TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почнува екстерното оценување - без него нема сведителство

24 Вести - 26.05.2013

И покрај критиките од учениците и од дел од наставниот кадар, денеска почнува екстерното оценување во сите училишта низ Македонија и ќе трае десетина дена.

Стартува екстерното тестирање, кој ќе бојкотира нема да добие свидетелство

Р.С.Европа - 26.05.2013

Основците и средношколците кои денеска нема да се појават на тестирањето ќе останат без свидетелства, порачаа од Државниот испитен центар.

Прилепските ученици против екстерното тестирање

Р.С.Европа - 26.05.2013

Учениците се категорични во намерите да не го прифатат екстерното тестирање и најавуваат бојкот. Бојан Ристески има 15 години и е ученик во прва година во прилепската гимназија „Мирче Ацев“.

Утре започнува екстерното оценување

Телма - 26.05.2013

Привршуваат подготовките за утрешното екстерно тестирање со кое се опфатени 200 илјади ученици и 15 илјади професори. Основците и средношколците кои нема да се појават на тестирањето ќе останат без ...

[Колумна] Младинскиот глас се крена, министерот го снема

Радио МОФ - 26.05.2013

За достижно европско образование сонуваше секој министер седнат во „образовно-научната“ фотелја, но никој, ама баш никој, европски не го дофати сонот… Со сличен сон за европско образование живее и ...

Екстерното тестирање стартува утре во 9.30 часот

Алфа - 26.05.2013

Утре во 9.30 часот, стартува екстерното тестирање во сите основни и средни училишта низ Македонија. Надлежните институции и државата, ги направија последните подготовки.

Почна екстерното тестирање

Канал5 - 26.05.2013

Екстерното тестирање почна во сите основни и средни училишта во земјава, на поедини места со задоцнување поради предвидени и очекувани проблеми од техничка природа со серверот и апликацијата за ...

Екстерното тестирање почнува утре

Сител - 26.05.2013

Основните и средните училишта во земјава се подготвени за утрешниот старт на ектерното тестирање. Испитот ќе содржи 30 прашања на заокружување со 4 понудени одговори.

Утре почнува екстерното тестирање

Сител - 26.05.2013

Утре во сите основни и средни училишта започнува екстерното оценување, соопшти МОН. Тестирањето кое ќе се одвива по електронски пат, ќе започне во 9 часот и триесет минути.

И екстерно и протести, а што е целта образование ли?

Локално - 26.05.2013

Утре во 9.30 часот, стартува екстерното тестирање во сите основни и средни училишта низ Македонија. Надлежните институции и државата, ги направија последните подготовки.

Детално за екстерното: Интервју со министерот Панче Кралев

Канал5 - 26.05.2013

Екстерните тестови се тема број еден во сите семејства со ученици. Првиот тест се одржува утре. Што вели министерот за овој процес.

Без екстерни испити нема свидетелство

Либертас - 26.05.2013

Ос­нов­ци­те и сред­нош­кол­ци од утре, па се до 10 ју­ни ќе по­ла­га­ат за­врш­ни, ек­стер­ни ис­пи­ти. Ми­нис­те­рот за об­ра­зо­ва­ние, Пан­че Кра­лев, еден ден пред по­че­то­кот на ...

МОН им посакува успех на учениците на утрешното екстерно тестирање

Press24 - 26.05.2013

Утре во сите основни и средни училишта започнува екстерното оценување. Тестирањето кое ќе се одвива по електронски пат, ќе започне во 9 часот и триесет минути.

Утре почнува екстерното тестирање

Курир - 26.05.2013

Во сите основни и средни училишта утре започнува екстерното тестирање. Тестирањето кое ќе се одвива по електронски пат, ќе започне во 9 часот и триесет минути, а за 60 минути учениците треба да ...

МОН им посакува успех на учениците за утрешното екстерно тестирање

Maxim - 26.05.2013

Утре во сите основни и средни училишта започнува екстерното оценување. Тестирањето кое ќе се одвива по електронски пат, ќе започне во 9 часот и триесет минути.

Учениците преку протести против екстерното тестирање

24 Вести - 25.05.2013

Учениците против екстерното тестирање. Побараа да се подобри квалитетот на образовсниот процес кој ни оддалеку не е налик на европскиот. Најавија бојкот на екстерните тестирања в понеделник.

ВИДЕО: Најава за нов протест против екстерното оценување

Нова ТВ - 25.05.2013

Иницијативниот одбор на здружението ОДРАЗ кое е против екстерното оценување, преку свое видео кое го дистрибуира на каналот „You tube“ реагира против манипалациите на вчерашните протести и повикува ...

Протести и контрапротести за екстерното тестирање

Н.Македонија - 25.05.2013

Како и претходните денови, така и вчера, на Денот на словенските просветители св. Кирил и Методиј, продолжија протестите против екстерното тестирање на ученици од повеќе скопски училишта, под мотото ...

Без екстерно тестирање нема свидетелство за завршена година

Факултети - 25.05.2013

Мора секој да го помине екстерното тестирање, во спротивно нема да се стекне со свидетелство за завршено одделение или година, велат од Државниот испитен центар.

Институциите подготвени за Екстерното тестирање

Алфа - 25.05.2013

Учениците, наставниците, професорите и надлежните институции се подготвуваат за екстерното тестирање кое што стартува в понеделник.

ВИДЕО: Повик за бојкот на екстерното тестирање

А1 On - 25.05.2013

ЗОШТО БОЈКОТ? -Затоа што НЕМА ДРУГ НАЧИН! -Затоа што ова е одлука од која ќе зависи нашата иднина, и иднината на сите идни ученици! -Затоа што ако се откажеме нема да победи ДЕМОКРАТИЈАТА, ќе победат ...

[Колумна] Екстремна неподготвеност за екстерно оценување

Радио МОФ - 25.05.2013

Поттикнат од протестите на кои сме сведоци деновиве, морав да го изразам моето незадоволство и мојот став околу екстерните тестови.

ВИДЕО „Одраз“: Во понеделник протест против екстерното

+инфо - 25.05.2013

Здружението „Одраз“ до медиумите испрати известување со кое ги повикува учениците и граѓаните в понеделник на протест против екстерното тестирање.

Последни подготовки за Екстерното тестирање

Канал5 - 25.05.2013

Мора секој да го помине екстерното тестирање, во спротивно нема да се стекне со свидетелство за завршено одделение или година, велат од Државниот испитен центар.

Во понеделник протест против екстерното: Кога неправдата станува Закон, отпорот станува наша должност!

Либертас - 25.05.2013

Учениците и граѓаните во понеделник ќе излезат на масовен протест против екстерното тестирање. Во повикот за протест се вели: - Зошто бојкот? Затоа што нема друг начин! Затоа што ова е одлука од која ...

Зошто е потребно да се спроведе екстерно тестирање?

еВести - 25.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем. Простор за паника-нема.

И охридските средношколци против екстерното тестирање

Sky - 25.05.2013

На средношколските протести кои се одржаа во поголем број градови низ државава против екстерните тестови своја поддршка даваат и учениците од охрид.

Во понеделник протест против екстерното: Кога неправдата станува Закон, отпорот станува наша должност!

Sky - 25.05.2013

Учениците и граѓаните во понеделник ќе излезат на масовен протест против екстерното тестирање. Во повикот за протест се вели: - Зошто бојкот? Затоа што нема друг начин! Затоа што ова е одлука од која ...

Нема одлагање на екстерното тестирање

Ирис - 25.05.2013

Штипските основни и средни училишта се подготвени за екстерното тестирање, кое почнува од понеделник во 7.30 часот. Општинскиот просветен инспектор, Ване Маневски, вели дека општината досега ја има ...

Видео: Повик за бојкот против екстерното тестирање

Турлитава - 25.05.2013

ЗОШТО БОЈКОТ? -Затоа што НЕМА ДРУГ НАЧИН! -Затоа што ова е одлука од која ќе зависи нашата иднина, и иднината на сите идни ученици! -Затоа што ако се откажеме нема да победи ДЕМОКРАТИЈАТА, ќе победат ...

Најважните информации за екстерното тестирање

Орбис - 25.05.2013

П. Во кој временски период ќе се реализира, одржи електронското екстерното тестирање? О. Електронското екстерно тестирање ќе се одржи во сите основни и средни училишта, почнувајќи од 27.05.2013 до ...

И охридските гимназијалци против екстерното тестирање

Inpress - 25.05.2013

Охрид, 25. мај 2013 (ИНПРЕС) По струшките средношколци, кои меѓу првите во државава протестираа против спроведувањето на екстерното тестирање, во понеделник кон бојкотот се приклучуваат и охридските ...

На денот на сесловенските просветители младите ќе протестираат против екстерното тестирање

24 Вести - 24.05.2013

„Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ е мотото под кое денеска точно на пладне пред спомен куќата на Мајка Тереза ќе протестираат средношколците и основците против екстерното тестирање.

На денот на сесловенските просветители младите протестираат против екстерното тестирање

24 Вести - 24.05.2013

„Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ е мотото под кое денеска точно на пладне пред спомен куќата на Мајка Тереза започнаа протестите на средношколците и основците против екстерното ...

Ученици денеска со протести го слават Св. Кирил и Методиј

24 Вести - 24.05.2013

Учениците го кренаа гласот против есктерното тестирање. На минситерот Кралев му дадоа два дена да се откаже од екстерното во спротивн, велат, ќе го бојкотираат тестирањето.

Учениците на протести против екстерното тестирање

24 Вести - 24.05.2013

Учениците на улица против екстерното тестирање. На ресорниот министер му дадоа два дена да се предомисли и да го сопре најавениот проект за в понеделник. Во спротивно ќе ги бојкотираат тестовите.

На денот на просветителите протести против екстерното

Нова ТВ - 24.05.2013

„Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ под ова мото денеска точно напладне пред споменикот на Мајка Тереза во Скопје ќе започне протестот против екстерното тестирање.

Протест поради екстерното тестирање пред споменикот на Мајка Тереза

Р.С.Европа - 24.05.2013

Ученици од основни и средни училишта организирани преку социјалните мрежи денеска пред спомен куќата на Мајка Тереза ќе одржат протест наречен „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ Во ...

Во Скопје протест поради екстерното тестирање (ВИДЕО)

Р.С.Европа - 24.05.2013

Пред спомен куќата на Мајка Тереза и пред Министерството за образование протестираа ученици од основни и средни училишта организирани преку социјалните мрежи под мотото „Заедно да се избориме против ...

Обид да се исполитизира протестот против екстерното

Нова ТВ - 24.05.2013

Обид за политичка позадина на протестот за екстерното тестирање денеска се обидоа да му дадат партиски активисти на ВМРО ДПМНЕ и СДУ, кои со партиски знамиња на СДСМ парадираа на се со цел да и биде ...

Два дена рок за Кралев да се откаже од екстерното тестирање

Нова ТВ - 24.05.2013

Учениците со дециден став - Не за екстерното тестирање. На министерот за образование Панче Кралев му дадоа два дена да се откаже од екстерното во спротивно, велат, ќе го бојкотираат тестирањето.

Протести против екстерното тестирање на учениците

МКД - 24.05.2013

Под мотото „Заедно да се избориме против екстерното тестирање“, денеска во Скопје, пред споменикот на Мајка Тереза ќе се одржат протести. Протестите закажани за во 12 часот.

Протести во Скопје против екстерното оценување

Телма - 24.05.2013

Нема правда, нема мир - Заедно да се избориме против екстерното оценување, со овие слогани денеска протестираат ученици во Скопје против екстерното оценување.

Во Скопје протести поради екстерното образование

Утрински - 24.05.2013

Пред спомен куќата на Мајка Тереза започна протест на ученици од основни и средни училишта организирани преку социјалните мрежи денеска наречен „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ ...

Владата и СОНК порачуваат дека екстерното оценување е добар систем

Телма - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.

(ФОТО) Учениците на протести, надлежните не се откажуваат

Утрински - 24.05.2013

Концептот, како што сметаат од Владата е докажан, но сосема нов за нас и допрва ќе се покажат ефектите Под мотото „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ денеска точно на пладне во ...

ВИДЕО: Почна протестот против екстерното тестирање

А1 On - 24.05.2013

Точно на пладне со собир кај спомен домот на Мајка Тереза почна протестот во Скопје против екстерното тестирање. Групата средношколци и основци се упатија пред Министерството за образование со извици ...

Примери од прашањата за екстерното тестирање

Факултети - 24.05.2013

За денеска се најавени протести во повеќе градови во Македонија „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ Но и покрај сите најавени протести, тестирањето секако ќе се одржи.

Учениците ќе протестираат против екстерното оценување

Н.Македонија - 24.05.2013

„Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ е мотото под кое денеска точно на пладне пред спомен куќата на Мајка Тереза ќе протестираат средношколците и основците против екстерното тестирање.

Протести против екстерното тестирање и во Скопје

Радио МОФ - 24.05.2013

Со собир кај спомен домот на Мајка Тереза денеска започна протестот во Скопје против екстерното тестирање, пренесува А1 он.

(ВИДЕО) Протести: Екстерно има во Европа, ама не растат печурки од влага по училиштата

А1 On - 24.05.2013

Стотици ученици го кренаа гласот пред Министерството за образование против екстерното оценување. Сметаат дека со ова ќе бидат жигосани и учениците и наставнјот кадар.

ФОТО: Активисти на ВМРО-ДПМНЕ со знамиња на СДСМ се обидоа да го уништат протестот против екстерното тестирање

А1 On - 24.05.2013

Политичка позадина на протестот за екстерното тестирање се обидоа да му дадат партиски активисти на ВМРО ДПМНЕ и СДУ кои со партиски знамиња на СДСМ парадираа на протестот се со цел да и биде ...

Учениците од Крива Паланка спречени да протестираат против екстерното оценување

А1 On - 24.05.2013

Вчера во Крива Паланка учениците од основните училишта „Јоаким Крчовски“ и „Илинден“ одлучија да протестират против екстерното оценување, но биле спречени во својата намера.

Учениците протестираат, МОН објави примери на прашања за екстерното тестирање

А1 On - 24.05.2013

„Кој е градот на светлината?“, „Колку години има еден век?“, „Како се вика оној кој ќе победи на трка“ се само дел од прашањата-примери за проверка на знаењето на учениците.

ВИДЕО: Струмичките ученици повторно на протест против екстерното тестирање

А1 On - 24.05.2013

Денеска низ улиците на Струмица беше одржан протестен марш против екстерното тестирање. Повеќе од 1500 ученици од средните и основните училишта излегоа да го искажат својот ...

Демант од педагогот на ОУ „Јоаким Крчовски“

А1 On - 24.05.2013

По обвинувањето од учениците од основното училиште „Јоаким Крчовски“ во Крива Паланка дека биле спречени во својата намера да протестираат против екстерното оценување, и дека нивните транспаренти ...

Протести во сите градови против екстерното тестирање

+инфо - 24.05.2013

„Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ е мотото на протестот против екстерното тестирање кој денеска во Скопје ќе се одржи пред спомен куќата на Мајка Тереза, со почеток точно на пладне.

ГАЛЕРИЈА Млади вмровци со знамиња на СДСМ се обидоа да го подријат протестот против екстерното?

+инфо - 24.05.2013

Протестот пред споменикот на Мајка Тереза против екстерното оценување, кој се одржуваше од мотото „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“, млади вмровци се обидоа да го уништат, тврди ...

ВИДЕО Во Струмица 1.500 грла повикаа „не за екстерното“

+инфо - 24.05.2013

На денешниот голем протест во Струмица, околу 1.500 ученици, основци и средношколци, се собраа на протестен марш во центарот на градот, за да го искажат своето спротивставување на екстерното ...

Екстерно тестирање: Учениците на протест, платите на наставниците на конец?

Фактор - 24.05.2013

Голем број средношколци денеска излегоа на протест во Скопје, за да побараат укинување на екстерното тестирање во училиштата. Во спротивно, се заканија учениците, сите ќе ги бојкотираат тестовите.

Педагогот на ОУ „Јоаким Крчовски“ обвинет за спречување ученици вели не бил на работа

+инфо - 24.05.2013

По обвинувањето од учениците од основното училиште „Јоаким Крчовски“ во Крива Паланка дека биле спречени во својата намера да протестираат против екстерното оценување, и дека нивните транспаренти ...

Протестите против екстерното продолжуваат

Локално - 24.05.2013

Екстерното тестирање ги крена на нозе учениците низ земјава. Протести против новините во образованието денеска се одржаа во Струга, Струмица, Прилеп и Тетово, а за денеска е најавен протест и во ...

Доделени дипломи на телентираните ученици во Штип

Локално - 24.05.2013

Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев присуствуваше на доделување дипломи на талетнирани ученици во СОУ „Коле Нехтенин“.

Протести во сите градови против екстерното тестирање

Либертас - 24.05.2013

И денеска, на денот на просветителите се организира протест против екстерното тестирање. „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ под ова мото точно напладне пред споменикот на Мајка ...

УМС на ВМРО ДПМНЕ со етикета за противниците на екстерното

Либертас - 24.05.2013

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение ги повикува сите ученици во основните и средните училишта низ Македонија да не потклекнуваат на провокации и повици за протест против екстерното ...

На учениците „им пукна“, наместо празник на протест

Локално - 24.05.2013

„Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ е мотото под кое денеска точно на пладне пред спомен куќата на Мајка Тереза ќе протестираат средношколците и основците против екстерното тестирање.

СОНК: Екстерното тестирање не е идеално, но подобро нема

Локално - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.

Екстерното генерално поддржано, протестирањето контрапродуктивно и погрешно

Сител - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.

Екстерното тестирање не е насочено против никого - објаснува владата

Канал5 - 24.05.2013

Концептот не е против никого, посочуваат од Владата и порачуваат дека тој е во интерес на сите и сакаат заеднички и партнерски да го спроведат со учениците, наставниците и родителите.

ФОТО: Партиски активисти на ДПМНЕ веејќи знамиња на СДСМ се обидоа да го уништат протестот против екстерното тестирање

Либертас - 24.05.2013

И денеска, на денот на просветителите се организираше протест против екстерното тестирање. „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ под ова мото точно напладне пред споменикот на Мајка ...

Учениците го ставија Кралев во „мат позиција“

Локално - 24.05.2013

Учениците со дециден став - Не за екстерното тестирање. На министерот за образование Панче Кралев му дадоа два дена да се откаже од екстерното во спротивно, велат, ќе го бојкотираат тестирањето.

Влада: Екстерното тестирање – придобивки за целото образование

Сител - 24.05.2013

Екстерното тестирање е неопходен и обврзувачки процес со кој се прави природна селекција на учениците. Социолозите сметаат дека со ова ќе се одреди кое дете за што е одредено, ќе се издвојат ...

ВИДЕО: Струмичките ученици повторно на протест против екстерното тестирање

Либертас - 24.05.2013

Денеска низ улиците на Струмица беше одржан протестен марш против екстерното тестирање. Повеќе од 1500 ученици од средните и основните училишта излегоа да го искажат својот ...

(ВИДЕО) Струмица: Учениците и денеска протестираа против екстерното тестирање

Бриф - 24.05.2013

Револтот на учениците против екстерното тестирање и денеска беше забележан по струмичките улици. Илјадници млади го кажаа своето „не“ на Министерстовото за образование и неговата одлука.

Струшките средношколци протестираа против екстерното тестирање

Охрид Прес - 24.05.2013

Околу 300 средношколци вчера излегоа на протести во Струга, против екстерното тестирање. Со пароли „Стоп за екстерното тестирање“, „Не за екстерното, да за нормалното“, учениците од училиштата во ...

Денеска на пладне протест против екстерното сред Скопје!

БезПардон - 24.05.2013

На Денот на просветителите, денеска се организира протест против екстерното тестирање. „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“.

Протести против екстерното тестирање во цела Македонија

Sky - 24.05.2013

Денеска точно на палдне под мотото „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ пред споменикот на Мајка Тереза во Скопје ќе започне протестот против екстерното тестирање.

Какви прашања ќе има на екстерното тестирање?

Курир - 24.05.2013

Министерството за образование и наука, на својата Интернет страница, објави примери за тоа какви прашања можат да се паднат на екстерното тестирање.

Еве какви ќе бидат прашањата на екстерното тестирање

Press24 - 24.05.2013

Министерството за образование и наука, на својата Интернет страница, објави примери за тоа какви прашања можат да се паднат на екстерното тестирање.

Какви прашања ќе има на екстерното тестирање?

Орбис - 24.05.2013

Нема простор за паника, прашањата се лесни, од материјата изучена во тековната учебна година. Учениците ќе имаат 60 минути да решат 30 прашања. Ќе се полага компјутерски.

Еве какви ќе бидат прашањата на екстерното тестирање

Нетпрес - 24.05.2013

Министерството за образование на својата интернет страница објави пример за тоа какви прашања може да се паднат на екстерното тестирање што во понеделник ќе се спроведе во училишта.

ФОТО: Како ќе изгледа екстерното тестирање

Sky - 24.05.2013

На интернет страницата на Министерството за образование беа објавени примери за тоа какви прашања можат да се паднат на екстерното тестирање.

Какви прашања ќе има на екстерното тестирање?

БезПардон - 24.05.2013

Министерството за образование и наука, на својата Интернет страница, објави примери за тоа какви прашања можат да се паднат на екстерното тестирање.

Екстерното тестирање поддржано, протестите неуспешни и погрешни

Курир - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.

Влада: Нема потреба за отпор и страв за екстерното тестирање

Press24 - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.

Екстерното тестирање поддржано, протестите неуспешни и погрешни

еВести - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.

Протестите неуспешни, екстерното тестирање ќе се спроведува

Нетпрес - 24.05.2013

Денешните протести против екстерното тестирање на учениците според бројот на учесниците се покажаа неуспешни. Бидејќи пред споменикот на „Мајка Тереза“ денеска се собраа едвај стотина ученици кои ...

Учениците го кренаа гласот против екстерното тестирање пред Министерството за образование

Sky - 24.05.2013

Денеска во Скопје пред Министерството за образование на протест излегоа стотици ученици против екстерното оценување. Нивната проценка е дека со екстерното тестирање ќе бидат жигосани и учениците и ...

Екстерното генерално поддржано, протестирањето контрапродуктивно и погрешно

Орбис - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.

Се обидоа да го уништат протестот против екстерното тестирање: Млади вмровци парадираа со знамиња на СДСМ (ФОТО)

Sky - 24.05.2013

Денеска, на денот на просветителите се организираше протест против екстерното тестирање. Под мотото „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ точно напладне пред споменикот на Мајка Тереза ...

Најважните информации за екстерното тестирање

Скопје инфо - 24.05.2013

П. Во кој временски период ќе се реализира, одржи електронското екстерното тестирање? О. Електронското екстерно тестирање ќе се одржи во сите основни и средни училишта, почнувајќи од 27.05.2013 до ...

ВИДЕО: Струмичките ученици против екстерното тестирање

Sky - 24.05.2013

Околу 1.500 ученици од срумичките средни и основни училишта повикаа да се запре екстерното тестирање. На денешниот протест групата ученици маршираше во центарот на градот, искажувајќи го своето ...

И штипските ученици протестираа против екстерно тестирање

Ирис - 24.05.2013

Пред спомен куќата на Мајка Тереза во Скопје, денеска се одржа протест на учениците од основните и средните училишта, организирани преку социјалните мрежи, наречен „Заедно да се избориме против ...

Протест на ученици: Стоп за екстерно тестирање!

StrumicaNet - 24.05.2013

Ученици од Струмичките училишта денеска протестираа по улиците на градот, против реализацијата на екстерното тестирање. Од плоштадот “Гоце Делчев“, каде им беше зборното место со транспаренти “Стоп ...

Струшките средношколци протестираа против екстерното тестирање

Inpress - 24.05.2013

Струга, 24. мај 2013 (ИНПРЕС) Околу 300 средношколци вчера излегоа на протести во Струга, против екстерното тестирање. Со пароли „Стоп за екстерното тестирање“, „Не за екстерното, да за нормалното“, ...

Екстерното тестирање генерално поддржано, протестирањето контрапродуктивно

Денешен - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник е докажан, но сосема нов концепт за нас, се спроведува прв пат,сметаат од Владата.

Екстерното тестирање има широка поддршка и многу мал отпор

Економски - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.

ФОТО: Што се ќе има на екстерното тестирање

Maxim - 24.05.2013

Министерството за образование и наука, на својата Интернет страница, објави примери за тоа какви прашања можат да се паднат на екстерното тестирање.

Владата смирува: Нема потреба од страв од екстерното тестирање

Maxim - 24.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.

Учениците од Тетово протестираа против екстерното тестирање

24 Вести - 23.05.2013

Учениците од средните и основните училишта во Tетово денеска повторно протестираа против спроведувањето на екстерното тестирање.

Утре протест за екстерното тестирање

Нова ТВ - 23.05.2013

„Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ под ова мото утре пред споменикот на Мајка Тереза во Скопје точно напладне ќе започне протестот против екстерното тестирање.

Mладите на ВМРО со етикета за противниците на екстерното

Нова ТВ - 23.05.2013

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение ги повикува сите ученици во основните и средните училишта низ Македонија да не потклекнуваат на провокации и повици за протест против екстерното ...

Прилепските ученици против екстерното оценување

Утрински - 23.05.2013

Прилеп - Учениците од основните и средните училишта во Прилеп денеска напладне повторно протестираа против екстерното тестирање.

Се шират протестите против екстерното оценување

Телма - 23.05.2013

Барањата на струмичките основци и средношколци кои денеска протестираа во центарот на градот се идентични со оние на нивните соученици од другите градови.

ФОТО+ВИДЕО: Повторно протести против екстерното во Тетово

А1 On - 23.05.2013

Учениците од Тетово повторно излегоа на протести. По улиците го изразија незадоволството од одлуката на Министерството за образование и наука за спроведување екстерно тестирање.

[Фото] Нови протести против екстерното тестирање во Тетово

Радио МОФ - 23.05.2013

Нов протест против екстерното оценување во средните училишта, на кој учествуваа неколку стотици ученици, се случи претпладнево во Тетово.

Струмичките ученици протестираа против екстерното тестирање

Н.Македонија - 23.05.2013

Извикувајќи „не сакаме екстерно!“, учениците од основните и средните училишта, во Струмица, денеска, протестираа на плоштадот „Гоце Делчев“, против екстерното тестирање во училиштата, кое треба да се ...

ВИДЕО: Протест во Струмица против екстерното тестирање

А1 On - 23.05.2013

Учениците од основните и средните училишта во Струмица маршираа низ сите булевари во градот во знак на протест за екстерното тестирање.

И во Кичево протести за екстерното тестирање

А1 On - 23.05.2013

Учениците од двете средни општински училишта „Дрита“ и „Мирко Милески“ во Кичево денес организираа протест против реализацијата на екстерното тестирање.

Екстерното тестирање ќе го подобри квалитетот на образовниот систем

Алфа - 23.05.2013

Нема потреба од паника и страв поради екстерното тестирање. Од Бирото за развој на образованието велат, учениците не треба да се плашат затоа што ќе полагаат материи кои што веќе ги учеле минатата ...

УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Учениците да не протестираат против екстерното

Н.Македонија - 23.05.2013

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ ги повика сите ученици во основните и средните училишта низ Македонија да не потклекнуваат на провокации и повици за протест против екстерното тестирање кои, како ...

УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Учениците да не прифаќаат повици против екстерното тестирање

А1 On - 23.05.2013

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ ги повика сите ученици во основните и средните училишта низ Македонија да не потклекнуваат на провокации и повици за протест против екстерното тестирање кои, како ...

Протести против екстерното тестирање низ повеќе градови

Радио МОФ - 23.05.2013

Екстерното тестирање ги крена на нозе учениците низ земјава. Протести против новините во образованието денеска се одржаа во Струга, Струмица, Прилеп и Тетово, а за утре се најавен протести и во ...

ВИДЕО Големи протести против екстерното тестирање во Куманово

+инфо - 23.05.2013

Учениците масовно излегоа на кумановските улици и со индигнација ги отфрлија намерите на Министерството за образование да спроведе екстерно тестирање, како начин на проверка на знаењето и на ...

Младите вмровци ја обвинија опозицијата за протестите против екстерното

+инфо - 23.05.2013

Унијата на млади Сили на ВМРО-ДПМНЕ ги повика учениците во основните и средните училишта да не потклекнуваат на провокациите и повиците, како што наведуваат, пласирани од одредени опозициски партии и ...

Повторно протести против екстерното тестирање

+инфо - 23.05.2013

Екстерното тестирање ги крена на нозе учениците низ земјава. Протести против новините во образованието денеска се одржаа во Струга, Струмица, Прилеп и Тетово, а за утре е најавен протест и во Скопје.

Учениците на протести поради екстерните тестови, политичарите си најдоа виновник

Фактор - 23.05.2013

И ученичките протести против екстерните тестови добија политичка конотација откако Унијата на Млади Сили на ВМРО-ДПМНЕ ги повика сите ученици во основните и средните училишта низ Македонија да не ...

ВИДЕО Не сакаме екстерно тестирање!

+инфо - 23.05.2013

Денеска повеќе од 800 основци и средношколци во Куманово го искажаа револтот против екстерното оценување со блокирање на најфрекфентните улици во градот.

Протести против екстерното и во Тетово

Локално - 23.05.2013

Учениците од Тетово повторно излегоа на протести. По улиците го изразија незадоволството од одлуката на Министерството за образование и наука за спроведување екстерно тестирање.

МО: Екстерно в понеделник, нема простор за паника

Канал5 - 23.05.2013

На екстерното тестирање што како проект во македонското образование ќе се спроведува воопшто прв пат, не треба да се гледа како на плашило креирано да предизвика и да ги држи во страв учениците, ...

ВИДЕО: И денес протести против екстерно тестирање

Либертас - 23.05.2013

Учениците од Тетово повторно излегоа на протести, пренесува А1он. По улиците го изразија незадоволството од одлуката на Министерството за образование и наука за спроведување екстерно тестирање.

Став на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во однос на протестите за екстерното тестирање

Сител - 23.05.2013

Ставот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ го пренесуваме во интегрална верзија: Во однос на скорешните случувања каде изолирани мали групи на малолетници (средношколци и основци) излегоа во обид да протестираат ...

Во понеделник стартува екстерното тестирање

Сител - 23.05.2013

Едноставен тест, одговори на заокружување и за секое прашање понудени 4 опции. Екстерното тестирање стартува за 4 дена. Ќе го полагаат околу 200 ијалди ученици од 4 одделение до 4 година средно со ...

УМС на ВМРО-ДПМНЕ апелира да не се прифаќаат повици против екстерното тестирање

Канал5 - 23.05.2013

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение, ги повика сите ученици во основните и средните училишта низ Македонија да не потклекнуваат на провокации и повици за протест против екстерното ...

Струмичките ученици на нога против екстерното тестирање – најавија блокирање на улици (Видео)

МК News - 23.05.2013

Денеска во 13 часот низ улиците на Струмица беше одржан протестен марш против екстерното тестирање. Повеќе од 1500 ученици од средните и основните училишта излегоа пред зградата на општината да го ...

ВИДЕО: Струмичките ученици на нога против екстерното тестирање

Либертас - 23.05.2013

Денеска во 13 часот низ улиците на Струмица беше одржан протестен марш против екстерното тестирање. Повеќе од 1500 ученици од средните и основните училишта излегоа пред зградата на општината да го ...

Струга: Средношколците протестираат против екстерното тестирање

Бриф - 23.05.2013

Околу 300 средношколци денес излегоа на протести во Струга, против екстерното тестирање. „Стоп за екстерсното тестирање“, „Не за екстерното, да за нормалното“ беше напишано на транспарентите со кои ...

Прирачник за екстерното тестирање

Тера - 23.05.2013

Што треба да знаат учениците за екстерното тестирање. Ваков прирачник на својата страница објави министерството за образовани и наука на Македонија, кој е издаден во соработка со весникот Нова ...

ВИДЕО: Масовни протести против екстерното тестирање во Куманово

Sky - 23.05.2013

Учениците во Куманово во голем број излегоаа на протести со цел да го искажат незадоволството од ектерното тестирање. Тие со индигенција ги отфрлија намерита на Министерството за образование да ...

Прилепските ученици на протест против екстерното тестирање

Канал 77 - 23.05.2013

Откако во текот на денот имаше поединечни самоорганизирања на учениците од неколку училишта синоќа на камената бина на Плоштадот Александрија беше организиран спонтан протест на кој присуствуваа ...

Кумановските ученици не сакаат да бидат текстилцки и кожари

Канал 77 - 23.05.2013

„И покрај тоа што Куамново е град во кој е развиена текстилно кожарската индустрија и можностите за вработување со поверојатни учениците не се одлучуваат за овој образовен профил вели директорот на ...

Прирачник со информации за екстерното тестирање објавен на сајтот на Mинистерството за образование

Република - 23.05.2013

Министерството за образование објави прирачник во кој се содржани информации за екстерното тестирање. Во овој прирачник може да се дознае во кој период ќе се одржи екстерното тестирање, кога ќе се ...

Зошто е потребно да се спроведе екстерно тестирање?

Курир - 23.05.2013

Екстерното тестирање кое почнува во понеделник треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем. Простор за паника-нема.

Учениците во Тетово протестираа против екстерното тестирање

Sky - 23.05.2013

На протести повторно излегоаа учениците од Тетово. По тетовските улици тие учениците го изразија незадоволството за спроведување екстерно тестирање.

Носеа транспаренти и парадираа низ улиците -струмичките ученици против екстерно

ВИС - 23.05.2013

Струмичките основци и средношколци им се придружија на своите врсници од гругите градови во државата. Протестираа и скандираа против екстерното тестирање.

Утре голем протест против екстерното тестирање

Турлитава - 23.05.2013

Според нашите официјални информации утре во 12 часот ќе се одржи голем протест против екстерното тестирање. Протесниот марш ќе започне кај споменикот на Мајка Тереза , учениците сепак имаат барем ...

Учениците со јасна порака: Ние не сме експерименти туку човечки суштества

Турлитава - 23.05.2013

По одбивањето на предлогот за укинување на екстерното тестирање децата оставија јасна порака која гласи “Ние не сме експерименти туку човечки суштества” Учениците заедно со нивните родители прашуваат ...

УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Mладите кои протестираат против екстерното тестирање да не потклекнуваат на провокации

Нетпрес - 23.05.2013

Во однос на скорешните случувања каде изолирани мали групи на малолетници (средношколци и основци) излегоа во обид да протестираат против повеќегодишното најавено екстерно тестирање во основните и ...

Протестите против екстерните тестирања се шират низ цела Македонија

Sky - 23.05.2013

Незадоволството на учениците од екстерните тестови се шири низ цела Македонија. По протестите во Кавадарци, Тетово, протести имаше и во Прилеп и Кичево.

КИЧЕВО – Масовни протести против екстерно!

Турлитава - 23.05.2013

Учениците од двете средни општински училишта „Дрита“ и „Мирко Милески“ во Кичево денес организираа протест против реализацијата на екстерното тестирање.

И во Кичево протести за екстерното тестирање

Sky - 23.05.2013

Учениците од двете средни општински училишта „Дрита“ и „Мирко Милески“ во Кичево денес организираа протест против реализацијата на екстерното тестирање.

Младите вмровци сакаат екстерно тестирање

Sky - 23.05.2013

- Во однос на скорешните случувања каде изолирани мали групи на малолетници (средношколци и основци) излегоа во обид да протестираат против повеќегодишното најавено екстерно тестирање во основните и ...

ФОТО: Ученици од цела Македонија ќе протестираат против екстерното тестирање

Sky - 23.05.2013

На социјалните мрежи се шири повик за протести на плоштадите во сите градови во земјава, со почеток во 12 часот, а по повод екстерните тестирања.

Учениците од Струмица протестираа против екстерното тестирање

StrumicaCity - 23.05.2013

Учениците од основни и средните училишта, под мотото „Стоп за екстерното тестирањето’’ протестираа денеска и во Стумица поради, како што кажуваат, „барањето правда бидејќи четири дена пред екстерното ...

Протести на средношколците во Прилеп и Кавадарци

Нова ТВ - 22.05.2013

Неколку стотици ученици од основните и средните училишта во општина Кавадарци протестираа на градскиот плоштад, блокирајќи го влезот од општинскиот совет, против екстерното оценување.

Екстерното тестирање - страв за децата и за родителите

Утрински - 22.05.2013

Бурни реакции по објавата дека Министерството за образование го почна долгонајавуваниот проект Децата се под стрес, а родителите ги зафати паника. Екстерно тестирање почнува следната недела.

Ученици од Кавадарци протестираа против екстерното оценување

Телма - 22.05.2013

Неколку стотици ученици од основните и средните училишта денеска протестираа против екстерното оценување на главниот плоштад во Кавадарци.

СТОП за екстерното тестирање!

А1 On - 22.05.2013

Иницијативата за стопирање на екстерното тестирање изработи постер за утрешниот протест против ваквиот вид проверка на знаењето што Министерството за образование го најавува од 2009 година.

Екстерно тестирање дефинитивно ќе има, штрајк ќе нема

Факултети - 22.05.2013

И покрај најавите дека ќе се организира штрајк на просветните работници против екстерно тестарање на учениците од четврто до деветто одделение и средношколците(без матурантите), на Денот на ...

Наставниците се против екстерното оценување, но нема да штрајкуваат

Радио МОФ - 22.05.2013

Екстерното оценување започнува во понеделник! И покрај сите реакции од страна на учениците и наставниците кои се против оваа новина во образованието, од Синдикатот на просветните работници ( СОНК ) ...

(ВИДЕО) Блокиран влезот на општина Кавадарци

А1 On - 22.05.2013

Учениците од Кавадарци денеска го блокираа влезот од градското собрание, искажувајќи го својот револт против екстерното оценување.

Учениците во Кавадарци на протести против екстерното оценување

Радио МОФ - 22.05.2013

Учениците од Кавадарци денеска и денеска протестираа, блокирајќи го влезот од општинскиот совет, искажувајќи го својот револт против екстерното оценување, пренесува локалната веб-страница „ Мојот ...

ВИДЕО: Протести во Куманово и Кавадарци против екстерното

Н.Македонија - 22.05.2013

Екстерното тестирање кое треба да започне за неколку дена, предизвика револт на учениците од основните и средните училишта, поради што секој ден учениците организираат протести низ градовите ширум ...

Прилепчани протестираа против екстерното оценување

А1 On - 22.05.2013

Денеска во 19 часот Прилепските средношколци, основци и родители се собраа во центарот на градот кај Камената бина. И покрај тоа што директорите на училиштата ги заклучуваа училишните врати, децата ...

ВИДЕО Стоп за екстерното тестирање

+инфо - 22.05.2013

Иницијативата за стопирање на екстерното тестирање изработи видео-материјал од протестите против ваквиот вид проверка на знаењето што Министерството за образование го најавува од 2009 година.

Даскалите се пишманија, нема штрајк, ама екстерно ќе има

+инфо - 22.05.2013

Бадијала децата и родителите се бунат и бараат да се стопира екстерното тестирање. Овој проект дефинитивно ќе се реализира од понеделник и ќе трае до 10 јуни во цела Македонија, а предупредувачкиот ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Учениците го блокираа седиштето на Општина Кавадарци поради екстерното тестирање

+инфо - 22.05.2013

Учениците од Кавадарци денеска го блокираа влезот од градското собрание, искажувајќи го својот револт против екстерното оценување, јави mojotgrad.com .

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА И Прилепчани протестираа против екстерното тестирање

+инфо - 22.05.2013

Продолжија протестите на средношколците и основците од Прилеп против екстерното оценување, кое треба да стартува пред крајот на учебната година.

Екстреното не се отажува и покрај најавените протести

Локално - 22.05.2013

И покрај најавите дека ќе се организира штрајк на просветните работници против екстерно тестарање на учениците од четврто до деветто одделение и средношколците(без матурантите), на Денот на ...

ВИДЕО: Учениците го блокираа влезот во општина Кавадарци како протест против екстерното

Либертас - 22.05.2013

Учениците од Кавадарци денеска го блокираа влезот од градското собрание, искажувајќи го својот револт против екстерното оценување, пренесува порталот mojotgrad.com.

СТОП ЗА ЕКСТЕРНОТО -Блокиран влезот на општина Кавадарци

Локално - 22.05.2013

Кавадарчани први ги почнаа протестите против екстерното тестирање.Учениците од Кавадарци денеска го блокираа влезот од градското собрание, искажувајќи го својот револт против екстерното оценување.

Протести на средношколците во Прилеп ,Кавадарци утре и во Св Николе

Локално - 22.05.2013

Се шират протестите против екстерното тестирање. По Кавадарци, и во Прилеп за утре закажани во Св Николе, но и во други училишта.

(ВИДЕО) Блокиран влезот на општина Кавадарци

Бриф - 22.05.2013

Учениците од Кавадарци денеска го блокираа влезот од градското собрание, искажувајќи го својот револт против екстерното оценување.

(ВИДЕО) Прилеп: Стоп за екстерното, да за нормалното

Бриф - 22.05.2013

Вечерва во 19 часот средношколците од Прилеп, основци и родители се собраа во центарот на градот кај Камената бина. Велат дека и покрај тоа што директорите на училиштата ги заклучуваат училишните ...

Екстерно: Средношколците протестираат, професорите молчат, партиите се препукуваат

OhridNews - 22.05.2013

Деновиве земјава ја тресат низа протести организирани од средношколците и нивните родители, поради најавата за екстерно тестарање на учениците од четврто до деветто одделение и средношколците(без ...

ВИДЕО: Стоп за екстерното тестирање

Sky - 22.05.2013

„Не за екстерното, да за нормалното“ – е мотото на иницијативата за стопирање на екстерното тестирање. Од иницијативата изработија видео-материјал од протестите против ваквиот вид проверка на ...

Екстерно ќе има, нема да го укинеме

Турлитава - 22.05.2013

Екстерното оценување започнува во понеделник! И покрај сите реакции од страна на учениците и наставниците кои се против оваа новина во образованието, од Синдикатот на просветните работници (СОНК) за ...

И гостиварци против екстерното тестирање

Kiss - 22.05.2013

И во Гостивар протест против екстерното тестирање. Група ученици утрово низ гостиварските улици, па пред општинската зграда го искажаа своето незадоволство од воведувањето на екстерната проверка на ...

ВИДЕО и ФОТО: Кавадаречките ученици се кренаа на протест против екстерните тестови

Sky - 22.05.2013

Денеска влезот на градското собрание во Кавадарци беше блокиран од страна на учениците кои на тој начин го искажаа својот револт против екстерното оценување- пренесува „Мојот град“.

Жешки протести во Куманово: Нејќемо екстерно!

Турлитава - 22.05.2013

По Скопје, Делчево и останатите градови се огласи и Куманово кој беше меѓу првите кој протестираше. Илјадници средношколци протестираа вчера, а денеска протестираа многу од основците.

Ученици од Тиквешијата денеска кажаа НЕ за екстерното тестирање!

Дума - 22.05.2013

Неколку стотици ученици од Неготино и Кавадарци денеска излегоа на протести и порачаа: „Не за екстерното, да за нормалното тестирање“.

ГАЛЕРИЈА: Прилепските ученици протестираа против екстерното тестирање

Sky - 22.05.2013

Во прилепската гимназија денеска се одржа протест на уцениците против екстерното тестирање. Исто така останатите средни училишта излегоа на протестите поради незадоволство од екстерното тестирање.

ВИДЕО: Прилепчани против екстерното тестирање

Sky - 22.05.2013

Прилепските средношколци, основци и родители денеска се собраа во центарот на градот кај Камената бина. И покрај тоа што директорите на училиштата ги заклучуваа училишните врати, децата одлично ...

Моделот на екстерното тестирање нема да се менува

Вест - 21.05.2013

Откако ќе заврши тестирањето, работни групи ќе разгледаат како течела целата процедура и ако се појават одредени технички проблеми, ќе се бараат решенија како да се надминат в година, вели министерот ...

ВМРО-ДПМНЕ останува за спроведување на екстерното оценување

Дневник - 21.05.2013

Опозициската Либерална партија побара, а владејачката ВМРО-ДПМНЕ експресно го отфрли предлогот за укинување на екстерното оценување на учениците од основното и од средното образование.

ФОТО: Протести во Тетово против екстерното тестирање

А1 On - 21.05.2013

„Стоп за екстерното тестирање”, „Не за екстерното, да за нормалното“. Со вакви пароли и извици учениците од основните и средните училишта во Тетово излегоа на мирен протест пред општинската зграда.

[Галерија] Голем средношколски протест во Тетово против екстерното тестирање

Радио МОФ - 21.05.2013

Околу 500 средношколци од тетовските училишта одржаа протестен собир во центарот на градот, на кој побараа укинување на екстерното тестирање.

Протести во Тетово против екстерното тестирање

Н.Македонија - 21.05.2013

Околу 500 средношколци денес излегоа на протести во Тетово, против екстерното тестирање Со пароли „Стоп за екстерсното тестирање„, „Не за екстерното, да за нормалното„ учениците од училиштата во ...

Тетово: Протести против екстерното тестирање

Алсат-М - 21.05.2013

Стотици средношколци протестираа денеска низ улиците на Тетово и пред општината барајќи укинување на екстерното тестирање.

И Тетово протестираше против екстерното оценување

Либертас - 21.05.2013

Пред општинската зграда во Тетово, денес на протест изглегоа ученици од тетовските основни и средни училишта, пренесува телевизија Кис.

Прирачникот за екстерно тестирање во денешниот број на Нова Македонија

Скопје инфо - 21.05.2013

Сите читатели на весникот "Нова Македонија", со денешниот број ќе добијат бесплатен примерок од Прирачникот за екстерно тестирање.

Учениците и професорите од средното техничко училиште во Гостивар ги презентираа смеровите и условите за настава во ...

Kiss - 21.05.2013

Средното техничко училиште во Гостивар организираше презентација на градскиот плоштад со цел да ги информира идните средношколци за условите што ги нуди како образовен центар.

Тетовските ученици денес пред општинската зграда излегоа на протест

Kiss - 21.05.2013

Пред општинската зграда, денес на протест изглегоа ученици од тетовските основни и средни училишта. Од општинските власти бараат да им помогнат да делуваат на повисоките надлежни органи за да се ...

Собрани 10.000 потписи, можно укинување на екстерните тестови

Турлитава - 21.05.2013

Денеска беа собрани финалните 10.000 потписи кои беа потребни за родителите да бараат укинување на екстерното тестирање. Според нашите извори укинување е можно но сепак ништо не е сигурно.

Основци од Кисела Вода учествуваа на “Денови на Електротехниката”

Skopje ID - 21.05.2013

Успешната соработка со основните и средните училишта на територија на Град Скопје, продолжува преку реализација на повеќе заеднички проекти, посветени на младите вљубеници во природните науки.

Околу 850 слободни места во штипските средни училишта

Ирис - 21.05.2013

Четирите штипски средни училишта годинава имаат слободни места за 850 идни средношколци. Проблемот е што годинава осмо одделение завршуваат 545 ученици во Општина Штип, останатиот дел треба да се ...

И во Делчево ќе се протестира против екстерното тестирање

Турлитава - 21.05.2013

Во четврток на 23-ти мај со почеток во 12:30 часот и делчевските ученици од двете основни и средното општинско училиште ќе протестираат против екстерните тестови… Протестот ќе започне пред седиштето ...

Во Скопје мирен протест против екстерното тестирање

24 Вести - 20.05.2013

Група ученици и родители попладнево пред спомен куќата на Мајка Тереза мирно протестираа против екстерното тестирање. Нивниот слоган е „Не за екстерното, да за нормалното“.

Либерална бара да се прекине екстерното оценување

Нова ТВ - 20.05.2013

Либералната партија денеска го повика Министерството за образование и наука да го прекине проверувањето на знаењето на учениците од основното и средното образование по пат на екстерно испитување.

Екстерното тестирање причина за кавга меѓу ЛП и ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 20.05.2013

Несериозно е политичари и политички партии, кои со ништо досега немаат придонесено за подобрување на квалитетот на македонското образование, сакајќи да се наметнат на јавноста, да ги критикуваат ...

Укинете го екстерното тестирање

МКД - 20.05.2013

На електронската петиција за укинување на екстерното тестирање досега се потпишале повеќе од осум илјади граѓани. „Не за екстерното, да за нормалното".

ВМРО-ДПМНЕ: Критикуваат на сметка на учениците и наставниците

МКД - 20.05.2013

Несериозно е политичари и политички партии, кои со ништо досега немаат придонесено за подобрување на квалитетот на македонското образование, сакаат да се наметнат на јавноста, да ги критикуваат ...

Протест против екстерното оценување

Телма - 20.05.2013

Ученици и родители протестираа пред спомен - куќата на Мајка Тереза против екстерното тестирање. Под слоганот „Не за екстерното, да за нормалното“, тие побараа поддшка на иницијативата за укинување ...

Протест за укинување на екстерното тестирање

Радио МОФ - 20.05.2013

Денеска (20-ти мај) во 18 часот, група ученици и родители најавија мирен протест пред спомен куќата на Мајка Тереза како одговор на одлуката за спроведување на екстерното тестирање во училиштата.

Либерална партија: Веднаш да се стопира екстерното тестирање

А1 On - 20.05.2013

Либералната партија побара од Министерството за образование и наука да го стопира проверувањето на знаењето на учениците низ екстерно испитување.

ЛП: Екстерното оценување им штети на учениците

Н.Македонија - 20.05.2013

Либералната партија денеска го повика Министерството за образование и наука да го прекине најавеното проверување на знаењето на учениците од основното и средното образование по пат на екстерно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со екстерното тестирање ќе се стави крај на необјективното оценување

А1 On - 20.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека барањето на Либералната партија да се укине екстерното оценување во училиштата е само придобивање на дневно-политички поени.

ВМРО-ДПМНЕ: Несериозно е политичари да критикуваат реформи

Н.Македонија - 20.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека барањето на Либералната партија да се укине екстерното оценување во училиштата е само придобивање на дневно-политички поени, пренесува МИА - Несериозно е политичари и ...

Денес во "Нова Македонија", Прирачник за екстерно тестирање

Н.Македонија - 20.05.2013

Сите читатели на весникот "Нова Македонија", со утрешниот број ќе добијат бесплатен примерок од Прирачникот за екстерно тестирање Во овој прилог, на 16 страници се објаснети повеќето нејаснотии и ...

Протест против екстерното тестирање

Факултети - 20.05.2013

Група ученици и родители попладнево пред спомен куќата на Мајка Тереза мирно протестираа против екстерното тестирање. Нивниот слоган е „Не за екстерното, да за нормалното“.

ВИДЕО: Протест против екстерното тестирање

А1 On - 20.05.2013

Група ученици и родители попладнево пред спомен куќата на Мајка Тереза мирно протестираа против екстерното тестирање, пренесува 24 Вести. Нивниот слоган е „Не за екстерното, да за нормалното“.

ЛП: Веднаш да се стопира екстерното тестирање

+инфо - 20.05.2013

Либералната партија денеска побара од Министерството за образование и наука да го стопира проверувањето на знаењето на учениците низ екстерно испитување.

Ученици денеска ќе протестираат против екстерното тестирање

+инфо - 20.05.2013

Група ученици и родители денеска во 18 часот пред спомен куќата на Мајка Тереза ќе се спротистави на екстерното тестирање, со мирен собир.

ВМРО-ДПМНЕ против ЛП: Несериозно е вие да го критикувате екстерното

+инфо - 20.05.2013

„Несериозно е политичари и политички партии, кои со ништо досега немаат придонесено за подобрување на квалитетот на македонското образование, сакајќи да се наметнат на јавноста, да ги критикуваат ...

ЛП: Власта да не го користи екстерното како алиби за неуспехот во Образование

+инфо - 20.05.2013

Со својот одговор, ВМРО-ДПМНЕ признава дека Министерството за образование и наука не е во состојба да искорени поединечни слабости во оценувањето и својот неуспех го алиментира со екстерното ...

ГАЛЕРИЈА Ученици протестираат против екстерното тестирање

+инфо - 20.05.2013

Група ученици, поддржани од своите родители, попладнево во 18 часот изразија мирен протест против воведување на екстерното тестирање во основните и средните училишта.

Учениците започнуваат иницијатива за укинување на екстерното тестирање

Либертас - 20.05.2013

Иницијативата за укинување на екстерното тестирање утре ќе одржи собир пред куќата на Мајка Тереза во 18 часот. „Ги повикуваме сите ученици, младински и невладини организиции, граѓански активисти, ...

ЛП го повикува Министерството за образование да го прекине екстерното тестирање

Либертас - 20.05.2013

Интегрален транскрипт од соопштението од ЛП: Либералната партија го повикува Министерството за образование и наука да го прекине проверувањето на знаењето на учениците од основното и средното ...

ЛП бара укинување на екстерното оценување во училиштата

Канал5 - 20.05.2013

Либералната партија денеска го повика Министерството за образование и наука да го прекине најавеното проверување на знаењето на учениците од основното и средното образование по пат на екстерно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со екстерното тестирање ќе се стави крај на необјективното оценување

Канал5 - 20.05.2013

Барањето на Либералната партија да се укине екстерното оценување во училиштата е само придобивање на дневно-политички поени, реагира ВМРО-ДПМНЕ на претходното барање од Либерална партија.

ВМРО-ДПМНЕ: Несериозно е барањето на ЛП за укинување на екстерното оценување

Либертас - 20.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека барањето на Либералната партија да се укине екстерното оценување во училиштата е само придобивање на дневно-политички поени.

ЛП бара укинување на екстерното оценување во училиштата

Сител - 20.05.2013

Либералната партија денеска го повика Министерството за образование и наука да го прекине најавеното проверување на знаењето на учениците од основното и средното образование по пат на екстерно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со екстерното тестирање ќе се стави крај на необјективното оценување

Сител - 20.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека барањето на Либералната партија да се укине екстерното оценување во училиштата е само придобивање на дневно-политички поени.

ЛП: Поддржувајќи го екстерното тестирање, ВМРО-ДПМНЕ ја признава неуспешноста на реформите

Либертас - 20.05.2013

Интегрален транскрипт од соопштението на Либералната партија – реакција на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ: Со својот одговор, ВМРО-ДПМНЕ признава дека Министерството за образование и наука не е во ...

ВИДЕО: Протест против екстерното тестирање

Либертас - 20.05.2013

Група ученици и родители попладнево пред спомен куќата на Мајка Тереза мирно протестираа против екстерното тестирање, пренесува 24 Вести. Нивниот слоган е „Не за екстерното, да за нормалното“.

Ученици од кумановското училиште ќе одат на државно првенство за сообраќај

Канал 77 - 20.05.2013

„Нашите ученици постигнаа најдобри резултати и се пласираа за државно првенство кое не очекува во недела на 19 ма вели наставникот по техничко образование Љубиша Петковски.

Либерална партија бара да се стопира екстерното тестирање

Sky - 20.05.2013

Министерството за образование и наука да го стопира проверувањето на знаењето на учениците низ екстерно испитување, бараат од Либералната партија.

ВМРО-ДПМНЕ: Екстерното оценување го критикуваат оние кои ништо не направиле за образованието

Курир - 20.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува сите политичари и политички партии кои на сметка на квалитетот на образовниот процес сакаат да добијат ситни политички поени.

ВМРО-ДПМНЕ: Не придонесуваат за подобар квалитет на образованието, а критикуваат

Нетпрес - 20.05.2013

Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ ги осудува сите политичари и политички партии кои на сметка на квалитетот на образовниот процес сакаат да добијат ситни политички поени.

ВМРО-ДПМНЕ: Екстерното оценување го критикуваат оние кои ништо не направиле за образованието

БезПардон - 20.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува сите политичари и политички партии кои на сметка на квалитетот на образовниот процес сакаат да добијат ситни политички поени.

Родители и ученици мирно протестираа против екстерното тестирање

БезПардон - 20.05.2013

Група ученици и родители попладнево пред спомен куќата на Мајка Тереза мирно протестираа против екстерното тестирање. Нивниот слоган е „Не за екстерното, да за нормалното“.

Мирен протест против екстерното тестирање

Sky - 20.05.2013

Попладнево пред спомен куќата на Мајка Тереза, група ученици и родители излегоа на мирен протест против екстерното тестрирање, под слоганот „Не за екстерното, да за нормалното“.

ВМРО-ДПМНЕ: На сите кои се против екстерното тестирање, не им е важен квалитетот на образовниот процес

Sky - 20.05.2013

Сите политичари и политички партии кои го критикуваат екстерното оценување, според ВМРО-ДПМНЕ, биле оние кои на сметка на квалитетот на образовниот процес сакаат да добијат ситни политички поени.

ЛП: Власта е неспособна да го следи наставниот процес

Sky - 20.05.2013

- Со својот одговор, ВМРО-ДПМНЕ признава дека Министерството за образование и наука не е во состојба да искорени поединечни слабости во оценувањето и својот неуспех го алиментира со екстерното ...

Либералната партија бара да се укине екстерното оценување

Maxim - 20.05.2013

Либералната партија денеска го повика Министерството за образование и наука да го прекине најавеното проверување на знаењето на учениците од основното и средното образование по пат на екстерно ...

ВМРО ДПМНЕ: Со екстерното оценување ќе се спречи необјективното оценување

Maxim - 20.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува сите политичари и политички партии кои на сметка на квалитетот на образовниот процес сакаат да добијат ситни политички поени.