TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британци скокаа по статуа на Буш

Дневник - 22.11.2003

ЛОНДОН Стотина илјади Британци се собраа во центарот на Лондон на последен протест да го испратат американскиот претседател Џорџ В. Буш на крајот на неговата тридневна посета на Британија, јави Ројтерс. Демонстрантите одвлечкале шестметарска статуа на Буш до Трафалгар сквер, каде што церемонијално ...

Терористите им го згорчија самитот на Буш и Блер

Утрински - 21.11.2003

Посетата на американскиот лидер во сенка на истанбулските настани ЛОНДОН - Смртоносните експлозии вчера во Истанбул ја засенија посетата на претседателот Буш на Велика Британија, додека тој се подготвуваше да се сретне со премиерот Тони Блер.

Со сила против злото

Дневник - 21.11.2003

АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВО ЛОНДОН Буш синоќа требаше да се соочи со илјадници демонстранти Вчерашниот, трет ден при посетата на американскиот претседател Џорџ В. Буш на Британија помина во знакот на военото сојузништво меѓу двете земји, отвореното прашање за Британците заробени во американската ...

Во Бакингемската палата не влегол тој што не пробал

Вест - 21.11.2003

"А за кој весник работиш ти?", вели карикатурата објавена во Тајмс која се потсмева на кралското обезбедување по скандалот со новинарот кој 2 месеци работеше како кралски слуга ЛОНДОН, (Ројтерс) - Британскиот новинар кој го проби обезбедувањето во Бакингемската палата уште повеќе го засрами ...

Демонстрантите и полицијата се судрија во Лондон

А1 - 20.11.2003

Лондонската полиција и група демонстранти кои протестираа против посетата на американскиот претседател Џорџ Буш се судрија доцна синоќа на лондонските улици. Во краткотрајната пресметка нема повредени, но полицијата соопшти дека се уапсени 31 лице, сите со обвинување за насилничко однесување.

Буш лично ќе се справува со противниците на војната во Лондон

Утрински - 20.11.2003

Американскиот претседател со сјај и помпа пречекан во Велика Британија ЛОНДОН - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера беше официјално пречекан од кралицата на Велика Британија, на живописната и традиционална церемонија во Бакингемската палата по повод неговата посета на Лондон.

Новинар го проби обезбедувањето за Буш во Бакингемската палата

Вест - 20.11.2003

Британскиот таблоид "Дејли мирор" вчера објави дека постојат пропусти во обезбедувањето на Бакингемската палата откако еден нивни новинар успеал со лажна идентификација да добие работа во кралската послуг ЛОНДОН, (АП) - Британскиот таблоид "Дејли мирор" вчера објави дека постојат пропусти во ...

Буш ќе испитува ново нуклеарно оружје

Утрински - 20.11.2003

Американскиот претставничкиот дом одобри финансиски средства ВАШИНГТОН - Американскиот претставнички дом во вторникот му одобри на претседателот Џорџ Буш онолку пари колку што тој побара за проучување на нови видови нуклеарно оружје, додека, пак, лидерите на републиканците работеа на договор кој ќе ...

Буш во Лондон ја брани војната во Ирак

Вест - 20.11.2003

Додека Буш говореше пред британската кралица, надвор демонстрантите извикуваа "Убиец!" и "Не си добредојден!", а полицијата во Скотланд Јард на монитори пазеше на безбедноста ЛОНДОН, 20 октомври, (АП) - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера ја почна својата државничка посета на Велика Британија ...

Новинар два месеца бил лажен слуга во Бакингемската палата

Утрински - 20.11.2003

Тајна задача на британскиот весник "Дејли мирор" ЛОНДОН - Министерот за внатрешн работи Дејвид Бланкет обелодени дека ќе се направи ревизија на безбедносниот систем на Бакингемската палата по пропустот пред посетата на претседателот Буш, кога новинар, на тајна задача, веќе два месеца работи како ...

Лажен лакеј шетал два месеци во кралските одаи

Дневник - 20.11.2003

КОЛАПС НА ОПЕРАЦИЈАТА ЗА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ НА ЛОНДОН Да беше новинарот терорист, никој немаше да може да го запре да изврши атентат врз Буш или врз кралицата Елизабета Втора Новинар на британскиот таблоид "Дејли мирор" без никаква мака го растури системот за обезбедување на резиденцијата на кралицата ...

4 месеци затвор за Словенецот кој се закани дека ќе го убие Буш

Вест - 20.11.2003

Љубљана, 20 ноември - Тони Слуга, од Црнчево кај Мурска Собота, е осуден условно на четири месеци казна затвор поради обид за кривично дело, загрозување лица под меѓународна заштита. Овој Словенец во писмо пратено преку електронска пошта му се закани со смрт на американскиот претседатл Џорџ Буш.

Буш ја почна официјалната посета на Британија

А1 - 19.11.2003

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска ја почна официјалната посета на Велика Британија со церемонијален пречек во Бакингамската палата, проследен со 41 топовски истрел, но и во услови на обезбедување што досега не е забележано во Обединетото кралство.

Во Лондон безбедносни мерки без преседан

Канал5 - 19.11.2003

Неколку часа пред државната посета на Лондон на претседателот Буш, британскиот министер за финансии Гордон Браун предупреди на опасностите од трговска војна меѓу Соединетите држави и Европската Унија. Тој рече дека и двете страни треба да ги одбегн Неколку часа пред државната посета на Лондон на ...

Лажен слуга во Бакингемската палата

Канал5 - 19.11.2003

Еден британски репортер обелодени дека изминатите два месеци тајно работел како слуга во Бакингемската палата и покрај засилените мерки на безбедност во пресрет на посетата на Буш. Насловната страница од денешен Дејли Мирор покажува слика на новина Еден британски репортер обелодени дека изминатите ...

Антиамериканизмот го пречека Џорџ Буш во Лондон

Утрински - 19.11.2003

Почна една од најконтроверзните посети на американски претседател на Велика Британија ОД НАШИОТ дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Џорџ Буш пристигна вчера во Лондон во една од најконтроверзните посети што кој било американски претседател и ја направил на Велика Британија.

Лондон стана тврдина пред посетата на Буш

Вест - 18.11.2003

Полицаец ја чува куќата на британскиот премиер Тони Блер во Тримдон, каде што треба во текот на неделава да дојде Буш. Во обезбедувањето на Лондон ќе има 5 илјади полицајци ЛОНДОН, 18 октомври (Ројтерс) - Вооружената полиција вчера го претвори главниот град на Велика Британија во "Тврдина Лондон" ...

Лондон гради тврдина за гостинот Буш

Дневник - 18.11.2003

ПОРАДИ ЗАКАНИТЕ ОД ТЕРОРИСТИ И ДЕМОНСТРАНТИ Полицајци со оружје патролираат низ лондонските улици, а снајперисти меркаат кои покриви им се најзгодни за гнезда, за да се спречат евентуални терористички напади и ерупција од демонстрации за време на гостувањето на високиот гостин од САД, претседателот ...

Судење на Словенецот кој се заканил дека ќе го убие Буш

Вест - 18.11.2003

МУРСКА СОБОТА, 18 номеври (АП) - 32-годишен Словенец вчера беше изнесен пред суд поради својата закана дека ќе го убие американскиот претседател Џорџ Буш при неговата посета во 2001. Томи Слуга тврди дека имејлот кој го пратил на Белата Куќа на 20 мај 2001, две недели пред Буш да го посети главниот ...

Сите полицајци на Скотландјард и 5.000 офицери на улиците на Лондон

Утрински - 18.11.2003

Пред посетата на американскиот претседател Џорџ Буш на Велика Британија ЛОНДОН - Безбедносна операција е на невидено ниво досега пред посетата на американскиот претседател Џорџ Буш на Велика Британија. Дополнителни полициски единици се распоредени во пристаништата и на аеродромите, и ги проверуваат ...

Буш не е изненаден од отпорот во Ирак

Вест - 17.11.2003

17 американски војници вчера загинаа во судар на два борбени хеликоптери "Блек хок" во Мосул, северен Ирак ЛОНДОН (АП) - Претседателот Џорџ В. Буш вели дека не е изненаден од силниот отпор со кој се соочуваат сојузничките сили во Ирак по крајот на војната и дека е уверен оти нема да бидат потребни ...

БУШ- ПОДОБРО ЗА СВЕТОТ АКО СОРАБОТУВААТ САД И ЕВРОПА

Канал5 - 17.11.2003

Американскиот претседател Џорџ Буш, во настојување да ја намали напнатоста со политичките водства на Франција и Германија изјави дека "на светот ќе му биде подобро ако САД и Европа соработуваат". Во разговорот за телевизиската станица Би Американскиот претседател Џорџ Буш, во настојување да ја ...

Се подготвува жесток пречек за Џорџ Буш во Лондон

Утрински - 17.11.2003

Пред најавената посета на американскиот претседател на Велика Британија ОД НАШИОТ дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Да знаеја британската кралица Елизабета и британскиот премиер Тони Блер како ќе се развиваат работите во светската политика и во меѓународните односи во изминативе две години, ...

Буш вели дека странци се борат во Ирак

Утрински - 17.11.2003

Додека окупациските сили се борат да ја стабилизираат состојбата ЛОНДОН - Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека странци се борат во Ирак, бидејќи сакаат да воспостават влада слична на талибанскиот режим или, пак, бараат одмазда "што се уништени во Авганистан".