TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

24 Вести - 12.04.2015

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД ...

Православните верници го слават Велигден

24 Вести - 28.04.2019

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

Телма - 12.04.2015

ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ...

Биењето на камбаните го означи воскресението Христово

Телма - 12.04.2015

Биењето на камбаните во храмовите на Македонската православна црква, точно на полноќ, ја најавија радосната вест за воскресението Христово. Во сите храмови во Македонија православните верници го одбележаа еден од најголемите христијански празници.

Прослава на Велигден во манастирот Јован Бигорски

Телма - 12.04.2015

Благодатниот оган на христовото воскресение пристигна во Бигорскиот манастир. Верниците имаа можност да запалат свеќи од оганот од Ерусалим, кој во манастирот беше донесен 20 тина минути по полноќ, за време на сеноќното бдение Оганот за кој се ...

Иванов и Трајановски на литургија во Соборниот храм

Р.С.Европа - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Православните верници го слават Велигден

365 - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христос воскресе – навистина воскресе: Честит Велигден!

Хитпортал - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г. г. Стефан

Cooltura - 12.04.2015

По повод велигденските празнувања, поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на македонската православна црква испрати велигденско послание... † СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ...

Православните верници го слават Велигден – Христос Воскресе!

Кајгана - 12.04.2015

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Веста за Христовото воскресение вечерва на полноќ ја објавија свештениците и архиереите на ...

Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Утрински - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

Телеграф - 12.04.2015

Православните верници денеска го празнуваат најголемиот христијански празник Поглаварот на Македонската правиславна црква-Охридска архиепсикопија г.г. Стефан во велигденското послание испрати мир и благослов до сите православни верници.

Православните верници го слават Велигден

Локално - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Алфа - 29.04.2016

По милоста Божја, Архиепископ охридски и македонски, заедно со Светиот архиерејски синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод Велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од Бога, ...

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ, НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ: Православните верници слават Велигден

Телеграф - 12.04.2015

Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца Православните верници денеска го слават најголемиот христијански ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Локално - 29.04.2016

† Стефан По милоста Божја, Архиепископ охридски и македонски, заедно со Светиот архиерејски синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод Велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од ...

Заев на полноќна литургија со своите граѓани во Струмица

Локално - 12.04.2015

Градоначалникот на општина Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ноќеска на полноќ присуствуваше на Велигденската воскресна литургија во црквата „Св. Григориј Палама и Димитриј“ во Струмица.

Иванов и Трајановски на велигденска литургија во Соборниот храм (ФОТО)

Телеграф - 12.04.2015

Претседателот и градоначалникот им го честитаа Велигден на сите верници Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм ...

Христос Воскресе – Вајстина воскресе, за многу години Велигден

Локално - 12.04.2015

Точно на полноќ, биењето на камбанaта на македонските цркви ја најавија радосната вест за воскресението Христово. Православните христијани, радосната вест на полноќ ја пречекаа најголем број, во дворовите на духовните храмови.

Честитајте го Велигден со уникатна порака

Идивиди - 12.04.2015

Велигденските празници ни пристигнаа, а со нив и безбројните честитки од сите страни. Освен оние Христос Воскресе – Навистина Воскресе, можете да ја употребите вашата фантазија и да кажете нешто повеќе од тоа.

Христијанските верници го празнуваат Велигден

Алфа - 12.04.2015

Денес е радост за христијанските верници, се веселат заради победата на животот над смртта, преку воскресението на Исус Христос. Денес е радост за христијанските верници, се веселат заради победата на животот над смртта, преку воскресението на Исус ...

Охрид масовно посетен за пречекот на Велигден

Алфа - 12.04.2015

Со мир во душата и љубов во срцето, со верба во Бога и слава на Христос да се радуваме, простуваме, да се сакаме и почитуваме - Христос воскресе. Вака синоќа по полноќ се поздравуваа верниците кои радувајќи се на веста за воскресението Христово, од ...

Прв ден Велигден

Тера - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден). Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението.

Камбаните синоќа во Битола го најавија Христовото воскресение

Тера - 12.04.2015

Точно на полноќ, биењето на камбанaта на соборниот храм „Свети Димитриј " ја најави радосната вест за воскресението Христово. Голем број на граѓани внатре во црквата а и надвор во на духовниот храм.

Велигден – обичаи и верувања!

За Се - 12.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес.

Воскресение Христово – Велигден

Точка - 12.04.2015

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победатата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Веста за христовото воскресение вечерва на полноќ ја објавија свештениците и архиереите ...

Христос Воскресе – Вистина Воскресе! – Православните верници го слават Велигден

Здравство24 - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

А1 On - 29.04.2016

29 април 2016 † Стефан По милоста Божја, Архиепископ охридски и македонски, заедно со Светиот архиерејски синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод Велигденските празнувања, испраќа мир и ...

Православните христијани го слават Велигден: Христос воскресе – вистина воскресе!

Популарно - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Популарно - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Канал5 - 29.04.2016

По милоста Божја, Архиепископ охридски и македонски, заедно со Светиот архиерејски синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод Велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од Бога, ...

Градоначалникот Заев на полноќна велигденска литургија со своите сограѓани

24Струмица - 12.04.2015

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, ноќеска на полноќ присуствуваше на Велигденската воскресна литургија во црквата „Св. Григориј Палама и Димитриј“ во Струмица. Христовото воскресение го дочека со сопругата Зорица, претседателот на ...

Oдбележување на Христовото Воскресение – Велигден во Велес

А1 On - 12.04.2015

Православните христијани од Веле синоќа на полноќ по традиција масовно со палење свеќи и кршење со вапцани црвени јајца во двете градски цркви во Велес „Св Спас“ и „Св Пантелејмон“ го прославија големиот Христијански празник, Христовото Воскресение ...

„Христос Воскресе” – Победа на животот над смртта

МК News - 12.04.2015

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголем, туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол Свети апостол Павле: „Ако Христос не ...

Православните верници го слават Велигден

Канал 77 - 12.04.2015

Со радосниот поздрав „Христос воскресе, навистина воскресе“ православните верници во Македонија синоќа на полноќ го дочекаа часот на Христовото воскресение, големиот христијански празник. Освен пред Соборнниот храм во Скопје, каде што традиционално ...

Oдбележување на Христовото Воскресение - Велигден во Велес

Канал5 - 12.04.2015

Православните христијани од Велес синоќа на полноќ по традиција масовно со палење свеќи и кршење со вапцани црвени јајца во двете градски цркви во Велес „Св Спас“ и „Св Пантелејмон“ го прославија големиот Христијански празник, Христовото Воскресение ...

Денеска е Воскресение Христово (Велигден)

А1 On - 12.04.2015

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена.

Христос воскресе, Вистина воскресе и во Охрид

Н.Македонија - 12.04.2015

Биењето на камбаните во храмовите на Македонската православна црква, точно на полноќ, ја најавија радосната вест за воскресението Христово Илјадници верници ги посетија црквите и манастирите во Охрид, а најмасовно Велигден беше одбележан во Свети ...

ФОТО: Заев на полноќна велигденска литургија со своите сограѓани

А1 On - 12.04.2015

Градоначалникот на општина Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ноќеска на полноќ присуствуваше на Велигденската воскресна литургија во црквата „Св. Григориј Палама и Димитриј“ во Струмица.

Христос Воскресе – Навистина Воскресе!

Турлитава - 12.04.2015

Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога ...

Христос Воскресе! Вистина Воскресе!

OhridNews - 12.04.2015

Биењето на камбаните во храмовите на Македонската православна црква, точно на полноќ, ја најавија радосната вест за воскресението Христово. Илјадници верници ги посетија црквите и манастирите во Охрид, а најмасовно Велигден беше одбележан во Свети ...

Православните верници го слават Велигден

+инфо - 12.04.2015

Со радосниот поздрав „Христос воскресе, навистина воскресе“ православните верници во Македонија синоќа на полноќ го дочекаа часот на Христовото воскресение, големиот христијански празник. Освен пред Соборнниот храм во Скопје, каде што традиционално ...

(ФОТО) Христос Воскресе - Вајстина воскресе, за многу години Велигден

Дума - 12.04.2015

Точно на полноќ, биењето на камбанaта на соборниот храм „Свети Великомаченик Пантелејмон“ ја најави радосната вест за воскресението Христово. Стотици велешани беа во дворот на духовниот храм.

Христос воскресе-навистина воскресе!

Мое Здравје - 12.04.2015

Христос Воскресе ! За многу години нека е празникот, многу љубов, среќа и здравје за ...

ГАЛЕРИЈА Заев на полноќна велигденска литургија со своите сограѓани

+инфо - 12.04.2015

Градоначалникот на општина Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ноќеска на полноќ присуствуваше на Велигденската воскресна литургија во црквата „Св. Григориј Палама и Димитриј“ во Струмица.

Велигден масовно прославен на Плаошник

Канал5 - 12.04.2015

- Христос Восресе! Навистина Воскресе!..... рече Тимотеј. Повикувајќи на ревносен христијански живот владиката Тимотеј синоќа точно на полноќ ја обзнани радосната веста за Христовото воскресение.

Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Канал5 - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Православните верници денеска го слават Велигден

Канал5 - 12.04.2015

На полноќ во православните храмови беше објавено воскресението Христово. Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник велигден..утрово во соборниот храм во Скопје се одржа велигденска воскресна литургија.

300 милиони верници го слават Велигден

Канал5 - 12.04.2015

Околу 300 милиони православни верници ширум светот, најмногу во источна Европа и на блискиот исток го одбележаа Христовото воскресение. Традиционално, најмасовно во Русија и во светиот град Ерусалим, каде што според верувањата, воскреснал синот ...

Христос воскресе, честит Велигден!

Скопје инфо - 16.04.2017

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Велигден – обичаи и верувања

Press24 - 12.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес.

ВЕЛИГДЕН: Минато, сегашност, иднина!

Фактор - 12.04.2015

Православните верници денес го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

Press24 - 12.04.2015

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД ...

Христос воскресе, навистина воскресе! - Честит Велигден

Press24 - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан: Немоќна е длабоката духовна темнина што го покрива современиот свет

Република - 12.04.2015

Во велигденското послание на поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан, тој на сите верници од христијанска православна вероисповед им го честиташе најголемиот празник Велигден - празникот на радоста, ...

ФОТО: Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Сител - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Иванов и Трјановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Press24 - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Денеска е Велигден

Република - 12.04.2015

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена.

Иванов и Трјановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Република - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Денеска е Воскресение Христово - Велигден

Сител - 06.05.2013

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена.

„Христос воскресе, навистина воскресе“, православните верници го слават Велигден

Република - 12.04.2015

Со радосниот поздрав „Христос воскресе, навистина воскресе“ православните верници во Македонија синоќа на полноќ го дочекаа часот на Христовото воскресение, големиот христијански празник. Освен пред Соборнниот храм во Скопје, каде што традиционално ...

Oдбележување на Христовото Воскресение - Велигден во Велес

Сител - 12.04.2015

Православните христијани од Веле синоќа на полноќ по традиција масовно со палење свеќи и кршење со вапцани црвени јајца во двете градски цркви во Велес „Св Спас“ и „Св Пантелејмон“ го прославија големиот Христијански празник, Христовото Воскресение ...

ФОТО: Заев на полноќна велигденска литургија со своите сограѓани

Press24 - 12.04.2015

Градоначалникот на општина Струмица и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ноќеска на полноќ присуствуваше на Велигденската воскресна литургија во црквата „Св. Григориј Палама и Димитриј“ во ...

Илјадници домашни и странски верници во храмовите на МПЦ во Oхрид

Сител - 12.04.2015

Илјадници верници од сите краеви ширум светот ги исполнија црковните светилишта во Охрид.Со биењето на камбаните и свеќи во рацете точно на полноќ ја слушнаа радосната вест за Христовото Воскресение .Централната богослужба се одржа во Свети ...

Христос воскресе! храмовите НА мпц полни СО верници

Сител - 12.04.2015

МАКЕДОНСКО СЕЛО СО НАЈМНОГУ ВЕРИ! НА ТОКСИКОЛОГИЈА НЕОБИЧНО МИРНО! РАЗБОЈНИШТВО ВО ЦРКВА НА ВЕЛИГДЕН! УБИЕЦОТ ОД ,,БАРКОД‘‘ Е ОД МАЛА РЕЧИЦА Гледајте во живо во вестите на Сител во 16:00 часот, ...

Христос воскресе, честит Велигден!

Шеталиште - 12.04.2015

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христос Воскресе – Вистина Воскресе!: Сите детали за Велигден

еМагазин - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

ФОТО: Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Нетпрес - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Нетпрес - 15.04.2017

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, во саботата до сите верници од православна вероисповед ја упати Велигденската порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден.

Денеска именден празнуваат Величко, Велика, Велјан, Воскресија…

Нетпрес - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден), а именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија… Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Православните верници го празнуваат Велигден

Нетпрес - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Страста на Исус! Режија Мел Гибсон! Видео!

Corba.mk - 12.04.2015

Ние сме причината поради кој Исус го носеше својот Крст! За да не спаси сите нас. Христос Воскресе! Навистина Воскресе! Честит Велигден на сите ...

Православните верници денеска го слават Велигден

Sky - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христос воскресе! Навистина воскресе!

Kumanovo News - 01.05.2016

По тој повод во сите православни храмови се одржува воскресенска литургија. Верниците се поздравуваат со традиционалниот поздрав „Христос воскресе - Навистина воскресе“. Денеска се кршат велигденски јајца и се јаде мрсна храна по 40-дневен пост.

Православните верници го слават Велигден

Денешен - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Воскресение Христово – Велигден

Макфакс - 12.04.2015

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победатата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Веста за христовото воскресение вечерва на полноќ ја објавија свештениците и архиереите ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Курир - 29.04.2016

† Стефан По милоста Божја, Архиепископ охридски и македонски, заедно со Светиот архиерејски синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод Велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од ...

ФОТО: Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Курир - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Честит именден Велјан, Анастас, Анастасија

Курир - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден), а именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија... Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Христос Воскресе – Вистина Воскресе

Вистина.мк - 20.04.2014

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните верници го слават Велигден, црвеното јајце старо колку и христијанството

Курир - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите, пишува МИА.

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

Денешен - 12.04.2015

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД ...

Честит именден Велјан, Анастас, Анастасија

Вистина.мк - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден), а именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија… Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Богослужба по повод Велигден

Fox.mk - 12.04.2015

Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан по повод Воскресение Христово – Велигден ќе богослужи Воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ – ...

Обичаи и верувања за Велигден

Вистина.мк - 12.04.2015

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол свети Апостол Павле: „Ако Христос не ...

Христос Воскресе – Вистина Воскресе!

Fox.mk - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христос воскресе – за многу години, Македонци

Кумановски м. - 12.04.2015

Велигден или Воскресение Христово — најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнување околу 27-33 година н.е.

Велигден – Благослов за Вашето семејство…

Боза - 12.04.2015

Уште еден силен и емотивен ден… Уште една прилика да бидеме најсреќни што сме опкружени со луѓето кои ги сакаме, оние кои нé воспитале за големината на овој свет ден, оние кои ќе ги следат нашите уверувања во славата на вечниот Господ Исус Христос и ...

Обичаи и верувања за Велигден

Курир - 12.04.2015

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол свети Апостол Павле: „Ако Христос не ...

Велигденски приказни: Велигден – обичаи и верувања

Вечер - 12.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскресение. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзуваат за овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскресение ...

Православните верници го слават Велигден

Вечер - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Честит именден Велјан, Анастас, Анастасија

Вечер - 12.04.2015

Денеска е Воскресение Христово (Велигден), а именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија... Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник.

Иванов и Трјановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Вечер - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски" во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Oдбележување на Христовото Воскресение - Велигден во Велес

Вечер - 12.04.2015

Православните христијани од Веле синоќа на полноќ по традиција масовно со палење свеќи и кршење со вапцани црвени јајца во двете градски цркви во Велес „Св Спас" и „Св Пантелејмон" го прославија големиот Христијански празник, Христовото Воскресение ...

Велигденска честитка од поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан до сите православни верници

Пулс24 - 12.04.2015

По милоста Божја, Архиепископот Охридски Македонски, заедно со светиот Архиерејски Синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод Велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од Бога, ...

Фото: Претседателот Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Пулс24 - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Христос Воскресе- Навистина Воскресе!

Пулс24 - 16.04.2017

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на ...

Прославување на Велигден- најстариот празник на светот

Пулс24 - 12.04.2015

Православните христијани со неизмерна радост го очекуваат големиот христијански празник Велигден. На овој значаен ден сите христијани се присетуваат на христовото жртвување за спас на човештвото.

Иванов и Трајановски на воскресна литургија во Соборниот храм

Lider - 12.04.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски по завршувањето на Велигденската воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје, на сите православни верници им го честитаа ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Lider - 29.04.2016

† Стефан По милоста Божја, Архиепископ охридски и македонски, заедно со Светиот архиерејски синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод Велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од ...

Православните верници го слават Велигден

Lider - 12.04.2015

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Богослужба по повод Велигден

Lider - 12.04.2015

Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан по повод Воскресение Христово – Велигден ќе богослужи Воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ – Скопје. ...

Денес е Воскресение Христово - Велигден

Falanga - 12.04.2015

Велигден е најголемиот христијански празник. Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победатата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

(ФОТОГРАФИИ) Велигденска воскресна литургија во Соборниот храм „Св.Климент Охридски"

Falanga - 12.04.2015

Голем број на верници го посетија Соборниот Храм по повод верскиот празник Велигден. Претседателот Иванов и сопругата г-ѓа Маја, вечерва, по повод празникот Восресение Христово - Велигден, присуствуваа на Велигденска воскресна литургија во Соборниот ...

Православните Христијани ја слават Велика Сабота

24 Вести - 11.04.2015

Денеска е Велика Сабота, ден пред Христовото воскресение. Според христијанското учење, Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во гробот, и неговото слегување во адот.

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Телма - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Велика Сабота, ден пред Христовото воскресение

Телма - 11.04.2015

Денеска е Велика Сабота, ден пред Христовото воскресение. Сабота значи покој. Велика сабота ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој, на Најголемиот Покојник. Велика сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и ...

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Кајгана - 11.04.2015

Велика Сабота е Денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Велигденски празнувања во Бигорскиот манастир

Телеграф - 11.04.2015

На овој верски празник во манастирот присуствуваат повеќе од две илјади верници од сите делови на земјата и од странство. Некои од нив остануваат во Бигорскиот манастир и по неколку денови Се прават последните подготовки за вечерната служба за ...

Ден за молк и мир

Факултети - 11.04.2015

Велика Сабота, е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Воскресението Христово не е некоја прекрасна легенда тое е самата суштина на христијанството, тоа е победа!

Идивиди - 11.04.2015

Секоја година радосната вест за Воскресението на Спасителот Господ Исус Христос победоносно се пренесува меѓу верниците, побудувајќи ги да Му воздадат слава и пофалба на Бога, Кој смртта со смрт ја победи, и нѐ направи заедничари на идниот вечен ...

Интересни факти за Велигден

Локално - 11.04.2015

Велигден е еден од најголемите христијански празници. Тогаш го славиме воскресението на Исус Христос, кој според преданијата се искупува за гревовите на целото човештво, распнат на крстот.

ВЕЛИГДЕН: Верниците ги наполнија храмовите

Телеграф - 11.04.2015

Велигденските празници го наполнија Охрид. Балканскиот Ерусалим е полн со туристи како од Македонија, така и од регионот, најмногу од Грција и од Бугарија Уште неколку моменти не делат до веста за Христовото воскресение .Во сите храмови во ...

Велика Сабота-Денот меѓу смртта и воскресението

Тера - 27.04.2019

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

Се за Велигден: обичаи и верувања

За Се - 11.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскресение. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзуваат за овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскресение.

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Канал5 - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Велика Сабота-спој на распнувањето и радоста

Канал 77 - 11.04.2015

Денес е Велика Сабота, денот посветен на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот и Неговото слегување во адот. Ова е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, а православните христијани ги прават последните подготовки ...

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Популарно - 30.04.2016

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Н.Македонија - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани Уште од почетокот на страсната недела во ...

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

А1 On - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение – Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Да ги победиме лицемерството и омразата со љубов кон Бога

Н.Македонија - 11.04.2015

Нашата вера е вера во воскресението и нашата црква е црква на воскресението. Но не само поради тоа што свечено го прославува Велигден како празник туку затоа што во неа пребива несоздадената светлина на воскреснатиот богочовек Велигденско послание ...

Делото „Ден пред Велигден“ настана под импресии на религиозното

Н.Македонија - 11.04.2015

Кога бев дете, во родното Моноспитово, посебен ден за нас беше вечерта пред воскресението, сабота. Легнувавме рано и пред полноќ нѐ будеа да одиме во црква. Радоста на исчекувањето, измешаните чувства... сето тоа ми има оставено впечаток.

Илјадници гости уживаат во велигденската атмосфера во Охрид

Канал5 - 11.04.2015

Велигденска атмосфера во Охрид. Илјадници гости уживаат во преубавото време на брегот на Охридското езеро. Духовните светилишта се преполни со верници, со свеќи и молитва сите се подготвуваат за Христовото Воскресение.

Велика сабота-ден пред Христовото Воскресение

Орбис - 11.04.2015

Денес е Велика сабота-ден пред Христовото Воскресение. Сите го очекуваат и се подготвуваат за големиот чин, традиционалното одење во црква пред полноќ, кога Воскресението Христово се дочекува со свеќа и бојадисано јајце.

Во православните храмови вечерва ќе биде објавена веста за Христовото воскресение

Канал5 - 11.04.2015

Во сите православни храмови вечерва на полноќ ќе биде објавена најрадосната вест - веста за Христовото воскресение. Во соборниот храм свети Климент Охридски во Скопје вечерва ќе се одржи централниот настан, а веќе од 18 часот па се до шест часот ...

Велика сабота - големиот ден пред христовото воскреснување

Скопје инфо - 11.04.2015

Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика Сабота е исполнета со исчекување на Неговото Воскресение. Смртта на Господ веќе ги воскреснала упокоените праведници во Ерусалим кои им се јавиле на мнозина, а први што ...

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Сител - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Бигорскиот манастир подготвено ги чека верниците

Република - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение – Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани Уште од почетокот на страсната недела во ...

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Press24 - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Што означува Велика Сабота?

Фактор - 11.04.2015

Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Велика сабота- верниците го чекаат воскресението

Сител - 11.04.2015

Велика сабота , денот меѓу смртта и воскресението спој на распнувањето и радоста. Христијанството денеска го слави споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во гробот, и неговото слегување во адот.

Бигорскиот манастир подготвен за Велигденските празнувања

Шеталиште - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение – Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Бигорскиот манастир подготвен за вечерната велигденска служба

Нетпрес - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение – Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

ВЕЛИКА САБОТА – денот меѓу смртта и воскресението, кога дошол крајот на стариот,а започнал новиот век!

1.мк - 11.04.2015

Велика Сабота, е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грoбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот.

Бигорскиот манастир подготвен за Велигден

Курир - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани, пренесе МИА.

Велика Сабота - денот меѓу смртта и воскресението

Макфакс - 11.04.2015

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Денес е Велика Сабота – ден на тишина и молитва

Кумановски м. - 11.04.2015

Велика Сабота , е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грoбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Велика Сабота

Макфакс - 11.04.2015

Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика Сабота е исполнета со исчекување на Неговото Воскресение. Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика Сабота е исполнета со исчекување на ...

Бигорскиот манастир подготвен за Велигден

Вечер - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител", каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани Уште од почетокот на страсната недела во ...

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан

Вечер - 11.04.2015

По повод најголемиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, празнично послание до верниците упати поглаварот на Македонската православна црква, Архиепископот Охридски и Македоснки г.г. Стефан.

Верниците го чекаат воскресението

Вечер - 11.04.2015

За велика сабота посведочил и самиот исус Христос, кој на своите апостоли и следбеници им кажал дека со неговото Воскреснување ќе почне и новата ера. Православните христијани оттогаш почнале да го сметаат календарот Велика сабота , денот меѓу смртта ...

Велика Сабота - ден за солзи на љубовта и благодарноста

Вечер - 11.04.2015

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Ова е ден на исчекување, ден на свештен трепет пред Христовото Воскресение -Денот на Големиот Покој е времето кога Христовото тело ...

Бигорскиот манастир подготвен за вечерната служба за Христовото воскресение

Пулс24 - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение - Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани, пренесе МИА.

Бигорскиот манастир подготвен за велигденските празнувања

Lider - 11.04.2015

Се прават последните подготовки за вечерната служба за Христовото воскресение – Велигден во македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, каде се очекува присуство на голем број верници и граѓани.

Велигден, празнични обичаи и занимливости

Lider - 11.04.2015

wordpress.com Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н.

Генералниот конзул на Република Македонија, Бети Коруновска, по повод Велигден, упати честитка до сите православни ...

Falanga - 11.04.2015

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!!. Велигден е ветување кое Господ ни го обновува секоја година, ветување за спас на човечкиот род кое ги исполнува нашите срца со љубов, мир и радост. Да не заборавиме дека сите сме исти пред Бога, дека духовните и семејни ...

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО): МЕЛБУРН - ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! - Црква „Св.Никола“ Престон, Мелбурн

Falanga - 11.04.2015

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! - НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!. Велигден е еден од најголемите христијански празници. Празник на Христовото Воскресение, празник за семејни ручеци, празник за одење во црква. Во светата и Велика Сабота го празнуваме боготелесното погребение ...

Верувања за Христосовото Воскресение - Месечината и Велигден

Вест - 10.04.2015

Науката и религијата соработуваат кога доаѓа најголемиот христијански празник Велигден. Се спојуваат кај моќта на Месечина. Верниците испишаа долги списоци со прашања до свештениците како Месечината може да влијае врз празничните чувства и ...

Празнични обичаи и занимливости: Велигден (Воскресение)

Алфа - 10.04.2015

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од ...

Прилепчанец на Велигден имал инфаркт – на 3-от ден се рабудил од кома – веднаш отишол да гради црква

МК News - 10.04.2015

Манастирот „Христово воскресение“ е прв храм во Македонија посветен на Исус Христос, го изградил бизнисменот Мире Синадиноски од Прилеп на Велигден пред седум години, откако се заветил дека ако го преживеe инфарктот, ќе изгради црква.

Празнични обичаи и занимливости: Велигден (Воскресение)

А1 On - 10.04.2015

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н. подвижен празник, што значи дека неговиот датум се менува секоја година, ...

Прилепчанец преживеал инфаркт за Велигден будејќи се од кома на третиот ден

Шеталиште - 10.04.2015

Манастирот „Христово воскресение“ е прв храм во Македонија посветен на Исус Христос, го изградил бизнисменот Мире Синадиноски од Прилеп на Велигден пред седум години, откако се заветил дека ако го преживеe инфарктот, ќе изгради црква, пренесува ...

Велики Петок: Оставете ги луѓето на мира да си го прослават празникот

еМагазин - 10.04.2015

Страсната седмица, последната недела пред Велигден - Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата. Во неа Светата Црква постепено и богомудро, низ призмата на љубовта воочлива во богослуженијата, ни ги разјаснува овие ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Телма - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Ним им е потребна мудроста Божја

Дневник - 09.04.2015

Џејсон МИКО Секогаш кога ќе се почувствувам повикан, се молам за некои луѓе чии имиња ги знаете: Зоран Заев, Радмила Шекеринска, Бранко Црвенковски, Андреј Жерновски, Стево Пендаровски... Се молам и за Али Ахмети и Мендух Тачи.

Ако науката не може да го објасни воскреснувањето, тоа не значи дека не се случило

Дневник - 09.04.2015

Библијата н` учи дека Исус бил погубен од окупаторските римски војници за време на Пасхата во Ерусалим. Повеќето теолози веруваат дека тоа се случило напролет во 30 или во 33 година од новата ера.

Комисијата за верски заедници упати честитки до МПЦ по повод Велигден

Точка - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Канал5 - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Н.Македонија - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот празник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Денеска е Велики четврток

Ирис - 09.04.2015

Започнаа велигденските чествувања. Денеска е Велики четврток, ден кога црквата си спомнува за последната вечера на Христос со апостолите, јудиното предавство и судењето на Христос. По повод христијанскиот празник Велигден, градоначалникот на ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Сител - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Љубовта кон Бога е наша сила како народ - честитка од Комисијата за верски заедници

Press24 - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Почнаа велигденските празнувања: Денеска е Велики Четврток

Сител - 09.04.2015

Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите црвени велигденски јајца. На денешниот Велики Четврток започнува Велигденското чествување. Бојадисувањето јајца ја навестува радоста за воскресението на Исус Христос, а црвената боја ја ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Република - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Комисијата за верски заедници упати честитки до МПЦ по повод Велигден

Нетпрес - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Вистина.мк - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Курир - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Велигден ја содржи целата наша историја: нашето минато, сегашност и иднина!

Вечер - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник - Воскресение Христово - Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Народни ВЕРУВАЊА и ОБИЧАИ за Велигден

Пулс24 - 09.04.2015

Празникот на воскреснувањето на Господ Исус Христос се празнува секоја година во различно време и еден е од т.н. подвижни празници. За датумот на Велигден се зема првата недела по полна месечина на ден на пролетната рамнодневица или веднаш по неа.

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Велигден

Lider - 09.04.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи денеска по повод христијанскиот прзаник – Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Македонската православна црква-Охридска архиепископија и до архиепископот охридски и македонски ...

Најинтересните и најубави велигденски прослави ширум светот

Кафе пауза - 08.04.2015

Велигден е еден од најубавите и најважни христијански празници. Тоа е денот кога христијаните насекаде во светот го слават воскресението на Исус Христос, па заедно и во убава атмосфера се радуваат.

Охрид широко ги отвори вратите за Велигден, туристи нагрнаа во балканскиот Ерусалим

Алфа - 08.04.2015

Нашиот Ерусалим ширум ги отвори портите за сите гости кои што сакаат веста за Христовото Воскресение да ја дочекаат во центарот на православието- Охрид Нашиот Ерусалим ширум ги отвори портите за сите гости кои што сакаат веста за Христовото ...

Велигденските обичаи и верувања

Канал 77 - 08.04.2015

Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес. Вук Караџиќ во својот Речник за главно име на овој празник го зел Воскресение, но се спомнуваат и други имиња – Воскресение, Велигден, Вазам.

Зголемена потрошувачката низ битолските бутици пред Велигден

Орбис - 08.04.2015

Православните христијански верници в недела ќе го прослават најголемиот празник Велигден, денот кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Со радост и смиреност Македонците засилено се подготвуваат да ја прослават ...

Велигден – обичаи и верувања

Скопје инфо - 08.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес.

Велигден - празник над празниците!

Вечер - 08.04.2015

Православните христијански верници в недела ќе го прослават најголемиот празник Велигден, денот кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Се смета за најважниот верски празник или празник над празниците во ...

Православните верници се подготвуваат за најголемиот христијански празник Велигден

Орбис - 07.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес.

Католиците го слават Велигден

Канал5 - 21.04.2019

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во државава, централното одбележување по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово" во Скопје, каде имаше ...

Православните верници се подготвуваат за најголемиот христијански празник Велигден

Сител - 06.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, Велигден се нарекува и Воскрес.