TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поевтини лебот и кај големите пекарници

+инфо - 12.02.2016

Рекордно ниските цени на увозно брашно од Србија како и големата конкуренција во Скопје придонесоа за намалување на цената на лебот од 2 до 5 денари за векна. Најголемиот производител на леб во Скопје „Жито Лукс“ ја намали цената на основниот ...

ЕВТИНО СРПСКО БРАШНО НА ПАЗАРОТ: Добивме пониски цени на лебот!

Фактор - 12.02.2016

Од денеска се очекува цените на лебот да се намалат и до 5 денари од парче, во зависност од грамажата. Ова сепак, засега ќе важи за Скопје, бидејќи во останатиот дел од републиката цените се веќе пониски.

Нема поевтина цена за лебот во Битола

Тера - 12.02.2016

Во Битола цената на лебот нема да се намали. Причина за ова е факото што постојната цена на лебот во градот е веќе за пет до шест денари пониска од онаа во Скопје и не постои економска оправданост за дополнително намалување-вели Мирко Велковски, ...

Малите пекарници ја урнаа цената на лебот

Вест - 11.02.2016

Намножувањето на мали пекарници и рекордно ниските цени на увозно брашно ја спуштија цената на лебот во Скопје, вели Горан Малишиќ, претседател на Групацијата на мелничко-пекарската индустрија во Стопанската комора на Македонија.

Пониски цени на лебот во Скопје

Алсат-М - 11.02.2016

Поефтинува лебот во Скопје. Ова доцна вчера го решија членките на мелничко – пекарската групација. Според одлуката, лебот поефтинува од два до пет денари. причината е ефтиното српско брашно и нелојалната конкуренција.

Од денеска поевтинува лебот

Канал5 - 11.02.2016

Ќе поевтини лебот во Скопје најави мелничко-пекарската индустрија. Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата. Причината за поевтинувањето е во евтиното српско брашно кое се увезува на пазарот, објаснуваат од групацијата ...

Поевтинува цената на лебот?!

ТВ21 - 11.02.2016

Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари поради поевтинување на српското брашно кое Македонија го увезува, најавуваат од мелничарската индустрија. Итно да се преземат мерки за да се спречи напливот на евтино увозно брашно, кое се увезува по ...

Од денес скопјани ќе јадат леб поевтин за два до пет денари

Дневник - 11.02.2016

Скопјани од денес ќе јадат поевтин леб за два до пет денари. Дел од најголемите производители на леб во градот најавија дека поевтинувањето ќе биде во зависност од грамажата на лебот. За другите градови засега нема пониски цени, бидејќи според ...

Супер вест: Од денеска поевтинува лебот

Press24 - 11.02.2016

Ќе поевтини лебот во Скопје најави мелничко-пекарската индустрија. Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата. Причината за поевтинувањето е во евтиното српско брашно кое се увезува на пазарот, објаснуваат од групацијата ...

Скопјани од денес ќе купуваат поевтин леб

Нетпрес - 11.02.2016

Скопјани од денес ќе купуваат поевтин леб. Според најавите на мелничко-пекарската индустрија цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата, а во остакотот од земјата се очекува да се задржат цените кои веќе се пониски.

Од денеска поевтинува лебот

Курир - 11.02.2016

Ќе поевтини лебот во Скопје најави мелничко-пекарската индустрија. Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата. Причината за поевтинувањето е во евтиното српско брашно кое се увезува на пазарот, објаснуваат од групацијата ...

Пониски цени на лебот во Скопје

Репортер - 11.02.2016

Поефтинува лебот во Скопје. Ова доцна вчера го решија членките на мелничко – пекарската групација. Според одлуката, лебот поефтинува од два до пет денари. причината е ефтиното српско брашно и нелојалната конкуренција.

Домашните мелничари бараат субвенции за да му конкурираат на српското брашно

Капитал - 11.02.2016

“Српското брашно кое влегува поевтино на македонскиот пазар се заканува да ги затвори домашните мелници”, предупредија од Мелничко – пекарска групација при Стопанската комора на Македонија.

Лебот поевтинува од 2 до 5 денари за векна

+инфо - 11.02.2016

Скопјани од денеска јадат поевтин леб. Дел од компаниите веќе ја намалија цената на лебот, по вчерашната најава на мелничко-пекарската индустрија дека ќе ги намалат цените на производите како резултат на пониската цена на увезеното брашно од Србија.

Лебот ќе поевтини од два до пет денари

Локално - 11.02.2016

Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари поради поевтинување на српското брашно кое Македонија го увезува, најавуваат од мелничарската индустрија. Мелничарите побараа итно да се преземат мерки за да се спречи напливот на евтино увозно ...

Лебот во Скопје поевтин за два до пет денари

Република - 11.02.2016

-Ќе поевтини лебот во Скопје најави мелничко-пекарската индустрија. Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата. Причината за поевтинувањето е во евтиното српско брашно кое се увезува на пазарот, објаснуваат од групацијата ...

Најава за поевтинување на лебот

Канал 77 - 11.02.2016

Ќе поевтини лебот во Скопје најави мелничко-пекарската индустрија. Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата. Причината за поевтинувањето е во евтиното српско брашно кое се увезува на пазарот, објаснуваат од групацијата ...

Лебот во Скопје од денеска поевтинува за два до пет денари

Вечер Прес - 11.02.2016

Ќе поевтини лебот во Скопје најави мелничко-пекарската индустрија. Цената ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата. Причината за поевтинувањето е во евтиното српско брашно кое се увезува на пазарот, објаснуваат од групацијата на ...

Од денеска поевтинува лебот

МК News - 11.02.2016

Ќе поевтини лебот во Скопје најави мелничко-пекарската индустрија. Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата. Причината за поевтинувањето е во евтиното српско брашно кое се увезува на пазарот, објаснуваат од групацијата ...

Лебот поефтинува во Скопје-Што е со другите градови?

Фактор - 11.02.2016

Поради поефтинување на српското брашно кое Македонија го увезува, од мелничарско пекарската индустрија најавуваат намалување на цените на лебот. Имено, според најавите цената ќе падне за околу два до пет денари во зависност од грамажата во главниот ...

Скопјани од денес ќе купуваат поевтин леб

Точка - 11.02.2016

Според најавите на мелничко-пекарската индустрија цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата, а во остакотот од земјата се очекува да се задржат цените кои веќе се пониски.

Увозот на евтино брашно на сметка на домашните мелничари

Телма - 10.02.2016

Мелничко –пекарската индустрија и земјоделците нема да го дочекаат годинешниов откуп на домашната пченица доколку владата не изнајде решение за нивно субвенционирање. Поради големиот увоз на евтино брашно домашните производители на пченица и ...

Српското брашно погубно за домашните мелници

Алсат-М - 10.02.2016

Српското брашно ќе ги затвори домашните мелници, предупредија од Мелничко – пекарска групација. Македонското брашно е за неколку денари поскапо од српското. Затоа барат помош од Владата. „Овие 2,5 денари кои ги бараме од Владата би биле на нивото на ...

Мелничката индустрија пред колапс поради увезеното евтино српско брашно

ТВ21 - 10.02.2016

Евтиното српско брашно причина за колапс на македонската мелничка индустрија. Претседателот на групацијата, апелира до Владата да најде начин за спас на мелничката индустрија. За таа цел денеска на заедничка маса седнаа мелничарите, примарните ...

Eвтиното увозно брашно ги загрозува мелничарите

Утрински - 10.02.2016

Сања Наумовска Македонските мелничари и производителите на пченица бараат субвенции од државата за да можат да го преживеат ударот од неконтролираниот увоз на евтино брашно. Групацијата на мелничко-пекарската индустрија во Стопанската комора на ...

Мелничарите бараат субвенции и трајно решение

Утрински - 10.02.2016

Мелничарите апелираат итно да се изнајде решение за нивниот проблем со увозното евтино брашно поради кое, како што велат, се неконкуретни на пазарот, а мелничко-пекарската индустрија е пред колапс.

2,5 денари дополнителни субвенции за брашното, два за пченицата

Вест - 10.02.2016

Државата мора итно да ни обезбеди вонредни субвенции за произведените пченица и брашно, ако сака и понатаму да постојат мелничарите и земјоделците. Ова се само дел од барањата за кои неколку часа, на затворен состанок во Стопанската комора на ...

Лебот останува со иста цена и покрај поефтинувањето на нафтата

24 Вести - 10.02.2016

Цената на лебот и пекарските производи останува иста и покрај падот на цената на нафтата на светските берзи. Мелничарите, велат дека нафтата има незначителен удел во нивното работење и дека мелниците работат на струја.

Од утре поевтинува лебот

Сител - 10.02.2016

Од утре поевтин леб во Скопје, најави мелничко-пекарската индустрија. Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата. Во остакотот од земјата се очекува да се задржат цените кои веќе се пониски.

Мелничарите бараат решение за надминување на состојбите во оваа индустрија

Сител - 10.02.2016

Мелничарите апелираат итно да се изнајде решение за нивниот проблем со увозното евтино брашно поради кое, како што велат, се неконкуретни на пазарот, а мелничко-пекарската индустрија е пред колапс.

Се бара субвенција од 2,5 денари за килограм откупена пченица

МРТ - 10.02.2016

За да се справи со преголемиот прилив на евтино српско брашно, млинско- пекарската индустрија бара субвенции од државата за секој килограм лани откупена домашна пченица. Според нивното објаснување станува збор за 2,5 денари за килограм за колку што ...

Евтиното српско брашно и натаму ја урива цената на македонската пченица, мелничарите бараат итни мерки за спас на ...

Алфа - 10.02.2016

Мелничарите апелираат итно да се изнајде решение за нивниот проблем со увозното евтино брашно, поради кое се неконкуретни на пазарот, а мелничко-пекарската индустрија е пред колапс. Бараат субвенци од 2,5 денари.

Мелничарите бараат “чаре” за увозното брашно

Локално - 10.02.2016

Мелничарите апелираат итно да се изнајде решение за нивниот проблем со увозното евтино брашно поради кое, како што велат, се неконкуретни на пазарот, а мелничко-пекарската индустрија е пред колапс.

Мелничарите бараат решение за надминување на состојбите во оваа индустрија

Вечер Прес - 10.02.2016

Мелничарите апелираат итно да се изнајде решение за нивниот проблем со увозното евтино брашно поради кое, како што велат, се неконкуретни на пазарот, а мелничко-пекарската индустрија е пред колапс.

Поевтинува лебот во Скопје

Скопје инфо - 10.02.2016

Ќе поевтини лебот во Скопје најави мелничко-пекарската индустрија.Цената на лебот ќе се намали за два до пет денари зависно од грамажата. Причината за поевтинувањето е во евтиното српско брашно кое се увезува на пазарот, објаснуваат од групацијата ...

Мелничарите бараат решение за надминување на состојбите во оваа индустрија

Lider - 10.02.2016

Мелничарите апелираат итно да се изнајде решение за нивниот проблем со увозното евтино брашно поради кое, како што велат, се неконкуретни на пазарот, а мелничко-пекарската индустрија е пред колапс.