TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Богоевски: Сега немам пратеничка функција, органите на прогонот да си ја завршат работата

Press24 - 15.06.2019

Павле Богоевски, кој си даде оставка од функцијата пратеник, по аферата со наводно нелегално нарачување масло од канабис, за болен член од семејството, во емисијата „Само вистина“ вели дека сега нема пратенички имунитет и дека очекува институциите ...

Богоевски: Сега немам пратеничка функција, органите на прогонот да си ја завршат работата

Centar - 15.06.2019

Павле Богоевски, кој си даде оставка од функцијата пратеник, по аферата со наводно нелегално нарачување масло од канабис, за болен член од семејството, во емисијата „Само вистина“ вели дека сега нема пратенички имунитет и дека очекува институциите ...

Пандов: Оставката на Павле Богоевски е исклучително машки чин

Фокус - 14.06.2019

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и член на Извршен комитет, Александар Пандов, ја оцени оставката на Павле Богоевски од функцијата пратеник како исклучително „машки чин“. -Не паметам во независна Македонија избран функционер, не поставен туку ...

Павле Богоевски и Александар Пандов во „Само вистина“

Канал5 - 14.06.2019

Вечерва во „Само вистина“ гости беа Павле Богоевски и Александар Пандов. Си поднесов оставка од морална одговорност и поради спречување на хајка врз работата на Собранието и влијанието врз правосудните органи во случајот со Груевски, вели Богоевски.

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Павле Богоевски и Александар Пандов

Канал5 - 09.11.2020

Драги сограѓани, историска или „нагодена“, каква ќе биде македонската вистина, вечерва во нашата и ваша Само Вистина гледајте го дуелот Павле Богоевски и Александар Пандов. Заедно со маглата стигна и првото „црвено“ светло од братска Софија, ќе се ...

Богоевски: Сега немам пратенички имунитет, институциите нека си ја завршат работата

Независен - 14.06.2019

Фото: Б.Грданоски Доскорешниот пратеник Павле Богоевски, кој си даде оставка д функцијата, по аферата со наводно нелегално нарачување масло од канабис, за болен член од семејството, во емисијата „Само вистина“ вели дека сега нема пратенички имунитет ...

Пандов за Богоевски: Имало покрупни дефекти на функционери, но немале доблест да понесат одговорност

iPortal - 14.06.2019

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и член на Извршен комитет, Александар Пандов, ја оцени оставката на Павле Богоевски од функцијата пратеник како исклучително „машки чин“. -Не паметам во независна Македонија избран функционер, не поставен туку ...

Арсовски: Честитки за оставката на Павле, истото треба да го сторат и другите од власта

Press24 - 12.06.2019

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, во своето гостување во Топ Тема на телевизија Телма истакна дека на Богоевски мора да му се честита за оставката, но посочи дека истото треба да го сторат и останатите претставници на власта поради се што ...

Најдолговечниот премиер веќе не е ни пратеник

Независен - 12.06.2019

Со констатирање на две пратенички оставки, а потоа и пауза од неколку часа, почна вчерашната собраниска седница. Првата оставка е на поранешниот премиер, сега азилант во Будимпешта Никола Груевски, кој подолго од една деценија неприкосновено ...

Груевски може да земе и плата од 1.000 евра и К 15

Слободен Печат - 12.06.2019

Законот за пратеници предвидува две ограничувања во правото на плата по завршување на пратеничкиот мандат. Почесниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од вчера веќе не е пратеник во Собранието, бидејќи му беше констатирана оставката од ...

Арсовски: Честитки за оставката на Павле, истото треба да го сторат и другите од власта

Курир - 12.06.2019

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, во своето гостување во Топ Тема на телевизија Телма истакна дека на Богоевски мора да му се честита за оставката, но посочи дека истото треба да го сторат и останатите претставници на власта поради се што ...

Арсовски: Потегот на Богоевски треба да го следат и други од власта

Нетпрес - 12.06.2019

На довчерашниот пратеник од владејачкото мнозинство Павле Богоевски мора да му се честита за оставкатам, но истото треба да го сторат и другите претставници на власта поради сето она што го направија изминатите две години, рече во средата вечерта ...

(Фото) Како пратениците се збогуваа со Павле Богоевски

еМагазин - 12.06.2019

Павле Богоевски и официјално повеќе не е пратеник во македонското Собрание. На својот Фејсбук профил објави заедничка фотографија со неговите веќе бивши колеги: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Фото) Кој е Александар Филиповски кој доаѓа на местото на Павле ...

Арсовски до Богоевски: Еве ти шанса да се бориш за демократијата, а да не си послушник на СДСМ

Република - 12.06.2019

Вечерва во Топ Тема на ТВ Телма гостуваат портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски, поранешниот пратеник од редовите на СДСМ Павле Боговески и Лилјана Попвска „ДОМ“. Емисијата почна со прашањето за оставките на пратениците кои беа констатирани во ...

ФОТО: Богоевски вака си замина од Собранието

Centar - 12.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски и пратеникот во бегство Никола Груевски. На денешната седница беше констатирана оставката на пратеникот Павле Богоевски, која тој ја најави на ...

Арсовски: Честитки за храбриот потег на Богоевски, истото треба да го сторат и другите од власта

Магазин - 12.06.2019

Во денешното гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија, портпаролот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека на пратеникот Богоевски кој даде оставка по скандалот со дрогата, мора да му се честита за ваквиот чекор.

Мицевски за случајот Богоевски: Се надевам дека институциите ќе го најдат дилерот, а не таксистот

MakPress - 12.06.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија„ Никола Мицевски на денешната собраниска седница рече дека тој сметал дека целта на излагањето на Павле Богоевски е образлагање на неговата оставка, а не лечење ...

Не личи пратеник кој сторил нешто незаконски да продолжи да биде пратеник, кажа Павле Богоевски образложувајќи ја ...

Сакам да кажам - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски на денешната собраниска седница ги наведе причините поради кои поднел оставка. Тој вели дека поднесува оставка за да не влијае неговата функција на постапката што евентуално би ја воделе органите на прогонот против него за ...

СДСМ ја прифати оставката на Груевски

Фокус - 11.06.2019

Собраниието на Северна Макекедонија ја констатираше оставката на Никола Груевски, која до парламентот беше доставена на 5 јуни. Со тоа предлогот за одземање на мандатот е беспредметен и беше повлечен.

Собранието ја констатираше оставката на Груевски

Сакам да кажам - 11.06.2019

Никола Груевски и официјално веќе не е пратеник, откако претседателот на Собранието Талат Џафери на почетокот на денешната седница ја констатираше неговата оставка, испратена од Унгарија, каде што избеганиот осуден експремиер доби политички азил.

Џафери ги констатираше оставките на Груевски и Богоевски

Фокус - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски, и пратеникот во бегство Никола Груевски. Пред пратениците својата оставка ја образложи само Богоевски кој ги наведе причините и рече дека ...

Никола Груевски повеќе не е пратеник, Собранието ја констатираше неговата оставка

Алсат-М - 11.06.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери на почетокот на денешната седница ја констатираше оставката на екс-премиерот Никола Груевски, испратена од Унгарија, лично од него. Со тоа предлогот за одземање на мандатот, што го донесе ...

Собранието ја констатираше оставката на Павле Богоевски

Алсат-М - 11.06.2019

Веднаш по констатирањето на оставката на Никола Груевски, претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, ја констатираше и оставката на пратеникот Павле Богоевски. Тој оставката ја достави до надлежните собраниски служби непосредно пред ...

Груевски може да поднесе барање за апанажа

Фокус - 11.06.2019

Пребеганиот екс премиер, Никола Груевски, чија оставка од пратеничката функција денеска беше констатирана во Собранието, има право да побара апанажа. Како што изјави досегашниот пратеник, Павле Богоевски, чија оставка исто така беше констатирана ...

Груевски повеќе не е пратеник, Собранието ја констатираше неговата оставка

Канал5 - 11.06.2019

Собранието денеска ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија. Никола Груевски и Павле Богоевски веќе не се пратеници.

Груевски повеќе не е пратеник

Deutsche Welle - 11.06.2019

Македонското собрание денеска покрај оставката на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, кој се наоѓа во бегство во Унгарија, ја констатираше и оставката на парламентарецот од редовите на владејачката СДСМ, Павле Богоевски.

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски, им следува една година апанажа

Телма - 11.06.2019

Човекот кој 14 години беше на највисоките државни функции, останува само со партиската, почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот на Собранието денеска ја констатираше оставката на пратеникот и поранешен премиер, Никола Груевски.

Собранието ги констатираше оставките на Груевски и Богоевски

Алсат-М - 11.06.2019

Никола Груевски не е повеќе пратеник. Собранието денеска само ја констатираше неговата оставка. На седницата оставката од пратеничката функција ја образложи и Павле Богоевски. Тој рече поднесува оставка за да не влијае на истрагата на судските ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски: Груевски ќе има право на апанажа, Богоевски не донел одлука

ТВ21 - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешната седница едно по друго ги констатираше оставките на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и од редовите на владејачката коалиција Павле Богоевски.

Паралментот без дебата ја констатираше оставката на Груевски

24 Вести - 11.06.2019

Никола Груевски повеќе не е пратеник во македонското собрание. Неговите сопартијци, но и колегите од собраниските клупи речиси без збор ја прифатија одлуката на собранискиот спикер Талат Џафери – да ја констатира оставката на Груевски од Унгарија, ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

24 Вести - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

ТВ21 - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

Канал5 - 11.06.2019

Собранието на Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Телма - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Канал5 - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката. Оставка која Богоевски ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Фокус - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

24 Вести - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

ТВ21 - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Последниот ден на Груевски како пратеник, неговата оставка на дневен ред во Собрание

Фокус - 11.06.2019

На денешната собраниска седница закажана за во 11 часот, се очекува Никола Груевски да го изгуби својот пратенички мандат. Сѐ уште не е познато дали мандатот ќе му се одземе со гласање или пак собранискиот спикер Талат Џафери само ќе му ја ...

Џафери ќе ја констатира оставката на Груевски

24 Вести - 11.06.2019

Оставката на Никола Груевски ќе биде констатирана на денешната седница, потврдувата за ТВ 24 од пратеничките групи. Оттаму велат дека собранискиот спикер Џафери решил да ја почитува праксата и како во изминативе шест случаи од овој мандат, да ја ...

Богоевски ја достави својата оставка до Собранието

Алсат-М - 11.06.2019

Пред почетокот на денешната седница на која ќе се расправа за одземање на мандатот на пратеникот и поранешен премиер, Никола Груевски, независниот пратеник, кој е дел од пратеничката група на СДСМ, Павле Богоевски, до собраниските служби ја достави ...

Павле Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција

Сакам да кажам - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски утринава ја доставил својата оставка до собраниските служби, откако на 23 мај најави дека ќе се повлече од пратеничката функција кога ќе му биде одземен мандатот на Никола Груевски.

Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција

Р.С.Европа - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски до собраниските служби ја достави оставката пред седницата на која ќе се расправа за одземање на мандатот на пратеникот и поранешниот премиер Никола Груевски, кој доби политички азил во Унгарија.

Павле Богоевски и официјално си поднесе оставка

Слободен Печат - 11.06.2019

Оставката на Богоевски следува откако беше објавен компромитирачки телефонски разговор, за што од опозицијата беше обвинет дека го крши етичкиот кодекс и е недостоен за вршење на пратеничката функција.

Собранието ги констатираше оставките на Груевски и Богоевски

Press24 - 11.06.2019

Собранието денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Груевски остана без плата, но сега има право на апанажа

Независен - 11.06.2019

Откако денеска ќе му биде констатирана пратеничката оставка, поранешниот премиер Никола Груевски ќе може да побара од парламентот апанажа во висина на платата што ја земаше како парламентарец, а која му беше ускратена дури откако во почетокот на ...

Павле Богоевски ја поднесе оставката до собраниските служби

Макфакс - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска ја достави оставката до собраниските служби. Богоевски ја најави оставката на крајот на минатиот месец на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на за ...

(ВИДЕО) Богоевски: Вредностите над функцијата

А1 On - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски кој денеска ја достави оставката до собраниските служби од собраниската говорница рече дека останува на ставот дека вредностите и каузата за кои се борел се над функцијата.

Собранието ќе ги прифати оставките на Груевски и на Павле Богоевски

Press24 - 11.06.2019

Оставката на Никола Груевски ќе биде констатирана на денешната седница, пренесе ТВ24 повикувајќи се на извор од пратеничките групи. Оттаму велат дека собранискиот спикер Џафери решил да ја почитува праксата и како во изминативе шест случаи од овој ...

Богоевски: Одговорност се поднесува гордо, а не со бегство во друга држава

Слободен Печат - 11.06.2019

- Збогум Никола бидејќи во оваа држава ќе бидеш добредојден само во затвор и ќе се вратиш со лисици на раце - порача Богоевски. – Вредностите се над функција сега и секогаш одговорност се поднесува гордо, а не со бегство во друга држава – рече ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Press24 - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

Независен - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Богоевски: Шарената револуција е во сила, а Груевски со народни пари се гоштева на бродови

+инфо - 11.06.2019

Не оди еден пратеник кој толку се залагал за правда и правичност за сите, кога ќе стори нешто незаконски да продолжи да биде пратеник, рече Павле Богоевски од собраниската говорница од каде што денеска пред пратениците ги наведе причините поради кои ...

Богоевски со групна фотографија во Собранието се збогуваше од своите колеги (ФОТО)

Слободен Печат - 11.06.2019

Откако му беше констатирана оставката од пратеничката функција Павле Богоевски ја направи својата последна фотографија со колегите пратеници. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат ...

ВИДЕО: Груевски повеќе не е пратеник

А1 On - 11.06.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на почетокот на денешната седница ја констатира оставката на Никола Груевски. Експремиерот ја достави оставката изминативе денови од Унгарија, каде што избега и доби политички азил.

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

ММС - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

Сител - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

(Видео) Богоевски: Вредностите над функцијата

Макфакс - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски кој денеска ја достави оставката до собраниските служби од собраниската говорница рече дека останува на ставот дека вредностите и каузата за кои се борел се над функцијата.

Собранието ги констатираше оставките на Груевски и Богоевски

Р.С.Европа - 11.06.2019

Собранието денеска ги констатираше оставките на пратеникот и поранешен премиер Никола Груевски, кој доби политички азил во Унгарија, како и на пратеникот Павле Богоевски. Груевски ја поднесе оставката откако во Собранието започна постапката за ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

ММС - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

(Видео) Собранието ја констатира оставката на Груевски

Макфакс - 11.06.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на почетокот на денешната седница ја констатира оставката на Никола Груевски. Експремиерот ја достави оставката изминативе денови од Унгарија, каде што избега и доби политички азил.

Груевски веќе не е пратеник, Џафери ја констатираше неговата оставка

МКД - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Богоевски: Вредностите и каузата за која се борев се над функцијата

Press24 - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска официјално поднесе оставката до собраниските служби од собраниската говорница рече дека останува на ставот дека вредностите и каузата за кои се борел се над функцијата.

Мицевски: Барајте го дилерот, а не таксистот на Богоевски

+инфо - 11.06.2019

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО – ДПМЕ денеска на собраниската седница на која беа констатирани оставките на Павле Богоевски и на Никола Груевски порача да не се крева фама околу осатавката на Богоевски, која е сосема ...

Груевски има право на апанажа

Слободен Печат - 11.06.2019

Пратениците на кои денеска им беа констатирани оставките Павле Богоевски и Никола Груевски имаат право да бараат апанажа. Богоевски рече дека се уште не решил дали ќе поднесе барање за апанажа.

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

Академик - 11.06.2019

Собранието ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски и оставката на пратеникот Павле Богоевски. Ѓорѓи Камчев од ВМРО-ДПМНЕ и Александар Филиповски од СДСМ ќе бидат новите пратеници во Собранието, кои ќе ...

Груевски остана само почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 11.06.2019

Претседателот на Собранието денеска ги констатираше оставките на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски кој е азилант во Унгарија и на пратеникот од владејачкото мнозинство Павле Богоевски, за кој беше објавена контроверзна ...

Богоевски: Одговорност се презема лично, а не кукавички криејќи се зад диктатори

Нова ТВ - 11.06.2019

„Одговорност се презема лично, храбро пред оние кои те избрале, а не кукавички, во бегство криејки се зад диктатори кои делат слични убедувања со вас“, кажа Павле Богоевски откако Собранието ја констатираше неговата оставка на пратеничката функција.

Груевски има право на апанажа од една година-потврдија собраниски извори

Нова ТВ - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска Собранието му ја констатираше оставката како пратеник, има право да поднесе барање за апанажа – потврдуваат собраниски извори. Според собранискиот деловник, пратеник кој ја извршувал оваа функција повеќе од 24 месеци, ...

Мицевски за оставката на Богоевски: Се надевам дека ќе се фокусирате во барањето на дилерот, а не во таксистот

Курир - 11.06.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија„ Никола Мицевски на денешната собраниска седница рече дека тој сметал дека целта на излагањето на Павле Богоевски е образлагање на неговата оставка, а не лечење ...

Мицевски: Барајте го дилерот, а не таксистот кој го возеше Боегоевски

Макфакс - 11.06.2019

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ по констатирањетио на оставките на пратениците Никола Груевски и Павле Богоевски, од собраниската говорница до органите на прогонот порача да го бараат дилерот , а не таксистот кој го превезувал Богоевски.

Никола Груевски и Павле Богоевски веќе не се пратеници

Алфа - 11.06.2019

Законодавниот дом остана покус за двајца пратеници. На денешната редовна седница, без дискусија и без изјаснување, беа констатирани оставките на пратениците Никола Груевски и Павле Богоевски.

Останувам шарен револуционер!-порача Богоевски по констатираната оставка

ММС - 11.06.2019

Во последниот говор како пратеник Богоевски рече дека оставката ја донел од две причини. Прво дека не сакал да биде пречка за органите на прогонот да си ја вршат својата работа и ги повика да го истражат случајот со аудиоснимката во целост, но и да ...

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

Независен - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Богоевски размислува, а Груевски нема шанси за апанажа, бидејќи треба лично да достави барање

А1 On - 11.06.2019

На Никола Груевски и Павле Богоевски кои поднесоа оставки од пратеничките функции им следува право на апанажа. Според Законот за пратеници, тие во рок од 30 дена по престанувањето на мандатот треба лично да поднесат барање до Комисијата за ...

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

Сител - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

Press24 - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Собранието ги констатира оставките на пратениците Никола Груевски и Павле Богоевски

Сител - 11.06.2019

Собранието остана без двајца пратеници од актуелниот состав: Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ и независниот пратеник од пратенчката група на СДСМ Павле Богоевски. Собрнаискиот спикер Талат Џафери најпрво ја констатираше оставката која пред неколку дена ...

Груевски и Богоевски ќе размислуваат за апанажа од 1.000 евра

+инфо - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Груевски и Богоевски не се веќе пратеници

Press24 - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски и пратеникот во бегство Никола Груевски. На денешната седница беше констатирана и оставката на пратеникот Павле Богоевски, која тој ја најави ...

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

ММС - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Никола Груевски повеќе не е пратеник

Глас на Америка - 11.06.2019

Собранието ја констатираше и оставката од пратеничката функција на Павле Богоевски по скандалот со аудио снимка во која, како што тврди тој, порачува масло од канабис за лекување на близок роднина СКОПЈЕ - По повеќе тринаесет години минати на ...

ФОТО: Богоевски вака си замина од Собранието

Press24 - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски и пратеникот во бегство Никола Груевски. На денешната седница беше констатирана оставката на пратеникот Павле Богоевски, која тој ја најави на ...

Груевски ќе може да добива плата од Собранието уште една година

МКД - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

По оставката на Груевски ќе биде прифатена и оставката на Богоевски

Независен - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Пратеникот Павле Богоевски ја поднесе оставката поради аферата со маслото од канабис

+инфо - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Курир - 11.06.2019

По аферата со аудио снимката, пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за ...

Пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка

МКД - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

А1 On - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Нова ТВ - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Прифатени оставките на Груевски и на Павле Богоевски

+инфо - 11.06.2019

Собранието на Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Собранието ќе ја прифати оставката на Груевски, но и на Богоевски

+инфо - 11.06.2019

Оставката на екс премиерот Никола Груевски ќе биде констатирана на денешната седница, а по тоа ќе биде прифатена и оставката на пратеникот Павле Богоевски. До пред почетокот на седницата тлееше дилемата дали претседателот Талат Џафери ќе ја стави ...

Џафери ќе даде зелено светло за оставката на Груевски

Слободен Печат - 11.06.2019

Како што неофицијално дознаваме од извори во собранието собранискиот спикер ќе ја констатира оставката од пратеничката функција која Груевски ја поднесе со нотарска заверка од Унгарија. Секој момент треба да почне собраниската седница, на која треба ...

Груевски ќе си оди со оставка

Независен - 11.06.2019

Во 12.30 часот се очекува да почне 102. седница на парламентот на која треба да биде констатирана оставката од пратеничкото место што од Унгарија ја испрати поранешниот премиер Никола Груевски, кој е сега бегалец и азилант во Будимпешта.

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Сител - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Собранието ги констатираше оставките на Богоевски и Груевски

PressingTV - 11.06.2019

Собранието ги констатираше оставките на досегашните пратеници Никола Груевски и Павле Боговски. Ова следува откако Груевски писмено, а Богоевски лично, го доставија своето ...

Павле Богоевски ја поднесе оставката до собраниските служби

Точка - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска ја достави оставката до собраниските служби. Богоевски ја најави оставката на крајот на минатиот месец на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на за ...

Оставката на Груевски експресно прифатена

Фактор - 11.06.2019

Собраниието на Северна Макекедонија ја констатираше оставката на Никола Груевски, која до парламентот беше доставена на 5 јуни. Предлогот за одземање на мандатот е беспредметен и се повлекува.

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

24Инфо - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

Бриф - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

Либертас - 11.06.2019

Пребеганиот екс премиер, Никола Груевски, чија оставка од пратеничката функција денеска беше констатирана во Собранието, има право да побара апанажа. Како што изјави досегашниот пратеник, Павле Богоевски, чија оставка исто така беше констатирана ...

Бегалецот Груевски повеќе не е пратеник – Собранието ја констатираше неговата оставка

Либертас - 11.06.2019

Собраниието на Северна Макекедонија ја констатираше оставката на Никола Груевски, која до парламентот беше доставена на 5 јуни. Предлогот за одземање на мандатот е беспредметен и се повлекува.

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

Опсервер - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

Скопје инфо - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Павле Богоевски по констатираната оставка: Продолжувам како активист

Фактор - 11.06.2019

Павле Богоевски по констатираната оставка како пратеник во Собранието на Македонија на денешниот брифинг пред новинарите рече дека ќе продолжи да делува вонинституционално како активист. - Борбата ќе продолжи. Јас не можам да молчам.

Мицевски: Барајте го дилерот, а не таксистот кој го возеше Богоевски

Точка - 11.06.2019

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ по констатирањетио на оставките на пратениците Никола Груевски и Павле Богоевски, од собраниската говорница до органите на прогонот порача да го бараат дилерот , а не таксистот кој го превезувал Богоевски.

Богоевски: Вредностите над функцијата

Точка - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски кој денеска ја достави оставката до собраниските служби од собраниската говорница рече дека останува на ставот дека вредностите и каузата за кои се борел се над функцијата.

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

Локално - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

MTM - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Богоевски: Борбата продолжува, активизмот е борба на вредности (ВИДЕО)

PressingTV - 11.06.2019

Одговорност се презема лично, а не кукавички. Никола Груевски се уште раководи со ВМРО- ДПМНЕ – истакна Павле Богоевски во обраќањето по оставката. Богоевски истакна дека од денеска, Никола Груевски е само бегалец од правдата и ништо повеќе.

Собранието ја констатираше оставката: Груевски и официјално се збогува од пратеничката функција

еМагазин - 11.06.2019

Собранието, денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Богоевски повеќе не е пратеник

еМагазин - 11.06.2019

На денешната 102. седница во Собранието, беше констатирана и оставката на пратеникот Павле Богоевски, која тој ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката за одземање на мандатот на ...

Богоевски: Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ се само послушници на Груевски, нивниот лидер во бегство

iPortal - 11.06.2019

Oдговорност се превзема лично, храбро и со крената глава пред оние кои што те избрале, а не кукавички во бегство и криејќи се зад диктатори кои делат слични верувања. – рече денеска на прес конференција Павле Богоевски, пратеникот кој поднесе ...

Мицевски: Барајте го дилерот, а не таксистот кој го возеше Боегоевски

Либертас - 11.06.2019

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ по констатирањетио на оставките на пратениците Никола Груевски и Павле Богоевски, од собраниската говорница до органите на прогонот порача да го бараат дилерот , а не таксистот кој го превезувал Богоевски.

Мицевски до Богоевски: Се надевам дека ќе се фокусирате во барањето на дилерот, а не на таксистот

PressingTV - 11.06.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија„ Никола Мицевски на денешната собраниска седница рече дека тој сметал дека целта на излагањето на Павле Богоевски е образлагање на неговата оставка, а не лечење ...

ФОТО: Вака колегите го поздравија Павле Богоевски

Либертас - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски и пратеникот во бегство Никола Груевски. На денешната седница беше констатирана оставката на пратеникот Павле Богоевски, која тој ја најави на ...

11 јуни: Оставки, апанажи, чистки, концерти…

CivilMedia - 11.06.2019

На денешната собраниска седница претседателот Собранието, Талат Џафери ја констатираше оставката на Никола Груевски, испратена од Унгарија. Со овој акт, предлогот за одземање на мандатот, што го донесе собраниската Комисија за мандатно имунитетни ...

Пратеник од листата на СДСМ седнува во пратеничкото столче на Богоевски

Фактор - 11.06.2019

Александар Филиповски e пратеникот кој ќе замени пратеникот Павле Богоевски чија оставка е констатирана денеска во Собранието. Тој беше на листата на СДСМ во првата изборна единица. На денешната седница беше констатирана експресно и оставката на ...

Богоевски: Груевски има право на апанажа (ВИДЕО)

PressingTV - 11.06.2019

Павле Богоевски се уште размислува дали по крајот на пратеничката кариера ќе побара апанажа. Но, за Богоевски е позначајно што и Никола Груевски има право на апанажа бидејќи тој си поднесе оставка а не беше разрешен од функцијата.

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

Локално - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Павле Богоевски ја депонираше оставката

PressingTV - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Мицевски: Барајте го дилерот на Богоевски, не таксистот

Република - 11.06.2019

Нормално е пратеник да поднесе одговорност, ако е фатен во незаконски дејанија – рече Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ денеска на собраниската седница на која беа констатирани оставките на Павле Богоевски и на Никола ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

24Инфо - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Павле Богоевски и официјално поднесе оставка од пратеничката функција

еМагазин - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот и ...

Павле Богоевски се мисли дали една година да зема апанажа од 63.000 денари месечно

еМагазин - 11.06.2019

Сега веќе поранешниот пратеник, Павле Богоевски, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата (или апанажа) и по престанувањето на мандатот за време до една година. На денешната прес конференција во Собранието, Богоевски изјави ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

24Инфо - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Собранието ги констатираше оставките на Груевски и Богоевски

Мета - 11.06.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Богоевски: Одговорност се превзема храбро и со крената глава, а не кукавички и во бегство

24Инфо - 11.06.2019

Одговорност се превзема лично, храбро и со крената глава пред оние кои што те избрале, а не кукавички во бегство и криејќи се зад диктатори кои делат слични верувања. Причините за мојата оставка, ги образложив и ги наведов во повеќе наврати, нема да ...

Бегалецот Груевски повеќе не е пратеник – Собранието ја констатираше неговата оставка

iPortal - 11.06.2019

Собраниието на Северна Макекедонија ја констатираше оставката на Никола Груевски, која до парламентот беше доставена на 5 јуни. Предлогот за одземање на мандатот е беспредметен и се повлекува.

Мицкоски ќе гласа за одземање на мандатот на Груевски

CivilMedia - 11.06.2019

Груевски треба да остане без својот мандат бидејќи неоправдано отсуствува од собраниска работа повеќе од шест месеци. Денес во 11 часот е закажана седница каде се очекува Никола Груевски да го изгуби својот пратенички мандат, на еден или друг начин.

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Локално - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Собранието ќе ги прифати оставките на Груевски и на Павле Богоевски

Либертас - 11.06.2019

Оставката на Никола Груевски ќе биде констатирана на денешната седница, пренесе ТВ24 повикувајќи се на извор од пратеничките групи. Оттаму велат дека собранискиот спикер Џафери решил да ја почитува праксата и како во изминативе шест случаи од овој ...

Никола Груевски и Павле Богоевски веќе не се пратеници

Тера - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски и пратеникот во бегство Никола Груевски. Пред пратениците својата оставка ја образложи само Богоевски кој ги наведе причините и рече дека ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Скопје инфо - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

Опсервер - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Груевски и Богоевски веќе не се пратеници: Собранието ги констатираше нивните оставки

Република - 11.06.2019

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски. На денешната седница беше констатирана и оставката на пратеникот Павле Богоевски, која тој ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Либертас - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

„Павле Богоевски напусти кучу Великог брата“: Твитер реакции за оставката

еМагазин - 11.06.2019

Официјалната оставка на пратеникот Павле Богоевски , кој е еден од омилените функционери на твитерџиите е една од главните теми денеска и на Твитер. Ви пренесуваме дел од реакциите: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Павле Богоевски се мисли дали една година да зема ...

(Фото) Кој е Александар Филиповски кој доаѓа на местото на Павле Богоевски

еМагазин - 11.06.2019

На место на Павле Богоевски , кој повеќе не е пратеник доаѓа Александар Филиповски кој беше на листата на СДСМ во првата изборна единица. Од онаа што го има на неговиот Фејсбук профил, може да се забележи дека е љубител на спортот, планинарењето и ...

Груевски може да поднесе барање за апанажа- 1000 евра месечно!

Вечер Прес - 11.06.2019

Пребеганиот екс премиер, Никола Груевски, чија оставка од пратеничката функција денеска беше констатирана во Собранието, има право да побара апанажа. Како што изјави досегашниот пратеник, Павле Богоевски, чија оставка исто така беше констатирана ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

MTM - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

MTM - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Камчев на местото на Груевски, Филиповски во дресот на Богоевски

Вечер Прес - 11.06.2019

Пред пратениците својата оставка ја образложи само Богоевски кој ги наведе причините и рече дека чувствува морална одговорност. Никола Груевски и Павле Богоевски не се повеќе пратеници. Нивното место во македонскиот законодавен дом, откако вчера ...

Собранието ќе ја прифати оставката на Груевски испратена од Унгарија

PressingTV - 11.06.2019

На денешната седница спикерот Талат Џафери само ќе ја констатира оставката на поранешниот премиер кој доби политички азил во Унгарија. Оставката се констатира без изјаснување и без дискусија.

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Опсервер - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Пратеникот Богоевски ја достави оставката во Собрание

Фактор - 11.06.2019

Уште утрово пратеникот Павле Богоевски за кој беше објавен компромитирачки телефонски разговор, до Собранието ја доставил пратеничката оставка. Тој потврдил дека оставката ја поднел претпладнево до собраниските служби, без разлика дали на седницата ...

Никола Груевски повеќе не е пратеник, Собранието ја констатираше неговата оставка

Бриф - 11.06.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на почетокот на денешната седница ја констатираше оставката на екс-премиерот Никола Груевски, испратена од Унгарија, лично од него. Со тоа предлогот за одземање на мандатот, што го донесе собраниската ...

СОБРАНИЕ: Пратеникот од СДСМ, Павле Богоевски по аферата за „пола доза кокаин или масло од марихуана“ ја доставил ...

Денешен - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави по аферата со аудио бомбата која излезе во јавноста, а на која се слуша неговиот глас, како по телефон нарачува пола доза, како што беше објавено, на ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Република - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Вечер Прес - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Последниот ден на Груевски како пратеник

Либертас - 11.06.2019

На денешната собраниска седница закажана за во 11 часот, се очекува Никола Груевски да го изгуби својот пратенички мандат. Сѐ уште не е познато дали мандатот ќе му се одземе со гласање или пак собранискиот спикер Талат Џафери само ќе му ја ...

Павле Богоевски официјално поднесе оставка

CivilMedia - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски до собраниските служби ја достави оставката пред седницата на која ќе се расправа за одземање на мандатот на пратеникот и поранешниот премиер Никола Груевски, кој доби политички азил во Унгарија.

Богоевски ја достави оставката до собраниските служби

Н.Македонија - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска ја достави оставката до собраниските служби. Богоевски ја најави оставката на крајот на минатиот месец на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката за одземање ...

Собранието ја констатираше оставката на Груевски

Н.Македонија - 11.06.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на почетокот на денешната седница ја констатира оставката на Никола Груевски. Експремиерот ја достави оставката изминативе денови од Унгарија, каде што избега и доби политички азил.

Пратеникот Павле Богоевски поднесе оставка

Expres - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски за кого беше објавен компромитирачки материјал дека нелегално набавувал забренети супстанци, денеска поднесе оставка. Богоевски својата оставка ја најави на седница на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања на која ...

Богоевски размислува за апанажа, Груевски треба да ја поднесе лично

MakPress - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

БОГОЕВСКИ: „Збогум Никола, во оваа држава ќе бидеш добредојден само во затвор и со лисици на раце„

Магазин - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски кој поднесе оставка од пратеничката функција денеска, рече дека вредностите се над функција сега и секогаш одговорност се поднесува гордо, а не со бегство во друга држава како Груевски.

Бегалецот Груевски повеќе не е пратеник – Собранието ја констатираше неговата оставка

1tv - 11.06.2019

Собраниието на Северна Макекедонија ја констатираше оставката на Никола Груевски, која до парламентот беше доставена на 5 јуни. Предлогот за одземање на мандатот е беспредметен и се повлекува.

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

Скопје1 - 11.06.2019

Собранието денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија, како и на пратеникот Павле Богоевски.

Се кае ли Павле Богоевски за некоја своја пратеничка одлука? Која му била најтешката?

365 - 11.06.2019

„Јас не би можел да го замислам мојот живот во позиција во која би бил молчелив. Не би можел да ја замислам мојата иднина кадешто би оставил нештата за кои толку долго се борев и се залагав – едноставно да се случуваат покрај мене, покрај нас.

Павле Богоевски како да се кае: Со времето нема назад, стојам позади сите одлуки!

Магазин - 11.06.2019

Денеска во Собранието беше константирана оставката на пратеникот на Павле Богоевски од СДСМ, тој по седницата беше прашан од страна на новинарите каде се гледа во следнито период. „Јас не би можел да го замислам мојот живот во позиција во која би ...

Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката

Скопје1 - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Последните пратенички зборови на Богоевски: Збогум Никола, овде можеш да се вратиш само со лисици

365 - 11.06.2019

На денешната собраниска седница, претседателот на Собранието – Талат Џафери без расправа ги констатираше оставките на Никола Груевски и Павле Богоевски . Груевски, се разбира, не беше присутен за да ја образложи својата оставка или да има последно ...

Со оставката, Груевски си доби и право на апанажа; Богоевски размислува дали ќе го употреби

365 - 11.06.2019

На денешната собраниска седница претседателот на Собранието – Талат Џафери, ја констатираше оставката на Груевски и ја отфрли точката на дневен ред на која требаше да се расправа одземањето на мандатот на експремиерот – како беспредметна.

Павле Богоевски после скандалот со “ДРОГА” денеска официјлно си поднесе оставка!

Магазин - 11.06.2019

Павле Богоевски пратеникот кој беше замешан во скандалот со дрога, претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања.

Констатирана оставката Груевски, на негово место седнува Камчев

Expres - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ја констатираше оставката на пратеникот Никола Груевски која тој од Будимпешта и на унгарски јазик ја достави до Собранието. Имаше дилеми дали писмената оставка е доволна или тој мора лично да ја ...

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

1tv - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

1tv - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Богоевски поднесе оставка лично, со крената глава и полн нос.., заради алергија на липа!

Магазин - 11.06.2019

Најпознатиот борец против непотизмот и корупцијата во регионот, Костадин Костадинов Манулач, кој дури и својата мајка првин ја вработи, па потоа и даде отказ за да докаже дека нема пардон за никого, денес после собраниската седница даде изјава за ...

Груевски остана и без пратеничка функција – констатирана оставката и на Богоевски

1tv - 11.06.2019

За време на својата пратеничка функцијата Груевски во собраниските клупи се појави само неколку пати а повеќе од седум месеци е во бегство. Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ останаи без пратеничката функција.

Павле Богоевски ја официјализира оставката на пратеничката функција

MakPress - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Собранието ги констатираше оставките на Груевски и Богоевски

MakPress - 11.06.2019

Собранието денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски. Груевски е осуден на казна затвор за случајот со набавката на луксузниот мерцедес.

На Груевски нема да му биде одземен мандатот

365 - 11.06.2019

Пратениците од владејачката коалиција сепак нема да го добијат задоволството да му го одземат пратеничкиот мандат на експремиерот во бегство/азил – Никола Груевски. Иако до пред почетокот на денешната седница, закажана за во 11 часот, не се знаеше ...

Џафери ќе ја достави оставката на Груевски до пратениците

Алсат-М - 10.06.2019

Претседателот на собранието, Талат Џафери, ќе ја достави писмената оставка од екс-премиерот Никола Груевски до пратениците. На денешната координација кај првиот парламентарец партиите ги изнеле своите ставови, со сиклучок на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ...

Оставката на Груевски утре на седница

Телма - 10.06.2019

Пратениците ја добија оставката на Груевски преведена од унгарски на македонски јазик но останува неизвесно како ќе се постапи по неа. Во текот на денот собрансикиот спикер Талат Џафери оствари координативни и поединечни средби со партиите, но ...

Ќе му ја констира ли Џафери оставката на Груевски утре?

24 Вести - 10.06.2019

Никола Груевски нема да биде повеќе пратеник – но дали ќе му се одземе мандатот со гласање или пак собранискиот спикер Талат Џафери само ќе му ја констатира оставката – се уште не се знае.

Џафери се двоуми за оставката на Груевски

Нова ТВ - 10.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери имал консултации со координаторите на пратеничките групи, но не донеле конечна одлука дали оставката на поранешниот премиер Никола Груевски кој избега од земјава и доби политички азил во Унгарија, ќе биде ...

Џафери ќе ја достави оставката од Груевски до пратениците

МКД - 10.06.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ќе ја достави писмената оставка од поранешниот премиерот Никола Груевски до пратениците. На денешната координација кај претседателот на македонското Собрание, партиите ги изнеле своите ставови, освен ...

Џафери тактизира со оставката на Груевски

Слободен Печат - 10.06.2019

Се уште е неизвесно дали на утрешната седница во Собранието само ќе се констатира оставката или ќе се дебатира за одземање на мандатот. Претседателот на Собранието Талат Џафери, до крајот на денот ќе треба да соопшти дали на утрешната собраниска ...

Џафери се дума за оставката на Груевски

Вечер Прес - 10.06.2019

Претседателот на собранието, Талат Џафери, ќе ја достави писмената оставка од екс-премиерот Никола Груевски до пратениците. На вчерашната координација кај првиот парламентарец партиите ги изнеле своите ставови, со исклучок на опозициската ...

Оставка или одземен мандат – како ќе заврши пратеничката кариера на Груевски?

1tv - 10.06.2019

Дали пратеничката кариера на Никола Груевски ќе заврши со неговата оставка или пак со одземање на мандатот поради шестмесечното отсуството од Собранието откако избега во Будимпешта? По целодневното тактизирање, од кабинетот на спикерот Талат Џафери ...