TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тлото во Италија поместено за 15 см

А1 - 12.04.2009

Земјотресот, што ја погоди централна Италија на 6. април, ја поместил земјата за 15 сантиметри, јавуваат медиумите. Сателитските снимки од 23. март и 8.

Земјотресот во Италија предизвикал поместување на тлото за 15 см

Макфакс - 12.04.2009

Земјотресот, што ја погоди централна Италија на 6. април, ја поместил земјата за 15 сантиметри, јавуваат медиумите. Сателитските снимки од 23. март и 8.

Земјотресот во Италија шири страв во Црна Гора

Макфакс - 12.04.2009

Катастрофалниот земјотрес во Италија, во кој загинаа околу 300 луѓе, ги зголеми стравувањата за можен земјотрес и во соседна Црна Гора. Стравот го зголемуваат и постојаните тврдења на сеизмолозите дека т.н.

Над 290 загинати во земјотресот во Италија

А1 - 11.04.2009

Бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди централна Италија се искачи на 291 луѓе, јавуваат медиумите.

Италија се прости од жртвите

Време - 11.04.2009

Повеќе од 2.000 роднини и пријатели на загинатите во катастрофалниот земјотрес кој во понеделникот го опустоши централноиталијанскиот регион Абрузо се собраа вчера во 11 часот претпладне на заедничкиот погреб ...

Бер­лус­ко­ни им ги по­ну­ди сво­и­те ку­ќи на пре­жи­ве­а­ни­те

Вест - 11.04.2009

Владата најави дека ќе спроведе истрага за трагедијата откако претседателот Џорџо Наполитано изјави дека неквалитетното градење е одговорно за уривањето на новите објекти кои требало да бидат издржливи на ...

Италија вчера се прости од жртвите

Утрински - 11.04.2009

РИМ – Голем број семејства, роднини и пријатели се собраа вчера на заедничката погребна церемонија на 200 загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди во понеделникот централна Италија.

Погребани браќата што загинаа во земјотресот во Италија

Дневник - 11.04.2009

По шест дена од земјотресот што ја погоди централна Италија, во гостиварското село Сенокосе вчера беа погребани телата на браќата-печалбари Рефик (44) и Џемаил Хасани (42).

Италија се поклони пред жртвите во Абруцо

Дневник - 11.04.2009

Најголема беше тагата околу малите бели ковчези, на кои беа поставени омилените играчки на дечињата што загинаа во земјотресот Со цвеќе, тага и со солзи жителите на италијанскиот регион Абруцо вчера се ...

Италија ги погреба жртвите во земјотресот

Н.Македонија - 11.04.2009

Со највисоки државни почести, Италија вчера се прости од настраданите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот го погоди централниот дел на полуостровот.

Погребени настраданите во земјотресот во Италија

Н.Македонија - 11.04.2009

Немаше човечко око што не пушти солза откако во неколкуте полошки села пристигнаа телата на настраданите во земјотресот во Италија. Вчера доцна попладне тие беа погребени.

Италија:Се зголемува трагичниот биланс од земјотресот

Алсат-М - 11.04.2009

Бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди централна Италија се искачи на 291 луѓе Повеќе од 24.000 лица се сместени во објекти во различни делови на италијанската провинција ...

Во гостиварско погребана последната жртва од земјотресот во Италија

Алсат-М - 11.04.2009

Денеска беа погребани посмртните останки и на последната жртва од катастрофалниот земјотрес во Италија Со 13 годишната Валбона Османи за последен пат се збогуваа жителите на селото Неготино гостиварско, кои ...

Над 290 загинати во земјотресот во Италија

Макфакс - 11.04.2009

Бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди централна Италија се искачи на 291 луѓе, јавуваат медиумите.

Берлускони ги понуди своите куќи на настраданите

А1 - 10.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони им ги понуди своите куќи на луѓето што останале без покрив над главата во земјотресот што ја погоди централна Италија.

Телата на браќата Хасани стигнаа дома

А1 - 10.04.2009

Плач, болка и голема тага. Куќата на семејството Хасани во црно. Телата на браќата Рефик и Џемаљ стигнаа во родното село Сенокос.

Ден на национална жалост во Италија

BBC - 10.04.2009

Денеска во Италија ќе се одржи државен погреб за загинатите од земјотресот кој во неделата го погоди градот Аквила. На повеќе од 280 жртви ќе им се оддаде почит на церемонијата на отворено во еден полициски ...

Аквила ги испрати жртвите

BBC - 10.04.2009

Илјадници ожалостени присуствуваа на денешната погребна церемонија на отворено на жртвите од земјотресот во понеделникот во градот Аквила. Меѓу жртвите има и шестмина македонски државјани.

Останавме без ништо

Време - 10.04.2009

Во катастрофалниот земјотрес во италијанската провинција Абруцо се повредени триесетина Македонци, раскажуваат иселениците кои деновиве масовно се вратија во земјава.

Новите потреси ја убиваат надежта

Вест - 10.04.2009

Црниот биланс од земјотресот што го погоди централниот италијански регион Абруцо се искачи на 279 откако спасувачите ги извлекоа нови тела, меѓу кои телата на двајца студенти кои биле закопани под еден ...

Околу 300 жртви на земјотресот во Италија

Дневник - 10.04.2009

Билансот на жртвите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди централна Италија се приближува до 300 луѓе, од кои најма лку 16 се деца, јави Макфакс.

Нов земјотрес во централна Италија...

Н.Македонија - 26.08.2016

Нов земјотрес во централна Италија Послаб земјотрес, со интензитет од 4,7 степени по Рихтер ја погоди околината на гратчето Аматриче во централна Италија, како последица од тој пред два дена, којшто причини смрт на 241 лице во целиот тој регион, а ...

Групен погреб и ден на жалост во Италија

Алсат-М - 10.04.2009

Групен државен погреб на жртвите од земјотресот што вo понеделникот ја погоди централна Италија ќе се одржи денеска, а во земјата е прогласен и национален ден на жалост.

По земјотресот, Италија гневна на градежниците

Н.Македонија - 10.04.2009

Градежниците, инспекторите и агентите за недвижнини треба да си ја преиспитаат совеста, порача италијанскиот претседател Џорџо Наполитано, кој вчера ги обиколи градовите и селата што беа најпогодени од ...

Отворена книга на жалост во италијанската амбасада

Форум - 10.04.2009

По повод трагичното загинување на 280 лица во катастрофалниот земјотрес кој го погоди градот Аквила денеска во просториите на италијанската амбасада од 9 до 13 часот ќе биде отворена книга на жалост Од ...

Погребани телата на загинатите Македонци од земјотресот во Италија

Алфа - 10.04.2009

Трагедијата ги спои полошките села Сенокосе и Неготино. Телата на загинатите кои настрадаа во земјотресот попладнево пристигнаа во семјните куќи.

Погреби на загинатите од земјотресот во Италија во тетовско

Алсат-М - 10.04.2009

Неколку илјади граѓани ги испратија најблиските кои ги загубија животите од земјотресот во Италија. Нивните тела беа донесени во родниот крај околу пладне, а потоа се одржа и верски ритуал.

Италија синоќа повторно се тресеше

Кирилица - 10.04.2009

Нов земјотрес со интензитет од 5,1 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Централна Италија, и беше почувствуван дури и во Рим Потресот предизвикал нова паника во кампот со шатори во Аквила, каде ...

Книга на жалост во италијанската Амбасада во Скопје

Кирилица - 10.04.2009

По повод трагичното загинување на 280-лица во катастрофалниот земјотрес кој го погоди италијанскиот град Аквила, во регион Абруцо, денес од 9 до 13 часот, ќе биде отворена книга на жалост во просториите на ...

Бројот на загинати од земјотресот во Италија стигна до 281 лице

Кирилица - 10.04.2009

Расте бројот на загинати од земјотресот што во понеделникот ја погоди централна Италија Потрагата по преживеаните ќе продолжи до католички Велигден, в недела иако од вторникот не е извлечен ниту еден преживеан.

Нов земјотрес во централна Италија

Сител - 26.08.2016

Послаб земјотрес, со интензитет од 4,7 степени по Рихтер ја погоди околината на гратчето Аматриче во централна Италија, како последица од тој пред два дена, којшто причини смрт на 241 лице во целиот тој регион, а 365 се повредени.

Ден на жалост во Италија

Вечер - 18.08.2018

Во Италија денеска е прогласен Ден на жалост поради жртвите од уривање на надвозникот во Џенова, при што загинаа 38 луѓе, а од 10 до 20 лица се водат како исчезнати. Предвидена е литургија и погреб на жртвите.

Ден на жалост во Италија

Сител - 18.08.2018

Во Италија денеска е прогласен Ден на жалост поради жртвите од уривање на надвозникот во Џенова, при што загинаа 38 луѓе, а од 10 до 20 лица се водат како исчезнати. Предвидена е литургија и погреб на жртвите.

Нов земјотрес во Италија

МРТ - 10.04.2009

Нов земјотрес со јачина од 4,9 степени по Рихтер синоќа ја погоди централна Италија, при што нема информации за жртви или материјална штета.

Ден на жалост во Италија

Канал5 - 10.04.2009

Во Италија денеска е национален ден на жалост поради загинувањето на повеќе од 280 луѓе во катастрофалниот земјотрес кој пред пет дена го погоди централниот дел на земјата, а ќе биде одржана и заедничка миса ...

Погребани Повеќето од жртвите во земјотресот во Аквила

Сител - 10.04.2009

Повеќето од жртвите во најсилниот земјотрес што ја погоди Италија изминативе три децении денеска се погребани, додека бројот на загинатите, според најновите податоци се искачи на 289 лица.

Погребани настраданите во земјотресот во Италија

Сител - 10.04.2009

Пет дена по катастрофалниот земјотерс кој ја погоди централна Италија на гробиштата во гостиварското село Сенокосе беа погребани трагично загинатите печалбари браќата Рефик (44) и Ќемаил (42) Хасани.

Со солзи во очите, преживеаните од земјотресот во Абруцо погребаа 200 свои сограѓани и роднини

Канал5 - 10.04.2009

Л`акуила за последен пат се поздрави со своите жртви. Зборови не беа ниту потребни, ниту соодветни. Во тишина, нарушена само од ветерот кој поминуваше меѓу 200-те ковчези и од пригушениот плач на илјадниците ...

На погребот во Аквила над 10.000 луѓе

Вечер - 10.04.2009

Тлото во централна Италија не престане да се тресе, а прексиноќа тоа подрачје го погоди нов земјотрес од 5,1 степени според Рихтер Во Италија вчера беше национален ден на жалост поради загинувањето на повеќе ...

Роднините се простија од своите најблиски

Вечер - 10.04.2009

Телата на шесттемина Македонци кои загинаа во катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтерова скала кој го погоди градот Акуила во централна Италија, вчера беа погребани во родните места.

ВИДЕО: Италија во жалост, групен погреб на жртвите од земјотресот

Нетпрес - 10.04.2009

Национален ден на жалост е денеска во Италија, поради загинувањето на повеќе од 280 луѓе во катастрофалниот земјотрес кој пред пет дена го погоди централниот дел на земјата, а ќе биде одржана и заедничка миса ...

Уапсени четири Романци за кражби во Аквила

Нетпрес - 10.04.2009

Полицијата на Италија уапсила четворица Романци кои краделе од куќите оштетени во земјотресот во мало место покрај градот Аквила.

Нов земјотрес во Италија

Макфакс - 10.04.2009

Нов земјотрес со јачина од 4,9 степени по Рихтер синоќа ја погоди централна Италија, при што нема информации за жртви или материјална штета.

Почна погребната церемонија на жртвите во Италија

Макфакс - 10.04.2009

Семејствата, роднините и пријателите се собраа денеска околу 200 ковчези украсени со цвеќе на заедничкиот погреб на загинатите од земјотресот во Италија што в понеделникот го погоди централниот дел на државата.

Берлускони им ги понуди своите куќи на настраданите во земјотресот

Макфакс - 10.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони им ги понуди своите куќи на луѓето што останале без покрив над главата во земјотресот што ја погоди централна Италија.

281 жртва во земјотресот во Италија

А1 - 09.04.2009

Во земјотресот што во понеделникот ја погоди централна Италија загина 281 лице, соопшти италијанската полиција. Потрагата по преживеаните ќе продолжи до католички Велигден, в недела, иако од вторникот не е ...

Колку се отпорни зградите во Скопје?

BBC - 09.04.2009

Италијанскиот претседател Џорџо Наполитано како причина за бројните жртви од земјотресот во понеделникот ја наведе лошата градба.

Земјотресот зема уште еден Македонец

Време - 09.04.2009

Хаки Бајрами, од гостиварското село Добридол, е шестиот Македонец што настрада во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот го погоди планинскиот регион Абруцо, во централна Италија.

Државен погреб за жртвите, спасувачите уште бараат преживеани

Вест - 09.04.2009

АКВИЛА, 9 април (Ројтерс) - Италија вчера се подготвуваше да погреба дел од 250-те лица кои загинаа во средновековните градови кои беа срамнети со земја од земјотресот, додека спасувачите, поради повратните ...

Италија - Биланс на земјотресот - 275 загинати, шестмина од Македонија

Вест - 09.04.2009

Рим - Бројот на загинатите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја зафати централна Италија се искачи на 275 луѓе, меѓу кои според последните информации има шестмина државјани на Македонија.

Италија - Речиси 300 мртви во земјотресот, 16 се деца

Вест - 09.04.2009

Билансот на жртвите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди централна Италија се приближува до 300 луѓе, од кои најмалку 16 се деца.

Уште еден македонски државјанин загинал во земјотресот во Италија

Утрински - 09.04.2009

Бројот на македонски државјани што настрадаа во земјотресот во Италија се зголеми на шестмина откако пристигнаа неофицијалните информации дека загинал Хакик Бајрами од село Добри Дол, Гостиварско.

Италија - Нов силен вторичен земјотрес

Телма - 09.04.2009

Нов силен вторичен земјотрес ноќеска ја потресе централно италијанската област Абруцо, јавија денеска западните медиуми. Земјотресот бил со интензитет од 5,2 степени според Рихтер и е почувствуван дури во Рим.

За Берлускони трагедијата е „излет во природа“

Дневник - 09.04.2009

Имаат се' што им треба, медицинска грижа, топол оброк... Се разбира, сместувањето е некако привремено, но нека го сметаат ова како излет на викенд - изјави Берлускони во разурнатиот град Лаквила Чувствувајте ...

Италија: Привршува потрагата по преживеани од земјотресот

Алсат-М - 09.04.2009

Италијанските власти денеска објавија дека бројот на загинати од земјотресот во Аквила се искачи на 275. Според нив спасувачите откриле уште три тела на настрадани под урнатините на четирикатен студентски дом.

Нов биланс на земјотресот - 279 загинати, шестмина од Македонија

Алфа - 09.04.2009

Бројот на загинатите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја зафати централна Италија се искачи на 279 луѓе, меѓу кои според последните информации има шестмина државјани на Македонија.

Бројката на загинати во Лаквила се искачи на 272 и шеста жртва од Македонија

Форум - 09.04.2009

Министерството за надворешни работи информираше дека уште еден македонски државјанин настрадал во земјотресот во Лаквила. Италијанските власти се надеваат дека постојаното тресење вечерва ќе престане ...

Берлускони им порача на преживеаните да си замислат оти се на кампување

Н.Македонија - 09.04.2009

Контроверзниот италијански премиер Силвио Берлускони им порача на илјадниците лица што останаа без покрив над главата во катастрофалниот земјотрес и се згрижени во шаторски кампови да си замислат оти се на ...

Помош за семејствата на жртвите од земјотресот во Италија

Форум - 09.04.2009

Владата ќе ги покрие трошоците за пренесување на телата на македонските жртви во земјотресот во Италија, а на семејствата ќе им даде помош од две илјади евра Владина делегација предводена од заменик ...

Преживеаните во земјотресот се вратија дома

Алфа - 09.04.2009

Посмртните останки на петмина македонски државјани кои настрадаа во земјотресот патуваат кон Македонија. Со брод од италијански Бари до албански Драч - од таму со возила до утре починатите ќе стигнат во ...

Државата ќе им помогне на македонските семејства за штетите од земјотресот во Италија

Кирилица - 09.04.2009

Владата ќе им помогне на македонските државјани со албанско етничко потекло кои претрпеа материјална штета и ги изгубија нивните најблиски во катастрофалниот земјотрес во Италија Покриени ќе бидат сите трошоци ...

Уште еден силен земјотрес ја погоди областа Абруцо

Кирилица - 09.04.2009

Нов силен земјотрес ноќеска ја потресе централно италијанската област Абруцо, јавија денеска западните медиуми Земјотресот бил со интензитет од 5,2 степени според Рихтер и е почувствуван дури во Рим.

Земјотресот во Италија причинил штета во вредност меѓу два и три милијарди евра

Сител - 09.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера истакна дека по катастрофалниот земјотрес обновувањето на областа Абруцо ќе се спроведе во облик на 100 проекти, а секој еден од нив ќе биде управуван од една од ...

Две до три милијарди евра, штета од земјотресот во Италија

Кирилица - 09.04.2009

Под надлежност на италијанската влада по катастрофалниот земјотрес обновувањето на областа Абруцо ќе се спроведе преку 100 проекти на 102-те италијански покраини Во вторникот Берлускони ја прифати и помошта од ...

Уште еден силен вторичен земјотрес ја погоди областа Абруцо

Канал5 - 09.04.2009

Нов силен вторичен земјотрес ноќеска ја потресе централно италијанската област Абруцо, јавија денеска западните медиуми. Земјотресот бил со интензитет од 5,2 степени според Рихтер и е почувствуван дури во Рим.

Земјотресот во Италија причинил штета во вредност меѓу два и три милијарди евра, оценуваат експерти

Канал5 - 09.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера истакна дека по катастрофалниот земјотрес обновувањето на областа Абруцо ќе се спроведе во облик на 100 проекти, а секој еден од нив ќе биде управуван од една од ...

Нов биланс на земјотресот - 275 загинати, шестмина од Македонија

МРТ - 09.04.2009

Бројот на загинатите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја зафати централна Италија се искачи на 275 луѓе, меѓу кои според последните информации има шестмина државјани на Македонија.

Посетени македонските семејства на жртвите во земјотресот во Италија

Кирилица - 09.04.2009

Вицепремиерот Абдилаќим Адеми, придружуван од министерот за труд и социјална политика Џелал Бајрами, денеска во околината на Гостивар и Тетово ги посети семејствата на жртвите од земјотресот во Италија - Ги ...

Помош за семејствата чии блиски загинаа во Италија

Сител - 09.04.2009

Вицепремиерот Абдилаќим Адеми, придружуван од министерот за труд и социјална политика Џелал Бајрами, денеска во околината на Гостивар и Тетово ги посети семејствата на жртвите од земјотресот во Италија.

Расте бројот на загинати во Италија, Наполитано ја посети Аквила

МРТ - 09.04.2009

Билансот на жртвите во катастрофалниот земјотрес што вo понеделникот ја погоди централна Италија се приближува до 300 луѓе, од кои најмалку 16 се деца.

Телата на макeдонските граѓани кои загина во земјотресот во Италија ќе пристигнат денеска

Канал5 - 09.04.2009

Со болка и солзи таткото на 13 годишната Ваљбона која загина во земјотресот во Италија денеска од Италија дојде во неговиот роден крај.

Книга на жалост во италијанската Амбасада во Скопје за загинатите во земјотресот во регион Абруцо

Канал5 - 09.04.2009

По повод трагичното загинување на 280-лица во катастрофалниот земјотрес кој го погоди италијанскиот град Аквила, во регион Абруцо, утре од 9 до 13 часот, ќе биде отворена книга на жалост во просториите на ...

Книга на жалост во италијанската амбасада во Скопје за загинатите во земјотресот во регион Абруцо

Сител - 09.04.2009

По повод трагичното загинување на 280-лица во катастрофалниот земјотрес кој го погоди италијанскиот град Аквила, во регион Абруцо, утре од 9 до 13 часот, ќе биде отворена книга на жалост во просториите на ...

Штетите од земјотресот меѓу две и три милијарди евра

Вечер - 09.04.2009

Експерти од организацијата "Ер Ворлдвајд", која прави процена на ризиците од природни катастрофи и штетите кои тие ги предизвикуваат, сметаат дека земјотресот во италијанската област Абруцо причинил штета во ...

Се до сега 275 лица загинати од земјотресот во Италија

Нетпрес - 09.04.2009

Се поголем бројот на загинати од понеделничкиот земјотрес што ја погоди Аквила, централна Италија. Според тамошните медиуми се до сега се пронајдени 275 лица загинати од земјотресот.

Нов биланс на земјотресот - 275 загинати, шестмина од Македонија

Макфакс - 09.04.2009

Бројот на загинатите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја зафати централна Италија се искачи на 275 луѓе, меѓу кои според последните информации има шестмина државјани на Македонија.

Групен погреб и национална жалост во Италија

Макфакс - 10.04.2009

Групен државен погреб на жртвите од земјотресот што вo понеделникот ја погоди централна Италија ќе се одржи денеска, а во земјата е прогласен и национален ден на жалост.

Земјотрес во Албанија

А1 - 08.04.2009

Земјотрес со јачина од 5,6 степени по Рихтер ја погоди синоќа Албанија, при што нема информации за жртви или материјална штета, јави дописникот на Макфакс.

Нов гаф на Берлускони

А1 - 08.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони повторно ја шокираше јавноста откако има на населението во подрачјето погодено со земјотресот му порача ова да го сфати „како кампување“.

Тага во Италија и во Македонија

Време - 08.04.2009

Со болка, лелеци и тага вчера беше исполнета семејната куќа на браќата Хасани, од гостиварското село Сенокоп, кои загинаа во катастрофалниот земјотрес во централна Италија.

Петта македонска жртва во земјотресот во Италија

Вест - 08.04.2009

Бројот на загинати македонски државјани во земјотресот во Италија се зголеми на вкупно пет. Докторите и властите го идентификувале и петтиот македонски државјанин во болницата во Аквила.

Но­ви­те пот­ре­си го отеж­ну­ва­ат спа­су­ва­ње­то

Вест - 08.04.2009

Илјадници луѓе кои останаа без своите домови беа засолнати во шатори и автомобили, а спасувачите работеа под рефлектори и во текот на ноќта АКВИЛА, 8 април (Ројтерс) - Црниот биланс од катастрофалниот ...

Италијанскиот земјотрес не е закана за Скопје

Вест - 08.04.2009

Раседот во Италија каде што се појави земјотресот не може да има директно влијание врз Македонија, вели Голубка Нечевска - Цветановска, заменик-директор во ИЗИИС Силниот земјотрес кој завчера ја погоди ...

Италија - Гаф на Берлускони: Сфатете го ова како кампување

Вест - 08.04.2009

Рим - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони повторно ја шокираше јавноста откако има на населението во подрачјето погодено со земјотресот му порача ова да го сфати како кампувањее.

Едно лице загина во нов земјотрес во Италија

Утрински - 08.04.2009

Едно лице загина во новиот земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што вечерва ја погоди централна Италија.

Италија - Бројот на загинатите се искачи на над 260

Телма - 08.04.2009

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди Италија се искачи на 250 лица, a синоќа ова подрачје ја погоди уште еден земјотрес, кој однесе уште еден човечки живот.

Црвениот крст понуди помош

Дневник - 08.04.2009

Црвениот крст на Македонија понуди помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди централна Италија.Извори во Црвениот крст на Македонија прецизираа за Макфакс дека ...

Сочувство од Никола Груевски

Дневник - 08.04.2009

Писмо со сочувство за загинатите во катастрофалниот земјотрес во Италија вчера испрати премиерот Никола Груевски до својот италијански колега, премиерот Силвио Берлускони.

Валбона не се врати дома

Дневник - 08.04.2009

Неколку села во Гостиварско вчера беа обвиени во тага по кобната вест за загинувањето на двајцата браќа-печалбари, како и за драмата да се спаси животот на 14-годишната Валбона Османи Тага и неизвесност ...

Спасени стотина луѓе од урнатините во Абруцо

Дневник - 08.04.2009

Досега, според официјалните податоци, загинале петмина македонски државјани Најмалку 100 луѓе се извлечени живи од урнатите згради во италијанскиот регион Абруцо, но трагичниот биланс на катастрофалниот ...

Нов земјотрес во централна Италија, бројката на жртви се искачи на 235

Форум - 08.04.2009

Во вторник вечерта по 20 часот змејотрес со јачина од5,6 степени по Рихтер ја потресе централна Италија. Италијанските сеизмолози предвидуваа дека денеска може да се случат нови силни земјотреси како резултат ...

Нов силен земјотрес во Италија

Алфа - 08.04.2009

Нов силен земјотрес го погоди синоќа подрачјето на централна Италија, при што најмалу едно лице загина, јавуваат медиумите. Земјотресот е регистриран само еден ден по катастрофалниот земјотрес во кој загинаа ...

Берлускони ги повика италијанските граѓани да се чувствуваат како на кампување

Н.Македонија - 08.04.2009

Берлин, 8 април (МИА) - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони побара од 17.000 граѓани кои останаа без своите домови по катастрофалниот земјотрес во градот Аквила, да си замислат дека се на кампување.

Четиргодишно дете од Скадар жртва во земјотерсот во Италија

Н.Македонија - 08.04.2009

Скадар, 8 април (МИА) - Во катастрофалниот земјотерс во Аквила, во централна Италија, животот го загубило четиригодишно дете од албанскиот град Скадар, а неговата мајка добила тешки повреди на рбетот и била ...

Берлускони ги повикa граѓаните кои останаа без покрив на главата да се чувствуваат како на кампување

Алфа - 08.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони побара од 17.000 граѓани кои останаа без своите домови по катастрофалниот земјотрес во градот Аквила, да си замислат дека се на кампување. - Ним ништо не им недостасува.

Нови земјотреси во Италија, бројот на загинати надмина 200

Н.Македонија - 08.04.2009

Нови земјотреси ја потресоа централна Италија, каде што повеќе градови и села завчера беа срамнети со земја во катастрофалниот земјотрес.

Земјотрес во Мексико

Н.Македонија - 08.04.2009

Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала, денеска бил регистриран на територијата на Мексико, објави Националниот сеизмолошки институт на САД.

Берлускони: Граѓаните нека се чувствуваат како на кампување

Алсат-М - 08.04.2009

Италијанскиот претседател Берлускони ги повика граѓаните кои поради земјотресот останаа без покрив на главата, да се чувствуваат како на кампување.

Пронајдена жива девојка, 42 часа под урнатините во земјотресот во Италија

Н.Македонија - 08.04.2009

20-годишна девојка била пронајдена жива во урнатините од понеделничкиот земјотрес на Аквила, централниот дел на Италија. Како што пренесуваат тамошните медиуми девојката била пронајден после 42 часа затрупан ...

Помош за настраданите во земјотресот во Италија

Алсат-М - 08.04.2009

Четирите албански семејства од Македонија кои настрадаа во катастрофалниот земјотрес во Италија, ќе добијат по 2 илјади евра од Владата, а на семејствата на загинатите ќе им даде по 3 илјади евра.

Најмалку 250 жртви во земјотресот во Италија

Алфа - 08.04.2009

Спасувачите во Италија продолжуваат да пребаруваат под урнатините со надеж дека ќе пронајдат нови преживеани. Честото тресење на италијанскот тло ја зголемува нервозата и ја отежнува потрагата по преживеаните, ...

Амбасадори кај семејствата на загинатите во земјотресот

Алсат-М - 08.04.2009

Сочувство до семејствата на жртвите во околината во Тетово, изрази и албанскиот амбасадор во Македонија Арбен Чеку. Тој денеска го посети семејството на браќата Џемаил и Рефик Хасани од селото Санакос и ...

Македонија ја изброја шестата жртва во земјотресот во Италија

Алфа - 08.04.2009

Хаки Бајрами е шестиот македонски државјанин што настрада во земјотресот во Италија. Македонската амбасада во Рим се уште нема податоци за неговата возраст и адреса.

Бројот на жртвите во Аквила достигна 228 лица

Кирилица - 08.04.2009

Билансот на загинатите во земјотресот што ја погоди централна Италија ноќта меѓу неделата и понеделникот достигна 228 лица, соопштија болнички извори Истите извори велат дека толкав е бројот на телата во ...

Повеќе од 207 мртви во Италија – тлото не мирува

МРТ - 08.04.2009

Најмалку 207 луѓе ги загубиле животите во разурнувачкиот земјотрес што ја погоди централна Италија, покажуваат најновите податоци.

Нов силен земјотрес во Италија-најмалку еден мртов

МРТ - 08.04.2009

Нов силен земјотрес го погоди вечерва подрачјето на централна Италија, при што најмалу едно лице загина, јавуваат медиумите. Земјотресот е регистриран само еден ден по катастрофалниот земјотрес во кој загинаа ...

Нов биланс – 235 загинати во земјотресот

МРТ - 08.04.2009

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди Италија се искачи на 235 лица, според податоците на Цивилната одбрана, соопштени доцна синоќа.

Берлускони ги повика граѓаните зафатени од земјотресот да се чувствуваат како на кампување

Канал5 - 08.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони побара од 17.000 граѓани кои останаа без своите домови по катастрофалниот земјотрес во градот Аквила, да си замислат дека се на кампување. - Ним ништо не им недостасува.

Берлускони: Чувствувајте се како на кампување

Вечер - 08.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони побара од 17.000 граѓани кои останаа без своите домови по катастрофалниот земјотрес во градот Аквила, да си замислат дека се на кампување. "Ним ништо не им недостасува.

Чувствувајте се како на кампување, ништо не ви недостасува!

Сител - 08.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони побара од 17.000 граѓани кои останаа без своите домови по катастрофалниот земјотрес во градот Аквила, да си замислат дека се на кампување. - Ним ништо не им недостасува.

На 17.000 италијански граѓани Берлускони им порача да се чувствуваат како на кампување

Кирилица - 08.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони побара од граѓаните кои останаа без своите домови по катастрофалниот земјотрес во градот Аквила, да си замислат дека се на кампување - Ним ништо не им недостасува.

Бројот на жртвите од земјотресот во Италија достигна 260 лица

Вечер - 08.04.2009

Бројот на жртвите од земјотресот што завчера ја погоди централна Италија достигна 260 лица, соопшти денеска италијанскиот премиер Силвио Берлускони на прес-конференција во градот Аквила, кој беше речиси ...

Силвио Берлускони: Бројот на жртвите од земјотресот во Италија достигна 260 лица

Канал5 - 08.04.2009

Бројот на жртвите од земјотресот што завчера ја погоди централна Италија достигна 260 лица, соопшти денеска италијанскиот премиер Силвио Берлускони на прес-конференција во градот Аквила, кој беше речиси ...

Берлускони: Бројот на жртвите од земјотресот достигна до 260 лица

Кирилица - 08.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони на прес-конференција во градот Аквила соопшти дека бројот на загинати од земјотресот достигнал до 260 лица Берлускони информира дека меѓу загинатите има 16 деца, како и ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Италија достигна 260 лица

Сител - 08.04.2009

Бројот на жртвите од земјотресот што завчера ја погоди централна Италија достигна 260 лица, соопшти денеска италијанскиот премиер Силвио Берлускони на прес-конференција во градот Аквила, кој беше речиси ...

Земјотрес во Албанија

МРТ - 08.04.2009

Земјотрес со јачина од 5,6 степени по Рихтер ја погоди синоќа Албанија, при што нема информации за жртви или материјална штета, јави дописникот на Макфакс.

Грција и Турција со заеднички вежби за земјотрес

МРТ - 08.04.2009

Турски и грчки воени тимови одржуваат денеска заедничка вежба за спасување со цел подобро да се подготват за евентуални земјотреси.

Гаф на Берлускони – Населението на разрушеното подрачје „како на кампување“

МРТ - 08.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони повторно ја шокираше јавноста откако на населението во подрачјето погодено со земјотресот му порача ова да го сфати „како кампување“.

250 загинати и 1. 500 повредени е последниот биланс на загинати во земјотресот

Канал5 - 08.04.2009

250 загинати и 1. 500 повредени е последниот биланс на загинати во земјотресот кој пред 3 дена ја погоди централна Италија. Иако Италијанскиот премиер, Силвио Берлускони најави дека наскоро ќе ги прекине ...

Почна процедурата во Италија за враќање на телата на загинатите браќа Хасани

Канал5 - 08.04.2009

Уште еден македонски државјанин настрада во земјотресот во Аквила – Италија. Шестата жртва е Хакик Бајрами. Неговото тело го пронашле негови пријатели. Бил затрупан под урнатините во Аквила.

Помош од македонската Влада

Вечер - 09.04.2009

Владата ќе им помогне на македонските државјани со албанско етничко потекло кои претрпеа материјална штета и ги изгубија нивните најблиски во катастрофалниот земјотрес во Италија.

Помош од државата за македонските семејства во Италија

Сител - 08.04.2009

Владата ќе им помогне на македонските државјани со албанско етничко потекло кои претрпеа материјална штета и ги изгубија нивните најблиски во катастрофалниот земјотрес во Италија.

Заеднички вежби за земјотрес

Вечер - 08.04.2009

Турски и грчки воени тимови одржуваат заедничка вежба за спасување со цел подобро да се подготват за евентуални земјотреси. Вежбата во Анкара е знак на соработка на традиционалните ривали по земјотресот што во ...

Италијанското тло и натаму се тресе

Нетпрес - 08.04.2009

Земјата продолжува да се тресе во реонот на Аквила, централниот дел на Италија, каде илјадници лица и оваа вечер ја поминаа под отворено небо.

Земјотрес во Мексико

Нетпрес - 15.04.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала денеска беше регистриран во јужниот дел на Мексико. Се уште нема информација за евентуални жртви и причинета материјална штета на тихоокеанскиот брег во мексиканската држава Чиапа.

Пронајдена жива девојка, 42 часа под урнатините во земјотресот во Италија

Нетпрес - 08.04.2009

20-годишна девојка била пронајдена жива во урнатините од понеделничкиот земјотрес на Аквила, централниот дел на Италија. Како што пренесуваат тамошните медиуми девојката била пронајден после 42 часа затрупан ...

Нов биланс – 250 загинати во земјотресот

Макфакс - 08.04.2009

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди Италија се искачи на 250 лица, според најновите податоците на Цивилната одбрана.

Гаф на Берлускони – Населението на разрушеното подрачје „како на кампување“

Макфакс - 08.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони повторно ја шокираше јавноста откако има на населението во подрачјето погодено со земјотресот му порача ова да го сфати „како кампување“.

Грција и Турција со заеднички вежби за земјотрес

Макфакс - 08.04.2009

Турски и грчки воени тимови одржуваат денеска заедничка вежба за спасување со цел подобро да се подготват за евентуални земјотреси.

Италија побара финансиска помош од ЕУ

Макфакс - 08.04.2009

Италија денеска се обрати до Европската унија(ЕУ) со барање за финансиска помош за ликвидирање на последиците од катастрофалниот земјотрес.

Повторно земјотрес во Италија!

А1 - 07.04.2009

Нов земјотрес вечерва беше регистриран во реонот на Аквила, централниот дел на Италија, изјавија очевидци. Земјотресот се случил во 19 часот и 48 минути по локално време, а бил почувствуван и во Рим.

Семејствата на загинатите во италијанскиот земјотрес во шок

А1 - 07.04.2009

Вратата стои отворена, но браќата Хасани нема повеќе да се вратат во родниот дом во селото Сенокос. Рефик и Џемаљ имале градежна фирма и заедно заминале на печалба во Италија. Нивните куќи сега се пусти.

Расте бројот на загинати во Италија

BBC - 07.04.2009

Десетици илјади луѓе кои останаа без своите домови по земјотресот во Италија, ја поминаа ноќта на отворено, во импровизирани кампови или дури и во своите автомобили.

Македонски деца жртви во Италија

Време - 07.04.2009

Четворица Македонци, од кои две деца, загинаа во катастрофалниот земјотрес што вчераутро го погоди централниот дел на Италија.

Земјотрес - Италија 5 април 2009

Вест - 09.04.2009

Фото галерија Земјотрес во Италија 6 април 2009 АКВИЛА, 7 април (Ројтерс) - Силен земјотрес го погоди централниот дел на Италија вчера околу 3.30 часот наутро додека граѓаните сe уште спиеја, при што загинаа ...

Италија - Уште еден земјотрес во близина на Аквила

Вест - 07.04.2009

Рим, 7 април - Уште еден силен земјотрес го погоди денеска централниот дел на Италија, каде во вчерашниот катастрофален потрес загинаа најмалку 179 лица, а 1.500 се повредени.

Четворица Македонски државјани загинаа во земјотресот во Италија

Утрински - 07.04.2009

ЛАКВИЛА - Четворица македонски државјани, меѓу кои две деца, настрадаа во стравотниот земјотрес што го погоди завчеравечер централниот дел на Италија.

Италија - бројот на жртвите се искачи на 207

Телма - 07.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони изјави дека бројот на загинатите во земјотресот, кој со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди вчера централниот италијански град Аквила, се ...

Четворица македонски државјани загинаа во земјотресот во Италија

Дневник - 07.04.2009

Стотина луѓе, вклучувајќи и четири македонски државјани, загинаа вчера рано узутрината при низа силни земјотреси во централна Италија, при што првиот беше со интензитет од 6,3 Рихтерови степени.Трагичниот ...

Билансот на жртвите во земјотресот во Аквила зголемен на 179 лица

Алсат-М - 07.04.2009

Билансот на жртвите во земјотресот, кој го погоди вчера централниот италијански град Аквила, се зголеми на 179 лица, а 34 се уште се водат за исчезнати.

Во земјотресот во Италија повеќе од 170 мртви

Форум - 07.04.2009

Најтешкиот земјотрес што во последните неколку децении ја погоди Италија, според најновите податоци, однесе над 170 жртви. Повредени се околу 1.500 луѓе, а десетици илјади се без покрив над главата Екипите за ...

Билансот на жртвите во земјотресот во Аквила зголемен на 179 лица

Алфа - 07.04.2009

Билансот на жртвите во земјотресот, кој со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди вчера централниот италијански град Аквила, се зголеми на 179 лица, а 34 се уште се водат за исчезнати.

Цела ноќ се трагаше по преживеани од земјотресот во Италија

Н.Македонија - 07.04.2009

Рим, 7 април (МИА) - Спасувачките екипи цела ноќ во италијанскиот град Аквила и околните места беа во потрага по преживеани од земјотресот, во кој според последните информации загинаа 150 лица, а 70.000 ...

Земјотрес уби над 150 лица во Италија

Н.Македонија - 07.04.2009

Над 150 лица вчера загинаа во катастрофалниот земјотрес, кој срамни со земја средновековен град во централна Италија. Повеќе од 1.500 лица се повредени, а 50.000 останале без покрив над главата.

Најмалку сто спасени во Италија

Алфа - 07.04.2009

Најмалку сто лица се извлечени живи од под урнатините претпладнево во италијанската област Абруцо, која во понеделникот беше погодена од неколку силни земјотреси.

Понудена помош за настраданите во Италија

Алфа - 07.04.2009

Црвениот крст на Македонија понуди помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди централна Италија, при што загинаа околу 180 луѓе.

Уште еден земјотрес ја погоди Централна Италија

Н.Македонија - 07.04.2009

Рим, 7 април (МИА) - Уште еден силен земјотрес го погоди денеска централниот дел на Италија, каде во вчерашниот катастрофален потрес загинаа најмалку 179 лица, а 1.500 се повредени.

Претседателот Црвенковски упати писмо со сочувство до неговиот италијански колега Наполитано

Н.Македонија - 07.04.2009

Скопје, 7 април (МИА) - Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски испрати писмо со сочувство до претседателот на Италијанската Република, Џорџо Наполитано, по повод трагедијата предизвикана од ...

Премиерот Груевски упати писмо со сочувство до неговиот италијански колега Берлускони

Н.Македонија - 07.04.2009

Скопје, 7 април (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски испрати писмо со сочувство до италијанскиот премиер Силвио Берлускони, по повод катастрофалниот земјотрес што го погоди ...

Груевски:Сочувство до италијанската Влада

Алсат-М - 07.04.2009

Премиерот Груевски испрати писмо со сочувство до неговиот италијански колега поради катастрофалниот земјотрес Длабоко ме потресе веста за силниот земјотрес, што го погоди централниот дел на Вашата земја, во ...

Италија:Се трага по преживеаните

Алсат-М - 07.04.2009

И денеска продолжуваат интензивните спасувачки напори во Италија за пронаоѓање на нови евентуално преживеани лица од вчерашниот земјотрес.

АЛСАТ-М кај роднините на загинатите во Италија

Алсат-М - 07.04.2009

Солзи и тага во семејствата Османи, Хасани и Абдија по веста дека нивните роднини се меѓу жртвите на земјотресот во Италија. 13 годишната Валбона Османи од село Неготино гостиварско е една од четири државјани ...

Најмалку 207 жртви во земјотресот во Италија

Алфа - 07.04.2009

Помош од целиот свет пристигнува во Италија за спасување на што е можно повеќе преживеани во земјотресот што ја погоди централна Италија.

Околу 230 жртви во земјотресот во Италија

Алфа - 07.04.2009

Кризната ситуација во Италија продолжува. Бројот на жртвите постојано расте и достигна речиси 230. Педесеттина се се уште исчезнати, додека над 150 се спасени од под урнатините.

Едно лице загина во вечерашниот земјотрес во централна Италија

Алсат-М - 07.04.2009

Едно лице загина во новиот земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што вечерва ја погоди централна Италија.

150 загинати и над 1.500 повредени во земјотресот во Италија

Кирилица - 07.04.2009

Билансот на жртвите во земјотресот што го погоди централниот дел на Италија, се искачи на 150 загинати, јавија италијанските медиуми, повикувајќи се на изјава на претставник на спасувачките екипи Според ...

Билансот на жртвите во земјотресот во Аквила зголемен на 179 лица

Канал5 - 07.04.2009

Билансот на жртвите во земјотресот, кој со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди вчера централниот италијански град Аквила, се зголеми на 179 лица, а 34 се уште се водат за исчезнати.

Замолчен сеизмологот кој го предвидел земјотресот во Италија

Кирилица - 07.04.2009

Во Италија развиена е полемика дали земјотресот можел да се предвиди и со евакуација на населението од погоденото подрачје, да се избегне големиот број на жртви Областа Абруце во последните недели ја погодиле ...

Земјотрес - Најмалку сто спасени во Италија

МРТ - 07.04.2009

Најмалку сто лица се извлечени живи од под урнатините претпладнево во италијанската област Абруцо, која во понеделникот беше погодена од неколку силни земјотреси.

Уште еден земјотрес ја погоди Централна Италија

Кирилица - 07.04.2009

Земјотресот се случи во 11,25 часот по локално време, а се почувствувал и во Рим, каде од повисоките катови на зградите се поместувал мебелот. Засега не се знае дали овој земјотрес причинил дополнителна штета.

Уште еден земјотрес ја погоди Централна Италија

Вечер - 07.04.2009

Уште еден силен земјотрес го погоди денеска централниот дел на Италија, каде во вчерашниот катастрофален потрес загинаа најмалку 179 лица, а 1.500 се повредени.

Црвенковски изрази сочувство до неговиот италијански колега Наполитано

Кирилица - 07.04.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски испрати писмо со сочувство до претседателот на Италијанската Република, Џорџо Наполитано, по повод трагедијата предизвикана од земјотресот што го погоди ...

Билансот на загинатите од земјотресот во Италија достигна 207 лица

Вечер - 07.04.2009

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони изјави денеска дека билансот на загинатите во најтешкиот земјотрес што ја погоди Италија во изминативе 30 години, достигна 207 лица.

Полошките села Сенокос, Боговиње и Неготино жалат по нивните роднини и соседи

Канал5 - 07.04.2009

Земјотресот кој што ја погоди централна Италија го потресе и гостиварскиот регион. Денеска околу 11 часот во истиот град во Италија е регистриран уште еден земјотрес.

Билансот на загинатите во земјотресот во Италија достигна 228 лица

Сител - 07.04.2009

Билансот на загинатите во земјотресот што ја погоди Италија ноќта меѓу неделата и понеделникот достигна 228 лица, соопштија болнички извори.

Македонија и понуди помош на Италија

Вечер - 07.04.2009

Црвениот крст на Македонија понуди помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди централна Италија, при што загинаа околу 180 луѓе, меѓу кои четворица Македонци.

И со голи раце по преживеаните!

Вечер - 07.04.2009

До вчера беа избројани околу 207 загинати, а од под урнатините биле спасени 150 луѓе од кои некои и после 24 часа Уште еден силен земјотрес го погоди вчера централниот дел на Италија, каде во завчерашниот ...

Четиригодишно дете од Албанија пронајдено мртво од земјотресот во Италија

Нетпрес - 07.04.2009

Албанската амбасада во Италија информира дека едно четиригодишно дете од Албанија е пронајдено мртво во урнатините од вчерашниот земјотрес во близина на Аквила во Централна Италија.

ВИДЕО: Се поголем бројот на починати од земјотресот во Италија

Нетпрес - 07.04.2009

Бројката на загинати лица од вчерашниот земјотрес што ја погоди Централна Италија се искачи на 179 лица од кој 40 од нив сеуште не се идентификувани.

Црвенковски со писмо со сочувство до италијанскиот претседател

Нетпрес - 07.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски испрати писмо со сочувство до претседателот на Италија, Џорџо Наполитано, по повод трагедијата предизвикана од земјотресот што го погоди централниот дел на Италија.

Груевски со писмо со сочувство до Берлускони

Нетпрес - 07.04.2009

Премиерот Никола Груевски испрати писмо со сочувство до претседателот на Владата на Италија Силвио Берлускони, по повод силниот земјотрес што го погоди централниот дел на Италија.

Во Хрватска секоја минута се регистрира слаб земјотрес

Нетпрес - 07.04.2009

По земјотресот во Италија, Во Хрватска на секои десет минути се регистрираат околу десет послаби земјотреси, пишува електронското издание на “Јутарњни лист“.

Силен земјотрес во Русија

Макфакс - 07.04.2009

Силен земјотрес од седум степени по Рихтеровата скала денеска ја погоди Русија, на крајбрежјето на Пацификот, при што нема информации за жртви или материјална штета.

Над 200 жртви и исчезнати во Италија

Макфакс - 07.04.2009

Најмалку 179 загинати и нови 34 исчезнати е последниот биланс од земјотресот во Италија, објавен изутрината, соопштија спасувачките служби во градот Аквила.

Земјотрес - Најмалку сто спасени во Италија

Макфакс - 07.04.2009

Најмалку сто лица се извлечени живи од под урнатините претпладнево во италијанската област Абруцо, која во понеделникот беше погодена од неколку силни земјотреси.

Понудена помош за настраданите во Италија

Макфакс - 07.04.2009

Црвениот крст на Македонија понуди помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди централна Италија, при што загинаа околу 180 луѓе.

Повеќе од 207 мртви во Италија – тлото не мирува

Макфакс - 07.04.2009

Најмалку 207 луѓе ги загубиле животите во разурнувачкиот земјотрес што ја погоди централна Италија, покажуваат најновите податоци.

Груевски изрази сочувство за загинатите во Италија

Макфакс - 07.04.2009

Писмо со сочувство за загинатите во катастрофалниот земјотрес што в понеделникот ја погоди централна Италија денеска испрати премиерот Никола Груевски до неговиот италијански колега, премиерот Силвио ...

Петта македонска жртва во земјотресот во Италија

Макфакс - 07.04.2009

Бројот на загинати македонски државјани во земјотресот во Италија денеска се зголеми на вкупно пет. Изутрината бил идентификуван и петтиот македонски државјанин во болницата во Аквила, објави А1 Телевизија.

Нов силен земјотрес во Италија-најмалку еден мртов

Макфакс - 07.04.2009

Нов силен земјотрес го погоди вечерва подрачјето на централна Италија, при што најмалу едно лице загина, јавуваат медиумите. Земјотресот е регистриран само еден ден по катастрофалниот земјотрес во кој загинаа ...

Идентификувани загинатите Македонци во Италија

А1 - 06.04.2009

Најмалку четворица македонски државјани, од кои две деца загинаа во земјотресот што денеска го погоди централниот дел на Италија.

Италија - Меѓу загинатите во земјотресот во Италија има две Македонки

Вест - 06.04.2009

Рим, 6 април - Според весникот Република, цитиран од рускиот сајт Њуз.Ру, меѓу жртвите во силниот земјотрес во италија има две Македонки.

Македонија - Нема информации за настрадани Македонци во земјотресот во Италија

Вест - 06.04.2009

Скопје - Нема за сега информации за настрадани македонски државјани во земјотресот што денеска ја погоди централна Италија. Макфакс претпладнево ја контактирал македонската Амбасада во Рим, од каде посочиле ...

Македонија - Четворица македонски државјани загинаа во земјотресот во Италија

Вест - 06.04.2009

Рим, 6 април - Четворица македонски државјани, од кои две деца, се меѓу загинатите во катастрофалниот земјотрес што ноќеска ја погоди централна Италија.

Италија - во земјотрес загинаа Најмалку 90 лица

Телма - 06.04.2009

Најмалку 92 лица загинаа, меѓу кои и четири македонски државјани, од кои две деца, а над 1.500 луѓе се повредени во земјотресот кој ноќеска ја погоди централна Италија.

Најмалку 16 лица загинаа во земјотрес во Италија

Алсат-М - 06.04.2009

Најмалку 16 лица загинаа во Фоса, во близина на Аквила во Централна Италија, каде синоќа беше регистриран силен земјотрес Земјотресот со интензитет од 5,8 според Рихтер го потресе овој дел на Италија малку по ...

Расте бројот на загинатите во земјотресот во Италија

Алсат-М - 06.04.2009

Најмалку 27 лица загинаа, меѓу кои четири деца, во земјотресот кој ноќеска ја погоди централна Италија Италијанската новинска агенција АНСА, повикувајќи се на Агенцијата за цивилна заштита и карабињерите, јави ...

Земјотрес во Италија-27 загинати, 100 000 луѓе без домови

Алфа - 06.04.2009

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихетровата скала ја погоди денеска Италија, при што најмалку 27 лица загинаа, јавуваат агенциите.

Две деца и двајца возрасни од Македонија загинаа во Италија

Алсат-М - 06.04.2009

Едно тринаесетгодишно, едно единаесет годишно дете, и две возрасни лица од Македонија загинале во земјотресот што рано утрово ја погоди Италија.

Две деца и двајца возрасни од Македонија загинаа во Италија

Н.Македонија - 06.04.2009

Едно тринаесетгодишно, едно единаесет годишно дете, и две возрасни лица од Македонија загинале во земјотресот што рано утрово ја погоди централна Италија.

Идентификувани македонските граѓани кои загинаа во Италија

Н.Македонија - 06.04.2009

Катастрофалниот земјотрес што утрово ја потресе Италија, однесе и четири жртви, државјани на Македонија. Според непотврдени информации животот во несреќата го загубиле Рефик Асани (44), Валбона Османи (13), ...

Педесетина мртви во земјотрес во Италија

Форум - 06.04.2009

Досега се изброејани 50 загинати, меѓу кои најмалку пет се деца, е досегашниот биланс од силниот земјотрес што синоќа ја погоди средна Италија, објавуваат италијанските медиуми, а пренесува Reuters Бројот на ...

Најмалку четворица загинати Македонци во земјотресот во Италија

Алфа - 06.04.2009

Најмалку четворица македонски државјани, од кои две деца, загинаа во земјотресот што денеска го погоди централниот дел на Италија.

Најмалку 40 лица загинаа во земјотресот во Италија

Н.Македонија - 06.04.2009

Рим, 6 април (МИА) - Најмалку 40 лица загинаа, а десетици се водат како исчезнати во земјотресот кој во раните утрински часови го погоди централниот дел на Италија.

Идентификувани македонските граѓани кои загинаа во Италија

Форум - 06.04.2009

Катастрофалниот земјотрес што утрово ја потресе Италија, однесе и четири жртви, државјани на Македонија. Бројот на жртвите во Лаквила постојано расте (Reuters) Според непотврдени информации животот во ...

Четворица Mакедонци загинаа во земјотрес во Италија

Алфа - 06.04.2009

Четворица македонски државјани се пронајдени меѓу првите стотина жртви во земјотресот во околината на Аквила, стотина километри источно од Рим.

Четворица македонци загинаа во земјотресот во Италија

Форум - 06.04.2009

Четворица македонски државјани, од кои две деца, се меѓу загинатите во катастрофалниот земјотрес што ноќеска ја погоди централна Италија Меѓу четворицата македонски државјани, две се деца на возраст од 13 и 11 ...

Најмалку 150 загинати во земјотресот во Италија

Форум - 06.04.2009

Силниот земјотрес од 5,8 степени по Рихтер го срамни со земја градот Лаквило. Бројката на жртвите расте секој час, и досега се регистрани 150 загинати, што за жал најверојатно нема да биде и конечниот црн ...

150 загинати и над 1.500 повредени во земјотресот во Италија

Алсат-М - 06.04.2009

Билансот на жртвите во земјотресот што рано утринава го погоди централниот дел на Италија, се искачи на 130 загинати Според италијанскиот премиер Силвио Берлсукони, при земјотресот се повредени над 1.500 лица.

Земјотрес во Италија-13 загинати

МРТ - 06.04.2009

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихетровата скала ја погоди денеска Италија, при што најмалку 13 лица загинаа, јавуваат агенциите.

Македонски жртви во земјотресот во Италија

Кирилица - 06.04.2009

Загинати девет лица во областа Абруцо, Италија. Во бројката не се вклучени четирите деца кои починале во болница во Аквила, каде биле донесени откако биле извадени од под урнатини Според весникот „Република“, ...

Најмалку 13 лица загинаа во земјотрес во Централна Италија

Вечер - 06.04.2009

Најмалку 13 лица загинаа во Фоса, во близина на Аквила, престолнина на областа Абруцо во Централна Италија, каде синоќа беше регистриран силен земјотрес, објавија италијанските медиуми.

Се зголемува бројот на жртви од земјотресот во Италија, се чека соопштение од МНР дали има повредени Македонци

Кирилица - 06.04.2009

Најмалку 27 лица меѓу кои и пет деца утрово загинаа во силен земјотрес кој го погоди средишниот дел на Италија, источно од Рим Епицентарот на земјотресот со јачина од 6,3 по Рихтер се наоѓал во градот Акила ...

Грција и нуди помош на Италија

Кирилица - 06.04.2009

Грција е подготвена да испрати помош за настраданите во силниот земјотрес, кој ноќеска ја потресе Италија Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани, која во Истанбул учествува на средбата на врвот на ...

Најмалку 100.000 луѓе без покрив над главата

МРТ - 06.04.2009

Најмалку 100.000 жители од областите погодени од земјотресот во централна Италија останаа без покрив над главата, соопшти Службата за цивилна безбедност на Италија.

Нов земјотрес ја погоди Италија

МРТ - 06.04.2009

Нов земјотрес околу 10,00 часот повторно го погоди централното подрачје на Италија, соопшти Националниот институт по геофизика и вулканологија, пренесуваат медиумите.

Четворица македонски државјани загинаа во земјотресот во Италија

Кирилица - 06.04.2009

Четворица македонски државјани, од кои две деца, се меѓу загинатите во катастрофалниот земјотрес што ноќеска ја погоди централна Италија Според првичните неофицијални информации што ги има Амбасадата на ...

Четворица македонски државјани загинаа во земјотресот во Италија

Канал5 - 06.04.2009

Четворица македонски државјани, од кои две деца, се меѓу загинатите во катастрофалниот земјотрес што ноќеска ја погоди централна Италија.

Четворица македонски државјани загинаа во Земјотресот во Италија

Сител - 06.04.2009

Четворица македонски државјани, од кои две деца, се меѓу загинатите во катастрофалниот земјотрес што ноќеска ја погоди централна Италија.

Четворица македонски државјани загинаа во земјотресот во Италија, можно е бројот да се зголеми

Кирилица - 06.04.2009

Четворица македонски државјани, од кои две деца, се меѓу загинатите во катастрофалниот земјотрес што ноќеска ја погоди централна Италија Италијанското Министерство за внатрешни работи и официјално потврди дека ...

Четворица македонски државјани загинаа во земјотресот во Италија

Вечер - 06.04.2009

Четворица македонски државјани, од кои две деца, се меѓу загинатите во катастрофалниот земјотрес што ноќеска ја погоди централна Италија.

Најмалку 50 лица загинаа во земјотресот во Италија

Канал5 - 06.04.2009

Најмалку 50 лица загинаа во разорниот земјотрес кој рано утринава го погоди централниот дел на Италија, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи Роберто Марони.

Најмалку 50 лица загинаа во земјотресот во Италија

Сител - 06.04.2009

Најмалку 50 лица загинаа во разорниот земјотрес кој рано утринава го погоди централниот дел на Италија, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи Роберто Марони.

50 илјади евра помош од Албанија за Италија

Кирилица - 06.04.2009

Албанскиот премиер соопшти дека Владата во Тирана издвоила 50 илјади евра, како прва помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Италија Бериша информира и дека упатил телеграма со сочуство до ...

Бројката на жртви во Италија е 92 загинати и 1500 повредени

Кирилица - 06.04.2009

Билансот на жртвите од земјотресот достигна до 92-ца загинати, јавија италијанските медиуми, повикувајќи се на изјава на претставник на спасувачките екипи Според италијанскиот премиер Силвио Берлсукони, при ...

Билансот на жртвите од земјотресот во Италија достигна 150 загинати и над 1.500 повредени

Сител - 06.04.2009

Билансот на жртвите во земјотресот што рано утринава го погоди централниот дел на Италија, се искачи на 150 загинати, јавија италијанските медиуми, повикувајќи се на изјава на претставник на спасувачките екипи.

Италијански сеизмолог го предвидел земјотресот

МРТ - 06.04.2009

Италијански сеизмолог го предвидел големиот катастрофален земјотрес во ’Аквила неколку недели пред тој денеска да го потресе градот, но бил пријавен кај властите заради ширење паника меѓу населението.

Берлускони: Најмалку 92 загинати и 1 500 ранети во земјотресот

МРТ - 06.04.2009

Најмалку 92 лица загинаа, а 1 500 се ранети до сега, изјави попладнево италијанскиот премиер Силвио Берлускони. „Сакам да кажам нешто важно, ниту еден човек нема да биде препуштен на судбината“, потенцираше ...

Четворица македонски државјани загинаа во земјотресот во Италија

МРТ - 06.04.2009

Четворица македонски државјани, од кои две деца, се меѓу загинатите во катастрофалниот земјотрес што ноќеска ја погоди централна Италија.

Четворица Македонци од кои две деца загинаа во земјотресот што се случи во Италија

Канал5 - 06.04.2009

Четворица Македонци од кои две деца на возраст од 11 и 13 години загинаа во земјотресот што ноќеска во 3 часот и 30 минути го погоди местото Aквила, во близина на Рим. Земјотресот бил со јачина од 6, 3.

Италијански медиуми: меѓу загинатите во земјотресот има две Македонки

Канал5 - 06.04.2009

Најмалку девет лица загинаа во земјотресот во областа Абруцо, централна Италија, соопшти локалната полиција. Во бројката не се вклучени четирите деца кои според италијанските медиуми починале во болница во ...

Земјотресот во Италија разурна стари цркви и римски бањи

Сител - 06.04.2009

Земјотресот што ја потресе Италија предизвика материјална штета врз неколку стари цркви и други историски споменици, соопшти италијанското Министерство за култура.

Македонци загинаа во земјотресот во Италија

Вечер - 06.04.2009

Над 1.500 жители се повредени, педесет илјади останаа без покрив на главата, а неколку помали градови беа срамнети со земја во вчерашната трагедија која што можела да биде избегната Силен замјотрес со јачина ...

ВИДЕО: Земјотрес во Италија, најмалку 27 починати

Нетпрес - 06.04.2009

Силен земјотрес се случил изминатата ноќ во Фоса, во близина на Аквила во Централна Италија, каде загинале најмалку 27 лица. Исто така како што пренесуваат тамошните медиуми стотици други се тешко повредени.

Нов земјотерс ја потресе Италија

Нетпрес - 06.04.2009

Нов земјотрес само пред неколку минути ја потресе Италија во нејизниот централен дел. Информацијата ја пренесуваат агенциите повикувајќи се на Нациналниот институт по геофизика и вулканологија.

ВИДЕО: Се зголемува бројот на жртвите од земјотресот во Италија

Нетпрес - 06.04.2009

Се претпоставува дека исчезнатите се затрупани во рушевините на станбените објекти, кои целосно се урнаа во потресот, кој најмногу го погоди централниот дел на Италија.

Две деца и двајца возрасни од Македонија загинаа во Италија

Нетпрес - 06.04.2009

Едно тринаесетгодишно, едно единаесет годишно дете, и две возрасни лица од Македонија загинале во земјотресот што рано утрово ја погоди централана Италија.

Идентификувани македонските граѓани кои загинаа во Италија

Нетпрес - 06.04.2009

Катастрофалниот земјотрес што утрово ја потресе Италија, однесе и четири жртви, државјани на Македонија. Според непотврдени информации животот во несреќата го загубиле Рефик Асани (44), Валбона Османи (13), ...

Земјотреси и во Венецуела и Сечуан

Нетпрес - 06.04.2009

Земјотреси без поголеми последици се регистрирани во Венецуела и вo кинеската провинција Сечуан. Земјотресот во Венецуела бил со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала.

Најмалку 92 жртви при земјотресот во Италија

Нетпрес - 06.04.2009

Бројот на жртвите од земјотресот во Италија достигна 92 лица, пренесе АФП, повикувајќи се на соопштение од спасувачките служби. Стотици лица пак се повредени. Илјадници згради се целосно урнати.

Бројот на загинати во земјотресот во централна Италија, достигна 92

Нетпрес - 06.04.2009

Претходно италијанскиот министер за внатрешни работи, Роберто Марони, изјави дека најмалку 50 лица загинале во земјотресот, а дека повредени биле стотици.

Бројот на загинатите во земјотресот во Италија се искачи на 27 лица

Макфакс - 06.04.2009

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихетровата скала ја погоди денеска Италија, при што најмалку 27 лица загинаа, јавуваат агенциите.

Нов земјотрес ја погоди Италија

Макфакс - 06.04.2009

Нов земјотрес околу 10,00 часот повторно го погоди централното подрачје на Италија, соопшти Националниот институт по геофизика и вулканологија, пренесуваат медиумите.

Најмалку 100.000 луѓе без покрив над главата

Макфакс - 06.04.2009

Најмалку 100.000 жители од областите погодени од земјотресот во централна Италија останаа без покрив над главата, соопшти Службата за цивилна безбедност на Италија.

Нема информации за настрадани македонски државјани во Италија

Макфакс - 06.04.2009

Засега нема информации за настрадани македонски државјани во земјотресот што денеска ја погоди централна Италија. Макфакс претпладнево ја контактираше македонската Амбасада во Рим, од каде посочија дека засега ...

Најмалку четворица загинати Македонци во земјотресот во Италија

Макфакс - 06.04.2009

Најмалку четворица македонски државјани загинаа во земјотресот што денеска го погоди централниот дел на Италија. Ова попладнево за Макфакс го изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи (МНР) ...

Земјотрес - Познат идентитетот на загинатите Македонци

Макфакс - 06.04.2009

Четворица македонски државјани, меѓу кои две деца, загинаа во земјотресот што денеска ја погоди централна Италија, потврди за Макфакс Амбасадата на Македонија во Рим.

Италијански сеизмолог го предвидел земјотресот

Макфакс - 06.04.2009

Италијански сеизмолог го предвидел големиот катастрофален земјотрес во ’Аквила неколку недели пред тој денеска да го потресе градот, но бил пријавен кај властите заради ширење паника меѓу населението.

Најмалку 150 загинати во земјотресот

Макфакс - 06.04.2009

Најмалку 150 лица загинаа, а 1 500 се ранети во земјотресот што ја погоди Италија. „Сакам да кажам нешто важно, ниту еден човек нема да биде препуштен на судбината“, потенцираше премиерот Силвио Берлускони, ...