TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Државниот испит е борба против купувањето дипломи

Вест - 23.11.2014

Државениот испит има за цел да го унапреди квалитетот на виското образование и да се стави крај на појавата на купени дипломи, изјави премиерот Никола Груевски. - Ние сме цврсто решени да најдеме мерка со која што ќе се стави крај на давањето ...

Груевски: Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017 година

Канал5 - 23.11.2014

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска изјави дека студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор и оти испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за студентите кои на ...

Груевски: Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017 година

24 Вести - 23.11.2014

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска во интервју за Алфа ТВ изјави дека студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор и оти испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за ...

Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017 година

Алсат-М - 23.11.2014

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска изјави дека студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор и оти испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за студентите кои на ...

Груевски: Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017

Утрински - 23.11.2014

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска изјави дека студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор и оти испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за студентите кои на ...

Кој ги манипулира студентите?

Канал5 - 23.11.2014

Државниот испит е потребен за дипломите да се заслужат со вистинско знаење, а не таа да се заработи со пари, сметаат дел од студентите. Лидерот на студентите на Универзитетот во Штип вели дека испитот е неопходен и дека тие директно ќе се вклучат во ...

Владата не се откажува од проверката на знаење

Утрински - 23.11.2014

Државниот испит има за цел да го унапреди квалитетот на високото образование и да се стави крај на појавата на купени дипломи Владата не се откажува од проверката на знаење во високото образование, за кое вели дека е државен испит, а не екстерно ...

Груевски: Со државниот испит ќе се реши проблемот со давање оценки без знаење

Кајгана - 23.11.2014

Државата сака да се осигура дека студентите кои завршуваат факултет навистина имаат барем минимално знаење за шестка. Ова не го правиме случајно, туку затоа што во минатите 10-15 години се соочуваме со проблем што на некои универзитети се даваат ...

Груевски: Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017 година

Сител - 23.11.2014

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска изјави дека студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор и оти испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за студентите кои на ...

Груевски: Со државниот испит нема веќе купени дипломи

Press24 - 23.11.2014

Во своето гостување на вестите на Алфа телевизија, премиерот на Република Македонија разговараше околу разликите помеѓу екстерното тестирање и државниот испит. Како што истакна премиерот, станува збор за државен испит, а не екстерно тестирање и ...

СДСМ и СОРОС ги организираат протестите на студентите

Курир - 23.11.2014

Луѓе од опозицијата и полугата на СОРОС активно се вклучени во ширењето на дезинформациите до студентите и нивно манипулирање околу државниот испит. Ова може да се забележи од фотографиите кои кружат на социјалните мрежи, а на кои може да се ...

Со државниот испит нема веќе купени дипломи

Нетпрес - 23.11.2014

Во своето гостување на вестите на Алфа телевизија, премиерот на Република Македонија разговараше околу разликите помеѓу екстерното тестирање и државниот испит. Како што истакна премиерот, станува збор за државен испит, а не екстерно тестирање и ...

Груевски:Државен испит ќе се полага од 2017-та година

Нова ТВ - 23.11.2014

Студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор, a испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за студентите кои на универзитетите во земјава ќе се запишат во септември 2015 година, изјави ...

Груевски: Со државниот испит ќе се реши проблемот со давање оценки без знаење

Макфакс - 23.11.2014

Државата сака да се осигура дека студентите кои завршуваат факултет навистина имаат барем минимално знаење за шестка. Ова не го правиме случајно, туку затоа што во минатите 10-15 години се соочуваме со проблем што на некои универзитети се даваат ...

Груевски: Опозицијата виде шанса за манипулација на студентите, но вистината секогаш победува

Нетпрес - 23.11.2014

Премиерот Никола Груевски, денеска во вестите на Алфа истакна дека опозицијата во државниот испит видела простор за манипулација на младите, но подвлече дека вистината е онаа која секогаш победува.

Груевски: Државниот испит значи да за знаење, стоп за купени дипломи

Р.С.Европа - 23.11.2014

Државениот испит има за цел да го унапреди квалитетот на виското образование и да се стави крај на појавата на купени дипломи, изјави вечерва премиерот Никола Груевски во интервју за Дневникот на ТВ Сител.

СДСМ и СОРОС ги организираат протестите на студентите

Нетпрес - 23.11.2014

Луѓе од опозицијата и од СОРОС активно се вклучени во ширењето на дезинформациите до студентите и нивно манипулирање околу државниот испит. Ова може да се забележи од фотографиите кои кружат на социјалните мрежи, а на кои може да се забележат лица ...

Студентите се чувствуваат изманипулирано, државниот испит е концепт кој го поддржуваат

Курир - 23.11.2014

Студентите се чувствуваат изманипулирано од изјавите на СДСМ и медиумите блиски до нив. Тие велат дека погрешно биле информирани и затоа реагирале така. Откако сфатиле дека екстерното тестирање ниту се планирало, ниту ќе се случи, се запознале добро ...

Студенти: Со полагање на државниот испит ќе се стави крај на купените дипломи

Алфа - 23.11.2014

Со полагање на државниот испит ќе се стави крај на купените дипломи и незаслужените 10-ки. Студентите што редовно учат, велат дека немаат проблем тоа уште еднаш да го реализираат. Со полагање на државниот испит конечно ќе се стави крај на купените ...

Интервју на премиерот Никола Груевски на Алфа ТВ: наместо купени дипломи студентите ќе имаат знаење

Алфа - 23.11.2014

Која е причината за воведување на државен испит и што ќе допринесе тој за образовниот систем. На оваа тема како и на неколку други актуалени, како на пример од каде пари за зголемени плати Која е причината за воведување на државен испит и што ќе ...

Успехот пресуден за универзитетска диплома

МРТ - 23.11.2014

Крај на лажните десетки. Државниот испит ќе помогне успехот да биде пресуден за диплома. Студентите биле изманипулирани дека ќе бидат екстерно тестирани... Некој се обидува да ги изманипулира студентите за екстерно тестирање.

Студентите со позитивна оценка: Нема да се полага екстерно туку државен испит

Сител - 23.11.2014

Цело време ни кажуваа дека ќе одиме на екстерно тестирање. Студентите збунети по вчерашната најава на премиерот дека нема да се спроведува екстерно тестирање, туку дека ќе се полага државен испит.

Груевски: Опозицијата виде шанса за манипулација на студентите, но вистината секогаш победува

Курир - 23.11.2014

Премиерот Никола Груевски, денеска во вестите на Алфа истакна дека опозицијата во државниот испит видела простор за манипулација на младите, но подвлече дека вистината е онаа која секогаш победува.

Груевски: Со државниот испит нема веќе купени дипломи

Курир - 23.11.2014

Во своето гостување на вестите на Алфа телевизија, премиерот на Република Македонија разговараше околу разликите помеѓу екстерното тестирање и државниот испит. Како што истакна премиерот, станува збор за државен испит, а не екстерно тестирање и ...

Кој и зошто пере раце од екстерното тестирање?

А1 On - 23.11.2014

Провладините медими повикувајќи се на текст на порталот „Курир“ вртат иста тема за тоа дека опозициските медиуми го измислиле есктерното тестирање кое всушност било државен испит. -Дезинформациите околу тоа дека студентите ќе полагаат екстерно, а не ...

Видео: Никола Груевски во вестите на АлфаТВ ги образложи причините за воведување на државен испит

Факултети - 23.11.2014

Премиерот Никола Груевски во вестите на АлфаТВ зборуваше за причините за воведување на државен испит и што ќе допринесе тој за образовниот ...

Лидерот на студентите во Штип: Студентите се изамнипулирани, нам ни се во полза дипломите поткрепени со знаење

Курир - 23.11.2014

Студентите се изамнипулирани, нам ни се во полза дипломите поткрепени со знаење. Затоа го поддржуваме полагањето на Државен испит. Ова го истакна Горан Стаменков претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.

ГРУЕВСКИ: Од прва кажавме дека студентите ќе полагаат државен испит

+инфо - 23.11.2014

Премиерот Никола Груевски во вечерашното интервју на „Алфа“ рече дека владата од „прва“ објавила дека ќе спроведе државен испит. –Но кога опозицијата виде дека со ова може да ги навлече студентите и младите против владата и владејачките партии, го ...

Груевски: Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017 година

Вечер Прес - 23.11.2014

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор и оти испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за студентите кои на универзитетите во земјава ...

Груевски вели дека студентите се извадени од опозицијата

Sky - 23.11.2014

Екстерно тестирање во високото образование не се планира и нема да има, туку она што се разгледува е воведување на државен испит, рече премиерот Никола Груевски во вчерашното интервју за Дневникот на телевизија „Сител“.

„Целта е ако некој успеал да добие оценки без знаење, да го натераме да научи“

Денешен - 23.11.2014

Во своето гостување на вестите на Алфа телевизија, премиерот на Република Македонија разговараше околу разликите помеѓу екстерното тестирање и државниот испит. Како што истакна премиерот, станува збор за државен испит, а не екстерно тестирање и ...

Груевски: Со државниот испит нема веќе купени дипломи

Вечер Прес - 23.11.2014

Државниот испит ќе го спроведува не државата, не Владата или Министерството за образование, туку Одборот за акредитација во кој има професори, Екстерното тестирање, кое го има во средно и основно образование, е фокус на наставници и професори во ...

Груевски за Алфа: Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017 година

Локално - 23.11.2014

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска изјави дека студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор и оти испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за студентите кои на ...

Студентите се чувствуваат изманипулирано од изјавите на СДСМ

Пулс24 - 23.11.2014

Студентите се чувствуваат изманипулирано од изјавите на СДСМ и медиумите блиски до нив. Тие велат дека погрешно биле информирани и затоа реагирале така. Откако сфатиле дека екстерното тестирање ниту се планирало, ниту ќе се случи, се запознале добро ...

Груевски: Државниот испит гаранција за минимум знаење

Република - 23.11.2014

Премиерот Никола Груевски во вестите на Алфа ТВ ги спореди екстерното тестирање воведено во основното и средно образование и планираниот државен испит за студентите. -Екстерното тестирање, кое го има во средно и основно образование, е фокус на ...

Горан Стаменков: Студентите се изманипулирани

Пулс24 - 23.11.2014

Студентите се изамнипулирани, нам ни се во полза дипломите поткрепени со знаење. Затоа го поддржуваме полагањето на Државен испит. Ова го истакна Горан Стаменков претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.

Со државниот испит нема веќе купени дипломи

Тера - 23.11.2014

Во своето гостување на вестите на Алфа телевизија, премиерот на Република Македонија разговараше околу разликите помеѓу екстерното тестирање и државниот испит. Како што истакна премиерот, станува збор за државен испит, а не екстерно тестирање и ...

Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017 година

Н.Македонија - 23.11.2014

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска изјави дека студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор и оти испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за студентите кои на ...

Груевски: Наместо купени дипломи студентите ќе имаат знаење

Lider - 23.11.2014

Во своето гостување на вестите на Алфа телевизија, премиерот на Република Македонија разговараше околу разликите помеѓу екстерното тестирање и државниот испит. Како што истакна премиерот, станува збор за државен испит, а не екстерно тестирање и ...

Паднаа маските: Државата вика Државен испит, опозицијата продолжува да лаже за екстерно

Lider - 23.11.2014

Продолжуваат манипулациите поврзани со концептот за зголемување на квалитетот на високото образование. Државата подготвува државен испит, а опозицијата обвинува и се буни против екстрено тестирање.

Груевски: Опозицијата виде шанса за манипулација на студентите, но вистината секогаш победува

Lider - 23.11.2014

Премиерот Никола Груевски, денеска во вестите на Алфа истакна дека опозицијата во државниот испит видела простор за манипулација на младите, но подвлече дека вистината е онаа која секогаш победува.

СОРОС и СДСМ ги организираат протестите на студентите/Фото

Lider - 23.11.2014

Луѓе од опозицијата и полугата на СОРОС активно се вклучени во ширењето на дезинформациите до студентите и нивно манипулирање околу државниот испит. Ова може да се забележи од фотографиите кои кружат на социјалните мрежи, а на кои може да се ...

Груевски: Државниот испит значи „да“ за знаење, стоп за купени дипломи

Утрински - 22.11.2014

Државениот испит има за цел да го унапреди квалитетот на виското образование и да се стави крај на појавата на купени дипломи, изјави вечерва премиерот Никола Груевски. - Ние сме цврсто решени да најдеме мерка со која што ќе се стави крај на ...

Државниот испит - концепт против појавата на купени дипломи

Алсат-М - 22.11.2014

Против појавата на дипломи платени со пари, а без реално знаење е целта на концептот на Владата за државен испит. Овој владин предлог практично треба да овозможи подобрување на квалитетот и проверка на знаењето во високото образование.

Груевски: Опозицијата ќе продолжи да ги вади студентите на улица

Фокус - 22.11.2014

На Архитектонскиот факултет дури и се правеле списоци, рече премиерот. Мислам дека опозицијата ги вади и ќе продолжи да се обидува да ги вади студентите на улица. Според наши информации на повеќе факултети, особено во Скопје, имало притисок врз ...

Државниот испит - концепт против појавата на купени дипломи

Канал5 - 22.11.2014

Против појавата на дипломи платени со пари, а без реално знаење е целта на концептот на Владата за државен испит. Овој владин предлог практично треба да овозможи подобрување на квалитетот и проверка на знаењето во високото образование.

Груевски: Државниот испит значи „да“ за знаење, стоп за купени дипломи

24 Вести - 22.11.2014

Државениот испит има за цел да го унапреди квалитетот на виското образование и да се стави крај на појавата на купени дипломи, изјави вечерва премиерот Никола Груевски. - Ние сме цврсто решени да најдеме мерка со која што ќе се стави крај на ...

Државниот испит во корист на тие што чесно се борат за диплома и стекнување знаење

Сител - 22.11.2014

Државниот испит ќе и стави крај на праксата факултетските дипломи да се купуваат со пари. Владини извори за Сител велат дека новата реформа во образовниот процес оди директно во корист на студентите кои вложуваат труд и напорно и чесно се борат за ...

Државниот испит не е ист со екстерното тестирање

МРТ - 22.11.2014

Концептот не е финален и ќе се моделира со широка јавна дебата во која се вклучени и студентите и професорите. Првичната идеја е студентите да полагаат на претходно познати прашања и тоа два пати за време на студискиот циклус – на крајот на втора и ...

Груевски: Политиката ќе ги вади студентите на улица

А1 On - 22.11.2014

Премиерот Никола Груевски во интервју на Сител рече дека никогаш не ни предлагале екстерно тестирање за високото образование, туку државен испит. Тој појаснуваше дека екстерно тестирање е за средното образование, а со државниот испит треба да има ...

Груевски: Опозицијата ги вади студентите на улица

Нова ТВ - 22.11.2014

Нема да има екстерно тестирање, туку државен испит во високото образование, изјави премиерот Никола Груевски во интервју за вестите на ТВ Сител. „При државен испит нема проверка на професорите, туку се проверува знаењето на студентите.

Груевски: Државниот испит значи „да“ за знаење, стоп за купени дипломи

Сител - 22.11.2014

Државениот испит има за цел да го унапреди квалитетот на виското образование и да се стави крај на појавата на купени дипломи, изјави вечерва премиерот Никола Груевски. - Ние сме цврсто решени да најдеме мерка со која што ќе се стави крај на ...

„Со државниот испит ќе се стави крај на незаслужените 10-ки“

Курир - 22.11.2014

Екстерно тестирање во високото образование не се планира и нема да има. Премиерот Груевски стави крај на манипулациите кои деновиве од одредени структури проструија низ јавноста. -Екстерното тестирање е она што го знаме од основните и средните ...

Груевски: Екстерното тестирање во високото образование е манипулација на опозицијата

Курир - 22.11.2014

По сите наши информации, СДСМ беше силно фокусирана студентите да излезат на протест. Особено на Правниот, Економскиот факултет во Скопје, Архитектонски факултет, дури професорите ги поттикнувале студентите да излезат на протест.

ГРУЕВСКИ: Државниот испит значи „стоп“ за купените дипломи

Телеграф - 22.11.2014

Опозициската СДСМ беше силно фокусирана да излезат студенти, особено на факултетите во Скопје, како Правниот, Економскиот, а особено на Архитектура каде некои професори по списоци ги поттикнувале студентите на протест, рече премиерот Државниот испит ...

Паднаа маските: Државата вика Државен испит, опозицијата продолжува да лаже за екстерно

Press24 - 22.11.2014

Продолжуваат манипулациите поврзани со концептот за зголемување на квалитетот на високото образование. Државата подготвува државен испит, а опозицијата обвинува и се буни против екстрено тестирање.

Паднаа маските: Државата вика Државен испит, опозицијата продолжува да лаже за екстерно

Курир - 22.11.2014

Продолжуваат манипулациите поврзани со концептот за зголемување на квалитетот на високото образование. Државата подготвува државен испит, а опозицијата обвинува и се буни против екстрено тестирање.

„Со државниот испит ќе се стави крај на незаслужените 10-ки“

Press24 - 22.11.2014

Екстерно тестирање во високото образование не се планира и нема да има. Премиерот Груевски стави крај на манипулациите кои деновиве од одредени структури проструија низ јавноста. -Екстерното тестирање е она што го знаме од основните и средните ...

Паднаа маските: Државата вика Државен испит, опозицијата продолжува да лаже за екстерно

Нетпрес - 22.11.2014

Продолжуваат манипулациите поврзани со концептот за зголемување на квалитетот на високото образование. Државата подготвува државен испит, а опозицијата обвинува и се буни против екстрено тестирање.

Државниот испит е концепт против купените дипломи

Вечер Прес - 22.11.2014

Државниот испит, како што се предвидува со реформата, ќе биде воведен за студентите од академската 2015/2016 година, а првпат ќе се полага во средината на 2017 година. Полагањата ќе се одвиваат квартално, односно нема да има рок со кој се обврзуваат ...

Државата вели државен испит, а опозицијата продолжува да се буни против екстерно тестирање

Пулс24 - 22.11.2014

Продолжуваат манипулациите поврзани со концептот за зголемување на квалитетот на високото образование. Државата подготвува државен испит, а опозицијата обвинува и се буни против екстрено тестирање.

Државниот испит е концепт против појавата на купени дипломи

Република - 22.11.2014

Против појавата на дипломи платени со пари, а без реално знаење е целта на концептот на Владата за државен испит. Овој владин предлог практично треба да овозможи подобрување на квалитетот и проверка на знаењето во високото образование.

Груевски: Државниот испит значи да за знаење, стоп за купени дипломи

Денешен - 22.11.2014

Државениот испит има за цел да го унапреди квалитетот на виското образование и да се стави крај на појавата на купени дипломи, изјави вечерва премиерот Никола Груевски. – Ние сме цврсто решени да најдеме мерка со која што ќе се стави крај на ...

Груевски: Владата не предлага концепт на екстерно тестирање, туку на државен испит во високото образование

Република - 22.11.2014

- При државен испит нема проверка на професорите, туку се проверува знаењето на студентите. Притоа, тие доколку и го положат испитот со 6-ка, а од професорот добиле 10-ка, нивната оценка нема да се менува. Ќе биде важно само дека го положиле испитот.

Државен испит за власта

Либертас - 22.11.2014

Во продолжение ви пренесуваме дел од колумната на Александар Чомовски за Инбокс7: Конфузно изгледаа објаснувањата на Премирот Груевски, што значи дополнителниот екстерен-државен испит? Иако со подголтнување, со искрена и тешка воздишка, самиот ...

Не предлагаме екстерно, туку државен испит

Вечер Прес - 22.11.2014

„Мислам дека опозицијата ги вади и ќе продолжи да се обидува да ги вади студентите на улица. Според наши информации на повеќе факултети, особено на факултетите во Скопје, имало притисок врз студентите да излезат на протест.

Детали за државниот испит на факултетите

Денешен - 22.11.2014

Екстерното тестирање е манипулација, концептот на македонската влада е државен испит. Истиот има единствена цел –зголемување на квалитетот на високото образование во Македонија. Таквиот предлог на владата е против појавата на дипломи платени со ...

Груевски: Опозицијата ги вади студентите на улица, се правеле и списоци

Либертас - 22.11.2014

Државениот испит има за цел да го унапреди квалитетот на виското образование и да се стави крај на појавата на купени дипломи, изјави вечерва премиерот Никола Груевски. - Ние сме цврсто решени да најдеме мерка со која што ќе се стави крај на ...

Детално: Кој е концептот на екстерното тестирање за студентите?

Скопје инфо - 22.11.2014

Државен испит е концептот на Владата, а не екстерно тестирање, како што неточно беа манипулирани студентите и јавноста од некои структури. Целта на овој концепт, кој е во фаза на финализирање, како што велат за МИА од Владата, е зголемување на ...

ГРУЕВСКИ НА СИТЕЛ: Опозицијата ги вади студентите на улица

Фактор - 22.11.2014

Владата не предлага концепт на екстерно тестирање, туку на државен испит во високото образование, повтори премиерот Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на ТВ Сител. „При државен испит нема проверка на професорите, туку се проверува знаењето ...

Груевски: Знаењето движи напред, дипломата не врши работа

Н.Македонија - 22.11.2014

„Не знам зошто протестираа студентите, секој има право на протест. Нашиот концепт е полагање државен испит, а не екстерно тестирање, рече премиерот Никола Груевски запрашан за државниот испит и студентските протести во гостувањето во вестите на ...

Груевски: Државниот испит значи „да“ за знаење, стоп за купени дипломи

Lider - 22.11.2014

Државениот испит има за цел да го унапреди квалитетот на виското образование и да се стави крај на појавата на купени дипломи, изјави вечерва премиерот Никола Груевски. - Ние сме цврсто решени да најдеме мерка со која што ќе се стави крај на ...

Државниот испит – концепт против појавата на купени дипломи

Lider - 22.11.2014

Против појавата на дипломи платени со пари, а без реално знаење е целта на концептот на Владата за државен испит. Овој владин предлог практично треба да овозможи подобрување на квалитетот и проверка на знаењето во високото образование.

Студентите положија државен испит, Владата е на ред

Призма - 21.11.2014

Контролата врз знаењето може да биде одлично покритие за дисциплинирање на последната оаза со епитет автономна. А тоа толку субверзивно звучи во денешно време Студентите го положија државниот испит, уште пред да им биде воведен, и тоа со највисока ...

Државен испит, а не екстерно тестирање е концептот на Владата

Канал5 - 21.11.2014

Државен испит е концептот на Владата, а не екстерно тестирање, како што неточно беа манипулирани студентите и јавноста од некои структури, објавува МИА. Целта на овој концепт, кој е во фаза на финализирање, како што велат за МИА од Владата, е ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ предизвикува вознемиреност кај студентите

Фокус - 21.11.2014

Тие тврдат дека опозицијата манипулира со студентите. Откако СДСМ излезе денеска и потврди дека е против екстерното тестирање, веднаш со соопштение се огласија и од владејачката партија. Тие тврдат дека опозицијата манипулира со студентите.

Владата го објави концептот за државниот испит

Утрински - 21.11.2014

Државниот испит ќе биде воведен за студентите од академската 2015/2016 година, а првпат ќе се полага во средината на 2017 година. Полагањата ќе се одвиваат квартално, односно нема да има рок со кој се обврзуваат студентите и ќе може да се полага ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ стои позади манипулациите и невистините за екстерното

Канал5 - 21.11.2014

ВМРО-ДПМНЕ во денешната реакција на прес-конференцијата на Петар Атанасов, наведува дека СДСМ се демаскираше и покажа дека токму тие стојат позади сите манипулации и невистини со кои предизвикаа вознемиреност на студентите, а со единствена цел да ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ стои позади манипулациите и невистините за екстерното

Сител - 21.11.2014

ВМРО-ДПМНЕ во денешната реакција на прес-конференцијата на Петар Атанасов, наведува дека СДСМ се демаскираше и покажа дека токму тие стојат позади сите манипулации и невистини со кои предизвикаа вознемиреност на студентите, а со единствена цел да ги ...

Екстерното е манипулација, државен испит е концептот на македонската влада

Курир - 21.11.2014

Државен испит е концептот кој произлегува од владината идеја, а не екстерно тестирање како што неточно беа информирани студентите и јавноста од одредени партиско-политички поттикнати структури.

Продолжува дебатата за екстерното, или државен испит за студентите

Сител - 21.11.2014

За најавените измени во високото образование СДСМ повторно реагира и бара власта целосно да се откаже од екстерното за студентите. Државен испит а не екстерно тестирање. Студентите ќе полагаат испит на кој треба да покажат минимално знаење од ...

Државен испит, а не екстерно тестирање е концептот на Владата

МРТ - 21.11.2014

Државната агенција МИА повикувајќи се на владини извори оценува дека студентите биле изманипулирани од невладините на СОРОС и универститските професори блиски до опозицијата... Не екстерно тестирање, туку државен испит.

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ предизвикува вознемиреност кај студентите

Нова ТВ - 21.11.2014

Екстерниот испит кој СДСМ твдри дека треба да се полага е манипулација и невистина.Се работи за идеја за државен испит кој е премногу различен од екстерното полагање. ВМРО-ДПМНЕ реагира на денешната прес конференцијата на претседателот на Комисијата ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ стои позади манипулациите и невистините за екстерното

А1 On - 21.11.2014

ВМРО-ДПМНЕ во денешната реакција на прес-конференцијата на Петар Атанасов, наведува дека СДСМ се демаскираше и покажа дека токму тие стојат позади сите манипулации и невистини со кои предизвикаа вознемиреност на студентите, а со единствена цел да ги ...

МИА – Од 2017-та студентите ќе полагаат државен испит а не екстерно

Алфа - 21.11.2014

Знаењето на студентите, ќе се проверува преку државен испит, а не преку екстерно тестирање како што досега беа манипулирани студентите а и јавноста, пишува МИА. Според владините извори на Агенцијата, целта на проектот, кој што се уште се оформува е ...

СДСМ: Конфузијата во ВМРО-ДПМНЕ околу екстерното тестирање во високото образование е се повидлива

А1 On - 21.11.2014

Конфузијата во ВМРО-ДПМНЕ околу екстерното тестирање во високото образование е се повидлива. Ни самите не знаат како и во која форма ќе се реализира, а творците на оваа “реформа” различно ја именуваат: еднаш како екстерно тестирање, друг пат како ...

Започнувајќи од 2017-та, студентите ќе полагаат државен испит со однапред добиени прашања

Факултети - 21.11.2014

Државен испит е концептот кој произлегува од владината идеја, а не екстерно тестирање како што неточно беа информирани студентите и јавноста од одредени партиско-политички поттикнати структури.

Екстерното е манипулација - државен испит е концептот на Владата

Press24 - 21.11.2014

Државен испит е концептот на Владата, а не екстерно тестирање, како што неточно беа манипулирани студентите и јавноста од некои структури. Целта на овој концепт, кој е во фаза на финализирање, како што велат за МИА од Владата, е зголемување на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ час вака - час така, час државен испит - час екстерно

+инфо - 21.11.2014

„Конфузијата во ВМРО-ДПМНЕ околу екстерното тестирање во високото образование е се повидлива. Ни самите не знаат како и во која форма ќе се реализира, а творците на оваа „реформа” различно ја именуваат: еднаш како екстерно тестирање, друг пат како ...

Нема да има екстерно, туку државен испит

МКД - 21.11.2014

Државен испит е концептот кој произлегува од владината идеја, а не екстерно тестирање како што неточно беа информирани студентите и јавноста од одредени партиско-политички поттикнати структури.

Екстерното е манипулација, државен испит е концептот на Владата

Сител - 21.11.2014

Државен испит е концептот на Владата, а не екстерно тестирање, како што неточно беа манипулирани студентите и јавноста од некои структури. Целта на овој концепт, кој е во фаза на финализирање, како што велат за МИА од Владата , е зголемување на ...

Со измама до диплома: Студентите се поспремни и од Џемјс Бонд!

Точка - 21.11.2014

Денешните студенти може да се пофалат со опременост еднаква со онаа на специјалците, ако се има во предвид фактот дека ливчињата и меѓусебните поткажувања се веќе минато. Денес до положен испит може да се дојде многу полесно! Имено, шепотењето на ...

Екстерното е манипулација, државен испит е концептот на Владата

Денешен - 21.11.2014

Државен испит е концептот на Владата, а не екстерно тестирање, како што неточно беа манипулирани студентите и јавноста од некои структури. Целта на овој концепт, кој е во фаза на финализирање, како што велат за МИА од Владата, е зголемување на ...

Влада :Екстерното е манипулација, државен испит е концептот

Локално - 21.11.2014

Државен испит е концептот кој произлегува од владината идеја, а не екстерно тестирање како што неточно беа информирани студентите и јавноста од одредени партиско-политички поттикнати структури.

ВМРО-ДПМНЕ контра опозицијата: Вие стоите позади сите манипулации и невистини и ги вознемирувате студентите

Фактор - 21.11.2014

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на пресот на опозицијата која денеска излезе со став барајќи од власта целосно да се откаже од екстерното тестирање. Екстерното тестирање кое опозицијата го посочува е манипулација и невистина а она што ние го предлагаме е ...

Нема да има екстерно, туку државен испит

Тера - 21.11.2014

Државен испит е концептот кој произлегува од владината идеја, а не екстерно тестирање како што неточно беа информирани студентите и јавноста од одредени партиско-политички поттикнати ...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ предизвикува вознемиреност кај студентите

Локално - 21.11.2014

Екстерниот испит кој СДСМ твдри дека треба да се полага е манипулација и невистина.Се работи за идеја за државен испит кој е премногу различен од екстерното полагање. ВМРО-ДПМНЕ реагира на денешната прес конференцијата на претседателот на Комисијата ...

Екстерното е манипулација, државен испит е концептот на Владата

Вечер Прес - 21.11.2014

Државен испит е концептот на Владата, а не екстерно тестирање, како што неточно беа манипулирани студентите и јавноста од некои структури. Целта на овој концепт, кој е во фаза на финализирање, како што велат за МИА од Владата, е зголемување на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ стои позади манипулациите за екстерното

Н.Македонија - 21.11.2014

ВМРО-ДПМНЕ во денешната реакција на прес-конференцијата на Петар Атанасов, наведува дека СДСМ се демаскираше и покажа дека токму тие стојат позади сите манипулации и невистини со кои предизвикаа вознемиреност на студентите, а со единствена цел да ги ...

Екстерното е манипулација, државен испит е концептот на Владата

Lider - 21.11.2014

Државен испит е концептот на Владата, а не екстерно тестирање, како што неточно беа манипулирани студентите и јавноста од некои структури. Целта на овој концепт, кој е во фаза на финализирање, како што велат за МИА од Владата, е зголемување на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ стои позади манипулациите и невистините за екстерното

Lider - 21.11.2014

ВМРО-ДПМНЕ во денешната реакција на прес-конференцијата на Петар Атанасов, наведува дека СДСМ се демаскираше и покажа дека токму тие стојат позади сите манипулации и невистини со кои предизвикаа вознемиреност на студентите, а со единствена цел да ги ...

Груевски: Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење

Канал5 - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски: Државниот испит ќе може да се полага повеќе пати

Утрински - 20.11.2014

Премиерот истакна дека студентите имаат право на различно мислење и право на протест и посочи оти тоа го почитува Тетово - „Државниот испит во втора година ќе може да се полага повеќе пати.

Груевски: Eкстерното тестирање ќе важи само за идните студенти

Фокус - 20.11.2014

Премиерот објасни и дека доколку се воведе оваа новина студентите ќе имаат право да полагаат се додека не положат. Екстерното тестирање, доколку се изгласа, ќе биде наменето за студентите кои допрва ќе се запишат на факултет.

Груевски: Целта е да имаме нови генерации со поголемо знаење

Канал5 - 20.11.2014

Размислувањата околу воведување на екстерно тестирање на факултетите се со цел подобрување на знаењето и квалитетот на високото образование, односно младите луѓе да добијат диплома со знаење кое понатаму ќе им помогне во животот, вели премиерот ...

Екстерното ќе го полагаат идните генерации студенти

Телма - 20.11.2014

Владата се уште излегува со јасен став дали ќе има екстерен испит за студентите, но затоа има детални информации за начинот на кој тој би се релизирал. Премиерот прв пат откри дека нема да важи за студентите кои веќе ги започнале своите студии, туку ...

Груевски: Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење

Утрински - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски: Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите

Вест - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски: Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење

24 Вести - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски најави измени на предлогот за екстерно на факултетите

Press24 - 20.11.2014

Премиерот Никола Груевски денеска најави дека владата е подготвена да ги прифати предлозите на студентите и дека ќе направи се за да се изнајде квалитетно решение кое ќе го подобри квалитетот на високото образование.

Груевски не се откажува од екстерното: Ќе се полага се додека не се положи!

+инфо - 20.11.2014

Не е точно, како што се појавија некои шпекулации, дека нема да се предвиди можност за повеќекратно полагање на државниот испит во втора година, ќе има можност секој да полага онолку пати се додека не положи, изјави денеска премиерот Никола Груевски ...

Груевски: Идејата е оној кој земал диплома без знаење да седне и научи

Нова ТВ - 20.11.2014

- Размислувањата што ги сподели Владата со јавноста во правец на подобрување на знаењето и квалитетот во високото образование се мотивирани за да се помогне на студентите, младите луѓе да добијат диплома со знаење кое што ќе им помогне во животот ...

Груевски најави измени на предлогот за екстерно тестирање

Макфакс - 20.11.2014

Премиерот Никола Груевски најави измени на предлгот за екстерно тестирање на студентите, откако илјадници студенти излегоа на протест против овој начин на тестирање. Груевски најави дека екстерниот испит нема да важи за студентите кои веќе ги ...

Груевски: Целта на оценувањето е студентите да имаат посилно знаење

Радио МОФ - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски за предлогот да се воведе екстерно оценување на универзитетите, пренесе агенцијата МИА.

Груевски: Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење

Сител - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски: Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење

Нетпрес - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово, пренесува ...

Груевски: Студентите имаат право на протест, ќе се слушнат сите мислења за екстерното

Сител - 20.11.2014

Го почитувам правото на студентите преку протест да го изразт различното мислење. Премиерот Грувски денска од Тетово со јасна порака. Владата е подготвена да гислушне сите мислења за оценувањето на студентитепред да го изготви законското решение.

Груевски: Со широка дебата да се надминат недостатоците во високото образование

МРТ - 20.11.2014

Министерството за образование веќе спроведува дебати на кои се акумулираат мислења. Пред да се донесе финалната одлука - сите предлози ќе се анализраат... Со широка дебата во која ќе бидат вклучени и студентите и професорите ќе се бара начин како да ...

Груевски: Нема екстерно тестирање за студентите кои студираат во моментов

Press24 - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски: Целта на оценувањето е студентите да имаат посилно знаење

Курир - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово, пренесува ...

ГРУЕВСКИ: Ќе има широка јавна дебата за оценувањето на студентите

Телеграф - 20.11.2014

Доколку се донесе законот за екстерна проверка на знаењето, тој ќе важи за студентите што допрва ќе се запишат на факултет Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите . Целта е да имаме нови генерации со поголемо знаење и креативност, ...

Груевски - Студентите ќе полагаат, се додека не положат

Р.С.Европа - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тој смета дека намерите за надворешно оценување се добри, но секако, тие нема да се ...

Никола Груевски: Екстерното тестирање ќе важи само за идните студенти

Факултети - 20.11.2014

Според премиерот Никола Груевски, доколку се донесе законот тој ќе важи за студентите кои ќе се запишат допрва на факултет. "Министерството за образование и наука внимателно и темелно ја спроведува оваа јавна расправа, се слушаат сите мислења, се ...

Груевски најави измени на предлогот за екстерно тестирање

Кајгана - 20.11.2014

Премиерот Никола Груевски најави измени на предлгот за екстерно тестирање на студентите, откако илјадници студенти излегоа на протест против овој начин на тестирање. Груевски најави дека екстерниот испит нема да важи за студентите кои веќе ги ...

Груевски: За екстерното ќе се спроведе широка дебата

Нетпрес - 20.11.2014

Премиерот Никола Груевски денеска најави дека владата е подготвена да ги прифати предлозите на студентите и дека ќе направи се за да се изнајде квалитетно решение кое ќе го подобри квалитетот на високото образование.

Груевски: Ќе се тестираат студентите кои допрва ќе се запишуваат на факултет

МКД - 20.11.2014

Размислувањата што ги сподели Владата со јавноста во правец на подобрување на знаењето и квалитетот во високото образование се мотивирани за да се помогне на студентите, младите луѓе да добијат диплома со знаење кое што ќе им помогне во животот ...

Груевски: Целта е тие што добиле оценка без знаење, да почнат да учат

А1 On - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски: Студентите имаат право на протест, ќе се слушнат сите мислења

Денешен - 20.11.2014

Студентите имаат право на различно мислење и право на протест и посочи оти тоа го почитува. Она што е значајно, е дека сега сме во фаза на јавна дебата, се слушаат сите мислења по ова прашање, изјави денеска премиерот Никола Груевски по ...

Груевски: Студентите ќе полагаат сè додека не положат

Sky - 20.11.2014

Ќе има можност секој да полага сè додека не положи, изјави денеска премиерот Никола Груевски во врска со воведувањето на екстерното тестирање за студентите. – Нам целта ни е ако некој дошол до преодна оценка без знаење, да биде натеран да научи.

Груевски: За екстерното ќе се спроведе широка дебата

Точка - 20.11.2014

Премиерот Никола Груевски денеска најави дека владата е подготвена да ги прифати предлозите на студентите и дека ќе направи се за да се изнајде квалитетно решение кое ќе го подобри квалитетот на високото образование.

Студентите имаат право на протест, нашата цел е да имаме нови генерации со посилно знаење

Вечер Прес - 20.11.2014

Премиерот истакна дека студентите имаат право на различно мислење и право на протест и посочи оти тоа го почитува. Она што е значајно, посочи, е дека сега сме во фаза на јавна дебата, се слушаат сите мислења по ова прашање.

Груевски: Секој ќе може да полага додека не положи

Република - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски: Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност!

Пулс24 - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово, пренесува ...

Груевски: Целта ни е, ако некој дошол до оценка без знаење, да биде натеран да научи

Либертас - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски: Младите треба да добијат диплома што ќе им помогне во животот

Локално - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Груевски со нови предлог измени за екстерното тестирање, Опозицијата апелира на лошите последици од истото!

Фактор - 20.11.2014

Премиерот Никола Груевски денеска излезе со нови најавени измени на предлгот за екстерно тестирање на студентите, откако пред три дена околу 3000 илјди студенти излегоа на маршовен протест за да го изкажат несогласувањето со оваа одлука .

Груевски: Студентите ќе полагаат државен испит додека не положат

Н.Македонија - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово - ...

Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење

Идивиди - 20.11.2014

Тетово, 20 ноември 2014 (МИА) – Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на ...

Груевски: Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење

Lider - 20.11.2014

Ќе се слушнат сите мислења за оценувањето на студентите. Целта е да имаме нови генерации со посилно знаење и креативност, изјави денеска премиерот Никола Груевски по одбележувањето 13 години од основање на Универзитетот на ЈИЕ во Тетово.

Како се полагаат приемните испити во Јужна Кореја

Факултети - 18.11.2014

За децата во Јужна Кореја полагањето на приемниот испит е најважнито ден од животот. Повеќе од половина милион јужно-корејски средношколски одат на приемен испит за факултет, за кој се преземаат соодветни мерки за да се спроведе апсолутна тишина, за ...