TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тиранската платформа има за цел да го промени Уставот, СДСМ потврди дека се согласува со неа

Нетпрес - 16.04.2017

Меѓу другото, со Тиранската платформа се предвидува постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик на сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право.

Тиранската платформа има за цел да го промени Уставот, СДСМ потврди дека се согласува со неа

Курир - 16.04.2017

Тиранската платформа која СДСМ ја прифати и која е направена со помош на туѓа држава веќе подолг период е топ тема во јавноста. Меѓу другото, со Тиранската платформа се предвидува постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот ...

Тиранската платформа има за цел да го промени Уставот, СДСМ потврди дека се согласува

Пулс24 - 16.04.2017

Тиранската платформа која СДСМ ја прифати и која е направена со помош на туѓа држава веќе подолг период е топ тема во јавноста. Меѓу другото, со Тиранската платформа се предвидува постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот ...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ премолчено ја прифати тиранската платформа

Телма - 15.04.2017

Социјалдемократскиот сојуз е партијата која премолчено ја прифати тиранската платформа со која се разнебитува државата, региаат од ВМРО ДПМНЕ. Социјалдемократскиот сојуз е партијата која активно работи на реализација на тиранската платформа .

Падот на рејтингот на СДСМ доказ дека граѓаните не сакаат Тиранска платформа

Сител - 15.04.2017

Граѓаните на Република Македонија не ја поддржуваат Тиранската платформа. Тоа го покажа и последната анкета на ИПИС од минатиот месец, во која се забележува пад на рејтингот на СДСМ, во споредба со рејтингот кој партијата го имаше во декември ...

Српски аналитичар: Носењето на Резолуција за наводен геноцид е вовед во целосна федерализација на Македонија- Заев тоа ...

Нетпрес - 15.04.2017

-Суштината на овој чин е Македонците да прифатат како поради овој наводен геноцид, Албанците вештачки, насилно се сведени да имаат статус на малцинство, па поради тоа треба да им го признаат статусот на Албанците како конститутивен народ.

Падот на рејтингот на СДСМ доказ дека граѓаните не сакаат Тиранска платформа

Нетпрес - 15.04.2017

Според анкетата на ИПИС, кај граѓаните расте довербата во ВМРО-ДПМНЕ и рејтингот на партијата е зголемен. За изборите во декември минатата година рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ бил 25,5 отсто, додека, според анкетата, сега изнесува 27,1 процент.

Српски аналитичар: Носењето на Резолуција за наводен геноцид е вовед во целосна федерализација на Македонија- Заев тоа ...

Курир - 15.04.2017

Гласањето на резолуцијата за наводен геноцид и признавањето на сттаусот н Албанците како конститутивен народ е вовед во целосна федерализација на Македонија, што Заев и прифатил. Ова во колумна за српскиoт неделник „Печат“ го пишува српскиот ...

Падот на рејтингот на СДСМ доказ дека граѓаните не сакаат Тиранска платформа

Курир - 15.04.2017

Граѓаните на Република Македонија не ја поддржуваат Тиранската платформа. Тоа го покажа и последната анкета на ИПИС од минатиот месец, во која се забележува пад на рејтингот на СДСМ, во споредба со рејтингот кој партијата го имаше во декември ...

Албанските политичари јасно потврдуваат дека Тиранската платформа постои

Алфа - 15.04.2017

Политичките аналитичари го прашуваат Заев како ќе го оправда добивањето на потписи од страна на албанските партии за формирање на влада, ако не ја прифатил платформата на албанците? Македонската опозиција предводена од лидерот на СДСМ Зоран Заев ...

Падот на рејтингот на СДСМ доказ дека граѓаните не сакаат Тиранска платформа

Маркукуле - 15.04.2017

Граѓаните на Република Македонија не ја поддржуваат Тиранската платформа. Тоа го покажа и последната анкета на ИПИС од минатиот месец, во која се забележува пад на рејтингот на СДСМ, во споредба со рејтингот кој партијата го имаше во декември ...

Падот на рејтингот на СДСМ доказ дека граѓаните не сакаат Тиранска платформа

Пулс24 - 15.04.2017

Граѓаните на Република Македонија не ја поддржуваат Тиранската платформа. Тоа го покажа и последната анкета на ИПИС од минатиот месец, во која се забележува пад на рејтингот на СДСМ, во споредба со рејтингот кој партијата го имаше во декември ...

Андонов: Во програмата на СДСМ се препознаваат елементи со кои партијата ќе се обиде да ја реализира Тиранската ...

Сител - 14.04.2017

Албанскиот државен врв отворено се мешаат во внатрешните работи на Македонија, но тоа не значи дека македонските политичари треба да ги прифатат уцените кои се спротивни на националните интереси, смета аналитичарот Оливер Андонов.

Ѓурковиќ: Заев им ветува македонско државјанство на експерти од Србија, а за возврат бара лесно спроведување на ...

Република - 14.04.2017

Случувањата кај нашиот јужен сосед кој веќе долго време е под притисок и мешање на странски фактори добија размери од сложенa хибридна војна во која се комбинираат уцени, закани, меѓуетнички тензии и внатрешни фактори за дестабилизација.

Граѓаните 7 недели на улиците се борат ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, битката ќе продолжи

Вечер - 14.04.2017

Седум недели народот е на улиците, повеќе од 150.000 граѓани секојдневно се на улиците низ Македонија, во 42 градови и населени места. Народот гласно и достоинствено кажа дека не сака двојазична и бинационална федерализирана држава, туку сака ...

Ѓурковиќ: Предавството на Заев е незамисливо, за да дојдат на власт тој и неговата партија прифатија да ја елиминираат ...

Вечер - 14.04.2017

Случувањата кај нашиот јужен сосед кој веќе долго време е под притисок и мешање на странски фактори добија размери од сложенa хибридна војна во која се комбинираат уцени, закани, меѓуетнички тензии и внатрешни фактори за дестабилизација.

НАЈДОЛГИ И НАЈДОСТОИНСТВЕНИ ПРОТЕСТИ: Граѓаните 7 недели на улиците се борат ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, битката ќе ...

Курир - 14.04.2017

Седум недели народот е на улиците, повеќе од 150.000 граѓани секојдневно се на улиците низ Македонија, во 42 градови и населени места. Народот гласно и достоинствено кажа дека не сака двојазична и бинационална федерализирана држава, туку сака ...

Резолуцијата за геноцид би ги загрозила односите меѓу Белград и Скопје

Алфа - 14.04.2017

Резолуцијата за геноцид би ги загрозила односите меѓу Белград и Скопје. Ова го тврди српскиот аналитичар Ѓуркович. Тој нагласува дека Македонија е веќе долго време под притисок и мешање на странски фактори , а токму оваа ситуација веќе има размери о ...

Ѓурковиќ: Предавството на Заев е незамисливо, за да дојдат на власт тој и неговата партија прифатија да ја елиминираат ...

Курир - 14.04.2017

Случувањата кај нашиот јужен сосед кој веќе долго време е под притисок и мешање на странски фактори добија размери од сложенa хибридна војна во која се комбинираат уцени, закани, меѓуетнички тензии и внатрешни фактори за дестабилизација.

НАЈДОЛГИ И НАЈДОСТОИНСТВЕНИ ПРОТЕСТИ: Граѓаните 7 недели на улиците се борат ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, битката ќе ...

Пулс24 - 14.04.2017

Седум недели народот е на улиците, повеќе од 150.000 граѓани секојдневно се на улиците низ Македонија, во 42 градови и населени места. Народот гласно и достоинствено кажа дека не сака двојазична и бинационална федерализирана држава, туку сака ...

Ѓурковиќ: Предавството на Заев е незамисливо, за да дојдат на власт тој и неговата партија прифатија да ја елиминираат ...

Пулс24 - 14.04.2017

Случувањата кај нашиот јужен сосед кој веќе долго време е под притисок и мешање на странски фактори добија размери од сложенa хибридна војна во која се комбинираат уцени, закани, меѓуетнички тензии и внатрешни фактори за дестабилизација.

Ѓурковиќ: Предавството на Заев е незамисливо, за да дојдат на власт тој и неговата партија прифатија да ја елиминираат ...

Телевизија Нова - 14.04.2017

Случувањата кај нашиот јужен сосед кој веќе долго време е под притисок и мешање на странски фактори добија размери од сложенa хибридна војна во која се комбинираат уцени, закани, меѓуетнички тензии и внатрешни фактори за дестабилизација.

Што по петдневниот одмор на пратениците

Телма - 13.04.2017

Без конкретно навестување што ќе се случи по петдневниот одмор на пратениците од собранитето, во јавноста само циркулираат претпоставки. Меѓу нив се и можните одговори на тоа дали собранието ќе се одблокира до следниот празник, или пак до некој ...

Собранието не работи, но партиите и денес продолжија со преписките

Алсат-М - 13.04.2017

Пауза во собранието по тринеделна интензивна дебата која не даде каков било резултат во надминување на кризата. Конститутивната седница, поради велигденските празници, ќе прдолжи во вторник.

Илиевски: Поради граѓаните не им успеа да извршат државен удар пред Велигден, битката за Македонија продолжува

Сител - 13.04.2017

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема ...

Илиевски: Поради граѓаните не им успеа да извршат државен удар пред Велигден, битката за Македонија продолжува

Press24 - 13.04.2017

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема ...

Народот на готовс – Македонија ќе се брани по секоја цена

Курир - 13.04.2017

Слу­шам ка­ко пре­дав­ни­ци­те од СДСМ и Со­ро­со­ви­те пла­те­ни­ци очај­нич­ки се оби­ду­ва­ат да ја ре­ла­ти­ви­зи­ра­ат ти­ран­ска­та пла­тфор­ма и неј­зи­но­то по­сто­е­ње во обид да ја про­тур­ка­ат квис­лин­шка­та вла­да.

Народот на готовс – Македонија ќе се брани по секоја цена

Република - 13.04.2017

Ненад Мирчевски Слу­шам ка­ко пре­дав­ни­ци­те од СДСМ и Со­ро­со­ви­те пла­те­ни­ци очај­нич­ки се оби­ду­ва­ат да ја ре­ла­ти­ви­зи­ра­ат ти­ран­ска­та пла­тфор­ма и неј­зи­но­то по­сто­е­ње во обид да ја про­тур­ка­ат квис­лин­шка­та вла­да.

Народот на готовс- Македонија ќе се брани по секоја цена

Пулс24 - 13.04.2017

Слушам како предавниците од СДСМ и Соросовите платеници очајнички се обидуваат да ја релативизираат тиранската платформа и нејзиното постоење во обид да ја протуркаат квислиншката влада. Демек, платформата не постоела, Заев и коалициските партнери ...

Петров: Албанските партии искористија можност да постават ултиматум со Тиранската платформа

Телевизија Нова - 13.04.2017

„Не станува збор за нови барања, тоа се барања коишто од првото парламентарно Собрание, па се до денес, постојано се во тренд кај албанската заедница“, изјави Претседателот на Светскиот Македонски конгрес Тодор Петров во вестите на ТВ Нова.

Конститутивната седница на Собранието ќе продолжи во вторник

Телевизија Нова - 13.04.2017

По бројните реплики, контрареплики, процедурални забелешки и дофрлања од место пратениците малку ќе одморат – конститутивната седница ќе продолжи во вторник по велигденските празници. Иако народните избраници денеска не се во собраниската сала, ...

Протестен марш на иницијативата “За заедничка Македонија”

Алсат-М - 27.04.2017

За конечен излез од кризата и решение на оваа многу комплицирана состојба во која се наоѓа Македонија бараме одржување на нови парламентарни избори, изјави Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

За заедничка Македонија: Никој на 11 декември не гласаше за тиранска плаатформа

МКД - 12.04.2017

Граѓанската иницијатива За заедничка Македонија попладнево го одржа 45. протестен марш. Колоната ја поведоа моторџии, а учесниците ја поминаа вообичаената маршрута ­ од зградата на Владата до Собранието на Република Македонија.

Дебатниот лавиринт во Собранието продолжува и денеска, последниот од „трите клучни дена“

МКД - 12.04.2017

Наредните три дена се клучни во одбраната да не се избере тирански претседател на Собранието и да не се прифати тиранската платформа, најавија во неделата од граѓанската иницијатива За заедничка Македонија.

Илиевски: Граѓаните нема да дозволат Тиранска влада

Вест - 12.04.2017

И денес, по 45-ти пат, граѓаните масовно, под водство на „За заедничка Македонија“ излегоа на протестен марш против Тиранската платформа. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кажа дека и денеска ...

„За заедничка Македонија“: Спречивме државен удар пред Велигден, битката за Македонија продолжува (Фото-галерија)

Вест - 12.04.2017

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, на денешниот 45-ти по ред протест за унитарна Македонија.

ЌЕ СЕ БОРИМЕ ЗА УНИТАРНОСТА И ЈАЗИКОТ: Македонските граѓани и вечерва излегоа на протести со јасни пораки

Телеграф - 12.04.2017

Маските паднаа, се видоа вистинските лица на „инсталациите“ не само во Македонија, туку и во соседните држави, порачаа учесниците во протестите Македонските граѓани и оваа вечер масовно се приклучија кон протестите на иницијативата „За заедничка ...

Алабански партии: Програмата на СДСМ е само рамка

Сител - 12.04.2017

Програмата на СДСМ е само рамка во која трфеба да бидат вметнати елемнтите од Тиранската платформа потврдуваат претставниците на албанските политички партии кои ги дадоа потписите за мандаот на Заев.

Димовски: Заев уште пред да се обиде да состави Влада, се соочува со најголемите антивладини протести

Алфа - 12.04.2017

- За три недели додека ние тука се расправаме за Тиранската платформа се најавија 3 нови странски инвестиции. Една во Скопје, втората во Струмица и третата во Желино каде што се мнозиство нашите сограѓани албанци, рече Димовски.

45-ти ден протести против Тиранската платформа

Нетпрес - 12.04.2017

Денеска 45-ти ден по ред како граѓаните излегуваат на улиците низ целата држава да кажат „НЕ“ за Тиранската платформа, која ја доведува унитарноста и суверенитетот на оваа држава во прашање.

Димовски: Заев уште влада не составил, а се соочува со најголемите антивладини протести

Република - 12.04.2017

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница кон колегите од СДСМ посочи дека владата што сака Зоран Заев да ја состави уште пред да ја состави се соочува со најголемите антивладини протести кои се случиле во Македонија.

(ВИДЕО) Не се повлекуваме додека не се отфрли Тиранската платформа

Нетпрес - 12.04.2017

Не се повлекуваме додека не се отфрли Тиранската платформа, порачаа граѓаните на 45-тиот ден од ...

Затуровска: Цената за Тиранската платформа Заев нека ја плаќа со становите на Шилегов, колите на Богоев и јахтите на ...

Вечер - 12.04.2017

Пратеничката Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ, денес побара од Зоран Заев наместо цената за коалицирањето со албанските партии за прифатената Тиранска платформа, да ја плати со националните и државни интереси, да ја плати со движниот и недвижен имот ...

Димовски: Заев уште пред да се обиде да состави Влада, се соочува со протести

Нетпрес - 12.04.2017

Димовски додаде дека сето тоа се случува поради тоа што народот се чувствува измамен, односно темата која што СДСМ ја наметнаа заедно со албанските партии или Тиранската платформа не е она за кое што македонските граѓани се изјаснувале на изборите.

Пораки за отфрлање на тиранската платформа и вечерва од Куманово

Република - 12.04.2017

Кумановци и оваа вечер се приклучија на маршот на иницијативата „За заедничка Македонија“ и упатија пораки за зачувување на унитароста на Македонија и отфрлање на тиранската платформа. Граѓаните поминаа по централите градски улици и булевари, пеејќи ...

Илиевски: Народот е на барикадите и народот мора да биде слушнат

Нетпрес - 12.04.2017

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема ...

Илиевски: Нема да помине обидот да се протне Тиранската платформа на шверцерски начин

Press24 - 12.04.2017

Нема да помине обидот на шверцерски начин да се протне Тиранската платформа во политичкиот систем, порача Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“. „И денеска имаше обид Тиранската коалиција да го прекрши деловникот на Собранието, меѓутоа се ...

СНИМКА ОД ДРОН: Врие во Скопје, големо НЕ за тиранска платформа

Press24 - 12.04.2017

Не се повлекуваме додека не се отфрли Тиранската платформа, порачаа граѓаните на 45-тиот ден од ...

Затуровска: Цената за тиранската платформа Заев нека ја плаќа со становите на Шилегов, автомобилите на Богоев и со ...

Република - 12.04.2017

Пратеничката Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ денес побара од Зоран Заев место цената за коалицирањето со албанските партии за прифатената тиранска платформа, да ја плати со националните и државни интереси, да ја плати со подвижниот и со недвижниот ...

Моторџии на чело на колоната на 45. ден од протестите: Граѓаните нема да дозволат тиранска влада (Фото)

Република - 12.04.2017

Денеска 45-ти ден по ред како граѓаните излегуваат на улиците низ целата држава да кажат „НЕ“ за Тиранската платформа, која ја доведува унитарноста и суверенитетот на оваа држава во прашање.

Протест на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Куманово

Нетпрес - 12.04.2017

Кумановци и оваа вечер се приклучија на маршот на иницијативата „За заедничка Македонија“ и упатија пораки за зачувување на унитароста на Македонија и отфрлање на тиранската платформа. Граѓаните поминаа по централите градски улици и булевари, пеејќи ...

Денес Jуда го предал Исус- да видиме македонскиот Јуда, Зоран Заев за колку ќе ја предаде Mакедонија?

Вечер - 12.04.2017

Велика среда, на денот кога Јуда за 30 сребреници го продал Исус Христос, Македонија и македонските граѓани се запрашуваат за колку македонскиот Јуда, Зоран Заев и неговите 48 предавници ќе ја предадат Македонија.

Илиевски:И денеска не им успеа планот пред Велигден да извршат државен удар, битката за Македонија продолжува

Република - 12.04.2017

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема ...

Снимка од дрон: Нема повлекување додека не се откажете од тиранската платформа

Република - 12.04.2017

– Не се повлекуваме додека не се отфрли Тиранската платформа, порачаа граѓаните на 45-тиот ден од ...

Затуровска: Цената за Тиранската платформа Заев нека ја плаќа со становите на Шилегов, колите на Богоев и јахтите на ...

Курир - 12.04.2017

Пратеничката Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ, денес побара од Зоран Заев наместо цената за коалицирањето со албанските партии за прифатената Тиранска платформа, да ја плати со националните и државни интереси, да ја плати со движниот и недвижен имот ...

Димовски: Заев уште пред да се обиде да состави Влада, се соочува со најголемите антивладини протести

Press24 - 12.04.2017

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, од собраниската говорница кон колегите од СДСМ посочи дека владата која што сака Зоран Заев да ја состави уште пред да ја состави се соочува со најголемите антивладини протести кои се случиле во Македонија.

ВО ЖИВО: Реки луѓе во Скопје - граѓаните нема да дозволат тиранска влада

Press24 - 12.04.2017

45-ти ден по ред како граѓаните излегуваат на улиците низ целата држава да кажат „НЕ“ за Тиранската платформа, која ја доведува унитарноста и суверенитетот на оваа држава во прашање. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За ...

СНИМКА ОД ДРОН: Не се повлекуваме додека не се отфрли Тиранската платформа

Курир - 12.04.2017

-Не се повлекуваме додека не се отфрли Тиранската платформа, порачаа граѓаните на 45-тиот ден од ...

Затуровска: Цената за Платформата Заев да ја плати со имотот негов и на колегите од СДСМ

Press24 - 12.04.2017

Пратеничката Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ, денес побара од Зоран Заев наместо цената за коалицирањето со албанските партии за прифатената Тиранска платформа, да ја плати со националните и државни интереси, да ја плати со движниот и недвижен имот ...

„За заедничка Македонија“ протестира 45-ти ден

Фактор - 12.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ протестира 45-ти ден во Скопје за отфрлање на платформата од Тирана. Граѓаните и денеска ќе маршираат од Владата до Собранието на Република Македонија.

Димовски: Заев уште пред да се обиде да состави Влада, се соочува со најголемите антивладини протести

Курир - 12.04.2017

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, од собраниската говорница кон колегите од СДСМ посочи дека владата која што сака Зоран Заев да ја состави уште пред да ја состави се соочува со најголемите антивладини протести кои се случиле во Македонија.

45-ТИ ДЕН ПРОТЕСТИ: Граѓаните нема да дозволат тиранска влада

Курир - 12.04.2017

Денеска 45-ти ден по ред како граѓаните излегуваат на улиците низ целата држава да кажат „НЕ“ за Тиранската платформа, која ја доведува унитарноста и суверенитетот на оваа држава во прашање.

Пораки за зачувување на унитароста на Македонија и отфрлање на тиранската платформа и вечерва од Куманово

Курир - 12.04.2017

Кумановци и оваа вечер се приклучија на маршот на иницијативата „За заедничка Македонија“ и упатија пораки за зачувување на унитароста на Македонија и отфрлање на тиранската платформа. Граѓаните поминаа по централите градски улици и булевари, пеејќи ...

Денес Jуда го предал Исус- да видиме македонскиот Јуда, Зоран Заев за колку ќе ја предаде Mакедонија?

Курир - 12.04.2017

Велика среда, на денот кога Јуда за 30 сребреници го продал Исус Христос, Македонија и македонските граѓани се запрашуваат за колку македонскиот Јуда, Зоран Заев и неговите 48 предавници ќе ја предадат Македонија.

Илиевски: Поради граѓаните не им успеа да извршат државен удар пред Велигден, битката за Македонија продолжува

Курир - 12.04.2017

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема ...

Протести „За заедничка Македонија“ низ цела држава

Нетпрес - 12.04.2017

Пред платото на Домот на културата во Кичево продолжи протестот „За заедничка Македонија”, на кој вечерва на присутните им се обрати Даме Силјаноски во име на граѓанската иницијатива. – Се поголема е силата на македонскиот народ кој во овие тешки ...

Илиевски: Поради граѓаните не им успеа да извршат државен удар пред Велигден

Пулс24 - 12.04.2017

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема ...

Илија Димовски се обрати до колегите од СДСМ: Еве што им посочи

Бизнис Вести - 12.04.2017

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, од собраниската говорница кон колегите од СДСМ посочи дека владата која што сака Зоран Заев да ја состави уште пред да ја состави се соочува со најголемите антивладини протести кои се случиле во Македонија.

Затуровска: Цената за Тиранската платформа Заев нека ја плаќа со становите на Шилегов, колите на Богоев и јахтите на ...

Пулс24 - 12.04.2017

Пратеничката Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ, денес побара од Зоран Заев наместо цената за коалицирањето со албанските партии за прифатената Тиранска платформа, да ја плати со националните и државни интереси, да ја плати со движниот и недвижен имот ...

„За заедничка Македонија“: Граѓаните нема да дозволат тиранска влада

Пулс24 - 12.04.2017

45-ти ден по ред како граѓаните излегуваат на улиците низ целата држава да кажат „НЕ“ за Тиранската платформа, која ја доведува унитарноста и суверенитетот на оваа држава во прашање. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За ...

Димовски: Заев уште пред да се обиде да состави Влада, се соочува со најголемите антивладини протести

Пулс24 - 12.04.2017

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, од собраниската говорница кон колегите од СДСМ посочи дека владата која што сака Зоран Заев да ја состави уште пред да ја состави се соочува со најголемите антивладини протести кои се случиле во Македонија.

За колку македонскиот Јуда и 48-те предавници ќе ја предадат Македонија?

Пулс24 - 12.04.2017

Велика среда, на денот кога Јуда за 30 сребреници го продал Исус Христос, Македонија и македонските граѓани се запрашуваат за колку македонскиот Јуда, Зоран Заев и неговите 48 предавници ќе ја предадат Македонија.

45-ТИ ДЕН ПРОТЕСТИ: Граѓаните нема да дозволат тиранска Влада

Телевизија Нова - 12.04.2017

Денеска 45-ти ден по ред како граѓаните излегуваат на улиците низ целата држава да кажат „НЕ“ за Тиранската платформа, која ја доведува унитарноста и суверенитетот на оваа држава во прашање.

Илиевски: Поради граѓаните не им успеа да извршат државен удар пред Велигден, битката за Македонија продолжува

Телевизија Нова - 12.04.2017

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема ...

СНИМКИ ОД ДРОН: Не се повлекуваме додека не се отфрли Тиранската платформа

Телевизија Нова - 12.04.2017

„Не се повлекуваме додека не се отфрли Тиранската платформа“, порачаа граѓаните на 45-тиот ден од ...

Протест на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Куманово

Телевизија Нова - 12.04.2017

Кумановци и оваа вечер се приклучија на маршот на иницијативата „За заедничка Македонија“ и упатија пораки за зачувување на унитароста на Македонија и отфрлање на тиранската платформа. Граѓаните поминаа по централите градски улици и булевари, пеејќи ...

За заедничка Македонија: Хан и Коцијанчич треба да одговорат на некои прашања, а не да препорачуваат

МКД - 11.04.2017

Маја Коцијанчич и Јоханес Хан треба да дадат одредени одговори, а не да ни порачуваат дека треба брзо да се избереме претседател на Собранието, изјави Богдан Илиевски, еден од организаторите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија на ...

НАШИОТ ЈАЗИК Е НАШ ВЕКОВЕН КОД: Македонските граѓани одлучни во борбата за зачувување на унитарноста

Телеграф - 11.04.2017

Ние сме обединети и нема да дозволиме да ја разделат нашата Македонија, порачаа граѓаните на протестите низ цела држава Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва организираше протести низ повеќе македонски градови и населени места.

Владина програма за пред јавноста, тиранска платформа за потписи од албанските партии

Сител - 11.04.2017

Таканаречената владина програма – за која Социјалдемократскиот сојуз тврди дека е единствената платформа за која може да се разговара, обидувајќи се на тој начин да го сврти вниманието од првичното прифаќање на условите во тиранската платформа, нема ...

"За заедничка Македонија“: Не смеете да си играте со народот! (Фото-галерија)

Вест - 11.04.2017

Граѓаните 44-ти ден се на улиците низ цела Македонија за одбрана на унитарноста и сувереноста на државата. Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ уште еднаш ја повтори поддршката за ...

Протестен марш на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Кавадарци

Сител - 18.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва организираше протестен марш во Кавадарци. Пред присутните говореше актерката Милица Гочевска. Таа рече дека се протестира повеќе од 50 дена во повеќе од 30 - 40 градови во Македонија.

Протести против Тиранската платформа

Тера - 11.04.2017

Веќе 43 дена македонските граѓани масовно протестираат против Тиранската платформа со која се нарушува унитарноста на Република Македонија. Граѓаните денеска порачаа дека тие се штитот на Македонија.

Марш на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Охрид

Сител - 11.04.2017

Охриѓани и денеска во огромен број со македонски знамиња во рацете кажаа не за Тиранската ...

Протестен марш во Неготино

Сител - 11.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва организираше протестен марш во Неготино. Пред присутните се обрати дефектологот Фросина Михајловска, која нагласи дека ја сакаат Македонија демократска, суверена, унитарна, а не двојазична.

Протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Струмица

Сител - 11.04.2017

Тиранската платформа има единствена цел - внесување на Уставот од Косово во Македонија, но и предизвикување меѓумакедонски судир, порачаа вечерва говорниците на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Ласовска: Тиранската платформа е единствениот документ што го прифатиле СДСМ за формирање мнозинство

Република - 11.04.2017

На колегите од СДСМ им е многу јасно дека ова што го предлагаат е тотално неделовнички, тотално неуставно. Никој нема право да ми го одземе правото на збор, реплика и контрареплика. Граѓаните сите нас не избрале да говориме и да ги пренесуваме ...

Илјадници граѓани уште еднаш порачаа: Не смеете да си играте со нaродот!

Вечер - 11.04.2017

Граѓаните 44-ти ден се на улиците низ цела Македонија за одбрана на унитарноста и сувереноста на државата. Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" уште еднаш ја повтори поддршката за ...

Ласовска: Тиранската платформа е единствениот документ што го прифатиле СДСМ за формирање владино мнозинство

Вечер - 11.04.2017

На колегите од СДС им е многу јасно дека ова што го предлагаат е тотално неделовнички, тотално неуставно. Никој нема право да ми го одземе правото на збор, реплика и контрареплика. Граѓаните сите нас не избрале да говориме и да ги пренесуваме ...

Ништо нема да не скрши, мирно ќе протестираме се додека не го слушнат гласот на народот- порачаа кавадарчани

Press24 - 11.04.2017

Протестен марш и вечерва се одржа во Кавадарци, а граѓаните порачаа дека се против т.н. тиранска платформа и се за зачувување на унитарноста на Република Македонија. – Од градскиот плоштад во Кавадарци повторно упатуваме порака дека ништо нема да не ...

„За заедничка Македонија“: Црвено-жолтата линија го брани Собранието и нема да биде помината од никого

Press24 - 11.04.2017

Денеска пред граѓаните кои 44-ти ден протестираат на улиците во Скопје, пред Собранието се обрати повторно Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Илиевски до пратениците: Еве ги барикадите- не помислувајте да правите нешто спроти волјата на народот, нема да се ...

Press24 - 11.04.2017

Маја Коцијанчиќ и Јоханес Хан треба да дадат одредени одговори, а не да ни порачуваат дека треба брзо да се избереме претседател на Собранието, изјави Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанскта иницијатива „За заедничка ...

Неготинци порачаа: Не ја прифаќаме тиранската платформа и се залагаме за зачувување на унитарноста на Република ...

Вечер - 11.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" и вечерва организираше протестен марш во Неготино. Пред присутните се обрати дефектологот Фросина Михајловска, која нагласи дека ја сакаат Македонија демократска, суверена, унитарна, а не двојазична.

Пандов: Неопходно е отфрлање на Тиранската платформа и распишување на нови избори

Нетпрес - 11.04.2017

Организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ и луѓето кои се таму велат дека ќе протестират до моментот додека не биде отфрлена Тиранската платформа, а се бара отфрлање и од страна на луѓето кои се кандидираат за врвни функции во Република ...

Кузмановска до СДСМ: Нема да не спречите да го обелодениме предавството што сте го ветиле

Република - 11.04.2017

Пратеничката Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ денес од собраниската говорница ги обвини пратениците од СДСМ дека со денови не дозволуваат дебата околу Тиранската платформа за да не се обелодени предавството како што кажа таа за кое што СДСМ се ...

Ласовска обвини дека СДСМ сака да спречи дискусија за Тиранската платформа

Фактор - 11.04.2017

Пратеничката Благица Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието изјави дека единствената причина што СДСМ ги злоупотребува процедуралните забелешки е да спречи било каква дискусија за Тиранската платформа.

Владина програма за пред јавноста, тиранска платформа за потписи од албанските партии

Вечер - 11.04.2017

Таканаречената владина програма – за која Социјалдемократскиот сојуз тврди дека е единствената платформа за која може да се разговара, обидувајќи се на тој начин да го сврти вниманието од првичното прифаќање на условите во тиранската платформа, нема ...

ФОТО: Кочани масовно кажа „НЕ“ за Тиранската платформа

Press24 - 11.04.2017

Граѓаните на Кочани повторно го обоија градот во црвено и жолто, тие повторно излегоа да дадат масовна поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кочанци повторно во голем број решија да кажат деке не ја сакаат Тиранската ...

СНИМКА ОД ДРОН: Илјадници граѓани уште еднаш порачаа: Не смеете да си играте со нaродот!

Press24 - 11.04.2017

Граѓаните 44-ти ден се на улиците низ цела Македонија за одбрана на унитарноста и сувереноста на државата. Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ уште еднаш ја повтори поддршката за ...

„За заедничка Македонија“: Црвено-жолтата линија го брани Собранието и нема да биде помината од никого (ФОТО)

Нетпрес - 11.04.2017

Денеска пред граѓаните кои 44-ти ден протестираат на улиците во Скопје, пред Собранието се обрати повторно Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Неготинци порачаа: Не ја прифаќаме тиранската платформа и се залагаме за зачувување на унитарноста на Република ...

Press24 - 11.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва организираше протестен марш во Неготино. Пред присутните се обрати дефектологот Фросина Михајловска, која нагласи дека ја сакаат Македонија демократска, суверена, унитарна, а не двојазична.

Кузмановска до СДСМ: Нема да не спречите да го обелодениме предавството кое што сте го ветиле со Тиранската платформа

Вечер - 11.04.2017

Пратеничката Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ денес од собраниската говорница ги обвини пратениците од СДСМ дека со денови не дозволуваат дебата околу Тиранската платформа за да не се обелодени предавството како што кажа таа за кое што СДСМ се ...

Ласовска: Тиранската платформа е единствениот документ што го прифатиле СДСМ за формирање владино мнозинство

Нетпрес - 11.04.2017

Пратеничката во продолжение ја информираше јавноста дека единствената причина што СДСМ ги злоупотребува процедуралните забелешки е да спречи било каква дискусија за Тиранската платформа. -На јавноста и е многу совршено јасно зошто го правите ова.

Граѓаните на Кочани масовно кажаа „НЕ“ за Тиранската платформа

Република - 11.04.2017

Граѓаните на Кочани повторно го обоија градот во црвено и жолто, тие повторно излегоа да дадат масовна поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кочанци повторно во голем број решија да кажат деке не ја сакаат Тиранската ...

Мицевски: Тиранската платформа е реална закана

Нетпрес - 11.04.2017

Мицевски напомена дека Тиранската платформа е реална и опасна за Република Македонија. -Барате работи кои што знаете дека не е се така и јас разбирам зошто е целото тоа, затоа што дебатата која што ја водиме овде и прашањата на кои што бараме ...

Протестен марш и денеска во Кавадарци: Ништо нема да не скрши, мирно ќе протестираме се додека не го слушнат гласот на ...

Република - 11.04.2017

Протестен марш и вечерва се одржа во Кавадарци, а граѓаните порачаа дека се против т.н. тиранска платформа и се за зачувување на унитарноста на Република Македонија. – Од градскиот плоштад во Кавадарци повторно упатуваме порака дека ништо нема да не ...

Илиевски до пратениците: Еве го браникот – не помислувајте да правите нешто спроти волјата на народот

Нетпрес - 11.04.2017

-Маја Коцијанчиќ и Јоханес Хан, треба да одговорат една работа, треба на сите нас да ни кажат дали како што бара Тиранската платформа, дали во Брисел се ослободуваат лица судени или осудени за убиство по етнички клуч, дали во Брисел така прават.

Неготинци во еден глас: Не ја прифаќаме тиранската платформа и се залагаме за зачувување на унитарноста на Република ...

Република - 11.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва организираше протестен марш во Неготино. Пред присутните се обрати дефектологот Фросина Михајловска, која нагласи дека ја сакаат Македонија демократска, суверена, унитарна, а не двојазична.

Пандов: Да се отфрли Тиранската платформа и да се распишат избори

Република - 11.04.2017

Организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ и луѓето кои се таму велат дека ќе протестират до моментот додека не биде отфрлена Тиранската платформа, а се бара отфрлање и од страна на луѓето кои се кандидираат за врвни функции во Република ...

Илиевски: Нема да помине обидот да се протне Тиранската платформа на шверцерски начин

Република - 11.04.2017

Нема да помине обидот на шверцерски начин да се протне Тиранската платформа во политичкиот систем, порача Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“. -И денеска имаше обид Тиранската коалиција да го прекрши деловникот на Собранието, меѓутоа се ...

Кузмановска до СДСМ: Нема да не спречите да го обелодениме предавството кое што сте го ветиле со Тиранската платформа

Курир - 11.04.2017

Пратеничката Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ денес од собраниската говорница ги обвини пратениците од СДСМ дека со денови не дозволуваат дебата околу Тиранската платформа за да не се обелодени предавството како што кажа таа за кое што СДСМ се ...

Ласовска: Тиранската платформа е единствениот документ што го прифатиле СДСМ за формирање владино мнозинство

Курир - 11.04.2017

На колегите од СДС им е многу јасно дека ова што го предлагаат е тотално неделовнички, тотално неуставно. Никој нема право да ми го одземе правото на збор, реплика и контрареплика. Граѓаните сите нас не избрале да говориме и да ги пренесуваме ...

Владина програма за пред јавноста, тиранска платформа за потписи од албанските партии

Курир - 11.04.2017

Таканаречената владина програма – за која Социјалдемократскиот сојуз тврди дека е единствената платформа за која може да се разговара, обидувајќи се на тој начин да го сврти вниманието од првичното прифаќање на условите во тиранската платформа, нема ...

Мицевски: Тиранската платформа не е банална работа и губење време, туку реална закана

Press24 - 11.04.2017

Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница рече дека СДСМ на секој можен начин пробува да испинува и да ја дефокусира јавноста од Тиранската платформа. Мицевски напомена дека Тиранската платформа е реална и опасна за ...

Пратеници, видете колку нè има (СНИМКА ОД ДРОН)

Република - 11.04.2017

Граѓаните 44-ти ден се на улиците низ цела Македонија за одбрана на унитарноста и сувереноста на државата. Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ уште еднаш ја повтори поддршката за ...

„За заедничка Македонија“: И денеска нема претседател на Собранието кој не се откажал од Тиранската платформа

Република - 11.04.2017

Денеска пред граѓаните кои 44-ти ден протестираат на улиците во Скопје, пред Собранието се обрати повторно Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Илиевски до пратениците: Еве го браникот, еве ги барикадите- не помислувајте да правите нешто спроти волјата на ...

Република - 11.04.2017

Маја Коцијанчиќ и Јоханес Хан треба да дадат одредени одговори, а не да ни порачуваат дека треба брзо да се избереме претседател на Собранието, изјави Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанскта иницијатива „За заедничка ...

Неготинци порачаа: Не ја прифаќаме тиранската платформа и се залагаме за зачувување на унитарноста на Република ...

Курир - 11.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва организираше протестен марш во Неготино. Пред присутните се обрати дефектологот Фросина Михајловска, која нагласи дека ја сакаат Македонија демократска, суверена, унитарна, а не двојазична.

Граѓанската инцијатива „За заедничја Македонија“ продолжува со протести

МРТ - 11.04.2017

Апелираат на масовност на протестите, бидејќи очекуваат пред Велигден да се направи обид, да се изгласа претседател на Собранието, кој не се дистанцирал од овој документ. Велат дека ќе протестираат, сѐ додека е потребно.

ВИДЕО Фактор 24: Дали тиранската платформа дојде како кец на десетка?

Фактор - 11.04.2017

Зошто оди толку тешко предавањето на власта... До кога ќе не јаде туѓата срамота.. Фактор 24 прашува: Дали тиранската платформа дојде како кец на десетка.. И телефонско јавување на поранешниот евроамбасадор во Македонија Фуере..

Илиевски: Нема да помине обидот да се протне Тиранската платформа на шверцерски начин

Курир - 11.04.2017

Нема да помине обидот на шверцерски начин да се протне Тиранската платформа во политичкиот систем, порача Богдан Илиевски од „За заедничка ...

Кузмановска до СДСМ: Нема да не спречите да го обелодениме предавството кое што сте го ветиле со Тиранската платформа

Press24 - 11.04.2017

Пратеничката Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ денес од собраниската говорница ги обвини пратениците од СДСМ дека со денови не дозволуваат дебата околу Тиранската платформа за да не се обелодени предавството како што кажа таа за кое што СДСМ се ...

Ласовска: Тиранската платформа е единствениот документ што го прифатиле СДСМ за формирање владино мнозинство

Press24 - 11.04.2017

- На колегите од СДС им е многу јасно дека ова што го предлагаат е тотално неделовнички, тотално неуставно. Никој нема право да ми го одземе правото на збор, реплика и контрареплика. Граѓаните сите нас не избрале да говориме и да ги пренесуваме ...

Дневник: Владина програма пред јавноста, тиранска платформа за потписи од албанските партии

Република - 11.04.2017

Таканаречената владина програма – за која Социјалдемократскиот сојуз тврди дека е единствената платформа за која може да се разговара, обидувајќи се на тој начин да го сврти вниманието од првичното прифаќање на условите во тиранската платформа, нема ...

Илиевски: Тиранската коалиција очекува да спласне ентузијазмот кај народот, но напротив- енергијата се зголемува

Курир - 11.04.2017

Една од желбите на Тиранската коалиција е да спласне желбата кај луѓето, но како што гледаме ентузијазмот не спласнува, рече Богдан Илиевски оценувајќи ги протестите на иницијативата „За заедничка ...

ФОТО: Граѓаните на Кочани масовно кажаа „НЕ“ за Тиранската платформа

Курир - 11.04.2017

Граѓаните на Кочани повторно го обоија градот во црвено и жолто, тие повторно излегоа да дадат масовна поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кочанци повторно во голем број решија да кажат деке не ја сакаат Тиранската ...

Мицевски: Тиранската платформа е реална закана

Курир - 11.04.2017

Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница рече дека СДСМ на секој можен начин пробува да испинува и да ја дефокусира јавноста од Тиранската платформа. Мицевски напомена дека Тиранската платформа е реална и опасна за ...

Пандов: Неопходно е отфрлање на Тиранската платформа и распишување на нови избори

Курир - 11.04.2017

Организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ и луѓето кои се таму велат дека ќе протестират до моментот додека не биде отфрлена Тиранската платформа, а се бара отфрлање и од страна на луѓето кои се кандидираат за врвни функции во Република ...

(ФОТО-ВИДЕО) 44-ти ден протести против албанската платформа

Фактор - 11.04.2017

Во главниот град во тек е 44 -от протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Организаторите уште еднаш ја пренсоа пораката дека платформата нема да помине кај народот и дека истата нема да ја добие поддршката а ниту пак че добие ...

Ништо нема да не скрши, мирно ќе протестираме се додека не го слушнат гласот на народот- порачаа кавадарчани

Курир - 11.04.2017

Протестен марш и вечерва се одржа во Кавадарци, а граѓаните порачаа дека се против т.н. тиранска платформа и се за зачувување на унитарноста на Република Македонија. – Од градскиот плоштад во Кавадарци повторно упатуваме порака дека ништо нема да не ...

Илјадници граѓани уште еднаш порачаа: Не смеете да си играте со нaродот! (СНИМКА ОД ДРОН)

Курир - 11.04.2017

Граѓаните 44-ти ден се на улиците низ цела Македонија за одбрана на унитарноста и сувереноста на државата. Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ уште еднаш ја повтори поддршката за ...

„За заедничка Македонија“: Црвено-жолтата линија го брани Собранието и нема да биде помината од никого

Курир - 11.04.2017

Денеска пред граѓаните кои 44-ти ден протестираат на улиците во Скопје, пред Собранието се обрати повторно Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Илиевски до пратениците: Еве го браникот, еве ги барикадите- не помислувајте да правите нешто спроти волјата на ...

Курир - 11.04.2017

Маја Коцијанчиќ и Јоханес Хан треба да дадат одредени одговори, а не да ни порачуваат дека треба брзо да се избереме претседател на Собранието, изјави Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанскта иницијатива „За заедничка ...

Мицевски: Тиранската платформа е закана

Пулс24 - 11.04.2017

Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница рече дека СДСМ на секој можен начин пробува да испинува и да ја дефокусира јавноста од Тиранската платформа. Мицевски напомена дека Тиранската платформа е реална и опасна за ...

Ништо нема да не скрши, мирно ќе протестираме се додека не го слушнат гласот на народот- порачаа кавадарчани

Пулс24 - 11.04.2017

Протестен марш и вечерва се одржа во Кавадарци, а граѓаните порачаа дека се против т.н. тиранска платформа и се за зачувување на унитарноста на Република Македонија. – Од градскиот плоштад во Кавадарци повторно упатуваме порака дека ништо нема да не ...

Илиевски до пратениците: Еве го браникот, еве ги барикадите- не помислувајте да правите нешто спроти волјата на ...

Пулс24 - 11.04.2017

Маја Коцијанчиќ и Јоханес Хан треба да дадат одредени одговори, а не да ни порачуваат дека треба брзо да се избереме претседател на Собранието, изјави Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанскта иницијатива „За заедничка ...

Пандов: Неопходно е отфрлање на Тиранската платформа и распишување на нови избори

Пулс24 - 11.04.2017

Организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ и луѓето кои се таму велат дека ќе протестират до моментот додека не биде отфрлена Тиранската платформа, а се бара отфрлање и од страна на луѓето кои се кандидираат за врвни функции во Република ...

Владина програма за пред јавноста, тиранска платформа за потписи од албанските партии

Пулс24 - 11.04.2017

Таканаречената владина програма – за која Социјалдемократскиот сојуз тврди дека е единствената платформа за која може да се разговара, обидувајќи се на тој начин да го сврти вниманието од првичното прифаќање на условите во тиранската платформа, нема ...

Илјадници граѓани уште еднаш порачаа: Не смеете да си играте со нaродот!

Пулс24 - 11.04.2017

Граѓаните 44-ти ден се на улиците низ цела Македонија за одбрана на унитарноста и сувереноста на државата. Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ уште еднаш ја повтори поддршката за ...

„За заедничка Македонија“: Црвено-жолтата линија го брани Собранието и нема да биде помината од никого

Пулс24 - 11.04.2017

Денеска пред граѓаните кои 44-ти ден протестираат на улиците во Скопје, пред Собранието се обрати повторно Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Граѓаните на Кочани масовно кажаа „НЕ“ за Тиранската платформа

Пулс24 - 11.04.2017

Граѓаните на Кочани повторно го обоија градот во црвено и жолто, тие повторно излегоа да дадат масовна поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кочанци повторно во голем број решија да кажат деке не ја сакаат Тиранската ...

Ќе успее ли народот да ја спречи Тиранската платформа?

Телевизија Нова - 11.04.2017

„Ќе успее ли народот да ја спречи Тиранската платформа?“ е темата на вечерашното Отворено студио со Аникта Петровска Рајковиќ. Во програмата ќе гостуваат организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ Богдан Илиевски и Борис ...

Илиевски: Тиранската коалиција очекува да спласне ентузијазмот кај народот

Телевизија Нова - 11.04.2017

Една од желбите на Тиранската коалиција е да спласне желбата кај луѓето, но како што гледаме ентузијазмот не спласнува, рече Богдан Илиевски оценувајќи ги протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“.

Пандов: Неопходно е отфрлање на Тиранската платформа и распишување на нови избори

Телевизија Нова - 11.04.2017

Организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ и луѓето кои се таму велат дека ќе протестират до моментот додека не биде отфрлена Тиранската платформа, а се бара отфрлање и од страна на луѓето кои се кандидираат за врвни функции во Република ...

Илиевски: Нема да помине обидот да се протне Тиранската платформа на шверцерски начин

Телевизија Нова - 11.04.2017

Нема да помине обидот на шверцерски начин да се протне Тиранската платформа во политичкиот систем, порача Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“. „И денеска имаше обид Тиранската коалиција да го прекрши деловникот на Собранието, меѓутоа се ...

За заедничка Македонија со „штитови“ во одбрана на државата (ФОТО)

МКД - 10.04.2017

Зачувување на унитарна и суверена Македонија е пораката што ја испрати и вечерва иницијативата „За заедничка Македонија“ од мирниот протестен марш во Скопје. Граѓаните што го поддржаа протестот ја минаа вообичаената маршрута, од Владата до ...

Една искра е доволна да се запали целиот Балкан

Тера - 10.04.2017

Една искра е доволна да се запали целиот Балкан, Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичкиот живот во Македонија, односите со опозицијата, албанските партии и опасноста од Тиранската платформа.

Клучна недела за Македонија

Тера - 10.04.2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ порачаа дека остануваат будни и и нема да дозволат никој да ја спроведе Тиранската платформа. Тие повикуваат на уште поголема масовност на улиците во следните три денови, кои се клучни за заштита ...

„За заедничка Македонија“ апелира за масовност и предупредува за насилен обид на преземање на Собранието пред Велигден

Сител - 10.04.2017

Продолжуваат протестите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за зачувување на унитарноста на државата. Од граѓанската иницијатива сметаат дека на граѓаните им е подметната Тиранската платформа.

Димовски: Политичарите од албанските партии потврдија дека програмата на СДСМ е само обична лага

Сител - 10.04.2017

Пратеникот Илија Димовски денес на конститутивната седница во Собранието напомена дека документот кој што СДСМ сака да го претстави како програма на идната влада е обична лага, односно после изјавите на албанските политичари, јасно е дека основ за ...

,,За заедничка Македонија“ повикува денеска на масовен протест

Канал5 - 10.04.2017

Попладнево , на 43- тиот ден протести, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ апелира на масовност. Организаторите предупредуваат за насилен обид на преземање на собранието во деновите пред Велигден.

Цуцуловски: Ако СДСМ со сила се обиде да избере влада, тоа ќе биде Самоубиство

Сител - 10.04.2017

Платформата на албанските политички партии води кон уривање на Република Македонија, смета дел од академската заедница во државата. Универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски за емисијата „Во центар“ вели дека освен редефинирање, целта на ...

ОВА ЌЕ БИДЕ ДОЛГА БИТКА: Собранието нема да падне пред никакви платформи (ФОТО)

Телеграф - 10.04.2017

Граѓаните уште еднаш побараа избори и попис како единствен излез од оваа состојба во која се наоѓа земјата Собранието нема да падне под никакви платформи.Ова ќе биде долга битка но мора да издржиме порачаа граѓаните собрани по 43 пат пред Собранието ...

„За заедничка Македонија“: Пробајте, потценете го народот и ќе видите што ќе си добиете! (Фотогалерија)

Вест - 10.04.2017

Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку очекува брз избор на претседател потпишан на документ создаден во ...

Граѓаните 43 дена на протести за „За заедничка Македонија“

Канал5 - 10.04.2017

43- ти ден протести на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Организаторите предупредија за насилен обид на преземање на Собранието во деновите пред Велигден. Протестот на граѓанската иницијатива во Скопје го следи Ивана Стојановска.

НАРОДОТ Е ШТИТОТ НА МАКЕДОНИЈА: 43-ти ден масовни протести против Тиранската платформа

Сител - 10.04.2017

Веќе 43 дена македонските граѓани масовно протестираат против Тиранската платформа со која се нарушува унитарноста на Република Македонија. Граѓаните денеска порачаа дека тие се штитот на Македонија.

Граѓаните 43 дена на протести „За заедничка Македонија“

Канал5 - 10.04.2017

Со црвено-жолти штитови голем број граѓани 43-ти ден излегоа на улиците и порачаа дека народот е браникот на оваа држава. Според организаторите над еден милион граѓани на Македонија биле измамени на изборите и немале можност да се изјаснат за, како ...

ГЛАСНИ И ОДЛУЧНИ ПОРАКИ ЗА ЗАЧУВУВАЊЕ НА УНИТАРНОСТА: Граѓаните низ цела држава повторно излегоа на масовни протести

Телеграф - 10.04.2017

Тука сме и ќе останеме на улиците сè додека не се откажат од тиранската платформа, порачаа учесниците на протестите Граѓаните по македонските градови и населени места и вечерва повторно беа дел од протестите што се организираат како поддршка на ...

Екстерно

Репортер - 10.04.2017

“Ѓорѓија Пулевски” Основно училиште Едно одделение со пет ученици Екстерно тестирање Учебна 2025. Прашање: Како пропаднала Македонија? а) Во голема дупка од метеор? б) Скокнала од тиранската платформа ласта на глава? ц) Била уништена во ракетен ...

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжува со протести

МРТ - 25.04.2017

Своите позиции овие два дена им ги соопштуваат на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Вчера беа пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, денеска ќе одат кај Социјал- демократите. Продолжуваат протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“.

Димовски: Политичарите од албанските партии потврдија дека програмата на СДСМ е само обична лага

Курир - 10.04.2017

Пратеникот Илија Димовски денес на конститутивната седница во Собранието напомена дека документот кој што СДСМ сака да го претстави како програма на идната влада е обична лага, односно после изјавите на албанските политичари, јасно е дека основ за ...

Не лажете нѐ со тој лист владина програма, сте прифатиле тиранска платформа

Вечер - 10.04.2017

Пратеникот Илија Димовски денес на конститутивната седница во Собранието спомна дека документот којшто СДСМ сака да го претстави како програма на идната влада е обична лага, односно по изјавите на албанските политичари, јасно е дека основа за ...

Апел за масовност и предупредување за насилен обид на преземање на Собранието пред Велигден

Вечер - 10.04.2017

Продолжуваат протестите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" за зачувување на унитарноста на државата. Од граѓанската иницијатива сметаат дека на граѓаните им е подметната Тиранската платформа.

Димовски: Политичарите од албанските партии потврдија дека програмата на СДСМ е само обична лага

Нетпрес - 10.04.2017

-Имавме неколку изјави од колеги кои што доаѓаат од БЕСА, од ДУИ, од Алијанса за Албанците, кои што тврдат дека оној лист програма кои што вие го покажувате како програма за влада е само на СДСМ, дека не е тоа заеднички документ и дека не е ...

Не лажете нѐ со тој лист владина програма, сте прифатиле Тиранска платформа (ВИДЕО)

Република - 10.04.2017

Пратеникот Илија Димовски денес на конститутивната седница во Собранието напомена дека документот којшто СДСМ сака да го претстави како програма на идната влада е обична лага, односно после изјавите на албанските политичари, јасно е дека основ за ...

„За заедничка Македонија“ апелира за масовност и предупредува за насилен обид на преземање на Собранието пред Велигден

Точка - 10.04.2017

Продолжуваат протестите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за зачувување на унитарноста на државата. Од граѓанската иницијатива сметаат дека на граѓаните им е подметната Тиранската платформа.

Груевски за српски „Блиц“: Една искра може да го запали Балканот

10без10 - 10.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српскиот весник „Блиц“, на прашањето дали во случај на криза во албанско-македонските односи би можело да дојде до поттикнување на немири на Балканот вели дека ова е специфично подрачје и ...

Цуцуловски: Ако СДСМ на сила се обиде да направи влада, тоа ќе биде самоубиство (ВИДЕО)

Курир - 10.04.2017

Универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски во емисијата „Во центар“ со Васко Ефтов вели дека не е важно каде е донесена платформата, туку нејзината содржина, потенцирајќи дека таа не води само кон редефинирање на Република Македонија, туку и кон ...

Цуцуловски: Ако СДСМ на сила се обиде да направи влада, тоа ќе биде самоубиство

Вечер - 10.04.2017

Универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски во емисијата „Во центар" со Васко Ефтов вели дека не е важно каде е донесена платформата, туку нејзината содржина, потенцирајќи дека таа не води само кон редефинирање на Република Македонија, туку и кон ...

Цуцуловски: Потребни се нови избори, ако СДСМ на сила направи влада, тоа ќе биде самоубиство (Видео)

Република - 10.04.2017

Универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски во емисијата „Во центар“ со Васко Ефтов вели дека не е важно каде е донесена платформата, туку нејзината содржина, потенцирајќи дека таа не води само кон редефинирање на Република Македонија, туку и кон ...

Ефтов: Погледнете што ни се подметнува, содржината на косовскиот да биде вградена во македонскиот Устав

Република - 10.04.2017

Во Уставот на република Косово, кој е усвоен пред некои 10-тина години, во првиот член се вели дека Косово е држава на своите државјани. Всушност, содржината на овој Устав преку Тиранската платформа сакаат да го прекопираат во македонскиот Устав и ...

Со Тиранската платформа треба косовскиот Устав да се прекопира во македонскиот

Курир - 10.04.2017

Васко Ефтов во својата емисија „Во Центар“ вели дека целта на Тиранската платформа е да се прекопира косовскиот Устав во Уставот на Македонија. Посочува дека во тој случај македонскиот народ не би бил носител на државноста во својата земја.

Српски Телeграф: Народот нема да дозволи да биде изиграна неговата волја

Курир - 10.04.2017

СДСМ се надева на избор на претседател на Парламентот и добивање мандат за состав на новата влада, а ВМРО-ДПМНЕ распишување на нови вондредни парламентарни избори кои би се одржале заедно со локалните, Пишува српскиот портал Телеграф.рс .

ВО ЖИВО: Протестот на иницијативата „За заедничка Македонија“

Press24 - 04.05.2017

И денеска, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ протестира против тиранската платформа, која постизборно се наметна како условување за формирање на идната владина коалиција. Протестот во Скопје, можете да го следите на следниот ЛИНК ...

Цуцуловски: формирањето влада на сила е самоубиство, единствен излез се нови избори

Алфа - 10.04.2017

Тиранската платформа без разлика каде е донесена, не води само кон редефинирање на Македонија туку кон нејзино уништување, вели универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски во емисијата „Во центар“, пренесувајќи го неговиот став и видување на ...

Илјадници граѓани пред Собранието порачаа: Тирански платформи се решаваат само со нови избори!

Курир - 10.04.2017

Го знаеме одговорот, во нефункционална држава, функционален народ, рече во своето обраќање пред илјадниците насобрани граѓани пред Собранието еден од водачите на „За заедничка Македонија“ , Борис Дамовски.

Илјадници граѓани пред Собранието порачаа: Тирански платформи се решаваат само со нови избори!

Вечер - 10.04.2017

Го знаеме одговорот, во нефункционална држава, функционален народ, рече во своето обраќање пред илјадниците насобрани граѓани пред Собранието еден од водачите на „За заедничка Македонија" , Борис Дамовски.

„За заедничка Македонија“ со порака до оние кои мислат дека можат да ги исплашат со закани: Пробајте, потценете го ...

Курир - 10.04.2017

Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку очекува брз избор на претседател потпишан на документ создаден во ...

„За заедничка Македонија“ со порака до оние кои мислат дека можат да ги исплашат со закани: Пробајте, потценете го ...

Вечер - 10.04.2017

Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку очекува брз избор на претседател потпишан на документ создаден во ...

Истакнатата сликарка Жанета Вангели: Прифаќањето на Тиранската платформа ќе значи конечна капитулација на Македонија

Курир - 10.04.2017

Величествена е глетката и силата на овој народ, овој граѓански протест е надпартиски, надетнички, надидеолошки, и тоа го прави величествен и отпорен на секакви напади кои ги слушаме 43 дена по ред, истакна Жанета Вангели, македонска сликарка, ...

Нефункционални тирански платформи се решаваат со избори, но и попис

Република - 10.04.2017

Го знаеме одговорот, во нефункционална држава, функционален народ, рече во своето обраќање пред илјадниците насобрани граѓани пред Собранието еден од водачите на „За заедничка Македонија“ , Борис Дамовски.

Граѓаните порачаа: Тирански платформи се решаваат само со нови избори!

Нетпрес - 10.04.2017

Го знаеме одговорот, во нефункционална држава, функционален народ, рече во своето обраќање пред илјадниците насобрани граѓани пред Собранието еден од водачите на „За заедничка Македонија“ , Борис Дамовски.

„За заедничка Македонија“ со порака : Пробајте, потценете го народот и ќе видите што ќе си добиете!

Нетпрес - 10.04.2017

Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку очекува брз избор на претседател потпишан на документ создаден во ...

Истакнатата сликарка Жанета Вангели: Прифаќањето на Тиранската платформа ќе значи конечна капитулација на Македонија

Нетпрес - 10.04.2017

Величествена е глетката и силата на овој народ, овој граѓански протест е надпартиски, надетнички, надидеолошки, и тоа го прави величествен и отпорен на секакви напади кои ги слушаме 43 дена по ред, истакна Жанета Вангели, македонска сликарка, ...

Илјадници граѓани пред Собранието порачаа: Тирански платформи се решаваат само со нови избори!

Press24 - 10.04.2017

Го знаеме одговорот, во нефункционална држава, функционален народ, рече во своето обраќање пред илјадниците насобрани граѓани пред Собранието еден од водачите на „За заедничка Македонија“ , Борис Дамовски.

ЗЗМ со порака: Пробајте, потценете го народот и ќе видите што ќе си добиете!

Press24 - 10.04.2017

Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку очекува брз избор на претседател потпишан на документ создаден во ...

Истакнатата сликарка Жанета Вангели: Прифаќањето на Тиранската платформа ќе значи конечна капитулација на Македонија

Press24 - 10.04.2017

Величествена е глетката и силата на овој народ, овој граѓански протест е надпартиски, надетнички, надидеолошки, и тоа го прави величествен и отпорен на секакви напади кои ги слушаме 43 дена по ред, истакна Жанета Вангели, македонска сликарка, ...

Тука сме да ја потсетиме Коцијанчич и таквите како неа дека не сме глупи и глуви

Република - 10.04.2017

Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку очекува брз избор на претседател потпишан на документ создаден во ...

Вангели: Прифаќањето на Тиранската платформа ќе значи конечна капитулација на Македонија

Република - 10.04.2017

Величествена е глетката и силата на овој народ, овој граѓански протест е надпартиски, надетнички, надидеолошки, и тоа го прави величествен и отпорен на секакви напади кои ги слушаме 43 дена по ред, истакна Жанета Вангели, македонска сликарка, ...

НАРОДОТ Е ШТИТОТ НА МАКЕДОНИЈА: 43-ти ден масовни протести против Тиранската платформа (СНИМКА ОД ДРОН+ ГАЛЕРИЈА)

Курир - 10.04.2017

Веќе 43 дена македонските граѓани масовно протестираат против Тиранската платформа со која се нарушува унитарноста на Република Македонија. Граѓаните денеска порачаа дека тие се штитот на ...

НАРОДОТ Е ШТИТОТ НА МАКЕДОНИЈА: 43-ти ден масовни протести против Тиранската платформа (СНИМКА ОД ДРОН+ ГАЛЕРИЈА)

Нетпрес - 10.04.2017

Веќе 43 дена македонските граѓани масовно протестираат против Тиранската платформа со која се нарушува унитарноста на Република Македонија. Граѓаните денеска порачаа дека тие се штитот на Македонија.

Снимка од дрон: Народот е штитот на Македонија!

Република - 10.04.2017

Веќе 43 дена македонските граѓани масовно протестираат против Тиранската платформа со која се нарушува унитарноста на Република Македонија. Граѓаните денеска порачаа дека тие се штитот на ...

НАРОДОТ Е ШТИТОТ НА МАКЕДОНИЈА: 43-ти ден масовни протести против Тиранската платформа (СНИМКА ОД ДРОН+ ГАЛЕРИЈА)

Press24 - 10.04.2017

Пораки за зачувување на унитарна и суверена Македонија испрати и вечерва иницијативата „За заедничка Македонија“ од мирниот протестен марш во Скопје. Граѓаните што го поддржаа протестот ја минаа вообичаената маршрута, од Владата до Собранието на РМ.

Гевгеличани порачаа: Послушајте го срцето македонско и откажете се од тиранската платформа

Курир - 10.04.2017

Во Гевгелија и вечерва се одржа мирен протестен марш како поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“. – Рековме и не одрекуваме. Тука сме и ќе останеме на улиците се додека не се откажат од тиранската платформа, порачаа граѓаните кои го ...

Гевгеличани порачаа: Послушајте го срцето македонско и откажете се од тиранската платформа

Press24 - 10.04.2017

Во Гевгелија и вечерва се одржа мирен протестен марш како поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“. – Рековме и не одрекуваме. Тука сме и ќе останеме на улиците се додека не се откажат од тиранската платформа, порачаа граѓаните кои го ...

НАРОДОТ Е ШТИТОТ НА МАКЕДОНИЈА: 43-ти ден масовни протести против Тиранската платформа

МК News - 10.04.2017

Веќе 43 дена македонските граѓани масовно протестираат против Тиранската платформа со која се нарушува унитарноста на Република Македонија. Граѓаните денеска порачаа дека тие се штитот на Македонија.

Се огласи здружението „За заедничка Македонија“! Еве што им порача на граѓаните од денес

Бизнис Вести - 10.04.2017

Наредните три дена ќе се многу важни за сите оние кои ја сакаат заедничка Македонија, а не за оние кои сакаат да ја поделат. Ве покануваме да бидете со нас на улиците, неколку пати извојуваме помали многу значајни победи, убедени сме дека ќе ...

Под кои услови Груевски би му дал поддршка на Зоран Заев за формирање Влада

Бизнис Вести - 10.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говореше за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Димовски: Политичарите од албанските партии потврдија дека програмата на СДСМ е само обична лага

Пулс24 - 10.04.2017

Пратеникот Илија Димовски денес на конститутивната седница во Собранието напомена дека документот кој што СДСМ сака да го претстави како програма на идната влада е обична лага, односно после изјавите на албанските политичари, јасно е дека основ за ...

Со Тиранската платформа ќе треба косовскиот Устав да се прекопира во македонскиот

Пулс24 - 10.04.2017

Васко Ефтов во својата емисија „Во Центар“ вели дека целта на Тиранската платформа е да се прекопира косовскиот Устав во Уставот на Македонија. Посочува дека во тој случај македонскиот народ не би бил носител на државноста во својата земја.

Српски Телeграф: Народот нема да дозволи да биде игнорирана неговата волја

Пулс24 - 10.04.2017

СДСМ се надева на избор на претседател на Парламентот и добивање мандат за состав на новата влада, а ВМРО-ДПМНЕ распишување на нови вондредни парламентарни избори кои би се одржале заедно со локалните, Пишува српскиот портал Телеграф.рс .

Граѓаните и денес порачаа: Тирански платформи се решаваат само со нови избори!

Пулс24 - 10.04.2017

Го знаеме одговорот, во нефункционална држава, функционален народ, рече во своето обраќање пред илјадниците насобрани граѓани пред Собранието еден од водачите на „За заедничка Македонија“ , Борис Дамовски.

„За заедничка Македонија“: Пробајте, потценете го народот и ќе видите што ќе си добиете!

Пулс24 - 10.04.2017

Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку очекува брз избор на претседател потпишан на документ создаден во ...

Цуцуловски: Ако СДСМ на сила се обиде да направи влада, тоа ќе биде самоубиство

Телевизија Нова - 10.04.2017

Доколку СДСМ се обиде на сила да направи влада, тоа би било самоубиствено и не би донело до некое конечно решение, смета универзитетскиот професор, Љубомир Цуцуловски. Тој во емисијата „Во Центар“ со Васко Ефтов, вели дека единствен излез од ...

Во Скопје 43. мирен протестен марш

Телевизија Нова - 10.04.2017

Пораки за зачувување на унитарна и суверена Македонија испрати и вечерва иницијативата „За заедничка Македонија“ од мирниот протестен марш во Скопје. Граѓаните што го поддржаа протестот ја минаа вообичаената маршрута, од Владата до Собранието на РМ.