TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: И Пендаровски знае дека власта е криминална

Фокус - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели, велат денеска од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа

Канал5 - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели. За која црна економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата вели ...

Стоилковски: Додека Заев зборува за економски раст, Пендаровски повикува на масовно иселување

Канал5 - 24.11.2019

Доколку не бил претседател ќе заминел од државата - ова е изјава на Претседател на држава. Ова е изјава со која се демаскира сета лага која што двоецот Заев и Пендаровски ја продаваа минатите години, само и само да се дограбат и задржат на власт! ...

Какви ефекти предизвика изјавата на Пендаровски?

Канал5 - 24.11.2019

Намерата на претседателот Стево Пендаровски била да покаже емпатија кон младите, но целта не е постигната, сметаат дел од комуниколозите, коментирајќи ја вчерашната изјава на шефот на државата.

За едни искрена, за други скандалозна – коментари по изјавата на Пендаровски

ТВ21 - 24.11.2019

Ова беше изјавата на претседателот Стево Пендаровски на вчерашниот Форум на млади лидери во Нови Сад. Џабир Дерала од центарот за слобода, ЦИВИЛ вели дека изјавата е фантастична и искрена.

ВМРО-ДПМНЕ: Три години со СДСМ Македонија пропаѓа, младите константно се иселуваат

Нетпрес - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели, констатитараат од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, прашувајќи во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Три години Македонија пропаѓа, младите константно се иселуваат

Сител - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели. За која црна економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата вели ...

Мицкоски: Јас да бев Пендаровски, прво би заминал од местото претседател

Слободен Печат - 24.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за порталот Курир, ја коментира изјавата на претседателот Стево Пендаровски за тоа дека доколку не би бил претседател, би заминал од државата.

Мицкоски за Пендаровски: Какво лицемерие, дома велат дошол живот, а надвор ај да се иселиме

+инфо - 24.11.2019

Во интервјуто со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за Курир , тој ја коментира и изјавата на Стево Пендаровски -„доколку не би бил претседател, би заминал од државата“. – Претседателот Пендаровски одбран од партијата која е 3 години на власт ...

Мицкоски: Јас кога би бил Пендаровски, после вакво признание, прво би заминал од местото претседател

МКД - 24.11.2019

Не очекувам одложување на изборите, и очекувам убедлива победа на изборите. Власта е во колективна паника и е фрагментирана на десетици струи и тивки жаришта на конфликти кои во периодот што следи ќе се засилуваат.

Стоилковски: Пендаровски повикува на масовно иселување, додека владата лаже дека блескаме со 17 илјади денари

Нетпрес - 24.11.2019

Доколку не бил претседател ќе заминел од државата – ова е изјава на Претседател на држава. Ова е изјава со која се демаскира сета лага која што двоецот Заев и Пендаровски ја продаваа минатите години, само и само да се дограбат и задржат на власт, ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Пендаровски буквално им порача на граѓаните- ниту живот ќе видите, ниту работа ќе видите

А1 On - 24.11.2019

Доколку не бил претседател ќе заминел од државата – ова е изјава на Претседател на држава. Ова е изјава со која се демаскира сета лага која што двоецот Заев и Пендаровски ја продаваа минатите години, само и само да се дограбат и задржат на власт!, ...

ВМРО-ДПМНЕ: За која економија зборува власта кога и претседателот вели дека би се отселил

Макфакс - 24.11.2019

Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели, велат утрово од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение и прашуваат за која економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата ...

Стоилковски: Стево Пендаровски ја понижи државата и сите кои гласале за него

Сител - 24.11.2019

Доколку не бил претседател ќе заминел од државата – ова е изјава на Претседател на држава. Ова е изјава со која се демаскира сета лага која што двоецот Заев и Пендаровски ја продаваа минатите години, само и само да се дограбат и задржат на власт! ...

Пендаровски има разбирање зошто младите се иселуваат, да не бил претседател и тој ќе го сторел тоа

OhridNews - 24.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во обраќање на Форумот на млади лидери во Нови Сад, Србија, зборувајќи за европските перспективи на земјите од регионот истакна дека има разбирање за иселувањето на младите, посочувајќи дека никој не е луд да го троши ...

Мицкоски: Изјавата на Пендаровски е признание дека власта прави пустош и Заев ја води државата во амбис

Press24 - 24.11.2019

Не очекувам одложување на изборите, и очекувам убедлива победа на изборите. Власта е во колективна паника и е фрагментирана на десетици струи и тивки жаришта на конфликти кои во периодот што следи ќе се засилуваат.

Стоилковски: Пендаровски повикува на масовно иселување поголемо од она што се случува на истокот, додека владата лаже ...

Курир - 24.11.2019

Доколку не бил претседател ќе заминел од државата – ова е изјава на Претседател на држава. Ова е изјава со која се демаскира сета лага која што двоецот Заев и Пендаровски ја продаваа минатите години, само и само да се дограбат и задржат на власт, ...

ВМРО-ДПМНЕ: За која црна економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата вели дека би се иселил кога не би ...

Курир - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: И Пендаровски знае дека власта е криминална

МКД - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели. За која црна економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата вели ...

Стоилковски: Никој ја нема понижено државата повеќе од двоецот Заев-Пендаровски

24Инфо - 24.11.2019

Интегрален текст од прес конференција на Наум Стоилковски,портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Доколку не бил претседател ќе заминел од државата – ова е изјава на Претседател на држава. Ова е изјава со која се демаскира сета лага која што двоецот Заев и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Три години Македонија пропаѓа, младите константно се иселуваат

4NEWS - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели. За која црна економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата вели ...

ВМРО-ДПМНЕ: За која црна економска политика зборува Заев кога и Пендаровски сака да се сели

Денешен - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа, се истакнува во денешната реакција од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. – Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели.

ВМРО-ДПМНЕ: За која економска политика зборува Заев, кога и Пендаровски вели дека би се иселил кога не би бил ...

Локално - 24.11.2019

„Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели“, велат утрово од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Три години Македонија пропаѓа, младите константно се иселуваат

Либертас - 24.11.2019

Скопје, 24 ноември 2019 Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели.

Наум Стоилковски: Стево Пендаровски ја понижи државата и сите кои гласале за него

Либертас - 24.11.2019

Доколку не бил претседател ќе заминел од државата – ова е изјава на Претседател на држава. Ова е изјава со која се демаскира сета лага која што двоецот Заев и Пендаровски ја продаваа минатите години, само и само да се дограбат и задржат на власт! ...

За едни искрена, за други скандалозна – коментари по изјавата на Пендаровски

4NEWS - 24.11.2019

Ова беше изјавата на претседателот Стево Пендаровски на вчерашниот Форум на млади лидери во Нови Сад. Џабир Дерала од центарот за слобода, ЦИВИЛ вели дека изјавата е фантастична и искрена.

ВМРО-ДПМНЕ: Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа

iPortal - 24.11.2019

„Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели“, се вели во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Кого го „здоболе“ вистината на претседателот Стево Пендаровски?

еМагазин - 24.11.2019

Лавина реакции предизвика изјавата на претседателот Стево Пендаровски дадена на 4.Регионален младински лидерски форум во Нови Сад каде што рече дека „Кога не би бил претседател и тој би се иселил од својата земја“.

„Пендаровски кога ќе си оди нека го изгасне светлото во државата“: Претседателот на „тапет“ на Твитер

еМагазин - 24.11.2019

Изјавата на претседателот Стево Пендаровски дадена на Форумот на млади лидери во Нови Сад, Србија, дека и тој би се иселил од Македонија да не бил претседател предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи.

ВМРО-ДПМНЕ: Сите знаат дека со СДСМ Македониjа пропаѓа, само Заев има розеви очила и не ја гледа реалноста

24Инфо - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели. За која црна економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата вели ...

„И Грујо не беше претседател на држава, затоа се пресели човекот“ - реакциите не престануваат

Фактор - 24.11.2019

„И Грујо не беше претседател на држава, затоа се пресели човекот“. Ова е една од бројните реакции на ф ејсбук и на твитер, каде не престануваат шеговитите досетки на сметка на изјавата на претседателот Стево Пендаровски, дека и тој би се иселил да ...

И Пендаровски би се иселил од Македонија, еми ние што да кажеме

еМагазин - 24.11.2019

Кога претседател на државата ќе каже дека би се иселил од неговата земја, ќе ги натера сериозно да размислат за својата иднина дури и тие кои никогаш не размислувале да се иселат од Македонија.

Мицкоски: Изјавата на Пендаровски е признание дека власта прави пустош и Заев ја води државата во амбис

24Инфо - 24.11.2019

Не очекувам одложување на изборите, и очекувам убедлива победа на изборите. Власта е во колективна паника и е фрагментирана на десетици струи и тивки жаришта на конфликти кои во периодот што следи ќе се засилуваат.

Мицкоски: Власта е поделена на десетици струи и тивки жаришта на конфликти

Фактор - 24.11.2019

Не очекувам одложување на изборите, и очекувам убедлива победа на изборите. Власта е во колективна паника и е фрагментирана на десетици струи и тивки жаришта на конфликти кои во периодот што следи ќе се засилуваат.

Ивон Величковски за изјавата на Пендаровски: Каков израз на немоќ…

Република - 24.11.2019

Поранешниот пратеник од Либерална партија, Ивон Величковски, се надоврза на лавината реакции по изјавата на Стево Пендаровски дека, ако не бил претседател, би се иселил од државата. Изјавата на Пендаровски е несомнено професорска и искрена, но не и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Три години Македонија пропаѓа, младите константно се иселуваат

Опсервер - 24.11.2019

Скопје, 24 ноември 2019 Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели.

Стоилковски: Додека уверуваат дека семејства можат да живеат со 17 илјади денари, Пендаровски вели не би останал ниту ...

Скопје1 - 24.11.2019

Доколку не бил претседател ќе заминел од државата – ова е изјава на Претседател на држава. Ова е изјава со која се демаскира сета лага која што двоецот Заев и Пендаровски ја продаваа минатите години, само и само да се дограбат и задржат на власт! ...

Мицкоски: Тие што треба да го донесат лекот, велат да се иселиме

Expres - 24.11.2019

„Претседателот Пендаровски одбран од партијата која е 3 години на власт сакал да ја напушти државата зошто тука не се живеело. Би му кажал таквото негово поразително чувство да му го каже на неговиот шеф Заев, бидејќи тој три години ја води државата ...

ВМРО-ДПМНЕ: За која црна економија зборува Заев, кога и шефот на државата вели дека би се иселил

MakPress - 24.11.2019

Три години СДСМ, три години Македонија пропаѓа. Младите константно се иселуваат, а вчера и Стево Пендаровски кажа доколку нема функција како претседател и тој ќе се исели За која црна економска политика зборува Заев, кога и шефот на државата вели ...

Мицкоски: Кога би бил Пендаровски прво би заминал од местото претседател после вакво едно признание

Скопје1 - 24.11.2019

Не очекувам одложување на изборите, и очекувам убедлива победа на изборите. Власта е во колективна паника и е фрагментирана на десетици струи и тивки жаришта на конфликти кои во периодот што следи ќе се засилуваат.

Ивон Величковски за изјавата на Пендаровски: Каков израз на немоќ…

Expres - 24.11.2019

Поранешниот пратеник од Либерална партија, Ивон Величковски, се надоврза на лавината реакции по изјавата на Стево Пендаровски дека, ако не бил претседател, би се иселил од државата. „Изјавата на Пендаровски е несомнено професорска и искрена, но не и ...

Пендаровски:Изјавата врамена во дневно партиска пресметка, одговорноста за иселување на младите е и моја

AKO - 24.11.2019

По бурата што ја предизвика со контроверзната изјава на Форумот на млади лидери во Нови Сад, претседателот Стево Пендаровски, се дообјаснува, преземејќи дел од одговорноста за иселувањето на младите од земјата.

Стоилковски: Пендаровски ја понижи државата и ги понижи сите оние кои гласале за него

MakPress - 24.11.2019

Доколку не бил претседател ќе заминел од државата - ова е изјава на Претседател на држава. Ова е изјава со која се демаскира сета лага која што двоецот Заев и Пендаровски ја продаваа минатите години, само и само да се дограбат и задржат на власт! ...

ЛАТАС: По функцијата Пендаровски ќе се отсели за Бугарија или Албанија- ТОЈ СИ ЈА ЗАКОПА КАРИЕРАТА

Магазин - 24.11.2019

Кога не би бил претседател и јас би заминал од Македонија, рече претседателот на државава Стево Пендаровски, и си ја закопа кариерата со реченица која ќе му ја памтат цел живот. Да предводиш и претставуваш држава во која ни самиот не веруваш не е ...

Пендаровски: Не можеме да ги кривиме младите, кога не би бил претседател и јас би се иселил од Македонија

IRL - 23.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски на Форумот на млади лидери во Нови Сад изрази разбирање за младите кои се иселуваат од државата и истакна дека политичарите имаат одговорност да го трансформираат општеството, со цел да се задржат младите ...

Пендаровски: Ја разбирам потребата за дневни партиско-политички пресметки, но неспорно е дека губиме млад кадар

Канал5 - 23.11.2019

Ја разбирам потребата дадената изјава да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар, соопшти претседателот Стево Пендаровски преку допис од ...

Пендаровски: Доколку нема поголеми плати и поквалитетен живот, младите ќе продолжат да се иселуваат

Фокус - 23.11.2019

Ја разбирам потребата дадената изјава да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар, соопшти претседателот Стево Пендаровски преку допис од ...

(ВИДЕО) Пендaровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

ТВ21 - 23.11.2019

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, рече во Нови Сад дека ќе се исели од својата земја доколку не беше претседател, затоа што „никој не е луд што го поминуваат својот живот во преговори преговарајќи и просечната плата од 400 ...

Пендаровски: Со 400 евра просечна плата и јас би се отселил од државата

Телма - 23.11.2019

Белата чума нема да запре ниту наредните две години, оцени претседателот Пендаровски во неговото излагање на Регионален младински форум во Нови Сад. Тој смета дека е потребно менување на менталниот склоп во регионот.

Како одговорни политичари мора на младите да им понудиме прва шанса да успеат дома, а не да се селат, рече Пендаровски ...

Сакам да кажам - 23.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека регионалните лидери, како одговорни политичари, мора на младите да им понудат можност дома да ја имаат првата шанса за да успеат и оти само така ќе има надеж дека младите ќе останат во своите матични земји.

Пендаровски: Да не сум претседател, и самиот би се отселил од Македонија

24 Вести - 23.11.2019

Претседателот Пендаровски од Форум на млади во Нови Сад настапи искрено пред младите и вели дека никој не е луд да го троши животот додека траат преговорите со Европската Унија. Пендаровскивели дека состојбата во државата не е добра за ...

Пендаровски: „Да не бев претседател и јас ќе се иселев“ - ги повика ли претседателот младите да се иселат?

Канал5 - 23.11.2019

„Никој не е луд да го троши животот во држава која со години преговара со ЕУ“, истакна македонскиот претседател Стево Пендаровски при обраќањето на Форумот на млади лидери во Нови Сад. Додавајќи „да не бев претседател и јас ќе се иселев“.

Пендаровски од Нови Сад: Да не бев претседател и јас ќе се иселев од Македонија

ТВ21 - 23.11.2019

Од Нови сад , претседателот Пендаровски зборувајќи пред младите кои учествувале на Форумот на млади лидери испрати помалку скандалозна изјава дека дека и тој самиот би се отселил од Македонија.Изјавата наиде и на критика кај опозициската ВМРО дпмне ...

ТВ21 АНКЕТА: Граѓаните на иста линија со претседателот и тие би се иселиле од државава

ТВ21 - 23.11.2019

Ги прашавме и граѓаните , дали и тие како и Претседателот Пендаровски , размислуваат да се иселат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако блеска економијата како што вели Заев, немаше и Пендаровски да сака да се исели од Македонија.

Канал5 - 23.11.2019

Да блескавме како економија и држава како што тврди Зоран Заев и владата, немаше и Стево Пендаровски да сака да се исели од Македонија. Попусти се сите фингирани бројки од владата кои со розови очила ја гледаат црната реалност.

Пендаровски: Со 400 евра просечна плата и јас би се отселил од државата

Алсат-М - 23.11.2019

Белата чума нема да запре ниту наредните две години, оцени претседателот Пендаровски во неговото излагање на Регионален младински форум во Нови Сад. Тој смета дека е потребно менување на менталниот склоп во регионот.

Пендаровски: Како одговорни политичари на младите мора да им обезбедиме можности да успеат во својата матична земја

Сител - 23.11.2019

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски денеска во Нови Сад се обрати на 4. Регионален младински форум – Претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот, претседателот Пендаровски рече дека нашите општества ...

Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

Макфакс - 23.11.2019

Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите, вели претседателот Стево Пендаровски, надоврзувајќи се на изјавата во Нови Сад, каде денеска кажа дека и тој би се иселил од Македонија доколку не е претседател.

Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

А1 On - 23.11.2019

Ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни, вели претседателот Пендаровски преку ...

ВМРО-ДПМНЕ: Немаше и Пендароски да сака да се исели, ако блескаше економијата

+инфо - 23.11.2019

Според ВМРО-ДПМНЕ иселувањето е последица на презадолженост на државата. Да блескавме како економија и држава како што тврди Зоран Заев и владата, немаше и Стево Пендаровски да сака да се исели од Македонија, реагира ВМРО-ДПМНЕ на економската ...

Ниту Пендаровски не му верува на Заев кој ветуваше намалување на иселувањето, отворање работни места и зголемување на ...

Курир - 23.11.2019

Откако денеска во јавноста се појави видео изјавата на претседателот Стево Пендаровски каде вели дека и тој доколку не би бил претседател би се отселил од државата со просечна плата од 400-тини евра, јавноста остро и бурно реагираше.

Пендаровски: Кога не би бил претседател и јас би се селел од мојата држава

Р.С.Европа - 23.11.2019

Шансата да се задржат младите луѓе во регионот е во тоа Западен Балкан да почне да ги користи сопствените ресурси и да продолжи со регионални автономни инцијативи, создавајќи нешто како мала ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски во Нови Сад.

Владата задоволна од растот на економијата, ВМРО-ДПМНЕ смета дека бројките се фингирани

Сител - 23.11.2019

Бројот на вработени расте, платите се зголемуваат, цената на струјата е стабилна, извозот и инветсициите одат нагоре. Власта направи анализа во која стои дека економијата расте, а граѓаните добиваат.

Пендаровски: Младите можат да одат каде сакаат и тоа не може никој да им го забрани

Press24 - 23.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Нови Сад се обрати на 4. Регионален младински форум – Претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот, претседателот Пендаровски рече дека нашите општества може да напредуваат, ...

Пендаровски:Ја разбирам потребата за партиско-политички пресметки, но неспорно е дека губиме млад кадар

Нова ТВ - 23.11.2019

Ја разбирам потребата дадената изјава да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар, соопшти претседателот Стево Пендаровски преку допис од ...

Пендаровски: Одговорноста за отселувањето на младите е на сите политички водства, вклучително и моја

Press24 - 23.11.2019

Ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар.

Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

+инфо - 23.11.2019

Доколку немаат суштинска европска перспектива, поголеми плати и поквалитетен живот, младите ќе продолжат масовно да се иселуваат. Младите мора да имаат прва шанса да успеат дома, вели Пендаровски.

Пендаровски појаснува: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

МКД - 23.11.2019

„Ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар.

Пендаровски: Да не сум претседател, и јас би се иселил од својата држава

Сител - 23.11.2019

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски во Нови Сад истакна дека би се иселил од својата држава доколку не би бил претседател, затоа што „никој не е луд да го троши својот живот во која со години треба да се преговара за поглавјата, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Државава има потреба од обнова и вистински политики и реформи

Сител - 23.11.2019

Да блескавме како економија и држава како што тврди Зоран Заев и владата, немаше и Стево Пендаровски да сака да се исели од Македонија. Попусти се сите фингирани бројки од владата кои со розови очила ја гледаат црната реалност.

Пендаровски: Ја разбирам потребата за дневни партиско-политички пресметки, но неспорно е дека губиме млад кадар

Нетпрес - 23.11.2019

Ја разбирам потребата дадената изјава да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар, соопшти претседателот Стево Пендаровски преку допис од ...

Пендаровски: И јас ќе се отселев од мојата земја да не бев претседател (ВИДЕО)

Слободен Печат - 23.11.2019

Пендаровски од Форумот за млади лидери во Нови Сад истакна дека на младите во регионот не им била дадена шанса и дека имаат право да одат и да бараат работа во светот, ако политичарите не им дадат соодветна перспектива.

Пендаровски пред младите во Нови Сад: Да не бев претседател би се иселил од земјата

Радио МОФ - 23.11.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски, на Регионалниот форум на млади лидери во Нови Сад изјави дека би се иселил од својата земја доколку не е претседател. Никој не е луд да го троши животот додека преговорите со ЕУ траат со години, а ...

Пендаровски: Доколку нема поквалитетен живот, младите ќе продолжат масовно да се иселуваат

Курир - 23.11.2019

Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите, вели претседателот Стево Пендаровски, надоврзувајќи се на изјавата во Нови Сад, каде денеска кажа дека и тој би се иселил од Македонија доколку не е претседател.

Анкета на ТВ21: Граѓаните на иста линија со претседателот и тие би се иселиле од Македонија

Курир - 23.11.2019

Ги прашавме и граѓаните , дали и тие како и Претседателот Пендаровски , размислуваат да се иселат од ...

Пендаровски: Да не сум претседател, и јас би се иселил од својата држава

Нетпрес - 23.11.2019

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски во Нови Сад истакна дека би се иселил од својата држава доколку не би бил претседател, затоа што „никој не е луд да го троши својот живот во која со години треба да се преговара за поглавјата, ...

Пендаровски во Нови Сад: Ако не бев претседател, и јас би се иселил од мојата држава

МКД - 23.11.2019

Ако не сум претседател, јас би се иселил од мојата држава. Никој не е луд да го троши својот живот во кој со години треба да се прееговара за поглавјата, а просечната плата во мојата држава е 400 евра.

Пендаровски: Да не сум претседател, и јас би се иселил од својата држава

Курир - 23.11.2019

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски во Нови Сад истакна дека би се иселил од својата држава доколку не би бил претседател, затоа што „никој не е луд да го троши својот живот во која со години треба да се преговара за поглавјата, ...

Пендаровски: Да не сум претседател би се отселил од мојата земја

+инфо - 23.11.2019

Според него, шанса да се задржат младите во регионот е Западен Балкан да почне да ги користи своите ресурси и да продолжи со регионални автономни иницијативи и да создаде нешто како мала ЕУ.

Пендаровски: Да не сум Претседател и самиот би се иселил од мојата земја

Press24 - 23.11.2019

Да не сум Претседател и самиот би се иселил од мојата земја, ова, како што пренесува Блиц.рс , го изјавил македонскиот претседател, Стево Пендаровски, на Форумот на млади лидери во Нови Сад.

Пендаровски: Да не бев претседател и јас би се иселил од својата земја

Макфакс - 23.11.2019

Шансата да се задржат младите луѓе во регионот е во тоа Западен Балкан да почне да ги користи сопствените ресурси и да продолжи со регионални автономни инцијативи, создавајќи нешто како мала ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски во Нови Сад.

Пендаровски: Да не бев претседател и јас би се иселил од мојата земја

А1 On - 23.11.2019

Шансата да се задржат младите луѓе во регионот е во тоа Западен Балкан да почне да ги користи сопствените ресурси и да продолжи со регионални автономни инцијативи, создавајќи нешто како мала ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски во Нови Сад.

Пендаровски ја објаснува изјавата дека би се иселил: Младите мора да имаат прва шанса да успеат дома

PressingTV - 23.11.2019

Претедателот Стево Пендаровски на Фејсбук ја дообјаснува изјавата дадена во Нови Сад дека да не би бил претсдател и тој би се иселил од земјата. Ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде ...

Пендаровски од Нови сад: Да не бев претседател, и јас ќе се иселев од мојата земја (ВИДЕО)

iPortal - 23.11.2019

Шансата да се задржат младите во регионот е доколку Западен Балкан почне да ги користи своите ресурси и да продолжи со регионални автономни иницијативи и да создаде нешто како мала ЕУ, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски.

И Пендаровски би се иселил од земјава да не е претседател

Фактор - 23.11.2019

Шансата да се задржат младите во регионот е доколку Западен Балкан почне да ги користи своите ресурси и да продолжи со регионални автономни иницијативи и да создаде нешто како мала ЕУ, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски.

ПЕНДАРОВСКИ СЕ ЖАЛИ: Мојата изјава е врамена во дневно политички пресметки

Денешен - 23.11.2019

Ја разбирам потребата дадената изјава да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар, соопшти претседателот Стево Пендаровски преку допис од ...

Твитерџиите не мируваат - Свечено да го испратиме претседателот Стево на аеродром

Фактор - 23.11.2019

„Свечено испраќање на претседателот Стево на аеродром“, ова е една од шегите што се појавија на социјалните мрежи, откако претседателот Стево Пендаровски, на младински форум во Нови Сад, рече дека со плата од 400 евра, и тој би се иселил од земјава ...

Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

24Инфо - 23.11.2019

Претседателот стево Пендаровски ја објасни неговата изјава дадена денеска во Нови Сад, дека „ако не беше претседател ќе се иселеше од Македонија“, што предизвика реакции од политичките партии.

Пендаровски: Да не бев претседател ќе се иселев од Македонија

PressingTV - 23.11.2019

Шансата да се задржат младите во регионот е доколку Западен Балкан почне да ги користи своите ресурси и да продолжи со регионални автономни иницијативи и да создаде нешто како мала ЕУ – вели претседателот на Македонија, Стево Пендаровски.

Пендаровски: Како одговорни политичари на младите мора да им обезбедиме можности да успеат во својата матична земја

Опсервер - 23.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска во Нови Сад се обрати на 4. Регионален младински форум – Претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот, претседателот Пендаровски рече дека нашите ...

Димовски бара на Пендаровски да му се даде можност да се исели

Република - 23.11.2019

пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ – Илија Димовски, по изјавата на претседателот Стево Пендаровски. Димовски напиша дека треба да му се даде можност да се исели на државата. Полоша изјава од Претседател на држава немало во последните 30 години.

Граѓаните на иста линија и тие како Пендаровски би се иселиле од државава

4NEWS - 23.11.2019

Ги прашавме и граѓаните , дали и тие како и Претседателот Пендаровски , размислуваат да се иселат од државава. Извор: ...

Пендаровски од Нови Сад: Да не бе претседател и јас ќе се иселев од Македонија

4NEWS - 23.11.2019

Од Нови сад , претседателот Пендаровски зборувајќи пред младите кои учествувале на Форумот на млади лидери испрати помалку скандалозна изјава дека дека и тој самиот би се отселил од Македонија.Изјавата наиде и на критика кај опозициската ВМРО дпмне ...

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS - 23.11.2019

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, рече во Нови Сад дека ќе се исели од својата земја доколку не беше претседател, затоа што „никој не е луд што го поминуваат својот живот во преговори преговарајќи и просечната плата од 400 ...

Пендаровски се дообјасни: Младите мора да имаат прва шанса да успеат дома

Либертас - 23.11.2019

Претседателот Пендаровски на фејсбук ја објасни изјавата која ја дал на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад. -Ја разбирам потребата дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде врамена во дневни ...

ВМРО-ДПМНЕ: Државава има потреба од обнова и вистински политики и реформи

4NEWS - 23.11.2019

Да блескавме како економија и држава како што тврди Зоран Заев и владата, немаше и Стево Пендаровски да сака да се исели од Македонија. Попусти се сите фингирани бројки од владата кои со розови очила ја гледаат црната реалност.

Пендаровски: Зошто изјавата за иселувањето се стави во дневно политички пресметки

Фактор - 23.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека неговата искрена изјава дадена на Регионалниот младински форум во Нови Сад, не треба да се става во дневно-политички пресметки. Ова следува откако претседателот на Форумот рече дека и тој би се иселил од ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Да не бев претседател, ќе се преселeв од мојата земја

Либертас - 23.11.2019

Да не бев претседател, ќе се преселив од мојата земја, изјавил претседателот Стево Пендаровски на Форум за млади лидери во Нови Сад сакајќи да ја илустрира состојбата на чекање за влез во ЕУ , во земјава и регионот , пренесуваат српските медиуми.

Пендаровски се дообјaсни: Младите мора да имаат прва шанса да успеат дома

Република - 23.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски ја објасни неговата изјава дадена денеска во Нови Сад, дека „ако не беше претседател ќе се иселеше од Македонија“, што предизвика многубројни реакции. Ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински ...

Пендаровски: Губиме висококвалификуван и млад кадар, а одговорноста е на сите политички раководства

Локално - 23.11.2019

„Ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни“, реагира претседателот Стево Пендаровски по ...

Пендаровски: Како одговорни политичари на младите мора да им обезбедиме можности да успеат во својата матична земја

Вечер Прес - 23.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска во Нови Сад се обрати на 4. Регионален младински форум – Претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот, претседателот Пендаровски рече дека нашите ...

Пендаровски брутално искрен: Да не бев претседател и јас ќе се иселев од Македонија, мојата земја

Република - 23.11.2019

Шансата да се задржат младите во регионот е доколку Западен Балкан почне да ги користи своите ресурси и да продолжи со регионални автономни иницијативи и да создаде нешто како мала ЕУ – вели претседателот на Македонија, Стево Пендаровски.

Пендаровски: Сите сме виновни за иселувањето на младите

iPortal - 23.11.2019

„Ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни“, реагира претседателот Стево Пендаровски по ...

Пендаровски: Да не бев претседател, и јас ќе се иселев од мојата земја (ВИДЕО)

Локално - 23.11.2019

Шансата да се задржат младите во регионот е доколку Западен Балкан почне да ги користи своите ресурси и да продолжи со регионални автономни иницијативи и да создаде нешто како мала ЕУ, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски.

Владата задоволна од растот на економијата, ВМРО-ДПМНЕ смета дека бројките се фингирани

4NEWS - 23.11.2019

Бројот на вработени расте, платите се зголемуваат, цената на струјата е стабилна, извозот и инветсициите одат нагоре. Власта направи анализа во која стои дека економијата расте, а граѓаните добиваат.

ПЕНДАРОВСКИ ВО НОВИ САД: Да не сум претседател би се иселил од својата држава!

Денешен - 23.11.2019

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски, рекол во Нови Сад дека би се иселил од својата држава да не е претседател, пренесуваа српската Н1 цитирајќи вест на агенцијата БЕТА. „Никој не е луд да си го троши животот во кој со години треба да се ...

Да блескавме како економија како што тврди Заев, немаше и Пендаровски да сака да се исели од Македонија

24Инфо - 23.11.2019

Соопштение од ВМРО-ДПМНЕ, реакција на соопштението на Владата на Република Македонија „Да блескавме како економија и држава како што тврди Зоран Заев и владата, немаше и Стево Пендаровски да сака да се исели од Македонија.

Претседателот Пендаровски оствари средби со Стопански комори од Северна Македонија и од Србија

Бизнис Вести - 23.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, којшто е во официјална посета на Република Србија, вчера во Белград присуствуваше на средбата на Стопанските комори од Република Северна Македонија и од Република Србија.

Пендаровски од 4. Регионален форум: Како одговорни политичари на младите мора да им обезбедиме можности да успеат во ...

24Инфо - 23.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска во Нови Сад, учествуваше и се обрати на 4. Регионален младински форум – Претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот, претседателот Пендаровски рече ...

Пендаровски: Ја разбирам потребата за дневни партиско-политички пресметки, но неспорно е дека губиме млад кадар

Опсервер - 23.11.2019

Ја разбирам потребата дадената изјава да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни. Губиме висококвалификуван и млад кадар, соопшти претседателот Стево Пендаровски преку допис од ...

Пендаровски: Да не сум претседател, и самиот би се отселил од Македонија

Точка - 23.11.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, вели дека на младите во регионот не им се пружа шанса и дека тие имаат право да заминат и да бараат работа во подобра земја. Тој на Форумот на млади лидери во Нови Сад изјавил дека шансата да се ...

Пендаровски: Да не бев претседател и јас би се иселил од својата земја

Н.Македонија - 23.11.2019

Шансата да се задржат младите луѓе во регионот е во тоа Западен Балкан да почне да ги користи сопствените ресурси и да продолжи со регионални автономни инцијативи, создавајќи нешто како мала ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски во Нови Сад.

Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

Н.Македонија - 23.11.2019

Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите, вели претседателот Стево Пендаровски, надоврзувајќи се на изјавата во Нови Сад каде денеска кажа дека и тој би се иселил од Македонија доколку не е претседател.

ДИМОВСКИ: После ваква изјава Пендаровски треба да му се даде можност да се исели

Магазин - 23.11.2019

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ – Илија Димовски, по изјавата на претседателот Стево Пендаровски, реагираше со Твитер статус. Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски рече во Нови Сад дека би се иселил од својата држава да не е ...

Пендаровски: Да не сум претседател, и јас би се иселил од својата држава

365 - 23.11.2019

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски во Нови Сад истакна дека би се иселил од својата држава доколку не би бил претседател, затоа што „никој не е луд да го троши својот живот во која со години треба да се преговара за поглавјата, ...

Пендаровски обвинува за „врамување“ и признава одговорност за миграцијата

Expres - 23.11.2019

Во обид да ги амортизира критиките за несреќната изјава дека и тој би заминал од земјата ако не е претседател Пендаровски обвинува дека пораката била злоупотребена но признава дека има лична одговорност за иселувањето.

ВМРО-ДПМНЕ: Со оваа влада се иселија илјадници млади луѓе

MakPress - 23.11.2019

Да блескавме како економија и држава како што тврди Зоран Заев и владата, немаше и Стево Пендаровски да сака да се исели од Македонија. Попусти се сите фингирани бројки од владата кои со розови очила ја гледаат црната реалност.

(ВИДЕО) Пендаровски: Да не бев претседател, јас ќе се иселев од мојата земја – кој живее со плата од 400 евра?

Скопје1 - 23.11.2019

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, во Нови Сад рече ако не е претседател, би се иселил од својата земја, затоа што „никој не е луд да го поминува својот живот преговарајќи за поглавја, а просечната плата во земјата е 400 евра“.

Пендаровски : Да не сум претседател, јас веднаш би се иселел од својата држава

Магазин - 23.11.2019

Претседателот на Македонја, Стево Пендаровски рече во Нови Сад дека би се иселил од својата држава да не е претседател „никој не е луд да го бара својот живот во тие години треба да се преговара за поглавјата, а просечната плата во мојата држава е ...

Да не е претседател, Пендаровски би се иселил од Македонија!?

Expres - 23.11.2019

Претседателот на с. Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Нови Сад изјави дека би се иселил од земјата доколку не беше претседател затоа што „никој не е луд што го троши животот во кој со години треба да се преговара за поглавја, а просечната ...

Пендаровски: Да не сум Претседател и самиот би се иселил од мојата земја

AKO - 23.11.2019

Ова, како што пренесуваат српските медиуми, го изјавил македонскиот претседател, Стево Пендаровски, на Форумот на млади лидери во Нови Сад. Како што пренесува српски Блиц, но и други портали, Пендаровски рекол дека шансата да се задржат младите луѓе ...

Димовски: После ваква изјава на Пендаровски да му се даде можност да се исели

Скопје1 - 23.11.2019

Твитер статус на пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ – Илија Димовски, по изјавата на претседателот Стево Пендаровски. Димовски напиша: Полоша изјава од Претседател на држава немало во последните 30 години.

Невиден БЛАМ на Пендаровски: Младите можат да се иселуваат каде сакаат, не можеме да им забраниме

Магазин - 23.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Нови Сад се обрати на 4. Регионален младински форум – Претседателски панел. Пендаровски рече дека нашите општества може да напредуваат, доколку повеќе ги користиме домашните ресурси и потенцијал, соопшти ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

24 Вести - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Пендаровски: Македонија и Србија делат заедничка историја и иста цел за членство во ЕУ

Фокус - 22.11.2019

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, вели македонскиот претседател Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална посета ...

Пендаровски – Брнабиќ: Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ

Канал5 - 22.11.2019

Средбата со Брнабиќ е во рамки на официјалната посета на Пендаровски на Србија. Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел ...

Пендаровски се сретна со Брнабиќ: Основната цел е натамошна интеграција на земјите во ЕУ

ТВ21 - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски се сретна со претседателката на српското Народно собрание Гојковиќ

Канал5 - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска се сретна со претседателката на српското Народно собрание Маја Гојковиќ. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за ...

Пендаровски присуствуваше на средба на Стопанските комори од Македонија и Србија

Канал5 - 22.11.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, којшто е во официјална посета на Република Србија, денеска во Белград присуствуваше на средбата на Стопанските комори од Република Македонија и од Република Србија.

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

Канал5 - 22.11.2019

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Пендаровски во интервју за „Политика" во пресрет на денешната официјална посета на Белг – ...

Пендаровски – Брнабиќ: Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ

ММС - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат иста цел и исти грижи

Press24 - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Пендаровски и Брнабиќ зборуваа за зголемување на регионалната соработка

+инфо - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски се сретна со претседателката на српското Народно собрание Гојковиќ

ММС - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска се сретна со претседателката на српското Народно собрание Маја Гојковиќ. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за ...

Пендаровски: Скопје и Белград немаат отворени прашања, а имаат заеднички цели и грижи

Слободен Печат - 22.11.2019

Врските меѓу двете земји, уакажува шефот на државата, не ги градат само институциите, туку и бизнисот, како и многубројните семејни релации меѓу граѓаните од двете земји. Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат ...

Средба на претседателот Пендаровски со Стопански комори од Македонија и од Србија

Press24 - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, којшто е во официјална посета на Република Србија, денеска во Белград присуствуваше на средбата на Стопанските комори од Македонија и од Србија На средбата се разговараше за продлабочување на надворешно трговската ...

Пендаровски со стопанските комори на Северна Македонија и Србија

Макфакс - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, кој е во официјална посета на Србија, денеска во Белград присуствуваше на средбата на стопанските комори од двете земји. На средбата се разговараше за продлабочување на надворешнотрговската размена, при што беше ...

Пендаровски на средба со Стопански комори од Србија и Македонија

Независен - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, којшто е во официјална посета на Република Србија, денеска во Белград присуствуваше на средбата на Стопанските комори од Република Северна Македонија и од Република Србија.

Пендаровски се сретна со претседателката на српското Народно собрание Гојковиќ

Сител - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска се сретна со претседателката на српското Народно собрание Маја Гојковиќ. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за ...

Пендаровски: Граничното управување на Табановце/Прешево- прв чекор за олеснување на протокот на стоки

Слободен Печат - 22.11.2019

На средбата се разговараше за продлабочување на надворешно трговската размена при што беше оценето дека постои голем потенцијал за интензивирање на соработката за полесен пристап до трети пазари.

Брнабиќ и Пендаровски: Односите меѓу двете земји се многу добри

Независен - 22.11.2019

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, е во официјална посета на Република Србија, а по средбата со претседателот Александар Вучиќ, се сретна и со премиерката на нашиот северен сосед, Ана Брнабиќ.

Пендаровски за белградска „Политика“: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

ММС - 22.11.2019

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика” во пресрет на денешната официјална посета на ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

Сител - 22.11.2019

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална посета на ...

Пендаровски: „Мал Шенген“ ќе биде функционален само ако го опфати целиот регион

Нова ТВ - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Пендаровски за „Политика“ истакнува Скопје и Белград немаат отворени прашања, имаат исти цели и грижи

Нетпрес - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат заедничка историја, ама и заедничка цел-ЕУ

МКД - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел, членство во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика" во пресрет на денешната официјална посета на ...

Средба Пендаровски-Брнабиќ: Двете земји со заедничка цел - ЕУ

Press24 - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска во Белград оствари средба со претседателката на Владата, Ана Брнабиќ. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Македонија и ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

+инфо - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Пендаровски-Брнабиќ: Контактите меѓу двете земји се на високо ниво, заедничка цел е натамошната интеграција во ЕУ

Слободен Печат - 22.11.2019

Средбата со Брнабиќ е во рамки на официјалната посета на Пендаровски на Србија и на неа, како што соопшти Кабинетот на шефот на државата, беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете земји, како и за состојбите во регионот.

Средба Пендаровски – Брнабиќ: Северна Македонија и Србија имаат одлични економски и политички односи

CivilMedia - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска во Белград оствари средба со претседателката на Владата, Ана Брнабиќ.

Пендаровски се сретна со претседателката на српското Народно собрание Гојковиќ

Опсервер - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска се сретна со претседателката на српското Народно собрание Маја Гојковиќ. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за ...

Средба на претседателот Стево Пендаровски со претседателката на Народното собрание на Република Србија, Маја Гојковиќ

24Инфо - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска оствари средба со претседателката на Народното собрание на земјата, Маја Гојковиќ.

Пендаровски – Брнабиќ: Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ

Локално - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски се сретна со претседателката на српското Народно собрание Гојковиќ

Република - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска се сретна со претседателката на српското Народно собрание Маја Гојковиќ. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за ...

Пендаровски: Србија и Северна Македонија немаат отворени прашања, делат заедничка историја и имаат заедничка цел – ...

Либертас - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Претседателот Пендаровски оствари средба со српската премиерка Ана Брнабиќ

Бизнис Вести - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска во Белград оствари средба со претседателката на Владата, Ана Брнабиќ.

Пендаровски за Политика: Скопје и Белград имаат исти грижи и исти цели

Република - 22.11.2019

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална посета на ...

Пендаровски и Брнабиќ разговарале за состојбите во регионот

iPortal - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски се сретна со претседателката на српското Народно собрание Гојковиќ

Скопје инфо - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска се сретна со претседателката на српското Народно собрание Маја Гојковиќ. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

24Инфо - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика” во пресрет на денешната официјална ...

ПЕНДАРОВСКИ ДЕНЕСКА ВО БЕЛГРАД: Со Србија немаме отворени прашања, а имаме исти цели и грижи

Денешен - 22.11.2019

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална посета на ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

CivilMedia - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Средба на Пендаровски со Стопански комори од Северна Македонија и од Србија

24Инфо - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, којшто е во официјална посета на Република Србија, денеска во Белград присуствуваше на средбата на Стопанските комори од Република Северна Македонија и од Република Србија.

Средба на Пендаровски со стопанските комори од Северна Македонија и Србија

Локално - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, кој е во официјална посета на Република Србија, денеска во Белград присуствуваше на средбата на стопанските комори од Република Северна Македонија и од Република Србија.

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

Вечер Прес - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Пендаровски присуствуваше на средбата на стопанските комори од С. Македонија и од Србија

iPortal - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, кој е во официјална посета на Република Србија, денеска во Белград присуствуваше на средбата на стопанските комори од Република Северна Македонија и од Република Србија.

Средба на Пендаровски со стопанските комори од Македонија и Србија

Опсервер - 22.11.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, кој е во официјална посета на Република Србија, денеска во Белград присуствуваше на средбата на стопанските комори од Република Македонија и од Република Србија.

Пендаровски- Брнабиќ: Северна Македонија и Србија имаат одлични политички и економски односи

24Инфо - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска во Белград оствари средба со претседателката на Владата, Ана Брнабиќ.

Пендаровски – Брнабиќ: Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ

Скопје инфо - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски: Србија и Северна Македонија имаат заедничка цел – членство во ЕУ

iPortal - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

Опсервер - 22.11.2019

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална посета на ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

Локално - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

Пендаровски – Брнабиќ: Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ

Опсервер - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски – Брнабиќ: Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ

Либертас - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски се сретна со Брнабиќ: Основната цел е натамошна интеграција на земјите во ЕУ

4NEWS - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски се сретна со српската премиерка Ана Брнабиќ

Н.Македонија - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска во Белград оствари средба и со претседателката на Владата, Ана Брнабиќ. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Македонија ...

Пендаровски со стопанските комори на Македонија и Србија

Н.Македонија - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, кој е во официјална посета на Србија, денеска во Белград присуствуваше на средбата на стопанските комори од двете земји. На средбата се разговараше за продлабочување на надворешно-трговската размена, при што беше ...

Средба на претседателот Пендаровски со српската премиерка Ана Брнабиќ

Скопје1 - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска во Белград оствари средба со претседателката на Владата, Ана Брнабиќ.

Средба на Пендаровски со претседателката на српското Народно собрание Гојковиќ

MakPress - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска се сретна со претседателката на српското Народно собрание Маја Гојковиќ. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

MakPress - 22.11.2019

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална посета на ...

Пендаровски: Не може само еден човек да одговара за застарување на случај

MakPress - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека би било наивно и премногу симплифицирано, вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек. Пендаровски во интервју за БИРН нагласува дека застарувањето на делата покажува оти системски ...

Пендаровски – Брнабиќ: Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ

MakPress - 22.11.2019

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно движење на стоки, услуги и работна сила, ...

Пендаровски: Тврдам дека бегството на Груевски не го организирал еден човек

Магазин - 22.11.2019

Претседателот на државата Пендаровски во интервју за БИРН истакна дека би било наивно вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек нагласувајќи дека застарувањето на делата покажува оти системски работите не се добро поставени.

Пендаровски: Не може само еден човек да застари обвинение

Призма - 21.11.2019

„Од независноста навака ВМРО-ДПМНЕ се прва опозиција која го признава претседателот, што е одличен потег.“| Фото: Роберт Атанасовски Стево Пендаровски, деновиве ги потроши првите шест месеци од петгодишниот мандат како шеф на државава.

Пендаровски: „Ситуацијата со животната средина за прв пат во Стратегијата за одбрана“

IRL - 21.11.2019

Стратегијата за одбрана ќе биде дополнета со посебен дел за мерки и активности за еколошка безбедност, а првпат во историјата на дневен ред на Советот за безбедност ќе биде заштитата на животната средина, изјави претседателот Стево Пендаровски на ...

Македонија се вклучува во глобалната битка за намалување на ефектите од климатските промени

Канал5 - 21.11.2019

Природата не предупредува дека имаме се помалку време, ние политичарите имаме обврска активно да креираме поздрава животна средина. Ова го истакна шефот на државата Стево Пендаровски на конференцијата посветена за борбата со климатските промени под ...

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Фокус - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски за застарување на делото на Груевски: Повеќе луѓе и институции се инволвирани!

Фокус - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Призма“ вели дека е запрепастен од застарувањето на случајот за екс премиерот Никола Груевски во „Траекторија“ и од бегството на поранешниот премиер.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Канал5 - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Не може само еден човек да одговара за застарување на случај

ММС - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека би било наивно и премногу симплифицирано, вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек. Пендаровски во интервју за БИРН нагласува дека застарувањето на делата покажува оти системски ...

Пендаровски: Ние како политичари имаме обврска да работиме за креирање на поздрава животна средина

Слободен Печат - 21.11.2019

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските ...

Пендаровски: Првпат во историјата на Советот за безбедност ќе се зборува за животната средина

Макфакс - 21.11.2019

Стратегијата за одбрана ќе биде дополнета со посебен дел за мерки и активности за еколошка безбедност, а првпат во историјата на дневен ред на Советот за безбедност ќе биде заштитата на животната средина, изјави претседателот, Стево Пендаровски, на ...

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Курир - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Press24 - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за заштита на животната средина

МКД - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе сѐ што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Климатска акција: Подигнувањето на свеста за климатските промени почнува од образобанието

Нова ТВ - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во подигнување на свеста за климатските промени

Нетпрес - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Сител - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Не може само еден човек да одговара за застарување на случај

+инфо - 21.11.2019

Сите што се разбираат макар малку во правосудството, знаат дека како што застарува предмет, во кој се инволвирани многу луѓе, адвокати, судии, поротници, медиуми што следат, за да застари таков предмет, не треба да се договориш само со еден човек.

Пендаровски: Не може само еден човек да одговара за застарување на случај

Press24 - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека би било наивно и премногу симплифицирано, вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек. Пендаровски во интервју за БИРН нагласува дека застарувањето на делата покажува оти системски ...

Пендаровски: Не може само еден човек да одговара за застарување на случај

Слободен Печат - 21.11.2019

Тој нагласува дека амбицијата во неговиот мандат е да се напушти праксата претседателот да биде доживуван како промотор и понекогаш како непринципиелен заштитник на партијата што го кандидирала.

Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

CivilMedia - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе сè што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Не може само еден човек да одговара за застарување на случај

Опсервер - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека би било наивно и премногу симплифицирано, вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек. Пендаровски во интервју за БИРН нагласува дека застарувањето на делата покажува оти системски ...

Пендаровски: Не може само со еден човек да го застариш случајот

PressingTV - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека би било наивно и премногу симплифицирано, вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек. Пендаровски во интервју за БИРН нагласува дека застарувањето на делата покажува оти системски ...

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Либертас - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Не може само еден човек да одговара за застарување на случај

Либертас - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека би било наивно и премногу симплифицирано, вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек. Пендаровски во интервју за БИРН нагласува дека застарувањето на делата покажува оти системски ...

Пендаровски на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува”

24Инфо - 21.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, се обрати на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува”, како завршен настан во рамки на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!”, во ...

Пендаровски: Да го заштитиме нашето природно богатство и да креираме здрава животна средина

Мета - 21.11.2019

Климатските промени не се процес кој не чека во иднина, туку се наша реалност денес, која влијае врз нашиот квалитет на животот, здравјето, економските процеси, врз инфраструктурата. Ние политичарите, имаме обврска, активно да работиме со цел да ...

Пендаровски: Не може само еден човек да го организирал бегството на Груевски

PressingTV - 21.11.2019

Пендаровски останува на ставот дека „системски работите не се добро поставени“ инсистирајќи исто така на тврдењето дека за бегството на Груевски не може да биде одговорен само еден човек. -Не е само еден човек тој што пропуштил да забележи дека се ...

Пендаровски со апел до надлежните да го зголемат својот ангажман во ублажувањето на негативните ефекти од климатските ...

iPortal - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Опсервер - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Првпат во историјата на Советот за безбедност ќе се зборува за животната средина

Centar - 21.11.2019

Стратегијата за одбрана ќе биде дополнета со посебен дел за мерки и активности за еколошка безбедност, а првпат во историјата на дневен ред на Советот за безбедност ќе биде заштитата на животната средина, изјави претседателот Стево Пендаровски на ...

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за екологијата!

Вечер Прес - 21.11.2019

Да се инвестира во образованието со цел учениците во основно и средно образование да добијат интегрирано еколошко образование за заштита на животната средина. Ова на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува“, го истакна ...

Пендаровски: Да се инвестира во подигнување на свеста за климатските промени

Република - 21.11.2019

Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Локално - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

4NEWS - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Не може само со еден човек да го застариш случајот

Република - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека би било наивно и премногу симплифицирано, вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек. Пендаровски во интервју за БИРН нагласува дека застарувањето на делата покажува оти системски ...

Пендаровски: Првпат во историјата на Советот за безбедност ќе се зборува за животната средина

Точка - 21.11.2019

Стратегијата за одбрана ќе биде дополнета со посебен дел за мерки и активности за еколошка безбедност, а првпат во историјата на дневен ред на Советот за безбедност ќе биде заштитата на животната средина, изјави претседателот Стево Пендаровски на ...

Пендаровски: Не може само еден човек да одговара за застарување на случај

24Инфо - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека би било наивно и премногу симплифицирано, вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек. Пендаровски во интервју за БИРН нагласува дека застарувањето на делата покажува оти системски ...

Пендаровски за Груевски во интервју за БИРН: Само еден човек не може да го организира бегството

еМагазин - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека би било наивно и премногу симплифицирано, вината за сите дефекти во општеството да се сведува на еден човек. Пендаровски во интервју за БИРН нагласува дека застарувањето на делата покажува оти системски ...

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Скопје инфо - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

ПЕНДАРОВСКИ: Политичарите имаме обврска активно креираме поздрава животна средина

Денешен - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Првпат во историјата на Советот за безбедност ќе се зборува за животната средина

Н.Македонија - 21.11.2019

Стратегијата за одбрана ќе биде дополнета со посебен дел за мерки и активности за еколошка безбедност, а првпат во историјата на дневен ред на Советот за безбедност ќе биде заштитата на животната средина, изјави претседателот Стево Пендаровски на ...

Белград подготвено го дочекува македонскиот претседател Пендаровски

AKO - 21.11.2019

Пред Палата Србија во Нов Белград и на маршрутата каде ќе се движи претседателската поворка, се поставени македонски знамиња заедно со српското знаме. Kako што јавуваатс српките медиуми, претседателот на РС Македонија, Стево Пендаровски, во петок, ...

Пендаровски: Мислам да бидам мост меѓу власта и опозицијата и да бидам политичка позиција поставена над партиите

365 - 21.11.2019

Петседателот Стево Пендаровски во интервју за БИРН, вели дека говорот ќе ја отсликува амбицијата во неговиот мандат да се напушти праксата претседателот да биде доживуван како промотор и понекогаш како непринципиелен заштитник на партијата што го ...

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

MakPress - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски се обрати на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува“

Скопје1 - 21.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, се обрати на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува“, како завршен настан во рамки на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!“, во ...

Отворен ден во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија

Канал5 - 20.11.2019

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Климент Охридски" од Делчево. Учениците имаа можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот Пендаровски, ...

Ученици од Делчево во обиколка на Вила Водно

Слободен Печат - 20.11.2019

Учениците имале можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот на државата Стево Пендаровски. Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ ...

Ученици од Делчево на „гости“ кај Пендаровски

Press24 - 20.11.2019

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Делчево. Учениците имале можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот на државата ...

Отворен ден во Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија

Сител - 20.11.2019

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Делчево. Учениците имале можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот на ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма од новите амбасадори на БиХ и Малезија во Македонија

Слободен Печат - 20.11.2019

Амбасадорот Јаќимовиќ изрази задоволство од досегашните одлични билатерални односи меѓу двете земји кои се карактеризираат без отворени прашања што претставува основа за натамошно зацврстување на соработката во многу области од заеднички интерес, ...

Пендаровски ги прими акредитивни писма на новите амбасадори на БиХ и Малезија

Сител - 20.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија во Република Македонија. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, истакнувајќи дека БиХ и Македонија се две ...

Отворен ден во Кабинетот на Претседателот: Ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Делчево во посета на Вила Водно

Press24 - 20.11.2019

Кабинетот на Претседателот, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Делчево. Учениците имаа можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот Пендаровски, директно од него да се ...

(Видео) Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија

Макфакс - 20.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија во Република Северна Македонија. Истакнувајќи дека Босна и Херцеговина и Северна Македонија се две пријателски земји кои ...

Отворен ден во Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија

Локално - 20.11.2019

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Делчево. Учениците имале можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот на ...

Отворен ден во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија

Опсервер - 20.11.2019

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, во рамки на активноста Отворен Кабинет , денеска го посетија ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Делчево. У чениците имале можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот на ...

Пендаровски ги прими акредитивни писма на новите амбасадори на БиХ и Малезија

4NEWS - 20.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија во Република Македонија. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, истакнувајќи дека БиХ и Македонија се две ...

Ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Делчево го наполнија Кабинетот на Пендаровски

iPortal - 20.11.2019

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Делчево. Учениците имале можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот на ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија

Точка - 20.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија во Република Северна Македонија. Истакнувајќи дека Босна и Херцеговина и Северна Македонија се две пријателски земји кои ...

Отворен ден во Кабинетот на Претседателот Пендаровски

Вечер Прес - 20.11.2019

Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на активноста Отворен Кабинет , денеска го посетија ученици од ООУ „Климент Охридски” од Делчево. У чениците имале можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот на државата ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија

Н.Македонија - 20.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија во Република Северна Македонија. Истакнувајќи дека Босна и Херцеговина и Македонија се две пријателски земји кои ги ...

Пендаровски ги прими акредитивни писма на новите амбасадори на БиХ и Малезија

MakPress - 20.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија во Република Македонија. Како што соопшти Кабинетот на претседателот, истакнувајќи дека БиХ и Македонија се две ...

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

Канал5 - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава.

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

Алсат-М - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Во време на глобализација дури и побогатите земји тешко можат да ги задржат младите

МКД - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Кај голем дел од младите постои разочараност и својата иднина ја гледаат надвор од земјата

Слободен Печат - 19.11.2019

Пендаровски истакна дека покрај донесувањето на законската рамка што ќе овозможи учество на младите во процесот на донесување на одлуки ние како општество треба да се соочиме и со еден друг и по мое мислење, поголем проблем, а тоа е апатијата и ...

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

Press24 - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

Независен - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

Опсервер - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

CivilMedia - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

24Инфо - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

Локално - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

Вечер Прес - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Треба да се соочиме со апатијата и незаинтересираноста на младите за општествените случувања и политичките ...

iPortal - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...

Пендаровски: Нема напредок без вклучување на младите во процесот на носење одлуки

MakPress - 19.11.2019

Без создавање механизми за младинско учество во процесот на донесување на одлуки, како и нивно охрабрување за активно учество, не можеме да очекуваме напредок и просперитет и тоа е насушна потреба на секоја држава, изјави денеска претседателот Стево ...