TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Сандеј Телеграф“: Војната во Ирак ќе почне по втората резолуција во ОН“

А1 - 02.03.2003

Велика Британија и САД ќе почнат со воени операции против Ирак веднаш по изгласувањето на втората Резолуција во Советот за безбедност на ОН, без оглед каков ќе биде резултатот, пишува денеска британскиот весник „Сандеј телеграф“.

Ирак започна да ги уништува ракетите „АЛ-Самуд 2“

А1 - 02.03.2003

Ирак денеска под надsор на инспекторите на ОН за разоружување почна да уништува нови шест забаранети ракети „Ал-Самуд 2“ на локација во близина на Багдад, објавија официјални ирачки извори. „Уништувањето на ракетите започна во 06,00 часот по локално време во ал Таи“, изјави главниот директор на ...

И Блер, по стапките на Буш, ќе го разоружа Ирак

А1 - 01.03.2003

Британскиот премиер Тони Блер изјави денеска дека е решен да го разоружа Ирак „без оглед на ставот на Америка“. „Ако тоа не го сторат Американците, јас ќе ги присилам“, рече Блер за весникот „Гардијан“. Неговиот милитантен став околу Ирак го критикуваа бројни членови на неговата Лабуристичка ...

Арапските држави во обид да спречат војна во Ирак

А1 - 01.03.2003

Арапскиот самит организиран со цел да се спречи војната против Ирак започнна денеска во Египет, додека САД продолжуваат да ги трупаат своите сили во Заливот, заканувајќи му се на Багдад да се разоружа или ќе биде нападнат. На еднодневниот самит во Шарм Ел Шеик 22 земји членки на Арапската лига ќе ...

Малите ги критикуваа големите, но беа игнорирани

Утрински - 01.03.2003

Расправата во Советот за безбедност покажа голема поделба околу случајот со Ирак ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Неколку земји-членки на Советот за безбедност, предводени од Чиле, остро ги критикуваа големите сили, посочувајќи им веднаш да изнајдат заеднички став за војната и мирот во Ирак, но нивните барања беа ...

Русија не исклучува вето за втората резолуција

Утрински - 01.03.2003

НАЈАВА МОСКВА - Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џорџ Буш во четвртокот се согласија да работат на решение за ирачката криза, земајќи ги во предвид "интересите на светската заедница" соопшти Кремљ.

Ирак се согласи да ги уништи проектилите

Утрински - 01.03.2003

По острото барање на Ханс Бликс и Вашингтон и Лондон ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Ирак во принцип се согласи да ги уништи сите проектили "ал самуд 2" но инспекторите за оружје на ОН сакаат да бидат сигурни дека Ирак ќе започне со уништувањето на проектилите од денес, како што е побарано, соопштија официјални ...

Ирак од денеска ќе ги уништува ракетите "ал самуд 2"

Вест - 01.03.2003

Што после Садам? - Ирачката опозиција вчера на конференцијата во Салахадин, северен Ирак, избра 6-члено тело што ќе биде дел од новата влада ако САД поведе напад за соборување на Садам Хусеин. Багдад, 1 март - Обединетите нации потврдија дека уништувањето на ирачките ракети Ас Самуд 2 ќе почне ...

Русија се заканува со вето во ОН

Дневник - 01.03.2003

Русија категорично се спротивставува на какво било меѓународно одобрување на војна против Ирак и се закани дека ќе го искористи правото на вето во Советот за безбедност на ОН за да ја блокира американско-британската предлог-резолуција за Ирак.

Ирак прифати да ги уништи ракетите „Ал Самуд 2“

А1 - 28.02.2003

Ирак начелно прифати да започне со уништување на ракетите „Ал Самуд 2“ и нивните компоненти, соопшти синоќа Комисијата на ОН за надзор, контрола и верификација. Канцеларијата на Ханс Бликс потврди дека примила писмо од претставник на ирачките власти во кое се наведува дека Багдад се согласува да ги ...

Од ирачкото прашање зависи иднината на светскиот поредок

А1 - 28.02.2003

Од одговорот на прашањето дали треба да се окупира Ирак и да се собори Садам Хусеин од власт, би можела да зависи иднината не само на Хусеин, туку и судбината на многу други влади, иднината на Обединетите Нации, па дури до извесен степен и иднината на целиот светски поредок настанат по завршувањето ...

Буш: Ако падне Садам, на Блискиот Исток ќе има демократија

Вест - 28.02.2003

Антиглобалистите во Италија веќе една недела ги блокираат пругите за да го спречат аметиканскиот воен транспорт ВАШИНГТОН, 28 февруари (АП) - Соборувањето на Садам Хусеин не би било само за заштита на Америка, тоа ќе посее семе на демократија и мир на Блискиот исток, изјави американскиот ...

САД вели време е НАТО да реши за Ирак

Вест - 28.02.2003

БРИСЕЛ, 28 февруари (Ројтерс) - Висок официјален претставник на САД соопшти вчера пред НАТО дека сега е време меѓународната заедница да се обедини зад заканата од воена акција против Ирак откако изминаа 4.222 дена кои му беа дадени на Багдад да се разоружа.

Почнаа разговорите за новата резолуција на ОН за Ирак

Утрински - 28.02.2003

Поделениот Совет за безбедност заедно со новиот вербален притисок на Џорџ Буш ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Поделениот Совет за безбедност на Обединетите нации вчера одржа неформални разговори за резолуцијата која се однесува за дозвола за употреба на сила против Ирак, со Кина и Русија, членки кои имаат право ...

Си-Би-Ес и Белата куќа се судрија околу интервјуто на Садам

Утрински - 28.02.2003

Вашингтон незадоволен поради понудата за телевизиски дуел меѓу Буш и Садам ВАШИНГТОН - Белата куќа ја критикуваше телевизија Си-Би-Ес, како што го изјави портпаролот, за понудата со презир да се побијат коментарите на ирачкиот претседател Садам Хусеин за време на интервјуто емитувано во средата ...

Трајковски му "објави" војна на Ирак без амин од Парламентот

Дневник - 28.02.2003

ПРАВНИТЕ ЕКСПЕРТИ ГО КРИТИКУВААТ ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Поддршката што ја даде Трајковски е рамна на внесување на Македонија во воен конфликт, што е пак во исклучива надлежност на Парламентот, сметаат уставните експерти и поранешните претседатели на Собранието Шефот на државата, Борис Трајковски, со ...

Путин и Буш заедно ќе бараат решение за ирачката криза

Вест - 28.02.2003

"Добредојде во Бугарија" пишува на билбордот во центарот на Софија, со кој се највува првата официјална посета на Путин во Бугарија, од утре до 3 март МОСКВА, 28 февруари (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џорџ Буш вчера се согласија заедно да работат за ...

Резолуцијата на САД за Ирак пред Советот за безбедност

А1 - 27.02.2003

Советот за безбедност на ОН денеска ќе ја разгледа предлог-резолуцијата за Ирак предложена од САД и од Велика Британија. За разлика од американскиот предлог, кој се залага за употреба на сила против Багдад, Франција, Германија и Русија поднесоа меморандум за мирно разоружување на Ирак преку ...

Нападнати комуникациски центри во Ирак

А1 - 27.02.2003

Американското воздухопловство синоќа повторно ги нападна комуникациските центри на југот од Ирак, објави Пентагон. Нападнати се составите на комуникациските каблови со оптички влакна на подрачјето меѓу Багдад и Ал Кута. Нападите се изведени како одговор на кршење на зоната за забранети летови на ...

Блер тврди дека втората резолуција за Ирак ќе мине во ОН

Вест - 27.02.2003

ЛОНДОН, 27 февруари (Ројтерс) - Британскиот премиер Тони Блер вчера изјави дека Советот за безбедност на Обединетите нации ќе ја поддржи британската нацрт-резолуција во која се наведува дека Ирак ја пропуштил ЛОНДОН, 27 февруари (Ројтерс) - Британскиот премиер Тони Блер вчера изјави дека Советот за ...

Ирак нема да биде совладан ако ги издржи првиот и вториот удар

Дневник - 27.02.2003

ИНТЕРВЈУ НА САДАМ ЗА АМЕРИКАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА Ирачкиот претседател Садам Хусеин во интервју за американската телевизија "Си-би-ес" изјави дека Багдад нема врска со терористичката организација Ал каеда на Осама бин Ладен и истакна дека воопшто не размислува да побегне во егзил, дури ни при воена ...

Светски заговор

Дневник - 27.02.2003

Колумна - Мерсел Биљали Кај нас најмногу коментари има против поддршката на САД, дури се посочува на резултати од сондажи на јавното мислење (голем процент е против воената интервенција) и дека морало да се слуша гласот на народот.

За Буш, Хусеин е легитимна цел во каква било војна со Ирак

Утрински - 27.02.2003

Во моментот кога Ирак покажа нови знаци на соработка со инспекторите на ОН ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Ирак покажа нови знаци на соработка со инспекторите на ОН, нудејќи документи за поранешните опасни програми за вооружување, но американскиот претседател Џорџ Буш изјави во вторникот дека очекува целосно ...

Париз се уште не се изјаснува за употребата на вето во ОН

Утрински - 27.02.2003

Околу новата резолуција во Советот за безбедност за Ирак ПАРИЗ - Франција вчера не сакаше да објави дали можеби ќе стави вето на новата резолуција на ОН за Ирак. На прашањето дали Париз би ја блокирал резолуцијата на која се спротивставува од причини дека тоа би значело непотребно избрзување во ...

Ирак ја пропушти можноста да се разоружи

Утрински - 27.02.2003

Тони Блер ЛОНДОН - Британскиот премиер, Тони Блер, вчера изјави дека Советот за безбедност на Обединетите нации ќе ја поддржи британската Нацрт-резолуција во која се објавува дека Ирак ја пропушти последната можност да се разоружи.

Буш бара дополнителни 95 милијарди долари за војна во Ирак

А1 - 26.02.2003

Администрацијата на американскиот претседател Џорџ Буш подготвува барање за дополнителни средства во висина од 95 милијарди долари за војната во Ирак, објавува денеска њујоршкиот весник „Вол стрит џорнал“. Бушовата администрација барањето го образложува со фактот дека сумата треба да ја покрие ...

Садам Хусеин одбива да замине во егзил

А1 - 26.02.2003

„Подобро би умрел отколку да ја напуштам мојата земја“, изјави ирачкиот претседател Садам Хусеин, со што ги отфрли аргументите на САД и арапските лидери дека тој ќе замине во егзил за да ја одбегне војната во Ирак. „Ќе умреме тука.

Садам одби да ги уништи проектилите "ал самуд"

Утрински - 26.02.2003

САД и Британија ја поднесоа новата резолуцијата на ОН за Ирак во која Багдад се обвинува дека не успеал да се разоружи БАГДАД - Садам Хусеин во своето прво телевизиско интервју со еден американски новинар, по речиси десет години, изјави дека нема да го исполни барањето на ОН за уништување на ...

Новата резолуција за Ирак тешко ќе мине во ОН

Вест - 26.02.2003

"Ако командантот сака да победи во војна, иладници војници ќе умрат за него", вели насловот на текстот за ирачката криза во еден кинески весник ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ, 26 февруари (АП) - Резолуцијата за која се залага САД во која се наведува дека Ирак ја пропуштил шансата мирно да се разоружа ја подготви ...

Има ли Американци во северен Ирак?

Вест - 26.02.2003

Багдад знае дека Американците се на север, таму каде што не контролира Садам ЧВАР ГУРНА, Ирак (АП) - Платформата за хеликопери во оваа воена база е една попатна станица за американските сили за кои се зборува дека се наоѓаат во курдската зона во северен Ирак додека тајно се подготвуваат за војна ...

Неврзаните бараат од САД шанса за мир во Ирак

Утрински - 26.02.2003

На последниот ден од Самитот на земјите во развој КУАЛА ЛУМПУР- Лидерите на земјите во развој вчера побараа од САД да му дадат шанса на мирот во Ирак, а земјите-членки на Советот за безбедност меѓу нив истакнаа дека не брзаат да поддржат резолуција која би можела да доведе до војна.

Сирија ќе гласа против нова резолуција за Ирак

Утрински - 26.02.2003

Совет за безбедност на Обединетите нации КУАЛА ЛУМПУР - Потпретседателот Абдел Халим Кадам вчера изјави дека Сирија ќе гласа против втора резолуција за Ирак во Советот за безбедност на ОН. "Нема оправдување со понудување на каква било нацрт- резолуција.

Садам го повика Буш на дуел

Вест - 26.02.2003

Емитувањето на интервјут со Садам Хуесин за емисијата "60 минути" Си-Би-Ес синоќа беше одложено поради тоа што Ирачаните ги задржале лентите со преводот БАГДАД, 26 февруари (АП) - Садам Хусеин во првото интервју за американска тв по 12 години го повикал претседателот Буш на дуел и најавил дека нема ...

Германија и Франција ја отфрлија новата резолуција за Ирак

А1 - 25.02.2003

Германскиот канцелар Герхард Шредер и францускиот претседател Жак Ширак на синоќешната средба во Берлин се изјаснија против нова резолуција за Ирак. Шредер и Ширак истакнаа дека го разгледале текстот на новата резолуција, но дека нема некој повод за да ги променат досегашните ставови.

Багдад се уште без одговор за проектилите "ал самуд"

Утрински - 25.02.2003

По барањето од ОН Ирак да ги уништи спорните проектили БАГДАД - Највисокиот советник на претседателот Садам Хусеин вчера изјави дека Ирак "многу бргу" ќе одлучи дали да се потчини на барањето на ОН да ги уништи своите проектили "ал самуд" и нивните составни делови.

САД и Британија даваат 2 недели рок на ОН за нова резолуција за Ирак

Вест - 25.02.2003

БРИСЕЛ, 25 февруари (Ројтерс) - Британија и САД бараат Обединетите нации да донесат одлука за Ирак во рок од две недели откако тие неделава ќе поднесат барање за нова резолуција до Советот за безбедност, изјави вчера британскиот министер за надворешни работи Џек Строу.

Ирак побара да се одложи самитот на арапските земји

Утрински - 25.02.2003

За да може повеќе време за да се сконцентрира на инспекциите на ОН за оружје ДУБАИ/КАИРО - Ирак побара од арапските земји да го одложат за две недели нивниот годишен самит, закажан за 1 март, со цел да му овозможат на Багдад повеќе време за да се сконцентрира на инспекциите на ОН за оружје, изјави ...

Анкара ќе ја чека втората резолуција на ОН за Ирак

Утрински - 25.02.2003

Турција - Америка АНКАРА - Парламентарниот спикер вчера изјави дека турските законодавци најверојатно ќе ја чекаат втората резолуција на Советот за безбедност на ОН, што ќе одобри употреба на сила против Ирак пред да гласаат за користење на своите бази од американските сили.

ОН одлуката за Ирак да ја донесе за две недели

Утрински - 25.02.2003

По најавата за вчерашно поднесувањ?на новата резолуција за Ирак, СА??Британиј?бараат БРИСЕЛ - СА??Велика Британиј?сакаат Обединетит?наци?да донеса?одлука за Ирак за окол?дв?недели по поднесувањ?на нова резолуција предСовето?за безбедност, која беше најавено дека ќе биде поднесен?вчер? изјави вчер? ...

МО демантира дека праќа 200 „Шкорпиони“ во Ирак

А1 - 24.02.2003

Министерството за одбрана денеска ги демантираше наводите што ги објави скопскиот весник „Вест“ дека Македонија праќа 200 „Шкорпиони“ во Ирак. „Вест“ денеска објави дека околу 200 припадници на специјалната пешадиска единица „Шкорпиони“ на АРМ неколку недели интензивно се обучуваат во скопската ...

Анан повика Ирак да ги уништи ракетите „Ал Самуд“

А1 - 24.02.2003

Генералниот секретар на ОН Кофи Анан го повика денеска Ирак да ја почитува наредбата на инспекторите за разоружување и да ги уништи ракетите Ал-Самуд, бидејќи во спротивно, Советот за безбедност ќе мора да преземе мерки за решавање на овој проблем. „Тие мора да го уништат тоа оружје.

САД неделава ќе предложат нова резолуција за Ирак во ОН

Вест - 24.02.2003

ВАШИНГТОН, 24 февруари - САД и сојузниците неделава ќе му предложат нова резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која ќе се потврди дека Ирак не ги почитува барањата на ОН за разоружување, изјави претседателот Џорџ Буш.

Буш не е подготвен да чека два месеца за нова резолуција

Утрински - 24.02.2003

Американскиот претседател им порача на ОН дека имаат последна шанса за нова резолуција за Ирак КРАФОРД - Американскиот претседател Џорџ Буш изјави во саботата дека ОН имаат последна шанса да ја докажат својата релевантност усвојувајќи резолуција што ќе ја предложат САД, за расчистување на теренот ...

Самитот на Неврзаните против војна со Ирак

Вест - 24.02.2003

КУАЛА ЛУМПУР, 24 февруари, (АП) - Делегатите на Самитот на Неврзаните, кои го претставуваат половина свет, го поддржаа повикот до Ирак да се разоружа, но во меѓувреме се спротиставија и на американскиот напад на Багдад. Домаќинот на самитот, Малезија, предупреди дека војната против Ирак ќе биде ...

Бликс му нареди на Ирак да ги уништи проектилите "ал-самуд"

Утрински - 24.02.2003

Голем тест за Багдад поставен од инспекторите на ОН ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ/ КРАФОРД - Главниот инспектор на ОН му нареди на Ирак да уништи 2 проектила "ал-самуд", а доколку оваа инструкција биде одбиена би можела да им помогне на американските обиди да добијат нова резолуција на ОН, за расчистување на ...

Македонија праќа 200 шкорпиони во Ирак

Вест - 24.02.2003

СЕ ЗАЈАКНУВА ПАРТНЕРСТВОТО СО САД Специјалците во касарната во Ѓорче Петров веќе неколку недели ги обучуваат турски инструктори и командоси, а посебен дел од обуката опфаќа изведување на воени дејства во посебни - пустински услови Македонија ќе прати сопствена војска во Ирак, која ќе се придружи на ...

Буш: ОН имаат последна шанса да покажат дека се значајни во светот

Дневник - 24.02.2003

АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПОРАЧА Претседателот Буш порача дека САД неделава ќе предложат нова резолуција за Ирак пред Обединетите нации, но дека овојпат нема да чекаат два месеца за таа да им биде прифатена Американскиот претседател Џорџ В.