TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шекеринска: Кежаровски да биде пуштен на условен отпуст

Утрински - 18.01.2015

Потпретсдателот на СДСМ Радмила Шекеринска на прес-конференција по посетата на Гостивар од иметото на опозицијата побара условно ослободување на новинарот Томислав Кежаровски. Шекеринска спроведувањето на Кежаровски го оцени како доказ, како што ...

Мијатовиќ: Затворањето новинари е неприфатливо за една демократија

Утрински - 18.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди спроведувањето в затвор на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затворска казна што му ја изрече Апелацискиот суд Скопје.

Сите за слобода на Кежаровски!

Фокус - 18.01.2015

Со неговото приведување и казнување се испраќа лоша порака за сите новинари, особено тие во Македонија. Ова е брутален чин што ја загрозува слободата на информирање“- велат босанските новинари.

Гардијан: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

24 Вести - 18.01.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија изразува загриженост и ја осудува одлуката на Апелацискиот суд и итното спроведување во затвор на новинарот Томислав Кежаровски. „Сметаме дека со ваквата одлука се испраќа порака за самоцензура до сите ...

Реакции на Апелациониот и Основниот суд на најавите за штрајк

Канал5 - 18.01.2015

Апелациониот и Основниот суд еден со реакции на најавите за штрајк во вторник на новинарските здруженија против одлуката за намалување на затворската казна на Томислав Кежаровски од 5,5 на 2 години затвор.

Опозициските партии на протести за Кежаровски

Фокус - 18.01.2015

На своите фејсбук профили многу опозицики политичари го најавуваат своето учевство на протестот. По примерот на другите опозициски партии и Либералната партија се приклучува кон протестот за поддршка на Кежаровски.

ВМРО ДПМНЕ: За да нема шпекулации, судот да ја објасни пресудата за Кежаровски

Фокус - 18.01.2015

ВМРО – ДПМНЕ не сака и нема да се вовлекува во постапки и одлуки кои нема никаква врска со политичките партии. По серијата домашни и меѓународни реакции, се огласи и владејачката партија на Никола Груевски.

Студентски пленум ќе протестира за Кежаровски

Фокус - 18.01.2015

Граѓани, заземајте страни! По примерот на професорите и Студентскиот пленум застанува зад протестот за Кежаровски. Тие јавно ги повикаа пленумците да излезат во вторник и да се спротивстават на насилството на власта.

Реакции: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

24 Вести - 18.01.2015

Не стивнуваат реакциите за пресудата на Апелацискиот суд за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно спроведување од домашен притвор во затворот во Шутка. Од Советот за етика во медиуми велат дека со ваквата одлука на судот се испраќа ...

Реакции за апсењето на Кежаровски

Телма - 18.01.2015

Советот за етика во медиумите ја осудува одлуката на Апелационот суд и итното испраќање во затвор на новинарот Томислав Кежаровски. Случајот со Кежаровски придонесува кон уривање на демократијата во Македонија, велат од таму.

Студентски пленум го поддржува протестот против пресудата за новинарот Кежаровски

Радио МОФ - 18.01.2015

Студентски пленум преку својата Фејсбук страница го поддржа протестот против пресудата затвор за новинарот Томислав Кежаровски , закажан за во вторник во 12 часот пред судот. Според нив, во држава што ги затвора новинарите не може да се очекува ...

Студентски пленум го поддржува протестот против пресудата за новинарот Кежаровски

А1 On - 18.01.2015

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница го поддржа протестот против пресудата за новинарот Томислав Кежаровски, закажан за во вторник во 12:00 часот пред судот. Според нив, во држава што ги затвора новинарите не може да се очекува слободни и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Апелираме судските инстанци да ја проверат процедурата во случајот со Кежаровски

А1 On - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение се огласи за случајот „Ликвидација“ во кој со казна затвор од 2 години е осуден новинарот Томислав Кежаровски. ВМРО-ДПМНЕ а ја осудува секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот ...

Студентскиот пленум го поддржува протестот за новинарот Кежаровски

Факултети - 18.01.2015

И Студентскиот пленум по примерот на професорите го поддржува и застанува зад протестот за Кежаровски . Тие јавно ги повикаа пленумците да излезат во вторник и да се спротивстават на насилството на власта.

ВМРО-ДПМНЕ осудува политичка злоупотреба на судската одлука за “Ликвидација“

Сител - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение ја осуди секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот “Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски.

„Транспаренси“:Процесот за Кежаровски, дел од недемократската политика на власта

Нова ТВ - 18.01.2015

Транспарентност Македонија најостро го осудува апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и смета дека целиот судски процес против него е дел од опасната и недемократската политика на Владата на Груевски.

Марина Кежаровска: МПЦ да побара слобода за Томче

+инфо - 18.01.2015

Марина Кежаровска, сопругата на осудениот новинар Томислав Кежеровски, преку својот профил на Фејсбук денеска ја повика Македонската православна црква да побара ослободување на нејзиниот сопруг.

Кокаланов: Кежо е нашиот државен испит дали ја заслужуваме слободата

+инфо - 18.01.2015

Сашо Кокаланов, уредник на викенд изданието на весникот „Слободен печат“, смета дека Кежаровски е нашиот државен испит: „Во Македонија наместо пазарна економија имаме пазарно судство. За мене нема дилема дека иста рака ги пишува исполитизираните ...

СЕЕМ: Со одлуката за Кежаровски се праќа порака за самоцензура до сите новинари

Нова ТВ - 18.01.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕЕМ) ја осудува одлуката на Апелациониот суд и итното приведување во затвор на новинарот Томислав Кежаровски . -Сметаме дека со ваквата одлука се испраќа порака за самоцензура до сите новинари во ...

Либералната партија со повик за поддршка на протестот против пресудата за Кежаровски

А1 On - 18.01.2015

ЛИБЕРАЛНАТА ПАРТИЈА се солидаризира со повикот на ЗДРУЖЕНИЕТО НА НОВИНАРИ НА МАКЕДОНИЈА за протест против последната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски и постапката за експресно издржување на затворската казна.

НСДП: Во вторник во 12 часот сите слободоумни луѓе да побараат слобода за Кежаровски

+инфо - 18.01.2015

Доколку во една земја се замолчуваат новинарите, умира слободата, а со затварањето на новинарот Томислав Кежаровски тоа дефинитивно се случи во Македонија, реагира Нова социјалдемократска партија.

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја објасни одлуката за Кежаровски, за да прекинат манипулациите

+инфо - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ја осудува секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот „Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски.

ЛП го повика членството да се приклучи на протестот за Кежаровски

+инфо - 18.01.2015

Либералната партија соопшти дека се солидаризира со повикот на Здружението на новинари на Македонија, за протест против последната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски и постапката за експресно издржување на затворската казна.

„Транспарентност Македонија“: Граѓаните да дадат поддршка за слобода на Кежаровски

+инфо - 18.01.2015

„Транспарентност Македонија“ најостро го осудува апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и смета дека целиот судски процес против него е дел од опасната и недемократската политика на Владата.

Опозицијата да престане со дивеење и ширење закани и омраза

Нетпрес - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ ја осудува секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот „Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски.

Студентски пленум: Граѓани, заземете страна и дојдете на протест за слобода на Кежаровски

+инфо - 18.01.2015

Студентски пленум преку својата страница на Фејсбук го поддржа протестот против пресудата затвор за новинарот Томислав Кежаровски, закажан за во вторник во 12 часот пред судот. Според нив, во држава што ги затвора новинарите не може да се очекува ...

Советот за етика во медиумите бара итно ослободување на новинарот Кежаровски

А1 On - 18.01.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија(СЕММ) денеска ја осуди пресудата на Апелациониот суд за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно префрлање од домашен притвор во затворот „Скопје“.

Студентскиот и професорскиот пленум со поддршка за протестот за Кежаровски

Р.С.Европа - 18.01.2015

Студентскиот пленум денеска преку соопштение на својата официјална Фејсбук страница објави поддршка за протестот против затворската пресуда за новинарот Томислав Кежаровски што е закажан за во вторник.

ВМРО-ДПМНЕ осудува политичка злоупотреба на случајот Кежаровски

Нова ТВ - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение вели дека “ја осудува секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот “Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски”.

Марина Кежаровска: MПЦ да побара ослободување на мојот сопруг

А1 On - 18.01.2015

Марина Кежаровска, сопругата на осудениот новинар Томислав Кежеровски ја повика Македонската православна црква да побара ослободување на нејзиниот сопруг. Еве го повикот на Марина: Ја повикувам Македонската Православна Црква, веднаш да се огласи со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Апелираме судските инстанци да ја проверат процедурата во случајот со Кежаровски

Курир - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ ја осудува секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот “Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски.

Реакции за Кежаровски: И странските медиумски претставници бараат ослободување!

Нова ТВ - 18.01.2015

- Единствената грешка која тој ја направи е што потенцираше каде згрешила Владата и судството преку своите новинарски известувања. Се работи за апсурдна пресуда, несвојствена за земја која претендира да влезе во ЕУ (Кристијан Мир - „Репортери без ...

Советот за етика во медиумите бара итно ослободување на Кежаровски

Либертас - 18.01.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) е загрижен и ја осудува одлуката на Апелациониот суд и итното приведување во затвор на новинарот Томислав Кежаровски, се вели во соопштението од СЕММ.

Величковски: Сите демократски определени граѓани да излезат на најавениот протест

Бриф - 18.01.2015

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, изјави дека ЛП се солидаризира со повикот на Здружението на новинари на Македонија за протест против последната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски и постапката за експресно издржување на ...

НСДП: Во вторник сите слободоумни луѓе да побараат слобода за Кежаровски

Либертас - 18.01.2015

Доколку во една земја се замолчуваат новинарите, умира слободата, а со затварањето на новинарот Томислав Кежаровски тоа дефинитивно се случи во Македонија, реагира Нова социјалдемократска партија.

Марина Кежаровска: МПЦ да побара слобода за Томче

Либертас - 18.01.2015

Марина Кежаровска, сопругата на осудениот новинар Томислав Кежеровски, преку својот профил на Фејсбук денеска ја повика Македонската православна црква да побара ослободување на нејзиниот сопруг.

Марина Кежаровска: МПЦ да побара слобода за Томче

Sky - 18.01.2015

Марина Кежаровска, сопругата на осудениот новинар Томислав Кежеровски, преку својот профил на Фејсбук денеска ја повика Македонската православна црква да побара ослободување на нејзиниот сопруг.

Сашо Кокаланов: Кежаровски не доби шанса како Бучковски, зошто власта сметаше дека нема со што да се пазари!

Фактор - 18.01.2015

Дел од македонските новинари денеска накусо ги објаснуваат своите стојалишта во врска со „случајот Кежаровски“ и можните импликации што тој со себе ги носи. Сашо Кокаланов, уредник на викенд изданието на Слободен печат, смета дека Кежаровски е ...

Билјана Петковска: Во демократскиот свет ваква пресуда е незамислива и нецивилизациска!

Фактор - 18.01.2015

Дел од македонските новинари денеска накусо ги објаснуваат своите стојалишта во врска со „случајот Кежаровски“ и можните импликации што тој со себе ги носи. Билјана Петковска, МИМ: Македонија е најлошо рангираната држава во поглед на слободата на ...

Сања Васиќ: Демонстрација на сила и насилство кон јавно изговорениот збор!

Фактор - 18.01.2015

Дел од македонските новинари денеска накусо ги објаснуваат своите стојалишта во врска со „случајот Кежаровски“ и можните импликации што тој со себе ги носи. Сања Васиќ, Телма: Приведуваето на нашиот колега Кежаровски само 24 часа по објавување на ...

ВМРО-ДПМНЕ осудува политичка злоупотреба на случајот Кежаровски

Локално - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение вели дека “ја осудува секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот “Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски”.

Кокаланов: Кежаровски не доби шанса како Бучковски, зошто власта сметаше дека нема со што да се пазари!

Либертас - 18.01.2015

Дел од македонските новинари ги објаснуваат своите стојалишта во врска со „случајот Кежаровски“ и можните импликации што тој со себе ги носи. Сашо Кокаланов, уредник на викенд изданието на Слободен печат, смета дека Кежаровски е нашиот државен ...

Советот за етика во медиумите бара итно ослободување на Кежаровски

Sky - 18.01.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) е загрижен и ја осудува одлуката на Апелациониот суд и итното приведување во затвор на новинарот Томислав Кежаровски, се вели во соопштението од СЕММ.

Советот за етика во медиумите бара слобода за Кежаровски

Локално - 18.01.2015

„Сметаме дека со ваквата одлука се испраќа порака за самоцензура до сите новинари во државава. Етичките принципи на новинарството можат да се бранат и одржуваат единствено кога на новинарите им е гарантирана слободата на информирање.

Студенскиот пленум го поддржува протестот против пресудата на новинарот Кежаровски

Локално - 18.01.2015

Студентски пленум преку својата Фејсбук страница го поддржа протестот против пресудата затвор за новинарот Томислав Кежаровски, закажан за во вторник во 12 часот пред судот. Според нив, во држава што ги затвора новинарите не може да се очекува ...

Поддршка од професорскиот пленум за Кежаровски

Канал 77 - 18.01.2015

Заробувањето на новинарот Кежаровски значи заробување на вистината, слободата на говорот, а со тоа и слободата на право на различно мислење. Водењето на судската постапка и итното приведување на Кежаровски е јасна порака за неговите колеги новинари, ...

Либералната партија со повик за поддршка на протестот против пресудата за Кежаровски

Локално - 18.01.2015

ЛИБЕРАЛНАТА ПАРТИЈА се солидаризира со повикот на ЗДРУЖЕНИЕТО НА НОВИНАРИ НА МАКЕДОНИЈА за протест против последната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски и постапката за експресно издржување на затворската казна.

ВМРО-ДПМНЕ апелира до повисоките надлежни судски инстанци да ја проверат процедурата во случајот со новинарот Томислав ...

Пулс24 - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ ја осудува секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот „Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски.

ЛП: Пoддршката за Кежаровски е наша обврска

Либертас - 18.01.2015

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, изјави дека ЛП се солидаризира со повикот на Здружението на новинари на Македонија за протест против последната пресуда за новинарот Томислав Кежаровски и постапката за експресно издржување на ...

И Студентскиот пленум ќе протестира за Кежаровски

Либертас - 18.01.2015

По примерот на професорите и Студентскиот пленум застанува зад протестот за Кежаровски. Тие јавно ги повикаа пленумците да излезат во вторник и да се спротивстават на насилството на власта.

„Транспарентност Македонија“: Процесот против Кежаровски е дел од опасната и недемократската политика на Владата

Либертас - 18.01.2015

„Транспарентност Македонија“ најостро го осудува апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и смета дека целиот судски процес против него е дел од опасната и недемократската политика на Владата.

ВМРО-ДПМНЕ бара судот да ја објасни одлуката за Кежаровски за да нема шпекулации

Sky - 18.01.2015

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ апелира до повисоките судски инстанци да ја проверат процедурата и да ја објаснат одлуката во случајот со новинарот Томислав Кежаровски, за да се спречат шпекулациите и манипулациите со јавноста, соопштуваат од партијата.

Гардијан: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

Либертас - 18.01.2015

Пресудата на Апелацискиот суд за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски, која почна да се извршува вчеравечер, кога Кежаровски експресно беше префрлен од домашен притвор во затворот „Скопје“, предизвика интерес и во медиумите во Европа, ...

„Транспарентност Македонија“: Процесот против Кежаровски е дел од опасната и недемократската политика на Владата

Sky - 18.01.2015

„Транспарентност Македонија“ најостро го осудува апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и смета дека целиот судски процес против него е дел од опасната и недемократската политика на Владата.

Марина Кежаровска: МПЦ да побара ослободување на мојот сопруг

Вечер Прес - 18.01.2015

Сопругата на осудениот новинар Томислав Кежеровски ја повика Македонската православна црква да побара ослободување на нејзиниот сопруг Марина Кежаровска, сопругата на осудениот новинар Томислав Кежеровски ја повика Македонската православна црква да ...

И Студентскиот пленум ќе протестира за Кежаровски

Sky - 18.01.2015

По примерот на професорите и Студентскиот пленум застанува зад протестот за Кежаровски. Тие јавно ги повикаа пленумците да излезат во вторник и да се спротивстават на насилството на власта.

ВМРО-ДПМНЕ осудува „политичка злоупотреба“ на случајот Кежаровски

Либертас - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение вели дека “ја осудува секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот “Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски”.

Црквата забрани, ама Хелена ќе скока по крстот. На фб и избираат костим за капење

Либертас - 18.01.2015

Одлуката на Брегалничката епархија да забрани утре во водите по крстот да се фрлаат и жени наиде на осуда но и подсмев на социјалните мрежи. Свештениците од оваа епархија на МПЦ ОА ваква чудна одлука донеле по ланскиот инцидент кога на девојка која ...

ВМРО-ДПМНЕ осудува политичка злоупотреба на судската одлука за “Ликвидација“

Lider - 18.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение ја осуди секоја и секаква политичка злоупотреба на судската одлука во врска со случајот “Ликвидација“, а посебно во однос на пресудата на судот за новинарот Томислав Кежаровски.

Мијатовиќ: Притворањето на Кежаровски е порака за застрашувачка цензура во Македонија

24 Вести - 17.01.2015

Револт, барање за слобода на новинарот Томислав Кежаровски и пораки до македонските власти да ја почитуваат слободата на говор. Ова се реакциите по ескпресното затворање на Кежаровски синоќа.

Правни експерти: Кежаровски е затворен надвор од процедурите

24 Вести - 17.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски е однесен во затвор без да се запази процедурата и без потреба од укинување на домашниот притвор, децидни се од одбраната на новинарот. Тие велат дека пресудата и не била доставена пред тој експресно да биде спроведен ...

Судот: Постапката со Кежаровски е законска и редовна

Фокус - 17.01.2015

Познавачите коментираат дека иако формално Кежаровски ја има издржано 90 отсто од казната сепак реално тој нема одлежано воопшто затоа што 20 месеци е во притвор. Колку сега ова може да биде пречка судот да не дозволи Кежаровски порано да го напушти ...

Ќе се бара условен отпуст за Кежаровски

Телма - 17.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски може да биде ослободен од издржувањето на преостанатите три месеци од двегодишната затворска казна. Неговиот адвокат Филип Медарски најави дека ќе побара од судот да го примени институтот условен отпуст, со оглед на тоа ...

Шекеринска: Како што вонредно го затвори, судот вонредно да го ослободи Кежаровски

Фокус - 17.01.2015

Власта нема намера да слушне ниту еден од апелите што доаѓаа и од меѓународната заедница ниту од внатре, во државата. „Судството ја понижува државата и срамно е што тоа се случува додека претседателот Иванов е во Катар на ракомет, а Груевски со ...

Министерот за правда нема да покрене иницијатива за ослободување на Кежаровски?

Фокус - 17.01.2015

Од министерството за правда велат дека до нив не е стигната никаква иницијатива или барање за да постапуваат по случајот со Кежаровски. Тоа ќе го направеле ако некој поднесе писмено барање.

На Кежаровска не и дозволиле посета во Шутка

Фокус - 17.01.2015

Откако ми соопштија дека немам право да го посетам Томче, иако вчера на сила и на изненадување на сите ни го зедоа во затвор, ја оставив храната која ја носев, а за која ми ветија дека ќе му биде предадена.

Гутјерес: Затворањето на Кежаровски е удар врз слободата на медиумите, ниеден новинар во Европа за вакви обвиненија не ...

Фокус - 17.01.2015

Тие веќе го информирале потпретседателот на Европската комисија за случајот Генералниот секретар на Европската федерација на новинари Рикардо Гутјерес вели дека судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски и неговото ...

Иницијативата „Ајде“ на протестот за Кежаровски

Фокус - 17.01.2015

Кукавички акт е ноќното полициско приведување и спроведување во затвор на новинар. „АЈДЕ!“-Платформа за граѓанска политика го поддржува и се приклучува на протестот против срамната затворска пресуда на Апелацискиот суд за новинарот Томислав ...

Професорскиот пленум во одбрана на Кежаровски

Фокус - 17.01.2015

Во име на човечките вредности, во име на вистината и правдата, повикуваме новинарот Томислав Кежаровски да биде пуштен на слобода!“ И Професорскиот пленум застанува вои одбрана на новинарот Кежаровски и го поддржуваат протестот во вторник пред ...

Мијатовиќ за пресудата и приведувањето на Кежаровски

Алсат-М - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди спроведувањето в затвор на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затворска казна што му ја изрече Апелацискиот суд Скопје.

Заев: Со затворањето на Кежаровски, Груевски во отсуство диригира бездушно злосторство, кое нема да остане неказнето

Фокус - 17.01.2015

Според него, и најзакоравените поддржувачи на ВМРО ДПМНЕ и на сите оние кои се уште верувале дека постои барем една трошка од некаква слобода и демократија во оваа земја, веројатно им станало јасно дека Македонија ги изгубила сите нишани на една ...

Дуња Мијатовиќ: Кежаровски итно да биде ослободен

Фокус - 17.01.2015

Затворањето на Кежаровски е опасен преседан за слободните медиуми и истражувачките новинари. Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ денеска го осуди приведувањето на новинарот Томислав Кежаровски што следи по пресудата од две ...

Дали примерите со Вранишковски и Бучковски ќе важат и за Кежаровски?

Фокус - 17.01.2015

Паралелно со барањето за условен отпуст, Кежаровски ќе поднесе и барање за вонредно преиспитување на пресудата до Врховниот суд. После празникот Водици Основниот суд во Скопје ќе биде исправен пред дилемата дали во случајот со новинарот Томислав ...

Пировска: Власта преку Кежаровски ја покажа силата и моќта

+инфо - 17.01.2015

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија смета дека преку судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно носење на издржување на казната, власта сака да покаже сила и моќ не само кон самиот ...

Професорски пленум со подршка на Кежаровски

Нова ТВ - 17.01.2015

Заробувањето на новинарот Кежаровски значи заробување на вистината , слободата на говорот, а со тоа и слободата на право на различно мислење. Водењето на судската постапка и итното приведување на Кежаровски е јасна порака за неговите колеги ...

Пендаровски: Наша должност е да бидеме пред Апелациониот суд во вторник

А1 On - 17.01.2015

Прпфесорот Стево Пендаровски повикува сите да излезат на протест во вторник пред Апелацискиот суд. Еве што напиша Пендаровски: Насилството од вчера стана единствена политика на режимот. Наша човечка должност е да бидеме пред Апелациониот суд во ...

СОВЕТ ЗА ЕТИКА: Итно ослободување на Кежаровски и укинување на пресудата

Телеграф - 17.01.2015

СЕММ е загрижен и ја осудува одлуката на Апелациониот суд и итното приведување во затвор на новинарот Томислав Кежаровски Одлуката на Апелациониот суд и итното спроведување на новинарот Томислав Кежаровски во затвор испраќа порака за самоцензура до ...

Гујтерeс: Случајот Кежаровски е лоша порака што им ја испраќа власта на новинарите

А1 On - 17.01.2015

Казната од две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно притворање за издржување на казната затвор, за странските меѓународни новинарски организации е удар врз слободата на медиумите.

Мијатовиќ: Кежаровски итно да биде ослободен

А1 On - 17.01.2015

Дуња Мијатовиќ, претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми, го осуди спроведувањето на новинарот Томислав Кежаровски во затвор, каде треба да ја одлежи казната од две години, што му ја додели Апелациониот суд.

ВИДЕО Шекеринска: Ќе се бориме Кежаровски да си ја врати слободата

+инфо - 17.01.2015

Ќе го поддржиме и Томислав Кежаровски и неговото семејството, меѓутоа и сите институционални и вонинституционални инструменти за тој повторно да ја врати својата слобода, изјави денеска во Гостивар Радмила Шекеринска заменик претседателка на СДСМ.

„АЈДЕ!“ го поддржува и се приклучува на протестот за Кежаровски

А1 On - 17.01.2015

АЈДЕ! – Платформа за граѓанска политика го поддржува и се приклучува на протестот против срамната затворска пресуда на Апелацискиот суд за новинарот Томислав Кежаровски. Бруталниот, а воедно и кукавички акт на ноќното полициско приведување и ...

„АЈДЕ„се приклучува на протестот против пресудата за Кежаровски

Нова ТВ - 17.01.2015

„АЈДЕ!“-Платформа за граѓанска политика го поддржува и се приклучува на протестот против срамната затворска пресуда на Апелацискиот суд за новинарот Томислав Кежаровски. „Бруталниот, а воедно и кукавички акт на ноќното полициско приведување и ...

Јашари ќе чека Кежаровски да му поднесе барање за слобода

+инфо - 17.01.2015

Министерот за правда Аднан Јашари ќе чека лично барање од новинарот Томислав Кежаровски за ослободување од кривично гонење. Од Правда велат дека додека не добијат барање немаат коментар, објави Телма.

Жерновски: Сите во вторник пред Апелација, не само за Томислав, се работи за сите нас!

А1 On - 17.01.2015

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски го осудува затворањето на новинарот Томислав Кежаровски и повикува сите да излезат на протест во вторник пред Апелацискиот суд. Еве што напиша Жерновски: Ноќе, итно, вон стандардните процедури, пред ...

Адвокатите на Кежаровски ќе бараат условен отпуст

МКД - 17.01.2015

Во случајот со новинарот Томислав Кежаровски може да се примени институтот условен отпуст затоа што тој веќе отслужил речиси 90 отсто од казната, вели адвокатот Филип Медарски. „Станува збор за истата правна процедура која беше применета во случајот ...

Гардијан: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

А1 On - 17.01.2015

Пресудата на Апелацискиот суд за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски, која почна да се извршува вчеравечер, кога Кежаровски експресно беше префрлен од домашен притвор во затворот „Скопје“, предизвика интерес и во медиумите во Европа, ...

Гардијан: Апсурдна пресуда за новинар, недостојна за земја-кандидат за во ЕУ

+инфо - 17.01.2015

Апсурдна пресуда, недостојна за земја-кандидат за членство во ЕУ. Вака англискиот дневен весник „Гардијан“ ја пренесува изјавата на портпаролот на организацијата Репортери без граници, Кристијан Мир кој нагласи дека „единствената вина на Кежаровски ...

КРИВИЧЕН СУД: Протестот против пресудата за Кежаровски претставува притисок

Телеграф - 17.01.2015

Сите обвинети лица кои биле во притвор без разлика дали се работи за куќен или притвор во затворска установа по добивање на правосилната пресуда веднаш со наредба на судот се префрлаат на издржување на казната затвор - велат од судот Кривичниот суд ...

Заев за затворањето на Кежаровски: Груевски кукавички теледелегираше злосторство

Нова ТВ - 17.01.2015

Итното приведување на новинарот Томислав Кежаровски за издржување на затворската казна е настан од кој треба да се срами цела држава, реагираше вчера претседателот на СДСМ, Зоран Заев на својот фејсбук-профил.

Советот за етика во медиумите бара слобода за Кежаровски

+инфо - 17.01.2015

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) е загрижен и ја осудува одлуката на Апелациониот суд и итното приведување во затвор на новинарот Томислав Кежаровски. Во соопштението од Советот се вели: „Сметаме дека со ваквата одлука се испраќа ...

НДСП: Со затварањето на Кежаровски умре слободата во Македонија

А1 On - 17.01.2015

Нова социјалдемократска партија-НСДП смета дека доколку во една земја се замолчуваат новинарите, умира слободата. Со затварањето на новинарот Томислав Кежаровски тоа дефинитивно се случи во Македонија.

Пендаровски: Наша должност е да бидеме пред судот во вторник за Кежаровски

+инфо - 17.01.2015

Насилството од вчера стана единствена политика на режимот. Наша човечка должност е да бидеме пред Апелациониот суд во вторник. Во спротивно Кежаровски нема да биде последниот пред кој покажуваат сила, повика професорот Стево Пендаровски на својата ...

Жерновски: Сите во вторник пред Апелација

+инфо - 17.01.2015

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски го осудува затворањето на новинарот Томислав Кежаровски и повикува сите да излезат на протест во вторник пред Апелацискиот суд. „Ноќе, итно, вон стандардните процедури, пред празник, новинарот ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Застануваме зад Кежаровски и сите механизми за негова слобода

А1 On - 17.01.2015

Потпретсдателот на СДСМ Радмила Шекеринска на прес-конференција по посетата на Гостивар од иметото на опозицијата побара условно ослободување на новинарот Томислав Кежаровски. Шекеринска спроведувањето на Кежаровски го оцени како доказ, како што ...

„Професорски пленум“: Пуштете го Кежаровски на слобода!

+инфо - 17.01.2015

Професорскиот пленум дава поддршка за новинарот Томислав Кежаровски и бара тој да биде пуштен на слобода. „Заробувањето на новинарот Кежаровски значи заробување на вистината, слободата на говорот, а со тоа и слободата на право на различно мислење.

Професорски пленум со подршка на Кежаровски

А1 On - 17.01.2015

Заробувањето на новинарот Кежаровски значи заробување на вистината, слободата на говорот, а со тоа и слободата на право на различно мислење. Водењето на судската постапка и итното приведување на Кежаровски е јасна порака за неговите колеги новинари, ...

ДУЊА МИЈАТОВИЌ: Затворањето новинари е неприфатливо за една демократија

Телеграф - 17.01.2015

Таа порачува Томислав Кежаровски веднаш да биде ослободен Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди спроведувањето в затвор на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затворска казна што му ја ...

Мијатовиќ: Судска одлука со која се праќа новинар во затвор е сериозна пречка за слободата на медиумите во земјата

Алфа - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затвор од страна на Апелациониот суд Скопје.

Шекеринска: Кежаровски веднаш да биде пуштен на слобода

Нова ТВ - 17.01.2015

Денеска при посетата на Гостивар сакам да го пренесам ставот и на СДСМ и на опозицијата за вчерашното срамно приведување и носење во затвор со полициска асистенција на новинарот Томислав Кежаровски.

Опозицијата повика на протест против затворањето на Кежаровски

МКД - 17.01.2015

Додека Ѓорѓе Иванов со целата своја фамилија е во Катар, а Никола Груевски со целата своја свита е во Индија, срамно беше синоќешното приведување на новинарот Томислав Кежаровски, колку што беше срамен и целиот судски процес.

Медарски: Ќе бараме од судот да го примени институтот условен отпуст

+инфо - 17.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски може да биде ослободен од издржувањето на преостанатите три месеци од двегодишната затворска казна. Неговиот адвокат Филип Медарски најави дека ќе побара од судот да го примени институтот условен отпуст, со оглед на тоа ...

Мијатовиќ: Кежаровски треба да биде ослободен веднаш

Нова ТВ - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затвор од страна на Апелациониот суд Скопје.

Њујорк Тајмс: Македонските новинари протестираат поради затворање на колега

Радио МОФ - 17.01.2015

Медиумските организации го осудија затворањето на македонскиот истражувачки новинар откако Апелациониот суд во главниот град на Македонија, Скопје го прифати обвинението против него, иако со намалена казна, се вели во текст објавен на веб страницата ...

Остри реакции на пресудата против Кежаровски

Радио МОФ - 17.01.2015

Домашни и странски новинарски здруженија изразија силна осуда за затворската казна која му беше изречена на македонскиот новинар Томислав Кежаровски. Апелацискиот суд во Скопје во четврток пресуди две години затвор за новинарот.

Мијатовиќ: Неприфатливо е Кежаровски повторно да биде уапсен

+инфо - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди повторното апсење на новинарот Томислав Кежаровски. - Тоа што Кежаровски повторно е лишен од слобода е неприфатливо, рече Мијатовиќ и додаде дека отсекогаш сум се се ...

Мијатовиќ: Неприфатливо е Кежаровски да се лиши од слобода

Макфакс - 17.01.2015

Дуња Мијатовиќ, претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми, го осуди спроведувањето на новинарот Томислав Кежаровски во затвор, каде треба да ја одлежи казната од две години, што му ја додели Апелациониот суд.

На Кежаровска не и дозволиле да го посети сопругот

+инфо - 17.01.2015

Сопругата на новинарот Томислав Кежаровски, Марина, не успеала денеска да го посети во затворот „Скопје“. Стражарите и објасниле дека се изминати само 24 часа и дека посета не е дозволена.

Мијатовиќ: Кежаровски итно да биде ослободен

Р.С.Европа - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ денеска го осуди приведувањето на новинарот Томислав Кежаровски што следи по пресудата од две години затвор изречена од Апелациониот суд во Скопје.

Мијатовиќ: Судска одлука со која се праќа новинар во затвор е сериозна пречка за слободата на медиумите

Нетпрес - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затвор од страна на Апелациониот суд Скопје.

Реакции за апсењето и скандалозната пресуда за Кежаровски

Окно - 17.01.2015

ЗНМ: Затворањето на Кежаровски е брутален чин на насилие Ова е брутален чин на демонстрација на сила откако новинарската заедница во Македонија едногласно ја отфрли казната затвор од две години за Кежаровски како неприфатлива и побара негово ...

Гутјерес: Со случајот Кежаровски власта им праќа лоша порака на новинарите

+инфо - 17.01.2015

Судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно носење на издржување на казната за странските меѓународни новинарски организации е удар врз слободата на медиумите.

„АЈДЕ!“ се приклучува на протестот за Кежаровски

+инфо - 17.01.2015

„АЈДЕ!“-Платформа за граѓанска политика го поддржува и се приклучува на протестот против срамната затворска пресуда на Апелацискиот суд за новинарот Томислав Кежаровски. „Бруталниот, а воедно и кукавички акт на ноќното полициско приведување и ...

На Кежаровска не и дозволиле да го посети сопругот

Sky - 17.01.2015

Сопругата на новинарот Томислав Кежаровски, Марина, не успеала денеска да го посети во затворот „Скопје“. Стражарите и објасниле дека се изминати само 24 часа и дека посета не е дозволена.

Гардијан: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

Sky - 17.01.2015

Пресудата на Апелацискиот суд за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски, која почна да се извршува вчеравечер, кога Кежаровски експресно беше префрлен од домашен притвор во затворот „Скопје“, предизвика интерес и во медиумите во Европа, ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Застануваме зад Кежаровски и сите механизми за негова слобода

Sky - 17.01.2015

Потпретсдателот на СДСМ Радмила Шекеринска на прес-конференција по посетата на Гостивар од иметото на опозицијата побара условно ослободување на новинарот Томислав Кежаровски. Шекеринска спроведувањето на Кежаровски го оцени како доказ, како што ...

ЗНМ: Затворањето на Кежаровски е брутален чин на насилие

Тера - 17.01.2015

Ваквото однесување само потврдува дека одлуката е политичка, а не судска. Правда во Македонија делат партиите на власт а не судовите, соопшти вечерва Здружението на новинарите на Македонија по спроведувањето во затвор по итна постапка на колегата ...

Што е разликата меѓу Бучковски и Кежаровски? Едниот го повикуваат а другиот го носат во затвор

МК News - 17.01.2015

Поранешниот премиер и министер за одбрана, Владо Бучковски е осуден за злоупотреба на функцијата при набавка на непотребно големо количество резервни делови за тенковите Т 55 во 2001 година, со што, државата била оштетена за два и пол милиони евра.

Мијатовиќ: Кежаровски треба да биде ослободен веднаш

Бриф - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди приведувањето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затвор од страна на Апелациониот суд Скопје.

Дали “правдата” за Бучковски и Вранишковски ќе важи и за Кежаровски!?

Локално - 17.01.2015

После празникот Водици Основниот суд во Скопје ќе биде исправен пред дилемата дали во случајот со новинарот Томислав Кежаровски ќе постапи исто како и во предметот за Вранишковски-пишува Фокус.

Професорскиот пленум: Повикуваме Кежаровски да биде пуштен на слобода

Либертас - 17.01.2015

„Заробувањето на новинарот Кежаровски значи заробување на вистината, слободата на говорот, а со тоа и слободата на право на различно мислење. Водењето на судската постапка и итното приведување на Кежаровски е јасна порака за неговите колеги ...

Протест пред скопска Апелација по пресудата за Кежароски

Канал 77 - 17.01.2015

Претставници на повеќе медиумски здруженија и организација одржаа протесетен собир пред зградата на Апелациониот суд - Скопје, револтирани од објавувањето на пресудата со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години.

Професорски пленум со подршка на Кежаровски

Локално - 17.01.2015

Заробувањето на новинарот Кежаровски значи заробување на вистината , слободата на говорот, а со тоа и слободата на право на различно мислење. Водењето на судската постапка и итното приведување на Кежаровски е јасна порака за неговите колеги ...

Протест против пресудата на Кежаровски во вторник во 12 часот!

Бриф - 17.01.2015

Здружението на новинари на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски го повторуваат повикот до новинарите, медиумските работници и сите граѓани во ...

Гутјерес: Со случајот Кежаровски се испраќа порака на новинарите дека не смеат да пишуваат слободно

Либертас - 17.01.2015

Судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно носење на издржување на казната за странските меѓународни новинарски организации е удар врз слободата на медиумите.

Во Дневникот на МРТ ниту збор за Кежаровски, дури и оџаците беа поважна тема

Либертас - 17.01.2015

Вечерва во Дневникот на МРТ имаше простор и за ракометниот успех, и за изјавите на Груевски, и за изјавите на наставници против штрајкот на СОНК, па дури и за нечистите оџаци, како еден од главните проблеми.

Жерновски: Сите во вторник пред Апелација, не само за Томислав, се работи за сите нас!

Локално - 17.01.2015

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски го осудува затворањето на новинарот Томислав Кежаровски и повикува сите да излезат на протест во вторник пред Апелацискиот суд. Еве што напиша Жерновски: Ноќе, итно, вон стандардните процедури, пред ...

(Видео) Шекеринска: Кежаровски да биде пуштен на условен отпуст

Локално - 17.01.2015

Потпретсдателот на СДСМ Радмила Шекеринска на прес-конференција по посетата на Гостивар од иметото на опозицијата побара условно ослободување на новинарот Томислав Кежаровски. Шекеринска спроведувањето на Кежаровски го оцени како доказ, како што ...

Пендаровски: Наша должност е да бидеме пред Апелациониот суд во вторник

Локално - 17.01.2015

Прoфесорот Стево Пендаровски повикува сите да излезат на протест во вторник пред Апелацискиот суд. Еве што напиша Пендаровски: Насилството од вчера стана единствена политика на режимот. Наша човечка должност е да бидеме пред Апелациониот суд во ...

Мијатовиќ: Судска одлука со која се праќа новинар во затвор е сериозна пречка за слободата на медиумите

Точка - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затвор од страна на Апелациониот суд Скопје.

Дуња Мијатовиќ: Опасен преседан за слободата на медиумите во Македонија

Локално - 17.01.2015

Во друга порака, таа вели дека „одлуката на скопскиот суд да се испрати новинарот Кежаровски испраќа порака за застрашувачка ...

За кого и што е толку опасно македонското новинарство и Кежаровски?

Локално - 17.01.2015

За само 24 часа по објавувањето на пресудата новинарот Томислав Кежаровски, експресно е спроведен во затвор. Новинарските здуженија се шокирани и скандализирани од брзината со која новинарот Томислав Кежаровски е префрлен од куќен притвор во затвор, ...

По итна постапка – Кежаровски спроведен на доиздржување на затворска казна

Кумановски м. - 17.01.2015

На само дваесетичетири часа, вчеранавечер, од домашен притвор, на доиздржување на затворска казна, полицијата го спроведе македонскиот новинар Томислав Кежаровски, откако Апелациониот суд го осуди за виновен за случајот ”Ликвидација”.

Професорскиот пленум повикува новинарот Томислав Кежаровски да биде пуштен на слобода

Фактор - 17.01.2015

Денеска од Професорскиот пленум до Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски, Здружението на новинари на Македонија и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници на Македонија беше испратено барање за ...

Протест против пресудата за новинарот Кежаровски во вторник во 12 часот

Локално - 17.01.2015

Здружението на новинари на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски го повторуваат повикот до новинарите, медиумските работници и сите граѓани во ...

Новинарот Кежаровски вратен во затворот во Шутка

МК News - 17.01.2015

Томислав Кежаровски е вратен во затворот во Шутка. Неколку полициски службеници вчера попладне го приведоа од неговиот дом и го вратија назад во затворот каде што веќе помина 6 месеци, објави Сител.

Мијатовиќ: Кежаровски треба да биде ослободен веднаш

Либертас - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди апсењето на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затвор од страна на Апелациониот суд Скопје.

Шеќеринска: Застануваме зад Кежаровски и сите механизми за негова слобода!

Бриф - 17.01.2015

СДСМ повикува Томислам Кежаровски да биде пуштен на слобода: Ако власта смета дека со ваквото експресно праќање на Томислав Кежаровски во затвор ќе ја претвори Македонија во уште потивка земја сакаме да им порачаме дека се излажале.

Пендаровски: Наша човечка должност е да бидеме во вторник пред судот!

Бриф - 17.01.2015

„Почитувани пријатели, Насилството од вчера стана единствена политика на режимот. Наша човечка должност е да бидеме пред Апелациониот суд во вторник. Во спротивно Кежаровски нема да биде последниот пред кој покажуваат сила“, повика Стево Пендаровски ...

Професорскиот пленум повикува Кежаровски да биде пуштен на слобода!

Бриф - 17.01.2015

„Заробувањето на новинарот Кежаровски значи заробување на вистината, слободата на говорот, а со тоа и слободата на право на различно мислење. Водењето на судската постапка и итното приведување на Кежаровски е јасна порака за неговите колеги ...

Адокатот на Кежаровски ќе побара условен отпуст за новинарот, што значи да биде пуштен на слобода

Локално - 17.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски може да биде ослободен од издржувањето на преостанатите три месеци затвор од двегодишната затворска казна. Неговиот адвокат Филип Медарски за Телма најави дека ќе побара од судот да го примени институтот условен отпуст, ...

Пендаровски: Наша човечка должност е да бидеме во вторник пред судот!

Sky - 17.01.2015

„Почитувани пријатели, Насилството од вчера стана единствена политика на режимот. Наша човечка должност е да бидеме пред Апелациониот суд во вторник. Во спротивно Кежаровски нема да биде последниот пред кој покажуваат сила“, повика Стево Пендаровски ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Кежаровски веднаш да биде пуштен! Ги повикуваме граѓаните да се спротивстават на дивеењето на ...

Либертас - 17.01.2015

Изјава на Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ: Овие денови продолжуваме со теренските активности и во посета на повеќе општински организации. Како опозиција имаме обврска и желба не само да разговараме со нашите членови туку и со ...

Жерновски: Ве повикувам во вторник пред судот, не се работи само за Кежаровски, се работи за сите нас!

Либертас - 17.01.2015

Фејсбук статус на градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски: Ноќе, итно, вон стандардните процедури, пред празник, новинарот Томислав Кежаровски е однесен во затвор. И само затоа што се „дрзна” да пишува за слободата.

Пендаровски: Наша човечка должност е да бидеме пред судот во вторник за Кежаровски

Либертас - 17.01.2015

„Почитувани пријатели, Насилството од вчера стана единствена политика на режимот. Наша човечка должност е да бидеме пред Апелациониот суд во вторник. Во спротивно Кежаровски нема да биде последниот пред кој покажуваат сила“, повика Стево Пендаровски ...

Реакција на Мијатовиќ за пресудата на Кежаровски

Вечер Прес - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди спроведувањето в затвор на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затворска казна што му ја изрече Апелацискиот суд Скопје.

Гутјерес: Случајот Кежаровски e порака дека не смеe слободно да пишуваат новинарите

Локално - 17.01.2015

Судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно носење на издржување на казната за странските меѓународни новинарски организации е удар врз слободата на медиумите.

СДСМ: Ветуваме, Груевски и соработниците ќе одговараат за злосторот

Либертас - 17.01.2015

„Режимот на Груевски, налик на оние во Северна Кореја или Белорусија, со судско-полицискиот инструмент со којшто владее, кон новинарот Томислав Кежаровски постапи како што во една демократска држава не се постапува дури ни кон докажани криминалци“, ...

Мијатовиќ: Кежаровски итно да биде ослободен!

Локално - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ денеска го осуди приведувањето на новинарот Томислав Кежаровски што следи по пресудата од две години затвор изречена од Апелациониот суд во Скопје.

Гардијан: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

Локално - 17.01.2015

Пресудата на Апелацискиот суд за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски, која почна да се извршува вчеравечер, кога Кежаровски експресно беше префрлен од домашен притвор во затворот „Скопје“, предизвика интерес и во медиумите во Европа, ...

Реакција на Мијатовиќ за пресудата и приведувањето на Кежаровски

Н.Македонија - 17.01.2015

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ, денеска го осуди спроведувањето в затвор на новинарот Томислав Кежаровски и одлуката од две години затворска казна што му ја изрече Апелацискиот суд Скопје.

Шекеринска: Кежаровски да биде пуштен на условен отпуст

Н.Македонија - 17.01.2015

Потпретсдателот на СДСМ Радмила Шекеринска на прес-конференција по посетата на Гостивар од иметото на опозицијата побара условно ослободување на новинарот Томислав Кежаровски. Шекеринска спроведувањето на Кежаровски го оцени како доказ, како што ...

Казната за Кежаровски - казна за македонското новинарство!

Идивиди - 17.01.2015

Немаме намера да се помириме со пазарџиското однесување на Судот на сметка на нашите права и слободи, порача претседателот на ЗНМ, откако Апелацискиот суд пресуди две години казна затвор за новинарот Томислав Кежаровски Скандалозна пресуда! Вака во ...

Кежаровски ќе мора да оди во затвор

Призма - 16.01.2015

Остануваат уште три месеци и 10 дена за Кежаровски да го заврши одлежувањето на затворската казна од две години. Во моментот кога ќе ја прими одлуката на Апелацискиот суд и кога ќе му стигне поканата за одлежување на затворската казна, тој ќе мора ...

Новинарот Кежаровски спроведен во затвор

Призма - 16.01.2015

„Томче по втор пат ја преживува голготата во затворот во Шуто Оризари, а со него и ние, неговото семејство. Да не дозволиме да му фали влакно од главата. Искрено, по ова експресно приведување, се сомневам во се!“, гласи пораката на сопругата на ...

Пресудата за Кежаровски е казна за сите новинари

Призма - 16.01.2015

Бројни реакции прстигнуваат од новинарските здруженија и од меѓународните организации откако вчера Апелацискиот суд го осуди новинарот Томислав Кежаровски на затворска казна од две години.

Условената слобода е најголем притвор

Призма - 16.01.2015

Во демократските земјиза силеџиство врз вистината и законите се оди во затвор. Кај нас, за силеџиствоврз правдата се (о)станува судија или се влегува во политиката. За она што кајнас се добива „авторитет“, во нормалните земји се добива дијагноза.

Kежаровски спроведен во истражниот затвор- Скопје

Телма - 16.01.2015

По 24 часа од донесувањето на пресудата од Апелацискиот суд, новинарот Томислав Кежаровски, вчерва во 19 часот часот полицијата итно го спроведе од неговиот дом до истражниот затвор- Скопје.

ЗНМ бара Јашари да покрене иницијатива за ослободување на Кежаровски

Канал5 - 16.01.2015

Со одлука на Кривичниот суд новинарот Томислав Кежаровски и другите обвинети од случајот „Ликвидација“ кои беа во притвор, од вечерва се на издржување на затворската казна, по како што информираат од судот правосилноста на пресудата.

ЗНМ: Затворањето на Кежаровски е брутален чин на демонстрација на сила, одлуката е политичка, а не судска

Фокус - 16.01.2015

Тие го повикаа итно министерот за правда Аднан Јашари да покрене иницијатива за ослободување на новинарот Кежаровски, а претседателот Ѓорге Иванов веднаш да ја прифати. Од Здружението на новинарите вечерва излегоа со соопштение во кое тврдат дека се ...

Обновено - Министерот за правда да иницира, а претседателот Иванов да прифати ослободување на новинарот Кежаровски

Вест - 16.01.2015

Поголем број новинари вечерва се собраа пред затворот Шутка во Скопје, откако полицијата по итна постапка го приведе новинарот Томислав Кежаровски и експресно го спроведе во затворот Шутка во Скопје, откако вчера Апелацискиот суд му ја намали ...

МАН: Единствено прифатлива е ослободителна пресуда за Кежаровски

24 Вести - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

Револт за новата судска одлука за новинарот Кежаровски

24 Вести - 16.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија, Новинарскиот синдикат и Иницијативниот одбор денеска пред Апелацискиот суд во Скопје, како што е најавено, ќе го искажат револтот за новата судска одлука за новинарот Томислав Кежаровски.

МАН: Единствено прифатлива е ослободителна пресуда за Кежаровски

Утрински - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

Единствено прифатлива е ослободителна пресуда за Кежаровски

Телма - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

Новинарите прифаќаат само ослободителна пресуда за Кежаровски

Вест - 16.01.2015

"За нас е прифатлива само ослободителна пресуда за новинарот Томислав Кежаровски. Оваа осудителна пресуда на Апелациониот суд Скопје, нема лесно да помине", остро реагираше претседателот на Здружението на новинари на Македонија Насер Селмани, на ...

Казната за Кежаровски - казна за македонското новинарство!

Deutsche Welle - 16.01.2015

Немаме намера да се помириме со пазарџиското однесување на Судот на сметка на нашите права и слободи, порача претседателот на ЗНМ, откако Апелацискиот суд пресуди две години казна затвор за новинарот Томислав Кежаровски Скандалозна пресуда! Вака во ...

Протест против пресудата за Кежаровски

Утрински - 16.01.2015

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски и Здружението на новинари денеска во 11 часот пред Апелацискиот суд во Скопје ќе го искажат своето незадоволство од одлуката според која Кежаровски е осуден на двегодишна казна ...

Селмани: Пресудата за Кежаровски е политички вкалкулирана

Фокус - 16.01.2015

Наместо да води сметка дека новинарот сакаше да открие злоупотреба на јавните институции, Апелација одлучи да го спаси образот на тие што направија погрешна процена дека затворањето на новинар во Македонија може лесно да помине – рече Селмани.

И МАН бара слобода за Кежаровски

Фокус - 16.01.2015

Не запираат реакциите за затворската казна на новинарот Кежаровски Македонската асоција на новинари (МАН) најостро се спротивстави на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

Неговата слобода е слобода за новинарството: И јас сум Кежаровски

Фокус - 16.01.2015

Во вторник голем новинарски протест. Новинарските здруженија денеска го изразија револтот пред Аплеациониот суд во Скопје од одлуката со која на новинарот Томислав Кежаровски му беа одредени две години затвор, односно намалена првичната казна од ...

(ФОТО) Селмани: Одлуката на Апелацскиот суд за Кежаровски е неправична

Утрински - 16.01.2015

Одлуката на Апелацискиот суд во случајот со новинарот Томислав Кежаровски е неправична, бидејќи Судот место да дели правда и да го ослободи невиниот новинар, реши да направи политички калкулации.

Новинарските здруженија против одлуката на апелација за Кежаровски

Канал5 - 16.01.2015

Одлуката е политички мотивирана, одлуката е срамна за државата, се дел од реакциите по објавувањето на пресудата апелациониот суд за новинарот Томислав Кежаровски, со која што му се намалува казната затвор од четири ипол години на две години.

Бјерегард: Срам за Македонија е пресудата против новинарот Кежаровски

Вест - 16.01.2015

Претседателот на Европската федерација на новинари Могенс Бличер Бјерегард реагираше набргу по објавувањето на пресудата од две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски. "Срам за Македонија е одлуката на Апелациониот суд, со која новинарот ...

Знм: Единствена праведна пресуда е слобода за Кежаровски

Телма - 16.01.2015

Трагедија за целото македонско новинарство и удар врз слободата. Со намалување на казната на две години, Апелацискиот суд не успеа даја поправи штетата што ја предизвика Основниот суд што го осуди Кежаровски на 4,5 години затвор, рече Насер Селмани ...

Пресудата за Кежаровски: апсурд и срам за земјата

Deutsche Welle - 16.01.2015

Меѓународните новинарски здруженија остро ја осудуваат пресудата на Апелацискиот суд во Македонија против новинарот Кежаровски. Порака за цензура и кон останатите новинари. Протести во Скопје Остри реакции од меѓународните новинарски здруженија и ...

Европска федерација на новинари: Срам за Македонија

Утрински - 16.01.2015

Европската федерација на новинари изразува загриженост поради одлуката на Апелацискиот суд за Томислав Кежаровски, оценувајќи дека таа претставува срам за Македонија. „Кежаровски само си ја вршеше работата.

ДС достави иницијатива до Собранието за анкетна комисија

Утрински - 16.01.2015

Иницијатива за формирање Анкетна комисија во врска со случајот Томислав Кежаровски, новинар, против кој се води постапка за објавување податоци за заштитен сведок во предметот „Ликвидација“ поднесе денеска до Собранието на Република Македонија ...

Реакции за Кежаровски: Апсурдна пресуда и сеење страв

24 Вести - 16.01.2015

Апсурдна и срамна одлука која се претвора во казна за слободата на изразување во Македонија, реагираат домашните и меѓународните организации по судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски.

Новинарските здруженија револтирани од одлуката за Кежаровски

24 Вести - 16.01.2015

Политичка калкулација е одлуката на Апелација за новинарот Томислав Кежаровески, реагираат ЗНМ, ССНМ и од Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски. Тие денеска со пароли „Ијас сум Кежаровски“, пред апелациониот суд го изразија револтот ...

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва го приведуваат за издржување на затворската казна!

Фокус - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва по итна постапка ќе биде префрлен на издржување затворска казна, откако Апелација вчера досуди 2години затвор. Со оглед… Новинарот Томислав Кежаровски вечерва по итна постапка ќе биде префрлен на издржување ...

Полицијата вечерва го спроведува Кежаровски во затвор

24 Вести - 16.01.2015

Полицијата вечерва дошла во домот на Кежаровски веднаш да го спроведе во затворот Идризово откако судот му досуди две години затвор на новинарот. Од семејството на Кежаровски за 24 Вести потврдуваат дека полицијата е во нивниот дом и дека Кежаровски ...

Кежаровски пренесен во Шутка

Фокус - 16.01.2015

Голготата на Кежаровски трае веќе една година и 9 месеци, откако со полиција беше уапсен во својот дом, за наводно откривање на заштитен сведок. Новинарот Томислав Кежаровски, вечерва е пренесен во истражниот затвор во Шутка каде ќе треба да одлежи ...

Чаусидис: Што е опасен толку еден новинар, за експресно да биде спроведен во затвор

Фокус - 16.01.2015

Таа вели дека е изненадена од брзината на спроведувањето на Кежаровски во затвор. Пред затворот во Шутка се собраат новинари, кои сакаат да му ја дадат целата поддршка на колегата Томислав Кежаровски , која експресно беше пренесе во истражниот ...

Селмани: Одлуката на Апелацскиот суд за Кежаровски е неправична

Алсат-М - 16.01.2015

Одлуката на Апелаицскиот суд во случајот со новинарот Томислав Кежаровски е неправична, бидејќи Судот место да дели правда и да го ослободи невиниот новинар, реши да направи политички калкулации.

Чаусидис: Шокирани сме од експресното спроведување на Кежаровски во затвор

24 Вести - 16.01.2015

Полицијата вечерва го спроведе новинарот Томислав Кежаровски во затворот Шутка. Откако се прошири информацијата за спроведувањето на Кежаровски, новинарите се собраа пред затворот за да му дадат поддршка на својот колега.

ФОТО: Кежаровски спроведен во Шутка

Утрински - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски од вечерва повторно е во затворот во Шуто Оризари. Кежаровски, со полициско возило Јети, петнаесетина минути по 20 часот беше внесен зад ѕидините во затворот „Скопје”.

(ФОТО) Полицијата го спроведе новинарот Кежаровски во затворот Шутка

Нова ТВ - 16.01.2015

Полицијата само што го внесе новинарот Томислав Кежаровски во истражниот затвор во Шутка, јавува репортерот на НОВА Владо Апостолов. Како што објасни за НОВА адвокатот на Кежаровски, Филип Медарски, тој е уапсен без претходно да му биде доставена ...

Полицијата го спроведува Кежаровски, поддршка од колегите пред затворот

Радио МОФ - 16.01.2015

Полицијата вечерва го спроведе новинарот Томислав Кежаровски, кој беше осуден на двегодишна затворска казна во затворот во Шутка, каде треба да одлежи уште три месеци од казната. Неколку негови колеги, претставници на новинарскиот синдикат, го ...

Полицијата вечерва по итна постапка го однесе Кежаровски во затвор (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 16.01.2015

Полицијата попладнево по невообичаено итна постапка ја почна процедурата за доотслужување на затворската казна за новинарот Томислав Кежаровски. Тој вечерва е однесен во затворот Шуто Оризари каде што го пречекаа претставници на новинарскиот ...

МАН: Единствено прифатлива е ослободителна пресуда за Кежаровски

Алфа - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

Судот нареди обвинетите во „Ликвидација“ од вечерва на издржување на казната

Алфа - 16.01.2015

По наредба на Основниот суд, обвинетите на кои им беше одредена мерка притвор во случајот Ликвидација, од вечерва се на издржување на правосилната судска пресуда. По наредба на Основниот суд, обвинетите на кои им беше одредена мерка притвор во ...

Протест во Скопје: „Осудата на Кежаровски е осуда на новинарството“

Глас на Америка - 16.01.2015

Колегите револтирани по одлуката на Апелацискиот суд кој изрече две години затвор за новинарот Кежаровски СКОПЈЕ— Новинарската зедница денеска на повик на Здружението на новинарите на Македонија излезе на протест пред зградата на апелацискиот суд во ...

Дуња Мијатовиќ: Опасен преседан за слободата на медиумите во Македонија

+инфо - 16.01.2015

Одлуката да се стави в затвор Кежаровски , создава опасен преседан за слободата на медиумите во Македонија, порача преку својот Твитер-профил Дуња Мијатовиќ, високиот претставник на ОБСЕ за слободата на медиумите.

Чаусидис: Што е толку опасен еден новинар, за да мора итно да се стави зад решетки?

+инфо - 16.01.2015

Група од триесетина граѓани и новинари, кои ја слушнаа веста дека новинарот Томислав Кежаровски вечерва беше спроведен во затворот во Шутка, се собраа пред затворот, да му изразат поддршка и да го искажат својот револт.

ГАЛЕРИЈА ЗНМ, ССНМ, новинари и активисти пред „Шутка“

+инфо - 16.01.2015

Пред Затворот „Скопје“ во населбата Шуто Оризари, каде го донесоа новинарот Томислав Кежаровски за издржување на затворската казна, се Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски, раководствата на ЗНМ, ССНМ, луѓе од неколку невладини ...

Остри реакции на меѓународни асоцијации по осудата на македонскиот новинар

Глас на Америка - 16.01.2015

Ова е вистински срам за државата, изјавил претседателот на Европската федерација на новинари СКОПЈЕ— Остри реакции на меѓународните новинарски асоцијации и на македонските здруженија и невладини опрганизации, како и најава за нови протести на ...

Новинарите во 11 часот излегуваат на протест против пресудата за Кежаровски

Нова ТВ - 16.01.2015

Здружението на новинари, Синдикатот на новинарите и Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски денска пред судот ќе го искажат револтот против пресудата на Апелацискиот суд за намалување на првостепената пресуда од 4,6 години затвор на две ...

Чаусидис: Што е опасен Кежаровски да со таква брзина биде спроведен во затвор?

Нова ТВ - 16.01.2015

- Шокирани сме од брзината која е непозната во историјата на македонското судство за така експресно спореведување на казната. Сведоци сме на високо профилирани личности кои имаат правосилни пресуди а се на слобода.

ЧАУСИДИС: Новинарите се запрепастени од спроведувањето на Кежаровски

Телеграф - 16.01.2015

Сведоци сме дека многу високо профилирани личности кои имаат правосилни одлуки и со месеци се на слобода. Пресудата за Кежаровски беше објавена вчера, а не поминаа ни 12 часа, веднаш е процесуирана, изјави Чаусидис Новинарите се запрепастени од ...

Мијатовиќ: Спроведувањето на Кежаровски во затвор е замрзнување на цензурата

А1 On - 16.01.2015

Дуња Мијатовиќ, експерт на ОБСЕ за медиуми, по веста за спроведување на новинарот Томислав Кежаровски во затвор, на Твитер напиша: Пресудата за затворањето на Кежаровски претставува опасен преседан за слободното новинарство и сигурноста на ...

Чаусидис: Што е толку опасен Кежаровски за експресно да се носи во затвор?

А1 On - 16.01.2015

Дваесетина новинари го пречекаа пред затворот Шутка новинарот Томислав Кежаровски кој експресно од својот дом беше однесен на издржување на казната. Шокирани сме од брзината, непозната во историјата на македонското судство за така експресно да се ...

Медарски: Можеа да сочекаат, а избраа најбрутален начин за затворање на Кежо

+инфо - 16.01.2015

Немаше никаква потреба да му биде укинат домашниот притвор на Томислав Кежаовски и да биде заменет со издржување на казната затвор, вели неговиот адвокат, Филип Медарски за Плусинфо, откако вечерва новинарот беше извлечен од својот дом и вратен во ...

Марина Кежаровска: Да не дозволиме на Томче да му фали влакно од главата

А1 On - 16.01.2015

Марина Кежаровски, сопругата на приведениот и затворен новинар Томислав Кежаровски, веднаш по спроведувањето на нејзиниот сопруг во затвор напиша: „Драги пријатели, Томче по вторпат ја прежувава голготата во затворот во Шуто Оризари, а со него и ...

ВИДЕО: Кежаровски вечерва е вратен во затворот во Шутка

Сител - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски е вратен во затворот во Шутка. Доцна попладнево неколку полициски службеници го приведоа од неговиот дом и го вратија назад во затворот каде што веќе помина 6 месеци.

ЗНМ: Министерот за правда итно да покрене иницијатива за ослободување на Кежаровски

Телеграф - 16.01.2015

Ова е брутален чин на демонстрација на сила откако новинарската заедница во Македонија едногласно ја отфрли казната затвор од две години за Кежаровски како неприфатлива и побара негово ослободување.

Сите на протест во вторник пред Апелациониот суд

+инфо - 16.01.2015

Здружението на новинари на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски го повторуваат повикот до новинарите, медиумските работници и сите граѓани во ...

Новинарот Кежаровски вечерва спроведен во затвор

Глас на Америка - 16.01.2015

Експресното спроведување на новинарот на отслужување на казната изненади и разлути многумина СКОПЈЕ— Новинарот Томислав Кежаровски вечерва е спроведен во истражниот затвор во Скопје. Откако вчера Апелацискиот суд донесе пресуда со која му ја ...

Марина Кежаровска: По експресното приведување на Томче, се сомневам во сé

+инфо - 16.01.2015

Сопругата на новинарот Томислав Кежаровски, Марина, веднаш откако вечерва нејзиниот сопруг беше спроведен во затвор, на својот профил на Фејсбук напиша: „Драги пријатели, Томче по вторпат ја прежувава голготата во затворот во Шуто Оризари, а со него ...

МАН бара ослободителна одлука за Кежаровски

+инфо - 16.01.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна, истакнувајќи дека за нив единствено прифатливо е ...

И ПОРТА 3 Е КЕЖАРОВСКИ

Порта 3 - 16.01.2015

И ПОРТА 3 Е КЕЖАРОВСКИ И ПОРТА 3 Е КЕЖАРОВСКИ И ПОРТА 3 Е ...

Одбраната на Кежаровски најави барање за вонредно преиспитување на пресудата

Кајгана - 16.01.2015

Барање за вонредно преиспитување на пресудата пред Врховниот суд со цел да се исцрпат сите правни лекови во Македонија е следниот чекор на одбраната на новинарот Томислав Кежаровски. „Откако ќе ја разгледам пресудата, ќе поднесеме барање за вонредно ...

Пратеникот Трајанов бара формирање анкетна комисија за случајот Кежаровски

МКД - 16.01.2015

Павле Трајанов, пратеникот на Демократскиот сојуз денеска до Собранието на Република Македонија достави иницијатива за формирање на анкетна комисија за случајот со новинарот Томислав Кежаровски, против кого се води постапка за објавување на податоци ...

ДС ја достави иницијативата за Анкетна за случајот Кежаровски

+инфо - 16.01.2015

Иницијатива за формирање Анкетна комисија во врска со случајот Томислав Кежаровски, против кого се води постапка за објавување податоци за заштитен сведок во предметот „Ликвидација“ поднесе денеска до Собранието на Република Македонија пратеникот и ...

Спасов: Зошто и за Кежаровски не се постапи како за владиката Јован?

+инфо - 16.01.2015

Дефинтивно власта изгуби компас! Зошто во овој случај директорот на затворот на кој му е надреден министерот за правда не пристапи како во случајот на свештеникот Вранишковски кој одлежа 50% од казната а Кежаровски одлежа 90...

Новинари, во вторник да кажеме НЕ на притисоците врз новинарството!

+инфо - 16.01.2015

Здружението на новинари на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски ги повикуваат новинарите, медиумските работници и сите граѓани во вторник (20 ...

Заев за Кежо се огласи на Фејсбук, СДСМ не повика на протест

+инфо - 16.01.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев преку Фејсбук, жестоко го осуди експресното затворање на новинарот Томислав Кежаровски, истакнувајќи дека вечерва се случил најкукавичкиот, најподлиот, најсрамниот и најбруталниот чин на урнисување на човековите права, со ...

СДСМ: Насилството што се случува врз Кежаровски е врв на беззаконието

А1 On - 16.01.2015

„Режимот на Груевски, налик на оние во Северна Кореја или Белорусија, со судско-полицискиот инструмент со којшто владее, кон новинарот Томислав Кежаровски постапи како што во една демократска држава не се постапува дури ни кон докажани криминалци.

Полицијата го спроведе Кежаровски во затворот Шутка

Кајгана - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва е однесен во затворот во Шутка, соопшти Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) преку својот Twitter профил. Претставници на новинарскиот синдикат веќе се пред истражниот затвор, каде чекаат да пристигне ...

ЗНМ: Министерот за правда итно да иницира ослободување на Кежо, Иванов да прифати!

+инфо - 16.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија соопшти дека е шокирано од спроведувањето во затвор по итна постапка на колегата Кежаровски по одлуката на Апелацискиот суд во случајот „Ликвидација“.

Протест пред судот за Кежаровски

А1 On - 16.01.2015

Претставници на Здружението на новинари на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски ги повикуваат новинарите да дојдат и за да се изрази револтот од одлуката на ...

ДС достави иницијатива до Парламентот за анкетна комисија за случајот Кежаровски

Сител - 16.01.2015

Иницијатива за формирање Анкетна комисија во врска со случајот Томислав Кежаровски, новинар, против кој се води постапка за објавување податоци за заштитен сведок во предметот „Ликвидација“ поднесе денеска до Собранието на Република Македонија ...

МАН: Новинар не смее да одговара за професионално извршување на својата работа

Нетпрес - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари(МАН) преку писмено соопштение упатено во јавноста најостро се спротивстави на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

ЗНМ: Затворањето на Кежаровски е брутален чин на насилие

МКД - 16.01.2015

Ваквото однесување само потврдува дека одлуката е политичка, а не судска. Правда во Македонија делат партиите на власт а не судовите, соопшти вечерва Здружението на новинарите на Македонија по спроведувањето во затвор по итна постапка на колегата ...

Реакција за одлуката на апелацијата за казната на Кежаровски

Р.С.Европа - 16.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија, Новинарскиот синдикат и Иницијативниот одбор денеска пред Апелацискиот суд во Скопје, како што е најавено, ќе го искажат револтот за новата судска одлука за новинарот Томислав Кежаровски.

ИНИЦИЈАТИВЕН ОДБОР и ЗНМ: Протест против пресудата за Кежаровски

Телеграф - 16.01.2015

Првостепената одлука која ја донесе Кривичниот суд во случајот „Ликвидација“ за одавање на идентитетот на заштитен сведок изнесуваше 4 и пол години затвор Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски и Здружението на ...

ЦРМ и НВО Инфоцентарот: Казната за Кежаровски е казна за слободата на изразување

+инфо - 16.01.2015

Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) и НВО Инфоцентарот сметаат дека одлуката на Апелацискиот суд, новинарот Томислав Кежаровски да биде осуден на две години затворска казна, претставува директна закана за новинарите и директно загрозување на ...

ЦРМ и НВО Инфоцентарот: Казната за Кежаровски е директна закана за новинарите

Нетпрес - 16.01.2015

Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) и НВО Инфоцентарот сметаат дека одлуката на Апелациониот суд, новинарот Томислав Кежаровски да биде осуден на две години затворска казна, претставува директна закана за новинарите, и директно загрозување на ...

Реакции за Кежаровски: Власта сака да направи урамниловка со пресудата

Макфакс - 16.01.2015

Сомнеж дека „одлуката е политички мотивирана“, „одлука којашто е срамна за државата“ се дел од реакциите по објавувањето на пресудата Апелациониот суд за новинарот Томислав Кежаровски, со којашто му се намалува казната затвор од четири ипол години ...

њкф

+инфо - 16.01.2015

Апелацискиот суд со оваа пресуда се обиде да ја поправи грешката која ја напрација претходните судски инстанци,со кој тој беше осуден на 4,5 години затвор. Единствена пресуда која можеше да биде донесена е ослободителна, а не намалкување на две ...

ВИДЕО: Во вторник новинарите во одбрана на новинарот Кежаровски

А1 On - 16.01.2015

Пред Апелациониот суд, кој му досуди казна затвор на новинарот Томислав Кежаровски од 2 години, новинарите одржаа прес конференција, на која соопштија дека во вторник на истото место во 12 часот ќе се одржи протест.

ГАЛЕРИЈА Во вторник новинарите во одбрана на Кежаровски: Слободата на Кежо е и наша слобода!

+инфо - 16.01.2015

Апелацискиот суд со оваа пресуда се обиде да ја поправи грешката која ја направија претходните судски инстанци, каде тој беше осуден на 4,5 години затвор. Единствена пресуда која можеше да биде донесена е ослободителна, а не намалување на две години ...

ЗНМ: Експресното спроведување на Кежаровски во затвор е брутално покажување сила

Нова ТВ - 16.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија е шокирано од спроведувањето во затвор по итна постапка на колегата Томислав Кежаровски по одлуката на Апелациониот суд во случајот „Ликвидација“. - Ова е брутален чин на демонстрација на сила откако ...

СЛУЧАЈ КЕЖАРОВСКИ: И еден ден казна е погубно за македонското новинарство

Телеграф - 16.01.2015

Насер Селмани ги повика сите новинари, граѓани и јавноста на протест пред Апелацискиот суд во вторник Апелацискиот суд не успеа да ја поправи грешката што ја направи Кривичниот суд, со која Томислав Кежаровски беше осуден на четири и пол години ...

Селмани: Казната за Кежаровски е апсурдна

А1 On - 16.01.2015

Одлуката на Апелациониот суд во Скопје со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затвор е неправична. Се казнува невин новинар само затоа што објавил два новинарски текстови, со кој открил злоупотреба на јавните институции.

ЗНМ: Министерот за правда итно да покрене иницијатива за ослободување на Кежаровски

А1 On - 16.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија реагира на вечерашната акција за експресно спроведување на казната за Томислав Кежаровски. -Ова е брутален чин на демонстрација на сила откако новинарската заедница во Македонија едногласно ја отфрли казната ...

ОДБРАНАТА НА КЕЖАРОВСКИ: Ќе бараме вонредно преиспитување пред Врховен

Телеграф - 16.01.2015

Во зависност од пресудата ќе одлучат и како ќе постапат во однос на притворот. Кежаровски е во притвор од отворање на случајот. Шест месеци беше во притворското одделение во Шутка, по што беше пуштен во куќен притвор Сега е веќе факт дека новинар е ...

Новинарите во вторник на протест за Кежаровски

Макфакс - 16.01.2015

Со листови хартија на кои пишува „Je suis Kezarovski“, по примерот на слоганот „Je suis Charlli“ кој е актуелен по нападите во парискиот сатиричен весник Charlli Hebdo, новинарите во петок го изразија револтот од одлуката на Апелациониот суд, со ...

Новинари се собираат пред затворот во Шутка

А1 On - 16.01.2015

Група новинари вечерва се собраа пред затворот во Шутка, по веста дека новинарот Томислав Кежаровски е пренесен на одлежување на затворската казна. Присуство најави и претседателката на Синдикатот на новинари, Тамара Чаусидис.

Во вторник новинарите ќе протестираат за Кежаровски

Нова ТВ - 16.01.2015

Со транспаренти „JE SUIS KEZAROVSKI“ (преведен на неколку јазици) денеска новинарите пред Апелациониот суд во Скопје изразија незадоволство за донесената одлука да се осуди новинарот Томислав Кежаровски притоа со намалена затворска казна од 4,5 на ...

За новинарите само ослободителна пресуда за Кежаровски е прифатлива, нов протест во вторник (ФОТО)

МКД - 16.01.2015

Во вторник во 12 часот новинарите ќе одржат протест пред зградата на скопските судови. Тогаш ќе се договори и стратегијата во борбата за слободата на колегата Томислав Кежаровски, изјави на денешниот протест пред Апелацискиот суд Скопје, Насер ...

(ВИДЕО) ЗНМ: Слобода за Кежаровски – Апелација и го бели образот на власта

А1 On - 16.01.2015

Здружението на новинари денеска од пред Апелациониот суд порача дека политичките калкулаци при носењето одлуки на судската власт се недозволиви за да се амнестираат грешките на власта. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани рече дека сите новинари се ...

(ВИДЕО) Чаусидис: Пресудата за Кежаровски е пресуда за сите новинари

А1 On - 16.01.2015

Претседателката на новинарскиот синдикат, Тамара Чаусидис ги повика сите граѓани да се солидаризираат со Томислав Кежаровски и неговата голгота. Според Чаусидис недозволиво е невин човек да одговара за пишан збор со кој се демаскира работењето на ...

Медарски: Кежаровски е однесен во затвор без да се запази процедурата

А1 On - 16.01.2015

Новинарските здуженија се шокирани и скандализирани од брзината со која новинарот Томислав Кежаровски е префрлен во затвор, само еден ден по пресудата од Апелацискиот суд во Скопје. Според претседателката на Синдикатот на новинари, Тамара Чаусидис ...

Новинарските здруженија бараат ослободување на Кежаровски

МРТ - 16.01.2015

Велат дека Апелација требаше да ја исправи грешката на Основниот суд и да ја поништи казната за новинарот Кежарвоски... Новинарските здруженија бараат ослободителна пресуда за Томислав Кежаровски, а не намалување на казната.

Пресудата за Кежаровски е казна за сите новинари

Р.С.Европа - 16.01.2015

Новинарските здруженија сметаат дека Кежаровски е невин и бараат ослободителна пресуда. Судот вчера му ја намали казната, скоро во висина на досега одлежаниот притвор. Со листови во рацете на кои на повеќе јазици беше испишано „И јас сум ...

МАН: Единствено прифатлива е ослободителна пресуда за Кежаровски

А1 On - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

НОВИНАРИТЕ ВО ВТОРНИК НА ПРОТЕСТ: „Единствена пресуда за Кежаровски е ослободителна“

Академик - 16.01.2015

„Апелацискиот суд со пресудата за новинарот Томислав Кежаровски се обиде да ја поправи грешката што ја направија претходните судски инстанци, каде што тој беше осуден на 4 и пол години затвор.

Одбраната на Кежароски ќе бара вонредно преиспитување на пресудата пред Врховен

Академик - 16.01.2015

„Откако ќе ја разгледам пресудата, ќе поднесеме барање за вонредно преиспитување на пресудата пред Врховниот суд со цел да ги исцрпиме сите правни лекови во Македонија и да поднесеме жалба пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур“, вели ...

„Хелсиншки“: Пресудата за Кежаровски незаконски се одолговлекуваше 10 месеци

Нова ТВ - 16.01.2015

Доколку двата суда, и Основиот и Апелацискиот, постапуваа во согласност со законот второстепената пресуда за новинарот Томислав Кежаровски мораше да биде позната уште во март 2014 година, се вели во последиот извештај на „Хелсиншкиот комитет за ...

Заев: Злосторството нема да остане неказнето

А1 On - 16.01.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев реагираше по спроведувањето на новинарот Томислав Кежаровски во затворот во Шутка. Тој на својот Фејсбук профил напиша дека ова е шпоследен пат власта да си игра со човечките судбини.

Одбраната на Кежаровски најавува барање за вонредно преиспитување на пресудата пред Врховен

Макфакс - 16.01.2015

Барање за вонредно преиспитување на пресудата пред Врховниот суд со цел да се исцрпат сите правни лекови во Македонија е следниот чекор на одбраната на новинарот Томислав Кежаровски. „Откако ќе ја разгледам пресудата, ќе поднесеме барање за вонредно ...

ФОТО: Кежаровски вратен во затворот во Шутка

Press24 - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски доцна попладнево во придружба на полициски службеници е вратен во затворот во Шутка, објави Сител. Тој најголем дел од казната ја помина во домашен притвор- една година и два месеца, а му остануваат уште три месеци и ...

МАН: Секоја казна за вршење на новинарска работа е излишна

Курир - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

Новинарски протест во вторник против пресудата за Кежаровски

Радио МОФ - 16.01.2015

Повеќе новинари и медиумски работници се собраа денеска пред Апелациониот суд во Скопје за да го искажат својот револт од пресудата со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затвор.

Павле Трајанов достави иницијатива за Анкетна комисија за случајот Кежаровски

А1 On - 16.01.2015

Павле Трајанов до Собранието на Република Македонија, достави Иницијатива за формирање на Анкетна Комисија во врска со случајот Томислав Кежаровски. Во продолжение целата иницијатива интегрално: Врз основа на член 117 став 1 и член 118 став 2 и 3 од ...

МАН: Единствено прифатлива е ослободителна пресуда за Кежаровски

Телеграф - 16.01.2015

МАН смета дека секоја казна за вршење новинарска работа е излишна, па и оваа за Кежаровски Македонската асоцијација на новинари ( МАН ) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е ...

Новинарите: Протест, бидејќи само ослободителна пресуда прифаќаме за Кежаровски!

Нова ТВ - 16.01.2015

Здружението на новинари на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски ги повикуваат новинарите, медиумските работници и сите граѓани во вторник (20 ...

Европската федерација на новинари: Пресудата за Кежаровски е срам за Македонија!

Нова ТВ - 16.01.2015

Срам за Македонија е одлуката на Апелација со која новинарот Томислав Кежаровски се осудува на казна затвор од две години, регираше вчера првиот човек на Европската федерација на новинари (ЕФЈ) , Могенс Бличер Бјерегард.

Демократскиот сојуз побара анкетна комисија за Кежаровски

Р.С.Европа - 16.01.2015

Иницијатива за формирање Анкетна комисија во врска со случајот на новинарот Томислав Кежаровски, кој беше осуден на две години затвор за објавување податоци за заштитен сведок во предметот „Ликвидација“ поднесе денеска до Собранието пратеникот и ...

Новинарите денеска пред Апелација ќе го искажат револтот од пресудата за Кежаровски

Радио МОФ - 16.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија, Новинарскиот синдикат и Иницијативниот одбор денеска пред Апелацискиот суд во Скопје, во 11 часот како што е најавено, ќе го искажат револтот за новата судска одлука за новинарот Томислав Кежаровски .

МАН: Секоја казна за вршење на новинарска работа е излишна

Сител - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

Новинарските здруженија бараат ослободителна пресуда, а не намалување на казната затвор за Кежаровски

Сител - 16.01.2015

Новинарските здруженија и самостојниот новинарски синдикат најостро ја осудија одлуката на скопска Апелација со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна. Иако апелациониот суд ја намали првичната казна од 4 ипол на ...

Новинарските здруженија бараат слобода за Кежаровски-одбраната ќе бара преиспитување на пресудата

Алфа - 16.01.2015

Новинарските здруженија не се задоволни од намалувањето на казната затвор за новинарот Кежаровски од 4 ипол на две години, што најверојатно само по себе значи дека нема да помине ниту ден во затвор, затоа што времето поминато во домашен притвор е ...

Новинарите во вторник на протест за Кежаровски

Кајгана - 16.01.2015

Со листови хартија на кои пишува „Je suis Kezarovski“, по примерот на слоганот „Je suis Charlli“ кој е актуелен по нападите во парискиот сатиричен весник Charlli Hebdo, новинарите во петок го изразија револтот од одлуката на Апелациониот суд, со ...

Полицијата пред куќата на Кежаровски

А1 On - 16.01.2015

Полицијата е пред вратата на домот на новинарот Томислав Кежаровски за да ја реализира одлуката на Апелацискиот суд кој што го осуди на 2 години затвор и да го спроведе Кежаровски во затвор, дознава А1 он.

Кежаровски вечерва оди во затвор

Нова ТВ - 16.01.2015

Во моментов полиција е во домот на новинарот Томислав Кежаровски дојдена да го земе новинарот и да го однесе во истражниот затвор во Шутка откако вчера пресудата на Апелациониот суд Скопје стана правосилна, а со која што доби две години затвор.

Кежаровски го приведуваат - ќе го носат в затвор

+инфо - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва по итна постапка ќе биде префрлен на издржување затворска казна, откако Апелација вчера досуди 2 години затвор, јави Фокус. Со оглед дека во целокупната казна му е пресметен и притворот на Кежаровски за ...

ЗНМ: Кежаровски е одведен на одлежување на затворската казна

Телеграф - 16.01.2015

Вечерва од својот дом Кежаровски е одведен на одлежување на затворската казна, објави ЗНМ преку социјалната мрежа „Твитер“ Вечерва од својот дом Кежаровски е одведен на одлежување на затворската казна.

Кежаровски во секој момент треба да пристигне во Шутка, новинарите се веќе таму

Нова ТВ - 16.01.2015

Во секој момент се очекува новинарот Томислав Кежаровски да пристигне во затворот во Шутка, откако полицијата вечерва дојде да го земе од дома. Претставници на новинарскиот синдикат веќе се пред истражниот затвор, каде чекаат да пристигне Кежаровски.

ГАЛЕРИЈА Кежаровски однесен во Шутка, семејството во шок

+инфо - 16.01.2015

Со солзи во очите новинарот Томислав Кежаровски, пред пет минути од дома беше однесен во затворот во Шутка. Во солзи се и сопругата и ќерката на новинарот.. Пред куќата е и неговиот бранител Филип Медарски.

МАН: За Кежаровски прифатлива е само ослободителна пресуда

МКД - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

СЛУЧАЈ КЕЖАРОВСКИ: Новинарот спроведен во Шутка

Телеграф - 16.01.2015

Како што потвдрува неговиот адвокат Филип Медарски тој е спроведен во затворот „Шутка“ и покрај тоа што упатниот акт предвидува право на жалба на одлуката а и потенцира дека тие се уште ја немаат примено пресудата на Апелација Полициски службеници ...

ФОТО: Кежаровски во затвор

А1 On - 16.01.2015

Полицијата вечерва го спроведува новинарот Томислав Кежаровски во затворот во Шутка. вечерва, итно,вон работно време и пред празник, по пресудата на Апелациониот суд,со која новинарот е осуден на две години казна затвор, дојде за да го спроведе на ...

ССНМ - Шокирани и згрозени од експресното спроведувањето на Кежаровски во затвор

Р.С.Европа - 16.01.2015

Згрозени сме и шокирани од експресноста на македонското судство да го спроведат новинарот Томислав Кежаровски на отслужување на казната. Сведоци сме на многу профилирани личности кои со правосилни пресуди со месеци се на слобода.

Полицијата го спроведува Кежаровски во затворот Шутка

Макфакс - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски во петок вечер е однесен во затворот во Шутка, соопшти Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) преку својот Twitter профил. Претставници на новинарскиот синдикат веќе се пред истражниот затвор, каде чекаат да ...

Дополнето: Кежаровски секој момент ќe пристигне во Шутка, новинарите се веќе таму. Семејството во шок

Либертас - 16.01.2015

Се очекува новинарот Томислав Кежаровски да пристигне во затворот во Шутка. Претставници на новинарскиот синдикат се веќе таму, каде чекаат да пристигне нивниот колега, пренесува Нова. На влезот на затворот залепени се плакати на кои пишува „JE SUIS ...

Павле Трајанов достави иницијатива за Анкетна комисија за случајот Кежаровски

Локално - 16.01.2015

Павле Трајанов до Собранието на Република Македонија, достави Иницијатива за формирање на Анкетна Комисија во врска со случајот Томислав Кежаровски. Во продолжение целата иницијатива интегрално: Врз основа на член 117 став 1 и член 118 став 2и 3 од ...

Остра осуда на македонското судство во случајот Кежаровски

Либертас - 16.01.2015

Цивил – Центар за слобода, Репортери без граници и н-ост ја осудуваат затворската казна на македонскиот новинар Томислав Кежаровски. Апелациониот суд во Скопје ја донесе пресудата во четврток, намалувајќи ја на две години од четири и пол години ...

МАН: Единствено прифатлива е ослободителна пресуда за Кежаровски

Либертас - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари (МАН) соопшти дека најостро се спротивставува на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

(Видео) Најавен нов новинарски протест во вторник на пладне

Локално - 16.01.2015

Пред скопска Апелација,судот кој му досуди казна затвор на новинарот Томислав Кежаровски од 2 години, новинарите одржаа прес конференција, на која соопштија дека во вторник на истото место во 12 часот ќе се одржи протест.

Во вторник новинарите на протест – „слободата на Кежаровски е и наша слобода!“

Либертас - 16.01.2015

Апелацискиот суд со оваа пресуда се обиде да ја поправи грешката која ја направија претходните судски инстанци, каде тој беше осуден на 4,5 години затвор. Единствена пресуда која можеше да биде донесена е ослободителна, а не намалување на две години ...

Полиција во моментов го собира Кежаровски во затвор

Локално - 16.01.2015

Во моментов полиција е во домот на новинарот Томислав Кежаровски дојдена да го земе новинарот и да го однесе во истражниот затвор во Шутка откако вчера пресудата на Апелациониот суд Скопје стана правосилна, а со која што доби две години затвор.

Новинарите во вторник на протест за Кежаровски

МК News - 16.01.2015

Со листови хартија на кои пишува „Je suis Kezarovski“, по примерот на слоганот „Je suis Charlli“ кој е актуелен по нападите во парискиот сатиричен весник Charlli Hebdo, новинарите во петок го изразија револтот од одлуката на Апелациониот суд, со ...

ССНМ: Што толку е опасен новинарот Кежаровски за општеството?

Локално - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски е донесен во затворот во Шутка. Пред истражниот затвор се наоѓаат новинари кои сакаат да му изразат поддршка на својот колега. Еден ден откако Апелациониот суд ја соопшти пресудата дека му ја намалува затворската казна ...

ШОКАНТНО: Вечерва експресно најпознатиот новинар од Македонија - Кежаровски е затворен во Шутка

Sky - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски, кому вчера Апелациониот суд му ја намали казната затвор на две години, вечерва е префрлен во затворот во Шутка. Ова го потврди и неговата сопруга која тоа го објави на нејзиниот Фејсбук профил.

ДРАМА ПРЕД "ШУТКА" - Новинари се собираат пред скопскиот затвор

Sky - 16.01.2015

Група новинари вечерва се собраа пред затворот во Шутка, по веста дека новинарот Томислав Кежаровски е пренесен на одлежување на затворската казна. Присуство на својот Фејсбук профил најави и претседателката на Синдикатот на новинари, Тамара ...

(ФОТО) Новинарски протест: Слободата на Кежаровски е и наша слобода

Бриф - 16.01.2015

Новинарите денеска пред Апелациониот суд во Скопје го изразија нивното незадоволство од пресудата со која на новинарот Томислав Кежаровски казната му е намалена од четири на две години затвор.

"Затворањето на Кежаровски е брутален чин на насилие"

Sky - 16.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија е шокирано од спроведувањето во затвор по итна постапка на колегата Кежаровски по одлуката на Апелациониот суд во случајот „Ликвидација“. Ова е брутален чин на демонстрација на сила откако новинарската ...

Медарски: Кежаровски е однесен во затвор без да се запази процедурата

Sky - 16.01.2015

Новинарските здуженија се шокирани и скандализирани од брзината со која новинарот Томислав Кежаровски е префрлен во затвор, само еден ден по пресудата од Апелацискиот суд во Скопје. Според претседателката на Синдикатот на новинари, Тамара Чаусидис ...

Новинарите на протест пред судот за пресудата на Кежаровски

Бриф - 16.01.2015

Претставници на Здружението на новинари на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски најавуваат дека утре во 11 часот пред судот ќе дадат изјави за медиумите, во врска со ...

Новинарите во вторник на протест за Кежаровски

Тера - 16.01.2015

Со листови хартија на кои пишува „Je suis Kezarovski“, по примерот на слоганот „Je suis Charlli“ кој е актуелен по нападите во парискиот сатиричен весник Charlli Hebdo, новинарите во петок го изразија револтот од одлуката на Апелациониот суд, со ...

Затворањето на Кежаровски е чин на брутално насилие

Либертас - 16.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија е шокирано од спроведувањето во затвор по итна постапка на колегата Кежаровски по одлуката на Апелациониот суд во случајот „Ликвидација“. – Ова е брутален чин на демонстрација на сила откако новинарската ...

Дуња Мијатовиќ: Опасен преседан за слободата на медиумите во Македонија

Либертас - 16.01.2015

Одлуката да се стави в затвор Кежаровски, создава опасен преседан за слободата на медиумите во Македонија, порача преку својот Твитер-профил Дуња Мијатовиќ, високиот претставник на ОБСЕ за слободата на медиумите.

Чаусидис: Што е толку опасен еден новинар, да мора итно да се стави зад решетки?

Либертас - 16.01.2015

Група од триесетина граѓани и новинари се собраа пред затворот, да му изразат поддршка на војот колега Кежаровски и да го искажат својот револт. Меѓу нив е претседателката на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, Тамара Чаусидис.

Медарски: Кежаровски е однесен во затвор без да се запази процедурата

Либертас - 16.01.2015

Новинарските здуженија се шокирани и скандализирани од брзината со која новинарот Томислав Кежаровски е префрлен во затвор, само еден ден по пресудата од Апелацискиот суд во Скопје. Според претседателката на Синдикатот на новинари, Тамара Чаусидис ...

Две години затвор за новинарот Кежаровски

МК News - 16.01.2015

Апелацискиот суд попладнево по одржаната јавна седница за случајот „Ликвидација“ соопшти дека генерално ја потврдува првостепената пресуда, но оти им се намалуваат казните на неколку обвинети меѓу кои и на новинарот Томислав Кежаровски.

Кежаровски по итна постапка спроведен во затвор – ЗНМ шокирано

МК News - 16.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија е шокирано од спроведувањето во затвор по итна постапка на колегата Кежаровски по одлуката на Апелациониот суд во случајот „Ликвидација“. Ова е брутален чин на демонстрација на сила откако новинарската ...

МАН: Новинар не смее да одговара за професионално извршување на својата работа

Република - 16.01.2015

Македонската асоција на новинари(МАН) преку писмено соопштение упатено во јавноста најостро се спротивстави на одлуката на Апелацискиот суд со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна.

Кежаровски мора да биде ослободен од сите обвиненија

Вечер Прес - 16.01.2015

Двете новинарски здруженија истакнуваат дека одлуката на Апелација со која на новинарот Томислав Кежаровски казната му е намалена на две години е грешка и дека само ослободителна пресуда е исправното решение во овој случај Македонската асоцијација ...

Протест на новинарите во вторник – ќе се бара слобода за Кежаровски

Кумановски м. - 16.01.2015

Остануваат уште три месеци и 10 дена за Кежаровски да го заврши одлежувањето на затворската казна од две години. Во моментот кога ќе ја прими одлуката на Апелацискиот суд и кога ќе му стигне поканата за одлежување на затворската казна, тој ќе мора ...