TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Базата во Измир ќе стане центар на операциите на НАТО во Либија

SETimes - 27.03.2011

БРИСЕЛ, Белгија/АНКАРА, Турција -- Командниот и контролен центар за воздушната кампања на НАТО за спроведување зона на забранети летови во Либија ќе биде лоциран во штабот на алијансата во ...

НАТО официјално ја презема командата со операцијата на коалицијата во Либија

Форум - 27.03.2011

Северо-атлантската алијанса почна „со спроведувањето на опоерции врзани со воспоставувањето зона за забрана на летање“ над Либија и да спроведува поморско ембарго за увоз на оружје Ова во неделата ...

Пресврт во Либија: Бунтовниците напаѓаат, војската без компас

Канал5 - 27.03.2011

Една недела по започнувањето на воената интервенција во Либија, ситуацијата на теренот доживува пресврт. Со помош на сојузничките бомбардирања, бунтовниците успеале без борба да ги освојат Брега и ...

Повеќе од 35 земји го потврдија учеството на состанокот за Либија

МРТ - 27.03.2011

Министрите за надворешни работи на повеќе од 35 земји потврдија дека ќе учествуваат на состанокот на политичката-контакт група за воената операција во Либија што ќе се одржи во вторник во Лондон, ...

Повеќе од 35 земји го потврдија учеството на состанокот за Либија

Точка - 27.03.2011

Министрите за надворешни работи на повеќе од 35 земји потврдија дека ќе учествуваат на состанокот на политичката-контакт група за воената операција во Либија што ќе се одржи во вторник во Лондон, ...

Ројтерс: НАТО презема целосна одговорност за воените операции во Либија

еФакт - 27.03.2011

Триполи - НАТО се согласи да преземе целосна одговорност за воените операции во Либија, ставајќи крај на еднонеделните преговори за командната структура, пренесува Франс прес.

Германците го поддржуваат ставот на Ангела Меркел во однос на кризата во Либија

Inpress - 27.03.2011

Берлин, 27. март 2011 (ИНПРЕС) Поголем дел од Германците ја поддржуваат одлуката на германската влада да се воздржи од учество во решавање на либиската криза, пренесе АФП, повикувајќи се на ...

Во акцијата во Либија не учествува Германија

А1 - 26.03.2011

Во акцијата во Либија не учествува Германија, во гласањето во врска со тоа во Советот за безбедност на ОН беше воздржана.

Доцен мандат со нејасна перспектива

Deutsche Welle - 26.03.2011

По долги интерни расправии, НАТО сепак го презеде раководството во меѓународната воена операција во Либија, во момент кога станува се‘ понејасно што всушност е и дали може да биде постигната ...

Свет - НАТО ја презема командата за Либија

Време - 26.03.2011

НАТО за неколку дена треба да ја преземе командата врз операцијата во Либија, пренесува „Би-Би-Си“. Генералниот секретар на алијансата, Андерс Фог Расмусен изјави дека е постигната принципиелна ...

Обама - Во Либија спасени голем број човечки животи

Р.С.Европа - 26.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека воената мисија во Либија е јасна, фокусирана и ограничена, и оти досега се спасени голем број човечки животи.

Воздушните напади врз Либија се неуспешни, тврдат од руската војска

Р.С.Европа - 26.03.2011

Врвен командант на руските воени сили денеска ги прогласи за неуспешни воздушните напади врз Либија, додавајки дека копнена операција најверојатно би била потребна за соборување на лидерот Муамар ...

НАТО ја презема операцијата над Либија

Утрински - 26.03.2011

БРИСЕЛ, ТРИПОЛИ - Земјите-членки на НАТО во четвртокот постигнаа согласност да ја спроведат зоната на забранети летови над Либија за да заштитат цивили од силите на Моамер Гадафи, но не успеаја да се ...

НАТО ќе контролира, нема да бомбардира?

Н.Македонија - 26.03.2011

Алијансата ќе ја спроведува забраната за летови, а допрва ќе одлучува дали ќе ја преземе целосната команда врз сите воени операции во Либија.

Бомбардиран радарскиот центар во Либија

Алфа - 26.03.2011

Меѓународната коалиција во текот на ноќта во градот Злитен 160 километри источно од либиската престолнина погодила и уништила радарски центар. Квартот го потресле три експлозии.

Обама: Во прв план е заштита на цивилите, а не соборување на Гадафи

Алфа - 26.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама им потврди на конгресмените дека американските воени сили во Либија не тежнеат кон соборување на Моамер Гадафи од власт, туку сакаат да ги заштитат цивилите.

Во прв план е заштита на цивилите, а не соборување на Гадафи

Идивиди - 26.03.2011

Вашингтон, 26 март 2011 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама им потврди на конгресмените дека американските воени сили во Либија не тежнеат кон соборување на Моамер Гадафи од власт, туку ...

Рогозин: Копнена операција во Либија би била окупација

Алсат-М - 26.03.2011

Постојаниот претставник на русија во НАТО Димитриј Рогозин денеска изјави дека секоја копнена операција во Либија би претставувала всушност окупација, истакнувајќи дека воената интервенција мора да ...

Обама: Мисијата во Либија веќе спаси безброј животи

Канал5 - 26.03.2011

Јасна, фокусирана и ограниена. Вака претседателот Обама ја дефинира акцијата на Коалициските сили во Либија за која смета дека веќе има „спасено безброј животи на цивилите од крвопролевањето со кое ...

Обама: Во Либија го заштитуваме цивилното население

Курир - 26.03.2011

Американските воени сили во Либија не тежнеат кон соборување на Моамер Гадафи од власт, туку сакаат да ги заштитат цивилите, им потврди на конгресмените американскиот претседател Барак Обама.

Обама: Мисијата во Либија е јасна и со цел

Нетпрес - 26.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама, денес рекол дека меѓународната мисија во Либија е “јасна и со цел“ и дека е “на патот да успее“.

Барак Обама - Мисијата во Либија е јасна, фокусирана и успешна

Inpress - 26.03.2011

Вашингтон, 26. март 2011 (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама изјави дека меѓународната мисија во Либија е јасна, фокусирана и успешна и дека се спасени многу невини луѓе од крвопролевањето ...

Рогозин - Копнена операција во Либија ќе значи окупација

Inpress - 26.03.2011

Москва, 26. март 2011 (ИНПРЕС) Постојаниот претставник на Русија во НАТО Дмитриј Рогозин изјави дека Москва е подготвена да и помогне на Алијансата за завршување на конфликтот околу Либија, но ...

НАТО ги презеде операциите во Либија

А1 - 25.03.2011

НАТО се согласи да ја преземе командата над спроведувањето на забраната за летање над Либија. Кон коалицијата се приклучија и Обединетите Арапски емирати и Катар.

НАТО го презема небото над Либија

BBC - 25.03.2011

Воениот сојуз НАТО се согласи да ја преземе од САД одговорноста за спроведување на „зоната за забранет лет“ над Либија. Префрлањето на одговорноста може да се случи и викендов.

НАТО ќе раководи со воената операција во Либија

Deutsche Welle - 25.03.2011

НАТО за неколку денa треба да ја преземе командата на операцијата во Либија. Алијансатa ќе биде исклучиво задолжена за надгледување на спроведувањето на зоната за забранети летови над Либија.

Клинтон на конференција за Либија во Лондон

Р.С.Европа - 25.03.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон најави дека ќе присуствува на конференција во Лондон во вторник на која ќе се разговара за воената акција против Либија.

НАТО само на небото, но не и во борбите во Либија

Р.С.Европа - 25.03.2011

Земјите членки на НАТО се договорија да ја преземат контролата над зоната на забранети летови над Либија, со цел да го заштитат населението во таа земја, изјави генералниот секретар на Алијансата ...

Ми-5 со предупредување за можни терористички напади заради Либија

VOX - 25.03.2011

Британската Ми-5 ги предупредува сојузниците од НАТО за опасност од терористички напади поради воената операција врз Либија.

Пожестоко врз Либија

Р.С.Европа - 25.03.2011

Либија ја игнорира наредбата за прекин на огнот, оцени генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун на седницата на Советот за безбедност што се одржа во услови на растечко негодување на ...

Зоната на забранбети летови над Либија ке трае 3 месеци

Р.С.Европа - 25.03.2011

Преставници на НАТО денеска соопштија дека сметаат дека зоната за забранети летови над Либија ќе трае три месеца. Зоната под мандат на Обединетите Нации се очекува да стартува следната недела под ...

ЕУ Самит за проблемите во еврозоната, нуклеарките и Либија

Р.С.Европа - 25.03.2011

На самитот на ЕУ е постигната согласност за нов пакет анти кризни мерки – таканаречен Европски Стабилизационен Механизам во вредност од 500 милијарди евра. Тој ке може да се користи од 2013 година.

НАТО ќе ја преземе командата во Либија

Утрински - 25.03.2011

НАТО постигна договор за неколку дена од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија, изјави синоќа генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

НАТО ќе командува со нападите, во план 90 дневна кампања врз Либија

Телма - 25.03.2011

НАТО постигна договор за неколку дена од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија, изјави синоќа генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

САД ја презема командата во Либија

БркајРабота - 25.03.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, изјави дека Алијансата постигнала договор за САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија.

ОАЕ ќе испратат 12 авиони во Либија

Кајгана - 25.03.2011

Обединетите Арапски Емирати потврдија дека ќе испратат 12 борбени авиони, како дел од мисијата која ја надгледува зоната забранета за прелети над Либија, објави државната новинска агенција „WAM“.

НАТО ја презема командата во Либија

Алсат-М - 25.03.2011

НАТО постигна договор за неколку дена од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија, изјави синоќа генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

Можни терористички напади заради операцијата во Либија

Идивиди - 25.03.2011

Лондон, 25 март 2011 (MИА) - Британската Ми-5 предупредува сојузници од НАТО за опасност од терористички напади поради воената операција врз Либија.

ЕУ разработува план за хуманитарна операција во Либија

Алфа - 25.03.2011

Европската унија ја завршува разработката на широка програма за хуманитарна помош за Либија која ќе почне штом добие одобрение од ОН.

Акциониот план на НАТО за Либија може да биде одобрен во текот на викендот

Кајгана - 25.03.2011

Конечниот план на командата на НАТО за воените операции во Либија би можел да биде одобрен овој викенд, изјавил за РИА Новости во петокот дипломатски извор во Брисел, близок на Алијансата.

Африканска унија: На Либија ѝ се потребни демократски избори

Алсат-М - 25.03.2011

Африканската унија денеска на состанокот со претставници на либиската влада се заложи за воспоставување преоден период кој ќе води кон демократски избори во земјата.

Борците на Ал Каеда во Либија украле проектили „земја – воздух“

Форум - 25.03.2011

Припадници на терористичката организација „ Ал Каеда во земјите на исламскиот Магреб“ искористувајќи ја воената ситуација во Либија украле ракети „земја-воздух’, искористувајќи ја јавува AFP, ...

Турскиот парламент го поддржа приклучувањето на напорите за спроведување ембарго во Либија

SETimes - 25.03.2011

АНКАРА, Турција -- Пратениците во четвртокот (24-ти март) ја одобрија владината одлука која ќе ѝ дозволи на Турција да се приклучи на операцијата на НАТО со цел спроведување на ембаргото за оружје на ...

НАТО постигна договор од САД да ја преземе командата во Либија

МРТ - 25.03.2011

НАТО постигна договор за неколку дена од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија, изјави синоќа генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

НАТО постигна договор од САД да ја преземе командата во Либија

Сител - 25.03.2011

НАТО постигна договор за неколку дена од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија, изјави синоќа генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

НАТО нападите на Либија продолжуваат

Канал5 - 25.03.2011

Воената операција во Либија беше неопходна за да се спречи хуманитарната катастрофа, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон по седницата на Советот на НАТО во Брисел.

Клинтон: Со воената операција во Либија се спречи хуманитарна катастрофа

Сител - 25.03.2011

Воената операција во Либија беше неопходна за да се спречи хуманитарната катастрофа, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон по седницата на Сжоветот на НАТО во Брисел.

НАТО ќе ја преземе од САД командата во Либија

Кирилица - 25.03.2011

НАТО постигна договор за неколку дена од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија, изјави синоќа генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен ...

Клинтон: Со воената операција во Либија се спречи хуманитарна катастрофа

Кирилица - 25.03.2011

Воената операција во Либија беше неопходна за да се спречи хуманитарната катастрофа, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон по седницата на Сжоветот на НАТО во Брисел Таа ја потврди ...

Гадафи ќе се одмазува со терористички напади на Лондон?

Канал5 - 25.03.2011

Британската тајна служба Ми-5 предупредува дека се можни терористички напади во Велика Британија и во западните земји во знак на одмазда поради бомбардирањата на Либија.

Саркози: Спасени се илјадници животи со интервенцијата во Либија

Кирилица - 25.03.2011

Францускиот претседател Никола Саркози ја оправда воената интервенција во Либија подвлекувајќи дека таа дозволи „да се избегнат илјадници мртви“ Според него, населението на Бенгази „ќе беше жртва на ...

НАТО ја презема командата за меѓународните операции во Либија

Канал5 - 25.03.2011

НАТО и формално ја презема командата на меѓународните операции во Либија. Одлуката е донесена на синоќешната седница на Советот на алијансата во Брисел, на која беа надминати несогласувањата меѓу ...

САД - одговорноста, НАТО - командата, ЕУ - мисионери

Вечер - 25.03.2011

Државите од Европската унија уште дебатираат за редоследот на дејствијата: воздушни удари - копнена операција - хуманитарна мисија Европската унија ја завршува разработката на широка програма за ...

ОАЕ ќе испратат 12 авиони во Либија

Точка - 25.03.2011

Обединетите Арапски Емирати потврдија дека ќе испратат 12 борбени авиони, како дел од мисијата која ја надгледува зоната забранета за прелети над Либија, објави државната новинска агенција „WAM“.

Акциониот план на НАТО за Либија може да биде одобрен во текот на викендот

Точка - 25.03.2011

Конечниот план на командата на НАТО за воените операции во Либија би можел да биде одобрен овој викенд, изјавил за РИА Новости во петокот дипломатски извор во Брисел, близок на Алијансата.

НАТО ја презема командата во Либија

Курир - 25.03.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, изјави дека Алијансата постигнала договор од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија.

На Либија и се заканува нафтено ембарго

Курир - 25.03.2011

Зајакнување на санкциите против Либија и воведување на целосно нафтено ембарго, предлага Германија. - Многу би сакала во ЕУ да стигнеме до решение за целосно ембарго за нафта, изјави германската ...

Нафтено ембарго за Либија, предлог на Германија

Канал 77 - 25.03.2011

Зајакнување на санкциите против Либија и воведување на целосно нафтено ембарго, предлага Германија. Многу би сакала во ЕУ да стигнеме до решение за целосно ембарго за нафта, изјави германската ...

Опасност од терористички напади поради Либија

Курир - 25.03.2011

Британската разузнавачка служба Ми-5 предупреди за опасност од терористички напади поради воената операција врз Либија. Според разузнавачката служба, можно е терористички напади да бидат организирани ...

Можни терористички напади поради бомбардирањата на Либија

Канал 77 - 25.03.2011

Британската разузнавачка служба Ми-5 предупреди за опасност од терористички напади поради воената операција врз Либија. Според разузнавачката служба, можно е терористички напади да бидат организирани ...

Опасност од терористички напади врз Британија

Press24 - 25.03.2011

Британската разузнавачка служба МИ 5, предупреди за можна одмазда на Либија и терористички напади во Велика Британија, како одговор на бомбардирањето.

НАТО ја презема командата со нападите врз Либија

eReporter - 25.03.2011

Северноатланскиот сојуз постигна договор да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија од САД.

НАТО ја презема командата во нападите на Либија

Press24 - 25.03.2011

НАТО постигна договор со САД за преземање на командата над Либија, изјави Генералниот секретар, Расмусен Иако САД и понатаму ќе носат одговорност за нападите врз копнените единици и други објекти во ...

Турција ја исфрла Франција од воената операција во Либија

Курир - 25.03.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека со преземањето од страна на НАТО на командата на меѓународната воена операција врз Либија, Франција ќе биде ставена надвор од игра, што според ...

Канадски генерал ќе командува со операцијата на НАТО над Либија

Курир - 25.03.2011

Канадскиот генерал Шарл Бушар ќе командува со операцијата на спроведување на зоната за забранети летови над Либија, за која ќе биде задолжено НАТО, изјави денеска канадскиот министер за одбрана Питер ...

Турција ќе учествува во поморска мисија на НАТО во близина на Либија

Inpress - 25.03.2011

Анкара, 25. март 2011 (ИНПРЕС) Турскиот парламент ја одобри резолуцијата на Владата за учество во морската операција на НАТО за спроведување на ембаргото за оружје крај брегот на Либија одобрено од ...

Саркози повика на политичка координација на кампањата во Либија

Inpress - 25.03.2011

Париз, 25. март 2011 (ИНПРЕС) Францускиот претседател Никола Саркози изјави дека координацијата на меѓународната кампања во Либија треба да остане строго политичка, дури и ако НАТО ја преземе воената ...

Расмусен - НАТО ќе го чува небото над Либија

Inpress - 25.03.2011

Вашингтон, 25. март 2011 (ИНПРЕС) НАТО се подготвува да патролира на небото над Либија, но остануваат сомнежите дали Северноатлантскиот сојуз ќе ја преземе целосната контрола на воените операции.

Воената операција врз Либија удри по европскиот буџет

Inpress - 25.03.2011

Москва, 25. март 2011 (ИНПРЕС) Додека вчера во Брисел едни се обидуваа да ги стабилизираат еврото и да го потпомогнат економското управување со ЕУ, други во соседството никако не можеа да се ...

ЕУ го зајакнува ставот за случувањата во Либија

Македонија24 - 25.03.2011

Свет - Македониjа 24, , ЕУ го зајакнува ставот за случувањата во Либија, "Лидерите на Европската Унија се сретнаа во Брисел вчера на Самитот чија цел беше справување со кризата со долгот.

НАТО ќе ја раководи акцијата против Гадафи

Македонија24 - 25.03.2011

Свет - Македониjа 24, , НАТО ќе ја раководи акцијата против Гадафи, "НАТО од САД ќе ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија, изјави синоќа генералниот ...

НАТО ја зема командата во свои раце

Inpress - 25.03.2011

Башингтон, 25. март 2011 (ИНПРЕС) НАТО за неколку дена од САД ќе ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија.

Жипе: Операцијата во Либија нема да трае долго

Deutsche Welle - 24.03.2011

Борбите меѓу бунтовниците и силите лојални на Гадафи денеска (24.03) се концентрираат на градовите Аџдабија и Мисурата. Според информации на востаниците, во центарот на Мисурата има тенкови на ...

Kлинтон очекува поддршка од арапски земји за акцијата во Либија

Р.С.Европа - 24.03.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон синоќа во Вашингтон изјави дека очекува во наредниве неколку дена уште неколку арапски држави да се приклучат во интервенцијата во Либија за побрзо да се ...

О како Одисеја

Оn.net - 24.03.2011

Каква врска има името "Одисеја зора" со воената акција во Либија? За почеток, нема врска со Гадафи, нема врска со Либија, нема врска со ...

Турција се приклучи кон воените операции во Либија

Р.С.Европа - 24.03.2011

Турскиот Парламент денеска ја одобри одлуката на Владата за учество во воената поморска операција на НАТО за спроведување на ембаргото за оружје кон Либија, јавија турските медиуми.

Во Либија има уште 800 илјади странски работници

Телма - 24.03.2011

Во Либија има уште околу 800 илјади странски работници, според проценките на Меѓународната организација за миграција. Шефот на мисијата на Организацијата во Триполи, Лоренс Харт изјави дека тие ...

Медведев и Обама разговараа за ситуацијата во Либија

Телма - 24.03.2011

Претседателот на Русија и на САД, Дмитриј Медведев и Барак Обама денеска телефонски разговараа за „ситуацијата во Либија и околу неа“, соопшти прес-службата на Кремљ.

Земја без река и земја со 60.000 езера

Кантар - 24.03.2011

Која е земјата во која не тече ниту една река, а каде има најмногу езера, дури 60.000? Либија, земјата која се наоѓа во Северна Африка, на брегот на Средоземното море и зафаќа површина од околу ...

Конфузија во воената операција во Либија

Кајгана - 24.03.2011

Општ хаос и конфузија владее меѓу сојузниците при нападите во Либија. Не се знае кој предводи, ниту чии се надлежностите, додека на теренот цивилите и натаму гинат, оценува денеска Асошиејтед прес ...

Конфузија во воената операција во Либија

Форум - 24.03.2011

Општ хаос и конфузија владее меѓу сојузниците при нападите во Либија. Не се знае кој предводи, ниту чии се надлежностите, додека на теренот цивилите и натаму гинат, оценува во четвртокто Assocaited ...

Либија - природна и економска убавина

Mnogoo - 24.03.2011

Либија е република во североисточна Африка, независна е од 1951 година, а република од 1969 година. Со оглед на површината, Либија има многу мала популација, само 5,7 милиони жители од кои 1,7 ...

Акциониот план на НАТО за Либија може да биде одобрена во текот на викендот

Форум - 25.03.2011

Конечниот план на командата на НАТО за воените операции во Либија би можело да биде одобрен овој викенд, изјавил за РИА Новости во петокот дипломатски извор во Брисел, близок на Алијансата ...

Турски фрегати и една подморница се на пат за учество во мисијата на НАТО во Либија

Сител - 24.03.2011

Две фрегати на турските ВМС пловат кон брегот на Либија, а други две фрегати и една подморница се на пат за Либија, изјави синоќа командантот на турските ВМС Јигит Угур.

Романски војници нема да учествуваат во војната во Либија

МРТ - 24.03.2011

Романскиот претседател Трајан Басеску изјави дека романски војници нема да учествуваат во војната во Либија. - Одлучивме во Средоземното Море да ја испратиме фрегатата „Крал Фердинанд“, но таа не е ...

Турски фрегати и една подморница се на пат за Либија

МРТ - 24.03.2011

Две фрегати на турските ВМС пловат кон брегот на Либија, а други две фрегати и една подморница се на пат за Либија, изјави синоќа командантот на турските ВМС Јигит Угур.

Конфузија во воената операција во Либија

Точка - 24.03.2011

Општ хаос и конфузија владее меѓу сојузниците при нападите во Либија. Не се знае кој предводи, ниту чии се надлежностите, додека на теренот цивилите и натаму гинат, оценува денеска Асошиејтед ...

Американците ја поддржуваат интервенцијата во Либија

Press24 - 24.03.2011

Мнозинството Американци ги поддржуваат воените дејствија на САД и нивните сојузници во Либија Шеесет проценти од Американците ги поддржуваат воените дејствија на САД и нивните сојузници во Либија за ...

Анализа: Либија – коцкарскиот потег на Саркози

Нетпрес - 24.03.2011

Францускиот претседател Николас Саркози, кој страда од вртоглав пад на неговиот рејтинг пред веројатната година на негов реизбор, направи пресврт во своите односи со јавноста, застанувајќи на чело на ...

Ердоган: Некои држави сакаат само да дојдат до либиската нафта

Курир - 24.03.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска обвини некои држави кои учествуваат во операцијата во Либија дека се обидуваат да дојдат до нафтата и рудата на африканската земја.

Ердоган се сомнева - Саркози ги сака либиската нафта и злато

eReporter - 24.03.2011

Турскиот премиер Реџеп Ердоган обвини поедини земји кои сега ја напааѓаат Либија дека пред се се обидуваат да дојдат со нафтата и нејзините рудни богатства.

Владее хаос меѓу сојузниците при нападите во Либија

Press24 - 24.03.2011

Додека на теренот цивилите и натаму гинат, меѓу сојузниците при нападите во Либија владее општ хаос и конфузија, не се знае кој предводи, ниту чии се надлежностите Пред почетокот на воената операција ...

Француски авиони ловци урнаа либиски авион

Курир - 24.03.2011

Француски авиони-ловци соборија либискиот воен авион „Галеб“ кој ја нарушил зоната забранета за летови над градот Мисрата.

Самитот на ЕУ фокусиран на кризата во Либија

Курир - 24.03.2011

Во Брисел денеска почна самитот на Европската унија, на кој се очекува да заврши десетмесечниот процес за создавање на финансиска стабилност на еврозоната, кој почна во пролетта минатата година, кога ...

Франција урна либиски авион

еФакт - 24.03.2011

Париз – Француски воени авиони урнале либиски авион, соопшти претставник на САД, пренесува Би-Би-Си. Ова е прво уривање на либиски авион по водедувањето на забранета зона над Либија од страна на ОН .

НАТО ќе ја командува операцијата во Либија

Р.С.Европа - 23.03.2011

САД, Франција и Велика Британија се согласиле дека НАТО треба да има клучна улога во командувањето на воената операција на меѓународната коалиција во Либија, изјави синоќа портпаролот на Белата куќа ...

НАТО против Либија, Гадафи предвидува победа

Р.С.Европа - 23.03.2011

Лидерите на Соединетите држави, Франција и Британија се согласија дека НАТО би требало да одигра клучна улога во воздушната кампања против режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи.

Нови критики од Турција за интервенцијата во Либија

Р.С.Европа - 23.03.2011

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска го критикуваше „опортунизмот“ на некои држави, кои учествуваат во меѓународната интервенција врз Либија, наведувајќи дека нивното однесување предизвикува ...

Свет - Кина бара прекин на огнот

Време - 23.03.2011

Кина повторно повика на запирање на борбите и на прекин на огнот во Либија изразувајќи „длабока загриженост“ поради извештаите за цивилни жртви.

Свет - Кина, Бразил, Индија и Русија против нападите врз Либија

Вест - 23.03.2011

ПЕКИНГ/ЊУ ДЕЛХИ, 23 март (Ројтерс) - Кина вчера соопшти дека постои ризик воздушните напади од западните сили врз Либија да предизвикаат хуманитарна катастрофа, што само се надоврза на критиките што ...

Месиќ во одбрана на Гадафи

Телма - 23.03.2011

Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ изјави дека Советот за безбедност треба да соопшти дека е остварена зоната на забранети летови над Либија и да нареди прекин на воените операции врз таа ...

САД истури бомби врз својот урнат авион во Либија

Телма - 23.03.2011

Военовоздушните сили на САД ги бомбардираа остатоците на вчера паднатиот американски ловец Ф-15 Е Игл во Либија, што се урна по технички квар на машината, пренесоа агенциите.

Германија се повлекува од операцијата на НАТО

Идивиди - 23.03.2011

Берлин, 22 март 2011 (МИА) - Германија се повлече од операциите на НАТО во Средоземно море, соопшти Министерството за одбрана, цитирано од германските медиуми.

Албанија демантира дека извезувала оружје во Либија

Алфа - 23.03.2011

Албанскиот министер за одбрана Арбен Имами ги отфрли како неосновани наводите во „Њујорк тајмс“ дека оружје од албанско производство пристигнало во Либија.

Ќе го сакаме НАТО каде и да бомбардира

Н.Македонија - 23.03.2011

Што и да прави Алијансата со Либија и колку и да е тоа оправдано или не, ние и понатаму ќе бидеме пронатовски расположени.

Одисеевата зора осамна без јасен лидер

Н.Македонија - 23.03.2011

Америка планира лидерската палка во либиската интервенција да им ја предаде на Франција и Британија или на НАТО. Повеќето европски членки на Алијансата, пак, имаат многу сомневања кон самата ...

Зоната забранета за летање над Либија може да ја чини коалицијата над една милијарда долари

Алфа - 23.03.2011

Зоната забранета за летови над Либија може да ја чини западната коалиција над една милијарда долари, ако операцијата трае повеќе од два месеци, тврдат аналитичари.

Турција понуди бродови и подморници за контрола на ембаргото кон Либија

Форум - 23.03.2011

Неколку земји членки на НАТО на алијансата и стави на располагање 16 бродови и подморници поради надзор на ембаргото за увоз и извоз на оружје кој и е воведен на Либија Само Турција за контрола на ...

НАТО не постигна договор околу командата со операцијата во Либија

Форум - 23.03.2011

Претставниците на земјите членки на НАТО не успеаја во средата да се договорат околу преземањето на командата од страна на Алијансата со операцијата „Зора на Одисеј“, пренесува Reuters, повикувајќи ...

Косово се сеќава на воздушните напади од 1999 година

SETimes - 23.03.2011

Косовските Албанци велат дека кампањата на НАТО за спроведување на зоната за забранети летови на ОН во Либија, ги враќа спомените.

Tурција и Романија се приклучија на акцијата на НАТО во Либија

SETimes - 23.03.2011

Алијансата во вторникот се согласи да отпочне операција за спроведување на ембаргото за оружје на ОН. (Еуопсервер, РФЕ/РЛ, Гардијан, Еуроњус, АКТ Медиа - 23/03/11; НАТО, ВОА, СНН, Би-Би-Си, Телеграф, ...

НАТО не постигна договор околу командата со операцијата во Либија

Кајгана - 23.03.2011

Претставниците на земјите членки на НАТО не успеаја да се договорат околу преземањето на командата од страна на Алијансата со операцијата „Зора на Одисеј“, пренесува „Reuters“, повикувајќи се на не ...

Букурешт станува дел од мисијата на НАТО за оружено ембарго врз Либија

МРТ - 23.03.2011

Романија ќе учествува во контролирањето на оруженото ембарго против Либија во рамки на мисијата на НАТО. Државата ќе испрати фрегата и над 200 војници, изјави претседателот Трајан Басеску.

Германија се повлече од воената операција во Либија

Сител - 23.03.2011

Германија одлучила да сe повлече од воените дејствија во Либија, откако ангажман во нападот врз Џамахиријата доби и НАТО, објави германската новинска агенција ДПА, повикувајќи се на соопштение на ...

Ѓул со критики за „опортунизмот“ на некои земји против Либија

МРТ - 23.03.2011

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска го критикуваше „опортунизмот“ на некои држави, кои учествуваат во меѓународната интервенција врз Либија, наведувајќи оти нивното однесување предизвикува ...

Данска се вклучи во бомбардирањето на Либија

Канал5 - 23.03.2011

Данските воено-воздухопловни сили се вклучија денеска во бомбардирањето на Либија, соопшти Генерал-штабот на данската армија. Во соопштението не е прецизирано колку цели нападнале ловците Ф-16.

Германија се повлече од воената операција во Либија

Точка - 23.03.2011

Германија одлучила да сe повлече од воените дејствија во Либија, откако ангажман во нападот врз Џамахиријата доби и НАТО, објави германската новинска агенција ДПА, повикувајќи се на соопштение на ...

Војната во Либија може да ја инспирира Ал Каеда

Точка - 23.03.2011

Ал Каеда до сега не ги искористила немирите на Блискиот Исток, но оваа терористичка мрежа би можела да го стори тоа доколку воената интервенција во Либија, која ја предводи САД, набргу не се заврши.

Бродовите на НАТО почнале да патролираат по Средоземјето

Точка - 23.03.2011

Бродовите на НАТО денес почнале да патролираат по либиското крајбрежје како би го контролирале почитувањето на ембаргото на оружјето кое е воведено во Либија, а поддршка на Алијансата и пружиле ...

Пазете се од лажливиот март

Окно - 23.03.2011

Март е, сонцето блеска и пролетта е на дофат, а Велика Британија повторно бомбардира некоја странска земја. Доколку имавте некое силно чувство на веќе видено овој викенд, не се изненадувајте премногу.

Германија се повлече од воената операција во Либија

Нетпрес - 23.03.2011

Германија одлучила да сe повлече од воените дејствија во Либија, откако ангажман во нападот врз Џамахиријата доби и НАТО, објави германската новинска агенција ДПА, повикувајќи се на соопштение на ...

Германија ја повлече својата војска од операцијата на НАТО во Средоземно море

Канал 77 - 23.03.2011

Германија се повлече од операциите на НАТО во Средоземно море, соопшти Министерството за одбрана, цитирано од германските медиуми.

Војната во Либија може да ја инспирира Ал Каеда

Нетпрес - 23.03.2011

Ал Каеда до сега не ги искористила немирите на Блискиот Исток, но оваа терористичка мрежа би можела да го стори тоа доколку воената интервенција во Либија, која ја предводи САД набргу не се оконча.

Имами: Албанија не ја вооружувала Либија

Курир - 23.03.2011

Информациите објавени во „Њујорк тајмс“ дека оружје од албанско производство пристигнало во Либија, беа отфрлени од страна на албанскиот министер за одбрана Арбен Имами.

Романија се приклучува кон акцијата во Средоземно море

Канал 77 - 23.03.2011

Романија ќе учествува во контролирањето на оруженото ембарго против Либија во рамки на мисијата на НАТО. Државата ќе испрати фрегата и над 200 војници, изјави претседателот Трајан Басеску.

Албанија негира дека ја снабдувала Либија со оружје

Канал 77 - 23.03.2011

Информациите објавени во „Њујорк тајмс” дека оружје од албанско производство пристигнало во Либија, беа отфрлени од страна на албанскиот министер за одбрана Арбен Имами.

Германија ги повлекува силите од операцијата врз Либија, Романија се приклучува

Press24 - 23.03.2011

Министерството за одбрана на Германија, денес објави дека се повлекува од воените дејствија во Либија откако ангажман во нападот врз Џамахиријата доби и НАТО, но од друга страна, Романија најави ...

Бродовите на НАТО почнале да патролираат по Средоземјето

Нетпрес - 23.03.2011

Бродовите на НАТО денес почнале да патролираат по либиското крајбрежје како би го контролирале почитувањето на ембаргото на оружјето кое е воведено во Либија, а поддршка на Алијансата и пружиле ...

„Обединет заштитник“ го спречува наоружувањето на Гадафи

Курир - 23.03.2011

НАТО соопшти дека од денеска е во тек операцијата „Обединет заштитник“ која се спроведува за да се спречи доставувањето на оружје и платеници кон Либија.

САД плаќаат $ 1 милијарда за бомбите над Либија

еФакт - 23.03.2011

Вашингтон – Експертите од американскиот Центар за стратешко и буџетско планирање (CSBA) пресметале дека бомбардирањето над Либија со цел обезбедување на зона, забранета за летови над територијата на ...

Притисокот врз Гадафи продолжува

BBC - 22.03.2011

Американски авион принудно се спушти во Либија а двајцата членови на екипажот се спасени. Американски воен портпарол изјави дека нема знаци оти спуштањето било предизвикано од либиска акција.

Турција против ангажман на НАТО во Либија

Deutsche Welle - 22.03.2011

НАТО е и понатаму поделен околу ангажманот во Либија. Турција дури и отворено го блокира преземањето на командата со операцијата од страна на структурите на НАТО.

Британскиот парламент го поддржа учеството во Либија

Р.С.Европа - 22.03.2011

Британскиот парламент синоќа го подржа учеството на британските сили во воената интервенција на меѓународните сили во Либија.

Несогласувања за нападите врз Либија

Р.С.Европа - 22.03.2011

Трета ноќ воздушни напади врз Либија на меѓународната коалиција со цел да ги спречи силите на Моамер Гадафи да ги напаѓаат приврзаниците на опозицијата кои бараат негова оставка.

Зоната на забранети летови над Либија - 4 ден напади

Р.С.Европа - 22.03.2011

Коалиционите сили 4 ти ден ги продолжуваат воздушните напади врз Либија. Цели на нападите се воздушната одбрана и копнените трупи на Моамер Гадафи, како и морнаричките бази и аеродромите.

Авион на САД се урнал во Либија, нема жртви

Р.С.Европа - 22.03.2011

Американски борбен авион се урнал во Либија за време на операциите за затворање на воздушниот простор над северноафриканската земја, соопштија од Афрканската команда на Соединетите американски држави.

Турција бара интервенцијата во Либија да остане иницијатива на ОН

Р.С.Европа - 22.03.2011

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу го повтори отпорот на Турција против мешањето на НАТО во Либија, и изјави дека операцијата треба да остане иницијатива на Обединетите нации.

Путин изразил лични ставови за интервенцијата во Либија

Р.С.Европа - 22.03.2011

Забелешките на премиерот Владимир Путин за воената интервенција во Либија се негово лично мислење, изјави денеска портпаролот на рускиот лидер.

Обама да ја врати Нобеловата награда за мир

Утрински - 22.03.2011

Режисерот Мајкл Мур го критикувал американскиот претседател Обама поради воената акција во Либија во низа пораки што ги објавил на „Твитер“.

Американски воен авион се урна во Либија

Утрински - 22.03.2011

Еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урнал во Либија, за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на либиската територија, јавија лондонските телевизиски ...

Само третина Британци ја поддржуваат акцијата во Либија

Форум - 22.03.2011

Само третина Британци ја поддржуваат одлуката на британската влада да се вклучи во операциите во Либија, покажува анкетата објавена во понеделникот, пренесува Reuters Истражувањето на јавното мнение ...

Британските пратеници го поддржаа учеството на Британија во операцијата во Либија

Алфа - 22.03.2011

Британскиот Парламент денеска со огромно мнозинство ја поддржа одлуката на премиерот Дејвид Камерон британските сили да учествуваат во воената операција на западните сили во Либија.

Уништена половина од противвоздушната одбрана на Либија

Кајгана - 22.03.2011

Воздушните напади на западните сојузници онеспособиле 50 отсто од либиската противвоздушна одбрана (ПВО), изјавил неименуван висок функционер на американското министерство за одбрана.

Кина бара преговори и итен прекин на огнот во Либија

Алфа - 22.03.2011

Кина денеска повика на итен прекин на огнот во Либија, која веќе трет ден ја бомбардираат коалиционите сили на САД и Европските земји.

Либија загубила половина од ПВО

Алфа - 22.03.2011

Воздушните напади на западните сојузници онеспособиле 50 отсто од либиската противвоздушна одбрана (ПВО), изјавил еден неименуван висок функционер на американското министерство за одбрана.

Американски авион се урна во Либија

Форум - 22.03.2011

Американски воен авион „Ф15-Е“ се урнал во Либија, поради механички проблеми. Според британскиот весник Daily Telegraph кој веста ја објави на својот интернет портал, пилотот бил спасен од ...

Американски воен авион се урна во Либија

Алфа - 22.03.2011

Еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урнал во Либија, за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на либиската територија, јавија лондонските телевизиски ...

Американски воен авион се урна во Либија

Идивиди - 22.03.2011

Лондон, 22 март 2011 (МИА) - Еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урнал во Либија, за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на либиската територија, ...

Американски воен авион се урна во Либија

Алсат-М - 22.03.2011

Еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урна во Либија, за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на либиската територија.

Кина и Индија со повик за прекин на борбите во Либија

Алсат-М - 22.03.2011

Кина повторно денеска повика на запирање на борбите и прекин на огнот во Либија изразувајќи „длабока загриженост“ поради извештаите за цивилни жртви.

Либија ќе го игра мечот од Купот на нации во Мали

Форум - 22.03.2011

Воената состојба во Либија не беше пречка фудбалските репрезентативци на оваа земја да го одиграат квалифкацискиот меч од Африканскиот куп на нации против Коморските острови Сепак мечот на кој Либија ...

Спасени пилотите на урнатиот воен авион во Либија

Идивиди - 22.03.2011

Лондон, 22 март 2011 (МИА) - Еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, , за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на либиската територија.

Во Либија падна првиот американски авион

БркајРабота - 22.03.2011

Лондонските телевизиски станици објавуваат дека еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урнал во Либија, за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на ...

НАТО ќе ја поддржи интервенцијата во Либија

Форум - 22.03.2011

Француското министерство за надворешни работи соопшти денес дека НАТО ќе пружи поддршка на меѓународната војна интервенција во Либија кога САД ќе одлучи да го намали своето учество „Кога Американците ...

Турската амбасада ќе ги претставува интересите на САД во Либија

SETimes - 22.03.2011

ВАШИНГТОН, САД -- Турската амбасада во Вашингтон во понеделникот (21-ви март) се согласи да ги претставува американските интереси во Либија, и да дејствува како посредник додека е затворена ...

Студенти протестираа поради поддршката на Грција за воените операции во Либија

SETimes - 22.03.2011

АТИНА, Грција -- Стотици студенти блиски до Комунистичката партија во понеделникот (21-ви март) се собраа пред зградата на парламентот, да протестираат против поддршката на владата за операцијата во ...

Друцас: Грција има „избалансирана позиција“ кон Либија

Кирилица - 22.03.2011

Грција нема директно да учествува во воената операција против Либија, но им дава поддршка на своите сојузници во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, која неодамна беше усвоена, ...

Британските пратеници го поддржаа учеството на Британија во операцијата во Либија

Сител - 22.03.2011

Британскиот Парламент денеска со огромно мнозинство ја поддржа одлуката на премиерот Дејвид Камерон британските сили да учествуваат во воената операција на западните сили во Либија.

Британските пратеници го поддржаа учеството на Британија во Либија

МРТ - 22.03.2011

Британскиот Парламент денеска со огромно мнозинство ја поддржа одлуката на премиерот Дејвид Камерон британските сили да учествуваат во воената операција на западните сили во Либија.

Путин и Медведев се скараа за Либија

Канал5 - 22.03.2011

Воената интервенција во Либија ги спротивстави руските водачи Путин и Медведев кои за прв пат излегоа со различни ставови.

Медведев со критики до Путин поради изразот „Крстоносна војна“

МРТ - 22.03.2011

Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев изјави дека е неприфатлива споредбата на воената акција на западот во Либија со средновековната крстоносна војна, како што ја окарактеризира рускиот премиер ...

Кина бара преговори и итен прекин на огнот во Либија

МРТ - 22.03.2011

Кина денеска повика на итен прекин на огнот во Либија, која веќе трет ден ја бомбардираат коалиционите сили на САД и Европските земји.

Либија загубила половина од ПВО

МРТ - 22.03.2011

Воздушните напади на западните сојузници онеспособиле 50 отсто од либиската противвоздушна одбрана (ПВО), изјавил еден неименуван висок функционер на американското министерство за одбрана.

Се урна американски ловец- бомбардер над Либија

Канал5 - 22.03.2011

Американски ловец бомбардер од типот Ф-15 Игл ноќеска се урнал при бомбардирањето над Либија, јавува британски Телеграф.

Американски воен авион се урна во Либија

Кирилица - 22.03.2011

Еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урнал во Либија, за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на либиската територија, јавија лондонските телевизиски ...

Се урна американски авион во Либија

Сител - 22.03.2011

Борбен авион од типот Ф-15Е, на американската армија, денеска се урнал во едно поле во Либија поради технички дефект. Пилотот и копилотот успеале да се катапултираат од леталото, пред тоа да падне, а ...

Кина и Индија со повик за прекин на борбите во Либија

МРТ - 22.03.2011

Кина повторно денеска повика на запирање на борбите и прекин на огнот во Либија изразувајќи „длабока загриженост“ поради извештаите за цивилни жртви.

Турција бара операцијата во Либија да остане под покровителство на ОН

МРТ - 22.03.2011

- Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу го повтори отпорот на Турција против мешањето на НАТО во Либија, и изјави дека операцијата треба да остане иницијатива на ОН.

Американски авион се урна во Либија

МРТ - 22.03.2011

Американски воен авион „Ф15-Е“ се урнал во Либија, поради механички проблеми. Според британскиот весник „Дејли Телеграф“ кој веста ја објави на својот интернет портал, пилотот бил спасен од ...

Спасени пилотите на урнатиот американски воен авион во Либија

Кирилица - 22.03.2011

Еден американски воен авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урна во Либија за време на синоќешните, трети по ред, бомбардирања и ракетирања на цели на либиската територија Двајцата пилоти успеале да се ...

Спасени пилотите на урнатиот американски воен авион во Либија

Сител - 22.03.2011

Еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урна во Либија, за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на либиската територија.

Расмусен: НАТО одлучи да го примени ембаргото за оружје против Либија

Сител - 22.03.2011

НАТО одлучи да преземе операција за примена на ембаргото за оружје против Либија, се посочува во соопштението на генералниот секретар на организацијата Андерс Фог Расмусен.

Кина бара преговори и итен прекин на огнот во Либија

Точка - 22.03.2011

Кина денеска повика на итен прекин на огнот во Либија, која веќе трет ден ја бомбардираат коалиционите сили на САД и Европските земји.

Медведев со критики до Путин поради изразот „Крстоносна војна“

Точка - 22.03.2011

Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев изјави дека е неприфатлива споредбата на воената акција на западот во Либија со средновековната крстоносна војна, како што ја окарактеризира рускиот премиер ...

Либија загубила половина од ПВО

Точка - 22.03.2011

Воздушните напади на западните сојузници онеспособиле 50 отсто од либиската противвоздушна одбрана (ПВО), изјавил еден неименуван висок функционер на американското министерство за одбрана.

Норвешка се повлече од операцијата во Либија

Точка - 22.03.2011

Норвешка одлучи да се повлече од воените дејствија против Либија. Шест воени авиони на норвешката армија од типот Ф-16 се вратиле во базите во својата земја, по наредба на министерот за одбрана Грета ...

Обама: НАТО ја презема командата над акцијата во Либија

Точка - 22.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека НАТО ќе биде вкључен во координирање на следната фаза во воената акција во Либија и додал дека до префрлање на командата ќе дошло во наредните ...

Либија ќе игра меч од Купот на нации во Мали

Точка - 22.03.2011

Воената состојба во Либија не беше пречка фудбалските репрезентативци на оваа земја да го одиграат квалифкацискиот меч од Африканскиот куп на нации против Коморските Острови.

ВИДЕО/ФОТО: Американски авион се урна во Либија

Точка - 22.03.2011

Американски воен авион „Ф15-Е“ се урнал во Либија, поради механички проблеми. Според британскиот весник „Дејли Телеграф“ кој веста ја објави на својот интернет портал, пилотот бил спасен од ...

Франција: НАТО ќе ги поткрепи интервенциите во Либија

Точка - 22.03.2011

Француското министерство за надворешни работи соопшти денес дека НАТО ќе пружи поддршка на меѓународната војна интервенција во Либија кога САД ќе одлучи да го намали своето учество.

Ексклузивни фотографии и видео од паднатиот авион во Либија

Точка - 22.03.2011

Новнарот на британскиот Телеграф кој прв се пронашол на теренот каде открил дека F-15 Eagle се срушил во Либија, сега дознал дека посадата на хеликоптерот кој го спасувал еден од двајцата пилоти ...

Норвешка се повлече од операцијата во Либија

Нетпрес - 22.03.2011

Норвешка одлучи да се повлече од воените дејствија против Либија. Шест воени авиони на норвешката армија од типот Ф-16 се вратиле во базите во својата земја, по наредба на министерот за одбрана Грета ...

Британскиот Парламент е „за“ воени операции во Либија

Курир - 22.03.2011

Британските пратеници го поддржаа учеството на Британија во операцијата во Либија. Тие со огромно мнозинство ја поддржа одлуката на премиерот Дејвид Камерон, да учествуваат во воената операција на ...

Обама: НАТО ја презема командата над акцијата во Либија

Нетпрес - 22.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека НАТО ќе биде вкључен во координирање на следната фаза во воената акција во Либија и додал дека до префрлање на командата ќе дошло во наредните ...

Британскиот парламент го подржа нападот на Либија

Канал 77 - 22.03.2011

Британските пратеници го поддржаа учеството на Британија во операцијата во Либија. Тие со огромно мнозинство ја поддржа одлуката на премиерот Дејвид Камерон, да учествуваат во воената операција на ...

Кина бара итен прекин на огнот во Либија и преговори

eReporter - 22.03.2011

Кина повика денеска на итен прекин на огнот во Либија, која веќе трет ден ја бомбардираат коалициските сили на САД и европските земји.

Кина бара преговори и итен прекин на воената акција во Либија

Нетпрес - 22.03.2011

Кина денеска повика на итен прекин на воените операции во Либија, која веќе трети ден ја бомбардираат коалиционите сили на САД и на европските земји, јавува Бета, пренесува Нетпрес.

Либија остана без 50 отсто од својата против-воздушна одбрана

Нетпрес - 22.03.2011

Воздушните напади на западните сојузници онеспособиле повеќе од 50 отсто на против-воздушната одбрана на Либија, изјавил висок претставник на американското министерство за одбрана, пишува “Асошиејтед ...

Турски авиони нема да ја нападнат Либија

Нетпрес - 22.03.2011

Турција нема да учествува во борбените операции против Либија, но е спремна да биде дел од хуманитарните акции за да му помогне на народот во таа северноафриканска земја, изјавил турскиот премиер ...

Во Либија падна првиот американски авион

Курир - 22.03.2011

Лондонските телевизиски станици објавуваат дека еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урнал во Либија, за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на ...

Кина бара преговори и итен прекин на огнот во Либија

Press24 - 22.03.2011

По трет ден бомбардирања врз Либија, Кина повика на итен прекин на огнот на коалиционите сили на САД и Европските земји Кина бара итно запирање на огнот во Либија и преговори со кои би се завршиле ...

ФОТО: Се урна американски авион во Либија

Нетпрес - 22.03.2011

Борбен авион од типот Ф-15Е, на американската армија, денеска се урнал во едно поле во Либија поради технички дефект. Пилотот и копилотот успеале да се катапултираат од леталото, пред тоа да падне, а ...

Давутоглу: НАТО да не се меша во Либија

Курир - 22.03.2011

Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу, уште еднаш го повтори отпорот на турската држава против мешањето на НАТО структурите во Либија, и изјави дека таа операција треба да ...

Кина и Индија против нападите во Либија

Курир - 22.03.2011

Властите во Кина денес повторно испратија повик за запирање на борбите во Либија и притоа изразувајќи „длабока загриженост“ поради извештаите за цивилни жртви.

Бугарија не ги подржува нападите врз Либија

Канал 77 - 22.03.2011

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека воената интервенција во Либија е авантура, раководена од нафтените интереси.

Се урна американски авион во Либија

Press24 - 22.03.2011

Американски авион од типот Ф-15Е-Игл се урна во Либија во синоќешните бомбардирања и ракетирања Се претпоставува дека авиониот се урнал поради проблеми со мотор, за среќа пилот успешно се спуштил со ...

Видео: Медведев и Путин се скараа за Либија

Курир - 22.03.2011

Еден ден откако претседателот и премиерот на Русија, изнесоа различни ставови за резолуцијата во Либија, некои медиуми тоа веднаш го оценија како нова пукнатина во нивните односи.

Германија бара ембарго за нафтата и гасот од Либија

Курир - 22.03.2011

Германија испрати повик до ЕУ за да воведе целосно ембарго на нафтата и гасот кои доаѓаат од Либија. Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле наведе дека никој не знае колку долго ќе ...

Данска не учествува во нападите врз Либија

Курир - 22.03.2011

Воените борбени авиони на Данска F-16 во Либија не учествуваат во нападите, соопшти Военото воздухопловство на Данска, реагирајќи на обвинувањата на Либија објавени во данските медиуми.

Либиската против-воздушна одбрана намалена за 50 отсто

Press24 - 22.03.2011

Висок функционер на американското министерство за одбрана изјавил дека била уништена воздушната одбрана на Либија за повеќе од 50 отсто Според функционерот, кој сакал да остане анонимен, намалувањето ...

Спасени пилотите на урнатиот американски воен авион во Либија

Press24 - 22.03.2011

Еден американски воена авион, од типот Ф-15Е-Игл, се урна во Либија, за време на синоќешните, трети по ред бомбардирања и ракетирања на цели на либиската територија Двајцата пилоти успеале да се ...

Расмусен: НАТО ќе примени ембарго против Либија

Курир - 22.03.2011

Во соопштението на генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен, се посочува дека НАТО одлучи да преземе операција за примена на ембарго за оружје против либиската држава.

Москва: Ставот на Путин е личен, на Медведев национален

Курир - 22.03.2011

Ставот кој го искажа рускиот претседател Дмитри Медведев околу Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Либија е официјална позиција на Русија, додека пак ставот на Владимир Путине само негово ...

Се урна американски ловец во Либија, бунтовниците го спасиле пилотот!

Inpress - 22.03.2011

Триполи, 22. март 2011 (ИНПРЕС) Американски ловец Ф-15 се урна над Либија за време на третиот ден од бомбардирањето, најверојатно поради технички проблеми.

Различни ставови на Медведев и Путин за Либија

Македонија24 - 22.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Различни ставови на Медведев и Путин за Либија, Рускиот претседател Димитри Медведев изјави дека е неприфатливо да се споредува војената интеврнција во Либија со ...

Раздор во тандемот Медведев-Путин?

Inpress - 22.03.2011

Москва, 22. март 2011 (ИНПРЕС) Дмитриј Медведев и Владимир Путин застанаа на дијаметрално спротивставени позиции за резолуцијата на ОН, која ја одобри воената операција против режимот на Гадафи во ...

Либија за германските фирми е „тера инкогнита“

Бизнис24 - 21.03.2011

„Пред 20 години презедовме еден вид водство меѓу германските индустриски и трговски комори за подрачјето на Северна Африка.

Критики за воздржаноста на владата

Deutsche Welle - 21.03.2011

Германија не учествува во воздушните напади на западните сили во Либија, а се воздржа и од гласањето за разолуцијата за Либија на ОН.

Мур го растури Обама

Оn.net - 21.03.2011

Како што Пентагон викендов се истураше на армиските позици во Либија, така и Мајкл Мур се истури на Обама на ...

Жените и пресудија на Либија

Оn.net - 21.03.2011

По долготрајното натегање околу интервенцијата во Либија, судбината на Гадафи ја решиле 4 жени од администрацијата на ...

Рускиот премиер Путин ја критикуваше воената интервенција во Либија

Р.С.Европа - 21.03.2011

Рускиот премиер Владимир Путин денеска ја спореди резолуцијата на Обединетите нации за воена интервенција во Либија со средновековните крстоносни походи.

Бугарија ја критикува, Косово ја подржува странската воена интервенција во Либија

Р.С.Европа - 21.03.2011

Воената интервенција во Либија е авантура, раководена од нафтените интереси, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов, појаснувајќи ја претпазливоста на Софија во подржувањето на операциите .

Камерон: Коалициските сили успеаа да спречат можен крвав масакар во Либија

Р.С.Европа - 21.03.2011

Коалициските сили успеаа да спречат можен крвав масакар, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон во своето обраќање во британскиот Парламент во врска со воената интервенција во Либија.

Целта е да се заштитат жителите на Либија, тврдат од командата на САД

Р.С.Европа - 21.03.2011

Нашата мисија е да ги заштитиме цивилите од пешадиски напади на либијските сили, изјави денеска Генералот Картер Ф. Хам од американската војска, кој дополни дека силите на коалицијата која ги ...

Грција со „избалансирана позиција“ во однос на Либија

Р.С.Европа - 21.03.2011

Грција нема директно да учествува во воената операција против Либија, но им дава поддршка на своите сојузници во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, која неодамна беше усвоена, ...

Турција од НАТО бара појаснување за Либија

Р.С.Европа - 21.03.2011

Турција бара разјаснување за плановите на НАТО во Либија и проценува дека начинот на кој беше составена коалицијата против оваа земја не одговара на меѓународните норми, посочи турскиот министер за ...

Мур: зона за евакуирање околу Нобеловата награда за мир на Обама!

Телма - 21.03.2011

Како што Пентагон викендов се истураше на армиските позици во Либија, така и Мајкл Мур се истури на Обама на Твитер. Дел од твитовите на Мур се и: - \"И за Авганистан 9 години имавме забранета зона ...

НАТО не одлучи за учество во воената операција во Либија

Алсат-М - 21.03.2011

Советот на НАТО се согласи околу план за воведување трајно оружено ембарго против Либија, но не успеа да донесе решение дали Алијансата да учествува во виената интервенција.

ЦИА го предвидела падот на арапските диктатори

БркајРабота - 21.03.2011

Белгиското списание „Дерниер иор“ денеска објави делови од извештај на ЦИА, во кој се тврди дека уличните протести во арапскиот свет ќе доведат до промена на режимите во регионот.

Примената на сила станува практика на САД

Идивиди - 21.03.2011

Москва, 21 март 2011 (МИА) - Рускиот премиер Владимир Путин денеска ја критикуваше Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за Либија, истакнувајќи дека го потсетува на ...

Силите со кои Западот тргна во напад врз Либија

Идивиди - 21.03.2011

Триполи, 21 март 2011 (МИА) - Трет ден вооружените сили на Франција, на Велика Британија, на САД и на другите сојузнички земји, во согласност со резолуцијата на Обединетите нации за воведување на ...

Турција ја критикува Франција за улогата во Либија

Форум - 21.03.2011

Турција не може да ја разбере „истакнатата“ улога на Франција во меѓународната воена интервенција во Либија. Според првичните проценки овој став на официјална Анкара може предизвика несогласувања во ...

Режисерот Мур бара Обама да ја врати Нобеловата награда за мир

Форум - 21.03.2011

Режисерот Мајкл Мур го критикува американскиот претседател, Барак Обама поради воената акција во Либија, во низата пораки кои ги објави на Твитер Мајк Мур често го критикуваше и претседателот Џорџ ...

Кипар се спротивстави на користењето на воените бази за акции против Либија

SETimes - 21.03.2011

НИКОЗИЈА, Кипар -- Претседателот Деметрис Христофиас во неделата (20-ти март) рече дека неговата земја се противи на користењето на британските бази на својата територија за воени дејства против ...

Советот на НАТО не успеа да одлучи за учество во воената операција во Либија

Сител - 21.03.2011

Советот на НАТО се согласи околу план за воведување трајно оружено ембарго против Либија, но не успеа да донесе решение дали Алијансата да учествува во виената интервенција.

Советот на НАТО не успеа да одлучи за учество во воената операција во Либија

МРТ - 21.03.2011

Советот на НАТО се согласи околу план за воведување трајно оружено ембарго против Либија, но не успеа да донесе решение дали Алијансата да учествува во виената интервенција.

Советот на НАТО не се договори за воена операција во Либија

Кирилица - 21.03.2011

Советот на НАТО се согласи околу план за воведување трајно оружено ембарго против Либија, но не успеа да донесе решение дали Алијансата да учествува во воената интервенција Заседанието на ниво на ...

Белгиско списание објави делови од анализа на ЦИА

МРТ - 21.03.2011

Белгиското списание „Дерниер иор“ денеска објави делови од извештај на ЦИА за евентуалните можности уличните протести во арапскиот свет да доведат до промена на режими во регионот.

Ештон: Ќе направиме се да го поддржиме народот на Либија

МРТ - 21.03.2011

Високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон изјави денеска дека сега е потребно да се направи се за да се поддржи народот на Либија.

Мајкл Мур: Обама да ја врати Нобеловата награда поради Либија

МРТ - 21.03.2011

Режисерот Мајкл Мур го критикува американскиот претседател, Барак Обама поради воената акција во Либија, во низата пораки кои ги објави на Твитер.

Путин: Примената на сила станува практика на американската надворешна политика

Кирилица - 21.03.2011

Рускиот премиер Владимир Путин денеска ја критикуваше Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за Либија, истакнувајќи дека го потсетува на „средновековниот повик за крстоносен ...

Турција ја критикува Франција за улогата во Либија

МРТ - 21.03.2011

Турција не може да ја разбере „истакнатата“ улога на Франција во меѓународната воена интервенција во Либија. Според првичните проценки овој став на официјална Анкара може предизвика несогласувања во ...

И шпански авиони над Либија

Кирилица - 21.03.2011

Два ловци-бомбардери Ф-18 на шпанските сили полетаа од италијанската воена база Дечимоману, на островот Сардинија, во својата прва мисија за почитување на зоната за забранети летови над Либија, ...

Пацоли безрезервно го поддржа бомбардирањето на Либија

МРТ - 21.03.2011

Косовскиот претседател Беџет Пацоли безрезервно ја поддржа воената интервенција на силите на неколку НАТО земји, чии авиони веќе неколку дена ја бомбардираат Либија, каде сега страдаат и војници и ...

Медведев контра Путин

Канал5 - 21.03.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев го нарече коментарот на премиеорт Владимир Путин неприфатлив,откако Путин резолуцијата на ОН со која се дозволува воена акција на западните сили над Либија ја ...

Прекинат нападот врз Либија поради цивилите

Точка - 21.03.2011

Западните сили го стопираа бомбардирањето на Либија кое започна рано утрово, затоа што се чини дека цивилите се наоѓаат во подрачјата кои се цел на нападите.

НАТО за евентуално вклучување во нападите во Либија

Точка - 21.03.2011

Амбасадорите на земјите на НАТО денеска ќе се состанат за да постигнат договор околу вклучувањето на силите на Алијансата во оперативните дејствија во Либија.

Мајкл Мур: Обама да ја врати Нобеловата награда поради Либија

Точка - 21.03.2011

Режисерот Мајкл Мур го критикува американскиот претседател, Барак Обама поради воената акција во Либија, во низата пораки кои ги објави на Твитер.

Турција ја критикува Франција за улогата во Либија

Точка - 21.03.2011

Турција не може да ја разбере „истакнатата“ улога на Франција во меѓународната воена интервенција во Либија. Според првичните проценки овој став на официјална Анкара може предизвика несогласувања во ...

Мајкал Мур: Обама поради Либија би требало да ја врати Нобеловата награда за мир

Точка - 21.03.2011

Режисерот Мајкал Мур остро го критикувал американскиот претседател Барак Обама поради воените интервенции во Либија, а испратил низа пораки преку Твитер, пренесува Точка.

ЦИА го предвидела падот на арапските диктатори

Курир - 21.03.2011

Белгиското списание „Дерниер иор“ денеска објави делови од извештај на ЦИА, во кој се тврди дека уличните протести во арапскиот свет ќе доведат до промена на режимите во регионот.

Путин: Интервенцијата во Либија е без совест и логика

Press24 - 21.03.2011

Рускиот премиер Владимир Путин денеска ја критикуваше Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за Либија, истакнувајќи дека го потсетува на „средновековниот повик за крстоносен ...

Путин: Бомбадирањето на Либија потсетува на нападот на Југославија

Курир - 21.03.2011

Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за Либија, доби остра критика од рускиот премиер Владимир Путин.

Со какво оружје се напаѓа Либија?

Курир - 21.03.2011

Поради операцијата „Одисејова зора“ во Медитеранот концентрирано е големо количество на оружје. Станува збор за голем број на воени бродови, носачи на авиони, подморници и бродови за поддршка, а во ...

Косово силно го поддржа бомбардирањето на Либија

Курир - 21.03.2011

-Нападите на НАТО силите врз воени цели во Либија се еден хуманитарен чин во заштита на граѓаните на Либија, чии барања за слобода, демократија и просперитет наидоа на насилнички одговор на армијата ...

Борисов: Западот ја посакува нафтата на Гадафи

Курир - 21.03.2011

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека воената интервенција во Либија е авантура, раководена од нафтените интереси.

Давутоглу: Турција секогаш ќе биде пријател на Либија

Курир - 21.03.2011

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави дека Турција бара разјаснување за плановите на НАТО во Либија и проценува дека начинот на кој беше составена коалицијата против оваа земја не ...

Друцас: Грција нема да учествува во нападот врз Либија

Курир - 21.03.2011

Грција нема директно да учествува во воената операција против Либија, но им дава поддршка на своите сојузници во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, која неодамна беше усвоена, ...

Шпанија се приклучи во воената офанзива

Курир - 21.03.2011

Авионите полетаа од базата попладнево и беа придружени од шпански Боинг 707 за полнење со гориво во воздух, прецизира шпанското Министерство за одбрана.