TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанукович: Ова е државен удар, не давам оставка

Вест - 23.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович денес рече дека во државата е направен државен удар и одби да даде оставка додека истовремено опозицијата почна да ги освојува сите делови на власта а ...

Парламентот го отповика Виктор Јанукович, претседателските избори закажани на 25 мај

Вест - 23.02.2014

Украинскиот парламент со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распиша парламентарни избори на 25 мај.

Осуетен обидот на претседателот Виктор Јанукович да отпатува за Русија

Вест - 23.02.2014

Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави синоќа новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент Олександар ...

И Обама и Путин се нудат да и` помогнат на Украина

Вест - 23.02.2014

САД се подготвени да и помогнат на украинската економија, додека Русија најави дека одлуката за новата транша финансиска помош ќе ја донесе откако ќе биде формирана нова влада во Киев, изјавија ...

САД подготвени да и помогнат на Украина, а Русија ветува помош по формирање на влада

24 Вести - 23.02.2014

САД се подготвени да и помогнат на украинската економија, додека Русија најави дека одлуката за новата транша финансиска помош ќе ја донесе откако ќе биде формирана нова влада во Киев, изјавија ...

Претседателот на Врховната рада Турчинов привремен претседател на Украина

24 Вести - 23.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада Олександер Турчинов денеска привремено ја презеде должноста претседател на државатa, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

Во живо - Турчинов привремен претседател, Нејасно каде е Јанукович

Телма - 23.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада Олександер Турчинов денеска привремено ја презеде должноста претседател на држават, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

Јанукович извисен и од сопствената партија

Утрински - 23.02.2014

Одговорноста за случувањата во Украина и за човечките жртви во судирите ја имаат Виктор Јанукович и неговите блиски соработници, се наведува во изјавата на парламентарната група на Партијата на ...

Путин и Меркел разговараа за ситуацијата во Украина

Канал5 - 23.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германскиот канцелар Ангела Меркел разговараа за ситуацијата во Украина. Телефонскиот разговор е одржан на иницијатива на Меркел.

Сузан Рајс: Распадот на Украина не е во ничиј интерес

Канал5 - 23.02.2014

Евентуалното распаѓање на Украина или враќањето на земјата кон насилство не во интерес, ниту на самата земја, ниту на Русија, Европската унија или САД, предупреди денеска советничката на ...

Отповикан Јанукович, закажани избори, ослободена Тимошенко

Телма - 23.02.2014

Драматичен развој на настаните во Украина. Врховната рада попладнево го отповика претседателот на државата Виктор Јанукович, кој сите одлуки на парламентот, со кои де факто се руши неговата власт, ги ...

САД подготвени да и помогнат на Украина

Алсат-М - 23.02.2014

САД се подготвени да и помогнат на украинската економија, додека Русија најави дека одлуката за новата транша финансиска помош ќе ја донесе откако ќе биде формирана нова влада во Киев, изјавија ...

Тимошенко на слобода, најверојатно ќе се кандидира за претседател на Украина

24 Вести - 23.02.2014

Поранешната премиерка на Украина по речиси две години поминати во затвор и затворските клиники конечно е на слобода и најверојатно ќе се кандидира на предверемените претседателски избори кои ...

Сите ветуваат помош на Украина

Утрински - 23.02.2014

„Доколку се обрати за помош, подготвени сме да и' дадеме“, изјави директорката на ММФ, Кристин Лагард САД се подготвени да и' помогнат на украинската економија, додека Русија најави дека одлуката за ...

Тимошенко на слобода, Турчинов привремен претреседател на Украина

24 Вести - 23.02.2014

Парламентот одлучи - Александар Турчинов е новиот вршител на должност - Претседател на Украина. Турчинов исто така ќе биде на чело на Врховната Рада се до следните парламентарни и претседателски ...

Турчинов привремен претседател на Украина

Утрински - 23.02.2014

Олександер Турчинов, досегашен спикер на украинскиот парламент, денеска беше избран за привремен претседател на Украина. Во своето обраќање, тој на украинските парламентарци им предочи дека имаат ...

ФОТО: Кралската резиденција на Јанукович

Утрински - 23.02.2014

На итна седница вчера пратениците во Врховната рада донесоа одлука да се одземе имотот на досегашниот претседател Виктор Јанукович, на кој Парламентот му ги одзема и претседателските ингеренции.

Јанукович во бегство, Тимошенко бара тој и неговата влада кривично да одговораат

Канал5 - 23.02.2014

Александар Турчинов- актуелниот претседател на Врховната Рада е и новиот вршител на должност - претседател на Украина. Тој важи за близок соработник на поранешната премиерка на Украина Тимошенко која ...

САД И eу стравуваат од можно распаѓање на Украина

Телма - 23.02.2014

Евентуалното распаѓање на Украина или враќањето на земјата кон насилство не во интерес, ниту на самата земја, ниту на Русија, Европската унија или САД, предупреди денеска советничката на ...

Украина, првиот човек на Собранието ги зема надлежностите на Јануковиќ

Алсат-М - 23.02.2014

Украинскиот Парламент денеска му ги пренесе привремено должностите на претседателот, на спикерот на Парламентот Олександар Турчинов. Одлуката од недела доаѓа после гласањето во парламентот за целосно ...

Турчинов го пополни вакуумот во власта

Дневник - 23.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада, Олександер Турчинов, вчера привремено ја презеде должноста претседател на државата откако завчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

Партијата на регионите: Јанукович и неговите соработници одговорни за случувањата во Украина

Алфа - 23.02.2014

Одговорноста за случувањата во Украина и за човечките жртви во судирите ја сносат Виктор Јанукович и неговите блиски соработници, се наведува во изјавата на парламентарната група на Партијата на ...

КОНЕЧЕН КРАХ: Јанукович извисен и од сопствената партија

Телеграф - 23.02.2014

Украина поминува еден од најтрагичните периоди во историјата, беше предадена, измамена и ограбена и за тоа како и за жртвите, целата вина ја сноси Јанукович и блиските соработници Одговорноста за ...

Протестантите останаа во центарот на Киев, пратениците заседаваат

Inpress - 23.02.2014

Киев, 23. февруари 2014 (ИНПРЕС) Парламентот на Украина заседава за назначување нова влада во Украина, во време кога е смирена атмосферата на плоштадот во Киев.

Лукашенко го уверил Кличко дека поранешниот украински министер за внатрешни работи Захарченко не е во Белорусија

Сител - 23.02.2014

Претседателот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко денеска телефонски разговарал со белорускиот претседател Александар Лукашенко во врска со лоцирањето на поранешниот ...

Лукашенко го уверил Кличко дека поранешниот украински министер за внатрешни работи Захарченко не е во Белорусија

А1 On - 23.02.2014

Претседателот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко денеска телефонски разговарал со белорускиот претседател Александар Лукашенко во врска со лоцирањето на поранешниот ...

Путин и Меркел разговараа за ситуацијата во Украина

Сител - 23.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германскиот канцелар Ангела Меркел разговараа за ситуацијата во Украина. Телефонскиот разговор е одржан на иницијатива на Меркел.

Путин и Меркел разговараа за ситуацијата во Украина

А1 On - 23.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германскиот канцелар Ангела Меркел разговараа за ситуацијата во Украина. Телефонскиот разговор е одржан на иницијатива на Меркел.

Лукашенко го уверил Кличко дека поранешниот украински министер за внатрешни работи Захарченко не е во Белорусија

+инфо - 23.02.2014

Претседателот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко денеска телефонски разговарал со белорускиот претседател Александар Лукашенко во врска со лоцирањето на поранешниот ...

Путин и Меркел разговараа за ситуацијата во Украина

+инфо - 23.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германскиот канцелар Ангела Меркел разговараа за ситуацијата во Украина. Телефонскиот разговор е одржан на иницијатива на Меркел.

САД: Распадот на Украина не е во ничиј интерес

Телеграф - 23.02.2014

Советничката на претседателот на САД по прашањата за национална безбедност Сузан Рајс ја предупреди Русија да не испраќа војници во Украина Евентуалното распаѓање на Украина или враќањето на земјата ...

ФИЛЕ: Украина има потреба од финансиска помош и реформи

Телеграф - 23.02.2014

ЕУ била подготвена да ѝ даде финансиска помош на Украина уште за време на минатогодишните преговори за потпишување на Спогодбата за асоцијација Европскиот комесар за проширување, Штефан Филе смета ...

Сузан Рајс: Распадот на Украина не е во ничиј интерес

Сител - 23.02.2014

Евентуалното распаѓање на Украина или враќањето на земјата кон насилство не во интерес, ниту на самата земја, ниту на Русија, Европската унија или САД, предупреди денеска советничката на ...

Распадот на Украина не е во ничиј интерес

А1 On - 23.02.2014

Евентуалното распаѓање на Украина или враќањето на земјата кон насилство не во интерес, ниту на самата земја, ниту на Русија, Европската унија или САД, предупреди денеска советничката на ...

Украина не смее да се распадна и има потреба од финансиска помош и реформи, сметаат чешки и европски претставници

Сител - 23.02.2014

Европскиот комесар за проширување, Штефан Филе смета дека на Украина и се потребни економски реформи и финансиска помош од Европската унија. Според изјавата на Филе за Чешката државна телевизија ЧТ, ...

Украина не смее да се распадне и има потреба од финансиска помош

Економски - 23.02.2014

Европскиот комесар за проширување, Штефан Филе смета дека на Украина и се потребни економски реформи и финансиска помош од Европската унија, јави дописникот на МИА од Прага.

Во Севастопољ митинг за поддршка на Јанукович

Нова ТВ - 23.02.2014

Поддржувачите на украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска во Севастопољ, на југот на Крим, организираа протест против за нив, „државниот удар“ во Киев.

САД подготвени за соработка со Русија и ЕУ за зачувување на целоста на Украина

А1 On - 23.02.2014

САД повикуваат на прекин на насилствата и демократски промени во Украина, и се подготвени да работат со Русија и Европската унија за зачувување на единството на земјата, изјави портпаролот на ...

САД подготвени да и помогнат на Украина, а Русија ветува помош по формирање на влада

Сител - 23.02.2014

САД се подготвени да и помогнат на украинската економија, додека Русија најави дека одлуката за новата транша финансиска помош ќе ја донесе откако ќе биде формирана нова влада во Киев, изјавија ...

Јанукович ги според настаните во Украина со доаѓањето на нацистите на власт во Германија

Макфакс - 23.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович повторни во саботата навечер дека нема намера да се повлече од претседателската функција како што гласаше претходно во саботата парламентот чија одлука не ја ...

ФОТО: Демонстрантите го фатија снајперистот кој пукаше во нив!

Курир - 23.02.2014

Падна владеењето на украинскиот претседател Виктор Јануковиќ. Дел од медиумите пренесоа дека тој се обидел да избега во Русија но бил спречен и се очекува негова официјална оставка.

САД подготвени за соработка со Русија и ЕУ за зачувување на целоста на Украина

Макфакс - 23.02.2014

САД повикуваат на прекин на насилствата и демократски промени во Украина, и се подготвени да работат со Русија и Европската унија за зачувување на единството на земјата, изјави портпаролот на ...

Лавров се сомнева во можноста за постигнување договор со опозицијата во Украина

Макфакс - 23.02.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изразил голема загриженоста од неспособноста да се почитува договорот од 21-ви февруари постигнат меѓу украинската власт и опозицијата, во телефонските ...

Утринава мирно во Киев, нема точни информации каде е Јанукович

Р.С.Европа - 23.02.2014

Во центарот на Киев денеска е мирно откако вчера парламентот гласаше за отповикување на претседателот Виктор Јанукович по три месеци улични протести, како и ослободување на неговиот политички ривал, ...

Јанукович: Немам намера да поднесам оставка

Press24 - 23.02.2014

“Немам намера да поднесам оставка. Јас сум легитимно избран претседател”, изјави вчера украинскиот претседател Виктор Јанукович во интервју за локална телевизиска станица во Харков.

Безбедносни камери го фатиле бегството на Јанукович

Сител - 23.02.2014

Не е познато каде наоѓа сменетиот украински претседател Виктор Јанукович кој во саботата наводно од Харков се обидел да избега во Русија, но во тоа го спречила граничната полиција.

УКРАИНА: Граничарите ниту за мито не го пуштиле Јанукович

Телеграф - 23.02.2014

Кога службениците дојдоа да ја прегледаат документацијата, наидоа на вооружени луѓе кои им понудиле пари за авионот итно да полета, велат од украинската гранична служба Украинската гранична служба ...

САД и ММФ подготвени да и помогнат на украинската економија

Р.С.Европа - 23.02.2014

САД и Меѓународниот монетарен фонд и понудија помош на Украина за да ја обнови својата економија, еден ден откако украинскиот парламент гласаше за смена на претседателот Виктор Јанукович.

Белата куќа: Украинците мора сами да ја одредат својата иднина

А1 On - 23.02.2014

Белата куќа го поздрави ослободувањето на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко и оцени дека Украинците треба сами да ја одредат својата иднина, по отстранување на претседателот Виктор ...

Лавров: Ситуацијата се влоши поради украинската опозиција

А1 On - 23.02.2014

По потпишување на договорот од 21-ви февруари помеѓу украинската влада и опозицијата, состојбата во Украина се влоши поради неспособност или недостаток на желба, опозицијата да го почитува договорот, ...

ФОТО: Ова е снајперистот кој пукаше во демонстрантите

Press24 - 23.02.2014

Падна владеењето на украинскиот претседател Виктор Јануковиќ. Дел од медиумите пренесоа дека тој се обидел да избега во Русија но бил спречен и се очекува негова официјална оставка.

Сигурносните камери го снимија бегството на Јанукович? (Видео)

Inpress - 23.02.2014

Киев, 23. февруари 2014 (ИНПРЕС) На видео сервисот YouTube се појави снимка која наводно го покажува бегството на украинскиот претседател Виктор Јанукович од резиденцијата во Киев.

Камерите го снимија бегството на Јанукович

Нетпрес - 23.02.2014

Не е познато каде наоѓа сменетиот украински претседател Виктор Јанукович кој во саботата наводно од Харков се обидел да избега во Русија, но во тоа го спречила граничната полиција.

Дали е ова снимката од бегството на Јанукович?

Кајгана - 23.02.2014

На YouTube се појави снимка која наводно го прикажува бегството на украинскиот претседател Виктор Јанукович од резиденцијата во Киев. На забрзаната снимка се гледа товарењето работи во камиони, во ...

ВИДЕО: Бегството на Јанукович

А1 On - 23.02.2014

Се уште не е познато каде се наоѓа отповиканиот украински претседател Виктор Јанукович, кој вчера наводно се обиде од Харков да побегне во Русија, но во тоа го спречи граничната полиција.

ЕУ подготвена да и' помогне на Украина со милијарда евра

Макфакс - 23.02.2014

Европската унија, во иднина, е подготвена да и' понуди на Украина со пакет финансиска помош во обем од „речиси милијарда, наместо неколку стотини илјади евра", изјави во интервју со лондонскиот ...

Безбедносни камери го снимиле бегството на Јанукович (ВИДЕО)

МКД - 23.02.2014

Не се знае каде точно сега се наоѓа сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, кој во саботата наводно од Харков се обидел да избега во Русија, но во тоа го спречила граничната полиција.

САД подготвени да и помогнат на Украина, а Русија ветува помош по формирање на влада

+инфо - 23.02.2014

САД се подготвени да и помогнат на украинската економија, додека Русија најави дека одлуката за новата транша финансиска помош ќе ја донесе откако ќе биде формирана нова влада во Киев, изјавија ...

Мирно во Киев, не се знае каде е Јанукович

Алфа - 23.02.2014

Во центарот на Киев денеска е мирно откако вчера парламентот гласаше за отповикување на претседателот Виктор Јанукович. Во центарот на Киев денеска е мирно откако вчера парламентот гласаше за ...

Украина: Претседателот на парламентот ќе ја врши функцијата претседател

Р.С.Европа - 23.02.2014

Украинскиот парламент гласаше за привремено предавање на должноста претседател на претседателот на парламентот, Олександар Турчинов. Вчера парламентот гласаше за отповикување од функцијата на ...

Украина: Недовршена револуција

Радио МОФ - 23.02.2014

Јулија Тимошенко на плоштадот Мајдан беше дочекана како хеорина. По двеипол години минати во затвор, каде што постојано страдаше од болки во грбот, таа во инвалидска количка се појави пред ...

Јанукович спречен во обидот за бегство од Украина

МРТ - 23.02.2014

Спречен е обидот за бегство на претседателот на Украина Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија. Граничната полиција го спречила Јанукович да се качи на авион за Русија и сега тој престојува ...

Јанукович понудил мито на граничната полиција

А1 On - 23.02.2014

Отповиканиот украински претседател Виктор Јанукович вчера на граничната полиција и понудил и мито, за да му дозволи да замине за Русија, изјави портпаролот на граничната служба.

Јанукович сменет со в.д. претседател, избори на 25 мај

МКД - 23.02.2014

Украинскиот парламент, кој сега го контролира опозицијата, изгласал назначување на новоизбраниот парламентарен спикер, Олександар Турчинов, за вршител на должноста претседател на Украина.

ВИДЕО Бегството на Виктор Јанукович

+инфо - 23.02.2014

На интернет се појави видео, во које што наводно е снимено бегањето на отповиканиот украински претседател Виктор Јанукович, пренесе „Moscow Times“. Камерите за видео надзор снимиле камиони од кои се ...

Претседателот на Врховната рада е привремен претседател на Украина

+инфо - 23.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада Олександер Турчинов денеска привремено ја презеде должноста претседател на држават, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

Каде е Јанукович?

+инфо - 23.02.2014

Во главниот град на Украина, Киев, денеска е мирно откако вчера парламентот гласаше за отповикување на претседателот Виктор Јанукович. Илјадници демонстранти и натаму се наоѓаат на Плоштадот на ...

ФОТО: Снајперистот од Украина фатен од страна на демнонстрантите

Сител - 23.02.2014

Дел од медиумите пренесоа дека Виктор Јануковиќ се обидел да избега во Русија но бил спречен и се очекува негова официјална оставка. Многу полошо од него помина снајперистот кој пред неколку дена ...

Претседателските ингеренции предадени на украинскиот спикер

Нова ТВ - 23.02.2014

Парламентот во Украина му ги додели претседателските ингеренции на спикерот Олександар Турчинов бидејќи локацијата на актуелниот претседател Виктор Јанукович, засега е непозната.

Кој владее во Украина?

МКД - 23.02.2014

По драматичната сабота во која украинскиот парламент изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович, а поранешната премиерка Јулија Тимошенко беше пуштена на слобода, се поставува прашањето ...

Претседателот на Врховната рада Турчинов привремен претседател на Украина

А1 On - 23.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада Олександер Турчинов денеска привремено ја презеде должноста претседател на држават, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

Никој не знае каде е Виктор Јанукович, сите знаат дека трошел по 630 евра за лекови за своите риби (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.02.2014

Денешното големо прашање е каде се крие бившиот украински претседател Виктор Јанукович, пишува Киев пост . Граничната полиција вчера соопшти дека го запрела неговиот авион во Донецк, со кој се обидел ...

УКРАИНА: Снимено бегството на Јанукович од Киев? (ВИДЕО)

Телеграф - 23.02.2014

На видеото се гледа внесување на предмети набрзина во автомобили и камиони и хеликоптери кои полетуваат Украинската телевизија Канал 5 објави снимки од безбедносните камери кои наводно се поставени ...

Украинскиот парламент го укина контроверзниот закон за јазиците

Р.С.Европа - 23.02.2014

Украинскиот парламент денеска го отповика контроверзниот закон со кој се проширува употребата на рускиот јазик и јазиците на другите национални малцинства.

Украинскиот парламент повика до вторник да се формира влада на национално единство

Макфакс - 23.02.2014

– Украинскиот парламент побара во неделата до вторник да биде формирана владата на националното единство, и изгласа закон со кој во државна сопственост се враќа резиденцијата на претседателот Виктор ...

УКРАИНА: После Јанукович и САД и Русија подготвени да помогнат

Телеграф - 23.02.2014

Треба да сфатиме со која влада треба да соработуваме, затоа планираме да почекаме да биде формирана нова влада и да ја видиме нејзината политика, вели рускиот министер за финансии САД се подготвени ...

Партијата на регионите: Јанукович и неговите соработници одговорни за случувањата во

Сител - 23.02.2014

Одговорноста за случувањата во Украина и за човечките жртви во судирите ја сносат Виктор Јанукович и неговите блиски соработници, се наведува во изјавата на парламентарната група на Партијата на ...

Турчинов привремен претседател на Украина

Алфа - 23.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада Олександер Турчинов денеска привремено ја презеде должноста претседател на држават, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

Против Јанукович е и неговата партија

А1 On - 23.02.2014

Владеачката Партија на регионот на која што на чело е отповиканиот претседател на Украина, Виктор Јанукович денеска го обвини сопствениот лидер дека давал криминални наредби, поради кои загинаа ...

Демонстрантите во Киев го фатија снајперистот кој уби неколку луѓе

А1 On - 23.02.2014

Дел од медиумите пренесоа дека Виктор Јануковиќ се обидел да избега во Русија но бил спречен и се очекува негова официјална оставка. Многу полошо од него помина снајперистот кој пред неколку дена ...

Кличко го бара поранешниот министер за внатрешни работи на Украина

Телеграф - 23.02.2014

Еден од лидерите на украинската опозиција Виталиј Кличко, изјави дека разговарал со претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, кој го убедувал дека екс-министерот за внатрешни работи Виталиј ...

Меркел телефонски зборувала со Путин за Украина

Телеграф - 23.02.2014

Канцеларијата на Меркел соопшти дека двајцата лидери се обединиле околу неопходноста од зачувување на територијалниот интегритет на Украина На иницијатива на германската канцеларка Ангела Меркел, таа ...

УКРАИНА: Спикерот на парламентот, Турчинов, стана привремен претседател

Телеграф - 23.02.2014

Пратениците изгласаа луксузниот имот на Јанукович во предградие на Киев да биде стане државна сопственост, издадени налози за апсење на министерот за финансии и главниот обвинител Претседателот на ...

Парламентот го отповика Јанукович, претседателските избори во Украина закажани на 25 мај

Таратур - 23.02.2014

Украинскиот парламент со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распиша парламентарни избори на 25 мај.

Лавров до Кери: Украинската опозиција ја грабна власта и не го почитува договорот постигнат со посредство на ЕУ!

МКД - 23.02.2014

Москва денес го отповикала рускиот амбасадор во Украина, Михаил Зурабов, „заради консултации“, пренесе Раша тудеј . Руското министерство за надворешни работи соопшти дека причина за тој потег е ...

Путин разговараше со Меркел за ситуацијата во Украина

Руска реч - 23.02.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин и германската канцеларка, Ангела Меркел, разговараа по телефон за ситуацијата во Украина, соопшти прес-службата на Кремљ во неделата.

Во Крим е подигнато руско знаме

Руска реч - 23.02.2014

Во текот на вчерашниот ден во Керч беше одржан митинг на проруските сили, чии учесници побараа одвојување на Крим од составот на Украина. Групата, и покрај акциите на полицијата, го подигна руското ...

Белата куќа: Влегувањето на руските трупи во Украина може да биде сериозна грешка

Руска реч - 23.02.2014

Делбата на Украина е против интересите на Русија, ЕУ и САД. Ова го интервју за телевизијата NBC го изјави Сузан Рајс, помошник на претседателот на САД за национална безбедност.

ЕУ ќе ѝ даде 20 милијарди евра на Украина, САД: „Русија многу ќе згреши ако испрати војска“

МКД - 23.02.2014

Политичката нестабилност сè уште ја тресе Украина, откако парламентот под контрола на опозицијата го именува новоизбраниот спикер за вршител на должноста претседател, а источна и јужна Украина велат ...

Обид за бегство на Јанукович – граничната полиција го спречи во тоа (видео)

Таратур - 23.02.2014

Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави вечерва новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент Александар ...

ВИДЕО: Како Јанукович се обиде да побегне?

Курир - 23.02.2014

За сега не се знае каде точно се наоѓа Јанукович, кој вчера наводно од Харков се обидел да побегне во Русија, но го спречила граничната полиција. Во јавноста се појави снимка која наводно го покажува ...

ВИДЕО: Како Јанукович се обиде да побегне од Украина

Press24 - 23.02.2014

Во јавноста се појави снимка која наводно го покажува обидот за бегство на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, пренесе „Moscow Times“.

Турчинов е привремен претседател на Украина

Република - 23.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада Олександер Турчинов денеска привремено ја презеде должноста претседател на државата, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

ЕУ подготвена да и' помогне на Украина со милијарда евра

Тера - 23.02.2014

Европската унија, во иднина, е подготвена да и' понуди на Украина со пакет финансиска помош во обем од „речиси милијарда, наместо неколку стотини илјади евра", изјави во интервју со лондонскиот ...

(ВИДЕО): Избега ли Јанукович?

Либертас - 23.02.2014

Се уште не е познато каде се наоѓа отповиканиот украински претседател Виктор Јанукович, кој вчера наводно се обиде од Харков да побегне во Русија, но во тоа го спречи граничната полиција.

Настаните во Украина во втора фаза: САД го подржааа превратот, а Москва ќе интервенира во Крим

Република - 23.02.2014

Настаните во Украина влегуваат во втора фаза. По внатрешните немири следи интернационализација, и отворено влегување на другите држави, кои имаат интерес од украинската разврска, во разрешницата на ...

Уште не е јасно кој ja управува Украина?

Локално - 23.02.2014

По исклучително драматичен ден, во кој украинскиот парламент гласаше за отстранување на претседателот, уште не е сосема јасно кој управува со земјата со 46 милиони жители.

Турчинов стана претседател – имотот на Јанукович од денеска е државен

Фактор - 23.02.2014

Олександер Турчинов , вчера именуваниот претседател на украинската Врховна рада денеска привремено ја презеде должноста претседател на држават, откако беше изгласано отповикување на Јанукович и се ...

ЕУ ги повика сите страни во Украина кон одговорно однесување и дијалог

Локално - 23.02.2014

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон ги повика “сите земји во Украина да се однесуваат одговорно, за да ги заштитат единството, суверенитетот, ...

ТИМОШЕНКО: Подемите и падовите на украинската дама од портокаловата револуција!

Фактор - 23.02.2014

Јулија Володимиривна Тимошенко, Днепропетровск, Украина. Родена на 27 ноември 1960 година. Таа по професија е економист. Пред да ја започне својата политичка кариера, била успешна, но контроверзна ...

Камерите го снимија бегството на Јанукович

Тера - 23.02.2014

Не е познато каде наоѓа сменетиот украински претседател Виктор Јанукович кој во саботата наводно од Харков се обидел да избега во Русија, но во тоа го спречила граничната полиција.

Претседателот на Врховната рада Турчинов привремен претседател на Украина

Бриф - 23.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада Олександер Турчинов денеска привремено ја презеде должноста претседател на држават, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

Снајперистот од Киев помина полошо од Јанукович

Република - 23.02.2014

Дел од медиумите пренесоа дека Виктор Јануковиќ се обидел да избега во Русија и бил спречен и се очекува негова официјална оставка, но многу полошо од него помина снајперистот кој пред неколку дена ...

Би-би-си: Украина, гледана низ очите на Москва

Тера - 23.02.2014

Политиката на Владимир Путин кон Украина не е дел од обидите да се прошири империјата на Русија кон западот. Тој едноставно се обидува да го намали хаосот предизвикан од масовната некомпетентност на ...

САД подготвени за соработка со Русија и ЕУ за зачувување на целоста на Украина

Тера - 23.02.2014

САД повикуваат на прекин на насилствата и демократски промени во Украина, и се подготвени да работат со Русија и Европската унија за зачувување на единството на земјата, изјави портпаролот на ...

Русија, Белорусија или Катар – каде може да отиде Јанукович

Локално - 23.02.2014

Висок и крупен со две казни за тепачка, Виктор Јанукович е фигура, која тешко може да не се забележиш. Но по ден на драматични настани и интриги, неговото престојувалиште останува мистерија, ...

Јанукович сменет со в.д. претседател, избори на 25 мај

Тера - 23.02.2014

Украинскиот парламент, кој сега го контролира опозицијата, изгласал назначување на новоизбраниот парламентарен спикер, Александар Турчинов, за вршител на должноста претседател на Украина, јави Раша ...

Путин и Меркел разговараа за ситуацијата во Украина

Либертас - 23.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германскиот канцелар Ангела Меркел разговараа за ситуацијата во Украина. Телефонскиот разговор е одржан на иницијатива на Меркел.

Лавров се сомнева во можноста за постигнување договор со опозицијата во Украина

Тера - 23.02.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изразил голема загриженоста од неспособноста да се почитува договорот од 21-ви февруари постигнат меѓу украинската власт и опозицијата, во телефонските ...

Демонстрантите го фатија снајперистот кој пукаше во нив! (ФОТО)

Вечер Прес - 23.02.2014

Падна владеењето на украинскиот претседател Виктор Јануковиќ. Дел од медиумите пренесоа дека тој се обидел да избега во Русија но бил спречен и се очекува негова официјална оставка.

(ВИДЕО) Еве како изгледало бегството на Јанукович

Локално - 23.02.2014

На интернет се појави видео снимка, во која што наводно се гледа бегањето на Јанукович, пренесе „Moscow Times“. Камерите снимиле камиони од кои се симнуваат работи, како и хеликоптер кој заминува со ...

(ВИДЕО) Камерите го снимија бегството на Јанукович

Бриф - 23.02.2014

Во јавноста се појави снимка која наводно го покажува бегството на украинскиот претседател Виктор Јанукович, пренесе ”Moscow Times”. Надзорните камери ги снимиле камионите во кои се товараат ...

САД: Распадот на Украина не е во ничиј интерес

Република - 23.02.2014

Советничката на претседателот на САД по прашањата за национална безбедност, Сузан Рајс, денеска предупреди дека евентуалното распаѓање на Украина или враќањето на земјата кон насилство не е во ...

Снимено бегството на Јанукович

Република - 23.02.2014

Не е познато каде се наоѓа сменетиот украински претседател Виктор Јанукович кој во саботата наводно од Харков се обидел да избега во Русија, но во тоа го спречила граничната полиција.

Путин и Меркел разговараа за ситуацијата во Украина

Република - 23.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка, Ангела Меркел, разговараа за ситуацијата во Украина. Телефонскиот разговор е одржан на иницијатива на Меркел.

Кличко: На светот ќе му покажеме дека волјата на народот може да ја промени власта

Бриф - 23.02.2014

„Луѓето треба да останат на улица и да продолжат да го контролираат процесот на она што се случува во Украина. Секој политичар треба да знае, секоја нова власт мора да знае и да се сети дека ако ...

Помош за Украина, од САД веднаш, од Русија по формирањето Влада

Фактор - 23.02.2014

Русија ќе и ја даде следната транша финасиска помош на Украина, откако земјата ќе формира нова влада, додека САД се подготвени да и помогнат на украинската економија, изјавија министрите за финансии ...

Путин и Обама разговарале за ситуацијата во Украина

Sky - 23.02.2014

Американскиот претседател Владимир Путин имал телефонски разговор со неговиот американски колега Барак Обама. Тие разговарале за ситуацијата во Украина, при што рускиот претседател ја истакнал ...

Митинг за поддршка на Јанукович во Севастопољ: Да живее Путин!

Бриф - 23.02.2014

Поддржувачите на украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска во Севастопољ, на југот на Крим, организираа протест против, како што велат, државниот удар во Киев.

Безбедносни камери го фатиле бегството на Јанукович

МК News - 23.02.2014

Не е познато каде наоѓа сменетиот украински претседател Виктор Јанукович кој во саботата наводно од Харков се обидел да избега во Русија, но во тоа го спречила граничната полиција.

Западот се прашуваат за тоа како да ja спасува Украина

Локално - 23.02.2014

Западните држави се соочуваат со сложената задача да помогнат за стабилизирање на речиси банкротирана Украина откако бунтот ја блокира руската помош. Најголемиот предизвик паѓа на Европската унија, ...

САД подготвени да и помогнат на Украина, а Русија ветува помош по формирањето на влада

Бриф - 23.02.2014

САД се подготвени да и помогнат на украинската економија, додека Русија најави дека одлуката за новата транша финансиска помош ќе ја донесе откако ќе биде формирана нова влада во Киев, изјавија ...

Турчинов:До вторник да се формира влада на национално единство

Локално - 23.02.2014

Украинскиот парламент денеска побара до вторник да биде формирана владата на националното единство, и изгласа закон со кој во државна сопственост се враќа резиденцијата на претседателот Виктор ...

САД подготвени да и помогнат на Украина, а Русија ветува помош по формирање на влада

Либертас - 23.02.2014

САД се подготвени да и помогнат на украинската економија, додека Русија најави дека одлуката за новата транша финансиска помош ќе ја донесе откако ќе биде формирана нова влада во Киев, изјавија ...

Герман: Јанукович не планира да поднесе оставка

Денешен - 23.02.2014

Претседател Виктор Јанукович не планира да поднесе оставка, изјави неговата портпаролката Ана Герман. Таа наведе дека Јанукович смета дека случувањата во земјата се државен удар.

Се огласија и најмоќните!

Вечер Прес - 23.02.2014

Соединетите американски држави изјавила дека Украина не смее да се распадне, а зад ваквата изјава стојат и Русика и Германија, пренесуваат агенциите. Советникот за национална сигурност на ...

Зошто Путин нема да ја даде Украина?

Вечер Прес - 23.02.2014

Украинските демонстрантите деновиве упатија јасна порака дека посилна соработка со Русија не е опција. Но според Хенри Мејер од Блоомберг мала е веројатноста дека Русија ќе се откаже од Украина, при ...

Украина

Вечер Прес - 23.02.2014

Нова поделба и борба за доминација помеѓу големите сили на Истокот и Западот се случува пред нашите очи. И нашите камери. Војните за поделба на современиот свет се водеа во Виетнам, Кореја, па се до ...

Лавров телефонски до Кери: Украинската опозиција ја грабна моќта и не не се придржува до договорот постигнат со ...

Локално - 23.02.2014

По потпишување на договорот од 21-ви февруари помеѓу украинската влада и опозицијата, состојбата во Украина се влоши поради неспособност или недостаток на желба, опозицијата да го почитува договорот, ...

Протече снимка од бегството на Виктор Јанукович од Киев (ВИДЕО)

Sky - 23.02.2014

Украински Канал 5 објави снимки од надзорните камери наводно поставени на резиденцијата на претседателот Виктор Јанукович. На забрзаното видео се гледа како неколку луѓе товарат багаж во хеликоптер, ...

Русите влегуваат во Украина

Вечер Прес - 23.02.2014

ЗОШТО ПУТИН НЕМА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД МАЛОРУСКИ КИЕВ!? Путин нема да се откаже од Украина поради гордоста, трговијата и историјата. САД отворено го поддржаа превратот и Европската унија ја призна ...

Турчинов привремен претседател на Украина

Денешен - 23.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада Олександер Турчинов денеска привремено ја презеде должноста претседател на држават, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

Турчинов привремен претседател на Украина

Н.Македонија - 23.02.2014

Олександер Турчинов, претседателот на украинската Врховна рада, денеска привремено ја презеде должноста претседател на државата, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор ...

Протестантите останаа во центарот на Киев, пратениците заседаваат

Н.Македонија - 23.02.2014

„Плоштадот на независноста“ во Киев останува окупиран утрото по вчерашните случувања, кога членовите на парламентот гласаа за разрешување на Виктор Јанукович од функцијата претстадател Парламентот во ...

Безбедносни камери го фатиле бегството на Јанукович / Видео

Lider - 23.02.2014

Не е познато каде наоѓа сменетиот украински претседател Виктор Јанукович кој во саботата наводно од Харков се обидел да избега во Русија, но во тоа го спречила граничната полиција.

САД подготвени да и помогнат на Украина, а Русија ветува помош по формирање на влада

Lider - 23.02.2014

САД се подготвени да и помогнат на украинската економија, додека Русија најави дека одлуката за новата транша финансиска помош ќе ја донесе откако ќе биде формирана нова влада во Киев, изјавија ...

Јанукович не планира да поднесе оставка

24 Вести - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович за украинската телевизија изјави дека нема да поднесе оставка. Тој наведе дека останува во Украина, додавајќи оти во моментот е во Харков.

Парламентот го отповика Јанукович, претседателските избори закажани на 25 мај

24 Вести - 22.02.2014

Украинскиот парламент со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распиша парламентарни избори на 25 мај.

Парламентот го отповика Јанукович, претседателските избори закажани на 25 мај

Утрински - 22.02.2014

Украинскиот парламент со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распиша парламентарни избори на 25 мај.

Виктор Јанукович спречен во обидот да отпатува за Русија

24 Вести - 22.02.2014

Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави вечерва новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент Олександар ...

Осуетен обидот на претседателот Виктор Јанукович да отпатува за Русија

Канал5 - 22.02.2014

- Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави вечерва новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент ...

Во центарот на Киев и натаму има околу десет илјади демонстранти

24 Вести - 22.02.2014

На плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Кличко: Јанукович си замина од Киев

24 Вести - 22.02.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко изјави денеска дека украинскиот претседател Виктор Јанукович си заминал од Киев.

Кличко: Јанукович си замина од Киев

Вест - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти главниот град, изјави денеска во украинскиот Парламент, Врховата рада, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко.

Во центарот на Киев и натаму има околу десет илјади демонстранти

Алсат-М - 22.02.2014

На плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Обама и Путин разговараа за Украина, позициите различни

Телма - 22.02.2014

Американската дипломатија оцени дека потпишаниот договор за крај на пресметките во Украина бргу се спроведува и дека односот на силите во украинското Собрание, Радата, е целосно сменет и овозможува ...

Александар Турчинов избран за претседател на украинскиот Парламент

24 Вести - 22.02.2014

Пратеникот од опозициската партија „Татковина“ (Баткившчина) и близок сојузник на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, Александар Турчинов е избран за претседател на украинскиот ...

Демонстрантите бараат оставка, Јанукович си замина од Киев

Утрински - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти главниот град, изјави денеска во украинскиот Парламент, Врховата рада, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко.

САД бараат спроведување на договорот во Украина

Утрински - 22.02.2014

Американската дипломатија оцени дека потпишаниот договор за крај на пресметките во Украина бргу се спроведува и дека односот на силите во украинското Собрание, Радата, е целосно сменет и овозможува ...

Александар Турчинов избран за претседател на Врховната рада

Утрински - 22.02.2014

Пратеникот од опозициската партија „Татковина“ (Баткившчина) и близок сојузник на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, Александар Турчинов е избран за претседател на украинскиот ...

Герман: Јанукович не планира да поднесе оставка

Утрински - 22.02.2014

Претседател Виктор Јанукович не планира да поднесе оставка, изјави неговата портпаролката Ана Герман. Таа наведе дека Јанукович смета дека случувањата во земјата се државен удар.

Јанукович се согласи за предвремени избори

Дневник - 22.02.2014

„Ќе ја потпишеме спогодбата“, изјави вчера лидерот на украинската опозиција Витали Kличко за германски „Билд“ откако беше соопштено оти по долготрајни разговори со посредство на тројца министри од ЕУ ...

Јанукович го напуштил Киев?

Канал5 - 22.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович според непотврдени информации го напуштил Киев, а претседателството е под контрола на демонстрантите , јави ББЦ.

Рибак поднесе оставка, Јанукович замина од Киев

Deutsche Welle - 22.02.2014

Јанукович го напушти Киев. Претседателот на парламентот Рибак поднесе оставка поради здравствени причини, соопшти неговиот заменик Руслан Кошулински. Опозицијата наводно го има под контрола владиниот ...

Која е украинската опозиција која успеја да го урне Јанукович!?

24 Вести - 22.02.2014

Дали конечно се гледа крајот на владеењето на украинскиот претседател Виктор Јанукович? Медиумите пренесуваат дека претседателот побегна од Киев и замина на истокот од земјата откако вчера беше ...

Опозицијата во Украина ја презеде целокупната власт

Канал5 - 22.02.2014

Украинскиот парламент го отповика претседателот Јанукович – и ги закажа изборите за 25 мај. Гласањето во парламентот, во кои сега има мнозинство довчерашната опозиција кога десетина пратеници од ...

Јанукович е во Украина, тврди претставник на неговото обезбедување

Утрински - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович е во Украина, изјави извор од неговото обезбедување, откако се појавија информации дека неговата резиденција е празна и необезбедена и е заземена од ...

Јанукович не планира да поднесе оставка?

Алсат-М - 22.02.2014

Претседател Виктор Јанукович не планира да поднесе оставка, изјави неговата портпаролката Ана Герман. Таа наведе дека Јанукович смета дека случувањата во земјата се државен удар.

Јанукович демантира дека планирал да поднесе оставка

Утрински - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович за украинската телевизија изјави дека нема да поднесе оставка. Тој наведе дека останува во Украина, додавајќи оти во моментот е во Харков.

ГАЛЕРИЈА Јанукович имал позлатена барокна ВЦ-шоља и галија

+инфо - 22.02.2014

Полицијата, војската и безбедносните служби уште утрово ја напуштија резиденцијата на украинскиот претседател Виктор Јанукович, па демонстрантите слободно се прошетаа низ претседателската куќа.

Лавров ја повика Германија, Полска и Франција да влијаат врз украинската опозиција

Руска реч - 22.02.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изрази загриженост до шефовите на дипломатиите на Франција; Германија и Полска поради непочитувањето на договорот, потпишан на 21 февруари во ...

Путин и Обама по телефон се согласиле дека се потребни „итни мерки“ во Украина

МКД - 22.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Барак Обама синоќа ја разгледале ситуацијата во Украина, а рускиот лидер ја истакнал важноста на примената на итни мерки за ...

МНР на Русија: За уставната реформа во Украина треба да се одлучи на референдум

Руска реч - 22.02.2014

Прашањето за враќање на уставот на Украина од 2004 година треба да се реши на референдум, смета Министерството за надворешни работи на Русија. „Уверени сме дека процесот за реформа на уставот, кој е ...

Би-би-си: Украина, гледана низ очите на Москва

МКД - 22.02.2014

Политиката на Владимир Путин кон Украина не е дел од обидите да се прошири империјата на Русија кон западот. Тој едноставно се обидува да го намали хаосот предизвикан од масовната некомпетентност на ...

Јанукович: Не давам оставка, ова е државен удар!

МРТ - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович за украинската телевизија изјави дека нема да поднесе оставка. Тој наведе дека останува во Украина, додавајќи оти во моментот е во Харков.

Јанукович демантира дека планирал да поднесе оставка

Сител - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович за украинската телевизија изјави дека нема да поднесе оставка. Тој наведе дека останува во Украина, додавајќи оти во моментот е во Харков.

САД бараат спроведување на договорот во Украина

А1 On - 22.02.2014

Американската дипломатија оцени дека потпишаниот договор за крај на пресметките во Украина бргу се спроведува и дека односот на силите во украинското Собрание, Радата, е целосно сменет и овозможува ...

Јанукович: Не се повлекувам

А1 On - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека нема да поднесе оставка и оти не заминува од земјата. „Немам намера да поднесам оставка. Јас сум легитимно избран претседател“ – изјави Јанукович ...

Јанукович: Немам намера да поднесам оставка

Курир - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека нема да поднесе оставка и оти не заминува од земјата. - Немам намера да поднесам оставка. Јас сум легитимно избран претседател, изјави Јанукович ...

Јанукович: Немам намера да поднесам оставка

Нетпрес - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека нема да поднесе оставка и оти не заминува од земјата. Немам намера да поднесам оставка. Јас сум легитимно избран претседател, изјави Јанукович во ...

Нови избори во Украина на 25 мај, Тимошенко ќе биде кандидат на опозицијата

+инфо - 22.02.2014

Украинскиот парламент со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распиша парламентарни избори на 25 мај.

Парламентот го отповика Виктор Јанукович, претседателските избори закажани на 25 мај

А1 On - 22.02.2014

Украинскиот парламент со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распиша парламентарни избори на 25 мај.

Кличко потврди дека Јанукович си замина од Киев

А1 On - 22.02.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко изјави денеска дека украинскиот претседател Виктор Јанукович си заминал од Киев.

Кличко потврди: Јанукович си замина од Киев

Press24 - 22.02.2014

Виталиј Кличко, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи денеска изјави дека украинскиот претседател Виктор Јанукович си заминал од Киев.

Кличко: Јанукович си замина од Киев

Алфа - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти главниот град, изјави денеска во украинскиот Парламент, Врховата рада, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко.

Сменет Јанукович, на изборите ќе се кандидира и Тимошенко

Кајгана - 22.02.2014

Врховната Рада (парламентот) на Украина попладнево изгласа дека Виктор Јанукович не може повеќе да ја извршува претседателската функција, додека поранешната премиерка Јулија Тимошенко која во петокот ...

И покрај спогодбата на киевскиот плоштад уште има демонстранти

Курир - 22.02.2014

На плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Луксузот на Јанукович: Позлатена ВЦ-шоља, брод, мини зоолошка...(ФОТО)

Курир - 22.02.2014

Социјалните мрежи во Украина се преплавени со слики, (чија автентичност се уште не е потврдена), на кои се гледа раскошниот лајф стајл на веќе бившиот претседател на Украина, Виктор Јанукович.

Полицијата го спречила Јанукович да избега од Украина

Телеграф - 22.02.2014

Јанукович се обидел да се качи во авион за Русија, но бил спречен од граничната полиција Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во ...

Кличко: Јанукович си замина од Киев

Сител - 22.02.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко изјави денеска дека украинскиот претседател Виктор Јанукович си заминал од Киев.

САД ќе и помогнат на Украина да добие помош од ММФ

А1 On - 22.02.2014

САД ќе и дадат голема поддршка на Украина да добие помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за стабилизирање на нејзината економија, по неколкумесечните насилни протести, соопшти синоќа Стејт ...

САД и вети помош на Украина преку ММФ

+инфо - 22.02.2014

САД ќе и дадат голема поддршка на Украина да добие помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за стабилизирање на нејзината економија, по неколкумесечните насилни протести, соопшти синоќа Стејт ...

САД: Ќе ѝ помогнеме на Украина да добие помош од ММФ

Телеграф - 22.02.2014

Спогодбата, која беше постигната меѓу претседателот Виктор Јанукович и опозицијата отвора можност за стабилизирање на украинската економија и за обновување на преговорите со ММФ, изјави висок ...

САД: Поддршка на Украина за помош од ММФ

Економски - 22.02.2014

САД ќе и дадат голема поддршка на Украина да добие помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за стабилизирање на нејзината економија, по неколкумесечните насилни протести, соопшти синоќа Стејт ...

САД: Ситуацијата во Украина сè уште кревка

Телеграф - 22.02.2014

Претседателот Барак Обама вчера, на своја иницијатива, имаше телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, за состојбата во Украина Американската дипломатија оцени дека потпишаниот ...

УКРАИНА: Александар Турчинов избран за претседател на Врховната рада

Телеграф - 22.02.2014

Претходно денеска досегашниот претседателот на Врховата рада, Володимир Рибак, кој е близок соработник на претседателот Виктор Јанукович, поднесе оставка Александар Турчинов, пратеник од опозициската ...

Александар Турчинов избран за претседател на Врховната рада

А1 On - 22.02.2014

Пратеникот од опозициската партија „Татковина“ (Баткившчина) и близок сојузник на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, Александар Турчинов е избран за претседател на украинскиот ...

Опозицијата не се повлекува од плоштадот „Независност“ во Киев

+инфо - 22.02.2014

На плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович, пренесе МИА.

И по потпишувањето на спогодбата демонстрантите се уште се на киевскиот плоштад

Press24 - 22.02.2014

По потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович, на плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти.

Јанукович го напушти Киев, a Рибак поднесе оставка

+инфо - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти Киев. Претседателот на парламентот Рибак поднесе оставка поради здравствени причини, соопшти неговиот заменик Руслан Кошулински, објави Дојче Веле.

Александар Турчинов избран за претседател на Врховната рада

Сител - 22.02.2014

Пратеникот од опозициската партија „Татковина“ (Баткившчина) и близок сојузник на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, Александар Турчинов е избран за претседател на украинскиот ...

Јанукович е во Украина, според претставник на неговото обезбедување

Сител - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович е во Украина, изјави извор од неговото обезбедување, откако се појавија информации дека неговата резиденција е празна и необезбедена и е заземена од ...

Јанукович е во Украина, според претставник на неговото обезбедување

А1 On - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович е во Украина, изјави извор од неговото обезбедување, откако се појавија информации дека неговата резиденција е празна и необезбедена и е заземена од ...

Претставник на обезбедувањето на Јанукович тврди дека тој се уште е во Украина

Press24 - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович е во Украина, изјави извор од неговото обезбедување, откако се појавија информации дека неговата резиденција е празна и необезбедена и е заземена од ...

Украинскиот Парламенет очекува оставка од Јанукович

А1 On - 22.02.2014

Во украинскиот Парлемент се очекува писмена оставка на претседателот Виктор Јанукович, изјави денеска пратеникот на опозициската партија „Баткившчина“ (Татковина) Николј Катеринчук.

Украинскиот Парламенет очекува оставка од Јанукович

Сител - 22.02.2014

Во украинскиот Парлемент се очекува писмена оставка на претседателот Виктор Јанукович, изјави денеска пратеникот на опозициската партија „Баткившчина“ (Татковина) Николј Катеринчук.

БАРААТ ЦРНО НА БЕЛО: Украинскиот Парламент очекува оставка од Јанукович

Телеграф - 22.02.2014

еќе добивме усна изјава од Виктор Јанукович. Сега очекуваме на писмено, истакна пратеникот Николј Катеринчук Во украинскиот Парлемент се очекува писмена оставка на претседателот Виктор Јанукович, ...

Герман: Јанукович не планира да поднесе оставка

Сител - 22.02.2014

Претседател Виктор Јанукович не планира да поднесе оставка, изјави неговата портпаролката Ана Герман. Таа наведе дека Јанукович смета дека случувањата во земјата се државен удар.

Герман: Јанукович не планира да даде оставка

Press24 - 22.02.2014

Портпаролката на украинскиот претседател Ана Герман изјави дека не Јанукович не планира да поднесе оставка бидејќи како што вели тој смета дека случувањата во земјата се државен удар.

Се спрема ли поделба на Украина?

Сител - 22.02.2014

Иако потпишаа примирје, опозицијата од една и претседателот Јанукович со државните институции од друга страна не постигнаа мир. Според најновите информации од Украина државата влага во процес на ...

Јанукович не планира да поднесе оставка

Телеграф - 22.02.2014

Портпаролката на претседателот Јанукович, Ана Герман наведе дека Јанукович смета дека случувањата во земјата се државен удар Претседател Виктор Јанукович не планира да поднесе оставка, изјави ...

Герман: Јанукович не планира да поднесе оставка

А1 On - 22.02.2014

Претседател Виктор Јанукович не планира да поднесе оставка, изјави неговата портпаролката Ана Герман. Таа наведе дека Јанукович смета дека случувањата во земјата се државен удар.

КЛИЧKО: Јанукович го напушти Киев

Телеграф - 22.02.2014

Украинските медиуми јавија дека киевската резиденција на Јанукович во Киев, која се наоѓа на околу 15 километри од главниот град е празна и необезбедувана, а новинарите слободно влегуваат во неа ...

Во центарот на Киев и натаму има околу десет илјади демонстранти

Сител - 22.02.2014

На плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Украина: парламентарниот спикер си поднесе оставка

Р.С.Европа - 22.02.2014

Последна вест од Украина е дека парламентарниот спикер, Володимир Рибак си поднесе оставка наведувајќија како причина здравствената состојба.Во текот на саботната парламентарна сесија, опозицискиот ...

Украина помеѓу реализмот и идеализмот

Руска реч - 22.02.2014

Во една зрела и консолидирана демократија, секоја политичка опција треба да се просудува прагматично: што се добива, а што се губи. Македонија и Украина, веројатно се далеку од консолидирани ...

САД бараат спроведување на договорот во Украина

Сител - 22.02.2014

Американската дипломатија оцени дека потпишаниот договор за крај на пресметките во Украина бргу се спроведува и дека односот на силите во украинското Собрание, Радата, е целосно сменет и овозможува ...

ОБНОВЕНО: Ситуацијата во Киев е кревка, се бара оставка на Јанукович

Нова ТВ - 22.02.2014

Володимир Рибак, претседателот на украинскиот парламент и близок соработник на претседателот Виктор Јанукович, сабајлево поднесе оставка на оваа функција.

10.000 демонстранти останале на барикадите на плоштадот во Киев, полицијата се повлекла

МКД - 22.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович според непотврдени информации го напуштил Киев, а претседателството е по целосна контрола на демонстрантите, јавува Индепендент .

Јанукович отпатувал во својата база во Харков

Inpress - 22.02.2014

Киев, 22. февруари 2014 (ИНПРЕС) Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напуштил Киев и отпатувал за Харков, додека на Плоштадот на независноста во Киев се уште има околу 10 000 демонстранти и ...

Јанукович избегал, го нема ни во Киев ни во Харков, опозицијата притиска за оставка

МКД - 22.02.2014

Украинскиот претседател Јанукович го снема од јавната сцена еден ден откако се согласи со барањата на опозицијата. Парламентот се обидува да го замени својот спикер, кој вчера поднесе оставка, за да ...

Претседателот на украинскиот парламент поднесе оставка

Inpress - 22.02.2014

Киев, 22. февруари 2014 (ИНПРЕС) Володимир Рибак, претседателот на украинскиот парламент, поднесе оставка, пренесуваат светските медиуми. Пораката е пренесена од заменик- претседателот на парламентот ...

Протестите продолжуваат, Јанукович го напушти Киев

МРТ - 22.02.2014

Украинскиот претседател, Виктор Јанукович го напуштил Киев, соопшти денеска лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко, јавува „Би-Би- Си“.

ЖИВО: Киев мирен, Јанукович и кризата се селат во Харков

А1 On - 22.02.2014

Прв ден без Јанукович во Киев, а демонстрантите тврдат дека ги завзеле поголемиот број владини институции. Јанукович не го потпишал Законот за враќање на Уставот од 2004.

Кои се луѓето на украинската опозиција?

Нова ТВ - 22.02.2014

Украинската опозиција има една заедничка желба – да го види грбот на претседателот Виктор Јанукович и да се избере нова власт во земјата. Но, тоа е можеби и единствената желба која тие ја делат.

Анонимус: Западот го финансира и контролира Кличко

МКД - 22.02.2014

Западот го контролира и финансира лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко, соопштила денес хакерската организација Анонимус Украина. Во соопштението било истакнато дека доказите за ова ...

Јанукович е во Украина, тврди претставник на неговото обезбедување

Телеграф - 22.02.2014

Според Ана Герман, пратеничка од владејачката Партија на регионите и советник на претседателот, Јанукович е во североисточниот град Харков Украинскиот претседател Виктор Јанукович е во Украина, ...

Радикалите го заземаа претседателскиот кабинет во Киев

Макфакс - 22.02.2014

Претставниците на радикалните движење во Украина објавија дека под своја контрола ја преземале зградата на претседателската администрација во Киев, пренесува Reuters, додека во Врховната Рада ...

ЈУЛИЈА ТИМОШЕНКО: Диктаторството падна, ќе се кандидирам за претседател

Телеграф - 22.02.2014

Претставниците на украинскиот парламент го вратија во сила Уставот од 2004 година без потпис на претседателот Виктор Јануковиќ. Јулија Тимошенко е пуштена на слобода, јавија светските новински ...

Парламентот на Украина изгласа слобода за Јулија Тимошенко

+инфо - 22.02.2014

Украинскиот Парламент, Врховната Рада, го обнови дејството на Уставот од 2004 година, без потпис од претседателот. „За“ повторно ставање во сила на Уставот од 2004 година гласаа мнозинството ...

Кличко - Претседателски избори во Украина до 25-ти мај

Inpress - 22.02.2014

Киев, 22. февруари 2014 (ИНПРЕС) Виталиј Кличко на вонредната седница на украинскиот парламент, изјави дека предвремените избори за претседател на Украина треба да се одржат не подоцна од 25-ти мај ...

ВИДЕО: Одговор на Украинците до лажливите руски новинари

Телеграф - 22.02.2014

Ова е украинскиот одговор на сите медиуми кои објавувале лажни вести за протестите, а особено на руските новински агенции кои, како што тврдат авторите на видеото, ги дезинформираат луѓето за ...

Украинскиот парламент гласаше за предвремени претседателски избори

Р.С.Европа - 22.02.2014

Украинскиот парламент гласаше за одржување предвремени претседателски избори на 25 мај, со образложение дека претседателот Виктор Јанукович не успел да ги исполни своите должности како претседател.

Тимошенко ослободена од затвор

Курир - 22.02.2014

Украинската опозиција со помош на десничарските вооружени групи ја презеде контролата врз Киев. Во метрополата веќе два дена нема големи насилства а полицијата сосем се повлече од позициите околу ...

Јанукович изјави дека нема да си поднесе оставка

Р.С.Европа - 22.02.2014

Претседателот Виктор Јанукович настаните во неговата земја ги нарече „државен удар“ и рече дека нема да си поднесе оставка.Во интервју за една украинска телевизија тој рече дека тој е„ легитимно ...

Јанукович: Не поднесувам оставка

+инфо - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович за украинската телевизија изјави дека нема да поднесе оставка. Тој наведе дека останува во Украина, додавајќи оти во моментот е во Харков.

Јанукович: ова е државен удар и немам намера да дадам оставка

Нова ТВ - 22.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович денес рече дека во државата е направен државен удар и одби да даде оставка додека истовремено опозицијата почна да ги освојува сите делови на власта а ...

Кличко: Јанукович си замина од Киев

Курир - 22.02.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко изјави денеска дека украинскиот претседател Виктор Јанукович си заминал од Киев.

Јанукович веќе не е претседател

МРТ - 22.02.2014

Политиката застана зад украинската улица. Опозицијата ги контролира Киев и Парламентот, кој ја презеде власта во земјата. Украинската Рада го отповика претседателот Јанукович и ги закажа ...

Опозицијата не се повлекува од плоштадот „Независност“ во Киев

А1 On - 22.02.2014

На плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Јанукович: Не давам оставка, Тимошенко: Ќе се кандидирам за претседател (ВИДЕО)

МКД - 22.02.2014

Критикуваниот украински претседател Виктор Јанукович денеска во интервју што било емитувано на украинската телевизија рекол дека не поднел оставка и дека не ја напуштил земјата, јавува Си-ен-ен .

Парламентот го собори Јанукович, ослободената Тимошенко најави кандидатура за претседател на Украина

Алфа - 22.02.2014

Украинскиот парламент одлучи дека Виктор Јанукович повеќе не е претседател на државата. Водачите на револуцијата од „Евромаидан“ инсистираат дека тој треба да биде уапсен и да одговара за смртта на ...

Протестантите се фотографираат на имотот на Јанукович (ВИДЕО)

Телеграф - 22.02.2014

Јанукович изјави дека во земјата се врши државен удар и дека нема да поднесе оставка Претседателот на Украина, Виктор Јанукович изјави дека во земјата се врши државен удар и дека нема да поднесе ...

Полицијата го спречи Јанукович да отпатува за Русија

+инфо - 22.02.2014

Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави вечерва новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент Олександар ...

Јанукович се обиде да избега во Русија

А1 On - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ се обиде со авион да отпатува во Русија, но во таа намера го спречи граничната полиција, изјави претседателот на украинскиот парламент, Олексанер Турчинов.

Радата го смени претседателот Јанукович, изборите во мај - ќе се кандидира и Тимошенко

Макфакс - 22.02.2014

Врховната Рада (парламентот) на Украина во саботата попладне изгласа дека Виктор Јанукович не може да повеќе да ја извршува претседателската функција, за која тој објави дека не ја признава, додека ...

Александар Турчинов избран за претседател на Врховната рада

Бриф - 22.02.2014

Пратеникот од опозициската партија „Татковина“ (Баткившчина) и близок сојузник на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, Александар Турчинов е избран за претседател на украинскиот ...

Опозицијата во Украина доби претседателско место во Врховната рада, Тимошенко на слобода

Фактор - 22.02.2014

Опозицијата во Украина преку пратеникот од партијата „ Баткившчина“Александар Турчинов доби претседател на украинскиот Парламент, Врховната рада. Турчинов воедно е и близок соработник на поранешната ...

Кличко: Јанукович си замина од Киев

Денешен - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти главниот град, изјави денеска во украинскиот Парламент, Врховата рада, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко.

ИМОТОТ НА ЈАНУКОВИЧ: Брод, златна шоља, мини зоолошка – еве што има таму!(ФОТО)

МК News - 22.02.2014

Полицијата, војската и безбедносните служби уште утрово ја напуштија резиденцијата на украинскиот претседател Виктор Јанукович, па новинарските екипи и граѓаните можеа да се прошетаат низ ...

Јанукович спречен да избега во Русија

Бриф - 22.02.2014

Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави вечерва новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент Олександар ...

Јанукович спречен да избега во Русија

Република - 22.02.2014

Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави вечерва новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент Олександар ...

Украинската полиција е на страната на народот, не се знае каде е половина влада

Либертас - 22.02.2014

Украинската полиција денеска соопшти дека е на страната на народот и дека со него ги споделува барањата за брзи промени, се наведува во соопштението, објавено во името на целиот состав на ...

Ана Герман: Јанукович нема намера да си замине од Украина

Фактор - 22.02.2014

Претседателот Виктор Јанукович нема намера да ја напушти земјата, ова денеска го изјави советничката на украинскиот претседател Ана Герман. - Јанукович е во посета на Харков, тој ќе се сретне со ...

Јануковиќ е во Украина

Денешен - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович е во Украина, изјави извор од неговото обезбедување, откако се појавија информации дека неговата резиденција е празна и необезбедена и е заземена од ...

Фото: Позлатената ве-це шолја на Јанукович

Република - 22.02.2014

Полицијата, војската и безбедносните служби уште утрово ја напуштија резиденцијата на украинскиот претседател Виктор Јанукович, па демонстрантите слободно се прошетаа низ претседателската куќа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ: Украина се дели!

Вечер Прес - 22.02.2014

Иако потпишаа примирје, опозицијата од една и претседателот Јанукович со државните институции од друга страна не постигнаа мир. Според најновите информации од Украина државата влага во процес на ...

Јанукович нема намера да ја напушти Украина

Либертас - 22.02.2014

Советничката на украинскиот претседател Ана Герман изјави денеска дека претседателот Виктор Јанукович нема намера да ја напушти земјата и оти тој е во посета на Харков, во источна Украина.

Плоштадот преполн со демонстранти – Јанукович го напушти Киев

Фактор - 22.02.2014

Плоштадот „Независност“ во Киев и натаму полн со десетина илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Претседателот на Украина поднесе оставка?

Локално - 22.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович одлучил да поднесе оставка, тврди сајтот на Еспресо TV, која се повикува на свои информирани извори. Според изнесените податоци се очекува секој момент од ...

Украинскиот Парламенет очекува оставка од Јанукович

Бриф - 22.02.2014

Во украинскиот Парлемент се очекува писмена оставка на претседателот Виктор Јанукович, изјави денеска пратеникот на опозициската партија „Баткившчина“ (Татковина) Николј Катеринчук.

Јанукович: Не планирам да поднесам оставка

Бриф - 22.02.2014

Претседател Виктор Јанукович не планира да поднесе оставка, изјави неговата портпаролката Ана Герман. Таа наведе дека Јанукович смета дека случувањата во земјата се државен удар.

Илјадници демонстранти се уште се во центарот на Киев

Либертас - 22.02.2014

На плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Ова е одговорот на Украинците до лажливите новинари

Точка - 22.02.2014

Ова е украинскиот одговор на сите медиуми кои објавувале лажни вести за демонстрантите, а тоа најмногу се однесува на руските новински агенции, кои, како што авторите на видеото тврдат, константно ги ...

Јанукович: Не сум се повлекол, се обидоа да ме убијат, пукаа на мојот автомобил

Бриф - 22.02.2014

По неколку часа неизвесност, Виктор Јанукович се појави во живо на локалната УБР ТВ во Харков. По гласините дека тој поднел оставка, Јанукович вели дека тоа не е вистина.

Кличко: Јанукович си замина од Киев

Вечер Прес - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти главниот град, изјави денеска во украинскиот Парламент, Врховата рада, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко.

Јанукович потврди дека не се повлекува

Либертас - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека нема да поднесе оставка и оти не заминува од земјата. „Немам намера да поднесам оставка. Јас сум легитимно избран претседател“ – изјави Јанукович ...

И натаму протести во Киев – демонстрантите не веруваат во спогодбата

Локално - 22.02.2014

По потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович, на плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти.

Парламентот на Украина изгласа смена на Јанукович, ќе има предвремени избори

Бриф - 22.02.2014

Парламентот во Киев изгласа смена на претседателот Виктор Јанукович затоа што, како што стои во одлуката, „претседателот не си ја вршел должноста“. Новиот претседател на Парламентот Александар ...

Медведев до Јанукович: Не дозволувај да те газат како чергиче

Бриф - 22.02.2014

Рускиот премиер и поранешен претседател Дмитриј Медведев вчера му порачал на украинскиот претседател Виктор Јанукович да „не дозволи противниците да го газат како чергиче“, објави Ројтерс.

Јанукович: Не одам никаде, ова е државен удар!

Точка - 22.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович јасно изјавил дека нема никаква намера да поднесе оставка. Виктор Јанукович, претседател на Украина, рекол дека нема намера да поднесе оставка, а последните ...

Јанукович го напуштил Киев и е на непозната локација

Локално - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти Киев и отиде на истокот на Украина, јавува rt.com. Тој најверојатно се наоѓа во Харков, но сепак никој не може да прецизира на која локација е.

Парламентот го отповика Јанукович, избори закажани за 25-ти мај

Либертас - 22.02.2014

Украинскиот парламент со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распиша парламентарни избори кои треба да се одржат на 25-ти мај.

Александар Турчинов – нов претседател на украинскиот Парламент

Република - 22.02.2014

Пратеникот од опозициската партија „Татковина“ (Баткившчина) и близок сојузник на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, Александар Турчинов е избран за претседател на украинскиот ...

Кличко: Јанукович избега од Киев

Република - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти главниот град, изјави денеска во украинскиот Парламент, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко.

Јанукович: Ова е државен удар, не се повлекувам

Република - 22.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович смета дека во државата е направен државен удар и одби да даде оставка додека истовремено опозицијата почна да ги освојува сите делови на власта а парламентот ...

Парламентот го отповика Виктор Јанукович - претседателски избори на 25. мај

Sky - 22.02.2014

Парламентот во Украина со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович. Парламентот, исто така, распиша и парламентарни избори на 25 мај.

Јанукович го напушти Киев

Бриф - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти Киев и отиде на истокот на Украина, јавува rt.com. Тој најверојатно се наоѓа во Харков. По големото крвопролевање, во Киев сега е мирно.

Стејт департмент: „Ситуацијата во Украина се уште е кревка“

Либертас - 22.02.2014

Американската дипломатија оцени дека потпишаниот договор за крај на пресметките во Украина брзо се спроведува. Но, според Стејт департментот, ситуацијата се уште е кревка и има големи тензии на ...

Јанукович го напуштил Киев, не се прецизира каде е!

Либертас - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти главниот град, изјави денеска во украинскиот Парламент, Врховата рада, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко.

САД бараат спроведување на договорот во Украина

Бриф - 22.02.2014

Американската дипломатија оцени дека потпишаниот договор за крај на пресметките во Украина бргу се спроведува и дека односот на силите во украинското Собрание, е целосно сменет и овозможува целосно ...

Во центарот на Киев и натаму има околу десет илјади демонстранти

Бриф - 22.02.2014

На плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Јанукович: Немам намера да поднесам оставка

Вечер Прес - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека нема да поднесе оставка и оти не заминува од земјата. - Немам намера да поднесам оставка. Јас сум легитимно избран претседател, изјави Јанукович ...

Јулија Тимошенко на слобода, најави кандидатура за Претседател, Јануковиќ пробува да влезе во Русија, Армијата нема да ...

Вечер Прес - 22.02.2014

Виктор Јануковиќ се обидел да влезе во авион на лет за Русија Украинскиот Пртседател Виктор Јануковиќ се обидел да се качи во авионот на лет за Русија, но во таа намера го спречила граничната ...

Додека народот гладувал, Јанукович трошел пари на позлатена ВЦ-шоља

еМагазин - 22.02.2014

Социјалните мрежи во Украина се преплавени со слики, (чија автентичност се уште не е потврдена), на кои се гледа раскошниот лајф стајл на веќе бившиот претседател на Украина, Виктор Јанукович.

Видете го луксузот во кој живеел Јанукович

Фактор - 22.02.2014

Откако утрово беше објавено дека претседателот на Украина Виктор Јанукович го напуштил имотот, демонстрантите, граѓани и новинари упаднаа во неговиот дом.

Еве каде и Јанукович „одел пешки“

Либертас - 22.02.2014

Полицијата, војската и безбедносните служби уште утрово ја напуштија резиденцијата на украинскиот претседател Виктор Јанукович, па новинарските екипи и граѓаните можеа да се прошетаат низ ...

Земјата му гори, а тој е ‛полн како брод“: Погледнете го раскошниот имот на Јанукович!

Точка - 22.02.2014

После бегството на украинскиот претседател Виктор Јанукович од Киев на социјалните мрежи се објавени многу фотографии од неговиот имот и раскошниот живот во кој уживал во последните неколку години.

Падна Јанукович, во украинскиот парламент прогласен за сепаратист

еМагазин - 22.02.2014

Украинскиот парламент со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распиша парламентарни избори на 25 мај.

Кличко: Јанукович си замина од Киев

Бриф - 22.02.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко изјави денеска дека украинскиот претседател Виктор Јанукович си заминал од Киев.

Јанукович се јави- нема да си поднесе оставка

Локално - 22.02.2014

Претседателот Виктор Јанукович настаните во неговата земја ги нарече „државен удар“ и рече дека нема да си поднесе оставка.Во интервју за една украинска телевизија тој рече дека тој е„ легитимно ...

Јанукович отповикан и прогласен за сепаратист

Република - 22.02.2014

Парламентот во Украина со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович. Парламентот, исто така, распиша и парламентарни избори на 25 мај.

Јанукович отповикан – избори на 25 мај – Тимошенко е на слобода

Фактор - 22.02.2014

Со 328 гласови „за“ од вкупно 447 пратеници украинскиот парламент изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распиша парламентарни избори на 25 мај.

Демонстрантите бараат оставка – Јанукович си заминал од Киев

МК News - 22.02.2014

Репортерот на Би-Би-Си јавува дека претседателската палата потполно е напуштена и дека нема ниту трага од полицијата која го чува влезот. Сите информации говорат дека Јанукович го напуштил Киев и ...

Јанукович не пристигнал во Харков

Локално - 22.02.2014

Аеродромот на Харков ги демантираше информациите дека претседателот Виктор Јанукович пристигна во градот, пренесе ИТАР-ТАСС. Авионот на украинскиот претседател Виктор Јанукович не слетал на ...

Виктор Јанукович побегнал од Киев!

Точка - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напуштил Киев, потврдил денес опозициониот лидер, Виталиј Кличко. "Тој го напуштил главниот град", изјавил Кличко во парламентот.

Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Денешен - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Захарченко: Во судирите во Киев убиени 80 луѓе

Денешен - 22.02.2014

Во изминатите неколку дена во судирите и престрелките во центарот на Киев загинале 80 луѓе, изјави денеска вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина, Виталиј Захарченко.

Јанукович имал позлатена барокна ВЦ-шоља и галија

Локално - 22.02.2014

Полицијата, војската и безбедносните служби уште утрово ја напуштија резиденцијата на украинскиот претседател Виктор Јанукович, па демонстрантите слободно се прошетаа низ претседателската куќа.

Јанукович сакал да бега во Русија - граничната полиција го спречила

Sky - 22.02.2014

Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави вечерва новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент Олександар ...

Сменет Уставот на Украина

Денешен - 22.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

САД ќе и помогнат на Украина да добие помош од ММФ

Бриф - 22.02.2014

САД ќе и дадат голема поддршка на Украина да добие помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за стабилизирање на нејзината економија, по неколкумесечните насилни протести, соопшти синоќа Стејт ...

САД ќе лобира во ММФ за да ја спаси Украина од банкрот

Фактор - 22.02.2014

Стејт департментот донесе одлука за овозможување на поддршка на Украина за добивање помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за стабилизирање на нејзината економија, по неколкумесечните насилни ...

Јанукович сакал да „здувне“ за Русија

Либертас - 22.02.2014

Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави вечерва новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент Олександар ...

Полицијата го спречи Јанукович да отпатува за Русија

Локално - 22.02.2014

Осуетен е обидот на претседателот Виктор Јанукович со авион да отпатува за Русија и сега претстојува во Донецката Област, изјави вечерва новоизбраниот претседател на украинскиот Парламент Олександар ...

Јанукович: Ова е државен удар, не се повлекувам

Н.Македонија - 22.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович смета дека во државата е направен државен удар и одби да даде оставка додека истовремено опозицијата почна да ги освојува сите делови на власта а парламентот ...

Јулија Тимошенко е на слобода?

Н.Македонија - 22.02.2014

Итно ослободување за Јулија Тимошенко изгласа украинскиот парламент, без согласност од претседателот Виктор Јанукович, додека портпаролката на поранешната премиерка, потврдила дека Тимошенко веќе е ...

Јанукович прифаќа предвремени претседателски избори

Н.Македонија - 22.02.2014

Украинскиот претседател и лидерите на опозицијата вчера попладне го потпишаа договорот со кој треба да се реши политичката криза во земјата Од средбата на надлежните во Украина и претставниците на ...

Александар Турчинов избран за претседател на украинскиот Парламент

Н.Македонија - 22.02.2014

Пратеникот од опозициската партија „Татковина“ (Баткившчина) и близок сојузник на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, Александар Турчинов е избран за претседател на украинскиот ...

Герман: Јанукович е во Украина и ќе има телевизиско обраќање

Н.Македонија - 22.02.2014

Советничката на украинскиот претседател Ана Герман изјави дека претседателот Виктор Јанукович нема намера да ја напушти земјата и оти тој е во посета на Харков, во источна Украина.

Јанукович замина од Киев, Рибак поднесе оставка

Н.Македонија - 22.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти главниот град, изјави денеска во украинскиот Парламент, Врховата рада, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко - Ни ...

Во Центарот на Киев и натаму има околу десет илјади демонстранти

Н.Македонија - 22.02.2014

На плоштадот „Независност“ во Киев и натаму се наоѓаат околу десет илјади демонстранти и покрај потпишувањето на спогодбата со претседателот на Украина, Виктор Јанукович Опозициските активисти ...

Јанукович го напушти Киев

Lider - 22.02.2014

Јанукович го напуштил Киев, а претседателот на парламентот Рибак поднел оставка поради здравствени причини. Опозицијата наводно го има под контрола владиниот кварт во Киев, пренесуваат светските ...

Кличко: Јанукович си замина од Киев

Идивиди - 22.02.2014

/ Украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти главниот град, изјави денеска во украинскиот Парламент, Врховата рада, лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко.

Украинскиот Парламент изгласа ограничување на претседателските овластувања

24 Вести - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Во живо - постигнат договор за решавање на украинската криза

Телма - 21.02.2014

-На преговорите во Киев утрово е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Алсат-М - 21.02.2014

На преговорите во Киев, кои утрово беа прекинати, е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Kиев брои трупови, Kрим се заканува со отцепување

Дневник - 21.02.2014

Иако вчера украинскиот претседател и тројцата лидери на опозицијата постигнаа примирје, во Kиев владееше вистинска војна. Се пука и се гине на секој чекор во реонот на плоштадот Мејдан и, според ...

Снајперите пукаат по украинската демократија

Дневник - 21.02.2014

Христо Ивановски Kога една нација е во криза и кога ќе почне да се пука, познато е дека првите куршуми ја убиваат вистината. С` друго потоа е пропаганда.

Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

24 Вести - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Потпишан договорот за излез од политичката криза во Украина

24 Вести - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата денеска во присуство на европските посредници потпишаа договор за излез од политичката криза.

Ако Украина се подели тоа ќе доведе до војна!

Канал5 - 21.02.2014

Извори од руската влада за Financial Times изјавил дека ако Украина се подели, тоа ќе предизвика војна. - Ќе го изгубат Крим бидејќи ние ќе го штитиме, како што направивме со Грузија - рекол изворот ...

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Вест - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Утрински - 21.02.2014

Постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата предвидува предвремени избори, коалициска влада и реформи на Уставот, јави Украинската телевизија На преговорите во Киев кои утрово беа ...

Херман Ван Ромпуј го поздрави украинскиот договор

24 Вести - 21.02.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј го поздрави денеска постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата, предупредувајќи дека е време од зборови да се премине на дела.

Седумнаесет украински пратеници од Партијата на регионите ја напуштија пратеничката група

Сител - 21.02.2014

Седумнаесет пратеници на владеачката Партија на регионите денеска соопштија дека ја напуштаат нивната досегашна парламентарна група, соопшти заменик претседателот на Врховната Рада, Руслан Кошулински.

Прекинати преговорите за кризата во Украина

Сител - 21.02.2014

Преговорите за изнаоѓање решение за кризата во Украина се прекинати и ќе продолжат најверојатно претпладнево, изјави европски дипломатски извор. На разговорите учествуваат украинскиот претседател ...

Американците да ги одложат патувања во Украина

Телеграф - 21.02.2014

Министерството за одбрана на САД не предвидува активно повлекување на американските граѓани од Украина, но располага со неопходни ресурси за тоа во европската команда Стејт департментот им препорача ...

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Курир - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Алфа - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Светските лидери со порака за мирно решавање на ситуацијата во Украина, насилството не запира

OhridNews - 21.02.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел, американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин сакаат „што поскоро да се изнајде политичко решение за украинската криза“, соопшти во ...

Стејт департментот побара Американците да одложат патувања до Украина

Сител - 21.02.2014

Стејт департментот им препорача на американските граѓани да ги одложат патувањата до Украина поради тоа што ситуацијата во таа држава е „непредвидлива“.

Пентагон: НАТО ќе разговара за Украина идната недела во Брисел

Сител - 21.02.2014

Министрите за одбрана на земјите од НАТО ќе разговараат за ситуацијата во Украина за време на средбата во Брисел идната недела, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

УКРАИНА: Прекинати преговорите за кризата

Телеграф - 21.02.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус кој пристигна вчера во Киев со германскиот и полски колега, отпатува од украинскиот главен град Преговорите за изнаоѓање решение за кризата во ...

Вашингтон не го поддржува опозициско барање за оставка на Јанукович

А1 On - 21.02.2014

Вашингтон не го поддржува барањето на украинската опозиција за оставка на претседателот Виктор Јанукович, изјави синоќа американскиот амбасадор во Украина, Џефри Пајет во интервју за Си-Ен-Ен.

Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Економски - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Сител - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Постигнат договор за надминување на кризата во Украина

МРТ - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина, јавува агенцијата ИТАР-ТАС. Како што соопштува кабинетот на претседателот Викотр Јанукович, с е ...

Вашингтон не го поддржува барањето за оставка на Јанукович

Телеграф - 21.02.2014

Според Џефри Пајет, за да се обнови мирот во Киев, неопходни се акции и докази дека виновниците за крвопролевањата ќе понесат одговорност, а во новата технократска влада да влезат и претставници на ...

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

А1 On - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Вашингтон не поддржува опозициско барање за оставка на Јанукович

Сител - 21.02.2014

Вашингтон не го поддржува барањето на украинската опозиција за оставка на претседателот Виктор Јанукович, изјави синоќа американскиот амбасадор во Украина, Џефри Пајет во интервју за Си-Ен-Ен.

Договорот во Украина предвидува избори, коалициска влада и измени во Уставот

А1 On - 21.02.2014

Постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата предвидува предвремени избори, коалициска влада и реформи на Уставот, јави Украинската телевизија.

Демонстрантите во Киев ги заробија телохранителите на дипломатите на ЕУ

Кајгана - 21.02.2014

Управата за државната гарда на Украина апелираше до опозицијата да ги ослободи нејзините припадници кои се заробени во Киев кога биле на служба обезбедувајќи ги министрите за надворешни работи на ...

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

+инфо - 21.02.2014

На преговорите во Киев, кои утрово беа прекинати, е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Договорот во Украина предвидува избори, коалициска влада и измени во Уставот

+инфо - 21.02.2014

Постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата предвидува предвремени избори, коалициска влада и реформи на Уставот, јави украинската национална телевизија.

Договорот во Украина предвидува избори, коалициска влада и измени во Уставот

Сител - 21.02.2014

Постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата предвидува предвремени избори, коалициска влада и реформи на Уставот, јави Украинската телевизија.

Прекинати преговорите за кризата во Украина

А1 On - 21.02.2014

Преговорите за изнаоѓање решение за кризата во Украина се прекинати и ќе продолжат најверојатно претпладнево, изјави европски дипломатски извор. На разговорите учествуваат украинскиот претседател ...

ЕУ: Очекуваме договорот за решавање на кризата во Украина да биде потпишан

Телеграф - 21.02.2014

Според украинската државна телевизија, договорот предвидува и одржување предвремени претседателски избори и формирање коалициска влада Европската унија очекува договорот за решавање на кризата во ...

ЕУ очекува договорот за решавање на кризата во Украина да биде потпишан

А1 On - 21.02.2014

Европската унија очекува договорот за решавање на кризата во Украина да биде потпишан и покрај тоа што опозицијата сака промени во текстот, изјави висок европски дипломат.

Прекинати преговорите за кризата во Украина

Алфа - 21.02.2014

Преговорите за изнаоѓање решение за кризата во Украина се прекинати и ќе продолжат најверојатно претпладнево, изјави европски дипломатски извор. Преговорите за изнаоѓање решение за кризата во Украина ...

Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

А1 On - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Крај на хоророт: Постигнат договор во Украина

Курир - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

УКРАИНА: Постигнат договор за решавање на кризата

Телеграф - 21.02.2014

Парламентарната група на владејачката Партија на регионите во Украина ја поддржа одлуката на Јанукович за предвремени избори и враќање на Уставот од 2004 година Украинскиот претседател Виктор ...

Јанукович иницира предвремени избори и преодна влада

Кајгана - 21.02.2014

Опозицијата и власта на Украина се согласија да го реформираат уставот на земјата до септември 2014 година, пренесува Reuters повикувајќи се на европски дипломатски извор, додека претседателот Виктор ...

Алијансата за Позитивна Македонија го поздрави договорот во Украина

Нова ТВ - 21.02.2014

Алијансата за Позитивна Македонија го поздравува синоќешниот договор помеѓу власта и опозицијата во Украина за мирно и институционално решавање на сите противречности во украинското општество.

Јанукович објави крај на кризата во Украина

+инфо - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Украина наскоро ќе добие влада на национално единство, нов претседател и ќе го врати Уставот од 2004 година?

+инфо - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Јанукович за предвремени претседателски избори и враќање на Уставот од 2004 година

Телеграф - 21.02.2014

Во соопштение на страницата на претседателот се вели дека во овие трагични денови кога Украина има тешки загуби, во кои загинаа луѓе на двете страни на барикадите, тој смета оти има должност да ...

ВИДЕО: Војната од улиците се пресели во парламентот на Украина, пратениците се степаа

Сител - 21.02.2014

На социјалните мрежи има бројни снимки од атмосферата која владеела во украинскиот парламент. Напнатоста била огромна, а во еден момент избила и општа тепачка.

ТУСК: Јанукович и опозицијата се далеку од договор за решавање на кризата

Телеграф - 21.02.2014

Министрите за надворешни работи на Германија и на Полска се упатиле кон плоштадот на независноста во Киев за да го разгледаат предлог-договорот подготвен со Јанукович, јави ИТАР ТАСС Полскиот премиер ...

Туск: Јанукович и опозицијата се далеку од договор за решавање на кризата во Украина

А1 On - 21.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозицијата се далеку од постигнување договор за решавање на кризата во Украина.

Туск: Јанукович и опозицијата се далеку од договор за решавање на кризата во Украина

+инфо - 21.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозицијата се далеку од постигнување договор за решавање на кризата во Украина.

САД не разгледуваат воено инволвирање во настаните во Украина

Макфакс - 21.02.2014

САД не разгледуваат можност за преземање воена операција за решавање на кризната ситуација во Украина, каде во последните два дена загинаа 75 луѓе, пренесува Associated Press повикувајќи се на ...

Демонстрантите во Киев ги заробија телохранителите на дипломатите на ЕУ, 75 загинати

Макфакс - 21.02.2014

Управата за државната гарда на Украина апелираше до опозицијата да ги ослободи нејзините припадници кои се заробени во Киев кога биле на служба обезбедувајќи ги министрите за надворешни работи на ...

Министри на ЕУ на разговори со Јанукович и опозицијата

Р.С.Европа - 21.02.2014

Тројца министри за надворешни работи од ЕУ повторно се на разговори со украинскиот претседател Виктор Јанукович за наоѓање начин за излез од кризата во земјата.

САД подготвува санкции против Украина, Канада веќе воведе

Р.С.Европа - 21.02.2014

Во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович, американскиот потпретседател Џо Бајден му рекол дека САД подготвуваат санкции против украинските функционери одговорни за ...

Украинскиот парламент гласаше за повлекување на полицијата

Р.С.Европа - 21.02.2014

Доцна синоќа, украинскиот парламент гласаше за повлекување на полицијата од Плоштадот на независноста во Киев за да се спречат безредијата. Медиумите јавуваат дека 236 законодавци од вкупно 450 ...

Прекинати преговорите за кризата во Украина

Курир - 21.02.2014

Преговорите за изнаоѓање решение за кризата во Украина се прекинати и ќе продолжат најверојатно претпладнево, изјави европски дипломатски извор. На разговорите учествуваат украинскиот претседател ...

Јанукович: постигнат договор за кризата во Украина

Р.С.Европа - 21.02.2014

Прес службата на украинскиот претседател Виктор Јанукович соопшти дека бил постигнат првичен договор за решавање на кризата во земјата. Тоа било направено на разговорите меѓу претседателот Јанукович, ...

Стејт департментот побара Американците да одложат патувања до Украина

А1 On - 21.02.2014

Стејт департментот им препорача на американските граѓани да ги одложат патувањата до Украина поради тоа што ситуацијата во таа држава е „непредвидлива“.

Бајден го извести Јанукович за подготвеноста на САД за воведување санкции

Макфакс - 21.02.2014

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден ноќта кон петокот повторно телефонски разговарал за ситуацијата во Украина со претседателот Виктор Јанукович, при што му ја соопштил подготвеноста на САД да ...

Пентагон: НАТО ќе разговара за Украина идната недела во Брисел

А1 On - 21.02.2014

Министрите за одбрана на земјите од НАТО ќе разговараат за ситуацијата во Украина за време на средбата во Брисел идната недела, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

Кери го повика Јанукович да формира преодна влада

Макфакс - 21.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери го повика украинскиот претседател Виктор Јанукович на преговори со опозицијата и соопшти дека воведувањето на визните санкции за низа украински државјани веќе ...

КИЕВ: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Телеграф - 21.02.2014

На официјалната интернет страница не се дадени детали од договорот, туку е само наведено дека преговорите меѓу Јанукович, лидерите на украинската опозиција и претставници на ЕУ и Русија се завршени ...

Во Украина постигнат договор, никој не знае каков

Inpress - 21.02.2014

Киев, 21. февруари 2014 (ИНПРЕС) Постигнат е договор за решавање на кризата во Украина, откако претседателот Виктор Јанукович имал цела ноќ разговори со министрите на ЕУ и претставници од Русија.

Конечно постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Press24 - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Пајет: Вашингтон не го поддржува барањето на опозицијата за оставка на Јанукович

Press24 - 21.02.2014

Aмериканскиот амбасадор во Украина,Џефри Пајет изјави синоќа дека Вашингтон не го поддржува барањето на украинската опозиција за оставка на претседателот Виктор Јанукович.

Преговарачите во Киев напладне ќе потпишат договор за прекин на кризата

Inpress - 21.02.2014

Киев, 21. февруари 2013 (ИНПРЕС) Украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските водачи се очекува денес напладне да потпишат прелиминарен договор за прекин на крвавата криза.

Захарченко: Во судирите во Киев убиени 80 луѓе

+инфо - 21.02.2014

Во изминатите неколку дена во судирите и престрелките во центарот на Киев загинале 80 луѓе, изјави денеска вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина, Виталиј Захарченко.

Претседателот Јанукович вели дека е постигнат договор, ЕУ и опозицијата молчат

МКД - 21.02.2014

Деталите за договорот за кој зборува Јанукович ќе бидат соопштени за помалку од два часа. По долгите дискусии со посредство на странските претставници во ЕУ, кои траеле до доцна утрово, претседателот ...

ПАДНА ДОГОВОР: Коалициска влада, избори и уставни реформи во Украина

Телеграф - 21.02.2014

Кабинетот на Јанукович не даде детали за постигнатиот договор, а сè уште нема коментар ниту од украинската опозиција Предвремени избори, коалициска влада и реформи на Уставот.

Постигнат договор во Украина, детали не се откриваат

Нетпрес - 21.02.2014

Договорот за решавање на кризата во Украина бил постигнат во текот на ноќта во рамки на повеќечасовните преговори меѓу украинските опозициски лидери и претседателот Виктор Јанукович со посредство на ...

Ќе се сепарира ли Крим од Украина?

Р.С.Европа - 21.02.2014

Парламентот на Крим ќе одржи вонредна седница во услови на контроверзни изјави за можна сепарација на полуостровот од Украина. Кримскиот парламентарец Рефат Чубаров изјави дека парламентот денеска ќе ...

Постигнат договор во Украина?

Нова ТВ - 21.02.2014

По вчерашниот најрквав ден од почетокот на протестите во Украина, претседателот Виктор Јанукович тврди дека постигнал договор со опозицијата за решавање на кризата.

АФП - Пукано врз милицијата во Киев

Inpress - 21.02.2014

Киев, 21. февруари 2014 (ИНПРЕС) Украинското министерство за внатрешни работи ги обвини демонстрантите дека пукале во милицијата во обид да стигнат до зградата на парламентот.

Јанукович најави национална влада, предвремени избори и уставни промени

Р.С.Европа - 21.02.2014

Украинскиот Претседател Виктор Јанукович соопшти дека во земјата ќе бидат одржани предвремени претседателски избори и најави уставни промени за намалување на претседателските овластувања како што беа ...

Договор меѓу власта и опозицијата за реформа на уставот, Јанукович иницира предвремени избори и преодна влада

Макфакс - 21.02.2014

Опозицијата и власт ана Украина се согласија да го реформираат уставот на земјата до септември 2014 година, пренесува во петокот Reuters повикувајќи се на европски дипломатски извор, додека ...

УКРАИНА: Пратениците си разменија боксови во парламентот (ВИДЕО)

Телеграф - 21.02.2014

Опозициските пратеници се согласиле да го поддржат договорот со претседателот Јанукович со кој ќе се формира преодна влада и ќе се закажат избори Пратениците во Врховната рада , парламентот на ...

Украинскиот претседател Јанукович објави дека ќе има предвремени избори и уставни промени

МКД - 21.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович најавил предвремени претседателски избори. Тој исто така кажал и дека ќе се врати уставот од 2004 година, во кој е ограничена моќта на претседателот.

Јанукович иницира предвремени претседателски избори и враќање на Уставот од 2004.

А1 On - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Реквием за слободата на Украина

Окно - 21.02.2014

Старо сениште броди по Европа деновиве - сеништето на граѓанската војна. Берлин, Брисел и Вашингтон се сплотиле да го придобијат Киев, историската колепка на Русија.

Јанукович најави предвремени избори

Нетпрес - 21.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јануковиќ најави предвремени избори, уставни реформи и формирање на нова влада на национално единство во краток рок, пренесува Ројтерс.

Украинскиот претседател соопшти предвремени избори

Глас на Америка - 21.02.2014

Јанукович вети дека ќе направи уставни промени за да се намали моќта на неговата функција; Четврток беше најкрвавиот ден од почетокот на кризата Украинскиот претседател вели дека државата ќе одржи ...

САД со препорака до американците да не патуваат за Украина

Р.С.Европа - 21.02.2014

Американскиот Стејт департмент ги предупреди американските граѓани да не патуваат во Украина, поради немирите во земјата. Стејт департментот им порача на американските граѓани да одложат било какво ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Борбата помеѓу Јанукович и украинскиот народ

Нова ТВ - 21.02.2014

Од ноември 2013 година, Јанукович и украинската нација се во кампања која наликува на терор, со киднапирања и тепања на улиците во Киев. Она што е чудно – режимот се однесува и на медицинските ...

Украина - потпишан договор за решавање на кризата

Р.С.Европа - 21.02.2014

Украинскиот Претседател Виктор Јануковиќ и лидерите на опозицијата го потпишаа договорот со кој треба да се реши политичката криза во земјата. Украинскиот Претседател Виктор Јануковиќ претходно ...

Путин одржа состанок со рускиот Совет за безбедност посветен на кризата во Украина

Макфакс - 21.02.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин, одржал состанок со членовите на рускиот Совет за безбедност на кој главна тема била ситуацијата во Украина, соопштува портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков.

Захарченко: Во судирите во Киев убиени 80 луѓе

А1 On - 21.02.2014

Во изминатите неколку дена во судирите и престрелките во центарот на Киев загинале 80 луѓе, изјави денеска вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина, Виталиј Захарченко.

Путин одржа состанок поради Украина

А1 On - 21.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин, денеска одржа состанок со членовите на рускиот Совет за безбедност за состојбата во Украина, соопшти портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков.

Опозициjата и власта постигнаа договор во Украина

Нова ТВ - 21.02.2014

Украинскиот парламент изгласа денес закон за укинување на кривичниот законик според кој беше осудена Јулија Тимошенки и со тоа се отвори патот за нејзино ослободување.

Масовната тепачка вчераутро во украинскиот парламент (ВИДЕО)

МКД - 21.02.2014

Масовна тепачка избила во украинскиот парламент во петокот наутро за време на дебатата за враќање на Уставот од 2004 година, кој ги ограничува претседателските овластувања во корист на ...

Постигнат договор за излез од политичката криза во Украина

Алфа - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата денеска во присуство на европските посредници потпишаа договор за излез од политичката криза.

Украинскиот претседател и опозицијата потпишаа договор за ставање крај на кризата

МКД - 21.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата потпишаа договор постигнат со посредство на ЕУ за ставање крај на политичката криза во земјата.

Се стави ли крај на крвавата криза во Украина: Јанукович и опозицијата постигнаа договор

Нетпрес - 21.02.2014

Украинскиот претседател, Виктор Јанукович, и лидерите на опозицијата потпишаа договор, постигнат со посредство на Европската унија, кој што би требало да и’ стави крај на политичката криза и на ...

УКРАИНА: Во судирите во Киев убиени 80 луѓе

Телеграф - 21.02.2014

Вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина, Виталиј Захарченко, изјави дека со добра пропаганда биле заведени дел од Украинците кои не ја разбираат сосема суштината на процесот што ...

ВИДЕО: Масовна тепачка меѓу украинските парламентарци

Нетпрес - 21.02.2014

Насилството од улиците на Киев се префрли и во Парламентот. Пратениците во украинската „Врховна рада“ денеска со тупаници ги решавале меѓусебните недоразбирања.

Потпишан договорот за излез од кризата во Украина

Макфакс - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и претставниците на опозицијата во петокот го потпишаа договорот со кој треба да се надмине неколкумесечната политичка криза во земјата, пренесуваат агенциите ...

Херман Ван Ромпуј: Договорот во Украина е неопходен компромис за да се започне политички дијалог!

Press24 - 21.02.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј го поздрави денеска постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата, предупредувајќи дека е време од зборови да се премине на дела.

ЕУ и САД го поздравија договорот за излез од украинската криза

Р.С.Европа - 21.02.2014

Европската унија и Соединетите држави денеска го поздравија договорот меѓу владата и опозицијата во Украина како нужен компромис за покренување политички дијалог кој, како што се наведува, е ...

Сменет Уставот на Украина, „потсечени крилјата“ на претседателот

+инфо - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Украина се откажа од планираното издавање обврзница

Макфакс - 21.02.2014

Украина се откажа од планираното издавање на две милијарди долари вредната обврзница на Ирската берза, која според договор требаше да ја купи Русија, а од Москва порачаа дека го чекаат расплетот на ...

Рускиот претставник не го потпишал договорот меѓу украинската влада и опозиција и ги напуштил преговорите

МКД - 21.02.2014

Рускиот правобранител Владимир Лукин, кого рускиот претседател Владимир Путин го испрати во Киев да дејствува како посредник во преговорите меѓу украинската влада и претставниците на опозицијата и ...

Шулц и Расмусен го поздравија договорот за мир во Украина

А1 On - 21.02.2014

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц и генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, се првите високи преставници на ЕУ и Северната алијанса што официјално го поздравија договорот ...

Јанукович иницира предвремени претседателски избори и враќање на Уставот од 2004-та

Курир - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Договорот постигнат но рускиот претставник не потпишал

МРТ - 21.02.2014

- Имаше неколку прашања на кои не добивме јасни одговори. Тоа се однесуваше на самите учесници на преговорите, кој и за што ќе биде одговорен. Ситуацијата многу брзо се менува, се појавуваат нови ...

Украина го врати уставот од 2004-та, 24 часа за предавање на оружјето, Тимошенко ослободена

Макфакс - 21.02.2014

Врховната Рада на Украина го изгласа враќањето на уставот на земјата од 2004 година, што беше едно од главните барања на опозицијата, а истовремено на граѓаните им е даден рок од 24 часа по ...

Јанукович и опозиционерите договорија решение на кризата во Украина

Алфа - 21.02.2014

Тридневните крвопролевања во Украина резултираа со потпишување на договор за крај на политичката криза во земјата. Тридневните крвопролевања во Украина резултираа со потпишување на договор за крај на ...

ЕУ, НАТО и САД го поздравија договорот за мир во Украина

Телеграф - 21.02.2014

Вашингтон одблиску ќе следи како ќе се применува спогодбата и останува подготвен да наметне санкции доколку тоа се покаже за неопходно Белата куќа го поздрави потпишувањето на спогодбата за излез од ...

Ештон: Најважно е да се спроведува договорот во Украина

А1 On - 21.02.2014

Иднината на Украина ќе биде исполнета за предизвици и ќе зависи од тоа колку добро ќе се спроведе договорот за решавање на кризата, оцени високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и ...

Белата куќа го поздрави договорот во Украина

А1 On - 21.02.2014

Белата куќа го поздрави потпишувањето на договорот меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович и водачите на опозицијата, по неколкудневните крвави пресметки во главниот град Киев.

Тимошенко излегува на слобода

А1 On - 21.02.2014

Јулија Тимошенко, поранешната украинска премиерка и остар противник на актулениот претседател на Украина излегува од затвор. Тоа и го овозможи мнозинство во украинскиот парламент кое со 310 гласови ...

УКРАИНА: Пешакот на „Големата шаховска табла“ ќе биде изеден?

Телеграф - 21.02.2014

Поделбата на земјата веќе подолго време од „неетичка“ опција срамежливо станува излез од кризата на долгорочен план Ако мировниот договор меѓу украинската влада и опозицијата успее да се одржи и да ...

Седумнаесет украински пратеници од Партијата на регионите ја напуштија пратеничката група

А1 On - 21.02.2014

Седумнаесет пратеници на владеачката Партија на регионите денеска соопштија дека ја напуштаат нивната досегашна парламентарна група, соопшти заменик претседателот на Врховната Рада, Руслан Кошулински.

Примирје во Украина – вратен Уставот од 2004 година

Алфа - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и тројцата лидери на опозицијата, денеска со посредство на европски дипломати, го потпишаа договорот со кој треба да се реши политичката криза во земјата.

Потпишан договорот за крај на кризата во Украина

Глас на Америка - 21.02.2014

Претседателот и опозиционите лидери се согласија да се врати во сила уставот од 2004-та, а парламентот го изгласа потегот, што беше поздравено до Белата куќа Украинскиот претседател и тројца ...

Медиуми: Русија ја одложи помошта за Украина додека ситуацијата не се стабилизира

Руска реч - 21.02.2014

Руските власти ја одложија уплатата на новата транша финансиска помош за Украина поради наглото влошување на ситуацијата во земјата, и тоа ќе остане така сѐ додека истата не се стабилизира, изјави ...

Медиуми: Русија е спремна да војува за да го заштити Крим

Руска реч - 21.02.2014

Русија е подготвена да војува за Крим за да го заштити руското население и воената база која се наоѓа таму. Ова го пишува Financial Times, повикувајќи се на извор во руската влада.

Во судирите во Киев убиени 80 луѓе

Економски - 21.02.2014

Во изминатите неколку дена во судирите и престрелките во центарот на Киев загинале 80 луѓе, изјави денеска вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина, Виталиј Захарченко.

Постигнат договор за излез од политичката криза во Украина

Сител - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата денеска во присуство на европските посредници потпишаа договор за излез од политичката криза.

Алијансата за Позитивна Македонија го поздравува договорот помеѓу власта и опозицијата во Украина

Капитал - 21.02.2014

Алијансата за Позитивна Македонија (АПМ) го поздравува договорот помеѓу власта и опозицијата во Украина за мирно и институционално решавање на сите противречности во украинското општество стои во ...

Потпишан договорот за крај на кризата во Украина

+инфо - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата денеска во присуство на европските посредници потпишаа договор за излез од политичката криза.

УКРАИНА: Потпишан договор за излез од политичката криза

Телеграф - 21.02.2014

Договорот предвидува предвремени претседателски избори, формирање на коалициска влада и промена на уставот Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата денеска во присуство на ...

Постигнат договор за излез од политичката криза во Украина

А1 On - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата денеска во присуство на европските посредници потпишаа договор за излез од политичката криза.

Постигнат договор за излез од политичката криза во Украина

Таратур - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата денеска во присуство на европските посредници потпишаа договор за излез од политичката криза.

Херман Ван Ромпуј го поздрави украинскиот договор

Сител - 21.02.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј го поздрави денеска постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата, предупредувајќи дека е време од зборови да се премине на дела.

Парламентот во Украина изгласа ограничување на претседателските овластувања

Press24 - 21.02.2014

Денеска Украинскиот Парламент изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Херман Ван Ромпуј го поздрави украинскиот договор

А1 On - 21.02.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј го поздрави денеска постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата, предупредувајќи дека е време од зборови да се премине на дела.

Украинскиот Парламент изгласа ограничување на претседателските овластувања

А1 On - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Херман ван Ромпуј го поздрави украинскиот договор

Телеграф - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата во присуство на европските посредници потпишаа договор за излез од политичката криза и прекин на крвавите протести во земјата ...

Украинскиот Парламент изгласа ограничување на претседателските овластувања

Алфа - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Украинскиот Парламент изгласа ограничување на претседателските овластувања

Сител - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Пентагон: НАТО ќе разговара за Украина идната недела во Брисел

Алфа - 21.02.2014

Министрите за одбрана на земјите од НАТО ќе разговараат за ситуацијата во Украина за време на средбата во Брисел идната недела, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

НАТО ќе разговара за Украина идната недела во Брисел

Телеграф - 21.02.2014

Претставникот на Пентагон, исто така, истакна дека воената соработка меѓу САД и Украина останува непроменета и изрази надеж дека украинските војници нема да бидат вмешани во конфликтот во земјата ...

УКРАИНА: Парламентот изгласа ограничување на претседателските овластувања

Телеграф - 21.02.2014

Парламентот гласаше и за безусловна амнестија на сите уапсени за време на протестите и немирите во претходните денови во Киев Украинскиот парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, ...

Потпишан договорот за излез од кризата во Украина

Кајгана - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и претставниците на опозицијата го потпишаа договорот со кој треба да се надмине неколкумесечната политичка криза во земјата.

Претставникот на Путин не го потпиша постигнатиот договор во Украина

Press24 - 21.02.2014

Владимир Лукин, кој рускиот претседател го овласти да се вклучи во напорите за изнаоѓање на решение за кризата во Украина, не го потпиша договорот постигнат меѓу украинскиот претседател Виктор ...

Претставникот на Путин не го потпиша договор за излез од политичката криза во Украина

А1 On - 21.02.2014

Обудсманот Владимир Лукин, кој рускиот претседател го овласти да се вклучи во напорите за изнаоѓање на решение за кризата во Украина, не го потпиша договорот постигнат меѓу украинскиот претседател ...

Јулија Тимошенко ослободена

Нетпрес - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Лавров побара ЕУ да го осуди радикалното дејствување во Украина

А1 On - 21.02.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во телефонски разговор со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон побара Унијата да го осуди радикалното дејствување во ...

Договорот во Украина предвидува избори, коалициска влада и измени во Уставот

Денешен - 21.02.2014

Постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата предвидува предвремени избори, коалициска влада и реформи на Уставот, јави Украинската телевизија.

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Вечер Прес - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Ургент:Јанукович свиткан за предвремени избори и нова влада за 10 дена

Локално - 21.02.2014

Проектот на договорот за решавање на кризата во Украина предвидува ограничување на ингеренциите на претседателот Виктор Јанукович преку враќањето на уставот од 2004 година, што ќе се случи во ...

Бројот на загинати во протестите во Киев се зголеми на 77!

Точка - 21.02.2014

Бројката на загинати во судирите помеѓу властите и опозицијата во Киев, во понеделникот вечерта достигна 77, соопшти Министерството за здравство на Украина.

Туск: Јанукович и опозицијата се далеку од договор за решавање на кризата во Украина

Вечер Прес - 21.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозицијата се далеку од постигнување договор за решавање на кризата во Украина.

Договорот во Украина предвидува избори, коалициска влада и измени во Уставот

Бриф - 21.02.2014

Постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата предвидува предвремени избори, коалициска влада и реформи на Уставот, јави Украинската телевизија.

Војната од улиците се пресели во парламентот на Украина, пратениците се степаа (видео)

Вечер Прес - 21.02.2014

На социјалните мрежи има бројни снимки од атмосферата која владеела во украинскиот парламент. Напнатоста била огромна, а во еден момент избила и општа тепачка.

Украинскиот Парламент изгласа ограничување на претседателските овластувања

Бриф - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Вашингтон не поддржува опозициско барање за оставка на Јанукович

Бриф - 21.02.2014

Вашингтон не го поддржува барањето на украинската опозиција за оставка на претседателот Виктор Јанукович, изјави синоќа американскиот амбасадор во Украина, Џефри Пајет во интервју за Си-Ен-Ен.

Бајден го извести Јанукович за подготвеноста на САД за воведување санкции

Тера - 21.02.2014

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден ноќта кон петокот повторно телефонски разговарал за ситуацијата во Украина со претседателот Виктор Јанукович, при што му ја соопштил подготвеноста на САД да ...

УКРАИНА: Парламентот изгласа ограничување на претседателските овластувања

Sky - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Кери го повика Јанукович да формира преодна влада

Тера - 21.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери го повика украинскиот претседател Виктор Јанукович на преговори со опозицијата и соопшти дека воведувањето на визните санкции за низа украински државјани веќе ...

Блокада на аеродромот во Киев: ВИП личности планираат бегство!

Локално - 21.02.2014

Над 5.000 демонстранти го блокираа Киевскиот аеродром, поради информации дека ВИП личности се подготвѕуваат да ја напуштат земјата. На аеродромот стандардна има по 80 летови дневно, а вчера биле дури ...

Киев: Јанукович ја повлекува војската од улиците, демонстрантите ги засилуваат барикадите

Тера - 21.02.2014

Украинскиот парламент донесе одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската во касарните. Претседателот Виктор Јанукович соопштил дека е постигнат договор со претставниците ...

Захарченко: Во судирите во Киев убиени 80 луѓе

Бриф - 21.02.2014

Во изминатите неколку дена во судирите и престрелките во центарот на Киев загинале 80 луѓе, изјави денеска вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина, Виталиј Захарченко.

Јанукович потпишува договор точно во 12 часот

Локално - 21.02.2014

Точно во 12 часа (14.00 часа московско време) претседателот на Украина Виктор Јанукович, ќе потпише договор за излез од кризната ситуација, пренесе РИА Новости.Ова се изјасниле од прес-центарот на ...

Украина постигна договор за решавање на кризата

Локално - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

(ВИДЕО) Потпис на договорот за излез од украинската криза

Фактор - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и претставниците на украинската опозиција го потпишаа Договорот за излез од политичката криза, кој треба да ја спаси земјата од ужасот на граѓанската војна.

Крај на крвопролевањето: Постигнат договор помеѓу украинската власт и опозиција

Sky - 21.02.2014

Доцна синоќа беше постигнат договор помеѓу власта и опозицијата во Украина, со што треба да му се стави крај на крвопролевањето и демонстрациите. Со новиот постигнат договор се предвидуваат ...

Договор меѓу власта и опозицијата за реформа на уставот, Јанукович иницира предвремени избори и преодна влада

Тера - 21.02.2014

Опозицијата и власт ана Украина се согласија да го реформираат уставот на земјата до септември 2014 година, пренесува во петокот Reuters повикувајќи се на европски дипломатски извор, додека ...

Украина го врати Уставот од 2004

Република - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

ЕУ очекува договорот за решавање на кризата во Украина да биде потпишан

Бриф - 21.02.2014

Европската унија очекува договорот за решавање на кризата во Украина да биде потпишан и покрај тоа што опозицијата сака промени во текстот, изјави висок европски дипломат.

АПМ го поздравува синоќешниот договор помеѓу власта и опозицијата во Украина

Sky - 21.02.2014

Алијансата за Позитивна Македонија, преку соопштение кое го издаде денеска, го поздравува синоќешниот договор помеѓу власта и опозицијата во Украина за мирно и институционално решавање на сите ...

Украински министри и бизнисмени го изнесуваат кешот од земјата

Либертас - 21.02.2014

Украински политичари и бизнисмени го изнесуваат кешот од земјата, јавуваат медиумите. Дописникот на Дејли Телеграф од Москва, Роналд Олифант, на Твитер напиша дека неколку министри на Владата на ...

Украина пред договор, привремена влада за 10 дена?

Либертас - 21.02.2014

Украина е пред договор, тврдат западните медиуми. Тие цитираат неименуван висок дипломат на ЕУ, според кој, украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата постигнале договор за ...

Јануковиќ објави примирје и предвремени претседателски избори

Локално - 21.02.2014

На официјалната веб страна , претседателот на Украина Виктор Јанукович, се обрати до граѓаните и објави предвремени избори: „Јас ќе ги направам потребните чекори за да се врати мирот и да се избегнат ...

Јанукович попушти: Ќе има предвремени избори

Бриф - 21.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович објави дека ќе распише предвремени избори, објави Ројтерс. Јанукович се согласил и да се врати Уставот од 2004 година.

Заседаваше рускиот Советот за безбедност -тема состојбите во Украина

Локално - 21.02.2014

Рускиот претседател Путин, денеска се состана со членовите на Советот за безбедност.Разговарале за состојбата во Украина, соопшти портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков.

Војна и во парламентот: Општа тепачка во украинскиот парламент околу промените на уставот

Точка - 21.02.2014

На социјалните мрежи има бројни снимки од атмосферата која владеела во украинскиот парламент. Напнатоста била огромна, а во еден момент избила и општа тепачка.

Стејт департментот побара Американците да одложат патувања до Украина

Бриф - 21.02.2014

Стејт департментот им препорача на американските граѓани да ги одложат патувањата до Украина поради тоа што ситуацијата во таа држава е „непредвидлива“.

МВР на Украина: Во судирите во Киев убиени 80 луѓе

Локално - 21.02.2014

Во изминатите неколку дена во судирите и престрелките во центарот на Киев загинале 80 луѓе, изјави денеска вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина, Виталиј Захарченко.

Украина го врати уставот од 2004-та, 24 часа за предавање на оружјето, Тимошенко ослободена

Тера - 21.02.2014

Врховната Рада на Украина го изгласа враќањето на уставот на земјата од 2004 година, што беше едно од главните барања на опозицијата, а истовремено на граѓаните им е даден рок од 24 часа по ...

САД подготвува санкции против Украина, Канада веќе воведе

Локално - 21.02.2014

Во телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович, американскиот потпретседател Џо Бајден му рекол дека САД подготвуваат санкции против украинските функционери одговорни за ...

Меѓународните реакции за Украина

Република - 21.02.2014

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц и генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, се првите високи преставници на ЕУ и Северната алијанса што официјално го поздравија договорот ...

Парламентот во Украина изгласа резолуција за прекин на насилството

Бриф - 21.02.2014

Украинскиот Парламент вечерва изгласа резолуција со која се бара прекин на сите антитерористички операции во земјата и повлекување на сите припадници на безбедносните сили, пренесе руската агенција ...

Туск: Јанукович и опозицијата се далеку од договор за решавање на кризата во Украина

Бриф - 21.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозицијата се далеку од постигнување договор за решавање на кризата во Украина.

Владимир Кличко: Јанукович ќе заврши како Гадафи

Бриф - 21.02.2014

Боксерскиот шампион Владимир Кличко, брат на еден од лидерите на опозицијата во Украина, вели дека е шокиран од убивањето на неговите сограѓани и дека претседателот Виктор Јанукович мора да се ...

Членови на семејството на Јанукович избегале од Украина?

Бриф - 21.02.2014

Дописникот на Дејли Телеграф од Москва Роналд Олифант на Твитер напиша дека неколку министри на Владата на Украина и членови на семејството на претседателот Виктор Јанукович избегале од Украина.

Може ли Украина „за влакно“ да избегне граѓанска војна?

Фактор - 21.02.2014

Украинската специјална полиција, која од утрово беше распоредена пред Парламентот, со автобуси ја напушта позицијата. Ова е последниот развој на настаните откако украинскиот претседател Виктор ...

Јанукович иницира предвремени претседателски избори и враќање на Уставот од 2004

Либертас - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Пентагон: НАТО ќе разговара за Украина идната недела во Брисел

Бриф - 21.02.2014

Министрите за одбрана на земјите од НАТО ќе разговараат за ситуацијата во Украина за време на средбата во Брисел идната недела, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

Москва се подготвува да го брани Крим

Република - 21.02.2014

Во случај да се подели Украина, тоа ќе предизвика војна и ќе го изгубат Крим, бидејќи ќе го заштитиме исто како што го направивме со Грузија, тврди неименуван извор за Фајненшел тајмс.

Украинскиот Парламент изгласа ограничување на претседателските овластувања

Вечер Прес - 21.02.2014

Украинскиот Парламент денеска изгласа враќање на уставот од 2004 година, со кој се ограничуваат овластувањата на шефот на државата и на пратениците им се дава право да ги именуваат клучните министри.

Парламентот на Украина донесе одлука за повлекување на војската во касарните

Република - 21.02.2014

Украинскиот парламент ноќеска донел одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската во касарните. Неизвесно е дали и кога одлуката на парламентот ќе стапи на сила, затоа што ...

Се потпиша договор, ќе ги огрее ли сонце Украинците!?

Вечер Прес - 21.02.2014

Во текот на вчерашниот ден атмосферата во Киев беше мирна, но тензична. Од вторникот до вчера загинале 80 лица, а војната од улиците се пресели во Парламентот.

Украинските демонстранти го прифатија предлогот на Јанукович

Локално - 21.02.2014

Министрите за надворешни работи на Германија и Полска соопштија дека Советот кој ги преставува анти владините демонстранти се согласил со предлогот на претседателот Виктор Јанукович за решавање на ...

Русите ја одложија помошта за Украина

Република - 21.02.2014

Руските власти ја одложија уплатата на новата транша финансиска помош за Украина поради наглото влошување на ситуацијата во земјата, и тоа ќе остане така сѐ додека истата не се стабилизира, изјави ...

Киев: Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Денешен - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Русија: Ќе влеземе во војна доколку некој му наштети на Крим!

Точка - 21.02.2014

Русија е подготвена да влезе во војна поради Крим, за да го заштити етничкото руско население и воената база, изјавил за Financial Times висок претставник на руската влада.

Путин подготвен да влезе во војна за Крим

Бриф - 21.02.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин е подготвен да влезе во војна за Крим, за да ги заштити етничките Руси што живеат таму и воената база, вели за Financial Times висок функционер на руската влада.

Постигнат договор во Украина, детали не се откриваат

Точка - 21.02.2014

Договорот за решавање на кризата во Украина бил постигнат во текот на ноќта во рамки на повеќечасовните преговори меѓу украинските опозициски лидери и претседателот Виктор Јанукович со посредство на ...

Путин одржа состанок со рускиот Совет за безбедност посветен на кризата во Украина

Тера - 21.02.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин, одржал состанок со членовите на рускиот Совет за безбедност на кој главна тема била ситуацијата во Украина, соопштува портпаролот на Кремељ, Дмитриј ...

(ВИДЕО) Масовна тепачка во украинскиот Парламент!

Фактор - 21.02.2014

Земјата со последни напори се обидува да ја избегне катастрофата на граѓанската војна, но народните избраници во украинскиот Парламент само дополнително ја потпалуваат атмосферата.

Не се знае кој пука во Киев – Вип личности бегаат, блокиран аеродромот (ВИДЕО)

МК News - 21.02.2014

Над 5.000 демонстранти го блокираа Киевскиот аеродром, поради информации дека ВИП личности се подготвѕуваат да ја напуштат земјата. На аеродромот стандардна има по 80 летови дневно, а вчера биле дури ...

Јанукович иницира предвремени претседателски избори и Уставни промени

Република - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Прекинати преговорите за кризата во Украина

Бриф - 21.02.2014

Преговорите за изнаоѓање решение за кризата во Украина се прекинати и ќе продолжат најверојатно претпладнево, изјави европски дипломатски извор. На разговорите учествуваат украинскиот претседател ...

Предупредување од Москва: Ако се подели Украина ќе го браниме Крим

Н.Македонија - 21.02.2014

Во случај да се подели Украина, тоа ќе предизвика војна и ќе го изгубат Крим, бидејќи ќе го заштитиме исто како што го направивме со Грузија, тврди неименуван извор за Фајненшел тајмс Во покраината ...

Украинскиот парламент ја повлече полицијата од плоштадите во Киев

Н.Македонија - 21.02.2014

Доцна синоќа, украинскиот парламент гласаше за повлекување на полицијата од Плоштадот на независноста во Киев за да се спречат безредијата. Медиумите јавуваат дека 236 законодавци од вкупно 450 ...

ФОТО: Тепачка во Украинскиот парламент

Н.Македонија - 21.02.2014

Во Украинскиот парламент во текот на синоќешната расправа, дојде до масовна тепачка Виктор Јанукович, денеска го прифати одржувањето на предвремените избори, кои треба да доведат до воспоставување на ...

Постигнат договор за предвремени претседателски избори во Украина

Н.Македонија - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Вашингтон не поддржува барање за оставка на Јанукович

Н.Македонија - 21.02.2014

Вашингтон не го поддржува барањето на украинската опозиција за оставка на претседателот Виктор Јанукович, изјави синоќа американскиот амбасадор во Украина, Џефри Пајет во интервју за Си-Ен-Ен – ...

Постигнат договор за излез од политичката криза во Украина

Идивиди - 21.02.2014

/ Киев, 21 февруари 2014 (МИА) - Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата денеска во присуство на европските посредници потпишаа договор за излез од политичката криза.

Реакции по потпишувањето на договорот за мир во Украина

Lider - 21.02.2014

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц и генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, се првите високи преставници на ЕУ и Северната алијанса што официјално го поздравија договорот ...

Во Киев досега загинаа 77, а повредени се 577 луѓе

Lider - 21.02.2014

Бројот на загинати во Киев од почетокот на немирите во украинскиот главен град во вторникот достигна 77, соопшти изутринава Министерството за здравство.

Тарас Илкив: За да ги сфатите случувањата во Украина, мора да го знаете и ова...

eReporter - 21.02.2014

Тарас Илкив, главен уредник на украинското Newsradio.com и поранешен уредник на „Кореспиндент“ напиша статија во која набројува 10 работи за кои смета дека би требало да се знаат за да се разберат ...

Постигнат договор во Украина! Јанукович бара претседателски избори и враќање на Уставот од 2004

Lider - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович објави денеска дека е постигнат договор за одржување предвремени претседателски избори, формирање влада на национално единство и намалување на ...

Јанукович и опозицијата се далеку од решавање на украинската криза, тврди Туск

Lider - 21.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозицијата се далеку од постигнување договор за решавање на кризата во Украина.

Власта и опозицијата во Украина се договорија! Што предвидува договорот?

Lider - 21.02.2014

Постигнатиот договор меѓу украинските власти и опозицијата предвидува предвремени избори, коалициска влада и реформи на Уставот, јави Украинската телевизија.

Постигнат договор за решавање на кризата во Украина

Идивиди - 21.02.2014

/ Киев, 21 февруари 2014 (МИА) - На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти ...

Ќе има ли конечно договор за кризата во Украина?

Lider - 21.02.2014

На преговорите во Киев кои утрово беа прекинати е постигнат договор за решавање на кризата во Украина. Се очекува тој да биде парафиран претпладнево, соопшти кабинетот на украинскиот претседател ...

Обама: САД се огорчени поради насилствата во Украина

Канал5 - 20.02.2014

- Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека САД се огорчени поради насилствата во Украина и побара од претседателот Виктор Јанукович веднаш да ги повлече безбедносните сили од ...

Јанукович и опозицијата договорија примирје

Утрински - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата успеале да договорат примирје, изјавил лидерот на опозициската партија Баткившчина, а подоцна потврди и прес-службата на ...

Обама: Украина и Сирија не се партија шах меѓу големите сили

Телма - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изутринава изјави дека насилствата во Украина и Сирија меѓу властите и нивните противници не претставуваат „партија шах од времето на студената војна“ во која ...

САД воведоа забрани за издавање визи за украински функционери

24 Вести - 20.02.2014

САД вчера соопштија дека вовеле забрани за издавање визи на 20 украински функционери, кои ги сметаат за одговорни за предизвикување на крвавите пресметки во центарот на Киев.

Радикалите ги заменија стаповите со снајпери

Дневник - 20.02.2014

На централниот плоштад Независност (Еуромајдан) во Kиев и вчера беше напнато по една од најдраматичните ноќи во поновата украинска историја, во која загинаа најмалку 26 лица, а околу 1.000 се ...

Во Киев се преговара, во Брисел се кројат санкции

Deutsche Welle - 20.02.2014

ЕУ сака да ги казни одговорните за насилството во Украина со санкции. Министрите за надворешни работи на Унијата заседаваат во Брисел. Тројца од европските министри, пак, преговараат во Киев.

Политиките на западот и Русија се судрија околу Украина

Телма - 20.02.2014

Европа е сериозно загрижена за крвавата состојба во Украина. На вонредниот состанок во Брисел, шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ, го подготвија нацрт - документот за воведување санкции ...

Oфицијална москва: на сцена е обид за државен удар во Украина

Телма - 20.02.2014

Според руското Министерство за надворешни работи во Украина е во тек обид за насилно преземање на власта и државен удар, изјави портпаролот на руското МНР Александар Лукашевич, јави ИТАР-ТАСС.

ЕУ му предложи на Јанукович да остане на функцијата до крајот на годината

24 Вести - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Франција, Германија и Полска му предложиле на украинскиот претседател Виктор Јанукович да го скрати својот мандат до крајот на годината.

Русија испраќа претставник за преговори со украинската опозиција

Телма - 20.02.2014

На молба од украинскиот претседател Виктор Јанукович, неговиот руски колега Владимир Путин во Украина испраќа свој претставник, кој како посредник ќе учествува во преговорачкиот процес со ...

Во Киев се преговара, во Брисел се кројат санкции

Канал5 - 20.02.2014

ЕУ сака да ги казни одговорните за насилството во Украина со санкции. Министрите за надворешни работи на Унијата заседаваат во Брисел. Тројца од европските министри, пак, преговараат во Киев.

Јанукович ги покани лидерите на опозицијата на разговори

24 Вести - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги покани лидерите на опозицијата на разговори за надминување на кризата, соопшти вечерва за украинската телевизија „Интер“ неговиот парламентарен претставник ...

Обама: САД се огорчени поради насилствата во Украина

+инфо - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека САД се огорчени поради насилствата во Украина и побара од претседателот Виктор Јанукович веднаш да ги повлече безбедносните сили од центарот ...

Европските министри му понудија предвремени избори на Јанукович, Вашингтон бара да ја повлече полицијата

Макфакс - 20.02.2014

Тројцата европски министри за надворешни работи во четвртокот се сретнаа со украинскиот претседател Виктор Јанукович на тајна локации бодејќи во Киев повторно се разгореа судирите, а истовремено ...

Обама:Јанукович да ги повлече вооружените сили од Киев

Нова ТВ - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама побарал од претседателот Виктор Јанукович да ги повлече силите од центарот на Киев. Во соопштението од Белата куќа Обама порачува дека САД бара украинската ...

Русија нема да ја запре втората транша од помошта за Украина

Телеграф - 20.02.2014

Украински владин извор вчера изјави дека втората транша од две милијарди долари руски кредит од ветените 15 милијарди долари помош за Украина се одложува до петок поради технички причини Русија нема ...

И Русија го предупреди украинскиот претседател: „Немој да дозволиш да те газат како черга“

МКД - 20.02.2014

Русија го предупреди претседателот на Украина да не им дозволува на противниците да го газат „како черга“, што е силен сигнал дека Москва сака мир на улиците пред да ѝ даде на земјата уште пари за ...

Туск: Јанукович е подготвен за предвремени избори

Макфакс - 20.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск изјавил дека украинскиот претседател Виктор Јанукович на преговорите со претставниците на Европската унија ја изразил подготвеноста да се одржат предвремен избори ...

Туск: Пратениците на ЕУ во Киев констатираа „подготвеност за предвремени избори“

А1 On - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на трите земји од ЕУ, кои денеска се сретнаа со украинскиот претседател Виктор Јанукович, утврдиле дека има подготвеност за закажување предвремени избори, за да се ...

Претседателот на парламентот на Крим: Крим може да се одвои од Украина

Руска реч - 20.02.2014

Претседателот на Врховната рада на Крим, Владимир Константинов, изјави дека кримскиот парламент ќе го постави прашањето за одвојување од Украина во случај да се промени легитимната власт, јавува ...

Путин по молба на Јанукович испраќа посредник во Киев

Руска реч - 20.02.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин, по молба на украинскиот претседател, Виктор Јанукович, го испрати во Киев Владимир Лукин како посредник на преговорите со опозицијата.

ЕУ ѝ воведе санкции на Украина, а Обама „активно размислува“ како да одговори на насилството во земјата

МКД - 20.02.2014

Европската Унија денеска решила да воведе санкции кон оние што се одговорни за смртоносното насилство во Украина и се заканила дека казните ќе бидат поголеми ако се влоши состојбата, пренесува ...

Песков изјави дека се измислица гласините дека Јанукович побарал прибежиште во Русија

Руска реч - 20.02.2014

Дмитриј Песков изјави дека не е вистинита информацијата дека претседателот на Украина, Виктор Јанукович, побарал политичко прибежиште во Русија. Ова го пренесува телевизискиот канал „Дожд“.

Лавров: властите на Украина го исполнија својот дел од договорите

Руска реч - 20.02.2014

Раководството на Украина го исполни својот дел од договорите со опозицијата. Ова го пренесува РИА „Новости“ повикувајќи се на шефот на МНР на Русија, Сергеј Лавров.

Меркел, Обама и Путин сакаат мирно решение во Украина

Макфакс - 20.02.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел, американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин сакаат „што поскоро да се изнајде политичко решение за украинската криза", соопшти во ...

Лавров смета дека заканите за санкции против Украина се саботажа

Руска реч - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изјави дека заканите за санкции од страна на Западот врз Украина личат на саботажа. Ова го пренесува РИА „Новости“.

Демолирање на нов Porsche 911 на улиците во Киев (видео)

ЗаЗабава - 20.02.2014

Во Украина моментално се случуваат многу поголеми трагедии од онаа прикажана на видеото во продолжение, меѓутоа сите оние кои што сакаат автомобили, сигурно ќе бидат длабоко потресени од целата ...

Готово е? Парламентот гласал против антитерористички мерки, ЕУ-министрите постигнале договор и со владата и со ...

МКД - 20.02.2014

Украинскиот парламент вечерва гласал против воведувањето антитерористички мерки во земјата, по гласањето на 236 пратеници, пренесува Раша тудеј . Оваа одлука наложува прекин на огнот и враќање на ...

Русија не ја запира втората транша од помошта за Украина, но треба да се смири ситуацијата

Сител - 20.02.2014

Русија не ја запира втората транша од помошта за Украина, но прво треба да се нормализира ситуацијата во земјата, изјави Дмитриј Песков, портпарол на претседателот Владимир Путин.

Русија не ја запира втората транша од помошта за Украина, но треба да се смири ситуацијата

+инфо - 20.02.2014

Русија не ја запира втората транша од помошта за Украина, но прво треба да се нормализира ситуацијата во земјата , изјави Дмитриј Песков, портпарол на претседателот Владимир Путин.

Тројцата европски министри го напуштија Киев од безбедносни причини

А1 On - 20.02.2014

Тројцата министри за надворешни работи од ЕУ го напуштија Киев без да се сретнат со украинскиот претседател Виктор Јанукович, откако во центарот на престолнината повторно избувнаа крвави судири меѓу ...

Тројцата европски министри го напуштија Киев од безбедносни причини

+инфо - 20.02.2014

Тројцата министри за надворешни работи од ЕУ го напуштија Киев без да се сретнат со украинскиот претседател Виктор Јанукович, откако во центарот на престолнината повторно избувнаа крвави судири меѓу ...

КИЕВ: Европските министри го напуштија градот од безбедносни причини

Телеграф - 20.02.2014

Во Киев денеска средби со украинската власт и со опозицијата требаше да одржат министрите за надворешни работи на Франција, Германија и на Полска, Лоран Фабиус, Франк-Валтер Штајнмајер и Радослав ...

Тројцата европски министри го напуштија Киев од безбедносни причини

Сител - 20.02.2014

Тројцата министри за надворешни работи од ЕУ го напуштија Киев без да се сретнат со украинскиот претседател Виктор Јанукович, откако во центарот на престолнината повторно избувнаа крвави судири меѓу ...

ДПА: Европски дипломати почнаа разговори со украинскиот претседател Јанукович

Сител - 20.02.2014

Во Киев се одржува средба меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович со министрите за надворешни работи на Франција, Германија и на Полска, Лоран Фабиус, Франк-Валтер Штајнмаер и Радослав ...

САД воведоа забрани за издавање визи за украински функционери

Таратур - 20.02.2014

САД вчера соопштија дека вовеле забрани за издавање визи на 20 украински функционери, кои ги сметаат за одговорни за предизвикување на крвавите пресметки во центарот на Киев.

Кличко бара одржување итна седница на Парламентот

А1 On - 20.02.2014

Еден од лидерите на украинската опозицијата Виталиј Кличко побара итно одржување на седница на Парламентот. Парламентот претпладнево беше евакуиран по обидот на демонстрантите да упадната во зградата.

Кличко бара одржување итна седница на Парламентот

Сител - 20.02.2014

Еден од лидерите на украинската опозицијата Виталиј Кличко побара итно одржување на седница на Парламентот. - Пратениците мора да се сретнат во 15 часот (13 часот по Гринич) во обид да изнајдат излез ...

Кличко бара одржување итна седница на Парламентот

+инфо - 20.02.2014

Еден од лидерите на украинската опозицијата Виталиј Кличко побара итно одржување на седница на Парламентот, откако во судирот на полицијата со демонстрантите загинаа најмалку 25 луѓе во Киев.

Насилството е провокација на проруската влада, тврди украинската опозиција

+инфо - 20.02.2014

Лидерите на украинската опозиција денешното насилство во центарот на Киев, во кои загинаа 35 луѓе, го оценија како „провокација на проруската Влада“ на претседателот Виктор Јанукович.

Во Украина е во тек обид за насилно преземање на власта, оцени руското МНР

+инфо - 20.02.2014

Според руското Министерство за надворешни работи во Украина е во тек обид за насилно преземање на власта и државен удар, изјави портпаролот на руското МНР Александар Лукашевич, јави ИТАР-ТАСС.

Во Украина е во тек обид за насилно преземање на власта, оцени руското МНР

А1 On - 20.02.2014

Според руското Министерство за надворешни работи во Украина е во тек обид за насилно преземање на власта и државен удар, изјави портпаролот на руското МНР Александар Лукашевич, јави ИТАР-ТАСС.

УКРАИНА: Руското МНР оценува дека во тек е обид за насилно преземање на власта

Телеграф - 20.02.2014

Лавров воведувањето на санкциите од САД врз Украина го оцени како „манифестација за двоен стандард“, што го промовираат тие што предизвикуваат насилства во земјата Според руското Министерство за ...

Вондредна седница на министрите за надворешни работи на ЕУ посветена на Украина

А1 On - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија денеска ќе имаат вонредна седница посветена на кризата во Украина, каде најмалку 28 луѓе загинаа во судирите во вторникот меѓу ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ поддржуваат санкции за одговорните за насилството во Украина

+инфо - 20.02.2014

Министрите за надворшни работи од Европската унија, кои попладнево се собираат на вонредна средба за Украина во Брисел, во предлог изјава поддржуваат санкции за одговорните за смртоносното насилство ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ поддржуваат санкции за одговорните за насилството во Украина

Сител - 20.02.2014

Министрите за надворшни работи од Европската унија, кои попладнево се собираат на вонредна средба за Украина во Брисел, во предлог изјава поддржуваат санкции за одговорните за смртоносното насилство ...

Меркел побара од Јанукович да ги прифати предлозите на ЕУ и другите партнери за преговорите

+инфо - 20.02.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел го повика денеска во телефонски разговор украинскиот претседател Виктор Јанукович да го прифати предлогот на Европската унија, Берлин и другите партнери да помогнат ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ поддржуваат санкции за одговорните за насилството во Украина

А1 On - 20.02.2014

Министрите за надворшни работи од Европската унија, кои попладнево се собираат на вонредна средба за Украина во Брисел, во предлог изјава поддржуваат санкции за одговорните за смртоносното насилство ...

КОЖАРА: Исполнети речиси сите барања на опозицијата

Телеграф - 20.02.2014

Тој наведе дека Владата е подготвена да разговара за уставна реформа, но оти опозицијата не сака да земе дел од одговорноста во владеењето со Украина Украинската Влада ги исполни речиси сите барања ...

Меркел побара од Јанукович да ги прифати предлозите на ЕУ

Телеграф - 20.02.2014

Играњето со времето ќе доведе до дополнителни конфликти и содржи непредвидливи ризици, му порачала Меркел на украинскиот претседател Германската канцеларка Ангела Меркел го повика украинскиот ...

ЕУ: Јанукович нека остане претседател до крајот на годината

Телеграф - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на ЕУ попладнево се собираат на вонредна средба во Брисел за ситуацијата во Украина Министрите за надворешни работи на Франција, Германија и на Полска му предложиле на ...

Меркел побара од Јанукович да ги прифати предлозите на ЕУ и другите партнери за преговорите

А1 On - 20.02.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел го повика денеска во телефонски разговор украинскиот претседател Виктор Јанукович да го прифати предлогот на Европската унија, Берлин и другите партнери да помогнат ...

Постигнато примирје на преговорите меѓу Јанукович и опозицијата

Кајгана - 20.02.2014

Доцна синоќа заврши средбата меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович со тројцата опозициски челници, по која е објавено примирје и почеток на преговорите за стабилизирање на ситуацијата, ...

Путин испраќа претставник во Украина да преговара со опозицијата

Телеграф - 20.02.2014

Јанукович телефонски разговарал со Путин и му предложил Русија да испрати свој претставник да посредува во преговорите На молба од украинскиот претседател Виктор Јанукович, неговиот руски колега ...

„Преодна влада, уставни реформи, парламентарни и претседателски избори„

МРТ - 20.02.2014

Според руските медиуми шефовите на дипломатиите на трите земји на Јанукович му предложиле да го намали траењето на неговиот мандатот до крајот на годината.

Обама: САД се огорчени поради насилствата во Украина

А1 On - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека САД се огорчени поради насилствата во Украина и побара од претседателот Виктор Јанукович веднаш да ги повлече безбедносните сили од центарот ...

Вонредна седница на министрите за надворешни работи на ЕУ за Украина

Телеграф - 20.02.2014

За денеска е предвидено шефовите на дипломатијата на Франција, Германија и на Полска, Лоран Фабиус, Франк-Валтер Штајнмаер и Радослав Шикорски да имаат средба со претставници на украинската власт и ...

Јанукович ги покани лидерите на опозицијата на разговори, Тимошенко побара да не седнуваат на маса со него

А1 On - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги покани лидерите на опозицијата на разговори за надминување на кризата, соопшти вечерва за украинската телевизија „Интер“ неговиот парламентарен претставник ...

Ештон потврди дека ќе има санкции за одредни лица од Украина, но можно e и да нема ако се договори мирно решение

А1 On - 20.02.2014

Шефицата на европската дипломатија, Кетрин Ештон, предмалку на прес-конференција во зградата на Европскиот совет во Брисел објави дека министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕВропската ...

САД: Воведени забрани за издавање визи за украински функционери

Телеграф - 20.02.2014

На брифингот САД оценија дека украинскиот претседател Виктор Јанукович е одговорен што не успеал јануарскиот договор постигнат со опозицијата, по што следеше бранот насилство САД вчера соопштија дека ...

Вонредна седница на министрите за надворешни работи на ЕУ посветена на Украина

Сител - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија денеска ќе имаат вонредна седница посветена на кризата во Украина, каде најмалку 28 луѓе загинаа во судирите во вторникот меѓу ...

Пратениците на ЕУ во Киев констатираа „подготвеност за предвремени избори“

Телеграф - 20.02.2014

Според Туск, тројцата министри во Киев го разгледуваат документот што дава шанса за прекин на насилството и за постигнување договор. Министрите за надворешни работи на трите земји од ЕУ, кои денеска ...

Обама: Сирија и Украина не се „партија шах од времето на студената војна“ со Русија

Алфа - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изутринава изјави дека насилствата во Украина и Сирија меѓу властите и нивните противници не претставуваат „партија шах од времето на студената војна“ во која ...

Обама: Сирија и Украина не се „партија шах од времето на студената војна“ со Русија

А1 On - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изутринава изјави дека насилствата во Украина и Сирија меѓу властите и нивните противници не претставуваат „партија шах од времето на студената војна“ во која ...

Кожара: Владата ги исполни речиси сите барања на опозицијата

Сител - 20.02.2014

Украинската Влада ги исполни речиси сите барања на опозицијата, но таа одбива да соработува, изјави украинскиот министер за надворешни работи Леонид Кожара.

САД воведоа забрани за издавање визи за украински функционери

А1 On - 20.02.2014

САД вчера соопштија дека вовеле забрани за издавање визи на 20 украински функционери, кои ги сметаат за одговорни за предизвикување на крвавите пресметки во центарот на Киев.

Обама: Сирија и Украина не се „партија шах од времето на студената војна“ со Русија

Сител - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изутринава изјави дека насилствата во Украина и Сирија меѓу властите и нивните противници не претставуваат „партија шах од времето на студената војна“ во која ...

ОБАМА: Украина и Сирија не се „партија шах од времето на студената војна“

Телеграф - 20.02.2014

Иако Русија има влијание на двете влади, немирите во Украина и Сирија почнаа од народот кој ги бара своите фундаментални права, смета американскиот претседател Насилствата во Украина и Сирија меѓу ...

САД воведоа забрани за издавање визи за украински функционери, се жалат дека никој не им крева телефон

Сител - 20.02.2014

САД вчера соопштија дека вовеле забрани за издавање визи на 20 украински функционери, кои ги сметаат за одговорни за предизвикување на крвавите пресметки во центарот на Киев.

Примирје меѓу власта и опозицијата во Украина

Р.С.Европа - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата се договорија за примирје и почеток на директни преговори за завршување на кризата во земјата.

Кожара: Владата ги исполни речиси сите барања на опозицијата

А1 On - 20.02.2014

Украинската Влада ги исполни речиси сите барања на опозицијата, но таа одбива да соработува, изјави украинскиот министер за надворешни работи Леонид Кожара.

Обама ја предупреди Украина на последици ако продолжи насилството

Макфакс - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама ја предупреди Украина дека ќе се соочи со последици доколку продоли жасилството во Киев и истакна дека САД ги сметаат украинските власти одговорни за ...

Путин го повика Западот остро да ги осуди екстремистите од опозицијата во Киев

Макфакс - 20.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во разговрот со германската канцеларка во средата навечер го повика Западот остро да ги осуди екстремистите во редовите на украинската опозиција и да престане да ги ...

Ден на жалост по прогласеното примирје во Украина

Алфа - 20.02.2014

Денеска е Ден на жалост за жртвите во немирите во Киев, поради што знамињата ќе бидат спуштени на половина копје. Денеска е Ден на жалост за жртвите во немирите во Киев, поради што знамињата ќе бидат ...

Обама: Сирија и Украина не се партија шах со Русија

Нетпрес - 20.02.2014

Американскиот претседател, Барак Обама, изјавил дека насилните судири во Украина и Сирија меѓу нивните приврзаници и противници не претставуваат „ладнокрвна партија шах“ во која САД се натпреваруваат ...

Конечно мир во Украина

Нетпрес - 20.02.2014

Спогодба за примирје и почеток на преговарачки процес за стабилизирање на ситуацијата постигнале украинскиот претседател Виктор Јанукович и тројцата лидери на опозицијата, Арсениј Јацењук, Виталиј ...

Обама: Сирија и Украина не се „партија шах“ со Русија

Макфакс - 20.02.2014

Претседателот на САД, Барак Обама, изјавил рано утрото во четвртокот дека насилствата во Украина и Сирија помеѓу владата и нејзините противници не претставуваат „ладновоена партија шах“ во која САД ...

Романија е подготвена да прифати 3.500 бегалци од Украина

Нетпрес - 20.02.2014

Романскиот претседател Трајан Башеску истакна дека Букурешт е подготвен да им помогне на Украинците кои настрадале при масовните немири во Украина, пренесоа локалните медиуми.

Кожара: Нема да има предвремени избори во Украина

Макфакс - 20.02.2014

Не постои план за одржување на предвремени претседателски избори во Украина, изјави вршителот на должност министер за надворешни работи, Леонид Кожара.

Башеску: Романија е подготвена да ги прифати бегалците од Украина

Press24 - 20.02.2014

Романија е подготвена да им помогне на Украинците кои настрадале при масовните немири во Украина изјави декеска романскиот претседател Трајан Башеску за локалните медиуми.

ЕУ подготвува санкции против Украина

Р.С.Европа - 20.02.2014

Шефот на француската дипломатија Лорен Фабиус денеска изјави дека Европската унија се подготвувала да воведе санкции против оние што стојат зад насилствата во Украина.

Обама до Путин: Сирија и Украина не се партија шах со Русија

МКД - 20.02.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјавил рано утринава дека насилните судири во Украина и Сирија меѓу владите и нивните противници не претставуваат „партија шах во стилот на Студената војна“, во која ...

Поради безбедносни причини тројцата министри од ЕУ го напуштија Киев

Press24 - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Франција, Германија и на Полска, Лоран Фабиус, Франк-Валтер Штајнмаер и Радослав Шикорски кои денеска требаше да одржат средба со украинскиот претседател Виктор ...

ДПА: Европски дипломати почнаа разговори со украинскиот претседател Јанукович

А1 On - 20.02.2014

Во Киев се одржува средба меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович со министрите за надворешни работи на Франција, Германија и на Полска, Лоран Фабиус, Франк-Валтер Штајнмаер и Радослав ...

Нови судири во Киев, дваесетина загинати, украински Олимпијци заминаа од Сочи

Нова ТВ - 20.02.2014

И покрај договорот за примирје и почеток на директни разговори помеѓу претседателот на Украина, Виктор Јанукович и опозициските лидери, денеска во Киев повторно дојде до судири, а светските агенции ...

Украинската опозиција бара ограничување на ингеренциите на Јанукович

Нетпрес - 20.02.2014

Украинската опозиција иницира спроведување на пленарна седница на Врховната Рада, со цел ограничување на ингеренциите на украинскиот претседател Виктор Јанукович, пренесе ИТАР -ТАСС , повикувајќи се ...

Кличко: Пратениците мора итно да се сретнат и да најдат излез од кризната ситуација

Press24 - 20.02.2014

Виталиј Кличко кој е еден од лидерите на украинската опозиција побара итно одржување на седница на Парламентот. “ Денеска во 15 часот (13 часот по Гринич) пратениците мора итно да се сретнат во обид ...

Сергеј Лавров: Заканите со санкции против Украина звучат како уцена

МКД - 20.02.2014

Заканите со санкции против украинската влада звучат како уцена, а барањето предвремени избори е начин Киев да се турне кон ЕУ, рекол рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува ...

КЛИЧКО: Потребна е итна седница на Парламентот

Телеграф - 20.02.2014

Парламентот претпладнево беше евакуиран по обидот на демонстрантите да влезат во зградата Еден од лидерите на украинската опозицијата, Виталиј Кличко, побара итно одржување на седница на Парламентот.

ЕУ ќе побара од Јанукович предвремени избори

Нетпрес - 20.02.2014

Делегацијата на Европската унија ќе побара од украинскиот претседател Виктор Јанукович предвремени избори, пренесе „Интерфакс“, цитирајќи го францускиот министер за надворешни работи, Лорен Фабиус.

Путин не му дава совети на Јанукович за регулирање на кризата

Руска реч - 20.02.2014

Ситуацијата во Украина ноќта на 19 февруари беше тема на разговор меѓу Путин и Јанукович, изјави портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков.

Насилството е провокација на проруската влада, тврди украинската опозиција

А1 On - 20.02.2014

Лидерите на украинската опозиција денешното насилство во центарот на Киев, во кои загинаа 35 луѓе, го оценија како „провокација на проруската Влада“ на претседателот Виктор Јанукович.

Пратеници од украинската владејачка партија ја поддржаа волјата на народот

Нетпрес - 20.02.2014

Пратеници од владејачката Партија на регионите во Украина, побараа спроведување на вонредна седница на Врховната Рада, со цел враќање на земјата кон парламентарно-претседателски систем на управување.

Крим: Се случува војна за единството на Украина

Макфакс - 20.02.2014

Претседателот на Радата (парламентот) на автономната украинска република Крим, Владимир Константинов смета дека е преурането да се зборува за иднината на Крим доколку се распадне Украина и истакнува ...

УКРАИНА: Полицијата доби огнено оружје и дозвола за „законска“ употреба

Телеграф - 20.02.2014

Украинскиот парламент почна седница, полицијата се повлече од плоштадот, се проценува дека денеска загинале над 50 луѓе „ На украинската полиција ѝ е поделено огнено оружје и ќе го користи според ...

Европската министерска тројка му предложи на претседателот Јанукович да остане на функцијата до крајот на годината

Сител - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Франција, Германија и Полска му предложиле на украинскиот претседател Виктор Јанукович да го скрати својот мандат до крајот на годината.

Путин испратил медијатор во Киев

Р.С.Европа - 20.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин го испратил Владимир Ликин во Киев како медијатор меѓу украинската влада и опозиционите лидери. Ова го соопшти Кремљ по телефонскиот разговор на Путин со ...

Романија подготвена да прими лица од Украина кои бегаат од немирите

Inpress - 20.02.2014

Букурешт, 20. февруари 2014 (ИНПРЕС) Романскиот претседател Трајан Башеску рече дека Букурешт е подготвен да им помогне на Украинците кои настрадале при масовните немири во Украина.

Преодна влада, уставни реформи и предвремени избори - предлози на европската тројка до Јанукович

+инфо - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Франција, Германија и Полска, Лоран Фабиус, Франк Валтер Штајнмаер и Радослав Шикорки на денешниот состанок со украинскиот претседател Виктор Јанукович предложиле ...

ЕУ ќе побара од Јанукович предвремени избори

Точка - 20.02.2014

Делегацијата на Европската унија ќе побара од украинскиот претседател Виктор Јанукович предвремени избори, пренесе "Интерфакс", цитирајќи го францускиот министер за надворешни работи, Лорен Фабиус.

Министрите за надворешни работи на ЕУ поддржуваат санкции за одговорните за насилството во Украина

Либертас - 20.02.2014

Министрите за надворшни работи од Европската унија, кои попладнево се собираат на вонредна средба за Украина во Брисел, во предлог изјава поддржуваат санкции за одговорните за смртоносното насилство ...

Меркел побара од Јанукович да ги прифати предлозите на ЕУ и другите партнери за преговорите

Либертас - 20.02.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел го повика денеска во телефонски разговор украинскиот претседател Виктор Јанукович да го прифати предлогот на Европската унија, Берлин и другите партнери да помогнат ...

Путин испратил медијатор во Киев

Локално - 20.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин го испратил Владимир Ликин во Киев како медијатор меѓу украинската влада и опозиционите лидери. Ова го соопшти Кремљ по телефонскиот разговор на Путин со ...

Лавров: Заканите со санкции против Украина звучат како уцена

Локално - 20.02.2014

Заканите со санкции против украинската влада звучат како уцена, а барањето предвремени избори е начин Киев да се турне кон ЕУ, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров Санкциите ...

ЕУ токми санкции против Украина

Локално - 20.02.2014

Шефот на француската дипломатија Лорен Фабиус денеска изјави дека Европската унија се подготвувала да воведе санкции против оние што стојат зад насилствата во Украина.

Крим ќе почне процедура за отцепување од Украина?

Либертас - 20.02.2014

Ако ситуацијата и натаму се радикализира, ако на власт дојдат пучисти и земјата биде пред распад, а како што се чини се оди кон тоа, тогаш Крим ќе почне процедура за отцепување од Украина и за ...

Во Украина е во тек обид за насилно преземање на власта, оцени руското МНР

Бриф - 20.02.2014

Според руското Министерство за надворешни работи во Украина е во тек обид за насилно преземање на власта и државен удар, изјави портпаролот на руското МНР Александар Лукашевич, јави ИТАР-ТАСС.

Преодна влада, уставни реформи и предвремени избори – предлози на европската тројка до Јанукович

Бриф - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Франција, Германија и Полска, Лоран Фабиус, Франк Валтер Штајнмаер и Радослав Шикорки на денешниот состанок со украинскиот претседател Виктор Јанукович предложиле ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ поддржуваат санкции за одговорните за насилството во Украина

Бриф - 20.02.2014

Министрите за надворшни работи од Европската унија, кои попладнево се собираат на вонредна средба за Украина во Брисел, во предлог изјава поддржуваат санкции за одговорните за смртоносното насилство ...

Меркел побара од Јанукович да ги прифати предлозите на ЕУ и другите партнери за преговорите

Бриф - 20.02.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел го повика денеска во телефонски разговор украинскиот претседател Виктор Јанукович да го прифати предлогот на Европската унија, Берлин и другите партнери да помогнат ...

Примирје во Украина, почнуваат директни преговори

МК News - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата се договорија за примирје и почеток на директни преговори за завршување на кризата во земјата.

Пратеници од украинската владејачка партија ја поддржаа волјата на народот

Точка - 20.02.2014

Пратеници од владејачката Партија на регионите во Украина, побараа спроведување на вонредна седница на Врховната Рада, со цел враќање на земјата кон парламентарно-претседателски систем на управување.

Обама: Сирија и Украина не се партија шах со Русија

Точка - 20.02.2014

Американскиот претседател, Барак Обама, изјавил дека насилните судири во Украина и Сирија меѓу нивните приврзаници и противници не претставуваат "ладнокрвна партија шах" во која САД се натпреваруваат ...

Рускиот претседател во Украина испраќа свој претставник за преговори со опозицијата

Бриф - 20.02.2014

На молба од украинскиот претседател Виктор Јанукович, неговиот руски колега Владимир Путин во Украина испраќа свој претставник, кој како посредник ќе учествува во преговорачкиот процес со ...

Кризата во Украина ги свика на вонредна седница шефовите на дипломатијата на ЕУ

Локално - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија денеска ќе имаат вонредна седница посветена на кризата во Украина, каде најмалку 28 луѓе загинаа во судирите во вторникот меѓу ...

Украина најавува антитерористичка акција во државата

Денешен - 20.02.2014

Службата за безбедност на Украина денеска најави почеток на антитерористичка операција во целата земја против радикалните групи, кои се сметаат за одговорни за обновувањето на насилството во Киев.

Што ја очекува економијата на Украина?

Фактор - 20.02.2014

Јавното незадоволство во Украина, жртвите и стотиците повредени за време на протестите во главниот град Киев можат да ја уништат економијата, која дури и сега не се наоѓа во особено добра состојба.

Украинската армија доби дозвола за употреба на оружје и ограничување на движењето

Денешен - 20.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите“ меѓу ...

Украинската опозиција:Насилството е провокација на проруската влада

Локално - 20.02.2014

Лидерите на украинската опозиција денешното насилство во центарот на Киев, во кои загинаа 35 луѓе, го оценија како „провокација на проруската Влада“ на претседателот Виктор Јанукович.

Крим може да се одвои од Украина

Либертас - 20.02.2014

Претседателот на Врховната рада на Крим, Владимир Константинов, изјави дека кримскиот парламент ќе го постави прашањето за одвојување од Украина во случај да се промени легитимната власт, јавува ...

Ештон потврди дека ќе има санкции за одредни лица од Украина, но можно e и да нема ако се договори мирно решение

Либертас - 20.02.2014

Шефицата на европската дипломатија, Кетрин Ештон, предмалку на прес-конференција во зградата на Европскиот совет во Брисел објави дека министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕВропската ...

Јанукович ги покани лидерите на опозицијата на разговори, Тимошенко побара да не седнуваат на маса со него

Либертас - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги покани лидерите на опозицијата на разговори за надминување на кризата, соопшти вечерва за украинската телевизија „Интер“ неговиот парламентарен претставник ...

Крим: Се случува војна за единството на Украина

Тера - 20.02.2014

Претседателот на Радата (парламентот) на автономната украинска република Крим, Владимир Константинов смета дека е преурането да се зборува за иднината на Крим доколку се распадне Украина и истакнува ...

Обама: Сирија и Украина не се партија шах со Русија

Денешен - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изутринава изјави дека насилствата во Украина и Сирија меѓу властите и нивните противници не претставуваат „партија шах од времето на студената војна“ во која ...

Конечно мир во Украина

Точка - 20.02.2014

Спогодба за примирје и почеток на преговарачки процес за стабилизирање на ситуацијата постигнале украинскиот претседател Виктор Јанукович и тројцата лидери на опозицијата, Арсениј Јацењук, Виталиј ...

Кожара: Владата ги исполни речиси сите барања на опозицијата

Бриф - 20.02.2014

Украинската Влада ги исполни речиси сите барања на опозицијата, но таа одбива да соработува, изјави украинскиот министер за надворешни работи Леонид Кожара.

Русија не ја запира втората транша од помошта за Украина, но треба да се смири ситуацијата

Бриф - 20.02.2014

Русија не ја запира втората транша од помошта за Украина, но прво треба да се нормализира ситуацијата во земјата, изјави Дмитриј Песков, портпарол на претседателот Владимир Путин.

Европските лидери на итен состанок со Виктор Јанукович

Локално - 20.02.2014

Во Киев се одржува средба меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович со министрите за надворешни работи на Франција, Германија и на Полска, Лоран Фабиус, Франк-Валтер Штајнмаер и Радослав ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ поддржуваат санкции за одговорните за насилството во Украина

Република - 20.02.2014

Министрите за надворшни работи од Европската унија, кои попладнево се собираат на вонредна средба за Украина во Брисел, во предлог изјава поддржуваат санкции за одговорните за смртоносното насилство ...

Обама: Сирија и Украина не се „партија шах од времето на студената војна“ со Русија

Бриф - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изутринава изјави дека насилствата во Украина и Сирија меѓу властите и нивните противници не претставуваат „партија шах од времето на студената војна“ во која ...

ЕУ на вонреден состанок заради Украина

Либертас - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија денеска ќе имаат вонредна седница посветена на кризата во Украина, каде во судирите во вторникот загинаа најмалку 28.

Тројцата европски министри го напуштија Киев од безбедносни причини

Бриф - 20.02.2014

Тројцата министри за надворешни работи од ЕУ го напуштија Киев без да се сретнат со украинскиот претседател Виктор Јанукович, откако во центарот на престолнината повторно избувнаа крвави судири меѓу ...

За 20 украински фунционери САД воведе забрана за издавање визи

Либертас - 20.02.2014

САД вчера соопштија дека вовеле забрани за издавање визи на 20 украински функционери, кои ги сметаат за одговорни за предизвикување на крвавите пресметки во центарот на Киев.

Романија е подготвена да прифати 3.500 бегалци од Украина

Точка - 20.02.2014

Романскиот претседател Трајан Башеску истакна дека Букурешт е подготвен да им помогне на Украинците кои настрадале при масовните немири во Украина, пренесоа локалните медиуми.

Опасно во Украина – крај на примирјето и нови жртви

Фактор - 20.02.2014

Примирјето не траеше долго во Киев. Од утрово нови жртви во судирите меѓу полицијата и демонстрантите. Според првичните информации, најмалку десетина лица го загубија животот во обновеното насилство, ...

Меркел побара од Јанукович да ги прифати предлозите на ЕУ

Денешен - 20.02.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел го повика денеска во телефонски разговор украинскиот претседател Виктор Јанукович да го прифати предлогот на Европската унија, Берлин и другите партнери да помогнат ...

Кличко бара одржување итна седница на Парламентот

Бриф - 20.02.2014

Еден од лидерите на украинската опозицијата Виталиј Кличко побара итно одржување на седница на Парламентот. - Пратениците мора да се сретнат во 15 часот (13 часот по Гринич) во обид да изнајдат излез ...

Украинската опозиција бара ограничување на ингеренциите на Јанукович

Точка - 20.02.2014

Украинската опозиција иницира спроведување на пленарна седница на Врховната Рада, со цел ограничување на ингеренциите на украинскиот претседател Виктор Јанукович, пренесе ИТАР -ТАСС, повикувајќи се ...

САД воведоа забрани за издавање визи за украински функционери, се жалат дека никој не им крева телефон

Бриф - 20.02.2014

САД вчера соопштија дека вовеле забрани за издавање визи на 20 украински функционери, кои ги сметаат за одговорни за предизвикување на крвавите пресметки во центарот на Киев.

Јанукович се заканува со војска, ЕУ воведува санкции

Н.Македонија - 20.02.2014

Руски претставници предупредуваат дека не смее да се дозволи на Украина да ѝ се случи „југословенско сценарио“, алудирајќи на крвавата граѓанска војна при распадот на бивша Југославија Најмалку 26 ...

Европски услови до Јанукович: Преодна влада, уставни реформи и предвремени избори

Н.Македонија - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Франција, Германија и Полска, Лоран Фабиус, Франк Валтер Штајнмаер и Радослав Шикорки на денешниот состанок со украинскиот претседател Виктор Јанукович предложиле ...

Обама на Путин: Ова не е партија шах

Н.Македонија - 20.02.2014

Претседателот на САД, Барак Обама изјави дека судирите во Украина и Сирија не претставуваат „ладнокрвна партија шах“ во која САД се натпреваруваат со Русија -Иако Русија има влијание на двете влади, ...

Примирје во Украина, почнуваат директни преговори

Н.Македонија - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата се договорија за примирје и почеток на директни преговори за завршување на кризата во земјата.

САД не издаваат визи за украински функционери

Идивиди - 20.02.2014

/ Вашингтон 20 февруари (МИА) - САД вчера соопштија дека вовеле забрани за издавање визи на 20 украински функционери, кои ги сметаат за одговорни за предизвикување на крвавите пресметки во центарот ...

МНР на Русија : Во Украина е во тек обид за насилно преземање на власта

Lider - 20.02.2014

Според руското Министерство за надворешни работи во Украина е во тек обид за насилно преземање на власта и државен удар, изјави портпаролот на руското МНР Александар Лукашевич, јави ИТАР-ТАСС.

Обама: САД се огорчени поради насилствата во Украина

Lider - 20.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека САД се огорчени поради насилствата во Украина и побара од претседателот Виктор Јанукович веднаш да ги повлече безбедносните сили од центарот ...

Меркел побара од Јанукович да ги прифати предлозите на ЕУ и другите партнери за преговорите

Lider - 20.02.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел го повика денеска во телефонски разговор украинскиот претседател Виктор Јанукович да го прифати предлогот на Европската унија, Берлин и другите партнери да помогнат ...

САД воведоа забрани за издавање визи за украински функционери, се жалат дека никој не им крева телефон

Lider - 20.02.2014

САД вчера соопштија дека вовеле забрани за издавање визи на 20 украински функционери, кои ги сметаат за одговорни за предизвикување на крвавите пресметки во центарот на Киев.

Jaнукович се закани со употреба да сила

Телма - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

Земан лут на Јанукович, можно да му ја откаже посетата на Прага

Телма - 19.02.2014

Чешкиот претседател Милош Земан силно го осудува насилството во Украина и ако продолжи таквата ситуација ќе ја откаже поканата за посета на украинскиот колега Виктор Јанукович на Прага, информираше ...

Јанукович предупреди дека може да употреби сила

24 Вести - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

Карл Билд: Рацете на Јанукович се потопени во крв

24 Вести - 19.02.2014

Одговорноста за насилството во Украина лежи еднострано врз претседателот Виктор Јанукович Тоа денеска го изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Украина најавува антитерористичка акција во државата

24 Вести - 19.02.2014

Службата за безбедност на Украина денеска најави почеток на антитерористичка операција во целата земја против радикалните групи, кои се сметаат за одговорни за обновувањето на насилството во Киев.

Ангела Меркел подготвена за преговори со Виктор Јанукович

Канал5 - 19.02.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел е подготвена да води преговори со украинскиот претседател Виктор Јанукович, доколку тој изрази таква желба. - Ние секако ќе разговараме со опозициските партии, а ...

Украина: Демонстрантите зазедоа административни згради

Канал5 - 19.02.2014

Опозициските демонстранти во Украина ги зазедоа зградите на Министерството за земјоделство, на Централната пошта и на државната телевизија во Киев. Синдикалниот дом, кој служеше како седиште на ...

Украинската армија доби дозвола за употреба на оружје

24 Вести - 19.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите“ меѓу ...

Украинската армија доби дозвола за употреба на оружје и ограничување на движењето

Канал5 - 19.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите“ меѓу ...

Обама: Украина ќе се соочи со последици ако продолжи насилството

Канал5 - 19.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама предупреди дека ќе има последици за Украина доколку продолжи насилството. - Треба да се гарантира дека воени сили нема да интервенираат во ситуацијата, доколку ...

Ситуацијата во Киев излезе од контрола

24 Вести - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа, а стотици се повредени во последниот бран насилство што го зафати Киев. Јанукович и опозицијата одржаа уште еден неуспешен круг преговори.

Барозо телефонски со Јанукович: Брисел ќе реагира остро ако се влоши состојбата

24 Вести - 19.02.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо предмалку разговарал по телефон со претседателот на Украина, Виктор Јанукович, потврдија од канцеларијата на првиот човек на неформалната ...

Меркел и Путин се договорија да го спречат ескалирањето на насилство во Украина

24 Вести - 19.02.2014

Во телефонски разговор германскиот канцелар Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин се договорија да направат се што е потребно за да се спречи ескалацијата на насилство во Украина, јави ...

Обама: Украина ќе се соочи со последици ако продолжи насилството

24 Вести - 19.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама предупреди дека ќе има последици за Украина доколку продолжи насилството. - Треба да се гарантира дека воени сили нема да интервенираат во ситуацијата, доколку ...

Украина: Јанукович прогласи примирје

Канал5 - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата договорија примирје. Откажани се планираниот напад врз демонстрантите и прогласување на вонредна состојба.

Обама: Украина ќе се соочи со последици ако продолжи насилството

Телма - 19.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама предупреди дека ќе има последици за Украина доколку продолжи насилството. - Треба да се гарантира дека воени сили нема да интервенираат во ситуацијата, доколку ...

Американскиот државен врв повика на дијалог во Украина

Алсат-М - 19.02.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден вчера разговарал со украинскиот претседател Виктор Јанукович, при што порачал дека САД се длабоко загрижени од пресметките во главниот град Киев.

Американскиот државен врв повика на дијалог во Украина

24 Вести - 19.02.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден разговарал со украинскиот претседател Виктор Јанукович, при што порачал дека САД се длабоко загрижени од пресметките во главниот град Киев.

Кличко: Преговорите со Јанукович не успеаја

Утрински - 19.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко изјави денеска дека ги завршил преговорите со претседателот Виктор Јанукович без при тоа да постигне спогодба за запирање на насилството во Киев, пишува ...

МНР на Украина ги повика дипломатите за објективна проценка на ситуацијата

Нетпрес - 19.02.2014

Министерството за надворешни работи на Украина ги повика претставниците на странските држави објективно да гледаат на ситуацијата во Украина, пренесе „РИА Новости“.

Професионалци на чело на судирите во Киев

Руска реч - 19.02.2014

Според податоците од 19 февруари, како последица на судирите во Киев загинале 25 лица. Заострувањето на ситуацијата и појавата на голем број жртви го привлекува вниманието на руските власти и на ...

Како започнаа немирите во Украина?

А1 On - 19.02.2014

Демонстрациите во Украина започнаа во ноември минатата година кога претседателот Виктор Јанукович одби да го потпише договорот за стабилизација и приклучување во Европската унија.

Загинати 25 лица во судирите во Украина

Глас на Америка - 19.02.2014

Претставници на ЕУ побараа итен состанок за Украина; Потпретседателот на САД од Јанукович побарал „максимална воздржаност“. Илјадници анти-владини протестанти останаа на главниот плоштад во ...

ЕУ - санкции и решавање на кризата во Украина

Р.С.Европа - 19.02.2014

Францускиот претседател Франсоа Оланд се заложи за наметнување санкции на оние кои стојат зад смртоносното насилство меѓу полицијата и демонстрантите во Украина.

Украинската безбедносна служба почнува контратерористичка операција во земјата

МКД - 19.02.2014

Украинската служба за безбедност соопшти дека почнува да спроведува контратерористички операции во земјата, јавува Раша тудеј . Во последните 24 часа радикалите заплениле над 1.500 парчиња оружје и ...

Кремељ: Обид за државен удар во Украина

А1 On - 19.02.2014

Кремељ смета дека во Украина се случува обид за државен удар и ги осудуваме активностите на екстремистичките елементи, изјави портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Меркел: ЕУ ќе расправа за санкции за Украина

А1 On - 19.02.2014

Германската канцеларка, Ангела Меркел потврди дека ЕУ ќе разговара за воведување санкции за Украина. Зборувајќи за Париз, по состанокот со претседателот на Франција, Франсоа Оланд, таа нагласи дека ...

„Антитерористичка акција“ во Киев

А1 On - 19.02.2014

Украинската безбедносна служба соопшти дека ќе покрене антитерористичка операција, откако радикалните демонстранти присвоија 1.500 парчиња оружје. Во соопштението стои и дека демонстрантите за 24 ...

Оланд и Меркел ветуваат санкции за креаторите на репресијата во Украина

Телеграф - 19.02.2014

Франција и Германија побараа креаторите на репресијата во Украина да бидат казнети Францускиот претседател и германската канцеларка, Франсоа Оланд и Ангела Меркел, заеднички ги осудија настаните во ...

САД: Украина да постигне примирје

Телеграф - 19.02.2014

Белата куќа ќе размисли за наметнување санкции против луѓето што се одговорни за насилството во Украина и во моментов се консултира со ЕУ за евентуални санкции САД ја повикаа украинската влада да ја ...

Меркел и Путин се договорија да го спречат ескалирањето на насилство во Украина

А1 On - 19.02.2014

Во телефонски разговор германскиот канцелар Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин се договорија да направат се што е потребно за да се спречи ескалацијата на насилство во Украина, јави ...

Оланд и Меркел реагираат на насилството во Украина

Глас на Америка - 19.02.2014

На заедничката прес-конференција со германската канцеларка во Париз, францускиот претседател повика на „брзи и насочени санкции“ Франција и Германија заземаат заеднички став во однос на последното ...

Министри од ЕУ утре во Киев

Телеграф - 19.02.2014

Треба да се воспостави политички дијалог меѓу опозицијата и властите, изјави францускиот министер во присуство на американскиот државен секретар Џон Кери Министрите за надворешни работи на Франција, ...

БАРОСО ДО ЈАНУКОВИЧ: Брисел ќе биде остар ако се влоши ситуацијата

Телеграф - 19.02.2014

Првиот човек на Еврокомисијата повикал на итен прекин на насилството и цврсто ја осудил употребата на сила за решавање на политичката криза Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, ...

Најмалку 26 мртви во Украина, Киев во пламен

Сител - 19.02.2014

Жртви има на двете страни . Болниците веке немаат капацитет да ги примаат повредените. Центарот на Киев гори , а судирите мегу полицијата и демонстрантите продолжуваат.

Брисел ги осуди насилствата во Украина и вети санкции за одговорните, Москва предупредува

Макфакс - 19.02.2014

Европската унија ги осудува насилствата во Украина, од која и страна тие да доаѓаат, изјави во средата портпаролот на Европската комисија, Алехандро Улсурун де Асанса и Муњоз, додека високата ...

Ангела Меркел подготвена за преговори со Виктор Јанукович

+инфо - 19.02.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел е подготвена да води преговори со украинскиот претседател Виктор Јанукович, доколку тој изрази таква желба. - Ние секако ќе разговараме со опозициските партии, а ...

Меркел подготвена за преговори со Јанукович

Телеграф - 19.02.2014

Лидерите на украинската опозиција упатија повик до ЕУ да им додели финансиска помош на регионите чии администрации одбиваат да ја признаат централната власт Германската канцеларка Ангела Меркел е ...

Сменет началникот на Генералштабот на украинската армија

А1 On - 19.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович денеска го именува Јуриј Илин за нов началник на генералштабот и главен командант на вооружените сили на Украина.

Москва ја повика ЕУ да ја поттикнат украинската опозиција на соработка со власта

Алфа - 19.02.2014

За време на разговорот Лавров уште еднаш ја потврдил позицијата на Москва за наоѓање решение за кризата во Украина согласно Уставот и почитување на овластувањата на украинската власт.

Демонстрантите во Украина ги зазедоа административните згради

Алфа - 19.02.2014

Опозициските демонстранти во Украина ги зазедоа зградите на Министерството за земјоделство, на Централната пошта и на државната телевизија во Киев. Опозициските демонстранти во Украина ги зазедоа ...

Јанукович го смени началникот на Генералштабот, започна антитерористичка операција

Макфакс - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович во средата навечер го назначи адмиралот Јуриј Илин за нови началник на Генералштабот и врховен командант на Вооружените сили на Украина, наместо досегашниот ...

„Антитерористичка акција“ во Киев

Нетпрес - 19.02.2014

Украинската безбедносна служба соопштила дека ќе спроведе антитерористичка операција откако радикалните демонстранти поседуваат 1.500 парчиња оружје. Во соопштението се наведува дека „радикалите ...

Кличко: Преговорите со Јанукович не успеаја

Сител - 19.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко изјави денеска дека ги завршил преговорите со претседателот Виктор Јанукович без при тоа да постигне спогодба за запирање на насилството во Киев, пишува ...

Траншата кредит за Украина одложена до петок

Макфакс - 19.02.2014

Исплатата на втората транша руски кредит за Украина, вредна две милијарди долари, одложена е до петок, изјави во средата извор од украинската влада. Првата транша од три милијарди долари исплатена му ...

Јанукович го отпушти генералот кој одби армијата да напаѓа демонстранти

Нова ТВ - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович денеска го разреши досегашниот началник на армијата генералот Володимир Замана. Него ќе го замени досегашниот прв човек на украинската морнарица Јури Илјин.

Обама ја повика украинската армија да не се меша во конфликтот

Макфакс - 19.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама во средата навечер од Мексико каде што се наоѓа во работна посета ги осуди насилствата во Украина и ја повика украинската армија да остане настрана од судирите.

КИЕВ: Пред и потоа

Економски - 19.02.2014

Ова е плоштадот на независноста во главниот град на Украина. Пред и по немирите. Украинската армија доби дозвола за употреба на оружје, еве што се случува на ...

Обама се заканил со „последици“ ако украинската војска се вклучи во конфликтот

МКД - 19.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама ѝ се заканил на украинската влада со „последици“ ако продолжи насилството и ако во конфликтот се вклучи украинската војска, јави Ројтерс.

Јанукович го смени началникот на Генералштабот, започна антитерористичка операција

Кајгана - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович го назначи адмиралот Јуриј Илин за нов началник на Генералштабот и врховен командант на Вооружените сили на Украина, наместо досегашниот командант Владимир ...

Меркел и Путин се согласија – насилството во Украина мора да престане

Нетпрес - 19.02.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјавила дека таа и претседателот на Русија, Владимир Путин се согласиле да направат што можат за да се стави крај на насилството во Украина.

Украина во сириско сценарио

МРТ - 19.02.2014

Украина ја помина границата од која нема враќање – 26 загинати во една ноќ на немири. Земјата влезе во сириското сценарио - одговорност што некој мора да ја преземе, но власта нема слух, а ...

Постигнато примирје на преговорите меѓу Јанукович и опозицијата

Макфакс - 19.02.2014

Доцна вечерта во средата заврши средбата меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович со тројцата опозициски челници, по која е објавено примирје и почеток на преговорите за стабилизирање на ...

Неверојатен пресврт во Украина

Press24 - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ пред малку изјави дека денеска е договорено примирје во Украина, пренесува српски Блиц . Јануковиќ рече дека во разговорите со тројцата главни опозициски ...

Украинскиот претседател и опозицијата договориле примирје и почеток на преговори

МКД - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата успеале да договорат примирје, изјавил лидерот на опозициската партија Баткившчина, а подоцна потврди и прес-службата на ...

МНР на Русија: Ескалацијата на ситуацијата во Киев е резултат на политиката на Западот

Руска реч - 19.02.2014

„Она што го гледаме во центарот на Киев е директна последица на делувањето на западните политичари и европските структури. Тие ги затвораат очите пред агресивното однесување на радикалните сили во ...

Телефонски разговор меѓу Путин и Јанукович

Руска реч - 19.02.2014

Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, изјави дека Владимир Путин минатата ноќ имал телефонски разговор со својот украински колега Виктор Јанукович но не соопштил за деталите на ...

Украинската армија доби дозвола за употреба на оружје

Економски - 19.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите“ меѓу ...

Јанукович прогласи примирје

Телеграф - 19.02.2014

Примирјето и почетокот на преговорите доаѓа по средбата на украинскиот претседател со лидерите на опозицијата Претседателот на Украина Виктор Јанукович прогласи примирје и почеток на директните ...

Американскиот државен врв повика на дијалог во Украина

А1 On - 19.02.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден вчера разговарал со украинскиот претседател Виктор Јанукович, при што порачал дека САД се длабоко загрижени од пресметките во главниот град Киев.

Украинската армија доби дозвола за употреба на оружје и ограничување на движењето

+инфо - 19.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите“ меѓу ...

Украинската армија доби дозвола за употреба на оружје

А1 On - 19.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите“ меѓу ...

Армијата доби зелено светло за употреба на оружје

Press24 - 19.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите“ меѓу ...

На преговорите со Јанукович опозицијата бара неодложно примирје во Украина

А1 On - 19.02.2014

Лидерот на парламентарната група на украинската опозициска партија „Татковина“ Арсениј Јацењук изјави дека на преговорите со претседателот Виктор Јанукович претставниците на опозицијата барале ...

Украинската армија доби дозвола за убивање!

Курир - 19.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите" меѓу ...

Обама: Украина ќе се соочи со последици ако продолжи насилството

А1 On - 19.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама предупреди дека ќе има последици за Украина доколку продолжи насилството. - Треба да се гарантира дека воени сили нема да интервенираат во ситуацијата, доколку ...

УКРАИНА: Јанукович со повик до опозицијата за компромис во име на државата

Телеграф - 19.02.2014

Претседателот Јанукович ги повика лидерите на опозицијата да се стремат за мирно решавање на кризата и да се дистанцираат од „радикалните сили што предизвикуваат крвопролевања и судири со властите“.

Постигнато примирје во Украина

А1 On - 19.02.2014

Доцна вечерва заврши средбата меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович со тројцата опозициски челници, по која е објавено примирје и почеток на преговорите за стабилизирање на ситуацијата, ...

Постигнато примирје во Украина

+инфо - 19.02.2014

Доцна вечерва заврши средбата меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович со тројцата опозициски челници, по која е објавено примирје и почеток на преговорите за стабилизирање на ситуацијата, ...

Американскиот државен врв повика на дијалог во Украина

Сител - 19.02.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден вчера разговарал со украинскиот претседател Виктор Јанукович, при што порачал дека САД се длабоко загрижени од пресметките во главниот град Киев.

Неверојатен пресврт во Украина: Договорено примирје!

Курир - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ пред малку изјави дека вечерва е договорено примирје во Украина, јавуваат повеќе светски медиуми. Јануковиќ изјави дека во разговорите со тројцата главни ...

Реакции на светски лидери во врска со насилствата во Украина

Алфа - 19.02.2014

И денеска продолжија реакциите на светските лидери во врска со насилствата во Украина во кои најмногу се повикува на дијалог, но и се бара да се преземат остри мерки за тамошните власти.

Реакции на светски лидери во врска со насилствата во Украина

А1 On - 19.02.2014

И денеска продолжија реакциите на светските лидери во врска со насилствата во Украина во кои најмногу се повикува на дијалог, но и се бара да се преземат остри мерки за тамошните власти.

Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ за Украина

Сител - 19.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ. Тема на расправа ќе биде ситуацијата во Украина.

Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ за Украина

А1 On - 19.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ. Тема на расправа ќе биде ситуацијата во Украина.

Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ за Украина

+инфо - 19.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ. Тема на расправа ќе биде ситуацијата во Украина .

Светските лидери реагираат за насилствата во Украина

Телеграф - 19.02.2014

Шокиран сум од ситуацијата во Украина, крајно сум поразен, се наведува во изјавата на претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо, по повод настаните во Киев Продолжуваат реакциите на светските лидери во ...

Јанукович предупреди дека може да употреби сила

А1 On - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

Јанукович предупреди дека може да употреби сила

Алфа - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

Кличко: Преговорите со Јанукович не успеаја

А1 On - 19.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко изјави денеска дека ги завршил преговорите со претседателот Виктор Јанукович без при тоа да постигне спогодба за запирање на насилството во Киев, пишува ...

Јанукович предупреди дека може да употреби сила

Сител - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

ВОНРЕДНА СЕДНИЦА: Советот за политика и безбедност на ЕУ ќе расправа за Украина

Телеграф - 19.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Кетрин Ештон, повика сите одговорни страни во Украина итно да прекинат со насилствата За ситуацијата во Украина ќе се расправа и во Советот за ...

ВИДЕО Јанукович предупреди дека може да употреби сила

+инфо - 19.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

Пропаднаа преговорите на Јанукович со опозицијата, Москва пак го обвини Западот

Кајгана - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските челници не успеале да постигнат договор за ситуацијата во Киев, изјави лидерот на опозициската партија УДАР, Виталиј Кличко кој го обвини ...

Јанукович со повик до опозицијата за компромис во име на државата

Сител - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович ја повика опозицијата да направи компромис и да се изнајде заедничко решение за кризата во името на иднината на државата.

Земан го осуди насилството во Украина, можно е да ја откаже посетата на Јанукович

А1 On - 19.02.2014

Чешкиот претседател Милош Земан силно го осудува насилството во Украина и ако продолжи таквата ситуација ќе ја откаже поканата за посета на украинскиот колега Виктор Јанукович на Прага, информираше ...

ЈАНУКОВИЧ: Можна е употреба на сила

Телеграф - 19.02.2014

Тој истакнува дека досега се воздржувал од примена на сила и нудел дијалог за опозициските лидери, како и можност за избори, но советниците сега му препорачуваат да заземе тврд став Претседателот на ...

Земан го осуди насилството во Украина, можно е да ја откаже посетата на Јанукович

Алфа - 19.02.2014

Чешкиот претседател Милош Земан силно го осудува насилството во Украина и ако продолжи таквата ситуација ќе ја откаже поканата за посета на украинскиот колега Виктор Јанукович на Прага, информираше ...

Европратеници побараа санкции за официјален Киев

+инфо - 19.02.2014

Претседателот на Комисијата за надворешни работи при Европскиот парламент (АФЕТ), Елмар Брок, на денешната прес-конференција во ЕП по повод настаните во Украина, потврди дека министрите за надворешни ...

Земан го осуди насилството во Украина, можно е да ја откаже посетата на Јанукович

+инфо - 19.02.2014

Чешкиот претседател Милош Земан силно го осудува насилството во Украина и ако продолжи таквата ситуација ќе ја откаже поканата за посета на украинскиот колега Виктор Јанукович на Прага, информираше ...

На преговорите со Јанукович опозицијата бара неодложно примирје во Украина

Сител - 19.02.2014

Лидерот на парламентарната група на украинската опозициска партија „Татковина“ Арсениј Јацењук изјави дека на преговорите со претседателот Виктор Јанукович претставниците на опозицијата барале ...

Карл Билд: Рацете на Јануковиќ се потопени во крв

Курир - 19.02.2014

Одговорноста за насилството во Украина лежи еднострано врз претседателот Виктор Јануковиќ. Ова денеска го изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Карл Билд: Рацете на Јанукович потопени во крв

А1 On - 19.02.2014

Одговорноста за насилството во Украина лежи еднострано врз претседателот Виктор Јанукович Тоа денеска го изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

КАРЛ БИЛД: Одговорноста за насилството е на претседателот Јанукович

Телеграф - 19.02.2014

Шефот на шведската дипломатија ги отфрла критиките во Москва дека западните политичари се одговорни за развојот на настаните во Украина Одговорноста за насилството во Украина лежи еднострано врз ...

Карл Билд: Рацете на претседателот Јанукович потопени во крв

+инфо - 19.02.2014

Одговорноста за насилството во Украина лежи еднострано врз претседателот Виктор Јанукович Тоа денеска го изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Шикорски наскоро ќе замине за Киев

Телеграф - 19.02.2014

Во најновите судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев загинаа 26 лица, а повредени се речиси 300 Шефот на полската дипломатија, Радослав Шикорски, наскоро ќе отпатува во мисија во Киев и тоа ...

Шикорски: Наскоро заминувам за Киев

+инфо - 19.02.2014

Шефот на полската дипломатија Радослав Шикорски наскоро ќе отпатува во мисија во Киев и тоа на барање на Европската унија. - На барање на високата претставничка наскоро ќе ја почнам мисијата во Киев ...

Започнува антитерористичка операција во Украина

Press24 - 19.02.2014

Службата за безбедност на Украина денеска најави почеток на антитерористичка операција во целата земја против радикалните групи, кои се сметаат за одговорни за обновувањето на насилството во Киев.

Оланд и Меркел ветуваат санкции за креаторите на репресијата во Украина

+инфо - 19.02.2014

Францускиот претседател и германската канцеларка, Франсоа Оланд и Ангела Меркел заеднички ги осудија настаните во Украина, нарекувајќи ги „неописливи, неприфатливи и недозволиви дела“.

Хајка против радикалните групи во Украина

Телеграф - 19.02.2014

Украинските единици за антитероризам ќе спроведат обемна акција против радикалните групи кои се сметаат за одговорни за обновувањето на насилствата Службата за безбедност на Украина денеска најави ...

Службата за безбедност на Украина најави почеток на антитерористичка операција во цела земја

Сител - 19.02.2014

Службата за безбедност на Украина денеска најави почеток на антитерористичка операција во целата земја против радикалните групи, кои се сметаат за одговорни за обновувањето на насилството во Киев.

Американскиот државен врв повика на дијалог во Украина

Алфа - 19.02.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден вчера разговарал со украинскиот претседател Виктор Јанукович, при што порачал дека САД се длабоко загрижени од пресметките во главниот град Киев.

САД ги повикаа украинските власти да постигнат примирје со опозицијата

+инфо - 19.02.2014

САД ја повикаа украинската Влада да ја повлече полицијата од плоштадот „Независност“ во Киев, да го прекине насилството врз демонстрантите и да обезбеди дијалог со опозицијата, изјави заменик ...

Најавена антитерористичка акција во Украина

Курир - 19.02.2014

Службата за безбедност на Украина денеска најави почеток на антитерористичка операција во целата земја против радикалните групи, кои се сметаат за одговорни за обновувањето на насилството во Киев.

Украина најавува антитерористичка акција во земјата

Телеграф - 19.02.2014

Режимот на претседателот Виктор Јанукович ја обвини опозицијата за крвопролевањата низ улиците на Киев, при што во изминатите 24 часа загинаа 26 лица Службата за безбедност на Украина денеска најави ...

Украина најавува антитерористичка акција во државата

+инфо - 19.02.2014

Службата за безбедност на Украина денеска најави почеток на антитерористичка операција во целата земја против радикалните групи, кои се сметаат за одговорни за обновувањето на насилството во Киев.

Барозо телефонски со Јанукович: Брисел ќе реагира остро ако се влоши состојбата

+инфо - 19.02.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо предмалку разговарал по телефон со претседателот на Украина, Виктор Јанукович, потврдија од канцеларијата на првиот човек на неформалната ...

Оланд и Меркел ветуваат санкции за креаторите на репресијата во Украина

А1 On - 19.02.2014

Францускиот претседател и германската канцеларка, Франсоа Оланд и Ангела Меркел заеднички ги осудија настаните во Украина, нарекувајќи ги „неописливи, неприфатливи и недозволиви дела“.

САД ги повикаа украинските власти да постигнат примирје со опозицијата

А1 On - 19.02.2014

САД ја повикаа украинската Влада да ја повлече полицијата од плоштадот „Независност“ во Киев, да го прекине насилството врз демонстрантите и да обезбеди дијалог со опозицијата, изјави заменик ...

Барозо телефонски со Јанукович: Брисел ќе реагира остро ако се влоши состојбата

А1 On - 19.02.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо предмалку разговарал по телефон со претседателот на Украина, Виктор Јанукович, потврдија од канцеларијата на првиот човек на неформалната ...

Јанукович со повик до опозицијата за компромис во име на државата

Алфа - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович ја повика опозицијата да направи компромис и да се изнајде заедничко решение за кризата во името на иднината на државата.

Меркел подготвена да подаде рака на Јанукович

Press24 - 19.02.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел е подготвена да води преговори со украинскиот претседател Виктор Јанукович, доколку тој изрази таква желба. - Ние секако ќе разговараме со опозициските партии, а ...

Сменет началникот на Генералштабот на украинската армија

Алфа - 19.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович денеска го именува Јуриј Илин за нов началник на генералштабот и главен командант на вооружените сили на Украина.

Ангела Меркел подготвена за преговори со Виктор Јанукович

Алфа - 19.02.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел е подготвена да води преговори со украинскиот претседател Виктор Јанукович, доколку тој изрази таква желба. Германската канцеларка Ангела Меркел е подготвена да ...

Меркел и Путин се договорија да го спречат ескалирањето на насилство во Украина

+инфо - 19.02.2014

Во телефонски разговор германскиот канцелар Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин се договорија да направат се што е потребно за да се спречи ескалацијата на насилство во Украина, јави ...

Американскиот државен врв повика на дијалог во Украина

Телеграф - 19.02.2014

САД ги поддржуваат напорите за мирна разрешница на кризата која ќе ги отслика волјата и аспирациите на украинскиот народ, пишува во соопштението од кабинетот на Бајден по неговиот разговор со ...

Јанукович бара од опозицијата неодложно примирје во Украина

Телеграф - 19.02.2014

Опозицискиот лидер изјави дека откако не е прогласено примирје и „властите немаат желба за тоа“, Украина е на „прагот на најдраматичната страница“ во својата историја жЛидерот на парламентарната ...

Јанукович со повик до опозицијата за компромис во име на државата

А1 On - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович ја повика опозицијата да направи компромис и да се изнајде заедничко решение за кризата во името на иднината на државата.

КЛИЧКО: Преговорите со Јанукович беа неуспешни

Телеграф - 19.02.2014

Од информацијата на весникот не е јасно дали продолжуваат преговорите меѓу претседателот и останатите опозициски лидери Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко изјави денеска дека ги завршил ...

Пропаднаа преговорите на Јанукович со опозицијата, Москва пак го обвини Западот

Макфакс - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските челници не успеале ноќта кон средата да постигнат договор за ситуацијата во Киев, изјави лидерот на опозициската партија УДАР, Виталиј Кличко ...

Кличко: Јанукович, запри го крвопролевањето

Нетпрес - 19.02.2014

Славниот боксер и лидерот на украинските опозиционери Виталиј Кличко по средбата со претседателот Виктор Јанукович истакнал дека разговрот бил неуспешен.

По најкрвавиот ден во Киев, нови закани и судири

Р.С.Европа - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович побара од опозициските лидери да се дистанцираат од радикалите. Во спротивно тој се закани дека поинаку ќе разговара со нив.

Путин и Јанукович разговарале телефонски за ситуацијата во Украина

Inpress - 19.02.2014

Москва, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Прес секретарот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, потврди дека Владимир Путин и Виктор Јанукович разговарале за ситуацијата во Украина, ноќта пред новите ...

Туск: Сведоци сме на првите часови од граѓанската војна во Украина

Нетпрес - 19.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск во парламентот предупредил дека можеби се гледаат првите часа од граѓанската војна во Украина и дека Полска нема да остане рамнодушна.

ЕУ се заканува со итни санкции против блиските на Јанукович

Нова ТВ - 19.02.2014

ЕУ утре ќе одржи вонреден состанок на министрите за надворешни работи посветен на Украина. Повеќе земји членки на ЕУ денес побараа санкции против Украина а некои дури сметаат дека Виктор Јанукович ...

Билд - Јанукович има крв на рацете

Inpress - 19.02.2014

Стокхолм, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд изјави дека украинскиот претседател Виктор Јанукович е одговорен за крвопролевањата во Киев.

Туск: Можеби ги гледаме првите часови од граѓанската војна во Украина

Макфакс - 19.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск го предупредил полскиот парламент дека можеби ова е почетокот на граѓанска војна во Украина и дека Полска нема да остане рамнодушна на ваквите случувања.

УКРАИНА: Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија

Телеграф - 19.02.2014

Демонстрантите палат оган околу плоштадот за да го спречат нападот на полицијата Демонстрантите ги зазедоа зградите на министерството за земјоделство, на централната пошта и на државната телевизија ...

Јанукович: 20 февруари ден на жалост во целата земја

Нетпрес - 19.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, го прогласи 20 февруари за ден на жалост во целата земја, поради сите жртви гои загинаа за време на немирите.

ЕУ: Итна средба за воведување санкции против украинските власти

Телеграф - 19.02.2014

Најбројната парламентарна група во Европарламентот, Европските народни партии (ЕПП) донесоа одлука да се побара воведување на два вида санкции: за движење и за проток на пари, односно замрзнување на ...

ЗЕМАН: Го осудувам насилството во Украина, можно е откажување на посетата

Телеграф - 19.02.2014

Дипломатските последици од планираната посета на шефот на украинската држава на Чешка ги разгледува и Министерството за надворешни работи на Чешка Чешкиот претседател Милош Земан силно го осудува ...

Путин и Јанукович разговара за безредијата, Марегелов обвинува за учество на обучени борци во Киев

Макфакс - 19.02.2014

Додека германската канцеларка Ангела Меркел и полскиот претседател Бронислав Коморовски безуспешно се обидуваа ноќта кон средата да стапат во телефонски контакт со украинскиот претседател Виктор ...

Путин разговарал со Јанукович, но не го советувал за ситуацијата во Украина

Нетпрес - 19.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин не му давал совети на украинскиот колега Виктор Јанукович за кризата што ја доживува земјата во последните три месеци, пренесе „АФП“.

Карл Билд: Рацете на претседателот Јанукович потопени во крв

Сител - 19.02.2014

Одговорноста за насилството во Украина лежи еднострано врз претседателот Виктор Јанукович Тоа денеска го изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд.

Шикорски: Наскоро заминувам за Киев

А1 On - 19.02.2014

Шефот на полската дипломатија Радослав Шикорски наскоро ќе отпатува во мисија во Киев и тоа на барање на Европската унија. - На барање на високата претставничка наскоро ќе ја почнам мисијата во Киев, ...

Украинската армија доби дозвола за употреба на оружје и ограничување на движењето

Бриф - 19.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите“ меѓу ...

Бајден го повикал Јанукович да ја смири ситуацијата во земјата

Либертас - 19.02.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден синоќа разговарал со украинскиот претседател Виктор Јанукович и порачал дека САД се длабоко загрижени од пресметките во главниот град Киев.

Меркел истакна дека е подготвена за преговори со Јанукович

Sky - 19.02.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази подготвеност да ги води разговорите со украинскиот претседател Виктор Јанукович, доколку тој има желба за такво нешто.

Обама: Сирија и Украина не се „партија шах од времето на студената војна“ со Русија

Локално - 19.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама изутринава изјави дека насилствата во Украина и Сирија меѓу властите и нивните противници не претставуваат „партија шах од времето на студената војна“ во која ...

Јанукович: 20 февруари ден на жалост во целата земја

Точка - 19.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, го прогласи 20 февруари за ден на жалост во целата земја, поради сите жртви гои загинаа за време на немирите.

(ЖИВО) Крајно неизвесна ноќ во Киев, војската доби дозвола да пука!

Фактор - 19.02.2014

Неизвесна ноќ го очекува Киев, додека демонстрантите и натаму се обидуваат да ги одбранат позициите на Плоштадот на независноста. Украинската војска доби дозвола на употреби огнено ружје и да го ...

Јанукович со повик до опозицијата за компромис во име на државата

Денешен - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович ја повика опозицијата да направи компромис и да се изнајде заедничко решение за кризата во името на иднината на државата.

Како се подготвуваат демонстрантите за вечерашниот судир со полицијата во Киев? (ВИДЕО)

Вечер Прес - 19.02.2014

Украинската опозиција соопшти дека дека новиот напад врз силите за безбедност ќе биде во 18 часот на Плоштадот на независноста. Демонстрантите се подготвуваат за нова битка, а бомбите и камењата се ...

Обама порача армијата да не интервенира во протестите во Украина

Либертас - 19.02.2014

Барак Обама предупреди дека ќе има последици за Украина ако насилството продолжи. „Треба да се гарантира дека воените сили нема да интервенираат во ситуацијата, доколку таа може да се реши од ...

Постигнато примирје на преговорите меѓу Јанукович и опозицијата

Тера - 19.02.2014

Доцна вечерта во средата заврши средбата меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович со тројцата опозициски челници, по која е објавено примирје и почеток на преговорите за стабилизирање на ...

Кличко: Преговорите со Јанукович не успеаја

Денешен - 19.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко изјави денеска дека ги завршил преговорите со претседателот Виктор Јанукович без при тоа да постигне спогодба за запирање на насилството во Киев, пишува ...

Украинскиот претседател и опозицијата договориле примирје

Локално - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата успеале да договорат примирје, изјавил лидерот на опозициската партија Баткившчина, пренесува Раша тудеј .

Баросо го предупредил Јанукович, европските министри утре во Киев

Република - 19.02.2014

Првиот човек на Еврокомисијата Жозе Баросо, во телефонскиот разговор со претседателот на Украина Виктор Јанукович, повикал на итен прекин на насилството и цврсто ја осудил употребата на сила за ...

Јанукович предупреди дека може да употреби сила

Денешен - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

Путин разговарал со Јанукович, но не го советувал за ситуацијата во Украина

Точка - 19.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин не му давал совети на украинскиот колега Виктор Јанукович за кризата што ја доживува земјата во последните три месеци, пренесе "АФП".

Пресврт во Украина: Јанукович и опозицијата договорија примирје

Бриф - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред малку изјави дека со опозицијата е постигнат договор за примирје во Украина, објави српски Блиц. Јанукович рече дека во разговорите со тројцата главни ...

(КИЕВ ВО ЖИВО) Полицијата на Јанукович најави дека почнува антитерористичка операција

Бриф - 19.02.2014

Службата за безбедност на Украина денеска најави почеток на антитерористичка операција во целата земја против радикалните групи, кои се сметаат за одговорни за обновувањето на насилството во Киев.

Кличко: Јанукович, запри го крвопролевањето

Точка - 19.02.2014

Славниот боксер и лидерот на украинските опозиционери Виталиј Кличко по средбата со претседателот Виктор Јанукович истакнал дека разговорот бил неуспешен.

Оланд и Меркел ветуваат санкции за креаторите на репресијата во Украина

Бриф - 19.02.2014

Францускиот претседател и германската канцеларка, Франсоа Оланд и Ангела Меркел заеднички ги осудија настаните во Украина, нарекувајќи ги „неописливи, неприфатливи и недозволиви дела“.

За Меркел и Оланд настаните во Украина се неприфатливи и недозволиви

Либертас - 19.02.2014

Францускиот претседател и германската канцеларка, Франсоа Оланд и Ангела Меркел заеднички ги осудија настаните во Украина, нарекувајќи ги „неописливи, неприфатливи и недозволиви дела“.

МНР на Украина ги повика дипломатите за објективна проценка на ситуацијата

Точка - 19.02.2014

Министерството за надворешни работи на Украина ги повика претставниците на странските држави објективно да гледаат на ситуацијата во Украина, пренесе "РИА Новости".

Јанукович со повик до опозицијата за компромис во име на државата

Бриф - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович ја повика опозицијата да направи компромис и да се изнајде заедничко решение за кризата во името на иднината на државата.

Кличко: Преговорите со Јанукович не успеаја

Бриф - 19.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко изјави денеска дека ги завршил преговорите со претседателот Виктор Јанукович без при тоа да постигне спогодба за запирање на насилството во Киев, пишува ...

САД ги повикаа украинските власти да ја повлечат полицијата од плоштадот „Независност“

Бриф - 19.02.2014

САД ја повикаа украинската Влада да ја повлече полицијата од плоштадот „Независност“ во Киев, да го прекине насилството врз демонстрантите и да обезбеди дијалог со опозицијата, изјави заменик ...

Американците повикаа на дијалог во Украина

Локално - 19.02.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден вчера разговарал со украинскиот претседател Виктор Јанукович, при што порачал дека САД се длабоко загрижени од пресметките во главниот град Киев.

Туск: Можеби ги гледаме првите часови од граѓанската војна во Украина

Тера - 19.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск го предупредил полскиот парламент дека можеби ова е почетокот на граѓанска војна во Украина и дека Полска нема да остане рамнодушна на ваквите случувања.

Јанукович предупреди дека може да употреби сила

Република - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

Украинската армија „смее да пука“, Путин и Меркел договораат спречување на ескалацијата

Либертас - 19.02.2014

Украинското министерство за одбрана соопшти дека армија добила дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на, како што се вели, мерките за борба против тероризмот, преземени од ...

Реакции на светски лидери во врска со насилствата во Украина

Бриф - 19.02.2014

И денеска продолжија реакциите на светските лидери во врска со насилствата во Украина во кои најмногу се повикува на дијалог, но и се бара да се преземат остри мерки за тамошните власти.

Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ за Украина

Бриф - 19.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ. Тема на расправа ќе биде ситуацијата во Украина.

Карл Билд: Рацете на претседателот Јанукович потопени во крв

Бриф - 19.02.2014

Одговорноста за насилството во Украина лежи еднострано врз претседателот Виктор Јанукович Тоа денеска го изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

ЕУ на нозе: Баросо го предупредил Јанукович, европските министри утре во Киев

Либертас - 19.02.2014

Првиот човек на Еврокомисијата Жозе Баросо, во телефонскиот разговор со претседателот на Украина Виктор Јанукович, повикал на итен прекин на насилството и цврсто ја осудил употребата на сила за ...

Билд: „Раката на Јануковч е потопена во крв“

Либертас - 19.02.2014

„Одговорноста за насилството во Украина лежи еднострано врз претседателот Виктор Јанукович“ – изјави денеска шефот на шведската дипломатија Карл Билд,.

Пропаднаа преговорите на Јанукович со опозицијата, Москва пак го обвини Западот

Тера - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските челници не успеале ноќта кон средата да постигнат договор за ситуацијата во Киев, изјави лидерот на опозициската партија УДАР, Виталиј Кличко ...

Јанукович предупреди дека може да употреби сила

Бриф - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

Земан го осуди насилството во Украина, можно е да ја откаже посетата на Јанукович

Бриф - 19.02.2014

Чешкиот претседател Милош Земан силно го осудува насилството во Украина и ако продолжи таквата ситуација ќе ја откаже поканата за посета на украинскиот колега Виктор Јанукович на Прага, информираше ...

Украинската армија доби дозвола за убивање – Путин и Меркел очајно се обдуваат да спречат граѓанска војна

Република - 19.02.2014

Украинското министерство за одбрана соопшти дека армија добила дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на, како што се вели, мерките за борба против тероризмот, преземени од ...

Шикорски: Наскоро заминувам за Киев

Бриф - 19.02.2014

Шефот на полската дипломатија Радослав Шикорски наскоро ќе отпатува во мисија во Киев и тоа на барање на Европската унија. - На барање на високата претставничка наскоро ќе ја почнам мисијата во Киев, ...

Во екот на протестите, Јанукович го смени првиот човек на Армијата

Фактор - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска го разреши досегашниот началник на украинската армија генерал-полковник Володимир Замана, а на негово место го назначи досегашниот прв човек на ...

Туск: Сведоци сме на првите часови од граѓанската војна во Украина

Точка - 19.02.2014

Полскиот премиер Доналд Туск во парламентот предупредил дека можеби се гледаат првите часа од граѓанската војна во Украина и дека Полска нема да остане рамнодушна.

Шведска : Јанукович има крв на рацете

Локално - 19.02.2014

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд изјави дека украинскиот претседател Виктор Јанукович е одговорен за крвопролевањата во Киев . ” Треба да биде јасно .

Јанукович предупреди дека може да употреби сила против опозицијата

Н.Македонија - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“ – Без мандат од народот, илегално ...

Јанкувич од опозицијата бара компромис и заеднички јазик

Lider - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович ја повика опозицијата да направи компромис и да се изнајде заедничко решение за кризата во името на иднината на државата.

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје

Lider - 19.02.2014

Украинската армија доби дозвола да употреби оружје и да го ограничи движењето во рамки на мерките за борба против тероризмот, преземени од власта, со цел неутрализирање на „екстремистите“ меѓу ...

Одложена втората транша од рускиот кредит за Украина

Lider - 19.02.2014

Втората транша во износ од две милијарди долари од рускиот кредит за Украина се одложува до петок поради технички причини, истакна украински владин претставник.

Украина најавува антитерористичка акција во државата

Lider - 19.02.2014

Службата за безбедност на Украина денеска најави почеток на антитерористичка операција во целата земја против радикалните групи, кои се сметаат за одговорни за обновувањето на насилството во Киев.

Рацете на Јанукович се потопени во крв

Идивиди - 19.02.2014

/ Гетеборг, 19 февруари 2014 (МИА) - Одговорноста за насилството во Украина лежи еднострано врз претседателот Виктор Јанукович Тоа денеска го изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави ...

Јанукович предупреди дека може да употреби сила

Lider - 19.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович предупреди денеска дека може да употреби сила за да го спречи обидот на своите противници за „насилно преземање на власта“.

Меркел се сретна со украинските опозициски лидери

Канал5 - 18.02.2014

Украинските опозициски лидери се сретнаа со германската канцеларка Ангела Меркел. Со неа разговарале за политичката криза во Украина. По средбата во Берлин Кличко изјавил дека побарал од германската ...

Русија оваа недела одмрзнува две милијарди долари помош за Украина

24 Вести - 18.02.2014

Русија неделава ќе одмрзне две милијарди долари од финансискиот пакет помош за Украина, замрзнат минатиот месец, откако ескалираа протестите во земјата, соопштија властите во Москва.

Русија одмрзнува две милијарди долари помош за Украина

Алсат-М - 18.02.2014

Русија оваа недела ќе одмрзне две милијарди долари од финансискиот пакет помош за Украина, замрзнат минатиот месец, откако ескалираа протестите во земјата, соопштија властите во Москва.

Украинската опозиција бара сојузници

Deutsche Welle - 18.02.2014

Украинските опозициски политичари Витали Кличко и Арсени Јаценјук во Берлин бараа поддршка од канцеларката Ангела Меркел. Германската влада би требало да изврши поголемо влијание врз раководството во ...

Германија не ја исклучува можноста ЕУ да воведе санкции против Украина

24 Вести - 18.02.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека не е исклучена можноста Европската унија да воведе санкции против властите во Украина, поради ескалацијата на насилството.

ЕУ: Спречете го насилството во Украина

24 Вести - 18.02.2014

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон и повеќе европски претставници побараа денеска од власта и опозицијата во Украина итно да престанат со ...

МНР на РФ ја префрли вината на Запад за новите судири во Киев

Руска реч - 18.02.2014

„Она што се случува е директен резултат на политиката на попуштање од страна на оние западни политичари и европски структури, кои од самиот почеток на кризата ги затвораат очите на агресивните ...

Германија не ја исклучува можноста ЕУ да воведе санкции против Украина

А1 On - 18.02.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека не е исклучена можноста Европската унија да воведе санкции против властите во Украина, поради ескалацијата на насилството.

Русија е подготвена да исплати на Украина транша од две милијарди долари

Руска реч - 18.02.2014

Русија има намера во текот на оваа недела да ја исплати на Украина новата транша помош од две милијарди долари, изјави министерот за финансии на РФ, Антон Силуанов.

Белата куќа го повика Јанукович да ги обнови преговорите со украинската опозиција

Макфакс - 18.02.2014

САД го повикуваат украинскиот претседател Виктор Јанукович итно да ги обнови преговорите со опозицијата, изјавил на редовниот брифинг во Вашингтон со новинарите ноќта кон средата портпаролот на ...

ЕУ и САД бараат итно запирање на насилството во Киев

Нова ТВ - 18.02.2014

САД и ЕУ испратија пораки за загриженост поради најновиот развој на ситуацијата во Украина. Информациите дека има мртви и стотици повредени ме вознемирува.

ЕУ: Можни се санкции против Украина

Телеграф - 18.02.2014

Во меѓувреме Организацијата за безбедност и соработка во Европа го осуди насилството и употребата на сила во Киев и ги повика власта и опозицијата итно да започнат дијалог Германскиот министер за ...

ЕУ апелира Украина да го прекине насилството

Press24 - 18.02.2014

Кетрин Ештон или високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, како и повеќе европски претставници побараа денеска од власта и опозицијата во Украина итно да престанат ...

Јуцењук побара од Јанукович до утре да прогласи примирје

Press24 - 18.02.2014

Арсениј Јацењук, pретседателот на опозициската парламентарна група на партијата Татковина, побара од украинскиот претседател Виктор Јанукович да прогласи примирје до утре.

Украинската опозиција бара Јанукович да прогласи примирје

Телеграф - 18.02.2014

Во меѓувреме, најбогатиот Украинец, бизнисменот Ринат Ахметов изјави дека „никакви околности не можат да ја оправдаат употребата на сила врз мирното население“ Претседателот на опозициската ...

Германија не ја исклучува можноста ЕУ да воведе санкции против Украина

Сител - 18.02.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека не е исклучена можноста Европската унија да воведе санкции против властите во Украина, поради ескалацијата на насилството.

Русија оваа недела одмрзнува две милијарди долари помош за Украина

Телеграф - 18.02.2014

Русија во декември обезбеди пакет помош за Украина, но во јануари соопшти дека ја замрнува исплатата додека не се разрешат политичките тензии во земјата Русија оваа недела ќе одмрзне две милијарди ...

Русија оваа недела одмрзнува две милијарди долари помош за Украина

А1 On - 18.02.2014

Русија оваа недела ќе одмрзне две милијарди долари од финансискиот пакет помош за Украина, замрзнат минатиот месец, откако ескалираа протестите во земјата, соопштија властите во Москва.