TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Следбениците на Тито од Кочани го одбележаа денот на раѓањето на социјалистичка Југославија

Канал5 - 29.11.2020

Поминаа 77 години од денот кога народите што живеат на дел од Балканот се обединија во заедничката држава Југославија, во која имаа рамноправност и сопствена државност. Со дефиле од возила накитени со македонски и југословенски знамиња, фотографии ...

Борисов за FAZ:За непостоечкото македонско малцинство и жените и „Бугарите“ во МК

Канал5 - 29.11.2020

Интервјуто го правеше познатиот новинар на весникот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (FAZ), Мјакл Мартенс, а се чини најмногу го интересираше видеото со непозната жена во неговата спална соба, корупцијата и Македонија.

Поддржувачите на делото на Тито сепак го одбележаа Денот на СФРЈ

МКД - 29.11.2020

Македонците беа победници во Втората светска војна, под водството на маршал Јосип Броз Тито беа на страната на прогресивниот антифашистички свет, заедно со братските југословенски народи. Македонската држава е производ на партизаните и ...

Кој да се избере – Германија или Советскиот Сојуз

Независен - 29.11.2020

Воодушевувањето од Германија меѓу двете светски војни беше особено изразено кај водачите на бугарскиот јавен живот. Бугарската војска ја почитуваше германската моќ и ефикасност, и покрај последните горчливи денови од Првата светска војна Шест ...

Апостолски: Им наредив на бугарските армии да се вратат назад поради нивните саботажи

Антропол - 29.11.2020

Додека провладините медиуми се обидуваат да ја покрепат ревизионистичката теза на Владата за “бугарска администрација” со вадење цитати од контекст на генералот Апостолски, во продолжение издвојуваме дел од неговите записи каде наведува дека Петта ...

(ВИДЕО) Зошто Каракачанов го нарече Заев „Бугарин кому бавно му работи умот“ или Како Заев се откажува од македонскиот ...

Нетпрес - 29.11.2020

Сѐ уште македонскиот премиер Зоран Заев во саботата доцна вечерта се обиде да реагира на објавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов кој го опиша како „Бугарин на кому ден потоа му доаѓа умот“, оценувајќи дека ...

Следбениците на Јосип Броз Тито од Кочани го одбележаа денот на раѓањето на социјалистичка Југославија

ММС - 29.11.2020

Со дефиле од возила накитени со македонски и југословенски знамиња, фотографии на својот патрон и други обележја на социјалистичка Југославија, членовите на здружението „Јосип Броз Тито“ од Кочани денеска го одбележаа 29 ноември, денот на ...

Ќе го „реши“ ли Зоран Заев и македонскиот народ?!

+инфо - 29.11.2020

Дури и на Гоце да не му се припише идентитетска определба, со било која договорена формулација во комисијата тој ќе стане дел од „заедничката“ историја, со што повторно ќе добие бугарски карактер! Интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС ...

Македонската жица изгубена, црвените линии се кинат: Како Заев се откажува од македонските историја и јазик?

Курир - 29.11.2020

Македонската жица ја искина, црвените линии ги избриша, од премиер стана трговец. Трговец со сé што е македонско, со сé што е најголемо богатство на македонскиот народ. „Како Господ Ве молам…НЕ ГИБАЈТЕ МИ ЈА ЖИЦАТА МАКЕДОНСКА ОТИ ИЗГУБЕН ВО ВРЕМЕТО, ...

Македонија треба времено дa го замрзне спорот со Бугарија до март 2021

Фактор - 29.11.2020

Се наоѓаме во период кога Бугарија нѐ уценува да признаеме дека нашите корени се бугарски, македонскиот јазик е западнобугарски дијалект и дека Македонците во Бугарија не постојат и ако Судот во Стразбур го кажува токму спротивното.

„Браќата“ Борисов и Заев си разменија подароци: Едниот подари блокада, другиот го подари Гоце Делчев

Алфа - 29.11.2020

„Браќата“ Борисов и Заев си разменија подароци, едниот и подари блокада на Македонија, другиот го подари Гоце Делчев на Бугарија. Наместо жесток одговор на бугарските уцени и условувања, македонскиот премиер во едно интервју, ги удоволи сите ...

Пиштол, злато и евра: Како изгледа собата на бугарскиот премиер

Локално - 29.11.2020

Приватниот живот на бугарскиот премиер Бојко Борисов стана политичко прашање, а причина за тоа се слики од неговата спална соба. Во интервју тој објаснува како настанале овие фотографии. Според премиерот, темата на интервјуто за „Фаз“ со премиерот ...

Ќе го „реши“ ли Зоран Заев и македонскиот народ?! – пишува проф. Митко Б. Панов

Опсервер - 29.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за Бгнес (25.11.2020) претставуваше демонстрација на искренoст пред бугарската јавност со што отворено ја манифестираше подготвеноста за откажување од македонската национална историја за возврат на пријателскoто ...

Љ.Георгиевски: Таткото на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ цел живот се пишува како македонски бугарин, а син му држи ...

Мак. Весник - 29.11.2020

Поранешниот Премиер Љубчо Георгиевски на своето гостување во ТВ 24 зборувјќи за спорот со Бугарија, се осврна на опозицијата и нивното лицемерие: Имено, Љ.Георгиевски тврди дека висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, поранешен амбасадор на Брисел, му држи ...

Ќе го „реши“ ли Зоран Заев и македонскиот народ?! – пишува проф. Митко Б. Панов

Expres - 29.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за Бгнес (25.11.2020) претставуваше демонстрација на искренoст пред бугарската јавност со што отворено ја манифестираше подготвеноста за откажување од македонската национална историја за возврат на пријателскoто ...

Уневска: Не сакам Заев да ја претставува мојата земја

Expres - 29.11.2020

(…) „Додека го гледав интервјуто на Заев за бугарската агенција не можев да се начудам како не проценивме со кого имаме работа. На сите, дури и лути прашања од бугарскиот новинар, кој како секој нормален човек, иако како професионалец не би требало, ...

Кога во бугарското собрание се слушале овации за обединување на Македонците (ВИДЕО)

Вечер - 29.11.2020

Видео од говор на бугарскиот претседател Ѓеорги Димитров покажува историја меѓу Македонија и Бугарија сосема разлика од таа што сега сакаат да ја наметнат бугарските власти. Во говорот во бугарското народно Собрание во 1947 година Димитров зборува ...

Кога во бугарското собрание се слушале овации за обединување на Македонците (ВИДЕО)

Expres - 29.11.2020

Видео од говор на бугарскиот претседател Ѓеорги Димитров покажува историја меѓу Македонија и Бугарија сосема разлика од таа што сега сакаат да ја наметнат бугарските власти. Во говорот во бугарското народно Собрание во 1947 година Димитров зборува ...

Георгиевски во колумна за бугарски сајт ја раскажува „Бугарската“ историја на Делчев, вели Македонија ја криела таа ...

MakPress - 29.11.2020

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски вели „Можеби цело време сè уште криеме некои работи околу Гоце Делчев и не сакаме да зборуваме за нив.

Димовски до Ковачев: Овој пат Андреј, ќе ја пееме онаа нашата за Јане Сандански, на кого се плашите името да му го ...

MakPress - 29.11.2020

МАКЕДОНИЈА ИМА СВОИ ИНТЕРЕСИ, СВОЈА ПОЛИТИКА И СВОЈА ИДНИНА, АНДРЕЈ КОВАЧЕВ. А ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ Е ПРЕДВОДНИК НА ОТПОРОТ И ПОСЛЕДНИОТ БЕДЕМ, КОЈ ВО СТОИ НА ПАТОТ НА УНИШТУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА, пишува на својот фејсбук профил членот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Шефот на Бугарските историчари: Тоа што го кажа Заев треба да биде внесено во официјален документ

MakPress - 29.11.2020

Ангел Димитров, претседателот на бугарскиот тим на историчари дел од македонско-бугарската комисијата вели дека интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС може да е игра на политичката сцена и затоа бара нешто ...

Според Захариева со диктаторот Живков може во Европа, ама со Тито не!

Фокус - 28.11.2020

Им препорачувам на Екатерина Захариева, Андреј Ковачев, Красимир Каракачанов, па и Румен Радев, кој е многу помлад од мене и многу од работите не ги познава, да го прочитаат текстот „Блокадата на С.

Ангел Димитров: Интервјуто на Заев не е доволно, треба меѓународно-правен документ

Канал5 - 28.11.2020

Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС може да е игра на политичката сцена, смета шефот на бугарскиот тим на историчари, Ангел Димитров. Во изјава за бугарското национално радио, Димитров вели дека за да се земе ...

За „бугарскиот АС“ од 90-те, Љубчо Георгиевски, Гоце Делчев бил роден во „бугарски вилает“?

Канал5 - 28.11.2020

Тој вели „Можеби цело време сè уште криеме некои работи околу Гоце Делчев и не сакаме да зборуваме за нив. Што го прави Гоце Делчев заеднички херој на Македонија и Бугарија?“ Во колумната за бугарскиот портал mediapool.bg , поранешниот македонски ...

Медиапул БГ: 10 незгодни прашања за нашето ( Бугарско ) вето

Канал5 - 28.11.2020

Медиапул е бугарски портал кој лоцирани 10 грешки, од нивен, реален и чесен „агол“, кои довеле до ветото за Македонија, а истото е осудено од сите останати членки на ЕУ 1. Зошто Бугарија го предложи контроверзниот бизнисмен ЈОРДАН (Орце) КАМЧЕВ за ...

Николовски: Ова е време на храбри одлуки, треба да направиме се што е во наша можност, со заштитен македонски јазик

24 Вести - 28.11.2020

Одговорноста на оваа влада е да ја внесе земјата во ЕУ, но и да го зачува македонскиот јазик и идентитет - државниот врв и денеска обединет во ставовите, но и изјавите за медиумите по интервјуто на премиерот Заев кое предизвика реакции во домашната, ...

Дали Заев се сопна?

Deutsche Welle - 28.11.2020

Ако интервјуто на премиерот беше хазардерска игра, тогаш хазардот може да биде или трумф или слом. Ако тоа беше по сугестија од „пријателите“ Заев ќе може да се исправи откако се сопна. Иако штетата е веќе направена Во кабинетот на премиерот Зоран ...

Димовски до Ковачев: Тоа што сте нашле квислинзи не значи дека Македонците ќе ви попуштат, ние ќе пееме за Јане, оној ...

Нетпрес - 28.11.2020

Мaкедонија има свои интереси,своја политика и своја иднина, Андреј Ковачев. А Христијан Mицкоски е предводник на отпорот и последниот бедем, кој во стои на патот на уништување на Mакедонија, му порача на бугарскиот европратеник Димитар Димовски од ...

Ангел Димитров се плаши дека интервјуто на Заев е само политичка игра

Независен - 28.11.2020

Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската агенција Бгнес може да е игра на политичката сцена, смета шефот на бугарскиот тим од комисијата на историчарите, Ангел Димитров.

Половина од Бугарите не сакаат демократија. Никаде во Европа не е така

Независен - 28.11.2020

Дури 45 проценти од Бугарите (и речиси 100 отсто од приврзаниците на националистичките партии) претпочитаат силна рака на лидер кој „не го попречуваат парламентот и изборите“. А 35 отсто претпочитаат либерална демократија.

Димовски до Ковачев: Тоа што сте нашле квислинзи, не значи дека Македонците ќе ви попуштат, ние ќе пееме за Јане, оној ...

+инфо - 28.11.2020

Македонија има свои интереси, своја политика и своја иднина, Андреј Ковачев. А, Христијан Мицкоски е предводник на отпорот и последниот бедем кој ви стои на патпт на уништување на Македонија му порача Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ на европратеникот ...

Бугарија од ноќеска воведува строги мерки

Press24 - 28.11.2020

Затворањето на училиштата, рестораните и трговските центри се мерки што стапуваат на сила ноќеска на полноќ во Бугарија која се соочува со експлозија на заразени и голема стапка на смртност, објави новинската агенција БТА.

Ангел Димитров: Ако е сериозен Заев, кажаното треба да влезе во документ

МКД - 28.11.2020

Ангел Димитров вели дека за да се земе како сериозно тоа што премиерот Заев го кажал во интервју за бугарската БГНЕС, треба да има и нешто посериозно, како меѓународно-правен документ. Тој вели дека кажаното во интервјуто треба да биде внесено и во ...

Болниците се исполнети: Бугарија од денеска воведува строги мерки

Скопје24 - 28.11.2020

Нови мерки како затворање на училиштата, рестораните и трговските центри од синоќа стапија на сила во Бугарија. Сите образовни институции се селат на онлајн учење. Баровите и рестораните се затвораат и ќе можат да подготвуваат јадења само за достава.

Бугарија сака да му подигне споменик на Вудро Вилсон: Тој ја спречи ликвидацијата на Бугарија како држава и нејзина ...

Во Центар - 28.11.2020

Споменик на 28-от претседател на Соединетите држави Вудро Вилсон треба да се подигне во Софија како израз на благодарност на бугарскиот народ кон неговите заслуги за зачувување на националниот суверенитет и територијалниот интегритет на Бугарија.

Дали Заев се сопна?

Слободен Печат - 28.11.2020

Ако интервјуто на премиерот беше хазардерска игра, тогаш хазардот може да биде или трумф или слом. Ако тоа беше по сугестија од „пријателите“ Заев ќе може да се исправи откако се сопна. Иако штетата е веќе направена Во кабинетот на премиерот Зоран ...

Што воопшто знаат Пендаровски и Стефоска

Нова ТВ - 28.11.2020

“Иднината никако да дојде, минатото никако да си отиде, а ние овде глумиме сегашност”. “Тетовирани души”-Горан Стефановски Зачудувачки се, би рекле неразбирливи, ставовите на претседателот Пендаровски и министерката за култура Стефоска, нивните ...

Ангел Димитров: Интервјуто на Заев не е доволно, треба меѓународно-правен документ

Република - 28.11.2020

Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС може да е игра на политичката сцена, смета шефот на бугарскиот тим на историчари, Ангел Димитров. Во изјава за бугарското национално радио, Димитров вели дека за да се земе ...

Дали Заев се сопна?

Либертас - 28.11.2020

Најмалку седум работи произлегуваат од самото интервју и последиците што ги предизвика. Овој гест на Брант беше дел од Источната политика (Ostpolitik) на германскиот канцелар да ги намали тензиите меѓу Истокот и Западот за време на студената војна и ...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Поглед - 28.11.2020

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се во согласност со објективната историја и во согласност со најголем дел од книгите извадени од македонскиот архив.

Димовски до Ковачев: Тоа што сте нашле квислинзи на власт, не значи дека Македонците ќе ви попуштат, ние ќе пееме за ...

Курир - 28.11.2020

МАКЕДОНИЈА ИМА СВОИ ИНТЕРЕСИ, СВОЈА ПОЛИТИКА И СВОЈА ИДНИНА, АНДРЕЈ КОВАЧЕВ. А ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ Е ПРЕДВОДНИК НА ОТПОРОТ И ПОСЛЕДНИОТ БЕДЕМ, КОЈ ВО СТОИ НА ПАТОТ НА УНИШТУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА. Оваа порака ја испраќа Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Љубчо Георгиевски: Гоце Делчев бил роден во бугарски вилает

Република - 28.11.2020

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски вели „Можеби цело време сè уште криеме некои работи околу Гоце Делчев и не сакаме да зборуваме за нив.

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поглед - 28.11.2020

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран Заев го даде за бугарската агенција БГНЕС.

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со ...

Фактор - 28.11.2020

Зоран Заев и го даде најголемиот автогол на македонската државна политика по признавањето на Тајван, смета Предраг Марковиќ, поранешен претседател на Србија во федерацијата со Црна Гора, претседател на српското собрание и министер за култура.

Лазаров: Еден ден може да се разбудиме без нација и народ, кој решил да мигрира кон иднина и прогрес

Бриф - 28.11.2020

Доцна ги учиме лекциите дека без економија, инвестиции и бизнис, државата нема иднина, вели претседателот на македонско-бугарската стопанска комора, Кирил Лазаров во интервју за „Локално“.

Димитров: За да го прифатиме кажаното од Заев како сериозен став, ни треба меѓународен правен документ

Локално - 28.11.2020

„По интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС во Република Северна Македонија, беше предизвикана бура. Не можам да го погледнам тоа што го рече недвосмислено. Навистина прави ризичен и очаен потег за зачувување на политичката власт, но може да ...

ИНТЕРВЈУ со Лазаров: Еден ден може да се разбудиме без нација и народ, кој решил да мигрира кон иднина и прогрес

Локално - 28.11.2020

Доцна ги учиме лекциите дека без економија, инвестиции и бизнис, државата нема иднина, вели претседателот на македонско-бугарската стопанска комора, Кирил Лазаров во интервју за „Локално“.

Кирил Лазаров: Во иднина да се проектира и автопатско решение кон Бугарија

Фактор - 28.11.2020

Претседателот на Македонско-Бугарската стопанска комора Кирил Лазаров ја поздрави владината најава дека во 2021 год ќе вложи 50 милиони евра за патно поврзување со Бугарија, а дополнително на тоа побара и автопатско решение во иднина за да се ...

Бугарското ВМРО со закана: Западните покраини – засекогаш бугарски

Н.Македонија - 28.11.2020

ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов продолжува со провокациите кон Македонија, но и кон останатите соседни. На 27 ноември 2020 година на официјалниот сајт на бугарската партија ВМРО-БНД беше објавено видео од обраќањето на д-р Милен Михов – заменик ...

Откажување од минатото нема и не може да има

Н.Македонија - 28.11.2020

За продолжување на драматичниот надолен тренд на македонско-бугарските односи, со наближувањето на крајот на германското претседателство со ЕУ, се чини дека имаат удел и другите земји-членки на ЕУ, кои покажуваат рамнодушност, иако спорот има силни ...

Авансираниот кураж од Унијата за Софија во спорот со Македонија

Н.Македонија - 28.11.2020

Договорот за добрососедство со Бугарија наместо да го отвори патот за македонската евроинтеграција и да ги подобри односите со источниот сосед, стана камен на сопнување меѓу двете земји, отворајќи уште редица нови проблеми за кои се сметаше дека се ...

Георгиевски: Поранешна сопруга на претседател на „Народна“ 4 пати пред мене зборувала за заедничка историја со Бугарија

Мак. Весник - 28.11.2020

Во текот на интервјуто Љубчо Георгиевски помалку налутено и изненадено, рече дека ќе почне да ги објавува со име и презиме сите функционерите на ВМРО кои сега плукаат по ставовите на Зоран Заев, што тие во минатото изјавувале за Бугарија и тоа го ...

Радев и Борисов добиле совет за Македонија: Потпишете со Заев, со Мицкоски ќе биде лошо

Expres - 28.11.2020

Бугарскиот државен врв последниве денови добил совет од бугарски и меѓународни експерти за балканска политика и меѓународно право кој вели официјална Софија да потпише договор со Заев по секоја цена затоа што по неговиот неминовен пад Бугарија ниту ...

Љубчо се надмина себеси: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ РОДЕН ВО БУГАРСКИ ВИЛАЕТ!

Вечер - 28.11.2020

Љубчо Георгиевски, сегашниот колационен партнер на СДСМ и Зоран Заев смета дека Кукуш, родното место на Гоце Делчев, не е Егејска Македонија, па ниту не е ни во денешна Грција туку - во бугарски вилает! па според тоа е - Бугарин.

Димовски до Ковачев: Со вазали сакате да го остварите тоа што не им успеа на вашите дедовци

Expres - 28.11.2020

Во текст со наслов “МАКЕДОНИЈА ИМА СВОИ ИНТЕРЕСИ,СВОЈА ПОЛИТИКА И СВОЈА ИДНИНА” членот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Димитров му се обраќа на Андреј Ковачев европратеник и еден од најблиските соработници на Бојко Борисов: Ова што ...

Топалов: Називот „Бугари“ звучи навредливо и понижувачки (ВИДЕО)

Expres - 28.11.2020

Професорот Кирил Топалов, член на Мешовитата Бугарско-македонсака комисија историска комисија има забелешки и на тоа како Македонците се обраќаат на Бугарите: „Од средината на 50-те тие го преземаа српското ‘Бугари’ кое звучи навредливо, ...

Меѓународно-правен документ изгласан во македонското Собрание, бара Ангел Димитров!

Expres - 28.11.2020

Наспроти тврдењето на Владата во Скопје дека нема да има анекс на Договорот со Бугарија, копретседателот од бугарскиот дел на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања, Ангел Димитров, го потврди предупредувањето од македонската опозиција.

Ќе ги гони ли МВР Македонците ако Бугарите ги нарекуваат Бугари (ВИДЕО)

Expres - 28.11.2020

Академикот Кирил Топалов, член на македонско – бугарската комисија за историја и образование го спори именувањето на неговиот народ од страна на Македонците како Бугари. Според изјава во емисија на бугарските медиуми Топалов тврди дека од средината ...

Адвокатот на пиринските Македонци на бугарска ТВ: Заев не може да се откаже од нивните права

Expres - 28.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ за „Слободна зона“ на бугарската ТВ Европа вели дека изјавата на Заев за БГНЕС е несериозна и е надвор од неговиот мандат како премиер на ...

Од Софија отворени територијални закани, од Скопје и ЕУ молк (ВИДЕО)

Expres - 28.11.2020

Членка на владеачката бугарска коалиција предводена од Бојко Борисов со отворени закани за македонскио територијален интегритет и суверенитет. ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов продолжува со провокациите кон Македонија, но и кон останатите соседни ...

Љубчо Георгиевски: Гоце Делчев е роден во бугарскиот вилает во рамките на Отоманската империја

Мак. Весник - 28.11.2020

Во колумната за бугарскиот портал mediapool.bg , поранешниот македонски премиер, кој за бугарите во 90-те беше „најголемиот бугарски ас“, меѓу другото вели: „Јас бев војник во Штип. Цело време бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, ...

Георгиевски за Студио 10: Ако Бугарија даде зелено светло за преговори Заев ќе постигне голем успех

24 Вести - 27.11.2020

„Сите тие што сега го напаѓаат Заев, треба да бидат принципиелни и да кажат дека изминатите 30 години немаат направено ништо за подобрување на добрососедските односи со Бугарија. Напротив, уште повеќе ја заоструваа рерориката.

Георгиевски: Заев не кажа ништо погрешно во интервјуто

24 Вести - 27.11.2020

Претседателот на ВМРО Народна партија Љубчо Георгиевски во гостување на ТВ 24 со поддршка на Заев. Георгиевски потенцираше дека сите работи што ги зборувал Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се во согласност со објективната историја и во согласност ...

Петковски: Заев сака да ја надмине блокадата, но Бугарија тешко ќе попушти пред изборите

Фокус - 27.11.2020

Целта на интервјуто на премиерот Зоран Заев на БГНЕС беше во функција да се деблокира процесот на евроинтеграции, но не верувам дека Бугарија ќе попушти пред одржувањето на парламентарните избори во март следната година, оценува поранешниот ...

Бугарија од ноќеска воведува строги мерки

Канал5 - 27.11.2020

Затворањето на училиштата, рестораните и трговските центри се мерки што стапуваат на сила ноќеска на полноќ во Бугарија која се соочува со експлозија на заразени и голема стапка на смртност, објави новинската агенција БТА.

Малески: Дали е Зоран Заев на прагот да оствари уште еден подвиг после оној со Грција?

360 степени - 27.11.2020

Вредноста на ова последно отворање на Зоран Заев кон Бугарија е што ја стави бугарската политика пред невозможна дилема: дали да остане на ветото и „да го пушти Заев низ вода“ предизвикувајќи криза во Македонија или да се откаже од ветото и со ...

Георгиевски: Поранешната сопруга на екс лидерот на ВМРО НП, а сега пратеник од ДПМНЕ, четири пати пред мене зборуваше ...

Во Центар - 27.11.2020

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран Заев го даде за бугарската агенција БГНЕС.

Дилемата на политичарот соочен со судбински одлуки

+инфо - 27.11.2020

Вредноста на ова последно отворање на Зоран Заев кон Бугарија е што ја стави бугарската политика пред невозможна дилема: дали да остане на ветото и „да го пуши Заев низ вода“предизвикувајќи криза во Македонија, или да се откаже од ветото и со ...

Георгиевски: Заев не кажа ништо погрешно во интервјуто

Press24 - 27.11.2020

Претседателот на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски, во гостување на ТВ 24 потенцираше дека сите работи што ги зборувал Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се во согласност со објективната историја и во согласност со најголем дел од книгите ...

Илија Димовски: Најопасното тврдење на Заев е дека со Бугарија имаме заедничка историја

Press24 - 27.11.2020

Поранешниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски вели дека најопасно тврдење на премиерот Зоран Заев во интервјуто за агенцијата БГНес е оти со Бугарија имаме заедничка историја.

„Железната завеса“ треба да падне како Берлинскиот ѕид?

МКД - 27.11.2020

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид.

Бугарија воведува остри мерки против короната

Независен - 27.11.2020

Затворање на училитштата, угостителските објекти и трговските центри се мерки кои стапуваат на сила на полноќ во сабота во Бугарија, соочена со експлозија на заразени и висока стапка на смртност, јави БТА.

Бугарија воведува остри мерки против коронавирусот

Нетпрес - 27.11.2020

Затворање на училиштата, угостителските објекти и тровските центри се мерките кои стапуваат на сила од петокот на полноќ во Бугарија којашто се соочува со експлозија на бројот на заразените и висока стапка на смртност, пренесува службената новинска ...

Фељтон: Бугарија во Втората светска војна

Независен - 27.11.2020

Многу вистини, полувистини, лаги, гнев, па и омраза, дотекоа од Бугарија и Македонија последниве два месеци откако стана јасно дека официјалните власти во Софија ќе го блокираат утврдувањето на преговарачката рамка за нашата земја во ЕУ и со тоа ...

Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување на анекс на договор?

Нетпрес - 27.11.2020

Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, пишува „Инфомакс“ . Според информациите на порталот, Зоран Заев ги прифатил барањата на Софија со кои Македонија и официјално ќе признае т.н.

Софија вознемирена од објавувањето на податоци за лицата со бугарски пасош

Независен - 27.11.2020

Бугарија ги цени брзите потези на властите во Скопје за палењето на бугарското знаме и манифестациите на говор на омраза на социјалните мрежи, но очекува брза реакција и за тоа што податоци за лица со бугарско државјанство кои живеат на територијата ...

СОС повик за разум

Нова ТВ - 27.11.2020

Пишува: Беса Арифи Следејќи го целиот процес поврзан со бугарското вето за започнување на преговорите за пристап во ЕУ на Северна Македонија и случувањата во последниве денови се повеќе мислам дека треба да направиме голем напор и да се потрудиме да ...

Готово е: Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, ќе се прифати заедничка историја и нов анекс

Република - 27.11.2020

Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, дознава „Инфомакс“ до дипломатски извори, вклучени во процесот. Според информациите на Инфомакс, Зоран Заев ги прифатил барањата на Софија со кои Македонија и официјално ќе признае т.н.

Бугарско МНР: Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите

MTM - 27.11.2020

Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите. Овој став бил изнесен на денешниот состанок на в.д. македонскиот амбасадор во Софија во Министерството за надворешни работи, јави агенцијата „Бгнес“.

Пендаровски за ДВ: Историјата не се повторува, дури ни како фарса

24Инфо - 27.11.2020

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. Тука немавме маневарски простор, зашто барањата се однесуваа на прашања за кои не се преговара, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за ...

Пендаровски за ДВ: Историјата не се повторува, дури ни како фарса

iPortal - 27.11.2020

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. Тука немавме маневарски простор, зашто барањата се однесуваа на прашања за кои не се преговара, вели претседателот.

Георгиевски: Заев не кажа ништо погрешно во интервјуто

24Инфо - 27.11.2020

Претседателот на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски во гостување на ТВ 24 со поддршка на Заев. Георгиевски потнцираше дека сите работи што ги зборувал Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се во согласност со објективната историја и во согласност ...

Тито Петковски за раскина во одбрана на Заев: Не кажа ништо лошо

Република - 27.11.2020

Целта на интервјуто на премиерот Зоран Заев на БГНЕС беше во функција да се деблокира процесот на евроинтеграции, но не верувам дека Бугарија ќе попушти пред одржувањето на парламентарните избори во март следната година, оценува поранешниот ...

Фељтон: Бугарија во Втората светска војна

Либертас - 27.11.2020

Многу вистини, полувистини, лаги, гнев, па и омраза, дотекоа од Бугарија и Македонија последниве два месеци откако стана јасно дека официјалните власти во Софија ќе го блокираат утврдувањето на преговарачката рамка за нашата земја во ЕУ и со тоа ...

Освен за Втората светска војна, Заев не кажа ништо друго погрешно во интервјуто - се огласи и Георгиевски

Фактор - 27.11.2020

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се во согласност со објективната историја и во согласност со најголем дел од книгите извадени од македонскиот архив.

Заев: АСНОМ е историска потврда на нашиот македонски јазик и идентитет

Локално - 27.11.2020

„Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија. АСНОМ е историска потврда на нашиот македонски јазик и нашиот македонски идентитет.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Koалицијата размрдана, дел од политичарите дадоа поддршка на Заев

Фактор - 27.11.2020

ДЕЛ ОД ПОЛИТИЧАРИТЕ ГО ПОДДРЖАА ЗАЕВ Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски запрашан за изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот БГНЕС рече дека неговото Куманово го ослободиле македонските партизани - И моето Куманово е ослободено од ...

Ски центрите во Бугарија ќе се отворат на 21 декември

Вечер Прес - 27.11.2020

Ски-центрите во Бугарија ќе останат отворени. Бугарија го отфрли предлогот на германската канцеларка Ангела Меркел за затворање на зимските одморалишта во Европа за ограничување на ширењето на КОВИД-19. Франција и Италија веќе го поддржаа предлогот.

СОС повик за разум

iPortal - 27.11.2020

Интересно е да се следи целата хистерија и драма која се направи околу последното интервју на премиерот Зоран Заев за БГНЕС. Се јавија сите да го расчеречат, жив да го изедат, да го наречат предавник, шиткач на македонските интереси, шверцер на ...

Илија Димовски: 101 годишнина од првото раселување на нашите луѓе од егејска Македонија

Опсервер - 27.11.2020

НЕЈСКИОТ ДОГОВОР, големиот погром на населението од егејска Македонија. Денес потпишан, на 27 ноември 1919 година. 101 годишнина од првото раселување на нашите луѓе од егејска Македонија. Денес е годишнина на договорот помеѓу Бугарија и Грција за ...

Бошко Буха политички екплодираше на својата нагазна мина!

Фактор - 27.11.2020

Чудесно! Би рекле тие од другата страна на Осоговијата, кои толку имаат психопатолошка желба да ни бидат „браќа“. Ние би рекле неверојатно, на нашки, на македонски јазик. Со таква неверојатност „лекичко“ (на струмичко-петричкиот јазик, кој го говори ...

Инфомакс: Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување на анекс на договор

Курир - 27.11.2020

Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, дознава „Инфомакс“ до дипломатски извори, вклучени во процесот. Според информациите на Инфомакс, Зоран Заев ги прифатил барањата на Софија со кои Македонија и официјално ќе признае т.н.

Еве што потпишал Тито во Крајова во 1944 година-Заев го ревидира „реакционерните фашистички елементи на Владата на ...

PressingTV - 27.11.2020

Изјавата на премиерот Зоран Заев дека бугарската војска ги ослободила Куманово, Крива Паланка, целиот овој регион о Скопје предизвика бура од реакции во јавноста, впрочем како и целото негово интервју за бугарската агенција БГНЕС.

Коалиционите партнери на Заев бараат средба

Алфа - 27.11.2020

Заев не се соочува само со притисок внатре во СДСМ. И коалиционите партнери бурно реагираа на неговите изјави во интервјуто за агенцијата БГНЕС. Либерал – демократите на министерот за локална смаоуправа, Горан Милевски, на седницата на извршниот ...

Македонија пред жешка политичка зима

Вечер Прес - 27.11.2020

„ Железната завеса“ кој а , според зборовите на премиерот Зоран Заев, помеѓу Македонија и Бугарија ја изградила Југославија, укажува дека можеби тој ги прифатил сите бугарски барања во врска со почетокот на пристапните преговори на Македонија и ЕУ.

Бугарија денеска ја чествува 101-годишнината од Нејскиот договор-Потпис за првата национална катастрофа, Струмица ...

PressingTV - 27.11.2020

На 27 ноември се одбележува Денот на националното сеќавање, пишува софиски Факти. Датумот е вклучен во календарот на значајни настани во 1996 година на предлог на националното здружение „Мајка Бугарија“.

Софија бара реакција и за „вознемирувањето“ на лицата со бугарско државјанство во Македонија

Фактор - 27.11.2020

Бугарија ги цени брзите потези на властите во Скопје за палењето на бугарското знаме и манифестациите на говор на омраза на социјалните мрежи, но очекува брза реакција и за тоа што податоци за лица со бугарско државјанство кои живеат на територијата ...

Официјална Софија вознемирена од објавувањето податоци за Македонците со бугарски пасош

Република - 27.11.2020

Бугарија очекува брза реакција на властите во Скопје за тоа што податоци за лица со бугарско државјанство кои живеат на територијата на Република Македонија биле дистрибуирани на Фејсбук. Ваквата порака ја добил вршителот на должност амбасадор на ...

Бугарија се спротистави на Германија: Ски-центрите ќе останат отворени

Бизнис Вести - 27.11.2020

.Ски-центрите во Бугарија ќе останат отворени. Бугарија го отфрли предлогот на германската канцеларка Ангела Меркел за затворање на зимските одморалишта во Европа за ограничување на ширењето на КОВИД-19. Франција и Италија веќе го поддржаа предлогот.

Бугарски историчар: Со изјавите на Заев се зголемуваат шансите за постигнување на договор

Локално - 27.11.2020

„Мислам дека тоа кое го кажа премиерот Заев во интервјуто, во голема мера ќе ги зголеми шансите во наредните денови и недели за приближување на позициите“, изјавил бугарскиот историчар Стефан Дечев за ТВ Сител.

Два народа не може да имаат заедничка национална историја

Н.Македонија - 27.11.2020

Барањето решение за неочекуваниот заплет за напредокот на македонските евроинтеграции, предизвикан од бугарското толкување на Договорот за добрососедство и инсистирањето тој да добие посебно поглавје во преговарачката рамка на ЕУ за Македонија, се ...

Граѓаните порачаа: Стоп за понизниот однос!

Н.Македонија - 27.11.2020

Жестоки реакции предизвика во јавноста интервјуто на премиерот Зоран Заев дадено за бугарската агенција „Бгнес“, во кое тој низ сопствена диоптрија ја дефинира улогата на Бугарија во периодот на Втората светска војна, именувајќи ја окупацијата како ...

Димовски: Постојат најмалку 20 национални катастрофи во оваа епизода со Бугарија

Акцент - 27.11.2020

Според Илија Димовски, поранешен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ кој остро се спротиставуваше на Договорот за добрососедство со Бугарија при неговото усвојување во Собранието и укажуваше на долгорочните штетни последици од истиот, пишува дека постојат ...

Единствена Македонија до Заев: По силниот шамар од народот, повлечи се од договорот со Бугарија и побарај простување

Мак. Весник - 27.11.2020

Зоран Заев доби силен, речиси едногласен одговор од македонскиоот народ и државјаните на Република Македонија дека не се согласуваат со неговите ставови во интервју за бугарската агенција БГНЕС, а кои треба со посебен анекс да станат составен дел на ...

ИЛИЈА ПРЕЦИЗНО: КОИ 20 НАЦИОНАЛНИ КАТАСТРОФИ НИ ГИ НОСИ ЗАЕВ со тврдењето за заедничка историја

Вечер - 27.11.2020

Во оваа епизода со Бугарија, најпоасно е тврдењето на Заев и СДСМ дека имаме заедничка историја со Бугарија, бидејќи тоа ни носи најмалку 20 национални катастрофи, пишува Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Неофицијално: Заев ги прифатил сите барања на Бугарија

Expres - 27.11.2020

Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, дознава „Инфомакс“ од дипломатски извори, вклучени во процесот. “Според информациите на Инфомакс , Зоран Заев ги прифатил барањата на Софија со кои Македонија и официјално ќе признае т.н.

Според „Инфомакс“ Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување на анекс на договор

Вечер - 27.11.2020

Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, дознава „ Инфомакс “ до дипломатски извори, вклучени во процесот. Според информациите на Инфомакс, Зоран Заев ги прифатил барањата на Софија со кои Македонија и официјално ќе признае т.н.

Георгиевски: Освен за Втората светска војна, Заев не кажа ништо друго погрешно во интервјуто

Мак. Весник - 27.11.2020

„Според мене Заев во тоа интервју не кажа ништо грешно, освен можеби за ставот околу Втората светска војна. Меѓутоа, сите дијагнози и описи на работите според моето сфаќање на македонската историја и односите со Бугарија му беа 100 проценти точни.

Бугарија вознемирена од ОБЈАВУВАЊЕТО НА ПОДАТОЦИ ЗА ЛИЦАТА СО БУГАРСКИ ПАСОШ

Вечер - 27.11.2020

Бугарија очекува брза реакција на властите во Скопје за тоа што податоци за лица со бугарско државјанство кои живеат на територијата на Република Македонија биле дистрибуирани на Фејсбук. Ваквата порака ја добил вршителот на должност амбасадор на ...

За бугарските професори нема Македонци - Им пречи интервјуто на Менкиноски за правата на македонското малцинство

Вечер - 27.11.2020

И покрај загубениот спор во Судот за човекови права во Стразбур и Резолуцијата на Советот на министри со кои Бугарија е обврзана да ги регистрира македонските организации, сепак ниту јавноста ниту бугарската влада и натаму продолжуваат да го ...

Кои 20 национални катастрофи ѝ се закануваат на Македонија деновиве?

Expres - 27.11.2020

Што е најопасно во оваа епизода со Бугарија? 20 национални катастрофи (најмалку) ⏬⏬⏬⏬⏬ Дали е тоа спорот за Гоце Делчев? Дали е периодот на Втората светска војна? Дали е средниот век? Дали е улогата на Тито и Југославија? (Да не паѓаме во шок, тука ...

Српски историчари: Заев е незнајко, да не беше Југославија, ќе ја немаше ни Македонија

Expres - 27.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС предизвика реакции и осуда и во Србија, посебно за изјавата дека Југославија ги разделувала Македонците и Бугарите.

Стипе Месиќ за македонската нација и идентитет: Тито никого не создал, Тито само ги констатирал фактите

365 - 27.11.2020

Поранешниот претседател на Хрватска – Стјепан (познат како Стипе) Месиќ, не гледа ниту една причина сега да се поставува прашањето за македонската нација и идентитет. Нивното постоење е историски факт и секој што го проблематизира тоа всушност им ...

ИЛИЈА: На денешен ден е потпишан Нејскиот договор, едно од големите предавства на "братска" Бугарија спрема Македонија

Вечер - 27.11.2020

НЕЈСКИОТ ДОГОВОР, големиот погром на населението од егејска Македонија. Денес потпишан, на 27 ноември 1919 година. 101 годишнина од првото раселување на нашите луѓе од егејска Македонија. Денес е годишнина на договорот помеѓу Бугарија и Грција за ...

Единствена Македонија до Заев: По силниот шамар од народот, повлечи се од договорот со Бугарија и побарај простување

Скопје1 - 27.11.2020

Зоран Заев доби силен, речиси едногласен одговор од македонскиоот народ и државјаните на Република Македонија дека не се согласуваат со неговите ставови во интервју за бугарската агенција БГНЕС, а кои треба со посебен анекс да станат составен дел на ...

Тито го брани Заев: Интервјуто беше со цел да се деблокира процесот на евроинтеграциите

Expres - 27.11.2020

„Иако во суштина не кажа ништо лошо, интервјуто на Заев предизвика многу реакции, веројатно поради одредени историски непрецизности и лош избор на зборови“ оценува лидерот на НСДП, Тито Петковски за „ Фокус“ ..

Капитулацијата пред насилството може да донесе само пизма и горчина

Призма - 26.11.2020

Несмасното, непромислено и недостоинствено однесување на Заев и владата кон уцените на Софија прават непроценлива историска штета. Како на македонските национални интереси, така и на искрените заложби за македонско-бугарско пријателство и ...

Заев: Нашата државност почива на делата на антифашизмот, но неприфатливо е давање етнички карактеристики на фашизмот

ТВ21 - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Реакции во регионот за интервјуто на премиерот Заев

24 Вести - 26.11.2020

Балканскиот сервис на Ал Џезеира пишува дека Заев ја обвинил Југославија дека ги раздвоила Македонија и Бугарија, а интервјуто на македонскиот премиер го пренесоа и бројни хрватски, босански и словенечки медиуми.

Нашата држава почива на антифашизмот, но неприфатливо е на фашизмот да му се дава етнички карактер, се дообјасни Заев ...

Сакам да кажам - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот и нашата слобода е резултат на антифашизмот, вели премиерот Зоран Заев во дообјаснувањето на ставовите изнесени во вчерашното интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Заев изрази жалење за интервјуто – „Темните страници од балканската и европската историја не треба да бидат пречка за ...

ТВ21 - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев преку својот Фејсбук профил изразува жалење што интервјуто предизвикало силни негативни емоции, за кои, како што вели, е целосно свесен и ги разбира до детал. „Но, во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам ...

Месиќ: Македонската нација не ја создал Тито!

Фокус - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање очигледно ...

Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

ТВ21 - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање очигледно ...

Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Алсат-М - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање очигледно ...

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

Канал5 - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Македонија во Бугарија, јави БГНЕС.

Бугарско МНР: Софија ја цени брзата реакција на Скопје за говорот на омраза против Бугарија

Фокус - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Заев свесен за реакциите по интервјуто – „Замената, окупација со администрација се темели на историски факти“

ТВ21 - 26.11.2020

Бројни реакции и натписи предизвика интервјуто што премиерот Зоран Заев го даде вчера за бугарски БГНЕС. Не изостанаа и новинарските прашања на кои Заев како да беше подготвен со претходно напишан говор.

Пендаровски за ДВ: Историјата не се повторува, дури ни како фарса

Deutsche Welle - 26.11.2020

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. Тука немавме маневарски простор, зашто барањата се однесуваа на прашања за кои не се преговара, вели претседателот Бугарското вето за почетокот на ...

Заев не може да ѝ помогне на Бугарија оти Таа мора сама да се справи со темните страни на своето минато, рече ...

Сакам да кажам - 26.11.2020

Премиерот Заев не може да ѝ помогне на Бугарија, оти бугарското општество мора самото да се справува со темните страни од своето минато, рече денеска министерката за култура Ирена Стефоска, одговарајќи на новинарско прашање како ги коментира ...

Од поддршка до оградување за интервјуто на Заев за БГНЕС од владините министри

Телма - 26.11.2020

Граѓаните, опозицијата или најблиските соработници. Кого најмногу го погодија зборовите на премирот Зоран Заев по вчерашното интервју за бугарската телевизија. Од поддршка до оградување, се нижат реакции во медиумите и на социјалните мрежи.

Заев: Бугарите не одлучиле на референдум да бидат окупатори

Сител - 26.11.2020

На фашизмот не треба да му се дава етнички предзнак. Премиерот Заев ден подоцна се дообјасни во однос на ставовите изнесени во вчерашното интервју за бугарски БГ НЕС каде Бугарите ги нарече администори во земјава во периодот на Втората Светска војна.

Заев: Нашата државност почива на делата на антифашизмот, но неприфатливо е давање етнички карактеристики на фашизмот

Сител - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Сител - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Заев: Жалам што интервјуто за БГНЕС предизвика бурни реакции во јавноста

Сител - 26.11.2020

По вчерашното интервју на премиерот Зоран Заев кое предизвика бурни реакции во јавноста тој денеска изрази жалење и рече дека бил свесен за тоа што го рекол и какви реакции ќе предизвика. „Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за ...

Бугарското МНР: Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

360 степени - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа порака била испратена откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи (МНР) на разговор бил поканет привремениот шеф на амбасадата на Република Северна Македонија во ...

Лекција од учебникот по Историја за 9. одделение: 130 илјади бугарски војници во 1944 г. се приклучија кон ...

360 степени - 26.11.2020

По 9 септември 1944 година, Бугарија со 130 илјади војници се придружила кон антифашистичката коалиција и учествувала во антифашистичката борба на територијата на Југославија и Унгарија, до конечната капитулација на Германија.

Јосип Броз Тито за учеството на бугарски единици во ослободувањето на делови од Југославија во 1944 година

360 степени - 26.11.2020

Имајќи го предвид развојот на добрососедските односи помеѓу нашите две држави, особено за олеснување на меѓународната положба на нова Бугарија, а и сметајќи дека учеството на бугарската војска во заедничките операции може да биде корисно, по ...

(ВИДЕО) Заев: Треба да се соочиме со прашањата од историјата и да развиеме капацитет за разбирање и простување

360 степени - 26.11.2020

Премиерот Заев изрази жалење што интервјуто за БГНЕС предизвика силни негативни емоции во јавноста, но смета дека има обврска да ги поттикне македонските граѓани за изнаоѓање решение Имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам придвижување ...

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

Сител - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Македонија во Бугарија, јави ...

Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Сител - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање очигледно ...

Ќе го преживее ли Заев своето последно интервју?

Слободен Печат - 26.11.2020

Дневната мерка во политиката – како и во новинарството или глумата, впрочем – е да вредиш толку, колку што ти вреди твојот последен јавен настап. На подолги патеки, идните генерации, од комоцијата на историската дистанца, подобро ќе го ценат твојот ...

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Кајгана - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Заев: Жалам што интервјуто предизвика негативни емоции, но етнички карактеристики на фашизмот се неприфатливи

+инфо - 26.11.2020

Давањето етнички карактеристики на фашизмот е неприфатливо. Дали било тоа во бугарски или било кој друг контекст. Темните страници од балканската и европската историја не треба да бидат пречка за развивањето на добрососедските односи на Балканот и ...

Заев: Преку глава ни е од истории што создаваат раздор и поттикнуваат нетрпеливост

МКД - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска изрази жалење што неговото интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои вели дека е целосно свесен и ги знае и ги разбира до детаљ.

Стипе Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

МКД - 26.11.2020

Ако се говори за историја, тогаш треба да се почитуваат сите факти. Бугарија беше на страната на силите на Оската и на крајот прејде на страна на сојузниците, вели поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во разговор за МКД.мк.

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Кајгана - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Не стивнуваат реакциите за интервјуто на премиерот за бугарски медиум во кое зборува за историјата

Глас на Америка - 26.11.2020

Не стивнуваат ниту коментарите со осуда на социјалните мрежи за изјавите на премиерот од кои се оградија дел од членовите на Мешовитата македонско-бугарска историска комисија. Премиерот жали што неговото интервју за бугарски медиум во кое зборува за ...

Заев: Нашата државност почива на делата на антифашизмот, но неприфатливо е давање етнички карактеристики на фашизмот

OhridNews - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Заев жалел што интервјуто за БГНЕС предизвикало силни негативни емоции

ММС - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Од „историскиот ревизионизам“ на Заев се оградија историчари од македонско-бугарската комисија

Слободен Печат - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција Бгнес предизвика остри реакции меѓу историчарите кои се членови на македонско-бугарската историска комисија. Неколку членови на македонскиот дел од комисијата синоќа искажаа осуда на ...

Јосип Броз Тито за учеството на бугарски единици во ослободувањето на делови од Југославија во 1944 година

Нова ТВ - 26.11.2020

Имајќи го предвид развојот на добрососедските односи помеѓу нашите две држави, особено за олеснување на меѓународната положба на нова Бугарија, а и сметајќи дека учеството на бугарската војска во заедничките операции може да биде корисно, по ...

Стипе Месиќ за МКД: Македонската нација постои, таа е историски факт!

Нетпрес - 26.11.2020

Ако се говори за историја, тогаш треба да се почитуваат сите факти. Бугарија беше на страната на силите на Оската и на крајот прејде на страна на сојузниците, вели поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во разговор за МКД.мк .

Генералот Михајло Апостолски спречи влез на бугарска војска во Скопје

МКД - 26.11.2020

Генијалниот генерал Михајло Апостолски не дозволи преобразената бугарска војска да влезе во градот. Да дозволеше, може да замислиме како тоа денеска ќе го претставуваше Софија, рече неодамна Трајко Стаматовски, претседател на боречката организација ...

Поранешниот хрватски претседател Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Press24 - 26.11.2020

Ако се говори за историја, тогаш треба да се почитуваат сите факти. Бугарија беше на страната на силите на Оската и на крајот прејде на страна на сојузниците, вели поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во разговор за МКД.мк .

Ќе расте ли евроскептицизмот по бугарското не?

Р.С.Европа - 26.11.2020

Македонските граѓани не ја кријат разочараноста од бугарското вето за македонските евроинтеграции. Според Иван Стефановски од невладината „Евротинк“, очекувано е сега да порасне евроскептицизмот.

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Независен - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Независен - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање очигледно ...

Решение за спорот со Бугарија има

Слободен Печат - 26.11.2020

Решение речиси за секој проблем секогаш постои. Прашањето е кој колку е подготвен да го прифати. Македонско-Бугарскиот спор е едн од тие каде има решенија во различни точки од спорот, кои двете страни треба да ги прифатат.

Стипе Месиќ: Македонската нација не ја создале ниту Тито, ниту Коминтерната

+инфо - 26.11.2020

Имаат многу работи што не се решени, па наједноставно е да се покрене такво прашање што треба да ја окупира домашната јавност, па да се заборави на она што треба да се решава во сопствената земја - вели поранешниот хрватски претседател.

Македонија со доза на оптимизам гледа на можни решенија со Бугарија

Слободен Печат - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Заев жали за негативните реакции на интервјуто

Независен - 26.11.2020

„Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детаљ. Но, во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам ...

Бугарија се приклучува на Оската 2

Независен - 26.11.2020

На 1 март 1941 година Бугарија го потпиша Тројниот пакт. Истиот ден, Јоаким фон Рибентроп официјално го известил премиерот Богдан Филов дека Бугарија ќе добие излез на Егејското Море помеѓу реките Струма и Марица Нa 1 март 1941 година Бугарија ...

Отворено писмо од Македонски манифест: Со сето ова дефинитивно ќе биде погребан македонизмот

Слободен Печат - 26.11.2020

Имајки ја предвид нашата политика на коленичење и прифаќање на сѐ што од нас ќе се побара, збунувачки се острите критики кон Бугарија и отфрлање на бугарските максималистички барања со кои се негира македонскиот идентитет и јазик… Но уште повеќе ...

Замислете, Заев нас нѐ обвинува за спорот со Бугарија!

+инфо - 26.11.2020

Чекајте малку, Заев нѐ обвинува нас дека сме пречка за почетокот на преговорите со ЕУ? Од кажаново, така излегува; „Но, во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам придвижување кон решение на прашањата што се отворија со ...

ВЛАДИМИР МИЛЧИН Кој да прости, жртвата или крвникот?

+инфо - 26.11.2020

Што е слабост на историјата според Заев, тоа што Бугарија окупирала или тоа што окупираните не ја прифаќале окупацијата како администрација па ги зеле пушките? Ако не сме ги признаеле слабостите на историјата… не ќе сме можеле да градиме заедничка! ...

Бугарско МНР: Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите

Макфакс - 26.11.2020

Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите. Овој став бил изнесен на денешниот состанок на в.д. македонскиот амбасадор во Софија во Министерството за надворешни работи, јави агенцијата „Бгнес“.

Членови на Комисијата за историја против Заев, политичарите да не даваат изјави за тоа што не го знаат

МКД - 26.11.2020

Неколку членови од македонскиот тим во мешовитата македонско-бугарска комисија за историја се оградуваат од дел од изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев дадени во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС .

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Нова ТВ - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Македонската нација за Месиќ е историски факт: Не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната, Бугарија беше во Оската, на ...

Слободен Печат - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање, очигледно ...

Учебник по Историја за 9. одделение: 130.000 бугарски војници се приклучија кон антифашистичката коалиција

Нова ТВ - 26.11.2020

По 9 септември 1944 година, Бугарија со 130 илјади војници се придружила кон антифашистичката коалиција и учествувала во антифашистичката борба на територијата на Југославија и Унгарија, до конечната капитулација на Германија.

Милчин го прашува Заев: Кој треба да прости, жртвата или џелатот?

Нетпрес - 26.11.2020

КОЈ ДА ПРОСТИ, ЖРТВАТА ИЛИ КРВНИКОТ? Ако не сме ги признаеле слабостите на историјата… не ќе сме можеле да градиме заедничка! Тоа ни го порача Заев вчера, а требаше да му го каже на новинарот.

Бугарија ја цени брзата реакција на македонските власти против провокациите

Слободен Печат - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Балканските медиуми за вчерашната серија „бисери“ на Заев во интервјуто за БГНЕС

ММС - 26.11.2020

Вчераната серија „бисери“ на Зоран Заев во интервјуто за бугарската БГНЕС, со која, се чини, се надмина дури и самиот себе, најде место во сите повлијателни балкански медиуми, кои во насловите најчесто се задржуваат на делот од интервјуто во кое ...

Софија задоволна од брзата реакција на Скопје за говорот на омраза

+инфо - 26.11.2020

На состанокот во бугарското МНР со в.д. амбасадор на државава бугарската страна нагласила дека ги цени брзите реакции на властите во Скопје. Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите.

БГНес: Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

Press24 - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република „Северна“ Македонија во ...

Софија ја цени „брзата реакција на Скопје против провокациите“

А1 On - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на власта во Скопје против, како што ги нарекуваат, „провокациите“ кои деновиве се појавија во Македонија. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил ...

Отворено писмо од Македонски манифест: Дали Заев го прифатил бугарското кукавичко јајце понудено од Захариева?

+инфо - 26.11.2020

Човеков не сфаќа дека ако ова се прифати стануваме дрво без корен. Античката историја до VII век им ја оставаме на Грците. Срeдновековната до 1944 година им ја препуштаме на Бугарите. Имајки ја предвид нашата политика на коленичење и прифаќање на сѐ ...

Македонски манифест: За Бугарите ќе останеме измислена нација, а за Заев ова ќе значи признавање на македонскиот ...

Нетпрес - 26.11.2020

Отворено писмо на Македонски манифест: ДАЛИ ЗАЕВ ГО ЗАЦИМЕНТИРА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ЈАЗИК СО ПРИФАЌАЊЕ НА БУГАРСКОТО КУКАВИЧКО ЈАЈЦЕ? Имајки ја предвид нашата политика на коленичење и прифаќање на сѐ што од нас ќе се побара, збунувачки се ...

Заев: АСНОМ е историска потврда на нашиот македонски јазик и идентитет и врз основа на тие вредности градиме мостови на ...

Press24 - 26.11.2020

Изразувам жалење што моето интервју предизвика силни негативни емоции за кои сум свесен и ги разбирам, но имам обврска да ги поттикнам македонските граѓани за изнаоѓање решение, изјави премиерот Зоран Заев на прашање поврзано со интервјуто дадено за ...

Македонски манифест: Ова ли е компромисот со кој се гордее Заев?

Независен - 26.11.2020

Имајки ја предвид нашата политика на коленичење и прифаќање на сѐ што од нас ќе се побара, збунувачки се острите критики кон Бугарија и отфрлање на бугарските максималистички барања со кои се негира македонскиот идентитет и јазик… Но уште повеќе ...

Борците навредени, Заев ги разбира негативните емоции

Р.С.Европа - 26.11.2020

Сојузот на борци бара премиерот Заев да се огради од своите ставови дадени во интервју за БГНЕС. Историчарот Петар Тодоров вели дека секоја изјава која ќе ги оживее старите и ќе создаде нови проблеми во односите меѓу државите и народите може само ...

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје се обидува „да ја врати довербата во Договорот за пријателство“

МКД - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Заев: Треба да бидеме храбри и да ги подобриме работите меѓу Скопје и Софија

Бизнис Вести - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Стипе Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Република - 26.11.2020

Ако се говори за историја, тогаш треба да се почитуваат сите факти. Бугарија беше на страната на силите на Оската и на крајот прејде на страна на сојузниците, вели поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во разговор за МКД.мк .

Милчин: Кој да прости, жртвата или крвникот?

Република - 26.11.2020

Да, фашизмот/нацизмот не е бугарски изум, но улогата на квислинг бугарската власт ја презела со многу посветеност и без ракавици. Да, во Бугарија и не само во Бугарија имало отпор против режимот и овој одговорил со терор.

СТИПЕ МЕСИЌ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ни Тито, ни Коминтерната, како што е факт дека Бугарија ...

Денешен - 26.11.2020

Ако се говори за историја, тогаш треба да се почитуваат сите факти. Бугарија беше на страната на силите на Оската и на крајот прејде на страна на сојузниците, вели поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во разговор за МКД.

Поранешната пратеничка Туфегџиќ: Изјави за странски медиуми како на премиерот Заев носат повеќе штета од корист

еМагазин - 26.11.2020

Со реакција на контраверзното интервју на премиерот Зоран Заев на Фејсбук се јави и поранешната пратеничка, Ивана Туфегџиќ. “Изјави за странски медиуми како на премиерот Заев носат повеќе штета од корист.

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Кумановски м. - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Има ли крај ова ништење на македонската историја, наследство, култура и меморија?

Република - 26.11.2020

Директорката на Институтот за комуникациски студии, Жанета Трајкоска, со жестока реакција за тезите изнесени од премиерот Зоран Заев во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС. „Еве не знам, може сум неинформирана, ама КОЈ ги сменил таблите и врз ...

Продолжуваат контактите со Софија

Скопје инфо - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

МИЛЧИН: Кој да прости, жртвата или крвникот?

Курир - 26.11.2020

КОЈ ДА ПРОСТИ, ЖРТВАТА ИЛИ КРВНИКОТ? Ако не сме ги признаеле слабостите на историјата… не ќе сме можеле да градиме заедничка! Тоа ни го порача Заев вчера, а требаше да му го каже на новинарот.

Ќе го преживее ли Заев своето последно интервју?

Либертас - 26.11.2020

Дневната мерка во политиката – како и во новинарството или глумата, впрочем – е да вредиш толку, колку што ти вреди твојот последен јавен настап. На подолги патеки, идните генерации, од комоцијата на историската дистанца, подобро ќе го ценат твојот ...

Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Либертас - 26.11.2020

Во тоа и е работата, бидејќи ако дефинитивно било решено прашањето за односите меѓу Југославија и Бугарија, а со тоа и на Македонија и Бугарија, мислам дека сега не е ни во европски интерес, ни во интерес на регионот, а на крајот ни во интерес на ...

Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Бриф - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање очигледно ...

Заев: АСНОМ е историска потврда на нашиот македонски јазик и нашиот македонски идентитет и врз основа на тие вредности ...

24Инфо - 26.11.2020

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детал. Но, во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам ...

Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Опсервер - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање очигледно ...

Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Вечер Прес - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање очигледно ...

Заев: Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да градиме заедничка иднина

PressingTV - 26.11.2020

Изразувам жалење што моето интервју предизвика силни негативни емоции за кои сум свесен и ги разбирам, но имам обврска да ги поттикнам македонските граѓани за изнаоѓање решение, изјави премиерот Зоран Заев на прашање поврзано со интервјуто дадено за ...

Заев изрази жалење за интервјуто и порача: Треба да се соочиме со тие прашања од историјата и да простиме!

iPortal - 26.11.2020

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детал. Но, во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам ...

Лекција од учебникот по Историја за 9. одделение: 130 илјади бугарски војници во 1944 г. се приклучија кон ...

Бриф - 26.11.2020

По 9 септември 1944 година, Бугарија со 130 илјади војници се придружила кон антифашистичката коалиција и учествувала во антифашистичката борба на територијата на Југославија и Унгарија, до конечната капитулација на Германија.

Владимир Милчин: КОЈ ДА ПРОСТИ, ЖРТВАТА ИЛИ КРВНИКОТ?

Опсервер - 26.11.2020

Ако не сме ги признаеле слабостите на историјата… не ќе сме можеле да градиме заедничка! Тоа ни го порача Заев вчера, а требаше да му го каже на новинарот. Македонија не ја окупирала Бугарија, туку обратно, без оглед на обидот тоа да се прикаже како ...

Стипе Месиќ за МКД: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

PressingTV - 26.11.2020

Ако се говори за историја, тогаш треба да се почитуваат сите факти. Бугарија беше на страната на силите на Оската и на крајот прејде на страна на сојузниците, вели поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во разговор за МКД.мк .

Милчин: Кој да прости, жртвата или крвникот?

PressingTV - 26.11.2020

КОЈ ДА ПРОСТИ, ЖРТВАТА ИЛИ КРВНИКОТ? Ако не сме ги признаеле слабостите на историјата… не ќе сме можеле да градиме заедничка! Тоа ни го порача Заев вчера, а требаше да му го каже на новинарот.

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

24Инфо - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

Опсервер - 26.11.2020

– Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

iPortal - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Поглед - 26.11.2020

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е фашизам, Бугарија е наш пријател. Новите генерации не ја знаат целата оваа реалност и таа мора да нѐ ...

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

Либертас - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Бугарија го поздрави бркањето на Зоран Иванов од МИА

24Инфо - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Патриотизмот не го држеше ни 20 дена: Заев се сети дека сме имале заедничка историја со Бугарија

Република - 26.11.2020

ние немаме договор со кој сме прифатиле заедничка историја со Бугарија. Ова го рече премиерот Зоран Заев на .Тогаш ветото од Бугарија беше извесно па Заев се обиде да игра на патриотска карта. Но, патриотизмот не му држеше ни 20 дена.

Заев: Давањето етнички карактеристики на фашизмот е неприфатливо

Република - 26.11.2020

Давањето етнички карактеристики на фашизмот е неприфатливо. Дали било тоа во бугарски или било кој друг контекст. Темните страници од балканската и европската историја не треба да бидат пречка за развивањето на добрососедските односи на Балканот и ...

Заев жали што интервјуто за БГНЕС предизвика силни негативни реакции: Нашата државност почива на антифашизмот, но не ...

Вечер Прес - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија, вели ...

ЗА МАКЕДОНСКО – БУГАРСКИТЕ РАБОТИ: Заев очајно и се додворува на Софија, Мицкоски со опозицијата на протест против ...

Денешен - 26.11.2020

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска попладне повика на протест во Скопје против отстапките и предавствата што власта ги прави во контактите со Бугарија, а по повод последното интервју на премиерот Зоран Заев.

Бугарско МНР: Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите

Опсервер - 26.11.2020

Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите. Овој став бил изнесен на денешниот состанок на в.д. македонскиот амбасадор во Софија во Министерството за надворешни работи, јави агенцијата „Бгнес“.

Бугарско МНР: Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите

Точка - 26.11.2020

Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите. Овој став бил изнесен на денешниот состанок на в.д. македонскиот амбасадор во Софија во Министерството за надворешни работи, јави агенцијата „Бгнес“.

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

Вечер Прес - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Заев: Нашата државност почива на делата на антифашизмот, но неприфатливо е давање етнички карактеристики на фашизмот

Опсервер - 26.11.2020

– Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Писмo од Тито: Потврдувaaдека Бугарија учествувала во ослободувањето на Македонија

Поглед - 26.11.2020

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите генерали и до Главниот Штаб на НОБ со кои се потврдува дека бугарската војска се реорганизирала во Народна армија и ...

Заев: Време е да создаваме историја која создава иднина за младите и за идните генерации

CivilMedia - 26.11.2020

По вчерашното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарски медиум, кое предизвика многу реакции во јавноста, денеска се огласи Заев и неговиот одговор го пренесуваме во целост: „Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот ...

Заев: Нам ни треба историја која гради мост на пријателство

Поглед - 26.11.2020

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детал. Но, во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам ...

ЗАЕВ: Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да градиме заедничка иднина со Бугарија

Денешен - 26.11.2020

Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да градиме заедничка иднина, изјави денеска премиерот Зоран Заев, во врска со незадоволството кај Македонците што го предизвика со неговото последно интервју за бугарската агенција БГНЕС.

Заев: Нашата државност почива на делата на антифашизмот, но неприфатливо е давање етнички карактеристики на фашизмот

iPortal - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Заев: Нашата државност почива на делата на антифашизмот, но неприфатливо е давање етнички карактеристики на фашизмот

Кумановски м. - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Ќе го преживее ли Заев своето последно интервју?

iPortal - 26.11.2020

Дневната мерка во политиката – како и во новинарството или глумата, впрочем – е да вредиш толку, колку што ти вреди твојот последен јавен настап. На подолги патеки, идните генерации, од комоцијата на историската дистанца, подобро ќе го ценат твојот ...

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Опсервер - 26.11.2020

– Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Дали Заев го зациментира македонскиот идентитет и јазик со прифаќање на бугарското кукавичко јајце?

Република - 26.11.2020

Дали Заев го зациментира македонскиот идентитет и јазик со прифаќање на бугарското кукавичко јајце?, прашуваат во отвореното писмо од Македонски манифест. Имајки ја предвид нашата политика на коленичење и прифаќање на сѐ што од нас ќе се побара, ...

Black friday-Тотална распродажба на македонскиот национален идентитет

PressingTV - 26.11.2020

Дојде долго очекуваниот Д-деј. Но, за разлика од успешно реализираното истоварување на сојузниците на европско тло во 1944 година, нашиот Д-деј за отпочнување на преговорите со ЕУ заврши со фијаско. Добивме вето кое сигурно не погоди сите.

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Поглед - 26.11.2020

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е добра основа за решавање на споровите, а со оглед дека во многу делови се работи за историски прашања треба да ги ...

Заев жали за негативните реакции за контроверзното интервју

еМагазин - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Заев потврди дека преку историски фалсификати ги продава македонскиот идентитет и јазик

Курир - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев го потврди тоа од што се плашеше целиот македонски народ, а тоа е откажување од корените на македонскиот идентитет и јазик. Во неговото интервју за бугарската агенција БГНЕС, тој практично даде потврда дека ги прифаќа сите ...

Заев: Градиме мостови на пријателство меѓу народите врз основа на АСНОМ како потврда на идентитетот

Мета - 26.11.2020

По вчера емитуваното интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС, кое предизвика контроверзии во македонската јавност, премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање денеска нагласува оти е свесен за негативните емоции во јавноста, но дека ...

Историчарот Александар Стојчев за Фактор: Ниту еден договор да не влијае на националната посебност на македонскиот ...

Фактор - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС предизвика лавина на остри реакции во домашната јавност за употребата на термини како „таму на почетокот некоја администрација“ и дека македонски и бугарски војски учествувале во ослободувањето на повеќе ...

Героски: Ваквите толкувања на историјата од страна на Заев и оспорувања на самобитноста на Македонија и на Македонците ...

Курир - 26.11.2020

Откако утринава (среда, 25 ноември 2020 година) го прочитав интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС, го замолив сопственикот, мојот колега и пријател Љубчо Нешков, да ми дозволи Плусинфо да го пренесе во целост.

Скопје не беше ослободено од бугарска војска: Заев ги погази зборовите на ветеран од НОБ

Точка - 26.11.2020

Не стивнува бурата која во македонската јавност настана после контроверзното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарски „БГНЕС“ во кој порача дека Бугарија не била фашистичка земеја и бугарски војски ја ослободиле Македонија.

Ќе го преживее ли Заев своето последно интервју?

CivilMedia - 26.11.2020

пишува: Дневната мерка во политиката – како и во новинарството или глумата, впрочем – е да вредиш толку, колку што ти вреди твојот последен јавен настап. На подолги патеки, идните генерации, од комоцијата на историската дистанца, подобро ќе го ценат ...

И Тито го потврдил учеството на Бугарија во ослободувањето на Македонија

Локално - 26.11.2020

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите генерали и до Главниот Штаб на НОБ со кои се потврдува дека бугарската војска се реорганизирала во Народна армија и ...

И Тито го потврдил учеството на Бугарија во ослободувањето на Македонија

24Инфо - 26.11.2020

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите генерали и до Главниот Штаб на НОБ со кои се потврдува дека бугарската војска се реорганизирала во Народна армија и ...

Историчарите се оградуваат од Заев: Терминот „окупација“ е општоприфатен за улогата на Бугарија во ВСВ

Алфа - 26.11.2020

Речиси целата македонска интелектуална елита, вклучувајќи ги и членовите од македонскиот тим на историската комисија со Бугарија бурно реагираа на ставовите на Заев искажани во вчерашнотот скандалозно интервју.

Граѓаните разочарани од премиерот: После ова интервjу, единствено што треба е Заeв да се прати на Голи Оток

Курир - 26.11.2020

Не стивнуваат реакциите на граѓаните по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската телевизија БГНЕС, во кое тој прави огромни отстапки од македонските национални интереси кон Бугарија и јавно се откажува од многу праша, како македонското ...

Бугарското МНР: Софија ја цени брзата реакција на Скопје против палењето на бугарското знаме

Локално - 26.11.2020

„Софија ја цени брзата акција на Скопје по повод објавеното видео од провокациите и палењето на бугарското знаме“, стои во соопштението на бугарското Министерство за надворешни работи откако в.д. амбасадорот на С.

Заев попаметен си кога молчиш, Југославија ви даде држава – бура реакции и од српските медиуми

Алфа - 26.11.2020

Скандалозно интервју на премиерот Заев, Заев за односите со Бугарија: Не раздели Југославија, Заев попаметен си кога молчиш, Југославија ви даде држава ….. Медиумите од регионот „зовреа“ по вчерашното интервју на претседателот на Владата за ...

И Тито го потврдил учевството на Бугарија во ослободувањето на Македонија

Бриф - 26.11.2020

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите генерали и до Главниот Штаб на НОБ со кои се потврдува дека бугарската војска се реорганизирала во Народна армија и ...

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите

Бриф - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Бугарија во Тројниот пакт: Окупацијата на Македонија, забраната на македонскиот јазик и масакрите како дел од ...

Точка - 26.11.2020

Германскиот Рајх, Кралството Италија и Јапонското царство на 27-ми септември 1940-та година во Берлин го потпишаа Тројниот пакт. На 1-ви март 1941-ва година, Бугарија, која според премиерот Зоран Заев „не била фашистичка“, се приклучува на овој пакт.

Од утре Бугарија затвора училишта, ресторани, трговски центри…

Вечер Прес - 26.11.2020

Бугарската влада објави повторно воведување на поостри ограничувања, вклучително и затворање на ресторани и училишта, во обид да се ограничи напливот на случаи со коронавируси кои го оптоваруваат здравствениот систем на земјата.

Стипе Месиќ за МКД: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Курир - 26.11.2020

Ако се говори за историја, тогаш треба да се почитуваат сите факти. Бугарија беше на страната на силите на Оската и на крајот прејде на страна на сојузниците, вели поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во разговор за МКД.мк .

Jовановиќ во одбрана на Заев: Што е проблемот со интервјуто?

Република - 26.11.2020

Политичкиот аналитичар близок на СДСМ Ненад Јовановиќ во обидот да го оправда Зоран Заев за своите ставови кон Бугарија вели дека граѓаните го потценуваат премиерот кој се обидел да го реши спорот со Софија. „анализира“ Јовановиќ.

Месиќ за МКД: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

24Инфо - 26.11.2020

Ако се говори за историја, тогаш треба да се почитуваат сите факти. Бугарија беше на страната на силите на Оската и на крајот прејде на страна на сојузниците, вели поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во разговор за МКД.мк .

Патриотизмот го држеше 20 дена: Заев сега вели сме имале заедничка историја со Бугарија

PressingTV - 26.11.2020

Ние немаме договор со кој сме прифатиле заедничка историја со Бугарија“. Ова го рече премиерот Зоран Заев на 6-ти ноември.Тогаш ветото од Бугарија беше извесно па Заев се обиде да игра на патриотска карта. Но, патриотизмот не му држеше ни 20 дена.

(ВИДЕО) Како во бугарскиот Парламент се славеше окупацијата на Македонија

еМагазин - 26.11.2020

На социјалните мрежи масовно се споделува видео од седница на бугарскиот Парламент од април 1941 година по окупацијата на Македонија. По контраверзното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарски медиум, социјалните мрежи се преполни со фотографии ...

Бугарскиот премиер по окупацијата на Македонија: Адолф Хитлер и Бенито Мусолини кои го остварија обединувањето на ...

Република - 26.11.2020

Седницата на бугарскиот парламент, која се одржала на 19 април 1941 година, по нивната окупација на Македонија за време на Втората светска војна. Во своето обраќање, тогашниот премиер на Бугарија Богдан Филов меѓудругото вели дека чувствата на ...

„Од песната „Ние не сме Срби, Бугари ни Грци“ ќе остане само “Ние не сме““: Твитер реакции за интервјуто на Заев

еМагазин - 26.11.2020

Не стивнуваат реакциите во јавноста и на социјалните мрежи по контравернозото интервју на премиерот Зоран Заев . ПОВРЗАНИ ВЕСТИ „Заев ја обвини Југославија дека ги разделила Македонците и Бугарите“: Што пишуваат регионалните медиуми за интервјуто на ...

Македонски манифест: Со сето ова дефинитивно ќе биде погребан македонизмот

24Инфо - 26.11.2020

Имајки ја предвид нашата политика на коленичење и прифаќање на сѐ што од нас ќе се побара, збунувачки се острите критики кон Бугарија и отфрлање на бугарските максималистички барања со кои се негира македонскиот идентитет и јазик… Но уште повеќе ...

Време е за одговорност! (2)

Н.Македонија - 26.11.2020

Се случи бугарското вето и пред опциите за излез мора да го согледаме ветото и како се случи тоа, за да знаеме кој е излезот. Ветото има неколку аспекти: ЕУ и проширувањето на Балканот, Бугарија и Македонија.

Бугарско МНР: Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите

Н.Македонија - 26.11.2020

Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите. Овој став бил изнесен на денешниот состанок на в.д. македонскиот амбасадор во Софија во Министерството за надворешни работи, јави агенцијата „Бгнес“.

Месиќ: Тито никого не создал, македонската нација постои и тоа е историски факт

Expres - 26.11.2020

„Тито никого не создал, туку само ги констатирал фактите. Ако е така, тогаш би значело дека Тито ги создал и Србите и Хрватите и Словенците. Ние бевме во една државна заедница, Кралство Југославија, во кое не беа решени националните прашања.

Софија задоволна од брзата реакција на Скопје за говорот на омраза

Вечер - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во ...

Бугарија ги затвора училиштата и рестораните до 21 декември

Centar - 26.11.2020

Бугарија објави затворање на училиштата, рестораните, трговските центри и спортските сали до 21 декември, но како и остатокот од источна Европа, и таа тешко се бори против ширењето на коронавирусот.

Милчин: Заев, историјата е учителка на животот, а не потрошен партал

Expres - 26.11.2020

Македонија не ја окупира Буигарија туку обратно и тоа требаше Заев да му го каже на новинатрот на БГНЕС, пишува на Фејсбук Владимир Милчин. „Ако не сме ги признаеле слабостите на историјата… не ќе сме можеле да градиме заедничка! Што е слабост на ...

Стипе Месиќ: МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Е ИСТОРИСКИ ФАКТ, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Вечер - 26.11.2020

Ако се говори за историја, тогаш треба да се почитуваат сите факти. Бугарија беше на страната на силите на Оската и на крајот прејде на страна на сојузниците, вели поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ во разговор за МКД.мк .

Заев: Време е да создаваме историја која создава иднина за младите и за идните генерации

Frontline - 26.11.2020

– Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детал. Но во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам ...

Се огласи владата: Заев жали за реакциите на граѓаните, не жали за кажаните ставови

Expres - 26.11.2020

Владата утрово пренесува одговор на Претседателот на Владата на Зоран Заев на прашање поврзано со интервјуто дадено за еден бугарски медиум: Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни ...

Ќе го преживее ли Заев своето последно интервју?

Frontline - 26.11.2020

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Дневната мерка во политиката – како и во новинарството или глумата, впрочем – е да вредиш толку, колку што ти вреди твојот последен јавен настап. На подолги патеки, идните генерации, од комоцијата на историската дистанца, ...

Заев изрази жалење за негативните чувства по вчерашното интервју и вели ,,дајте да живееме денеска“

AKO - 26.11.2020

Ви го пренесуваме целосниот одговор на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на прашање поврзано со интервјуто дадено за еден бугарски медиум: ,,Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот ...

Бугарско МНР: Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите

Вечер - 26.11.2020

Софија ја цени брзата акција на Скопје против провокациите. Овој став бил изнесен на денешниот состанок на в.д. македонскиот амбасадор во Софија во Министерството за надворешни работи, јави агенцијата „Бгнес“.

Единствена Македонија: Заев и Борисов да излезат со заедничка изјава за Мировниот договор и историската Бледска ...

Мак. Весник - 26.11.2020

Единствена Македонија и македонскиот народ со неверување слушаат за интервју на Зоран Заев за бугарската БГНЕС во кое на штета на Македонија и Македонците се искривуваат општо познатите историски факти прифатени од светската историска наука.

Историја за 9. одделение: 130 илјади бугарски војници во 1944 г. се приклучија кон антифашистичката коалиција

Frontline - 26.11.2020

По 9 септември 1944 година, Бугарија со 130 илјади војници се придружила кон антифашистичката коалиција и учествувала во антифашистичката борба на територијата на Југославија и Унгарија, до конечната капитулација на Германија.

Заев: Нашата државност почива на делата на антифашизмот

Акцент - 26.11.2020

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детал, изјави Заев.

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Frontline - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Заев остана на поддршката од Шеќеринска, Лубчо и Костадинов

Вечер - 26.11.2020

Граѓаните, опозицијата или најблиските соработници. Кого најмногу го погодија зборовите на премирот Зоран Заев по вчерашното интервју за бугарската телевизија. Од поддршка до оградување, се нижат реакции во медиумите и на социјалните мрежи.

Што пишува во учебник по историја за 9. одделение: 130 илјади бугарски војници во 1944 г. се приклучија кон ...

Скопје1 - 26.11.2020

По 9 септември 1944 година, Бугарија со 130 илјади војници се придружила кон антифашистичката коалиција и учествувала во антифашистичката борба на територијата на Југославија и Унгарија, до конечната капитулација на Германија.

Премиерот Заев жали за интервјуто за БГНЕС

Мак. Весник - 26.11.2020

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детал. Но, во исто време имам обврска кон македонските граѓани да поттикнам ...

Чепреганов до Заев: И ако е од Вас, доста е!

Expres - 26.11.2020

„Ако Вие имате проблем со Вашиот идентитет, историја, јазик, култура и Ви требаат комисии за тоа да Ви го кажат кој сте и што сте, оставете не нас кои веќе со тоа сме расчистиле дека сме МАКЕДОНЦИ со МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, ИСТОРИЈА И КУЛТУРА“ – пишува ...

Заев се оправда за скандалозното интервју: “Дајте да живееме денеска“

Магазин - 26.11.2020

Пемиерот Зоран Заев денеска изјави дека ги разбира реакциите на социјалните мрежи по неговото интервју дадено за бугарската агенција БГНЕС, но вели дека историското минато не треба да не ограничува во трасирањето на патот кон европската иднина.

И Тито го потврдил учеството на Бугарија во ослободувањето на Македонија

Centar - 26.11.2020

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите генерали и до Главниот Штаб на НОБ со кои се потврдува дека бугарската војска се реорганизирала во Народна армија и ...

Заев не зборувал на памет, лично Тито направил пакт со бугарската војска за ослободување на Македонија

Frontline - 26.11.2020

Со писмата кои Јосип Броз Тито ги испратил до Главниот Штаб на НОБ во текот на 1944 година, а кои се јавно објавени, се потврдува учевството на бугарските воени сили во ослободување на делови од Југославија, вклучително и Македонија.

Менкиноски: Заев нема легитимитет да потпишува за малцинството, Бугарија има обврска да ги регистрира македонските ...

Вечер - 26.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ за „Слободна зона“ на бугарската ТВ Европа вели дека изјавата на господинот Заев е несериозна и е надвор од неговиот мандат како премиер на ...

Попладневни вести: Заев не зборувал на памет, Тито направил пакт со бугарската војска за ослободување на Македонија, ...

Frontline - 26.11.2020

Историја за 9. одделение : 130 илјади бугарски војници во 1944 г. се приклучија кон антифашистичката коалиција. „Во периодот од 1943 до 1944 година во Бугарија дејствувале 30 илјади партизани.

Единствена Македонија: Заев и Борисов да излезат со заедничка изјава за Мировниот договор и историската Бледска ...

Скопје1 - 26.11.2020

Единствена Македонија и македонскиот народ со неверување слушаат за интервју на Зоран Заев за бугарската БГНЕС во кое на штета на Македонија и Македонците се искривуваат општо познатите историски факти прифатени од светската историска наука, се вели ...

Најчевска удри по Заев: Абе што човек треба да си да плукаш по својот народ?

Магазин - 26.11.2020

Премиерот Зоран Заев во интервју за БГНЕС рече дека Бугарите не се фашисти, туку наши пријатели, додавајќи дека политичарите од поранешна Југославија ги држеле Бугарија и Македонија разделени.

Апасиев: Ако не му се спротиставиме на Заев ќе не направи народ БЕЗ ДРЖАВА!

Магазин - 26.11.2020

Мора да дозволиме заедничката и споделената историја да не обедини нас, граѓаните на двете земји – и Бугарите и Македонците – да го почувствуваме тоа. Затоа што ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да не обединува.

МИЛЧИН: Ова што го прави Заев е капитуланство, ги навреди живите и мртвите МАКЕДОНЦИ!

Магазин - 26.11.2020

Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кои се бореа за слободата на Македонија и за Одринско, вели премиерот Зоран Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС! Тој додава дека досега биле избришани повеќе табли на кои пишувало ...

Јовановиќ во одбрана на Заев: Постави дилема дали се Македонците вистински антифашисти

Expres - 26.11.2020

Политичкиот аналитичар близок на СДСМ Ненад Јовановиќ во обидот да го оправда премиерот Заев за своите ставови кон Бугарија вели дека граѓаните го потценуваат премиерот кој се обидел да го реши спорот со Софија.

Милчин: Историјата е учителка на животот, Заев! И затоа не смее да се третира кака потрошен партал

MakPress - 26.11.2020

Бурата од реакции по интервјуто на Зоран Заев за бугарската телевизија не стивнаа ниту денес. Владимир Милчин преку својот фејсбук профил поставува дилема и прашува „Кој да прости, жртвата или крвникот“? - Ако не сме ги признаеле слабостите на ...

Заев: Ги разбирам негативните реакции по моето интервју но имам обврска да ја придвижам земјата напред

MakPress - 26.11.2020

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја оствари својата сувереност во АВНОЈ-ска Југославија и го оствари својот вековен идеал за своја држава со АСНОМ-ска Македонија.

Стипе Месиќ: Тврдењата дека Македонската нација е создадена од Коминтерната не држат вода

MakPress - 26.11.2020

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија, одамна е апсолвирано прашање и дека тука не смее да има никакви проблеми. И сите оние што сега го потегнуваат таквото прашање очигледно ...

Бугарија го поздрави „30 минутното разрешување“ на Зоран Иванов од МИА

MakPress - 26.11.2020

Софија ја цени брзата реакција на Скопје против провокациите. Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил поканет вршителот на работи амбасадор на Република Македонија во Бугарија, јави ...

Ивица Апостолов: Лекција број 2 за премиерот Заев, ова не е приказна за неостварената љубов меѓу момче од Струмица и ...

MakPress - 26.11.2020

Под хаштагот #ПовелетеПремиереЗаевЛекцијаБрој2, Ивица Апостолов на својот фејсбук профил го коментира интервјуто на Зоран Заев дадено за БГНЕС. Тој меѓудругото во текстот поентира дека ситуацијата со Бугарија не е приказна за неостварената љубов на ...

Богојески: Со вакво скандалозно интервју Заев не го решава туку го одлага проблемот со Бугарија

Канал5 - 25.11.2020

Сведоци сме на скандалозно интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската БГнес, во кое пласираше тези со кои тој не го решава, туку го одлага проблемот, со што ја отежнува позицијата на Македонија во евроинтеграциските преговори.

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател

Deutsche Welle - 25.11.2020

Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кој се борел за слободата на Македонија и за сите. И ова е апсолутна реалност“, вели премиерот во интервјуто за бугарска новинска агенција.

Ковачевски не го видел интервјуто на Заев за БГНЕС, вели дека не ни треба еуфорија и национализам

Фокус - 25.11.2020

Договорот со Бугарија е добра основа за решавање на споровите, а со оглед дека во многу делови се работи за историски прашања треба да ги решат самите историчари, изјави вечерва заменик министерот за финансии Димитар Ковачевски во емисијата „Топ ...

Заев: Бугарија не е фашизам, Бугарија е наш пријател

Телма - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, заедничко минато кое ги поврзува двата народа. Тој ова го кажа во интервју за бугарската агенција Бгнес. „Ние немаме споделена историја, ние немаме вкрстена историја, ние ...

Заев „распали“ за идентитетот, за Втората светска војна, за јазиците, за ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 25.11.2020

Премиерот Заев вели дека Бугарија не го оспорува правото на Македонците за самоопределување и оптимист е дека спорот ќе се реши со мудро разјаснување на заедничката историја. Во интервју за БГНЕС, каде Заев повремено користеше и бугарски зборови, ...

Членка на историската Комисија се огради и ги осуди последните изјави на Заев

24 Вести - 25.11.2020

Љубица Спасковска, која е член на историската Комисија на Македонија и Бугарија вечерва ги осуди последните изјави на премиерот Зоран Заев дадени во интервјуто на БНЕС. -Како член на македонскиот дел од Комисијата, лично се оградувам и ги осудувам ...

Бугарија ги затвора училиштата, градинките, рестораните,баровите...

Канал5 - 25.11.2020

Бугарија денес објави затворање на училиштата, рестораните, трговските центри и спортските сали до 21 декември, додека, како и остатокот од Источна Европа, се бори против ширењето на коронавирусот.

„Медиапул“ по изјавата на Заев: Од Софија засега нема сигнали дека е блиску до договор со Скопје

Фокус - 25.11.2020

Македонскиот премиер Зоран Заев рече дека „Софија и Скопје не се далеку од постигнување договор“, но досега нема такви сигнали од Бугарија, пишува бугарскиот портал “Медиапул“. Анализирајќи ја изјавата на Заев и поддршката од Али Ахмети од ДУИ за ...

Заев: Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да ја градиме иднината

Канал5 - 25.11.2020

Премиерот Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС вели дека Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кои се бореа за слободата на Македонија и регионот на Одрин. Вели наследивме време кое не беше во прилог на пријателството ...

Членка на историската Комисија се огради и ги осуди последните изјави на Заев

Фокус - 25.11.2020

Љубица Спасковска, која е член на историската Комисија на Македонија и Бугарија вечерва ги осуди последните изјави на премиерот Зоран Заев дадени во интервјуто на БНЕС. -Како член на македонскиот дел од Комисијата, лично се оградувам и ги осудувам ...

Богојески: Кој е Заев за да им налага на граѓаните што ќе коментираат за Бугарија?

Фокус - 25.11.2020

Креирање на лажна историја по желба на Бугарија, не е решение на овој проблем, туку негово продлабочување, што ќе ја уништи перспективата на идните генерации, реагира Македонски концепт на Петар Богојески, по денешното интервју на премиерот Зоран ...

Историчари од македонско-бугарската комисија се оградуваат од „историскиот ревизионизам“ на Заев

Deutsche Welle - 25.11.2020

Оградување и осуда на изјавите на премиерот Зоран Заев стигна вечерва од членови на мешовитата македонско-бугарска историска комисија. Неколку членови на Комисијата се оградуваат од ставовите на премиерот.