TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово- можно решение за царинските печати

Р.С.Европа - 14.08.2011

За време на наредната рунда преговори меѓу Белград и Приштина би можело да се најде решение за царинските печати, но не и за делувањето на косовските цариници на премините Брњак и Јариње, пишува ...

ЕУ подготвува план за Северно Косово

Вечер - 14.08.2011

"Нашите меѓународни пријатели сметаат дека е невозможна мисија да се интегрира северот после 12 години. Со цел избегнување оружен судир, како најдобро можно решение, тие сметаат дека е давање ...

Стефановиќ - Србија нема да разговара за автономија на северно Косово

Inpress - 14.08.2011

Белград, 14. август 2011 (ИНПРЕС) Белград нема намера да дискутира со Приштина можноста за давање на автономија на северниот дел на Косово, изјави шефот на српската делегација на преговорите Борислав ...

Белград не преговарал за автономија на северот од Косово

Р.С.Европа - 13.08.2011

Шефот на преговарачкиот тим на владата на Србија во преговорите со Косово, Борислав Стефановиќ изјави денеска дека преставниците од Белград во ниту еден момент не преговарале со преставници на ЕУ, за ...

ЕУ подготвува „субстенцијална автономија“ за србите во Косово

Телма - 13.08.2011

Во Европската унија подготвуваат план за северот на Косово, според кој српските општини би имале еден заеднички механизам со помош на кој самите ќе одлучуваат, а би добиле и степен на финансиска ...

Белград купува време во битката која забрзано ја губи

Идивиди - 13.08.2011

Следниот албански чекор во јужната српска покраина е преземање на целосна контрола над институциите на северот на покраината Фактот дека во вторникот попладне беше одложено изјаснувањето на ...

Коха диторе: ЕУ подготвува план за северно Косово

Алфа - 13.08.2011

Во Европската унија подготвуваат план за северот на Косово, според кој српските општини би имале еден заеднички механизам со помош на кој самите ќе одлучуваат, а би добиле и степен на финансиска ...

Кофа диторе: ЕУ подготвува план за северно Косово

Дневник - 13.08.2011

Во Европската унија подготвуваат план за северот на Косово, според кој српските општини би имале еден заеднички механизам со помош на кој самите ќе одлучуваат, а би добиле и степен на финансиска ...

Коха диторе: ЕУ подготвува план за северно Косово

Сител - 13.08.2011

Во Европската унија подготвуваат план за северот на Косово, според кој српските општини би имале еден заеднички механизам со помош на кој самите ќе одлучуваат, а би добиле и степен на финансиска ...

Коха диторе: ЕУ подготвува план за северно Косово

МРТ - 13.08.2011

Во Европската унија подготвуваат план за северот на Косово, според кој српските општини би имале еден заеднички механизам со помош на кој самите ќе одлучуваат, а би добиле и степен на финансиска ...

Економијата на северно Косово пред колапс

Нетпрес - 12.08.2011

Началникот на косовско-митровскиот округ, Раденко Недељковиќ предупреди дека северот на Косово практично е херметички затворен, затоа што КФОР, кој административните премини Јариње и Брњак ги ...

Косовскиот север се пали како барут

Дневник - 11.08.2011

Полека со автомобил ја напуштаме Приштина слевајќи се во сообраќајниот метеж во пеколни услови за возење. Температурата е 34 Целзиусови степени, а патот од косовскиот главен град кон Митровица е ...

Косовските Срби поделени околу договорот со КФОР

SETimes - 11.08.2011

Според извештаите, се симнуваат барикадите на северот, но косовските Срби и понатаму се претпазливи. Игор Јовановиќ за Southeast European Times во Белград -- 10.08.11 Косовските Срби ги отстранија ...

Стефановиќ: Кризата е завршена, влегуваме во дијалог

Кајгана - 11.08.2011

Кризата е завршена, влегуваме во дијалог со Брисел. Верувам дека ќе успееме да го решиме проблемот со царинските печати, иако тоа е сосем одвоено прашање од административните премини.

Стефановиќ: Заврши кризата на северот на Косово

Кајгана - 11.08.2011

Борислав Стефановиќ, шефот на преговарачкиот тим на Србија во преговорите со Косово рече дека кризата на сверот на Косово е завршена и дека српската страна доби гаранции од меѓународната заедница ...

Сурои: Лажна победа на Приштина

Н.Македонија - 11.08.2011

Во септември ќе почнат длабоки политички преговори, кои ќе се однесуваат на територијата на Косово и на неговиот уставен поредок, тврди косовскиот публицист Словенчки војници од КФОР пред српска ...

Стефановиќ: Заврши кризата на северот на Косово

Точка - 11.08.2011

Кризата на северот на Косово е завршена, рекол шефот на белградскиот преговарачки тим Борислав Стефановиќ, нагласувајќи дека не може да се дозволи Приштина да воспостави свои институции на северот, ...

Стефановиќ: Заврши кризата на северот на Косово

Нетпрес - 11.08.2011

Кризата на северот на Косово е завршена, рекол шефот на белградскиот преговарачки тим Борислав Стефановиќ, нагласувајќи дека не може да се дозволи Приштина да воспостави свои институции на северот, ...

Тачи - Ќе ги исполниме договорот

Inpress - 11.08.2011

Приштина, 11. август 2011 (ИНПРЕС) Владата на Косово ќе го исполни до последната точка договорот со КФОР за решавање на кризата во северниот дел на земјата, изјави премиерот на Косово Хашим Тачи.

Се нормализира состојбата на северот на Косово

Deutsche Welle - 10.08.2011

Локалните Срби од неколку косовски општини почнаа да ги отстрануваат барикадите од патиштата кон граничните премини. Сообраќајот се одвива нормално.

Косово-остануваат барикадите во Рудари

Р.С.Европа - 10.08.2011

Србите ќе останат на барикадите во Рудари до исполнувањето на барањата да се врати состојбата на премините Брњак и Јариње како што беше пред 25 јули, изјави претседателот на општината Косовска ...

Косовските Срби ги отстрануваат барикадите на патиштата

Утрински - 10.08.2011

Србите од Северно Косово ги отстранија барикадите на патиштата, што беа поставени пред повеќе од две недели на патот во градот Лепосавиќ.

Отстранети блокадите кај Лепосавиќ

Алфа - 10.08.2011

Доцна синоќа се отстранети блокадите кои беа поставени во Лепосавиќ, на патот кој води до административниот премин Јариње.

На премините Брњак и Јариње нема косовски цариници

Дневник - 10.08.2011

На административните пунктови Брњак и Јариње нема службеницина царината на Косово ниту на ЕУЛЕКС, објави денеска приштинскиот весник „Коха диторе“.

На премините Брњак и Јариње нема царинарници

Алфа - 10.08.2011

На административните пунктови Брњак и Јариње нема службеници на царината на Косово ниту на ЕУЛЕКС, објави денеска приштинскиот весник „Коха диторе“.

Косовските Срби ги отстрануваат барикадите на патиштата

Дневник - 10.08.2011

Србите од Северно Косово ги отстранија барикадите на патиштата, што беа поставени пред повеќе од две недели на патот во градот Лепосавиќ.

Тачи: Ќе го почитуваме договорот до последната точка

Дневник - 10.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека косовската Влада целосно и до последната точка ќе го испочитува договорот со КФОР за решавање на кризата во северно Косово.

Србите ги отстрануваат барикадите во северно Косово

+инфо - 10.08.2011

Барикадите што беа поставени во Лепосавиќ на патот што води кон административниот премин Јариње се отстранети синоќа, пишува “Танјуг”.

На Јариње и Брњак нема косовски цариници

+инфо - 10.08.2011

На административните пунктови Брњак и Јариње нема службеници на царината на Косово, ниту на ЕУЛЕКС, објави денеска приштинскиот весник „Коха диторе“.

Хашим Тачи: Ќе го почитуваме договорот до последната точка

+инфо - 10.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека косовската влада целосно и до последната точка ќе го испочитува договорот со КФОР за решавање на кризата во северно Косово.

На премините Брњак и Јариње нема царинарници

Сител - 10.08.2011

а административните пунктови Брњак и Јариње нема службеници на царината на Косово ниту на ЕУЛЕКС, објави денеска приштинскиот весник „Коха диторе“.

На Брњак и Јариње нема царинарници

Кирилица - 10.08.2011

На административните пунктови Брњак и Јариње нема службеници на царината на Косово ниту на ЕУЛЕКС, објави денеска приштинскиот весник „Коха диторе“ Весникот повикувајќи се на извори од КФОР посочува ...

Косовските Срби ги отстрануваат барикадите на патиштата

Сител - 10.08.2011

Србите од Северно Косово ги отстранија барикадите на патиштата, што беа поставени пред повеќе од две недели на патот во градот Лепосавиќ.

Косовските Срби ги отстрануваат барикадите на патиштата

МРТ - 10.08.2011

Србите од Северно Косово ги отстранија барикадите на патиштата, што беа поставени пред повеќе од две недели на патот во градот Лепосавиќ.

На премините Брњак и Јариње нема царинарници

МРТ - 10.08.2011

На административните пунктови Брњак и Јариње нема службеници на царината на Косово ниту на ЕУЛЕКС, објави денеска приштинскиот весник „Коха диторе“.

Отстранети барикадите на Јариње

Точка - 10.08.2011

Барикадите кои беа поставени во Лепосавиќ на патот кој води кој административниот преми Јариње се отстранети доцна вечерта, пишува “Танјуг“, пренесува Нетпрес.

Отстранети барикадите на Јариње

Нетпрес - 10.08.2011

Барикадите кои беа поставени во Лепосавиќ на патот кој води кој административниот преми Јариње се отстранети доцна вечерта, пишува “Танјуг“, пренесува Нетпрес.

Отстранети барикадите на Јариње

Канал 77 - 10.08.2011

Барикадите кои беа поставени во Лепосавиќ на патот кој води кој административниот преми Јариње се отстранети доцна вечерта, пишува “Танјуг”.

Отстранета барикадата кај селото Зупче

Нетпрес - 10.08.2011

Србите од Зубин Поток ги тргнаа барикадите кај местото Зупче, што на овој пат кон административниот премин Брњак е поставена пред повеќе од една недела, јавува “Танјуг“.

Србите во Косово ги повлекуваат барикадите

Курир - 10.08.2011

Барикадите на патиштата, што беа поставени пред повеќе од две недели на патот во градот Лепосавиќ, започнаа да се отстрануваат од страна на Србите од северниот дел на Косово.

На премините Брњак и Јариње нема царинарници

Sky - 10.08.2011

На административните пунктови Брњак и Јариње нема службеници на царината на Косово ниту на ЕУЛЕКС, објави денеска приштинскиот весник „Коха диторе“.

Ветон Сурои - Ова е лажна победа за Приштина

Inpress - 10.08.2011

Приштина, 10. август 2011 (ИНПРЕС) Настаните во северниот дел на Косово се „лажна победа" за државните институции во Приштина.

Косовските Срби одлучуваат за барикадите

Deutsche Welle - 09.08.2011

На состанок во Лепосавиќ на кој ќе присуствуваат сите претставници на Србите на Косово ќе се одлучува за договорот со КФОР и за подигање на барикадите кои веќе 15 дена ги блокираат патиштата.

„Нашата држава е Србија!“

Deutsche Welle - 09.08.2011

Србите од Косово се спротивставуваа на договорот меѓу КФОР и раководството на Србија од Белград. Зошто? Еве што велат во северниот, доминатно со Срби населен дел на Косово.

Србиja и Косово ќе ги обноват преговорите

Р.С.Европа - 09.08.2011

Главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ изјави дека на 5 идниот месец Србија и Косово ќе ги обноват преговорите кои беа прекинати во јули, кога Србија одби да дозволи транзит на косовски ...

Косово- нема одлука за барикадите

Р.С.Европа - 09.08.2011

Лидерите на Србите од северно Косово соопштија дека нема да ги симнат барикадите на патиштата, откако не успеаја да решат дали да ја поддржат спогодбата меѓу Белград и Приштина за надминување на ...

Белград смета дека косовските Срби денеска испратија „лоша порака“

Р.С.Европа - 09.08.2011

Српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ смета дека косовските Срби денеска испратија „лоша порака“ со решението да ја одложат одлуката за симнување на барикадите по патиштата во северно Косово, ...

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите во брисел

Телма - 09.08.2011

Србија и Косово ќе ги обноват преговорите на 5 септември, изјави главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ. Преговорите, кои се водат со помош на ЕУ од март, беа прекинати во јули, кога ...

Србиja и Косово ќе ги обноват преговорите под покровителство на ЕУ

Утрински - 09.08.2011

Србија и Косово ќе ги обноват преговорите на 5 септември, изјави главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ. Преговорите, кои се водат со помош на ЕУ од март, беа прекинати во јули, кога ...

Можен е специјален статус за општините во северно Косово

Дневник - 09.08.2011

Меѓународната заедница би можела да се согласи општините Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан, во кои живее претежно српско население, да добијат специјален статус, пишува приштинскиот весник „Коха ...

Хоџај: Не се откажуваме од дијалогот со Белград

Дневник - 09.08.2011

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај изјави дека регионот не се наоѓа пред нови судири и дека Приштина не се откажува од дијалогот со Белград.

ЕУ сака продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина кон средината на септември

Дневник - 09.08.2011

Европската унија е задоволна од спогодбата меѓу Белград и Приштина со КФОР за привремено смирување на кризата на северот на Косово и дава потполна доверба на делувањето на КФОР за спогодбата да се ...

Србија и Косово на 5 септември ќе ги обноват преговорите

Дневник - 09.08.2011

Србија и Косово ќе ги обноват преговорите на 5 септември, изјави главниот преговарач на Белград, Борислав Стефановиќ. Преговорите што се водат со помош на ЕУ од март беа прекинати во јули кога Србија ...

Србите на Косово ќе се произнесат за договорот со Кфор

Кајгана - 09.08.2011

Општинските советници на четирите српски општини на северот на Косово денеска ќе го разгледаат привремениот договор, кој српската влада го усогласи со претставниците на Кфор за надминување на кризата ...

Србиja и Косово ќе ги обноват преговорите под покровителство на ЕУ

Алфа - 09.08.2011

Србија и Косово ќе ги обноват преговорите на 5 септември, изјави главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ. Преговорите, кои се водат со помош на ЕУ од март, беа прекинати во јули, кога ...

Србиja и Косово ќе ги обноват преговорите под покровителство на ЕУ

Идивиди - 09.08.2011

Белград, 9 август 2011 (МИА) - Србија и Косово ќе ги обноват преговорите на 5 септември, изјави главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ.

Стефановиќ: Очекувам дијалогот да продолжи

Кајгана - 09.08.2011

Шефот на преговарачкиот тим на Белград во дијалогот со Приштина, Борислав Стефановиќ очекува дека преговорите помеѓу Србија и Косово ќе продолжат на 5. септември во Брисел.

Ќе бидат ли тргнати барикадите на Косово?

Алфа - 09.08.2011

Лидерите на четирите српски општини од северот на Косово, денеска на заедничка седница одлучуваат дали ќе го прифатат договорот склучен меѓу преговарачкиот тим на српската влада и КФОР, односно дали ...

Специјален статус за српските општини на Косово?

Н.Македонија - 09.08.2011

Меѓународната заедница би можела да се согласи за специјален статус на општините Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан, кои се во северниот дел од Косово, и во кои живее претежно српско население, пишува ...

Сурои: Лажна победа на Приштина

Дневник - 09.08.2011

Приштинскиот публицист Ветон Сурои оцени дека развојот на настаните во северно Косово претставуваат „лажна победа“ на косовските институции и оти тиа „имаат причина за загриженост“, бидејќи според ...

Косовските Срби одлучуваат за барикадите

+инфо - 09.08.2011

Лидерите на четирите српски општини од северот на Косово, денеска на заедничка седница одлучуваат дали ќе го прифатат договорот склучен меѓу преговарачкиот тим на српската влада и КФОР, односно дали ...

Остануваат барикадите на северот на Косово

+инфо - 09.08.2011

Лидерите на Србите од северно Косово соопштија дека нема да ги симнат барикадите на патиштата, откако не успеаја да решат дали да ја поддржат спогодбата меѓу Белград и Приштина за надминување на ...

Според Белград косовските Срби испратиле „лоша порака“

+инфо - 09.08.2011

Српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ смета дека косовските Срби денеска испратија „лоша порака“ со решението да ја одложат одлуката за симнување на барикадите по патиштата во северно Косово, ...

Србиja и Косово ќе ги обноват преговорите под покровителство на ЕУ

Сител - 09.08.2011

Србија и Косово ќе ги обноват преговорите на 5 септември, изјави главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ. Преговорите, кои се водат со помош на ЕУ од март, беа прекинати во јули, кога ...

Пропадна состанокот на српските власти во северниот дел на Косово

Канал5 - 09.08.2011

Блокадите на граничните премини во северниот дел на Косово остануваат уште неодредено време - пропадна состанокот на четирите српски општини од тој дел на Косово затоа што не се појавил ...

Србиja и Косово ќе ги обноват преговорите

Кирилица - 09.08.2011

Србија и Косово ќе ги обноват преговорите на 5 септември, изјави главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ Преговорите, кои се водат со помош на ЕУ од март, беа прекинати во јули, кога ...

Србиja и Косово ќе ги обноват преговорите под покровителство на ЕУ

МРТ - 09.08.2011

Србија и Косово ќе ги обноват преговорите на 5 септември, изјави главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ. Преговорите, кои се водат со помош на ЕУ од март, беа прекинати во јули, кога ...

Косовските Срби ја одложија одлуката дали да ја прифатат спогодбата

МРТ - 09.08.2011

Српските лидери во Северно Косово соопштија дека нема да ги симнат барикадите од по патиштата, откако не успеаја да решат дали да ја поддржат спогодбата меѓу Белград и Приштина за надминување на ...

Хашим Тачи е крадец, кој краде од сопствениот народ

Вечер - 09.08.2011

Неразвиеното стопанство, невработеноста и корумпираните политичари се поголем проблем за Косово од прашањето на статусот.

Србите денеска ќе ги отстранат барикадите?

Точка - 09.08.2011

Состанокот на сите четири српски општини на северот на Косово ќе се одржи денеска во Лепосавиќ, а не него ќе се разгледува привремениот договор кој спрската влада го постигна со претставниците на ...

Во септември продолжуваат преговорите меѓу Белград и Приштина

Курир - 09.08.2011

Главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ изјави дека Косово и Србија ќе ги обноват преговорите на 5 септември.

Србите денеска ќе ги отстранат барикадите?

Нетпрес - 09.08.2011

Состанокот на сите четири српски општини на северот на Косово ќе се одржи денеска во Лепосавиќ, а не него ќе се разгледува привремениот договор кој спрската влада го постигна со претставниците на ...

Пропадна состанокот на српските власти во северниот дел на Косово

Sky - 09.08.2011

Блокадите на граничните премини во северниот дел на Косово остануваат уште неодредено време - пропадна состанокот на четирите српски општини од тој дел на Косово затоа што не се појавил ...

Србија и Косово ќе ги обноват преговорите под покровителство на ЕУ

Inpress - 09.08.2011

Белград, 9. август 2011 (ИНПРЕС) Србија и Косово ќе ги обноват преговорите на 5 септември, изјави главниот преговарач на Белград Борислав Стефановиќ .

Барикадите сепак остануваат!?

Deutsche Welle - 08.08.2011

И покрај постигнатиот договор со српскиот претседател Борис Тадиќ да се прифати понуденото решение од КФОР за окончување на кризата на северот на Косово, косовските Срби и во текот на ноќта останаа ...

Тадиќ се сретна со претставници на Србите од северно Косово

Р.С.Европа - 08.08.2011

На состанокот на претставниците на Србите од северниот дел на Косово и српскиот претседател Борис Тадиќ, синоќа во Белград било договорено да се продолжи со соработката со меѓународната заедница, но ...

Србите од Косово и Србија треба меѓусебно да си помагаат

Р.С.Европа - 08.08.2011

Србија е секогаш зад нас и не подржува во она што го правиме, а наша обврска е да бидеме со нашата држава и тогаш кога не ни се допаѓа нешто, да ја подржуваме, бидејќи тоа е од заеднички интерес, им ...

ЕУ -Да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина

Р.С.Европа - 08.08.2011

Европската унија е задоволна од спогодбата меѓу Белград и Приштина со КФОР за привремено смирување на кризата на северот на Косово и дава потполна доверба на делувањето на КФОР за спогодбата да се ...

Свет - Косово и Србија постигнаа привремена спогодба

Вест - 08.08.2011

КОСОВО, 8 август (РОЈТЕРС) - Косово и Србија во петокот соопштија дека постигнале привремена спогодба да се смират тензиите во северниот дел на Косово и да им се дозволи на силите на НАТО да ...

Ние сме за отворање на границите на Косово, но без поделба

Идивиди - 08.08.2011

Прага, 7 август 2011 (МИА) - Премиерот на Косово, Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека со одлуката на Република Косово за реципроцитет со Србија се постигнати три цели: ...

Србите од Косово и Тадиќ се согласија за спроведување на договорот со КФОР

Алфа - 08.08.2011

Претставниците на Србите од северот на Косово се согласија со претседателот на Србија Борис Тадиќ дека ќе работат на спроведување на договорот постигнат со КФОР, за решавање на кризата на северот на ...

Србите договориле спроведување на договорот за северот на Косово со Тадиќ

Кајгана - 08.08.2011

Претставниците на Србите од северот на Косово се договориле со Претседателот на Србија Борис Тадиќ дека ќе работат на спроведување на договорот постигнат со КФОР, за решавање на кризата на северот на ...

Тачи: Отворање на косовските граници, но без поделба

Н.Македонија - 08.08.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека со одлуката на Косово за реципроцитет со Србија се постигнати целосно почитување на реципроцитетот, прекин на шверцот на стока и воспоставување контрола на ...

„Коха диторе“: Можен специјален статус за три општини во северно Косово

Дневник - 08.08.2011

Приштинскиот весник Коха Диторе објави дека меѓународната заедница би можела да се согласи со специјален статус на општините Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан кои се во северниот дел од Косово и во кои ...

Тадиќ се сретна со претставници на косовските Срби

+инфо - 08.08.2011

На состанокот на претставниците на Србите од северниот дел на Косово и српскиот претседател Борис Тадиќ, синоќа во Белград било договорено да се продолжи со соработката со меѓународната заедница, но ...

Србите од северно Косово под притисок за да прекинат со протести

+инфо - 08.08.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ го зголеми притисокот врз косовските Срби и доби ветување од нив дека ќе го почитуваат договорот со НАТО за намалување на тензиите.

Три општини во северно Косово ќе добијат специјален статус?

+инфо - 08.08.2011

Приштинскиот весник „Коха диторе” објави дека меѓународната заедница би можела да се согласи со специјален статус на општините Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан, кои се во северниот дел од Косово и во ...

Косовските Срби се под притисок од Белград за да прекинат со протестот

Сител - 08.08.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ го зголеми притисокот врз косовските Срби и доби ветување од нив дека ќе го почитуваат договорот со НАТО за намалување на тензиите.

Косовските Срби под притисок од Белград за прекин со протестот

Кирилица - 08.08.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ го зголеми притисокот врз косовските Срби и доби ветување од нив дека ќе го почитуваат договорот со НАТО за намалување на тензиите Тадиќ се сретна со лидери на Срби ...

Косовските Срби се под притисок од Белград за да прекинат со протестот

МРТ - 08.08.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ го зголеми притисокот врз косовските Срби и доби ветување од нив дека ќе го почитуваат договорот со НАТО за намалување на тензиите.

ЕУ сака продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина кон средината на септември

Сител - 08.08.2011

Европската унија е задоволна од спогодбата меѓу Белград и Приштина со КФОР за привремено смирување на кризата на северот на Косово и дава потполна доверба на делувањето на КФОР за спогодбата да се ...

Хоџај: Не се откажуваме од дијалогот со Белград

Сител - 08.08.2011

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај изјави дека регионот не се наоѓа пред нови судири и дека Приштина не се откажува од дијалогот со Белград.

Дојче Веле: Косово е земја која никако не напредува

Точка - 08.08.2011

Германските весници најмногу се занимаваат со кризата на светските берзи. Некои весници се осврнуваат и на проблемот на северот на Косово, трагајќи по вистински одговор за тоа каде е суштината на ...

Србите од Косово и Тадиќ договорија спроведување на договорот

Точка - 08.08.2011

Претставниците на Србите од северот на Косово се договориле со српскиот претседател, Борис Тадиќ дека ќе работат на спроведување на договорот за решавање на кризата во тој дел на покраината, ...

Србите од Косово и Тадиќ договорија спроведување на договорот

Нетпрес - 08.08.2011

Претставниците на Србите од северот на Косово се договориле со српскиот претседател, Борис Тадиќ дека ќе работат на спроведување на договорот за решавање на кризата во тој дел на покраината, ...

Дојче Веле: Косово е земја која никако не напредува

Нетпрес - 08.08.2011

Германските весници најмногу се занимаваат со кризата на светските берзи. Некои весници се осврнуваат и на проблемот на северот на Косово, трагајќи по вистински одговор за тоа каде е суштината на ...

Белград ги притиска косовските Срби да се повлечат од барикадите

Press24 - 08.08.2011

Меѓу нашата држава Србија и командата на КФОР беше постигнат договор и затоа ние ќе одржиме собрание кога ќе се вратам за да ги рпеземеме неопходните чекори и да се исполни тој договор, изјави ...

Србите во Косово под притисок за прекин на протестот

Курир - 08.08.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ го зголеми притисокот врз косовските Срби и доби ветување од нив дека ќе го почитуваат договорот со НАТО за намалување на тензиите.

Според Дојче Веле, Косово никако да почне да напредува

Канал 77 - 08.08.2011

Германскиот весник “Шпигел”пишува за тоа дека Косово е земја која не напредува. Изборни измами, проневери, корупција, сето тоа ја уназадува најмладата земја на Балканот.

Хоџај: Не се откажуваме од дијалогот со Белград

Курир - 08.08.2011

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај изјави дека регионот не се наоѓа пред нови судири и дека Приштина не се откажува од дијалогот со Белград.