TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Шарената револуција“ денеска во 19 часот на нов протест

Фокус - 26.06.2016

Шарената револуција вечерва излегува на нов протест, кој како и досега ќе започне од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. „Правдата е под сериозна закана. Протестирам! Уставниот суд е под партиска опсада.

Цело лето „Шарена револуција“, нема откажување од барањата

ТВ21 - 26.06.2016

По речиси 80 дена протестирање, од Шарената револуција со став дека и покрај летото и топлиот период, нивните акции нема да прекинат. „Активностите на „Шарената револуција“ ќе продолжат во текот на целото лето.

„Шарената револуција“ утре повторно пред тврдината - СЈО!

+инфо - 26.06.2016

Заедно спречивме помилување криминалци, заедно спречивме уште едни фалсификат избори! Нашите другари се на слобода! Шарената револуција в понеделник најави нов протест, кој ќе почне пред заградата на Специјалното јавно обвинителство во 19 часот.

Протест на Шарена револуција во понеделник

Радио МОФ - 26.06.2016

Граѓанските здруженија Протестирам и Шарена револуција најавија протест за понеделник (27 јуни), од 19 часот пред просториите на СЈО. Граѓаните протестираат бидејќи, велат, правдата е под сериозна закана, Уставниот суд е под партиска опсада, ...

Шарената револуција на нов протест в понеделник во 19 часот

Фокус - 25.06.2016

Шарената револуција за в понеделник најави нов протест, кој ќе започне пред заградата на Специјалното јавно обвинителство во 19 часот. Од Шарената револуција во најавата, објавена на нивниот официјален фејсбук-профил, велат дека борбата за правда ...

В понеделник нов протест на Шарената револуција

Сакам да кажам - 25.06.2016

Движењето Шарена револуција најави нов протест за понеделник (27 јуни) во 19 часот, пред СЈО. „Правдата е под сериозна закана. Протестирам! Уставниот суд е под партиска опсада. Протестирам! Груевски и Иванов им се закануваат на граѓаните.

Изложба: шарената револуција низ фотографии

ТВ21 - 25.06.2016

20-тина фотографии со слики од демонстранти на шарената револуција попладнево беа изложени на вечерашната изложба во Паркот на франкофонијата во Скопје. На изложбата граѓаните имаат можност да ги видат фотографиите направени за време на двомесечните ...

Шарената револуција најави нов протест в понеделник во 19 часот

+инфо - 25.06.2016

Последниот протест на револуционерите беше еден од најмасовните досега и на него учествуваа неколку десетици илјади граѓани. Шарената револуција за в понеделник најави нов протест, кој ќе започне пред заградата на Специјалното јавно обвинителство во ...

„Став наместо страв“ – изложба на фотографии од Шарената револуција на Ванчо Џамбаски

Радио МОФ - 25.06.2016

Денеска, со почеток во 19:30 часот, во Монтажната/Мобилна галерија во Паркот на Франкофонијата ќе се одржи изложба на селекција на фотографии на Ванчо Џамбаски, од сите протести и герили на Шарената револуција.

Нов протест на „Шарената револуција“ во понеделник

Стандард - 25.06.2016

„Шарената револуција“ најави нов протест, кој ќе започне пред заградата на Специјалното јавно обвинителство во 19 часот во понеделник. „Борбата за правда продолжува! Криминалот веќе нема да смее да проаѓа пред очите на граѓаните! Протестирам 80 ...

Шарена револуција: Борбата за правда продолжува во понеделник

МКД - 25.06.2016

Правдата е под сериозна закана. Протестирам! Уставниот суд е под партиска опсада. Протестирам! Груевски и Иванов им се закануваат на граѓаните. Протестирам! Власта сака да преговара тајно. Протестирам! Власта не сака да се чуе мислењето на граѓаните.

Газ(д)олики „уметници“

Окно - 25.06.2016

1. Не без голема доза на гадење, ама не е ред да не ги спомнам и „одгласите“ што доаѓаат токму од (не)македонската култура и уметност за феноменот на „Шарената револуција“, особено апропо некои нивни акции, на пример обидот, за жал неуспешен, да се ...

Борбата за правда продолжува,протест во понеделник

А1 On - 25.06.2016

Шарена револуција најавува протест во понеделник, 27.јуни, пред СЈО во 19 часот. Еве што напишаа во повикот: Правдата е под сериозна закана. Протестирам! Уставниот суд е под партиска опсада.

ГАЗ(Д)ОЛИКИ „УМЕТНИЦИ“ – Или ШТО Е „ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА“(5)

Репортер - 25.06.2016

. Не без голема доза на гадење, ама не е ред да не ги спомнам и „одгласите“ што доаѓаат токму од (не)македонската култура и уметност за феноменот на „Шарената револуција“, особено апропо некои нивни акции, на пример обидот, за жал неуспешен, да се ...

Протест на #ШаренаРеволуција во 19 часот од пред СЈО

Репортер - 25.06.2016

Шарената револуција најави протест на грѓаните денеска (понеделник) во 19 часот пред СЈО. -Правдата е под сериозна закана. Протестирам! Уставниот суд е под партиска опсада. Протестирам! Груевски и Иванов им се закануваат на граѓаните.

„Шарената револуција“ најавува нов протест за в понеделник

еМагазин - 25.06.2016

„Шарената револуција“ за в понеделник најави нов протест, кој ќе започне пред заградата на Специјалното јавно обвинителство во 19 часот. Од „Шарената револуција“ во најавата, објавена на нивниот официјален фејсбук-профил, велат дека борбата за ...

„Шарената револуција“ повторно ќе протестира в понеделник

Фактор - 25.06.2016

„Шарената револуција“ најави нов протест за в понеделник во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство. Правдата е под сериозна закана, сметаат тие. „Уставниот суд е под партиска опсада.

Павле Богоевски – хулиган, еден од најистакнатите

Република - 25.06.2016

Пред две недели јунак на неделата беше Дамјан Манчевски. Јуначки, без оружје, ги повика вооружените полицајци да го тепаат, а тие, демек, си ја свиткаа опашката и му го отворија патот за слободно да врви.

„Шарената револуција“ најави нов протест в понеделник во 19 часот

Мета - 25.06.2016

„Шарената револуција“ за в понеделник најави нов протест, која ќе започне пред заградата на Специјалното јавно обвинителство во 19 часот. Од „Шарената револуција“ во најавата, објавена на нивниот официјален фејсбук-профил, велат дека борбата за ...

„Шарената револуција“ денеска во 19 часот на нов протест

Локално - 25.06.2016

„Шарената револуција“ и нејзините поддржувачи денеска, во 19 часот, ќе излезат на нов протест, кој ќе почне пред зградата на Специјалното јавно обвинителство. Во најавата за протестот, објавена на официјален фејсбук-профил на „Шарената револуција“, ...

ГАЗ(Д)ОЛИКИ „УМЕТНИЦИ“ – или ШТО Е „ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА“(5)

Либертас - 25.06.2016

12. Не без голема доза на гадење, ама не е ред да не ги спомнам и „одгласите“ што доаѓаат токму од (не)македонската култура и уметност за феноменот на „Шарената револуција“, особено апропо некои нивни акции, на пример обидот, за жал неуспешен, да се ...

Протест на #ШаренаРеволуција во 19 часот од пред СЈО

Либертас - 25.06.2016

Шарената револуција најави протест на грѓаните денеска (понеделник) во 19 часот пред СЈО. -Правдата е под сериозна закана. Протестирам! Уставниот суд е под партиска опсада. Протестирам! Груевски и Иванов им се закануваат на граѓаните.

(ФОТО) Протест на Шарената револуција во Куманово

Репортер - 24.06.2016

Шарената револуција вечерва повторно на протесто во ценстарот на Куманово. На почетокот на протестот кој започна пред зградата на поранешен „Комитет“, во Куманово се обратија Оливера Стојковска ,граѓански активист и Дејан Павлески, претседател на ...

Хаџи Ангелковски: Шарената револуција е најдоброто нешто- од независноста до денеска!

+инфо - 24.06.2016

Шарената револуција ќе трае се додека не достигнеме до слобода, до правна држава, до држава која што е сплотена, правдата еднакво ќе важи за сите... Шарената револуција е дефинитивно најдоброто нешто што се случи во Македонија од независноста, па се ...

(ФОТО) Велес дваесет и осми ден протестираше во боите на Шарената Револуција

Репортер - 24.06.2016

Граѓаните и граѓанките на Велес дваесет и осми ден протестираат во боите на Шарената Револуција. Протестот како и до сега започна од пред кружниот тек кај Авона. Демонстрантите се движеа по улицата Благој Ѓорев, покрај кафе баровите во Велес.

Активистите – Албанци продолжуваат да ја поддржуваат и полнат Шарената револуција

Репортер - 24.06.2016

По најмасовните протести на Шарената револуција минатиот понеделник, активистите – Албанци кои се видливи во јавноста, а некои од нив, и на улица за време на протестите на Шарената револуција, продолжуваат да ги поддржуваат демонстрантите и нивните ...

(ФОТО) Масовна излезеност на штипјани против режимот

Репортер - 24.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во ...

Хаџи Ангелковски: Шарената револуција ќе трае се додека не стигнеме до слобода

Репортер - 24.06.2016

Шарената револуција е дефинитивно најдоброто нешто што се случи во Македонија од независноста, па се до денеска. Јас ќе бидам скромен, и не мислам дека мојот придонес е којзнае колку голем, или дека јас лично сум направил нешто.

Тринаесетти протест на поддржувачите на Шарената револуција во Охрид

OhridNews - 24.06.2016

Во организација на Граѓанското движење „Протестирам“, вчера доцна попладне во Охрид по 13-ти пат се одржа мирен протест, на кој граѓаните го изразија своето незадоволство од актуелната власт.

Активистите – Албанци продолжуваат да ја поддржуваат Шарената револуција

Локално - 24.06.2016

По најмасовните протести на Шарената револуција минатиот понеделник, активистите – Албанци кои се видливи во јавноста, а некои од нив, и на улица за време на протестите на Шарената револуција, продолжуваат да ги поддржуваат демонстрантите и нивните ...

(ВИДЕО) Хаџи – Ангелковски: #ШаренаРеволуција е граѓанска катарза!

Локално - 24.06.2016

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Демијан Хаџи – Ангелковски, твитерџија и активист на Шарената револуција, во Македонија, за влијанието на Фејсбук и Твитер на протестите. Во време кога медиумите се под целосна контрола на Владата или стравуваат да ...

Активистите – Албанци продолжуваат да ја поддржуваат Шарената револуција

Либертас - 24.06.2016

По најмасовните протести на Шарената револуција минатиот понеделник, активистите – Албанци кои се видливи во јавноста, а некои од нив, и на улица за време на протестите на Шарената револуција, продолжуваат да ги поддржуваат демонстрантите и нивните ...

ФОТО: Протест на Шарената револуција вечерва во Штип

Либертас - 24.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во ...

Хаџи Ангелковски: Шарената револуција ќе трае се додека не стигнеме до слобода, правна држава каде правдата еднакво ќе ...

Либертас - 24.06.2016

Шарената револуција е дефинитивно најдоброто нешто што се случи во Македонија од независноста, па се до денеска. Јас ќе бидам скромен, и не мислам дека мојот придонес е којзнае колку голем, или дека јас лично сум направил нешто.

(ФОТО) Протест на Шарената револуција вечерва во Штип

Локално - 24.06.2016

Вечерва се одржа уште еден протест на Шарената револуција во Штип. ...

Поради учество во „Шарената револуција“ – Деградирана подофицерката на АРМ Јасмина Дуриќ

ТВ21 - 23.06.2016

Јамина Дуриќ петнаесет години работи како подофицер во Генералштабот на Армијата. Но поради учество на протестите „Шарена револуција“ како што вели самата, е деградирана од позицијата референт за логистика во Министерството за одбрана во Скопје, и ...

Казни од 430 евра за демонстранти на Шарената револуција

Фокус - 23.06.2016

Драконски казни за шарање на улици и тротоари, продолжуваат да им се изрекуваат на демонстранти од Шарената револуција. Овојпат, казнети се тројца демонстранти од Штип кои ќе треба да платат по 430 евра .

(ФОТО) Шарена револуција против Фикус аболиција!

Репортер - 23.06.2016

арена револуција против Фикус аболиција – објавено на фејсбук профилот на Шарената ...

Шарената револуција продолжува денеска во Куманово

Репортер - 23.06.2016

Вечерва во 19 часот пред зградата на поранешен Комитет фќе започне уште еден протест на „Шарената револуција“. Уште еднаш ќе бидат истакнати сите барања на граѓаните кон актуелната власт. Потоа протестот се очекува да продолжи со марширање по ...

(АУДИО) Би-би-си со репортажа за Шарената револуција

Репортер - 23.06.2016

Луси Еш, репортерка на Би-би-си со радио-репортажа за протетите на Шарената револуција во Скопје. Прислушкување, убиството на Мартин Нешковси, аболицијата и повлекувањето на аболицијата, Специјалното јавно обвинителство се само дел од темите а кои ...

Различното е добро

Окно - 23.06.2016

Биднаа големите протести на 20 јуни. Беа големи не само затоа што имаше многу луѓе, туку, пред сè, затоа што тие луѓе беа различни, а сепак, премногу слични. Се разликуваа по возраста, полот, социјалната состојба, етничката припадност, партиската ...

Казни од 430 евра за тројца демонстранти на „Шарената револуција“ во Штип

Стандард - 23.06.2016

Поради шарање на улиците и на тротоарите, тројца демонстранти од „Шарената револуција“ во Штип треба да платат казни од 430 евра. Ова на тројцата им било соопштено по информативните разговори на кои беа повикани синоќа во полициската станица во ...

Нови казни од 430 евра за тројца демонстранти на Шарената револуција од Штип

Репортер - 23.06.2016

Поради шарање на улиците и на тротоарите, тројца демонстранти од „Шарената револуција“ во Штип треба да платат казни од 430 евра. Ова на тројцата им било соопштено по информативните разговори на кои беа повикани синоќа во полициската станица во Штип.

Деградирана подофицерка на АРМ поради учество во Шарената револуција

+инфо - 23.06.2016

Денеска не и беше дозволено да влезе во зградата на Генералштабот на АРМ. Јамина Дуриќ петнаесет години работи како подофицер во Генералштабот на Армијата. Но, поради учество на протестите „Шарена револуција“ како што вели самата, е деградирана од ...

ВИДЕО: Поради учество во „Шарената револуција“ – Деградирана подофицерката на АРМ Јасмина Дуриќ

Репортер - 23.06.2016

Јасмина Дуриќ петнаесет години работи како подофицер во Генералштабот на Армијата. Но поради учество на протестите „Шарена револуција“ како што вели самата, е деградирана од позицијата референт за логистика во Министерството за одбрана во Скопје, и ...

Поради учество во „Шарената револуција“ – Деградирана подофицерката на АРМ Јасмина Дуриќ

Локално - 23.06.2016

Јамина Дуриќ петнаесет години работи како подофицер во Генералштабот на Армијата, информира ТВ21 . Но, поради учество на протестите „Шарена револуција“ како што вели самата, е деградирана од позицијата референт за логистика во Министерството за ...

Казни од 430 евра за тројца демонстранти на „Шарената револуција“ во Штип

Либертас - 23.06.2016

Поради шарање на улиците и на тротоарите, тројца демонстранти од „Шарената револуција“ во Штип треба да платат казни од 430 евра. Ова на тројцата им било соопштено по информативните разговори на кои беа повикани синоќа во полициската станица во Штип.

„Револуцијата“ вечерва продолжува во Куманово

Кумановски м. - 23.06.2016

Вечерва во 19 часот пред зградата на поранешен Комитет фќе започне уште еден протест на „Шарената револуција“ во организација на движењето „Протестирам“. Уште еднаш ќе бидат истакнати сите барања на граѓаните кон актуелната власт.

По 430 евра казна за тројцата учесници во штипската „Шарена револуција“

Канал 77 - 23.06.2016

Со по 430 евра се казнети тројцата учесници од штипската Шарена револуција, кои вчера беа на распит во Полицијата. Казните се поради шарање и оштетување на јавни површини, според член 27 од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир.

(ФОТО) Шарена револуција против Фикус аболиција!

Либертас - 23.06.2016

-Шарена револуција против Фикус аболиција – објавено на фејсбук профилот на Шарената ...

(АУДИО) Би-би-си со репортажа за Шарената револуција

Либертас - 23.06.2016

Луси Еш, репортерка на Би-би-си со радио-репортажа за протетите на Шарената револуција во Скопје. Прислушкување, убиството на Мартин Нешковси, аболицијата и повлекувањето на аболицијата, Специјалното јавно обвинителство се само дел од темите а кои ...

Алчноста на СДСМ ја уништува Шарената револуција

Пулс24 - 23.06.2016

Тежината која зад себе ја носи Шарената револуција, не е само прашање за промена на политичката атмосфера во земјата. Таа тежина веќе подолго време ја оптоварува јавноста. Компликациите за транспарентноста и пред се` неутралноста на Шарената ...

Казни од 430 евра за тројца демонстранти на „Шарената револуција“ во Штип

Мета - 23.06.2016

Поради шарање на улиците и на тротоарите, тројца демонстранти од „Шарената револуција“ во Штип треба да платат казни од 430 евра. Ова на тројцата им било соопштено по информативните разговори на кои беа повикани синоќа во полициската станица во Штип.

Деградирана подофицерка на АРМ поради учество во Шарената револуција

Бриф - 23.06.2016

Јамина Дуриќ петнаесет години работи како подофицер во Генералштабот на Армијата. Но, поради учество на протестите „Шарена револуција“ како што вели самата, е деградирана од позицијата референт за логистика во Министерството за одбрана во Скопје, и ...

ВИДЕО: Поради учество во „Шарената револуција“ – Деградирана подофицерката на АРМ Јасмина Дуриќ

Либертас - 23.06.2016

Јамина Дуриќ петнаесет години работи како подофицер во Генералштабот на Армијата. Но поради учество на протестите „Шарена револуција“ како што вели самата, е деградирана од позицијата референт за логистика во Министерството за одбрана во Скопје, и ...

ГАЛЕРИЈА: Велес дваесет и осми ден протестира во боите на Шарената Револуција.

Либертас - 23.06.2016

Граѓаните и граѓанките на Велес дваесет и осми ден протестираат во боите на Шарената Револуција. Протестот како и до сега започна од пред кружниот тек кај Авона. Демонстрантите се движеа по улицата Благој Ѓорев, покрај кафе баровите во Велес.

ФОТО: Протест на Шарената револуција во Куманово

Либертас - 23.06.2016

Шарената револуција вечерва повторно на протесто во ценстарот на ...

Казни од 430 евра за тројца демонстранти на „Шарената револуција“ во Штип

Локално - 23.06.2016

Поради шарање на улиците и на тротоарите, тројца демонстранти од „Шарената револуција“ во Штип треба да платат казни од 430 евра. Ова на тројцата им било соопштено по информативните разговори на кои беа повикани синоќа во полициската станица во Штип.

Шарената револуција вечерва продолжува во Куманово

Либертас - 23.06.2016

Вечерва во 19 часот пред зградата на поранешен Комитет фќе започне уште еден протест на „Шарената револуција“. Уште еднаш ќе бидат истакнати сите барања на граѓаните кон актуелната власт. Потоа протестот се очекува да продолжи со марширање по ...

(ФОТО) Шарена револуција против Фикус аболиција!

Локално - 23.06.2016

Шарена револуција против Фикус аболиција – објавено на фејсбук профилот на Шарената ...

Камиловски: Шарена револуција е обид за дестабилизација

Lider - 23.06.2016

Последните протести на „Шарената револуција“ завршија со обид да се урне споменикот на „Прометеј“ во Жена парк. Ваквиот потег на „револуционерите“ наиде на критика од уметничката фела. Во изјава за медиумите, креаторот на скулптурата Томе Аџиевски ...

„Шарените “ со барање за прекин на работата на собранието

Канал5 - 22.06.2016

Демонстрантите кои со денови го блокираат Скопје и ги уништуваат објектите и спомениците денеска излегоа со соопштение во кое ги повикаа пратениците да не учествуваат во работата на собранието додека не била обезбедена правда и граѓанско учество.

За „Шарена револуција“ Велимир Жерновски награден од АЈКА

Утрински - 22.06.2016

Уметникот ја доби годинешната награда за ликовна критика „Ладислав Баришиќ“ во конкуренција од 5 проекти Уметникот Велимир Жерновски е добитник на третата по ред награда „Ладислав Баришиќ“ на Здружението на ликовните критичари АЈКА (АICA) Македонија ...

МВР: Сочинивме ЦД со снимки од протестот на Шарената револуција

Фокус - 22.06.2016

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека се преземаат мерки за оштетувањата направени за време на завчерашниот најмасовен протест на Шарената револуција. -Протестот е снимен, преземени се видео материјали и фотографии од отворени ...

Како се финансира „Шарената револуција“? – Над 10 литри боја се трошат за еден протест

ТВ21 - 22.06.2016

Парите за бојата „Шарените“ ги даваат од сопствен џеб. Но, добиваат и донации. За време на протестите граѓаните можат да донираат за „Шарената револуција“ во една посебна кутија. Демијан Хаџи-Ангелковски, активист на ова неформално движење вели ...

Шарената револуција ги повика пратениците на бојкот на Собранието

Фокус - 22.06.2016

Активистите на Шарената револуција ги повикаа пратениците да го бојкотираат Собранието, се додека не се утврди уставноста на Специјалното јавно обвинителство. -Пратеници, за да покажете дека стоите во одбрана на правдата, суверенитетот на граѓаните ...

„Шарената револуција“ бара од пратениците да го заштитат СЈО

Deutsche Welle - 22.06.2016

Во отворено писмо „Шарената револуција“ од народните претставници побара да не учествуваат во работата на Собранието се додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на СЈО и не се обезбеди граѓанско учество.

Шарената револуција ги повика пратениците на бојкот додека уставен се изјасни за СЈО

Сакам да кажам - 22.06.2016

Шарената револуција испрати јавно обраќање до пратениците во Собранието на Република Македонија. Ги повикаа да помогнат во заштитата на Специјално јавно обвинителство, институција која Парламентот ја изгласа без ниту еден глас против.

(ВИДЕО) Како се собираат пари – Над 10 литри боја се трошат за еден протест на #ШаренаРеволуција

Репортер - 22.06.2016

Парите за бојата „Шарените“ ги даваат од сопствен џеб. Но, добиваат и донации. За време на протестите граѓаните можат да донираат за „Шарената револуција“ во една посебна кутија. Демијан Хаџи-Ангелковски, активист на ова неформално движење во изјава ...

Слободен печат: Мафијашки удар врз професорот Мирослав Грчев

+инфо - 22.06.2016

Шарената револуција ги повика пратениците да ја бојкотираат работата на парламентот. Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Шарената револуција ги повика пратениците да ја бојкотираат работата на парламентот - Мафијашки удар врз ...

Шарена револуција бара пратениците да го напуштат Собранието

А1 On - 22.06.2016

Јавно обраќање на граѓанките и граѓаните кои се дел од #ШаренаРеволуција / #Протестирам до пратениците во Собранието на Република Македонија: Почитувани пратеници во Собранието на Република Македонија, Ви се обраќаме во името на многу граѓани кои ве ...

Шарените до пратениците: Не работете додека не се произнесе Уставен

Нова ТВ - 22.06.2016

Јавно обраќање на граѓанките и граѓаните кои се дел од #ШаренаРеволуција / #Протестирам до пратениците во Собранието на Република Македонија: Почитувани пратеници во Собранието на Република Македонија, Ви се обраќаме во името на многу граѓани кои ве ...

Шарена револуција до пратениците: Не учествувајте во Собранието додека не се обезбеди и граѓанско учество

МКД - 22.06.2016

Граѓаните и граѓанките што се дел од Шарената револуција/Протестирам испраќаат јавно обраќање до пратениците на Собранието на Република Македонија, во кое даваат свои ставови, забелешки и идеи како да се надмине актуелната политичка криза.

„Шарена револуција“ до пратениците: Не учествувајте во работата на собранието, додека не се обезбеди правда и граѓанско ...

Стандард - 22.06.2016

Граѓанките и граѓаните кои се дел од „ШаренаРеволуција“ / Протестирам денеска се обратија до пратениците во Собранието на Република Македонија, со барање тие да не учествуваат во неговото работење и да помогнат на граѓаните да ја обезбедат заштитата ...

Шарена револуција: Не учествувајте во работата на Собранието додека не се обезбеди правда и граѓанско учество!

Репортер - 22.06.2016

Јавно обраќање на граѓанките и граѓаните кои се дел од #ШаренаРеволуција / #Протестирам до пратениците во Собранието на Република Македонија: Почитувани пратеници во Собранието на Република Македонија, Ви се обраќаме во името на многу граѓани кои ве ...

Шарената револуција упати јавен повик до пратениците

Капитал - 22.06.2016

Пратениците да не учествуваат во работата на Собранието сѐ додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и сѐ додека не се гарантира учество на претставници на граѓанскиот сектор во разговорите и преговорите ...

Шарената револуција до пратениците: Престанете со работата додека не се обезбеди правда

Радио МОФ - 22.06.2016

Учесниците во #ШаренаРеволуција и #Протестирам побараа од пратениците во Собранието на Република Македонија за прекинат со својата работа се додека не се обезбеди правда и граѓанско учество.

Полицијата не дозволи да се види транспарентот за гатачката

Окно - 22.06.2016

Павле Богоевски, активист на Шарената револуција, доцна вечерта во неделата беше уапсен при обид да постави платно со политичка порака спроти Музејот на ВМРО, каде што ВМРО-ДПМНЕ прославуваше роденден на партијата.

Шарената револуција бара место на преговарачката маса

+инфо - 22.06.2016

Пратениците да не учествуваат во работата на Собранието се додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на СЈО, бараат активистите. Протестните активности ќе продолжат, но ќе следува и поактивна политичка улога на граѓанскиот сектор во ...

Велимир Жерновски: „Шарена револуција“ прикажува како се буди македонскиот народ

Радио МОФ - 22.06.2016

Граѓанските антивладини движења кои се родија во изминативе десет години, па сè до Шарена револуција, беа инспирација за младиот уметник Велимир Жерновски да го направи проектот насловен токму „Шарена револуција“? (контекстуални предизвици на ...

Ликовните критичари доделија награда за проект посветен на „Шарената револуција“

МКД - 22.06.2016

Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија по трет пат ја доделува наградата „Ладислав Баришиќ“ за предлог-истражувачки проект од областа на ликовната критика. На отворениот повик распишан од 11 април до 20 мај оваа година се пријавија 5 ...

Активисти на Шарената револуција од Штип на рапорт во полиција

+инфо - 22.06.2016

Движењето „Протестирам“ досега организираше 19 мирни протести во Штип. Во текот на протестите беа обоени неколку улици, тротоари и плоштадот. Тројца учесници во „Шарената револуција“ од Штип се повикани на информативен разговор во полиција, јави ...

„Шарената револуција“ со повик до пратениците да го бојкотираат Собранието

Р.С.Европа - 22.06.2016

Граѓаните кои се дел од „Шарената револуција“ преку соопштение упатија повик до пратениците во Собранието на Република Македонија да дејствуваат и да им помогнат на граѓаните да ја обезбедат заштитата на Спеацијалното јавно обвинителство, како што ...

ПОЗНАТО СЦЕНАРИО: Заев преку „шарените“ спрема терен за бојкот на Собранието

Телеграф - 22.06.2016

СДСМ и „шарените“ заедно ги уништуваат спомениците во Скопје и фрлаат боја врз зградите на министерствата „Шарената револуција“ бара опозицијата да го напушти Собранието сè додека Уставниот суд не се изјасни за специјалното јавно обвинителство.

Тројца од „Шарените“ во Штип повикани на разговор во полиција

Репортер - 22.06.2016

Тројца учесници во „Шарената револуција“ од Штип се повикани на информативен разговор во полиција. Разговорите со демонстрантите траеле по два часа. Последен бил повикан неформалниот лидер на демонстрантите, Горан Трајков, кој изјави дека ќе се ...

Шарената револуција ги повика пратениците да го напуштат Собранието

Бриф - 22.06.2016

Јавно обраќање на граѓанките и граѓаните кои се дел од Шарената револуција и Протестирам до пратениците во Собранието, кое ви го пренесуваме интегрално: „Почитувани пратеници во Собранието на Република Македонија, Ви се обраќаме во името на многу ...

На информативен разговор и тројца штипјани од „Шарената револуција“

Канал 77 - 22.06.2016

Тројца учесници од штипската ,,Шарена Револуција, ,се повикани денеска на службен разговор во Полиција. Меѓу нив е и неформалниот водач на штипските протести Горан Трајков. Од Полицијата ја потврдија информацијата.Поканите лично им биле доставени.

Уште малку за моралот … или што е „Шарената револуција“? (4)

Либертас - 22.06.2016

9. Повеќето дефиниции велат (отприлика) дека моралот е посебен систем на вредности и принципи на однесувањето, на разликувањето на доброто од лошото, разбрани во најшироката смисла на зборот.

ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА ГИ ПОВИКА ПРАТЕНИЦИТЕ: Не учествувајте во работата на Собранието додека…

Фактор - 22.06.2016

Граѓаните кои се дел од Шарената револуција денеска упатија отворен повик до пратениците кои ги повикаа да не учествуваат во работата на Собранието, се додека не се обезбеди правда и граѓанско учество.

„Шарената револуција“ ги повика пратениците да ја бојкотираат работата на Собранието

Локално - 22.06.2016

„Шарената револуција“ денеска преку својата страница на „Фејсбук“ ги повика пратениците да не учествуваат во работата на Собранието додека не се исполнат нивните барања. „Пратеници, за да покажете дека стоите во одбрана на правдата, суверенитетот на ...

Како се финансира „Шарената револуција“? – Над 10 литри боја се трошат за еден протест

Локално - 22.06.2016

Парите за бојата „Шарените“ ги даваат од сопствен џеб. Но, добиваат и донации. За време на протестите граѓаните можат да донираат за „Шарената револуција“ во една посебна кутија. Демијан Хаџи-Ангелковски, активист на ова неформално движење вели ...

ВИДЕО: Над 10 литри боја се трошат за еден протест на #ШаренаРеволуција – како се собираат пари

Либертас - 22.06.2016

Парите за бојата „Шарените“ ги даваат од сопствен џеб. Но, добиваат и донации. За време на протестите граѓаните можат да донираат за „Шарената револуција“ во една посебна кутија. Демијан Хаџи-Ангелковски, активист на ова неформално движење во изјава ...

„Шарената револуција“ ги повика пратениците да ја бојкотираат работата на Собранието

Мета - 22.06.2016

„Шарената револуција“ денеска преку својата страница на „Фејсбук“ ги повика пратениците да не учествуваат во работата на Собранието додека не се исполнат нивните барања. „Пратеници, за да покажете дека стоите во одбрана на правдата, суверенитетот на ...

Тројца активисти на „Шарената револуција“ од Штип повикани на разговор во полиција

Либертас - 22.06.2016

Тројца учесници во „Шарената револуција“ од Штип се повикани на информативен разговор во полиција. Разговорите со демонстрантите траеле по два часа. Последен бил повикан неформалниот лидер на демонстрантите, Горан Трајков, кој изјави дека ќе се ...

Активисти на „Шарената револуција“ од Штип на рапорт во полиција

Мета - 22.06.2016

Тројца учесници во „Шарената револуција“ од Штип се повикани на информативен разговор во полиција. Разговорите со демонстрантите траеле по два часа. Последен бил повикан неформалниот лидер на демонстрантите, Горан Трајков, кој изјави дека ќе се ...

Активисти на „Шарената револуција“ од Штип на рапорт во полиција

Локално - 22.06.2016

Тројца учесници во „Шарената револуција“ од Штип се повикани на информативен разговор во полиција. Разговорите со демонстрантите траеле по два часа. Последен бил повикан неформалниот лидер на демонстрантите, Горан Трајков, кој изјави дека ќе се ...

Ирена Ристиќ се заканува на пензионерката што не мисли како неа

Пулс24 - 22.06.2016

Јавноста згрозена откако актерката Ирена Ристиќ, која е позната по активното учество во шарената револуција и протестите организирани против власта, на социјалните мрежи почна да заканува против секој што не е истомисленик со неа и шарените ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Шарено и масовно

Призма - 21.06.2016

Фотографиите на Роберт Атанасовски ја доловуваат атмосферата од вчерашниот најмасовен протест на Шарената револуција. ... Протестот на Шарената револуција вчера кулминираше со боење на фасадата и кршење на неколку прозорци на Министерството за ...

"Ладислав Баришиќ" за "Шарена револуција" на Велимир Жерновски

Вест - 21.06.2016

Уметникот Велимир Жерновски е годинашниот добитник на наградата "Ладислав Баришиќ" за истражувачки проект од областа на ликовната критика, која ја доделува Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија.

Шарената револуција одлучува за наредните чекори

Утрински - 21.06.2016

По завчерашните најмасовни протести на „Шарената револуција“, од движењето „Протестирам“ соопштија дека се координираат за чекорите кои ќе ги преземат во иднина и дека во наредните денови ќе излезат со план на дејствување.

Кризата кулминира со протести

Утрински - 21.06.2016

Гордана Дувњак Засилена воинствена реторика со закани за можен граѓански судир, најави за радикализација на граѓанското незадоволство, приведување активисти од „Шарената револуција“, протестите за поддршка на Специјалното јавно обвинителство и оние ...

Галерија: Најмасовниот протест на Шарената револуција заврши со обид да се урне Прометеј

Фокус - 21.06.2016

Денеска се оддржа најмасовниот протест на Шарената револуција, кој почна со собир пред Специјалното јавно обвинителство, потоа продолжи накај Владата, од каде што граѓаните се упатија накај Собранието.

Бурна ноќ на Шарената револуција

Deutsche Welle - 21.06.2016

Најмасовниот протест на Шарената револуција досега заврши со демолирана фасада на Министерството за правда и обид за уривање на споменик. Тензијата помеѓу демонстрантите и полицијата, не кулминираше во немили сцени.

Барам да не се уништува главниот град

Дневник - 21.06.2016

Градоначалникот на градот Скопје, Коце Трајановски побара од „Шарената револуција“ да престане со уништување на главниот град, по синоќешните инциденти во кои беше оштетена зградата на министерството за правда, а истовремено имаше и обид за рушење ...

Некои од шарената револуција бараат поголема вклученост на опозицијата

Телма - 21.06.2016

Денот Д заврши. Шарените револуционери ги испорачаа барањата, граѓанските организации побараа активно вклучување на опозицијата во протестите, владејачката Вмро Дпмне порача, народот набрзо ќе дојде по своето.

„Шарен“ протест со досега најголема масовност

Deutsche Welle - 21.06.2016

Вебвидео на Дојче Веле од масовниот протест на „Шарената револуција“ во Скопје, во која беа обоени зградите на Собранието и на Министерството за правда и беше направен обид за соборување на споменикот на „Прометеј“.

Трајановски: Демонстранти доаѓаат од други градови и го тероризираат Скопје

Фокус - 21.06.2016

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски реагираше на вчерашните масовни протести на Шарената револуција во главниот град. Трајановски е револтиран што демонстрантите го држеле во заложништво Скопје и побара Шарената револуција, како што ...

Најмногу настрада Министерството за правда

Вест - 21.06.2016

Активистите на Шарената револуција, завчеравечер во Скопје, логистички помогнати од СДСМ, организираа масовен протест. На крајот од маршрутата во паркот Жена борец, двајца од шарените ги тргнаа скелињата и и врзаа перде на вратот на статуата на ...

Богоев vs Стевананџија за импичмент на Иванов и за Шарената револуција

Нова ТВ - 21.06.2016

Петтиот ден расправа за импичмент на претседателот Ѓорѓе Иванов, иницијатива покрената од пратениците на СДСМ, а поддржана од пратеничката група на ДУИ и независните пратеници, освен аболицијата, се фокусира и на вчерашниот голем протест на Шарената ...

(ВИДЕО) Богоев: На Македонија и треба државник, а не дворски шут од претседател

А1 On - 21.06.2016

Шарената револуција вчера на дело ја покажа целата своја сила и надмоќ врз режимското сивило на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е собирот на ГДОМ и ДПМНЕ, луѓе присилени да дојдат, да излезат од сенка на сонце, а ова е Шарената револуција, слободоумни граѓани, ...

Коце Трајановски: Барам да не доаѓаат со автобуси од други градови за да го уништуваат главниот град

МКД - 21.06.2016

Градоначалникот на градот Скопје, Коце Трајановски, по синоќешните протести побара од „Шарената револуција“ и од граѓаните да престанат со, како што рече, уништување на главниот град. „Барам да престанат да го тероризираат главниот град.

Ирена Ристиќ? Шарена револуција?

Окно - 21.06.2016

-Ирена Ристиќ? -Велам да... -Шарена револуција? -Велам да... -Ти си Шарена проституција, почна да се дере... И одеднаш, оваа фина госпожа, како што се гледа од приложеното, на очиглед на сите присутни во маркетот, ми истури цело шише Пепси врз мене! ...

Почна да се дере „Ти си Шарена проституција“ и ми истури цело шише Пепси врз мене!

Репортер - 21.06.2016

Ирена Ристиќ? Велам да… Шарена револуција? Велам да… Ти си Шарена проституција, почна да се дере… И одеднаш, оваа фина госпожа, како што се гледа од приложеното, на очиглед на сите присутни во маркетот, ми истури цело шише Пепси врз мене! Зошто? ...

Што после вчерашниот масовен протест на Шарената револуција?

Нова ТВ - 21.06.2016

Притисокот кон власта ќе продолжи, но конкретните чекори во следниот период не ги откриваат ниту опозицијата ниту Шарената Револуција. Иако одбројувањето на демонстрантите заврши, барањата упатени до власта не се исполнија.

На народот навистина му врие

Нова ТВ - 21.06.2016

Пораката која „Шарената револуција“ вчера ја испрати до Никола Груевски и владејачката партија е дека на народот навистина му врие и во еден момент може да му дојде преку глава, коментираат долгогодишни политичари за НОВА.

Велимир Жерновски добитник на наградата на AICA Македонија

А1 On - 21.06.2016

Здружението на ликовни критичари AICA Македонија по трет пат ја доделува наградата „Ладислав Баришиќ“ за предлог истражувачки проект од областа на ликовната критика. На отворениот повик распишан од 11 април до 20-ти мај оваа година се пријавија 5 ...

Трајановски vs Шарената револуција: Кој го уништува градот

Нова ТВ - 21.06.2016

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски треба самиот да се преиспита кој е тој што го тероризира градот, велат активистите од Шарената револуција, откако синоќешниот масовен протест, “таткото на главниот град“ го опиша како уништување на Скопје.

Велимир Жерновски добитник на наградата „Ладислав Баришиќ“ од AICA

Нова ТВ - 21.06.2016

„Шарена револуција“? (контекстуални предизвици на граѓанскиот отпор и уметниковиот активизам)“ на авторот Велимир Жерновски е добитникот на годинашнава награда „Ладислав Баришиќ“ која се доделува од здружението на ликовни критичари AICA Македонија.

Велимир Жерновски ја освои наградата „Ладислав Баришиќ“ од AICA за проектот „Шарена револуција“

Радио МОФ - 21.06.2016

„Шарена револуција“? (контекстуални предизвици на граѓанскиот отпор и уметниковиот активизам)“ на авторот Велимир Жерновски е добитникот на годинешната награда „Ладислав Баришиќ“, која ја доделува Здружението на ликовни критичари AICA Македонија.

Велимир Жерновски ја доби наградата „Ладислав Баршиќ“ за проектот „Шарена револуција“

+инфо - 21.06.2016

Наградата ја доделува Здружението на ликовни критичари AICA Македонија. „Шарена револуција“? (контекстуални предизвици на граѓанскиот отпор и уметниковиот активизам)“ на авторот Велимир Жерновски е добитникот на годинешната награда „Ладислав ...

Велимир Жерновски ја доби наградата „Ладислав Баришиќ“ за проектот „Шарена револуција“

Порта 3 - 21.06.2016

Здружението на ликовни критичари AICA Македонија по трет пат ја доделува наградата „Ладислав Баришиќ“ за Предлог истражувачки проект од областа на ликовната критика. На отворениот повик распишан од 11 април до 20-ти мај оваа година се пријавија пет ...

Богоев: Фикус ако сакате можете дома да чувате, нам ни треба претседател (ВИДЕО)

+инфо - 21.06.2016

Издигнете се над криминалците кои ја киднапираа вашата партија и ја окупираа нашата заедничка држава, рече пратеникот Богоев. Издигнете се над криминалците кои ја киднапираа вашата партија и ја окупираа нашата заедничка држава, повика денеска Стефан ...

Прометеј не им даде „оган“ на протестите на „Шарена револуција“ (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 21.06.2016

Неуспешен беше обидот на група демонстранти од „Шарената револуција“ на денешниот протест да го урнат Прометеј спроти Собранието, откако претходно споменикот беше врзан, а притоа тргнато заштитното платно и даските.

Најмасовен протест на Шарената револуција – по боењето и говорите, неуспешен обид за уривање на Прометеј

Капитал - 21.06.2016

Повикот на активистите на Шарената револуција резултираше со масовен протест вечерва, кој во 19 часот почна пред Специјалното јавно обвинителство. Реакцијата на неисполнувањето на ултимативните барања на учесниците на протестите (рокот истече во ...

Скопје - Завршен рез

Окно - 21.06.2016

Единствен пат кога се приклучив на Шарената револуција некаде на почетокот, беше врнежлив ден и не верував дека ќе се почувствува ентузијазмот од претходните протести. Помислив дека дождот ќе ја спречи посетеноста, но граѓаните излегоа и одлично ...

(ВИДЕО) Богоев: На Македонија и треба државник, а не дворски шут од претседател!

Репортер - 21.06.2016

Шарената револуција вчера на дело ја покажа целата своја сила и надмоќ врз режимското сивило на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е собирот на ГДОМ и ДПМНЕ, луѓе присилени да дојдат, да излезат од сенка на сонце, а ова е Шарената револуција, слободоумни граѓани, ...

Шарената револуција ги договара следните чекори

Р.С.Европа - 21.06.2016

Анти владините демонстранти бараат Уставниот суд да се изјасни за уставноста на СЈО, да прекине полицискиот прогон на демонстрантите и да се формира техничка влада за спроведување фер, демократски и кредибилни избори.

Трајановски бара „Шарената револуција“ да не ги вознемирува граѓаните на Скопје

Стандард - 21.06.2016

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски по вчерашните протести побара од „Шарената револуција“ да престане со, според ноегови зборови, уништување на главниот град. – Барам да престанат да го тероризираат главниот град.

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Најмасовен протест на ШаренаРеволуција, обоено и искршено Министерството за правда, полицијата го ...

Либертас - 21.06.2016

Во продолжение низ фотографии и видеа погледнете како помина вечерашниот најмасовен протест на Шарената револуција во Скопје: ГАЛЕРИЈА: Граѓаните масовно се собираат пред СЈО Граѓаните масовно се собираат пред СЈО за денешниот граѓански протест на ...

Трајановски: Барам да престанат да го тероризираат главниот град (видео)

Република - 21.06.2016

Градоначалникот на градот Скопје, Коце Трајановски побара од „Шарената револуција“ да престане со уништување на главниот град, по синоќешните инциденти во кои беше оштетена зградата на министерството за правда, а истовремено имаше и обид за рушење ...

Трајановски: Шарената револуција да престане со тероризирање на Скопје

Либертас - 21.06.2016

Коце Трајановски, градоначалникот на Скопје, денеска упати барање до „Шарената револуција“, за, како што рече тој, да престанела со уништување на главниот град. Трајановски вели дека по синоќешните инциденти во кои беше оштетена зградата на ...

„Профитери“ од протести?!

СПФМ - 21.06.2016

[Рецензија: “Шарените“ имаат нова тезга- протестираат во Нови Сад] Текстот што е предмет на рецензија има интенција да ја претстави „Шарената револуција“ како профитна организација која протестира за пари.

Почна да се дере „Ти си Шарена проституција“ и ми истури цело шише Пепси врз мене!

Бриф - 21.06.2016

Ирена Ристиќ? Велам да… Шарена револуција? Велам да… Ти си Шарена проституција, почна да се дере… И одеднаш, оваа фина госпожа, како што се гледа од приложеното, на очиглед на сите присутни во маркетот, ми истури цело шише Пепси врз мене! Зошто? ...

Трајановски бара „Шарената револуција“ да престане со тероризирање на Скопје

Мета - 21.06.2016

Коце Трајановски, градоначалникот на Скопје, денеска побара од „Шарената револуција“ да престане со уништување на главниот град. Тој вели дека по синоќешните инциденти во кои беше оштетена зградата на Министерството за правда, а истовремено имаше и ...

Еден човек е повреден на протестот на „Шарената револуција“

Тера - 21.06.2016

Еден човек синоќа при протестите на „Шарената револуција“ падна од скелето обидувајќи се да го симне платното од споменикот на Прометеј. Тензии и турканици меѓу граѓаните и полицијата имаше кај споменикот.

Бурна ноќ на Шарената револуција

Либертас - 21.06.2016

Најмасовниот протест на Шарената револуција досега заврши со демолирана фасада на Министерството за правда и обид за уривање на споменик. Тензијата помеѓу демонстрантите и полицијата, не кулминираше во немили сцени, пишува Дојче Веле.

Народот почна да се пресметува со сороспиите!

Пулс24 - 21.06.2016

Шарената револуција во земјава зема поголем замав, но од друга страна, реципроцитетно се зголемува гневот на граѓаните. Уништувањето и анархистичкото однесување на учесниците во шарената револуција ги помина сите граници, а веќе се јавуваат и првите ...

Почна да се дере „Ти си Шарена проституција“ и ми истури цело шише Пепси врз мене!

Локално - 21.06.2016

Ирена Ристиќ? Велам да… Шарена револуција? Велам да… Ти си Шарена проституција, почна да се дере… И одеднаш, оваа фина госпожа, како што се гледа од приложеното, на очиглед на сите присутни во маркетот, ми истури цело шише Пепси врз мене! Зошто? ...

Еден човек е повреден на протестот на „Шарената револуција“

Фактор - 21.06.2016

Еден човек синоќа при протестите на „Шарената револуција“ падна од скелето обидувајќи се да го симне платното од споменикот на Прометеј. Тензии и турканици меѓу граѓаните и полицијата имаше кај споменикот.

(ВИДЕО) Специјалци спречија уривање на споменикот на Прометеј во Скопје

еМагазин - 21.06.2016

На синоќешниот протест на „Шарената револуција“ и граѓанската инцијатива „Протестирам“, во Скопје имаше имаше обид за уривање на споменикот на Прометеј во Жена-парк. Дел од учесниците, кои се обидоа да го урнат споменикот, беа спречени од полицијата.

Велимир Жерновски ја доби наградата „Ладислав Баршиќ“ за истражувачкиот проект „Шарена револуција“

Локално - 21.06.2016

Здружението на ликовни критичари AICA Македонија по трет пат ја доделува наградата „Ладислав Баришиќ“ за Предлог истражувачки проект од областа на ликовната критика. На отворениот повик распишан од 11 април до 20-ти мај оваа година се пријавија 5 ...

Почна да се дере „Ти си Шарена проституција“ и ми истури цело шише Пепси врз мене!

Либертас - 21.06.2016

Ирена Ристиќ? Велам да… Шарена револуција? Велам да… Ти си Шарена проституција, почна да се дере… И одеднаш, оваа фина госпожа, како што се гледа од приложеното, на очиглед на сите присутни во маркетот, ми истури цело шише Пепси врз мене! Зошто? ...

Трајановски: „Шарената револуција“ да престане со уништување на главниот град (видео)

Скопје инфо - 21.06.2016

Градоначалникот на градот Скопје, Коце Трајановски побара од „Шарената револуција“ да престане со уништување на главниот град, по синоќешните инциденти во кои беше оштетена зградата на министерството за правда, а истовремено имаше и обид за рушење ...

(ВИДЕО) Богоев: На Македонија и треба државник, а не дворски шут од претседател!

Либертас - 21.06.2016

Издигнете се над криминалците кои ја киднапираа вашата партија и ја окупираа нашата заедничка држава, повика денеска Стефан Богоев, пратеник и претседател на СДММ од дебатата во Собранието на РМ, обраќајќи им се на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, по ...

Груевски тргни ги канџите од сјо,шарена револуција пред Влада со најмасовен протест досега

Сакам да кажам - 20.06.2016

Антивладините демонстранти пред Влада беа на најмасовен протест досега. Делеа пари „владимирки“, а имаат и транспаренти на кои пишува „Битола не е на продажба“. Се пее „Во борба македонски народе“, свират труби и свирчиња.

Шарената револуција се обидува да го урне Прометеј во паркот „жена-борец“

Сакам да кажам - 20.06.2016

Активисти на Шарената револуција се обидуваат да го урнат споменикот Прометеј во паркот „Жена – борец“. Ја тргнаа мрежата со која беше заградено скелето и се искачуваат по него. Останатите скандираат „Нема правда, нема мир“.

(Видео) Полицијата го спречи обидот на демонстрантите да го урнат споменикот на Прометеј

Телма - 20.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција се обидоа да го урнат споменикот на Прометеј во жена-парк спроти собранието , при што интервенираше и специјалната полиција , која што беше наредена во кордон пред споменикот.

„Шарените револуционери“ се обидоа да го урнат Прометеј, полицијата ги спречи

ТВ21 - 20.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција се обидоа да го урнат споменикот на Прометеј во паркот Жена Борец спроти Собранието, но специјалната полициска единица ги спречи во намерата. Интервенираа и редарите на протестот кои се обидоа да ги раздвојат ...

„Шарената револуција“ бара правда, тргна кон Владата

ТВ21 - 20.06.2016

Граѓаните дојдоа по правда-порачуваат денеска демонстрантите од Шарената револуција. Повеќе илјади граѓани се собрани пред седиштето на СЈО, а се очекува протестите да продолжат до Влада па до Собрание.

Шарената револуција бара правда

Алсат-М - 20.06.2016

Граѓаните дојдоа по правда-порачуваат денеска демонстрантите од Шарената револуција. Повеќе илјади граѓани се собрани пред седиштето на СЈО, а се очекува протестите да продолжат до Влада па до Собрание.

Шарена револуција: Вечерва не доаѓајте со деца и миленици

Фокус - 20.06.2016

Во пресрет на вечерашниот голем протест на Шарената револуција, активистите споделија неколку совети за ненасилно и ефективно протестирање. „Не доаѓајте со деца, миленици и со велосипеди на протест, со бојата не целете кон полицијата, не ...

Демократски сојуз: Не фрлајте бензин врз оганот

Вест - 20.06.2016

„Спречувањето на активисти на граѓанските асоцијации да истакнат транспарент и апсењето на Павле Богоевски е брутален чин против слободата на искажување на јавен став и претставува долевање бензин на "пожарот" кој ја зафати Македонија“, реагираше ...

„Шарената револуција“ за вечерва најави масовен протест

ТВ21 - 20.06.2016

„Шарената револуција“ најави голем протест а во понеделник кој ќе започне во 19 часот пред Специјалното јавно обвинителство, по истекувањето на ултиматумот даден до 18 месецов, кога Уставниот суд требаше да се произнесе за легитимноста на СЈО.

Шарената револуција повика на масовен протест, Груевски им се закани со граѓански судир

Сакам да кажам - 20.06.2016

Активистите на Шарената револуција повикуваат на масовен протест денеска попладне пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ синоќа им се закани дека „можеме да влеземе во нова фаза, која нема да е добра за земјата, ...

Ден на протести: Македонија влегува во „жолта“ политичка фаза

Deutsche Welle - 20.06.2016

По најавениот протест на „Шарената револуција“, за претпладнево е најавен и протест за одбрана на битолскиот градоначалник. Растат стравувањата од можни „блиски средби“ на демонстрантите. Македонија влегува во опасна политичка фаза, предупредуваат ...

Шарената револуција вечерва најмасовно во одбрана на СЈО

Фокус - 20.06.2016

Се поголем е бројот на демонстранти кои се собираат на протестот пред Специјалното јавно обвинителство. Вечерашниот протест на Шарената револуција е насловен „Граѓаните ја земаат правдата во свои раце“ и доаѓа откако ултиматумот на активистите не ...

Богоевски: Сите кои сте против ова злосторничко здружение, дојдете со нас!

Фокус - 20.06.2016

Пред големиот број демонстранти кои во моментов се наоѓаат пред Влада, се обрати активистот Павле Богоевски, кој вчера беше приведен поради учество во Шарената револуција. „Пак дојдовме! Но не сме само ние што сме тука 15 илјади луѓе, има многу ...

(ВИДЕО) Зоран Заев се приклучи на Шарената револуција

А1 On - 20.06.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев се приклучи на протестот на Шарената ...

(ИНТЕГРАЛНО) Протест на Шарената револуција во Скопје

Нова ТВ - 20.06.2016

НОВА ТВ во живо го пренесува протстот на Шарената револуција. Следете ...

Шарена револуција во Скопје – Граѓаните доаѓаат по правда

Радио МОФ - 20.06.2016

Обединети под мотото „Граѓаните доаѓаат по правда“ илјадници граѓани и активисти се собраа пред Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за да дадат поддршка за обвинителите и да го започнат масовниот протест во Скопје.

Рокот истече – Вечерва режимот ќе го почуствува гневот на народот и Шарената револуција

Репортер - 20.06.2016

Неколку илјади граѓани за многу кратко време се собраа пред СЈО на денешниот протестна Шарената револуција. Неколку илјади граѓани се собираат на протест пред #СЈО #протестирам pic.twitter.com/lzxJwMDEsU — META.mk (@meta_agency) June 20, 2016 ...

Шарената револуција доби засилување – Режимот нападнат и од албанските партии

Репортер - 20.06.2016

ЦИВИЛ Медиа разговараше со претставниците на албанските политички партии за тоа кој е нивниот став за протестите на Шарената револуција. Освен Демократската унија за интеграција, поголемиот дел од албанските партии учествуваа и ќе учествуваат на ...

Шарената револуција се подготвува за големиот протест пред СЈО

Кајгана - 20.06.2016

Организаторите на Шарената револуција во Скопје најавија масовен протест за денеска (20 јуни) во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство во Скопје. „На оваа корумпирана и криминална власт и дадовме и повеќе од доволно време да реагира и да ...

Шарената револуција бара правда

Р.С.Европа - 20.06.2016

Граѓаните дојдоа по правда-порачуваат денеска демонстрантите од Шарената револуција. Повеќе илјади граѓани се собрани пред седиштето на СЈО, а се очекува протестите да продолжат до Влада па до Собрание.

Започна масовниот протест, демонстрантите тргнаа накај Влада (ФОТО)

МКД - 20.06.2016

Неколку илјади граѓани од 19 часот дојдоа пред седиштето на СЈО, но и на целиот дел на раскрсницата на „Митрополит Теодосиј Гологанов“, „Димитрие Чуповски“ и „Климент Охридски“, од каде почна денешниот масовен протест на поддржувачите на „Шарената ...

Огромен полициски кордон ги чека демонстрантите пред Влада

Нова ТВ - 20.06.2016

Владата на Република Македонија во моментов е под силно полициско обезбедување. Додека демонстрантите на Шарената револуција масовно тргнаа од Специјалното обвинителство кон Владата, на Илинденска ББ во моментов ги чека огромен полициски кордон.

Се палат „владимирки“ на протестот на „Шарена револуција“

Стандард - 20.06.2016

Демонстранти пред Владата палат лажни банкноти со ликот на битолскиот градоначалник Владимир Талески, еден од осомничените од Спацијалното јавно обвинителство. Вакви банкноти беа употребени за гериа-акцијата во Битола, кога активисти ги истураа ...

(ВИДЕО) Протест: Уставниот суд да се произнесе за СЈО веднаш

Нова ТВ - 20.06.2016

Илјадници демонстранти на Шарената револуција во моментов се пред Влада, каде дел од активистите и членови на опозицијата држат говори пред граѓаните. Учесниците во Шарената револуција ги повторија двете приоритетни барања, со кои ценат дека ќе се ...

„Жолта“ фаза во Македонија – Политичката „бура“ од ден на ден се поразбранета

Репортер - 20.06.2016

По најавениот протест на „Шарената револуција“, за претпладнево е најавен и протест за одбрана на битолскиот градоначалник. Растат стравувањата од можни „блиски средби“ на демонстрантите, пишува Дојче Веле.

Масовен антивладин протест

Р.С.Европа - 20.06.2016

Илјадници демонстранти тргнаа од пред просториите на Специјалното јавно обвинителство и се упатија кон Владата. Протестот е во организација на Шарената револуција, а се приклучи и раководството на ...

(ВИДЕО) Богоевски: Нема повлекување, не може тие полтрони да ја држат правдата во заложништво

Репортер - 20.06.2016

Нема повлекување, нема правда нема мир, рече активистот на Шарената револуција Павле Богоевски. -Уставниот суд мора да се произнесе по иницијативата за СЈО. Не може тие безкичмени подлизурковци и полтрони да ја држат правдата во заложништво.

„Шарената револуција“ го окупира просторот пред Влада и упати пораки за слобода и правда (ФОТО)

МКД - 20.06.2016

Песната „Во борба“ и огромен полициски кордон ги пречекаа демонстрантите на „Шарената револуција“ кога пристигнаа пред Владата. Таму од импровизирана бина се држеа говори и одекнуваа пораки за слобода, правда и одговорност.

Шарена Револуција со оган и боја, искршени прозорците на Министерството за правда

Радио МОФ - 20.06.2016

Масовен протест на Шарената револуција на улиците низ Скопје. Демонстранти со камења ги искршија прозорците на Министерството за правда и запалија бакљи, откако објектот претходно беше обоен во боите на револуцијата, еден ден од истекот на ...

Шарената револуција громогласно пред Собрание: „Затвор не ви бега“ - „Убијци“ ГАЛЕРИЈА

+инфо - 20.06.2016

Горат факели пред Собрание. „Затвор не ви бега“, скандираат граѓаните кои учествуваат во најмасовниот протест на Шарената револуција. Горат факели пред Собрание. „Затвор не ви бега“, „Убијци“, скандираат граѓаните кои учествуваат во најмасовниот ...

Во апсењето на Богоевски учествувал и Александар Василевски-Нинџа

Стандард - 20.06.2016

Во синоќешното брутално апсење на граѓанскиот активист Павле Богоевски на Скопскиот кеј според фотографјата што до Либертас ја испратиле очевидци, лично учествувал во апсењето и Александар Василевски попознат како Нинџа, лице со криминално досие и ...

[Видео] Шарена револуција: Полицијата го спасува Прометеј

Радио МОФ - 20.06.2016

Полициски единици во полна опрема го опколија споменикот на Прометеј во Жена парк, во обид да спасат да биде урнат од демонстрантите на Шарената револуција кои се обидоа да ја урнат скулптурата.

Шарената револуција повика на правда и одговорност

Макфакс - 20.06.2016

Откако во саботата истече ултиматумот кој ткн Шарена револуција ѝ го даде на власта за признавање на уставноста на СЈО и запирање на прогонот врз демонстрантите, во понеделникот вечерта повеќе илјади нејзини приврзаници и активисти го одржуваат ...

ДС: Спречувањето на активисти да истакнат транспарент и апсењето на Павле Богоевски е брутален чин против слободата

Репортер - 20.06.2016

Соопштение на Демократски сојуз: Спречувањето на активисти на граѓанските асоцијации да истакнат транспарент и апсењето на Павле Богоевски е брутален чин против слободата на искажување на јавен став и претставува долевање бензин на “пожарот” кој ја ...

Протест на Шарената револуција

А1 On - 20.06.2016

21:45 Полицијата го опколи споменикот на Прометеј, има мали кошкања со демонстрантите. 21:23 Демонстрантите ја тргнаа заштитата од споменикот на Прометеј. 21:14 Се бои Собранието. 21:11 Демонстрантите пристигнаа пред Собранието.

(ВИДЕО) Обезбедувањето на Груевски координира протест со полицијата

Нова ТВ - 20.06.2016

Екипата на НОВА ТВ за време на денешниот протест на Шарената Револуција пред Собранието регистрираше припадник на обезбедувањето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и екс премиер Никола Груевски, кој рамо до рамо со полицијата го координираше протестот.

(ВИДЕО) Богоевски: Нема повлекување, не може тие полтрони да ја држат правдата во заложништво

А1 On - 20.06.2016

Нема повлекување, нема правда нема мир, рече активистот на Шарената револуција Павле Богоевски. -Уставниот суд мора да се произнесе по иницијативата за СЈО. Не може тие безкичмени подлизурковци и полтрони да ја држат правдата во заложништво.

Протест на Шарената револуција во Скопје

Алфа - 20.06.2016

Неколку часа траеше протестот во Скопје на Шарената револуција и членството и симпатизерите на СДСМ. Со автобуси од Кацадарци, Велес, Куманово и други градови, СДСМ донесе свои симпатизери и членови на вечерашниот протест, а зборното место на ...

Ноќ на тензии во Скопје

Р.С.Европа - 20.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција вечерва не успеаа да го урнат споменикот на Прометеј откако интервенираше полицијата. Претходно ја обоија зградата на Министерството за правда и ги искршија прозорците.

Масовни и тензични протести на Шарената револуција

Р.С.Европа - 20.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција на денешните протести се обидоа да го урнат споменкот на Прпметеј во паркот-Жена Борец по што настанаа тензии со полицијата. Тие фрлаа камења и други предмети кон безбедносните сили.

Ноќ со искршени прозорци, говори, тазе боја и тензии со полицијата (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.06.2016

Искршените прозори од Министерството за правда, говорите за правда на демонстрантите и новите флеки боја врз Собранието останаа да сведочат за вечерашниот масовен протест на „Шарената револуција“, кој започна кај седиштето на СЈО, а заврши со обид ...

Протестирањето како морален чин (или ШТО Е „ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА“? (3))

Репортер - 20.06.2016

7. Алтернативниот пристап на „Шарената револуција“ е нешто без кое што таа не ќе беше тоа што е’, не ќе се одржеше толку долго, ниту пак ќе ги имаше тие ефекти. Зашто, протестот, како и кој и да е’ друг протест, можеше да започне, и да заврши на ...

ВМРО-ДПМНЕ слави, полицијата апси

Р.С.Европа - 20.06.2016

Полицијата го уапси активистот Павле Богоевски додека се обидуваше да истакне платно со транспарент на Камениот мост додека владејачката партија го прославуваше 26-титот роденден. Додека траеше прославата на 26-тиот роденден на владејачката ...

Денеска голем протест на „Шарената револуција“

Стандард - 20.06.2016

„Шарената револуција“ за денеска најави голем протест кој ќе започне во 19 часот пред Специјалното јавно обвинитлество, по истекувањето на ултиматумот даден до 18-ти месецов кога Уставниот суд треба да се произнесе за легитимноста на СЈО.

„Шарените“ и СДСМ во обид да направат инцидент

Press24 - 20.06.2016

Не успеа обидот на таканаречените “шарени револуционери“ да исценираат инцидент за време на прославата на 26. роденден на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Музејот на ВМРО. Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција“ во обидот пушти ...

Уапсен, па ослободен активистот Павле Богоевски

Окно - 20.06.2016

Вечерва при обид да постави транспарент на Камениот мост за време на партиската прослава на ВМРО-ДПМНЕ, беше уапсен граѓанскиот активист Павле Богоевски. Десетици граѓани и активисти од Шарената револуција се собраа пред полициската станица Пролет, ...

Шарена револуција: Совети за поголема ефективност и безбедност за време на протест!

Репортер - 20.06.2016

Шарена револуција објави совети за поголема ефективност и безбедност за време на ...

Шарената револуција најавува масовен протест вечерва

Нова ТВ - 20.06.2016

Шарената револуција најави голем протест за денеска кој ќе започне во 19 часот пред Специјалното јавно обвинитлество, по истекувањето на ултиматумот даден до 18-ти месецов кога Уставниот суд треба да се произнесе за легитимноста на СЈО.

(ОБНОВЕНО+ВИДЕО) ВО ЖИВО: Протест на Шарената револуција

Репортер - 20.06.2016

19:10 Илјадници луѓе се собраа пред СЈО и се уште пристигнуваат од сите страни. 19:04 „Никола, Никола, шутка не ти бега Никола!“, се извикува пред СЈО. 18:55 Лидерот на СДСМ Зоран Заев се приклучи на протестот на Шарената Револуција.

(ВИДЕО) Богоевски со порака до Груевски: Врие народот, ама од твоите криминални методи

Репортер - 20.06.2016

Павле Богоевски, откако беше пуштен од полициската станица кажа дека е спорно како може полицијата да го апси поради истакнување платно со порака. -Имаме луѓе кои доаѓаат со платно кои ги апсите и врзувате, а од друга страна имаме извршители на ...

(ВИДЕО) Ослободен Павле Богоевски, транспарентите закачени на полициската станица

Репортер - 20.06.2016

Активистот на Шарена револуција, Павле Богоевски е пуштен откако доби уште една прекршочна пријава затоа што не послушал наредба од службено лице. Богоевски сакаше да истакне транспарент на кејот на Вардар, на спротивната страна од Музејот на ВМРО, ...

Ова се транспарентите поради кои беше уапсен Павле Богоевски

Репортер - 20.06.2016

На трите платна односно транспаренти кои сакаа да ги постават учесниците на Шарена револуција пишуваше “ Кога славите 10 години МВРО?“, “Државата да се одвои од гатачката“ и „Година по година криминално ...

Шарената револуција се подготвува за големиот протест во понеделник пред СЈО

Макфакс - 20.06.2016

Организаторите на Шарената револуција во Скопје, најавија масовен протест за понеделник (20-ти јуни) во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство во Скопје. „На оваа корумпирана и криминална власт и дадовме и повеќе од доволно време да реагира ...

ИНТЕРВЈУ Богоевски: Мојата „криминална кариера“ почна и ќе заврши со Шарената револуција

+инфо - 20.06.2016

Павле Богоевски е активистот што доби најмногу кривични и прекршочни пријави за време на своето учество во Шарената револуција, а синоќа беше и уапсен - Не. Мојата „криминална кариера“ (на користење боја како средство за борба против десетгодишен ...

„Шарените револуционери“ пристигнуваат пред Владата (ФОТО)

Стандард - 20.06.2016

Поворката демонстранти пристигнуваат пред Владата, каде има зголемено полициско присуство. На главниот транспрент на „шарените револуционери“ пишува: „Граѓаните дојдоа по правда“. Активистите од „Шарената револуција“ во пресрет на денешниот протест ...

Шарената револуција денеска пред СЈО ќе порача дека гласот мора да ѝ биде слушнат и од власта и од опозицијата

Капитал - 20.06.2016

Шарената револуција повикува на масовен протест пред Специјалното јавно обвинителство денеска во 19 часот, откако во саботата истече рокот да бидат исполнети ултимативните барања – Уставниот суд да ја потврди уставноста на Законот за СЈО и да ...

Кој му нареди на цивилот Нинџа го апси активистот Богоевски?!

Репортер - 20.06.2016

Во синоќешното брутално апсење на граѓанскиот активист Павле Богоевски на Скопскиот кеј според фотографјата што ни ја испратија очевидци од настанот лично учествувал во апсењето и Александар Василевски попознат како Нинџа,лице со криминално досие и ...

Нема лето за Шарената револуција

Р.С.Европа - 20.06.2016

Отпорот ќе продолжи во континуитет сè додека не се реши кризата, велат демонстрантите. Нема да изостанат герила акциите, а можен е и нов протест. Од СДСМ посочуваат дека најмногу посакуваат политичка разрешница на кризата Во Скопје вечерва започнува ...

Граѓаните доаѓаат по правдата вечерва во 19 часот

+инфо - 20.06.2016

Бараме преодна влада и не отстапуваме додека не се осигураме дека таа влада ќе обезбеди слободни избори и слободно гласање, порача Шарената револуција Вечерва во 19 часот пред зградата на Специјалното јавно обвинителство во Скопје ќе почне протестот ...

Препораки за ненасилно и ефективно протестирање од Шарената револуција

Нова ТВ - 20.06.2016

Во пресрет на најавениот голем протест на Шарената револуција, активистите на „Фејсбук“ споделија неколку совети кои ќе им бидат од корист на присутните. Се бара да не се доаѓа со деца или пак со домашни миленичиња.

Шарената револуција до своите членови: Денес не се дрогирајте

Курир - 20.06.2016

Таканаречената шарена револуција објави совети за поголема ефективност за време на денешнот протест. Во еден од советите до своите членови, кој според организаторот може да им биде корисен, се вели денеска да не се дрогираат.

Слободен печат: Груевски спремен да ја втурне Македонија во граѓанска војна

+инфо - 20.06.2016

Шарената револуција на масовен протест за правда, гдомобраните во одбрана на диктаторот Груевски. Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Шарената револуција на масовен протест за правда, гдомобраните во одбрана на диктаторот Груевски - ...

Шарена револуција: Не предизвикувајте насилство и не подлегнувајте на провокации

МКД - 20.06.2016

Активистите од „Шарената револуција“ во пресрет на денешниот протест од 19 часот, на својата Фејсбук-страна споделија неколку совети за сите демонстранти, а со цел за поорганизиран, мирен и ненасилен протестен собир.

Совети од Шарената револуција: Како да ја зачуваме безбедноста на протестот ?

+инфо - 20.06.2016

Шарената револуција на Фејсбук објави совети за поголема безбедност во пресрет на вечерашниов протест. Шарената револуција на Фејсбук објави совети за поголема безбедност во пресрет на вечерашниов ...

Протести за ослободување на Талески и на „Шарената револуција“ во Скопје

еМагазин - 20.06.2016

Пред комплексот судови во Скопје, членови на ВМРО ДПМНЕ денеска организираат протест за ослободување на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, кој за случајот на Специјалното јавно обвинителство, „Транспортер“, доби домашен притвор.

Шарена револуција: Совети за поголема ефективност и безбедност за време на протест!

Бриф - 20.06.2016

Шарена револуција објави совети за поголема ефективност и безбедност за време на ...

(ГАЛЕРИЈА) На протестот пред влада говори активистот Павле Богоевски кој вчера беше приведен

Локално - 20.06.2016

Пред илјадниците демонстранти, кои се пред Владата, говореше активистот Павле Богоевски кој вчера беше приведен од полицијата, обидувајќи се на Камениот мост да постави транспарент и со тоа да ја замати годишницата од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ со автобуси и закани ќе носи контра демонстранти во Скопје

Локално - 20.06.2016

ВМРО-ДПМНЕ со пораки до членството од сите градови во државава со инструкции по смс пораки утре да тргнат изутрина за Скопје. Според информации од А1он целта е да се извршело притисок во одбрана на градоначалникот на Битола, Владимир Талески на кого ...

Протестирањето како морален чин (или ШТО Е „ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА“? (3))

Либертас - 20.06.2016

7. Алтернативниот пристап на „Шарената револуција“ е нешто без кое што таа не ќе беше тоа што е’, не ќе се одржеше толку долго, ниту пак ќе ги имаше тие ефекти. Зашто, протестот, како и кој и да е’ друг протест, можеше да започне, и да заврши на ...

Сите сме дел од промената – порачаа демонстрантите

Фактор - 20.06.2016

На протестот пред Владата се обрати активистот Павле Богоевски кој вчера беше приведен, па пуштен, и потпретседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска. „Пак дојдовме! Но не сме само ние што сме тука 15 илјади луѓе, има многу повеќе кои се со нас.

(ВИДЕО+ФОТО) Демонстрантите се движат кон зградата на Владата: Носат транспарент „Битола не е на продажба“ и „Слобода„

Локално - 20.06.2016

Демонстрантите се движат кон зградата на Владата. Илијадници граѓани претходно масовно се собираа пред СЈО за денешниот граѓански протест на Шарената револуција. Притоа тие извикуваа: „Никола, Никола, шутка не ти бега Никола!“.

(ВИДЕО) Шарена револуција: Уставниот суд да се произнесе за СЈО веднаш

Бриф - 20.06.2016

Учесниците во Шарената револуција ги повторија двете приоритетни барања, со кои ценат дека ќе се заштити Специјалното обвинителство. -Уставниот суд мора да се произнесе по иницијативата за СЈО.

„Шарената револуција“: Вечерва не доаѓајте со деца и со миленици и не консумирајте алкохол

Мета - 20.06.2016

Активистите на „Шарената револуција“ во пресрет на денешниот, како што го најавија, масовен протест, на својата страница на „Фејсбук“ споделија неколку совети кои на демонстрантите можат да им бидат корисни.

(ВИДЕО) Атмосферата од големиот протест на „Шарената револуција“ во Скопје

еМагазин - 20.06.2016

Илјадници граѓани присуствуваат на големиот протест во Скопје во организација на „Шарената револуција“ и граѓанската инцијатива „Протестирам“. Подршка на протестот дадоа и многу опозициски партии, од македонскиот и од албанскиот блок.

Протест на Шарената револуција во Скопје

Тера - 20.06.2016

Под мотото „Граѓаните доаѓаат по правда“ граѓани и активисти се собраа пред Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за да дадат поддршка за обвинителите. Поддршка за протестот стигна и од највисокото раководството на опозициската СДСМ.

Шарена револуција: Совети за поголема ефективност и безбедност за време на протест!

Либертас - 20.06.2016

Шарена револуција објави совети за поголема ефективност и безбедност за време на ...

Тензично пред Министерството за правда: Демонстрантите ги искршија прозорците

Точка - 20.06.2016

Демонстрантите на „Шарената револуција“ моментално се во самиот центар на градот, односно пред зградата на Министерството за правда. Откако тргнаа од пред канцелариите на Специјалното Јавно Обвинителство, демонстрантите се преселија пред Владата на ...

„Шарена револуција“: Камења и шишиња врз Министерството за правда

Мета - 20.06.2016

Неколку камења и пластични шишиња завршија во прозорците на Министерството за правда на денешниот протест на „Шарената револуција“. Претходно тие го обоија Министреството со боја со помош пумпи и буриња.

Денеска масовен протест: Режимот планира да го укине СЈО, граѓаните доаѓаат по правдата

Локално - 20.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција денеска на масовен протест кој треба да почне во 19 часот пред зградата каде што е сместено Специјалното јавно обвинителство. „Режимот планира да го укине СЈО, граѓаните доаѓаат по правдата“, велат шарените.

(ВИДЕО) Протест на „Шарената револуција“: Искршени прозорците на Министерство за правда

еМагазин - 20.06.2016

На вечерашниот протест во Скопје, организиран од ШШарената револуција“ и граѓанската инцијатива „Протестирам“, дел од учесниците ги искршија прозорците на Министерството за правда, чија зграда претходно беше обоена.

Денеска не се дрогирајте: Шарената револуција со совет за револуционерите

Пулс24 - 20.06.2016

Таканаречената шарена револуција објави совети за поголема ефективност за време на денешнот протест. Во еден од советите до своите членови, кој според организаторот може да им биде корисен, се вели денеска да не се дрогираат.

Апсењето на Павле Богоевски ги разбуди „Шарените револуционери“

Фактор - 20.06.2016

Апсењето на активистот на Шарената револуција Павле Богоевски предизвика лавина од реакции во јавноста. Неговите соборци, пријатели, колеги и другари жестоко реагираат на насилството кое како што велат се спроведува врз оние кои ја сакаат својата ...

Битолчани со поддршка на СЈО и Шарената револуција

Бриф - 20.06.2016

Антивладините демонстранти пред Влада беа на најмасовен протест досега. Делеа пари „владимирки“, а имаат и транспаренти на кои пишува „Битола не е на продажба“. Се пее „Во борба македонски народе“, свират труби и свирчиња.

„Шарена револуција“: Камења и шишиња врз Министерството за правда

Бриф - 20.06.2016

Неколку камења и пластични шишиња завршија во прозорците на Министерството за правда на денешниот протест на „Шарената револуција“. Претходно тие го обоија Министреството со боја со помош пумпи и буриња.

Шарената револуција се подготвува за денешниот голем протест пред СЈО

Точка - 20.06.2016

Организаторите на Шарената револуција во Скопје, најавија масовен протест за понеделник (20-ти јуни) во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство во Скопје. „На оваа корумпирана и криминална власт и дадовме и повеќе од доволно време да реагира ...

Вечерва масовен протест на „Шарената револуција“ во Скопје

Канал 77 - 20.06.2016

Приврзаниците на таканаречената „Шарена револуција“ за денеска најавија масовен протест, кој треба да почне во 19 часот пред зградата на Специјалното јавно обвинителство. „Режимот планира да го укине СЈО, граѓаните доаѓаат по правдата“, велат ...

ФОТО: Зоран Заев се појави на протестот на Шарената револуција

Либертас - 20.06.2016

И лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пристигна на протестот на Шарената револуција. фото: ...

ФОТО: „Шарената револуција“ протестира за правда и решавање на кризата

Фактор - 20.06.2016

„Шарената револуција“ попладнево повторно протестира за правда и решавање на кризата. На протестот се присутни голем број граѓани, а меѓу нив е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Бараме граѓаните да бидат дел од решението на кризата и доаѓаме за да го ...

Време е владата да си поднесе оставка, порачаа демонстрантите

Мета - 20.06.2016

До мал судир помеѓу припадниците на ЕБР и демонстрантите дојде на вечерашниот протест откако припадниците на „Шарената револуција“ се обидоа да го урнат споменикот на Прометеј кој е дел од проектот „Скопје 2014“ и се наоѓа во паркот Жена-борец.

(ВИДЕО) Приведен, па ослободен активистот на „Шарена револуција“, Павле Богоевски

еМагазин - 20.06.2016

Активистот на „Шарена револуција“, Павле Богоевски синоќа беше приведен од полицијата. Тој беше уапсен кога се обидел да пушти транспарент на кејот од Вардар, додека од другата страна на мостот се одвиваше церемонијата по повод роденденот на ...

ДВ:Ден на протести: Македонија влегува во „жолта“ политичка фаза

Бриф - 20.06.2016

Македонија влегува во опасна политичка фаза, предупредуваат безбедносни и политички експерти, откако во предвечерјето на денешниот голем протест на „Шарената револуција“ власта приведе граѓански активисти, започна да мобилизира граѓани за ...

„Шарена револуција“: Вечерва не доаѓајте со деца и со миленици и не консумирајте алкохол

Локално - 20.06.2016

Активистите на „Шарената револуција“ во пресрет на денешниот, како што го најавија, масовен протест, на својата страница на „Фејсбук“ споделија неколку совети кои на демонстрантите можат да им бидат корисни.

Започна протестот на Шарената револуција пред СЈО

Точка - 20.06.2016

Во 19 часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство започна протестот на Шарената револуција. „Ние не простуваме! Ние не дозволуваме преговори за нашата иднина и иднината на нашите деца водени зад затворени врати! Лути сме и гневни на ...

„Шарената револуција“ со масовен протест ќе се бори против режимот

Фактор - 20.06.2016

„Шарената револуција“ вечерва во 19 часот организира масовен протест пред Специјалното јавно обвинителство. Мотото е „Режимот планира да го укине СЈО, граѓаните доаѓаат по правдата“. „На оваа корумпирана и криминална власт и дадовме и повеќе од ...

ФОТО: ВМРО-ДПМНЕ со плагијат – ја ископира акцијата на #ШаренаРеволуција со факели

Локално - 20.06.2016

Синоќа за прославата на 26-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ, УМС запали 100 факели на Камениот мост. Ова доаѓа на само 2 дена откако Шарената револуција направи спектакл со факели за завршување на одбројувањето, до поставениот ултиматум.

Голем протест на „Шарената револуција“ во Скопје

еМагазин - 20.06.2016

Во Скопје започна големиот протест во организација на „Шарената револуција“ и на граѓанската инцијатива „Протестирам“, на кој подршка му дадоа многу опозициони партии и од македонскиот и од албанскиот блок.

Ден на протести: Македонија влегува во „жолта“ политичка фаза

Либертас - 20.06.2016

По најавениот протест на „Шарената револуција“, за претпладнево е најавен и протест за одбрана на битолскиот градоначалник. Растат стравувањата од можни „блиски средби“ на демонстрантите, пишува Дојче ...

„Шарените револуцонери" пристигнаа пред Влада: Ги пречека голем полициски кордон

Точка - 20.06.2016

Протестот на „Шарената револуција“ од пред канцелариите на Специјалното Јавно Обвинителство се пресели пред зградата на Владата на Република Македонија. Демонстрантите тргнаа од зградата на СЈО и моментално ја исполнуват Илинденска пред Владата на ...