TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Сител - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Канал5 - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево се обрати на митинг во Свети Николе Силјановска Давкова порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, ...

Сиљановска: Дали Македонија е слободна ако иредентизам е да ја пеете химната?

МКД - 14.04.2019

На 21 април ќе отвориме пат за предвремени парламентарни избори, ама новата влада нема да бара од нас да ги заборавиме зборовите на химната или во себе да ги кажуваме и да тагуваме. Со нас ќе ја пее химната, со нас ќе го вее знамето и ќе го изговара ...

Силјановска: Замислете на денешниот ракометен натпревар химната беше интонирана без текстот

Фокус - 14.04.2019

На 21 април ќе отвориме пат за предвремени парламентарни избори, ама новата влада нема да бара од нас да ги заборавиме зборовите на химната или во себе да ги кажуваме и да тагуваме. Со нас ќе ја пее химната, со нас ќе го вее знамето и ќе го изговара ...

Гордана Силјановска Давкова: Ако немаш енергија – не се ни нафаќај на рокенрол!

Фокус - 14.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова го сврте вниманието на јавноста со најавата за емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува денес во 18.30 часот на Канал 5, кога ги покажа своите танцувачки способности.

Силјановска: Во наредниот период фокусот ќе ми биде на Албанците и на останатите

Фокус - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Сиљановска Давкова во Велес: Кој им дава право да ги тргнат зборовите од химната ?

Канал5 - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Велес, се наведува во соопштението од нејзиниот тим. Во Велес Сиљановска Давкова посочи дека атмосферата која што ја гледа од ...

Силјановска Давкова: Нашата победа ќе значи пораз на нивните немакедонски, ненационални, антимакедонски и ...

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Велес. Во Велес Силјановска Давкова посочи дека атмосферата која што ја гледа од митинзите и енергијата од граѓаните и се мотив ...

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Вечер - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Силјановска: Дали Македонија е слободна ако иредентизам е да ја пеете химната?

+инфо - 14.04.2019

На 21 април ќе отвориме пат за предвремени парламентарни избори, ама новата влада нема да бара од нас да ги заборавиме зборовите на химната или во себе да ги кажуваме и да тагуваме. Со нас ќе ја пее химната, со нас ќе го вее знамето и ќе го изговара ...

Сиљановска Давкова: На денешната утакмица химната беше интонирана без зборови, дали е ова слободна земја?

А1 On - 14.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Сиљановска Давкова вечерва пред жителите на Велес посочи дека атмосферата која што ја гледа од митинзите и енергијата од граѓаните и се мотив да се бори да победи на претседателските избори и да овозможи правото и ...

Јане Ченто: Време е да се обединиме против ова зло кое владее со Македонија

Press24 - 14.04.2019

На фејсбук страницата „Слобода за Јане Ченто” беше објавен текст од Јане Ченто, пренесен од неговата мајка: „Драги пријатели, победата и сами знаете оти е блиску. Таа ќе стане уште поблиска и поскоро ќе биде спечалена, ако секој чесен македонски ...

Заборавено достоинство

+инфо - 14.04.2019

Или, која Гордана зборува вистина? Она што мисли дека Заев згазил достоинство кога потпишал договор со Ципрас, или пак онаа што вели (како сега), дека тој само наменски, заради некои повисоки цели го - „заборавил“? Што и да е во прашање, едно ...

Силјановска: Дали Груевски беше Индијана Џонс кога избега од Македонија?

Вечер - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска – Давкова прашана како лично гледа на бегството на Никола Груевски од Македонија, вели: „Лично не можам воопшто ни да кажам како гледам, како на нешто што укажува на неспособноста на правниот и на ...

Силјановска: Ќе направам се што е можно за да завладее правото во државата

Република - 14.04.2019

Ќе направам се што е можно за да завладее правото во државата – посочи кандидатот за претседател на Република Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова при гостување на емисијата „Детектор“.

Силјановска била шампионка во ролшули

+инфо - 14.04.2019

Бев првак во трка на ролшули, откри за јавноста претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова во емисијата „Еден на еден“. – Бев првак во трка на ролшули. Но, ако ви кажам дека претходно победник беше Васил Топурковски нема да верувате.

Скандалозно е среде мандат премиерот да биде ослободен од поткуп

Република - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова на емисијата „Детектор“ при своето гостување истакна дека е скандалозно во една држава премиер да биде ослободен од обвинение за поткуп и тоа докажува колку се ...

Силјановска-Давкова: На 21 април ќе отвориме пат за предвремени парламентарни избори

Вечер - 14.04.2019

На 21 април ќе отвориме пат за предвремени парламентарни избори, ама новата влада нема да бара од нас да ги заборавиме зборовите на химната или во себе да ги кажуваме и да тагуваме. Со нас ќе ја пее химната, со нас ќе го вее знамето и ќе го изговара ...

Власта треба да знае дека химната е историска слика на Македонија

Република - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, вечерва се обрати пред граѓаните во Велес. Таа посочи дека атмосферата која што ја гледа од митинзите и енергијата од граѓаните и се мотив да се бори да победи ...

Сиљановска: Дали Македонија е слободна ако е иредентизам да ја пеете химната?

Макфакс - 14.04.2019

Замислете на денешната утакмица химната била интонирана без зборови. Епа се прашувам дали тогаш е слободна Македонија, ако е иредентизам да ја пеете химната, праша кандидатката за претседателка на државата Гордана Сиљановска Давкова на митингот во ...

Не ги прифаќајте лагите, со оваа власт работа има само за фирмите блиски до нив

Република - 14.04.2019

Пред Владата на Република Македонија, вчера ВМРО – ДПМНЕ и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова одржаа централен митинг на кој лидерот на партијата, Христијан Мицкоски на присутните им се обрати со моќен и впечатлив говор.

Силјановска:Дали Груевски беше Индијана Џонс кога избега од Македонија?

AKO - 14.04.2019

Претседателкиот кандидат Гордана Сиљановска – Давкова прашана како лично гледа на бегството на Никола Груевски од Македонија, вели: „Лично не можам воопшто ни да кажам како гледам, како на нешто што укажува на неспособноста на правниот и на ...

Силјановска Давкова: Ќе направам сериозни реформи кои ќе бидат во функција на владеење на правото

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова при гостување на емисијата „Детектор“ истакна дека ако таа стане претседател ќе направи се што е можно правото да завладее во државата.

Силјановска Давкова: За економски развој е потребна правна држава, инфраструктура и образование, сите овие работи ги ...

Курир - 14.04.2019

Со прашањето во кое имаше за поддршката за Преспанскиот договор доведовте до сериозен пад на поддршката за ЕУ и НАТО, рече Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, која беше дел од третата дебата на телевизија ...

Силјановска: Економската дипломатија е врвен предизвик кој планирам да го практикувам

Курир - 14.04.2019

На денешната дебата помеѓу кандидатите за претседатели на Сител Телевизија кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова кажа дека економската дипломатија е врвен предизвик за секој претседател.

Силјановска Давкова со двојно поголема поддршка пред Пендаровски на социјалните мрежи (ФОТО)

Курир - 14.04.2019

Граѓаните имаат двојно повеќе доверба и ја даваат поддршка на кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. Според анкетите на социјалните мрежи, Пендаровски има двојно помала поддршка од противкандидатот, професорката Силјановска Давкова.

Силјановска: Скандалозно е среде мандат премиерот да биде ослободен од поткуп

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова на емисијата „Детектор“ при своето гостување истакна дека е скандалозно во една држава премиер да биде ослободен од обвинение за поткуп и тоа докажува колку се ...

Најумните, најспособните и најпотребните за Македонија си заминуваат во еден правец

Република - 14.04.2019

, истакна претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...

Силјановска: Оваа окупирана држава мора да се трансформира, времето на трансформацијата доаѓа

Република - 14.04.2019

, потенцираше претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...

Силјановска: И по две години власт економски развој нема, а најспособните заминуваат од Македонија со билети во еден ...

Курир - 14.04.2019

Кога верувате во право и правда во Македонија и за Македонија на правата страна сте, затоа ние правниците зборуваме за правен лек, правните лекови ја прават лошата политика подобра, ама лошата политика не може да го згази правото, лошата политика ...

Силјановска Давкова во Свети Николе: Секој ден слушаме како фамилијата добила уште еден бизнис, секој ден дознаваме за ...

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Свети Николе. Силјановска Давкова ги поздрави граѓаните во Свети Николе и им се заблагодари што ја поддржуваат да стане претседател на ...

Силјановска: Дали е Македонија слободна ако е иредентизам да ја пеете химната?

Република - 14.04.2019

запраша претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Велес. ...

Силјановска до ракометарите: Стискаме палци, веруваме во победа

Република - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова со поддршка до македонските ракометари кои вечерва играат квалификационен меч за пласман на Европско првенство. Поздрав од Велес за ракометната репрезентација на Македонија! Стискаме палци и ...

Силјановска од Велес: По победата на 21 април ќе се отвори пат за предвремени парламентарни избори

Курир - 14.04.2019

Се ближи денот кога ние мислиме дека ќе блесне слободата, не само во Велес, туку низ сета Македонија, зошто нашата победа ќе значи пораз на нивните немакедонски, ненационални и антимакедонски политики, ако воопшто тоа може да се нарече политика, ова ...

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Опсервер - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Силјановска со нов гаф: Треба да се излезе на 21 септември

Скопје1 - 14.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова, на вчерашниот централен митинг пред владата на Република Македонија, повторно направи лапсус и ги повика граѓаните да излезат на гласање на 21 септември, наместо април.

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

1tv - 14.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

Силјановска-Давкова порача: Лошата политика треба да се санкционира

Независен - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

ММС - 14.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

Локално - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Сиљановска: Дали Македонија е слободна ако е иредентизам да ја пеете химната?

24Инфо - 14.04.2019

Замислете на денешната утакмица химната била интонирана без зборови. Епа се прашувам дали тогаш е слободна Македонија, ако е иредентизам да ја пеете химната, праша кандидатката за претседателка на државата Гордана Сиљановска Давкова на митингот во ...

Силјановска: Во наредниот период фокусот ќе ми биде на Албанците и на останатите

Скопје1 - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Силјановска: Го прекршија Уставот и сега глумат дека се Европјани

Фактор - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Силјановска-Давкова: На 21 април ќе отвориме пат за предвремени парламентарни избори

Независен - 14.04.2019

На 21 април ќе отвориме пат за предвремени парламентарни избори, ама новата влада нема да бара од нас да ги заборавиме зборовите на химната или во себе да ги кажуваме и да тагуваме. Со нас ќе ја пее химната, со нас ќе го вее знамето и ќе го изговара ...

Сиљановска: Дали Македонија е слободна ако е иредентизам да ја пеете химната?

Centar - 14.04.2019

Замислете на денешната утакмица химната била интонирана без зборови. Епа се прашувам дали тогаш е слободна Македонија, ако е иредентизам да ја пеете химната, праша кандидатката за претседателка на државата Гордана Сиљановска Давкова на митингот во ...

Заборавено достоинство

iPortal - 14.04.2019

Сите оние што макар бегло и површно ја следат политичката реторика на претседателскиот кандидат на опозицијата Г. Силјановска, без тешкотии ќе забелажат една упадлива, брза еволуција од почетен, ултрарадикализам кон умерен, благ и толерантен ...

Силјановска била шампионка во ролшули

Либертас - 14.04.2019

Бев првак во трка на ролшули, откри за јавноста претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова во емисијата „Еден на еден“. – Бев првак во трка на ролшули. Но, ако ви кажам дека претходно победник беше Васил Топурковски нема да верувате.

Силјановска: Во наредниот период фокусот ќе ми биде на Албанците и на останатите

Локално - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Силјановска: Власта чекори кон ЕУ а не верува во правото, нивното владеење е само политика

Нетпрес - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера се обрати на граѓаните во Скопје. Силјановска Давкова посочи дека сета власт е во рацете на неколкумина. Тие таа ги нарекува конзули.

Ако има избори на 21 септември (сабота), само Чавков и компанија би гласале, се вели на Твитер

Скопје1 - 14.04.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика новиот лапсус на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова која вчера на централниот митинг во Скопје во еден наврат го утна датумот и ги повика граѓаните да гласаат на 21 ...

Силјановска: Во кампањата понатаму фокусот ќе ми бидат Албанците, Ромите и останатите други етнички заедници

Либертас - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Силјановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото

24Инфо - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка со криминал и корупција, битка со непотизам, подобрен здравствен систем и квалитетно ...

Заборавено достоинство

Либертас - 14.04.2019

Сите оние што макар бегло и површно ја следат политичката реторика на претседателскиот кандидат на опозицијата Г. Силјановска, без тешкотии ќе забелажат една упадлива, брза еволуција од почетен, ултрарадикализам кон умерен, благ и толерантен ...

Уште еден лапсус на Силјановска (ВИДЕО)

365 - 14.04.2019

Професорката Гордана Силјановска-Давкова нема среќа со лапсусите. Вчера, на митингот во Скопје, несвесно повика на гласање, но на погрешен датум. Наместо на 21 април, ги повика граѓаните да гласаат на 21 септември.

(ВИДЕО)Нов лапсус на Силјановска споделуваат твитерџиите

ММС - 14.04.2019

На синоќешниот митинг пред Владата, кандидатката на ВМРО ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова го згреши датумот на изборите. Наместо на 21-ви април, Силјановска ги повика присутните на гласање на 21 септември.

Заев: Силјановска е претставничка на Мицкоски, оној Мицкоски кој што е претставник на криминалецот Груевски

ТВ21 - 14.04.2019

„Гордана Силјановска не само што не е заеднички кандидат за претседател на сите граѓани, туку таа е претставничка само на еден човек. Силјановска е претставничка на Мицкоски, оној Мицкоски кој што е претставник на криминалецот Груевски.

Силјановска и Мицкоски денеска покажаа дека бегаат од граѓаните

iPortal - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова, денеска заедно со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски, требаше да оддржат митинг во општина Лозово. Иако митингот беше закажан за во 16.30 часот тој сепак се одложи ...

Силјаноска: Во детството, со Топурковски бевме прваци во ролерки

Независен - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка на државата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова присетувајќи се на деновите од младоста сподели интересни детали во емисијата “Еден на еден”. – Бев првак во трка на ролерки.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Викендски централни митинзи, почина сопругата на Милошевиќ

Фактор - 14.04.2019

Денешниов ден го обележаа партиските митинзи . Додека опозициската ВМРО ДПМНЕ допрва го почнува главниот протест за вечерва закажан з а во Велес, владеачката СДСМ пред околу 4 часа го заврши централниот митинг во главниот град.

Силјановска-Давкова: На 21 април ќе отвориме пат за предвремени парламентарни избори

24Инфо - 14.04.2019

На 21 април ќе отвориме пат за предвремени парламентарни избори, ама новата влада нема да бара од нас да ги заборавиме зборовите на химната или во себе да ги кажуваме и да тагуваме. Со нас ќе ја пее химната, со нас ќе го вее знамето и ќе го изговара ...

Силјановска: Во нормалниот свет правото треба да доминира над политиката а не обратно

MakPress - 14.04.2019

-Она што сум успеала во личниот и професионалниот живот одамна да бидам во ЕУ, да го направам и со Република Македонија преку сериозни реформи кои што ќе бидат во функција на владеење на правото, истакна Силјановска Давкова во телевизиската дебата ...

Твитер „зовре“ за новиот гаф на Силјановска: „Ако може Бранко на 15, зошто не би можела Гога на 21 септември“

еМагазин - 14.04.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика новиот лапсус на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова која вчера на централниот митинг во Скопје во еден наврат го утна датумот и ги повика граѓаните да гласаат на 21 септември.

Се огласи Јане Ченто: Еве што порача за претседателските избори

Бизнис Вести - 14.04.2019

На фејсбук страницата “Слобода за Јане Ченто” беше објавен текст од Јане Ченто, пренесен од неговата мајка: „Драги пријатели, победата и сами знаете оти е блиску. Таа ќе стане уште поблиска и поскоро ќе биде спечалена, ако секој чесен македонски ...

Силјановска Давкова: Македонската дијаспора е наш нераскинлив дел

MakPress - 14.04.2019

Кандидатката за претседател на Република Македонија, Професорката Гордана Силјановска Давкова, преку својот официјален фејсбук профил се обрати до Македонците во дијаспората. „Македонската дијаспора е наш нераскинлив дел.

Кукаст крст до штабот на ВМРО-ДПМНЕ, каде што Иванов сè уште е кандидат за претседател

CivilMedia - 14.04.2019

Нацистички кукасти крстови и знамето на вергина се испишани веднаш до партискиот штаб на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ во Автокоманда. На овие претседателски избори партијата настапува со слоганот „Правда за Македонија“, меѓутоа очигледно не ги ...

Силјановска Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи, за да не остане закопана во ...

Сител - 13.04.2019

Не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака. Постојано ќе докажувам дека сум со вас, дека не можам без вас, дека произлегувам од вас и дека сè ќе сторам за моите граѓани.

Силјановска: Прекрасни македонски мажи, искористете ја нашата женска енергија

Фокус - 13.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Силјановска на Фејсбук: Коментирајте „2 за Македонија“ ако сакате да ја прочитате мојата програма

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова денеска на својата официјална Фејсбук страница објави дека нејзината програма е подготвена и секој кој сака да ја прочита, да искоментира на нејзината објава „2 за Македонија“.

За кампањата на Силјановска потрошени 203.000 евра

Нова ТВ - 13.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова од ВМРО ДПМНЕ, во првата половина од претседателската кампања потрошила над 200 илјади евра, покажуваат податоците од Извештајот на ДИК.

Силјановска пред Влада: Дојде време да покажаме дека фактот што ние жените работиме три пати повеќе од мажите, не ...

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Силјановска ги повика вмровците на масовна излезност за да не се бира претседателот во собрание

Сакам да кажам - 13.04.2019

Пред Владата во Скопје вечерва се одржа централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ од изборната кампања за претседателските избори. Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова повика на масовна излезност на изборите на 21 април и 5 мај, бидејќи, ...

Сиљановска Давкова: Битката се добива и демократијата се извојува на избирачките кутии

24 Вести - 13.04.2019

Со критики кон Владата за Преспанскиот договор во кој не учествуваше Претседателот на државата и песимизам за препораката од Брисел за почеток на преговорите, кандидатката за Претседателка Гордана Силјановска Давкова го започна обраќањето на ...

Силјановска: Време е за промени!

Глас на Америка - 13.04.2019

Вето кога е потребно, често обраќање пред пратениците, штитење на интересите на државата, одговорен Усатвен суд и владеење на право се само дел од ветувањата на претседателскиот кандидат на опозицијата Гордана Силјановска - Давкова кои денеска ги ...

Силјановска-Давкова: Сакам да сменам нешто во оваа држава, не поради мене или партиите туку поради граѓаните

Алфа - 13.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата? , истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Силјановска: Ние жените работиме три пати повеќе од мажите и сме три пати посилни од нив

Вечер - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

Силјановска: Гласајте за оние кои носат промени, не заради мене

Вечер - 13.04.2019

-Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за нив, да за нас. Направија рај за корупција и криминал. Неколку семејства ја управуваат Македонија. На тоа ќе ставиме крај на 21 април и на петти мај.

Силјановска: Пред вас стои токму жена, затоа што на Македонија и треба жена

Press24 - 13.04.2019

Дојде мигот кога сите треба да се соочат со резултатите од катастрофалното речиси две ипол годишно владеење. Се нарекоа реформска влада и народот очекуваше реформи, очекуваше демократија, очекуваше владеење на право, борба со корупцијата и ...

Силјановска Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи, за да не остане закопана во ...

Курир - 13.04.2019

Не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака. Постојано ќе докажувам дека сум со вас, дека не можам без вас, дека произлегувам од вас и дека сè ќе сторам за моите граѓани.

Силјановска: Да излеземе на избори, да не дозволиме претседателот да се бира со пазар

Република - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Николовски донирал 180.000 денари за Силјановска, Милошоски 150.000, Коце Трајанковски 100.000

+инфо - 13.04.2019

На листата се и голем дел од останатите актуелни пратеници на опозицијата, меѓу кои иНада Ципушева со донација од 150.000 денари, Трајко Велјановски 70.000 денари, Лилјана Затуровска 45.000, Ане Лешоска со донација на 130.000 евра, кои ги уплатина ...

40.000 вработени во администрација, а што прават?

Република - 13.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот централен митинг пред Владата во Скопје, се осврна на најавите од власта дека ќе требало да ангажираат огромен човечки потенцијал, експертски, за да може да се подготвиме за првите поглавија ...

Силјановска Давкова: Единствената промена која ја направија е промената на името, најболната промена

Курир - 13.04.2019

Дојде мигот кога сите треба да се соочат со резултатите од катастрофалното речиси две ипол годишно владеење. Се нарекоа реформска влада и народот очекуваше реформи, очекуваше демократија, очекуваше владеење на право, борба со корупцијата и ...

Силјановска го помеша датумот на изборите: Треба да се излезе на 21 септември

+инфо - 13.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на централниот митинг пред Владата во Скопје, направи нов гаф. Во неколку наврати таа ги повика граѓаните да гласаат за неа на 21 април, но во еден наврат таа го помеша датумот ...

Силјановска: Ако нема цензус, ќе го сменат Уставот, замислете кој ќе биде претседател

+инфо - 13.04.2019

Парламентот е во рацете на 81 пратеник, но тие не се пратеници. Тие само креваат раце, тие само ги потврдуваат веќе донесените одлуки во оваа зграда. А, во оваа зграда, власта не е распоредена на 26-мина.

Силјановска: На кутиите се добива битката, гаранцијата за фер и демократски избори ќе биде поголема ако вие како река ...

Курир - 13.04.2019

Тука сме собрани за да им порачаме дека на денот на гласањето на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде НЕ за нив ДА за нас. Не посочуваат како чудо од земја за корупција и криминал, срамна констататација, каде што има корупција ...

Пред вас стои жена, зошто на Македонија ѝ треба жена! Работиме трипати повеќе од мажите, тоа нè прави трипати посилни

Република - 13.04.2019

Не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака. Постојано ќе докажувам дека сум со вас, дека не можам без вас, дека произлегувам од вас и дека сè ќе сторам за моите граѓани.

Силјановска: Ова е фантастична шанса за прекрасните македонски мажи

+инфо - 13.04.2019

Единствената промена која ја направија е промената на името, најболната промена. Македонија е прекрасно име, во женски род е, не и треба придавка. Пред вас стои токму жена, затоа што на Македонија и треба жена.

Силјановска: Власта не верува во правото, тие зборуваат само за политика, нивната политика е надвор од Уставот

Курир - 13.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера се обрати на граѓаните во Скопје. Силјановска Давкова посочи дека сета власт е во рацете на неколкумина. Тие таа ги нарекува конзули.

Силјановска: Македонија има прекрасно име, не ѝ треба придавка

Н.Македонија - 13.04.2019

Восхитена сум од глетката и инспирирана, неверојатна инспирација сте. Веќе неколку месеци одиме во Македонија и си го запознаваме народот, за жал јас не ни знаев колку прекрасен народ има во оваа земја.

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

Вечер - 13.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

Силјановска: Ако нема цензус, ќе го сменат Уставот, замислете кој ќе биде претседател

Скопје1 - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Силјановска: Прекрасни македонски мажи, искористете ја нашата женска енергија

iPortal - 13.04.2019

ако претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

(ФОТО) Силјановска: На Македонија и треба жена!

Фактор - 13.04.2019

Не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака. Постојано ќе докажувам дека сум со вас, дека не можам без вас, дека произлегувам од вас и дека сè ќе сторам за моите граѓани.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

Либертас - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Силјановска продолжува со гафови: Граѓаните да излегле на гласање на 21 септември

iPortal - 13.04.2019

Вечерва, ВМРО-ДПМНЕ го оддржа централниот митинг пред владата на Р.С.Македонија. Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова, повторно направи лапсус и ги повика граѓаните да излезат на гласање на 21 септември, наместо април.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

Локално - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Силјановска-Давкова: Ние жените имаме потежок живот од мажите

Независен - 13.04.2019

Македонија има прекрасно име, во женски род е, не ѝ треба придавка. А, пред вас стои жена. На Македонија ѝ треба жена, на татковината ѝ треба жена. Јасно е жошто! Зошто ние имаме потежок живот од мажите, треба да докажуваме дека сме добри ...

Силјановска со нов гаф: Треба да се излезе на 21 септември

24Инфо - 13.04.2019

Силјановска со нов гаф: Треба да се излезе на 21 септември Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на централниот митинг пред Владата во Скопје, направи нов гаф.

Силјановска пред Влада: Ние жените работиме три пати повеќе од мажите, тоа не прави три пати посилни

Локално - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

Силјановска Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

Нетпрес - 13.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи, за да не остане закопана во транзицијата, не сум јас хероината, вие сте хероите, вие сте Македонија, а јас само ќе се обидам да бидам вашиот глас, ум, став, порака.

Силјановска го помеша датумот на изборите: Излезете на 21 септември

Либертас - 13.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на централниот митинг пред Владата во Скопје, направи нов гаф. Во неколку наврати таа ги повика граѓаните да гласаат за неа на 21 април, но во еден наврат таа го помеша датумот ...

Силјановска: Да покажаме дека фактот што ние жените работиме три пати повеќе од мажите, не направил три пати посилни

Скопје1 - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

1tv - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Силјановска Давкова собрала 203.000 евра од донации за претседателската кампања

Магазин - 13.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра, пишува Плусинфо . Силјановска Давкова како приходи пријавила 203 илјади евра од донации.

Силјановска на Фејсбук: Ако сакате да ја прочитате мојата програма коментирајте „2 за Македонија“

Скопје1 - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова денеска на својата официјална Фејсбук страница објави дека нејзината програма е подготвена и секој кој сака да ја прочита, да искоментира на нејзината објава „2 за Македонија“.

(видео) Нов гаф: Силјановска ги повика граѓаните да гласаат на 21-ви септември

Centar - 13.04.2019

Кандидатката на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг на ВМРО ДПМНЕ кој се одржува пред зградата на Владата во Скопје со нов гаф. Таа ги повика граѓаните да излезат да гласаат на 21-ви септември, иако изборите се на 21 април.

Силјановска: Ако нема цензус, ќе го сменат Уставот, замислете кој ќе биде претседател

Centar - 13.04.2019

Парламентот е во рацете на 81 пратеник, но тие не се пратеници. Тие само креваат раце, тие само ги потврдуваат веќе донесените одлуки во оваа зграда. А, во оваа зграда, власта не е распоредена на 26-мина.

Силјановска Давкова: Битката се добива и демократијата се извојува на избирачките кутии

Нетпрес - 13.04.2019

На избирачките кутии се добива битката, гаранцијата за фер и демократски избори ќе биде поголема доколку вие како река излезете и гласате, порача во саботата вечерта пред насобраното мноштво пред зградата на Владата, универзитетската професорка ...

Дурловски ја „потпали“ атмосферата на митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 13.04.2019

Оперскиот пејач и поранешен директор на МОБ, Игор Дурловски, кој беше ослободен за обвиненијата за случувањата на 27 април во македонското Собрание ја отпеа химната на вечерашниот митинг пред Владата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и претседателскиот ...

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

Либертас - 13.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

За право и правда, за поинаква Македонија: Денеска во 19 часот централен митинг на Силјановска Давкова во Скопје

Нетпрес - 13.04.2019

Вечерва во 19 часот, пред Владата на Република Македонија централен митинг ќе одржи кандитатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова, подржана од најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ.

Кој најмногу донирал за кампањата на Силјановска Давкова? – ДИК го објави извештајот

Скопје1 - 13.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра. Опозицискиот кандидат како приходи пријавила 203 илјади евра од донации, се наведува во ...

Коце Трајановски донирал 100.000 денари за кампањата на Силјановска

24Инфо - 13.04.2019

Коце Трајановски,бившиот градоначалник на Скопје за кампањата на Гордана Силјановска Давкова донирал 100.000 денари. На листата која е објавена на странатана Државнатаизборна комисија стои дека потпретседателот на партијата, Александар Николовски ...

Повеќето до 500 евра, но главните донирале по две три илјади евра за кампањата на Силјановска

Фактор - 13.04.2019

На неколку страни во документот е листата на донатори кои уплаќале за изборната кампања на кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова. Извештајот што го обелодени ДИК се однесува на првата половина од претседателската ...

Трајановски, Милошоски, Велјановски…Кој колку пари донирал за кампањата на Силјановска?

iPortal - 13.04.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски за кампањата на Силјановска донирал 180.000 денари, пратеникот Антонио Милошоски 150.000 денари, додека поранешниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски кампањата на ВМРО-ДПМНЕ финансиски ја ...

(ГАЛЕРИЈА) Масовен одѕив на граѓаните на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска Давкова во Скопје

Нетпрес - 13.04.2019

Вечерва пред зградата на Владата во Скопје се одржува големиот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатката на претседателските избори која ја поддржа опоициската партија, Гордана Силјановска Давкова, а од фотографиите во медиумите и на социјалните мрежи се ...

(Видео) Силјановска пред Влада: На Македонија и треба ЖЕНА

24Инфо - 13.04.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова на централниот митинг пред Владата порача дека “на Македонија и треба ЖЕНА”. Таа го повика народот во голем број како што е вечерва да излезе и на изборите и да гласа за промени, не заради неа, ...

Силјановска-Давкова: Пратениците само гласаат – власта е во рацете на неколкумина

ТВ21 - 13.04.2019

„Пратениците само креваат рака за гласање и ги потврдуваат претходно донесените одлуки во Владата. Власта е во неколку раце“, рече вечерва Гордана Силјановска Давкова на централниот митинг во Скопје.

Силјановска: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

MakPress - 13.04.2019

На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи за да не остане закопана во транзицијата и да не направи ниту еден чекор кон демократска консолидација, рече вечерва кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана ...

Силјановска: Жените држат маслинова гранка, симбол за мир, право и правда

MakPress - 13.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Силјановска-Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

MTM - 13.04.2019

Ја обвини Владата за катастрофално две и полгодишно владеење и дека наместо подобар живот, реформи, демократија, владеење на правото, борба со корупција и криминал, битка со непотизам и европеизација – единствено го променила името на државата.

Силјановска: Преспанскиот договор е правен факт но надвор од уставното и меѓународното право

MakPress - 13.04.2019

На вечерашната телевизиска дебата помеѓу кандидатите за претседател на Македонската Телевизија, професорката Силјановска го повтори својот став дека Преспанскиот договор гледано низ призмата на правото е надвор од нашето Уставно право.

Детален преглед: Кои се 248. лица што донираа 200.000 евра за кампањата на Гордана Силјановска Давкова?

еМагазин - 13.04.2019

Вкупните приходи за изборната кампања на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова за периодот од 26 март до 10 април изнесуваат 12.529.309 или околу 203.000 евра, покажува финансискиот извештај доставен до Државната изборна комисија.

Силјановска Давкова: Непотизмот и партиските вработување се проблем

MakPress - 13.04.2019

Кандидатката за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска преку својот фејсбук профил ги адресираше проблемите со непотизмот и партиските вработувања. „Непотизмот и партиските вработување се проблем.

Силјановска Давкова: Како да го смените „Северна“ ако не одвнатре?

MakPress - 13.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова при своето гостување на Алфа ТВ го потврди уште еднаш својот став против бојкотот на изборите. „Еднаш, два, три пати ќе бојкотирате и што потоа? Пак ќе има избори во институциите на Северна.

Силјановска: Студентите се мојот живот и тие ќе бидат мој приоритет

MakPress - 13.04.2019

Студентите се мојот живот. Студентскиот стандард мора да биде наш приоритет, а не опција. Без младите, немаме иднина. Без нив, немаме економија. Без младите немаме татковина. Како професор, но и идна претседателка на Македонија имам план и ...

Заев: Жално е што Силјаноска дозволи ВМРО ДПМНЕ да и ги пишува ФБ статусите

Нова ТВ - 12.04.2019

Премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа Фејсбук и реплицираше на Гордана Силјановска која го критикуваше доделувањето на лиценци на компании за производство на масло од канабис. “Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ ...

Костадинов: Силјановска била министер во првата влада, а нејзиниот сопруг терал бизнис со фри шоп

Фокус - 12.04.2019

Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ зборува против се и се што, па и против самата себе си, истакна Костадин Костадинов од СДСМ.

Силјановска заигра рокенрол со Жаре во „Еден на еден“

Фокус - 12.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска, заигра рокенрол во емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува оваа недела во 18.30 часот на Канал 5. Најавата за емисијата е веќе објавена и доби големо внимание од јавноста.

Силјановска Давкова: Случајот со Смилковско езеро покажува како е кога нема право и правна држава

Канал5 - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова одржа митинг во Прилеп . Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова нападот кај Смилковско го окарактеризира за терористички ...

Силјановска Давкова потрошила 163 илјади евра за кампања

Канал5 - 12.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ , Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра Силјановска Давкова како приходи пријавила 203 илјади евра од донации.

Силјановска за кампањата потрошила три пати помалку од Пендаровски

Фокус - 12.04.2019

ДИК попладнево го објави и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на Гордана Силјановска Давкова. Таа вкупно потрошила 167 илјади евра што е три пати помалку од трошоците на Стево Пендаровски (пола милион евра).

Силјановска: Сега едно ропство е заменето со друго, една фамилија е заменета со друга

Фокус - 12.04.2019

Кандидатката за претседателка Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ на прашањето од Пендаровски како зборува за заробена држава кога таа квалификација Македонија ја доби во време на партијата која неа ја поддржува, таа рече дека ...

Силјановска: Местото на Македонија и е во Европа, но во меѓународните односи нема да бидам субмисивна

Фокус - 12.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ рече дека Македонија секогаш била дел од Европа и таму и е местото, но за секоја политика треба да се водиме од националниот интерес.

Силјановска Давкова потрошила 163 илјади евра за кампања

Р.С.Европа - 12.04.2019

Кандидатката за претседател подржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра, а како приходи пријавила 203 илјади евра од донации.

Силјановска потрошила 167 илјади евра за кампањата

Вечер - 12.04.2019

На страницата на Државната изборна комисија попладнево е објавен и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова. Според извештајот Силјановска вкупно потрошила 167 илјади евра, ...

Силјановска за претседателската кампања потрошила три пати помалку од Пендаровски

Press24 - 12.04.2019

ДИК попладнево го објави и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на Гордана Силјановска Давкова. Таа вкупно потрошила 167 илјади евра што е три пати помалку од трошоците на Стево Пендаровски (пола милион евра).

За камапањата Силјановска-Давкова потрошила 167.400 евра

Република - 12.04.2019

Извештајот на претседателската кандјдатка на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова доцна попладнето е објавен на сајтот на Државната изборна комисија. Во текот на денот беше соопштено дека не е доставен, но дека може да пристигне по пошта.

Силјановска: Јас сум одамна во ЕУ и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати

Курир - 12.04.2019

Јас сум одамна во ЕУ и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати, кажа кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова во интервју за ТЕРА. -Јас сум од 90 тите години во најпознатите европски научни меѓународни институции.

Силјановска-Давкова: Собранието е безгласна гласачка машина, во земјава е воспоставен „премиерски систем“

Вечер - 12.04.2019

Владеењето на правото веќе одамна го нема во Македонија, рече кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската дебата на МРТ1 и посочи дека рамнотежата на власта е опасно пореметена во корист на ...

Силјановска потрошила 163.000 евра за кампања

+инфо - 12.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра. Силјановска Давкова како приходи пријавила 203 илјади евра од донации.

Гога игра рокенрол, Стево гура „југо“ во „Еден на еден“ (ВИДЕО)

+инфо - 12.04.2019

Епизодата на „Еден на Еден“ со Гордана Силјановска Давкова и со Стево Пендаровски ќе се емитува оваа недела, 14 април, од 18:30 часот на Канал 5 ...

Силјановска заигра рок енд рол во емисијата ,,Еден на еден“(видео)

AKO - 12.04.2019

Претседателските кандидати прифатија да бидат дел и од емисија од забавен карактер, па Силјановска Давкова заиигра и Rock and roll (рокенрол). Пендаровски пак се пошегува на своја сметка и неговото ...

ВИДЕО: Силјановска покажа како игра рокенрол - Со „Јога со Гога“ секој ќе има добра нога

Press24 - 12.04.2019

Кандидатката за претседател на ВМРо-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, покажа како се игра рокенрол во емисијата на Жаре, „Еден на еден". Во емисијата со Жаре таа ќе изјави дека -Благодарение на „Јога со Гога“ секој ќе има добра нога.

(Видео) Костадинов: Силјановска била министер во првата влада

Макфакс - 12.04.2019

Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ, зборува против сè и сешто, па и против самата себе си. Кандидатката на Христијан Мицкоски ги напаѓа политиките на првата влада во независноста, ...

Силјановска: Јас сум одамна во ЕУ  и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати

Тера - 12.04.2019

Денес на програмата на ТЕРА ТВ интервју со претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова. Во интервјуто зборуваме за тоа што ја врзува со градот Битола, за нејзината програма, за загадениот воздух, за кој што вели дека ...

Интервју на Тера со Гордана Силјановска-Давкова

Тера - 12.04.2019

Во интервјуто зборуваме за тоа што ја врзува со градот Битола, за нејзината програма, за загадениот воздух, за кој што вели дека загадувањето треба да се третира како безбедносно прашање. Зборуваме за Преспанскиот договор, за членството во НАТО и ЕУ.

Силјановска потрошила 165 илјади евра за кампањата

А1 On - 12.04.2019

Доцна попладнево ДИК ги објави финансиските извештаи за кампањата на претседателските кандидати. Меѓу објавените е и тој на кандидатката Гордана Силјановска Давкова каде пишува дека потрошила околу 165 илјади евра.

Кога правото и правдата ги нема во реалноста, Уставот и законите се обичен декор, рече Силјановска

Република - 12.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова им се обрати денеска на жителите на Прилеп. Отсекогаш сум се восхитуvала на дворовите на македонските градови. Уредените дворови како аптеки.

Силјановска: Владеењето на правото го нема во Македонија

Press24 - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската дебата на Македонската Радио Телевизија истакна дека владеењето на правото веќе одамна го нема во Македонија.

Силјановска: На 21 април треба да им кажеме дека нивното време завршува

Република - 12.04.2019

Гордана Силјановска, кандидат за претседател, денеска на митингот во Прилеп подвлече дека на 21 април треба да им кажеме дека нивното време завршува. Досега ние се грижевме сега тие нека се грижат.

Силјановска: Жените се симбол на мирот, правото и правдата

Вечер - 12.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Силјановска од Прилеп: Невидена корупција, криминал, клиентелизам, непотизам и Македонија стана најскандалозната земја ...

Курир - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Прилеп. Силјановска Давкова ги поздрави граѓаните и им се заблагодари што одвоиле од своето драгоцено време за да сослушаат ...

Силјановска во Кисела Вода: Оваа власт немаше легитимитет да го смени името

Centar - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Таа порача дека денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Мицкоски во Кисела Вода: Народот е тој кој што треба да ги креира политиките, а не обратно.

Centar - 12.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски рече дека ќе им соопшти една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова ...

Силјановска за кампањата досега потрошила 167 илјади евра

Либертас - 12.04.2019

ДИК попладнево го објави и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на Гордана Силјановска Давкова. Таа вкупно потрошила 167 илјади евра што е три пати помалку од трошоците на Стево Пендаровски (пола милион евра).

Силјановска од ДПМНЕ удри врз Силјановска од СДСМ и ЛДП

iPortal - 12.04.2019

Претседателскиот канидат на ВМРО ДПМНЕ во синоќешното обраќање пред центарци, ја обвини Владата на СДСМ и ЛДП во деведесетите за транцизијата, чиј министер беше токму таа. Нов гаф, грешка или тотално погрешна тактика? „Во Македонија политичарите и ...

(Видео) Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ, зборува ...

Centar - 12.04.2019

Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ, зборува против сè и сешто, па и против самата себе си. Кандидатката на Христијан Мицкоски ги напаѓа политиките на првата влада во независноста, ...

Силјановска: Јас сум одамна во ЕУ и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати

Нетпрес - 12.04.2019

Јас сум одамна во ЕУ и НАТО амбиентот што не важи за сите мои противкандидати, кажа кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова во интервју за ТЕРА. -Јас сум од 90 тите години во најпознатите европски научни меѓународни институции.

Силјановска: Благодарение на „Јога со Гога“ секој ќе има добра нога во „Еден на еден“

24Инфо - 12.04.2019

Силјановска: Благодарение на „Јога со Гога“ секој ќе има добра нога во „Еден на еден“ Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска, заигра рокенрол во емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува оваа недела во 18.30 часот на Канал 5.

Силјановска Давкова потрошила 163 илјади евра за кампања

24Инфо - 12.04.2019

Силјановска Давкова како приходи пријавила 203 илјади евра од донации. Ова го покажува финансискиот извештај , објавен на веб страната на Државната изборна комисија. Овој извештај се уште не е објавен на страната на Антикорупциската комисија.

Силјановска: Ќе се водам од националните интереси и нема да бидам субмисивна

Либертас - 12.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ рече дека Македонија секогаш била дел од Европа и таму и е местото, но за секоја политика треба да се водиме од националниот интерес.

Силјановска од ДПМНЕ удри врз Силјановска од СДСМ и ЛДП

24Инфо - 12.04.2019

Силјановска од ДПМНЕ удри врз Силјановска од СДСМ и ЛДП Претседателскиот канидат на ВМРО ДПМНЕ во синоќешното обраќање пред центарци, ја обвини Владата на СДСМ и ЛДП во деведесетите за транцизијата, чиј министер беше токму таа пренесува центар.мк.

Костадинов: Силјановска зборува против се и сешто, па и против самата себе си (ВИДЕО)

Локално - 12.04.2019

„Гордана Силјановска не само што е залутана во политиката, залепена зад деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ зборува против се и сешто, па и против самата себе си. Канидатката на Христијан Мицкоски ги напаѓа политиките на првата Влада во независноста, против ...

(ВИДЕО) Силјановска заигра рокенрол со Жаре во „Еден на еден“

Скопје1 - 12.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска, заигра рокенрол во емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува оваа недела во 18.30 часот на Канал 5. Најавата за емисијата е веќе објавена и доби големо внимание од јавноста.

Силјановска: Прекрасни македонски мажи, искористете ја нашата женска енергија

Либертас - 12.04.2019

Како претседателка на Македонија, ќе сторам сѐ да не бидам само слуга, ќе бидам своја во мислата и стратегијата, во оригиналноста. Зошто Македонија да нема мајка на државата?, истакна на вечерашниот митинг во Прилеп кандидатот за претседател, ...

Силјановска за кампањата потрошила три пати помалку од Пендаровски

Локално - 12.04.2019

ДИК попладнево го објави и извештајот за трошоците за кампањата во првите десет дена на Гордана Силјановска Давкова. Таа вкупно потрошила 167 илјади евра што е три пати помалку од трошоците на Стево Пендаровски (пола милион евра).

Силјановска: ВМРО-ДПМНЕ на конкурсот не бараше да ја прифатам нивната програма

24Инфо - 12.04.2019

Силјановска: ВМРО-ДПМНЕ на конкурсот не бараше да ја прифатам нивната програма Кандидатката за претседателка Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ на прашањето од Пендаровски како зборува за заробена држава кога таа квалификација ...

Силјановска: Местото на Македонија и е во Европа, но во меѓународните односи нема да бидам субмисивна

Локално - 12.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова во вечерашната дебата на МРТ рече дека Македонија секогаш била дел од Европа и таму и е местото, но за секоја политика треба да се водиме од националниот интерес.

(Видео) По „Јога со Гога“, Гога танцува рок

1tv - 12.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, покажа како се игра рокенрол во емисијата на Жаре, „Еден на еден”. Како што рече, „благодарение на „Јога со Гога“, секој ќе има добра нога.

Заев до Силјановска: Што имаш против марихуаната !?

Магазин - 12.04.2019

Фејсбук преписка помеѓу премиерот Зоран Заев и претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова во врска новотворените бизниси на семејството Заеви за одгледување на плантажи со марихуана со цел производство на масло од канабис.

(ВИДЕО) Силјаноска Давкова знае да шизи на рокенрол

Фактор - 12.04.2019

За прв пат во историјата на нашата држава кандидат за Претседател во изборна кампања шизи на рок ен рол. Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова покажа дека знае да танцува, и тоа многу добро.

Давкова шизи на рокенрол и советува: "Благодарение на Јога со Гога секој ќе има добра нога"

Точка - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки способности. Гордана Силјановска Давкова во екот на изборната кампања шизеше на рокенрол музика ...

Силјановска од ДПМНЕ удри врз Силјановска од СДСМ и ЛДП

Centar - 12.04.2019

Претседателскиот канидат на ВМРО ДПМНЕ во синоќешното обраќање пред центарци, ја обвини Владата на СДСМ и ЛДП во деведесетите за транцизијата, чиј министер беше токму таа. Нов гаф, грешка или тотално погрешна тактика? „Во Македонија политичарите и ...

Вака Силјановска игра рокенрол

Таратур - 12.04.2019

Претседателскиот кандидат на најголемата опозициска партија кај нас, ВМРО-ДПМНЕ и нивната коалиција, професорката Гордана Силјановска Давкова, на гостувањето кај популарниот водител Жаре, во емисијата „Еден на Еден“, направи вистинско мало шоу за ...

(видео) Гордана Силјановска ги покажа своите способности за играње “РОКЕНРОЛ„

Магазин - 12.04.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска, играше рокенрол во емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува оваа недела во 18.30 часот на Канал 5. Кандидатката за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска ќе ги покаже ...

Силјановска: Владеењето на правото го нема во Македонија, а судството одамна не е независно

Магазин - 12.04.2019

На претседателската дебата на Македонската Радио Телевизија, кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ професорката Гордана Силјановска Давкова истакна дека во Република Македонија веќе одамна нема ладеење на правото.

Силјановска за кампања потрошила 167.400 евра

ММС - 12.04.2019

Извештајот на кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова доцна попладнето е објавен на сајтот на Државната изборна комисија. Во текот на денот беше соопштено дека не е доставен, но дека може да пристигне по пошта.

Силјановска: На претседателските избори да го казниме олигарскиот начин на владеење на власта

MakPress - 12.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

MakPress - 12.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Силјановска: Модерна Европа е Европа на владеење на правото а ние сме далеку од неа

MakPress - 12.04.2019

Однадвор велат дека економијата македонска лази по земја, дека е неспособна, дека е импотентна, дека не е либерална, ја оценуваат со нула, истакна кандидатот за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова на митингот во Кисела Вода.

Мицкоски: Заев и Пендаровски на 21-ви април ќе видат што значи сенародна победа

MakPress - 12.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за ...

Силјановска: Оваа влада не нуди економска иднина

Бизнис Вести - 12.04.2019

Во еимисијата „Отворено на Алфа“, кандидатот за претседател Гордана Силјановска изјави дека оваа влада не нуди економска иднина. „Оваа влада е обременета со корупција, непотизам, неспособни кадри.

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

Нова ТВ - 11.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

Сител - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Мицкоски во Кисела Вода:Заедно со овој народ ќе ви покажеме што значи вистинска сенародна победа

Канал5 - 11.04.2019

Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори.

Мицкоски: Отвораме уште еден штаб за идниот претседател Силјановска Давкова

Сител - 11.04.2019

Најпрвин да ја поздравам македонската јавност. Денеска сме овде повторно заедно со граѓаните на Република Македонија, на Скопје отвораме уште еден штаб за идниот претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска: Ако треба и повеќе од 12 пати ќе се обраќам во Собранието

Фокус - 11.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Центар порача дека обраќањето на претседателот на државата во Собранието една годишно е премалку.

Силјановска: Власта се води од моментот вработи ги своите, а нивната Нобелова награда е тројански коњ

Фокус - 11.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Кисела Вода рече дека власта се водела од „фати го моментот и вработи ги своите“. -Тие се водат од фати го моментот, вработи ги своите, стави го ...

Силјановска Давкова во Општина Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

Канал5 - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Силјановска Давкова ги поздрави граѓаните од Општина Центар им се заблагодари на присуството.

Силјановска Давкова во Кисела Вода: Единствената промена што ја направија директно не засега сите нас

Канал5 - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Силјановска Давкова на граѓаните од Општина Кисела Вода им посака добровечер, им се заблагодари на ...

Силјановска: Сè што сме правеле во животот било врзано за Република Македонија

24 Вести - 11.04.2019

Ги учам студентите дека изборите се начинот на кој се решава прашањето на легитимитетот. Но сегашната власт е веќе одамна веќе делигитимирана, истакна кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на митингот во ...

Силјановска во Карпош: Фалбата на Заев за добиена награда за мир со Грција е голема пародија

Макфакс - 11.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова синоќа се обрати на граѓаните во Карпош.Таа потенцираше дека СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија, односно како што рече таа во Македонија нема владеење на правото, ...

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

Алфа - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Силјановска-Давкова: Од Македонија ќе направам пристојна и европска држава

Вечер - 11.04.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва пред граѓаните на скопската општина Карпош порача дека сака да направи пристојна и европска држава во која ќе владее правото.

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

Вечер - 11.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Мицкоски: Ќе биде една огромна победа за Македонија и прв чекор кон демонтирање на целокупниот Заевизам

Курир - 11.04.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес присуствуваше на отворање на уште еден штаб на кандидатот за претседател, професорката Гордана Силјановска Давкова. -Премногу сме задоволни од досегашниот тек на кампањата, од она што граѓаните ...

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

Вечер - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Заев: Жално е што Силјановска дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува Фејсбук статусите

+инфо - 11.04.2019

Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува статусите на фејсбук. Професорката требало да се информира пред да ѝ дозволи на партијата да поставува прашања дали Владата поддржала барем 15 старт-апи и дали се ...

Силјановска: Единствената реформа која ја направи оваа власт е болната реформа на името

Република - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа најпрво им се заблагодари на центарци за присуството и истакна дека Општина Центар е местото на ...

Силјановска во Кисела Вода: Оваа власт немаше легитимитет да го смени името

Макфакс - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Таа порача дека денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Марихуана во сред кампања

Курир - 11.04.2019

Вчера, некој ми кажа дека нашиот премиер објавил мошне важна вест на својот профил на Фејсбук. Си реков, да не дошле конечно Гугл (Google) и Фејсбук (Facebook) во Македонија? Или можеби 15 нови млади старт-ап компании отвориле 15 нови работни мести ...

Мицкоски од Кисела Вода: Поразителните политики на Владата предизвикаa да ни се случат празни градови поради ...

А1 On - 11.04.2019

ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори, рече Мицкоски пред граѓаните на Кисела Вода. – Првата добра вест со која што ги почнувам митинзите ќе ја пренесам и овде во Кисела Вода ...

Силјановска: Корупцијата и криминалот станаа секојдневие, а така е загрозена безбедноста- ние ќе почнеме да градиме нов ...

Курир - 11.04.2019

Денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза. Прво во криза е претставничката демократија уште од 2008 година. Зошто? Зошто тогаш излезе на виделина дека претставниците не секогаш ги претставуваат граѓаните туку си се претставуваат себе.

Нов штаб на Силјановска - Мицкоски вели ќе го демонтираме Заевизмот

Press24 - 11.04.2019

Најпрвин да ја поздравам македонската јавност. Денеска сме овде повторно заедно со граѓаните на Република Македонија, на Скопје отвораме уште еден штаб за идниот претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова.

Мицкоски во Кисела Вода: Народот е тој кој што треба да ги креира политиките, а не обратно.

Макфакс - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски рече дека ќе им соопшти една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова ...

Силјановска Давкова од Центар: Шокантно е кога социјалдемократи се фалат со енормни богатства

А1 On - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова од Центар посочи дека е среќна што расне нејзиниот процент на поддршка кај Албанците во Македонија. -Бидејќи на избори одат поединци, а тоа како што рече се нејзините ...

Ќе почнеме да градиме нов свет, свет на право, правда и правичност

Република - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва говореше пред граѓаните во општина Кисела Вода каде меѓу другото таа истакна дека денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Силјановска: Јас правам грешки ама барем не навредувам никого

Press24 - 11.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, синоќа во „Отворено студио“ на телевизија Алфа рече дека прави грешки на митинзите, но не навредува никого.

(ВИДЕО) Мицкоски: Отвораме уште еден штаб на идниот претседател Гордана Силјановска Давкова

А1 On - 11.04.2019

„Денеска сме овде повторно заедно со граѓаните на Република Македонија, на Скопје отвораме уште еден штаб за идниот претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова.

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Јанушев денес во посета на Битола

Република - 11.04.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ денес во посета на Битола. Пред битолчани ја претстави програмата на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова. – И она што можеме да го видиме од средбите со граѓаните, а се чувствува и овде во Битола ...

Силјановска: Си реков да не дошле конечно Гугл и Фејсбук но не, Заев среде кампања се фали со марихуана

+инфо - 11.04.2019

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова преку Фејсбук жестоко распали по премиерот Зоран Заев дека во среде кампања нашол време да се пофали дека 15 компании добиле лиценца за производство на марихуана.

Силјановска: Среќна сум што ми расте поддршката кај Албанците

+инфо - 11.04.2019

Среќна сум што расте процентот на поддршка за мене кај Албанците во Македонија. Бидејќи на избори одат поединци, а тоа се моите бивши и сегашни студенти, тоа се тие на кои им бев ментор, наследници на моите побратимци од Кичево и знаат што е беса.

Силјановска Давкова во Кисела Вода: Она што оваа власт стори, а немаше легитимитет за тоа е промената на името

А1 On - 11.04.2019

Денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза. Прво во криза е претставничката демократија уште од 2008 година, истакна Силјановска Давкова на вечерашното обраќање пред граѓаните во Општина Кисела Вода.

Силјановска: Ќе бидам претседател само еден мандат

Press24 - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, во интервју за „Независен" вели дека ако победи ќе биде претседател еден мандат. - „Во односите меѓу партиите ќе се поставам како неутрален модератор и ќе делувам ...

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Јанушев денес во посета на Битола

Курир - 11.04.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ денес во посета на Битола. Пред битолчани ја претстави програмата на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова. – И она што можеме да го видиме од средбите со граѓаните, а се чувствува и овде во Битола ...

Силјановска-Давкова: Марихуана во сред кампања

Press24 - 11.04.2019

Марихуана во сред кампања, напиша кандидатката за претседател, професорката Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил, откако Премиерот Зоран Заев објави кои 15 компании во земјава добиле лиценца за происводство на марихуана.

Мицкоски: Вистината е дека на 21-ви април и на 5-ти мај победуваме- Готово е, готови се!

Курир - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за ...

Силјановска од Центар: Правдата во Македонија ќе победи и ќе го турне ова црнило кое владее сега

Курир - 11.04.2019

Кандидатот за претседател проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во општина Центар и им се заблагодари на присуството. Пред центарци рече дека токму оваа општина е местото на нејзиното детство.

Силјановска: Набрзо ќе им го срушиме нивниот богат, мирен свет

+инфо - 11.04.2019

Јас овој величествен собир овде го сметам за таква форма на директна демократија, ние сме овде да ве чуеме вас, ви сте овде да ги чуете нашите ветувања, ние сме овде да ве увериме дека се што ќе чуете ќе го запаметиме и ќе го спроведеме, за разлика ...

Жени ентузијасти во хор за Гордана ВИДЕО

+инфо - 11.04.2019

Жени ентузијасти, поддржувачи на Гордана Силјановска во битката за претседател на државата во видео порака објаснуваат зошто својот глас ќе го дадат за професорката Силјановска. – Ќе гласам за Гордана затоа што е праведна.

Да му дадеме шанса на Заев да си го исполни ветувањето за предвремени избори

Република - 11.04.2019

, вели кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Кисела Вода. ...

Сè што сме правеле во животот, сè што сме читале, пишувале, сонувале, било врзано за Република Македонија

Република - 11.04.2019

, истакна кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на митингот во Кисела Вода. ...

Што повеќе граѓани гласаат, тоа е посилна гаранција за фер и демократски избори

Република - 11.04.2019

, рече Силјановска Давкова на денешниот митинг во Центар. Таа пред граѓаните од Општина Центар истакна дека ако победи на овие избори, ќе се види дали премиерот ќе го одржи зборот барем еднаш и ќе распише предвремени парламентарни избори.

Странците велат дека македонската економија лази по земја, ја оценуваат со нула

Република - 11.04.2019

, истакна кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Кисела Вода. Таа додаде дека секој ден македонскиот народ слуша како власта се фали дека е успешна на секое поле, за што ќе добиеле дури ...

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ Јанушев денес во посета на Битола

Тера - 11.04.2019

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ денес во посета на Битола. Пред битолчани ја претстави програмата на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова. – И она што можеме да го видиме од средбите со граѓаните, а се чувствува и овде во Битола ...

На пратениците во Собрание ќе им се обраќам повеќе од 12 пати годишно

Република - 11.04.2019

Знаете дека претседателот на државата пред Нова година им се обраќа на пратениците во Собрание. Јас мислам дека тоа не е доволно. Јас ќе се обраќам многу пати пред пратениците, не за да манифестирам сила, туку за да ги адереисрам најгорливите ...

Силјановска: Очекувавме реформи од Влада што се закити со придавката „реформска“, а единствена која ја направија е ...

Курир - 11.04.2019

Очекувавме реформи од Влада што се закити со придавката „реформска“, а единствена реформа која ја направија е, за жал, болната- реформата на името. Ова го истакна кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова на митингот во ...

Марихуана во сред кампања

Република - 11.04.2019

Вчера, некој ми кажа дека нашиот премиер објавил мошне важна вест на својот профил na фејсбук. Си реков, да не дошле конечно Гугл (Google) и Фејсбук (Facebook) во Македонија? Или можеби 15 нови млади старт-ап компании отвориле 15 нови работни мести ...

Заев до Силјановска: Што имате толку против лекот од канабис

Press24 - 11.04.2019

Заев се огласи на Фејсбук и ја праша Гордана Силјановска зошто дозволува ВМРО да и ги пишува статусите и што има против употребата на канабис во медицински цели. - Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ победува

Република - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за ...

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

Опсервер - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Силјановска Давкова ги поздрави граѓаните од Општина Центар им се заблагодари на присуството.

Силјановска: Оваа власт немаше легитимитет да го смени името

24Инфо - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати пред граѓаните во Општина Кисела Вода. Таа порача дека денеска целиот свет се наоѓа во тешка криза.

Силјановска: Среќна сум што ми расте поддршката кај Албанците

Независен - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

Либертас - 11.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Силјановска во Карпош: Фалбата на Заев за добиена награда за мир со Грција е голема пародија

Точка - 11.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова синоќа се обрати на граѓаните во Карпош.Таа потенцираше дека СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија, односно како што рече таа во Македонија нема владеење на правото, ...

Силјановска Давкова: Корупцијата и криминалот станаа секојдневие во Македонија

Нетпрес - 11.04.2019

Корупцијата и криминалот стнаа секојдневие, а со тоа е загрозена безбедноста, и затоа ние ние ќе почнеме да градиме нов свет на право, правда и правичност, порача во четвртокот вечерта претседателската кандидатка на опозицијата, професорката Гордна ...

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

Опсервер - 11.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Силјановска во Центар: Наследниците на моите побратимци од Кичево знаат што е „беса“

Либертас - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Силјановска од Карпош: Од Македонија ќе направам пристојна и европска држава

24Инфо - 11.04.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва пред граѓаните на скопската општина Карпош порача дека сака да направи пристојна и европска држава во која ќе владее правото.

Заев: Што имаат Силјановска и Мицкоски против новите 26 илјади работни места и против здравјето на луѓето?

iPortal - 11.04.2019

Премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа Фејсбук ја искоментира критиката на Гордана Силјановска за доделувањето на лиценци на компании за производство на масло од канабис. “Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ...

Мицкоски во Кисела Вода: Народот е тој кој што треба да ги креира политиките, а не обратно

24Инфо - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски рече дека ќе им соопшти една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова ...

Заев: Што имаат Сиљановска и Мицкоски против новите 26.000 работни места и против здравјето на луѓето

Бриф - 11.04.2019

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев во врска со падот на невработеноста и бизнисот со одгледување на канабис во медицински цели: “Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува статусите на фејсбук.

Мицкоски: Вистината е дека победуваме, готови се!

Нетпрес - 11.04.2019

Вистината е дека на 21-ви април и на 5-ти мај, односно на првиот и вториот круг од претстојните претседателски избори, ние победуваме и готово е со оваа власт, порача во четврокот вечерта челникот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, ...

Силјановска Давкова: Граѓаните на избори ќе ја делегитимираат оваа власт

Локално - 11.04.2019

Изборите се начин на кој се решава прашањето на легитимитетот или делигитиминирање. На изборите првиот и последен глас, конечниот глас го имаат граѓаните и тие се оние кои треба да ја делегитимираат сегашната власт која е веќе делегитимрана поради ...

Мицкоски: Задоволни сме од досегашниот тек на кампањата, победата е извесна во двата круга

ТВ21 - 11.04.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на отворањето на нов изборен штаб на Гордана Силјановска – Давкова, денеска истакна дека е задоволен од текот на кампањата, и дека се повеќе е извесна победата на неговата партија и на Силјановска на ...

Мицкоски: Ние сме тие кои што треба да бидат поразлични

iPortal - 11.04.2019

Вечерва Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати пред граѓаните на општина Кисела Вода. Мицкоски кажа дека сака да им соопшти на граѓаните на Кисела Вода една вистина, а тоа е дека ВМРО ДПМНЕ победува на чело со кандидатот за ...

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

1tv - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова денеска во рамки на претседателската кампања се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто ...

Мицкоски: Енергијата е огромна, победата е извесна на 21-ви април а потоа потврда на истата на 5-ти мај

Скопје1 - 11.04.2019

Отвораме уште еден штаб за идниот претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова, истакна Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Премногу сме задоволни од досегашниот тек на кампањата, од она што граѓаните ...

Заев: Што имаат Силјановска и Мицкоски против канабисот за медицински цели

Либертас - 11.04.2019

Премиерот Зоран Заев ѝ одговори на противкандидатката Гордана Силјановска во статус на фејсбук колку бизниси и колку работни места отворила владата и колку земјоделци поддржала, откако таа го прозва дека ги објавил 15-те фирми кои добиле лиценца за ...

Силјановска Давкова: Правдата во Македонија ќе победи и ќе го турне црнилото кое владее сега

Нетпрес - 11.04.2019

Кандидатот за претседател проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во општина Центар и им се заблагодари на присуството. Пред центарци рече дека токму оваа општина е местото на нејзиното детство.

Силјановска-Давкова: Марихуана во сред кампања

Скопје1 - 11.04.2019

Марихуана во сред кампања, напиша кандидатката за претседател, професорката Гордана Силјановска Давкова на својот Фејсбук профил, откако Премиерот Зоран Заев објави кои 15 компании во земјава добиле лиценца за происводство на марихуана.

Заев на фејсбук: Што имаат Силјановска и Мицковски против 26.000 вработувања?

24Инфо - 11.04.2019

Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува статусите на фејсбук. Професорката требало да се информира пред да ѝ дозволи на партијата да поставува прашања дали Владата поддржала барем 15 старт-апи и дали се ...

Заев: Жално е што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува статусите на фејсбук

Локално - 11.04.2019

Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува статусите на фејсбук. Професорката требало да се информира пред да ѝ дозволи на партијата да поставува прашања дали Владата поддржала барем 15 старт-апи и дали се ...

Силјановска: Правам грешки, но барем не навредувам

Скопје1 - 11.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, синоќа во „Отворено студио“ на телевизија Алфа рече дека прави грешки на митинзите, мислејќи на имињата на градовите, но вели дека тоа е подобро отколку ...

Силјановска: Како претседател лично нема да користам Северна !

Магазин - 11.04.2019

Во интервју за дневниот весник Независен, претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова истакнува дека прашањето за името на државата сеуште е отворено и дека ќе ја промовира Македонија по принципот на “Македонска салата” ...

Силјановска Давкова: Единствена реформа на оваа влада е промената на името

Нетпрес - 11.04.2019

Очекувавме реформи од Влада што се закити со придавката „реформска“, а единствена реформа која ја направија е, за жал, болната- реформата на името. Ова го истакна кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова на митингот во ...

Зоран Заев вечерва “распали” по Силјановска: Што имаш против новите 26 илјади вработувања и здравјето на луѓето?

Centar - 11.04.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва со најостра реакција до Силјановска: – Навистина жално што Гордана Силјановска Давкова дозволила ВМРО-ДПМНЕ да ѝ ги пишува статусите на фејсбук. Професорката требало да се информира пред да ѝ дозволи на партијата да ...

Силјановска: Правам грешки, но барем не навредувам

Фактор - 11.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, синоќа во „Отворено студио“ на телевизија Алфа рече дека прави грешки на митинзите, мислејќи на имињата на градовите, но вели дека тоа е подобро отколку ...

ХИТ ВИДЕО: Жени креваат плакат во раце и викаат во хор за Силјановска

Либертас - 11.04.2019

Хит на социјалните мрежи е видеото од кампањата на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска на која неколку жени се снимени како креваат знаме во раце и пеат во хор за неа. – Ќе гласам за Гордана затоа што е праведна.

Силјановска со остра критика до Заев: Премиерот се занимава со Марихуана во сред кампања

Магазин - 11.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО, Гордана Силјановска Давковска со остра критика кон премиерот Зоран Заев. Таа на својот Фејсбук профил револтирана објави дека актуелниотпремиер, наместо да води грижа за приоритетите во државата, тој ...

Силјановска: Нема владеење на правото – „Мала олигархиска група го осиромашува народот“

ТВ21 - 11.04.2019

Силјановска пред граѓаните на Бутел и Карпош говореше дека во земјава нема владеење на правото, тоа како што вели е неопходно за зачленување во Европската унија. Силјановска вели дека наместо владеење на право, во Македонија, владее мала олигархиска ...

Силјановска зборува за олигарси а во тоа време беше министер во Владата и со сопруг олигарх?

iPortal - 11.04.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вечерва оддржа митинг во општина Центар каде таа ги критикуваше членовите на Владата за нивното работење во 90-тите години Но, заборави ли Сијлановска дека токму таа беше ...

Мицковски: Одиме назад наместо да одиме напред

24Инфо - 11.04.2019

Најпрвин да ја поздравам македонската јавност. Денеска сме овде повторно заедно со граѓаните на Република Македонија, на Скопје отвораме уште еден штаб за идниот претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска повторно збунета: Ја обвинува владата од 90-тите во која таа беше министер!

iPortal - 11.04.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вечерва оддржа митинг во општина Центар каде таа ги критикуваше членовите на Владата за нивното работење во 90-тите години.

Заев: Што имаат Силјановска и Мицкоски против канабисот за медицински цели

1tv - 11.04.2019

Премиерот Зоран Заев ѝ одговори на противкандидатката Гордана Силјановска во статус на фејсбук колку бизниси и колку работни места отворила владата и колку земјоделци поддржала, откако таа го прозва дека ги објавил 15-те фирми кои добиле лиценца за ...

Силјановска ќе биде претседател во еден мандат: Од моите привилегии се откажувам, на Црвенковски и Иванов им ги оставам

Независен - 11.04.2019

Парламентот ќе го гласа целиот тим на премиерот, а не еден по еден министер. Собранието и Владата ќе доаѓаат и ќе си одат заедно, во вториот круг на претседателските избори ќе нема цензус, народните канцеларии остануваат отворени за (ин)директен ...

Силјановска-Давкова: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси

MTM - 11.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска Давкова во Центар: Правната држава ќе биде нашата заедничка партија

MTM - 11.04.2019

Таа притоа посочи дека во моментов во земјава е укината поделбата на власта и оти тоа е нешто што треба да се промени. – Ние немаме законодавна, извршна и судска власт. Ние немаме спреги и кочници.

Мицкоски: Отвораме уште еден штаб за идниот претседател Силјановска

MakPress - 11.04.2019

Најпрвин да ја поздравам македонската јавност. Денеска сме овде повторно заедно со граѓаните на Република Македонија, на Скопје отвораме уште еден штаб за идниот претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска: Да не дозволиме целата власт да биде во рацете на една група од Илинденска бр.2

MakPress - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Општина Центар. Силјановска Давкова рече дека ако ВМРО-ДПМНЕ отвори за нејзе врата без да ја прифати партиската програма да ...

Силјановска: Да не му дозволиме на Заев да ја прокоцка и иднината на нашите деца

MakPress - 11.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова на својот фејсбук профил упати критика кон владините економски политики кои државата ја сместуваат на срамното последно во регионот.

Силјановска: Среќна сум што расте поддршката за мене кај Албанците и другите етнички заедници

MakPress - 11.04.2019

Поздрав и до граѓаните. Поздрав до Македонците, Албанците, Ромите Власите, Бошњаците, Египјаните, зошто претседателот е и ќе биде претседател на сите граѓани без оглед на нивната етничка, расна, верска или било која друга припадност, истакна ...

Сиљановска: Владеењето на правото е најважно за една држава, а тоа сега го нема

МКД - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска-Давкова: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси

Нова ТВ - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска-Давкова: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси

Сител - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска: Не сум националист, но со Законот за јазици ќе се создаде хаос

Фокус - 10.04.2019

Промената на името со вештачки насадена придавка не е конечно решение како што вели власта, се додека постојат Уставниот суд, Обединетите нации и други институции кои се потпираат на правото, порача вечерва кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Силјановска-Давкова од Карпош : Од Македонија ќе направам пристојна и европска држава

Канал5 - 10.04.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва пред граѓаните на скопската општина Карпош порача дека сака да направи пристојна и европска држава во која ќе владее правото.

Силјановска: Ние ќе им покажаме како се водат евроатланските процеси

Фокус - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска Давкова пред граѓаните на Бутел : Ние ќе им покажеме како се водат евроатланска процеси и интеграции

Канал5 - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Бутел. Таа потенцираше дека со нејзината победа ќе им покаже како се водат евроатлански процеси и интеграции, додавајќи дека ...

Силјановска Давкова го посети манастирот „Свети Ѓорѓија“ во Рајчица

Сител - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова го посети манастирот „Свети Ѓорѓија“ во Рајчица. При самата посета на самиот манастир Силјановска Давкова посочи дека тука владее необична енергија и мир, ...

Кампања на Силјановска: Може ли да се поништи Преспанскиот договор

Нова ТВ - 10.04.2019

Разговор со проф. Темелко Ристески и амбасадорот Љупчо Арсовски за најавата на претседателската кандидатка на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова, за поништување на Преспанскиот договор и вметнување на клаузула за неменливост на името во ...

Силјановска: Ќе се обидам по мирен пат да го ревидирам Договорот со Грција

Фокус - 10.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата, Гордана Силјановска Давкова во вечерашното интервју на телевизија Алфа рече дека таа секогаш и секаде ќе укажувала на негативните работи од Преспанскиот договор и потоа ќе се обидела и да го ...

Митинг на Силјановска во Бутел и во Карпош

Канал5 - 10.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска Давкова вечерва одржа митинзи во скопските општини Бутел и Карпош. Таа потенцираше дека со нејзината победа ќе им покаже како се водат евроатлански процеси и интеграции, ...

Силјановска Давкова: Ако продолжи со ова темпо заминувањето на лекарите, ние ќе треба сами да се лекуваме

Канал5 - 10.04.2019

Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци како што објави Левица 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија, рече кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска-Давкова: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси

Вечер - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Прават пародија од Нобеловата награда за мир

Република - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Карпош. Силјановска Давкова потенцираше дека СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија, односно како ...

Силјановска: Владата веднаш да го исполни ветувањето кон лекарите

Н.Македонија - 10.04.2019

Драматична е состојбата, за последните три месеци како што објави Левица, 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, истакна денеска кандидатот за претседател на Република ...

Тие живеат во Брисел, а народот во Африка

Република - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Бутел. Таа потенцираше дека со нејзината победа ќе им покаже како се водат евроатлански процеси и интеграции, додавајќи дека ...

Силјановска-Давкова: Ако лекарите заминуваат со ова темпо, ќе треба сами да се лекуваме

Вечер - 10.04.2019

Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци како што објави Левица 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, еве јас јавно апелирам до ...

Силјановска: Пазарот во Гостивар е одличен пример за мултикултурно општество

А1 On - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова заедно со Ердоган Сарач, претседател на Движење за национално единство на Турците во Македонија (ДНЕТ) вчера остварија посета на пазарот во Гостивар.

Сиљановска Давкова: Мирот и енергијата од Рајчица ми даваат дополнителна сила во битката за праведна Македонија

Алфа - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р Гордана Сиљановска Давкова го посети манастирот „Свети Ѓорѓија“ во Рајчица, информираат од нејзиниот тим. Во информацијата до јавноста се вели дека при самата посета на самиот ...

„Корупцијата и криминалот царуваат во Македонија и не само што ја загрозуваат правната држава, туку и суверенитетот на ...

Курир - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Карпош. Силјановска Давкова потенцираше дека СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија, односно како ...

Силјановска: Власта живее како во Брисел, а народот како во Африка

+инфо - 10.04.2019

Ние ќе им покажеме како се водат евроатланска процеси и интеграции. Како не се изморија од повторување евроатлански интеграции, ЕУ и НАТО, но тоа се само зборови за нив, реторика, зад овие зборови нема никаква содржина, никаква суштина и тоа наскоро ...

Еден лекар дневно има намера да си замине, апелирам до Владата ветените 100.000 денари веднаш да ги реализира

Република - 10.04.2019

Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци, како што објави Левица, 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, потенцираше денеска ...

Силјановска: Пазарот во Гостивар е одличен пример за мултикултурно општество

Макфакс - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова заедно со Ердоган Сарач, претседател на Движење за национално единство на Турците во Македонија (ДНЕТ) остварија посета на пазарот во Гостивар.

Силјановска: Повикувајќи се на правото и правдата ќе се обидам го ревидирам Договорот со Грција

Вечер - 10.04.2019

Решението со „името“ воопшто не ми се допаѓа, не е добро, навлегува во правото на самоопределување, има идентитетска закана, вели кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во гостување во „Отворено студио“ на Алфа ТВ.

Силјановска: Енергијата од Рајчица ми даде дополнителна сила да ја продолжам битката за праведна Македонија

А1 On - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова го посети манастирот „Свети Ѓорѓија“ во Рајчица. При самата посета на самиот манастир Силјановска Давкова посочи дека тука владее необична енергија и мир, ...

Силјановска: Нобеловата награда за мир со која се фалат мене ми мириса на пародија

+инфо - 10.04.2019

СДСМ и Заев немаат државнички, ни демократски однос во Македонија, во Македонија нема владеење на правото. Многу брзо Македонија ќе добие извештај од Европската Унија со интересна форма на чекање на почетокот на преговорите за влез во ЕУ, порача ...

„Ние овде имаме владеење на една мала олигархиска група на луѓе која постојано се повикува на фантастичниот успех ...

Курир - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Бутел. Таа потенцираше дека со нејзината победа ќе им покаже како се водат евроатлански процеси и интеграции, додавајќи дека ...

Силјановска: Мора да се држите до ветувањата, не прво со советниците на владата, туку прво со лекарите

Курир - 10.04.2019

Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци како што објави Левица 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, еве јас јавно апелирам до ...

Силјановска: Државата не е пазар на две етнички групи туку збир на сите граѓани

Press24 - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова заедно со Ердоган Сарач, претседател на Движење за национално единство на Турците во Македонија (ДНЕТ) вчера остварија посета на пазарот во Гостивар .

Слушнете ги Грците: Успеавме да ги смениме идентитетот и историјата на соседниот народ

Република - 10.04.2019

Секако дека ми пречи што, ако бидам избрана за претседателка, ќе бидам првиот претседател на Република Северна Македонија, рече вечерва професорката Гордана Силјановска Давкова на гостување во Алфа.

СДСМ: Силјановска во Тетово зборуваше против употребата на јазиците

Макфакс - 10.04.2019

Кандидатката на Христијан Мицкоски, Гордана Силјановска, вчера во Тетово зборуваше против употребата на албанскиот јазик. Само неколку часа подоцна, Мицкоски во ТВ-интервју се обидуваше да ја оправда и им се обраќаше на граѓаните Албанци, велат од ...

До бојкотирачите: Поддржете ме, за името истото го чувствуваме

Република - 10.04.2019

Ништо нема да постигнеме ако ги бојкотираме изборите. Ќе ги бојкотираме еднаш, двапати, трипати и што потоа, прашаува професорката Гордана ИСлјановска Давкова. Тоа ќе отвори простор за предвремени парламентарни избори, рече Силјановска Давкова.

Ретроградната политика на Силјановска

+инфо - 10.04.2019

Силјановска вели дека не била националист, ама била против законот за јазици, ќе создадел хаос. За нејзе и ВМРО ДПМНЕ е хаос, ако некој го користи својот мајчин јазик во комуникација со институциите.

Силјановска: ЕУ бара подеднакви права за сите и јас се залагам за тоа

Курир - 10.04.2019

Законите мора да бидат во согласност со Уставот, затоа кога јас го критикувам Законот за јазиците тргнувам од научен аспект, од можноста демократијата да стане нефункционална, вели Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател поддржан од ...

Сите службеници на полагање на државен испит, па да видите кој е квалификуван и кој е стручен

Република - 10.04.2019

Во секоја книга пишува дека без квалификувана, стручна, компетентна и посветена на граѓаните државна и јавна администрација не успеала ниту една реформа, рече вечерва од Бутел кандидатот за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова, ...

Само од критика имате корист, а не од луѓе кои ви одобруваат 102 посто сè, па уште и сметаат дека се камшици

Република - 10.04.2019

Се плашам дека понекогаш безбедносните дилеми и закани за тероризам во Македонија, кои ги споменуваат, можат да се употребат за нешто друго – ние да бидеме слушани, прислушкувани, следени, предупреди денеска на минитгот во Бутиел, кандидатот за ...

„Тие живеат како во Брисел, ама народот живее како во Африка- тоа ние ќе го смениме“

Курир - 10.04.2019

Оваа средба за мене е многу важна, за сите нас е многу важна, зошто е премиерата пред 21 април, кога треба финалната средба да ја оддржиме, а таа да значи финална победа и вовед во уште една друга победа- на претседателската да се надоврзе и онаа на ...

Силјановска: Повикувајќи се на право и правда ќе укажувам дека Преспанскиот договор е идентитетска закана

Курир - 10.04.2019

Не сум ниту автор, ниту креатор, ниту на било кој начин сум учествувала на новата креација. Тоа е нешто што е постигано на оттуѓен начин од сите нас, Договорот е спротивен на националното право и на задолжителното меѓународно право, рече Гордана ...

Силјановска за Алфа: Концентрирана сум на проблемите на граѓаните и никој од мене нема да чуе навреда и понижување

Курир - 10.04.2019

Ги убедувам граѓаните дека таму сум на средбите, митинзите заради нив, не сум човек што сака ласкање и комплименти на линија на невкус, јас би реагирала на тоа. Јас кампањата ја креирам заедно со партијата и партиите кои застанаа зад мене, рече ...

Силјановска во „Отворено на Алфа“: Масовната излезност е единствена гаранција за фер и демократски претседателски ...

Алфа - 10.04.2019

Масовната излезност е единствена гаранција за фер и демократски претседателски избори, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во гостување во „Отворено студио“ на Алфа ТВ.

Во Македонија сета власт е на „Илинденска“, а внатре во „Илинденска“ сета власт е олицетворена во една личност

Република - 10.04.2019

Додека сме во подготвителната фаза пред поканата за почеток на преговори со Европската унија, ние треба да покажаме дека го имаме она што е неопходно за влез, односно владеење на право – го нема! Ова пред присутните граѓани на митингот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Силјановска во „Отворено на Алфа“: Ќе се обидам да го ревидирам решението за името

Алфа - 10.04.2019

Решението со „името“ воопшто не ми се допаѓа, не е добро, навлегува во правото на самоопределување, има идентитетска закана, вели кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во гостување во „Отворено студио“ на Алфа ТВ.

Силјановска: Ако за надвор може да се најде компромис, тогаш е крајно проблематично за дома да си го смениш името

Курир - 10.04.2019

Некој кој предава и европско уставно право, некој кој е одамна е во ЕУ, а јас сум бидејќи сум во многу европски институции уште од деведесеттите, а тие пак се дел од ЕУ. Така да некој да вели дека сум против ЕУ и НАТО е фрлање на песок во очи, рече ...

Силјановска Давкова од Карпош: Фалбата на Заев за добиена награда за мир со Грција е всушност една голема пародија

А1 On - 10.04.2019

Силјановска Давкова, вечерва пред жителите на Карпош потенцираше дека СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија, односно како што рече таа во Македонија нема владеење на правото, односно со независно судство тоа не е можно.

Силјановска Давкова во Бутел: Политиката на СДСМ е нелегална а со самото тоа и нелегитимна

А1 On - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Бутел. Таа потенцираше дека со нејзината победа ќе им покаже како се водат евроатлански процеси и интеграции, додавајќи дека СДСМ и Заев ...

Силјановска-Давкова: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси

Опсервер - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска-Давкова: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси

ММС - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјаноска против двојазичноста среде Тетово, а истовремено Мицкоски бараше гласови од Албанците преку телевизија

24Инфо - 10.04.2019

Силјаноска против двојазичноста среде Тетово, а истовремено Мицкоски бараше гласови од Албанците преку телевизија Гордана Силјановска Давкова, синоќа од Тетово рече дека Законот за јазици како противуставен ќе направи повеќе проблеми во ...

Силјаноска против двојазичноста среде Тетово, а истовремено Мицкоски бараше гласови од Албанците преку телевизија

Centar - 10.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, синоќа од Тетово рече дека Законот за јазици како противуставен ќе направи повеќе проблеми во секојдневието. Таа смета дека ќе има парализа во судството, институциите, фирмите.

Силјановска-Давкова: Еден дневно лекар има намера да си замине, апелирам до Владата она што го вети веднаш да го ...

Опсервер - 10.04.2019

Скопје, 10 април 2019 Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци како што објави Левица 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, еве јас ...

Силјановска-Давкова: Еден дневно лекар има намера да си замине, апелирам до Владата она што го вети веднаш да го ...

ММС - 10.04.2019

Скопје, 10 април 2019 Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци како што објави Левица 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, еве јас ...

Силјановска-Давкова: Еден дневно лекар има намера да си замине, апелирам до Владата она што го вети веднаш да го ...

Либертас - 10.04.2019

Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци како што објави Левица 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, еве јас јавно апелирам до ...

Силјановска-Давкова: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси и интеграции

Независен - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска: Пазарот во Гостивар е одличен пример за мултикултурно општество

Centar - 10.04.2019

Вчера, кандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова, заедно со Ердоган Сарач, претседател на Движењето за национално единство на Турците во Македонија (ДНЕТ), оствари посета на пазарот во Гостивар.

Силјановска-Давкова: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси

24Инфо - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска: Не сум националист, но со Законот за јазици ќе се создаде хаос

Либертас - 10.04.2019

Промената на името со вештачки насадена придавка не е конечно решение како што вели власта, се додека постојат Уставниот суд, Обединетите нации и други институции кои се потпираат на правото, порача вечерва кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Силјановска-Давкова: Од Македонија ќе направам пристојна и европска држава

Фактор - 10.04.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва пред граѓаните на скопската општина Карпош порача дека сака да направи пристојна и европска држава во која ќе владее правото.

Силјановска-Давкова: Еден дневно лекар има намера да си замине

Локално - 10.04.2019

„Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци, како што објави Левица, 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, еве јас јавно апелирам до ...

Силјановска Давкова ги нападна Преспанскиот договор и законот за јазици

Локално - 10.04.2019

Промената на името со вештачки насадена придавка не е конечно решение како што вели власта, се додека постојат Уставниот суд, Обединетите нации и други институции кои се потпираат на правото, порача вечерва кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Силјановска: Пазарот во Гостивар е одличен пример за мултикултурно општество

Точка - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова заедно со Ердоган Сарач, претседател на Движење за национално единство на Турците во Македонија (ДНЕТ) остварија посета на пазарот во Гостивар.

Силјановска: Пазарот во Гостивар е одличен пример за мултикултурно општество

24Инфо - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова заедно со Ердоган Сарач, претседател на Движење за национално единство на Турците во Македонија (ДНЕТ) остварија посета на пазарот во Гостивар.

Силјановска Давкова: СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија

Опсервер - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Карпош. Силјановска Давкова потенцираше дека СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија, односно како ...

Силјановска: Ќе се обидам по мирен пат да го ревидирам Договорот со Грција

Локално - 10.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата, Гордана Силјановска Давкова во вечерашното интервју на телевизија Алфа рече дека таа секогаш и секаде ќе укажувала на негативните работи од Преспанскиот договор и потоа ќе се обидела и да го ...

Силјановска-Давкова: Еден дневно лекар има намера да си замине, апелирам до Владата она што го вети веднаш да го ...

24Инфо - 10.04.2019

Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци како што објави Левица 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, еве јас јавно апелирам до ...

Силјановска: Не може да се разбираме преку преведувачи

Скопје1 - 10.04.2019

Едно општество за сите може да биде само граѓанското општество. Мојата цел и целта на ВМРО-ДПМНЕ е една и заедничка – право и правда за Македонија, истакна кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вчера на ...

Силјановска: Ако во концептот на власта се важни само Македонците и Албанците, што е со останатите заедници?

Скопје1 - 10.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Гостивар го критикуваше концептот на власта „Едно општество за сите“, бидејќи според неа, им биле важни само Албанците и Македонците.

Контроверзен видеоспот на ВМРО-ДПМНЕ: Не делат со наши пари

Скопје1 - 10.04.2019

Ширењето негативни информации за да се наруши јавната слика за политичкиот противник, според експертската јавност, може да претставува мултивитаминска инјекција само за слепите поддржувачи, но ги одбива неутралните гласачи.

„Тие живеат како во Брисел, ама народот живее како во Африка- тоа ние ќе го смениме“

Нетпрес - 10.04.2019

Оваа средба за мене е многу важна, за сите нас е многу важна, зошто е премиерата пред 21 април, кога треба финалната средба да ја оддржиме, а таа да значи финална победа и вовед во уште една друга победа- на претседателската да се надоврзе и онаа на ...

Силјановска: Повикувајќи се на право и правда ќе укажувам дека Преспанскиот договор е идентитетска закана

Нетпрес - 10.04.2019

Не сум ниту автор, ниту креатор, ниту на било кој начин сум учествувала на новата креација. Тоа е нешто што е постигано на оттуѓен начин од сите нас, Договорот е спротивен на националното право и на задолжителното меѓународно право, рече Гордана ...

Силјановска: Ќе се обидам по мирен пат да го ревидирам Договорот со Грција

Либертас - 10.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата, Гордана Силјановска Давкова во вечерашното интервју на телевизија Алфа рече дека таа секогаш и секаде ќе укажувала на негативните работи од Преспанскиот договор и потоа ќе се обидела и да го ...

„Достоинството на граѓаните не е на продажба и нема цена со која може да се плати“

Магазин - 10.04.2019

На вчерашниот митинг во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски им се обрати на насобраните граѓани и истакна дека на 21 Април победува професорката Гордана Силјановска Давкова, која е кандидатка за претседател поддржана од ВМРО.

Силјановска: Ситуацијата е драматична, ќе останеме без доктори во државата

Магазин - 10.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, поддржана од опозициската партија ВМРО, денеска изјави дека алармантна е состојбата со докторите во државава. Таа вели доколку власта не превземе нешто Македонија ќе остане без доктори, а ...

Силјановска: Нивната нобелова ми мириса на пародија

Либертас - 10.04.2019

Според претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова фалбата на Заев за добиена награда за мир со Грција е всушност една голема пародоја. – Се фалат со Нобелови награди за мир, а многу Нобелови награди за мир не завршиле на право место, и ...

Силјановска со порака до народот: „Власта живее како во Брисел, ама народот живее како во Африка“

Магазин - 10.04.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО, Гордана Силјановска Давкова, вечерва, со почеток во 18 и 30 го започна големиот митинг во општина Бутел. Таа пред бутелчани истакна дека за неа оваа средба е од особено значење.

Контроверзен видеоспот на ВМРО-ДПМНЕ: Не делат со наши пари

Независен - 10.04.2019

Додека претседателските кандидати сè почесто ги повикуваат гласачите активно да се вклучат во изборниот процес, на телевизиите почнаа да се вртат пропагандни спотови платени од џебот на граѓаните во кои се фрла кал врз противникот.

Силјановска: Ќе покажеме како се водат евроатланските процеси

MakPress - 10.04.2019

Кандидатот за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова вечерва се сретна со граѓани на скопската општина Бутел пред кои ги презентираше нејзините заложби за водење на евроинтегративните процеси, а се осврна и на ...

Силјановска: Хаосот кој го направија во правниот систем на Македонија не одалечува од ЕУ

MakPress - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Тетово. Силјановска Давкова на самиот почеток им се заблагодари на граѓаните од Тетово што дошле во толкав број и што ја ...

Силјановска: Економијата не може да цвета во отсуство на правна држава

MakPress - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Карпош. Силјановска Давкова потенцираше дека СДСМ и Заев имаат недржавнички ниту демократски однос во Македонија, односно како ...

Силјановска Давкова: Еден дневно лекар има намера да си замине

MakPress - 10.04.2019

Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци како што објави Левица 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно лекар има намера да си замине, еве јас јавно апелирам до ...

Силјановска: Пазарот во Гостивар е одличен пример за мултикултурно општество

MakPress - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова заедно со Ердоган Сарач, претседател на Движење за национално единство на Турците во Македонија (ДНЕТ) вчера остварија посета на пазарот во Гостивар.

Силјановска Давкова: Ние овде имаме владеење на една мала олигархиска група на луѓе

MakPress - 10.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Бутел. Таа потенцираше дека со нејзината победа ќе им покаже како се водат евроатлански процеси и интеграции, додавајќи дека ...

Силјановска: Мирот во Рајчица ми даде сила да ја продолжам битката за праведна Македонија

MakPress - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова го посети манастирот „Свети Ѓорѓија“ во Рајчица. При самата посета на самиот манастир Силјановска Давкова посочи дека тука владее необична енергија и мир, ...

Силјановска Давкова: Многу работи на власта немаат правен темел

MakPress - 10.04.2019

Промената на името со вештачки насадена придавка не е конечно решение како што вели власта, се додека постојат Уставниот суд, Обединетите нации и други институции кои се потпираат на правото, порача вечерва кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Силјановска Давкова го посети манастирот „Свети Ѓорѓија" во Рајчица

MTM - 10.04.2019

Вчера кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова го посети манастирот „Свети Ѓорѓија" во Рајчица. При самата посета на самиот манастир Силјановска Давкова посочи дека тука владее необична енергија и мир, ...

Mладите на СДСМ ја исмеваат, Силјановска им одговори: Ме насмеавте, ви честитам за креативноста

Фокус - 09.04.2019

Социјалдемократската младина на Македонија во Кичево ја пречека кандидатката за претседател, Гордана Силјановска, со плакат на кој пишуваше „Ова е Кичево, не е Кочани!!! ИмаТ разлика“. Силјановска позитивно ја прими оваа порака, која следи откако на ...

Силјановска Давкова во Тетово: Со законот за употреба на јазици ќе се создаде хаос во институциите

Канал5 - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Тетово. Силјановска Давкова на самиот почеток им се заблагодари на граѓаните од Тетово што дошле во толкав број и што ја ...

Мицкоски: Ве замолувам да ни дадете шанса да покажеме дека сме поразлични

Фокус - 09.04.2019

Изминавме илјадници километри разговаравме со илјадници наши сограѓани, треба да ја кажам вистината, а вистината е јасна и едноставна победуваме, а иден претседател е Гордана Силјановска Давкова, изјави вечерва на митингот во Гостивар претседателот ...

Силјановска-Давкова: Сè може да смените, но татковината никогаш

Сител - 09.04.2019

Татковината е неразделна од нациите. Честопати се навраќам на зборовите на Бернард Шо – се може да смените, може да ја смените идеологијата, може да ја смените облеката, поведението, ама татковината никогаш, истакна Силјановска-Давкова, кандидат за ...

Силјановска: Ако во концептот на власта важни се само Македонците и Албанците, што е со останатите заедници?

Фокус - 09.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Гостивар го критикуваше концептот на власта „Едно општество за сите“, бидејќи според неа, им биле важни само Албанците и Македонците.

Силјановска-Давкова: Сè може да смените, но татковината никогаш

Нова ТВ - 09.04.2019

Татковината е неразделна од нациите. Честопати се навраќам на зборовите на Бернард Шо – се може да смените, може да ја смените идеологијата, може да ја смените облеката, поведението, ама татковината никогаш, истакна Силјановска-Давкова, кандидат за ...

Силјановска Давкова во Гостивар:Татковината е неразделна од нациите

Канал5 - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гостивар, се наведува во соопштението од нејзиниот тим. Силјановска Давкова својата средба со граѓани во Гостивар ја започна со ...

Вонреден систематски преглед, под итно!

Окно - 09.04.2019

Ваква политичка реторика на омраза, каква што шири изборниот штаб на Гордана Силјановска Давкова, под команда на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, не е забележана во поновата македонска политичка историја.

Силјановска-Давкова: Да се излезе на изборите, ќе инсистирам на почитување на Уставот

24 Вести - 09.04.2019

Претседателските кандидати и денеска на средби со граѓани, трибини и митинзи ја продолжуваат изборната кампања со претставување на нивните програми и концепти. Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова, ќе ...

Силјановска Давкова: Мојата цел и целта на ВМРО-ДПМНЕ е една и заедничка - право и правда за Македонија

24 Вести - 09.04.2019

Треба да победиме за да ја делегитимираме власта и да отвориме пат за парламентарни избори за ново мнозинство – порача вечерва на митингот во Гостивар кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска: ЕУ нема да биде целосна симфонија без Западен Балкан и без Македонија

Макфакс - 09.04.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Кичево. Таа им посака добредојде на Кичевчани и им рече дека е дома, во својот роден град. И им рече на граѓаните дека Кичево е градот на нејзините прадедовци, ...

Силјановска од Тетово: Не може да се разбираме преку преведувачи

Press24 - 09.04.2019

Знам што најмногу го тишти Тетово, јас не сум националист. Јас сум човек роден во турска куќа, човек кој израснал со побратими не може да биде националист. Меѓутоа не можам, а да не кажам дека јазикот е најважниот код за комуникација, особено во ...

Силјановска: Со Мицкоски не сме заостанати и немодерни кога повикуваме на татковината

+инфо - 09.04.2019

Македонија е се што ние имаме. Не е точно дека сме ние немодерни, заостанати, традиционални. Не е точно дека денеска не е модерно да се зборува за татковината. Велат дека сме ве носеле во 19-тиот век во времето кога сите мислители повикувале или ...

Силјановска: Потребни се суштински промени, први на претседателските, а вторите на парламентарните предвремени избори

А1 On - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва им се заблагодари на граѓаните во Тетово што дошле во толкав број и што ја поддржуваат. Во Струга прифатив, зошто знаев дека намерата е добра, а целта е заедничка, ...

Силјановска Давкова: Македонија е се што ние имаме

Република - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гостивар. Силјановска Давкова својата средба со граѓани во Гостивар ја започна со зборовите дека Македонија е се што ние имаме.

Силјановска од Тетово: Потребни се суштински промени- прво на претседателските, а потоа на парламентарните предвремени ...

Курир - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на државата проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Тетово и на самиот почеток им се заблагодари на граѓаните од Тетово што дошле во толкав број и што ја поддржуваат.

Силјановска: Гласот за мене на овие избори, ќе значи глас за правдата за Македонија

Press24 - 09.04.2019

Македонија е се што ние имаме, истакна кандидатот за претседател на државата, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова која се обрати пред граѓаните во Гостивар. -Не е точно дека сме ние немодерни, заостанати, традиционални.

Мицкоски: Вистината е јасна – иден претседател е Гордана Силјановска Давкова

Република - 09.04.2019

Едно име имаме, во душата го носиме, ечеше во Гостивар на почетокот на вечерашниот митинг кој е дел од кампањата за претстојните претседателски избори, закажани за 21 април годинава. Пред насобраните гостиварци се обратија лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Силјановска-Давкова: Сè може да смените, но татковината никогаш

Вечер - 09.04.2019

Татковината е неразделна од нациите. Честопати се навраќам на зборовите на Бернард Шо – се може да смените, може да ја смените идеологијата, може да ја смените облеката, поведението, ама татковината никогаш, истакна Силјановска-Давкова, кандидат за ...

Мицкоски: Ќе ги победиме на 21 април па одиме на предвремени парламентарни

Press24 - 09.04.2019

Изминавме илјадници километри разговаравме со илјадници наши сограѓани, треба да ја кажам вистината, а вистината е јасна и едноставна победуваме, а иден претседател е Гордана Силјановска Давкова, изјави вечерва на митингот во Гостивар Претседателот ...

Силјановска: Не е точно дека сме немодерни, заостанати и традиционални ако ја сакаме татковината

А1 On - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва од Гостивар порача дека „Македонија е се што ние имаме“. -Не е точно дека сме ние немодерни, заостанати, традиционални.

Силјановска Давкова го посети сестринството во манастирот „Свети Ѓорѓија“ во Рајчица

Република - 09.04.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на сестринството во манастирот „Свети Ѓорѓија“ во Рајчица.

Силјановска Давкова од Тетово: Вистинскиот пат кон ЕУ е само со правда и правдина

Република - 09.04.2019

Силјановска Давкова на граѓаните објасни дека со законот за употреба на јазици ќе се создаде хаос во институциите, претпријатијата, факултетите. Таа не критикува од националистички причини туку критикува врз база на правото Кандидатот за претседател ...

Силјановска од Гостивар до сите граѓани: Гласот за мене на овие избори, ќе значи глас за правдата за Македонија

Курир - 09.04.2019

Македонија е се што ние имаме, истакна кандидатот за претседател на државата, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова која се обрати пред граѓаните во Гостивар. -Не е точно дека сме ние немодерни, заостанати, традиционални.

Ги искина плакатите од Силјановска Давкова, па се обиде физички да нападне членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ – од таму ...

Курир - 09.04.2019

Нервозата кај СДСМ е се поприсутна. Во текот на вчерашниот ден сите бевме сведоци на еден немил настан во кој активист на СДСМ се обиде физички да нападне членови на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Аеродром.

Силјановска во манастир: Мирот ми даде сила да ја водам битката за Македонија

Press24 - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, денеска го посети манастирот Свети Ѓорѓија во Рајица, па сподели фотографии на Фејсбук. - Во сестринството во манастирот Свети Ѓорѓија во питорескната Рајчица ...

Може да смените сè, но татковината никогаш

Република - 09.04.2019

Може да смените сè, ни татковината никогаш, порача од Гостивар кандидатката за претседател на на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова. Таа заедно со претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија Христијан Мицкоски ги продолжува ...

Силјановска во Гостивар: Може да смените сè, но татковината не можете никогаш

Press24 - 09.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, вечерва е на митинг во Гостивар. Умниот Џорџ Бернард Шо еднаш рекол: ‘Може да смените облека, но татковина никогаш не може да смените’.

Силјановска: Да се победи, да се делегитимира власта

Н.Македонија - 09.04.2019

Предизборен митинг во Кичево вечерва одржа ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Покрај многубројните членови и симпатизери на партијата, на овој митинг што се одржа во спортската сала „Јанчица“ беше и деветнаесетчлена делегација на ...

Гласот за мене ќе значи глас за правдата за Македонија

Република - 09.04.2019

Македонија е сè што тие немаат, ама Македонија е сè што ние имаме. Велат дека сме ве носеле во 19-ти век во времето кога сите мислители истакнувале дека секоја нација си има право на своја држава.

Не може да се разбираме преку преведувачи

Република - 09.04.2019

Едно општество за сите може да биде само граѓанското општество. Мојата цел и целта на ВМРО-ДПМНЕ е една и заедничка – право и правда за Македонија, истакна кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва на ...

Правото и правдата ќе дојдат со нас, порача од Гостивар Силјановска Давкова

Република - 09.04.2019

изјави вечерва во Гостивар Годана Силјановска Давкова, претседателски кандидат на ВМРО ДПМНЕ. Силјановска Давкова додаде дека правна држава не може да вирае во амбиент на корупција, на криминал, и непотизам.

Со авторитарна власт не се оди во ЕУ

Република - 09.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател поддржан од ВМРО ДПМНЕ вечерва на митингот во Гостивар потсети дека луѓето од власта користат празна и неразбирлива филозофија составена од три збора кажувам – заборавам – негирам.

Мицкоски од Гостивар: Вистината е јасна и едноставна, победуваме, а иден претседател е Гордана Силјановска Давкова

Курир - 09.04.2019

Изминавме илјадници километри разговаравме со илјадници наши сограѓани, треба да ја кажам вистината, а вистината е јасна и едноставна победуваме, а иден претседател е Гордана Силјановска Давкова, изјави вечерва на митингот во Гостивар Претседателот ...

Силјановска: Мојата цел и целта на ВМРО-ДПМНЕ е една и заедничка- право и правда за Македонија

Курир - 09.04.2019

Мојата цел и целта на ВМРО-ДПМНЕ е една и заедничка- право и правда за Македонија, истакна кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова на митингот во Тетово. -Знам што го тишти најмногу Тетово.

Силјановска: Ние кога ја слушаме химната се идентификуваме со неа, тие се срамат и плашат од неа

Курир - 09.04.2019

Македонија е се што тие немаат, ама Македонија е се што ние имаме. Велат дека сме ве носеле во 19-ти век во времето кога сите мислители истакнувале дека секоја нација си има право на своја држава.

Силјановска Давкова: Не можам да премолчам на нешто што е спротивно на правото и правдата

Република - 09.04.2019

Уште од дете сум била непослушна. Секогаш сум сметала дека е подобро да ми покажете, а не да ми кажете, порача вечерва пред тетовчани Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат на ВМРО ДПМНЕ на митингот.

Силјановска: Ова општество е мултиетничко, а концептот на власта води кон поделби, нерамноправност и конфликт

Курир - 09.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот во Гостивар истакна дека една од најекспоатираните флоскули на власта е концептот едно општество на сите граѓани. Тие велат дека во едно општество на сите граѓани сите етнички заеднии требало да ...

Силјановска: Набрзо ќе се соочиме со парализа на судскиот систем

Курир - 09.04.2019

Професорката Силјановска на митинг во Тетово говорејќи за јазикот истакна дека јазикот е најважниот код за комуникација особено во мултиетничко општество, не може да се разбираме преку преведувачи.

Силјановска Давкова: Многу работи на власта немаат правен темел

Вечер - 09.04.2019

Промената на името со вештачки насадена придавка не е конечно решение како што вели власта, се додека постојат Уставниот суд, Обединетите нации и други институции кои се потпираат на правото, порача вечерва кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Силјановска од Тетово: Не може да се разбираме преку преведувачи

+инфо - 09.04.2019

Знам што најмногу го тишти Тетово, јас не сум националист. Јас сум човек роден во турска куќа, човек кој израснал со побратими не може да биде националист. Меѓутоа не можам, а да не кажам дека јазикот е најважниот код за комуникација, особено во ...

Силјановска-Давкова на средба со млади во Битола – Тие се движечката сила на едно општество

Независен - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во кафе „Јагода“. Силјановска Давкова при средбата со младите посочи дека тие се ...

Силјановска: Да победиме на изборите и да потсетиме предвреме да распишат парламентарни избори

Независен - 09.04.2019

Македонија ја замислувам како земја на здрава храна, како земја на развиен селски туризам, како земја на среќни граѓани, им порача вечерва кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова на предизборен собир во Македонски Брод, ...

Силјановска-Давкова: Да се излезе на изборитe

Независен - 09.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Кичевци со плакат до Силјановска: Ова е Кичево, не е Кочани, ИмаТ разлика!

Либертас - 09.04.2019

Кичевци пред митингот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатката за претседателка Гордана Силјановска Давкова со плакат укажаа дека се наоѓа во Кичево, а не во Кочани, откако Силјановска на митингот во Кочани направи гаф и рече дека свекрва ѝ е од Кичево, па се ...

Да се излезе на изборите, ќе инсистирам на почитување на Уставот

Локално - 09.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Силјановска-Давкова: Да се излезе на изборите, ќе инсистирам на почитување на Уставот

ТВ21 - 09.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Силјановска-Давкова: Да се излезе на изборите, ќе инсистирам на почитување на Уставот

4NEWS - 09.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Силјановска:ЕУ нема да биде целосна симфонија без Западен Балкан и без Македонија

24Инфо - 09.04.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Кичево. Таа им посака добредојде на Кичевчани и им рече дека е дома, во својот роден град. И им рече на граѓаните дека Кичево е градот на нејзините прадедовци, ...

Силјановска: ЕУ нема да биде целосна симфонија без Западен Балкан и без Македонија

Точка - 09.04.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Кичево. Таа им посака добредојде на Кичевчани и им рече дека е дома, во својот роден град. И им рече на граѓаните дека Кичево е градот на нејзините прадедовци, ...

Силјановска: Ќе ги привлечеме разочараните од СДСМ и „Шарената револуција“ да гласаат за мене

Скопје1 - 09.04.2019

Добровечер бројни роднини, зошто дома сум, им се обрати на почетокот на митингот претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова на Кичевци. Таа му се заблагодари на ВМРО-ДПМНЕ што отвори врата за неа иако не е член на партијата.

Силјановска-Давкова: Потребни се суштински промени, први на претседателските избори, а вторите на парламентарните ...

Опсервер - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Тетово. Силјановска Давкова на самиот почеток им се заблагодари на граѓаните од Тетово што дошле во толкав број и што ја ...

Силјановска: Не е точно дека сме заостанати и немодерни кога повикуваме на татковината

Либертас - 09.04.2019

Македонија е се што ние имаме. Не е точно дека сме ние немодерни, заостанати, традиционални. Не е точно дека денеска не е модерно да се зборува за татковината. Велат дека сме ве носеле во 19-тиот век во времето кога сите мислители повикувале или ...

Силјановска од Гостивар: Ние со химната се идентификуваме, а тие се срамат од неа

ТВ21 - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гостивар. Таа истакна дека за разлика од нивните конкуренти, тие ја слушаат химната, затоа што со неа се идентификуваат, додека ...

Силјановска: Јазикот е најважен код за комуникација, но не може да се разбираме преку преведувачи

ТВ21 - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Тетово. Таа се осврна на „Законот за употреба на јазиците“ кој според неа има многу нејаснотии и ќе донесе само хаос во ...

Силјановска-Давкова: Сè може да смените, но татковината никогаш

Независен - 09.04.2019

Татковината е неразделна од нациите. Честопати се навраќам на зборовите на Бернард Шо – се може да смените, може да ја смените идеологијата, може да ја смените облеката, поведението, ама татковината никогаш, истакна Силјановска-Давкова, кандидат за ...

Мицкоски: Вистината е јасна и едноставна- победуваме!

Нетпрес - 09.04.2019

Изминавме илјадници километри разговаравме со илјадници наши сограѓани, треба да ја кажам вистината, а вистината е јасна и едноставна- победуваме, а иден претседател е Гордана Силјановска Давкова, изјави вечерва на митингот во Гостивар Претседателот ...

Силјановска-Давкова: Сè може да смените, но татковината никогаш

Опсервер - 09.04.2019

Татковината е неразделна од нациите. Честопати се навраќам на зборовите на Бернард Шо – се може да смените, може да ја смените идеологијата, може да ја смените облеката, поведението, ама татковината никогаш, истакна Силјановска-Давкова, кандидат за ...

Силјановска: Законот за јазиците ќе создаде хаос во институциите

Нетпрес - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Тетово. Силјановска Давкова на самиот почеток им се заблагодари на граѓаните од Тетово што дошле во толкав број и што ја ...

Силјановска Давкова во Гостивар: Со авторитарна власт не се оди во ЕУ, ниту се почнуваат преговори за членство

24Инфо - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова вечерва им се обрати на граѓаните во Гостивар. Таа својата средба со граѓани во Гостивар ја започна со зборовите дека Македонија е се што имаме.

Силјановска-Давкова: Сè може да смените, но татковината никогаш

1tv - 09.04.2019

Татковината е неразделна од нациите. Честопати се навраќам на зборовите на Бернард Шо – се може да смените, може да ја смените идеологијата, може да ја смените облеката, поведението, ама татковината никогаш, истакна Силјановска-Давкова, кандидат за ...

ВИДЕО Ги искина плакатите од Силјановска Давкова, па се обиде физички да нападне членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 09.04.2019

Нервозата кај СДСМ е се поприсутна. Во текот на вчерашниот ден сите бевме сведоци на еден немил настан во кој активист на СДСМ се обиде физички да нападне членови на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Аеродром.

Силјаноска: Може да смените сè, нo татковината никогаш!

Нетпрес - 09.04.2019

Македонија е се што тие немаат, ама Македонија е се што ние имаме. Велат дека сме ве носеле во 19-ти век во времето кога сите мислители истакнувале дека секоја нација си има право на своја држава.

Силјановска: Промената на името не е конечно се додека постојат Уставниот суд, ОН и други институции кои се потпираат ...

24Инфо - 09.04.2019

Промената на името со вештачки насадена придавка не е конечно решение како што вели власта, се додека постојат Уставниот суд, Обединетите нации и други институции кои се потпираат на правото, порача вечерва кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Силјановска-Давкова: Сè може да смените, но татковината никогаш

24Инфо - 09.04.2019

-Татковината е неразделна од нациите. Честопати се навраќам на зборовите на Бернард Шо – се може да смените, може да ја смените идеологијата, може да ја смените облеката, поведението, ама татковината никогаш, истакна Силјановска-Давкова, кандидат за ...

Силјановска: Најважно е да се оствари цензус на изборите- потоа ќе се отвори пат за нови парламентарни избори

Магазин - 09.04.2019

Kандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вчерашниот митинг во Кичево порача дека на престојните избори на 21 април, најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти.

Mисајловски од Дебар: ВМРО ДПМНЕ нема да бојкотира избори

Либертас - 09.04.2019

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги бојкотира претседателските избори и очекува сигурна победа на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова. Оваа го изјави попладне потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски пред членовите и симпатизарите на ...

Силјановска Давкова од Гостивар: Ми давате надеж дека има шанса за право и правда во Македонија

Gostivarpress.mk - 09.04.2019

„Се ближи денот на изборите, секојдневно сум меѓу луѓето во мојата убава земја, контактирам со нив, црпам енергија од сите страни, од прекрасните луѓе и од мојата земја и тоа ми дава надеж дека има шанса за Македонија и дека правото и правдата ќе ...

Силјановска: Без цензус на претседателските избори ќе се делегитимира гласот на граѓаните

MakPress - 09.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Силјановска: Не се оди во ЕУ качени на „Ориент Експрес“ кон Брисел

MakPress - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Кичево. Силјановска Давкова им посака добредојде на Кичевчани и им рече дека е дома, во својот роден град.

Силјановска-Давкова: Сè може да смените, но татковината никогаш

MakPress - 09.04.2019

Татковината е неразделна од нациите. Честопати се навраќам на зборовите на Бернард Шо – се може да смените, може да ја смените идеологијата, може да ја смените облеката, поведението, ама татковината никогаш, истакна Силјановска-Давкова, кандидат за ...

Силјановска Давкова: Татковината е неразделна од нациите

MakPress - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гостивар. Силјановска Давкова својата средба со граѓани во Гостивар ја започна со зборовите дека Македонија е се што ние имаме.

Што пишува во изборната програма на Силјановска Давкова: Македонска салата и Македонија без Северна

еМагазин - 09.04.2019

еМагазин во серијал Ви ги преставува изборните програми на тројцата кандидати за претседател на државата. Изборната претседателска програма на Гордана Силјановска Давкова е поделена на неколку теми помеѓу кои Право и правда за Македонија, Уставот, ...

Силјановска: Ќе предложам решенија за слабостите на сегашниот Устав

MakPress - 09.04.2019

Кандидатот за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова во својата програма преку која го бара гласот на граѓаните предвидува иницирање на уставни измени со цел зајакнување на највисокиот правен акт во нашата земја и отстранување на ...

Силјановска од Битола: Младите се движечката сила на едно општество

Сител - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Битола во Градскиот парк и средба со млади во кафе „Јагода“.

Силјановска-Давкова на средба со млади во Битола – Тие се движечката сила на едно општество

Канал5 - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во кафе „Јагода". Силјановска Давкова при средбата со младите посочи дека тие се ...

Силјановска од Македонски Брод: Ајде да ги победиме и да ги испратиме на незаслужен одмор

Фокус - 08.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова попладнево од Македонски Брод порача дека оваа власт треба да си замине, а со нивен пораз на претседателските избори да бидат испратени на, како што рече, незаслужен одмор.

Силјановска Давкова во Македонски Брод : Граѓаните рекоа НЕ за промена на името

Канал5 - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Македонски Брод. Силјановска Давкова го започна митингот со прашање има ли повистинско место да говорите за правото и ...

Силјановска од Македонски Брод: Уставот не може да се диктира однадвор, Уставот мора да извира одвнатре

Сител - 08.04.2019

Кандидатот за претседател, професорката Силјановска Давкова на митинг на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ во Македонски Брод истакна дека народот на 30-ти септември рече не на промената на Уставот, референдумот не успеа, а власта ...

Мицкоски со моќна порака: Изгрева зората на слободата и носи правда во Македонија!

Сител - 08.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на митингот во Македонски Брод истакна дека добра вест денеска се шири ширум државата, а таа е дека изгрева зората на слободата и носи правда во Македонија.

Силјановска: На овие избори најважно е да се излезе

Нова ТВ - 08.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Силјановска Давкова: Да не дозволиме да се избере претседател на државата во Собранието

24 Вести - 08.04.2019

Почнува втората недела од изборната кампања за претседателските избори во тек на која тројцата кандидати за претседателската функција продолжуваат да ги претставуваат своите програми, концепти и визии на средби, трибини и митинзи.

Силјановска од Македонски Брод: Да ги испратиме на незаслужен одмор

24 Вести - 08.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова од вечерашниот митинг во Македонски Брод порача дека доста е од владеењето на оваа власт и дека заслужуваат со тоа што ништо не сработија, народот да ги испрати на незаслужен ...

Вонреден систематски преглед, под итно!

+инфо - 08.04.2019

Не знам кој таму ја лаже професоркава, но нема шанса мнозинството што ќе излезе да гласа на претседателските избори да застане зад овој налудничав, излезен вон контрола политички вокабулар кој повеќе приличи на некаква поднапиена кафеанска прослава ...

СДСМ: Силјановска не сака да добиеме датум за преговори со ЕУ

Макфакс - 08.04.2019

,,Гордана Силјановска, исто како Христијан Мицкоски, зборува секој ден дека Република Северна Македонија нема да добие датум за преговори со ЕУ, во јуни.Исто како Мицкоски и Силјановска не сака да добиеме датум за преговори со ЕУ.Јасно е, ...

Силјановска: Посебен ден за мојот сопруг Благоја (ФОТО)

Press24 - 08.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, вчера отиде во црква на Благовец и на Фејсбук сподели фотографии, па напиша дека е тоа посебен ден за сопругот ...

Силјановска Давкова ветува дека ќе се залага за подобра животна средина

Курир - 08.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во нејзината изборна програма ветува дека како претседател на Република Македонија ќе се залага за подобра животна средина истакнувајќи дека за нејзе животната средина има најголемо значење за квалитетот на ...

Силјановска: Заевизам - многу кажуваат а забораваат, ја заборавија и химната

Press24 - 08.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за претседател, се огласи на социјалните мрежи по митинзите вчера. - Заевизмот е политика која не создава јавна вредност. Многу кажуваат, забораваат па негираат.

Силјановска: Младите заслужуваат европска иднина која власта нема капацитет да ја овозможи

Press24 - 08.04.2019

Гордана Силјановска Давкова се огласи на Фејсбук. - Од младите зависи иднината на Република Македонија. А јас како професор, но и Претседател ќе сторам сè да помогнам да се стекнат со дополнителни знаења и вештини со цел да бидат подготвени за ...

Силјановска: На младите им должиме европска иднина која власта нема капацитет да им ја овозможи!

Курир - 08.04.2019

Од младите зависи иднината на Република Македонија. А јас како професор, но и Претседател ќе сторам сè да помогнам да се стекнат со дополнителни знаења и вештини со цел да бидат подготвени за предизвиците што претстојат во иднина, ова денеска преку ...

Силјановска положи цвеќе на споменикот на Ченто

Макфакс - 08.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова положи цвеќе на споменикот на првиот претседател на АСНОМ, првиот претседател на Македонија, Андонов Ченто. Според неа, тоа е моќна симболика, зошто еден од основните темели на Европа е борбата ...

(ВИДЕО) Митинг на ВМРО ДПМНЕ во Битола

Тера - 08.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска- Давкова од митингот на плоштадот Магнолија се обрати пред граѓаните на Битола.Силјановска- Давкова посочи дека Битола е многу убав град, град на конзулите, но иако и таму ветуваа живот, актуелната власт ...

Силјаноска-Давкова: Зошто не би била првиот претседател-жена?

Вечер - 08.04.2019

Дојдов во Прилеп да положам цвеќе на споменикот на првиот претседател на АСНОМ, всушност првиот претседател на Македонија, Методија Андонов-Ченто. Тоа е моќна симболика, затоа што еден од основните темели на Европа е борбата против фашизмот, изјави ...

Силјановска: Младите мора да бидат слободни, мотивирани и да ја почувствуваат грижата од државата

Press24 - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во кафе „Јагода“. Силјановска Давкова при средбата со младите посочи дека тие се ...

Силјановска од Битола: Младите се движечката сила на едно општество, гласот на промените, иновативноста, и надежта на ...

Курир - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Битола во Градскиот парк и средба со млади во кафе „Јагода“.

Силјановска Давкова: Младите ќе ја донесат победата

А1 On - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во Битола. Силјановска Давкова при средбата со младите посочи дека тие се движечката ...

Уставот мора да се диктира одвнатре, а не однадвор

Република - 08.04.2019

Минатата година уставот се менуваше не заради граѓаните не за подобар економски живот, туку заради промена на име, во преамбула, делче што му претходи на уставот, Таму пишува нешто што го слушаме, се кажува за славно миунато, за цели кои ни се ...

Силјановска со порака од Македнски Брод: Да победиме на изборите и да ги испратиме на незаслужен одмор!

Република - 08.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва од Македонски Брод порача дека доста е од владеењето на оваа власт и дека заслужуваат со тоа што ништо не сработија како што вели Силјановска народот да ги испрати на ...

За овие природно било отсекогаш да сме се викале Северна Македонија

Република - 08.04.2019

Уставот треба да се менува, но многу вниимателно и одговорно, со „рака што трепери“, го започна своето обраќање вечерва од Македонски Брод професорката Гопрдана Силјановска Давкова. , Силјановска – Давкова отвори тема за која досега не зборувала на ...

По неуспешен референдум државници се извинуваат и си заминуваат, ама нашиов остана…

Република - 08.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат поддржан од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на осмиот ден од предизборната кампања се претстави пред граѓаните на Македонски Брод.

Силјановска од Македнски Брод: Да победиме на изборите и да ги испратиме на незаслужен одмор

Press24 - 08.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва од Македонски Брод порача дека доста е од владеењето на оваа власт и дека заслужуваат со тоа што ништо не сработија како што вели Силјановска народот да ги испрати на ...

Силјановска од Македонски Брод: Уставот не може да се диктира однадвор, Уставот мора да извира одвнатре

Курир - 08.04.2019

Кандидатот за претседател, професорката Силјановска Давкова на митинг на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ во Македонски Брод истакна дека народот на 30-ти септември рече не на промената на Уставот, референдумот не успеа, а власта ...

Силјановска: Mладите се движечката сила на едно општество

Н.Македонија - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во кафуле во Битола. Силјановска Давкова при средбата со младите посочи дека тие се ...

Мицкоски со моќна порака: Изгрева зората на слободата и носи правда во Македонија!

Курир - 08.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на митингот во Македонски Брод истакна дека добра вест денеска се шири ширум државата, а таа е дека изгрева зората на слободата и носи правда во Македонија.

Силјановска Давкова: Референдумот не успеа ама власта заборави на народот

А1 On - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Македонски Брод. Силјановска Давкова го започна митингот со прашање има ли повистинско место да говорите за правото и правдата во ...

Силјановска: Национален интерес не се гради меѓу двајца, тројца, туку со консензус

+инфо - 08.04.2019

Има ли повистинско место да говорите за правото и правдата во Македонија од Македонски Брод. За тоа е најголемиот доказ за името на ова прекрасно место дека придавката македонски природно си е врзана и неразделна е од Македонија, порача ...

„Граѓаните рекоа НЕ за промена на името, референдумот не успеа, ама власта заборави на народот“

Курир - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Македонски Брод. Силјановска Давкова го започна митингот со прашање има ли повистинско место да говорите за правото и ...

Силјановска-Давкова: Да победиме на изборите и да ги потсетиме да распишат предвремени парламентарни избори

Алфа - 08.04.2019

„Уставот се менува ретко и тоа со рака што трепери, но не од страв, туку од одговорност, зашто Уставот е најважната правна и политичка книга на една држава што значи и на Македонија“, порача вечерва кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана ...

Силјановска-Давкова: Да победиме на изборите и да потсетиме предвреме да распишат парламентарни избори

Вечер - 08.04.2019

Македонија ја замислувам како земја на здрава храна, како земја на развиен селски туризам, како земја на среќни граѓани, им порача вечерва кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова на предизборен собир во Македонски Брод, ...

Национален интерес се гради со консензус, со опозиција, со претседател на држава, а најмногу со народот

Република - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Македонски Брод. Силјановска Давкова го започна митингот со прашање има ли повистинско место да говорите за правото и ...

Силјановска-Давкова: Да се излезе на изборите, ќе инсистирам на почитување на Уставот

Вечер - 08.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Силјановска: Да се излезе на изборите- по претседателските ќе се отвори пат за нови парламентарни избори

Курир - 08.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Откако направи гаф, Силјановска дочекана со плакат: „Ова е Кичево, не е Кочани“

Press24 - 08.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Дафкова, на митингот во Кочани направи гаф, па градот го нарече Кичево. – Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова.

Кичевци со плакат до Силјановска: Ова е Кичево, не е Кочани, ИмаТ разлика!

+инфо - 08.04.2019

Кичевци пред митингот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатката за претседателка Гордана Силјановска Давкова со плакат укажаа дека се наоѓа во Кичево, а не во Кочани, откако Силјановска на митингот во Кочани направи гаф и рече дека свекрва ѝ е од Кичево, па се ...

Силјановска пречекана во Кичево со плакат – „Ова е Кичево, не е Кочани“

Вечер - 08.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Дафкова, на митингот во Кочани направи гаф, па градот го нарече Кичево. – Почитувани кочанчани, почитувана фамилија Јовановски, мојата свекрва е од Кичево, Јованова.

Силјановска: На претседателките избори треба да се победи не заради Гордана Силјановска, туку за да се делегитимира ...

Курир - 08.04.2019

Професорката Силјановска на митингот во Кичево истакна дека на претседателките избори треба да се победи не заради Гордана Силјановска, туку за да се делегитимира власта, за тоа што таа не водела сметка за уставното право и за задолжителното ...

„Затоа ние имаме проблем со суверенитетот, не заради себе, туку заради нивната корупција и криминал“

Курир - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Кичево. Силјановска Давкова им посака добредојде на Кичевчани и им рече дека е дома, во својот роден град.

Силјановска: Со ВМРО-ДПМНЕ ќе ги привлечеме и разочараните од „Шарената револуција“ да гласаат за мене

+инфо - 08.04.2019

Добровечер бројни роднини, зошто дома сум, им се обрати на почетокот на митингот претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова на Кичевци. Таа му се заблагодари на ВМРО-ДПМНЕ што отвори врата за неа иако не е член на партијата.

Силјановска Давкова: По мојата победа, премиерот да распише итни парламентарни избори

А1 On - 08.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова вечерва пред граѓаните во Кичево кажа иако е непартиски кандидат ВМРО-ДПМНЕ го направило вистинскиот чекор, демократски, реформски, победнички, зошто заедно ќе ги привлечат не само членовите и ...

За подобра Македонија, но и за Шарената револуција – Гордана Силјановска-Давкова

Република - 08.04.2019

Силјановска порчаа дека најважно е да се излезе на овие избори, дека ако не го достигнеме цензусот претседателот ќе се бира во Собранието, ќе биде по нивна мерка. Се што прави оваа власт, нема да го прави новата власт, туку на државнички, европски и ...

Една недела кампања: Ќе има ли цензус со бледи настапи

Фактор - 08.04.2019

Бледи во реторика која не е впечатлива, со исти фрази, ама и гафови - помина една недела од изборната капмања за претседателските избори. Кампањата нема жестина, ниту интерес кај граѓаните, а кандидатите „играат“ внимателно со анемична реторика на ...

Мицковски: На овие избори се носи одлука дали ќе продолжиме да живееме во понижена, омаловажена и уништена држава

Магазин - 08.04.2019

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашниот митинг во Струмица се обрати пред насобраните граѓани. Мицкоски пред присутните потенцираше дека овие претседателски избори не се обични избори, туку многу повеќе од ...

СДСМ: Силјановска не сака да добиеме датум за преговори со ЕУ

Точка - 08.04.2019

,,Гордана Силјановска, исто како Христијан Мицкоски, зборува секој ден дека Република Северна Македонија нема да добие датум за преговори со ЕУ, во јуни.Исто како Мицкоски и Силјановска не сака да добиеме датум за преговори со ЕУ.Јасно е, ...

Вонреден систематски преглед, под итно!

Либертас - 08.04.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Ваква политичка реторика на омраза, каква што шири изборниот штаб на Гордана Силјановска Давкова, под команда на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, не е забележана во поновата македонска ...

Заев: Јас сум роден во Социјалистичка Република Македонија, тоа значи дека моите деца не се мои бидејќи се родени во ...

Скопје1 - 08.04.2019

Ја слушам госпоѓа Силјановска Давкова како изјавува дека е родена во Народна Република Македонија и ако и дадат лична карта со Република Северна Македонија, нема да е таа. Е која ќе е? Некоја друга ли? Аманте со тоа, реагира премиерот, Зоран Заев, ...

Силјановска: Химната не смее да се заборави, таму каде што е химната таму е и државата

Магазин - 08.04.2019

Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова , кандидатот за претседател поддржана од редовите на ВМРО, вчера се обрати пред граѓаните во Струмица и изјави дека за неа овој град е асоцијација на поранешниот претседател Борис Трајковски и македонскиот ...

Силјановска: Преживеаните Македонци на „Титаник“ ги запишале како Македонци кога пристигнале во Америка

Скопје1 - 08.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, вчера зборуваше на митинг пред струмичани. Силјановска во својот говор се задржа на промената на името и праша зошто ако може Србија на Србите, Бугарија на Бугарите, Грција на ...

СДСМ: Силјановска не сака да добиеме датум за преговори со ЕУ

Локално - 08.04.2019

„Гордана Силјановска, исто како Христијан Мицкоски, зборува секој ден дека Република Северна Македонија нема да добие датум за преговори со ЕУ, во јуни. Исто како Мицкоски и Силјановска не сака да добиеме датум за преговори со ЕУ“, соопштуваат ...

Силјановска Давкова: Правото на самоопределување е право на секоја држава и народ

Независен - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова денеска пред граѓаните во Радовиш истакна дека е загрижена од она што оваа влада го има направено во изминатите две години, потенцирајќи дека многу ветиле, а ништо не ...

Силјановска : Да не дозволиме да се избере претседател на државата во Собранието

Независен - 08.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова вечерва побара поддршка од струмичани, со цел на претседателските избори, како што кажа, да ги делегитимираат штетните политики на Зоран Заев и на СДСМ.

Силјановска со парафот на Северна ги потпишува „натпартиските“

Независен - 08.04.2019

Македонија влегува во втората третина од кампањата за претседателските избори, чиј прв круг е закажан за 21 април. Реториката се заострува, политичките партии ги потиснуваат кандидатите за претседател, кои се обидуваат да остават слика на академски ...

Претседатели без смисла за хумор

Независен - 08.04.2019

Ерол Ризаов Тројцата кандидати за претседател на државата во предизборната кампања се „мртви“ сериозни, стегнати, подуплашени и повеќе намќорести отколку насмеани. Тешко ја совладуваат тремата на разумно ниво.

Силјановска: На младите им должиме европска иднина која власта нема капацитет да им ја овозможи!

Нетпрес - 08.04.2019

Од младите зависи иднината на Република Македонија. А јас како професор, но и Претседател ќе сторам сè да помогнам да се стекнат со дополнителни знаења и вештини со цел да бидат подготвени за предизвиците што претстојат во иднина, ова денеска преку ...

Силјановска: Младите заслужуваат европска иднина која власта нема капацитет да ја овозможи

Скопје1 - 08.04.2019

Гордана Силјановска Давкова се огласи на Фејсбук. – Од младите зависи иднината на Република Македонија. А јас како професор, но и Претседател ќе сторам сè да помогнам да се стекнат со дополнителни знаења и вештини со цел да бидат подготвени за ...

Силјановска положи цвеќе на споменикот на Ченто

24Инфо - 08.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова положи цвеќе на споменикот на првиот претседател на АСНОМ, првиот претседател на Македонија, Андонов Ченто. Според неа, тоа е моќна симболика, зошто еден од основните темели на Европа е борбата ...

Силјаноска-Давкова: Зошто не би била првиот претседател-жена?

Либертас - 08.04.2019

Дојдов во Прилеп да положам цвеќе на споменикот на првиот претседател на АСНОМ, всушност првиот претседател на Македонија, Методија Андонов-Ченто. Тоа е моќна симболика, затоа што еден од основните темели на Европа е борбата против фашизмот, изјави ...

Силјановска положи цвеќе на споменикот на Ченто

Точка - 08.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова положи цвеќе на споменикот на првиот претседател на АСНОМ, првиот претседател на Македонија, Андонов Ченто. Според неа, тоа е моќна симболика зашто еден од основните темели на Европа е борбата ...

Силјановска: Младите ги носат промените, бунтовноста и бестрашноста, тие ќе ја донесат победата

24Инфо - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во Битола. Таа при средбата со младите посочи дека тие се движечката сила на едно општество, ...

Силјановска: Младите ги носат промените, бунтовноста и бестрашноста, тие ќе ја донесат победата

Точка - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска-Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во Битола. Таа при средбата со младите посочи дека тие се движечката сила на едно општество, ...

Силјановска: Mладите ќе ја донесат победата затоа што тие се носители на промените

Нетпрес - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Битола во Градскиот парк и средба со млади во кафе „Јагода“.

Силјановска-Давкова на средба со млади во Битола – Тие се движечката сила на едно општество

1tv - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во кафе „Јагода“. Силјановска Давкова при средбата со младите посочи дека тие се ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Непознат човек кинел плакати од Силјановска, потоа нападна член на УМС со пцости и закани

Скопје1 - 08.04.2019

На социјалните мрежи се појави видео во кое непознат човек ги кине плакатите од кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова. На истото може да се забележи како тој со упатува пцости и закани кон член на ...

Силјановска од Македонски Брод: Граѓаните рекоа не за промена на името, но власта заборави на народот

ТВ21 - 08.04.2019

Гордана Силјановска – Давкова, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва се обрати пред жителите на Македонски Брод каде што се осврна на менувањето на Уставот поради менувањето на името.

Силјановска: Уставот треба да се менува ретко, и тоа, со рака што трепери

24Инфо - 08.04.2019

Уставот треба ретко да се менува и тоа со рака што трепери, но не од страв туку од одговорност, изјави кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова која се обрати пред граѓаните во Македонски Брод.

Силјановска: Младите ги носат промените, бунтовноста и бестрашноста, тие ќе ја донесат победата

Centar - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска-Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во Битола. Таа при средбата со младите посочи дека тие се движечката сила на едно општество, ...

Силјановска: Уставот не може да се диктира однадвор, тој мора да извира одвнатре

Нетпрес - 08.04.2019

Кандидатот за претседател, професорката Силјановска Давкова на митинг на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ во Македонски Брод истакна дека народот на 30-ти септември рече не на промената на Уставот, референдумот не успеа, а власта ...

Мицкоски: Да се бориме да нашиот сон стане јаве

Нетпрес - 08.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на митингот во Македонски Брод истакна дека добра вест денеска се шири ширум државата, а таа е дека изгрева зората на слободата и носи правда во Македонија.

Силјановска положи цвеќе на споменикот на Ченто

Centar - 08.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова положи цвеќе на споменикот на првиот претседател на АСНОМ, првиот претседател на Македонија, Андонов Ченто. Според неа, тоа е моќна симболика зашто еден од основните темели на Европа е борбата ...

Силјановска од Кичево: Не се оди во ЕУ качени на Ориент експрес, туку ЕУ преку стандардите се носи дома

ТВ21 - 08.04.2019

Централниот митинг вечерва кандидатот за претседател подржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова го имаше во Кичево. Иако многу пати досега порачала дека е песимист дека на јунскиот самит државата ќе добие датум за почеток на преговорите, на ...

Силјановска-Давкова: Да се излезе на изборите, ќе инсистирам на почитување на Уставот

1tv - 08.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Силјановска Давкова: Има ли повистинско место да говорите за правото и правдата во Македонија од Македонски Брод

Опсервер - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Македонски Брод. Силјановска Давкова го започна митингот со прашање има ли повистинско место да говорите за правото и ...

Силјановска: По претседателските ќе се отвори пат за нови парламентарни избори

Нетпрес - 08.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Силјановска-Давкова: Се плашам дека ако не го достигнеме цензусот, тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието

Либертас - 08.04.2019

На овие избори најважно е да се излезе и да не се остави проблемот со изборниот цензус од 40 проценти. Зошто се плашам дека ако не го достигнеме цензусот дека тогаш можеби претседателот ќе се бира во Собранието.

Силјановска од Македонски Брод: Граѓаните рекоа не за промена на името, но власта заборави на народот

4NEWS - 08.04.2019

Гордана Силјановска – Давкова, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва се обрати пред жителите на Македонски Брод каде што се осврна на менувањето на Уставот поради менувањето на името.

Силјановска од Кичево: Не се оди во ЕУ качени на Ориент експрес, туку ЕУ преку стандардите се носи дома

4NEWS - 08.04.2019

Централниот митинг вечерва кандидатот за претседател подржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова го имаше во Кичево. Иако многу пати досега порачала дека е песимист дека на јунскиот самит државата ќе добие датум за почеток на преговорите, на ...

Мицкоски: На овие избори се одлучува за Македонија

MakPress - 08.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните во Струмица. Мицкоски пред присутните потенцираше дека овие претседателски избори не се обични избори, туку многу повеќе од тоа, бидејќи Македонија е во ...

Силјановска: Ќе ја направиме Македонија горда, како што Струмица е горда на Трајковски и Пандев

MakPress - 08.04.2019

Силјановска Давкова на митингот во Струмица пред граѓаните рече дека првата асоцијација во Струмица е асоцијацијата на поранешниот претседател Борис Трајковски и македонскиот фудбалер Горан Пандев, потенцирајќи дека иако Трајковски го нарекувале ...

Вонреден систематски преглед, под итно!

CivilMedia - 08.04.2019

пишува: За само една недела официјална изборна кампања, во интерпретациите на опозициската жестока пропаганда на говор на омраза, државата е целосно пред пропаст, со неа владее картел од криминалци, предавници и воени злосторници, предводени од ...

Силјановска: Заевизмот е политика која не создава јавна вредност, многу кажуваат па негираат

MakPress - 08.04.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за претседател, се огласи на социјалните мрежи по митинзите вчера. Заевизмот е политика која не создава јавна вредност. Многу кажуваат, забораваат па негираат.

Силјановска положи цвеќе на споменикот на Ченто

MakPress - 08.04.2019

Положив цвеќе на споменикот на првиот претседател на АСНОМ всушност првиот претседател на Македонија, Андонов Ченто. Тоа е моќна симболика, зошто еден од основните темели на Европа е борбата против фашизмот.

„Задоволителни“, „хуманитарни“ и „Титаник“ претседателски избори

CivilMedia - 08.04.2019

Државната изборна комисија е задоволна од досегашните активности поврзани со претседателските избори. Како што објаснија на денешната седница досега немалко некакви прекршувања и покрај малите забелешки на ОБСЕ?ОДИХР.

Силјановска Давкова: Најдобар синоним за младиот човек е слободата

MakPress - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во кафе „Јагода“. Силјановска Давкова при средбата со младите посочи дека тие се ...

Силјановска: Македонски брод е доказ дека придавката е природно неразделна од Македонија

MakPress - 08.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати пред граѓаните во Македонски Брод. Силјановска Давкова го започна митингот со прашање има ли повистинско место да говорите за правото и ...