TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Конфликт без победник

Deutsche Welle - 08.08.2009

Помина една година од обидот на Михаил Сакашвили со сила да ја врати под грузиска власт сепаратистичката Јужна Осетија.

Руската победа носи огромен товар

Време - 08.08.2009

Со церемонии, почесни огнови и процеси со свеќи, Грузија вчера ја одбележа првата годишнина од петдневната војна со Русија за ...

Грузискиот претседател тврди дека Путин сака да го ликвидира

Алсат-М - 08.08.2009

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили изјави дека рускиот премиер Владимир Путин е „решен да го убие“, што е дел од планот на ...

Медведев ги одликуваше војниците што се бореа против Грузија

Р.С.Европа - 08.08.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев, денеска, ги одликуваше војниците што се бореа во минатогодишната војна против Грузија.

Лавина обвинувања на годишнината од војната меѓу Русија и Грузија

Н.Македонија - 08.08.2009

Русија и Грузија вчера разменија лавина обвинувања на првата годишнина од нивната петдневна војна околу отцепениот грузиски ...

Годишница од војната во Јужна Осетија

BBC - 07.08.2009

Денеска се одбележува првата годишница од почетокот на петдневната војна меѓу Русија и Грузија околу Јужна Осетија.

Годишнина од петдневната војна меѓу Русија и Грузија

А1 - 07.08.2009

Денеска се одбележува првата годишница од почетокот на петдневната војна меѓу Русија и Грузија околу Јужна Осетија.

Медведев: Русија постапи правилно со Грузија

Алсат-М - 07.08.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска изрази уверување дека неговата земја постапила правилно, одговорно и ефикасно за ...

Живот по принцип на надеж

Deutsche Welle - 07.08.2009

Грузиските сили пред една година го нападнаа главниот град на Јужна Осетија, Чинвали.

Медведев: Одлуката за да влеземе во војна со Грузија ја донесов сам

Канал5 - 07.08.2009

Одлуката да влеземе во војна со Грузија беше најтешката што ја имам донесено во мојот живот, изјави рускиот претседател Дмитриј ...

Вашингтон ја вооружува Грузија

Утрински - 07.08.2009

Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - „Соединетите Американски Држави и понатаму ја вооружуваат Грузија“, изјави во ...

Ѕид околу единствениот останат споменик на Сталин во Грузија

Кирилица - 07.08.2009

Симболичен „Берлински ѕид" е подигнат вчера околу единствениот во светот останат споменик на Сталин - во неговиот роден град ...

Тензии пред годишнината од руско-грузискиот воен конфликт

Нетпрес - 07.08.2009

Грузија и Русија ја одбележуваат годишнината од избувнувањето на воениот конфликт меѓу нив, во август лани, во позадина на ...

Одлуките во војната со Грузија, Медведев ги донел сам

Нетпрес - 07.08.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјавил дека сите одлуки поврзани со војната со Грузија во Јужна Осетија ги донел сам, ...

САД се против ембарго за оружје за Грузија

Нетпрес - 07.08.2009

САД моментно не доставуваат оружје за Грузија, но сметаат дека против оваа земја не треба да биде воведено ембарго за оружје, ...

Над 30 000 Грузијци и по година од конфликтот се без дом

Нетпрес - 07.08.2009

Околу 30 илјади луѓе остануваат раселени една година по војната меѓу Русија и Грузија во регионот на Јужна Осетија, според ...

Годишнина од војната меѓу Грузија и Русија

Р.С.Европа - 07.08.2009

Грузија и Русија денеска одбележуваат една од година од почетокот на меѓусебната војна која траеше десетина дена.

Русија има намера да ја скрши грузиската државност

Р.С.Европа - 07.08.2009

Ова го оценува грузискиот претседател Михаел Саакашвили по повод годишнината од војната меѓу двете земји.

Во Грузија, 30 илјади расселени лица

Р.С.Европа - 07.08.2009

Амнести Интернешнeл соопшти дека 30 илјади луѓе, една година по војната меѓу Русија и Грузија околу Јужна Осетија, не можат да ...

Годишнина од руско- грузиската војна

Р.С.Европа - 07.08.2009

Грузија и Русија денеска одбележуваат годишнина од руско-грузиската војна. Грузискиот претседател Михаил Саакашвили ќе има ...

Ѕид околу единствениот останат споменик на Сталин, во неговиот роден град Гори, во Грузија

Вечер Прес - 07.08.2009

Симболичен "Берлински ѕид" е подигнат денеска околу единствениот во светот останат споменик на Сталин - во неговиот роден град ...

Тензии и по една година од војната меѓу Русија и Грузија

Н.Македонија - 07.08.2009

Работите многу не се сменија во регионот по ланскатаминивојна меѓу Русија и Грузија.

Кремљ нема да прости нова грузиска офанзива

Дневник - 06.08.2009

Грузија ќе добие соодветен одговор во случај на нова агресија врз Јужна Осетија, предупреди заменик-началникот на генералштабот ...

Грузија ќе добие соодветен одговор доколку нападне

Време - 06.08.2009

Грузија ќе добие соодветен одговор во случај на нова агресија врз Јужна Осетија, изјави заменик-началникот на Генералштабот на ...

Москва бара од Западот да престане да ја снабдува Грузија со оружје

Р.С.Европа - 06.08.2009

Руското инистерство за надворешни работи го повтори барањето на Москва, западните земји да престанат да ја снабдуваат Грузија ...

Руското барања за ембарго за оружје кон Грузија е несоодветно

Р.С.Европа - 06.08.2009

Руското барања за ембарго за оружје кон Грузија е несоодветно, изјави висок функционер на американскиот Стејт департмент, за ...

Обама - Медведев: Потребно е намалување на тензиите во Грузија

Алсат-М - 05.08.2009

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев во вчерашниот телефонски разговор се согласија ...

Обама - Медведев: Потребно е намалување на тензиите во Грузија

Канал5 - 05.08.2009

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев во вчерашниот телефонски разговор се согласија ...

Јужна Осетија под оружје

Дневник - 05.08.2009

Руските сили стационирани во Јужна Осетија се ставени во состојба на зголемена борбена готовност, поради зачестените провокации ...

Русија тврди дека продолжува испораката на оружје на САД за Грузија

Канал5 - 05.08.2009

Заменик шефот на руската дипломатија Григориј Карасин изјави денеска дека загрижува тоа што продолжува испораката на оружје од ...

Русија и се закани на Грузија

Телма - 05.08.2009

Грузија ќе добие соодветен одговор во случај на нова агресија врз Јужна Осетија, изјави денеска заменик началникот на ...

Грузија ќе добие соодветен одговор од Русија при евентуален напад

Канал5 - 05.08.2009

Грузија ќе добие соодветен одговор во случај на нова агресија врз Јужна Осетија, изјави денеска заменик началникот на ...

Грузија ќе добие соодветен одговор од Русија доколку нападне

Алсат-М - 05.08.2009

Грузија ќе добие соодветен одговор во случај на нова агресија врз Јужна Осетија, изјави денеска заменик началникот на ...

Обама - Медведев: Потребно е намалување на тензиите во Грузија

Кирилица - 05.08.2009

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев во вчерашниот телефонски разговор се согласија ...

Лавров: Саакашвили провоцира конфликт меѓу САД и Русија

Макфакс - 05.08.2009

Претседателот на Грузија, Михаел Саакашвили е заинтересиран да ја дестабилизира ситуацијата во јужен Кавказ, обидувајќи се да ...

Обама и Медведев за тензиите во Грузија

Р.С.Европа - 05.08.2009

Претседателите на Соединетите држави и на Русија Барак Обама и Дмитриј Медведев се согласиле дека е неопходно да се намалат ...

Москва: Грузија се подготвува за нова агресија

Р.С.Европа - 05.08.2009

Заменик шефот на рускиот Генералштаб Анатолиј Новоицин на денешната прес конференција во Москва изјави дека Грузија се ...

Грузија ќе добие соодветен одговор од Русија при евентуален напад

Кирилица - 05.08.2009

Грузија ќе добие соодветен одговор во случај на нова агресија врз Јужна Осетија, изјави денеска заменик началникот на ...

Лавров: Саакашвили провоцира конфликт меѓу САД и Русија

МРТ - 05.08.2009

Претседателот на Грузија, Михаел Саакашвили е заинтересиран да ја дестабилизира ситуацијата во јужен Кавказ, обидувајќи се да ...

Обама - Медведев: Потребно е намалување на тензиите во Грузија

Алфа - 05.08.2009

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев во вчерашниот телефонски разговор се согласија ...

Лавров: Саакашвили провоцира конфликт меѓу САД и Русија

Форум - 05.08.2009

Претседателот на Грузија, Михаел Саакашвили е заинтересиран да ја дестабилизира ситуацијата во јужен Кавказ, обидувајќи се да ...

Обама - Медведев, потребно е намалување на тензиите во Грузија

Сител - 05.08.2009

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев во вчерашниот телефонски разговор се согласија ...

САД подготвени да и донираат оружје на грузиската војска

Р.С.Европа - 05.08.2009

Американските власти соопштија дека се уште се подготвени да и донираат оружје на војската на Грузија, и покрај тоа што Русија ...

ЕУ загрижена за тензијата меѓу Грузија и Јужна Осетија

А1 - 04.08.2009

Европската унија изрази загриженост поради зголемувањето на тензијата меѓу Грузија и регионот на Јужна Осетија и повика на ...

Руска борбена готовност во Јужна Осетија

BBC - 04.08.2009

Русија вели дека го зголемила степенот на борбена готовност на нејзините единици во Јужна Осетија, отцепениот регион на ...

Претседателот на Јужна Осетија го разреши премиерот

Канал5 - 04.08.2009

Претседателот на грузиската сепаратистичката Јужна Осетија, Едуард Кокојти, го разреши премиерот Асланбек Булавцев, пренесе ...

Владимир Путин не го исполни ветувањето

Утрински - 04.08.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Грузија нема намера да почне нова војна за Абхазија и Јужна Осетија, изјави претседателот Михаил ...

Ј.осетија - руската војска во состојба на готовност

Телма - 04.08.2009

Руските сили стационирани во Јужна Осетија се ставени во состојба на зголемена борбена готовност, поради зачестените провокации ...

Се зголемува напнатоста меѓу Грузија и Јужна Осетија

Време - 04.08.2009

Напнатоста меѓу Грузија и нејзината сепаратистичка област Јужна Осетија продолжува да се зголемува како што се приближува ...

„Фајненшл тајмс“: Расте напнатоста меѓу Грузија и Јужна Осетија

Канал5 - 04.08.2009

Напнатоста меѓу Грузија и нејзината сепаратистичка област Јужна Осетија продолжува да расте како се приближува годишнината од ...

Русија ја зајакна борбената готовност на војниците во Јужна Осетија

Макфакс - 04.08.2009

Русија ја зајакна борбената готовност на своите војници во Јужна Осетија поради провокациите од грузиска страна.

Русија ја зајакна борбената готовност на војниците во Јужна Осетија

МРТ - 04.08.2009

Русија ја зајакна борбената готовност на своите војници во Јужна Осетија поради провокациите од грузиска страна.

Русија ја зголеми борбената готовност на војската во Осетија

Форум - 04.08.2009

Руската команда издаде наредба за подигување на борбената готовност на нејзините единици распоредеи во Јужна Осетија, на ...

Грузија ги повика ЕУ и САД да испратат “јасна порака“ до Русија

Нетпрес - 04.08.2009

Грузискиот претседател, Михаил Саакашвили, денеска ги повика САД и ЕУ да испратат “јасна порака“ до Русија, за да помогнат во ...

Русија ја обвини Грузија дека подготува провокации

Р.С.Европа - 04.08.2009

Русија денеска ги обвини грузијските власти дека подготвуваат провокации на годишнината од војната и го предупреди Тбилиси дека ...

Руски војници привеле 20 Грузијци, тврди Тбилиси

Нетпрес - 04.08.2009

Руски војници привеле 20 Грузијци, денеска во селото Отобаја, на административната грузиско-абхазиска граница, тврди Тбилиси.

Претседателот ја распушти владата на Јужна Осетијa

Р.С.Европа - 04.08.2009

Претседателот на Јужна Осетија Едуард Кокоити ја распушти владата на премиерот Асланбек Булацев.

Руските сили во Јужна Осетија ја подигнаа борбената готовност

Р.С.Европа - 04.08.2009

Руските сили, распоредени во Јужна Осетија, ја подигнаа борбената готовност, поради низата провокации од Тбилиси, соопшти ...

Руската армија во Јужна Осетија во највисок степен на борбена готовност

Нетпрес - 04.08.2009

Руските војници, распоредени во Јужна Осетија од денеска се во највисок степен на бробена готовност, поради провокациите од ...

Саакашвили: Никој не сака нова војна

Вест - 03.08.2009

Грузија е свесна дека не може со воена сила да си ги врати од Русија сепаратистичките области Јужна Осетија и Абхазија, но има ...

Грузија ја обвини Москва за инцидент на границата

Алсат-М - 03.08.2009

Грузија денес ја обвини Русија за промена на границата на Јужна Осетија со што се навлегло подлабоко во грузиска територија.

„Фајненшл тајмс“: Расте напнатоста меѓу Грузија и Јужна Осетија

Алсат-М - 03.08.2009

Напнатоста меѓу Грузија и нејзината сепаратистичка област Јужна Осетија продолжува да расте како се приближува годишнината од ...

Франција е загрижена поради руско-грузиските тензии

Р.С.Европа - 03.08.2009

Франција изрази „загриженост“ поради зголемувањето на напнатоста околу грузиските сепаратистички територии, кои се под руска ...

Грузија и Русија се обвинуваат за Јужна Осетија

Р.С.Европа - 03.08.2009

Грузиските власти ја обвинија Русија дека ја поместувала границата меѓу Грузија и сепаратистичката област Јужна Осетија и оти ...

Грузија ја обвини Русија за агресија врз нејзина територија

Форум - 03.08.2009

Грузија во понеделник ја обвини Русија сека се обидува да заземе нејзина територија надвор од отцепената Јужна Осетија, по ...

Руската армија почнува воени вежби во Јужна Осетија

Р.С.Европа - 03.08.2009

Руската армија денеска почна воени вежби во Јужна Осетија. Во последниве неколку денови, во пресрет на годишнината од руската ...

„Фајненшл тајмс“: Расте напнатоста меѓу Грузија и Јужна Осетија

Алфа - 03.08.2009

Напнатоста меѓу Грузија и нејзината сепаратистичка област Јужна Осетија продолжува да расте како се приближува годишнината од ...