TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Песната е моја љубов голема"

Вечер - 28.05.2005

Легендата на македонската народна музика Ѓорѓи Димчевски со својата повеќе од педесет години професионална работа се вбројува меѓу најистакнатите музички дејци. Неговото творештво како виолинист, композитор, диригент, собирач на македонски народни песни и ора, обработувач и надградувач, раководител ...

Изгоре театарот "Станиславски"

Вечер - 28.05.2005

Пожар, што избувнал завчеравечер, го уништил театарот "Станиславски" во Москва, кој и пред две години беше опожарен, па оттогаш е затворен. Пожарот избувнал близу сцената и набрзо се проширил кон покривот, јавуваат руските медиуми.

"Фејтлес" на отворениот фестивал во Скопје

Вечер - 28.05.2005

Скопје, 27 мај (МИА) - Британските бендови Faithless и X-Press2, американскиот Тхиеверѕ Цорпоратион и Гус Гус од Исланд утревечер на Скопски саем ќе настапат на повеќечасовниот концерт "Skopje Sounds Good", прв фестивал под отворено небо во организација на продукцијата "Авалон".

Вики Среброва на "Македонска вечер" во Белград

Вечер - 28.05.2005

Во чест на денот на македонските и сесловенските просветители Кирил и Методиј и по повод втората годишнина од формирањето на Македонското здружение "Кочо Рацин" од Белград и Заедницата на Македоците во Србија и Црна Гора, денес во 20 часот во хотелот "Метропол" во Белград, Македонското здружение ...

Доделени наградите "Ајвор Новело"

Вечер - 28.05.2005

Британските композитори ги доделија наградите за најдобри авторски остварувања во изминатата година. За авторски тим на годината е прогласена младатаа група Keane, чиј дебитански албум наедно беше и најпродаван албум во минатата година во Велика Британија, и е награден и со Брит Авардс награда.

Тивка војна меѓу "волците" и "алфите"

Вечер - 28.05.2005

Министерството за Одбрана нема официјален став за завчерашниот инцидент во кафе-барот "Миднајт", во којшто при "полициска контрола заради пречекорување на работното време" беше повреден мајорот Зоран Блажевски, командант на специјалната единица "волци".

Царините се кроеја во "Мавровка"

Вечер - 28.05.2005

"Како сакате. Преговорите можат да траат две години, ама вие од 1 јуни имате 10 насто царина". Ова биле завршните зборови на косовските лобисти, предводени од Андреј Виковски, претставникот на УНМИК по завчерашните лути преговори со македонскиот тим.

"Сфера" - ново од Мелита

Вечер - 28.05.2005

Од среда, со почеток во 20.20 часот на фреквенцијата на "Канал 5'' стартува новата емисија на Мелита Ракичевиќ, која по извесна пауза повторно се враќа на малите екрани. Новото забавно шоу насловено "Сфера". Името всушност кажува за тоа дека гостите, по двајца во секоја емисија, ќе бидат од ...

"Најскапата" матурантка во Бугарија

Вечер - 28.05.2005

Во изборот за најскапа и најгламурозно облечена матурантка во пиринскиот крај, во Бугарија, победи Силвија Парапунова од Петрич. Таа е матурантка на елитната јазична гимназија во Благоевград и буквално ја оставила кокуренцијата далеку зад себе кога на матурскиот бал се појавила со облека од Италија ...

Костовски бара "редуцирање" на новите градби

Вечер - 28.05.2005

Големиот број нови градби и брзата урбанизација на градските населби предизвика тешкотии при "пресметувањето" на градскиот буџет кој во моментот се ревидира со цел да се утврди неговата вистинска слика по пренесувањето на одредени надлежности во единиците на локалната самоуправа.

Завршија "Страниците за меѓусебно разбирање"

Вечер - 27.05.2005

Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и Здружението на новинарите на Македонија вчера ги презентираа резултатите од програмата "Страници за меѓусебно разбирање" и ја промовираа стотата страница "Меѓутоа" со која завршува двегодишниот проект.

Прегазен маж на пешачки кај "Јосип Броз"

Вечер - 27.05.2005

Маж на околу 40-годишна возраст вчера, околу 13 часот, е прегазен на пешачкиот премин пред Гимназијата "Јоспи Броз Тито", во центарот на Скопје. Според очевидци во моментите кога лицето ја поминувало улицата на него налетало "фолксваген-комби" со скопски таблички.

Во вторник аукција за јахтата на "Тошо"

Вечер - 27.05.2005

Владата на Бугарија веќе доби капар од 200 000 евра од љубители, кои сакаат да ја купат јахтата на некогашниот бугарски претседател Тодор Живков, објави вчера бугарскиот весник "Труд". Имено, досега четири фирми изразиле желба да учествуваат во наддавањето за јахтата.

Белото се зацрвени на "пенал-рулетот"

Вечер - 27.05.2005

Ливерпул ја освои петтата европска титула во историја откако во јубилејното 50. финале на најелитното натпреварување на "стариот континент" направи, досега, незабележан "кам - бек" во второто полувреме. Милан со головите на Малдини и Креспо по првите 45 минути водеше со 3:0, а "росонерите" се ...

"Алфите" претепале се живо во "Миднајт"!

Вечер - 27.05.2005

Десетмина гости во кафе-барот "Миднаит" во ТЦ "Бисер", меѓу нив и командантот на Специјалната единица при АРМ, вчера завршија в болница откако таму десетина минути по полноќ, триесетина "Алфи" изведоа "показно-тактичка вежба за апсење на криминалци".

Кога песната доаѓа "ненадејно како смртта"

Вечер - 27.05.2005

Добрата поезија настанува како краток спој на невообичаената перцепција и скоковитата судбина, како асимилација на претрупаниот живот во навидум недозволените споеви, созвучја и споредби, кои ви отвораат очи, душа и ум, дека се во светот се наоѓа во едно непрекинато соседство.

По Пентагон, ФБИ, Мосад...и Македонија интересна за "МЕР груп"”

Вечер - 27.05.2005

Израелската фирма "МЕР груп", која стои зад проектот што и се нуди на Владата за овозможување говорни услуги, брз интернет и кабелска телевизија со користење на домашната електродистистрибутивна мрежа, е исклучително сериозна компанија, чија опрема се користи за телекомуникациски, безбедносни и ...

Пацоли и "Фершпед" ќе се тркаат за Домот на печатот

Вечер - 27.05.2005

Пропадна тендерот за продажба на големата зграда на поранешниот Дом на печатот, бидејќи заклучно со вчерашниот ден, за атрактивната четиринаесеткатница за која беа побарани најмалку девет милиони евра, никој не покажал интерес.

Ментални насилници и "споменични" десперадоси

Вечер - 27.05.2005

ПИШУВА: Предраг ДИМИТРОВСКИ "Ова е човекот кој ја основа модерна Кина. Неговите заслуги се поголеми од неговите грешки. Со тоа случајот Мао Це Тунг е завршен. Тој останува само дел од нашата историја". Ова е суштината на заклучокот на еден од конгресите на Комунистичката партија на Кина одржан во ...

НАТО ја "преврте" куќата на Караџиќ

Вечер - 27.05.2005

Неколку десетици војници на НАТО и девет оклопни возила завчера ја блокирале куќата на сестрата на Лилјана Зелен-Караџиќ на Пале, а портаролот на НАТО-штабот, Дерек Чепел изјави дека акцијата покрената во потрага на информации и докази за Радован Караџиќ, како и лицата кои ја сочинуваат мрежата за ...

Голем интерес за концертот на "Бијело дугме" во Белград

Вечер - 27.05.2005

Македонската информативна агенција МИА јавува дека за интернет-продажбата на билетите за концертот на "Бијело дугме" на белградскиот Хиподром, владее големо интересирање, соопшти денеска Ај-Пи-Ес, кој заедно со белградска "Југобанка" стана ексклузивен дистрибутер на влезниците за тоа случување.

Советот - за сметка на градското "богатство"

Вечер - 27.05.2005

Јавните градски претпријатија и по еден месец од назначувањето на привремени вршители на должност директор, не добија стручен раководен кадар како што беше најавено од скопскиот градоначалник Трифун Костовски. Во поголемите опозициони партии, најавуваат дека "многу скоро" ќе се водат разговори и на ...

Билетите за сараевскиот концерт на "Бијело дугме" распродадени за десет часа

Вест - 26.05.2005

За сараевскиот концерт на "Бијело Дугме", што ќе се одржи на 15 јуни на стадионот Кошево, се продадени 60.000 билети за десет часа, објави "Мјузик стар". Продуцентската куќа зад која стои некогашниот менаџер на "Дугме", Рака Мариќ, организира концерти на групата и во Загреб, на 22 јуни, и во ...

Евро-бондовите ќе" завршат" во девизните резерви

Вечер - 26.05.2005

Евро-обврзниците, или поточно евро-бондовите што ќе ги издаде македонската влада ќе завршат во девизните резерви. Ова е дефинитивна одлука на Владата, која беше принудена да направи компромис меѓу реформското крило во Владата, пред се надворешните експерти и бизнисмените за емисија на евро-бондови, ...

Наскоро "шевролет” од Украина

Вечер - 26.05.2005

Во Русија наскоро ќе се појави автомобил "шевролет", но од украинско производство. Нив веќе ги нарекуваат "грбави запорожци". Станува збор за голема бизнис-зделка на фирмата "Шевролет Ланос", под капата на компанијата "Укравто", која ќе почне производство на овој тип возила во фабриките на ...

Сараевскиот концерт на "Бијело дугме", рекордно распродаден

Вечер - 26.05.2005

Сараево - го соборив светскиот рекорд во стадионска продажба на билети! Луѓе, во Гинисовите рекорди сме - врескал од возбуда менаџерот на "Бијело дугме", Рака Мариќ, потврдувајќи ја веста дека билетите за настап на сараевскиот стадион "Кошево" се распродадени во еден ден! Имено, од девет наутро до ...

Кој ќе ја заврши "Мисијата"?

Вечер - 26.05.2005

По две недели поминати во куќата, двајца од четиринаесеттемина кандидати ќе треба да си заминат дома. Резултатите од гласањето се уште не се познати, но судејќи според досегашната состојба, бодовна и прикажаното, најголеми шанси за одење дома од девојките имаат Дијана, Христина и Маида, додека, ...

"Санта Марија" во знакот на Македонија

Вечер - 26.05.2005

Разиграни деца и заинтересирани минувачи, буквално изненадени од македонското оро и песна, беше сликата на плоштадот "Санта Марија" во делот на Рим наречен "Трастевере". Италијанците го видоа "Тешкото", го слушнаа виртуозното свирење на Влатко Стефановски, извонредниот глас на Тоше Проески.

"Баклава" со концерти во Словенија

Вечер - 26.05.2005

Етно-групата "Баклава" тргнува на турнеја во Словенија. По покана на Македонскиот културен центар од Словенија, и во соработка со Универзална сала Скопје, "Баклава" ќе одржи самостојни концерти во Крањ на 27 мај, во салата на Македонскиот културен центар, и во Љубљана, на 28 мај, во реномираната ...

"Здоб си здуб" предгрупа на "Суперхикс"

Вечер - 26.05.2005

Баба Буника на "Евросонг" беше вистинско откровение за сите. Групата за која таа го вложи својот потенцијал "Здоб си здуб" од Модавија, (шесто место) велат дека на сцена таа ги удирала тапаните како никогаш порано. Баба Буника е нивни фан број еден.

"Т-мобил" се укинува, истото ќе го снајде и "Мобимак"?

Вечер - 26.05.2005

Македонските претставници вчера не присуствуваа на вонредно закажаната седница на бордот на "Мобимак", на која очигледно требаше да се изгласа смена на сегашниот директор Јован Петровски и да се назначи Атила Сендреи, Мајкл Лоренс или некој сосема друг привремено на оваа функција.

"Лукоил" има 2000 бензински пумпи во САД

Вечер - 26.05.2005

Рускиот нафтен гигант "Лукоил" соопшти вчера дека планира да игра поголема улога на американскиот пазар и дека не се откажува од намерата да гради нафтовод меѓу Русија и САД. "Сега на пазарот во САД пласираме околу осум милиони тони нафтени производи годишно.

Софија "прелета" во Комисијата за хартии од вредност

Вечер - 26.05.2005

Професорката Софија Тодорова се пресели од Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување во Државната комисија за хартиии од вредност. Трансферот, што "Вечер-спец" го најави пред повеќе од еден месец, е веќе официјализиран и во "Службен весник", а со него таа го ослободува претседателското ...

"Пишувајте за мене, така ќе станам ѕвезда"!

Вечер - 25.05.2005

Агим Јонуз, заменик-портпаролот на премиерот Владо Бучковски, кој престојува со државната делегација во Рим, е задолжен за информирање на македонските известувачи. Но, за жал, тој нема допирни точки со новинарите, ниту ги брифира за средбите, ниту пак знае каде се и што прават.

"Не влегувам во партиски дилови"

Вечер - 25.05.2005

- Не сакам како независна личност да влезам во партиски дилови. Апелирам до политичките партии кои се застапени во Советот на градот, конструктивно да пријдат кон решавањето на сите проблеми, бидејќи Скопје нема време да чека.

Референдум во "Градска" за селидбата во Воена болница

Вечер - 25.05.2005

Вработените во Градската хируршка болница во Скопје, деновиве со референдум ќе се изјаснуваат за најавената селидба на оваа болничка установа во Воената болница. Организаторот на ваквото "најдемократско" изјаснување цени дека на овој начин најдобро ќе им парира на оние кои ја зацртале селидбата, со ...

Руски попови го осветија "рускиот крст"

Вечер - 25.05.2005

БИТОЛА.- По повод 3-годишнината од отворањето на Рускиот конзулат, годишнината од обновувањето на Рускиот крст и денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, вчера во Битола беше извршено осветување на Рускиот крст, подигнат во сеќавање на некогашниот руски конзул, Александар Аркадиевич ...

Овации за Влатко, Тоше и "Танец"

Вечер - 25.05.2005

Македонските уметници направија вистински спектакл во вилата Пиколомини во Рим каде беше организирана првата од трите македонски вечери, приредени во чест на светите Кирил и Методиј. Гостите беа воодушевени од македонските ора изведени од ансамблот "Танец", звуците на македонската песна преточени ...

Шминка за тротоарите кај "Бристол"

Вечер - 25.05.2005

Реконструкцијата на тротоарите на делот од крстосницата од улица "Даме Груев" до булеварот "Мито Хаџивасилев-Јасмин", спроти музејот на град Скопје, ќе започне за десетина дена. Ова го најавија надлежните од Општина Центар, кои пред неколку месеци ветија дека ќе го уредат и ова парче што ...

Супер евтиниот "Рајан ер" сака да лета низ Балканот

Вечер - 25.05.2005

Извршниот директор на една од најевтините европски авиокомпании "Рајан ер", Мајкл О'Лири, побара од Европската Унија итна либерализација на авиосообраќајот со земјите од Балканот за поттикнување на нивниот економски развој и туризам.

"Не вложувајте во Србија"!

Вечер - 25.05.2005

Во двобројот на "Фајненшел тајмс" од 22 мај, на простор поголем од половина страница, е објавен платен оглас со следниот наслов: "Предупредување до компаниите кои размислуваат да инвестираат во Србија". Во поднасловот стои дека е тоа отворено писмо за српскиот потпретседател на Владата, Мирољуб ...

"Минималецот" во јули

Вечер - 25.05.2005

По потпишувањето на колективните договори меѓу Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и министерствата за труд и социјална политика, за образование и наука и за култура, до јули ќе биде утврдена и минималната плата во дејностите со околу 30.000 вработени.

Се бара решение за "панорамата"

Вечер - 24.05.2005

Забавниот парк "Луна" е при крај со подготовките за летната сезона, а се бара решение со кое и реквизитот познат како "панорама" би се ставил во употреба. Од вкупно четиринаесетте постоечки во ова забавно катче најголем дел се целосно реновирани и подготвени да ги примат посетителите.

"Експлозија" во осигурителниот бизнис

Вечер - 24.05.2005

На осигурителниот пазар во земјава се случуваат страотни турбуленции. Постојните осигурителни компании бележат енормни падови во приходите, се позабележително е селењето на осигурениците од една во друга компанија, низ Македонија мешетарат неколку странски компании од кои две австриски кои собираат ...

"Технаџија" пријавен за "растурање" екстази

Вечер - 24.05.2005

Поради вмешаност во нелегална трговија со дрога, полицијата во Велес изготви кривична пријава против Р.М. Кај осомничениот дваесетгодишен велешанец, на 30 април годинава, за време на одржувањето на “техно-хепенинг”, кај Велешкото Езеро, бил направен претрес. Во таа "пригода" кај Р.М.

Иконостасот - кога црквата ќе "добие" врата

Вечер - 24.05.2005

Црквата "Св. Илија" во населбата Аеродром, која градежно беше довршена на празникот "Илинден" минатата година, наскоро треба да биде затворена, односно објектот да добие врата од масивно дрво, по што во внатрешноста на објектот ќе се постави и иконостас.

Хрватите дилаат, Бошњаците рекетираат, а Македонците "работат" по станови

Вечер - 24.05.2005

Криминални групи од поранешните југословенски простори и од Бугарија се почесто оперираат на територијата на Белград, во што имаат логистичка поддршка од српското подземје, изјави заменик-началникот на српското МВР, Милош Вукобрат.

Издавала пасоши на "жими мајка"

Вечер - 24.05.2005

Кичевската полиција поднесе пријава против четриесет и тригодишната Ф.Р., вработена како референт за патни исправи во ОВР Кичево. Осомничената ја злоупотребила службената положба и овластување и во април годинава, иако законот не го дозволува тоа, на лице од Зајас, Кичевско, кое привремено ...

Крај на "портокаловата љубов"!

Вечер - 24.05.2005

Претседателот на Украина, Виктор Јушченко, и предложил на претседателката на Владата, Јулија Тимошенко, да поднесе оставка затоа што не ги почитува правилата на "тимска работа" и не работи по законите на пазарната економија. Таа информација, за која веќе неколку дена се шушка во Киев, ја потврди ...

Донација за училиштето "Лазар Личеновски"

Вечер - 24.05.2005

Десетгодишнината од постоењето на Ротари клубот Скопје и 100-годишнината од Ротари во светот ќе биде одбележано в петок со свеченост на која се поканети околу 450 ротаријанци од Грција, Бугарија, Србија и Црна Гора и нашата земја.

Осигурување да, но по поплавите

Утрински - 23.05.2005

РИЗИК Осигурување од ризикот на елементарни непогоди од страна на земјоделците како опција која овозможува враќање на дел од вложените средства во производство што може да биде уништено, за наши услови е неприменливо. Иако дел од граѓаните се запознаени со можноста за осигурување на насадите или ...

Искра "пресиса"

Вечер - 23.05.2005

"Ќе ме апсите или да си влезам у кафана?", било прашањето на Искра Џамбазова, упатено до полицајците, кои прексиноќа, пред кафулето "Мода" во Скопје, го утврдувале идентитетот на возачот, што час и половина претходно се обидел да прегази четири момчиња на пешачкиот премин кај ГТЦ.

"Судот се занимава со глупости!"

Вечер - 23.05.2005

Родителите на Михаил Ходорковски, поранешниот газда на "Јукос", ја напуштија судницата пред завршување на рочиштето на кое, веќе петти ден по ред, се читаше пресудата во обединетиот случај против Ходорковски, Платон Лебедев и Андреј Крајнов.

"Кардиологија" набавува нов ангиограф

Вечер - 23.05.2005

Клиниката за кардиологија набавува нов апарат за ангиографија, кој ќе се плаќа со парите од странските пациенти што ги користат нејзините услуги. Тендерот за неговата набавка е веќе објавен, а ова е прво вакво технолошко-техничко зајакнување во атарот на Клиничкиот центар, на кој поради состојбите ...

Во приватните болници нема "фондовско" лекување ?!

Вечер - 23.05.2005

Во Акциониот план за трансформација на здравствениот сектор не се влезени приватните болници. Иако никој јавно не прецизира, според упатените, тоа значи дека со нив во догледен период, најверојатно, нема да се склучуваат договори со кои тие ќе можат да работат со сини, осигурителни карти.

"Домашното" добро сработено

Вечер - 23.05.2005

Извештајот на НАТО за годишниот напредок на Република Македонија на патот кон Алијансата, што ќе биде претставен в петок во Брисел, е веќе готов и е многу поволен, особено во делот на реформите во одбраната, изјави министерот за одбрана Јован Манасиевски во интервју за Радио Слободна Европа.

Русите скапо ги "купувале" шпионските тајни

Вечер - 23.05.2005

Шпионажата е постапка на собирање податоци, најчесто во воени, но и политички и економски цели. Таа главно е резултат на организирана работа и ретки се поединците, кои на своја рака се уфрлаат во шпионските редови. Се развила уште во стариот Египет, а голема улога одиграла во Елизабетанска Англија, ...