TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатот на Санадер се уште не се појавил

А1 - 12.12.2010

Адвокатот на Иво Санадер и понатаму го нема пред судот иако сослушувањето било закажано пред десет часа, пренесува порталот Индекс.хр.

Санадер ги отфрли сите хрватски обвиненија

Р.С.Европа - 12.12.2010

Поранешниот хравтски премиер Иво Санадер пред австрискиот истражен судија ги отфрлил сите обвиненија. Неговиот адвокат изјавил дека Санадер не се чуствува виновен и дека пред да го пресретне ...

Санадер не се чувствува виновен - за екстрадиција ќе реши по 14 дена

Телма - 12.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, кој врз основа на распишана потерница од страна на хрватските власти во петокот беше уапсен во близина на Салцбург, на денешното сослушување пред истражен ...

Меѓународна потерница по Санадер

Шпиц - 12.12.2010

Интерпол распиша меѓународна потерница по поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, која е испратена до сите членки на организацијата.

Адвокатот на Санадер се уште не се појавил

Алфа - 12.12.2010

Адвокатот на Иво Санадер и понатаму го нема пред судот иако сослушувањето било закажано пред десет часа, пренесува порталот Индекс.хр.

Салзбург го крие идентитетот на судијата кој ќе го испитува Санадер

Алфа - 12.12.2010

Австрискиот суд го крие идентитетот на судијата кој ќе го испитува поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер со цел да биде заштитен од можни притисоци, доколку неговото име се појави во хрватските ...

Санадер изјави дека е невин

Алсат-М - 12.12.2010

Поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер, пред истражниот суд во Салцбург, Австрија, денеска изјави дека не е виновен по обвинувањата за кои го товарат судските власти во Хрватска.

Санадер во притвор во очекување на екстрадиција

SETimes - 12.12.2010

БЕРЛИН, Германија/ЗАГРЕБ, Хрватска -- Судијата во Салзбург во саботата (11-ти декември) одреди 14-дневен притвор за хрватскиот премиер Иво Санадер, во очекување на екстрадицијата.

Санадер ќе се изјасни за екстрадирањето по 14 дена

Сител - 12.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, кој врз основа на распишана потерница од страна на хрватските власти во петокот беше уапсен во близина на Салцбург, на денешното сослушување пред истражен ...

Санадер сослушан, не сакал да побегне, ќе се враќал во Хрватска

Канал5 - 12.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер ги отфрлил сите обвинувања за кои се товари, негирајќи дека се обидел да избега, туку дека при апсењето во Австрија, всушност се враќал во Хрватска за да се ...

Санадер во ќелија со ситни криминаци!

Вечер Прес - 12.12.2010

Медиумите во Загреб тврдат дека Државното обвинителство на Хрватска ќе бара максимална казна од 15 години затвор за Иво Санадер, кој се товари за две големи афери, но и за уште четири, вкупно тешки ...

Санадер: Не бегав, се враќав во Хрватска

Нетпрес - 12.12.2010

Иво Санадер денес се појавил во судот во Салцбург, потврдил неговиот адвокат за австриската агенција АПА. Поранешниот хрватски премиер на судијата му рекол дека не бегал, при неговото апсење на ...

Санадер: Не бегав, туку се враќав дома

Курир - 12.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер бил изведен пред истражен судија каде повторил дека немал намера да побегне, туку да се врати во Хрватска, јави австриската новинска агенција АПА.

Адвокатот на Санадер се уште не се појавил пред судот

Макфакс - 12.12.2010

Адвокатот на Иво Санадер и понатаму го нема пред судот иако сослушувањето било закажано пред десет часа, пренесува порталот Индекс.хр. А... Copyright 2010 makfax Сите права се задржани.

Санадер: Ниту сум виновен ниту бегав

Макфакс - 12.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, кој денеска беше испитан од истражен судија во Салцбург, изјави дека не бил во бегство, туку бил уапсен на пат кон Хрватска.

14 дена притвор за Санадер

А1 - 11.12.2010

Четиринаесет дена притвор му одреди истражниот судија во Салзбург на поранешниот хрватски премиер кој вчера попладне беше уапсен на наплатна рампа во Австрија.

Иво Санадер во притвор

Deutsche Welle - 11.12.2010

Истражен судија во Салцбург денеска на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер му одреди екстрадициски притвор во траење од најмалку 14 дена.

Санадер да добие фер процес, изјави Јосиповиќ

Р.С.Европа - 11.12.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ изјави синоќа дека бившиот премиер Иво Санадер мора да добие праведна судска постапка, без притисоци од политиката, медиумите и јавноста.

Санадер ќе се соочи со истражен судија за екстрадиција

Р.С.Европа - 11.12.2010

Австриските власти соопштија дека поранешниот хрватски премиер Иво Санадер може наскоро да се соочи со судско сослушување поврзано со неговото екстрадирање поради сомневања за корупција.

Притвор од 14 дена за Санадер

Р.С.Европа - 11.12.2010

Австриското јавно обвинителство соопшти дека судија денеска го сослушал поранешниот хрватски премиер Иво Санадер и му одредил притвор од 14 дена.

Свет - Хрватска издаде меѓународен налог за апсење на Санадер

Вест - 11.12.2010

ХРВАТСКА, 11 декември (АП) - Хрватската полиција издаде меѓународен налог за апсење на поранешниот премиер Иво Санадер, кој ја напушти земјата токму во моментот кога стана јасно дека Обвинителството ...

Хрватска потерница по Иво Санадер

Утрински - 11.12.2010

ЗАГРЕБ - Хрватското обвинителство издаде меѓународен налог за апсење на поранешниот премиер Иво Санадер, кој ја напушти земјата кратко време пред парламентот да му го одземе имунитетот од гонење за ...

На Санадер во Австрија му е определен притвор од 14 дена

Телма - 11.12.2010

Државното обвинителство на Салцбург соопшти дека судија денеска го сослушал поранешниот хрватски премиер Иво Санадер и му одредил притвор од 14 дена.

Иво Санадер уапсен во Австрија

Дневник - 11.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер вчера во 15.50 часот бил уапсен во австрискиот град Салцбург, јавија хрватските медиуми повикувајќи се на хрватското МВР .

Санадер уапсен во Австрија

Н.Македонија - 11.12.2010

Екстрадицијата на Санадер би можела да потрае неколку месеци бидејќи Австрија има најдолг период за испорачување во ЕУ Бившиот премиер Иво Санадер вчера попладне е уапсен на патарина во Салцбург, ...

На Санадер му е одреден притвор од еден месец во Австрија

Идивиди - 11.12.2010

Истражен судија во Салзбург му одреди притвор во траење од еден месец на поранешниот премиер на Хрватска Иво Санадер, јавуваат австриските медиуми.

Истрага за имотната состојба на семејството на Санадер

Алфа - 11.12.2010

На сметки на двете ќерки на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер кој вчера беше уапсен во близина на Салцбург, се пронајдени повеќе од милион куни (околу 135.000 евра), објави денеска Јутарњи ...

САД не му издале виза на Санадер?

Алфа - 11.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер настојувал да побегне во Соединетите Американски Држави (САД), но планот му пропаднал бидејќи не му била издадена виза, шпекулираат хрватските медиуми.

Од Санадер ќе се бара изјаснување дали сака да биде екстрадиран

Алсат-М - 11.12.2010

Од поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска ќе биде побарано да се изјасни дали е согласен да биде екстрадиран од Австрија во Хрватска, соопшти Обвинителството во Салцбург.

Четиринаесет дена притвор за Санадер

Алсат-М - 11.12.2010

Државното обвинителство на Салцбург соопшти дека судија денеска го сослушал поранешниот хрватски премиер Иво Санадер и му одредил притвор од 14 дена.

Истрага за имотната состојба на семејството на Санадер

Алсат-М - 11.12.2010

На сметки на двете ќерки на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер кој вчера беше уапсен во близина на Салцбург, се пронајдени повеќе од милион куни (околу 135.000 евра), објави денеска Јутарњи ...

Санадер излезе пред истражниот суд во Салзбург

Алфа - 11.12.2010

14 дена притвор за поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, кој попладнето се појави пред истражниот суд во Салзбург. Тој ноќта ја помина во притвор откако вчера беше уапсен во Австрија по ...

Имотната состојба на Санадер под истрага

Кирилица - 11.12.2010

На сметки на двете ќерки на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер кој вчера беше уапсен во близина на Салцбург, се пронајдени повеќе од милион куни (околу 135.000 евра), објави денеска Јутарњи ...

Истрага за имотната состојба на семејството на Санадер

Сител - 11.12.2010

На сметки на двете ќерки на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер кој вчера беше уапсен во близина на Салцбург, се пронајдени повеќе од милион куни (околу 135.000 евра), објави денеска Јутарњи ...

Економист: Апсењето на Санадер предупредување за политичарите од регионот

Канал5 - 11.12.2010

-Овој случај е предупредување за сите политичари од регионот, бидејќи сега е јасно дека секој од нив, вклучен во некаква корупциска афера, може да биде оптужен и уапсен, пишува Економист, ...

Санадер ќе се изјасни дали сака да биде екстрадиран

Кирилица - 11.12.2010

Од поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска ќе биде побарано да се изјасни дали е согласен да биде екстрадиран од Австрија во Хрватска, соопшти Обвинителството во Салцбург - Ако Санадер не се ...

Салцбург: 14 дена притвор за Санадер

Канал5 - 11.12.2010

Тргна за Вашингтон, заврши во затворот во Салцбург. Кусо траеше надежта на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер дека со качувањето на авион за Америка, ќе ги избегне хрватските закони, оние кои ...

Санадер се обидел да побегне во САД

Курир - 11.12.2010

Шефот на управата на хрватската криминалистичката полиција Витомир Бијелиќ, изјавил дека поранешниот хрватски премиер Иво Санадер кој беше уапсен во Салцбург во Австрија, се обидел да побегне со ...

Колумбија му ја откажала соработката на Санадер

Нетпрес - 11.12.2010

Институтот Хариман при американскиот универзитет Колумбија ја откажал соработката со поранешниот премиер на Хрватска, Санадер.

Под истрага и семејството на Санадер

Курир - 11.12.2010

Повеќе од милион куни се пронајдени на сметки на двете ќерки на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер кој вчера беше уапсен во близина на Салцбург, објави Јутарњи лист.

Салцбург: 14- дневен притвор за Санадер

Нетпрес - 11.12.2010

Судот во Салцбург му одредил притвор во траење од 14 дена на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер. Како што пишува “24сата.хр“ истражниот судија уште еднаш во текот на денот ќе го испраша Санадер.

Австрија: Започна постапката за екстрадиција на Санадер

Нетпрес - 11.12.2010

Обвинителството во Салцбург, Австрија ја започнало постапка за екстрадиција на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер.

Австрија одреди 14 дневен притвор за Санадер

Курир - 11.12.2010

Државното обвинителство на Салцбург соопшти дека судија денеска го сослушал поранешниот хрватски премиер Иво Санадер и му одредил притвор од 14 дена.

Австриja: Почна процедурата за екстрадиција на Санадер

eReporter - 11.12.2010

Виена Обвинителството во Салцбург ја почна процедурата за екстрадиција на бившиот хрватски премиер Иво Санадер, кој беше уапсен во Австрија по меѓународната потерница издадена од Хрватска поради ...

На Санадер му е одреден притвор од еден месец во Австрија

Inpress - 11.12.2010

Салзбург, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Истражен судија во Салзбург му одреди притвор во траење од еден месец на поранешниот премиер на Хрватска Иво Санадер, јавуваат австриските медиуми.

Како беше приведен Санадер (Видео)

Inpress - 11.12.2010

Салзбург, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Доцна синоќа на поранешниот премиер на Хрватска Иво Санадер, истражен судија во Салзбург му одреди притвор во траење од еден месец.

Санадер зад решетки останува 14 дена - Во ќелијата има цимер локален криминалец

Inpress - 11.12.2010

Салзбург, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Поранешниот премиер на Хрватска Иво Санадер останува во притвор 14. дена по што судијата повторно ќе одлучува за евентуалниот притвор и ослободување.

Меѓународна потерница по Иво Санадер

А1 - 10.12.2010

Хрватските власти издадоа меѓународна потерница за апсење на поранешниот премиер Иво Санадер, пренесоа медиумите. Адвокатот на Санадер изјави дека неговиот клиент му се јавил и му порачал оти не е во ...

Санадер уапсен

А1 - 10.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер е уапсен во австрискиот град Салцзбург, јавуваат неофицијално хрватските медиуми, при тоа додавајќи дека се подготвува и налогот за екстрадиција.

Санадер уапсен во Австрија

BBC - 10.12.2010

Во извештаите од Хрватска се вели дека поранешниот хрватски премиер Иво Санадер е уапсен во Австрија. Државната телевизија јави дека се очекува тој да биде испорачан во Хрватска, која претходно ...

Иво Санадер исчезна

Deutsche Welle - 10.12.2010

Хрватските власти не знаат каде е поранешниот премиер Иво Санадер, кој вчера ја напушти земјата пред да му биде одземен пратеничкиот мандат.

Хрватската полиција знае каде е Санадер?

Deutsche Welle - 10.12.2010

Хрватскиот министер за внатрешни работи Томислав Карамако вели дека „донекаде знае“ каде се наоѓа поранешниот премер Иво Санадер.

Потерница по Санадер

Оn.net - 10.12.2010

видео вест Интерпол распиша меѓународна потерница по поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, која е испратена до сите членки на организацијата.

Свет - Санадер во бегство

Време - 10.12.2010

Државното обвинителство на Хрватска вчера поднесе барање до Саборот со кое бара укинување на имунитетот и приведување на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер.

Притвор за „недостапниот“ Санадер

Р.С.Европа - 10.12.2010

Истражен судија од Загреб му одреди 30 дена притвор на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, кој претходно ја напушти земјата. Притворот е определен поради опасност од бегство.

Меѓународна потерница по Санадер

Р.С.Европа - 10.12.2010

Хрватската полиција денеска издаде потерница по поранешниот премиер Иво Санадер, а, како што јавуваат медиумите, денеска бил извршен и претрес во неговата куќа во Загреб.

Санадер уапсен во Австрија

Р.С.Европа - 10.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска попладне е уапсен во Австрија, потврди хрватското министерство за внтарешни работи. Според неофицијални информации тој бил уапсен во Салцбург.

Уапсен Иво Санадер

Оn.net - 10.12.2010

Австриските власти го уапсија поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер, потврдиле од хрватското министерство за внатрешни.

Свет - Санадер избега од Хрватска

Вест - 10.12.2010

ХРВАТСКА, 10 декември (АП) - Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер кој е под истрага за случај на корупција вчера ја напушти земјата откако обвинителството побара од парламентот да му го одземе ...

Издадена меѓународна потерница за апсење на Иво Санадер

Телма - 10.12.2010

Хрватските власти издадоа меѓународна потерница за апсење на поранешниот премиер Иво Санадер, пренесоа медиумите. Хрватскиот сабор вчера му го одзеде имуниеттот на поранешниот хрватски премниер, кој ...

Санадер збриша од Хрватска пред да биде уапсен

Утрински - 10.12.2010

Поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер, побегна од земјата само неколку часа откако Државното обвинителство побара да му биде одземен пратеничкиот имунитет и да биде уапсен.

„Викиликс“ објави нови документи за Македонија И за Балканот

Телма - 10.12.2010

Најновите документи од „Викиликс“ за Балканот откриваат наводна вмешаност на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во повеќе афери за корупција, за што се претпоставува дека и ненадејно замина од ...

Санадер уапсен во Австрија

Телма - 10.12.2010

Поранешниот премиер на Хрватска Иво Санадер уапсен е во Австрија, во покраината Салцбурт, врз основа на меѓународната потерница што ја распиша Хрватска, потврди хрватското Министерство за внатрешни ...

Санадер си замина пред да му го одземат имунитетот

Дневник - 10.12.2010

Претседателот Иво Јосиповиќ побара оставка од министерот за внатрешни работи Томислав Карамарко, затоа што дозволил Санадер да си замине од земјата на денот кога му го одзедоа имунитетот Поранешниот ...

Распишана меѓународна потерница за Санадер

Алфа - 10.12.2010

Поранешниот премиер Иво Санадер, кому вчера му беше одземен пратеничкиот имунитет, е прогласен за бегалец по кого е распишана меѓународна потерница.

Издадена меѓународна потерница по Иво Санадер

Идивиди - 10.12.2010

Загреб, 10 декември 2010 (МИА) - Хрватските власти издадоа меѓународна потерница по поранешниот премиер Иво Санадер, кој ја напушти земјата непосредно пред хрватскиот Сабор да гласа за одземање на ...

Притвор за Санадер

Алсат-М - 10.12.2010

Истражен судија на Жупанискиот суд во Загреб синоќа го прифати барањето на Службата за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал (УСКОК) и на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер му ...

Санадер побегна од Хрватска

Н.Македонија - 10.12.2010

Бившиот премиер ја напушти земјата откако обвинителството побара одземање на пратеничкиот имунитет и апсење во врска со обвинувањата за корупција Поранешниот хрватски премиер и актуелен пратеник, Иво ...

Приведен Иво Санадер

Алсат-М - 10.12.2010

Полицијата во Австрија попладнево го уапси поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер. Властите во Виена соопштуваат дека Санадер бил уапсен на автопатот Тауерн.

Иво Санадер уапсен во Австрија

Алфа - 10.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер е уапсен денеска нешто пред 16 часот во реонот на австрискиот град Салцбург, и веднаш е однесен во притвор.

Хрватската полиција изврши упад во куќата на Иво Санадер

Сител - 10.12.2010

Хрватската полиција заедно со припадниците на УСКОК, утринава извршила упад во куќата на поранешниот премиер Иво Санадер, во Загреб, кој синоќа побегна од земјата, јавуваат хрватските медиуми, ...

Одземен имунитетот на Иво Санадер, можност за негово апсење

Кирилица - 10.12.2010

Хрватскиот Сабор на вчерашната седница му го одзеде имунитетот на поранешниот премиер Иво Санадер, со што се дава можност тој да биде уапсен Претходно, мандатно-имунитетната комисија на хрватскиот ...

Хрватска со потерница го бара Санадер

Канал5 - 10.12.2010

Хрватска трага по поранешниот премиер Иво Санадер. Хрватските власти распишаа меѓународна потерница откако претходно истражен судија му одреди мерка притвор од 30 дена.

На побегнатиот поранешен хрватски премиер Иво Санадер му е одреден едномесечен притвор

Сител - 10.12.2010

Истражен судија на Жупанискиот суд во Загреб синоќа го прифати барањето на Службата за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал (УСКОК) и на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер му ...

Хрватските власти издадоа меѓународна потерница по Иво Санадер

Сител - 10.12.2010

Хрватските власти издадоа меѓународна потерница по поранешниот премиер Иво Санадер, кој ја напушти земјата непосредно пред хрватскиот Сабор да гласа за одземање на неговиот пратенички имунитет, ...

На побегнатиот поранешен хрватски премиер Иво Санадер му е одреден едномесечен притвор

МРТ - 10.12.2010

Истражен судија на Жупанискиот суд во Загреб синоќа го прифати барањето на Службата за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал (УСКОК) и на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер му ...

Хрватските власти издадоа меѓународна потерница по Иво Санадер

МРТ - 10.12.2010

Хрватските власти издадоа меѓународна потерница за апсење на поранешниот премиер Иво Санадер, пренесоа медиумите. Хрватскиот сабор вчера му го одзеде имуниеттот на поранешниот хрватски премниер, кој ...

Санадер е уапсен

Канал5 - 10.12.2010

Иво Санадер е уапсен во Салцбург,Австрија. Хрватската полиција испрати соопштение со потврда за апсењето на Санадер. „Полицијата доби телефонско известување од полицијата на Австрија дека,врз основа ...

Иво Санадер уапсен во Австрија!

Кирилица - 10.12.2010

Поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер е уапсен денес во Австрија, во покраината Салзбург, на патарината Санкт Михаел, јавија австриските ...

Уапсен поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

Сител - 10.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер е уапсен денеска во реонот на австрискиот град Салцбург, соопшти Министерството ја внатрешни работи на Хрватска.

Санадер: Се враќам, не сум избеган!

Вечер Прес - 10.12.2010

Избеганиот Иво Санадер вчера попладне и за НоваТВ потврди: "Не сум избеган и најдоцна до вечерва (за синоќа) се враќам во Хрватска. Не сум избеган"! - уште еднаш нагласил хрватскиот експремиер.

Санадер: Се враќам за три - четири дена

Нетпрес - 10.12.2010

Иво Санадер, поранешниот премиер на Хрватска за кој државното обвинителство распиша потерница, преку својот адвокат Мата Матиќ, порачал дека ќе се врати во Хрватска по завршувањето на неговото ...

Распишана меѓународна потерница по Иво Санадер

Курир - 10.12.2010

Хрватските власти издадоа меѓународна потерница за апсење на поранешниот премиер Иво Санадер, пренесоа хрватските медиуми.

Хрватската полиција изврши претрес на куќата на Санадер

Курир - 10.12.2010

Рано утрово хрватската полиција изврши претрес врз куќата на бившиот хрватски премиер Иво Санадер. Хрватската полиција претсресот го започнала во 07:30 часот, вратата на полицајците им ја отворила ...

Рошин: Санадер денес се враќа во Хрватска

Курир - 10.12.2010

Санадер се враќа во Хрватска затоа што сака да докаже дека не побегнал и дека не бега од законите, кои се донесени додека тој беше на власт, изјави Јерко Рошин.

Санадер попладнево се враќа во Хрватска?

Нетпрес - 10.12.2010

Пратеникот на хрватската демократска заедница, Јерко Росин, денес изјавил дека во телефонски разговор со поранешниот премиер Иво Санадер, дознал дека тој попладнево се враќа во Хрватска.

Полицијата врши претрес во куќата на Санадер, екс-премиерот се враќа?

eReporter - 10.12.2010

Хрватската полиција влезе во куќата на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во очекување да најде и да ја одземе документацијата поврзана со предметите поради кои против него е отворена постапка ...

Интерпол го бара Санадер

Нетпрес - 10.12.2010

Откако Министерството за внатрешни работи на Хрватска распиша потерница по Иво Санадер, истото го стори и Интерпол. Министерството за внатрешни работи на својата службена страна објави потреница за ...

Иво Санадер уапсен во Австрија

Курир - 10.12.2010

Според последните неофицијални информации, Иво Санадер е уапсен во Австрија. Иако хрватските медиуми пишува дека Санадер сам се пријавил во полициска станица, виенскиот Курир објави дека Санадер бил ...

Иво Санадер уапсен во Австрија

Нетпрес - 10.12.2010

Иво Санадер поранешниот премиер на Хрватска е приведен денес околу 15.50 часот во австриската покраина Салцбург. Веста ја објавија хрватските медиуми повикувајќи се на информации од полицијата.

Судот на Санадер му одреди едномесечен притвор

Inpress - 10.12.2010

Загреб, 10. декември 2010 (ИНРПЕС) Истражен судија доцна синоќа на поранешниот премиер на Хрватска Иво Санадер му одреди мерка притвор во траење од еден месец.

Фото вест - Премиер на меѓународна потерница!

Inpress - 10.12.2010

Загреб, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) На официјалната веб страна на хрватскиот „МУП“ е објавена потерницата по поранешниот премиер на Хрватска Иво Санадер.

Санадер уапсен во Австрија

Inpress - 10.12.2010

Загреб, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) Во покраината Сазлбург во Австрија, врз основа на меѓународната потерница е уапсен поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер.

Санадер пријавен за лет во Лондон

А1 - 09.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер се пријавил за лет во Лондон на љубљанскиот аеродром Брник, попладнево во 15:50 часот, јавува словенечкото радио повикувајќи се на неофицијални информации.

Санадер во бегство

Deutsche Welle - 09.12.2010

Поранешниот премиер на Хрватска Иво Санадер претпладнево ја напушти земјата и замина за Словенија. Во меѓувреме надлежното тело на хрватскиот парламент му го одзеде пратеничкиот имунитет.

Се подготвува потерница за Санадер

Оn.net - 09.12.2010

Хрватските власти сè уште не знаат каде е Иво Санадер, на кој откако ја напушти земјата, му беше одземен имунитетот и му беше одреден 30-дневен притвор.

Санадер избега од Хрватска

Телма - 09.12.2010

Државното обвинителство на Хрватска упати барање до хрватскиот Сабор за укинување на имунитетот на поранешниот премиер Иво Санадер.

Хрватското државно обвинителство ќе побара од Саборот укинување на имунитетот на Иво Санадер

Алфа - 09.12.2010

Државното обвинителство на Хрватска (ДОРХ) денеска ќе упати барање до Саборот во кое ќе побара укинување на имунитетот и приведување на поранешниот хрватски премиер и сегашен саборски застапник Иво ...

Полицијата потврди дека Санадер ја напуштил Хрватска

Форум - 09.12.2010

Министерството за внатрешни работи на Хрватска потврди дека поранешниот премиер Иво Санадер претпладне ја напуштил Хрватска преку граничниот премин Брегана со Словенија „Во моментот на преминувањето ...

Санадер ја напуштил Хрватска?

Алсат-М - 09.12.2010

Хрватските медиуми попладнево јавија дека поранешниот премиер Иво Санадер, утринава излегол од својот дом во Загреб и ја напуштил Хрватска.

Санадер избегал од Хрватска

Идивиди - 09.12.2010

Загреб, 9 декември 2010 (МИА) - Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска ја напуштил Хрватска. Неговото заминување е регистрирано на граничниот премин Брегана на границата со Словенија во ...

Санадер ја напушти Хрватска, наскоро негово апсење

Алфа - 09.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер ја напушти Хрватска и со тоа избегна, барем привремено, да биде уапсен и однесен во притвор.

Иво Санадер во бегство

Алфа - 09.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер од 17 часот и официјално е бегалец. Полицијата вчера отворила истрага дека осомничениот проневерил огромна сума на пари од јавните претпријатија додека бил на ...

Хрватското државно обвинителство бара апсење на Санадер

Сител - 09.12.2010

Државното обвинителство на Хрватска поднело барање до парламентот за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер, како и за негово приведување, објави Нова ТВ ...

Санадер побегнал од Хрватска

Кирилица - 09.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска ја напуштил Хрватска. Неговото заминување е регистрирано на граничниот премин Брегана на границата со Словенија во 11.20 часот по локално време, ...

Дневник: Санадер утрото ја напуштил Хрватска

Сител - 09.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска ја напуштил Хрватска. Неговото заминување е регистрирано на граничниот премин Брегана на границата со Словенија во 11.20 часот по локално време, ...

Санадер ја напушти Хрватска, неколку часа пред одлуката дали ќе му биде одземен имунитетот

Канал5 - 09.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер ја напушти Хрватска. Полицијата потврди дека тој легално ја преминал границата и тие немале правна основа да го спречат.

Хрватското државно обвинителство ќе побара од Саборот укинување на имунитетот на Иво Санадер

МРТ - 09.12.2010

Државното обвинителство на Хрватска (ДОРХ) денеска ќе упати барање до Саборот во кое ќе побара укинување на имунитетот и приведување на поранешниот хрватски премиер и сегашен саборски застапник Иво ...

На Санадер му е симнат имунитетот-следи потерница

Канал5 - 09.12.2010

Мандатно-имунитетната комисија на Хрватскиот Сабор едногласно го одобри барањето за укинување на пратеничкиот имунитет на поранешниот премиер Иво Санадер.

Санадер се јави: На пат сум, ќе се одзвам на повиците на полицијата

Канал5 - 09.12.2010

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер се јави на повиците на новинарите од хрватскиот весник Вечерњи лист: „На пат сум и секако дека ќе oдговорам на повиците на УСКОК (Канцеларијата за борба ...

Европската комисија не сака да го коментира влезот на Санадер во ЕУ

Сител - 09.12.2010

Европската комисија не сака да го коментира заминувањето од Хрватска на поранешниот премиер Иво Санадер и негов влез на територијата на ЕУ, но истакнува дека Хрватска и Словенија ја ратификуваа ...

Иво Санадер избега од Хрватска!

Вечер Прес - 09.12.2010

Вчера во 11,10 часот Санадер заедно со својата помлада ќерка Бруна, избегал од Хрватска преку граничниот премин Брегана на границата со Словенија Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, вчера во ...

Хрватското државно обвинителство бара апсење на Санадер

Нетпрес - 09.12.2010

Државното обвинителство на Хрватска поднело барање до парламентот за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер, како и за негово приведување, објави Нова ТВ ...

Можно бегство на Санадер од Хрватска

Нетпрес - 09.12.2010

Хрватски “Дневник“ неофицијално пренесува дека поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, утрово е виден како излегува од својата куќа и ја напушта Хрватска.

Санадер пред апсење

Курир - 09.12.2010

Хрватското државно обвинителство побара од Саборот притвор и укинување на имунитетот на Иво Санадер. Државното обвинителство на Хрватска (ДОРХ) денеска упати барање до Саборот во кое ќе побара ...

Полицијата потврди дека Санадар ја напуштил Хрватска

eReporter - 09.12.2010

Хрватската полиција потврди дека екс премиерот Иво Санадер претпладнево ја напуштил земјата преку граничен премин со Словенија, кратко време откако Јавното обвинителство побара од парламентот да му ...

Полицијата потврди дека Санадер ја напуштил Хрватска

Нетпрес - 09.12.2010

Министерството за внатрешни работи на Хрватска, потврдило дека поранешниот премиер на Хрватска Иво Санадер, ја напуштил Хрватска преку граничниот премин Брегана.

Санадер ја напуштил Хрватска

Курир - 09.12.2010

Неговото заминување е регистрирано на граничниот премин Брегана на границата со Словенија во 11.20 часот по локално време, објави на интернет-страницата Дневник.

Одземен имунитетот на Санадер

Курир - 09.12.2010

Мандатно-имунитетната комисија на хрватското собрание едногласно, за само две минути го укина имунитетот на поранешниот премиер Иво Санадер.

Словенската полиција нема податоци за заминување на Санадер во Лондон

Курир - 09.12.2010

Портпаролот на словенечкото Министерство за внатрешни работи Весна Дроле изјави денеска дека словенечката полиција нема податоци за наводно заминување на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во ...

Хрватската полиција изрши упад во куќата на Иво Санадер

Нетпрес - 10.12.2010

Хрватската полиција заедно со припадниците на УСКОК, утринава извршила упад во куќата на поранешниот премиер Иво Санадер, во Загреб, кој синоќа побегна од земјата, јавуваат хрватските медиуми, ...

Обвинителството бара укинување на имунитетот на Санадер

Макфакс - 09.12.2010

Државното обвинителство на Хрватска побара од Саборот да му го симне пратеничкиот имунитет на поранешниот премиер Иво Санадер, јави денеска Хр..

ХРТ: Санадер ја напушти Хрватска

Макфакс - 09.12.2010

Поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер ја напушти Хрватска, најверојатно преку Словенија бидејќи има австриско државјанство, јавува Хрватскат..

Полицијата потврди дека Санадер ја напуштил Хрватска

Макфакс - 09.12.2010

Министерството за внатрешни работи на Хрватска потврди дека поранешниот премиер Иво Санадер претпладне ја напуштил Хрватска преку граничниот премин..

Хрватското обвинителство побарало да се уапси поранешниот премиер Иво Санадер?

Inpress - 09.12.2010

Загреб, 9. декември 2010 (ИНПРЕС) Хрватското јавно обвинителство го испитува поранешниот премиер Иво Санадер и побара од парламентот да го симне неговиот имунитет, јави хрватското државно радио.

Иво Санадер ја напуштил Хрватска?!

Inpress - 09.12.2010

Загреб, 9. декември 2010 (ИНПРЕС) Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, утрово е виден како излегува од својата куќа и ја напушта Хрватска, ваква неофицијална информација пренесе хрватски Дневник.