TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Берлускони му се извини на Шредер извини за наци споредбата

Вест - 05.07.2003

Германскиот министер за надворешни работи Јошка Фишер вчера изјави дека италијанскиот премиер Силвио Берлускони ја решил дипломатската кавга меѓу двете држави со тоа што се извинил за зајадливата ... БРИСЕЛ, 5 јули (АП) - Германскиот министер за надворешни работи Јошка Фишер вчера изјави дека ...

Берлускони тврди дека не му се извинил на Шредер за споредбата со нацистите

Утрински - 05.07.2003

Италијанскиот премиер не ја смирува тензијата по својата скандалозна изјава РИМ - Италијанскиот премиер, Силвиот Берлускони, вчера изјави дека тој не се извинил за споредувањето на германскиот законодавец со чувар во нацистички концентрационен логор, но додал дека му е жал што неговите коментари се ...

Нацистичкиот коментар на Берлускони не е негов прв гаф

Утрински - 05.07.2003

По несреќната изјава на италијанскиот премиер РИМ - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони предизвика дипломатски метеж со зборовите упатени до еден германски политичар дека би бил совршен за улогата на чувар во нацистички концентрационен логор во некој филм.

Шредер му прости наБерлускони за "лапсусот"

Дневник - 05.07.2003

ДЕН ПО ГАФОТ НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР Германскиот канцелар Герхард Шредер прексиноќа изјави дека му простил на италијанскиот премиер Силвио Берлускони за грубата споредба на германски пратеник со чувар на нацистички логор, јави Ројтерс.

Европарламентот може да побара извинување од Берлускони

Утрински - 04.07.2003

Поради несоодветната споредба на италијанскиот премиер СТРАЗБУР - Високи членови на Европскиот парламент вчера сакаа да побараат официјално извинување од италијанскиот премиер Силвио Берлускони во врска со "нацистичката" споредба, која ја шокираше асамблејата, изјави висок парламентарен портпарол.

Шредер побара извинување од Берлускони за споредбата со нацистите

Утрински - 04.07.2003

Изјавата на италијанскиот премиер предизвика бурни реакции во Германија БЕРЛИН - Германскиот канцелар Герхард Шредер вчера побара целосно извинување од италијанскиот премиер Силвио Берлускони поради споредбата на германскиот законодавец со стражар во нацистички концентрационен логор.

Берлускони ја навредиГерманија и не и се извинува

Дневник - 04.07.2003

СЕРИОЗЕН ГАФ НА ВТОРИОТ ДЕН ОД ПРЕТСЕДАВАЊЕТО ВО ЕУ Министерката за надворешни работи на Шведска коментираше: "Да избиравме претседавач на ЕУ, сигурно немаше да го избереме Берлускони. За жал, тој ќе седи во фотелјата уште шест месеци" Европа е во шок - ќе мора уште цели шест месеци да го трпи ...

Берлускони контроверзно го започна мандатот во ЕУ

А1 - 03.07.2003

Италија и Германија синоќа разменија дипломатски протестни ноти, откако италијанскиот премиер Силвио Берлускони, за време на обраќањето пред европарламентарците, го спореди германскиот претставник во Европарламентот со „командант во концентрационен нацистички логор“.

Берлускони на германски европарламентарец му рече дека е добар за наци-командант

Вест - 03.07.2003

БРИСЕЛ, 3 јули (АП) - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера го почна претседавањето со Европската унија така што предизвика негодувања во Европскиот парламент откако на еден германски парламентарец му рече дека треба да игра филмска улога како командант во нацистички концетрационен логор.

Берлускони предизвика гнев со споредби со нацистите

Утрински - 03.07.2003

Европски парламент СТРАЗБУР - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера разгоре гнев во Европскиот парламент кога спореди еден германски социјалистички законодавец со командант на нацистички концентрационен логор. Берлускони одговараше на критиките за неговите лични правни проблеми и неговите ...

Берлускони исмеан во Европскиот парламент од Партијата на зелените

Утрински - 03.07.2003

На обраќањето на италијанскиот премиер пред законодавното тело на ЕУ СТРАЗБУР - Членовите на Партијата не зелените во Европскиот парламент вчера протестираа поради преземањето на претседателството со ЕУ од страна на италијанскиот премиер, Силвио Берлускони, веејќи знамиња и исмевајќи го кога тој ...

Шредер очекува извинување од Берлускони за навредата кон евро парламентарецот од Германија

Канал5 - 03.07.2003

Германскиот канцелар Герхард Шредер денеска во германскиот парламент изјави дека очекува извинување од шефот на италијанската влада Силвио Берлускони поради неговиот вчерашен неприфатлив истап пред Европскиот парламент во Стразбур.

Берлускони исвиркан во Европскиот парламент

А1 - 02.07.2003

„Шестмесечното претседавање со Европската унија ќе се спроведува во духот на понизност и лојалност“, изјави денеска италијанскиот премиер Силвио Берлускони, во говорот пред Европскиот парламент по повод преземање на ротирачкото челно место во Унијата.

ЕУ ќе ја водат лутите непријатели Берлускони и Проди

Вест - 02.07.2003

РИМ, 2 јули (Ројтрес) - Рим вчера ја презеде ротирачката претседателска функција на ЕУ со што италијанскиот премиер Силвио Берлускони и претседателот на Европската Комисија Романо Проди заедно ќе бидат..... РИМ, 2 јули (Ројтрес) - Рим вчера ја презеде ротирачката претседателска функција на ЕУ со ...

Сомневања дека Берлускони е соодветен за ЕУ

Утрински - 02.07.2003

Италија го презеде ротирачкото претседателство со Европската унија Италија го презеде ротирачкото претседателство со ЕУ и покрај сомневањата во врска со тоа дали италијанскиот премиер Силвио Берлускони е соодветниот човек за таа работа.

Лутите противници Проди и Берлускони заедно ќе го управуваат европскиот брод

Дневник - 02.07.2003

ИталиЈа го презеде од ГрциЈа европското кормило Новиот европски устав, економијата и надворешната политика на Европската Унија ќе бидат клучни точки за време на претседавањето на Италија во ЕУ до 31 декември. Претседавач на ЕУ досега беше Грција.

Италија го презеде претседавањето со ЕУ

А1 - 01.07.2003

Италија денеска го презеде од Грција шестмесечното претседавање со Европската унија, со амбициозни планови за поттикнување на економскиот растеж низ инвестиции во паневропски инфраструктурни проекти и конечниот договор околу европскиот Устав, што би требало да овозможи поефикасно функционирање на ...

Берлускони: ЕУ треба да соработува со САД, а не да се натпреварува

Утрински - 01.07.2003

Италија денеска го презема ротирачкото претседателство со Европската унија ПАРИЗ - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони, чија земја денес го презема ротирачкото претседателство со ЕУ, вчера изјави во Франција дека ЕУ треба да соработува со САД, а не да се натпреварува со нив.

Италија и Силвио Берлускони во следните 6 месеци на чело на ЕУ

Канал5 - 01.07.2003

Италија денеска го презеде од Грција шестмесечното претседавање со Европската унија со амбициозни планови за поттикнување на економскиот растеж низ инвестиции во паневропски инфраструктурни проекти како и за постигнување на конечен договор околу европски Италија денеска го презеде од Грција ...

Берлускони вели уставот на нова Европа ќе се потпишан во Рим

Вест - 30.06.2003

Рим, 30 јуни - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера изјави дека уставот на нова Европа ќе биде потпишан во Рим, посочувајќи оти во италијанската престолнина во 1957 година, е потпишан документот за формирање на Унијата.

Два ривала на чело на ЕУ

Утрински - 30.06.2003

Старите италијански соперници, Берлускони и Проди, принудени да раководат со кормилото на ЕУ РИМ - Држете се за вашите места, чудната двојка на Италија ќе го преземе кормилото на Европската унија. Рим ја презема ротирачката претседателска функција на ЕУ од 1 јули, со што италијанскиот премиер ...

Уставот на нова Европа ќе биде потпишан во Рим

Утрински - 30.06.2003

НАЈАВА Рим - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони денеска изјави дека уставот на нова Европа ќе биде потпишан во Рим, посочувајќи дека во италијанската престолнина во 1957 година е потпишан документот за формирање на Унијата.