TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Референдум ДА или НЕ - „Жетвата“ ќе почека

А1 - 16.09.2001

Оружјето што е собрано и деактивирано досега на Криволак, утре ке биде транспортирано во Грција, каде што ќе биде целосно уништено. Операцијата „Жетва“ ќе продолжи по исполнувањето на условите предвидени со договорот - најави денеска портпаролот на НАТО во Македонија мајор Бери Џонсон.

Претседателот треба да го достави предлог Уставот

А1 - 15.09.2001

Македонскиот претседател Борис Трајковски најдоцна до недела до Собранието треба да го достави предлог текстот за промена на Уставот, кој вклучува поголем број на амандмани во согласност со рамковниот договор. Собранието се очекува потоа да закаже нова седница на која би започнала амандманската ...

На повидок ли е нова политичка криза во Македонија

А1 - 15.09.2001

СДСМ ќе ја напушти големата владина коалиција, ако Парламентот в понеделник гласа за распишување референдум. Во ова друштво на сегашната Влада СДСМ влезе заради спас на Македонија, а не за да ја растури, е ставот на оваа партија.

Џафери се заканува со "контрареферендум"!

Дневник - 14.09.2001

Меѓународната заедница врши силен притисок врз Парламентот да не ја прифати идејата за распишување референдум за уставните промени Претставниците на меѓународната заедница вршат силен притисок врз Собранието на Македонија да не ја прифати идејата за распишување референдум за уставните промени.

СДСМ, ПДП и ДПА против референдумот

Дневник - 13.09.2001

УСТАВНИТЕ ПРОМЕНИ ПРЕД ПРОВЕРКА КАЈ ГРАЃАНИТЕ Идејата за референдумско изјаснување на граѓаните за уставните промени предвидени со рамковниот договор од Охрид е прифатлива за голем дел пратеници. Ова барање на пратеничката група на Нова демократија има голем број приврзаници во пратеничката група ...

Чиј легитимитет е поголем: на граѓаните или на пратениците?

Дневник - 10.09.2001

ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА РЕФЕРЕНДУМ ЗА УСТАВНИ ПРОМЕНИ ОТВОРИ ДИЛЕМА Правните експерти тврдат дека фактот што Собранието ја донесе Одлуката за пристапување кон уставни промени не може да го суспендира значењето на референдумот, бидејќи волјата на граѓаните е над се и е задолжителна Собранието на Република ...