките факултети во Скопје

Вест - 12.02.2015

Автономната зона се прошири и на техничките факултети во Скопје. Поголема група студенти од овие факултети поддржани од студентите од другите факултети го окупираа Машинскиот, Технолошко-металуршкиот и Електро факултетот.

Студентите и даваат нова надеж на Македонија

Deutsche Welle - 12.02.2015

Протестите на студентите се добар сигнал - знак дека во Македонија се раѓа една нова генерација која е подготвена да се бори за општество во кое ќе владеат слобода, правда и еднаквост, коментира Борис Георгиевски Протестите на студентите, ...

Ректорот Велимир Стојковски се појави на окупираниот Филозофски факултет

Фокус - 12.02.2015

Тој одредено време разговарал со студентите, при што нашите извори ни тврдат дека не се спротиставувал на тоа што тие го прават, само им рекол дека имаат различни методи на дејствување, ама целата им е иста.

ФОТО: Студентите се „вселија“ и на техничките факултети

Утрински - 12.02.2015

Студентскиот пленум прогласи академска „слободна зона“ и на техничките факултети, симболично ширејќи ја својата "власт" врз Универзитетот. Играјќи на "ѕидот" на Пинк Флојд, но и на делата Курт Кобејн, тие порачаа дека "окупираат" за да ослободат.

Студентската окупација се прошири и на техничките факултети

24 Вести - 12.02.2015

Автономната студентска зона се проширува. По Филолошкиот, Филозофскиот, Правниот и Економскиот студентите ги окупираа и технолошките факултети. Со извици и транспаренти, денес ја зазедоа територијата и на овие факултети.

ВИДЕО, ФОТО: Студентите „освојуваат“ факултети

Р.С.Европа - 12.02.2015

Студентите денеска прогласија автономна зона и на Техничките факултети во Скопје.Тие велат дека студентскиот активизам е жив и се шири како оган. По Филозофскиот, студентите денеска прогласија автономна зона и на Техничките факултети.

Јанко и Сител на студентските транспаренти

+инфо - 12.02.2015

Автономна зона денеска на пладне беше прогласена и во зградата на ФЕИТ и Машинскиот факултет во Скопје, каде студентите ја прекинаа наставата и ги закачија своите пароли во холот. Од денеска таму се вее знамето „Стоп на лошите реформи“.

(ВИДЕО) Пленумци: Се јавивме кај Јанко малку да го зезаме

А1 On - 12.02.2015

„Не ми се допаѓа тоа што сега нема слобода“ – објаснува една наставничка во пензија која претпладнево дојде на Филозофскиот факултет да им донесе храна и хигиенски производи на студентите.

[Галерија] Се шири студентскиот фронт, студентите не отстапуваат од барањата

Радио МОФ - 12.02.2015

Со извици и транспаренти „Автономија“, „Дојди и приклучи се“, „Индекс имам, права немам“, студентите денеска ја проширија Автономната зона освојувајќи ја зградата каде се сместени Машинскиот факултет (МФС) и Факултетот за електротехника и ...

(ВИДЕО) Поддршка за студентите и автономната зона

А1 On - 12.02.2015

Студентскиот пленум го објави второто од серијата најавени промотивни видеа посветени на автономната зона на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во кое професори и јавни личности изразуваат поддршка на ...

Со мегафон се „будат“ студентите кои одат на предавања

+инфо - 12.02.2015

Филозофски и Филолошки факултет една вечер веќе поминаа во придружба на студентите. Дел од предавалните на овој факултет се пренаменети во соби за спиење, масите и столчињата се тргнати на страна, а на земјата се послани душеци и ќебиња на кои ...

Голем број интелектуалци ја поддржаа битката на студентите за слобода во образованието (ВИДЕО)

МКД - 12.02.2015

По вчерашното прво промотивно видео на Студентски пленум, денеска на режисерот Александар Поповски му се приклучија голем број интелектуалци, кои се солидаризираат со студентите и ги охрабруваат да ја продолжат својата битка за слобода во ...

ВИДЕО Професори, актери, режисери со поддршка за автономната зона

+инфо - 12.02.2015

Студентски пленум сними видео на кое професори, актери, режисери го поддржуваат формирањето на Автономна зона на факултетите. На студентите во видеото им се обраќаат професорите, Румена Бужароска, Огнен Чемерски, Небојша Вилиќ, Илина Јакимовска, ...

[Видео] Поддршка за студентите и автономната зона #2

Радио МОФ - 12.02.2015

Студентскиот пленум го објави второто од серијата најавени промотивни видеа посветени на автономната зона на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во кое професори и јавни личности изразуваат поддршка на ...

Се јави СПУКМ: Идејата за окупирање на универзитетот нема да добие наша поддршка

Радио МОФ - 12.02.2015

Студентскиот парламент при УКИМ, со долго соопштение поставено на нивната Фејсбук страница, информираше дека нема да ја поддржи окупацијата на Универзитетот. Својот молк во период на силни студентски бунтувања, протести и донесување нов Закон за ...

Се огласи и Студентскиот парламент: Не ја поддржуваме окупацијата на Универзитетот

+инфо - 12.02.2015

Студентскиот парламент на УКИМ, денеска по подолг период се огласи со соопштение својата Фејсбук страница, во него соопшти дека не ја поддржува окупацијата на Универзитетот и се залагаат за институционално решавање на проблемите.

СПУКМ: Идејата за окупирање на универзитетот нема да добие наша поддршка

Факултети - 12.02.2015

По повод се поголемите напади на кои целна точка се членовите на СПУКМ, ние донесовме заклучок дека не би било мудро да се продолжи со игнорирање на нападите и посветување на активностите кои беа предвидени.

Автономна свирка Rover’s Hangover на Филозофски

А1 On - 12.02.2015

Пленумците во Автономната зона ги спроведуваат активностите како што и ги најавија. Денеска се свиреше Rover’s Hangover на Филозофскиот факултет во ...

ВИДЕО Студентите се пошегуваа со Јанко

+инфо - 12.02.2015

Студентите кои денеска прогласија автономна зона на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и решија да не отстапат од своите барања да се укине идејата на владата за измени во високото образование, вечерва во емисијата „Јади бурек“ која ја води на ...

Студенти 1 - 0 Јанко

Press24 - 12.02.2015

Еве една фотографија со транспарент со кој се означува едно од најголемите достигнувања на идните академски граѓани на Македонија. ...

Ректорот Стојковски не ја разбира потребата од студентска окупација на УКИМ

Нова ТВ - 12.02.2015

Ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски бара студентите да ја прекинат окупацијата на факултетите и да седнат да разговараат околу изготвување на нов текст за Законот за високо образование, бидејќи се дел од работната ...

Чест е да се има вакви студенти! Окупација на Филолошки факултет - ден 2

Факултети - 12.02.2015

Посакуваме да се вратиме во прва година и да бидеме бруцоши само за да бидеме дел од вас, студенти! Знаете дека се гордееме со вас, не? Вториот ден од окупацијата поминува. Студентите се' посложни во својата борба против неправдата.

Студентите упаднаа и во живо на „Јади бурек“ (ВИДЕО)

МКД - 12.02.2015

Освен што ги окупираа факултетите и создадоа автономни зони, студентите вечерва упаднаа и во живо на емисијата „Јади бурек“. Со мала финта и изненадување на водителот Јанко, протестот на студентите, преку Скајп беше прикажан и на ТВ Сител 3.

[Галерија] Студентите се подготвуваат за преноќување на Машински и ФЕИТ

Радио МОФ - 12.02.2015

Полн амфитеатар студенти вечерва на Машинскиот факултет и Факултетот за електротехника и информациски технологии го следеа предавањето на професорот Зоран Ивановски , насловено „3D компјутерска визија“.

ГАЛЕРИЈА Студентите на техничките факултети остануваат ноќва во автономната зона

+инфо - 12.02.2015

Стручно алтернативно предавање „3D компјутерска визија“ се одржа вечерва на Машинскиот факултет и Факултетот за електротехника и информациски технологии. Предавањето беше дел од активностите на „Автономна зона“ и Студентскиот Пленум.

Ректорот Стојковски не разбира зошто студентите го блокираат Универзитетот

+инфо - 12.02.2015

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски не ја разбира потребата студентите да ги блокираат факултетите и наставата, бидејќи, се она што било побарано од законодавачот во изминатиов период е остварено.Студентите го повикаа ...

Прва вечер во Автономната зона (ФОТО)

МКД - 12.02.2015

Денеска на Филозофскиот и на Филолошкиот факултет работи и во трета смена. Аулата на факултетот е преполна со студенти. Вечерва тука се читаат книги, се црта, се свири на гитара...така минува првата вечер во Автономната зона која студентите денеска ...

Не даваме образованието да се деградира на ниво на партиски школи што произведуваат слепи војници

МКД - 12.02.2015

Откако вчера направи окупација на неколку факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, Студентскиот пленум не мирува. Минатата ноќ тие ја минаа спиејќи во вреќи за спиење, а нивното движење не запира тука.

(ФОТО) Со вреќи за спиење, студентите се распоредија по предавалните на УКИМ

Нова ТВ - 12.02.2015

Околу 100 студенти, кои одлучија и вечерва да ја бранат својата универзитетска територија во моментов се распределуваат по предавалните на Филолошкиот факултет каде планираат да преспијат.

Студентите ја продолжуваат „окупацијата“ на УКИМ

Р.С.Европа - 12.02.2015

Студентите во текот на ноќта ја продолжија таканаречената окупација на Универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје во знак на револт од владините реформи во високото образование и измените со кои овој Закон се става во едногодишно мирување.

Студентската окупација низ фотографии

Факултети - 12.02.2015

Додека вие седевте дома гледајќи телевизија или трошејќи време на „Фејсбук“, студентите се бореа за нивната и вашата иднина! Како тие да се единствените луѓе во земјава кои не се плашат да го бараат исполнувањето на сопствените права, се собраа и ...

(ВИДЕО) Утринско будење на студентите: Започнува вториот ден од окупацијата

Нова ТВ - 12.02.2015

Дел од студентите кои ноќта ја поминаа на Филолошкиот факултет веќе се будни. Нивните колеги со гласна музика и свирежи утринава рано ги разбудија оние кои успеаа барем за момент да заспијат.

Автономна студентска зона од денеска и на техничките факултети

+инфо - 12.02.2015

Денеска во 13 часот на кампусот технички факултети во Скопје, студентите ќе изразат солидарност со колегите од Филозофскиот и од Филолошкиот факултет прогласувајќи Автономна зона на техничките факултети.

[Фото] Студентска окупација: Акција за утринско будење на Економскиот и Правниот факултет

Радио МОФ - 12.02.2015

Со извици „Автономија“, „Дојди и приклучи се“ студентите утрово се упатија на Економскиот и правниот Факултет за како што велат , да ги разбудат своите колеги и да ги поканат да им се прудружат во окупацијата, јавува репортерката на радио МОФ.

Бугарските студенти испратија писмо со поддршка до #СтудентскиПленум

Нова ТВ - 12.02.2015

Бугарските студенти кои во 2013 ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претсавици соработуваат со мафијата преку редакцијата на НОВА испратија писмо со поддршка за акцијата на Студентскиот пленум.

Како изгледа студентскиот распоред за денес?

Факултети - 12.02.2015

Доста интересни активности ќе се случат денес, но, централниот ќе биде од 12 и 30 до 14 часот. Да им дадеме поддршка на студентите од техничките факултети! Следете не во ЖИВО #ПоздравПленумци #АвтономнаЗона Post by Студентски Пленум ...

Студентите не отстапуваат од своите барања

Макфакс - 12.02.2015

Дел од студентите ноќеска останаа во просториите на некои од факултетите на Универзитетот Свети Кирил и Методија, продолжувајќи со акцијата која ја нарекуваат ’окупација на УКИМ’, со цел да издејствуваат повлекување на Законот за високо образование, ...

ГАЛЕРИЈА Првата ноќ на УКИМ

+инфо - 12.02.2015

Студентите ноќеска за прв пат преспаа на факултетите, каде вчера прогласија Автономна студентска зона. Денеска ќе биде прогласена Автономна студентска зона и на техничките ...

ФОТО: Првата ноќ на студентите во автономната зона

А1 On - 12.02.2015

Студентите ја поминаа првата ноќ на факулетот во прогласената автономна зона и нема да ја напуштаат се додека власта не го поништи сегашниот закон за високо образование. Во текот на ноќта пристигнаа многу граѓани кои донесоа храна и пијалоци за ...

[Видео] Утринско будење и сонливи лица – помина првата вечер од окупацијата

Радио МОФ - 12.02.2015

Некои едвај расонети и со кафе во рака, други веќе разиграни на музиката во аулата, ова е сликата која утринава ја затекнавме на Автономната зона што студентите ја создадоа вчера по окупацијата на Филозофски/Филолошки факултет.

Студенти VS Јанко Јади бурек (видео)

ЗаЗабава - 12.02.2015

Студентите ја продолжуваат својата герила стратегија, а како дел од неа тие синоќа го "поздравија" и Јанко... Еве како изгледаше ...

Бугарските студенти ги поддржаа пленумци: Власта се плаши од вас!

+инфо - 12.02.2015

Бугарските студенти, кои во 2013 ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претставници соработуваат со мафијата, преку редакцијата на НОВА испратија писмо со поддршка за акцијата на Студентскиот ...

ГАЛЕРИЈА Студентите се раздвижија со јога

+инфо - 12.02.2015

На Филолошки и Филозофски факултет денот почна со јога вежби откако студентите ја преспаа првата ноќ во предавалните. На овие факултети трае окупацијата и не се држат предавања, а официјалната настава студентите ја заменуваат со своја, алтернативна.

ВИДЕО: Студентите ги освојуваат Техничките факултети

А1 On - 12.02.2015

По освојувањето на Филолошкиот, Филозофскиот и Правниот факултет вчера, студентите денеска ќе воспоставуваат автономна зона и на Техничките факултети. Нивните барања беа соопштени вчера – нема да ги напуштаат факултетите се додека не се исполнат ...

Студентската автономна зона се прошири и на техничките факултети

Нова ТВ - 12.02.2015

Со транспарент „Автономија“, студентите од техничките факултети ги поздравија сите Пленумци кои во моментов се пред Машински факултет, и им порачаа дека прогласуваат Автономна зона и на овие факултети.

[Фото] Студентите ги окупираат техничките факултети

Радио МОФ - 12.02.2015

„Автономија“, „Дојди и приклучи се“, „Индекс имам, права немам“ – со извици и транспаренти во рацете студентите тргнаа во освојување на техничките факултети. Тие влегоа во зградата каде се сместени Машинскиот факултет (МФС) и Факултетот за ...

Еве што им треба на студентите, донирајте!

+инфо - 12.02.2015

Студентите остануваат на Филозофски/Филолошки факултет се додека не се исполнети нивните барања. Така, доколку сакате да донирате продукти ова е листата на потребни работи: 1. Вреќи за спиење 2. Плинско и плински боци 3. Леб и лиснати продукти 4.

ВИДЕО: Студентите ја прекинаа наставата на Економскиот факултет на УКИМ

А1 On - 12.02.2015

Студентите денеска ја прекинаа наставата што се одвиваше на Економскиот факултет при УКИМ, пренесе Радио Слободна ...

Студентска автономна зона и на Технолошко-металуршкиот факултет

Нова ТВ - 12.02.2015

Студентскиот пленум со транспаренти „Приклучи се“, и „Автономија“ во моментов се на Технолошко-металуршкиот факултет каде од предавална во предавална ги повикуваат своите колеги да им се придружат, јавува репортерот на НОВА, Дехран Муратов.

ВИДЕО: Студентите ги запоседнаа и техничките факултети

А1 On - 12.02.2015

Студентите ги зазедоа и техничките факултети и нема да излегуваат од таму се додека не се исполнат нивните барања, пред се укинување на законот за високо образование. Тие најавија дека студентскиот активизам ќе се шири, и не веруваат во никакви ...

Студентите преноќија на УКИМ, не отстапуваат од своите барања

Кајгана - 12.02.2015

Дел од студентите ноќеска останаа во просториите на некои од факултетите на Универзитетот Свети Кирил и Методија, продолжувајќи со акцијата која ја нарекуваат „окупација на УКИМ“, со цел да издејствуваат повлекување на Законот за високо образование, ...

Студентите прогласија Автономна зона и на техничките факултети

Факултети - 12.02.2015

Денеска студентите од техничките факултети сo транспарент „Автономија“,ги поздравија сите Пленумци кои во моментов се пред Машински факултет, и им порачаа дека прогласуваат Автономна зона и на овие факултети, пренесува НОВА.

ВИДЕО: Студентскиот активизам се шири како оган

А1 On - 12.02.2015

Студентските активисти пред техничките факултети предупредија дека нема попуштање, се додека не се повлече целосно законот за високо образование. Се слушна крик за слобода, од нас кои решивме да ја браниме автономијата на Универзитетот.

Студентската автономна зона се шири и на техничките факултети

МКД - 12.02.2015

И студентите од техничките факултети денеска ја прогласија Автономнатa зона и на овие факултети. Претставници на Студентскиот пленум потсетија дека на средбата со премиерот Никола Груевски, барале одложување до 2018 година на измените со кои се ...

ВИДЕО: Премиерот ветува, а на МТВ уште врти рекламата колку државниот испит е супер

А1 On - 12.02.2015

Собранието ги изгласа промените само пет дена откако премиерот тоа го вети. Барањата беа да се одложи примената на Законот за високо образование, барем до 2018 за да се остави простор за следните чекори, рекоа студентите од техничките факултети и ...

Студентски пленум: Нема да нè купи омекнувањето на реториката

Кајгана - 12.02.2015

По Филозофскиот и Филолошкиот факултет, Студентскиот пленум прогласи автономна зона и на техничките факултети. Извикувајќи „Автономија“, „Студенти, студенти, независни и силни“ тие ги повикаа своите колеги да ја напуштат формалната настава и да им ...

Не сме наивни и нема да потклекнеме додека не се исполнат нашите барања!

Факултети - 12.02.2015

Собранието го изгласа законот за високо образование само пет дена откако премиерот го вети неговото одложување. Овој закон е главна тема во образованието последните четири месеци. Студентите повеќе не попуштаат.

Студентски пленум: Нема да нè купи омекнувањето на реториката

Макфакс - 12.02.2015

По Филозофскиот и Филолошкиот факултет Студентскиот пленум во четвртокот прогласи автономна зона и на техничките факултети. Извикувајќи „Автономија“, „Студенти, студенти, независни и силни“ тие ги повикаа своите колеги да ја напуштат формалната ...

Автономната зона се прошири и на техничките факултети

МКД - 12.02.2015

Денеска автономната студентска зона се прошири – ја зазеде и територијата на техничките факултети. Студентите се непоколебливи: Не попуштаме додека не ни се исполнат целосно барањата. Еве како изгледаше тоа на техничките факултети...

(ВИДЕО) Пленумци преку скајп го поздравија Јанко!

Фактор - 12.02.2015

Групата студенти кои во моментов се наоѓаат на Филолошкиот факултет „упаднаа“ во емисијата „Јади бурек“ на Јанко во вечерашната емисија и преку скајп го поздравија на оригинален и единствен начин.

ФОТО: „Студентски пленум’“ го зазеде и Машински факултет

Sky - 12.02.2015

„Студентски пленум“ прогласи автономна зона и на техничките факултети. Тие сега се во холот на Машински факултет, а претходно ги повикаа сите студенти од предавалните да им се придружат. Бараат целосно повлекување на Законот за високо образование.

(ВИДЕО-ГАЛЕРИЈА) Пленумци вечерва ќе ноќеваат на Машински факултет

Фактор - 12.02.2015

Пленумци денеска го освоија и под закрила го земаа и Машински Факултет. Вечерва е исполнет со оние кои му припаѓаат и оние на кои тој им припаѓа – студентите а истите планираат таму да преспијат.

Студентите го матираа Јанко: Погледнете го упадот во „Јади Бурек"

Точка - 12.02.2015

„Загрижен“ студент се јави во емисијата на Јанко - „Јади Бурек“ тврдејќи дека не може да оди на факултет поради „Студентската окупација“. „Се јавувам од Скопје, од Капиштец. Јас сум студент и загрижен сум премногу за ова што се случува на факултет, ...

И Техничките факултети во рацете на пленумци

Фактор - 12.02.2015

Како што најавија за денеска дека ќе ги окупираат и техничките факултети во моментов академците ја бојкотираа наставата и на Машински факултет каде што прогласија автономна зона. Со транспаренти „Автонмија“ тие пред присутната маса на студенти уште ...

(ГАЛЕРИЈА) Првата вечер во автономната зона

Бриф - 12.02.2015

Во опуштена и пријатна атмосфера студентите ја поминуваат првата вечер во автономната зона на Филозофски факултет. Распослани по аулата на факултетот слушаат музика, разговараат, некои цртаат, други читаат книги, а ние ви ја пренесуваме атмосферата ...

"Автономна зона" и на техничките факултети

Вечер Прес - 12.02.2015

Студентите денеска прогласија "автономна зона" и на платото на техничките факултети со што им се придружија на студентите кои вчера за "автономна зона" ги прогласија факултетите на платото кај УКИМ.

(Видео) Голем број интелектуалци, се солидаризираат со студентите и ги охрабруваат да ја продолжат битката

еМагазин - 12.02.2015

Голем број интелектуалци, се солидаризираат со студентите и ги охрабруваат да ја продолжат својата битка за слобода во образованието и во земјата и ги поддржуваат сите нивни акции и сето она за што се залагаат.

(ВИДЕО) Професори, актери, режисери со поддршка за студентите

Бриф - 12.02.2015

Студентски пленум сними видео на кое професори, актери, режисери го поддржуваат формирањето на Автономна зона на факултетите. На студентите во видеото им се обраќаат професорите, Румена Бужароска, Огнен Чемерски, Небојша Вилиќ, Илина Јакимовска, ...

Ректорот на УКИМ Стојковски не се согласува со студентската „окупација“, повеќе е за преговори

Локално - 12.02.2015

Ректорот на УКИМ, Велимир Стојковски, денеска ги посетил студентите кои го „окупираа“ Филозофскиот факултет и прогласија Автономна зона. Тој на кратко разговарал со студентите и им рекол дека не се согласува со ваквиот начин на дејствување.

Студентите не отстапуваат од своите барања

Тера - 12.02.2015

Дел од студентите ноќеска останаа во просториите на некои од факултетите на Универзитетот Свети Кирил и Методија, продолжувајќи со акцијата која ја нарекуваат ’окупација на УКИМ’, со цел да издејствуваат повлекување на Законот за високо образование, ...

ХИТ ВИДЕО: Студентите му ја „окупираа“ емисијата на Јанко

Sky - 12.02.2015

Студентите кои од денеска извршија „окупација“, односно, како што велат тие, ослободување на универзитетот и воспоставување автономна зона, извршија „упад“ во емисијата на Јанко Илковски на Сител 3 телевизија.

Студентите се „вселија„ и на техничките факултети

еМагазин - 12.02.2015

Студентскиот пленум прогласи академска „слободна зона“ и на техничките факултети, симболично ширејќи ја својата "власт" врз Универзитетот. Играјќи на "ѕидот" на Пинк Флојд, но и на делата Курт Кобејн, тие порачаа дека "окупираат" за да ослободат.

Студентите се пошегуваа со Јанко и му влегоа во Сител

Локално - 12.02.2015

Студентите кои денеска прогласија автономна зона на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и решија да не отстапат од своите барања да се укине идејата на владата за измени во високото образование.

(ВИДЕО) Пленумци ги зазедоа и техничките факултети, најавија дека ќе спијат и таму

Локално - 12.02.2015

Пленумци ги запоседнаа и техничките факултети и најавија дек нема да излегуваат од таму се додека не се исполнат нивните барања, пред се укинување на законот за високо образование. Тие посочија дека не окупираат, туку го бранат она што е нивно и ...

Студентите ги запоседаа факултетите, Студенскиот парламент на УКИМ повика на воздржаност и на смиреност

Република - 12.02.2015

Група студенти па симболично ги зазедоа Филозовскиот Факултет, Економскиот и Правниот факултет, кои се наоѓаат во состав на кампусот на УКИМ. Автономната зона денеска се прошири и на техничките факултети во Скопје.

Студентите ја продолжуваат „окупацијата“ на факултетите на УКИМ

Локално - 12.02.2015

Студентите во текот на ноќта ја продолжија окупација на Универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје во знак на револт од владините реформи во високото образование и измените со кои овој Закон се става во едногодишно мирување.

ХИТ ВИДЕО: Студентите му ја „окупираа“ емисијата на Јанко

МК News - 12.02.2015

Студентите кои од денеска извршија „окупација“, односно, како што велат тие, ослободување на универзитетот и воспоставување автономна зона, извршија „упад“ во емисијата на Јанко Илковски на Сител 3 телевизија.

Провладиниот Студентски парламент не подджува „окупација“ на Универзитетот

Локално - 12.02.2015

Студентскиот парламент на УКИМ, денеска по подолг период се огласи со соопштение на својата Фејсбук страница, во него вели дека не ја поддржува окупацијата на Универзитетот и се залагаат за институционално решавање на проблемите.

(ФОТО) Студентска програма за вториот ден од автономната зона изгледа вака!

Фактор - 12.02.2015

За денеска студентите најавуваат доста интересни активности, а најважната ја најавија за од 12:30 до 14 часот. Во фотографијата подолу погледнете подетално што имаат на програмата за ...

Денес студентите ќе прогласат автономна зона и на техничките факултети во Скопје

Либертас - 12.02.2015

За денес во 13 часот меѓу Машински Факултет – Скопје и Анекс е закажано прогласувањето автономна зона и на техничките факултети во Скопје. „На Филозофскиот и Филолошкиот факултет веќе е во тек контролата од страна на студентите и е прогласена ...

Пленумците прогласија ”автономна зона” на техничките факултети

Кумановски м. - 12.02.2015

Продолжува прогласувањето на ”автономни зони” од страна на Студентскиот Пленум. Откако студентите ја поминаа ноќта во просториите на филолошкиот и филозовскиот факултет при УКИМ, тие денес ги запоседнаа и техничките факултети и најавија дека нема да ...

Студентите денеска во окупација на Правен, Економски и техничките факултети

еМагазин - 12.02.2015

Со извици „Автономија“, „Дојди и приклучи се“ студентите утрово се упатија на Економскиот и Правниот факултет за како што велат да ги разбудат своите колеги и да ги поканат да им се придружат во окупацијата, јавува Радио МОФ .

Ова е програмата за вториот ден на Автономната зона на Студентскиот пленум

Либертас - 12.02.2015

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница ја објави програмата за денешниот втор ден од Автономната зона која беше прогласена вчера на комплексот факултети на УКИМ. Студентите таму и ја преспаа ноќта.

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Прва вечер во автономната зона

Тера - 12.02.2015

Денеска Филозофскиот и Филолошкиот факултет работат и во трета смена. Аулата на факултетот е преполна со студенти. Вечерва тука се читаат книги, се црта, се свири на гитара... така минува првата вечер во автономната зона што студентите денеска ја ...

ФОТО: Свирка во Автономната зона на Филозофски

Либертас - 12.02.2015

Преку фотографии од Фејсбук ви пренесуваме дел од атмосферата во моментов во Автономната зона на Филозофскиот факултет во Скопје. ПРЕТХОДНО – ВЧЕРА И ДЕНЕСКА ВО АВТОНОМНАТА ЗОНА: ФОТО: Прогласена Автономна зона и на техничките факултети во Скопје Со ...

И техничките факултети на ред за окупација

Sky - 12.02.2015

Студентите денеска ќе ги окупираат техничките факултет и таму ќе прогласат автономна зона. По седмиот пленум, одржан на Филозофски и на Филолошки факултет, „Студентски пленум“ организира пленум кој ќе се одржи меѓу Машинскиот факултет и Анексот, по ...

Со „окупација“ до слобода – студентите најхрабри

Локално - 12.02.2015

„Сега вие го окупиравте факултетот? -Не, ние го ослободивме.“ Вака одговорија студените кои од вчера се на Филозофскиот факултет и бараат АВТОНОМИЈА. За прв пат во Македонија, просторот на факултетот им припадна на студентите.

Донирајте за студентите - #автономназона

Канал 77 - 12.02.2015

Студентите остануваат на Филозофски/Филолошки факултет се додека не се исполнети нивните барања. Така, доколку сакате да донирате продукти ова е листата на потребни работи: 1. Вреќи за спиење 2. Плинско и плински боци 3. Леб и лиснати продукти 4.

Бугарските студенти со поддршка за пленумци: Бидете единствени, власта се плаши од вас

Либертас - 12.02.2015

Бугарските студенти, кои во 2013 година ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претставници соработуваат со мафијата, преку писмо испратија поддршка за македонските студенти, кои веќе втор ден ...

(ВИДЕО) Голем број интелектуалци со поддршка за студентите

Локално - 12.02.2015

Голем број на интелекстуали меѓу кои и професорите Илина Јакимовска, Румена Бужаровска, Огнен Чемерски, Небојша Вилиќ, Јасна Котеска, Трајче Стојанов, писателот Ненад Јодлески, активистот Џабир Дерала, глумците Ивица Димитријевиќ, Симона Спировска, ...

Ректорот Стојковски не се согласувал со „окупацијата“, повеќе бил за преговори

Либертас - 12.02.2015

Ректорот на УКИМ, Велимир Стојковски, денеска ги посетил студентите кои го „окупираа“ Филозофскиот факултет и прогласија автономна зона. Тој на кратко поразговарал со нив и им рекол дека не се согласува со ваквиот начин на дејствување.

Студентите го изненадија Јанко!

Бриф - 12.02.2015

Во вечерашната емисија „Јади бурек“ на Јанко преку скајп му се јавија студентите кои во моментов се наоѓаат во аулата на Филолошкиот факултет, Автономната зона на Универзитетот. Нивното вклучување во емисијата го направија на оригинален ...

(ФОТО и ВИДЕО) Автономна зона, ден 2

Бриф - 12.02.2015

Вториот ден во автономната студентска зона на Филозофскиот/Филолошкиот факултет, која денеска се прошири и на техничките факултети, поминува според однапред утврдената културно образовна програма што ја креираат ...

(ФОТО) Жива свирка во Автономната зона на Филозофски

Локално - 12.02.2015

Преку фотографии од Фејсбук Ви пренесуваме дел од атмосферата што во моментов во Автономната зона на Филозофскиот факултет во Скопје се ...

„Опцуј и бегај“: Јанко им се обрати на студентите

Пулс24 - 12.02.2015

На сите им е познато видеото во кое студентите на посебен начин се обратија во емисијата „Јади бурек“ на Јанко Илковски. Но, што се случи подоцна? Изгледа дека ретко кој знае дека приказната отишла во друг правец и дека на сметка на водителот беа ...

(ФОТО) Мини автономна свирка Rover’s hangover на Филозофски

Фактор - 12.02.2015

Активности за денеска пленумците од Автономната зона ги спроведуваат како што и ги најавија. Во моментов свират Rover’s Hangover на Филозофскиот факултет во Скопје, атмосферата таму изгледа вака.

(ВИДЕО) Пленумци попладнево ќе ги окупираат и техничките факултети

Локално - 12.02.2015

Денеска на пладне, студентите планираат да ги окупираат и техничките факултети, а со исто темпо се продолжува и окупацијата на Универзитетскиот кампус. Студентите утрото го зпаочнале со утринска гимнастика и алтернативни предавања, каде што дел од ...

ВИДЕО: Автономна зона – еве како помина првиот ден

Либертас - 12.02.2015

Студентскиот пленум преку видео прави сублимат на тоа како помина првиот ден во Автономната ...

Студентите заспаа со музика, се разбудија со професорите

Sky - 12.02.2015

Првата ноќ на студентите во прогласената автономна зона на Филозофски факултет помина мирно и во креативна атмосфера, исполнета со позитивна енергија. Кога ги посетивме утрово да видиме како им поминала ноќта, нè пречекаа со кафе и со сендвичи.

Студентите прогласија "автономна зона" и на техничките факултети, МОН закажа средба во понеделник

Вечер Прес - 12.02.2015

Во меѓувреме, се огласи и МОН од каде ја поздравија одлуката за формирање на работна група од УКИМ и предложија првата средба на работните групи да се одржи во понеделник на 16 февруари Повеќе студенти вчера прогласија "автономна зона" и на ...

ПЕНДАРОВСКИ: Цела Македонија - слободна автономна зона!

Sky - 12.02.2015

Стево Пендаровски се огласи со поддршка за Автономната зона на студентскиот пленум. - Поддршка за студентите! Нивната цел е заедничка за сите: цела Македонија - слободна автономна зона - напиша Пендаровски на ...

Пленумци се пред техничките факултети, добиваат поддршка од студентите

Локално - 12.02.2015

Студентите од техничките факултети ги поздравија сите Пленумци кои во моментов се пред Машински факултет, и им порачаа дека прогласуваат Автономна зона и на овие факултети-информира НОВА. Претставници од пленумите на техничките факултети во својот ...

Бугарските студенти испратија писмо со поддршка до македонскиот #СтудентскиПленум

Локално - 12.02.2015

Бугарските студенти кои во 2013 ги окупираа универзитетите барајќи оставка од владата поради сомненијата дека нејзини високи претставници соработуваат со мафијата преку редакцијата на НОВА испратија писмо со поддршка за акцијата на Студентскиот ...

ФОТО: Прогласена Автономна зона и на техничките факултети во Скопје

Либертас - 12.02.2015

Со транспаренти и пораки за автономија на универзитетот, денеска беше прогласена Автономна зона и на техничките факултети. Слично како и на Филозофскиот, од вечерва студентите ќе спијат и на Машинскиот факултет, со што тие го повторуваат повикот за ...

Студентски пленум: Нема да нè купи омекнувањето на реториката

Тера - 12.02.2015

По Филозофскиот и Филолошкиот факултет Студентскиот пленум во четвртокот прогласи автономна зона и на техничките факултети. Извикувајќи „Автономија“, „Студенти, студенти, независни и силни“ тие ги повикаа своите колеги да ја напуштат формалната ...

Се бара целосно нов закон за образование

Н.Македонија - 12.02.2015

Организаторите од пленумот најавија дека „окупацијата“ на факултетите ќе трае сѐ додека целосно не се исполнат нивните барања, кои вклучуваат укинување на државниот испит и носење нов закон за високо образование Организаторите на овие активности ги ...

Ежењее! Студенти v.s. Јанко ЈАДИ БУРЕК

365 - 12.02.2015

Студентите бараат слобода и автономија на факултетите, а знаат и како да го покажат тоа кога другите ги игнорираат. Просто, постои интернет, постои скајп и постои ...

Македонските студенти ги „ослободуваат“ универзитетите

Призма - 11.02.2015

Во нова форма на протести против неодамна усвоениот Закон за високо образование кој според многумина се коси со автономијата на универзитетите, македонските студенти окупираа неколку клучни објекти во Скопје и прогласија „автономна студентска ...

ФОТО: Студентите го „окупираа“ Универзитетот

Утрински - 11.02.2015

Со ранци и вреќи за спиење, студентите влегоа во зградите на факултетите прогласувајќи академска „слободна зона“ Додека во парламентот се носеа измените на Законот за високо образование, студентите со ранци и вреќи за спиење симболично го „освоија“ ...

Ќе и покажеме на власта дека не може да ни го одзема Универзитетот!

Deutsche Welle - 11.02.2015

„Слободна зона“ не значи бојкот на наставата од студенти кои не сакаат да учат, туку предавања и едукација, вели Ивана Туфегџиќ, член на Студентскиот пленум, кој од денеска ќе го стави Универзитетот под „свое владение“ Воведување симболична „власт“ ...

Студентите ги окупираа факултетите

24 Вести - 11.02.2015

Студентите ги окупираа факултетите на скопскиот универзитет. Прогласија слободна автономна зона на филозофскиот и филолошкиот, а потоа и на правниот и економскиот факултет. Велат настава нема да има, а ќе останат и да спијат на факултетите се додека ...

Студентски пленум: Вие нѐ плените со Вашата солидарност, ние Ве плениме со нашата борба!

Фокус - 11.02.2015

Студентскиот пленум на официјалната Фејсбук страна им се заблагодари на сите оние кои се солидаризираат со студентите и донираат средства кои им се потребни при престојот на Филозофскиот факултет.

Галерија: Вечерната атмосфера во окупираниот Универзитетски кампус

Фокус - 12.02.2015

Екипата на „Фокус“ беше во ноќна посета на студентите, каде што можевме да забележиме дека тие доста креативно го поминуваат своето време. Дел од нив се испоседнати по скалите, дел цртаат, слушаат музика и ги пречекуваат луѓето кои цело време им ...

Студентите прогласија авто-номна територија

Дневник - 11.02.2015

Повеќе од илјада студенти вчера во комплексот пред државните Филозофски, Филолошки, Правен и Економски факултет прогласија автономна студентска територија како резултат на нова форма на протести против неодамна усвоениот Закон за високото ...

Студентите формираа Автономна зона: Не сте свесни колку сме бесни

Фокус - 11.02.2015

Претставниците на студентскиот пленум го окупираа Филозофскиот и Филолошкиот факултет Претставниците на студентскиот пленум го окупираат филозофскиот и филолошкиот факултет, бидејќи сметаат дека универзтетот во кој бил извршен упад мора симболично ...

Студентскиот пленум прогласи Универзитет под студентска контрола

Алсат-М - 11.02.2015

Студентите во организација на Студентскиот пленум денеска се собраа на платото пред УКИМ и прогласија автономна зона и универзитет под студентска контрола. Со различни транспаренти тие ги повикаа сите колеги да им се приклучат во борбата против ...

Студентски Пленум: Студентите да не истакнуваат национални и партиски обележја!

Фокус - 11.02.2015

Студентски Пленум излезе со правила за студентите кои го окупираа Универзитетот Студентскиот Пленум објави правила кои треба да ги почитуваат оние студенти кои денеска го окупираа Универзитетот, а во знак на простест против законските измени во ...

Пленумците го окупираа УКИМ

Телма - 11.02.2015

Додека во собрание се подготвуваат измените на законот за високо образование, студентскиот и професорскиот пленум бараат да се стопира постапката. По вчерашниот бојкот на наставата на Техничките факултети, денеска на пладне пред платото на УКИМ ги ...

Окупиран кампусот на УКИМ

Вест - 11.02.2015

Студентите го окупираа кампусот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и прогласија „Автономна зона“. Во склоп на кампусот се Правниот, Филозофскиот, Филолошкиот и Економскиот факултет, а организаторите од Студентскиот пленум најавија дека ...

Студентскиот пленум го окупира УКИМ

24 Вести - 11.02.2015

Студентите го окупираат Универзитетот Свети Кирил и Методиј. Остануваат во него се додека не се исполнат нивните барања за целосно повлекување на Законот за високо образование и создавање на ново законско решение.

Студентите го окупираа Универзитетскиот кампус, таму ќе спијат вечерва

Фокус - 11.02.2015

Студентите со себе носеа храна, пијалоци, овошје и вреќи за спиење бидејќи како што најавија окупацијата ќе трае до целосно исполнување на нивните барања и изготвување нов закон за високо образование Студентите го окупираа Универзитетскиот кампус, ...

Студентите го „окупираа“ Универзитетот

Deutsche Welle - 11.02.2015

Студентите денеска прогласуваат „автономни зони“ во Универзитетскиот комплекс во Скопје. Илјадници ги „окупираа“ Филозофскиот, Правниот и Економскиот факултет. Наставата е во прекин, а им се придружуваат и ...

Трпкова: Ако треба, ќе спиеме заедно на универзитетите со нашите студенти

Фокус - 11.02.2015

Таа вели дека од денеска почнува нова иднина во државата, благодарение на македонските студенти Заедно со студентите на факултетите се и нивните професори, кои вчера најавија дека ќе им се приклучат на окупацијата на Универзитетскиот кампус бидејќи ...

(ВИДЕО) Прва студентска окупација во Македонија

Нова ТВ - 11.02.2015

-Имаме причини да се сомневаме дека ваквото попуштање, иако нецелосно, не значи дека премиерот ја увидел апсурдноста на сопствениот закон, туку дека е резултат на пошироката политичка состојба.

Студентскиот пленум од денеска ги блокира факултетите

Нова ТВ - 11.02.2015

Студентскиот пленум, кој вчера ја бојкотираше наставата на техничките факултети, за денеска најави создавање автономна зона пред платото на универзитетот Свети Кирил и Методиј, каде се најавува ширење на прекинот на настава и на останатите факултети.

Студентите ќе формираат Автономна зона

А1 On - 11.02.2015

Студентскиот пленум денеска ќе создаде Автономна зона пред платото на Универзитетот Свети Кирил и Методиј. По вчерашниот бојкот на наставата на техничките факултети, најавуваат ширење и на останатите факултети.

Силна поддршка од Наставнички пленум до студентите и професорите

Радио МОФ - 11.02.2015

Наставниците од Наставничкиот Пленум им даваат силна и недвосмислена поддршка на активностите кои ги преземаат Студентскиот и Професорскиот Пленум во нивните заложби за квалитетно образование.

Студентите утре ќе ги освојуваат и Техничките факултети

Радио МОФ - 11.02.2015

Откако студентите воспоставија целосна контрола врз Филозофскиот и Филолошкиот факултет, тие се решени утре, со почеток од 13 часот да создадат автономна зона и на Техничките факултети така што организираат Локален пленум.

Студентите бараат нов закон за високо образование

МРТ - 11.02.2015

Симболично прогласија „Автономна студентска зона“ и со пароли „Универзитетот е наш“ побараа изготвување нов закон за високо образование, со гаранција дека Студенскиот пленум ќе биде активен чинител...

Студентски пленум до граѓаните: Донесете ни храна, вреќи за спиење, овошје

+инфо - 11.02.2015

Апел да се донираат повеќе неопходни работи на студентите, кои по денешното прогласување Автономна зона во зградата на Филозофскиот и Филолошкиот факултет почнаа да кампираа, упати попладнево Студентски пленум „Студентите остануваат на ...

(ФОТО) Креативна окупација: Студентите читаат книги, цртаат

Нова ТВ - 11.02.2015

Студентите во моментов ја спроведуваат окупацијата на Филозофски/Филолошки факултет на креативен начин со цртање и читање книги. Како што информира репортерката на НОВА Славица Филиповска, во моментов група граѓани на факултетот донеле подметачи (за ...

Утре ќе се освојуваат и техничките факултети

+инфо - 11.02.2015

Откако студентите денеска „ги ослободија “ Филозофскиот, Филолошкиот и Правниот факултет во Скопје, го испланираа и утрешниот ден. Во 13 часот утре на техничките факултети на скопскиот универзитет Свети Кирил и Методиј ќе продолжи ширењето на ...

(ВИДЕО) Студентска окупација на УКИМ: Атмосфера од првата вечер

Нова ТВ - 11.02.2015

Распослани на скалите во аулата на Филолошкиот факултет, со музика и пријатна атмосфера, студентите ја поминуваат првата вечер на факултетот од почнувањето на официјалната окупација. Откако беше најавено дека главно седиште на студентите ќе биде ...

Студентите ќе спијат во шатори на факултетите за да го остварат сонот за квалитетно образование

Академик - 11.02.2015

Студентите велат дека со овој чин ќе им се вратат факултетите на студентите по досегашната узурпација и по упадот во нивната автономија. За Академик велат дека нивните барања значат целосна вклученост на студентите во креирање нов закон што ќе ги ...

Студентски пленум -УКЛО: Битолските студенти се подготвуваат за окупација

Радио МОФ - 11.02.2015

Студентска окупација ќе има и во Битола е одлучено на вечерашната средба на Студентскиот пленум -УКЛО. Точниот датум се уште не е утврден, а деновиве студентите ќе одлучат кој факултет во овој град ќе биде прогласен за слободна, автономна зона.

Студентски пленум УКЛО: "Окупацијата е единственото решение"

Факултети - 11.02.2015

На денешниот состанок, студентите од пленумот УКЛО од Битола, со консензус одлучија да им се приклучат на нивните колеги од Скопје и да ги окупираат факултетите. Како што велат студентите, дополнително ќе ја информираат јавноста и медиумите кога и ...

ВИДЕО: Кој ќе го запре гласот на студентите

А1 On - 11.02.2015

Студенти масовно се упатуваат кон Универзитетот „Кирил и Методиј“, таму тие ќе им се придружат на своите колеги за да прогласат автономна зона во одбрана на автономијата на Универзитетот. Тие носат транспаренти на кои пишува.

Студентите ги окупираат факултетите: Не сте свесни колку сме бесни

Нова ТВ - 11.02.2015

Студенти од различни факултети во се помасовна бројка се приклучуваат во окупацијата која Студентскиот пленум од овој момент ја започнува пред платото на УКИМ. Со транспаренти „Автономна зона“, „Слободен универизетет“, „Ако не ние кој, ако не сега ...

Ексклузивно интервју со Студентски пленум директно од Филолошки факултет

Факултети - 11.02.2015

На окупацијата се дружиме и разговараме за образованието и она што не' мачи. Јас разговарав со Студентски пленум. Драгана: Која е целта на окупацијата? Студентски пленум : Четири месеци бевме игнорирани, бевме етикетирани, бевме отфрлени од власта.

ГАЛЕРИЈА На Филозофски факултет вриеше како во кошница

+инфо - 11.02.2015

Голем број граѓани се одзваа на повикот на Студентскиот пленум упатен преку Фејсбук страницата, за донирање вреќи за спиење, сокови, чаеви, храна и други работи што се неопходни за оваа ноќ да ја минат во објектот на Филозофскиот и Филолошкиот ...

Студентите прогласија автономна зона

Глас на Америка - 11.02.2015

Најавуваат дека ќе останат на Филозофскиот и Филолошкиот факултет се` додека Владата не ги исполни нивните барања за високото образование „Почитувани сограѓани, Студентскиот пленум од денес прогласува автономна зона на Филозофски/Филолошки факултет! ...

Студентите од автономна зона се вклучија анонимно во емисија кај Јанко

Нова ТВ - 11.02.2015

Нова герила акција од автономната зона.Пред половина час студентите кои вечерва ја поминуваат првата ноќ на Филолошкиот факултет се јавија во живо во емисијата на новинарот Јанко Илоски „Јади Бурек“.

[Галерија+Видео] Прва вечер од окупацијата на УКИМ – студентите креативни и одлучни

Радио МОФ - 11.02.2015

Со читање книга, цртање, и по некоја песна додека во позадина се слушаат звуците од акустичните гитари што некои ги понеле со себе, вака студентите ја минуваат првата вечер во Автономната зона што ја создадоа денеска, со окупацијата на ...

ВИДЕО: Упад на студентите во „Јади бурек“

А1 On - 11.02.2015

Студентите кои вечерва држат стражи на Филофофскиот факултет упаднаа и во емисијата “Јади бурек“. Најпрво се јави еден од студентите кој кажа дека се јавува од дома, од населбата Капиштец.

[ФОТО] Студентите го окупираат Филозофски – Ајде да го освоиме назад универзитетот!

Радио МОФ - 11.02.2015

Со ранци и вреќи за спиење, студентите од Студентски пленум се собраа пред Платото на УКИМ на седмиот студентски пленум и каде побараа да им се врати универзитетот и најавија креирање автономна зона.

Студентите прогласија АВТОНОМНА ЗОНА

Нова ТВ - 11.02.2015

„Време е да прогласиме Автономна зона, односно Универзитетот конечно да биде под студентска контрола, симболично, за да докажеме што се ни прават во образованието“. Вака Пленумци официјално ја прогласија окупацијата на факултетите која во моментов ...

Студенти: Универзитетот мора симболично да се ослободи

А1 On - 11.02.2015

Студентите, собрани пред платото на УКИМ, велат нема да молчат, и нема да наседнат на реториката на ветувања. Не се убедени дека кога се ќе се смири нема повторно да се донесе некој нов Закон за високо образование.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Автономна студентска зона на УКИМ се роди од студентскиот пркос

+инфо - 11.02.2015

Со скандирање „Македонија, Македонија!“, со транспаренти на кои пишува „Не сакам да живеам во 1984“, „Не сте свесни колку сме бесни“... на платото на универзитетот Свети Кирил и Методиј денеска напладне беше прогласена „студентска територија“ - ...

ФОТО: Студентите прогласија Автономна зона

А1 On - 11.02.2015

Стотици студенти влегоа во аулата на Филозофскиот факултет. Со ова велат и симболично го ослободуваат Универзитетот. Студентите прогласија Автономна зона. Најавуваат дека не се откажуваат од битката за слободен универзитет и негова автономија и дека ...

Студентите прогласија автономна зона

Р.С.Европа - 11.02.2015

Студентите денеска на Филолошкиот и на Филозовскиот факултет прогласија автономна зона при Универзитетот Свети Кирил и Методиј и најавија дека ќе дејствувале паралелно со одвивањето на наставата.

Студентите го зазедоа Филозофскиот факултет

Нова ТВ - 11.02.2015

По прогласувањето на „Автономна зона“, пред платото на УКИМ, прв факултет што студентите го зазедоа е Филозофскиот/Филолшкиот. Илјадници студенти се во аулата на Филозофски со транспаренти „Студентска контрола“, „Автономна Зона“ и слични.

Студентите прогласија Автономна зона, ќе спијат на факултетите

Кирилица - 11.02.2015

Студентите се собраа на платото пред Универзитет „Свети Кирил и Методиј“, каде ќе го одржат седмиот пленум, на кој треба да одлучат дали ќе ги окупираат факултетите сè додека Владата не го исполни ветувањето дека ќе се повлечат измените на Законот ...

ГАЛЕРИЈА Автономната зона расте: Студентите повторно ги освоија факултетите

+инфо - 11.02.2015

Со скандирања „Автономија, автономија“, студентите од платото на универзитетот Свети Кирил и Методиј влегоа во зградата на Филолошкиот и Филозофскиот факултет, означувајќи ги за Автономна зона на студентите.

Почна студентската окупацијата на Филозофски и Филолошки факултет

Радио МОФ - 11.02.2015

Голем број студенти го окупираа спратот и аулата меѓу Филозофскиот и Филолошкиот факултет во Скопје . Тие поставија клупи во ходниците и апелираа за донации за душеци , храна и останати производи кои ќе им бидат потребни во текот на окупацијата.

„Не сте свесни колку сме бесни“: студентите прогласија автономна територија (ФОТО)

МКД - 11.02.2015

Членовите на Студентскиот пленум денеска прогласија „студентска територија“ на платото на универзитетот Свети Кирил и Методиј, акција со која ја продолжуваат својата битка против реформите во образованието, за кои велат дека не само што се штетни, ...

Студентите го окупираат и Правниот, ќе спијат на факултетите

Нова ТВ - 11.02.2015

Студентскиот Пленум ги повика студентите да се раскомотат, бидејќи немаат намера да одат никаде, а за НОВА од Пленумот велат дека вечерва ќе ја поминат на факултетите во својство на окупација и нема да заминат се додека не се исполнат нивните ...

ВИДЕО: Студентите го ослободија Универзитетот

А1 On - 11.02.2015

Голем број студенти со извици “Слобода, слобода“ влегоа на Филозофскиот факултет и најавија дека нема да излегуваат од таму се додека не се изборат за нивните барања. Тие порачаа дека Универзитетот станува Автономна зона и нешто за кое одлучуваат ...

Студентски пленум ја започна окупацијата на факултетите

Факултети - 11.02.2015

Студенти од различни факултети во се помасовна бројка се приклучија во окупацијата која Студентскиот пленум ја започна пред платото на УКИМ, пренесува НОВА . Со транспаренти „Автономна зона“, „Слободен универизетет“, „Ако не ние кој, ако не сега ...

Пленумците прогласија автономна зона на УКИМ како база за да си ги вратат факултетите назад

Капитал - 11.02.2015

Студентите организирани од Студентскиот пленум откако се собраа пред платото на Универзитетот Свети Кирил и Методиј, влегоа, и на Филолошкиот и на Филозофскиот факултет прогласија автономна зона.

Студентска окупација: Блокирана настава на Правниот и Економскиот факултет

Радио МОФ - 11.02.2015

По Филозофскиот и Филолошкиот факултет започнува да се блокира наставата и на Правниот факулет „Јустинијан Први“во Скопје. Студентите ги посетуваат предавалните и ги повикуваат студентите да им се придружат во окупацијата.

Студентите прогласуваат автономна зона – во среда ќе го окупираат универзитетот

Кирилица - 11.02.2015

Студентскиот пленум објави дека во среда на пладне на платото на УКИМ ќе го организира седмиот студентски пленум и ќе прогласи слободна зона. „Одложувањето на примената на членовите од законот, беше само прв чекор кон она што го бараме, нов закон со ...

Окупацијата на студентите продолжува на Економскиот факултет

Нова ТВ - 11.02.2015

Се побројна група на студенти, која веќе прогласи „Автономна зона“ и досега ги окупираше Филозофски/Филолошки и Правниот факултет, во моментов е на влезот на Економскиот факултет, кој е воедно и последниот од комплексот на УКИМ кои се наоѓаат на ...

ВИДЕО: Десетте правила на Автономната студентска зона

А1 On - 11.02.2015

„Знај ги своите права, за да можеш да се бориш за нив!“, гласи првото правило на Студентскиот пленум, кои денеска беа јавно прочитани на платото на УКИМ, каде студентите прогласија автономна зона на Филозофскиот и на Правниот факултет.

ВИДЕО: Уааа МТВ, зошто не пренесувате?

А1 On - 11.02.2015

Студентите пред прогласувањето на Автономната зона на Филозофскиот факултет упатија критики кон Македонската радио телевизија. МТВ зошто не не пренесувате? Тоа се наши пари со кои вие работите.

Студентите од Пленумот прогласија „автономна зона“ на факултетите

Кајгана - 11.02.2015

Со „окупирање“ на Филолошкиот и Филозофскиот факултет студентите од групата Студентски пленум која што се противи на предложениот државен испит од владата, денеска прогласија „автономна зона“ и продолжија со заземање на економскиот и правниот ...