TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доктор за неинтегрирање

Утрински - 10.04.2010

Со магистерска теза и докторска дисертација на тема ЕУ, Васко Наумовски седна во привилегираната фотелја во Владата - вицепремиер за евроинтеграција.

Македонија - Фуере бара европски закон против дискриминација

Време - 08.04.2010

Пратениците да усвојат европски закон за заштита од дискриминација во кој нема да недостигаат одредби за лица со различна сексуална определба, порача вчера од ...

Фуере пак побара европски закон за антидискриминација

Утрински - 08.04.2010

ГевгелиЈа - Евроамбасадорот Ерван Фуере непосредно пред вчерашната расправа во Собранието за законот против дискриминација од Гевгелија упати порака ...

Лидерската средба охрабрувачки чекор кон дијалог во Собранието

МРТ - 08.04.2010

“Денешната лидерска средба претставува охрабрувачки чекор, а ние постојано ги охрабруваме ваквите средби, ваквиот дијалог, посебно кога го нема во Парламентот, ...

Фуере со пофалби за локалната самоуправа во Гевгелија

Inpress - 08.04.2010

Гевгелија, 8. април (ИНПРЕС) Гевгелија може да претставува одличен пример за работа на Советот на општината, каде што сите одлуки се донесуваат со консензус, а ...

Фуере: Лидерската средба охрабрувачки чекор кон дијалог во Собранието

Форум - 08.04.2010

Без договор на лидерската, нема отворање на Уставот Лидерска средба за измените на Уставот, утре Нова лидерска средба во недела Евроамбасадорот Ерван Фуере, ...

Фуере:Лидерската средба охрабрувачки чекор кон дијалог во Собранието

Макфакс - 08.04.2010

“Денешната лидерска средба претставува охрабрувачки чекор, а ние постојано ги охрабруваме ваквите средби, ваквиот дијалог, посебно кога го нема во Парламентот, ...

Фуере: Лидерската средба чекор поблизу до успешен меѓупартиски дијалог

Кирилица - 08.04.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денешната лидерска средба, на која се расправа за уставните измени во делот Судскиот совет, ја смета како охрабрувачка и можност за ...

Фуере со порака за усвојување на европски закон за антидискриминација

Кирилица - 08.04.2010

ЕУ на највисоко ниво упати барање и до премиерот и до владеачката партија да усвојат закон за заштита од дискриминацијата кој ќе биде базиран според ...

Фуере:Фрустрирачки се секојдневните навреди меѓу политичките партии

Макфакс - 08.04.2010

Да бев македонски државјанин ќе се чувствував фрустриран ако секој ден на телевизија ги гледам политичките партии како цело време се навредуваат, изјави ...

Фуере – Не само за Уставот, дијалог е потребен за се

Р.С.Европа - 08.04.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере смета дека лидерската средба за уставните измени е охрабрувачки чекор за дијалог меѓу политичките партии, посебно во услови кога ...

Фуере: Денешната лидерска средба охрабрувачки чекор за меѓупартискиот дијалог

Сител - 08.04.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денешната лидерска средба на која се расправа за уставните измени во делот Судскиот совет ја смета како охрабрувачка и можност за ...

Кога нема дијалог во парламентот – и лидерски средби се корисни

eReporter - 08.04.2010

Лидерските средби се корисни, особено кога нема дијалог во парламентот, изјави евроамбасадорот Ерван Феуере, коментирајќи ја денешната меѓупартиска средба за ...

Фуере: Закон за антидискриминација заради европска Македонија

eReporter - 08.04.2010

Шефот на мисија на ЕУ во Македонија Ерван Фуере го повтори денеска повикот до владата да осигури да биде донесен закон за антидискриминација што целосно ќе ги ...

Фуере бара директна комуникација со секторот за евроинтеграции

А1 - 07.04.2010

Секретаријатот за Европски прашања да ја повлече забраната за неформална комуникација со канцеларијата на ЕУ, се огласи денеска евроамбасадорот Фуере по ...

Фуере:Собранието да усвои европски закон за заштита од дискриминација

Канал5 - 07.04.2010

ЕУ на највисоко ниво упати барање и до премиерот и до владеачката партија да усвојат закон за заштита од дискриминација кој ке биде базиран на легислативата на ...

Триесет и четвртото поглавје

Дневник - 07.04.2010

Неодамна во Скопје престојуваше тричлена делегација од Словенија, сите експерти, кои треба да и' помагаат на македонската Влада како да направи подобар систем ...

Македонија - Фуере: Корупцијата е широкораспространета

Време - 07.04.2010

Корупцијата се уште е широкораспространета во земјава и Државна комисија за спречување на корупцијата мора да има повидливи резултати, констатира вчера ...

Фуере непожелен за СЕП?

Утрински - 07.04.2010

Во Секретаријатот за европски прашања се спроведува комуникациска цензура, е информација што проструи вчера откако, наводно, до вработените било испратено ...

Фуере побара поагресивна борба против корупцијата од антикорупционерите

Кирилица - 07.04.2010

Фуере изборот на Илми Селами за нов претседател на комисијата го оквалификува како потег во вистинско време Поголема транспарентност и поагресивна борба со ...

Фуере очекува да продолжи комуникацијата со СЕП

Алфа - 07.04.2010

Европската унија инсистира на непречена комуникација на сите нивоа со секретаријатот за европски прашања.

Васко Наумовски брзо учи од Јанукович

Шпиц - 07.04.2010

Ова е срамна и скандалозна одлука, бидејќи прва задача на вработените е да работат на приближувањето и усогласувањето со ЕУ и притоа да комуницираат со ...

Фуере порачува усвојување на европски закон против дискриминација

Р.С.Европа - 07.04.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере, пред денешната расправа во Собранието за законот против дискриминацијата, од Гевгелија упати порака пратениците да усвојат ...

Евроамбасадорот Фуере во посета на Гевгелија

Алфа - 07.04.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска ја посети општина Гевгелија при што оствари средби со градоначалникот Иван Франгов и членовите на Советот на општината, ...

Фуере:Заштита од дискриминација според европска легислатива

Шпиц - 07.04.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере напосредно пред денешната расправа во Собранието за законот против дискриминацијата од Гевгелија упати порака пратениците да ...

Фуере: Европски закон за заштита од дискриминација

Кирилица - 07.04.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере, напосредно пред денешната расправа во Собранието за законот против дискриминацијата, од Гевгелија упати порака пратениците да ...

Фуере: Владата ќе се изјасни за „Северна Македонија“

Н.Македонија - 07.04.2010

Веќе е договорен состанок со посредникот на крајот на месецот и се надевам дека ќе дојде до решение, рече евроамбасадорот Ерван Фуере Одговорот дали името на ...

Фуере: Смената во антикорупциска во вистинско време

А1 - 06.04.2010

Поголема транспарентност и поагресивна борба со корупцијата, побара евроамбасадорот Ерван Фуере од антикорупционерите.

Наумовски им забранил на вработените да комуницираат со Фуере

А1 - 06.04.2010

Вработените во Секретаријатот за Европски Прашања не смеат повеќе да остваруваат комуникација со делегацијата на Европската Унија во земјава без претходно ...

Фуере бара брзо решение за спорот со името

Алсат-М - 06.04.2010

Амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Ерван Фуере, денес побара спорот околу името со Грција да се реши многу брзо.

Фуере не се меша, но вели: „побрзајте“

Телма - 06.04.2010

Одговорот дали името на земјата ќе биде „Северна Македонија“ зависи од македонската Влада, изјави евроамасодорот Ерван Фуере по денешната посета на ...

За комуникација со Фуере мора да се добие одобрение?!

Канал5 - 06.04.2010

Се ограничува ли комуникацијата на вработените во Секретаријатот за евроинтеграции со Европската комисија во Скопје? Канал 5 дојде до информација дека ...

Антикорупционерите го разгледуваат случајот на вицепремиерот

Телма - 06.04.2010

Државната комисија за спречување на корупцијата сеуште нема став околу изборот на вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски за професор на Правниот ...

Македонските политичари го лажеле народот за името

Канал5 - 06.04.2010

Секој предлог за името е добредојден, бидејќи покажува оти постои ургентна потреба од решение - Фуере ја коментира изјавата на Друцас дека за грчката страна е ...

Фуере: Антикорупциската комисија да биде поактивна

Алсат-М - 06.04.2010

Евроамбасадорот Ерван Фуере, рече дека изборот на претседател на антикорупциската Комисија доаѓа во клучен момент за понатамошната работа на ова тело.

Строго контролирана комуникацијата на СЕП со Фуере

Дневник - 06.04.2010

Комуникацијата на вработените во Секретаријатот за европски прашања со делегацијата на Европската комисија (ЕК) во земјава, предводена од амбасадорот Ерван ...

Фуере и антикорупционерите во заедничка борба против корупцијата

Макфакс - 06.04.2010

Антикорупционерите денеска се сретнаа со евроамбасадорот Ерван Фуере, кој го информираа дека борбата со корупцијата ќе им остане приоритет број еден и изразија ...

Без амин од Наумовски нема комуникација со Европа

Алфа - 06.04.2010

Без дозвола од вицепремиерот, Секретаријатот за европски прашања не смее да контактира со делегацијата на Европската комисија во Скопје – Васко Наумовски им ...

Антикорупционерите подготвени за работа

Сител - 06.04.2010

Антикорупциската комисија со новиот претседател тврдат дека е подготвена за сериозно справување со корупцијата во државата и примена на законот.

Фуере и антикорупционерите во заедничка борба против корупцијата

Форум - 06.04.2010

Стандардизирани процедури во четири општини Нема дестабилизација, смируваат пратениците, по предупредувањето од Фуере Фуере: Преку државен консензус до решение ...

Фуере: Колку побрзо се најде решение толку е подобро

Кирилица - 06.04.2010

Одговорот дали името на земјата ќе биде „Северна Македонија“ зависи од македонската Влада, изјави евроамасодорот Ерван Фуере по денешната посета на ...

Фуере ги искара антикорупционерите

Вечер Прес - 06.04.2010

Во Извештајот на ЕК се наведува дека е направен прогрес во борбата против корупцијата, но дека корупцијата останува широко распространета.

Брзо треба да се најде решение за спорот со името

Идивиди - 06.04.2010

Скопје, 6 април (МИА) - Одговорот дали името на земјата ќе биде „Северна Македонија“ зависи од македонската Влада, изјави евроамбасодорот Ерван Фуере по ...