TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема реакција од Прчевски за пишувањата во „Форум“

А1 - 11.12.2005

Нема реакција од јавниот обвинител Александар Прчевски ниту по објавувањето во „Форум“ дека и тој има тајна сметка во Швајцарија. Очекувано, по неколкудневната незаинтересираност да прочепка по вистината за тајните сметки на претседателот Црвенковски и екс премиерот Хари Костов, објавени во два ...

„Форум“ објави тајни сметки на Прчевски

А1 - 10.12.2005

Јавниот обвинител Александар Прчевски има тајни сметки во швајцарските банки. Сега тврди „Форум“. Идентично на она што го објави „Фокус“ за Црвенковски и Костов. Сумата што ја спомнува неделникот од контото на Јавниот обвинител е 380 илјади долари . Банките се исти.

Швајцарска будала

Вест - 10.12.2005

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Хоризонатала имаме, а вертикалата ќе ја добиеме на 15 декември 1 Што чека Прчевски? Неделникот "Фокус" упорно тврди дека претседателот на државата Бранко Црвенковски и поранешниот премиер Хари Костов имаат милионски суми долари заштеда во швајцарски банки што не ...

Сметките растат, Црвенковски бара акција од Прчевски

Време - 10.12.2005

ЕСКАЛИРА АФЕРАТА СО ТАЈНИТЕ ШВАЈЦАРСКИ СМЕТКИ Диана Младеновска Претседателот Бранко Црвенковски вчера јавно ги повика државниот обвинител Александар Прчевски и полицијата да се вклучат во потрагата по „тајните сметки“ што, според пишувањето на неделникот „Фокус“, тој и неговиот пријател, поранешен ...

Немам тајни сметки, обвинувањата се лага, вели Црвенковски

Утрински - 10.12.2005

Претседателот најавува дека ќе го тужи авторот и неделникот "Фокус" за аферата со банкарските сметки Претседателот најавува кривични пријави и бара откривање на вистината со цел расчистување на случајот со банкарските сметки "Немам ниту 11 милиони евра ниту 200 илјади долари, немам воопшто пари ...

"Фокус" сега тврди дека на сметките имало 12 милиони долари

Утрински - 10.12.2005

Неделникот открива нови моменти од аферата со наводните "швајцарски тајни сметки" на Црвенковски и Костов "Фокус" тврди дека Костов префрлил 12 милиона долари на сметката на Црвенковски! Поранешниот прв човек на полицијата,Хари Костов, во неколку наврати префрлил високи доларскииnbsp;на ...

ВМРО-Народна бара да се истражат тврдењата за тајните сметки

Утрински - 10.12.2005

РЕАКЦИЈА Скопје - ВМРО-Народна го повика јавниот обвинител Александар Прчевски да отвори истрага за изнесените тврдења во „Фокус" за постоење тајни сметки во швајцарските банки на име на претседателот Бранко Црвенковски и поранешниот премиер Хари Костов.

Не треба да се брза со заклучоци, туку да се почека истрагата

Утрински - 10.12.2005

Воздржани реакции за наводните швајцарски сметки Не треба веднаш да се донесуваат заклучоци, треба само да се остави да се изврши истрагата", изјави новата американска амбасадорка Џилијан Миловановиќ Обвинувања изнесени во последниот број на неделникот ,,Фокус" за наводни високи банкарски конта во ...

Итна истрага за сметките на Црвенковски и на Костов

Дневник - 10.12.2005

ВМРО-НАРОДНА Според ВМРО-Народна, јавниот обвинител Александар Прчевски има законска обврска да отвори истрага за јавно изнесените информации дека претседателот на државата Бранко Црвенковски и поранешниот премиер Хари Костов имаат тајни сметки во банки во Швајцарија.

Патот до Швајцарија позатворен и од банките

Дневник - 10.12.2005

НАДЛЕЖНИТЕ КРЕВААТ РАЦЕ ОД ИСТРАГАТА Антикорупциската комисија, Бранко Црвенковски, Хари Костов и "Фокус" го повикуваат јавниот обвинител да преземе активности за расчистувањето на случајот "Тајни сметки во швајцарски банки".

Црвенковски: немам пари, немам сметки

Вечер - 10.12.2005

Шефот на државата Бранко Црвенковски ги демантира и најновите обвинувања од неделникот "Фокус" дека не само што поседува непријавена банкарска сметка во Швајцарија, туку висината на парите е многу поголема од онаа која прво беше објавена. "Немам ниту 11 милиони евра, ниту, пак, 200 илјади долари.

Црвенковски: Немам тајни сметки

А1 - 09.12.2005

Фалсификат, лага, измислица. Црвенковски го негира „Фокус“ и за втората тајна сметка. Немал 12 милиони долари на швајцарски банки. Тој по втор пат го повика и јавниот обвинител Александар Прчевски да се фати за работа и да ја утврди вистината.

Хари сам си извади потврда дека нема сметка

Време - 09.12.2005

ДОДЕКА ТРААТ УСОГЛАСУВАЊАТА Диана Младеновска Поранешниот премиер Хари Костов сам си извадил потврда дека нема сметка во „ГЕ Капитал банк“, а очекувал дека наскоро истата потврда ќе ја добие и од „Американ експрес банк“ во Швајцарија.

Трајанов бара од Прчевски истрага за "швајцарските сметки"

Утрински - 09.12.2005

"Бранко Црвенковски и Хари Костов се обидуваат да фрлат прашина во очите на јавноста", изјави претседателот на Демократски сојуз Павле Трајанов на вчерашната прес-конференција во врска со наводните тајни сметки на Црвенковски и Костов во некоја од швајцарските банка.

Костов доби потврда дека не штедел во една од банките

Утрински - 09.12.2005

Антикорупциската комисија вчера писмено се обрати до швајцарските банки за наводните тајни сметки Од швајцарските банки побаран одговор за сметките КАТИЦА ЧАНГОВА Хари Костов, со лично барање и ургенција, завчера добил писмена потврда од ГЕФС , поранешната Џенерал електрик капитал дека нема никаква ...

Костов има доказ дека нема сметка во Џенерал електрик

Дневник - 09.12.2005

СТИГНА ПРВИОТ ОДГОВОР ОД ШВАЈЦАРИЈА Хари Костов нема никаква сметка во швајцарската Џенерал електрик капитал банка, како што тврдеше неделникот "Фокус", а за тоа е известена и Државната комисија за спречување на корупцијата. Костов вчера со соопштение ја извести јавноста дека од оваа банка добил ...

Прчевски да не бега од сметките на Црвенковски и на Костов

Дневник - 09.12.2005

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ Се додека истражните органи не испитаат дали се точни информациите дека претседателот на државата Бранко Црвенковски и поранешниот премиер Хари Костов имаат пари на сметки во банки во Швајцарија, ќе веруваме дека тоа е точно, рече Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз.

Претседателот Црвенковски ги демантира сметките на Фокус

Канал5 - 09.12.2005

Претседателот на својот пример ќе покажел дека Македонија може да функционира како уредена држава - ако ова не се расчисти до крај, нема ништо од борбата против корупцијата – рече Црвенковски во првата изјава пред камерите по избивањето на аферата тајни сметки во швајцарските банки.

Хари Костов нема конто во GEFS AG

Вечер - 09.12.2005

Точно една недела по објавувањето на скандалот со наводните непријавени швајцарски сметки на шефот на државата и експремиерот, антикорупционерите ја почнаа истрагата на наводите на неделникот "Фокус". Што тие конкретно преземаат и на кои адреси се упатени во моментов, оттаму не кажуваат.

Црвенковски и Костов фрлаат прав

Вечер - 09.12.2005

Државните институции се парализирани и во целосен колапс и обврската за расветлување на аферата со "швајцарските сметки" на Бранко Црвенковски и Хари Костов ја префрлаат од една до друга институција. Само судот на барање на јавниот обвинител може да побара симнување на банкарската тајна и преку ...

„Фокус“: Костов му префрлил 12 милиони долари на Црвенковски

А1 - 08.12.2005

Хари Костов префрлил 12 милиони долари во име и на сметка на Бранко Црвенковски. Со оваа информација на својата насловна страна утрешен „Фокус“ ја продолжува сторијата за прикриените и непријавени сметки и илјадници долари со кои наводно располагаат екс премиерот и Претседателот.

Никој не ги бара сметките на Бранко и на Хари

Време - 08.12.2005

АФЕРАТА ГУБИ ЗДИВ Диана Младеновска Досега никој, ниту антикорупциската комисија ниту Обвинителството, не контактирале или дошле во неделникот „Фокус“ да побараат информации или документи за „тајните сметки“. Авторот на текстот и директор на „Фокус“, Никола Младенов, вели дека никој од надлежните ...

„Џенерал електрик кепитал“: Костов нема никаква сметка кај нас

Канал5 - 08.12.2005

Швајцарската банка „Џенерал електрик кепитал“ му одговори на Костов -екс премиерот нема никаква сметка кај нив.Тоа е банката во која неделникот „Фокус“ тврдеше дека Костов има тајна сметка со 250.000 долари. Писмената потврда од банката Костов ја добил вчеравечер -денеска копија испратил до ...

Малиновски: Предметите упатени до обвинителството немаат завршници

Макфакс - 08.12.2005

Скопје Првиот човек на антикорупциската комисија Драган Малиновски „не може да се сети дека некој предмет“ од тие што досега ги упатиле до јавното обвинителство „има судска разрешница со правосилна пресуда“, пренесува Макфакс.

Костов побара истрага од Прчевски за тајните сметки

Макфакс - 08.12.2005

(Утрински весник) – сабота, 03.12.2005 Неделникот "Фокус" вчера објави афера дека Бранко Црвенковски и Хари Костов лажно го пријавиле својот имот Инволвирањето на двајца поранешни премиери во скандал од вакви размери вчера предизвика големо интересирање во јавноста Гордана Дувњак Шефот на државата, ...

Црвенковски ќе го тужи "Фокус"

Макфакс - 08.12.2005

(Утрински весник) – понеделник, 05.12.2005 За изнесените обвинувања за лажно пријавување на имотната состојба на двајца поранешни премиери и актуелниот претседател на државата Антикорупционерите утре го отвораат "случајот швајцарски сметки" Гордана Дувњак Поради сериозноста на изнесените обвинувања ...

Без одговор за тајните сметки на Црвенковски и Костов

А1 - 07.12.2005

И по една недела од наводите за тајните сметки на Бранко Црвенковски и Хари Костов, никој во држава нема одговор, постојат или не. Дали истрагата и за овие банкарски сметки уште сега навестува дека нема да има резултат? Обвинителството не ни расправало .

Малиновски очекува резултати и бара помош

Време - 07.12.2005

АНТИКОРУПЦИСКА КОМИСИЈА ЌЕ ТРАГА ПО ТАЈНИТЕ СМЕТКИ Антикорупциската комисија ќе преземе се за да дојде до информации за наводните тајни сметки на претседателот Бранко Црвенковски и на поранешниот премиер Хари Костов во „Американ експрес банк“ во Женева, за кои пишуваше неделникот „Фокус“.

Антикорупциската ќе ги отвора швајцарските трезори

Дневник - 07.12.2005

ПО тврдењата за таЈни сметки на црвенковски и костов Државната комисија за спречување на корупцијата ќе побара од швајцарските банки Американ експрес и Џенерал електрик капитал да им одговорат дали македонскиот претседател Бранко Црвенковски и генералниот директор на Комерцијална банка Хари Костов ...

Антикорупциската комисија: Ќе се состанеме утре и ќе ги пишуваме писмата до банките

Канал5 - 07.12.2005

Нема ништо ново. Ќе се состанеме утре и ќе ги пишуваме писмата до банките. Ваков е денешниот одговор од Антикорупциската комисија која на вчерашната седница ја отвори дискусијата за процедурата – како да се провери дали Црвенковски и Костов се штедачи во швајцарски банки?. Нема ништо ново.

Тајните сметки се фалсификат

Макфакс - 07.12.2005

(Вест) – четврток, 15.12.2005 БРАНКО СЕ МАЧИ ДА ДОКАЖЕ ДЕКА Е ЧЕСЕН Претседателот Црвенковски добил допис од швајцарската Американ експрес банка во кој се тврди дека за нив наведената сметка и приложениот банкарски извод се непознати Претседателот на државата Бранко Црвенковски добил допис од ...

Трагата ќе се бара по банките

Вечер - 07.12.2005

"Ова не е наше ексклузивно право да постапуваме по овој предмет. Добро е и Обвинителството и другите надлежни институции да работат на случајот и да ги употребат своите алтернативи и аргументи. Подобро е вистината да се бара од различни страни" - истакна Малиновски Антикорупциската комисија на ...

Дали Прчевски замина во Швајцарија?

Макфакс - 07.12.2005

(Време) – среда, 14.12.2005 Александар Прчевски, државниот обвинител, завчера попладне се качил на авион за Љубљана, од каде што, според се уште непотврдени информации, продолжил за Швајцарија. Дали обвинителот тргнал во потрага по „тајните сметки“ на поранешните премиери Бранко Црвенковски и Хари ...

Прчевски се дистанцира од контата на Хари и Бранко

Макфакс - 07.12.2005

(Вест) – вторник, 13.12.2005 ОБВИНИТЕЛСТВОТО НЕНАДЛЕЖНО ЗА ТАЈНИТЕ СМЕТКИ НА ДРЖАВНИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ Најбараната личност минатата недела, државниот обвинител Александар Прчевски, вчера за случајот "тајни швајцарски конта на Бранко Црвенковски и Хари Костов" рече дека Обвинителството и натаму нема да ...

Тешко ќе ја пробиеме швајцарската тајна

Макфакс - 07.12.2005

(Време) – сабота, 17.12.2005 Две недели по објавувањето на „тајните сметки“ на претседателот Бранко Црвенковски и на банкарот Хари Костов, експертите и надлежните не можат да се согласат како да ја пробијат швајцарската банкарска тајна.

Претседателот Црвенковски непријатно изненаден од обвинителот

Макфакс - 07.12.2005

(Дневник) – вторник, 13.12.2005 СЛУЧАЈ ТАЈНИ СМЕТКИ ВО ШВАЈЦАРИЈА Шефот на државата Бранко Црвенковски е "изненаден од леснотијата со која обвинителот Прчевски се ослободува од обврската да покрене постапка" за утврдување на фактичката состојба за написите во неделникот "Фокус".

Црвенковски разорачан од институциите на системот!

Макфакс - 07.12.2005

(Утрински весник) – четврток, 15.12.2005 По аферата со швајцарските сметки и конфузијата во државните институции Претседателот на државата Бранко Црвенковски е разочаран од конфузијата која, според него, владее во институциите кои треба да се справат со криминалот и корупцијата.

Младенов со нови сметки кај Прчевски и кај Маневски

Макфакс - 07.12.2005

(Време) – петок, 23.12.2005 Никола Младенов, директорот на неделникот „Фокус“, со новите информации за наводните трансфери на пари на сметки на македонски политичари и бизнисмени од денеска ќе оди по институциите на прогонот и лично ќе им го предава новиот комплет.

Од Антикорупциската без детали за аферата објавена во „Фокус“

А1 - 06.12.2005

Колку има Бранко Црвенковски? Антикорупција не кажува дали ја проверила неговата имотна состојба што ја пријавил кај нив. Нема информации дали заштедените неколку илјади евра во Комерцијална банка и станот во Капиштец се единствениот имот на Претседателот.

Прчевски се крие зад антикорупциската комисија

Време - 06.12.2005

ЗА ДА НЕ ПОКРЕНЕ ИСТРАГА ЗА ШВАЈЦАРСКИТЕ СМЕТКИ Диана Младеновска Државниот обвинител Александар Прчевски се прогласи за ненадлежен за утврдување на основаноста на информациите според кои претседателот Бранко Црвенковски и поранешниот премиер Хари Костов имале непријавени сметки во женевската ...

Црвенковски писмено се откажа од правото на банкарска тајна

Утрински - 06.12.2005

По обвинувањата на неделникот „Фокус" за наводни тајни сметки во странски банки Црвенковски писмено ги овластил Јавното обвинителство, Антикорупциската комисија и неделникот „Фокус“ да ги проверат неговите наводни сметки во „Американ експрес банк“ или која било друга банка во светот Претседателот ...

И "Фокус" може да ги провери сметките на Црвенковски

Дневник - 06.12.2005

ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА БЕЗ БАНКАРСКИ ТАЈНИ Шефот на државата Бранко Црвенковски писмено ги овласти државниот обвинител, антикорупциската комисија и неделникот "Фокус" ако сакаат, да проверат дали има сметки во Америкен експрес банк или во која било друга банка.

Антикорупциската комисија ќе проверува дали Црвенковски и Костов имаат тајни странски сметки

Канал5 - 06.12.2005

Антикорупциската комисија ќе проверува дали Бранко Црвенковски и Хари Костов се штедачи во швајцарски банки. На денешната седница реши да ја отвори процедурата. Антикорупциската комисија ќе проверува дали Бранко Црвенковски и Хари Костов се штедачи во швајцарски банки.

Црвенковски се откажа од банкарска тајност

Вечер - 06.12.2005

Претседателот Бранко Црвенковски побара од Антикорупциската комисија и Јавниот обвинител да постапат согласно со своите законски овластувања и да ги преиспитаат обвинувањата од неделниот магазин "Фокус" за наводните девизни сметки во Швајцарија.

Антикорупциската комисија почна истрага за “тајните банкарски сметки“

Макфакс - 06.12.2005

Скопје Антикорупциската комисија ќе ги истражува наводите на неделникот “Фокус“, дека високи сегашни и поранешни државни раководители, наводно, поседуваат тајни сметки во странски банки. Ова по денешната седница на Државната комисија за борба против корупцијата го најави нејзиниот претседател ...

Црвенковски дозволи проверка на тајните сметки

А1 - 05.12.2005

Обвинителството може да ги проверува наводите за сметките на Претседателот. И Црвенковски од денеска им го дозволи ова. Откако го примија неговото овластување, се затворија. Уште ќе чекале на Антикорупција, до утре. Од таму пак велат, дека никој не треба да се прави дека не знае што и како да ...

Сите пари ми се кај Хари

Време - 05.12.2005

ЦРВЕНКОВСКИ ЌЕ ГО ТУЖИ „ФОКУС“ Диана Младеновска Претседателот Бранко Црвенковски негира дека имал пари во „Американ експрес банк“ во Женева или во која било друга банка, освен во скопската Комерцијална банка и најави дека ќе го тужи неделникот „Фокус“ за текстот „Бранко Црвенковски и Хари Костов ...

Антикорупционери, обединете се!

Време - 05.12.2005

ДИАНА МЛАДЕНОВСКА Медиумите пак ја вознемирија власта со веста за новодните тајни сметки во Женева на претседателот Бранко Црвенковски и на поранешниот премиер Хари Костов. Вистина, споменатите бројки отвораат дилема за тоа кој на кого му е пулен, но тоа во оваа ситуација не е битно, исто како и ...

Црвенковски ќе го тужи "Фокус"

Утрински - 05.12.2005

За изнесените обвинувања за лажно пријавување на имотната состојба на двајца поранешни премиери и актуелниот претседател на државата Антикорупционерите утре го отвораат "случајот швајцарски сметки" Гордана Дувњак Поради сериозноста на изнесените обвинувања дека двајца поранешни премиери лажно ја ...

Црвенковски: Ќе го тужам "Фокус"

Дневник - 05.12.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ОДГОВОРИ ЗА НАВОДНИТЕ ТАЈНИ БАНКАРСКИ СМЕТКИ Претседателот Бранко Црвенковски тврди дека се "целосна лага и груб фалсификат" пишувањата на неделникот "Фокус" дека има 210 илјади долари на сметка во швајцарската банка Америкен експрес банк.

Антикорупциската утре ќе го разгледува обвинувањето од „Фокус“

Канал5 - 05.12.2005

Јавниот обвинител, Антикорупциската комисија и фокус денеска добија писмени овластувања од претседателот Црвенковски со кои тој ја симнува банкарската тајна за „Американ експрес банк“ и за сите домашни и странски банки. Јавниот обвинител, Антикорупциската комисија и фокус денеска добија писмени ...

Бучковски се мајтапи со пораките од ЕУ за Прчевски

Макфакс - 05.12.2005

(Вест) – четврток, 24.11.2005 АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА СМЕТА ДЕКА ПРЕМИЕРОТ СЕ ПРАВИ ГЛУВ ЗА РАБОТАТА НА ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ Драган Малиновски, претседател на Комисијата за спречување на корупцијата тврди дека соработката и координацијата со Јавниот обвинител во борбата против корупцијата не е само ...

Девизните сметки во Швајцарија се лага

Вечер - 05.12.2005

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски ги демантираше информациите објавени во последниот број на неделникот "Фокус" под наслов "Бранко Црвенковски и Хари Костов заборавија на своите лични сметки во швајцарските банки?" Изјавувам дека се работи за целосна лага и груб фалсификат.

Бучко ги смири Прчевски и Малиновски

Макфакс - 05.12.2005

(Вест) – вторник, 29.11.2005 ПРЕМИЕРОТ ИМ БЕШЕ ПОСРЕДНИК НА ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА Кабинетот на Бучковски соопшти дека тој им кажал на двајцата соговорници оти не чинело да си испраќаат пораки преку медиумите.

Бучковски ќе ги смирува Прчевски и антикорупциската

Макфакс - 05.12.2005

(Дневник) – петок, 25.11.2005 ПО НЕДОРАЗБИРАЊАТА Премиерот Владо Бучковски ќе биде посредник помеѓу јавниот обвинител Александар Прчевски и членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата на средбата закажана за в понеделник.

Црвенковски даде писмени овластувања со кои се откажува од банкарски тајни

Макфакс - 05.12.2005

Скопје Македонскиот претседател Бранко Црвенковски упати писмени овластувања до Јавниот обвинител, до Антикорупциската комисија и до весникот “Фокус“, заверени од нотар, во кои се откажува од банкарска тајна за Американ експрес“ и од банкарска тајна од други банки.