TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинетите тврдат дека нема докази за „Меѓународен сојуз“, ново рочиште во август

Р.С.Европа - 24.07.2020

По денешното рочиште на кое беа изнесени воведните зборови, судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ ќе продолжи на 26 август. Во случајот „Меѓународен сојуз“, обвинети се Бојан Јовановски - Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и ...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август

Скопје инфо - 24.07.2020

Судењето за „Меѓународен сојуз“ ќе продолжи на 26 август, откако одбраната даваше воведни зборови на денешното рочиште во Основниот кривичен суд. Обвинетата Фросина Ременски рече дека Обвинителството ниту има, ниту ќе понуди докази, во изјава за ...

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

24 Вести - 25.11.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз"

Канал5 - 15.04.2021

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

Алсат-М - 25.11.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Јовановски: Во „Меѓународен сојуз“ беа потпишувани договори и од други лица, не само од Ременски

24 Вести - 23.07.2020

Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови Бојан Јовановски, на денешното рочиште за случајот Меѓународен сојуз.

Боки 13: За „Меѓународен сојуз“ имав владина поддршка

Алсат-М - 23.07.2020

„Меѓународниот сојуз“ е невладина, а не хуманитарна организација под капата на Европската Унија, рече денеска Бојан Јовановски – Боки 13, во воведните зборови на судењето за „Меѓународен сојуз“, односно „Рекет 2“, во кое тој е првообвинет.

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

Фокус - 25.11.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Бојан Јовановски: За „Меѓународен сојуз“ имав владина поддршка

24 Вести - 23.07.2020

Нема ниту „И“ од измама во соработката со бизнисмените Силјан Мицевски и Ардијан Амзоски, рече меѓу другото, Бојан Јовановски во воведните зборови на денешното судење за случајот „Меѓународен сојуз“.

Боки 13: Владата на Заев стоеше зад проектите – Ременски: Дали политичарите треба да одговараат за неисполнети ...

ТВ21 - 23.07.2020

За уште најмалку 15 други проекти на ист начин сум дала поддршка и тоа сама ќе го пријавам ако поддршката за некого е кривично дело, рече во своите воведни зборови Фросина Ременски. Според обвинителството, Ременски присуствувала на состаноците за ...

Денеска продолжи судењето за случајот ,,Меѓународен сојуз“ , обвинетите тврдат дека не направиле кривично дело

Канал5 - 23.07.2020

Бизнисмените Силјан Мицевски и Ардијан Амазоски, кои се оштетени во случајот за Меѓународниот сојуз се искусни и тешко кој може да ги измами – рече обвинетиот Бојан Јовановски во воведниот говор.

Ременски: Ќе се појави доказ за изоставање на можни обвинети во „Меѓународен сојуз“!

Фокус - 23.07.2020

Професорката Фросина Ременски, откако го даде воведниот збор како обвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, во изјава за медиумите појасни во која насока ќе се движи нејзината одбрана. -Како што слушнавте од воведниот збор кој првично го изнесе на ...

Боки 13: Бизнисмените Мицевски и Амзоски ниту се мали деца, ниту деловно неспособни, за да бидат измамени

Фокус - 23.07.2020

Во својот воведен говор, Бојан Јовановски, обвинет во случајот „Меѓународен сојуз“, истакна дека проектите за старечки домови, кои според обвинителството се фиктивни, всушност биле реални, со договори потпишани донесени на собрание на невладината ...

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

ТВ21 - 25.11.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Не се мали бебиња, па Јас да ги измамам Силјан Мицевски и Адријан Амзоски, Цела влада застана зад проектот старечки ...

Сакам да кажам - 23.07.2020

Во продолжение на воведните зборови на обвинетиот Бојан Јовановски-Боки 13 за измама и перење пари во случајот „Меѓународен сојуз“, тој го нападна обвинението на обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, најавувајќи факти за ...

„Меѓународен Сојуз“, Боки 13: Имав поддршка од Заев, Царовска, Спасовски

Алсат-М - 23.07.2020

Средбите со бизнисменот Силјан Мицевски и градоначалниците со кои соработувале за да се градат старечки домови ги организирал Александар Кирацовски од СДСМ. Ова беше едно од денешните тврдења на Бојан Јовановски на рочиштето за случајот Меѓународен ...

Ременски: Самата поддршка на идеја за општествено добар проект не е кривично дело и за тоа обвинителството ниту има, ...

ТВ21 - 23.07.2020

По денешното рочиште за предметот „Меѓународен сојуз“, Фросина Ременски во изјава за медиумите истакна дека поддршката на идеја за општествено добар проект од страна на избрано лице не е кривично дело и за тоа обвинителството ниту има, а ниту пак ќе ...

Боки 13: Не е само Ременски, многу други политичари потпишуваа договори во Меѓународен сојуз

ТВ21 - 23.07.2020

Во своите воведни зборови, првообвинетиот во случајот “Меѓународен сојуз”, рече дека не само обвинетата Фросина Ременски, туку дека и многу други луца биле дел од Меѓунатоден сојуз и потпишувале договори.

Боки 13 тврди дека Меѓународен сојуз функционирал како министерство за социјала

Телма - 23.07.2020

Продолжува судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Денеска продолжи судењето за случајот ,,Меѓународен сојуз“

Канал5 - 23.07.2020

Ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ се одржа денеска во Основниот кривичен суд. Воведни зборови даваше одбраната и обвинетите Бојан Јовановски, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска кои се товарат за делата ...

Боки 13: Бев симпатизер на СДСМ и дел од Шарената револуција

Фокус - 23.07.2020

Првообвинетиот во случајот „Меѓународен сојуз“, Бојан Јовановски, на денешното рочиште откри од кога започнале неговите контакти со Фросина Ременски, но и останатите лица од владејачката партија.

Јовановски: Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица, не само од Ременски

Нова ТВ - 23.07.2020

Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови Бојан Јовановски, на денешното рочиште за случајот Меѓународен сојуз .

Поддршката на невладини организации не е кривично дело, вели Ременски

Нетпрес - 23.07.2020

Ќе докажеме јавнообвнителско непознавање на работата на невладиниот сектор и ако оваа пракса се следи ќе се одврати правото на граѓаните на здружување и дека не треба да се критикува тоа право на невладините организации.

Ременски: Поддршката на невладините не е кривично дело

Слободен Печат - 23.07.2020

Ќе докажеме јавнообвнителско непознавање на работата на невладиниот сектор и ако оваа пракса се следи ќе се одврати правото на граѓаните на здружување и дека не треба да се критикува тоа право на невладините организации.

Ф.Ременски: Можно затскривање на инволвирани во Рекет 2 со извршни овластувања

ММС - 23.07.2020

Поранешната потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски по излегувањето од судот, каде се одржа рочиште за предметот „Рекет 2“ , кажа дека поддршката на идеја не е кривично дело, а меѓу редови најави дека можеби ќе излезат докази за злоупотреби ...

Јовановски: Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица, не само од Ременски

Кајгана - 23.07.2020

Јовановски, кој е првообвинет во случајот, нагласи дека ќе докаже оти не се работи за никаква измама и побара целосно да му биде вештачен телефонот, бидејќи, како што рече, во него има и други фотографии и обвини оти нив не ги штити пресумпцијата на ...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август

+инфо - 23.07.2020

Во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски-Боки 13, обвинети се и Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

Слободен Печат - 15.04.2021

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Рочиште за судскиот процес „Меѓународен сојуз“ на Боки 13

+инфо - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Ново рочиште за „Меѓународен сојуз”

МКД - 15.04.2021

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Продолжува судењето за „Рекет 2“, Боки ќе објаснува како функционирал „Меѓународен сојуз“

Нетпрес - 23.07.2020

Денеска треба да продолжи рочиштето за случајот „Меѓународен сојуз“, попознат како „Рекет“. На минатото рочиште сите обвинети се изјаснија за невини и не го признаа делото за кое се теретат.

Денес треба да продолжи судењето за „Меѓународен сојуз”

ММС - 10.12.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“

Press24 - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“ на Боки 13

Р.С.Европа - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Боки 13: Не е само Ременски, многу други политичари потпишуваа договори во Меѓународен сојуз

Press24 - 23.07.2020

Во своите воведни зборови, првообвинетиот во случајот „Меѓународен сојуз”, Бојан Јовановски рече дека не само обвинетата Фросина Ременски, туку дека и многу други лица биле дел од Меѓународниот сојуз и потпишувале договори, пренесува ТВ21 .

Јовановски: Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица, не само од Ременски

А1 On - 23.07.2020

Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови Бојан Јовановски, на денешното рочиште за случајот Меѓународен сојуз.

Јовановски: Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица, не само од Ременски

МКД - 23.07.2020

Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови Бојан Јовановски, на денешното рочиште за случајот Меѓународен сојуз.

Боки 13: Не постои ни „и” од измама, сè е интерес на Силјан Мицевски и Ардијан Амзовски

+инфо - 23.07.2020

Јовановски нагласи дека идеен творец на проектот била пензионерката Лилјана Тодоровска и таа ги примила средствата од бизнисменот Силјан Мицевски. Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од ...

Ременски во „Меѓународен сојуз“: Дали и политичарите треба да одговараат за заблуда поради неисполнети ветувања?

360 степени - 23.07.2020

Ако поддршката за некого е кривично дело, во истиот момент можам да се пријавам за уште 15 поддршки кои отворено сум ги дала на проекти и активности, порача Фросина Ременски во нејзините воведни зборови во случајот Меѓународен сојуз каде е обвинета ...

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз”

А1 On - 25.11.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Боки: Мицевски и Амзоски не се ниту мали ниту деловно неспособни за да бидат измамени

360 степени - 23.07.2020

Нафрлени, паушални, неточни, недоволно проверени ги нарече Бојан Јовановски – Боки 13 наводите во обвинението за Меѓународниот сојуз. Бојан Јовановски алијас Боки 13, како првообвинет во случајот за „Меѓународен сојуз“, во моментов ги дава воведните ...

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

Независен - 25.11.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Бојан Јовановски тврди дека за „Меѓународен сојуз“ имал поддршка од Владата

Сител - 23.07.2020

Бојан Јовановски тврди дека Меѓународен сојуз имал владина поддршка. Денеска во судницата рече дека освен обвинетата Фросина Ременски, со идејата за изградба на европски центар за возрасни се согласиле и Мила Царовска, Оливер Спасовски, Зоран Заев.

Боки 13: За „Меѓународен сојуз“ имав владина поддршка

Р.С.Европа - 23.07.2020

„Меѓународниот сојуз“ е невладина, а не хуманитарна организација под капата на Европската Унија, рече денеска Бојан Јовановски - Боки 13, во воведните зборови на судењето за „Меѓународен сојуз“, односно „Рекет 2“, во кое тој е првообвинет.

Ременски: Поддршка на идеја за општествено добар проект од страна на избрано лице не е кривично дело

МКД - 23.07.2020

Фросина Ременски, една од обвинетите по денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз" изјави дека ќе докажат дека нема кривично дело кое и става на товар и дека Обвинителството има направено сериозни фалинки во квалификациите на кривичните дела, ...

Боки 13: Не само Ременски, и други беа дел од Сојузот

Независен - 23.07.2020

Фото: Б. Грданоски Во своите воведни зборови, првообвинетиот во случајот “Меѓународен сојуз”, Бојан Јовановски рече дека не само обвинетата Фросина Ременски, туку дека и многу други лица биле дел од Меѓународниот сојуз и потпишувале договори, јави ...

Не сум измамила никого, тврди Ерцеговиќ обвинета во аферата „Меѓународен сојуз”

Слободен Печат - 23.07.2020

Јасна Ерцеговиќ не учествувала во составување на договорите за кои ја терети ОЈО, а за тоа имаме сведок кој ќе сведочи во текот на постапката. Ќе докажеме дека таа не присуствувала на средба на која Андријан Амзоски наводно во нејзино присуство дал ...

Боки 13: Првата средба со Силјан Мицевски ја договори Кирацовски

Слободен Печат - 23.07.2020

За некои правни акти и документи на „Меѓународниот сојуз” не само јас, туку се потпишува и лица за кои денес може да кажам дека некои се обвинети, а некои сведоци, нешто што јас го толкувам како притисок врз мене.

Откако негираа вина, Боки, Ерцеговиќ и Ременски ќе ги дадат воведните зборови за „Меѓународен сојуз“

360 степени - 23.07.2020

Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ и Фросина Ременски денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да ги дадат нивните воведни зборови во случајот „Меѓународен сојуз“ каде се обвинети.

Боки 13: Освен Ременски и други политичари беа дел од Меѓународен сојуз

Сител - 23.07.2020

Првообвинетиот во случајот Меѓународен сојуз, Бојан Јовановски, смета дека и други јавни личности учествувале во работата на невладината организација но тие се само сведоци во постапката. Во својот воведен говор, Јовановски рече дека тој не бил ...

Боки 13: Владата на Заев стоеше зад проектите – Ременски: Дали политичарите треба да одговараат за неисполнети ...

4NEWS - 23.07.2020

За уште најмалку 15 други проекти на ист начин сум дала поддршка и тоа сама ќе го пријавам ако поддршката за некого е кривично дело, рече во своите воведни зборови Фросина Ременски. Според обвинителството, Ременски присуствувала на состаноците за ...

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“

Алфа - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“, Боки 13 и Ременски дел од обвинетите

Пулс24 - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“, Боки 13 и Ременски дел од обвинетите

Курир - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“

4NEWS - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

24Инфо - 25.11.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“, Боки 13 и Ременски дел од обвинетите

Скопје инфо - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Јовановски: Во случајот „Меѓународен сојуз“ се работи за интерес на бизнисмените Мицевски и Амзовски, не постои ни „и” ...

Frontline - 23.07.2020

Јовановски нагласи дека идеен творец на проектот била пензионерката Лилјана Тодоровска и таа ги примила средствата од бизнисменот Силјан Мицевски. Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од ...

Јовановски: Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица, не само од Ременски

Либертас - 23.07.2020

Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови Бојан Јовановски, на денешното рочиште за случајот Меѓународен сојуз.

Боки 13: Ќе докажам дека во случајов нема ни „и” од измама

Локално - 23.07.2020

Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови Бојан Јовановски, на денешното рочиште за случајот Меѓународен сојуз.

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

Frontline - 10.12.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Боки ќе продолжи да објаснува како функционирал „Меѓународниот сојуз“

PressingTV - 23.07.2020

Денеска треба да продолжи рочиштето за случајот „Меѓународен сојуз“, попознат како „Рекет“. На минатото рочиште сите обвинети се изјаснија за невини и не го признаа делото за кое се теретат.

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“

iPortal - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Денеска продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“, обвинетите не чувствуваат вина

Локално - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Ременски: Ќе ги истакнеме сите докази дека идејаta за општествено добар проект не е кривично дело

Локално - 23.07.2020

Фросина Ременски, една од обвинетите по денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз” изјави дека ќе докажат дека нема кривично дело кое и става на товар. -Од воведните зборови и на останатите се доведува во прашање и постоење на кривичното дело ...

АФЕРА „МЕЃУНАРОДЕН СОЈУЗ“: Денеска нова епизода со Боки 13, Фросина Ременски и Вилма Рускоска во серијалот за измама и ...

Денешен - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“

Вечер Прес - 25.11.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Ременски: Поддршката на невладини организации не е кривично дело

24Инфо - 23.07.2020

Ќе докажеме јавнообвнителско непознавање на работата на невладиниот сектор и ако оваа пракса се следи ќе се одврати правото на граѓаните на здружување и дека не треба да се критикува тоа право на невладините организации.

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз“

Либертас - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Судењето за „Рекет 2″ продолжува на 26 август

24Инфо - 23.07.2020

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз” продолжува на 26 август, откако на денешното рочиште во Основниот кривичен суд одбраната даваше воведни зборови. Обвинетата Фросина Ременски по судењето во изјава за медиумите рече дека самата поддршка на ...

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз”

еМагазин - 15.04.2021

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот , обвинети се уште четири лица.

Судењето за „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август

Либертас - 23.07.2020

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август, откако на денешното рочиште во Основниот кривичен суд одбраната даваше воведни зборови. Обвинетата Фросина Ременски по судењето во изјава за медиумите рече дека самата поддршка на ...

Боки-13 на судењето за „Меѓународен сојуз“: Мицески и Амзоски не се мали деца за да бидат измамени

еМагазин - 23.07.2020

Денеска продолжи судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски -Боки 13, Јасна Мандиќ , Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Јовановски: Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица, не само од Ременски

iPortal - 23.07.2020

Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови Бојан Јовановски, на денешното рочиште за случајот Меѓународен сојуз.

Боки 13: Мила Царовска ја донесе Лилјана Тодоровска, имав подршка и од Заев и Спасовски

еМагазин - 23.07.2020

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август, откако на денешното рочиште во Основниот кривичен суд одбраната даваше воведни зборови. Обвинетата Фросина Ременски по судењето во изјава за медиумите рече дека самата поддршка на ...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август

Опсервер - 23.07.2020

Скопје, 23 јули 2020 () – Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август, откако на денешното рочиште во Основниот кривичен суд одбраната даваше воведни зборови. Обвинетата Фросина Ременски по судењето во изјава за медиумите рече ...

Боки: Кирацовски ни ја организираше првата средба со Силјан Мицевски

Вечер Прес - 23.07.2020

Проектот за изградба на станови не беше никаква измама или криминал туку реален проект. Како може да се помисли дека јас можам да го измамам еден Силјан Мицевски – истакна во своите воведни зборови, обвинетиот за случајот „Меѓународен сојуз“, Бојан ...

Боки 13: Имав поддршка од Заев, Спасовски, Царовска, од цела Влада

Алфа - 23.07.2020

Цела Влада ги поддржуваше проектите на Меѓународниот сојуз, првата средба со Силјан Мицевски ми ја договори Александар Кирацовски, тврди Боки 13. Во своите воведни зборови на судењето за „Меѓународен сојуз“, кажа дека директна поддршка за неговите ...

Боки-13 за предметот „Меѓународен сојуз“: Мицески и Амзоски не се мали деца за да бидат измамени

Мета - 23.07.2020

Продолжува судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Боки: Мицевски и Амзоски не се бебиња за да ги измами некој, цела Влада стоеше зад проектот

24Инфо - 23.07.2020

„Меѓународниот сојуз“ е невладина, а не хуманитарна организација под капата на Европската Унија. Останатите обвинети се обвинети заради мене, истакна во своите воведни зборови Бојан Јовановски- Боки 13 на денешното рочиште за „Рекет 2“.

Бизнисмените Мицевски и Амзоски не се мали бебиња за јас да ги измамам: Боки 13 тврди дека цела Влада застанала зад ...

Точка - 23.07.2020

Првообвинетиот во случајот „Меѓународен Сојуз“, Бојан Јовановски тврди дека тој не бил единствениот потписник на договорите, а со бизнисмените Силјан Мицевски и Адријан Амзоски порача дека немал никакви проблеми се до случајот „Рекет“.

Јовановски: Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица, не само од Ременски

Опсервер - 23.07.2020

Скопје, 23 јули 2020 () – Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови Бојан Јовановски, на денешното рочиште за случајот Меѓународен сојуз.

Јовановски: Многу политичари и истакнати бизнисмени беа дел од Меѓународен сојуз

Локално - 23.07.2020

Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ и Фросина Ременски денеска во Основниот кривичен суд во Скопје ги дадоа своите воведни зборови во случајот „Меѓународен сојуз“ каде се обвинети.

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

Опсервер - 25.11.2020

– Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Ременски: Поддршката на невладини организации не е кривично дело

Република - 23.07.2020

Ќе докажеме јавнообвнителско непознавање на работата на невладиниот сектор и ако оваа пракса се следи ќе се одврати правото на граѓаните на здружување и дека не треба да се критикува тоа право на невладините организации.

„Рекет 2“ продолжува, Боки ќе објаснува како функционирал „Меѓународен сојуз“

Република - 23.07.2020

Денеска треба да продолжи рочиштето за случајот „Меѓународен сојуз“, попознат како „Рекет“. На минатото рочиште сите обвинети се изјаснија за невини и не го признаа делото за кое се теретат.

Судењето за „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август

Н.Македонија - 23.07.2020

Судењето за „Меѓународен сојуз“ ќе продолжи на 26 август, откако одбраната даваше воведни зборови на денешното рочиште во Основниот кривичен суд. Обвинетата Фросина Ременски рече дека Обвинителството ниту има, ниту ќе понуди докази, во изјава за ...

Јовановски: Бизнисмените не се мали деца за да бидат измамени

Н.Македонија - 23.07.2020

Проектите за старечки домови, кои според обвинителството се фиктивни, всушност биле реални, со потпишани договори донесени на собрание на невладината организација Меѓународен сојуз и проекти прераснати во платформи, истакна првообинетиот во случајот ...

Ново рочиште за „Меѓународен сојуз“ - БОКИ 13 И РЕМЕНСКИ ПОВТОРНО НА ОБВИНИТЕЛНА КЛУПА

Вечер - 23.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Боки 13: Мицевски и Амзоски ниту се мали деца, ниту деловно неспособни, за да бидат измамени

Мак. Весник - 23.07.2020

Во својот воведен говор, Бојан Јовановски, обвинет во случајот „Меѓународен сојуз“, истакна дека проектите за старечки домови, кои според обвинителството се фиктивни, всушност биле реални, со договори потпишани донесени на собрание на невладината ...

Боки: Имав прием и поддршка од Заев за изградба на Европски центар за возрасни лица!

Магазин - 23.07.2020

На денешното судење за Меѓународен сојуз, Бојан Јовановски ги откри имињата од власта кои го подджувале во проектот за изградба на Европски центар за возрасни лица. Тој тврди дека тоа бил одржлив проектот кој го препознале и бизнисмените кои ...

Боки 13: Кирацовски ми ја договори првата средба со Силјан Мицевски

MakPress - 23.07.2020

Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови Бојан Јовановски, на денешното рочиште за случајот Меѓународен сојуз.

Продолжува судењето за ,,Меѓународен сојуз”

MakPress - 25.11.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица.

Боки 13: Мила Царовска ја донесе Тодоровска која го направи проектот, имав целосна поддршка од Зоран Заев

MakPress - 23.07.2020

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август, откако на денешното рочиште во Основниот кривичен суд одбраната даваше воведни зборови. Обвинетата Фросина Ременски по судењето во изјава за медиумите рече дека самата поддршка на ...

„Меѓународен зојуз“ – Обвинетите се изјаснија дека не чувствуваат вина

Алсат-М - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Почна судењето за „Меѓународниот сојуз", обвинетите не чувствуваат вина

Канал5 - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз" во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама" и „перење пари".

Судењето за „Меѓународен Сојуз“ прекинато, му се слоши на таткото на Боки, интервенираше брзата помош (ВИДЕО)

ТВ21 - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато на 30 минути. Набрзо дојде и брзата помош која интервенираше. Не е познато дали судењето ќе продолжи.

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз" завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Канал5 - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

24 Вести - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ прекинато, му се слоши на таткото на Боки 13

Алсат-М - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски – Боки 13, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ беше прекинато на 30 минути, но се уште не е почнато и нема информации дали ќе продолжи.

Русковска: „Меѓународен сојуз“ е врв на еден криминален девијантен ум!

Фокус - 21.07.2020

Да формираш хуманитарна организација е нешто со што секој може да се гордее. Но, да формираш хуманитарна организација и од самиот почеток таа да ја темелиш на лага дека зад тоа стои ЕУ и сите да ги убедуваш во тоа е врв на еден криминален девијантен ...

(ВИДЕО) Му се слоши на таткото на Боки 13, судењето за „Меѓународен сојуз“ прекинато

Фокус - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато на 30 минути, објави ТВ 21 . Судењето за „Меѓународен Сојуз“ прекинато, му се слоши на таткото на Боки, ...

Продолжува судењето за Меѓународен сојуз, Боки 13 и Ременски побараа изземање на Русковска

Фокус - 21.07.2020

Во Kривичниот суд во Скопје, за денеска е закажано ново судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан Јовановски – Боки 13. Ова ќе биде втор обид за старт на судскиот процес, откако ...

Денеска ново рочиште за „Меѓународен сојуз“

Алсат-М - 21.07.2020

Денеска треба да се одржи ново судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација „Меѓународен сојуз – Скопје“, на Бојан Јовановски – Боки 13. Се очекува обвинетите да се произнесат дали чувствуваат вина, како и странките да ги ...

Ново рочиште за „Меѓународен сојуз”

ТВ21 - 19.05.2021

Судењето за невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица, продолжува денеска со сослушување на сведоци на одбраната.

Ново судско рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“

24 Вести - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Судење за „Меѓународниот сојуз“ – никој од обвинетите не призна вина

24 Вести - 21.07.2020

Обвинителството за гонење организран криминал и корупција има доволно докази со кои ќе го поткрепи обвинението дека Бојан Јовановски познат како Боки 13 како и уште петмина други ги измамиле бизнисмените Силјан Мицевски и Ардијан Амзоски за безмалку ...

По втор пат му се слоши на таткото на Боки 13, рочиштето одложено за во четврток

Фокус - 21.07.2020

Рочиштето за случајот „Меѓународен сојуз“ е прекинато, бидејќи на два пати во судница му се слоши на обвинетиот Миле Јовановски, таткото на Боки 13. Откако првиот пат кажа дека не му е добро, беше повикана Брза Помош, по што лекарите му дале ...

Со Меѓународен сојуз испрани 953.726 евра, Рускоска тврди и за вмешаност на Ременски, но никој не признава вина

ТВ21 - 21.07.2020

Проект за изградба на старечки домови, била идејата за која Бојан Јовановски од бизнисмените Силјан Мицевски и Ардијан Амзовски успеал да земе 953.726 евра, преку хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“.

Русковска: Парите што ги добил Бојан Јовановски завршувале во куќата на неговите родители

Фокус - 21.07.2020

Обвинителката во случајот „Меѓународен сојуз“, Вилма Русковска порача дека поседуваат цврсти докази за овој предмет во кој првообвинет е Бојан Јовановски-Боки 13. „Имаме доста материјални докази, кои произлегоа од вештачењето на телефонот на Бојан ...

Почна „Меѓународен сојуз“, Русковска тврди дека парите завршиле кај Боки 13

Алсат-М - 21.07.2020

Имаме докази дека тие пари завршиле кај Бојан Јовановски, а оштетените никогаш не ги побарале парите и никогаш не прашале до каде е проектот, рече денеска обвинителката Вилма Рускоска во образложението на обвинението во случајот „Меѓународен сојуз“.

Боки 13: „Меѓународен сојуз“ е девијантно алкохолизирано обвинение

Фокус - 21.07.2020

Бојан Јовановски, еден од обвинетите во случајот „Меѓународен сојуз“, во својот воведен збор, кој набрзо беше прекинат, поради влошената состојба на неговиот татко, Миле Јовановски, истакна дека е навреден од воведниот збор на обвинителката Вилма ...

Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз“

Фокус - 21.07.2020

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз“, пренесува „ 360 степени “. Барањето за нејзино изземање пред стартот на минатото рочиште го поднесе Фросина ...

Таткото на Боки 13: Ме правите криминалец на 60 години

Фокус - 21.07.2020

На денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“, таткото на Боки 13, Миле Јовановски посочи дека не разбира зошто е обвинет. „Не разбирам, ништо не е точно, ме правите криминалец на 60 години“, рече Јовановски.

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Алсат-М - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Почна па се одложи судењето за „Меѓународниот сојуз“ на Боки 13

Канал5 - 21.07.2020

Сите баналности во обвинението ги разбирам, но се чувствувам за невин, одгвори Бојан Јовановски на прашањето на судијката Софче Гаврилова Ефремова – дали е виновен за делата од обвиенението за невладината Меѓународен сојуз.

Сите обвинети за Меѓународен сојуз негираат вина

Телма - 21.07.2020

Од мудри мисли на Махатма Ганди цитирани од обвинителката Вилма Русковска па се до пад во бессознание на еден до обвинетите. Така започна судењето за случајот за невладината Меѓународен сојуз на Боки 13.

Почна судењето за „Меѓународен сојуз“

Алсат-М - 21.07.2020

Обвинителката Вилма Руковска е сигурна дека Боки 13 е виновен во Меѓународен сојуз. Освен за него, гледа вина и во Фросина Ременски, татко му Миле Јовановски и потпретседателката на Сојузот, Јасна Ерцеговиќ.

Ременски: Обвинението кон мене е неосновано, би било добро јавната обвинителка да се изземе од случајот

ТВ21 - 21.07.2020

Второобвинетата во случајот „Меѓународен Сојуз“, Фросина Ременски истакна дека ќе докаже невиност во овој случај, и побара обвинителката Вилма Рускоска да биде изземена од случајот. „Од воведниот збор од ЈО, повеќе мислам дека медиумите и јавноста ...

Обвинителството има несоборливи докази дека Боки 13 преку „меѓународен сојуз“ со измами зел милион евра, рече Русковска

Сакам да кажам - 21.07.2020

Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска пред Основниот кривичен суд денеска во воведен збор на судењето за големата измама со Меѓународниот сојуз на обвинетиот за измама и перење пари Бојан Јовановски-Боки 13, кажа дека има ...

Рускоска: Имаме докази дека парите завршуваат во куќата на родителите на Бојан Јовановски

ТВ21 - 21.07.2020

Вилма Рускоска, обвинителката која денеска даде воведни зборови за случајот „Рекет“, рече дека постојат докази дека парите дадени од Силјан Мицевски и Адријан Азмоски за „Меѓународниот сојуз“, завршуваат во куќат ана родителите на Бојан Јовановски.

„И на глава да се превртиме веќе е одлучено, се мислев дали да давам одбрана во предметот“, рече Боки за „Меѓународен ...

ТВ21 - 21.07.2020

Бојан Јовановски – Боки 13 ги даваше воведните збори за случајот „Меѓународен Сојуз“ кој денеска почна во Судот. Јовановски рече дека долго размислувал дали да дава одбрана во предметот, бидејќи смета дека веќе е донесена одлуката.

Дедото на Боки 13 бил прв директор на затворот во Шутка, каде што тој е сега е во притвор

Сакам да кажам - 21.07.2020

Дедото на првообвинетиот за измамата со Меѓународниот сојуз Бојан Јовановски-Боки 13 бил партизан, работел во полиција и бил прв директор на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка, каде што е Боки 13 е во притвор една година.

Боки-13: Не се чуствувам виновен

Телма - 21.07.2020

Сите баналности во обвинението ги разбирам но не се чувствувам за виновен. Вака Боки-13 одговори на суд кога го прашаа дали е виновен за делата од обвиненито за невладината организација „Меѓународен сојуз“.

Прекинато судењето за „Меѓународен сојуз“, продолжува во четврток

ТВ21 - 21.07.2020

Судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато поради лоша здравствена состојба на Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски. Иако дојде брза помош, и судот даде пауза од 30 минути, сепак, ситуацијата на Миле Јовановски остана влошена, и поради тоа ...

Боки 13: „Девијантно алкохолизирано обвининие“

ТВ21 - 21.07.2020

Бојан Јовановски – Боки 13 на воведните зборови за „Меѓународен Сојуз“, реагираше на воведните зборови на обвинителката Вилма Рускоска. Рускоска рече дека такви лаги за оваа организација може да смисли само девијантен и криминален ум.

Миле Јовановски: Не разбирам ништо, ме правите криминалец на 60 години

ТВ21 - 21.07.2020

На прашањето дали разбира за што е обвинет, Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, направи мало „шоу“ во судницата на судењето за „Меѓународен сојуз“. „Не разбирам, ништо не е точно, ме правите криминалец на 60 години“, рече Јовановски.

Сите обвинети во „Меѓународен сојуз“: Не се чувствуваме виновни!

ТВ21 - 21.07.2020

Почна судењето за „Меѓународен Сојуз“ во кој обвинети се Бојан Јовановски, Фросина Ременски, Јасна Мандиќ-Ерцеговиќ и Кристина Блажевска. Воведни зборови искажа Вилма Рускоска која што рече дека од почетокот оваа организација е темелена на лаги, за ...

Ново судско рочиште за „Меѓународен сојуз“

Канал5 - 21.07.2020

Ново судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација „Меѓународен сојуз – Скопје“, на Бојан Јовановски – Боки 13. Доколку не дојде до ново одложување, на денешното рочиште се очекува обвинетите да се произнесат за вина, како ...

Почна судењето за „Меѓународен сојуз“, обвинетите не чувствуваат вина

Нова ТВ - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Ново судско рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“

Кајгана - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски - Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Таткото на Боки 13 во случајот „Меѓународен сојуз“: Ме правите криминалец на 60 години

Макфакс - 21.07.2020

Заменик-претседателката на Меѓународниот сојуз – Јасна Мандиќ, таткото на Бојан Јовановски – Миле Јовановски, асистентката на Јовановски – Кристина Блажевска, пратеничката Фросина Ременски, како и самиот Бојан Јовановски пред судот се изјаснија дека ...

Почна судењето за „Меѓународниот сојуз“, обвинетите не чувствуваат вина

+инфо - 21.07.2020

Во воведните зборови обвинителката Вилма Рускоска рече дека ќе докаже оти обвинетите свесно ги сториле делата и дека од почетокот оваа организација е темелена на лаги, за да им се извлечат пари на бизнисмените Силјан Мицески и Ардијан Амзоски.

Обвинетите не чувствуваат вина за случајот со „Меѓународен сојуз“

МКД - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз" во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама" и „перење пари".

Боки 13: Девијантно алкохолизирано обвининие!

Нетпрес - 21.07.2020

Бојан Јовановски – Боки 13 на воведните зборови за „Меѓународен Сојуз“, реагираше на воведните зборови на обвинителката Вилма Рускоска. Рускоска рече дека такви лаги за оваа организација може да смисли само девијантен и криминален ум.

Јовановски: За обвиниението можам да кажам – девијатно алкохолизирано обвиниение

Press24 - 21.07.2020

Бојан Јовановски – Боки 13 на воведните зборови за „Меѓународен Сојуз“, реагираше на воведните зборови на обвинителката Вилма Рускоска, пренесува ТВ21 . Рускоска рече дека такви лаги за оваа организација може да смисли само девијантен и криминален ...

Му се слоши на таткото на Боки 13, прекинато е судењето

Нетпрес - 21.07.2020

Судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски, Фросина Ременски, Јасна Мандиќ, Кристина Блажевска и Миле Јовановски, прекинато е по половина час откако започна. Како што дознаваме, причина за прекинот е влошената здравствена ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Нова ТВ - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Сител - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Press24 - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Рускоска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки 13

Кајгана - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Русковска: Имаме докази дека парите од „Меѓународен сојуз" завршиле во куќата на родителите на Боки-13

МКД - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

А1 On - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Ново судско рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“

А1 On - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

На Миле Јовановски му се слоши, прекинато судењето за Меѓународниот сојуз

Макфакс - 21.07.2020

Откако двапати по ред му се слоши на Миле Јовановски, татко на Бојан Јовановски познат како Боки 13, судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ е прекинато. Судијката Софче Гаврилова-Ефремова следното рочиште го закажа за во четврток, кога ќе продолжи ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Слободен Печат - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Боки 13 и Фросина Ременски на обвинителна клупа за измама на бизнисмени

+инфо - 21.07.2020

Обвинетите Бојан Јовановски, заменик-претседателката на Меѓународниот сојуз Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ, Фросина Ременски, асистентката на Боки Христина Блажевска и таткото на Боки Миле Јовановски треба да се произнесат за вина Во Основниот кривичен суд ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Независен - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Закажано рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ на Боки 13

Р.С.Европа - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“, во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски - Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска, за кривичните дела „измама“ и ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Нетпрес - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Рускоска: Јасна Мандиќ и Миле Јовановски переле пари

+инфо - 21.07.2020

Парите што ги добил Бојан Јовановски по пат на измама им ги давал на нив да ги уплаќаат како позајмици или враќање на позајмици или донации на БМЈ медија груп, а склоп на оваа компанија беше и 1ТВ, рече Рускоска.

Ременски: Обвинението кон мене е неосновано, би било добро јавната обвинителка да се изземе од случајот

Press24 - 21.07.2020

Второобвинетата во случајот „Меѓународен Сојуз“, Фросина Ременски истакна дека ќе докаже невиност во овој случај, и побара обвинителката Вилма Рускоска да биде изземена од случајот, пренесува ТВ21.

Обвинението го товари Меѓународниот сојуз за перење речиси милион евра, Ременски негира вина

Нетпрес - 21.07.2020

Проект за изградба на старечки домови, била идејата за која Бојан Јовановски од бизнисмените Силјан Мицевски и Ардијан Амзовски успеал да земе 953.726 евра, преку хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“.

Рускоска – „Свесно ги сториле делата“,обвинетите не чувствуваат вина: Судење за „Меѓународниот сојуз“

ММС - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз” во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама” и „перење пари”.

Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз“

МКД - 21.07.2020

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз". Барањето за нејзино изземање пред стартот на минатото рочиште го поднесе Фросина Ременски, а се приклучи и ...

Денеска ново судење за Меѓународниот сојуз на Боки-13

Независен - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан Јовановски – Боки 13.

Судење за Меѓународен сојуз: Јовановски и Русковска меѓусебно се обвинија за девијантност

Сител - 21.07.2020

Работата на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски е врв на девијантен криминилен ум, смета обвинителката Вилма Русковска. Објаснувајќи го обвинението во судницата рече дека сите обвинети имале своја улога во измамата на двајцата бизнисмени.

Русковска за „Меѓународниот сојуз“ на Боки 13: Сите обвинети во судницата во измамата имале своја улога!

Нетпрес - 21.07.2020

Денеска во основниот Кривичен суд во Скопје се одржа главна расправа за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Фросина Ременски: Силјан Мицевски и Адријан Амзоски беа поддржувачи на СДСМ, затоа со нив сум имала средби

+инфо - 21.07.2020

Бизнисмените Силјан Мицевски и Адријан Амзоски, за кои во обвинението за случајот „Меѓународен сојуз“ се тврди дека биле рекетирани од страна на невладината организација Меѓународен сојуз на Бојан Јовановски, биле поддржувачи на СДСМ, твфрди ...

Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз“

Нетпрес - 21.07.2020

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз“. Барањето за нејзино изземање пред стартот на минатото рочиште го поднесе Фросина Ременски, а потоа во ...

Судењето за Меѓународен сојуз продолжува откако Боки и Ременски побараа изземање на Русковска

Press24 - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје, за денеска е закажано ново судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан Јовановски – Боки 13.

Таткото на Боки 13: Не разбирам ништо, ме правите криминалец на 60 години

Press24 - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска се одржува рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење ...

Ново судско рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“

Сител - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

(Во живо) Обвинетите во „Меѓународниот сојуз“ не се чувствуваат виновни

Независен - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Врв на криминален девијантен ум, го нарече Русковска случајот со „Меѓународниот сојуз“

360 степени - 21.07.2020

Во своите воведни зборови, обвинителката рече дека Бојан Јовановски-Боки 13 како претседател на „Меѓународниот сојуз“ ги довел во заблуда бизнисмените од градежниот сектор, Силјан Мицевски и Адриан Амзоски, и лажно им прикажувал дека ќе обезбеди ...

Двапати му се слоши на Миле Јовановски, судијката го одложи судењето за „Меѓународен сојуз“

А1 On - 21.07.2020

Откако двапати по ред му се слоши на Миле Јовановски, татко на Бојан Јовановски познат како Боки 13, судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ е прекинато. Судијката Софче Гаврилова-Ефремова следното рочиште го закажа за во четврток, кога ќе продолжи ...

Со пишување на табла, Боки ги започна воведните зборови, но не ги заврши бидејќи му се слоши на татко му

360 степени - 21.07.2020

Бојан Јовановски-Боки 13, кој е првообвинет во случајот „Меѓународен сојуз“, не можеше да ги даде своите воведни зборови бидејќи, по 10-ина минути откако започна, на неговиот татко, Миле Јовановски, му се слоши во судницата во Основниот кривичен суд ...

Втор обид да продолжи судењето за Меѓународен сојуз откако Јовановски и и Ременски побараа изземање на Русковска

Нетпрес - 21.07.2020

Доколку не дојде до ново одложување, на денешното рочиште се очекува обвинетите да се произнесат за вина, како и странките да ги дадат своите воведни зборови Во Основниот кривичен суд во Скопје, за денеска е закажано ново судско рочиште за предметот ...

Никој од обвинетите во „Меѓународен сојуз“ не призна вина, Миле Јовановски праша зошто го прават криминалец

А1 On - 21.07.2020

Заменик-претседателката на Меѓународниот сојуз – Јасна Мандиќ, таткото на Бојан Јовановски – Миле Јовановски, асистентката на Јовановски – Кристина Блажевска, пратеничката Фросина Ременски, како и самиот Бојан Јовановски пред судот се изјаснија дека ...

Миле Јовановски: Не разбирам ништо, ме правите криминалец на 60 години

Нетпрес - 21.07.2020

На прашањето дали разбира за што е обвинет, Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, направи мало „шоу“ во судницата на судењето за „Меѓународен сојуз“. „Не разбирам, ништо не е точно, ме правите криминалец на 60 години“, рече ...

Рускоска и Јовановски разменија коментари: Кој е „девијантен криминален ум“, а кое е „девијантно алкохолизирано ...

+инфо - 21.07.2020

Јас кажав дека може да смисли еден девијантен ум, јас не реков кој, појасни Рускоска. Бојан Јовановски се служи со лични квалификации. Тој е обвинет. Мене прво ме направи коруимпиран обвинител, па со ништо не успеа тоа да го докаже и секакви ...

„И на глава да се превртиме веќе е одлучено, се мислев дали да давам одбрана во предметот“, рече Боки за „Меѓународен ...

Нетпрес - 21.07.2020

Бојан Јовановски – Боки 13 ги даваше воведните збори за случајот „Меѓународен Сојуз“ кој денеска почна во Судот. Јовановски рече дека долго размислувал дали да дава одбрана во предметот, бидејќи смета дека веќе е донесена одлуката.

Дедото на Боки 13 бил прв директор на „Шутка”

Слободен Печат - 21.07.2020

Својата одбрана ќе ја дадам во два дела. Во наративен дел и со презентација. Долго размислував дали да дадам своја одбрана, бидејќи искуството што го стекнав во овој суд, јас може да зборам до утре сабајле, онака како што е решено од сабајле така и ...

Му се слоши на Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ одложено

Слободен Печат - 21.07.2020

Судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски, Фросина Ременски, Јасна Мандиќ, Кристина Блажевска и Миле Јовановски е прекинато до петок, бидејќи му се слоши на таткото на Боки 13.

Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз“

360 степени - 21.07.2020

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз“. Барањето за нејзино изземање пред стартот на минатото рочиште го поднесе Фросина Ременски, а потоа во ...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ прекинато, му се слоши на таткото на Боки 13

Р.С.Европа - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски - Боки 13, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ беше прекинато на 30 минути, но се уште не е почнато и нема информации дали ќе продолжи.

Почна „Меѓународен сојуз“, Русковска тврди дека парите завршиле кај Боки 13

Р.С.Европа - 21.07.2020

Имаме докази дека тие пари завршиле кај Бојан Јовановски, а оштетените никогаш не ги побарале парите и никогаш не прашале до каде е проектот, рече денеска обвинителката Вилма Рускоска во образложението на обвинението во случајот „Меѓународен сојуз“.

Рускоска обвини дека хуманитарната организација на Боки 13 работела со лаги

Press24 - 21.07.2020

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз“. Барањето за нејзино изземање пред стартот на минатото рочиште го поднесе Фросина Ременски, а потоа во ...

Со лаги работела хуманитарната организација на Боки 13

Слободен Печат - 21.07.2020

Денеска во основниот Кривичен суд во Скопје се одржа главна расправа за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Русковска: Хуманитарната "Меѓународен сојуз" е резултат на девијантен криминален ум

Сител - 21.07.2020

Со воведни зборови на Обвинителството и одбраната денеска почна судењето за случајот Меѓународен сојуз во кој се обвинети Бојан Јовановски, Фросина Ременски, таткото на Јовановски и уште две лица од хуманитарната организација.

Му се слоши на таткото на Боки 13, прекинато е судењето за „Меѓународен сојуз“

+инфо - 21.07.2020

Како што дознаваме, причина за прекинот е влошената здравствена состојба на таткото на Боки 13, Миле Јовановски. Судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски, Фросина Ременски, Јасна Мандиќ, Кристина Блажевска и Миле ...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ продолжува откако Боки и Ременски побараа изземање на Русковска

360 степени - 21.07.2020

Доколку не дојде до ново одложување, на денешното рочиште се очекува обвинетите да се произнесат за вина, како и странките да ги дадат своите воведни зборови Во Основниот кривичен суд во Скопје, за денеска е закажано ново судско рочиште за предметот ...

Судењето за „Меѓународен Сојуз“ прекинато - му се слоши на таткото на Боки, интервенираше Брзата помош

Press24 - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато на 30 минути, објави ТВ21 . Набрзо дојде и брзата помош која интервенираше.

Денеска треба да продолжи судењето за Меѓународен сојуз на Боки-13

МКД - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан Јовановски – Боки 13.

Втор обид за старт на судскиот процес за случајот „Меѓународен сојуз“ откако Ременски и Јовановски побараа изземање на ...

Слободен Печат - 21.07.2020

Откако Јавниот обвинител Љубомир Јовески се реши да не ја изземе Вила Рускоска денеска се очекува да почнне почетното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“. Судскиот процес започна на 1 јули.

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Опсервер - 21.07.2020

Скопје, 21 јули 2020 () – Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата ...

Боки 13 денес ќе даде изјава пред ОЈО: Што може да открие осудениот во „Рекет“?

Пулс24 - 21.07.2020

Изборите минаа, сега ќе може да се слушне вистината на Боки 13 за највисокото раководство на СДСМ. Откако стартот на судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ од први беше одложено за 21 јули, Јовановски и уште тројца обвинети на шест дена по ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Frontline - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

КРИВИЧЕН СУД: Експратеничката од СДСМ Фросина Ременски и Боки 13 денеска пак заедно за „Меѓународен сојуз“

Денешен - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, експратеничкатана СДСМ Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за ...

Рускоска: Парите од „Меѓународен сојуз” завршиле во куќата на родителите на Боки

24Инфо - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Почна судењето за „Меѓународниот сојуз“, обвинетите не чувствуваат вина

Опсервер - 21.07.2020

Скопје, 21 јули 2020 () – Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ ...

Денеска ново судење за Меѓународниот сојуз на Боки-13

Република - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан Јовановски – Боки 13.

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Либертас - 21.07.2020

Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме точно локациски од вештачењето на телефонот дека завршуваат во куќата на неговите родители, имаме и слика имаме и ...

Ново судско рочиште за „Меѓународен сојуз“

Вечер Прес - 21.07.2020

Ново судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација „Меѓународен сојуз – Скопје“, на Бојан Јовановски – Боки 13. Доколку не дојде до ново одложување, на денешното рочиште се очекува обвинетите да се произнесат за вина, како ...

Судењето за „Меѓународен Сојуз“ прекинато, му се слоши на таткото на Боки, интервенираше брзата помош (ВИДЕО)

4NEWS - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато на 30 минути. Набрзо дојде и брзата помош која интервенираше. Не е познато дали судењето ќе продолжи.

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

4NEWS - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Таткото на Боки 13: Срамно е што ме прават криминалец на 63 години

Локално - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз” завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Бизнис Вести - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

CivilMedia - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Дедото на Боки 13 бил прв директор на „Шутка”

Либертас - 21.07.2020

Aдвокат Сашо Дуковски, бранител на Бојан и Миле Јовановски обвинети во „Рекет 2“ рече дека дедото на Боки 13 бил партизан, работел во полиција и бил прв директор на истражниот затвор „Скопје“ каде внук му моментално е затворен.

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Република - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

„Рекет 2“ продолжува, Рускоска останува застапник на обвинението

Република - 21.07.2020

Откако Јавниот обвинител Љубомир Јовески се реши да не ја изземе Вила Рускоска денеска се очекува да почнне почетното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“, кој важи за продолжение на „Рекет“.

Почна судењето за „Меѓународниот сојуз“, обвинетите не чувствуваат вина

iPortal - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Ново судско рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“

Скопје инфо - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Русковска останува обвинител за случајот “Меѓународен Сојуз”

Вечер Прес - 21.07.2020

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска останува обвинителка во случајот „Меѓународен сојуз“. Барањето за нејзино изземање пред стартот на минатото рочиште го поднесе Фросина Ременски, а потоа во ...

Почна судењето за „Меѓународниот сојуз“, обвинетите не чувствуваат вина

Курир - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Продолжува судењето за „Рекет 2“

24Инфо - 21.07.2020

Денеска се очекува да почне рочиштето за случајот „Меѓународен сојуз“, откако јавниот обвинител Љубомир Јовески се реши да не ја изземе Вила Рускоска. Судскиот процес започна на 1 јули. Во случајот Меѓународен сојуз се обвинети Бојан Јовановски за ...

Боки 13 денеска ќе даде изјава пред ОЈО: Што може да открие осудениот во „Рекет“?

Скопје инфо - 21.07.2020

Изборите минаа, сега ќе може да се слушне вистината на Боки 13 за највисокото раководство на СДСМ. Откако стартот на судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ од први беше одложено за 21 јули, Јовановски и уште тројца обвинети на шест дена по ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Скопје инфо - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

На Миле Јовановски му се слоши, прекинато судењето за „Меѓународен сојуз“

Точка - 21.07.2020

Откако двапати по ред му се слоши на Миле Јовановски, татко на Бојан Јовановски познат како Боки 13, судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ е прекинато. Судијката Софче Гаврилова-Ефремова следното рочиште го закажа за во четврток, кога ќе продолжи ...

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

iPortal - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

На Миле Јовановски му се слоши, прекинато судењето за „Меѓународен сојуз“

Скопје инфо - 21.07.2020

Откако двапати по ред му се слоши на Миле Јовановски, татко на Бојан Јовановски познат како Боки 13, судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ е прекинато. Судијката Софче Гаврилова-Ефремова следното рочиште го закажа за во четврток, кога ќе продолжи ...

Судењето за „Меѓународен Сојуз“ прекинато, му се слоши на таткото на Боки, интервенираше брзата помош (ВИДЕО)

Курир - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато на 30 минути, објавува ТВ 21 . Набрзо дојде и брзата помош која интервенираше.

Прекинато судењето за „Меѓународен сојуз“, продолжува во четврток

4NEWS - 21.07.2020

Судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато поради лоша здравствена состојба на Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски. Иако дојде брза помош, и судот даде пауза од 30 минути, сепак, ситуацијата на Миле Јовановски остана влошена, и поради тоа ...

Рускоска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

еМагазин - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски . Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска , ...

Рускоска: Парите од бизнисмените завршиле до куќата на родителите на Боки

PressingTV - 21.07.2020

Обвинителката Вилма Рускоска рече дека имаат цврсти докази за делата за кои се тератат обвинетите во случајот „Меѓународен сојуз“. Според неа, се е документирано, па и тоа дека парите на бизнисмените завршиле во домот на родителите на Боки.

Ново судско рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ – обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски, Фросина Ременски, Миле ...

Либертас - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и ...

Судење за Меѓународен сојуз: Јовановски и Русковска меѓусебно се обвинија за девијантност

4NEWS - 21.07.2020

Работата на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски е врв на девијантен криминилен ум, смета обвинителката Вилма Русковска. Објаснувајќи го обвинението во судницата рече дека сите обвинети имале своја улога во измамата на двајцата бизнисмени.

Боки 13 до Русковска: Ова девијантно алкохолизирано обвинение- започна „Меѓународен сојуз“

Алфа - 21.07.2020

Ова е девијантно алкохолизирано обвинение, и порача Боки 13 на обвинителката Вилма Русковска, на стартот на судењето за Меѓународен сојуз. Ова дојде откако според зборовите на Јовановски, обвинителката го етикетирала како девијантно криминален ум.

Со Меѓународен сојуз испрани 953.726 евра, Рускоска тврди и за вмешаност на Ременски, но никој не признава вина

4NEWS - 21.07.2020

Проект за изградба на старечки домови, била идејата за која Бојан Јовановски од бизнисмените Силјан Мицевски и Ардијан Амзовски успеал да земе 953.726 евра, преку хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“.

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Бриф - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Почна судењето за „Меѓународниот сојуз“, обвинетите не чувствуваат вина

Бриф - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Миле Јовановски: Не разбирам ништо, ме правите криминалец на 60 години

4NEWS - 21.07.2020

На прашањето дали разбира за што е обвинет, Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, направи мало „шоу“ во судницата на судењето за „Меѓународен сојуз“. „Не разбирам, ништо не е точно, ме правите криминалец на 60 години“, рече Јовановски.

Боки и Ременски тврдат дека се невини, Рускоска вели да формираш хуманитарна организација и да лажеш дека зад неа стои ...

24Инфо - 21.07.2020

Обвинетите во „Рекет 2“ рекоа дека не се виновни за криминал со „Меѓународен сојуз“, а обвинителката Вилма Рускоска, пак, на главната расправа за случајот изјави да формираш хуманитарна организација и да лажеш дека зад неа стои европска хуманитарна ...

Денеска рочиште за случајот „Меѓународен сојуз” во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Боки 13, Фросина Ременски, Миле ...

Бизнис Вести - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз” во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама” и ...

Дали „Меѓународен сојуз“ ќе се претвори во реално шоу како „Рекет“ ?: Сите се невини

Вечер Прес - 21.07.2020

Најпознатиот македонски шоумен, претседател на невладината организација, Бојан Јовановски-Боки 13, изјави дека сите баналности во обвинението ги разбира, но не се чувствува за виновен. И останатите обвинети меѓу кои и екс потпретседателката на СДСМ ...

Боки 13: Сите баналности во обвинението ги разбирам но не се чувствувам за виновен!

Вечер Прес - 21.07.2020

Сите баналности во обвинението ги разбирам но не се чувствувам за виновен. Вака Боки-13 одговори на суд кога го прашаа дали е виновен за делата од обвиненито за невладината организација „Меѓународен сојуз“.

Ременски: Ќе биде подобро ако јавната обвинителка се изземе од предметот

Локално - 21.07.2020

Второобвинетата во случајот „Меѓународен Сојуз“, Фросина Ременски истакна дека ќе ја докаже невиноста во овој случај. Според неа, бизнисмените Силјан Мицевски и Адријан Азмоски, за кои во обвинението се тврди дека биле рекетирани од страна на ...

Таткото на Боки 13 во случајот „Меѓународен сојуз“: Ме правите криминалец на 60 години

Точка - 21.07.2020

Заменик-претседателката на Меѓународниот сојуз – Јасна Мандиќ, таткото на Бојан Јовановски – Миле Јовановски, асистентката на Јовановски – Кристина Блажевска, пратеничката Фросина Ременски, како и самиот Бојан Јовановски пред судот се изјаснија дека ...

Ременски: Мицевски и Амзоски беа поддржувачи на СДСМ, затоа се сретнував со нив

Република - 21.07.2020

Второобвинетата во случајот „Меѓународен сојуз“, поранешната пратеничка Фросина Ременски истакна дека ќе докаже невиност во овој случај, и побара обвинителката Вилма Русковска да биде изземена од случајот.

РУСКОСКА: Силјан Мицевски и Амзоски му дале речиси милион евра на Боки 13 и никогаш не ги побарале парите

Денешен - 21.07.2020

Обвинителката Вилма Рускоска денеска го презентира обвинението во случајот „Меѓународен сојуз“. Во своето излагање, Рускоска тврди дека имаат несоборливи докази за обвинетите за делата за кои се товарат.

Рускоска:  Да формираш хуманитарна организација и да лажеш дека зад неа стои европска хуманитарна организација е дело ...

Либертас - 21.07.2020

Почна судењето за „Меѓународен Сојуз“ во кој обвинети се Бојан Јовановски, Фросина Ременски, Јасна Мандиќ-Ерцеговиќ и Кристина Блажевска. Воведни зборови искажа Вилма Рускоска која што рече дека од почетокот оваа организација е темелена на лаги, за ...

Почна судењето за „Меѓународниот сојуз“, обвинетите не чувствуваат вина

еМагазин - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ , Бојан Јовановски -Боки 13, Фросина Ременски , Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Боки 13 се враќа во судница, закажано ново судско рочиште за Меѓународен сојуз

Локално - 21.07.2020

Денеска во Kривичниот суд во Скопје е закажано ново судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан Јовановски – Боки 13. Првото рочиште на 1 јули беше одложено поради барање за изземање ...

Русковска за предметот „Меѓународен сојуз“: Парите завршиле во куќата на родителите на Јовановски

Мета - 21.07.2020

Судењето за случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски (Боки 13) во која се обвинети Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и Фросина Ременски и Христина Блажеска, за делата „перење на пари“ и ...

Втор обид за почеток на судењето за случајот „Меѓународен сојуз“, меѓу обвиниети се Боки 13 и татко му и Ременски

еМагазин - 21.07.2020

По одложувањето на 1 јули, денеска треба да почне првото рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски (Боки 13), Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска.

Рускоска: Поседуваме докази за парите на бизнисмените, како и од телефонот на Боки

Република - 21.07.2020

Обвинителката Вилма Рускоска рече дека имаат цврсти докази за делата за кои се тератат обвинетите во случајот „Меѓународен сојуз“. Според неа, се е документирано, па и тоа дека парите на бизнисмените завршиле во домот на родителите на Боки.

Боки и одговори на Рускоска: Девијантно алкохолозирано обвининие

24Инфо - 21.07.2020

Бојан Јовановски во воведните зборови од рочиштето за „Рекет 2“ рече дека долго размислувал дали да дава одбрана во предметот, бидејќи смета дека веќе е донесена одлуката. -Својата одбрана ќе ја дадам во два дела. Во наративен дел и со презентација.

Започна судењето за „Меѓународен сојуз“, Рускоска вели дека Боки 13 немал намера да им ги врати парите на бизнисмените

Фактор - 21.07.2020

Денеска стартуваше судскиот процес за случајот „Меѓународен сојуз“, а Вилма Рускоска, обвинителката за организиран криминал и корупција, пред Основниот кривичен суд во воведен збор рече дека има несоборливи докази дека обвинетиот Бојан Јовановски ...

Прекинато судењето за „Меѓународен сојуз“, му се слоши на Миле Јовановски, таткото на Боки 13

Локално - 21.07.2020

Судењето за „Меѓународен сојуз“ беше прекинато за половина час откако брзата помош интервенираше откако му се влоши здравствена состојба на таткото на Боки 13, Миле Јовановски. Обвинителката Вилма Рускоска во воведните зборови рече дека ќе докаже ...

Боки 13 и обвинетите од „Меѓународен Сојуз“: Не се чувствуваме виновни

Точка - 21.07.2020

Денес почна судењето за случајот со „Меѓународен Сојуз“ во кој обвинети се Бојан Јовановски, Фросина Ременски, Јасна Мандиќ-Ерцеговиќ и Кристина Блажевска. Обвинителката Русковска во воведниот збор денес порача дека Основното јавно обвинителство ќе ...

Му се слоши на таткото на Боки 13 на денешното судење, интервенираше брзата помош

Фактор - 21.07.2020

Поради пад на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ беше прекинато 30 минути, а истовремено интервенираше и брзата помош. Ваквата ситуација следуваше откако обвинителката Вилма ...

Русковска: Случајот „Меѓународен сојуз“ е врв на криминален девијантен ум

Локално - 21.07.2020

Денеска во Kривичниот суд во Скопје се одржува новото судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан Јовановски – Боки 13. „Хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“ била формирана ...

Боки за Рускоска: Ова е девијантно алкохолизирано обвинение

Република - 21.07.2020

Бојан Јовановски во своето излагање се обрати кон обвинителката Вилма Рускоска. Истакна дека ова се прави лично против него, посегнувајќи по негови блиски и оти судот има двојни аршини. Можам да зборувам што сакам, но онака како што решиле на ...

Ново судско рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“

Опсервер - 21.07.2020

Скопје, 21 јули 2020 () – Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржи рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за ...

Почна судењето за „Меѓународниот сојуз“, изземањето на Рускоска одбиено од државниот јавен обвинител, обвинетите не ...

Frontline - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

„Рекет 2″ се прекина, на таткото на Боки му се слоши

Република - 21.07.2020

Судењето на „Рекет 2“ се прекина откако на Миле Јовановски му се слоши. Тој почна да повраќа и судијката беше принудена да го одложи за во четврток. Поради лошата состојба надвор чекаше возило на Итната помош.

Миле Јовановски: Ме правите криминалец на 60 години

Курир - 21.07.2020

Во Кривичниот суд денеска започна судењето за предметот познат како „Меѓународен сојуз“ во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, неговиот татко Миле Јовановски и екс пратеничката Фросина Ременски.

Дедото на Боки 13 бил прв директор на „Шутка”

24Инфо - 21.07.2020

Aдвокат Сашо Дуковски, бранител на Бојан и Миле Јовановски обвинети во „Рекет 2“ рече дека дедото на Боки 13 бил партизан, работел во полиција и бил прв директор на истражниот затвор „Скопје“ каде внук му моментално е затворен.

Русковска: Постојат докази дека парите Јовановски што ги добивал, завршувале во куќата на неговите родители

Локално - 21.07.2020

„Имаме доста материјални докази, кои произлегоа од вештачењето на телефонот на Бојан Јовановски, изјави Обвинителката во случајот „Меѓународен сојуз“, Вилма Русковска. Таа изјави дека за овој случај поседуваат цврсти докази иако во неколку ситуации ...

Рускоска: Имаме докази дека Боки зел околу милион евра од Мицевски и Амзоски

Република - 21.07.2020

Обвинителската Вилма Рускоска денеска го презентираше обвинението во случајот Меѓународен сојуз. Таа тврди дека имаат несоборливи докази за обвинетите за делата за кои се теретат. Рускоска вели дека да се формира невладина организација е хумано ...

Продолжува судењето за Меѓународен сојуз на Бојан Јовановски

Тера - 21.07.2020

Судското рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје на Бојан Јовановски, денеска одржувва во Основниот суд во Скопје. Предвидено е обвинетите Јовановски, заменик-претседателката на Меѓународниот сојуз ...

(ВИДЕО) Му се слоши на таткото на Боки 13, судењето за „Меѓународен сојуз“ прекинато

Либертас - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато на 30 минути, објави ТВ 21 . Во случајот обвинети се и Бојан Јовановски, професорката Фросина Ременски, ...

(Видео) Прекинато судењето за „Рекет 2“, му се слоши на таткото на Боки, интервенираше брзата помош

24Инфо - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато на 30 минути. Набрзо дојде и брзата помош која интервенираше, објави ТВ 21.

Таткото на Боки ѝ се нафрли на Рускоска: Не дозволувам да 63 години да ме правите криминалец

Република - 21.07.2020

Миле Јовановски на денешното рочиште ѝ се нафрли на обвинителката Рускоска. Откако судијката Ефремова – Гаврилова го праша дали разбира зошто е обвинет тој се обрати кон Рускоска. Не го разбирам обвинението и не знам зошто сум обвинет.

Стартува судењето за Меѓународниот сојуз, на обвинителна клупа Боки 13 и Ременски

Курир - 21.07.2020

По одложувањето на 1 јули, денеска треба да се одржи судското рочиште за случајот со невладината организација Меѓународниот сојуз, основана од Бојан Јовановски-Боки 13, преку која, како што пишува во обвинението, биле измамени бизнисмен за наводни ...

Ременски тврди дека е валкана игра: Продолжува судењето за Меѓународен сојуз

Фактор - 21.07.2020

Поранешната пратеничка и министерка Фросина Ременски сподели пред дваесетина минути на фејсбук нејзино интервју во кое вели дека ги знае сите актери на валканата конструкција против неа. Таа денеска е на судско рочиште.

Судењето за „Меѓународен сојуз“ прекинато откако му се слоши на Миле Јовановски

Н.Македонија - 21.07.2020

Откако во два наврата му се слоши на Миле Јовановски, татко на Бојан Јовановски познат како Боки 13, судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ е прекинато. Судијката Софче Гаврилова-Ефремова следното рочиште го закажа за четврток, кога ќе продолжи ...

Миле Јовановски за „Меѓународен сојуз“: Ме правите криминалец на 60 години

Н.Македонија - 21.07.2020

Заменик-претседателката на Меѓународниот сојуз – Јасна Мандиќ, таткото на Бојан Јовановски – Миле Јовановски, асистентката на Јовановски – Кристина Блажевска, пратеничката Фросина Ременски, како и самиот Бојан Јовановски пред судот се изјаснија дека ...

Обвинетите во „Меѓународен сојуз“ не чувствуваат вина

Н.Македонија - 21.07.2020

Четворицата обвинети истакнаа дека не чувствуваат вина на денешното рочиште за „Меѓународен сојуз“. Првообвинетиот Бојан Јовановски познат како Боки-13, одговори дека „не ги разбира баналностите во обвинението, но не се чувствува за виновен“, на ...

Продолжува судењето за Меѓународен сојуз на Бојан Јовановски

Н.Македонија - 21.07.2020

Судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан Јовановски денеска треба да се одржи во Основниот суд во Скопје. Предвидено е обвинетите Јовановски, заменик-претседателката на ...

Таткото на Боки 13 не разбира за што е обвинет

Expres - 21.07.2020

Таткото на Боки 13 Миле Јовановски на денешното рочиште за криминалот во невладината “Меѓународен сојуз” не разбира за што е обвинет а на денешното рочиште влезе во конфликт со обвинителката Рускоска.

Русковска тврди дека парите од МЕЃУНАРОДЕН СОЈУЗ завршиле кај Боки 13

Вечер - 21.07.2020

Имаме докази дека тие пари завршиле кај Бојан Јовановски, а оштетените никогаш не ги побарале парите и никогаш не прашале до каде е проектот, рече денеска обвинителката Вилма Рускоска во образложението на обвинението во случајот „Меѓународен сојуз“.

Боки 13 кон Рускоска: Ова е ДЕВИЈАНТНО АЛКОХОЛИЗИРАНО ОБВИНЕНИЕ

Вечер - 21.07.2020

Бојан Јовановски во своето излагање се обрати кон обвинителката Вилма Рускоска. Истакна дека ова се прави лично против него, посегнувајќи по негови блиски и оти судот има двојни аршини. Можам да зборувам што сакам, но онака како што решиле на ...

Таткото на Боки и се нафрли на Рускоска: НЕ ДОЗВОЛУВАМ НА 63 ДА МЕ ПРАВИТЕ КРИМИНАЛЕЦ

Вечер - 21.07.2020

Тензично на денешното рочиште за Меѓународниот сојуз. Таткото на Боки 13, Миле Јовановски и се нафрли на Обвинителката Рускоска. Откако судијката Ефремова-Гаврилова го праша дали разбира зошто е обвинет тој се обрати кон Рускоска.

Дедото на Боки 13 бил прв директор на затворот во Шутка, каде што тој е сега во притвор

Мак. Весник - 21.07.2020

Дедото на првообвинетиот за измамата со Меѓународниот сојуз Бојан Јовановски-Боки 13 бил партизан, работел во полиција и бил прв директор на истражниот затвор „Скопје“ во Шутка, каде што е Боки 13 е во притвор една година.

Кој ќе одговара за „Меѓународниот сојуз“ на Боки 13!?

Expres - 21.07.2020

На второто рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз на Боки 13, треба да се произнесат Бојан Јовановски, заменик-претседателката на Меѓународниот сојуз Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ, Фросина Ременски, асистентката ...

Ременски: Мицевски и Амзоски беа поддржувачи на СДСМ, затоа со нив сум имала средби

Мак. Весник - 21.07.2020

– Двајцата се поддржувачи на мојата политичка партија од која што сум дел, и средбите со нив биле на друго ниво, а не во врска со оваа организација – вели Ременски, пренесува ТВ21 . Второобвинетата Ременски рече дека ќе докаже невиност во овој ...

Русковска тврди дека парите на бизнисмените завршиле во куќата на родителите од Боки 13

Скопје1 - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Русковска: Обвинителството има несобирливи докази дека Боки 13 преку „Меѓународен Сојуз“ зел милион евра

Мак. Весник - 21.07.2020

Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска пред Основниот кривичен суд денеска во воведен збор на судењето за големата измама со Меѓународниот сојуз на обвинетиот за измама и перење пари Бојан Јовановски-Боки 13, кажа дека има ...

СУДЕЊЕТО ПРЕКИНАТО, МУ СЕ СЛОШИ НА ТАТКОТО НА БОКИ 13 - Интервенираше Брза помош (ВИДЕО)

Вечер - 21.07.2020

Судењето за Меѓународниот сојуз, познато како Рекет 2 беше прекинато 30 минути поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, објави ТВ 21 Набрзо дојде и брзата помош која интервенираше, а не е познато ...

Почнува судењето за Меѓународниот сојуз - БОКИ 13 И РЕМЕНСКИ НА ОБВИНИТЕЛНА КЛУПА

Вечер - 21.07.2020

По одложувањето на 1 јули, денеска треба да се одржи судското рочиште за случајот со невладината организација Меѓународниот сојуз, основана од Бојан Јовановски-Боки 13, преку која, како што пишува во обвинението, биле измамени бизнисмен за наводни ...

ХАОС ВО СУДНИЦА: Му се слоши на таткото на Боки, интервенираше брзата помош (ВИДЕО)

Магазин - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато на 30 минути. Набрзо дојде и брзата помош која интервенираше.

Му се слоши на таткото на Боки 13 – прекинато судењето за Меѓународен сојуз

Expres - 21.07.2020

Судењето за „Меѓународен сојуз“ било прекинато откако му се слошило на таткото на прбвообвинертиот, Бојан Јовановски. ПОоловина час откако започна , на Миле Јовановски му се слошило. Тој е еден од обвинетите, покрај синот Боки 13, заедно со Фросина ...

(ВИДЕО) Судењето за „Меѓународен Сојуз“ прекинато, му се слоши на таткото на Боки

Скопје1 - 21.07.2020

Поради влошување на здравствената состојба на таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, судењето за „Меѓународен сојуз“ е прекинато на 30 минути, објави ТВ 21. Набрзо дојде и брзата помош која интервенираше.

Почна судењето за „Меѓународниот сојуз“, обвинетите не чувствуваат вина

MakPress - 21.07.2020

Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

MakPress - 21.07.2020

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од страна на Лилјана Тодоровска и земени веднаш од обвинетата Кристина Блажевска, имаме ...

Одбиено барањето за иземање на обвинителката Русковска во случајот Меѓународен сојуз

Press24 - 20.07.2020

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовевски го одбил барањето на одбараната на обвинетата Фросина Ременски за иземање на обвинителката Вилма Русковска во случајот Меѓународен сојуз, дознава „ Економски Лидер “.

Парадокс: И дефинитивно, караоке партнерката на Боки 13 ќе го тужи истиот и во „Меѓународен сојуз“

Курир - 20.07.2020

Вилма Рускоска, караоке партнетката на Бојан Јовановски, алијас Боки 13, останува обвинител во случајот „Меѓународен сојуз“. Познавачите на состојбите ова го толкуваат како продолжение на јавно обелоденетата Заева ТРАС-ТРАС преакса во судството и ...

Боки 13 утре ќе даде изјава пред ОЈО: Што може да открие осудениот во „Рекет“?

Курир - 20.07.2020

Изборите минаа, сега ќе може да се слушне вистината на Боки 13 за највисокото раководство на СДСМ. Откако стартот на судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ од први беше одложено за 21 јули, Јовановски и уште тројца обвинети на шест дена по ...

Одбиено барањето за иземање на обвинителката Русковска во случајот Меѓународен сојуз

Република - 20.07.2020

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовевски го одбил барањето на одбараната на обвинетата Фросина Ременски за иземање на обвинителката Вилма Русковска во случајот Меѓународен сојуз, дознава „ Економски Лидер “.

Изборите минаа, Боки 13 се враќа во судница

Алфа - 20.07.2020

Изборите минаа, сега ќе може да се слушне вистината на Боки 13 за највисокото раководство на СДСМ. Откако стартот на судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ од први беше одложено за 21 јули, Јовановски и уште тројца обвинети на шест дена по ...

Почнува судењето за „Меѓународен сојуз“, Јовески не се откажа од Рускоска

PressingTV - 20.07.2020

Откако Јавниот обвинител Љубомир Јовески се реши да не ја изземе Вила Рускоска денеска се очекува да почнне почетното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“, кој важи за продолжение на „Рекет“.

Русковска останува на предметот „Меѓународен сојуз“ на Боки 13

Expres - 20.07.2020

Уште минатата недела, Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовевски го одбил барањето на одбараната на обвинетата Фросина Ременски за иземање на обвинителката Вилма Русковска во случајот Меѓународен сојуз, дознава „Економски Лидер“.