TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пјонгјанг упати нови остри закани кон САД

ТВ21 - 24.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп со своите изјави ја прави „неизбежна посетата на севернокорејските ракети на целата територија на САД“, порача во Њујорк министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг-хо.

Американски воени авиони прелетаа крај брегот на Северна Кореја

Алсат-М - 24.09.2017

Стратешки бомбардери на американското Воено воздухопловтсво од типот „Б-1Б Лансер“, во придружба на авиони-ловци, прелетаа во близина на брегот на Северна Кореја, соопшти синоќа Министерството за одбрана на САД.

Пјонгјанг упати нови остри закани кон САД

Алсат-М - 24.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп со своите изјави ја прави „неизбежна посетата на севернокорејските ракети на целата територија на САД“, порача во Њујорк министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг-хо.

Масовен собир на Севернокорејците против Америка

Deutsche Welle - 24.09.2017

Десетици илјади Севернокорејци во Пјонгјнаг протестираа против САД. Вакви масовни собири во Северна Кореја не се невообичаени. Севернокорејската државна телевизија КРТ денеска дистрибуираше снимки од антиамериканскиот протестен собир кој вчера се ...

Лавров: Бидејќи има атомска бомба, САД нема да ја нападнат Северна Кореја

Алсат-М - 24.09.2017

САД нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи знаат дека Пјонгјанг има атомска бомба, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Американците нема да ја нападнат (Северна) Кореја, бидејќи, не се сомневаат, туку сигурно ...

Северна Кореја со фотомонтажа урива Американски авион

Канал5 - 24.09.2017

Веднаш откако САД испрати бомбардери покрај Северно- корејското крајбрежје , Пјонгјанг објави фотомонтажа како ги уништува . Освен фотомонтажата за уништени Американски авиони , кои летаат покрај брегот на Јужна Кореја , беа објавени и снимки на ...

Американски воени авиони прелетаа крај брегот на Северна Кореја

Сител - 24.09.2017

Стратешки бомбардери на американското Воено воздухопловтсво од типот „Б-1Б Лансер“, во придружба на авиони-ловци, прелетаа во близина на брегот на Северна Кореја, соопшти синоќа Министерството за одбрана на САД.

Пјонгјанг упати нови остри закани кон САД

Сител - 24.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп со своите изјави ја прави „неизбежна посетата на севернокорејските ракети на целата територија на САД“, порача во Њујорк министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг-хо.

Северна Кореја: По навредите од Трамп, неизбежен е ракетен напад врз Америка

МКД - 24.09.2017

Севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Јонг Хо изјави дека тие неизбежно ќе ги нападнат САД откако американските бомбардери пролетаа „најдалеку на север од демилитаризираната зона во 21 век“, а сето тоа по седмицата во која Доналд Трамп ...

САД испратија бомбардери во Северна Кореја

Стандард - 24.09.2017

Американските стратешки бомбардери, B-1B Lancer, придружувани од воените авиони F-15, прелетаа крај крајбрежјето на Северна Кореја, демонстрирајќи ги американските воени капацитети, изјави портпаролот на Пентагон, Дан Вајт.

Лавров: САД нема да ја нападнат Северна Кореја, знаат дека Пјонгјанг има нуклеарно оружје

Стандард - 24.09.2017

САД нема да нанесат удар на Северна Кореја, бидејќи се сигурни дека Пјонгјанг има нуклеарно оружје кое може да биде искористено како одговор, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за телевизија НТВ.

Лавров не очекува САД да ја нападнат Северна Кореја

Макфакс - 24.09.2017

САД нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи знаат дека Пјонгјанг има атомска бомба, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. “Американците нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи, без сомнение, сигурно знаат дека ...

Американски нуклеарни бомбардери прелетаа покрај брегот на Северна Кореја

Press24 - 24.09.2017

Американските стратешки бомбардери, B-1B Lancer, придружувани од воените авиони F-15, прелетаа крај крајбрежјето на Северна Кореја, демонстрирајќи ги американските воени капацитети, изјави портпаролот на Пентагон, Дан Вајт.

Лавров: САД нема да ја нападне Северна Кореја, знаат дека имаат атомска бомба

Кајгана - 24.09.2017

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров смета дека САД нема да изведе напад над Северна Кореја, бидејќи се сигурни дека Пјонгјанг има нуклеарно оружје. „Американците го нападнаа Ирак само затоа што беа сто отсто сигурни дека таму ...

Пјонгјанг упати нови остри закани кон САД

Алфа - 24.09.2017

Американскиот претседател Донлад Трамп со своите изјави ја прави „неизбежна посетата на севернокорејските ракети на целата територија на САД“, порача во Њујорк министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг-хо.

Лавров: САД нема да ја нападнат Северна Кореја бидејќи знаат дека има атомска бомба

А1 On - 24.09.2017

Соединетите Американски Држави нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи знаат дека Пјонгјанг има атомска бомба, изјави денес рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Не ја бранам Северна Кореја, само кажувам дека сите се согласни со ...

Лавров: САД нема да ја нападнат Северна Кореја

+инфо - 24.09.2017

Лавров смета дека кризата може да биде решена само со мек пристап - внимателно, со сугестии и убедување САД нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи знаат дека Пјонгјанг има атомска бомба, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи ...

Ќе дојде крај на американското царство – Северна Кореја ја упати најголемата закана до Трамп

Репортер - 24.09.2017

Северна Кореја сериозно ќе го разгледа превземањето на најмоќниот одговор досега, и во голема мера раководството на САД не треба да го занемери лудакот кој е на власт – се наведува во соопштението на Азиското-пацифичкиот комитет на Северна Кореја, и ...

Американски воени авиони прелетаа крај брегот на Северна Кореја

Вечер Прес - 24.09.2017

Стратешки бомбардери на американското Воено воздухопловство од типот „Б-1Б Лансер", во придружба на авиони-ловци, прелетаа во близина на брегот на Северна Кореја, соопшти синоќа Министерството за одбрана на САД Стратешки бомбардери на американското ...

Пјонгјанг упати нови остри закани кон САД

Вечер Прес - 24.09.2017

Штотуку слушнав што рече министерот за надворешни работи на Северна Кореја пред ОН. Ако тој продолжи да ги повторува мислите на малиот човек-ракета, нив нема да ги има уште долго, напиша Трамп на својот налог на Твитер Американскиот претседател ...

„Малиот човек ракета“ против „Претседателот Зло“

Локално - 24.09.2017

Американскиот претседател Донлад Трамп со своите изјави ја прави „неизбежна посетата на севернокорејските ракети на целата територија на САД“, порача во Њујорк министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг-хо.

Американски воени авиони прелетаа крај брегот на Северна Кореја

Локално - 24.09.2017

Стратешки бомбардери на американското Воено воздухопловтсво од типот „Б-1Б Лансер“, во придружба на авиони-ловци, прелетаа во близина на брегот на Северна Кореја, соопшти синоќа Министерството за одбрана на САД.

Тие имаат А-бомба, САД нема да ја нападнат Северна Кореја

Локално - 24.09.2017

– САД нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи знаат дека Пјонгјанг има атомска бомба, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Американците нема да ја нападнат (Северна) Кореја, бидејќи, не се сомневаат, туку сигурно ...

СЕВЕРНА КОРЕЈА СЕ ЗАКАНИ НА АМЕРИКА: Ако тргнете на нас, тоа ќе биде вашиот најтрагичен крај

Фактор - 24.09.2017

Северна Кореја денеска опомена дека ако САД почне офанзива против нив тоа ќе биде нивен најтрагичен крај. Велат дека нема да седат додека американскиот претседател, Доналд Трамп им се заканува.

Лавров не очекува САД да ја нападнат Северна Кореја

Точка - 24.09.2017

САД нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи знаат дека Пјонгјанг има атомска бомба, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. “Американците нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи, без сомнение, сигурно знаат дека ...

Пјонгјанг co нови остри закани кон САД...

Н.Македонија - 24.09.2017

Пјонгјанг co нови остри закани кон САД Американскиот претседател Донлад Трамп со своите изјави ја прави „неизбежна посетата на севернокорејските ракети на целата територија на САД“, порача во Њујорк министерот за надворешни работи на Северна Кореја, ...

Лавров: САД нема да ја нападнат Северна Кореја...

Н.Македонија - 24.09.2017

Лавров: САД нема да ја нападнат Северна Кореја САД нема да ја нападнат Северна Кореја, бидејќи знаат дека Пјонгјанг има атомска бомба, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Земјотрес или атомски тест во Северна Кореја?

Deutsche Welle - 23.09.2017

Соседните држави не се сигурни дали потресот во Северна Кореја е од природен карактер или предизвикан од експлозија. Комунистичката земја повеќепати изведува ракетни тестови, чија последица се земјотреси.

ЦТБТО: Земјотресот во Северна Кореја не е последица на нуклеарен тест

Алсат-М - 23.09.2017

Организацијата на сеопфатниот договор за забрана на нуклеарни тестови (ЦТБТО) денеска соопшти дека во Северна Кореја се регистрирани два потреси, кои најверојатно не се последица на човечка активност.

САД покажува воена сила кон Северна Кореја

Канал5 - 23.09.2017

Американски бомбардери прелетаа веднаш покрај брегот на Северна Кореја . Стратегиските бомбардери ,,Роквел – лансер “ во придружба на ловечки авиони прелетаа веднаш покрај брегот ан Северна Кореја .

Американски бомбардери прелетаа покрај брегот на Северна Кореја

24 Вести - 23.09.2017

Стратешки бомбардери на американскиот Воен воздухоплов Роквел B-1B„лансер“ денеска пропратени со ловечки авиони го прелетаа во близина на брегот на Северна Кореја. Портпаролката на Пентагон Дејна Вајт соопшти дека овој прелет бил најблизок до брегот ...

Ракетниот напад на САД е неизбежен, се закани Северна Кореја

Сакам да кажам - 23.09.2017

Северна Кореја вели дека ракетирањето на САД е неминовно откако „злобниот претседател“ Доналд Трамп го нарече лидерот во Пјонгјанг Кин Џонг Ун „ракетен човек“, дополнително ескалирајќи ја реториката околу нуклеарната и ракетната програма на ...

Кина го ограничува извозот на нафта за Северна Кореја

24 Вести - 23.09.2017

Кина ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со санкциите на ОН воведени поради нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг, соопшти официјален Пекинг. Извозот на рафинирана нафта за Северна Кореја ќе биде ограничен на два ...

Американски нуклеарни бомбардери прелетаа покрај брегот на Северна Кореја

А1 On - 23.09.2017

Американските нуклеарни бомбардери денеска прелетаа покрај источниот брег на Северна Кореја во меѓународниот простор демонстрирајќи ги воените способности, соопшти Пентагон. Бомбардерите Б-1Б придружувани од воените авиони Ф-15Ц летаа во ...

Северна Кореја: Нападот на САД е неминовен

А1 On - 23.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг Хо обраќајќи се пред Генералното собрание на ОН рече дека Доналд Трамп направил непоправлива грешка нарекувајќи го севернокорејскиот лидер „човек ракета“.

Земјотресите во Северна Кореја не се резултат на нуклеарна проба

+инфо - 23.09.2017

Епицентарот бил во реонот на местото на кое на 3 септември беше регистиран земјотрес, за кој подоцна беше утврдено дека бил предизвикан од севернокоре Организацијата на сеопфатниот договор за забрана на нуклеарни тестови (ЦТБТО) денеска соопшти дека ...

Кина го ограничува извозот на нафта во Северна Кореја

+инфо - 23.09.2017

Пекинг е главен трговски партнер, снабдувач на гориво и дипломатски сојузник на севернокорејскиот режим, коментираат западните медиуми.. Кина соопшти дека ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со санкциите на ОН воведени ...

За Русија неприфатливо однесувањето на САД и на Северна Кореја

Р.С.Европа - 23.09.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека верува оти размената на навреди и закани меѓу САД и Северна Кореја е неприфатлива и двете страни треба да направат чекор наназад.

Кина ја ограничува трговијата со Северна Кореја

Стандард - 23.09.2017

Кина наметна ограничување на извозот на нафтените производи до Северна Кореја, и ќе сопре да купува текстил од изолираната држава, објавија светските новински агенции. Кина е најголемиот трговски партнер на Пјонгјанг и единствен извор на цврстата ...

Загриженост за зимските олимписки игри во Јужна Кореја

Р.С.Европа - 23.09.2017

Австрија, Германија и Франција соопштија дека размислуваат за повлекување од зимските олимписки игри кои треба да се одржат во наредната година во Јужна Кореја поради зголемените стравувања од нуклеарната програма на Северна Кореја.

ЦТБТО: Земјотресот во Северна Кореја не е последица на нуклеарен тест

Press24 - 23.09.2017

Организацијата на сеопфатниот договор за забрана на нуклеарни тестови (ЦТБТО) денеска соопшти дека во Северна Кореја се регистрирани два потреси, кои најверојатно не се последица на човечка активност.

Кина го ограничува извозот на нафта во Северна Кореја

Курир - 23.09.2017

Кина соопшти дека ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со санкциите на ОН воведени поради нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг. Пекинг е главен трговски партнер, снабдувач на гориво и дипломатски сојузник на ...

Кина забележа земјотрес од 3,4 во Северна Кореја, се стравува од нов нуклеарен тест

МКД - 23.09.2017

Земјотрес со јачина од 3,4 степени, на длабочина од 0 километри, е забележан денеска во близина на областа Килју во Северна Кореја. Покрената е истрага за тоа дали тој е резултат на нуклеарен тест, но досега доказите покажуваат дека земјотресот е ...

САД пуштија бомбардери Б-1Б со нуклеарно оружје кај брегот на Северна Кореја (ФОТО)

МКД - 23.09.2017

САД пуштија бомбардери Б-1Б лансер, со капацитет да носат нуклеарно оружје, кај брегот на Северна Кореја, за да ја покажат „сериозноста“ на својот пристап кон „несовесното однесување на Пјонгјанг“, изјави портпаролката на Пентагон.

Кина го ограничува извозот на нафта во Северна Кореја

А1 On - 23.09.2017

Кина соопшти дека ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со санкциите на ОН воведени поради нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг. Пекинг е главен трговски партнер, снабдувач на гориво и дипломатски сојузник на ...

Американски бомбардери летаат околу Северна Кореја

Макфакс - 23.09.2017

Стратешки бомбардери на американските воздухопловни сили Роквел Б-1Б придружувани од борбени авиони летаа денес во близина на брегот на Северна Кореја. Портпаролката на Пентагон, Дана Вајт, изјави дека прелетувањето било најблиску до брегот на ...

Кина го ограничува извозот на нафта за Северна Кореја

Алфа - 23.09.2017

Кина соопшти дека ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со санкциите на ОН воведени поради нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг. Кина соопшти дека ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со ...

Северна Кореја оцени дека нападот на САД е неизбежен

Макфакс - 23.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја го нарече претседателот на САД Доналд Трамп “ментално пореметен човек полн со мегаломанија” и порача дека нападот на американското копно е “неизбежен”, во говорот што го одржа на Генералното собрание ...

Севернокорејскиот министер за надворешни работи го нападна Трамп во својот говор пред Генералното Собрание на ОН

Стандард - 23.09.2017

Севернокорејскиот министер за надворешни работи, Ри Јон Хо, го нападна американскиот претседател Доналд Трамп при првите зборови во своето обраќање пред Генералното собрание на ОН, нарекувајќи го „ментално оштетен човек опседнат со мегаломанија“, ...

Кина забрани извоз на нафтени производи во Северна Кореја

Точка - 23.09.2017

Кина во саботата објави дека ќе го забрани извозот на некои нафтени производи во Северна Кореја, како и увоз на текстилни стоки од оваа изолирана земја чијшто единствен сојузник е токму Пекинг, во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност ...

ЦТБТО: Земјотресот во Северна Кореја не е последица на нуклеарен тест

Локално - 23.09.2017

– Организацијата на сеопфатниот договор за забрана на нуклеарни тестови (ЦТБТО) денеска соопшти дека во Северна Кореја се регистрирани два потреси, кои најверојатно не се последица на човечка активност.

СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ МИНИСТЕР: Трамп e ментално пореметен човек полн со мегаломанија

Фактор - 23.09.2017

Шефот на дипломатијата на Северна Кореја, Ри Јонг Хо го нарече претседателот на САД, Доналд Трамп “ментално пореметен човек полн со мегаломанија”. Највисокиот дипломат на Северна Кореја го нападна Трамп, велејќи дека претседателот “ја претвори ...

Северна Кореја: Доналд Трамп е ментално пореметен, нападот на американско копно е неизбежен

Sky - 23.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја го нарече претседателот на САД Доналд Трамп “ментално пореметен човек полн со мегаломанија” и порача дека нападот на американското копно е “неизбежен”, во говорот што го одржа на Генералното собрание ...

Ги посетил Северна и Јужна Кореја и направил споредба (ВИДЕО)

Sky - 23.09.2017

Фотографот Јакоб Лаукаитис се решил за едно необично патување – ги посетил Северна и Јужна Кореја. Во Северна Кореја поминал седум дена, а како една од најнеобичните работи го навел фактот што не можел да шета сам, бидејќи му го одзеле пасошот и му ...

Дачиќ му помагал на Зоран Марјановиќ

Република - 23.09.2017

Шефот на српската дипломатија и прв претседател на Владата на Србија, Ивица Дачиќ, му помагал на семејството на Зоран Марјановиќ, осомничен за свирепото убиство на пејачката Јелена Марјановиќ, ексклузивно дознава српски Курир.

Американски бомбардери стигнаа кај брегот на Северна Кореја

Фактор - 23.09.2017

Бомбардери Б-1Б лансер со капацитет да носат нуклеарно оружје, пушти САД кај брегот на Северна Кореја. Целта е да ја покажат „сериозноста“ на својот пристап кон „несовесното однесување на Пјонгјанг“, изјави портпаролката на Пентагон, Дејна Вајт.

(ФОТОГРАФИИ) Воени авиони на САД прелетаа близу бреговите на Северна Кореа

Локално - 23.09.2017

Пентагон објави важна изјава во која открива дека американски бомбардери и ловци летале во близина на крајбрежјето на Северна Кореја. Како што информира американската воена министерство, авионите се префрлиле во меѓународниот воздушен простор ...

ЦТБТО: Земјотресот во Северна Кореја не е последица на нуклеарен тест

Либертас - 23.09.2017

Организацијата на сеопфатниот договор за забрана на нуклеарни тестови (ЦТБТО) денеска соопшти дека во Северна Кореја се регистрирани два потреси, кои најверојатно не се последица на човечка активност.

​Кина го ограничува извозот на нафта за Северна Кореја

Вечер Прес - 23.09.2017

Кина соопшти дека ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со санкциите на ОН воведени поради нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг Кина соопшти дека ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со ...

Што се случува? Американски нуклеарни бомбардери прелетуваат на брегот на Северна Кореја

Sky - 23.09.2017

Американски нуклеарни бомбардери прелетале источно од брегот на Северна Кореја во меѓународниот простор поради демонстрација на воените можности на САД, соопшти Пентагон. Бомбардери B-1B во придружба на борбени авиони F-15C влетале во меѓународниот ...

Кина го ограничува извозот на нафта за Северна Кореја

Идивиди - 23.09.2017

Кина соопшти дека ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со санкциите на ОН воведени поради нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг. Пекинг е главен трговски партнер, снабдувач на гориво и дипломатски сојузник на ...

Трамп воведе нови санкции врз Северна Кореја

24 Вести - 22.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп воведе нови санкции врз поединци и компании кои соработуваат со Северна Кореја. Според неговите зборови, мерките имаат за цел попречување на севернокорејските трговски мрежи преку удар врз секој ентитет кој ...

Трамп со нови санкции кон Северна Кореја

Канал5 - 22.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп наметна нови економски санкции врз Северна Кореја, заради нуклеарната програма на државата. -Санкциите целат на поединци и бизниси кои ја финансираат и помагаат трговија на комунистичкиот режим, рече Трамп.

„Велт“: Русиja тајно му помага на Ким Јонг-ун

Press24 - 22.09.2017

Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија отпловиле во Северна Кореја иако била најавена друга дестинација, објави германскиот весник „Велт“. Според извор од пристанишна компанија, танкерите отпловиле од Владивосток и ...

Ри Јонг-хо: Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан

А1 On - 22.09.2017

Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан како одговор на заканите од американскиот претседател Доналд Трамп дека може целосно да ја разурне државата, јави Јонхап цитирајќи севернокорејски официјален ...

Ри Јонг-хо: Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба на Пацификот

+инфо - 22.09.2017

Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан како одговор на заканите од американскиот претседател Доналд Трамп. Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан како одговор на ...

Трамп воведе нови санкции врз Северна Кореја

Р.С.Европа - 22.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп воведе нови санкции врз поединци и компании кои соработуваат со Северна Кореја. Според неговите зборови, мерките имаат за цел попречување на севернокорејските трговски мрежи преку удар врз секој ентитет кој ...

Ри Јонг-хо: Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан

Сител - 22.09.2017

Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан како одговор на заканите од американскиот претседател Доналд Трамп дека може целосно да ја разурне државата, јави Јонхап цитирајќи севернокорејски официјален ...

Сите земји членки на ЕУ дадоа зелено светло за нови санкции кон Северна Кореја

Макфакс - 22.09.2017

Сите 28 членки на Европската Унија дадоа зелено светло за усвојување нови санкции за Северна Кореја како одговор за нејзините нуклеарни проби. Санкциите би требало да содржат целосна забрана на европските фирми да извезуваат нафта во Северна Кореја ...

„Велт“: Русите тајно му помагааат на Ким Џонг- ун

+инфо - 22.09.2017

Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија отпловиле во Северна Кореја, иако била најавена друга дестинација. Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија отпловиле во Северна Кореја, иако била ...

Доналд Трамп го нарече Ким Јонг-ун ракетен човек!

Репортер - 22.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави неодамна за тоа како во Северна Кореја се создаваат долги редови за бензин по новите рунди санкции кои едногласно беа усвоени во Советот за безбедност на Обединетите нации, а со кои на таа земја ѝ се ...

Ким Јонг Ун ќе биде ставен на тест како никогаш порано

Глас на Америка - 22.09.2017

Реакција на американскиот претседател, по најавите на севернокорејскиот лидер, за можно тестирање хидрогенска бомба во Тихиот Океан Претседателот на САД Доналд Трамп го нарече севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун „луд човек“, откако тој најави можно ...

ГС на ОН наместо помирување, донесе ескалација на тензиите на Корејскиот полуостров

Алфа - 22.09.2017

Генералното собрание на ОН не само што не ги намали тензиите на Корејскиот полуостров, туку и ги интензивира. Генералното собрание на ОН не само што не ги намали тензиите на Корејскиот полуостров, туку и ги интензивира.

Франција е подготвена да не патува на Олимпијадата

SportMedia - 22.09.2017

Неодамна, американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека „целосно ќе ја уништи“ Северна Кореја доколку таа продолжи да се заканува на сојузниците со нуклеарно оружје. Пјонгјанг на ова одговори со закана кон Јужна Кореја и Јапонија.

САД ќе реагираат сериозно доколку Северна Кореја тестира хидрогенска бомба

Алфа - 22.09.2017

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат дека Пјонгјанг ќе преземе такви акции.

Лавров: Пропаѓањето на договорот со Иран ќе биде лош пример за Северна Кореја

Алфа - 22.09.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека доколку пропадне нуклеарниот договор Иран, со меѓународната заедница тешко ќе успее да ја убеди Северна Кореја на спогодба околу нејзината нуклеарна програма.

„Велт“: Русиja тајно му помага на Ким Јонг-ун

Макфакс - 22.09.2017

Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија отпловиле во Северна Кореја иако била најавена друга дестинација, објави германскиот весник „Велт“. Според извор од пристанишна компанија, танкерите отпловиле од Владивосток и ...

„Велт“: Русите тајно му помагааат на Ким Џонг- ун

А1 On - 22.09.2017

Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија отпловиле во Северна Кореја, иако била најавена друга дестинација, објави германскиот весник „Велт“. Според извор од пристанишна компанија, танкерите отпловиле од Владивосток и ...

„Велт“: Русите тајно му помагааат на Ким Џонг- ун

Алфа - 22.09.2017

Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија отпловиле во Северна Кореја, иако беила најавена друга дестинација, објави германскиот весник „Велт“. Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија ...

„Велт“: Русиja тајно му помага на Ким Јонг-ун

Sky - 22.09.2017

Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија отпловиле во Северна Кореја иако била најавена друга дестинација, објави германскиот весник „Велт“. Според извор од пристанишна компанија, танкерите отпловиле од Владивосток и ...

Вашингтон со нови санкции против странските компании кои тргуваат со Северна Кореја

Локално - 22.09.2017

Доналд Трамп го објави потпишувањето на декретот со кој се дозволува воведување нови санкции. Американскиот претседател Доналд Трамп го постави теренот за воведување санкции против странските компании кои имаат деловни односи со Северна Кореја.

Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан

Вечер Прес - 22.09.2017

Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан како одговор на заканите од американскиот претседател Доналд Трамп дека може целосно да ја разурне државата Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска ...

Ри Јонг-хо: Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан

Либертас - 22.09.2017

Северна Кореја може да изврши најмоќен тест на хидрогенска бомба во Тихиот Океан како одговор на заканите од американскиот претседател Доналд Трамп дека може целосно да ја разурне државата, јави Јонхап цитирајќи севернокорејски официјален ...

Сите земји-членки на ЕУ дадоа зелено светло за нови санкции кон Северна Кореја

Точка - 22.09.2017

Сите 28 членки на Европската Унија дадоа зелено светло за усвојување нови санкции за Северна Кореја како одговор за нејзините нуклеарни проби. Санкциите би требало да содржат целосна забрана на европските фирми да извезуваат нафта во Северна Кореја ...

Руски документарец за Северна Кореја: Тоа не е заостаната држава, поопасни се од што мислат САД

МК News - 22.09.2017

Внатре во Северна Кореја – Како САД ја потценува – Извештај на руската телевизија. “Оние кои Северна Кореја ја сметаат за заостаната држава некаде во некоја недојдија, прават голема грешка”.

Руски документарец за Северна Кореја: Тоа не е заостаната држава, поопасни се од што мислат САД

Точка - 22.09.2017

Внатре во Северна Кореја - Како САД ја потценува - Извештај на руската телевизија. "Оние кои Северна Кореја ја сметаат за заостаната држава некаде во некоја недојдија, прават голема грешка".

Северна Кореја добива руска нафта: Путин тајно му помага на режимот на Ким Јонг Ун?

Точка - 22.09.2017

Анализата на „Ројтерс“ покажува дека само во текот на оваа година, најмалку осум севернокорејски танкери од Русија пристигнале во Северна Кореја, иако навеле сосема друга дестинација. На тој начин, властите од Пјонгјан успеваат да ги заобиколат ...

Русите тајно му помагааат на Ким Jонг-ун

Вечер Прес - 22.09.2017

Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија отпловиле во Северна Кореја, иако била најавена друга дестинација, објави германскиот весник „Велт" Најмалку осум севернокорејски танкери во текот на оваа година од Русија ...

ПОТОП НА БЕРЗИТЕ: Препукувањата на Трамп и Ким реагираа на индексите

Фактор - 22.09.2017

Индексите на азиските берзи паднале после новите остри реторики на САД и Северна Кореја, како и намалување на кредитниот рејтинг на Кина и Хонг Конг. Европските индекси на тргување почнаа од минус, но во текот на денот се во умерен раст-германскиот ...

САД ќе реагираат сериозно ако Северна Кореја тестира хидрогенска бомба...

Н.Македонија - 22.09.2017

САД ќе реагираат сериозно доколку Северна Кореја тестира хидрогенска бомба Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат дека Пјонгјанг ќе ...

ЕУ членките дадоа зелено светло за нови санкции кон Северна Кореја

Денар - 22.09.2017

Сите 28 членки на Европската Унија дадоа зелено светло за усвојување нови санкции за Северна Кореја како одговор за нејзините нуклеарни проби. Санкциите би требало да содржат целосна забрана на европските фирми да извезуваат нафта во Северна Кореја ...

Франција нема да оди на Зимските олимписки игри во јужна Кореја Ако не е безбедно

Сакам да кажам - 21.09.2017

Франција е подготвена да не учествува на Зимските олимписки игри во 2018 година, што ќе се одржат во јужнокорејскиот град Пјеонгчанг, доколку продолжи кризата со севернокорејската нуклеарна програма, најави министерката за спорт, Лора Флесел.

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“

ТВ21 - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го нарече „кучешки лаеж”. Меѓутоа, острите зборови на Трамп, севернокорејскиот висок дипломат немаше можност да ги чуе, бидејќи ...

Трамп најави нови санкции кон Северна Кореја

ТВ21 - 21.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведат дополнителни санкции кон Северна Кореја. – Ќе воведам дополнителни санкции кон Северна Кореја, истакна Трамп на средбата со авганистанскиот колега Ашраф Гани.

Јужна Кореја одобри помош од осум милиони долари за Северна Кореја

Телма - 21.09.2017

Јужна Кореја денеска одобри испраќање помош во вредност од осум милиони долари за Северна Кореја, кои ќе бидат префрлени преку агенции на ОН, јави Јонхап. Сеул одлучи да ги заштити бремените жени и малите деца во Северна Кореја, кои се соочуваат со ...

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“

24 Вести - 21.09.2017

Севернокорејскиот министер за надворешни работи, Ри Џонг-Хо, се огласи по говорот на американскиот претседател Доналд Трамп во Генералното собрание на ОН и го нарече „кучешки лаеж". Меѓутоа, острите зборови на Трамп, севернокорејскиот висок дипломат ...

Меркел го осуди говорот на Трамп – секој облик на воено решение е непримерен

Канал5 - 21.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел го осуди говорот на американскиот претседател Доналд Трамп кој говорејќи на генералното собрание на обединетите нации, порача дека ако продолжат провокациите, САД тотално ќе ја уништи Северна Кореја.

Трамп најави нови санкции кон Северна Кореја

Алсат-М - 21.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведат дополнителни санкции кон Северна Кореја. – Ќе воведам дополнителни санкции кон Северна Кореја, истакна Трамп на средбата со авганистанскиот колега Ашраф Гани.

Мун: Севернокорејската криза да се реши на разумен начин

Алсат-М - 21.09.2017

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска апелираше за решавање на севернокорејската криза на разумен начин, со цел да се сочува мирот. Мун во својот говор пред Генералното собрание на Обединети нации посочи дека санкциите треба да го ...

САД со санкции за фирмите кои соработуваат со Северна Кореја

Алсат-М - 21.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потпиша указ со кој се предвидени казни за странски физички и правни лица кои имаат односи со Северна Кореја. – Со ваквиот потег ќе се пресечат изворите за финансирање на фондовите за севернокорејските ...

ЕУ воведува дополнителни санкции кон Северна Кореја

Алсат-М - 21.09.2017

Претставници на земјите членки на ЕУ денеска на средба во Брисел постигнаа прелиминарен договор за воведување дополнителни економски санкции кон Северна Кореја. – Комитетот за политика и безбедност на ЕУ денеска договори пакет нови автономни мерки, ...

Северна Кореја не ги сфаќа сериозно заканите на Трамп: „Тоа е само кучешки лаеж“

Press24 - 21.09.2017

Севернокорејскиот министер за надворешни работи, Ри Џонг-Хо, се огласи по говорот на американскиот претседател Доналд Трамп во Генералното собрание на ОН и го нарече „кучешки лаеж". Меѓутоа, острите зборови на Трамп, севернокорејскиот висок дипломат ...

Ники Хејли: Трамп не сака војна со Северна Кореја

Алфа - 21.09.2017

Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли изјави дека претседателот на САД Доналд Трамп не сака војна со Северна Кореја. Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли изјави дека претседателот на САД Доналд Трамп не сака ...

Трамп најави нови санкции за Северна Кореја

А1 On - 21.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денес изјави дека САД ќе воведе нови санкции кон Северна Кореја. Тензиите со Северна Кореја ескалираа во последните неколку седмици со развојот и зачестените тестирања на рактите на Северна Кореја, кои бележат ...

Трамп најави нови санкции против Северна Кореја

Р.С.Европа - 21.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп рече дека ќе објави нови санкции против Северна Кореја, бидејќи САД и нејзините сојузници го зголемуваат притисокот врз Пјонгјанг за да ја напушти програмата за нуклеарно оружје.

Трамп најави нови санкции кон Северна Кореја

Алфа - 21.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведат дополнителни санкции кон Северна Кореја. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведат дополнителни санкции кон Северна Кореја.

Трамп најави нови санкции за Северна Кореја

Макфакс - 21.09.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека ќе воведе нови санкции за Северна Кореја одговарајќи на прашање во текот на состанокот со претседателот на Авганистан, Ашраф Гани, во Њујорк.

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“

Сител - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го нарече „кучешки лаеж". Меѓутоа, острите зборови на Трамп, севернокорејскиот висок дипломат немаше можност да ги чуе, бидејќи ...

Јужна Кореја ја повика Северна Кореја да се откаже од нуклеарките и да побара разговори

МКД - 21.09.2017

Усвојувајќи помалку конфронтирачки став од клучните сојузници, претседателот на Јужна Кореја во четвртокот ја повика Северна Кореја да се откаже од своето нуклеарно оружје и да побара дијалог за да спречи појава на конфликт на поделениот полуостров.

САД подготвуваат нови санкции против Северна Кореја

Стандард - 21.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе објави нов пакет на санкции подоцна денеска, против Северна Кореја – следниот чекор за спречување на понатамошниот развој на нуклеарните и ракетните програми на земјата.

Трамп најави нови санкции за Северна Кореја, а Кина им наложи на банките да престанат да работат со режимот

МКД - 21.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведе нови санкции кон Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма. Трамп ја заостри реториката против Северна Кореја за време на говорот пред Генералното собрание на ОН поради новите ...

Мун Џае-ин: Севернокорејската криза да се реши на разумен начин

А1 On - 21.09.2017

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска апелираше за решавање на севернокорејската криза на разумен начин, со цел да се сочува мирот. Мун во својот говор пред Генералното собрание на Обединети нации посочи дека санкциите треба да го ...

Трамп со нови санкции за Северна Кореја

Нова ТВ - 21.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека САД ќе воведе нови санкции кон Северна Кореја. Тензиите со Северна Кореја ескалираа во последните неколку седмици со развојот и зачестените тестирања на ракетите на Северна Кореја, кои бележат ...

„Ројтерс“: Русија тајно помага на Северна Кореја

А1 On - 21.09.2017

Анализата на агенцијата „Ројтерс“ покажува дека оваа година најмалку осум севернокорејски танкери од Русија испловиле за Северна Кореја иако навеле друга одредница. На тој начин Пјонгјанг се обидува да ги заобиколи меѓународните санкции кои се ...

Нови санкции спрема Северна Кореја

Глас на Америка - 21.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп одлуката ја соопшти заедно со јужнокорејскиот претседател Мун Џеј - ин и јапонскиот премиер Шинзо Абе Американскиот претседател Доналд Трамп наметна нови економски санкции врз Северна Кореја, заради нуклеарната ...

Лавров повика на политичко решение за кризата во Северна Кореја (ВИДЕО)

Стандард - 21.09.2017

Американските унилатерални санкции против Иран го поткопуваат иранскиот нуклеарен договор, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на говорницата на Генералното собрание на ОН, објавија Ројтерс и ТАСС.

Мун: Севернокорејската криза да се реши на разумен начин

Сител - 21.09.2017

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска апелираше за решавање на севернокорејската криза на разумен начин, со цел да се сочува мирот. Мун во својот говор пред Генералното собрание на Обединети нации посочи дека санкциите треба да го ...

САД со санкции за фирмите кои соработуваат со Северна Кореја

+инфо - 21.09.2017

Земјите-членки на Европска унија постигнаа политички договор за воведување на дополнителни санкции кон Пјонгјанг. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потпиша указ со кој се предвидени казни за странски физички и правни лица кои имаат ...

САД со санкции за фирмите кои соработуваат со Северна Кореја

А1 On - 21.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потпиша указ со кој се предвидени казни за странски физички и правни лица кои имаат односи со Северна Кореја. – Со ваквиот потег ќе се пресечат изворите за финансирање на фондовите за севернокорејските ...

САД со санкции за фирмите кои соработуваат со Северна Кореја

Алфа - 21.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потпиша указ со кој се предвидени казни за странски физички и правни лица кои имаат односи со Северна Кореја. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потпиша указ со кој се предвидени казни за ...

Северна Кореја: Говорот на Трамп е како кучешко лаење

Кајгана - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја рече дека обраќањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Обединетите нации „звучи како кучешко лаење“, реагирајќи на неговите зборови дека САД ќе бидат присилени целосно да ја уништат ...

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“

+инфо - 21.09.2017

- Има една изрека која гласи вака: Дури и кога кучето лае, парадата продолжува - рече министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо. Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното ...

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“

А1 On - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го нарече „кучешки лаеж”. Меѓутоа, острите зборови на Трамп, севернокорејскиот висок дипломат немаше можност да ги чуе, бидејќи ...

Гатилов: Катастрофални последици доколку САД ја нападнат Северна Кореја

+инфо - 21.09.2017

- Тоа е нивната позната теза дека сите опции се на маса, вклучувајќи ги и воените - нагласи Гатилов. Примената на какви било американски воени мерки против Пјонгјанг ќе предизвика катастрофални последици за регионот и меѓународните односи, изјави ...

Гатилов: Катастрофални последици доколку САД ја нападнат Северна Кореја

Алфа - 21.09.2017

Примената на какви било американски воени мерки против Пјонгјанг ќе предизвика катастрофални последици за регионот и меѓународните односи, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Генадиј Гатилов.

Гатилов: Катастрофални последици доколку САД ја нападнат Северна Кореја

А1 On - 21.09.2017

Примената на какви било американски воени мерки против Пјонгјанг ќе предизвика катастрофални последици за регионот и меѓународните односи, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Генадиј Гатилов.

Северна Кореја: Говорот на Трамп е како кучешко лаење

Макфакс - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја Ри Јонг Хо рекол дека обраќањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Обединетите нации (ОН) „звучи како кучешко лаење“, реагирајќи на неговите зборови дека САД ќе бидат присилени целосно да ...

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“

Press24 - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го нарече „кучешки лаеж". Меѓутоа, острите зборови на Трамп, севернокорејскиот висок дипломат немаше можност да ги чуе, бидејќи ...

Министерот на Северна Кореја: Заканата на Трамп „звук на кучешко лаење“

МКД - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја заканата на претседателот Доналд Трамп дека ќе ја уништи неговата земја ја опиша како „звук на кучешко лаење". Би-би-си пренесе дека коментарите се прв одговор од Северна Кореја на првиот говор на ...

Јужна Кореја одобри помош од осум милиони долари за Северна Кореја

Алфа - 21.09.2017

Јужна Кореја денеска одобри испраќање помош во вредност од осум милиони долари за Северна Кореја, кои ќе бидат префрлени преку агенции на ОН, јави Јонхап. Јужна Кореја денеска одобри испраќање помош во вредност од осум милиони долари за Северна ...

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“

Алфа - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го нарече „кучешки лаеж". Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го ...

Сеул одобри 8 милиони долари помош за Северна Кореја

Макфакс - 21.09.2017

Јужна Кореја денеска одобри испраќање помош во вредност од осум милиони долари за Северна Кореја, кои ќе бидат префрлени преку агенции на ОН, јави „Јонхап“. Со оваа помош Сеул одлучи да ги заштити бремените жени и малите деца во Северна Кореја, кои ...

Северна Кореја за говорот на Трамп во ОН: Кучешко лаење!

Стандард - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, И Јон-хо, кој во средата пристигна во Њујорк за учество на генералната дебата на Генералното собрание на ОН, реагира остро на заканата на американскиот претседател Доналд Трамп, кој се закани дека ...

Меркел не ја поддржува заканата на Трамп кон Северна Кореја

Точка - 21.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници. – Не ја поддржувам таквата закана.

Руски документарец за Северна Кореја: Ова не е заостаната држава, поопасни се од САД (видео)

Кумановски м. - 21.09.2017

loading... Внатрешноста на Северна Кореја – „Оние кои Северна Кореја ја сметаат за заостаната држава некаде во некоја недојдија, прават голема грешка“. Ова а одличен пример како русите ТВ вести понекогаш се далеку пред мејнстрим медиумите во САД и ...

Гатилов: Катастрофални последици доколку САД ја нападнат Северна Кореја

Либертас - 21.09.2017

Примената на какви било американски воени мерки против Пјонгјанг ќе предизвика катастрофални последици за регионот и меѓународните односи, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Генадиј Гатилов.

Џон Кери: Говорот на Трамп во ОН груб и опасен

Точка - 21.09.2017

Поранешниот државен секретар на САД, Џон Кери, оцени дека говорот на американскиот претседател Доналд Трамп на седницата на Генералното собрание на ОН може да претставува опасност и да ги воведе САД на патот на изолација.

Најскандалозниот говор во ОН не бил на Трамп: Кастро зборувал со часови, Уго Чавез се крстел, додека Гадафи ги напаѓал ...

Точка - 21.09.2017

Кога 193 лидери ќе се соберат на Генералното собрание на ОН, може се да се очекува. Американскиот претседател Доналд Трамп бил задоволен со своето прво обраќање на Генералното собрание во ОН, во кое се заканил со целосно уништување на Северна ...

Пјонгјанг за заканите на Трамп: “Кучешки лаеж”!

Локално - 21.09.2017

Севернокорејскиот министер за надворешни работи И Јон Хо говорот на Доналд Трамп во ОН го спореди со “лаење на куче” и ја минимизираше заканата на американскиот претседател дека САД може да бидат принудени целосно да ја уништат Северна Кореја, ...

Сеул одобри 8 милиони долари помош за Северна Кореја

Точка - 21.09.2017

Јужна Кореја денеска одобри испраќање помош во вредност од осум милиони долари за Северна Кореја, кои ќе бидат префрлени преку агенции на ОН, јави „Јонхап“. Со оваа помош Сеул одлучи да ги заштити бремените жени и малите деца во Северна Кореја, кои ...

Трамп најави нови санкции за Северна Кореја

Sky - 21.09.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека ќе воведе нови санкции за Северна Кореја одговарајќи на прашање во текот на состанокот со претседателот на Авганистан, Ашраф Гани, во Њујорк.

Трамп најави нови санкции за Северна Кореја

Точка - 21.09.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека ќе воведе нови санкции за Северна Кореја одговарајќи на прашање во текот на состанокот со претседателот на Авганистан, Ашраф Гани, во Њујорк.

Северна Кореја: Говорот на Трамп е како кучешко лаење

Точка - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја Ри Јонг Хо рекол дека обраќањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Обединетите нации (ОН) „звучи како кучешко лаење“, реагирајќи на неговите зборови дека САД ќе бидат присилени целосно да ...

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“

Либертас - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го нарече „кучешки лаеж”. Меѓутоа, острите зборови на Трамп, севернокорејскиот висок дипломат немаше можност да ги чуе, бидејќи ...

Северна Кореја остро реагира на заканите на Трамп

Локално - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја И Јон-хо кој во средата пристигна во Њујорк за да учествува во политичката дискусија на Генералното собрание на ОН, остро реагира на заканата на американскиот претседател Доналд Трамп кој се закани ...

Северна Кореја: Говорот на Трамп е кучешко лаење

Локално - 21.09.2017

Севернокорејскиот министер за надворешни работи го нарече говорот на Доналд Трамп, претседателот на САД, во Обединетите нации, кучешко лаење. Обраќајќи де на Генералното собрание на ОН во вторникот, Трамп рече дека „потполно ќе ја уништи“ Северна ...

Гатилов: Катастрофални последици доколку САД ја нападнат Северна Кореја

Вечер Прес - 21.09.2017

Примената на какви било американски воени мерки против Пјонгјанг ќе предизвика катастрофални последици за регионот и меѓународните односи, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Генадиј Гатилов Примената на какви било американски воени ...

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж"

Вечер Прес - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го нарече „кучешки лаеж" Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го ...

Говорот на Трамп е како кучешко лаење

Тера - 21.09.2017

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја Ри Јонг Хо рекол дека обраќањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Обединетите нации (ОН) „звучи како кучешко лаење“, реагирајќи на неговите зборови дека САД ќе бидат присилени целосно да ...

Меркел го осуди говорот на Трамп: Ставот дека ќе ја уништи Северна Кореја е целосно погрешен

Точка - 21.09.2017

Германската канцеларка го осуди говорот на американскиот претседател Доналд Трамп кој говорејќи на Генералното собрание на Обединетите нации, порача дека ако продолжат провокациите, САД тотално ќе ја уништи Северна Кореја.

Светскиот ден на мирот во сенка на заканите од војна...

Н.Македонија - 21.09.2017

Од тензиите со Северна Кореја поради нуклеарните амбиции, преку можноста САД повторно да го отворат иранското нуклеарно прашање, до постојаните тензии меѓу Западот и Русија, предупредувањата на Кина за нови конфликти и секогаш експлозивниот Блиски ...

Мун: Севернокорејската криза да се реши на разумен начин...

Н.Македонија - 21.09.2017

Мун: Севернокорејската криза да се реши на разумен начин Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска апелираше за решавање на севернокорејската криза на разумен начин, со цел да се сочува мирот.

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“...

Н.Македонија - 21.09.2017

Северна Кореја: Говорот на Трамп е „кучешки лаеж“ Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Џонг-хо, говорот на Трамп во Генералното собрание на ОН го нарече „кучешки лаеж". Меѓутоа, острите зборови на Трамп, севернокорејскиот висок ...

Гатилов: Катастрофални последици доколку САД ја нападнат Северна Кореја...

Н.Македонија - 21.09.2017

Гатилов: Катастрофални последици доколку САД ја нападнат Северна Кореја Примената на какви било американски воени мерки против Пјонгјанг ќе предизвика катастрофални последици за регионот и меѓународните односи, изјави рускиот заменик министер за ...

Јужна Кореја одобри помош од осум милиони долари за Северна Кореја...

Н.Македонија - 21.09.2017

Јужна Кореја одобри помош од осум милиони долари за Северна Кореја Јужна Кореја денеска одобри испраќање помош во вредност од осум милиони долари за Северна Кореја, кои ќе бидат префрлени преку агенции на ОН, јави Јонхап.

Ники Хејли: Трамп не сака војна со Северна Кореја...

Н.Македонија - 21.09.2017

Ники Хејли: Трамп не сака војна со Северна Кореја Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли изјави дека претседателот на САД Доналд Трамп не сака војна со Северна Кореја. - Никој не сака војна. Претседателот не сака војна.

Меркел: Не ја поддржувам заканата на Трамп кон Северна Кореја

Идивиди - 21.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници. - Не ја поддржувам таквата закана.

Ники Хејли: Трамп не сака војна со Северна Кореја

Идивиди - 21.09.2017

Вашингтон, 21 септември 2017 (МИА) - Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли изјави дека претседателот на САД Доналд Трамп не сака војна со Северна Кореја. - Никој не сака војна. Претседателот не сака војна.

Реакции на говорот на Трамп во ОН

Алсат-М - 20.09.2017

– Американскиот претседател Доналд Трамп отворено се закани со „целосно уништување“ на 25-милионската Северна Кореја, а реакциите на неговиот прв говор во Обединетите нации пристигнуваат од сите страни на светот.

Трамп во ОН: Подобро е кога чита напишан говор

Deutsche Welle - 20.09.2017

Закани против „непресметливи режими“ и надежни зборови за Обединетите нации - Доналд Трамп во Њујорк делуваше одлучно и државнички. Константин Клајн сега стравува од следниот Твитер-испад на Трамп. „Америка прво“.

Меркел: Не ја поддржувам заканата на Трамп кон Северна Кореја

Алсат-М - 20.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници. – Не ја поддржувам таквата закана.

Реакции на говорот на Трамп во ОН

+инфо - 20.09.2017

Официјален Пјонгјанг се уште нема реакција на заканата од Трамп, но голем број светски лидери ја осудија неговата военствена реторика. Американскиот претседател Доналд Трамп отворено се закани со „целосно уништување“ на 25-милионската Северна ...

Реакции на говорот на Трамп во ОН

Алфа - 20.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп отворено се закани со „целосно уништување“ на 25-милионската Северна Кореја, а реакциите на неговиот прв говор во Обединетите нации пристигнуваат од сите страни на светот.

Трамп отворено порача: Ако САД бидат загрозени, Северна Кореја ќе биде уништена

Таратур - 20.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и во Иран.

Реакции на говорот на Трамп во ОН

А1 On - 20.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп отворено се закани со „целосно уништување“ на 25-милионската Северна Кореја, а реакциите на неговиот прв говор во Обединетите нации пристигнуваат од сите страни на светот.

Меркел: Не ја поддржувам заканата на Трамп кон Северна Кореја

+инфо - 20.09.2017

Како пример за меѓународна соработка го посочи нуклеарниот договор со Иран и истакна дека го поддржува. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно ...

Меркел: Не ја поддржувам заканата на Трамп кон Северна Кореја

А1 On - 20.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници. – Не ја поддржувам таквата закана.

Меркел не ја поддржува заканата на Трамп кон Северна Кореја

Макфакс - 20.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници. – Не ја поддржувам таквата закана.

Северна Кореја се заканува на САД со „нуклеарен напад и уништување“

Кајгана - 20.09.2017

Борбата на зборови помеѓу Северна Кореја и САД продолжува, а овојпат властите на азиската држава отидоа чекор подалеку и се заканија дека ќе ги уништат САД доколку тие продолжат со провокациите.

ВИДЕО: Дачиќ бара автограм од Доналд Трамп

А1 On - 20.09.2017

Кратката средба на министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ и американскиот претседател Доналд Трамп и српските власти ја претставија како состанок со лидерот на најмоќната земја.

Јужна Кореја вели дека предупредувањето на Трамп е „одлучно и конкретно“

МКД - 20.09.2017

Во говорот на американскиот претседател Доналд Трамп до Обединетите нации, каде што предупреди дека „целосно ќе ја уништи“ Северна Кореја ако се закани, ја засили потребата на Пјонгјанг да сфати дека мора да се откаже од своето нуклеарно оружје, ...

Меркел: Не ја поддржувам заканата на Трамп кон Северна Кореја

Алфа - 20.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници.

Дел светски лидери гневни по говорот на Трамп: „Тој е новиот Хитлер. Полн е со омраза и незнаење (ВИДЕО)

МКД - 20.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп е во фокусот на вниманието откако вчера првпат им се обрати на светските лидери од говорницата во Обединетите нации. Трамповото обраќање на Генералното собрание беше проткаено со остри критики, пред сѐ на ...

Реакции на говорот на Трамп во ОН

Сител - 20.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп отворено се закани со „целосно уништување“ на 25-милионската Северна Кореја, а реакциите на неговиот прв говор во Обединетите нации пристигнуваат од сите страни на светот.

Светските лидери за Трамп: „Говорот на омраза на Трамп припаѓа на средниот век!“

Факултети - 20.09.2017

Некои земји членки го критикуваа првиот говор на американскиот претседател Доналд Трамп во ОН во кој Иран ја вклучува во „малата група на земји со ужасен режим“ и во кој предупреди дека Америка, доколку мора, целосно ќе ја уништи Северна Кореја.

Погрешен говор, во погрешно време, пред погрешна публика

Нова ТВ - 20.09.2017

Вчерашниот прв главен говор на американскиот претседател Доналд Трамп во Обединетите нации наиде на осуда од повеќето земји-членки што тој ги критикуваше. Трамп во говорот презентира визија за еден свет исполнет со суверени држави кои работат за ...

Зошто Трамп се закани со уништување на Северна Кореја, а не ги спомна Русија и Саудиска Арабија?

МКД - 20.09.2017

Доналд Трамп отворено се закани со „целосно уништување“ на Северна Кореја, земја во која живеат над 25 милиони луѓе. Реакции на неговиот прв говор во Обединетите нации пристигнуваат од сите страни на светот.

Меркел го критикуваше Трамп за неговата подготвеност да ја уништи Северна Кореја

Стандард - 20.09.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел го критикуваше претседателот Доналд Трамп за неговата изјава дека Северна Кореја ќе биде подложена на „целосно уништување“ ако стане закана за САД или нивните сојузници, пренесе ТАСС.

Меркел не ги поддржува заканите на Трамп

Нова ТВ - 20.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници. – Не ја поддржувам таквата закана.

Што ќе се случи ако Трамп навистина „целосно ја уништи“ Северна Кореја?

МКД - 20.09.2017

Ако падне режимот на Ким, тоа ќе предизвика лов по нуклеарни бомби и борба за контрола меѓу големите сили. „Соединетите Држави имаат голема сила и трпеливост, но ако бидат принудени да се бранат себеси или своите сојузници, нема да имаме друг избор ...

Меркел не ја поддржува заканата на Трамп кон Северна Кореја

Кајгана - 20.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници. „Не ја поддржувам таквата закана.

Трамп: Некои делови од светот одат по ѓаволите

Вечер Прес - 20.09.2017

Не е тоа прв таков говор во ОН, но со таква реторика не се служел ниту еден американски претседател. Говорот на Трамп потсетува на обраќањата на Никита Хрушчов, Фидел Кастро или Уго Чавез", наведува „Гардијан" Американскиот претседател Доналд Трамп ...

Трамп за неговата порака за уништување на Северна Кореја: Морав да го кажам тоа

Точка - 20.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп е задоволен од неговото прво обраќање како претседател на САД на Генералното собрание на Обединетите нации во кое што се закани со уништување на Северна Кореја.

Трамп се закани дека "целосно ќе ја уништи" Северна Кореја

Фактор - 20.09.2017

Американскиот претседател Доналд Труп ја бранеше својата надворешна политика, управувана од првото мото на Америка и се закани дека ќе ја "уништи" Северна Кореја ако е потребно, пишува The Washington Post.

ВИДЕО: Дачиќ бара автограм од Доналд Трамп

Локално - 20.09.2017

Кратката средба на министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ и американскиот претседател Доналд Трамп и српските власти ја претставија како состанок со лидерот на најмоќната земја.

Меркел: Не ја поддржувам заканата на Трамп кон Северна Кореја

Република - 20.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници. – Не ја поддржувам таквата закана.

Анализа: Зошто Доналд Трамп се заканил со уништување на земја од 25 милиони луѓе, а Русија и Саудиска Арабија не ги ни ...

Точка - 20.09.2017

Доналд Трамп отворено се заканил со "целосно уништување" на Северна Кореја, земја во која живеат повеќе од 25 милиони луѓе. Реакции на неговиот прв говор во ОН пристигнуваат од сите страни на светот.

Трамп: Ако треба, ќе ја уништиме Северна Кореја

Канал 77 - 20.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединетите нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и Иран.

(ВИДЕО) Трамп во Обединетите Нации: Ако треба целосно ќе ја уништиме Северна Кореја

еМагазин - 20.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во вчерашното обраќање пред Генералното собрание на ОН најмногу се задржа на Северна Кореја, Венецуела и Иран за кои предупреди дека претставуваат закана за светот. „САД поседуваат голема моќ и трпение.

Светски лидери го критикуваат говорот на Трамп на Генералното собрание

Точка - 20.09.2017

Челници на неколку земји членки на Обединетите нации го критикуваат говорот на американскиот претседател Долналд Трамп на Генералното собрание во кој Иран го вклучи во „малата група ужасни режими“ и предупреди дека САД, доколку мораат, „тотално ќе ...

Меркел: Не ја поддржувам заканата на Трамп кон Северна Кореја

Локално - 20.09.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД или на нивните сојузници. – Не ја поддржувам таквата закана.

Трамп бара реформи против бирократијата на ОН...

Н.Македонија - 20.09.2017

Американскиот претседател побара поголемо фокусирање кон луѓето, наместо кон бирократијата во светската организација. Често критикувајќи ги Обединетите нации поради „непропорционалниот“ удел на САД, тој сега истакна дека организацијата би можела да ...

Меркел: Не ја поддржувам заканата на Трамп кон Северна Кореја...

Н.Македонија - 20.09.2017

Меркел: Не ја поддржувам заканата на Трамп кон Северна Кореја Германската канцеларка Ангела Меркел денеска реагираше на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Северна Кореја ќе биде „целосно уништена“ доколку им се заканува на САД ...

Никој не знае што да очекува од Трамп во ОН

Deutsche Welle - 19.09.2017

Умерен оптимизам меѓу дипломатите пред првиот настап на претседателот на САД Доналд Трамп пред Генералното собрание на Обединетите нации. Ќе ги продолжи ли критиките или ќе понуди помирување и нова визија? Дури и во вообичаени околности, тешко е да ...

Русија и Кина не ја поддржуваат декларацијата на Трамп за реформи на ОН

Канал5 - 19.09.2017

Русија и Кина одбија да им се придружат на 128-те земји во потпишувањето на декларацијата на американскиот претседател Доналд Трамп за поддршка на реформирање на Обединетите нации, со цел тие да станат поефикасни во справувањето со глобалните кризи.

Дачиќ му се прикраде на Трамп и доби автограм

Канал5 - 19.09.2017

Српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ вчера ја изненади српската јавноста кога среде седница на Генералното собрание му пријде од грб на американскиот претседател носејќи папка и неколку минути му покажувал листови.

Трамп: Некои делови од светот одат по ѓаволите

Алсат-М - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и во Иран.

Доналд Трамп со остри критики кон Северна Кореја и Иран

24 Вести - 19.09.2017

Доналд Трамп со остри критики кон Северна Кореја и Иран. Во говорот пред Генералното собрание на Обединети нации, Американскиот претседател изјави дека Америка секогаш ќе биде на прво место и напомена дека не сака конфликти и судири но дека САД ...

Русија и Кина не ја поддржуваат Декларацијата на Трамп за реформи на ОН

24 Вести - 19.09.2017

Русија и Кина одбија да им се придружат на 128 земји во потпишувањето на декларацијата на американскиот претседател Доналд Трамп за поддршка на реформирање на ОН со цел тие да станат поефикасни во справувањето со глобалните кризи.

Трамп: Ако САД бидат загрозени тогаш Северна Кореја ќе биде уништена

Алсат-М - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк изјави дека САД нема да имаат избор освен целосно да ја уништат Северна Кореја, ако Пјонгјанг ги ...

Амбасадорот на Северна Кореја е „персона нон грата“ во Шпанија

+инфо - 19.09.2017

Министерството за надворешни работи на Шпанија синоќа соопшти дека побарало од севернокорејскиот амбасадор до крајот на месецот да ја напушти земјата. Министерството за надворешни работи на Шпанија синоќа соопшти дека побарало од севернокорејскиот ...

Амбасадорот на Северна Кореја е „персона нон грата“ во Шпанија

А1 On - 19.09.2017

Министерството за надворешни работи на Шпанија синоќа соопшти дека побарало од севернокорејскиот амбасадор до крајот на месецот да ја напушти земјата поради константното одбивање на Пјонгјанг да се откаже од нуклеарната програма.

Северна Кореја и Иран во фокусот на говорот на Трамп

Р.С.Европа - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го искористи своето прво обраќање до Генералното собрание на ОН за да ги повика членовите да заземат поостра политика против Северна Кореја и Иран, притоа заканувајќи се дека "целосно ќе ја уништат Северна ...

Кој ги дава парите за ОН?

Стандард - 19.09.2017

„Америка на прво место“ гласи дежурниот слоган на Доналд Трамп. Малку е веројатно да очекуваме од него да најде помирувачки зборови во својот прв говор пред Генералното собрание на ОН или да вети дека ќе направи повеќе за светската организација.

Трамп пред ОН: Во случај на закана, САД ќе ја уништат Северна Кореја (ВИДЕО)

Стандард - 19.09.2017

Во случај на закана за себе или за своите сојузници, САД ќе ја „уништат“ Северна Кореја. Ова го изјави американскиот претседател Доналд Трамп во својот прв говор во Генералното собрание на ОН. „САД имаат огромна сила и трпеливост.

Матис: САД имаат воени опции против Северна Кореја

+инфо - 19.09.2017

Џејмс Матис изјави дека администрацијата на американскиот претседател располага со воени опции против Северна Кореја без ризик за Јужна Кореја. Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави дека администрацијата на американскиот претседател ...

Трамп во ОН повика на светска реакција за Северна Кореја, Иран, Венецуела

Глас на Америка - 19.09.2017

Во првиот говор пред Генералното собрание, претседателот на САД упати остра критика спрема овие земји Во првото обраќање пред Генералното собрание на ОН, американскиот претседател Доналд Трамп упати жестока критика на адреса на Северна Кореја, ...

Доналд Трамп со нова закана за Пјонгјанг

Алфа - 19.09.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во своето прво обраќање пред Генералното Собрание на Обединетите Нации, ги повика државите во светот заедно да се спротистават на заканата од Северна Кореја.

Матис: САД имаат воени опции против Северна Кореја

А1 On - 19.09.2017

– Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп располага со воени опции против Северна Кореја кои нема да претставуваат ризик за Јужна Кореја.

САД имаат воено решение за Пјонгјанг, без да има повратен удар

Нова ТВ - 19.09.2017

САД „ја држат вратата отворена“ за воено решавање на прашањето за провокативното однесување на Северна Кореја, изјави вчера секретарот за одбрана, Џејмс Матис -Ако САД и нејзините сојузници досега не собориле ракета на Северна Кореја, тоа е бидејќи ...

Русија и Кина против декларацијата на Трамп за реформирање на ОН

Сител - 19.09.2017

Русија и Кина одбија да им се придружат на 128-те земји во потпишувањето на декларацијата на американскиот претседател Доналд Трамп за поддршка на реформирање на Обединетите нации, со цел тие да станат поефикасни во справувањето со глобалните кризи.

Трамп: Ако САД бидат загрозени тогаш Северна Кореја ќе биде уништена

Сител - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк изјави дека САД нема да имаат избор освен целосно да ја уништат Северна Кореја, ако Пјонгјанг ги ...

Матис: САД имаат воени опции против Северна Кореја

Сител - 19.09.2017

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп располага со воени опции против Северна Кореја кои нема да претставуваат ризик за Јужна Кореја.

Трамп: Некои делови од светот одат по ѓаволите

+инфо - 19.09.2017

Тој додаде и дека не сака конфликти и судири, како и оти САД се водени од исходи и резултати, а не од идеологија. Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека „Америка постојано ќе биде ...

Трамп: Ако треба, ќе ја уништиме Северна Кореја

Макфакс - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и во Иран.

Русија и Кина не ја поддржуваат Декларацијата на Трамп за реформи на ОН

Р.С.Европа - 19.09.2017

Русија и Кина одбија да им се придружат на 128 земји во потпишувањето на декларацијата на американскиот претседател Доналд Трамп за поддршка на реформирање на ОН со цел тие да станат поефикасни во справувањето со глобалните кризи.

Трамп: Некои делови од светот одат по ѓаволите

Сител - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и во Иран.

Амбасадорот на Северна Кореја е „персона нон грата“ во Шпанија

Сител - 19.09.2017

Министерството за надворешни работи на Шпанија синоќа соопшти дека побарало од севернокорејскиот амбасадор до крајот на месецот да ја напушти земјата поради константното одбивање на Пјонгјанг да се откаже од нуклеарната програма.

Матис: Трамп има воени опции против Северна Кореја

Макфакс - 19.09.2017

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис, изјавил дека администрацијата на американскиот претседател има воени опции против Северна Кореја, кои би го поштеделе главниот град на Јужна Кореја, Сеул, од брутален напад.

Русија и Кина ја одбија Декларацијата на Трамп за реформи на ОН

Р.С.Европа - 19.09.2017

Русија и Кина одбија да им се придружат на 128 земји во потпишувањето на декларацијата на американскиот претседател Доналд Трамп за поддршка на реформите на Обединетите нации. Декларацијата има за цел подобрување на работата на Светската ...

(ВИДЕО) Трамп: Ако САД бидат загрозени тогаш Северна Кореја ќе биде уништена

А1 On - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и во Иран.

Пјонгјанг: Суровите санкциите против Северна Кореја само ќе го забрзаат градењето на нашата нуклеарна програма

Press24 - 19.09.2017

Новите санкции наменети за Северна Кореја се „ сурови, неморални и нехумани„ и само ќе ја забрза изградбата на нејзиниот нуклеарен систем, предупредува севернокорејското министерство за надворешни работи.

Матис: Пентагон најде начин воено да се справи со Пјонгјанг, без ризик од повратен удар

Стандард - 19.09.2017

Авторитетниот дневен весник, Њујорк тајмс ја цитира вчерашната изјава на министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис, дека САД „ја држат вратата отворена“ за воено решавање на прашањето за провокативното однесување на Северна Кореја.

Дачиќ среде седницата на ОН, му предаде на Трамп неколку листови- еве за што се работело (видео)

Press24 - 19.09.2017

Дачиќ вчера ја изненади српската јавноста кога среде седница на генералното собрание му пришол од грб на американскиот претседател носејќи папка и неколку минути му покажувал листови. Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ објасни какви ...

Доналд Трамп го одржа својот прв говор на Генералното собрание на ОН (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2017

„Нашите граѓани ја платија крајната цена за да ја одбранат нашата слобода“, вели тој. Тие исто така се бореа да ги бранат другите земји претставени во ова соба, вели тој. „Тоа е вечна награда за американската особеност“, се боревме во војни во ...

Трамп: Ако САД бидат загрозени тогаш Северна Кореја ќе биде уништена

Курир - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк изјави дека САД нема да имаат избор освен целосно да ја уништат Северна Кореја, ако Пјонгјанг ги ...

Трамп во првиот говор пред ОН: Ако треба ќе ја уништиме Северна Кореја

Нова ТВ - 19.09.2017

Во својот прв говор пред Генералното Собрание на Обединетите Нации, претседателот на САД, Доналд Трамп ги повика државите во светот заедно да се спротистават на заканата од како што рече тој, „режимот на Ким Јонг Ун“ кој е закана за стабилноста на ...

ВИДЕО: Дачиќ „трчка“ по автограм од Трамп сред состанок во ОН

Либертас - 19.09.2017

Кратката средба на министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, и претседателот на САД Доналд Трамп, кој Министерството за надворени работи го претстави како „состанок“ веројатно ќе влезе во аналите на светската дипломатија.

Пјонгјанг не отстапува иако Американците се закануваат со уништување: Санкциите само ќе ја забрзаат нашата нуклеарна ...

Точка - 19.09.2017

Севернокорејските власти нема да се откажат од својата нуклеарна програма ниту после воведувањето на најновите санкции од страна на Советот за безбедност при Обединетите нации. Новите санкции кои што ѝ се наметнати на Северна Кореја се „свирепи, ...

Трамп со закани: Ако САД бидат загрозени тогаш Северна Кореја ќе биде уништена

Пулс24 - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк изјави дека САД нема да имаат избор освен целосно да ја уништат Северна Кореја, ако Пјонгјанг ги загрози. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк изјави дека САД нема да имаат ...

Матис: САД имаат воени опции против Северна Кореја

Либертас - 19.09.2017

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп располага со воени опции против Северна Кореја кои нема да претставуваат ризик за Јужна Кореја.

САД има бројни воени опции против Северна Кореја, вели шефот на Пентагон

Мета - 19.09.2017

Соединетите Американски Држави имаат „бројни“ воени опции против Северна Кореја, од кои повеќето не би ја загрозиле Јужна Кореја, односно би го поштедиле Сеул од брутален контранапад, изјвил американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, јавуваат ...

Дачиќ среде седницата на ОН, му предаде на Трамп неколку листови (Видео)

Република - 19.09.2017

Дачиќ вчера ја изненади српската јавноста кога среде седница на генералното собрание му пришол од грб на американскиот претседател носејќи папка и неколку минути му покажувал листови. Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ објасни какви ...

Никој не знае што да очекува од Трамп во ОН

Локално - 19.09.2017

Умерен оптимизам меѓу дипломатите пред првиот настап на претседателот на САД Доналд Трамп пред Генералното собрание на Обединетите нации. Ќе ги продолжи ли критиките или ќе понуди помирување и нова визија? Дури и во вообичаени околности, тешко е да ...

Трамп прича српски

Вечер Прес - 19.09.2017

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ вчера ја изненади јавноста кога среде седница на Генералното собрание му пријде од зад грб на американскиот претседател носејќи папка и неколку минути му покажуваше листови.

Што му шепна српскиот министер на Трамп? Кружат теории, се огласил и самиот Дачиќ, а посебно ќе ве изненади што го ...

Точка - 19.09.2017

Бројни српски медиуми денес ја објавуваат фотографијата на која се гледа како српскиот шеф на дипломатијата, Ивица Дачиќ, на заседанието на Главното собрание на ОН во Њујорк, тајно разговара со американскиот претседател Доналд Трамп.

Трамп: Ако треба ќе ја уништиме Северна Кореја

Точка - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и во Иран.

(ВИДЕО) Дачиќ „трчка“ по автограм од Трамп сред состанок во ОН

iPortal - 19.09.2017

Kратката средба на министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, и претседателот на САД Доналд Трамп, кој Министерството за надворени работи го претстави како „состанок“ веројатно ќе влезе во аналите на светската дипломатија.

Трамп: Ако треба, ќе ја уништиме Северна Кореја

Sky - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединетите нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и Иран.

Матис: Трамп има воени опции против Северна Кореја

Точка - 19.09.2017

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис, изјавил дека администрацијата на американскиот претседател има воени опции против Северна Кореја, кои би го поштеделе главниот град на Јужна Кореја, Сеул, од брутален напад.

Трамп ќе ги реформрира ООН

Локално - 19.09.2017

“Придонесите на сите членки на ОН мора да бидат еднакви”. Ова го изјави американскиот претседател Доналд Трамп за време на состанокот во седиштето на Њујоршката организација посветена на неговото реформирање.

Матис: САД имаат воени опции против Северна Кореја

Локално - 19.09.2017

– Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп располага со воени опции против Северна Кореја кои нема да претставуваат ризик за Јужна Кореја.

Трамп: Некои делови од светот отидоа по ѓаволите

Република - 19.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и во Иран.

Трамп: Ако САД бидат загрозени тогаш Северна Кореја ќе биде уништена

Вечер Прес - 19.09.2017

Некои делови од светот одат по ѓаволите. Ако Америка биде загрозена нема да имаме друг избор освен целосно да ја уништиме Северна Кореја. Кин Џонг-ун со ракетните тестови е во самоубиствена мисија.

Северна Кореја го предупредува Западот: Санкциите само ќе ја забрзаат нашата нуклеарна програма

Фактор - 19.09.2017

Новите санкции наметнати за Северна Кореја се „свирепи, неморални и нехумани“, и само ќе ја забрзаат нејзината нуклеарна програма, предупреди денес северникорејското Министерство за надворешни работи во соопштение кое го пренесе агенцијата КЦНА.

Санкциите само ќе ја забрзаат нашата нуклеарна програма

Тера - 19.09.2017

Новите санкции наметнати за Северна Кореја се „свирепи, неморални и нехумани“, и само ќе ја забрзаат нејзината нуклеарна програма, предупреди денес северникорејското Министерство за надворешни работи во соопштение кое го пренесе агенцијата КЦНА.

Никој не знае што да очекува од Трамп во ОН

Либертас - 19.09.2017

Умерен оптимизам меѓу дипломатите пред првиот настап на претседателот на САД Доналд Трамп пред Генералното собрание на Обединетите нации. Ќе ги продолжи ли критиките или ќе понуди помирување и нова визија? Дури и во вообичаени околности, тешко е да ...

Трамп: Некои делови од светот одат по ѓаволите...

Н.Македонија - 19.09.2017

Трамп: Некои делови од светот одат по ѓаволите Американскиот претседател Доналд Трамп обраќајќи се пред Генералното собрание на Обединети нации изјави дека „Америка постојано ќе биде на прво место“ и остро ги критикуваше режимите во Северна Кореја и ...

Очекувања од првиот говор на Трамп во Обединетите нации...

Н.Македонија - 19.09.2017

Охрабрување за пријателите и предупредување за непријателите. Ова се очекувањата за денешниот, прв говор на Трамп во светската организација, која тој жестоко ја критикуваше пред да влезе во Белата куќа.

Трамп: Ако САД бидат загрозени тогаш Северна Кореја ќе биде уништена...

Н.Македонија - 19.09.2017

Трамп: Ако САД бидат загрозени тогаш Северна Кореја ќе биде уништена Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк изјави дека САД нема да имаат избор освен целосно да ја уништат Северна Кореја, ако Пјонгјанг ги ...

Кинеските банки ги прекинаа финансиските трансaкции за Северна Кореја

Банкарство.мк - 19.09.2017

Филијалите на најголемите банки во Кина ги прекинаа финансиските трансакции за Северна Кореја, што укажува на тоа дека Пекинг ги засили мерките против Пјонгјанг порано отколку што се очекуваше.

Трамп апелира за реформи на ОН

ТВ21 - 18.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ги критикуваше Обединети нации дека се оптоварени со бирократија и лошо управување и повика на реформи, со цел ОН да зајакне и да биде поефикасна во спроведување на мирот.

Трамп апелира за реформи на ОН

Алсат-М - 18.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ги критикуваше Обединети нации дека се оптоварени со бирократија и лошо управување и повика на реформи, со цел ОН да зајакне и да биде поефикасна во спроведување на мирот.

Трамп пред првото обраќање , за реформирањето на Обединетите нации

Канал5 - 18.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп пред утрешното обраќање на Генералното собрание на ООН , денеска ќе зборува за реформирање на светската организација Пред утрешното обраќање , прво на Американскиот претседател Трамп , тој ќе зборува за ...

Русија најверојатно нема да ја поддржи иницијативата на Трамп за реформи на ОН

Алсат-М - 18.09.2017

Русија нејверојатно нема да ја потпише декларацијата за поддршка на иницијативата на американскиот претседател Донлад Трамп за реформи на ОН, изјави рускиот амбасадор во Светката организација, Василиј Небензја.

Северна Кореја: Колку повеќе санкции од САД, толку повеќе ќе ја развиваме нуклеарната програма

А1 On - 18.09.2017

Колку повеќе санкции САД и нивните сојузници ќе и наметнуваат на Северна Кореја, толку повеќе ќе работиме на исполнувањето на нашите планови за нуклеарната одбрана, наведе неименуван портпарол на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Северна Кореја: Колку повеќе санкции од САД, толку повеќе нуклеарна прогама

+инфо - 18.09.2017

Советот за безбедност на ОН едногласно ја усвои резолуцијата, подготвена од страна на САД, со што се воведоа остри санкции против Пјонгјанг. Колку повеќе санкции САД и нивните сојузници ќе и наметнуваат на Северна Кореја, толку повеќе ќе работиме на ...

Северна Кореја: Колку повеќе санкции од САД, толку повеќе ќе ја развиваме нуклеарната програма

Курир - 18.09.2017

Колку повеќе санкции САД и нивните сојузници ќе и наметнуваат на Северна Кореја, толку повеќе ќе работиме на исполнувањето на нашите планови за нуклеарната одбрана, наведе неименуван портпарол на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Северна Кореја збесна: Ако воведете поостри санкции ќе добиете повеќе ракети

Press24 - 18.09.2017

Колку повеќе санкции САД и нивните сојузници ќе и наметнуваат на Северна Кореја, толку повеќе ќе работиме на исполнувањето на нашите планови за нуклеарната одбрана, наведе неименуван портпарол на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Русија најверојатно нема да ја поддржи иницијативата на Трамп за реформи на ОН

А1 On - 18.09.2017

Русија нејверојатно нема да ја потпише декларацијата за поддршка на иницијативата на американскиот претседател Донлад Трамп за реформи на ОН, изјави рускиот амбасадор во Светката организација, Василиј Небензја.

Русија најверојатно нема да ја поддржи иницијативата на Трамп за реформи на ОН

+инфо - 18.09.2017

За денеска во Њујорк е најавена средба на високи претставници на земјите што го поддржаа американскиот предогот за реформи на ОН. Русија нејверојатно нема да ја потпише декларацијата за поддршка на иницијативата на американскиот претседател Донлад ...

Ле Дриан: Санкциите се единствена можна мерка за притисок врз Пјонгјанг

А1 On - 18.09.2017

Ефикансите меѓународни санкции се единствената можна мерка за притисок врз Северна Кореја, со цел да се убеди земјата да се откаже од нуклеарните и ракетните тестови, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан.

Поморски вежби на Кина и Русија крај брегот на Северна Кореја

Кајгана - 18.09.2017

Кина и Русија денеска почнаа со поморски вежби во близина на брегот на Северна Кореја, во време кога продолжуваат тензиите поради нуклеарните амбиции на изолираната земја, а во пресрет на Генералното заседание на Обединетите наци, пренесува Ројтерс.

Се подготвуваат за најлошото- кинески и руски воени бродови на крајбрежјето на Северна Кореја

Press24 - 18.09.2017

Кина и Русија денеска ги запошнаа поморските воени вежби на крајбрежјето на Северна Кореја. Северна Кореја минатиот петок лансираше ракета која прелета преку Јапонија, откако претходно на 3.

Поморски вежби на Кина и Русија крај брегот на Северна Кореја

Макфакс - 18.09.2017

Кина и Русија почнаа денеска поморски вежби во близина на брегот на Северна Кореја во време кога продолжуваат тензиите поради нуклеарните амбиции на изолираната земја, а во пресрет на Генералното заседание на Обединетите наци, пренесува Ројтерс.

Трамп утре ќе зборува на Генералното собрание на ОН

Макфакс - 18.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе зборува за реформите на Обединетите нации на почетокот на неделата на интензивна дипломатија во Генералното собрание, на која доминираат загриженоста околу Северна Кореја, Иран и Мјанмар.

Трамп апелира за реформи на ОН: Побара намалување на бирократијата и на трошоците

А1 On - 18.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ги критикуваше Обединети нации дека се оптоварени со бирократија и лошо управување и повика на реформи, со цел ОН да зајакне и да биде поефикасна во спроведување на мирот.

Нуклеарната програма на Северна Кореја меѓу главните теми на Генералното собрание на ОН

МРТ - 18.09.2017

Проблемот со нуклеарната програма на Северна Кореја е меѓу главните теми на заседанието на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Жестоката реторика на релација Пјонгјанг- Вашингтон продолжува. И САД и Европската унија бараат решение преку дијалог.

Пјонгјанг: Целта на санкциите е истребување на севернокорејскиот народ

Макфакс - 18.09.2017

Колку повеќе санкции ѝ наметнуваат на Северна Кореја, САД и нивните сојузници, толку побргу ќе работиме на комплетирање на нашите нуклеарни планови, изјавил неименуван портпарол на севернокорејското Министерство за надворешни работи, пренесе ...

Северна Кореја: Колку повеќе санкции, толку повеќе ракети

Кајгана - 18.09.2017

Американски и јужнокорејски борбени авиони, како и два американски бомбардери, денеска прелетаа над Корејскиот Полуостров како одговор на нуклеарните и балистичките проби на Северна Кореја.

Нов гаф на Трамп

Макфакс - 18.09.2017

Претседател Доналд Трамп изјави дека во Северна Кореја се создаваат долги редици за бензин по новара рунда санкции, што беше едногласно усвоена од страна на Советот за безбедност на ОН, а со кои на оваа земја и се ограничува увозот на сурова нафта.

Севернокорејската криза може да донесе голем успех за еден американски гигант

Стандард - 18.09.2017

Конфликтот со Северна Кореја е меѓу најважните прашања за решавање пред Вашингтон. Има сепак еден американски гигант, за кого влошувањето на односите со Пјонгјанг се од клучно значење. „Очекуваме Северна Кореја да го стимулира нашиот бизнис со ...

Трамп апелира за реформи на ОН

+инфо - 18.09.2017

Трамп оцени дека ОН троши премногу пари и има преголем број вработени. Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ги критикуваше Обединети нации дека се оптоварени со бирократија и лошо управување и повика на реформи, со цел ОН да зајакне и да биде ...

Ле Дриан: Санкциите се единствена можна мерка за притисок врз Пјонгјанг

+инфо - 18.09.2017

Тој повика и на целосно почитување на договорот за иранската нуклеарна програма. Ефикансите меѓународни санкции се единствената можна мерка за притисок врз Северна Кореја, со цел да се убеди земјата да се откаже од нуклеарните и ракетните тестови, ...

„Пат во срцето на Северна Кореја“, досега необјавени снимки од тајната држава (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.09.2017

Северна Кореја. Постојано спремна за војна. Мавта со нуклеарен меч над САД и нивните сојузници, заканувајќи се дека во секое време ќе тргне во напад. Животот тука е мистерија за поголем дел од светот.

Трамп повика на реформи во ОН

Слободен Печат - 18.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ги критикуваше Обединети нации дека се оптоварени со бирократија и лошо управување и повика на реформи, со цел ОН да зајакне и да биде поефикасна во спроведување на мирот.

Трамп повика на реформи против бирократијата во ОН

Глас на Америка - 18.09.2017

Претседателот на САД ова го изјави на маргините на 72-то Генерално собрание на светската организација Претседателот на САД Доналд Трамп, повика на „храбри реформи“ коишто, како што кажа, Обединетите нации можат да ги направат „поголема сила за мир“.

Трамп повика за реформи на ОН

Стандард - 18.09.2017

Во својот прв говор пред ОН, американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше денеска меѓународната организација дека е уништена од бирократија и лошо управување и повика на реформи кои ќе ја направат посилна и поефикасна во корист на мирот, ...

Телефонски разговор Си - Трамп за решавање на севернокорејската криза

Алфа - 18.09.2017

Двајцата лидери во телефонскиот разговор покрај ситуацијата на Корејскиот Полуостров разговараа и за претстојната посета на Трамп на Кина. Претседателите на Кина и на САД, Си Џинпинг и Доналд Трамп денеска се договорија максимално да го засилат ...

Телефонски разговор Си – Трамп за решавање на севернокорејската криза

А1 On - 18.09.2017

Претседателите на Кина и на САД, Си Џинпинг и Доналд Трамп денеска се договорија максимално да го засилат притисокот врз Северна Кореја со цел Пјонгјанг стриктно да ги почитува резолуциите на Советот за безбедност на Обединети нации, јави кинеската ...

Трамп апелира за реформи на ОН

Сител - 18.09.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ги критикуваше Обединети нации дека се оптоварени со бирократија и лошо управување и повика на реформи, со цел ОН да зајакне и да биде поефикасна во спроведување на мирот.

Телефонски разговор Си - Трамп за решавање на севернокорејската криза

Сител - 18.09.2017

Претседателите на Кина и на САД, Си Џинпинг и Доналд Трамп денеска се договорија максимално да го засилат притисокот врз Северна Кореја со цел Пјонгјанг стриктно да ги почитува резолуциите на Советот за безбедност на Обединети нации, јави кинеската ...

Вежби на воени авиони на САД и Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров

Сител - 18.09.2017

Американската војска испрати денеска неколку бомбардери Б-1Б и борбени авиони Ф-35 да учествуваат во воените вежби заедно со Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров, покажувајќи ја својата сила пред Северна Кореја, соопшти Министерството за одбрана ...

Вежби на воени авиони на САД и Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров

+инфо - 18.09.2017

Американската војска испрати денеска неколку бомбардери Б-1Б и борбени авиони Ф-35 да учествуваат во воените вежби заедно со Јужна Кореја. Американската војска испрати денеска неколку бомбардери Б-1Б и борбени авиони Ф-35 да учествуваат во воените ...

Вежби на воени авиони на САД и Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров

А1 On - 18.09.2017

Американската војска испрати денеска неколку бомбардери Б-1Б и борбени авиони Ф-35 да учествуваат во воените вежби заедно со Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров, покажувајќи ја својата сила пред Северна Кореја, соопшти Министерството за одбрана ...

Вежби на воени авиони на САД и Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров

Алфа - 18.09.2017

Американската војска испрати денеска неколку бомбардери Б-1Б и борбени авиони Ф-35 да учествуваат во воените вежби заедно со Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров. Американската војска испрати денеска неколку бомбардери Б-1Б и борбени авиони Ф-35 ...

Кина и Русија започнаа масовни воени вежби

Тера - 18.09.2017

Кина и Русија ги започнаа заедничките големи воени вежби кои доаѓаат по засилувањето на ракетните тестови од страна на Северна Кореја. Овој пат вежбите ги опфаќаат поморските единици на Кина и Русија и се на непосредна близина до границата со ...

Колку повеќе санкции од САД, толку повеќе ќе ја развиваме нуклеарната програма

Вечер Прес - 18.09.2017

Колку повеќе санкции САД и нивните сојузници ќе и наметнуваат на Северна Кореја, толку повеќе ќе работиме на исполнувањето на нашите планови за нуклеарната одбрана, наведе неименуван портпарол на севернокорејското Министерство за надворешни работи ...

Американците ја демонстрираат својата сила: Испратија бомбардери и ловци во Јужна Кореја

Точка - 18.09.2017

Американските воздухопловни сили испратија неколку бомбардери Б-1Б и ловци Ф-35 да учествуваат во вежбите со јужнокорејската армија над Корејскиот полуостров и со тоа да им ја демонстрираат својата сила на севернокорејските власти.

"Спартан 3000": Тие имаат само една цел - да го убијат Ким

Точка - 18.09.2017

Северна Кореја повторно се заканува. Ветила дека ќе ја потопи соседна Јапонија и нa "пепел и мрак" ќе ги сведе САД, откако Советот за безбедност при ОН објавил дека на Пјонгјанг му воведува нови санкции, а потоа повторно лансирала балистичка ракета ...

Вежби на воени авиони на САД и Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров

Вечер Прес - 18.09.2017

Американската војска испрати денеска неколку бомбардери Б-1Б и борбени авиони Ф-35 да учествуваат во воените вежби заедно со Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров, покажувајќи ја својата сила пред Северна Кореја, соопшти Министерството за одбрана ...

Трамп утре ќе зборува на Генералното собрание на ОН

Точка - 18.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе зборува за реформите на Обединетите нации на почетокот на неделата на интензивна дипломатија во Генералното собрание, на која доминираат загриженоста за Северна Кореја, Иран и за Мјанмар.

Изјавата на американската амбасадорка ја шокираше светската јавност: Северна Кореја ќе биде уништена!

Точка - 18.09.2017

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Обединетите нации, Ники Хејли практично најави воен напад на САД на Северна Кореја и уништување на оваа држава. Амбасадорката Ники Хејли изјави дека Советот за безбедност при Обединетите нации веќе ...

Северна Кореја: Колку повеќе санкции од САД, толку повеќе ќе ја развиваме нуклеарната програма

Локално - 18.09.2017

Колку повеќе санкции САД и нивните сојузници ќе и наметнуваат на Северна Кореја, толку повеќе ќе работиме на исполнувањето на нашите планови за нуклеарната одбрана, наведе неименуван портпарол на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Северна Кореја се закани: Колку повеќе санкции, толку повеќе ракети

Република - 18.09.2017

Американски и јужнокорејски борбени авиони, како и два американски бомбардери, денеска прелетаа над Корејскиот Полуостров како одговор на нуклеарните и балистичките проби на Северна Кореја.

Кина и Русија започнаа масовни воени вежби

Фактор - 18.09.2017

Кина и Русија ги започнаа заедничките големи воени вежби кои доаѓаат по засилувањето на ракетните тестови од страна на Северна Кореја. Овој пат вежбите ги опфаќаат поморските единици на Кина и Русија и се на непосредна близина до границата со ...

Поморски вежби на Кина и Русија крај брегот на Северна Кореја

Точка - 18.09.2017

Кина и Русија почнаа денеска поморски вежби во близина на брегот на Северна Кореја во време кога продолжуваат тензиите поради нуклеарните амбиции на изолираната земја, а во пресрет на Генералното заседание на Обединетите наци, пренесува Ројтерс.

Колку повеќе санкции од САД, толку повеќе ќе ја развиваме нуклеарната програма...

Н.Македонија - 18.09.2017

Колку повеќе санкции од САД, толку повеќе ќе ја развиваме нуклеарната програма Колку повеќе санкции САД и нивните сојузници ќе и наметнуваат на Северна Кореја, толку повеќе ќе работиме на исполнувањето на нашите планови за нуклеарната одбрана, ...

Ле Дриан: Санкциите се единствена можна мерка за притисок врз Пјонгјанг...

Н.Македонија - 18.09.2017

Ле Дриан: Санкциите се единствена можна мерка за притисок врз Пјонгјанг Ефикасните меѓународни санкции се единствената можна мерка за притисок врз Северна Кореја, со цел да се убеди земјата да се откаже од нуклеарните и ракетните тестови, изјави ...

Вежби на воени авиони на САД и Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров...

Н.Македонија - 18.09.2017

Вежби на воени авиони на САД и Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров Американската војска испрати денеска неколку бомбардери Б-1Б и борбени авиони Ф-35 да учествуваат во воените вежби заедно со Јужна Кореја над Корејскиот Полуостров, покажувајќи ја ...

Русија веројатно нема да ја поддржи иницијативата на Трамп за реформи на ОН...

Н.Македонија - 18.09.2017

Русија веројатно нема да ја поддржи иницијативата на Трамп за реформи на ОН Русија нејверојатно нема да ја потпише декларацијата за поддршка на иницијативата на американскиот претседател Донлад Трамп за реформи на ОН, изјави рускиот амбасадор во ...